ivo O RD 33HES ^Q31«.13AcT'EI^rOO van "^7~oe3a.gici^,g: 3. Ta.stT7S 3 O X V zich schuldig maken aan hoogverraad, desertio logsgezind blad, neemt die vraag naar den vijand, vlucht van het 6lagveld, aan_ steen voor den vrede'' sporing van den plicht als militair te verza ken en eanigo andere ernstige misdrijven. De vonnissen zullen uitgesproken worden door krijgsraden, bestaand© uit drie officieren cn drie soldaten on een door beide partijen ge meenschappelijk gekozen president. Do nieuwe vrije vaargeul. Op bovenstaande baart zien wij de lauwe geul, dien de Engelschen voor ons i >penlaten in de Noordzee. Nauw is ze wel, >p sommige punten maar een p3ar kilometer nxirrsc'HS -SZUXKHag brood, 't Is moeilijk voor een vaartuig, op wijzere of mijlpalen, alleen tracht men zich zee. waar geen aanwijzingen te vinden zijn, in die enge ruimte te blijven, naar 't westen niet uit te wijken naar de Engelsche mij nen, en naar 't oosten niet naar het Duifc- sche duikbootengebied. Hior zijn geen hand- te helpen met lichtschepen en brulboeien. Mogelijk, dat nu de Duitschers van hun leant iets toegeven en de geul weer wat bree der wordt. leringen aan Zbnoetsj, Dn jester, Plroeth cn Czerevocz. 1 WEEN EN. Officieel. Aan de boven- |?oetna konden de door den druk van don I* 'ijand noodzakelijk geworden manouvres in 'j' ;olle vrijheid uitgevoerd worden, ijl, Ten N. van Casoeroetales sloegen onze I bergtroepen verscheidene aanvallen af. In de Zuidelijke Boekowina on in het if j Tomnatiegebied ontnamen wij den vijand 4o eeno hoogte na de andere. Onze divisies j 3ringen door het Opper-Moldawadal voor- jvaarts naar Sjipoth. Do Sacczawa Koety f3 in ons bezit. Ten N.W. daarvan werd in -len nacht het plaatsje Russische Canilla be stormd. Wij rukken over de Czeresmozh. IjOok ten O. van .Horockarry boden de I Sussen tevergeefs weerstand. De vijande lijke linies werden doorbroken. De vijand Verd achtervolgd aan gene zijde van de 'Dnjestr over de hoogten ten N. van Za- iesjzyki en tot aan den Zbroeclf-sector bij I- Haesiatyi, waar de tegenpartij zich over de rijksgrens terugtrok. PETROQRAD. Official. Tusschen de i Oostzee en de Pripjet geweervuur en actie I ban vliegers. In Galicië is in de streek ten westen van labaraj een vijandelijke aanval afgeslagen. Cn de richting van Tamopol en nteer zuido- j.ijk naderen de vooruitgeschoven troepen van den vijand de linie OkromovtsjeRo lf manoefka—JerebkiKolodievkaElevuo- 'roefkaSorokik rogoeietz. In de streek ten westen van Goessiatine ontruimden onze E^oepen onder vijahdelijken druk de linie i TsjalalaioefksDembrovka. Ten weeten van ialestjik bezette de vijand Jasslenoefpolny en Poporovtaje. In de Karpathen in de streek van Tamnaatsk en den sector ten noordoosten van Kirlibaba drong do vijand na een reeks aanvallen onze troepen een weinig naar het oosten terug. Roemeensch front. In do richting van Kesdy-Vasarhely rukten de Roerneensche troepen op, zij bezetten de linie der hoog- >en negen K.M. ten westen van Monestirka Kasjinoul, de hoogten ten weeten van Dra- g06iiave en de streek Zaleaserey. JASSY. Onze troepen hebben naar het noorden de bres in het vijan delijke front uitgebreid en op het oogenblik is de oude vijandelijke stel ling ter lengte van 30 K.M. en een diepte van 15 K.M. in ons bezit. Wij maakten des daags 1245 gevangenen en vermeester den 2 batterijen houwitsers, negen kanon nen en een groote hoeveelheid munitie. Aan de rest van het front artillerie- en infanterievuur. JASSY. Off. Aan het Moldavië-front mis lukten verscheiden aanvaJspogingen van vij andelijke verkenningstroepen, dank zij het Russische artillerie- en infanterievuur. In den sector tusschen het Casinoe- en Bij ie „Sammies" aan het Westfront. (Slof.-} Van onzen gewonen briefschrijver.) Pabus, 10 Juli. Terwijl de 'Amerikaansche officieren, die ik aan den maaltijd zag, daarbij zonder uitzondering volstrekt niets and era dronken dan mineraalwater, bleek in den loop van den avond wel dat hun ondergeschikten niet vies waren van een glaasje Franschen wijn, en zelfs van sterkere brouwsels. Yelen van de soldaten en Jantjes van wie de laat- eten, bijna allen zeer jonge jongens met knappe, open gezichten, in hun zwierige pakjes merkbaar succes hadden bij de X... sche dames raakten, toen de duis ternis begon te vallen, een beetje uitbun dig. Maar met ijzeren hand hielden hun chefs er de orde in. Voortdurend circu leerden door de straten de militaire politie mannen, soldaten en matrozen, twee aan twee, met korte, nijdige knotsen bewapend, en ieder die vechten wilde, of lastig was, of er juist ééntje te veel gehad hadwerd in een ommezien ingerekend. Om half tien, het sluitingsuur, kwamen sterke patrouilles Alle cafe's ontruimen, wat de gasten al even zeer betreurden als de gastheeren, die ze graag nog wat langer gepaukt hadden. „Hoe Poetna-dal zijn onze troepen weder eenige kilometers voorwaarts gedrongen. Zij be zetten thans de dorpen Soveja, Dragosla- velo, Negrilesti, Topesti, Valea, Sarei en ColacoelZij maakten krijgsgevangenen en veroverden oorlogsmateriaal. Hoeveel dit. bedroeg, kan nog niet worden nagegaan. Aan de Poetna en de Sereth is bij beide partijen in de verschillende sectoren het geschut in actie. Do strijd in Ocst-Caliclë. WEENEN. Uit het ooriogsperskwartier wordt gemeld: Ten N. van den Dnies ter biedt de vijand geen noemenswaar- digeu tegenstand. Onze troepen winnen voort durend terrein. Van Tarnopcl en Czortkom ligt de Sereth bijna een dagmarsch achter ons front. In onvermoeide marschen naderen do legers onze rijksgrens. Daarlangs loopt do ongeveer 50 M. liooge Mjodo Borie, die aan deze zijde een steile helling heeft en voor verdedigingslinie zeer geschikt is. Ook ton Z. van den Dnjester gaat de opmarsch van het deel dor legers van v. Kövess, die-uit do Woud-Karpathen in de zijdalen der l'roeth doordrongen, zonder tegenstand voort. Horo- denka is reeds in ons bezit, van waar het slechts een flinke dagmarsch is naar het vroegere bruggelioofd Zalestozike. De Russen houden slechts het deel van de Wond-Karpathen bezet, dat de flank der aan beide oevers van den Dnjester en van de Proeth terugtrekkende legers beschermt. Ton Z. van Kirlibaba staat de vijand nog in de oude stellingen. In de gevechten, die voor de inneming van Tarnopol, werden geleverd heeft hij buitenge woon zware verliezen geleden. De Russische sol daten, niet in bedwang gehouden door discipline, plunderden alle huizen en staken daarna de stad in brand. In de stad vonden wij vele Oostenrijkscke en Hongaarscho gevangenen, die er in slaagden zich in de verwarring, bij de vlucht der Russen, te verbergen. De voorloopige regeering en de arbeiders- en scldaien-raad, PETROGRAD. Kerensky hield in een ver gadering van het centrale comité van ge delegeerden van arbeiders en soldaten een redey. waarin hij verklaarde, dat de regee ring vastbesloten is de anarchisten en de reactie krachtig te bestrijden en alle national© krachten bijeen te brengen ter verzekering van de vrijheid, die met zooveel moeite verkregen is. De minister verzocht op het einde van zijn rede, dat het comité' zon breken mc-t de ele menten,, dio aansturen op een contra-revolutie. Tsjeidsjo, president van den Raad van gedele geerden van arbeiders en'soldaten, antwoordde, dat de regeering overtuigd kon zijn, dat zij bij den Raad krachtigen steun zal vinden voor de redding van de revolutie en Rusland. Een dreigbrief. STOCKHOLM. Volgecos de ,;Nowoje Wremija" beeft Kerenski een brief ontvan- wil je nu je dag goedmaken tusscbon vijven en balf tien?" klaagde er mij een zijn nood. Niettemin geloof ik dat de café-bouders en winkeliers in alles-en-nog-wat daarginds nooit zulke gulden dagen gekend bebben als tegenwoordig. Als de oorlog nog een' tijdje duurt, raken ze evengoed binnen als bun collega's in Boulogne, Havre, Rouaan en Amiens. Heerlijk rustig, was bet in dén zomer nacht, terwijl bet in de stad zelf nog voort- rumoerde, aan den zee-boulevard, en prach tig bet uitricht over bet eindelooze, stille watervlak. Een complete vloot lag daar op de reede voor anker, louter Amerikaansche schepen. Daar waren de Amerikaansche kruisers, som mige van geduebten omvang, met de eigen aardige torens van 6talen traliewerk dio je op geen oorlogsschip van eenige andere natie riet; de torpedobooten, die vlug en geruiscb- loos tusschen alles doorschoten; de geweldige transportschepen, sommige leeg en gereed voor de terugreis, andere juist aangekomen en wachtend tot bet dag werd om de haven binnen te loopen. Alles leek 6til en ingesla pen. maar telkens mc-rkto je toch weer dat die kalmte maar schijnbaar wa3. Nu en dan klonk van een van de kruisers zacht een hoorn-signaal over het water; dan begon er plotseling weer ©en te seinen, met snelle, korte licht-fl ikkeringen hoog in den mast, gen, waarin de bemanning van den kruiser „Aurora" den minister-president dreigt, dat hij vennoord zal worden, indien hij niet voor het het einde van Juli vrijwillig zijn ambt opgeeft. Nieuwe roebelbiljetten. STOCKHOLMDit Haparanda wordt aan „Aftonbladet" geseind, dat de Voor loopige regeering besloten heeft weder voor twee milliard jjieoiwe roebelbiljetten uit te Afgetreden generaals opgeroepen. PETROGRAD. De generaals Roeski en Coerko zijn naar Petrograd ontboden. LenSn gevangen genomen? STOCKHOLM. Uit officieuse Russisch© bron verneem ik de bevestiging van Lenin's arrestatie. De Russische grens gesloten. PETROGRAD. Do voorloopige regee ring heeft met het oog'op de buitengewone omstandigheden de sluiting der rijksgren zen tot en met 15 Augustus gelast, zoowel voor personen die het land willen binnen komen, als die het willen verlaten. Dit decreet werd telegrafisch verspreid. Na 26 Juli om middernacht mocht niemand meer de grens passeeren. Alleen voor personen, die voorzien zijn van een diplomatiek paspoort en de koeriers der diplomaten wordt eene uitzondering ge maakt. De toegang tot Rusland wordt toege staan aan personen, die van over zee komen, zoo zij op het oogenblik dat het de creet aan het grensstation van aankomst was ontvangen, zich reeds in de naastbij- rijude bui tenandsche haven hadden inge scheept en van eene machtiging zijn voor zien om Rusland te mogen binnenkomen, welke hun verschaft is overeenkomstig de op 7 October 1916 opgemaakte verordening. In bijzondere gevallen kunnen uitzonde ringen worden toegestaan op grond van eene na gemeenschappelijk overleg tusschen de ministers van oorlog en van buitenlond- sche zaken te verleenen vergunning. De burgemeester van Moskou. PETROGRAD. De socialist Roednof is als burgemeester ;ran Moskou gekozen. Het nationale congres. PETROGRAD. De vergadering van het nationale congres is uitgesteld tot na de volledige reconstructie van het kabinet. De doodstraf weder ingesteld. Wij berichtten reeds, dat de Voorloopige Regeering de doodstraf door den kogel voor den tijd vap den oorlog weder heeft ingesteld. De straf zal, naar ons uit Petrograd wordt be richt, toegepast worden op militairen, dio De regeering en de bladen. PETROGRAD.D<f ministers van oorlog en van binnenlandscho zaken zijn door <lo Voorloopige Regeering gemachtigd de verdere verschij ning to verbieden van bladen, die aansporen tot ongehoorzaamheid aan de militaire auto riteiten, tot weigering van den militairen plicht te vervullen en tot burgeroorlog en geweld pleging. GRIEKENLAND. Besluiten omtrent Criekenland. PARIJS. Du conferentie der geal lieerden heeft besluiten genomen om trent hot Grieksche grond^febied, dat op het oogenblik door Frankrijk, Groot- Britannië en Italië militair is bezet. Deze mogendheden zullen zoo spoedig mogelijk en tegelijkertijd oen einde maken aan de be zetting, tot welke zij door de omstandig heden gedwongen waren overgegaan. De bezetting van den driehoek, gevormd door den weg van Santé Quaranta en de grens van Epirus zal voorloopig gehandhaafd blijven in het belang der veiligheid, onder voorbehoud van een overeenkomst tusschen Italië on Griekenland omtrent herstel van het civiel bestuur onder een Griekschen commissaris. Frankrijk, Groot-Britannië en Italië zul len gedurende den oorlog een vloot- en legerbasis blijven houden op Korfoe, dat echter onder souvereiniteit van Griekenland blijft. VEREENÏGDE STATEN. De oorlogskosten. WASHINGTON. Mc Adoo verklaarde bij de indiening van de oorlogsbegrooting bij het Congres, dat het eerste oorlogsjaar aan de Vereenigde Staten waarschijnlijk 10.736 millioen dollars zal kosten behalve de leeningon aan de geallieerden. Het Amerikaansche leger. a v a s zendt ons een uittreksel uit Men dient mot te vergeten, dat Asquith, boe- wel geen eerst© minister meer, over dergelijke quaesties met buitengewone autoriteit, kan spreken en nooit kwam die autoriteit beter uit dan in de Lagerhuiszitting van onlangs. „Temps" over den arbei^aoj ii Morso-teekensin eindelooze opeenvolging als struikelend over elkaar, en die, zorgvul dig op de andere bodems opgevangen, er de orders overbrachten van den admiraal, het denkende hoofd, dat heel deze drijvende wereld bestuurde... Den volgenden morgen was de ordelijke drukte in de haven alweer in vollen gang. Op alle booten sisten de machines, piepten de lieren, rammelden de kettingen van de groote kranen, om maar zoo gauw mogelijk de zware vrachten gelost te krijgen, en de Behepen leeg, voor nieuwe reizen. Een in teressant gericht, waarnaar we lang bleven kijkon. Maar toch, we hadden een „bess'res Verlangen", en tuurden telkens op zij nit naar do stille oorlogsschepen daar in de verte. ,,Zou er geen kans rijn, dat we eens aan boord gingen kijken?" Onzo geleider, landrot, had geen permis sie. maar was niettemin dadelijk bereid. „We zullen het probeeren En kort daarop zaten we in een klein, vuil, oud visschersbootje, op weg naar den dichtstbijzijnden kruiser, 't Was een merk waardige tocht. Wind en tij waren tegen, en onzo drie schippers, die geloof ik meer kaaiwerkers waren en tenminste met het water niet erg vertrouwd bleken, wurmden rumoerig met riemen, zonder veel og te H artikel in de militair gebied, die de Vereonigd© StateL den loop der laatste drie maanden heeft ver richt. Evenals bij het Engelsche leger zal bet effeo- ticf worden samengesteld nit verschillende ele menten, welke tot ééne organisatie worden samengesmolten, n.l. het geregelde leger, de nationale garde, die uit den dienst der afzon derlijke Staten in federalen dienst overgaat en het conscriptieleger. Het geregelde leger wordt van 120,000 op 290,000 man gebracht door toevoeging van 27 nieuwe regimonten infanterie, 7 kavalerie en 12 artillerie; de zware artillerie, de vliegdienst, do koloniale troepen, de trein, de zee-militio en eene bijzondere koloniale troep van 17,000 man zijn in dit aantal niet inbegrepen. Do nationale garde wordt meer dan verdub beld, n.l. van 1 (50,000 op 400,000 man of 16 Amorikaanscho divisies gebracht. (Eene Ameri kaansche divisie bestaat uit 9 regimenten in fanterie. 1 regiment kavalerie en 3 regimenten veldartillerie.) Het conscriptieleger zal eveneens 16 divisies opleverort benovens 2 divisies cavalerie, 8 eska- drilles vliegmachines, behalve de verschillende afdeelingen genie en kustartillerie. In het geheel zullen er een 40-tal divisies infanterie en bovendien nog 120,000 man in het veld gebracht kunnen worden. De encadreering der 700,000 man troepen zal dezen herfst in zestien kampen plaats hebben. Vredesvoonsltzlchters. De vredesmotie in don Riiksdag. LONDEN. "Uit de besprekingen in de Ibladep blijkt van hoeveel belang zij het debat achten over de resolutie van den Rijksdag, dat dezer dagen in het Lager huis is gehouden. Men zou haast geneigd zijn to zeggen, dat een nieuwe phase is ingetreden in de besprekingen der oorlogsdoeleinden. In het algemeen is men van oordeel, dat de reso lutie van den Rijksdag, hoewel niet volkomen bevredigend, toch beschouwd had kunnen wor den als een werkclijken stap vooruit, als Mieha- elis er niet zulk een dubbelzinnige en onop rechte uitlegging aan had gegeven en de Rijks dag zich niet bij die verklaring had neergelegd. Op het gebrek aan gezag van den Rijksdag en liet feit, dat hij absoluut niet bij machte is zijn wil op te leggc-n aan de Duitsehe regeerders, wordt behoorlijk den nadruk gelegd, omdat het vredesprogram van den Rijksdag, ten gevolge van die machteloosheid, geen enkelen waarborg biedt voor zijn uitvoering, hetgeen met een ge lijksoortige resolutie van het een of ander par lement van een E n t o n t e-land wel het geval zou zijn. Do Manchester Guardian" zegt: ."Wanneer de Rijksdag het niet eens was geweest met do uitlegging van de Rijkskanselier, dan was het zijn plicht geweest dat te zeggen. Voor zoover wij echter weten geschiedde dit niet en dus heeft hij, door de resolutie aan ie nomen, de verklaring van den Rijkskanselier aanvaard." „Maar", zoo voegt de „Manchester Guardian" daaraan toe, „dat. de Rijksdag zich laat over bluffen door den Rijkskanselier is voor ons nog geen reden om hetzelfde te doen. Wij behoeven do zaak niet zoo op te vatten, alsof de rede voering van den rijkskanselier de werkelijke mecning van Duitschland weergeeft." De „Daily News" zegt: „Wanneer do Rijks dag het ernstig meent, dan zal hij zijn wil ook kracht bij zetten". Asquith's directe vraag aan Michaelis over België wordt natuurlijk druk besproken. Zelfs de „Daily Express", een jingoïstiscfc en oor- De Russische gedelgeorden in Engeland. LONDEN. D© Russisch© gedelegeer den, dio te London rijn geweest om daar toebereidseln te treffen voor een internationalet arbeiders- en socia listenconferentie ter bevordering van een. vrede, berustend op „geen annexaties en geen schadeloosstellingen" en het recht der volken om over hun eigen lot te beslissen, zijn uit Londen vertrokken om zich achter eenvolgens naar Parijs en Rome te begeven. Zij hebben een verklaring gepubliceerd, waarin rij hunne bevrediging te kennen ge ven over de resultaten van hunne missie en de hoop uitspreken, dat de Engelsche leden van do arbeiderspartij ten slotte toch nog aan de internationale conferentie zullen deelnemen. Zij verklaren, dat zij tegen de voorgestel de conferentie van socialisten uit de geal lieerde landen zijn, maar desniettegenstaan de bereid om die conferentie bij te wonèn, teneinde inlichtingen te geven en hunne op vattingen te verdedigen. KORT NIEUWS. In de laatst© dagen werd bij IJmuidcn en bij Aardenburg in Oostburg, Zeeland, hevte geschutvuur gehoord. Eenige Scheveninger loggers gebracht. tot zinken OP 2EE. schieten. Van het oorlogssahip zag men d© officieren vol verbazing ons gedoe aanzien, vooral toon zo zoo langzamerhand begonnen te begrijpen, dat zijzelf het doel waren van ons gewrik. Ik hoopte van harte, dat hun verbaring niet in wantrouwen mocht over gaan. want we keken juist in de riel van een bijzonder gevaarlijk kanon, maar we zagen ©r blijkbaar niet erg kaperi-g of spionnerig uit. Toen w© binnen beroepbaren afstand waren had een eerste explicatie plaats, en we kregen vergunning aan te leggen. Teen dat, na veel vijven cn zessen, gebeurd was, en onze gids was gaan 'vertellen wie we waren, stond men ons op onze beurt toe naar boven te klauteren, en heette de waar nemende commandant ons welkom aan boord. Van het bezoek aan het sohip zelf, dat we in al zijn hoeken en gaatjes konden be kijken, kan ik niet veel 'navertellen, in de oerste plaats, omdat men ons de meest strikte geheimhouding verzocht, in de tweede omdat mijn gebrek aan technische kennis daarbij al te duidelijk aan den dag zou komen. Ik kan alleen zeggen, dat we constateeren konden, dat de nieuwe duik- booten-oorlog al tot tal van vernuftige vin dingen voor den aanval op en de verdedi gd*" 2 tegen de gevaarlijke en zoo moeilijk zichtbare tegenstanders heeft geleid. Dat die goede diensten bewezen was trou Loggors tot zinken gebracht, Men meldt ons uit IJ muiden De zeiltrawloggers Sch. 23, „Majoor Thomson", en Sch. 382 „Dirk", zijn Vrij dagmiddag tusschen Noordwijk en Zand- voort, ongeveer 18 of 19 mijl uit den wal, door eenzelfde duikboot tot zinken ge bracht. Beide bemanningen redden rich in hare scheepsbooten en worden later opgepikt door den zeiltrawllogger KW. 125 „Maria Jo hanna", die de schipbreukelingen te IJmui- den aanbracht. Onze berichtgever aldaar vernam omtrent deze nieuwe vernieling van twee visschers- vaartuigen de volgende bijzonderheden. De drie bovengenoemde zeilloggers waren evenals anderen in het begin dezer week ter visscherij uitgevaren en Vrijdagmiddag op ongeveer 19 mijlen uit den wal, op eene hoogte tusschen Noordwijk en Zand- voort, toen uit Zuidelijke richting een duikboot naderde. Deze begon op den aichtstbijzijnden logger, den bou ten logger Sch. 382 „Dirk", schipper Arie de Graaff, van de reederij wed. J. v. d. Tooren en Zoon, te vuren, waardoor het schip in brand vloog. De opvarenden ver lieten hun schip in een scheepsboot, zonder iets te kunnen 'redden. Zij gingen daar mede naar de duikboot, waar hun werd medegedeeld, dat het schip tot zinken zou worden gebracht wegens het viöschen in verboden gebied. De protesten der visschers hielpen niet. Na bezichtiging der scheeps boot, welke eenigszins lek was, waagde de Duitsehe officier zijn manschappen er niet aan om met bommen naar den logger te gaan. Daarom liot hij het kanon op het schip richten, waardoor het in do diepte ver dween. Zooals de visschers mededeelden, waren daarvoor nog twaalf schoten noodig geweest. Hot lot van den logger Sch. 23, „Majoor Thomson", schipper Cornelis Ijs kelder, van de reederij 1). van der Zwan en Jac. den Duik Wzn.werd nu ook spoe dig beslist, doch op ©ene andere wijze. Na dat met den eereten logger was afgerekend, kwam laatstgenoemd schip het was in middels half twee geworden aan de beurt. Dit werd ook eerst met schoten tot stoppen gedwopgen. Nadat do bemanning op de duikboot was overgekomen, moesten eenige marinesckepelingen met dezelfde boot naar den logger terug om brandbom men te leggen. Deze hadden de gewenscht© .uitwerking. De mooie stalen logger van nauwelijks twee jaar oud sloeg aan stukken en zonk weg. De beide bemanningen roei den 6amen weg in de richting van de andere loggere, die bij het waarnomen van het voor val waren weggozeild. Eerst des avonds half zes. dus na vier uren te hebben geroeid, kwamen do menschen over op den. jzeillogger KW. 125 „Maria Johanna", schipper Wil lem Ouwehand. Deze zette dadelijk koors naar IJmuiden, waar men Zaterdagmorgen vroeg aankwam. Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagochtend tusschen 8 en 9 uur is de Scheveningsche haven binnen gekomen de logger „Vlaardingen 49", met de ge- heele bemanning van den Scheveningsohen logger 135 schipper Arie Verbaan, van de N. V. Zeevisscherij „Sterna" te Scheve- ningen, welk vaartuig gisterochtend om 11 uur 30 door een Duitsehe duikboot tot zinken is gebracht, 19 mijl O. Z. O. van IJmuiden. Er zijn geen gewonden. Nader wordt gemeld, dat te Scbevenin- gen nog binnenkwam de logger Schev. 183 met de bemanning van' de Schev. 134. Nader seint men ons Omstreeks half twaalf kwam vóór de Scheveningsche haven de logger Schev. 454 met aan boord de bemanningen der even eens 19 mijl O. Z. O. van IJmuiden tot zinken gebrachte loggers Schev. 170 en Schev. 254. Uit het verschenen jaarverslag van do „Nationale Vereeniging tot steun aan Mili ciens" blijkt, dat de toestand over 't meen bevredigend was, al kwam er geld tekort. Do „Noordam" en „Schiedijk", van de Holland-Amerika-lijn, hebben Halifax verlaten. Do indertijd door de Duitschers in beslag genomen „Batavier n" eu „Zeemeeuw'.' wer den op weg naar Duitschland door oen Engel sche zecboot aangehouden. Do Hollandsche bemanning is op Texel geland. Den 17den Augustus a.s. zal to Leeuwarden een Legerdag worden gehouden door „Ons Leger". De zendeling van de Loosdrecht te Rantepaa op Celebes is door inboorlingen vermoord. In den naoht van Zaterdag op Zondag werd bij een vechtpartij op den Haarlemmerdijk, tc Amsterdam, een man gedood. In een café aan de Nicuwxnarlct, Amsterdam, hadden Zondagavond relletjes plaats tusschen burgers en militairen. Zondag passeerden benoorden Ameland twee vliegtuigen, benevens eenige patrouillevaar tuigen. De Russiche regeering heeft ©en besluit uit gevaardigd de grenzen te sluiten van 20 Juli tot 15 Augustus. Volgens een Kopenhaagsch blad is te Petro grad een nieuw oproer uitgebarsten; de regeo- ring zou echter -den toestand meéetcr zijn. Do „Times" heeft nieuwe onthullingen ge daan over de oorzaak van den oorlog. I In een verklaring aan de pers verklaarde de Duitsehe rijkskanselier Michaelis, dat Engeland en Frankrijk met Rusland in 't laatst van Juli 1914 overeenkomsten sloten omtrent verove ringsplannen ten koste van Duitschland. Volgens sommige berichten zonden de Rus sen Gzernowitz ontruimen, volgens andere is het nog zoo ver niet. De Russisch-Roemeensche troepen hebben aan do Roerneensche grens in de laatste dagen suc cessen behaald op de centralen. De Russische minister-president Kerenski ontving van de bemanning van den kruiser „Aurora" de mededeeling, dat hij vernvoord zou worden, indien hij niet voor het eind van Juli ontslag nam. D© Oostenrijksche minister van buitenland- sehe zaken Czernin heeft in een redo aan ver tegenwoordigers der bladen verklaard, dut de Centralen steeds bereid zijn een ecrvolien vrede te sluiten. Naar het „Berl. Tagebl." uit Genève ver neemt, zou er een ernstig conflict zijn ontstaan tusschen president Wilson en den Amerikaan- sciion Senaat. In een onderhoud met Fransche journab'sten heeft de Engelsche eerste minister Lloyd Georg© opnieuw een verklaring afgelegd van Enge land» taak in dezen ©orlog. In Vlaanderen houdt d© artilleriostrijd onaf gebroken aan, vooral van Engelsche zijdo. Duitsehe vliegers hebben Zaterdagnacht tal van bommen op Parijs geworpen. Aan het Italiaansche front voornamelijk levendig artillerievuur en vliegers-activiteit. Volgens een Duitsoh legerberioht zouden Zaterdag en Zondag 35 vliegtuigen der gealli eerden zijn neergeschoten. De Siameesclie rogeering heeft thans «ace- gedeeld, dat zij zich zoowel «met Oostenryk- Hongarije als met Duitschland in staat ran oorlog bevindt. Te Warschau hebben ernstig© ongeregeld heden plaats gehad. Een Italiaansch luchteskader heeft een aan val gedaan op de Oostenrijksche militaire in stallaties te Idria. Lardi, de Zwitsersche gezant te Parijs, heeft om gezondheidsredenen rijn ontslag gevraagd. Een Braziliaansche militaire mis. ie zal het Fransche front bezoeken en een tijd lang in Europa blijven. De verslagenheid ondor de Sohevoningera is toenemende. Een groot aantal mensolien wacht bij de haven do aankomst van de nog in zoo zijnde vaartuigen, en verdringt zich rond de binnengekomen bemanningen om bijzonderheden over hun wedervaren to wens op dezen eersten overtocht al gebleken. Do commandant vertelde ons en ik mag dit wel navertellen, nu ©r een officieel com muniqué van de Amorikaanscho admirali teit over verschenen is dat ze onderweg door duikbooten waren aangevallen, die vijf torpedo's op het convooi hadden afgescho ten, zemdor resultaat. Bij die gelegenheid werd een van de aanvallende onderzeeërs in den grond geboord. Hoo het kwam. dat die aanval zoo weinig sucses gehad had? Daar liet de .voorzichtige commandant zich liever niet over uit, maar men mag aannemen, dat de duikbooten rich niet zoo .dicht in do buurt van het convooi gewaagd hebben, als zo gedaan zouden heb ben, wanneer er geen spiedende kruisers en vlugge torpedobooten om heen gevaren had den. Ze hebben nu eenmaal liever met onge wapende koopvaardijschepen en met traw lers te doen... En alle officieren die ik sprak waren dan ook overtuigd dat de gunstige afloop van dit eerste troepentransport vol strekt niet exceptioneel was, maar ook in het vervolg regel blijken zou, al zou er na tuurlijk vandaag of morgen wel eens een verlies geleden worden. Trouwens, de cargo's die tijdens ons verblijf nog telkens binnen kwamen bewezen wel, dat in weerwil van den duikbooten-oorlog de heerschappij over de ze© voorloopig lang nog niot in Duitsehe handen is I De Schev. 454, die Zaterdag do bemannin gen der Schev. 170 en Schev. 254 aanbracht-, is de logger „Handel", schipper T. Taal, reeder A. v. d. Toorn; de beide tot rink cm gebrachte schepen Sch. 170 en Sch. 254 zijn de logger Sch. 170, schipper J. Brons veld, reederij M. v. d. Toorn en Den Duik en de logger „Dirk van Duyne", schipper \V. Rog, reederij Jac. den Duik Zoon. Vermoed wordt, dat nog meer schepen tot zinken rijn gebracht, men spreekt zell's van tien. Indien de opgave der bemanningen juist blijkt te zijn en de vernietiging plaats had 17 mijl O.Z.O. van IJmuiden, dan zou dit geschied rijn wel dicht bij de Duitsehe sper- lijn, doch nog binnen het veiligo gebied. In een onderhoud gaf schipper Wouter Rog - van de „Dirk van Duijnen" (Soli. 254) van de reederij Jac. den Duik en Zonen, een der zes Vrijdag door een Duitsehe onderzeeër tot zin ken gebrachte Scheveningscho visschorsschcpen, nog verschillende bijzondorheden over het ge beurde. De bemanning was visscbendo naar gegist ho- stek op 520 27' N.B. en 40° 5' O.L. en. had Onze vriendelijke gastbecren stolden toen we uitgekeken en uitgevraagd waren, een motor-sloep tot onzo beschikking, die het v ons mogelijk .maakte op wat minder verne derende wijze een bezoek te bréngen aan het groote admiraalschip, waar we met even groote voorkomendheid ontvangen werden. Zoodat'we aan wal terugkwamen, zeer te vreden over onzen op de bonnefooi onder nomen tocht, ëh met een indruk van do Amerikaansche marine die niet op ons pro gram gestaan had. Dat die marine ons ab soluut „in orde" leek bohoeft wel niot te worden gezegd; ze heeft haar sporen vroeger al verdiend. Wat ons bijzonder trof was de keurige zindelijkheid en de bijzonder strenge discipline die aan boord van deze oorlogs schepen heerscht. En daarmee is dan wel het voornaam to van mijn bezoek aan „een haven aan den Atlantisohen Oceaan" verteld. De totaal indruk dien ik van deze nieuwe legermackt- in-wording heb meegebracht is ik herhaal het er een van geweldige kracht, van energie, taaiheid, doorzettingsvermogen, 't Zijn kwaaie tegenstanders, de nieuwste vijanden die Duitschland zich op den hala heeft gehaald, dat zullen z» gauw genoeg merken. -

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2