a 53UK SOIiDATEWOODB ,ê,WT van <-OT*oe:m5idL<stgr O ,a.iis?'UStuS X S 1 V Hel Russische Preobasjensky-reiiment Holiandsch van oorsprong. Vredesvoomitzichten. OP ZEE, 'Be dreij nuersnaod in Rusland. Oe „Koordam" op een mijn gelsopen. KORT ÏMSEUWS. Dan En w Het Russische front. Z>e v Bij *^r-AJfrxz-ri t^s- ■*od$s?sje •sTcaerou Do Russische troepen trekken nog steeds terug, al wordt hier en daar krachtige 1' tegenstand geboden. de Duitaphera en Oostenrijkers komen al meer vooruit aan het Öostersche front. We geven hier een 2 kaart, waarop men zich, in verband met de jongste oorlogsberichten, gemakkelijk een 3 voorstelling kan maken van den tegenwoor- digen tosstand. Czernowitz is, zooals men weet, nu in handen der ceutralen; het grootste gedeelte van de Boekowina is ver overd op de Russen en hier en daar staan de Central^n reeds op Russischen bodem. De meeste in de laatste dagen genoemde plaatsen vindt men op de kaart. heid, om door middel van een wederziid- 1 Eche overeenkomst tusschen de verschillen de politieke stroomingeif, zoowel socialisti sche als niefc-B0cialisti6che, de machtige revolutionnaire autoriteit, in het leven te roepen, welke door het huidige dreigende oogenblik vereischt wordt, heb ik mij ge dwongen gezien, ontslag aan te vragen. Do op 3 Augustus gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers der voornaam ste socialistische, democratische en liberale partijen, leidde na langdurige debatten tot hpt resultaat, dat de op deze conferen tie vertegenwoordigde partijen besloten, mij de taak van hervorming der regeering toe to vertrouwen. Daar ik het niet mogelijk acht, mij op- der de huidige omstandigheden, waarin het land bedreio-d "wordt, door een nederlaag Het in den oorlog vaak genoemde Preobas- jen.skj'-regiment van heb Russische leger is op gericht naar Hollandsch voorbeeld. Omstreeks 1687 dus voor 230 jaar vormde Tsaar Peter de Groote, op aandringen van den bekenden Lefort, een korps van 130 jong© mannen van zijn leeftijd. Gelijkheid was de grondregel van dit korpsverdienste alleen gaf aanspraak op bevordering. Tsaar Peter zelf gaf heb voorbeeld. Hij diende er in èn als sol daat èn als tamboer. De oefeningen dezer jonge mannen werden beschouwd als een soort sport, tal van jongelui deden moeite om in het korps opgenomen en „Poteschnic d.i. speelmakker van den jongen Tsaar, to worden. De bloem der jeugd, de zonen der oudsu» en voornaamste geslachten dongen naar deze eer en kwamen daarvoor naar "t xlorp Prooba6jenskl, nabij Moscou. Spoedig was hier geen vol doende ruimte voor de menigte, een deel moest in het nabijgelegen dorp Semenofsky geleprd worden. Zoo ontstonden er jwee com pagnie» waarvan de eene n3ar het dorp Preobasjenky, de andere naar het dorp Se menofsky genoemd werd. Lefort de vertrouwde van Tsaar Peter die in Hojland den handel en de Hollandsehe taal geloerd en te Archangel onder veel Hol- van buit-en. en verdeeldheid van binnen, aan de zware taak, welke mij thans is. toe vertrouwd te onttrekken, beschouw ik deze taak als den tot" uiting gobrachten wil van het- land, om zoo spoodig mogelijk en on danks t alle hinderpalen, dio zich zouden kunnen voordoen, een krachtig revolution- nair bewind in het leven te roepen. Ik ben van zins de oplossing van dit vraagstuk te deën steunen op mijn onveran derlijke overtuiging, dat het heil van het vaderland en van de republiek het voor alle Russische burgers gebiedend maakt, partij-twisten achterwege te laten en vol zelfverloochening te arbeiden onder de om standigheden. die voorbeschreven worden door de wreede noodzakelijkheid, om den oorlog voort te zetten, de slagvaardigheid van het, leger te bevestigen en de economi- ïanders verkeerd had, richtte alles naar Hol landsch voorbeeld inbewapening, kleeding en oefeningen. Hij vond daarbij grooten steun bij do Hollanders, die deel uitmaakten van een dm- korpsen, o.a. bij ..Groot", zoon van een Hollander, reeds in dienst van Tsaar Alexis. Ook Johan en Willem van Deldde begonnen hun dienst in een der korpsen, samen tot lijf wacht geworden van Tsaar Peter, waartoe ook nog do volgende Hollanders behoorden: Balk, Redder, Bollardt, Van Muiden, Scharf e. a. Deze kleine, naar Hollandsch voorbeeld ge vormde compagnie, aangevoerd en opgericht door iemand zoo goed als Hollander, en waar van vele Hollanders deel uitmaakten, groeide, na verloop van tijd aan tot eene krijgsmacht, die het korps Strolitzen ten val zou brengen en Ruslands kriigsroefti vestigen. De Preobasjensky-compagnïe is later tot garde-regiment verheven. In 1695 werd er een bijzondere bombardeer-compagnie aan toege voegd, bij welke Tsaar Peter aeif den rang van kapitein had. Het Preobasjenky-regiment heeft een eigen een zeer ouden marsch, uit den tijd van Tsaar Peter. In 1897 is deze te Zaandam gespeeld tor gelegenheid der Tsaar Petcrfeesteu, na het voorspel van G. Honings historisch tooneel- spel„Miehaeloff". Deze voorstelling wertl bijgewoond o.a. door den Russischen gezant uit Rusland aan ons hof, den buitengewonen gezant uit Rusland en hem vergezellende Rus- sche macht van den staat te herstellen. Daar ik deel van do rugeering uitmaak van het eerste oomgenblik af, dat het volle gezag in handen van het volk overging, acht ik het noodzakelijk mij bij de reorganisatie der regecring te laten leiden door de begin selen, welke achtereenvolgens door deze zijn vastgesteld en in haar verklaringen verkon digd. Te gelijker tijd acht ik het in mijn hoeda nigheid van hoofd der regecring onvermij delijk, wijziging to brengen in de orde en werkverdc-eling der regeering, daar ik niet het recht meen to hebben mij te laten weer houden door de overweging, dat deze wijzi gingen hoewel zij do mogelijkheid bieden, het vraagstuk, waarvoor de voorloopigo re geering staat, volkomen op te lossen mijn verantwoordelijkheid bij de leiding der hoogste ^aangelegenheden van den staat zullen vermeerderen. (w. g.) Keren8Ky. Minister Tsjernof afgetreden. STOCKHOLM. Iic verneem van welin gelichte- Russische zijde, dat de minister var. landbouw Tsjernof een ontslagaanvrage indiende, die door het kabinet werd aan genomen. De oorzaak van het ontslag moet gezocht worden in de kuiperijen van Jefrem'of tegen Tsjernof in verband met. het nieuwe wets ontwerp in zake den akkerbouw. Het heengaan van Tsjernof beteekent een 'nieuwe overwinning voor de kadetten. Generaal Goerko gearresteerd, PETROG RAD. Generaal Goerko is in hechtenis genomen. Een generaal vermoord. PETROG-RAD. De ,,Birsjewija Wjodo- mosti" bericht, dat generaal Erdely, bevel hebber van het derde leger, vermoord is. Hij werd verraderlijk in den rug geschoten. Officieren gedood. STOCKHOLM. „Rjctsj" meldt, dat de Rus sische soldaten aan het front, geheime comite's vormden, die verschillende officieren doodden, welke iicb offensief hadden bevolen of geleid. Bandieten aan 't werk. PETROGRAD. Zes gewapende mannen kwamen Zaterc&gochtend per auto naax het senaatsgebouw. Zij worgden de suppoosten en drongen de vergaderzaal binnen, vanwaar zij het groote zilveren beeld van Katharine de tweede en andere kostbare antieke voor werpen medenamen tot een gezamenlijk be drag van anderhalf millioen roebels. De toestand in Finland. HELSINGFORS. In een gemeen schappelijke bijeenkomst van den Raad van Arbeiders en Soldaten en de vloot- ©n legercomités, waarbij ook tegenwoordig waren de gouverneur-generaal, de vlcotcom- mandant, de vice-president van den Senaat Tokay en de leider van de socialisten en democraten in Finland, Huttunen, werd na levendige discussies de volgende motie aan genomen lo. alle Russische onderdanen moeten de bevelen der voorloopige regecring gehoorzamen, die het wettige democratische orgaan van het revolutionaire Rusland is 2o. de Finsche democratie beging een fout toen zij de autonomie uitriep zonder te vo ren met de Russische democratie daarover te hebben geraadpleegd3o. het eenige middel om de situatie te redden zou zijn, dat eon gemengde commissie word benoemd voor de eene helft bestaande uit vertegenwoordi gers van de Russische, voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de Finsche de mocratie. die dan te zamen het conflict tot een oplossing zouden moeten brengen. VEREENÏGDE STATEN. De scheepvaart. WASHINGTON. De „Shipping board" besloot terstond beslag te leggen op de meeste schepen die thans op do Amerikaansche werven in aanbouw zijn. Deze maatregel zal gevolgd worden door het requiresren van de reeds drij vende Amerikaansche tonnenmaat. Door een en ander wil men don aanbouw ver haasten, soodat de werven spoedig vrij zul len zijn om -de schepen te kunnen bouwen, waarvoor de regeering contracten heeft af gesloten. CHINA. De oorlogsverklaring op handen. PEKING. De nieuw© president der G'hi- neesche republiek zat voor in den raad van ministers, die eenparig voor de oorlogsver klaring aan Duitschland stemde. De president der 'republiek. PEKING. Daar Li Yoean Hoeng defini tief geweigerd heeft het presidentschap weder op zich te nemen, heeft Feng Koeo ÏEjang dit aanvaard. De socialistische vredesconferentie De Fransche afgevaardigden. STOCKHOLM. Van officieuse zijde verneemt een correspondent, dat men de Russische regeering verzooht heeft bij de Fransche regoeriug aan. te dringen op het verstrekken van passen aan de Fransche afgevaardigden De datum der conferentie. STOCKHOLM. liet comité besloot een communiqué te publioeeren, waarin wordt verklaard dat de algom-eene conferentie ba- slis!. tegen den negenden September en de daaropvolgende dagen bijeengeroepen zal vorden, aangezien de Engelscb© socialist? op de komst der Amerikanen wenschen te wnchteji en de Engclschen het algemeene congres der geallieerden op 28 en 29 Augustus bepaalden en den derden Septem ber het nationale Engelsche congres denken te houden. De meoning.van Compers. NEW-YORK. Gompers, president der Amerikaansche ,,(3on federatie van den arbeid" antwoordde aan Jochaud, se cretaris van de algemeene confede ratie van den arbeid op een telegram over deelneming der Amerikaansche socia- listep aan do conferentie te Stockholm: ,,0p uw vraag betreffende de deelneming der Amerikaansche socialisten aan de Stook- holmsche conferentie deel ik u mede, dat ik van een bijeenkomst der arbeideiïorgani- satie thans noch in de naaste toekomst eenig heil verwacht en dat do Amerikaan sche arbeidersfederatie geen afgevaardigden zal zenden." Vrodeapogingert. Blijkens een ReuterBericht uit London meldt de correspondent van de Daily Newe" te Washington, dat Duitschland en Oostenrijk opnieuw pogingen voor vre- d«onderhandelingen doen. De Amerikaan sche regeering echter zou de vporstellen niet in behandeling willen nemen, omdat zo onoprecht zouden zijn. sen. Door tussebekomst van mr. Van Tienen, den toenmalige» burgemeester van Zaandam, had do Russisch© regcering, .bij hooge uitzon dering, een afschrift van dien marsch laten maken en gezonden aan do Zaansche muziek- vcreeniging „Dilettantenclub", wier directeur, do lieer Hooft, den marsch voor zijn orkest arrangeerde, en die bij de tooneeluitvoering zijn medewerking verleende. Na de feesten moest het afschrift van den marseli naar Petersburg worden teruggezoden. De Preobas- jensky-marsch toch is kroon-cigendom. De correspondent te Petrograd van de „Manchester Guardian" geeft de volgende belangwekkende beschrijving van Rusland'3 moeilijkheden „Het is verstandig, de feiten onder de oogen te zien en zich niet met illusies te paaien. Eén ding is zeker: dat het spook van den hongersnood reeds komt aansluipen over do groote Russische vlakte. „Scbingaref, de vroegere minister van land bouw, die thans de portefeuille van financiën heeft, zeide in ccne rede te Rostow dat d<» boe* ren in sommige plaatsen in de noordelijke provinciën reeds beginnen zelfmoord te ple- Men seinde ons van Vrijdagmiddag uit Nieuwediep: Het stoomschip „Noordam" is zes mijl bewesten Eierland op een mijn geloopen. De sleepboot „Thames", die ter assistentie was vertrokken, heeft alle passa giers overgenomen. De „Noordam" is nog drijvende. Men zal trachten het (schip bin nen te brengen. Ook de sleep booten „Titan", „Assistent" en „Simson" zijn ter assistentie vertrokken. Uit Rotterdam werd ons geseind De directie der Holland-Amerika! iju heeft draadloos enkele berichten ontvangen waar uit blijkt, dat haar stoomschip „Noordam", op de thuisreis van New-York naar Rotter dam met passagiers en regéeringsgraan, ter hoogte van Texel op een mijn is geloopen. Alle passagiers zijn gered door Neder- lanösche toppedobcoten en op weg naar Nieuwediep. De kapitein seinde voorts, dat het bij on middellijke assistentie misschien nog mo gelijk zou zijn het schip te gehouden. Om 9 uur werd ons uit Nieuwediep ge seind: Hr. Ma. „Holland" en eenige torpedo booten zijn vertrokken om de 235 passagiers van het stoomschip „Noordam" van "de sleepboot „Thames" over te nemen. Uit Den Haag "vernemen wij, dat alle passagiers zich aan boord van de sleopboot „Thames" bevinden, welke sleepboot de „Noordam" vergezelde, toen de ramp voor- iel. De ter assistentie vertrokken sleepboo- ten zijn de „Simson" van Nieuwediep en de „Cycloop" van IJmuiden. (Het s.s. „Noordam" is 15 jaar oud, en meet 12".500 ton. Te 1 uur werd ons uit Nieuwediep ge seind: Van de „Noordam" is een ruim volge- loopen. Het schip heeft een weinig slagzij. De sleepboot „Thames" met de passagiers is nog niet binnen. Het is nog niet bekend, waarheen de „Noordam" zal worden gesleept. Te 2 uur 30 werd ons Zaterdagnacht uit Nieuwediep gemeld: Het "s.s. „Noordam" met de sleepbooten „Thames" en „Simson" bevinden zich in de vrije vaargeul. De „Simson" stoomt vcor tot op 53 gr. ND. (dwars van Callants- oog), waarna de „Noordam" koers zet naar den -N. Waterweg, op eigen kracht, gecon- voyeerd dcor de „Simson". Tot dit punt blijft ook de „Thames" Zuid stoom en. Deze zal dan naar de haven van Nieuwediep te- rugkeeren om de passagiers daar te landen. Zij worden daar tegen half zeven ver wacht. Een extra-trein staat gereed om hen naar Amsterdam te vervoeren Onze berichtgever te Nieuwediep meldde Zaterdagochtend: Do*sleepboot „Thames" met de geredder. van de „Noordam" aan boord, kwam heden morgen om half tien de haven vau Nieuwe diep binen. De le klasse passagiers werden onder gebracht in het M-arine-Directie-gobouw, de 2e klasse passagiers in het Koninklijk Irstit-uut en de 3e klasse passagiers, even als de bemanning in de Marino-cantiue. Geen van allen heeft iets kunnen redden. Omtrent het ongeluk zelf nog het vol gende: Om 3 uur werd plotseling een zware knal gehoord. Het groote schip trilde en schudde van vcor tot. achter. Een oogen blik was er hier en daar een angstig heen eu weer gedraaf der passagiers. Dooh /gen en hunne kinderen te dooden om aan de marteling van den honger te ontkomen. Hoe komt het, dat dit land, dat zulk een g^ootc-n uitvoer van koren had, nu in zulk een toe stand verkeert? Dit is niet moeilijk te ver klaren. „Vóór den oorlog werden van de 1.500.000:000 pocd granen welke Rusland produceerde, van 400.000.000 tot 600.000.000 poed uitgevoerd, terwijl ongeveer een milliard pocd in het land bleef voor de voeding der bevolking. Toen de oorlog uitbrak, kwam al wat vroeger werd uitgevoerd, op do binnenlandsche markt. Maar binnen zeer korten tijd werden ongeveer 20.000.000 boeren aan don produceerenden arbeid onttrokken, om aan het vernielings werk mede te doon. „En al die mannen verbruikten nu meer dan zij in vredestijd' hadden gedaan. Het harde werk aan het front en de afschaffing van de wodka deden de behoefte aan graan voor voed sel stijgen. Bovendien leefde de boer vóór den oorlog in een voortdurenden toestand Tan hon gerlijden. Zijn stukje land was klein, zijn be- ■Iasting hoog, do machines welke hij moest koo- nfin waren zeer duur. omdat de burgerbevol king van Moskou en Odessa, beschermd door de hoogste invoerrechten in Europa, er belang bij had om de prijzen hoog to houden. Hij werd dus gedwongen om een groot deel van do granen, welke hij zelf verbruikt zou hebben, uit te voeren, om zijn schulden te betalen. slechts voor een oogenblik. Al spoedig keerde de kalmte terug, vooral toen bleek dat geen oogcublikkelijk levensgevaar te duchten was. De ontploffing had plaats aan stuurboord achter de 2o klasse en onmiddellijk liep ruim 6 vol water. Op dat oogenblik wist mcu niet of het schip verder water zou ma ken. of het zeekasteel wellicht binnen enkele minuten in de golven zou verdwijnen. On middellijk dus namen de passagiers en de bemanning plaats in de booten, dat rustig en regelmatig, zonder eenige stoornis plaats had. De sleepboot „Thames", die de „Noor dam" convoyeorclo, nam daarop zoowel pas sagiers als bemanning over. Teen het eenter na ©enigen tijd bleek, dat de Noordam" drijvende bleef, keerde de bemanning, met uitzondering van het civiele personeel, weder aan boord terug. De „Thames" bleef echter in de nabij heid. Ondanks alle soorten noodseinen die werden gegeven, bleef cle ingeroepen hulp achterwege. De „Thames", niet het groote aantal menschen aan boord, kon zich daar door niet verwijderen. Eerst tegen half tien 's avonds, toen de „Simson" op de pl3ais van de ramp was aangekomen, besloot men op te stoomen. Men veer toen in de vrije vaargeul tot aan Callantsoog, waar land verkend werd. Zooals reeds medegedeeld, is de „Thames" hedenmorgen half tien te Nieuwediep bin nen gekomen. Geen van de passagiers heeft eenig letsel bekomen. Wel waren eonigen hunner door het gebeurde wat van streek, maar na do behouden aankomst was het leed al spoedig vergeten en maakte plaats voor het blijde gevoel van de zekerheid te zijn gered. De ..Noordam". nu verder geconvoyeerd door de „Simson", zette koers naar den Waterweg. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 80 mijl afstand van Nieuwediep. Nader meldt onze correspondent nog: De passagiers werden te Nieuwediep in verschillende marine-gebouwen onderge bracht. Overal stond een ontbijt klaar en zorgde de intendanten voor zooveel mogelijk aanvulling van de kleeding. Behalve de pas sagiers bevonden zich aan boord van de „Thames" nog het civiele personeel van de „Noordam". Van een van hen vernamen wij de volgende bijzondereden omtrent de ramp: Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur werd men opgeschrikt door een kevigen slag. Al spoe dig bleek, dat het schip op een mijn was geloopenRuim 6 achter de tweede klasse aan stuurboord liep vol water, waardoor het schip slagzij kreeg. De kapitein gaf daarop bevel, het schip te verlaten. Met het oog op het passeer-n van het gevaarlijke gebied waren de booten reeds buiten boord ge bracht. Daar cr geen. paniek ontstond, al was natuurlijk het meerendeel der passa giers zeer zenuwachtig, had de afdaling in de h°oten langs touwladders ordelijk plaats. Het overnemen van een drietal zieken ging niet zoo gemakelijk, doch. alles liep zonder ongevallen af. De schipbreukelingen werden daarna op genomen aan boord van de „Thames", welke sleepboot de „Noordam" van af het lichtschip „Dog-gersbank" Noord convoyeer- de en naast het stoomschip opstoomde. Toen evenwel de kapitein van de „Noor dam" opmerkt^, dat het schip bleef drijven, gaf hij last, dat de bemanning, waaronder het dék- en machinekamerpersoneel, weder aan boord zcu gaan. Hij achtte het evenwel rciefc gewenscht, dat ook passagiers aan boord van den stoomer zouden terugkeoren. Zij, alsmede het civiel personeel bleven aan boord van de „Thames". Direct na de ontploffing van de mijn waren noodsignalen gegeven. Onder meer werden vuurpijlen afgeschoten. Dio leidden och ter niet tot het gewensclite doel. Wel werden onmiddellijk 11a het beleend worden van de ramp het pantserdekschip „Hol land", alsmede ©enige torpedo-booten, het ss. „Amsterdam" en de sleepboot „Titan" van hier uitgezonden, ten einde hulp te verleenen. 's Nachts te ongeveer 3 uur kwa men echter roods eenige torpedo-booten en het ss. „Amsterdam" weder binnen, zonder de „Noordam" en de „Thames" te hebben gevonden. Ook de andere schepen waren daarin niet geslaagd. Dcor hot uitblijven van hulp was do kapitein van de „Noor dam" genoodzaaktvde „Thames" met de daarop aanwezige pasagiers bij zich te hou den, ten einde eventueel de bemanning van de „Noordam" te kunnen overnemen, in dien het schip meer water mocht maken. De sleepboot „Sim3on" daarentegen had de beide schepen gevonden, en te half tien be- sloot men om de zuid op te stoomen. De „Thames" zou dan meegaan, tot men ter hoogte van G'allandsoog land had verkend, om dan de „Noordam" te verlaten en opto stoomen naar Nieuwediep. Op weg daarheen ontmoetten zij de „Holland" en eenige tor pedobooten, die het schip tot aan de haven begeleidden. Do „Thame^" had nog 2 sloe pen op sleeptouw, het overschot van 27 stuks. Zcoals reeds gemeld bevonden zich ook eenige zieken aan boord, waaronder een zwangere dame, die iq erastigen toestand naar het Marine-hospitaal werd overge bracht. Het is thans de tweede maal, dat do „Noordam" op eeii mijn is geloopen. Ver schillende opvarenden hadden ook de eerste mijnontploffing medegemaakt. Ook boven- „De oorlog lswam en dadelijk werd hot leger een groote verbruiker. Duizenden vluchtelin gen uit Polen en Roemenie stroomden het land binnen. Ten slotte werd in den winter van 1916 op 1917 het geheele milliard poeds, dat in gewono tijden op do binnenlandsche markt kwam, door den Staat opgekocht voor het leger en het hulpwerk voor de vluchtelin gen, terwijl slechts ongeveer 500.000.000 poeds voor de burgerbevolking overbleven. „De. zaak staat nu zoo. De hoeveelheid graan die in het land is gebleven kan voldoende zijn om bij zorgvuldige rantsoenegring het leger en de burgerbevolking te voeden, tot de oogst van dit jaar zal rijn binnen gehaald. Hoe Rusland den volgenden winter zal doorkomen, hangt geheel af van de wijt-e waarop in liet af- geloopen voorjaar gezaaid i3 geworden en van de opbrengst V3n dan oogst. ,Ora hongernood te voorkomen zal het 1100- dig zijn, de productie op het peil vag het vorige jaar te houden. Daartegenover staat, dat icderen dag berichten inkomen uit de pro vincie over tekorten aan arbeiders in de dor pen, over het absolute gebrek aan meststoffen en over de ontzettende moeilijkheid om land bouwgereedschappen en machines te krijgen. Bovendien zijn in verschillende districten iij Zuid- en Centraal Rusland onlusten uitgebro ken, omdat de landeigenaren hardnekkig heb ben geweigerd om den grond aan de boeren ter bewerking af te 6taan. De minister van oorlog heeft Vrijdag het barakkenkamp op de Vlasakkers en den vaan drigscursus te Amersfoort bezocht. Het stoomschip „Noordam" der Holland- Amerikalijn is op een mijn geloopen; '1 T>i1 echter drijvende en de passagiers zijn gered. Donderdagavond heeft generaal-majoor O, - horet aan den secretaris van do ver. Arastel' to Amsterdam, den heer Docen, plechtiw dc V.'atersnoodmedaillo uitgereikt. De Engelsche regeering zou voornemens zijn dc overeenkomst met ons land betreffende den viachaankoop voor Engeland op te zeggen. Le Rijkskolcndistributio is voornemens nut ingang van 1 October 1917 een voor Nederland algemeen geldende rantsoeneerincr voor gas cu electr:citeit in te voeren. De iflistribut'o vanpetroleum is verminderd, die van benzine voor particuliere personen op geschort. r Men kan thans,met zekerjtheid aannemen dat de IJmuidcnsche stoomtroilcr „Ernestine 1 au a no met man en muis is vergaan. De Ned. minister van landbouw heeft den geheelen oogst voor 1917 opgevorderd. Door de regeering is de uitvoer van -vroede aardappelen gestaakt. De eerste nieuwe haring, aangebraoht dcor chn Vlaardinger zeillogger „Noord-BrabaH" is aan H. 31. de Koningin aangeboden. D© Nederlandschc regeering zal maatregelen nemen voor het verschaffen van goedkooper schoeisel en sajet. Volgens do „Vee- en Vleeschhaudd" zullen door rijksmaatregelen yoor distributie van rond- vlececk de vleeechprijzen misschien de helft dalen. Volgens do Londensdie „Daily News" zou den de oentrale mogendheden te Washington opnieuw den weg voor vredesonderhandelingen hebben geopendde Amerikaansche regecring wil er echter niets van weten. Kerenski, de Russische minister-president, heeft zijn ontslag gevraagd, alle groepen en partijen haastten zich echter hun vollo ver trouwen in hem uit te spreken en hij blijft nu aan. Volgens een legcrcommissaris zou de geest in het Russische leger veel zijn verbeterd. Lloyd George heeft in Queenahall te Lon den weer een rede gehouden voor voortzettino- van den oorlog._ Dë republiek China heeft een nieuwen presi. dent gekregenKen Toeo Tsjang. De Chineesche ministerraad heeft zich met algemeeno stemmen uitgesproken ten gunste van een oorlog met Duitschland. De besprekingen tusschen de Russische re geering en de Cadettenpartij zijn afgebroken. Duitsche vliegers hebben bommen op het Grieksche eiland Thasos geworpen. Te Berlijn en te Weenen heeft men met vlag- gentooi de inneming van Czernowitz gevierd. Zaterdag was aan het Westerfront het weer storm- en regenachtigde Fransche en Engel sche telegrammen meldden dan ook nievs bij zonders van dien dag, alleen hevige artillerie- actie. De Fransche minister van oorlog Painlevó heeft zich belast.met het ministerie van ma rine ad interim. De geallieerden hebben een begin gemaakt met dc teruggave der Grieksche vloot. De Duitsche keizer is Zaterdag van het oos telijk front naar Berlijn teruggekeerd. Ribot heeft in de Fransche Kamer een rede gehouden ten bctooge, dat het tijdstip voor een vrede nog niet is ingetreden. De Russische generaal Goerko is in hechtenis genomeneen andere Russische gcmeraal is verraderlijk vermoord. den rich onder de passagiers schipbreuke lingen van andere schepen. Te Nieuwediep. 't Was een drukke en veelbewogen nacht, die van Vrijdag op Zaterdag. Wan? op het be richt van het ongeluk, dat do „Noordam ge troffen had, waren vele belanghebbenden, ta- milieleden van passagiers en anderen, naar hier gekomen. Telegraaf en telefoon werkten den gansehen nacht; op het Directie-gebouw der .Marine kwamen, in eindelooze reeks, de draad- looze berichten. Ook in liet hotel den Burg, de verzamel plaats van al deze menschen, was men den gan. schen nacht in do weer. Positieve berichten ble ven echter, na de me.dedéelirrgen, dat de sche pen buiten de gevaarlijke zóne waren,schnarsch. Het was allemaal een gissen en een tasten in liet duister. Men wist, en wij hebben ons ge haast het te seinen, ten slotte dat de passa giers aan boord der 6Ïeepboot „Thames" waren èn dat zij op weg waren naar Nieuwediep. Maar omtrent het uur van aankomst wist men n ets- Half zeven uas de schatting, maar tc half ze ven was er niets in zicht. Het weer dat in het begin van den nacht nog al onstuimig was geweekt, knapte geleidelijk op en tegen 8 uur begon de zon door te breken. Inmiddels wachtte men, wachtte men maar. I Te half negen kwamen, snel stoomend. eeni ge torpedobooten in zicht. Zouden die passa- j criers hebben? Want bereids waren wc«r nieu- we berichten binnengekomen: do „Holland" 1 zou de passagiers meebrengen. De „Smeroe", I de ,,G. 10" echter hadden niets. Dan maar weer 1 wachten. De menigte groeide aan, de lucht j werd hoog en blauw. Daar kwam, statig en j voornaam ..De Holland" aanstoomen, gevolgd I door de „Thames". In do heldere lucht sil- hnuetteerde duidelijk de rood-wit eu blauw ge schilderde band, van deze boot. Te kwart voor negen meerrle de „Thames" aan den steiger nna^t het wachtschip. OpcengeT pakt stonden op het dek. op de brug de pas- sagiers, velen zonder hoedblootshoofds, ande ren met dekens om z:ch heen. Een luid gejuich ging op, toer. de „Thames" de landingsplaats bereikte; enkelen, nier familieleden aan den wal stonden werden reeds van verre berkend en toegewuifd. Treffende tooneelfcjes speelden zich 3?. Aan „Niemand durft er aan denken, wat in den komenden winter zal geschieden en liet is ook maar beter om dat nietrto doen. De vraag, die onniiddelljik onder de oogen moet worden ge zien, is, of d© hongersnood nog twee of drio maanden kan worden bezworen d.w.z. kunnen do nog in het land aanwezige voorraden zoo danig worden verdeeld, dat allen gevoed wor den, zij het <Tok bij verminderde rantsoenen. „Om die vraag te beantwoorden, moeten wij ons den geheelen industricelen toestand vnri Rusland voor oogen stellen. Er zijn 150.000.00'J boeren van allerlei nationaliteiten over dezo enorme vlakte verspreid. Zij hebben een hoe veelheid koren in* voorraad, die. naar men zegt. 490.000.000 poeds bedraagt. Er wordt luin gezegd, dat de steden om brood roepen en Rij zijn bereid om te verkoopen. mits yr, cr iets voor terug krijgen, dat voor hen gelijk© waar de heeft. „Zij verkoopen bijv. een gedeelte van hunnen voorraad en krijgen daarvoor een massa pa pieren geld, ddt gedrukt is door Nationale Bank. Hiermee gaan zij naar de marktplaats, in de.hoop er suiker, thee. kleederen, schoenen voor to kuAen koopen. Maar zij komen tot de ontdekkmg, dat liun geld nutteloos is, om dat die producten er niet te koop zijn. Naar schatting is er een bedrag van 6£ milliard roe bels in. handen der boeren, die cr echter niets voor. kunnen koopen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2