Ito. 460 Woensdag 25 Juli 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. J3ori0gsiietJws.__ Onder redactie van D. MANASSEN. Be toestand in den reuzenstrijd. Ons Oorlogsdagboek. Vr©iswenm@ed. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTE. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverton'tiën wende men zich tot onze Administratie, Yaieriusstraat 109 Amsterdam. Prys der Advortentiën per repel 30 cent. Voor Ingezonden .Mede- deelingea op do tweede, dorde ec vierde pagina dubbel tarief, liy ahoLtement reductie. Het gaat een oorlogsschip als ook een maxlstoomer, het kan voor een groote reis niet genoeg kolen meenemen, en soms is het noodig, dat het midden op zee zijtt voorraad aanvult. Gewoonlijk heeft de admiraliteit daar dan voor gezorgd en óf uit eigen land óf uit een overzeesche haven een kolenschip tegemoet gezonden aan het oorlogsvaartuig. Ons plaatje laat ons zoo'n kolenschip zien, waaruit het' naderend oorlogsschip zijn brandstof overneemt. Geen audiëntie. Blijkens een bericht in de Staatscourant wordt door den Minister van Oorlog deze week geen audiëntie verleend. Engelsche ministers hebben gesproken in antwoord op de jongste crisis in Duitsch- land, op de kanseliersrede. Carson, de Iersche leider en benoemd lid van het oor logskabinet, eerst en verder de minister president Lloyd George, de sterke, de eerste man in Engeland, kunnen we zeggen. Hun antwoorden zijn duidelijker dan hetgeen de nieuwe Duitsche rijkskanselier heeft ver klaard, dit zal niemand kunnen ontkennen. Zij geven. toer dat de laatste, evenals de Rijksdag, den wensch naar vrede heeft uit gesproken, maar' zij kom'en hierin overeen, dat deze wensch nog te weifelend is om er op in te gaan. Er is in Michaelis nog te veel van Bethmann-Hollweg; hij wil als deze de vriend worden van de democratische linkerzijde, maar eveneens de vriend bljj ven van de conservatieven, van de mannen die niet willen afzien van annexaties en veroveringen. Er is in Michaelis' rede nog altijd te veel van den „slag-om-den-arm-jDolitiek". Carson zegt, dat zij niet véél verschilt van vele anderen, die hij vroeger gelezen heeft, en dat zij hol klinkt. Volgens Lloyd George is de rijks- kanseliersrede die van een man,- welke het verloop der strategische gebeurtenissen af wacht; voor het oogènblik beteekent zij, dat de militaire partij in Dnitschland heeft overwonnen. De beide Engelsche ministers ontloopen de vredesvraag niet in hun toespraken. En onbevooroordeeld beschouwd schermen zij hier niet met zulke groote woorden, zooals zij wel eens deden. Zij willen geen ver plettering van het Duitsche volk, zij willen zelfs niet meer in dit volk een vijand zien na den oorlog-. Wanneer de Duitschers vrede wenschen, zegt Carson, zijn wij morgen be reid te onderhandelen, niet echter met het Pruisische militairisme, maar met het beste deel der Duitsche natie. De Duitsche rijks kanselier heeft gezegd, dat hij wachtte op aanbieding van onderhandelingen der ge allieerden, Carson zeide, dat de Duit schers moesten uitkomen, dat zij om hun Ons oorlogsdagboek. 155e. week. Van 16 tot 23 Juli. fff- Juli. De Finsche Landdag besluit met groote meerderheid Finland zelf standig te verklaren. Het Amerikaans oho stoomschip „Grace" wordt door oen onderzeeër in den grond geboord. IET M De koning van Engeland neemt yoor zich en zijn geslacht, in plaats van den naam „Saksen-Coburg- Gotha" den naam van „Windsor" aan. Op het Oostelijk front ontruimen de Russen Kaloetsj en gaan op den oostelijken oever van de Lomnitza tearug. De Russische regeering besluit een speciaal secretariaat-generaal in te stellen ter behandeling van de be stuurszaken van de Oekraïne. Vier ministers dienen vanwege de Oe- kraine-quaestio hun ontslag in. J8 In Petrograd is onder het deel der bevolking dat onder den invloed der maximalisten staat, een oproe rige beweging uitgebroken. Straat gevechten zijn aan de orde van den dag. Men wenscht de macht geheel te brengen in handen van de arbei ders en soldatenraden. 19 He nieuwe rijkskanselier, dr. Mi chaelis houdt in den Rijksdag een redevoering, waarna de gemeen schappelijke vredesresolutie met £14 tegen, 116 pteamneR ien, ,17, pat- oprechtheid te toonen, en blijk te geven, dat zij geen gebiedsverovering wenschen, noch anderen geweld willen aandoen, moeten voorstellen om in onderhandelingen te treden maar op voorwaarde, dat zij eerst hun troepen achter den Rijn terugtrekken Er is in de rede van Carson onmisken baar eon verlangen naar den 'vrede, maar naar een vrede, die de bezette landen weer vrijmaakt, die. zoo scbijnt het, al staat het er niet duidelijk, ook Elzas-Lotharingen ver langt voor Frankrijk. Die zelfde toon weer klinkt in Lloyds George's toespraak gehouden ter gelegenheid van de herdenking der Bel gische onafhankelijkheid te Londen, maar het geluid is hier wat forscher, dringt nog meer aan op volhouden in den strijd tegen het Duitsche militairisme. Met de tegenwoordige regeering te Berlijn, verklaarde de eerste minister, kunnen de geallieerden geen vrede sluiten zij die in Duitschland de leiding in handen hebben, willen voor het oogènblik nog den oorli-n •- jrtzetteu. In de -rrjkskan- seliersrede is zelfs geen sprake van België, en er kan geen' vrede gesloten worden, die ons geen vrij, onafhankelijk België teruggeeft. Twee-, driemaal zegt Lloyd George, heb ik de rede van Michaelis gelezen, in de verwachting er iets in te vinden, dat ons hoop kan geven op een eipde van dezen bloedigen strijd, en ik vond alleen een schijn- onafbankelijkheid voor België, een schijn- democratie voor Dnitschland, een schijn-vrede voor Europa. In da beide toespraken der Engelsche ministers wordt dus de uit Berlijn toege stoken hand weer geweigerd, en het schijnt, dat de vrede weer verder is verwijderd. Doch dat kan even goed niet meer dan schijn wezen. Steeds duidelijker blijkt, dat èn in de landen der Centralen, in Oos tenrijk vooral niet minder dan in Duitsch land,èn in die der Entente het verlangen naar den vrede steeds grooter, de eischen voor de onderhandelingen steeds geringer worden. Er is dus toenadering, al wil men dat aan den kant der geallieerden nog ver bloemen. Maar nóg staan de vijandelijke partijen te ver van elkander, en do schuld daarvan ligt bij Duitschland, ligt bij de weifelende, wankelende politiek, die daar wordt gevoerd. Het verlossende woord, waarop wij reeds zoolang wachten, moet van Duitschland bomen, dat nog altijd aan de fronten het sterkst staat, maar economisch het zwakst ig, en dit woord is ook nu nog niet gehoord te Berlijn, uit den mond van den nieuwen rijkskanselier. Nog altijd is niet duidelijk, wat de regeering daar wil, en houdingen wordt aangenomen. Kardinaal Mercier richt tot den Duitschen gouverneur-generaal in België een krachtig protest tegen do administratieve scheiding, welke de Duitschers gedecreteerd hebben. De Amerikaansche regeering be sluit de uitnoodiging tot een con ferentie met de geallieerden te Pa rijs af te wijzen, omdat zij het niet noodzakelijk acht deel te nemen aan bijeenkomsten, die niet direct de deelneming aan den oorlog van de Ver. Staten betreffen. De Duitsche Rijksdag neemt in derde lezing, zonder debat, de kre- dietvoorstellen voor 15 milliard aan; alleen de onafhankelijke socia listen stemmen tegen. De besturen der socialistische partij in Frankrijk keuren in be ginsel b6t deelnemen aan de confe rentie te Stockholm, bijeengeroe pen door de Soviet en het Skandi- navisch-Nedorlandsch comité, goed. In Rusland neemt de minister van justitie Pereverzof ontslag in verhand met de onthullingen over Lenin en Korlovsky, die beschul digd worden agenten van Duitsch land te zijn. Minister-president, prins Lwof, treedt uit het Russische kabinet. In zijn plaats wordt Kerenski be noemd, die echter voorloopig ook de portefeuille van oorlog behoudt. Tseretelli wordt minister van bin- nenlandsehe zaken, en in de plaats van prins Sjakowsky zal gravin padin aan feet hoofd yan het de waarheid is, dat dr. Michaelis zich in geen enkel opzicht noch over België, noch óver 't bezette gebied in Frankrijk, noch over den Balkan of de veroverde Russische pro vinciën heeft uitgesproken. Daarentegen komen or wel weer de frazen in voor, dat Duitschland economisch sterk moet blijven, en dat de levensvoorwaarden voor een krach tig en veilig Duitsch volk moeten worden vervuld, wat zeer goed kan beteekenen, dat België, schoon het weer wordt vrij verklaard, toch in economisch opzicht tot op zekere hoogte afhankelijk zou blijven van Duitsch land. Zoo ligt het dus aan de aarzelende houding der leidende mannen in Dqitschland, dat de oorlog voorloopig nog voortduurt. Maar des ondanks gelooven we, dat wij op den weg des vredes vorderen. De crisis in Dnitsch land heeft duidelijk gemaakt, dat een groot deel des volks daar het einde van den bloedi gen strijd wil, en de leiders zullen door dit ver langen worden meegesleept. En nietalleen daar, ook in de vijandelijke landen. Ondanks de groote woorden, die men overal hoort, wordt het den onpartijdigen beoordeelaar sfeeds dui delijker, dat aan de fronten geen beslissing zal vallen. In de Entente-landen mag men hopen op het meedoen van Amerika, maar '"t zal lang duren voor maar één millioen Amerikaansche soldaten in Europa voet aan land zet; het transport is moeilijk en ge vaarlijk; en zelfs een millioen nieuwe krijgers zouden nog niet zeker de overwinning bren gen. Op Rusland moet al minder worden gerekend, 'dat hebben de gebeurtenissen aan de fronten, maar ook de revolutionaire be wegingen der laatste dagen bewezen - Kerenski en zijn regeering mogen de beweging hebben bedwongen, het is duidelijk, dat het Rus sische volk en de Russische soldaten naar den vrede verlangen, en dat de Russische regeèring dien noodig heeft om in eigen land dó baas te blijven. De toestand in Rusland is rijp voor vele en groote verras singen, maar dat het Russische leger het Duitsche zal terugdrijven, lijkt al heel weinig waarschijnlijk, en het is de vraag, of het de opdringende Duitschers en Oostenrijkers kani tegenhouden. Wel zal Kerenski, die nu almachtig schijnt in zijn land, de centrale legers bezighouden in 't Oosten, maar hij kan niet anders dan tevens met alle kracht streven naar een algemeenen Vrede, zijn partij drijft hem daarheen, evenals de wil van 't leger en 't grootste deel des volks, en hiermee zullen de geallieerden toch rekening moeten houden. Daarom, gelooven wij, ondanks alle rede voeringen, dat de vrede op weg is, al zal hij niet zoo spoedig komen als verwacht en gehoopt word. De conferentie te Stock holm gaat stil haar gang; de groote alge- meene bijeenkomst is uitgesteld tot 1 Sep tember, omdat de Fransche socialisten dat wenschten, omdat zij vooraf een conferentie van geallieerde socialisten wenschten bij te wonen te Londen, waar reeds Russen zijn aangekomen, en deze laatsten willen mede werken met de ceDtralen te Stockholm aan het -herstel van den vrede. Dat wordt allengs een sterke macht, die haar invloed zal laten gelden, zoo niet op do regeoringen, dan op de volken, die smachten naar de bevrijding uit de oorlogsellende. Van de oorlogsterreinen komt betrekkelijk niet veel nieuws, al wordt er op verschil lende fronten gevochten. De belangrijkste gebeurtenissen zijn wel die aan het Ooster front; daar worden in de buurr. van Tarno- pol, in Galicië, de Russen teruggeworpen; de centrale troepen staan thans voor ge noemde stad, die iu brand zou zijn gescho ten. De Russische troepen zijn onwillig om te vechten, naar het schijnt, althans in deze streek. De minister van oorlog Kerenski zou naar dit gedeelte van 't front zijn ver trokken. Daarentegen vallen Russische troepen aan 't noordelijk deel van 't Rus sische front, bijv. bij het Narodzmeer, zeer krachtig aan. Aan het Westelijk front in de laatste dagen o.a. ernstige aanvallen der Duitschers in Champagne en aan de Maas, naar 't schijnt zonder veel succes. De Oos partement. voor socialen arbeid ko men te staan. In Galicië bereiken de Duitsche troepen over 40 K.M. breedte! den straatweg ZloczowTarnopol en overschrijden aan beide zijden de Jezrerna. Iu een van die stille momenten, die on vermijdelijk aan elk diner voorkomen, kan een woord of een zinnetje, los daarheen geworpen, liet gesprek weer levendig doen wordenZoo was 't ook dien avond ten huizo van de familie Ludgate. Ik herinner me, dat de stilte kwam tijdens het rond dienen yau het wildbraad. Miss Carrol maakte toen een opmerking over moed, speciaal van de vrouw. Alle dames vielen haar bij., doch de meeste lieeren lachten er cm, in 't bijzonder een jonge luitenant, die kort- geleden uit Engeland was aan gekomen Majoor Leighton beweerde, dat moed tot iemands karakter behoorde en 't dus eeu vaak van overerving was. „Ik zie daarom niet in, Maxon, waarom vrouwen niet even goed als mannen moed kunnen bezitten!" „Maar majoor, dat is toch dui delijk!" antwoordde de aangesprokene, „onze vrouwen hebben geslacht op ge slacht reeds zoo 'n rustig veilig leventje geleid, dat lichamelijke moed bij haar niet meer te pas is gekomen, en dan heeft de overerving geen invloed meer 'Mwrgu® JUudgafeej, die aan, pinde yan tenrijkers hebben Zondagnacht een hevigen aanval gedaan aan het Italiaansch front bij Malga Val Pra, doch die zou mislukt zijn. Over 't geheel verandert de toestand aan de fronten maar heel weinig. QUiTSCHLAND. De bijeenkomst op het ministerie van bïnnenlandsche zaken. BERLIJN. De Keizer begaf zich Vrij dagavond te half zes naar de woning van den minister van binnenlandsche zaken Helfferich, die verschillende leiders had uit- genoodigd, en waar de rijkskanselier reeds aanwezig was. De ■stemhebbende gevolmachtigden bij den Bondsraad, de leden van het Pruisische ministerie, de staatssecretarissen, het presidium van den Rijksdag, de leiders der Rijksdagfracties en genoodigden bleven in de zalen van het ministerie tot omstreeks negen uur in ge animeerde gesprekken, waaraan de keizer zoo ongedwongen mogelijk deelnam. ENGELAND. Een rede van Lloyd Ceorge. De Engelsche eerste minister Lloyd George heeft in Queens Hall te Londen, waar de Onafhankelijksdag van België werd gevierd, een rede gehouden. Hij besprak, behalve den toestand, vooral de rede van den Duitschen rijkskanselier in den Rijksdag en deze niet het minst in verband met België. Lloyd George was over deze rede niet best te spreken. Voor het oogènblik, zei hij, beteekent zij, dat in Duitschland de militaire partij heeft gewonnen op de democratie. In verband daarmee besprak hij natuurlijk de vredesquaestie. Het be langrijkste, wat hij daarvan zeide, nemen we hier over: „Het staat volkomen aan het Duitsche volk, den regeeringsvorm te kiezen, die het den besten achtmaar onze taak is het te bepalen met welke 6cert regeering wij vrede willen sluiten. (Toej.) De democratie vindt niet den waarborg voor den vrede, dien zij wenscht. (Toej.) En als die in Duitschland niet te vinden mocht zijn, dan moeten wij ons andere waarborgon daarvoor in de plaats verschaffen. (Toej.) De rede van den Duitschen kanselier bewijst naar mijn oordeel, dat zij die in Duitschland de zaken leiden, voc-r het oogeniblk nog den oorlog willen voortzetten. Er is in die rede geen hoop voor België. Dit land wordt er zelfs niet in genoemd. De bewoordingen, waarin de rede vervat is, maakt haar tot een bedreiging voor Bel gië. Op grond daarvan zullen ook Luik en het .bestuur in Antwerpen vermeesterd wor den. Dit is geen aangenaam of gunstig voor- toeken voor België, maar vloeit slechts voort uit de noodzakelijkheid om Duitscli- lands economische belangen te verzekeren. Het beteekent dat zelfs zoo zij België terug geven, di9 teruggave tot een schande zal gemaakt worden. Het is het vaste besluit der geallieerden, dat Beglië moet hersteld worden als ©en vrij, 'ènafhankelijk land. (Luide toej.) België moet e&n volk, en geen protectoraat worden. Wij willen niet esn België, dat door het Duitsche zwaard uiteen geslagen is. (Toej.). De soepter moet Belgisch zijn, het zwaard moet Belgisch zijn, de scheëde moet Belgisch zijn en de ziel moet Belgisch zijn. (Luide toej.). Ik heb Michaelis' redevoering gelezen, omdat dat mijn plicht is. Ik heb die twee-, driemaal gelezen, zoekend naar iets dat ons lioop kon geven op het einde van dezen bloedigen strijd en ik vind er slechts een schijn-onafhankelijkheid voor België, een schijn-demoeratie voor Duitschland en een schijn-vrede voor Europa in. En ik zeg, das Europa niet millicenen dappere zonen heeft opgeofferd, om op den door hun bloed ge- wijden grond een heiligdom voor den schijn op te richten. (Luide t oo j.). Lloyd George besprak verder nog den de tafel zat, terwijl ze mij bij afwezigheid van haar man als oudsten gast aan 't hoofd van den disch had geplaatst, vroeg vriendelijk: „Kunnen wij, arme vrouwen, dan niet een weinig moed hebben over geërfd van onze vaders V' Terwijl om die leuke opmerking, iedereen lachend naar den blozenden jongen offi cier keek, meende ik op 't gelaat van de gastvrouw een buitengewone aandoening te merken, ofschoon haar lippen nog glim lachen. Zij klapte zachtjes in de handen, waarop onmiddellijk een inlandsche be diende verscheen. In zijn taal gaf zij een bevelde jongen snelde weg, om dadelijk terug te komen met een kom melk. Ik verbleekte. Een lichte handbeweging een paar zacht uitge sproken woorden en de bediende plaatste de kom zoowat een vier voet van mevrouw Ludgate af. Het gesprek over moed was nog iu vol len gang en niemand had iets opgemerkt. De gastvrouw glimlachte nog steeds, maar haar oogen waren met een smeekende uit drukking op mij gericht. Van 't. oogènblik af, dat de jongen de rnelk had binnengebracht, begreep ik, dat er een slang ergens in 't vertrek moest wezen; en een slang in dat gedeelte van Iudië moest een cobra zijn, wiens beet den dood beteekent. Ik keek overal rond, rechts, links van me, in. alle hoeken, en toen was 't, alsof mijn hart. stil stond, want ik begreep, dat. het reptiel onder de tafel moest wezen. In mijn verbeelding zag ik het monster op het tapijt tusschen onze voeten, zijn venijnigea kop omhoog, gereed om te bijten, algemeenen toestand en meende, dat de gealliëerden de toekomst rustig konden inzien, en dat zij niet zouden wijken. Belangrijk lijkt nog de volgende zinsnede Ik voorspel en het is zelfs in vredes- tijd gevaarlijk zich aan voorspellingen to wagen, maar des te gevaarlijker in oorlogs tijd, wanneer de wijzigingen een cycloon achtig karakter dragen ik voorspel, dat Michaelis, als hij aan het bewind blijft, spoedigeen heel andore ineening zal toe gedaan zijn en een heel andere rede zal houden en dat is de rede waarop wij wachten en waarvoor wij strijden. (T o c j.) Over de rede van Lloyd Coorge. LONDEN. Do „Observer" meent, dat dè rede van Lloyd George een ver pletterend antwoord was aan den Duitschen kanselier. De oorlog zal ccn lange vm-sdijko worsteling zijn Duitschland en zijn bondgenoo- ten kunnen alleen verwonnen worden door ge vechtskracht t© lande en in do ludit. Zes, acht maanden lang, tot do Veroenigdo Etaten ge reed zijn als eerste klasse militaire mogendheid, moet Groot-Britaunio den grootsten last van den oorlog dragen. Er is geen pleisterplaats tusschen overgave of overwinning. Wij moeten er om strijden. Maar Michaelis heeft, ons een grooten dienst bewezen door het duidelijk te maken, dat Duitschland geen waarborgen zal geven van teruggave en herstel eer het met de wapens is verslagen. Do „Sunday Times" meent o.a. dat als de eenheid onder de geallieerden bewaard blijft Michaelis weet dat er slechts één eïndo kan zijn, n.l. dat van volkomen onderwerping van do centrale mogendheden en hun bedrogenen. Minister Carson naar aanleiding van do rede van den Duitschen rijkskanselier. LONDEN. Sir Edward Carsonf het nieu we lid van het oorlogskabinet, zeide in een redevoering, die hij te Belfast hield: „Ik heb zooeveu de rede.van den nieuwen Duit schen rijkskanselier gelezenZij onderscheidt zich niet bijzonder van vele andere, die ik vroeger heb gelezen; zij klinkt hol. Wanneer de Duitschers den vrede willen, zijn wij be reid morgen te onderhandelen, niet echter mot het Pruissianisme, maar met de besten van do Duitsche natie. Als inleiding tot zulke onderhandelingen zeggen wij den Duitscher voor den dag to komen en „als een onderpand voor hun oprechtheid en als bewijs, dat zij geen verovering van grond gebied of geweld jegens andere willen" aan te bieden in onderhandelingen to treden onder voorwaarde, dat zij eerst hunne troe pen zullen terugtrekken tot achter den Rijn. Wanneer zij iets, dat op berouw gelijkt, zullen hebben betoond voor het onrecht en de wandaden jegens de menschheid, die zij hebben bedreven aan bet kleine België, in Noord-Frankrijk, Servië en de andere stre ken. die zij noodeloos met bloed hebben go- drenkt, dan zouden wij, vredelievend volk als wij zijn. in onderhandelingen willen treden, om de wereld voor good te redden en haar te bevrijden van d© verschrikkingen der wapens. Wij verlangen naar vrede teneinde onze mannen terug te kunnen brengen, maar zij, dio wij niet terug kunnen brengen, leggen ons de verplichting op, dat de vrede een werkelijke vrede zal zijn en dat hunne op offeringen niet tevergeefs zullen zijn ge weest. Luchtaanval. LONDEN. Officieel Een eskader van 15 a 20 vijandelijke vliegtuigen raderde Zaterdagmorgen Folixtowe en Harwich. Er werden bommen geworpen, maar het hevige vuur van ons afweerge schut dwong den vijand zijn formatie te verbreken en zeewaarts terug te keeren. Hij werd vervolgd door onze vliegers, die met hem slaags raakteu. Nevel belemmerde de waarneming. LONDEN. Officieel wordt meege deeld dat de verliezen bij den lucht aanval van Zaterdag elf dooden en 26 gewonden bed ragenDe 'schade is ön- beteokenend. Onze vliogtuigon ontmoetten oenige vijandelijke vliegtuigen, dio terug koerden. Een werd op zee bij de kust neer geschoten. zijn gespleten tong in voortdurende be weging. Welke van de negen paar enkels zou den doodolijken steek voelen Er was rr.r-ar één uitweg, n.l. die achttien onkels onbeweeglijk stil te houden. Indien één vcet zich bewoog, dan waren de gevol gen niet te overzien. Ik hield me aan liet laatste redmiddel en begon op vrij luiden toon voor iedereen verstaanbaar: „Dames er lioaren, met belangstelling bob ik uw gesprók over moed gevolgd en ik wil een kleine proef voorstellen. Laat iedereen gedurende vijf minuten zich doodstil hou den, ik bedoel niet alleen uw tongen, maar ook uw lichaam en in de eerste plaats uw 'voeten. Ik wensch, dat iedereen blijft zit ten, zooals hij of zij op 't oogènblik zit.. Ik zal alles verklaren na afloop van dio vijf minuten!" Allen stemden toe en we wachtten. De stilte na het voorafgaande drukke gesprek was spookachtig. Men hoorde in 't vertrek geen ander geluid dan het regel matig zwaaien der punka's boven onze hoofden. Achter mevrouw Ludgate zag ik den bediende gehurkt achter ©en gordijn, terwijl hij de oogen strak gericht hield op hét. tapijt onder onze voeten. Ik koek mijn gastvrouw aan en de dankbar© uitdrukking van haar bleek gelaat beloonde mij ruim schoots voor mijn hulp. Het geselschap begon intusschcn het spannende van het geval te voelen, of schoon niemand iets wist. Miss Carrol had blijkbaar alle moeite, om haar lachen te houdeninden zij zich niet langer kon bedwingen, zou do spanning verbroken worden en zou iemand zich waarschijn De Engelsche handelsmarino. a LONDEN. Wij vernomen van gozagheb- bende zijde, dat de Britscbn liandclx- riiaririi! van liet begin van don oorloc. af acht millioen manschappen en tic-n liocn ton oorlogsmateriaal heft overgebracht.j In zes maanden van liet afgeloopen jaar wi-.j don van de 21,000 schepen, dio de Dove r-" patrouille passeerden, slechts 21 vernietigd of ernstig bcp.ciiadigd, d. i. dus één op dc duizend. Wat den transportdienst naar Frankrijk bi-'* treft, daarbij ging geen enkel mensckenleven verloren. Kr werden een millioen zieken ©n gewonden getransporteerd; 50 millioen gallons petroleum,0 meer dan een millioen paarden en muildieren, 100 millioen centenaars tarwo, zeven millioen ton ijzererts en voor een wa&rdo van .000 mil lioen p. St. gfcëxportoord. x Engeland heeft aan'Frankrijk ongeveer C00L schepen geloond en 400 aun Italië. J)rio duizend van de 3600 visschersraartuigen beboeren thans tot do marine. Sedert Aug. 1914 tot Maart 1917 hebben. 7000 leren dienst genome» bij do i FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterroin, Het Engelsch-Franschs offensief. LONDEN. Officieel. Gunstig voor one>i verloopende patrouillegevecht-en op Zondag nacht ten noordwesten van' St. Quentin e--l ten zuiden van Lens. Onze linies werden oen* weinig vooruitgebracht ten zuidoosten van1 Mouehy le Preux. Des nachts was do vijan-" delijke artillerie actief, in de buurt vanj Lens, Armentieres «n bij de kust. LONDEN. Officieel. Sir Doubles Haig;1 meldt: Een aanval ten O. van Levcr- guier werd afgeslagen. Dikke mist be--' lette de lucht-a/rt.ie, tot den avond. Daar na werden eenige gevechten geleverd. Twee Duiteche toestellen werden neergeschoten vier anderen uit ihet gezicht gedreven. Eén ander toestel wordt vermist. BERLIJN. Officieel. Legergrocp-Jtup- precht: De gevechtsactie van den vijand was Zaterdag minder dan de vorige degen, slechte in enkele sectoren van het j Vlaamsche slagfront was ze sterk. Zon^ dag nam ze algemeen weer toe. In- Ar- tois hield een levendig vuur aan van het La Ba3sée-kanaal tot ten zuiden van Lens. Legergroep Kroonprins. Aan den Clie- min des Dames hadden bij Braye en Ccrny inbraken in de FranSche stellingen volledig succes. De beproefde We-stfaalsclie en Oost- Pruisische aanvalstroepen haalden daar bij verkenningen een verbetering va? de eigen linies tal van gevangenen uit de vijandcfljko loopgraven en weerden hevige tegenaanval len af. Legergroep 'Albrccht. Verkonningsge- vechten in den Sundgau brachten winst aan gevangenen en buit. Aan het Fransche front. PARIJS, 22 Juli. (Huat.) De lievige gevechten aan den Cliemin des Dames werden voortgezet, zonder cenig succe-; voor dc aan vallers. Dczo herhaalde aanvallen in een be- perkten sector sedert drie maanden, waarbij de Duitschers hun rnensehenmatcriual opoflc- 1 ren doen een vergelijking maken tusschen deze operaties en die voor Verdun. Hot ennige onderscheid bestaat hierin, dat thans eiken dag over een grooter front wordt aangevallen, terwijl toen do operatics steeds met eenige dagen tusschen ruim to plaats vonden* Op schitterende wijze en met succes bieden de Franscha troepen weerstand aan dc numeriek sterke en op besliste wijze aanvallende ma.vsn's, die daarbij worden ondersteund door Bijzonder J krachtig materiaal Dat gec-ft de zekerheid, da» dc groepen, ondanks de vasthoudendheid van den vijand, do binnon enkele degen ver overde s.tclhngen zullen behouden. Do gevechten In Vlaanderen. BERLIJN. Den 2lsi©n Juli werden hoofdzakelijk onze stellingen in de buurt van DixmuidcO, Steen stran ie, TJpeeen en Holleboke nu ccn* aker, dan weder ster ker onder vuur gendmen. JV.irouilicgevi Lten in den nacht van 20 op 21 Juli ondernomen, hadden voor ons een gun stig verloop en leverden krijgsgevangen en In den vroegen ochtend van den 21stcn Juii j lijk onwillekeurig bewegen. Ik keek haar 1 ernstig aan, maar hoe zou zo ïnij kunnen begrijpen. Luitenant Maxon was een tweede gevaar; elk oogènblik verwachtte ik, dat hij iets zou zeggen en ik kon niets anders doen dan kijken en wachten. Hoelang 't geduurd heeft, weet ik niet, maar 'b scheen alsof de tijd stil stond. Eindelijk meende ik in 't gelaat van mijn gastvrouw ©en ont spanning te merken een lichte kleur verving haar bleekheid en haar oogen leken grooter. Zij alleen wist., waar de cobra was. Het gevaar ging voorbij 'k, was melk of enkels, en de melk had gewonnen. In 't volgende ©ogenblik zag ik den bedien de opstaan met een rijzweep in de hand. Maar plotseling begon luitenant Maxon te spreken, hij bewoog zich, keek opeens naar den vloer en sprong met een wilden gil op den stoel- Ik vloog op, maar do bediende was mij voor en sloeg het rep tiel dood met de zweep. Maxon stond nog te dansen op zijn stoel met starende oogen en zoo bleek als de muur. „Groote hemel!" riep hij uit, „dat monster kroop onder mijn stoel door!" Toen majoor Leighton zijn jongeren collega wat meer kleur lia£ doen krijgen door eeu glaasje krachtigen wijn, vroeg ik, luid genoeg, dat allen 't hooren zou den „Mevrouw Ludgate, vertel ons nu eenshoe u wist, waar de cobra wastoen u den bediende melk liet brengen, terwijl wij 't zoodruk hadden over vrouwenmoed Onze gastvrouw glimlachte met eau schuinschen blik naar den jongen officier „De slang was toen om mijn linkerenkel."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1