ïleeschhouwerij. ia beginnen. Laatste Berichten. bnm losten slechts WARDAR «BETTED! Ontheffing van iülfieen Landweer Gsmengd Nieuws. j Steunt Neder!: Nijverheid KOOP" Veer 1 Dubbeltje Soidaiencourant. Euresu tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. /"I 3= PE SOJ1.I3ATBIVCOUnAJXTT van Woensdag 4 Juli X 9 i v reg. B. 72e cie, troepen in Zeeland; ■pelers 3e cio res. bat. A. Door erkenning van zijn diensten. Met ceu inedaillo van goud beloond. 36 Jaren dienst. (Van 8ergt. Groeneveld.) Zes-en-dertig lange jaren Heeft hij het vaderland gediend, By heeft altyd trouw en eerlijk Flink gewerkt, geen tijd ontziend. Dio tijd is door hot Rijk op prijs gesteld. Dat is hem dan ook getoond, erkenning aillo Hier moest eclvtcr nog wat bij, Dachten nu zijn vrienden, En zij gaten hem verheugd en blij Iets waar de tyd op was te vinden. Een gouden tikker kreeg hij nu, Daar was door hem niet op gerekend; Hij zag daardoor dot vriendenband Op 't detachement niet was verbrekeud. Groenltof, als gij op 't cadeau zult kijken, Als gij soms den tijd vergat, Denk, het was een blijk van vriendschap Van de O. 0. van 't Detachement Willemstad. Sergt. JAC. GROENEVELD Jr. Willemstad, 25 Juni 1917. Van de IJselbrug. (Van mil. R. J. K.) Het detachement op de brug over den IJsel, Daar hebben we een goed leven, zonder twijfel, Een uurtje posten, dan een heelen tijd vrij, Dat is nog eens dienst, daarvan houden wij. Al kunnen we eiken avond niet uitgaan, Och, daar hebben we toch ook lak aan Dan kunnen er soms rare dingen gebeuren, Daarvan wil ik jullio eens wat laten hcuren. Een is er, als die uitgaat en komt dan terug, Heeft steeds meisjes gezien met een breeden rug. 't Is eon flinko vent uit den boerenstand, Maar is daarom wel goed bij de hand. Dan is er een ander, zijn naam is Kees, Die is vaak met hetzelfde meisje uit geweest; Doch ze had nu genoeg van zijn liefde, Dat was wat hem toch ;wel wat griefde. August, niet dien men noemt den domme, Die is er nog slechter vandaan gekomme, 't Heet nu, dat dio arme jongen gaat trouwen, We hopen allen, dat het hem nooit zal berouwen. Dan is er een Brabander, een flink jongmensch, Die heeft zijn liefje verweg aan de grens; Een Groninger ook nog, zijn naam is Groen, Die is getrouwd en houdt zich van katoen. Dan Venema, Kraak, Steensma en Schaapman, Die houden er allen ook heel veel van; Doch of die jongens het niet recht durven wagen Dat wil ik hun allen warempel eens vragen. Nu zou ik noch wel meer kunnen schrijven/ Maar er moet ook plaats voor wat anders blijven; Daarom, geachte Heer Manassen, Wil ons hier eerst nog eens mee verrassen. Een hoera voor uw courant, die bleef bestaan, Anders was het met versjesmaken gedaan, En daarvoor hebben we hier op de brug toch den tijd, Dehoudo ons land uw courant en neutraliteit. R. J. K., D. D. IJselbrug. Het Ongeluksnummmer 13. (Yan mil. K. Yilijn). lichting twaalf, die had een bof, Die is kort geleden gegaan met klein verlof. »vu het de beurt van dertien zal wezen, Heb ik nog niets gehoord of gelezen. Daarom is het mijn vraag, Wanneer pakt men dio bij den kraag. Want daar dertien een raar nummer is, Blijft mijn wensch maar onbeslist. Ik koop daarom, mijnheer Manassen, Dat u ons binnenkort zal verrassen Met het bericht in uw veelgelezen blad, Dat lichting dertien een bof zooals twaalf had. Dat wij dan in veldtenue, met moed belaan, Eerstdaags met groot verlof naar huis toe gaan Al is mijn gedicht niet lang, Toch ontbreekt het niet aan Bij voorbaat mijnheer Manassen. Mijn dank voor het inlasschcn. En 't is ons aller hoop dat wij binnen enkele dagen, De burgerpet weer mogen dragen. Milicien K. YILUX, 3e R. I, 2 B. 2 C., Veldleger. (Onder Legerzaken ziet de maker van dit vers, dat zijn wensch reeds vervuld wordt: lichting 13 gaat deze maand naar huis. We heb ben niettemin zijn verzuchting een plaatsje willen geven. Red.) van vier ten, 3 K.G. zou worden verstrekt tegen den gewonen prijs van 39 cent voor de grooto aard appelen cn 33 cent voor de kleine. Hij voegde er aan toe, dat, mochten er vrouwen bij zijn, die geen geld bij zich hadden, deze do aard appelen toch zouden kunnen krijgen, onder opgaaf van naam en adres. «pgai Juffrouw Kitz deelde daarop mede, dat allen geholpen zouden worden; zij deed echter een beroep op het eergevoel van do vrouwen, opdat degenen, dio geld bij zich hadden, ook inder daad zouden betalen. Do verkoop nam daarop onder luid hoerageroep een aanvang. Tegen half vier was de verkoop in do Riet landen uit Zaterdagmiddag gedeeltelijk de onkelen aardappel meer, doch de vrouwen, dio bij den eersten intocht hadden postgevat, waren allen geholpen. Inmiddels verdrongen zich vóór do afsluit* boomen aan don Cruquisweg honderden andero vrouwen, dio op het gerucht, dat aardappelen verkrijgbaar waren, met manden en zakken waren toegensneld. Allen verlangden ook in de j ij te mogen plaats nemen, "maar thans werd niemand meer toegelaten. Een oogenblik werd het gedrang zóó groot, dat de afsluitboom van den spoorweg brak. De politie zorgdo echter dat niemand op het terrein kwam. Groot misnoegen wekte het onder de menigte, toen men vernam, dat de verkoop was afge- loopen, en te grooter werd het gejoel, toen een schuit met aardappelen vermoedelijk naar do Groentenmarkt zou vertrekken. In wilden galop trok de massa naar do Dageraadsbrug, waarlangs de schuit zou pas- seeren. De politie was er echter tijdig hij om deze brug af te zetteu. Terwijl do joelendo menigte van de Riet landen uit Zaterdagmiddag gedeetelijk de schuit met aardappelen volgde, bleef een ander gedeelte, meerendeols teleurgestelde vrouwen en opgeschoten jongens, het begin van de Czaar Peterstraat onveilig maken. Het daar staande politic-posthuis werd eenige oogenblikken als 't ware gebombardeerd. Luid rinkelend vloog een ruit rnaar beneden. De inspecteur van politie Modderman deed toen ruim baan maken. Dit moest een andere politie-inspecteur, do heer Van dor Burg, later ontgelden. Toen deze zich n.l. goruïmen tijd later huiswaarts wilde begeven de rust was oogenschijnlijk weergekeerd werd hij gevolgd door een bende opgeschoten jongens. Nauwelijks was men de Oranje-Nassau-kazerne voorbij of het hagelde steenen. In allerijl moest de beer v. d. Burg in het bureau Muiderpoort vluch ten. doch arriveerde daar niet alvorens enkele malen gevoelig getroffen te zijn. De menigte bleef daarop het bureau belege ren en eerst veel later kon de bezadigde in specteur zonder al te groote molestrisico de veste verlaten. Ook op andero plaatsen hadden de politie dienaren het zwaar te verduren. Zooals we reeds schreven regende het op de aardappel schuit steenen en ook de politie-inspecteur die zich daarop bevond, de heer Van Slobbe en de beide agenten, werden herhaaldelijk ge troffen. Op de Schippersgracht zou het zeker spaak zijn geloopen als de politie-ruiters niet met hun revolvers de menigte in bedwang hadden weten te houden. Tegen half vier wist de politie, die ongetwij feld met groote lankmoedigheid optrad, het publiek zachtjes aan te verspreiden, 's Avonds wss overal de rust weergekeerd. De schuit met aardappelen is Zaterdagnacht naar de groentenmarkt vervoerd. Ook te Oldenzaal demonstreerden verschil lende ingezetenen, wegens gebrek aan levens middelen. vooral aan aardappelen, bij den burgemeoster. Deze was echter niet in staat aan het verzoek der betoogers te voldoen. Toon hun was toegezegd, dat nog wat bruine boonen en gort beschikbaar zouden worden gesteld, trokken do manifestanten kalm heen. Ernstig ongeluk. Een hoogst ernstig ongeluk had Zondagna middag op den Haarlemmerweg bij de Liebrug plaat-s; do heer Groen, rijwielbandelaar," Kei zersgracht Amsterdam, had met vrouw en kin deren per motorfiets met aanspanwagen een tochtje gemaakt naar Haarlem. Op den terug tocht brak bij de Liebrug vermoedelijk de as van den aanspanwagen, juist toen van dezelfde richting een tram passeerde; beide voertuigen kwamen daardoor in botsing, met het noodlot tig gevolg dat de vrouw onder de tram viel en de vader en de 12-jarige zoon werden aange reden; alleen het 8-jarige meisje kwam er met een paar schrammen af. Onmiddellijk was de tram tot stilstand ge bracht en werd geneeskundige hulp uit Half weg gevraagd en materieel uit Haarlem. Vader en zoon werden opgenomen en in zorgwekken- den toestand per tram van de richting Amster dam naar het Gasthuis te Haarlem gebracht. De per auto aangekomen arts Melchior van Halfweg constateerde den dood der zwaar ver minkte vrouw. Eerst drio kwartier later was materieel ter plaatse en kon het lijk te voor schijn worden gebracht; het werd naar de ba rak te Halfweg vervoerd. Nader-vernemen wij, dat de toestand der ge wonden, hoewel ernstig, niet direct levensge vaarlijk is; van den zoon is een voet geampu teerd. Het tramverkeer had door dit ongeluk groote vertraging. Aardappelrelletjes te Amsterdam. In verschillende deelen van den Jordaan was 't Zaterdagmorgen weor vrij rumoerig. De huis moeders bc-stormden de winkels, zoodat menig aardappelhandelaar binnen een minimum van tijd door zijn voorraad heen was en ,,neen" ver- koopen moest. De vrouwen, die te hoop liepen, waren vooral verstoord over den hoogen prijs, die voor de aardappelen betaald jnoest worden en over de geringe hoeveelheid, die op den bon te krijgen was. Op do Lijnbaansgracht namen eenige vrouwen aardappelen van een kar weg. Een vrouw uit de Tuinstraat werd bij die gelegenheid gearresteerd en naar het politiebureau aan de Raampoort geleid. Feit, dat groote opschudding onder de opgewonden vrouwen in de Tuinstraat verwekte. ïn optocht brachten de buren de zes kinderen der gearresteerde vrouw naar het politiebureau, waarop de vrouw in vrijheid gesteld werd, tot groote voldoening der Tuinstraa^sters. Overal trad do politie kalraeerend op. Omstreeks half twee waren ongeveer 5 a 600 vrouwen in de Rietlanden gearriveerd. Inder daad bleken daar twee wagons aardappelen Ie zijn. Blijkbaar waren intusschen van de zijde Tan het gemeentebestuur met de betrokken eigenaren besprèkingen gevoerd; tenminste eenige minuten nadat de vrouwen op het ter rein waren toegelaten, klom de inspecteur van politie Jeosten op een wagon en deelde mede, J L.11. - J Jan Ongeluk. Een hengelaar te Augustïnusga was wel on gelukkig: hij werd vier maal op één morgen geverbaliseerd; 1. wegens fietsen zonder licht, meer dan een half uur voor zonsopgang; 2o. het visschen met meer dan één hengel3o. het behouden van visschen beneden do maat; 4o. het bergen van de visch in zijn militairen spekzak. Veenhuizen. De volgende week zullen te Veenhui3en aan komen 80 militaire hulpbewaarders, die belast worden met de aldaar vertoevende smokkelaars. Beschikbaarstelling van takkebossen. Tengevolge van het gebrek aan brandstoffen en het voorgeschreven gasverbruik-maximum blijkt te Hilversum steeds de moeilijkheid groo ter om de wasch oen huis te kunnen doen. Hierin zal nu worden voorzien door de beschik baarstelling van takkebossen uitsluitend' ten gebruike voor het wasehfornuis, tegen 9 cent per bos. Aangekocht zullen worden 200. tKO bossen. Over de grens gekomen. Vrijdagmorgen zijn te Winterswijk drie Fin- scbe en één Russische burgergevangene aan gekomen. Te Enschede kwamen drie Fransclie krijgs gevangen aan. •Valsche broodbons. De politie to Maastricht heeft aangehouden de gebroeders Frikke, die valscbe broodbons vervaardigd en uitgegeven hebben. Onvoldoende voedsel. Naar de ,,Ass. Crt." verneemt, doet zich het gebrek aan voedsel te Veenkuizen zeer gevoelen. Aan de gestraften aldaar worden per dag uitgekeerd twee sneden roggebrood en een bord erwtensoep. Dat dit bij zwaren arbeid op het veld niet voldoende is, laat zich gevoe len. Velen der gestraften lijden dan ook aan buikziekten en zijn niet in staat^geregeld door te werken. Een spoedige verbetering in den toestand is zeer noodig. Uit de preventieve hechtenis ontslagen. De 54-jarige I. Leyden van Amstel, die in verband met den dood der twee veldwachters te Ouder-Amstol gearresteerd werd, is uit do preventieve hechtenis ontslagen, waarin hij 37 dagen heeft doorgebracht. Bosschen onder den ..hamer. Men schrijft uit Oisterwijk aan de ,,N. R. Ct." Heden is 't landgoed „de Gemullehoeken'> van wijlen dr. P. Wellenbergh to 's-Graven- hage, onlangs in lianden van een nieuwen eigenaar overgegaan, wederom bij inzet ge veild. Wie dit lieflijkste plekje van al 't echoo- ne van Oisterwijk van nabij kent, zal met een diep leedwezen vervuld zijn, als hij hoort, dat dit heerlijk oord in perceelen, hout en grond afzonderlijk onder den hamer komt. Weder om dreigt een dor mooiste plekjes, waar juist in tegenstelling met de overige bosschen, in hoofdzaak eiken-, beuken- en berkengroen elkander om 't schoonst afwisselen en welks geheel als 't ware een waardige en onmisbaro toegang tot de bosschen van de Vereeniging tot behoud v. Natuurmonumenten vormt, ver loren te gaan. Er Bchijnt nog één kans te bestaan het ge heel te behouden, nl.door aankoop in massa, als dezo som natuurlijk het totaal overtreft. Brand te Wormorveer. Een zeer zware brand hooft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag do grooto oliefabrie ken der firma Prins te Wormerveer geteisterd en voor een groot deel vernield. De brand was van zoo grooten omvang, wordt aan het „N. v. d. D." gemeld, als men daar of in den omtrek in geen jaren heeft gezien. Ongeveer 12 uur werd het vuur ontdekt in een der pakhuizen genaamd „Edam" behoo- rcudo bij do olief abrieken „Do Liefde" van de N. V. Prins' Oliefabrieken, staande aan de Zaan aan den Wormerdijk, op het grondgebied vim de gemeente Wormer. In ecu oogenblik stond dit geheel van hout gebouwde pakhuis in vlammen, welke gevoed werden door groote voorraden olie, en aange wakkerd door den krachtigen noordoosten wind. Kort daarop deelde het vuur zich mede aan het aangrenzende pakhuis ,,Jisp"/ eveneens van hout. Hoewel heel spoedig een groot aantal spui ten op het terrein aanwezig tfaren, kon men al zien, dat hot hierbij niet zou blijven. Do wind zwiepto de vlammen met kracht op, die weldra ook begonnen te lekken aan het pakhuis „Wor mer". Het zag er dreigend uit. In allerijl werd nu de hulp ingeroepen van do omliggende gemeenten. Wormer, Kromme nie, Koog-Zaandijk en Zaandam zonden spui ten om te helpen. Ook de naburige fabrieken: „Hollandia" van de firma Bloemendaal en Laan, de „LTnie" van do firma Wessanen en Laan en de „Mercuriiis" van do firma Gebroeders Laan, stelden hun bluschmateriaal ter beschikking. Een geweldige hoeveelheid water werd nn op hot vuur uitgestort zonder dat aanvankelijk de uitwerking groot scheen. Nu werd besloten ook Amsterdam to hulp te roepen. To ongeveer 3 pur verscheen de „Jan van der Heijden" op het toonecl. Eerst te half vier kon men zeggen, dat het gevaar bezworen was, nadat 6 pakhuizen: „Edam", „Jisp", „Wormer", „Geloof' en „Herinnering", henevens het waterreinigings- gebomv en do olie-raffinaderij tot den grond warén afgebrand. Gelukkig bleven de fabrieken gespaard, zoo mede do vier pakhuizen „De Visscher", „Do Verwachting", „Nek" cn „De Zaan". Ook do vier olietanks met een gezamenlijke hoeveel heid van ongeveer een milliocn K.G. olie ble ven behouden. Was dat laatste niet het geval geweest, dan hadden ook do verderop gelegen fabrieken het hard te verantwoorden gehad. Zoo hel was de gloed en zoo fel de vonken regen, dat aan de overzijde van de Zaan, aan den Zaanweg, drie spuiten werk hadden da ge bouwen daar tegen hot vuur te beschermen. De brand woedde over een oppervlakte van ongeveer 4090 vierk. M. Van do van hout ge bouwde pakhuizen is niets meer te zien. Van do steenen voetings, van de van steen opge- trokkenen, ziet men alleen de muren, voor zoover deze door de brandweer niet omgetrok ken zijn. Omtrent de oorzaak verkeert men geheel in het onzekere, te meer, daar er in de pakhuizen niet gewerkt was. Behalve de olie in de hakken in de pakhui zen „Edam" en „Jisp" ging ook een belang rijke partij lijnzaad verloren. Ongeveer 13 jaar geleden waren de heide fa brieken door brand vernield. Gebouwen cn goederen waren verzekerd .op beurspolis. Wij vernemen dat de schade, ten gevolge van den brand, die gisternacht woedde in de olieslagerij van den heer J. Prins, op f 70.ÖÖÖ wordt geschat. Marnix straat zelf een hevig tumult. Een hon derdtal vrouwen wist een pakhuis van den heer Schippers firma Gebrs. Visser open te breken. Verschillende vrouwen zagen wij met zakken aardappelen, bloemkoolen en andero groenten het pakhuis verlaten. Op het zien dier vrouwen en op den Dam hijoen om i tegen de aardappel voorziening te protcsteeren. Voorafgegaan cn vargozSd door oen 22-tal Enkele ™™en kw^en aan do achtcrrijde ner, nn.lthuis met, Icrnnies salade helnWen te politie-agenten, twee politieruiters en twee Aardappelrelletjes te Amsterdam. Maandagmiddag .kwamen te Amsterdam een - paar duizend vrouwen op den Dam bijeen om, kwamen tal van andme vrouwen toesnollen om tegen de aardappel,oorzieniog te protosteeren. I ook een deel van den bu.t deelachtig te worden. inspecteurs, van wie dc heer Tinholt do leiding had, ging men langs het Stadhuis, op den O. Z. Voorburgwal, waar een talrijk detach e- rhenfc politie-agenten opgesteld stond. Vandaar liep men langs het Spui, de Leidsche- straat in. Daar zwenkte het hoofd van den stoet plosoling rechts dc politie had blijkbaar gedacht, dat men links zou gaan de Heeren gracht op, wat eenige verwarring deed ontstaan, het pakhuis met kropjes salade beladen to voorschijn. De politie daar aanwezig, wist dio vrouwen te noodzaken, de kropjes salade weer terug te brengen. Inmiddels bleef het rumoer aan de Marnix- straat voortduren en de politie daar was vrijwel onmachtig zich tegen de bende te koeren. Het voorste gedeelte van den stoet had in middels zijn weg vervolgd. Op de Elandsgracht n gekomen, dekschuiten met "i'i uuwauu, aardappelen beladen liggen, wat weer nieuwe dio echter spoedig hersteld was Een emdweegs J stof opgewondenheifgaf. Reeds was het was de optocht de Heerengracht opgeschrcden, voorste gc',feeIte van den stoet op de Nassau- toen plotseling een kade aangeland, toen plotseling in de Marnix- incident straat een groot deel van de vrouwen en mannen plaats had. met gewold zich toegang tot de Groentenmarkt Op de bovenwoning van liet perceel HeOren- wilde verschaffen. De politie-agenten, bereden gracht nabij het Koningsplein, waar de juwe lierswinkel is gevestigd van de firma H o e k e onbereden, trachtten dit te voorkomen. Do menigte wist echter op een gegeven oogenblik n, waren een paar werksters aan den door te breken. De bereden politieagenten lost- Deze vrouwen veroorloofden zich ten eenige losso flodders in de lucht. De me- i oogenblik een geweldige herrie. Op het hooren der schoten, werd de stoet op de Nassaukade ontbonden en keerde het nog ergebloven deel van den optocht naar de Marnixstraat terug, waar onder de vrouwen en werd het terrein opschudding heerschte omdat, naar zij meen den, vrouwen gearresteerd zouden wezen, wat intusschen niet het geval was. Juffrouw Kitz nam ten slotte op een handkar plaats om de vrouwen toe te spreken. e n Z o arbeid. eenige aanmerkingen, toen de betoogende stoet nigte rukte latten van handkarren af en wierp langs trok; zij riepen do voorbijtrekkende vrou- die naar do paarden der politie-ruiters en naar wen toe, dat zo gek waren cn tikten tegen het de politie-agenten. Kortom, het was op een ge- voorhoofd. Uit den stoet bleven dio opmerkin- gen niet onbeantwoord en al spoedig ontstond een scheldpartij. De vrouwen drongen in de por tiek van het winkelhuis en van deze gelegen heid wisten een paar opgeschoten jongens ge bruik te maken om op te duwen en een der groote spiegelruiten van den goudsmidswinkel in te drukken. Glasscherven vielen in de etalage, die vol kostbaarheden lag en terwijl in den winkel terstond handen klaar stonden om paarlen, juweelen en andero sieraden in veilig heid te brengen, werden van den straatkant grijpgrage handen door do ontstane opening gestoken. In een ommezien werd de ruit ver dei- ingeslagen en het gelukte den belhamels een aantal voorwerpen mee to nemen. Politie ont ruimde ten slotte do stoop. Do optocht had inmiddels haar weg vervolgd. Van de Heerengracht en Keizersgracht liep de stoet langs de Rozengracht en van daar langs de groentenmarkt aan de Marnixstraat. Daar aau de Groentenmarkt kwam het tot ernstiger ongeregeldheden. Een deel van den stoet rende de Groentenmarkt op. De daar aanwezige politie, die onder leiding stond van den hoofdinspecteur Schaafsma, wist echter spoedig verder voortdringen te be letten. Weldra daarop ontstond echter in de Dam zal worden medegedeeld de uitslag van het onderhoud, dat met minister Posthuma heeft plaats gehad. Het eenig noodigo is dat de mannen tot sta king overgaan. Gaat nu naar huis. Aau deze opwekking werd echter maar ma tig gehoor gegoven. Eon: under tocht. o u w o p 1 Plotseling kwam cr beweging in do menigte en holdon de vrouwen en mannen er waren ten slotte veel meer mannen bij dan vrouwen do brug over van de Elandsgracht en bega ven zioh naar do Meermarkt, waar een schuit mot bloemkool lag. Aan den eenen kant tracht te do inspecteur van politie de menigte tegen te houden, waarin hij geruimen tijd slaagde, tot dat versterking kwam opdagen. Middelerwijl drong aan den anderen kant het publiek op en sprongen do vrouwen van den walkant op een der schuiten. Spoedig was toen ook de volgela den sohüit met bloemkool bereikt. Dq bloemkoo len vlogen door de lucht, en de vrouwen spoed den er zich mede weg. Nog steeds meer kwa men er opdagen, totdat plotseling eenige poli tieruiters verschenen. Nu maakten zij zich een oogenblik uit do voeten, maar ook slechts een oogenblik, want toen men zag, dat er niet meer dan twee agenten te paard waren en twee te voet, begon het plunderen opnieuw. Plotseling hoorde men een angstig gegil,: een vrouw, die van de eene schuit op de andere wilde sprin gen, deed een misstap en kwam in het water terecht. Met veel moeite werd zij daaruit opgehaald, een groote bloem kool nog in haar handen geklemd. Inmid dels kwam verdere politieversterking opdagen >e vrouw, die in het water was gevallen, wérd, nog drui pende van het water, op een handkar weggere den. Nog altijd klemde zij de bloemkool in haar armen. Op verseldllende plaatsen bleef de politie nog daarna volgde de heer D. YY ij n k o o p dit voortdurend do menschen verspreiden Het is voorbeeld. Hij deelde mede, dat geen vrouwen een heen en weer gedraaf links en rechts Tel- waren vastgehouden. En verder zei hij, dat de kens weer tracht men politie-inspocteurs en burgemeester uitetedig was, maar dat er mor- agenten te molesteeren. Dan bomt er weer ver gen een half kilogram aardappelen meer ver- sterking en is het weer een oogenblik gedaan, strekt zou worden. Do pakhuizen worden op dit oogenblik alle bo- Voorts wekte hij de wouwen op om nu naar waakt. Op de eigenlijke groentenmarkt wordb huis te gaan. Het wegnemen van wat aard- niemand meer toegelaten. appelen^ enz. goeft geen zier, daar zijn wij niet i nijwij zijn gekomen om te j voor gekomen, zei hij; wij zijn gekomen om te j Waarschuwing, laten zien, dat de toestand onhoudbaar is. Do hoofdcommisaris van politie te Amster- Ook spoorde hij de vrouwen aan er voor tel dam waarschuwt tegen het in relatie treden met N. WI. van den Boogaard, kleer- zorgen, dat haar mannen het voorbeeld volgen van werklieden aan den Holl. Lloyd, dio he denmorgen het werk hebben neergelegd uit sympathie voor den strijd der vrouwen. Ook wekte hij oo om Donderdagavond om 8 uur op den Dam bij elkaar te komen. Dan moeten niet alleen de vrouwen, maar ook de tegenwoordig zijn, meende hij. Op den maker, Lange Leidscliedwarsstraat 122 'aldaar. Hij doet in dagbladen advertenties plaatsen, welke aanbiedingen bevatten aangaande de levering van sigaren, kloeding en andere goe deren; belanghebbenden moeten vooruit gold zenden, doch omtrent de levering komen klach ten bij de politie in. Mata Hari. In „De Avondpost" wordt het een en ander meegedeeld naar aanleiding van de arrestatie van Mata Hari, die onder verdenking van spion- nage te Parijs zal terechtstaan. YVij ontleonen daaraan het volgende ln Mei 1916 ging Mata Hari scheep per s.s. „Zeelandia" naar Spanje. Zij had door bemid deling van haar impresario in San Sebastian en elders een engagement aangenomen. Onder de passagiers bevond zich een Amsterdammer, die om de belasting te ontduiken, zich afge meld had als woonachtig in Argentinië. Hij kan dit alTIcht doen, want hij is steeds en veelvul dig op reis voor „zaken". Dit waardigo lid der maatschappij oefent in vredestijd het be roep uit van diamantsmokkelaar op de Zuid- Ara cri ka a nsclie Staten en nn doet hij nu ja, zoo'n beetje aan spionnage. Nu was gedurende de reis deze Amsterdam mer wat erg opdringerig galant en aardig tegenover Mata Hari geweest, doch zijn ge- heelo wezen én persoon boezemde haar weinig sympifthie in, ja zelfs voelde zij een instinct- matigen afkeer van dien man. Daar hij zag dat al zijn pogingen vruchteloos waren en hij geen succes bij haar had, wist hij niets beters te doen, dan eenigen heeren, snoevend to vertel len van zijn succes bij haar, daarbij lasterlijke aantijgingen uitend, die haar persoon ton zeerste compromitteerden, wat haar tor oore kwam. Terwijl hij nu in gezelschap van. eenige per sonen achter op het promenadedek stond, ging zij recht op hem toe en vroeg hem rekenschap cn Verantwoording over zijne laaghartige laster praatjes. Hij loochende eerst hardnekkig iets van haar gezegd te hebben, doch kon dit niet langer volhouden tegenover de verpletterende getuigenissen van verschillende passagiers, die het gehoord hadden. Toen zeide zij, dat hij ge rust ronduit kon spreken, en vroeg hem op den man af, ot er ook maar één woord waar was, van wat hij tiaar verteld had. Hij zwoer toen bij het hoofd van zijn kinderen, dab het niet zoo was. Tot bescheid gaf zij hem in tegenwoor digheid van allen een klinkende oorvijg. Als een hond droop hij af naar benetien. Y'ernederd en onmogelijk gemaakt schuimbekte hij van woede en besloot bittere wraak te nemen. Den volgenden dag stapten heiden in Vigo aan wal. Begin November wilde Mata Hari per s.s. „Hollandia" naar Holland terugkecren. Op dezelfde boot was ook weer de bedoeldoAmster- dammer, die te Falmouth de autoriteiten in kennis stelde, dat Mata Hari eene gevaarlijke spionne van Duitschland was. Door vrouwelijke detectives werd zij in hare cabine streng onder zocht. De geheele hut werd onderste boven haald, al hare bagage uren lang stukje voor stukje nageploozen, zelfs de kanten van som mige ondergoederen afgescheurd. Men vond echter trots do ijverigste nasjxiringen geen ter men of bewijzen, om haar als spion te arres- teeren. Maar daar aan do zware verdachtma king nu eenmaal geloof werd geslagen en im mers het kon wel eens zijn zoo'n alleen rei zende vrouw werd zij van boord afgehaald cn aan land gebracht. De „Hollandia" vertrok zonder haar naar Holland. Na herhaald ver hoor, waarhij men niets wijzer werd, oordeelde men het toch veiligheidshalve heter, dat zij toch maar liever niet naar Holland ging, <lus zond men haar weer naar Spanje terug. Daar ging zij zich bij den gezant beklagen, doch deze kon niet veel voor haar uitrichten. Daarop g*ng zij naar PJfrijs, waar zij ook sedert eenige jaren oen huis heeft. Doch natuurlijk was zij als gevaarlijk en verdacht door do Engelsche autoriteiten gesignaleerd, zoodat men ze aldaar ook ten slotte arresteerde. De schrijver zegt ten slotte dat men hnór zal moeten vrijspreken, 'daar ze absoluut onschul dig is. liet „Bat. Nieuwsblad" van 30 April weet echter reeds te vertellen, dat de Indische dan- SPECIALE MERKEN: „WARDAR" MANUFACTORY of EGYPTIAN CIGARETTES. 1ALLON LUClFE'kS PRIMAiROODHOUT-yONKVRIJ VAN DE i N.V.TETERINGSCHE STOOMLUCIrERSFABRIEftEN.BREDA Privaatles 25 cent. Voor Jong en oud. Ned. taal. Reke nen. Duitsch, Engelsch, Fransch, Boekhouden (met diploma's). Yyf of minder vakken samen 25 cent per week. We sturen de les franco per post. De leerL zenden daarna per post hun werk in. We kyken afie3 na en sturen het per post terug. De lessen zyn zoo duidelyk en eenvou dig, dat zelfs kinderen van negen jaar zc met gemak kunnen volgen. Voor de proeflessen behoeft niets be taald te worden, als men er niet in alle opzichten dubbel en dwars over tevreaer. is. Vraag gratis prosnectus aan INSTITUUT H0LARH0F, De Clercq- straat 75, Amsterdam. batavus ruweelen Nederlandsch fabrikaat A. GAASTRA, Fabrikant, Heereriveen. Wordt gevraagd flinke 2e knecht, P.O., v. g.g. v., ongeveer half Juli bij C. B1LLE, Bsnnebroek. Brisiopleiding meester. Gemeente- klerk, Telegrafist. Studie ongeveer _jaar. f 1,50 per maand. na. m. v. cS. VEER Roo-Valkstraat 14, Rotterdam- REKENEN samen 1.30 per 3 maanden. Le per week FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH of BOEKHOUDEN voor iedoreen te leereu. TAAL en Les SCHOONSCHRIJVEN maakt u spoedig de beste schryver. oïgens prospectus. JStuur^ wtaavt GRATIS 1.30 per Stenografie en Aardrijkskunde w.,a. aan Cursus ZELFONTWIKKELING, BI LDER DIJKSTRA AT 23, AM Onze lessen zijn goedkoop, praktisch en gemakkelyk te volgen. Over 8 a 14 dagen is do definitieve verkoop seres, de bekende Mata Hari, vroeger echtge- vastgesteld. Moge dezo bezitting pl.m. 25 H.A. noote van oen overste van het Indische leger, groot, een parel aan de kroon van Oisterwijks een paar maanden geleden voor spionnage haar schoon, nu weer in goede handen komen Een bedroevend gezegde hoorde iyen uit c&en mond van een der vele aanwezige "houthande laars: „Als de regeering niet gauw ingrijpt, blijft er geen boom in 't land staan!" Mogen de ware natuurliefhebbers cn heeft gegeven in den Tower te Londen Een reisgenoot van haar vertelde, hoe ze van boord gehaald was van een der Zuid-Amerikaan- eche liooten en niet meer teruggebracht is. Waarschijnlijk is zij niet te Londen gefusil Isnog'de leerd, maar overgebracht naar Parijs, aUa.Vrouwen, dia wensch- L handen ia elkaar slaan. Arm Oisterwijkl dan nu zou terechtstaan, of terechtgesteld is. j pen eenvoudige Burgerjuffrouw of Weduwe gevraagd in ecD klein net gezin, voor alle bezigheden, behalve ruw werk. Adres Mevrouw Da aandacht van militie- pliciidgan wordi jevsstigd op hot feit, dat zij, die eene ver bintenis volbrengen als matroos bij de Koninklijke toe voor den lijd van 31/2 jaar wer- kelijken dienst en l'/z jaar reservedienst gebesl vrijgesteld zijn van hunne militia- an landweerverpliclitiiigen. Hen kan zicb eek ver binden veor d1/2 jaarwerke lijken dienst en '/2 jaar reservedienst en is dan even eens vrijgesteld- Adwes-feerf in de plm. 1180.- (bij VU jaar] plm. 1 550.- (bij 4'/2 jaar). Vraagt naders inüeiitin- tingen per briefkaart aan den commies van Aanne ming der Marine te Wil lemsoord of bij hef Bureau van den Plaaiselijken- of Garnizoenscommandant. 's-Gravenhage, 1 Februari 1917. De Minister wan Marine, J. J-sRAïWBONNET. Keizersgracht 153 Leliegracht 30 Amsterdam. Tel. N. 10789 en 3038. C uratorium: Mr. Dr. C. F. SCHOCH, Hoofd-directeur der Surinaatnsche Bank. H.J.CALKOEN. Burgemeester van Edam, buiteng. Lid d. Ged. Staten. Mr. H. SMEEN&E, Lid der Tweede Kamer. YV. N. YVINÏERSHOVEN, Sucr., Gep. luit.-koL O. L L., Amersfoort. Onderwijs per brief in alle vakken. Qpgeidmg per brieff voor alïe examens. Speciaal: schriftelijke cursus in methodisch en hygiënisch spreken, zeer aan te bevelen voor H.H militaire instructeurs, alsmede leergang voor verbintenis Reservekader. De leiding der Cursussen Is in handen van menschen van erkende bekwaamheid. Aangename methode billijke condities J goede resultaten. Voor nadere inllchiingen vrage men de interessante brochure, dio voor de lezers van „De Soldatencourant" gratis verkrijgbaar is

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 4