Parinezaken. Correspondentie^ Uil Leger en Vloot. Uit onze Moppentrommel. X5TEJ SQ3L.PA TERTÜOPR AKTT rretTl Vi-ljcta,g X a Jo.11 1917 We zien hier Prins Heinrici?, den broeder van den Duitschen, Keizer en ©pporbevelhebber der vloot, aan boord van een Duitschen onderzeeër. Het lijkt wel ©en der nieuwe groote duilrbooten t,e zijn, die Duitsckland in de laatste maanden in de vaart heeft gebracht, of beter gezegd in den strijd. Prins Heinrich houdt inspectie over de bemanning en spreekt kun toe. pakking aan de door den Bond in 1916 uitge schreven afstandsmarschen deelnamen ook in dienst kan worden gedragen. föülitaire oefeningen en hersenontwikkeiing. Alle vrijwilligers van den kaderlandstorm te Utrecht, zijnde leerlingen van 3. B. S. of Gym nasium, die geheel of bijna geheel de militaire oefeningen bijwoonden, en voldeden aan het examen voor korperaal en sergeant, slaagden ook voor overgangs- of eindexamen op genoemde soholen. Deze opleiding bleek dus, zegt het „Uir. Dagblad", geen beletsel te zijn voor hun studie. Eindexamen Hoofdcursus. Tot loden dcr commissie voor heb afnemen van liet eindexamen aan den hoofdcursus zijn benoemd de gcneraal-majoor H. Kemper, tevens tot voorzitterde majoor der inf. N. J. Kooi man, de gepens. majoor van liet Ned.-Indisch leger H. J. Voskuil, de kapiteins der inf. M. Walt heer en P. J. M. van der lleijden, de le-luit. dor inf. G. E. A. Themann, de le-luit.- kwartierni. W. R'uel Engelman, de le-luit. der inf. van het Ned.-Indisch leger J. M. de Lange en de le-luit.-kwartierm. van het Ned.-Indisch leger G. G. F. de Reuver, allen werkzaam bij den hoofdcursus; de majoor der inf. T. Boek- holt, de majoor van den gencralen staf J. H. I. Le Goccj d'Armaiulrille, do kapitein der intendance van liet Ned.-Indisch leger R. van den Eudo en de kapitein-kwartierm. C. Roos. Het examen vangt aan op 6 Augustus e.k. Benoemingen. Bij beschikking van den Minister van Oor log is ter vervanging van den eervol ontslagen hoofdcommies met den persoonlijken titel van referendaris bij het Departement van Oorlog W. B. CL Baron D i b bets, aangewezen tot hoofd van het Bureau? Secretarie, Indices en Archieven van dat Departement, de hoofdcom mies bij dat Departement G. J. A p e t b. Tot chef van liet mil. hospitaal te Leeuwar den is benoemd de res.-officier van gezondheid le klasse E. C. I). Nierstrassu^arts, ter vervan ging van den burger-geneeskundige W. C. C. ten VcMhuys, arts, die eervol van die betrek king is ontheven. Militie-vrijstellingen, Do Minister van Oorlog heeft de burgemees ters aangeschreven om aan de ingeschrevenen der militielichting 1918, die alsnog vrijstelling kregen wogens broederdienst, eigen dienst of kostwinnerschap, uitdrukkelijk te doen weten, dab de bekomen vrijstelling hen niet ontheft van hunne verplichting om ingelijfd en ge oefend'te worden en om zoo noodig verder in werk el ijken dienst te blijven, daar de vrijstelling eerst op een later, thans nog onzeker tijdstip, zal ingaan. Bevorderd tot sergeant. Den lOen Juli 1.1. zijn de landstorm-korpo raals K. van Baarden, W. van de Beid, F. Dussenbroek, J. van Es, D. van Esseveldt-, G. van der Harst, C. Kroon, J. Leppen, H. Meij- dam, P. Noolen, J. P. Roodbol, J. M. Schmidt en W. J. Visser, allen van het 30 e hat all jon L. W. I. aangesteld tob sergeant. Benoemd tot vaandrig De milicien sergeanten 1. Aptraat, M. K. de Boer, Th. P. A. Greeve en A. G. de Rooij, res- respectiovelijk dienst verrichten bij het 10e en loe regiment infanterie, zijn benoemd tot vaan drig onderscheidenlijk bij het 20e, 10e, 6e en le regiment infanterie. Dc reserve-sergeanten G. de Boer en F. H. Berger, behoorende tot het 16e en 8e regiment infanterie zijn benoemd tot vaandrig onder scheidenlijk zij het 21e en 19e regiment infan terie, doch zullen tot nad^ order als vaandrig pectievelijk behoorende tot het 12e, 18e, 5e en 22e regiment infanterie. Aanbesteding. Ten bureele dcr genie te Gorinchem werd gis teren door den luit.-kolonel, eerst aanwezend ingenieur der genie, onder nadere 'goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed het houwen van een kazerne voor de brigade der Kon. Marechaussees te Woudrichem. Raming 37.000. Van de 13 biljetten was de laagste in schrijver B. Spreeuwenberg te Venlo, f 41809, t llit de Staatscourant. Bij K. B. is aan den adelborst le kl. hij de Kon. Marine-reserve J. Stolp, met 16 Juli a.s. wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mil. dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den dienst bij de Kon. Marine-reserve. Hr. Ms. „Zeeland". Blijkens bij liet Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. Zeeland" van New-York vertrokken. („St.-Ct.".) ONZE CORRESPQNDENTIERUBRIEI* Ver brief wordt niets beantwoord. Alle vragen Worden regelmatig en zoo spoedig ma- gelijk en geheel kosteloos door ons op do beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver- Boeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „Do Soldatoncourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. H. Kl., Tilburg. Zio ons antwoord aan II. P., Zeist, in dit blad. Bij inkwartiering met voeding bobt go ff edits redht op één dag z-g. menagegeld (in uw geval). De kwartiergever krijgt ook slechts één dag geen inkwartierings- geld. (Zie L. O. 1915 Deel B no. 15). Ads bui- i tengewoon kommies komt go niet in aarumer- j Jóng veor de verfiooging dor mobilisatietoölagc ad 0.15 per dag. Zio paragraaf 7 van L. O. 316 Deel B no. 301). L. F., Hulst. Zoo-liet verzoek ten doel heeft iets te verkrijgen in het direct 'belang van der- adressant, moet hot op zegel gestold worden. Goen enkel verzoolt wordt onmiddellijk door H. M. in ontvangst genomen; H. M. ontvangt alles van haren particulieren secretaris. Het verzoek kan gcridit en geadresseerd worden aan II. M. do Koningin. M. J. K., Ouder-Amstel. Gedurende uwe ge hoede verlof in .afwachting van ontslag uit den dienst wegens ongeschiktheid voor den dienst, bobt go rech/t op uwe soldij (zonder mobilisa tie-toelage) en menagegeld. Hebt ge onmiddel lijk voor uw verlof nog dienst verricht, dan hebt ge bovendien hoogstens recht op vier dagen mobilisatietoelage. H. J. H., Assen. Recht op een gratificatie heeft men nimmer bij ontslag uit den dienst wegens ongeschiktheid en overigens niet voor pensioen in aanmerking komende. De comman deer en do officier kan evenwel aan den M. r. O. oen voorscel doen, omi u een gratificatie toe to kennen. De M. v. O. bepaalt dan het bedrag. M. v. d. Z., Oolbgensplaat. Zoolang de onder officieren uwer lichting niet met onbepaald verlof zijn vertrokken^ bobt ge slechts reoht op f 0.50 toelage. H. v. S., Brada. Aan hen, die de functie ver vullen van een smid-bankwerker, die volgens de organisatie bij het onderdeel moet zijn in gedeeld, kan hoogstens een toe'lago van Q.50 worden toegekend. Dezo bepaiing is dn werking ge-treden den len Augustus 1914. (Zie de 'be schikking van den M. v. O. d.d. 22 September 1914 HI Afd. no. 309, R. M. 1914-blz. 763). Omtrent bet vertrek mot onbepaald verlof der dienstplichtigen der bereden korpsen der inil.- lichting 1910 is nog niets bepaald. G. J. S., Harderwijk. Volgens do betrekke lijke bepalingen moogt ge niet eerder vertrek ken dan den eersten verlofdag. „Ivug", Goirle. Waar gebrek aan korporaals bestaat, doet men zulks over het algemeen niet go kunt echter langs den hiërarchieken weg een verzoek richten tot den- Hoofdintendant. Ge geniet uw zélfde soldij als thans en boven dien 0.30 toelage per dag als ge de functie van bakker verricht en uw vak ten volle ver staat. Voor hulpdiensten in de bakkerij wordt 0.15 toelage per dag toegekend. Th. G. v. M., Nijmegen. Indien ge niet mi- litieplichtig zi.jt, kunt ge vertrekken. Ge wordt dan wel landstormplichtig, doch ge behoeft voorloopig nieb voor werkelijken dienst bij den landstorm onder de wapenen te blijven. G. v. L., Uitwijk. Ingevolge het gestelde in artikel 195 van liet ,,R. v. A. 1916" zijn ge ver plicht de schade te vergoedenzio ook art. 197. M. S., IJmuideu. Zie heb wetboek van straf recht bij ieder en f linken boekhandelaar te verkrijgen. A. B., Utrecht. Gij hebt thans den geheelen. verderen duur van uw verblijf onder de wape nen geen recht meer op vrij vervoer. Vermeent gij, dat in April ten onrechte uw vorlof is in gehouden, vraagt dan langs den hiërarohieken weg den naasthoogeren ohef van uw comman dant ter zake te sipreken. C. Sm., legerplaats,bij Oldebroek. I. Gij zult waarschijnlijk met do najaarsploeg der mil. lichting 1914 vertrekken. II. Over heb alge meen kan de reden van afwijzing worden mede gedeeld, doch in enkele gevallen kan, om rede nen van dienstbelang, zulks worden geweigerd. III. Gij hebt op geen meerdere toelage recht. M. L., Bergen-op-Zoom. Zie ons antwoord bij I aan C. Sm., Legerplaats bij Oldébroelt, in dit blad. C. L. M. N., Bladel. Waar de tijd te kort is om nog den voorgeschreven weg te bewande len, geven we u in overweging u rechtstreeks te wenden tot heb hoofdbestuur der Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, Bureau Beurs, Amsterdam. W. O., St. Oedcnrode. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der dienstplichtigen der bereden korpsen der mil. lichting 1912 is nog niets bepaald. Indien gij werkelijk vrij zijt van dienst bij de militie, kunt gij na afloop uwer verbintenis vertrekken. Gij wordt dan wel landstormplichtig, doch ge behoeft voorloopig niet voor werkelijken dienst bij den landstorm onder de wapenen te komen. G. M'., Arnhem. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der dienstplichtigen der be reden korpsen, behoorendo tot do mil. lichting 1910, is nog niets bepaald. Militair kommies. Zoover ons bekend is, is heb dragen van een revolver niet geoorloofd.' W. Sm., Harskamp. Het heeft in het voor nemen-gelegen, om de onderofficieren 13 Juli a.s. mot onbepaald verlof te laten vertrekken. T. R., Roosendaal. Als gij officieel bij uw moeder zijt ingekwartierd en aan haar daar voor ook een inkwartieringsbiljet is verstrekt, heeft zij zeker recht op het in-kwartieringsgeld. D. de J., Hellevoetsluis. Ons is dit gerucht ook ter oore gekomen, doch tot heden is de waarheid er van nog nieb bevestigd. J. It., Breskens. Indien gij zonder bril geen dienst kunt verrichten, behoort het Rijk te kiezen tusschen twee zaken.: of u afkeuren, óf u een bril geven. Wensckt pen het laatste niet te doen, dan moot men zijn toevlucht nemen tot het eerste, doch gij behoeft in geen geval voor een bril enz. te zorgen, B. II. Kr., Amersfoort. In de verlofsregeling is niets veranderd; bij enkelo ouderdeelen schijnt men door het gestelde in L. 0. '17 B 172 aan het twijfelen te zijn geraakt, door- dab in deze order staat, dat aan gehuwden bij gaan met en terugkeer van verlof tweemaal vrij vervoer per maand mag worden verleend. Waar echter maar één keer verlof verleend wordt per maand, kan men ook maar éénmaal per maand voor vrij vervoer in aanmorking komen. Alleen do gezinshoofden en zij, die in overconkomstigo verhouding verkeereu, als mede ook de hoofden van zaken, ondernemin gen of 'bedrijven, mogen, zoover zij bij het gaan niet en tcruglcooren van verlof geen gebruik maken van de spoor, tweemaal por maand met verlof vertrekken, als ze tenminste langer dan 81, maand in dienst zijn. If. A. B., Willemstad. Voor dit verlof kunt ge langs den hiërarchieken. weg een verzoek richten tot den M. v. O. I'. A.t Sühiormoiini.k oog. SoHiciteeren is al tijd vrij, naar wqMjo betrekking ook. Wij zou den derha-lvo niet kunnon begrijpen, waarom ge niet naar een rijksbetrekking zoudt kun nen solliciteer en. H. v. d. M., Willemstad. Bolooning voor het dienstdoen in een hoogeren rang betreft alleen liet dienstdoen bij afwezigheid van administra tief kader, zoodat gij niet in aanmerking kunt komen voor een belooning: zio de beschikking van den M. v. O. <l.d. 24 December 1914 Ille Af deeling no. 271 (R. M. blz. 995). J. M. H. B., Veldleger. Gij behoort krach- Lens de door u aangegane verbintenis minstens zoolang onder do wapen on te blijven als do mi litie buitengewoon onder de wapenen wordt gehoudon. Voorloopig zult ge dus nog niet ..unnen vertrekken. C. V-, Willemstad. Omtrent het vertrek me. onbepaald verlof van den landstorm is. nog niets oopoaild. A. II.Sohijndel. Gij vertrekt eventueel met onbepaald veriof mot do mil.-lichting 1916, doch gij kunt, indien go gegronde redenen hebt, langs den kiërarcJhioken weg den M. v. U. ver- zoeken om tegelijk met do mil.-lichting 1915 te mogen heengaan. H. M.t Haarlem. Aangezien do werving voor net wapen der infanterie en der vesting-antiU. als soldaat thank geöloten is, kunt ge u nu niet vrijwillig verbinden bij heb wapen der vcsting- artill. J. M., Veldleger. Als ge reeds Si maand in dienst zijt, hebt ge recht per dag op j 0.13 soldij en f 0.10 mobilisatietoelage, te zomen 0.23. J. v. W., Middel/buig. Aangezien vrij ver voer alleen bjj liet gaan met en terugkeeren van verlof. wordt verleend en aan hen dio lan ger dan één maand, doch nog geen 84 maand in dienst zijn, slechts één keer per maand ver lof wordt gegoven, hebt ge 6leohts reoht- op éëi keer vrij vervoer per maand. G. d. W-, Roosendaal. Gij hebt ten onrechte u met verlof begeven, zoodat ge onwettig te veel verlofdagen hebt genoten. Aangezien door den Gppeihevelh. van L. en Z. is bepaald, dat ongeacht de deswege op te leggen straf de te veel onwettig genoten verlofdagen op de' eerstvolgende verlofbeurt (en) möeton worden gekort, wordt kw verlof over deze maand in gehouden. H. K., Amersfoort. Gij komt niet eerder in aanmerking voor landbouwverlofdan nadat gij 8i- maand onder de wapenen zijt geweest. Gij zult u in deze moeten wonden tot uwe fa milie, want het Kon. Nationaal Steuncomité 1 1914 verleent in dergelijke gevallen geen hulp. 1 Misschien kunt ge een. uitzonderingsverlof aan uw commandant verzoeken, om tijdens dat 'ver lof uw koren in te halen met behulp van an deren. verlof. Na dien tijd wordt u tweemaal per maand verlof verleend, omredon gij bij -het gaan met en terugkeeren van verlof gc-en gebruik behoeft to maken van do spoor en gehuwd zijt. A. J. Kl., Edo. Wendt u om antwoord nog maals tot den voorzitter dor commissie; in hot antwoord ia vermeld van af welken datum de verhooging ingaat; dezo datum is gewoonlijk den dag waarop gij liet verzook aanvankelijk hebt ingediend. W. v. B., Leiden. Naar onze meening komt ge voor vrijstelling in aanmerking. H. P.. Zeist. I. Alleen aan gezinshoofden of zij, die in overeenkomstige verhouding verkee reu, alsmodé ook aan hoofden van zaken, on dernomingen of bedrijven, wordt voor zoo ver zij bij het gaan met en terugkeeren van verlof niet per spoor reizen tweemaal per maand verlof verleend Aan de overigen slechts één keer per maand, met uitzondering van het administratief kader en de werklie den, aan wie meerdere malen verlor veneend wordt. Zie voorts ons antwoord aan J. v. W.f Middelburg in dit 'blad. II. Bij bevordering tot sergeant wordt 40 ct. per dag van de vergoeding-kostwinnerschap in gehouden. v. H., Breda. Wol, als uit het adres blijkt, dat u militair zijt. A. B., Hulst. Zeer zeker zijn uwo ouders ver plicht gevolg te geven aan de hun opgelegde inkwartiering met voeding. D. V. Troepen in Zeeland. Gij hebt uiteon- deringsverlof genoten eh volgens het gestelde in punt 10 van de gew. L. O. '16 Deel B nr. 131 is het ter beoordeeling van den betrokken chef of heb verleende uitzonderingsverlof al dan niet in mindering komt van het te verke nen periodiek verloi. Blijkbaar brengt uw commandant uw uitzonderingsverlof in min dering, hetgeen geheel overeenkomstig de ter zake bestaande bepaling dus is. F. B. B. 1-19 R. I. Omtrent het vertrek mot onbepaald verlof der mil.-lichting 1914 is nog niets bepaald. Gij vertrekt eventueel mot de ploeg, waarmede gij uwe eerste oefening hebt volbracht. Daar gij destijds niet hebt vol daan aan de eischen voor viermaandeis, liebt ge ook gfeen aanspraak op de voordeden daar aan verbonden. W. M., Hoeven. Indien gij ziek geweest zijl in een plaats, waar in vredestijd niet volgens vaste regelen in don militairen geneeskundigen dienst wordt voorzien, moet ge de kosten der geneeskundige behandeling zelf .betalen. (Zie L. O. 1916 Deel B no. 45). Tijdens uw verlof tot herstel van gezondheid hadt ge gedurende het goheele verlof recht op soldij (zonder mo bilisatietoelage en menagegeld). J. v. W., Utreolit. Als uw a.s. echtgenoote een eigen huishouding opzet en haar door uw verblijf onder de wapenen voldoende midde len tob levensonderhoud ontbreken en aango. nomen kan worden dat gij met cle inkomsten die ge onmiddellijk voor uw opkomst onder de wapenen genoot, wel in haar onderhoud zoudt kunnen voorzien, heeft ze aanspraak op ver goeding. Een bedrag kunnen wij u niet noe men, daar dit voor ieder geval afzonderlijk docu- den betrokken burgemeester in verhand met allerlei omstandighedenals 'b.v. plaatse lijke duurte, financieel© draagkracht van het gezin,- enz., enz. wordt bepaald. L. H., Utreahb. Ui-t uw brief kunnen wij niet opmaken, of gij al dan niet ten onrechte onder de wapenen wordt gehouden. Opdat wij u kunnen nvededeelen tot welke landstormjaar- klasse gij behoort, dienen wij uw ouderdom te weten. J. C., Den Haag. Wendt u om inlichtingen tot G. J. Degenkamp, telefonist regts.staf 2-1- 19 R. I. 2e Divisie Veldleger. W. B., Veldleger. Zooals gij weten zult, zijt gij verplicht voor uwo moeder te zorgen en moogt ge haar zeer zeker niet doen ontnemen, wat haar thans toegekend wórdt, waar u door öw verblijf onder de wapenen niet in staat bent haar datgene te geven, om in haar levens onderhoud te voorzien. Zoolang gij kostwinner Uwer moeder zijt, blijft deze de vergoeding be houden, waar ze zich ook vestigt en waar u ook met verlof heengaat. Bij tweede huwelijk wordt de vergoeding stilzwijgend door den be trokken burgemeester ingetrokken, tenzij de tweede echtgenoot oen militair is en door diens verblijf onder do wapenen uw moeder weder om voldoende middelen tot levensonderhoud komen té ontbreken. J. O., Assen. Over het algemeen wordt geen vergoeding aan de eohtgenooto toegekend, zoo zij vóór haar 'huwelijk samenwoonde met ver wanten, clio in haar onderhoud voorzagen, en na haar huwelijk met, die verwanten is blijver, samenwonen. In hoeverre het vorenstaande op u van toepassing is, kunnen wij uit uw schrij ven niet opmaken. Is het vorenstaande niet met u het geval, dan hebt ge o.i. reoht op ver goeding en kunt go daarvoor schriftelijk een verzoek richten tot den -burgemeester der ge meente, waar uwo echtgenoote zich gevestigd heeft. J. Kr., Haarlem. Zoolang gij nog geen 8£ maand in dienst zijt, krijgt go éénmaal per maand, n-1. op Zaterdag, Zondag en Maandag Dc aanstaande Kaderleden. Marschveilighoidsdier.st. ,(Door luitenant J, C. Roelofseu.) V. Do patrouille voor do spite (voorpatrouille). Hoo handelt do patroui-Jlo bij do ontmoeting I van eenigo vijandelijke cavaleristen of wielrij- I ders? Do tweo vooruitgezonden manschappen zien op pl.m. 300 M. afstand drie ruiters. Diroct zien zij dat liet vijand is. Eén hunner geeft het teeken „de vijand wordt gezien" en ser geant A begeeft zich met den looppas naar vo ren, om te viagen, wat er gaande is. Hij ziet do vijandelijke patrouille en laat haar, terwijl hij zelf nog 'behoedzamer voorwaarts gaat, kalm naderen. Echter houdt hij den vijand goed in 'b oog, want zoodra deze hom ontdekt, zul len do ruiters er snel van doorgaan. Sergeant A loopt dus als 't ware klaar om vuur af ie geven. Zoodra de afstand tob den vijand pirn. 150 M. is geworden, spreidt sergeant A zijn armen uit en geeft aan' zijn manschappen b.v. de aanwijzing: „stelling nemen in deze lijn". De manschappen plaatsen zich bliksemsnel in de aangewezen strekking (met uitzondering van ban, welko zijn aangewezen om naar links, reel Lts en achteren te zien; dezen maken front naar do te bewaken zijde.) Op die ma nier zit de patrouille klaar, om ae vijandelijke ruiters neer te leggen, terwijl zij tevens naai allo kanten gedekt is. Vervolgens comman deers serg. A.„Met standvizier, Mikpunt: Borsten der paarden, Vuren". Alle drio de paarden storten neer. De rui ters worden gevangen genomen. Vervolgens gelast sergt. A: „v. Daan, de Vries, de Bruin en de Bia (v. Dam comdt) geeft deze gevangenen over aan den comdt. van de spits." v. Daan ontwapent de vijandelijke patrouille, wijst in de richting van de spits maakt -den gevangenen duidelijk, dat zij -in dio richting moeten 1 ooipen. v. Daan volgt hen met zijn manschappen op pl.m. 10 pas, 6teeds gereed om vuur af te geven Wanner men gevangenon geleidt, moet men een klein beetje afstand van hen hemden. Voor 't geval de gevaaigene ontvluchten wil, wordt hem op die manier de gelegenheid ontnomen zijn geleidor plotseling te overvallen. De spits- commandant ondervraagt de vijaaideiijke pa trouille en laat hen, alsmede de zaddtasschen, visiteeren. Do voorpatrouille heeft inmiddels den af stand van 200 M. snel hernomen. Hoe handelt de patrouille bij de ontmootin; van veel cavaleristen of wielrijders? (Sergeant A, dio zidh aan het hoofd der kern van de patrouille bevindt, spreidt direct als "boven zijn armen uit en geeft do aanwijzing: „Stolling nemen in deze-lijn". Vervolgens com mandeert hij„Met standvizier vuren". Gp dio manier waarschuwt hij zoo spoedig mogelijk de spits. Hoo 'handelt do patrouille, wanneer zij onder vuur komt? I 'Plotseling vallen er oip korten afstand eenigo schoten. De patrouille valt direct neer. Gp die wijze heeft do commandant even gelegen heid tot nadenken. Hij kijkt uit, doch ziet niets. Blijven liggen gaat natuurlijk niet. De spits marcheert door en daar moet de voor patrouille zoo mogelijk 260 M. voor blijven. Dus nog behoedzamer vooruit. Weer lm allen eenige schoten. Zij komen uit de lieg van gindidhe boerderij. Sergeant A roept„Ordon nans" en zendt het volgende bericht aan den spitscoanmandant„De vccapatroullle wordt beschoten uit een boerderij op 200 M. voor haar uit." Ondtertusschen blijft sergeant A niet werkeloos. Hij beveelt: v. Doorn, Jonker en Stikker (v. Doorn commandant), uit die boerderij is op ons geschoten. Begeeft u door dat boschje en verkent den vijand in deboerderij." Zelf kruipt hij. met de rest van do patrouille vooruit, om inaidhit in de zaak te krijgen. Daar ziet hij een enkelen man van den vijand. Direct wordt deze neergeschoten. De spiitscommandant zendt na 't ontvangen van liefc bericht van sergeant A, ook rechts en links van den marschweg pa trouilles en gaf in verband hiermede o.a. het volgende bovel: „Korpl. B met 5 man uit je groep patrouillo rechte van den marsdiweg. De vijand zit in gindscho boerderij. De voor patrouille kan niet verder vooruit. Begeef je naar-dat huis, verken van daaruit den vijand en steun sergt. A op zijn rechterflank." Hoe handelt korpl. B Hij herhaalt zijn bevel, deelt zijn opdracht aan zijn manschappen mep en gelast: „Van Boven 50 M. voor mij uit, beveilig mij in front. Van Donkoren kijkt naar rechts, Bar- tels naar links en Van Hummelen naar. achte ren, Buitendijk is opvolger." Men bereikt het huis. Korpl. B neemt Tan daar uit de boerderij waar, doch ziet niets. Van hier uit tracht hij op den linkerflank des vijands te komen. Nu ziet hij duidelijk eenigo vijandelijke schutters achter do heg zitten. Onmiddellijk opent hij 't vuur en verdrijft op die manier in vereomgiug met sergeant A den vijand uit de boerderij. Hoe handelt de voorpatrouille, wanneer zij beschoten wordt van uit een punt op eenigen afstand zijwaarts van don marschweg gele gen? Zij dekt zich en zendt bericht aan de spits. Verder mag zij de spits wel helpen ibij het ver drijven van denvijand, doch de commandant moet niet vergeten, dat hij belast is met do beveiliging van do spits in front. Dit front mag hij dus niet loslaten. Hij kan dus wel een patrouille in de.richting van den vijand zen den, dodh zijn aandacht blijft in de eerste plaats op het front gericht. Hoe handelt de patrouille, wanneer de spitscommandant onderstaand bevel geeft: ,,Do colonne houdt gedurende een uur halt." Sergeant A gedraagt zich. thans als wacht commandant. Hij plaatst één of meer posten en zorgt, dat do spits ook gedurende dit uur steeds in front wordt boveiligd. Zio verder bij de wachten. J. C. R. 0! die afgetakelde „Militaire Hospitaal Verpleging", sr-rgeant-verpleegde H. .Jansen schrijft ons uit Gouda: Maar wat is zij veel beter, dan ik uit alle mogelijke courantenberichten had vernomen. 11c bahoor ook tot hen, die door de mobilisatie uit bun omgeving gerukt zijn en soldaat moee ten wordenen ook tot ben, die in een- hospi taal verpleging noodig hebben. Met angst en beven verscheen ik op het ziekenrapport, ver nam daar dat mijn ziekte van dien aard was aat ik moest worden opgenomen. Maar nu bleek mij hoe verkeerd het was in couranten artikelen den Mil. Geneeskundigen -Dienst af te kammen. Als jongen die de wereld heeft doorgetrokken, op verschillende tijden en plaatsen gezien heeft de verpleging in 't alge meen, viel mij toch zooveel mee de behandeling m do Mil. Ziekeninricht-ingen. Den dokter die mij te kennen gaf, dat ik eerder bij hem had moeten komen, antwoordde ik, „dat ik altijd had opgezien tegen de opneming in een Mil. Ziekehinrichting, daar ik uit verschillende courantenberichten er al zooveel van gehoord had".'De dokter merkte niets anders op dan: „Het zal wel meevallen!" Nu, het is mij mee gevallen. Wat ik ook mocht, manbeeren, zou ilc altijd wenschen in het MU. Hospitaal te Gouda N i o t prettig. Dame (tot Jmar koetsier) Maar Frcderik, dit is nu vanavond al den vierden liter bier,, die jo laat halen uit het café om den hoek; de caféhouder moet u wel voor een dronkaard houden. Koetsier. O neen, mevrouw, hij meent natuur lijk, dat het bier'voor u is! Moderne advertentie. Romantisch gelegen badplaats, heerlijk her- stellingsoord, idyllische omgeving, op 500 bad gasten gemiddeld tien verlovingen. Onverbeterlijk. Nu, Hans, nu zal jo wel niet meer etroo- pen, nu je bosehwachtcr geworden bent. O neen, nu visoh ik iu den vijver ginds, een half uur ver, dat is ook verboden. Uit de rede van een verdediger. Bedenk, mijne hoeren rechters, dat beklaag de hardhoorend is en dat hij do stem van 't ge weten, maar onduidelijk kan hooren. Zijn meoning. A. Heb je 't al gehoord? De bankier huwt dc volgende week oen van zjjn dochters uit? IJ. Welke? A. Die van zijn eerste vrouw een milliocn heeft geërfd. li. Dus de mooiBte! Vorsprokon. Kareis. (In eoa badinrichting.) Wat kost ceaj kuipbad Veertig cents. Ivarels. Dat is duur... Gaat het niet goed-| koopcr Noemt u een abonnement voor tien baden, j dat leest drie guidon. Kards. Tien baden?... Wrot ik dan, of ik nog tien jaren loof? Onvoorzichtig. Liorc hemel, ik zou wel niet liet hoofd! tegen den muur .willen Joopcn. Domkop, die.' ik ben. Wat is er? Daar is Wilmcu», de kassier er van door...! Komt u daar geld bij te kort? - Vijfhonderd guldon, die ik hem schuldige was, bob ik den kerel juist corgi»ter betaald! f Het langst. Jongo doktor. (Tot do patiënten in zijnj wachtkamer.) Wie wacht hot langst? Kleermaker. (Staat op.), Ik, jlokter, ik b' b' al voor een jaar u het costuum geleverd. V crsproltcn. Oude erftante. Liovo neef, geloof toe, het k gauw met mij afgeloopen Neef. (Student.) Ach, beste tante, u bont al te goed! te worden opgenomen, want wat daar niet ge daan wordt, zoowel geestelijk al.s lichamelijk vcor de behandeling en verstrooiing van den gemobiliseerd en man, die het dubbel zuur heeft door ver van huis te zijn, het vorlof er bij in schiet enz., toch ook wel oeuigo afleiding noo dig heelt en dit is juist wat men hij de goede en correctvolle behandeling en verpleging in opgemelde inrichting vindt en wel in hoofd zaak door de onvermoeide zorgen en leiding van den Sergt. Hoofdverpleger. Deze stolt met hart en ziel alles in het werk het den jiatiënten op de meest mogelijke manier zoo aangenaam mogelijk te maken en waarvoor wij hem den meesten oprechten dank verschuldigd blijven. Dit bovenstaande is liet gevolg van liet aan dringen van mijn mede-verpleegdendie niet op hielden, dat er eens één van ons het publiek mende m te lichten, dat er ook tevreden mili tairen waren over de verpleging in de Mil. Zdekeninrich tingen. Alaoo toeken ilc namens de patiënten van de Militaire Ziekeninrichting te Gouda, H. JANSEN, Sergt. verpleegde. Een gezolilg avondje in do mil. ziekeninrichting te Gouda. Sergeant-venpleegde H. Jansen schrijft ons uit Gouda Waar het hospitaalleven in den regel uit den aard der zaak vrij eentonig is, l^an men zich voorstellen welk een verassing het bracht, toon bekend werd dat "Woensdagavond 4 Juli 1917 een gezellig avondje was georganiseerd. Het voorstel ging uit van den onvermoeiden en bereidvollen sergt. hoofd)verpleger. Voor varia tie was gezorgd. Pantomime, zang, acrobatiek, en als hoofdnummer lasso en het gevaarvolle meswerpen van den medepatiënt, tevens mede werker van het Milhairo Circus, II. F. G- Teuteberg. wiens daane als partner bij dit spannend nummer geheel (belangloos medewer king verleende, waarna, na groot applaus on der overhandiging van een bloemstuk zeer zeiter het bewijs van erkervtQlijklieid werd ge geven. Noemen wij vervolgens WiJy v. d. Holf, onzen grappagen humori&l. Oodc hem komt een woord van 'lof toe, evenals den pianist v. d. Zalm, van het Wi el rij dersdepot, die voor de goede begeleiding zorgde. Dit als bewijs van dank voor dezen zoo prct- tigen avond, welke steeds in herinnering zal voortleven. Ilc vermeen wel namens allo roele- patiënten te spreken. H. JANSEN, sergeant-verpleegde. Eenige honderden guldens. Depot Bataljon VHi lnfie. Brigade. Sergeant Wolters, Dep. Bac. VI11 1. B., schrijft ons Wij hebben alweer uitvoeringen gehad en wel 3 avonden achter elkaarl „Kom maak geen gekheid!" Ja, en toch ós het waarheid' „Nu ja, uitvoeringen, dat zal nog wel gaan, maar volk heb je toch zeker maar heel weinig gehad Wip gaat nu midden in den zomer in een zaal zitten, het is om je een stuip te lachen Eerst dachten wij dat ook, maar wie niet waagt- die niet winti Wij hebben het gedaan, vrienden en met'reuzensuecesl Hoe dau? zegt ge weer. Zet u neer en luister, misschien ver andert gij van idee en probeert het ook en ilc verzeker u, ge slaagt. Wij praten over zulke dingen met lang en eon trouwe lezer van onze „tiolcLatenoourant" weet dat het Dep. VHI durft aan te pakken en door te zetten. Hinder nissen ruimen wij zonder moeite op! Op een middag zat ik in de ond. off. cantine c-n hoorde dat de sergeant v. Drie! sprak over den brand in Drente. Een ieder zweeg en wat wij al bijna weer vergeten waren, kwam ons nu weer hel der vcor den geest. Die ontzettende brand die bijna een provincie van ons land vernietigd hadWat een slachtoffers had deze gemaakt. Arme heidebewoners hadden het weinige wat zij het hunne mochten noemen door den brand verloren. Menschen waren gevallen en Drente was in rouw. Zoutlon wij mets kunnen doen om dien nood te lenigen? Al is het nog zoo'n kieine bijdrage, alle beetjes helpen en... mis schien komen andere regimenten en afd. ook los en doen het hunne er bij! Ja, er moet ge holpen worden en heeft de Koningin het ons met gevraagd? Mogen wij wel stilzitten? Het kwam los! Een ieder wilde we! zijn krachten geven. Hadden wij geen gymnastieic- vereeniging, die zoo keurig werkte en oefende onder Leiding van den lieer Frikkei? Was er geen tooneelvereeniging? En was er geen man doline-ensemble? Ja, hoorl wij doen hec. vooruit mannen, aan den arbeid. Wij hadden geen rust meer en onmiddellijk begonnen de ond.off. een commissie te vormen. Voordat er een half uur was verstreken was alles al geregeld. De luitenant Sehuitemaker, die ons al zoo vaak hielp en steunde en zeif een groot voorstander is, werd natuurlijk in den arm genomen. Zijn Ed. üestr. betoonde onmid dellijk een grooten ijver en gaf eenige wenken die ons ten goede zonden komen. De luit. stelde onze Bat. com. kapt. De Winter er mede in kennis die ons beloofde de zaak te steunen. Nu dat ging van een leien dakje zult ge zeggen en was dus de zaak al vlug voor elkaar! Mis hoor! Heel wat hindernissen zijn te overwinnen en gaarne zou ik u dat willen vertellen, maar zou dan minstens een halve courant noodig hebben. Ik zou dat graag willen, maar andere makkers willen ook schrijven en de courant is niet alleen voor Dep. Ylli. Als het u ernst is ook zoo iets te doen. wat wij ten zeerste hopen, schrijf dan luit. Sehuitemaker, en ik weet zeker dat- zijn Ed. Gestr. u gaarne inlichtingen verstrekt. Alleen wil ik u nog zeggen dat ge eerst u moet erzekeren van den steun van uwe officieren en burgerautoriteiten. Ora b.v. met inteekenlijsten te ioopen moet ge toestemming hebben van den burgemeester enz. Kom vertel liever van die uitvoering het een en ander en als mij dat aanstaat zal ik wel verder zien! Aan de hand van het programma zal ik bet u duidelijk maken. 3, 4 en 5 Juli waren onze avonden! Do luitenant Sehuite maker opende deze avonden mee een uiteen zetting van het doel dezer uitvoeringen en 'bracht dank aan militairo en burger-autori teiten. Do eerste en laatste avond wa ren bestemd voor onze 1 andstonners en de 2e avond voor de bui-gerij. Onze mannen bezetten beide avonden do zaal' Amicitia" tot "ofor- berstens toe en het scheelde Lccl weinig of del brandmeester van do gemeente gelastte ont ruiming van een gedeelte. Gelukkig hield dc stroom bijtijds op en konden de bezoekers alleu| blijven. Flinko mannen oilze L. .S. Zij hebben getoond icte vcor de goede z<uik over te hebben en trot- i seerde gaarne dc bedompte atmosfeer. Ken woord van dank nan onze burgerij, die door haar ruime gaven de mannen in de gelegenheid stelde van zoo'n uitvoering gebruik te kunnen maken. De prijs was zeer laag gestei'i, zoadat de kosten voor niemand bezwaren opleverden. Zij hebben genoten en ik weet zeker dat! menig eoldaat zijn vrouw eenigo letteren heeft geschreven over dezo geard geslaagde uitvoering! De Amerefoort seho Courant" schreef o.a. ovor deze uitvoering, dat het oen 'mooio uitvoering was en spoorde do burgerij aan toch eens te gaan zien! Nu, «an dezen op roep heeft de burgerij den tweeden avond vol daan, waar ik straks nog even op terug kom. Wij genoten van de heerlijke muziek en -.va ren blij weer net zoo'n avond mede te maker, als in onzo cantino, waarover j.l. in de „S'ol- datencourant" is geschreven. Dank aan don heer Ct. Dop, X, dio aan do loden van do mandolineclub avondpermissie verlec-ndo tot na afloop der uitvoering- Ook den «heer Tisso, directeur van het ensemble, onzen dank Toen- de prettige, populaire nummers. Do hoeren Van Dien en IJeTcndEen in hun nummers moch ten veel bijval oogsten en werden telkens op het toonecl teruggeroepen. Hbt nummor nc.ro- batiek, uitgevoerd door do heoren Fnkkcl, Frank en Aalders viel zeer in den nr.*nk en toonde dat deze hcoren krachtman-'hen zijn. De heer Frikkel liet ons den ChrisUbaitend zien, waarna flink geapplaudiwerd w« rd. slot eolonnegowec r, waarbij de W werd moord en het Wilhelmus gezongen. Zooals u ziet. een afwikkelend programma. Op een tweeden avond was do zaal flink ge vuld met Imrgers en officieren en hearschte er een gezellige stemming. Menig burger ging naar huis met de verzekering genoten te heb ben en het te zoggen aan een ieder, om toch later, wanneer weer zulko uitvoeringen ge geven zouden worden, daar toch hoen te gaan. In dc-zen geest sprak menig 'burger, dien ik gesproken heb en allen zijn vol lof over dien avond. De uitgaven en ontvangsten waren nog niet zuiver na te gaan, maar naar ik hoorde j Icii'-oen eenige hondrrdon guldens worden af gedragen aan liet comité in Drent". Dat wij daarmee in onzen schik zijn, kunt ge begrijpen en wij zouden nog meer plezier hebben, wan neer over eenige weken de „So'.datencoprant" weer zooiets kon vermelden ea dan van andero afdeel in gen. Komt, mannen, aan den arbeid. La::-, ik nog iets verklappen van Dep. VIII. Wij hebben t«i gymynastiekvereeniging van ond.-off. pl.m, 10 man" sterk en een soldaten-gyninastiekvercOni- ging van pl.m. 30 man. Den 23cn en 2icn Juli is er bij ons een sportdemon.'tratio en dar.r Bui len zij, onze mannen, weer verschijnen. Daar over schrijf ik u den volgenden keer. Gegroet, WOJ/TER^, Sergeant,""Dep. Bat. VIII I. B. Uit Milligen. Cabaret-avonden op woensdag cn Donderd3g 5'Juli, door het Ensemble van Nerwalk en Rigo. Men schrijft ons uit Milligen: Doordat er. nogal voel reclame voor dvzo avonden was gemaakt, trokken er den eersten avond veel belangstellenden op naar onzen kampschouwburg, want cabaret en variété zijn hier wel geliefd. Maar lielaas, het was fa. Sof en Co. dio een uitvoering gaf en bleek het bier weer: „Veel geschreeuw, doch geinig...." Gelukkig voor Milligen, zal onze directio ruik een gezelschap niet weer engagooren en be grijpen we ook niet dat er nog directies zijn. dié dit ensemble voor den derden of vioraca keer ensraceeren. FLETHI. Sjoelbakwedstrijd. Mil. A. J. v. Honw-lingen schrijft oo* uit Harderwijk Bijgaand doo ik u toekomen den uitslag van een sjoelbak wedstrijd, gehouden, vcor Brig, ge- int. en Holl. mil. in het tehuis t© Harderwijk. lo prijs, 1 paar gouden manchetknoppen, door den Belg. geïnt. De Clercq, tevens voor zitter, 179 p.2e prijs. 1 pijp in étui, door korp. II. Kerkhoven, met 168 punten; 3o prijs, 1 gouden dasspeld, door A. J. v. Houwelingen, met 163 punten 4e prijs, 1 barnsteen sigaren pijpje. sergeant Buijzert, met 154 punten; 5e prijs, I zilveren sigarettenétui, soldaat Du Buitson,- met 152 punten6e prijs, 1 zakmesje, door hospitaal-soldaat Koets, met 151 punten; 7e prijs, 1 schilderij van H. M. de Koningin, door J. Jansen, met 140 punten; 8o prijs, 1 schilderij, voorstellende portret van Rem brandt. door Peterse, met 138 punten 9e prijs, 1 schilderij, dito portret van v. Dyck, door sol daat Evertsen, met 135 punten. Alle prijzen volgens keus. Ten afscheid. Tot onze spijt zien wij den sergeant le klas d.d. majoor Jansen vertrekken naar het mitrail- leurpeloton. Namens alle vrienden van dc 4 oomp. II res. bat. 23 reg. inf. 4 div. Lectuur gevraagd. Eenige hólpkommlezen vragen beleefd eenigo lectuur; alles is welkom. Kommiezenpost Roosteren, (Limburg.) V&etba! gevraagd. Daar wij allen liefhebbers ziju van 't voet ballen en een elftal hebben opgericht, dcch geen Toetbal bezitten, vragen wij wie ons aan een voetbal zou willen helpen. Mii. terp. W. Gc*de, kamer 45, Doelekaaerne te Bridle. Esperanto. Wie van de mil, wi] ondergeteekende helpen (per brief b.v.) aan Esp e ran tol es-.e a tegen kleine vergoeding; Adresmil. kan. W. Kanis Jr., Breskens. J, Muvs, telefoonbrigade 10 Reg. Inf. Veld-- leger en Th. B. de Mulder 2. IV-10 Rog. Inf: Veldleger verzoeken ons te melden, «Jat zij ijverige beoefenaren ran Esperanto zijo.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3