9 Lederzaken. Correspondentie. Uit Leger sn Vloot. Uit onze Moppentrommel!. ~T3TEl5 gOXjUATKra-poiTRAWTP van A/ttijda.gr SO Jiali X O X 7 Aan da grans van Tiro! De Italianen hebben in de laatste weken tot tweemaal een offensief begonnen, eerst aan het Isonzofront en op het Karstplateau. Daar werden eenige zeker niet onbelang rijke successen behaald, maar van doordringen tot Triëst, wat- het doel was, van een doorbraak van 't vijande lijk front, was geen sprake. Daarom beproefden de Ita- liunen nu een aanvallende beweging aan de grens van Tirol, waar de Oostenrijkers 't vorige jaar waren door gedrongen. Vooral op de hoog vlakte van Asiago, zie de kaart, is hevig gevochten en trachtten de Italianen door te breken. 'Toch, al werden bier eemge vorderingen gemaakt, veel verder vooruit gekomen zijn zij niet! In de laatste dagen gaat het hier, evenals op het Karstplateau. weer wat warmer toe. Voor do oud-Indische Militairen. "Het Grijze Kuis te Putten, de door den Volksbond tegen drankmisbruik in het leven geroepen Instelling ten behoeve van oud-In dische militairen, heeft ook in het afgeloopen jaar weder in alle opzichten beantwoord aan zijne bestemmingaan de oud-Ind. militairen, die in zoo grooten getale te Putten aanwezig zijn, een degelijk en goedkoop Kosthuis te ver schaffen, zulks ter bestrijding van de treurige toesbanden welke onder deze kostgangers heerschdn. De exploitatie bracht infcusschen wederom heel wat financieels zorgen, en in weerwil van de verhoogde subsidie ad -500 van het Rijk en van de nieuwe subsidie ad f 250 van den Volks bond, sluit de Verlies- en Winstrekening met een debetsaldo van f 828.551. Alleen bij een krachtigen steun van allen, die belang stellen in 't lot van onze oud-ïn- discho militairen, zal het voortbestaan van deze mooie Instelling verzekerd worden. Landstorinjaarklassen 1901 en 1900. Do Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor den landstorm moeten worden ingeschre ven, zonder daartoe te behooren, de in art. 1 van het Koninklijk besluit van 12 April 1917 (Stbl. no. 285) bedoelde personen, voorzooveel zij zijn geboren in 1881 en 1880. Hun inschrij ving moet zijn tot stand gekomén op 20 Augus tus 1917. De keuring zal plaats hebben in September en October, eindigende op 20 Octo ber 1917. Mijnwerkers die niet over de grens mogen. De verordening van 't militair gezag, waarbij het verlaten over de rijksgrens van het in staat van beleg verklaarde gebied, zonder daartoe bekomen vergunning van den minister van oorlog of den torritorialen bevelhebber in Noord- Brabant, verboden is aan nïet-militairen (Nederlanders) die voor de verdediging nuttig werkzaam kunen zijn en behoord hebben of be hooren tot bepaalde groepen vaklieden, is uit gebreid tot de volgende categorieën mijnwer kers, meersterhouwers, houwers, leerlinghou- wers, ploegbazen, sehietmeesters en 6tutters. De commandant op Bronbeek. Bij K. B. ia de met toekenning van den tib. rang van luit.-gen. gep. gen.-majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië S. A. D r ij b e r, met 1 Aug. a.s., Voor den tijd van ten hoogste vijf jaren, benoemd tot comman dant van het Kon. koloniaal militair invaliden huis op Bronbeek. Overgeplaatst. De tweede-luitenant jhr. mr. dr. L. A. van den Brandeler van het Vrijwillig Landstorm korps „Stelling van Amsterdam", is op zijn verzoek tot 9 Augustus a.s. gedetacheerd, bij het 10e regiment infanterie in de legerplaats bij Laren. De vaandrigs D. W. van der "Wal en L. Th. Doe van het 21e reg. Inf. zijn overgeplaatst bij het le resp. 27e bataljon Landweer Infan terie. Eervol ontslag. Bij K. B, is met 16 Juli aan den res.-le luit. L. de Priester, van het 22e reg. inf., eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van recht op pensioen. Benoemd tot vaandrig De milicien sergeanten E. A. A. J. Vissers, Th. N. Muiier, J. M. v. Heusden, E. H. Bis schop Boele, Th. F. Heijnen, S. Kleinkramer, W. A. Hulsman, W. A. M. Hodenpijl, J. Ak kerman, W. A. GcGnc en H. Wolf respectievelijk behoorende tot het 11e, 4e, 8e, 12e, 11e, 17e, 8e, 16e, 16e', 17e en 18e regiment infanterie zijn benoemd tot vaandrig en respectievelijk overgeplaatst bij het 13e, 17e 22e, 20e, 13e, 17e, 22e, 16e, 9o, 20e en 20a regiment infanterie en onderscheidenlijk tot nader order dienstdoende gesteld bij het 22e, 9e; 19e, lie, 23o, 3e, 5e, J 19e, 19e, loo en lie regiment infanterie. ONZE C0RRESPONDENTIERUBRIEX Per brief wordt nïats beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op <do beurt afgedaan, zoodat tiet ovorbodig is nog weder eens bij nader sohrljven antwoord te wor- loaken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „Do Soldatencourant" toege* etuurd, waarin het antwoord op zUn vraag voor komt. Nogmaals volledige adressen gevraagd. Men maakt het onze administratie zoo noo- deloos moeilijk door, bij correspondentie over toezending van „De Soldatencourant" of bij afdracht per postwissel van geiden, niet dui delijk en volledig het militaire adres van den afzender te vermelden. In zoo'n geval weten wij niet met wien wij te doen hebben en kunnen dan aan verzoeken geon gevolg geven of op den staat van het betrokken onderdeel aanteekening van afdracht van geiden maken. Ook is veel onnocdSge cor respondentie van deze onachtzaamheid het ge volg. Men verzware dus onzen zeer omvangrijken arbeid niet en vermelde steeds duidelijk en volledig het militair adres van den afzender. S. B., Veldleger.^ Zoodra ge 8£ maand in dienst zijfc, kunt gij u rechtstreeks om inlich tingen wenden tot de Directie der Artil. in richtingen aam de Hembrug; wat de plaatsing bij de genie beta-eft, kunt ge dan langs don hiërarchieken weg een verzoek richten tot den Opperbevelhebber van L. en Zeemacht. G. W., IJmuiden. I. De tijd, dien ge door desertie of straf aan den werkelijken dienst onittrolcken zijt geweest, moet worden nagediend. Voor vrijwilligers wordt hun verbintenis stilzwijgend met. even veel tijd verlengd. II. Hoewel men wat vlug is geweest mot de aanschaffing van het nieuwe stel onderkleeding is thans aan de ontvangst niets meer te ver anderen ge zoudt evenwel uw compies-commt. kunnen verzoeken, om, indien ge kefc oude stel Meeding inlevert, ontheven to mogen worden van de verdere betaling en zulks wel op grond van het gestelde in art. 45 en art. 195 van het ,,R. v. A. 1916". Volgens deze artikelen mag men u niets laten betalen, want men is alleen verplicht tot schadevergoeding als rijkseigen dommen vervreemd, verloren, zoek of onbruik baar gemaakt verwaarloosd of beschadigd wor den; geon dezer gevallen is hier aanwezig. Mocht men u evenwel tot verdere 'betaling ver plichten, dan kunt ge langs den hiërarchieke^ weg een verzoek tot den M. v. O. richten, om van de verplichting tot betaling ontheven te mogen worden. HI. "VVat in II biervoren is medegedeeld, geldt ook ten opzichte van uwe overjas. IV. Waar do premie bij jaarlijksahe vooruit betaling wordt uitbetaald, behoort de premie alsnog te worden uitgekeerd. De eerstvolgende jaarlijkesohe premie wordt zooveel later uitge keerd, als uw broer afwezig geweest is. G. v. H., Middelburg. Zie ons antwoord aan B. Soh, Laren in dit blad. ICustw. post 26. Wassenaar. Indien u hoofd van een gezin zijt en aan u tweemaal per maand verlof (dus niet één keer bewegings vrijheid) verleend wordt, hebt ge ingevolge het gestelde in L. O. '17 Deel B. nr. 172 recht op tweemaal vrij vervoer per maand, onverschil lig met welk vervoermiddel. E. Oh. de H., Haarlem. Zie cms antwoord aan O. A. V. Woud in dit blad. A. v. d, M., Monster. Zie ons antwoord i O. A. V. Wouw in dit blad. H. M. r. L., Maarssen. Zoo het onderdeel is ingekwartierd, wordt niets te goed gedaan, want dan is er geen sprake van lokalen, als bedoeld in de door u aangehaalde legerorder. Overigens zijn de f 15 niet toegekend, om de kamers rijkelijk te versieren, doch alleen om datgeno aan te schaffen, wat,op de soldaten- kamers, om deze eenigszins gerieflijk te maken, hoog noodig is, b.v. een filter voor drinkwater, met staander. J. E. M., Oostkapollc. Verzoekt dit aan uw onmiddellijk cn commandant. A. W., Leeuwarden. Omtrent het inhalen van niet genoten verlof om de door u vermelde reden is niets positiefs vastgestelduw commt. beslist in deze. Op zes dagen menagegeld hebt ge geen recht evenwel; hoogstens op vijf, nl. de eerste vier dagen en den dag van terugkeer. Op den dag van terugkeer alleen, als gij niet ingekwartierd zijt met voeding. Bij verlof tot herstel van gezondheid behoudt een soldij genietend militair gedurende het geheele verlof zijn sbldij (zonder moibilisatiotoelage) en z.g. menagegeld. W. V., fort Kudelstaart. Het bedrag der vergoeding-kostwinnerschap wor.dt bij aanstel ling tot sergeant met f 0.40 per dag ver minderd. W. II,, Lichtenberg. Behoudens onvoorziene omstandigheden worden de 1 an dstormjaarldas sen 190ö en 1907 niet onder de wapenen ge roepen. J. v. d. T., Den Bosch. In het door ge noemde geval moogt ge geon burgerkleeding dragen. Indien er geen gelegenheid bestaat, om uw ondergoed voor rijksrekening te laten wasscken, hebt ge in verband met heb gestelde in arti kel 60 en ad. artikel 60 van het ,,R. v. A. 1916" aanspraak op een tegemoetkoming, om zelf voor de bewassching te kunnen zorg dragen. Deze tegemoetkoming mag evenwel niet mo w bedragen dan per man en per week hoogstens voor 'fc wasschen der lijfgoederen mag worden besteed. (Zie R. M. V. B. li. le stuk blz. 713.) Door den M. v. O. is des tijds ook in dezen geest toestemming verleend. W. -W., Amsterdam. Volgens do ter zake be staande bepalingen heeft alleen de timmer man, dus niet gij, aanspraak op een soldij ver hooging. J. KI., Goes. Dit gebied strekt zich drie mijlen uit. B. V., Oeffelt. De door u gevraagde hand leidingen zijn verkrijgbaar in icderen eenigs zins f linken boekhandel. P. H. K., Gennep. Volgens de bestaande be palingen hebt ge recht op de voor vrijwilligers van zijn rang of stand vastgestelde soldijdeze bedraagt voor hen f 0.20 soldij f 0.1Ó mobi lisatietoelage f 0.30 te zamen per dag. Gij hebt dus ook op niob meer dan f 0.30 per dag recht. J. Br. en W. M., Kothen. Zie ons antwoord aan A, V., Wouw, ih dit blad. D. de Gr., Willemstad. Waar ge bij. onbepaald verlof burgerkleeding moet dragen, zijt ge dan niet verplicht uwe meerderen te groeten. Bij het motorkorps worden vrijwilligers van andere wauens gedetacheerd. Indien men niet ingekwartierd is met voe ding en tijdig te voren laat weten, dat men zoo'n dag geen gebruik zal maken van den mid dagmaaltijd, heeft men recht op zoogen. me- H..v. Kr., Bergen-op-Zoom. In het door TJ bedoelde antwoord is medegedeeld, dat zulks o. a. een- reden was; overige redenen kunnen wij u ter wille van het landsbelang niet noe men. W .v. d. H. en O. B., Veldleger. Men heeft u onjuist ingelicht; zie voorts het antwoord aan C. A. V-, Wouw, in dit blad. H. Gr,, Veldleger. Voor hen, dio onwettig af- wezig geweest zijn, worden ingevolge de bepa lingen van den Opperbevelhebber van L.- en Zeemacht do te veel genoten verlofdagen ongeacht de deswege op te leggen straf van de eerstvolgende vorlofbeurt(en) ingehouden. H. Gr., Veldleger. Als door uw verblijf onder do wapenen voldoende middelen tot levenson derhoud aan het gezin van uw vader of zuster zijn komen te ontbreken, heeft uw vader (zus ter) aanspraak op vergoeding. Uw vader (of uw zustor) kan daartoe schriftelijk een verzoek riahten tot den burgemeester van zijn (haar) woonplaats. P. B., Goirle. Periodieke verloven naar JDuitschland worden nog alleen verleend om redenen van levensgevaarlijke ziekte van naaste familieleden en dergelijke klemmende rodenen en wanneer het verlof betreft om in 't belang van het onderhoud' van het eigen gezin hun in Duitechland. gelegen land te bewerken. J. R., Maastricht. Zulks moet ge verzoeken aan den command, van het Veldleger. W n., Venlo. In de regeling omtrent het periodieke verlof zijn geen veranderingen ge komen; men heeft u onjuist ingelicht. Zie voorts ons antwoord aan J. K., Liempdo, in dit blad. M., to Haarlem. Uw coinp. comm. kan ten behoeve van u door invulling eener roode of witte kaart steun verzoeken aan het Kon. Nat. {Steuncomité 1914. Dit comité roept daartoe de tusschonkomst in van de Nationalo Vereeni- ging tot steun aan miliciens, Keizersgracht 650, Amsterdam. Gjj ontvangt tegelijkertijd van uw comp. comm. een groen o kaart, waar- mode gij u tijdens een uwer periodieko ver loven in uwo woonplaats kunt vervoegen bij het plaatselijk comité Van laatatgcrncldo ver een iging. Het adres van dit plaatselijk comité kunt go vernemen ter gemeentesecretarie. J. P. C. G., Kaatsheuvel. Men kan u onder do wapenen houden, totdat uw straf om is en wel zonder eonigo bijzondere vergoeding toe te kennen. L. v. D., Milligen. Zie ons antwoord aan M., te Haarlem in dit blad. Th. G. v. M., Nijmegen. Indien gij véór I Augustus 1914 niet reeds als vrijwilliger onder de wapenen waart, hebt gij geen recht op de door u bedoelde premie. (Zie L. O. '15 Deel B no. 74). G. B., Goirle. Zie ons antwoord aan C. A. V., Wouw, in dit blad. M. E., Harderwijk. Gedurende de buitenge wone tijdsomstandigheden wordt door den M. v. O. geen audiëntie verleend; zie L. O. '15, Deel B no. 244. W. R., fort a. d. Nekkerweg. Hébben we u goed begrepen, dan zijt ge geen van beiden korporaal-kok. Is dit zoo, dan geniet hij, dio met verlof is, even veel dagen 0.35 als waar op hij tijdens het verlof soldij geniet, terwijl hij, die in do plaats van den vorige, als vaste-kok •optreedt, over de dagen, dat hij met de berei ding van het eten belast is en uit do menage mede-eet, ook f 0.35 geniet. G. W. M., Den Helder. Richt langs den hiörarchieken weg een verzoek ter zako tot den Opperbevelhebber van L.- en Zeemacht. Bg. kommies. Gennep. Aan buitengewone kommiezen is het niet toegestaan het Nederl. wapen op hun hoofddeksel te diagen; men moet het distinctief dragen van het onder deel, waartoe men behoort. J. Dr., Veldleger. Gij vertrekt waarschijn lijk met de militielicht-ing 1917 met onbepaald verlofgo hadt u zelf moeten aanmelden, toen men u vergat. H. R., Arnhem. Zoolang de militaire autori teiten uwo ziekte nog niet van dien aard vin den, om u af te keuren, behoort ge stil af te wachten, hoe het verloop van deze zaak zal zijn. Eventueele herkeuring (dus dan moet ge eerst aan eene keuring onderworpen zijn ge weest) kunt ge langs den hiërarchieken weg aan den heer inspecteur van den Geneeskundi gen Dienst der Landmacht verzoeken. J. Br., Veldleger. Waar het vertrek-met on bepaald verlof van den Landstorm vermoede lijk nog langen tijd zal duren, doet ge het beste een verzoek ter zake tot den M. v. O. te rich ten, hoewel we niet gelooven, dat u veel kans van slagen zult hebben. B. Sch., Laren. I. Men houdt hem lijk onder de wapenen, totdat hij voor den krijgsraad verschijnen moet. Wel moeten de zoekgemaakte Meeding en uitrustingstukken worden vergoed, doch zulks geschiodt, zoodra g© weer onder de wapenen moet komen, b.v. voor herhalingsoefeningen of om andere rede nen thans wordt ge daarvoor niet onder de wapenen gehouden, tenzij het aantal zoekge raakte voorwerpen aanzienlijk is. O. P., te Gulpen. Bij zoo'n ambulance zijn ingedeeld dokters, gediplomeerde verplegers of verpleegsters. G. v. d. Gr., Utrecht. Indien gij vermeent ten onrechte belasting te moeten betalen, brengt dan uwe bezwaren in bij. de autoriteiten, daarvoor aangewezen op de achterzij-de van-uw aanslagbiljet. F. J. T., Oostkapelle. Zoover er nog funo- tiën zijn, waarmede men u belasten kan, be hoort u daarvoor in de allereerste plaats te worden aangewezen. G. J. Sw., Veldleger. Als bijkok kunt gij al leen vrijstelling van de menage krijgen, wan neer daarvoor bijzondere redenen bestaan, als b.v. 6lechte maag, dat men Israëliet is, enz. Die vrijstelling wordt verleend door den com mandeerenden officier op verzoek van den be- langhebgende. J. K., Liempde. Vrij vervoer wordt alleen verleend bij het gaan met en terugkeeren van verlof. Waar thans over het algemeen slechts éêa keer per maand verlof verleend wordt, heeft men over het algemeen ook slechts recht op één keer vrij vervoer. H. M. M., Haarlem. I. Er wordt onder ver staan een onafgebroken diensttijd; tijdens uw reserVedienst behoeft ge echter, behoudens een enkele oefening of buitengewone omstandig heden, niet onder de wapenen te komen. II. Zoodra alle bescheiden in orde zijn (zal onge veer acht dagen duren) gaat ge naar de Marine over. H. S., Veldleger. In de allereerste plaats behoort ge toch weer den hiërachieken weg te bewandelen. Zijt ge vrijwilliger, dan kunt ge den chef van den Generalen Staf verzoeken voor drie jaren hij de Luchtvaartafdeeling ge detacheerd te mogen worden. Zijt ge dienst plichtig, dan meldt ge u bij uw oomp. comm., om een vrijwillige verbintenis bij het reserve- personeel der landmacht met bestemming voor den dienst van vliegenier te mogen aangaan. Uw comm. zorgt dan voor de verdere afhande ling der zaken. Zie L. O. (16 Deel A nrs. 40 en 41. D. J., 's-Bosch. Wanneer uw aanstaande echtgenoote door uw verblijf onder de wapenen voldoende middelen tot levensonderhoud ont breken en zij geen eigen huishouding opzet, en aangenomen kan worden dat gij met de in komsten, die ge onmiddellijk vóór uwe opkomst onder de wapenen genoot, wel in haar onder houd zoudt kunnen voorzien, heeft nwe echtge noote recht op vergoeding. Gij ontvangt echter in ieder geval 0.40 per dag minder dan ge zoudt on t van eren, wanneer gij geen of lageren rang bekleeddet. A. L. de Br., Wassenaar. Indien gij een be wijs kunt overleggen, dat gij u gaat vestigen in Ned.-ïndië, kunt ge lanes den hiörarchieken weg een verzoek tot den M. v. O. richten, om vrijgesteld te mogen worden van verderen wer kelijken dienst.' C. Pr., Hansweert. Alleen op vertoon van een verlofpas cn in uniform gekleed, kan wor den gereisd volgens het militaire tarief. W. Roggel. Wendt u om inlichtingen tot het Kon. Nationaal Steuncomité 1914, centrale sub-commissie in zake voeding van mensch en dier, Amalïastraat 2, Den Haag. J. A. de L., Troepen in Zeeland. Naar oaze meening behoeft go niet in uw kwartier t-e blijven. H. v. L., Veldleger. Wendt u tot den agent voor den dienst in Nederi.-Indië te Venlo; hij den garnizoenscomm. aldaar kammen u wel h.et nadere adres mededeelen. C. A. V., Wouw. Omtrent do aflossing van den landstorm en het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1914 en 1915 is nog niets bepaald G. Br., Bergen-op-Zoom. Wendt u recht streeks om inlichtingen tot de Directie der Art.-Inrichtingen aan de Hembrug. 0. H. Hoeven. Gij, die reeds bij het veld leger zijt ingedeeld, blijft daarbij dienst doen; de landstorm gaat nimmer naar de landweer over, doeh alleen zij, dio niet voor dienst bij hot veldleger bestemd worden, worden dienst doende gesteld bij do,landweerbataljons. M. H., Udeuhout. Deze broer is noch mili tie-, noch landstonnplichtig. Zoo hij eerst 't volgendo jaar 18 wordt, behoeft hij zich be houdens ceno vervroegd© inschrijving niet voor 1 Januari 1919 te laten inschrijven voor do militie. 13. V. te Zeist. Gevraagd adres is: Franz van Mierisstraat 100, Amsterdam. Adres sergt. Swiers gezocht. Hiermede verzoek ik allen, wien het adres van mil. sergt. Swiers van dc lichting 1914, oorspronkelijk ingedeeld bij dc lc comp. le bat. Jagers, bekend is, zulks te melden aan den mij. H. A. v. d. Poel, behoorende tot boven gemelde comp., daar deze daarmede zeer ge diend zou zijn. Ceweer 1702 zoek geraakt. Wio kan mij inlichtingtm verschaffen om trent mijn geweer, hetwelk is zoek geraakt op een driodaagschen marsch. W. N. 1702, serie nummer 56-38. Gelieve inlichtingen te melden aan den mil. J. Teske, 2-11-1 R. I. Verloren. Op 13 Juli j.l. heb ik in den trein van 23 vertrokken van Boxtel naar Gennep oen paar burger3cho«nen, een nieuwe pet (buiten model), broekdraagbanden met nog eenige zakdoeken laten liggen. Tegen goede belooning terug te bezorgen aan M. L. r. AGT, Sc. Oedenrode. Gevonden. Gevonden op 8 Juli 1917 in den trein een blauwe zak, waarin eenig broed, suiker, tabak en een paar schoenen, benevens een blauwe mantel van teen huzaar, gemerkt No. 317. Terug te bekomen op het Garnizoensbureau te Leeuwarden. De aanstaande Kaderleden. Gesloten Exercitie en Tucht* (Door luitenant J. O. Rc-elofsen). VI. Uwe geoefendheid in den velddienst heeft weinig or geen waarde, wanneer uw bevelen niet stipt uitgevoerd worden. Ge weet 't allen, in 't leger behoort tucht te zijn. Wat is' tucht Tucht is orde. Hoe wordt die tucht aange kweekt? Kunt ge den soldaat van de dringen de noodzakelijkheid van het hebben van een goede weermacht overtuigen, dan zal hij zich in den regel gemakkelijk aan de tucht onder werpen. Oefent gij een waarachtig gezag over uw© ondergeschikten uit, een gezag, dat ge grondvest is op achting, kennis en nauwgezette plichtsbetrachting, dan zal de soldaat u direct gehoorzamen, doch niet altijd zijn al dio gun stige factoren aanwezig. Een soldaat acht z:jn meerderen niet altijd, de meerdere is niet immer de meerdere in kennis en ook is hij niet steeds een voorbeeld in nauwgezette plichtsbetrach ting. En toch moet de ondergeschikte gehoor zamen zonder de minste tegenspraak. Die tucht kweekt men o. a. aan door het zoogenaamde stram exerceeren. De houding van den soldaat is geen doel, het is een middel. Nimmer zult ge m 't gevecht in de houding tegenover uw vijand behoeven te staan, toch kan de houding niet worden gemist. „Geeft acht."' Meii staat onbeweeglijk stil en spreekt niet. Het onmid dellijk opvolgen van een bevel, zooals hier, komt ongetwijfeld aan de tucht ten goede. Dit is niet alleen het oordeel van officieren, neen, niemand minder dan professor Heymans, een bekend zielkundige, is eveneens die meening toegedaan. Wanneer ge dus wordt aangewezen om met een klas de gesloten exercitie te be oefenen, moet ge u ten doel stellen de man schappen tucht bij te brengen. Ge behoort niet als een gramofoon voor uw Maese te staan, die enkel wat commando's uitstoot neen ge com mandeert iets on ziet daarna scherp toe. of de bewegingen goed worden uitgevoerd. Worden er fouten gemaakt, direct op de plaats rust, om daarna weer „Geeft Acht" te commandeeren. Elke beweging moet 6tipt uitgevoerd worden. Ge moet niet staan schelden of vloeken voor de klasse, neen ge behoort tucht bij te brengen en dit bestaat niet in 't afsnauwen van zijn onder geschikten. De manschappen moeien niet 't land krijgen aan de gesloten exercitie. Van daar d3t 't ook nooit te lang achter elkaar moet worden beoefend. Sommigen meenen, dat de man door 't stram exerceeren. afstompt. Pro fessor Heymans gelooft dit niet, doch hij vindt 't wel nocdzakelyijlc, dat de man als afwisseling zoo mi eD dan geplaatst wordt voor gevallen, waaimit hij zelf eên keuze moet doen. Op dié manier wordt zijn denkvermogen geprikkeld. Alles te zamen genomen: De gesloten exercitie is nog altijd een deugdelijk middel tot het aan- kweeken van tucht onder voorwaarde, dat de onderwijzer van zijn leei-lingen eischt, dat de bewegingen snel en stipt worden uitgevoerd. Ten slotte wil ik eens trachten een onderwijzer te schetsen, die mijns inziens zijn taak goed opvat. „Verzamelen". Hij wil hebben, dat zijn manschappen zon der spreken aantreden, dus hij begint met zelf zijn mond te houden. Hij staat op behoorlijken afstand voor zijn Masse en ziet scherp toe. Hoort hij iemand spreken, even een korte te rechtwijzing, vooral zelf niet schreeuwen. Zoo dra de klasse staat, gaat hij na of ieder man behoorlijk zijn afstand van zijn nevenman ge nomen heeft. Nu volgt 't commando „Geeft Acht". Staat ieder volkomen stil? Voor 't geval algemeene fouten gemaakt worden b.v. wanneer de stand der voeten van bijna alle manschappon verkeerd is, dan weer direct op de plaats rust. Nu kan men met vrucht zijn opmerMngen maken, de man behoeft niet recht uit te zien, dus hij kan z'n geheele aandacht aan zijn onder wijzer besteeden. Daarna- wederom „Geeft: Acht". Het aantal fouten is veel geringer. Jan sen, linkervoet iets naar buiten, Dé Bruin, één nummer kooger op, v. Dijk, rechterhand iets hcoger. Gerritsen mij niet aankijken, doch recht vooruit zien, enz. Hieruit moet duidelijk blijken, dat 't niet de bedoeling is om een groot aantal commando's i x elkaar op te dreunen. Neen, men gaat niet tot iets anders over, alvorens de beweging goed wordt uitgevoerd. Marcheert de klasse en gaat 't niet goed, is 't tempo te snel of is men niet in den pas:, „Sectie: Halt". Even zijn opmer king gemaakt, om daarna weer „Voorwaarts Marsch" te commandeeren. Dat voortdurende getel één, twee, geeft niets. Wanneer go weinig routine hebt, ga dan met één of meer kame raden na den dienst naar buiten, leer op den goeden voet commandeeren, want maakt ge op dat gebied fouten, direct gaat 't minder orde lijk. Houdt den troep in de hand, voelt ge, dat ge de zaak niet meester zijt, laat halt houden. De meer iiitellectueelen denken wel eens, dat het beoefenen van de gesloten exercities voor den commandant en vervelend, geestdoodend werk is. Dit behoeft 't niet te zijn. Zoodra de onder wijzer zich op het standpunt stelt, zooals Hier boven is geschetst, wanneer hij zich ten doel stelt, om zijn leerlingen tucht bij te rengen, waneer de exercitie piet te lang duurt, behoeft desa dienst ook voor oen ontwikkelden comman dant niet taai te zijn. Ik heb tal van weten schappelijke reserve-officieren gekend, die met de meeste opgewektheid onderricht in het zoo genaamd stram- exerceeren konden geven. Nu moet ge u niet voorstellen, dat ge van ieder troepje, dat behoorlijk exerceert, zeggen kunt; „daar heb je een goed gedisciplineerde afdee- ling." Neen cr komt meer kijken. Datzelfde groepje moet ook goed opgesloten blijven, wan neer 't door moeielijk terrein gaat, datzelfde nfdeelihkje moet zwijgend een liosch door trekken, zoodra 't spreken verboden is, enz. Tucht beteekent orde onder alle omstandig heden. Ik zal niet te lang bij dit onderwerp stil- Voor do rechtbank (Rechter. (Tot beklaagde, die wegens herhaal den diefstal met inbraak tot drie jaren eevan- genistraf werd veroordeeld). Heb jc nog iets te zeggen Bgklaagde. Het Openbaar Ministerie cn mijn verdediger hebben mij met hun redevoeringen zoo in do war gebracht, dat ilc nu zelf niet meer weet, of ik Echuldig ben of niet. Looi ij k o vergissing. Heer. (Tot zijn bediende) Johan, let nu eens goed op: je brengt dezen ruiker naar juf frouw Paula, en zegt, dat ik haar verzoek, dit geringe bewijs mijner liefde aan to nomen. Je- legt den nadruk op gering© begrepen? Johan (tot juffrouw Paula). Meneer zendt n deze bloemen cn verzoekt u dit bewijs zijner geringe liefde aan te nem<n!... Johan's heer begroet) niet, waarom jnffroDw Paula hem bij een volgendo ontmoeting zoo koel bojegende. Een vrouwenhater. „Trouw niot!" raadde een oom zijn neef aan. „Die grap kan soms vijftig jaar duren!" Z y n antwoord. Moeder. Zeg eens, Hans, hij wie eet je lie ver, bij moe of bij grootmoe? Hans. Raad eens, moes! Moeder. Nu, ik raad bij moes! Hans. Raad nog een keer! Eon m ©neebon vriond. A. (ziot heer B. in een melkhuis.) Nu oudo vriend, waarom zoo treurig? B. Ach, mijn waarde, ik ben geruïneerd! Tk heb nog maar een kwartjo, en zou mij het le ven willen benemen, maar ik vind geen ge schikt middel. Als ik mc ophang, zou het touw kunnen brekenbij Oen poging tot verdrieten kan men gered worden, voor een revolver heb ik g'-cn geld, cn... Colporteur (die toevallig het gesprek heeft gehoord). Koopt u dit boek getiteld: „Om je dood te lachen!" Kost maar een kwartjo! Niet vorwaoht. Van n heb ik mooio dingen geboord, riep een componist van den derdon rong een vriend op straat too. Ik van u nog nooit, antwoordde deze spottend. Do waarheid- Huisheer. "Wat beteekent dat? Toen u de woning huurde, zei n uitdrukkelijk, dat u niet van muziek hieldt, cn nu hebt u heel wat mu- zikinstrumenten Huurder. Lieve hemel, mijn kinderen maken zooveel muziek, maar als zij spelen, loop ik altijd de deur uit. Totz ij n straf. Dame (op bezoek). U koekt zelf zeker niet? Vrouw des huizes. Zeker. Maar alleen als ik mijn man wil ergeren! staan. Voor 't geval er lezers mochten zijn, die nog meer hieromtrent wenaehen te weten, zoo verwijs ik hen naar de door mij geschreven bro chure: „Hoe worden de moreele eigenschap pen in een leger aangekweekt, en hoe verkrijgt men in verband hiermede een goed geoefenden troep.-'" (uitgegeven bij de Gebrs. v. Clcef, Den Haag.) Ik stond indertijd dit werkje geheel belangeloos aan den uitgever af, dus ik durf er gerust propaganda voor te maken. Na dit uitstapje op ander terrein te hebben gemaakt, zal ik een volgenden keer weer door gaan met den -veiligheidsdienst. Ik vond 't van belang hier eerst eens bij 6til te staan, omdat ik er van overtuigd ben, dat al uwo kennis u niets geeft, wanneer ge niet behoorlijk bevelen kunt. U kunt met uw troep niets aanvangen, iranneer go uwe afdeeling niet beheerscht. De gesloten exercitie nu i3 voor uzelf een_ middel, om dit aan te loeren. Dcor deze oefeningen leert men als 't ware met een troep omspringen. Voor ik 't vergeet de houding en 't voor beeld van den onderwijzer zijn van 't meeste be lang. Een commandant, die bij een klas loopt te bungelen, zal 't niet gemakkelijk vallen om de bewegingen door de manschappen stipt te doen uitvoeren. J. O. R. Vaandrigscnrsns Harderwijk. Uit Ce Legerplaats bij Milligen. Liederenavonden op 10 en 11 Juli door den Hoer en Mevrouw Speenhof f. Men schrijft ons uit Milligen: Deze, zoo goed bekend staande zanger en zangeres, hebben ons twee zeer aangename avonden bezorgd- Reeds een week van te voren werd ong meegedeeld: „de heer en mevrouw Speenhoff komen", en had een ieder den naam Speenhoff op de lippen, Hun komst werd even wel niet door groote reclame voorafgegaan, zoo als dat gewoonlijk gaat met een of onder klein ensemble, neen, do naam alleen was voldoende. Dg ontvangst was dan ook bijzonder goed. Met den omnibus, rijdende van de legerplaats op station Stroo v.v., werden do heer on mevrouw Speenhoff van den trein gehaald'. Do liedjes dio werden voorgedragen, vielen we! in den smaak, getuige het onophoudelijk applaudisseeren. Op verzoek werd o.a. gezongen „De bedrogen meid". Op allerlei gebied werden liedjes voorgedragen en op allo gebeurtenissen viel een liedje te maken, o.a. op de'relletjes te Amsterdam. Beide avonden was do zaal geheel uitverkocht en hopen we dan ook, dat we dGn heer en mevrouw Speenhoff niet voor do laatste maal hebben gehoord. Met de auto werd het ensemble den volgenden morgen ei-ar halte Gtroe gebracht, daar de omnibus defect was. Tooneelvoorstellïngen op 12 en 13 Juli, door de Vereenigffe Amsterdamscho Tooneolis- ten, Directie: Janse en Caap Op Donderdag werd gegeven: „Zwarte Griet" of de Smokkelaars aan de Grens, drama in 6 bedrijven. Er werd voor een flink bezette zaal gespeeld en viel dit stuk wel in den smaak van het publiek. Op 13 Juli werd opgevoerd: „Marie-Jeanne" of in de klauwen van den drankduivel, drama in 6 bedrijven. Ook dit stuk droeg dc goedkeuring van de aanwerigen weg, alhce-vel dc zaal niet zoo goed bezet was als den vorigen avond. Op het spel van het ensemble viel dan ook niets aan te merken en kunnen we dan ook dit gezelschap ten zeerste aanbevelen bij andere directies. PLETHI. Voetbalwedstrijd. Mil. B. Kelder, 2-1-5 Reg. Inf., schrijft ons: Na de competitie in dit kantonncment ge ëindigd is, uitgeschreven door het C-omité O. en O., zou er een finale plaats vinden tusschen do elftallen der Telegra&fafd. H. V. en de 2-1- 5 R. I. om den lsten en 2den prijs, beslaande uit 11 zilveren en 11 bronzen medailles. Dat aller hoop op dezen wedstrijd was gevestigd, is te begrijpen. Toen de elftallen in het veld*kwamen, waren haast alle deelen der lijn bezet en werd er gerekend op een 1200 toeschouwers. Als scheidsrechter .Tap beginnen heeft ge- blaze i, staat de infanterie met de navolgende spelers: Goossens Do Vries Hendriks Smal Gast Koreneef Luntz Bergman v. Eyk Mulder Kelder De genie trapt af en er wordt dadelijk op doel aangeloopen, doch zonder succes. Dan neemt de infanterie het spel eens in handen, aanval op aanval wordt ondernomen, doeh alles stuit op.de schitterende verdediging. Als er echter een 10 minuten gespeeld zijn, weet de center voor" tusschen de backs door te glippen en'weet met een onhoudbaar schot zijn elftal de Aeidjng te geven. Een denderend gejuich van het publiek geeft blijk, dat kaast alles was ge komen om do infanterie aan te moedigen. De geni© trapt af en gaat tot een zekeren stormaanval ever, de rechtsbinnen der genie weet den bal vrij te spelen en met een bijna onhoudbaar schot was de gelijkmaker er ge weest, als niet de keeper der infanterie op zijn hoede was geweest. Met een snellen uitval wist hij dcti bal corner te stompen. Nog even en de rust gaat in. Na rust hetzelfde spel, echter van korten duur, want de genie laat niet langer met zich spelen; alles wordt er opgezet om gelijk te spelendat is voor hen de overwinning. De infantcrie-verdediging geeft echter niet thuis en er wprdt van oen 'zekere verdediging gebruik gemaakt. De genie sloot hoe langer hoe meer in, waarna de voorhoede vrij spel kreeg om nogal eens vaak den bal op te brengen. Alle aanvallen worden afgeslagen. De laatste minu ten worden hoe langer hoe angstiger voor de infanterie, cn als dan eindelijk het einde daar is, komt er aan het gejuich geen einde. Vat spelers betreft bij de infanterie: alles vrij goed, keeper schitterend linkshalf en links back der genie gaven prachtspel, voorhoede zenuwachtig. Spoedig werden do prijzen uitgereikt, vooraf gegaan door eon prachtige <.j«x-ch van baron \an Oldoncol. Verder een woord van hulde aan hot Comité O. en O. in -dit leantonnemont, waarna doze gezellig© dag weer tot het ver leden behoort. Feestavond positie Bath. Mil. C. v. d. i'ol schrijft ons uit Balii: Donderdag j.L werd door dc mil. zangclub der „Positie Bath." dc eerste zanguitvoering gegeven, met medewerking van den miL kam L- Ter Burg (viool) en den mil. kan. A. v.Wijk (humorist;. Dm ongeveer hall acht opende de lste reserve luitenant Fa her met ©enig© goed geplaatste woorden den avond ca wcnschte verder een ieder eenige pleizicrige ca gom volle uren. Vervolgens gal hij het woord aan den dirigent, iail. xan. Ter Burg, dio met het „Wilhelmus van Nassauwe" inzette, dat ook thans, als steeds, een gunstigen indruk maakte. Daarna werd door het koor vierstemmig inge zet het lied „Limburg mijn Vaderland", cat op flinke wijze werd gezongen en gevolgd werd door „De Gilde viert," dat ook uit volle borst werd ten gehoore gebracht. Na deze nummers trad uit het koor op een kwartet, dat eenig© goed uitgekozen nummers gaf. Het waren namenlijk de liederoh „liet Sol datenliedje", „Wilt heden nu treden" cn „Het liedje van den smid". Vooral het laatste viel zeer in den smaak. Hierna trad dc mil. kan. A v. Wijk (humorist) op. dio trachten zou dezen avond voor afwisseling de lachspieren van iedereen in beweging te brengen. De ge geven nummers waren ook meer aan grappig, zoodat hij bij eên ieder in den smaak viel en hierdoor veel succes had. Na den humorist krec-g men een muzikaal gedeelte door optre den van den dirigent met zyn viool. Door zijn nummers en spel gaf hij de toehoorder» te ken nen, hoever hij zijn instrument aia dilettant meester was geworden. Zijn programma-g deelte ging ook boven al de verwachtingen van allen en had daardoor ook »eer veel succes. Na een korte pauze werd het tweede gedeelte ingezet door het Duet, dat de volgende num mers ten beste gaf: „Herfstlied", Gertji," Sonntagmorgen". Hierna traden humorist, on violist achtereenvolgens weer met veel suc ces op. Ten slotte trad het mannenkoor wocr op, met de volgende nummers: „Daar komen de jon gens van Holland aan," „Bede voor het Veder- land" en „Geen overpad". Deze nummers v.er- den, gelijk de eerste, op flinke wijze uitge voerd. liet laatste lied: ..Geen overpad" was een goed geplaatst eind nummer, door de «ind- woorden van het laatste vers: „Wy Wijven neutraal, al vechten wij mee". De avond werd gesloten door den Pcsitic- Comm. de Landw. Lt. Modderman, die te ken nen gaf, dat deze avond zoo goed als volkomen geslaagd was en tevens de zangclub feliciteerde met het keurige werken van den dirigent, die dezen avond, na een oefening van ruim zea weken, boven de verwachtingen van allen had doen slagen. Het verdere'gedeelte van den avond werd door het bal in beslag genomen ca eindigde ongeveer op het middernachtelijk uur. Een ieder was over dezen avond zeer tevreden en velen vroegen aan den leider, onder de Woor den „leve onze dirigerft", weer spoedig voor zoo'n avond te willen zorgen. J. Stam f. Men schrijft ons Zaterdag kwam vrij onverwachte, op den leertijd van ruim 67 jaar, t© overlijden de heer J. Stam, die van 1878—1914 hoofd was van d© school in het Burgerweeshuis. Wij maken melding van dit overlijden, om dat de heer Stam ook bij ouzo militairen be kend was en veel voor hen heeft gedaan, in zonderheid in de hoofdstad. Na het uitbreken van den oorlog nl. ontving de toen juist gepensdonneerde de nitnoodiging om Bitting te nemen in het Comité tot Ont wikkeling en Ontspanning der Gemobiliseer de. Wat hij als secretaris van dit comité heeft gepresteerd, heeft aan ingewijden meermalen woorden van welverdiende huide ontlokt. Voetbal. Daar wij echte sportliefhebbers zijn 'en geen voetbal bezitten, zoo vragen wij een voetbal, al is die nog zoo 6lecht, wij nemen heen gra^g in dankbaarheid aan. Zoo blijven wij in afwachting, W. LUCASSEN, Mitrailleur Peleton. 8e Reg. Inf. 2e Diy. Veldleger. w Pandoeren. De pandoerclub „Het Waschblikje" aendt ons nog de volgende pandoerpraotjes: i. No. I. r. 10, sch. S, h. 10. 8, 6, kl. vr. 9, 7. No. II. r. a., 9, 7, sch. 9, h. a., vr. kl. b., S. No. III. r. k-, 8, sch. k., b., 10, kl. k., h. k., 7. No. IV. r. vr., b., sch. vr., 7, kL 10, h. b., 9. No. I speelt ruiten 10 vo?r als troef, schop pen aas op stok. n. No. I. r. 9, 8, 7, sch. 10, 8, 7, kl. 8, h. 8. No. II. r. 10, sch. k.j 9, h. k., vr., 10. kl. k., 7. No. HI. r. a., k-, vr., b., kl. a.„ 10, h. 7. No. IV. sch. a., vr., b-, h. 9, 6, kl. vr., b., 9. No. I speelt harten 8 voor als troef, harten boer op stok. Namens de Pandoerclub „Het Waschblikje". Mil. A. WALET, 4e Reg. Veld.-Axt, Oplossing van het pandoerpraatjo dor pan doerclub „De Vette Gans", voorkomende in de Soldatencourant" No. 456. No. 1. sch. 8; 2. sch. vr.3. sch. k.4. sch. a. No. 4. kl. b.; 1. kl. 9; 2. h. vr.3. kL c. No. 3. sch. b.4. kl. k.1. sch. 72. r. 7. No. 2. h. 7: 3. h. a.4. r. 10; 1. h. 10. No. 4. kl. 8; 1. kl. 7; 2. r. 8: 3 r. k. No. 3. kl. 10; 4. b. 9; 1. kl. vr.2. och. 10.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3