Marineza ken. Onze mede-dieren. it onze Moppentrommel. Leger en Vioet. BOIjDA TE'i>ii C3CJ L3 "Jrfc AJXT'-f Trstn w oeiA&,uafe o J. JL O Het Duitsche rijk bestaat uit tweeëntwintig Sta ten: Koninkrijken, Groot hertogdommen, Vorsten dommen, enz. en die alle doen natuurlijk mee in den geweldigen strijd en leveren ieder bun contin gent, grooter of kleiner, aan de Duitscbe legers op de verschillende fron ten. In den regel staan die onder commando van den vorst des lands of den Kroonprins. Zoo is er ook een Mecklenburgsch leger en wij zien bier den Groothertog van MecklenburgScbwerin, die een bezoek brengt aan zijn mannen aan bet Westfront en ben toe» spreekt. ®achtigde por korps -of inrichting plaats hebben. Voor Israëlietische militairen, die om gods dienstige redenen van deelneming aan de solda- tenmenage ter plaatse zijn vrijgesteld, kunnen levensmiddelen in natura worden beschikbaar gesteld op denzelfden voet als voor do mena ges, genoemd in punt 70 van L. O. 1917, B 120, is bepaald. Zij worden in administratieven zin Êeaelit deel uit te maken van de menage ge- uwde soldaten. Pensïoansaanspraken. Naar aanleiding van een vraag van den Op perbevelhebber beeft de minister van Oorlog, naar de ,,Avp." meldt, doen weten: ,,Het is naar mijn meening buiten twijfel dat de volgens art. 36 van de wet op den staat van oorlog en van beleg opgeroepen personen van bet oogenblik dier oproeping militairen zijn. Hieruit volgt, dat, voor zooveel zij tot de landmacht behooren, de Pensioenwet 1902 op ben van toepassing zal zijn, tenzij men ben bij bet, reserve-personeel zou willen onderbren- brengen. Maar ook al gebeurde dit laatste, dan zou den bun belangen of die hunner weduwen en kinderen ingeval van bun verwonding, vermin king of overlijden door den dienst met betrek king tot bun pensioenaanspraken evenzeer ver zekerd zijn, aangezien ook de bepalingen Tan de Wet voor het reserve-personeel der land macht 1905 in die gevallen de aanspraak op een pensioen verzekeren. Bepaald zal nog moeten worden, in welken rang de meerbedoelde personen de van hen gevorderde diensten zullen bewijzen, alsmede welke militaire autoriteiten do opdracht krij gen of de bevoegdheid bezitten ben voor be noeming in een zekeren rang aan Hoogerhand voor te dragen." Pensioen. Bij K. B. is 'den gew. Ie luit. pi. adj. K. Schraver, ter zake van licbaamsgebr., te rekenen van 21 Febr. bij vernieuwing een tijd. pensioen .voor 5 jaren verl. van f 400 's jaars. Benoemd. Bi.j K. B. is, ing. 1 Juli, benoemd b. d. land macht tot res.-off. v. gez. Ie kl., de id. 2e kl. J. A. K o o p m a n s. Naar Oost-lndi3. Ds voor bet O. I. leger bestemde 2e luitenant der inf. J. Lion zal 30 Juni met bet stoom schip ,,Nieuw-Amsterdam" zijn bestemming via 1 Amerika volgen. Ontheven van Indeeling. De 2e luitenant der art. O. I. leger J. Dekker is ontheven van zijn indeeling bij bet leger bier te lande. Leeraar Vaandrigscursus. De 2e-luitenant J. A. v. S c b a i k van bot 21e reg. inf. is aangewezen om op te treden als leeraar bij den vaandrigscursus (Harder wijk). Benoemd t«t vaandrig De reserve-sergeant'en N. B. v a n W e n t. P. van Kleef, J. van Mui de n, J. M' Chr-i stoffels en D. IV, van dor Wal, allen van het 4e regiment infanterie, zijn benoemd tot vaandrig en zullen tot nader order onderscheidenlijk dienst verrichten bij bet 4e, 15e, 4e, 7e en 21e regiment infanterie. Hr, Ms. Zeeland". Aan het Departement van Marine is via Kaap Race bericht ontvangen van Hr. Ms. Zeeland", dat alles wel is aan boord. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK Per brief wordt niets Deantv^oorü. Allo vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver- Koeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „Do Soldatencourant" toege stuurd, waarin hst antwoord op zijn vraag voor komt. Een nieuw bock van Jan Feitb, den ge- waardeerden medewerker aan ons blad, dien onze lezers zoo goed keunen. Het beet ,,Onze Mede-dieren" en Em. Querido, te Amsterdam, is de uitgever*. Het aan te be velen zou eigenlijk overbodig zijn, vooral nu ons zoo goedgunstig wordt toegestaan er een hoofdstukje uit over te nemen als proeve van bet werk. Wij kozen bet onderstaande, niet omdat bet iets bijzonders is onder do andore artikelen, maar omdat bet zoo goed d« manier weergeeft, waarop deze schrijver ia Artia» den Amsterdamscken Dieren tuin, en ook wel elders, de dieren beeft bekeken,'de ,,mede-dieren" van ons, die tob bet geslacht „zoogdieren" behooren. Zijn visie van apen en lama's en giraffen, van vogels en vissdbien, is zeer bijzonder; Jan Feitb ziet veel, wat wij gewoonlijk niet op merken, en waarvan we toch zeggen, als bij «O $Q» pjt ftteojt maabt: ja4 'fc is .waar, zoo J. L. te Vlissingen. Adres is ons niet be kend. Wij raden u aan bet te vragen bij den Commandant van heb Vliegkamp te Soester- berg. A. B., Goirlo. Indien gij' kunt aantoonen, dat bet openbaar belang vordert, dat u weder gaat varen, kunt ge langs den hiërarchieken weg onbepaald verlof verzoeken aan den M. v, O. M. B. Z, C., Bergen-op-Zoom. Gij behoort tot do ploeg, waarmedo gij uwe eerste oefening hebt aangevangen. C. Kr., Alblasserdam. Indien gij niet behóórt tot de groep 3f, kunt ge een verzoek voor vrij vervoer richten tot den rijksontvanger, onder wiens kantoor uwe woonplaats ressorteert. Het verzoek moet worden ingediend bij uw comp. commandant. Ie L. B. 4e C., Stavoren. Omtrent de aflos sing van den landstorm is nog niets bepaald. Tj. de Vr., Naarden. Indien u verlof tot her stel van gezondheid wordt verleend, behoudt tijdens dit verlof uwe eebtgenoote de vergoe ding, M. B., Amsterdam. Naar gij ten onrechte elke week, dat.gij afwezig waart, soldij, mobili satietoelage en nienagegeld genoten hebt, bent gij verplicht het te veel genotene terug te be talen. Ter terugbetaling kan men van u de helft uwer soldij (zonder mobilisatietoelage) houden. H, v. d. W., Hellevoetsluis. Verlofdagen, die samenvallen met eene opgelegde straf, komen te vervallen. J. S., Oeffelt. Richt langs den hiërarchieken weg een verzoek tot den hoofdintendant. K. v. B., Echt. In ïederen flinken boekhan del is die wel verkrijgbaar. A. B., Sehijndel. Na boven den 17-jarigen leeftijd vijf jaren onafgebroken in dienst te zijn geweest, wordt, indien u vergund is of wordt in dienst te blijven, een dienstpremie dade lijk in één som uit te keeren ten bedrage van f 75 toegekend, als ge op dat tijdstip den stand van soldaat bekleedt, J. K., Nispen. Do comm. van het onderdeel, waarbjj ge administratief in onderhoud zijt, kan door invulling eoner roode of witte kaart ten behoeve van u steun verzoeken aan bet Kon. Nationaal Steuncomité 1914. Dit Comité roept daartoe'de tusschenkomst in van de Nationale Vereeniging tot Steun aan miliciensi, Bureau Beurs, Amsterdam. .Gij ontvangt daarop van vorcnbodoelden commandant eene groene kaart, waarmede ge u tijdens een uwer periodiek© ver loven in uwe woonplaats om steun kunt vervoe. gen bij bet plaatselijk comité van laatstgemelde Vereeniging. Het adres van dit plaatselijk comité kunt ge ter gemeentesecretarie ver nemen. F. H., Valkenburg. Wendt u tob de autori teit, die u voor de keuring bad opgeroepen. J. G., Breda. I. Uw vriend kan uit den dienst ontslagen worden; thans doet men zulks ge woonlijk niet, doch straft den betrokkene disci plinair. II. Van rijkswege wordt geenerlei vergoeding toegekend; uw vriend wordt dan steeds in mili taire aangelegenheden als ongehuwd aange merkt. III. Uw vriend is dan wettelijk verplicht voor het onderhoud te zorgen. R. Nieuwersluis. Plaatst terzake een adver tentie in een plaatselijk blad. J. A. v. d. L., Veldleger. Zoo gij als hulpbe- stoller nog inkomsten geniet, wordt met bet bedrag biervan bij de toekenning der vergoe ding'rekening gehouden en kan zelfsf de bcLitk- ken burgemeester bet niet noodïg vinden u ver goeding toe te kennen. Voor onafgebroken bij zonder verlof kunt ge een verzoek richten tot uw comp. comm. en voor onbepaald verlof tot den M. r. O. Zoo ge evenwel niet landstorm- plichtige bent, wordt U dit laatste zeer waar schijnlijk niet verleend, i J. B., St, Michielsgestel', Go kunt u vijf jaren verbinden bij bet reservepersoneel der land macht met bestemming voor den dienst van vliegenier. Ge kunt thans geen vrijwillige ver bintenis sluiten bij het wapen der inf. en daarna detacheering verzoeken bij de lucht vaar fc a f de eli n gwant de werving l>ij het wapen der inf, is nog steeds gesloten. Wel kunt ge 'nis militieplicbtige voor twee jaren bij de Lucht- vaartafdeeling gedetacheerd worden tot bet verrichten van werkzaamheden, vliegdiensten uitgezonderd. Zie overigens L. O. '16 Deel A ds. 40 en 41. J. G., Veldleger. Omtrent bet vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1914 is nog niets bepaald. D. en M. K., Roermond. Omtrent het ver is 't Zoo iets als liet rechtop-zetten van 't ei van Columbus, dat iedereen natuurlijk vindt, als een ander het. hem voordoet, maar die ander moet dan eerst voor ons deaxken en opletten en vooral ons op een leuke, vaak humoristische maar altijd belangstellende en meevoelende wijze welen te vertellen, wat hij gezien heeft. En zoo is dit. boekje geenszins een leerboek der dierkunde geworden, en toch maakt het ons dikwijls wijzer omtrent de dieren dan een groot leerboek. „Grijp maar in 't volle menschenlevenraadt Götke den beschrij ver van mensoholijk© lotgevallen aan, makkelijk genoeg gezegd, dooh het komt op de grepen aan, di© men doet. Jan Feith's grepen uit het dierenleven nu, zijn uitstekend gelukt. Het schetsje, dat we hier laten vol gen bewijst het. Koudbloedig als een visoh. Van demonstrafcievere onverschilligheid dan de snotdolf bestaat er géén visch in heb Aqua rium Dit zit 'bi niet alleen in zijn uiterlijk, alhoewel voor een onverschillig snuit heb bak- trek mot onbepaald verlof der dienstplichtigen van- hot korps Pantsorfort-art. der mil. lichting 1911 is nog niets bepaald. H. Utrecht. O. i. moet de gemeente Rotter dam voor do uttkeerïng zorg dragen; jriebt daarom een bezwaarschrift tot do commissie van voorlichting inzake bezwaarschriften tv gens vergoeding aan kostwinners voor do pro vincie Zuid-Holland. Het bezwaarschrift te rich ten aan den beer Voorzitter der commissie te 's-Gravenhage. G. Th. v. E., West-Capelle. Zie ona antwoord aan lo L. B. 4e Cie. Stavoren in dit blad, J. P., Rijswijk. Daar wij de uitgebrachte ad viezen omtrent uw verzoek niet kennen, kunnen wij u derhalve niet mededeelen, om welke reden uw verzoek is afgowezen. A. H., Woudrichem. Zie ons antwoord J. G. Veldleger in dit blad. C. P. K., Harderwijk. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1913 is nog niets bepaald. Bij vertrek met onbepaald verlof behoudt ge tot en met den vierden dag van dit verlof soldij, mobilisatietoelage en mo- nagegeld. Do vergoeding-kostwinnerschap houdt reeds op van af den eersten dag van 't verlof, F. J. L., Breda. Er bestaat in 't geheel geen bepaling, dat iemand, die eenigen tijd thuis ziek is achtergebleven, daardoor geruimen tijd verstoken is van periodiek verlof. Bij achterblij ven van verlof wegens ziekte wordt de vergoe ding-kostwinnerschap ingetrokken, tenzij de M. v. O. aanleiding mócht vinden ze om bijzondere redenen te laten behouden. Bij een verlof, ver leend tot herstel van gezondheid, gaat de ver goeding door. M., Westerlalcen. Zie ons antwoord aan J, P., Rijswijk, in dit blad. M. S., Den Heldor. Zoo u bijzonder verlof is verleend, ingaande 12 Juni j.l., doet het er o.i. niets toe, of u reeds periodiek verlof genoten hebt. Wel bestaat er een bepaling, dat zij, die bijzonder verlof genieten, geen recht hebben op periodiek verlof; overigens is niets bepaald. Men behoeft u het antwoord niet te laten lezen. N. v. G., Breda. Zeer zeker kan men hem daartoe verplichten. J. B., te Tilburg, a. O.i. tot de najaarsploeg. b. Ons niet bekend. c. Zoo gij gegronde redenen hebt, wel, d. Zie antwoord onder b. De J., Breda. Omtrent de opkomst der dienstplichtigen der bereden wapens der mil. lichting 1918 is nog niets bepaald. A. v. V., 's Bosch. Indien gij u destijds ver bonden hebt, vóórdat ge bij 4© militie moest zijn ingeschreven, en dan dus niet militieplich- tig bent, kunt ge 25 Aug. a.s. den dienst ver laten. Gij wordt dan wel landstormplïchtig, docli behoeft voorloopig niet voor werkelijken dienst bij den landstorm onder de wapenen te bomen. N. J. J. M., Harderwijk'. Indien gij niet vrij willig uw eigen schoenen draagt, komt het ons billijk voor, dat uwe schoenen voor rijksreke ning worden hersteld. Vergoeding wordt niet toegekend. A. Fr., Gennep. Indien gij leerling wordt van een inrichting van onderwijs, kunt gij uw comp. comm. bijzonder verlof (onafgebroken) voor den duur van den cursus verzoeken. Mocht u dit verlof niet worden verleend, dan kunt gij langs den hiërarchieken weg tot dein Opperbe- velh. van Land- en Zeemacht een verzoek richten, om wegens studiebelangen overge plaatst te mogen worden. A. B. Dr., Troepen in Zeeland. Richt èen be zwaarschrift tot de commissie van voorlichting, enz., bedoeld in ons antwoord aan C. V. Scha- rendijke in dit blad. N. H. B., fort Kijkduin. Wendt n voor de bescheiden tot het overschrijden der grens rechtstreeks tot bet Departement van Buiten- landscho Zaken. J. Gr., Katwijk a/Zee. Indien gij niet voor een ander hebt moeten invallen, wordt gij be- schouwd te behooren tot de mil. lichting 1916 en vertrekt ge eventueel met deze lichting met onbepaald verlof. F. W., Amersfoort. I. Ge kunt u dan wen den tot den administrateur der bakkerij, waar ge werkzaam gesteld wilt worden. Bij even- tueele vacature wordt ge dan aangesteld als burger werkman en zijt ge vrij in het al of niet huwen. Reeds nu zouat gij een verzoek tot den M. v. O. kunnen richten, om op het betrek kelijke sollicitantenregïster geplaatst te mogen worden. II. Richt langs den hiërarchieken weg een verzoek tot den Hoofdintendant. W. J., Amersfoort. Om uwe vraag te kunnen beantwoorden, behooren we nog juist te weten, wanneer het verlof officieel inging en eindigde. J. H., Veldleger. Over het algemeen wordt do vergoeding toegekend van af den dag, dat het verzoek daarvoor bij den burgemeester is ingediend. Alleen als men door het missen der vergoeding schulden heeft moeten maken, kan in sommige gevallen de vergoeding van af vroe- geren datuin, bv. den datum van opkomst onder de wapenen worden toegekend. Dit moet dan ook dobr den betrokken burgemeester bepaald worden. Wenscht deze zulks niet te doen, dan kunt ge een bezwaarschrift richten tot de com missie van voorlichting enz. bedoeld in ons antwoord aan C. V., Scbarendijke, in dit blad. A. M., Zevenaar. Indien gij tot de soldij- genietende militairen behoort, hebt ge slechts tot en met den vierden dag van het verlof recht op soldij, mobilisatietoelage en menagegeld. H. P. E., 's Bosch. De gemeente geeft niets, om u in staat te stellen te kunnen verhuizen. B. Fl., Amersfoort. Het adres van het plaat selijk comité te Amersfoort kunt ge vernemen ter gemeentesecretarie aldaar. Th. J., Leur. I. Hoewel niet bepaaldelijk is voorgeschreven, dat bijzonder verlof, 't welk samenvalt met een opgelegde straf, komt te vervallen (dit geldt wel voor periodiek verlof), wordt in den regel in denzelfden geest als bij periodiek verlof gehandeld; uw comm. regelt zulks volgens zijn eigen inzichten. H. U hebt geen recht op militaire inkomsten. III. Zie ons antwoord aan J. G., Veldleger, in dit blad. IV. Gij vertrekt eventueel met onbepaald verlof met do mil. lichting, waarmede gij uwe eerste oefe ning hebt aangevangen. J. E., Ede. Noch omtrent de aflossing der mil. lichting 1914, noch omtrent die der lich ting 1915 is iets bepaald. A. H. W., Veldleger. Een soldaat, verpleegd wordende in een ziekenzaal, geniet f 0.04 soldij per dag. De eerste vier dagen ontvangt hij bovendien zijne mobilisatie-toelage ad f 0.10 per dag. A. M., Zevenaar. Gij behoudt alleen de eer ste vier dagen van uw verlof uwe isoldij, mobili satie-toelage en menage-gold. Aan het. overige kunnen wij om der gevolgen wille niet voldoen. J. T., Amsterdam. Ons is geen liepaling be kend, waaraan uw commandant dat recht ont leent. O. V'., Scharend ijk e. De burgemeester bepaalt van al wolleen dag de boogore vergooding zal ingaan; zijt gij dan van meening, dat go van een vroegeren datum recht op het boogore be drag hebt, richt dan een bezwaarschrift tot de commissie van voorlichting inzake bezwaar schriften wegens v ei-goed ing can koetwinners voor uwo provincie. Iïot bezwaarschrift to richten aan den heer voorzitter der commissie in de hoofdplaats der prcyrac^. B. J. B., Sehijndel. Zoo gij behoort tot de groep 3 f. der L. O. '16 Deel B no. 131 (werk krachten) mag aan u geen vrij vervoer worden verleend. Behoort gij niet tot' deze groep, den kunt ge den rijksontvanger, onder wiens kan toor uw woonplaats ressorteert, om vrij ver voer verzoeken, al duurt het verlof langer clan vier dagen. Dit verzoek indienen bij uw Comp. Commandant; deze is verplicht het door te zenden aan den rijksontvanger. D. v. L., Roosendaal. Volgens het reglement op den luw- Dienst moet het hoofdhaar kort geknipt zijn, zoodat de order van den Comp. Commandant overeenkomstig die bepaling is. J. A. W., Spekholzerheide. Ingevolge artikel 45 van het „R. v. A. 1916" mag men u niet verplichten iote te betalen voor het schillen der aardappelen, terwijl ge dat zelf wilt doen. G. v. d. Br., Baardwijk. Zie ons antwoord aan J. G., Veldleger, in dit blad. A. C. v. M.,Woerden. Is alleen van toepas sing voor dienstplichtigen der bereden wapens, van het korps Pantserfort-Artill. en korps Tor- pedfsten. J. F. C., Haarlem. Zoover ons bekend ia, wordt geen verlof naar België verleend. A. L. r. ZVlissingen. Zoo uw broeder in Amerika gevestigd is, Ï3 het voldoende, dat hij bij zijn terugkeer in Nederland van die omstan digheid kennis geeft. C. G., Ede. Indien de M. v. O. voor die cate gorie van personen geen uitzondering alsdan maakt, kan ze met de overige miliciens met onbepaald verlof vertrekken. J. r. G., Veldleger. Gij ontvangt wat u toe komt; sinds 1 Jan. 1915 wordt n.l. na 8^ maand dienst aan alle dienstplichtigen der diverse wapens 0.03 soldijverhooging toegekend; zij, die een hoogere vorhooging op dien datum ge noten, behielden ze. A. v. D., Hellevoetsluis. U zoudt u kunnen wenden tot de afdeeling Ontwikkeling en Ont spanning der Gemobiliseerde Troepen, algemeen Hoofdkwartier 's-Gravenhage, met verzoek om schadeloosstelling. Kepl laten liggen. In den trein laten liggen een model keoi den 19den Juni. Gelieve het op te zenden aan J. Degz Caranea, 4 C. I B. R. I. 4e Div. Veld leger. De kosten zullen worden vergoed. Boek gevraagd. Mag ik hem, die de 5de les van Dalmeyer's Militaire Cursus (Handleiding bij het monde ling onderricht in de Leer der Persoonlijkheid geheel heeft doorgewerkt, hier vriend ei ijk om toezending van verzoeken. Dalmcyer zelf heeft ze niet meer. Adressergeant Korthof, Kader- school, Domburg." Onbestelbare stukken. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat de voorlaatste lijst van „Onbestelbare stuk ken" in ons no. 444 ten onrechte het cijfer No. 32 draagt, maar dat dit moet zijn no. 37. D o r o d e n Ik wil probcoron weer naar mijn armen ouden vader te gaan, zei een landloopcr; hij hoeft mijn gezicht in geen tien jaren gezien. Ik geloof wel, dat j© de waarheid zegt, mompelde do man, wien do landlooper aansprak, maar waarom wasch jo je dau niet? Zoo hoog! Patty was in Ierland terug gekomen uit Amerika ca hij vertelde zijn vrienden van Now- Y<ork. Hebben ze daar zulke hoogc huizon, IÜ6 men zegt, Pat? vroeg een hunner. Hooge huizen antwoordde Patty. Dat zou 'k denken. Hot laatste huis, waaraan ik werkte, was zoo hoog. dat wo plat op onzen buik mor s ten gaan liggen, om ae maan to laten voorbij gaan! Ook eon complimont. Nu, vraagt een jonge nuisrrouw* baar cast na het diner. Hoe heeft het gesmaakt Ik üeb zelf gekookt. Mijn compliment, antwoorde hij. Daar had ik niets van gemerkt! Haast u langzaam. Vroeger heb ik eiken tlftg zestien glazen bier por dag gedronken. Toen zei do dokter, ik moest het bierdrinken langzaam afwenden. Voor drie jaren ben ik begonnen met vijftien glazen daags; van morgen af begin ilt met veertien, over drie jaar met dertien cn zoo wen ik het me langzamerhand af. Bezorgde moeder. Dokter..,. Maar den jongen mankeert niet», - die kan toch onmogelijk oen temperatuur van ■12 graden hebben. Verpleegster. Ja, ziet u, doktor, Karoltjo i« oen heel teer kind, en toen heeft mevrouw, op dat hij geen kou *ou vatten, den thermometer voor :t gebruik iu heote camilletheo gehouden. Vlug Keukenmeid. Bij mijn vrijer gaat allo» vlie gensvlug, ik kom niet tot bezinning. EergU- ter leerden mo elkaar kennen, gister hebben "wo ons verloofd «n au is hij mij... reeds vijftig gul den schuldig. Ongeluk. Ja, mijn vriend, in de liefdo ben ik al mijn leven ongelukkig gcivcort.Mijn itysze verloofde is gestorven, mijn tweede werd'^mij ontrouw, en de derde..'., is met mij getrouwd! Ontevredon. Verzekeringsagent. Mag ik u er op opmerk- eaam maken, dut uw verzekering afloopt cn u uitnoodigen om die to vernieuwen Boer. Spjjt rilc- Ik ben nu reeds tien jaar bij ii verzekerd en mij is nog nooit iet» gebeurd, ik wil het nu eens bij een ander probceren! Edele wraak! -- Gister heb ik aan de loden der kegelclub verklaard, dat hun vereeniging uit louter dom- koppen bestond, en nu hebben zo mij met alge meen© stemmen als eerelid gekoeen I kes van den snotdolf een overtuigend model zou kunnen vormen. Zijn rondige, vormelooze lichaam propt zich samen tot een korten, dikken kop, waarin oen kleine mondopening stulpt, die met langzame, luie slurpjes heel het water uit zijn hasin schijnt te willen leeg zwelgen. Zijn oogen zijn maar heel kleinhij kijkt er niet eens mee, zou je zoo zeggen, want achteloos en met slor- digen zwemslag stommelt-ie zoo'n beetje door zijn rots-paradijs, on wrikt zich lusteloos naar de glazen ruit, waartegen-ie z'n dikken kop stoot, zonder dat 't 'm iets schijnt te kunnen schelen. Zjjn huid is eveneens va.n een schandelijke veronachtzamingde grijsachtige ondergrond daarvan, die naar den onderkant vergeelt, zit vol met kleine, harde korreltjes en een paar rijen kegelvormige knobbeltjes; en dan groeit 4aartusschen nog een heele kolonie van para sieten, die lisig gebruik maken van zijn on verschilligheid, om er evengoed als hun pa troon, 't luie leventje van. te nemen. Zoo werkt dus heb slechte voorbeeld eens snobdolven zelfs aanstekelijk! Waait zóó lui is deze visch, dat zelfs het tot zich nemen van zijn dagelijksch voedsel hem haast onverschillig laat! Onder aan z'n buik hes tyge ran «en .onverschilligen buik -tv Variété-Voorstelling op 21 en 22 Juni 1817. Directie da heer T. L, Oellebarre, Amsterdam. Men schrijft ons uit Legerplaats bij Milligen. Beide avonden werd voor een geheel uitver kochte zaal gespeeld. Vooral het optreden van Les Baltos, de beste acrobaten van den tegen- woordigen tijd, brachten allen in verrukking, door hunne ongeëvenaarde gymnastische toeren. Hun viel dan ook een welverdiend, spontaan applaus ten deel. Ook het optreden van den heer Louis Wilson en den heer Max viel in den smaak der aan wezigen. Eerstgenoemde heer oogstte tevens veel bijval als imitateur, terwijl beiden, als gentleman-duettisten, door hunne verschillende voordrachten er een goede stemming inhielden. Ook mej. Dina Boelen, als Holl. soubrette in haar repetoire, viel een welverdiend applaus ten deel. Daarna het optreden van The Bonnos, de leuke instrumentalisten. Deze brachten allen in spanning door hunne buitengewone begaafdheid in do bespeling van hunne instrumenten. Ook voor het komische gedeelte werd gezorgd en wel door Timms and miss Lucy, die dan ook alle lachers op hunne hand hadden, door hunne vele bewijzen van te zijn vermakelijke jong leurs. We hopen dan ook dat dit ensemble niet voor het laatst te Milligen is opgetreden, maar dat het nog ettelijke malen hier mag verschijnen. Een woord van dank gebracht aan „Miili- gens Symphonies-Ensemble", dat allen verdieste- lijk begeleidde. Athletische Wedstrijden van hei 12e Regiment infanterie op Donderdag 21 Juni 1917, om fraaie kunst voorwerpen. WedstrijdcommissieRes. 2e It. Huizinga, vaandrig Symons, s.m.i. Hornan, milicien Niehoff. Onze medewerker schrijft ons: Onder begunstiging van het mooie weer, had deze, goed geslaagde, wedstrijd plaats. Ie 1500 M. hardloopen. 9 prijzen: le K. Mul der, mil. korp. mitr. Pelt:# 2e J. Groeneman, mil. l-II; 3e J. v. d. Werf, 2-1, resp. in 4.44, 4.53 4/5 en 5 seconden; 4e J. Buurlage, mil. 4-1; 5e Frankes, mil. I-III; 6e H. Smit, mil. 2-1; 7e Stubbe, tam. 4-H; 8e J. Heltema, mitr. Pelt. en 9e K. Mulder, mil. 3-III. 2e Polsverspringen, 6 prijzen: le J. Buis, ruil, 2-1, 7.55 M.; 2e Legger, sergt. 4-1, 7.50 draagt hij een soort zuignap, waarmede hij zich vasthecht, om dus niet genoodzaakt te zijn, zichzelf te verplaatsen immers, hij laat zich verplaatsen indien hij zich tot eten legt. Hij wacht liefst tot er wat in zijn buurt komt, wat hij de moeite van het eten waard vindt. Komt er niets in z'n buurt, of vindt hij 't moeite niet waard, dan eet, de snotdolf ook et. Hij lijdt honger uit pure onverschilligheid. Dermate onverschillig is deze knaap, dat hij zich met eens verdedigt, als zijn vijanden hem aangrijpen; hij zit daar nu eenmaal vastgezo gen aaai zijn stuk rots, of aan een ouden scheepswand;... waarom zou hij weer losla ten?... Moeite te veel!... En een sterke kerel, die hem kan losrukken. Dan Bchuilt in z'n onverschilligheid zijn kracht. En met de luie oogen langzaam knip- Eend, en met den onverschilligen trek om den alf-open mond, vraagt hij met wecrgalooze snotdolven-mïmiek ,Laat-me-nou-toeh-voo?-wa t-ik-bcn. Daarom laten gewoonlijk zijn aanvallers hem ook maar liever los, omdat wel den vurigsten .vissche? £e lijst moet vergaan, zoo'n onver-; M.3e A. Kroese, mil, 3-1, 7.45 M 4e Poll, sergt. 4-1, 7.1IJ M.5o F. Kuilman, mil. 1-1, 6.75 M.6e J'. Polak, 1-1, 6.45. 3o 100 M. hardloopen. 7 prijzen: le Poll, sergt. 4-1. 11 2/5 ses.2e J. Beek, sergt., 2-1II, 114/5 sec.; 3e E. do Jonge, mil. 4-1, 12 sec., 4o D, de Graaf, tamb. 4-11, 12 sec., door loting; 5e J. Polak, mil. 1-1; 6e Hoeksema, korp. 1-1; 'e Noorberger, mil. 3-ÏII. 4o Speerwerpen. 7 prijzen: le Poll, sergt. !-ƒ, 37.22 M.2e Kroeze, mil. 2-1, 32.50 M.; 3* H. Dik, mil. 3-1, 32.54 M.4e L. Koning, mil. 3-1, 31.51 M.5e Legger, sergt. 4 I, 30.71 M.Go Xumeyer, sergt. 2-11, 23.03 M.7e D. do Graaf, tamb. 4-II, 27 M. oe. Estafette-ploeg 4 x 100 meter. 5 prijzen: le 4e Comp. Ie Bat., 50 sec.2e 2e Comp._ III© Bat., 531/5 sec.; 3e 4e Comp. II© Bat., 53 115 sec.; 4e le Comp. Ie Bat., 534/5 sec.; 5e 2e Comp. He Bat., 56 2/5 sec. 6e. Hoogspringen. 8 prijzen: le Poll, sergt. 4-1. 1.64 M.2e Kroeze. A-, mil. 3-1, 1.59 M. 3e Keyer, sergt. 3-1. 1,54 M.4e J. Buis, mil. 2-1; 5e De Munk, F., mil. 2-116e Roos, L., mil. 2-II7e Polak, J., mil. 1-1; 8e Rust, K., mil. 4-11, 7e Handgranaatwerpen. 10 prijzen: le En- sing, M., mil. 4-H. 30.83 M.2e Klein, D., mil. 2-11, 30.36 M. 3e Van Wijk, II.. mil. 1-1 29.67 M.4e Pieters. G., mil. l-II, 29.03 M. 5e Weber, J., mil. 3-IU., 23.G4 M.6e Polls sergt. 4-1, 28.52 M.7e Smit. J-, landst. 3-1, 28.49 M.8e Kuilman, F., mil, 1-T, 28.01 M. 9o v. Laten. H., mil 4-H, 27.78 M. 10e En. ting, D., mil. 1-1, 27.32 M. Allo deelnemers aan deze wedstrijden had den tegen inlevering van hun kaart vrijen toe gang in den schouwburg, ter bijwoning van eene variété-voorstelling. Aldaar werden des avonds door den fungee- renden regiments-commandant, den majoor Repelius. tijdens de pauze, in tegenwoordig heid van den generaal Kleynhens met een woord van toepassing op de Ontspanning en Ontwikkeling onder de militairen, de pnjzen uitgereikt. Een woord van dank aan hen, tne er toe hebben hijgedragen om deze wedstrijden te doen slagen. T.evens werd door genoemden opper-olricier de lokaliteiten voor Ontsp. en Ontw., waar de lessen werden gegeven, bezocht-. Op Vrijdag 22 Juni zou er een demonstratie worden gehouden, doch deze kon vanwege eenige onweersbuien heiaas niet doorgaan.^ Iets over het opmaten van een Zeppelin. Korp. Moerman schrijft ons uit Zeeland: Iedere schildwacht, die op post staat en het recht heeft eigenmachtig een Zeppelin te be schieten, mag toch wel weten, op welken af stand dat luchtschip zich bevindt, anders kan >r dunkt mij. nooit één schot raak zijn. tMoet dan, als het getroffen wordt, meer geluk dan wijsheid zijn. Iedereen mag toch wel weten lioe lanff.J} luchtschip (Zeppelin) is. Gewoonlijk zijn zij plm. 140 M. lang. De grootste moet, naar iic laatst in een courant las, 160 M. groot zijn, de andere zijn nog steeds 140 M. lang. Nemen we nu een dubbele d.M, waaraan bevestigd is een dun touwtje van één halven M. lengte, en laten we het touwtje in de L.hand aanvatten en het aan 't R.oog brengen, en de dubbele d.M. in de rechterhand strekken in de lijn tot aan 't doel, dan is elke m.M., dien we opmeten van dat doel tweeduizendste ^Veronderstellen we nu, dat we meten dat die genoemde Zeppelin 7 duizendste groot is, dan zou 1 duizendste, als we aannemen van 140 M., 20 c-M. zijn, maar de geheele afstand dus 1000 x 20 M. of 20 KM. lang zijn- En we weten, dat de lijn van ons territoriaal gebied 5.5 K.M. van onze kust verwijderd is, dan kunnen wij zelf w-el zien dat de luchtsche pen die wij aan den horizon zien passeeren, ons gebied schenden of niet. Tr. in Z. Korp. M. Esperanto als wereldtaal. Mil. G. J. Degenkamp schrijft ons uit Arnhem Door vele .personen wordt het practisch nut van onze wereldhulptaal Esperanto sterk in twijfel getrokken. Zulke menschen zijn niet juist scherpe tegenstanders van onze idee, maar hebben veelal nog te weinig met Espe ranto kennis gemaakt, om zich daaromtrent een juiste denkwijze te vormen. Het zijn per sonen, die, zoodra zij hebben vernomen V3n een of andere nieuwigheid, dit nieuws direct trachten onmogelijk te maken, zonder dat zij zich de moeite hebben getroost uit te yorschen of deze nieuwigheid werkelijk al of niet doel matig' is gebleken. Op die wijze doet menig een afbreuk aan onze taal Esperanto. Kan iemand nog twijfelen aan het groote nut van Esperanto, als men weet, dat deze neutrale 'schillige prooi de eer der vangst aan te doen. Met een lodder-oogje wordt de snotdolf dan gewaar, hoe zijn onverschillig voorkomen, zijn vadsig 'uiterlijk, zijn onprettige snoet 'm den dans °hoeft doen ontspringen. Daar!... Van onverschilligheid gesproken!... In de voorjaars-maanden, in Maan en April, heet, het, dat ook snotdolvenharien van liefde beslopen worden. Zelfs poetst het mannetje zich in het éénige oogenblik in z'n leyen van niet-onverschilligueid wat netter op; zijn vin nen verliezen van hun grauwe, ongewasschen kleur, er mengt zich roodgeel, ook oranje en blauw door de grijsheid van zijn daagsche kleedij. Dan legt het wijfje haar eieren; een slordi- gen, onverschilligen hoop eieren, waarmede je een heel aquarium zou kunnen bevolken, wan neer het mannetje ze maar behoorlijk had wil len bevruchten. Het is hier de onafwijsbare natuurtaak van den mannelijken 6notdolf, om zich nu bij zijn aanstaande kinderen een geschikte plaats uit tj zoeken, zich daar vast te zuigen, en zooveel leolijke snotdolvensauiten te trekken, dat er geen visschenvijand in de buurt durft komen, om den groei der-jeugdige enotdolven te storen, t taal tegenwoordig reedt gebruikt wordt voor do mce-sc vor;»chiliendo doeleinden, zoo b.v» voor den handel; er zijn vele firma's, dio Es peranto voor hunno zaken benutten. En dit met groot succes. Zoo zendt bijv. dr. Schramm to Dresden iedereen tegen vergoeding dor por tokosten 20,CCX) versehsllndo handolspripcrn:- ran'en in 't Esperanto uitgegeven, th.'ii-. Zulk een cijfer dwingt toch eerbied af. Talrijke Kamers van Koophandel maken voor hunne in ternationale relaties officieel gebruik van Es peranto. Talrijk zijn ook do hrftid'bscholen, univereiteiten en volksscholen, wa:-.r_i->peran:o verplichtend of facultatief wordt onderwezen. Vele congressen spraken zich uit ten guriïto van Esperanto of gebruikten zelf die taal als congrestaai. Men «an zich bijna niets voor stellen. of het heeft Esperanto reeds op een of andero wijze benut. De wetenschap, gods dienst, kunst, literatuur, vredesbeweging, nijverheid, handel, verkeer, sport, politie, drankbestrijding, Itoodo Kruis, etc., etc. IVie zich hier eens terdege van wi! overtuigen, leze het propagandablad eens, onlangs uitgegeven door de R.-K. esp. ver. ,,N. K.'f en verkrijg baar bij den heer J. Pastoor, Postbus 5, Den Bosch. Men zal ons dan moeten toegeven, dat onze taal reeds wordt gebruikt voor alle mo gelijke doeleinden en over do geheel o wereld;' terwijl men zich toch waarlijk niet zal bedienen van eene taal, welke ongeschikt ia gebleken ais wereld verkeersmiddel. Zeer terecht schreef de heer Heilher eens in „N. K.": „Antaüjugoj cstas malhèlaj nubo.j, hiug forhapta3 la lumon, disradiunrau el «'iabelo kaj bono". Vooroordeelen zijn donkere wolken, welke het licht onder scheppen, dat uitstraalt uit alles waè'schoon en goed is). Hoe vele menschen toch zijn er, welke eichi niterst wijs voor wilen doen en altijd tan komen met vooroordeelen, terwijl zij zic-JJ'niet eens zelfs de kleinste moeite getroosten, ook do lichtzijden van het voorwerp hunner tegen kanting grondig to onderzoeben. Alvorens men echter Esperanto aanvalt of bespot, raad ik zulko personen aan, eens heb genoemde propagandablad te lezen. Zij zullen dan ongetwijfeld niet meer kunnen zeggen: „Esperanto heeft geen praktisch nut". Want duizenden feiten bewijzen de praktische ver diensten onzer taal. G. J. DEGENKAMP. Esperanto.correspondentie. Mil. C. J. Nielsen «ïhrijft ons: Daar ik met belangstelling heb gelez«ft ver scheidene artikelen betreffende» Esneranto, zoo stel ik mij beschikbaar zooveel in mijn vermogen is leerlingen Esperantit.ten, die mij het een en ander schrijven in do Esperanto- taa.1, steeds van antwoord te dienen. Zij schrij ven dan hun correspondentie tweemaal, c-en keer om na het ontvangen antwoord te zien hun gemaakte fouten, dio ik dan per brief kaart. onderstreep en daarnaast de junto vertaling mededeel. Niettegenstaande ik zelf nog studeerend Esperantist hen, zoo durf ik mij toch ter wille van Esperanto daarvoor be schikbaar stellen. Hopende vele kaarten of bjdoven to zullen ontvangen, daarbij e©nig .ge told verwachtende van do schrijvers, eindig ik met de beste wenschen, dat do taal Esperanto zal groeien en bloeien. Leer Esperanto!! C. J. NIELSEN. 4do R. I. Ill Bat. H Comp, lste Divisie Veldleger. U>t Cadzand. Men meldt ons: Onder de militairen te Cadzand (dorp) Is opgericht do Tooneelvereeniging ,,-Juiiana"'. Het bestuur: korp. W. Wijnhorst, voorzitter; soldt. W. A. Odding, 6ecr.-penningmee.5tor soldi. II. Westerhoff, comm. van orde; soldt. C. de Bruin, rog. Vertrek naar Res. Bal,-8. Bij ons vertrek naar het Res. Bat. B. roe pen wij al onze kameraden van de 2e Compie 3e ataljon 13 Reg. Inf., met wie wij 2£ jaar vreugde en leed gedeeld hebben, een hartelijk vaarwel toe, met den wensch, dat het u, ver der goed moge gaan in het militaire leven, en dat spoedig de tijd moge komen, dat wij allen huiswaarts mogen gaan. Dat is de wensch van uw vrienden J. BULLKR. A. FR5LS. G. MAAS. F. RAGEN. J. GLEEF.; 2e Gompie Reserve Bataljon B. Dankbetuigingen. Kameraden! Door middel van de Soldatencourant bedank ik u allen, ook namens mijn vrouw, voor het prachtige cadeau ons aangeboden bij ons hu- Wilt de ergerlijke onverschilligheid van hte ren snotsdolven in het aquarium echter aan schouwen Inderdaad, de mama-snotdolven legden in onverschilligheid haar eieren. De rest van de belangrijke opvoedkundige taak voor papa- sDotdolx latend. Maar er is geen enkele mannelijke snotdolf, die er aan denkt, zich de zorg over het fanri- liegebrocd aan te trekken! De mannetjes-snotdölven zwalken maar Jan- terfanterig langs hun nakomelingschap heer., alle natuurwetten met hun lompe, onverschil lige vinnen tredende, met de luie monden on afgebroken den eenen liter zeewater na den anderen verzwelgende, met bun vadzige, luie oogen de glazen ruit van hun bassin dom be starend, met verwaten 6taart-zwikkingen langs den oranje-kleurigen eierstapel navigeerend, alsof ze afgedankte barkassen zijn, met moeite hun laatste reis volbrengend. Daarom schijnt het niet anders mogelijk, of snotdolven moeten wel uitsterven, wanneer hun ni'et op de een óf andere manier aan het verstand wordt gebracht, dat een snotdolf ziin ras niet mag laten uitsterven, omdai-5e zélf belieftte" vergaan van onverschilligheid - ,jsmt r?:-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3