TiHl SQ1L.PATEMOOTJ^AWT van gionda^ a-a guffl 1917 Osrresp ondentis, Uit Leper en Vioot. Uit onze Moppentrommel. Onbestelbare stukken. Ettelijke dagen geleden hebben de telegrammen ons bericht van den vlieger-aan bal op do Zuid-Oostkust van Engeland. Vooral Dover moet toen ook bezocht zijn «n er zijn heel wat bommen op de havenstad gevallen. Onze plaat geeft een kijkje op .de rotsachtige kust van Engeland daar; in de verte zien wij iets van de stad, huizen en torons. Dit is natuurlijk niet de haven, geen schip zou hier kunnen lanclen. 5s hij do koloniale reserve beëedigd en in 'functie gesteld; hem is in afwachting van Vertrek naar de koloniën verlof verleend. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK Per brief wordt niets coantwoorfl. Alle vragen ttnorslsr) regelmatig en zoo spoedig mo ge ij k on geheel kosteloos door ons ep do hsurt afssdaan, zoodaf. het overbodig is nog wBcter eens bij nadsr schrijven antwoord te ver- roekan. Wie bij zijn vraag 3 cant postzegels inaiaii krijgt apart „De Soidatencourahi" toego- ietiiurd, waarin het entvveord op zijn vraag voor komt. OPROEP! Lezers van de Soldatencourant OucShrgeteekende koestert het voornemen namens u allen een schrijven tot den heer v. Aalst, President van de Nederlandsche Handelsmaatschappij, te richten om zijnen Hoogedelgestrenge van harte dank te zeggen voor datgene, dat hij doet om onze courant te doen blijven bestaan. Zooals gij allen weet. is het alleen door zijn vorstelijke gave mogelijk, dat wij allen voor sjechts 1 cent per exemplaar de „Soldatencourant" kunnen blijven lezen, dat onze zieke kame-f raden in de hospitalen ze gratis krijgen. Dank zij zijn groote sympathie voor ons leger en vloot, omgezet in deze zoo edele daad, is voor ons een onmisbaar gebleken band blijven bestaan, is het mogelijk go ld-even, dat onze kameraden op wacht, ver van de bewoonde oorden, een uurtje ver strooiing kunnen vinden en op de hoogte blijven van al het belangrijke, dat in deze tijden om ons heen gebeurt. Ongetwijfeld echter zal heb den heer Van Aalst een véél grootere voldoening geven te zien, dat gij allen dezelfde waar deering voelt voor zijn nobele daad dan mijn schrijven namens u allen, alleen. Daarom roep ik op, iederen lezer van cle „Soldatencourant" als bewijs van instem ming met mijn schrijven, een briefkaart of kaartje met uw naam en volledig adres (ook uw adres als burger)te zenden aan de redactie van de Soldatencourant. De redactie kan dan aan deu heer Van Aalst da stapels kaarten en briefkaarten toonen een huldeblijk in 't klein. Dat niemand verzuime direct zijn kaart to sturen. 17-6-'17. P. W. PIETERS, Eerste luitenant der huzaren, Engelbert van Nassauplein 154, Breda. H. O., Venlo. Gij vertrekt eventueel met de ploeg, waarmede gij uw eerste oefening hebt aangevangen. A. J. J., Venlo. Het wettelijk maximum be draagt 2 per dag; men kan desgewensclit een bezwaarschrift nichten tot de commissie van Voorlichting wegens' vero-oeding aan kostwin- 71"- voor de provincie. Het bezwaarschrift te richten aan den heer voorzitter der commissie in ue hoofdplaats der provincie. .G. K., Veldleger. Ha.iT onze meening heeft een ieder, die in het tijdvak 22 Mei22 Juni periodiek verlof geniet, recht op één verlofdag meer. Waarom u dan slechts twee dagen verlof verleend worden, is ons dan ook niet duidelijk. •Hadt ge soms nog geen recht op periodiek ver lof? V., Ooltgeneplaat. I. Toelage wordt niet meer gegeven. II. Omtrent dit verlof is nog miots bepaald. I. B., Veldleger. I. Tot uw compagnies-com mandant. H. Men moet zijn eerste oefenings- tijd hebben volbracht. II. Opleiding behoeft niet gevolgd te worden. IV. Voor burger-kom mies moet ge een opleiding volgen en een exa men afleggen. Zie voor de opleiding daartoe de ter zake geplaatste advertentiën in ons blad. J. H. A. Vriezenveen, Bij de berekening van het belastbaar inkomen worden de inkomsten over het algemeen genomenmet enkele uit zonderingen kan daarbij goen rekening ge houden wordenmooht gij vermeenen ten on rechte of te veel belasting te moeion betalen, wendt u dan tot den betrokken belastingamb tenaar. W. A, B., Veldleger. "Waar gij nog geen leer ling zijt van de school voor verlofsofficieren, moogt gij o. i. nog geen pet met lauwerkrans dragen. A. v. A., Veldleger. Voor de broodkaart zult ge u moeien vervoegen te Dordrecht. Voor de bescheiden tot het overschrijden der grens kunt ge u rechtstreeks wenden tot het Dop. van Bui- tenlandsche Zaken. P. do B., Oisterwijk. Gij vertrekt eventueel met onbepaald verlof met de mil.lichting (ploeg), waarmede gij uw eerste oefening hebt aangevangen. Gij kunt langs den hiërarchie- ken weg den M. v. O. verzoeken, om tegelijk met de dienstplichtigen van uw eigen ploeg te mogen vertrokken. A. S., Den Haag. Indien gij van meening mocht zijn, dat gij ten onrechte in bed gehou den zijt,, vraagt dan ter zake uw comp. comm. te spreken of zoo noodig diens naasthoogeren chef. A. J. v. L.. IJmuiden. Omtrent het ver trek met onbepaald verlof der mil.lichting 1013 is nog niets bepaald. *- L. A. J., Harderwijk. Waar op uw Verzoek in Vrijwel hoogste instantie afwijzend is beschikt, zult ge daarin moeten berusten. E. P., Arnhem. Voor de functie van buiten gewoon kommies moet ge allereerst uw eerste- oefeningstijd hebben volbracht; voorts behoort ge de noodigo ontwikkeling te bezitten, om zcowél schriftelijke als mondelinge voorschrif ten gemakkelijk te kunnen begrijpen, terwijl op eerlijkheid en dienstijver moet kunnen wor den vertrouwd. In het algemeen wordt eon toe lage toegekend van 0.50 per dag; voor hen, die behooren tot een lichting, reeds met onbe paald verlof, bedraagt de toelage f 0.90 per dag. Verzoekt uw comm. orii voor buitenge woon kommies in aanmerking te mogen komen. It. Zw., fort ,a/d. Ham. Zoo blijken mocht, dat door uwe bijverdiensten de vergoeding- kostwinncrschap kan worden verminderd of ge-, heel ingetrokken, heeft de burgemeester niet alleen dartoe het recht, doch is hij verplicht dit te doen. H. K., Amsterdam. Ingevolge het gestelde in 3 ad. art. 14 van het „ït. v. A. 1916", waart gij verplicht do do* u bedoelde kosten te be talen en kon zulks geschieden door inhouding uwer soldij. IJ. Z., Veldleger. Uw camp. comm. kan ten. behoeve van u steun verzoeken door invulling eenor roode of witte kaart aan het Kon. Na tionaal Steuncomité 1914. Dit comité roept daartoe do tusschenkomst in van de Rationale Vereenig in g tot Steun aan miliciens, Bureau Beurs, Amsterdam. Uw commandant geeft u voorts cene groene kaart, waarmede gij u tij dens een uwer periodieke verloven in uwe woonplaats, kunt vervoegen bij liet plaatselijk comité van de laatstgemelde vereeniging. Het adios van dit plaatselijk comité kunt go ver nemen ter gemeentesecretarie. L, 3. G., Harderwijk. I. De voor- en najaars- ploeg dér mil-liohting 1914 zullen waarschijn lijk niet tegelijk nfet onbepaald verlof ver trekken. II. Ombjent het vertrek van beide ploegen is uag niets officieels bepaald. Torpedisten. Omtrent het ver teek met on bepaald verlof der torpedisten der mil.lichting 1911 is nog niets bepaald. 1 R. I. 1 B. 1 C. Udenhout. Zoo gij offici eel ,bent ingedeeld bij de admin. troepen, be hoort aan U ook steeds dienovereenkomstige diensten te worden opgedragen; verzoekt langs den hiërarch,ioken Weg zoo noodiig den naast hoogeren clief van Uw compdes coinm. terzake te spreken. H. B., Princenkage. Gij zijt wel zeer voorbarig: liet eerst» gedeelte der nul. lich ting 1918 komt pas van 1620 Juli onder de wapenen, zcoclab go wel begrijpen kunt, dat we thans niet kunnen medededen, wanneer de mal. lichting 1918' weer vertrekt. J. O. den Haag. I. Detacheer in gen van zco'n korten duur hebben niet plaats. II. Daar gij geen beroepsmilitair zijt, kunt ge U voor vijf jaren verbinden bij het reserve- personeel der landmacht met bestemming voor den dienst van vliegenier; zie voorts L.O. '16 Död A No. 40. H. Tj. Nienw-Bergvliot. De door U bedoel de verhooging der moibdlisatietoelago wordt alleen toegekend aan dienstplichtigen van het korps Pantserfort-Artil. van het korps Torpe disten en van de bereden wapens. Misschien zult go tegen 13 Juli a.s. kunnen vertrekken. P. B. Venlo. De Burgemeester kau, wan neer hij denkt, dat do vergoeding niet meer noodig is, ze inhouden. Het veile bedrag dat toegekend is, moot worden -uitbetaald. Het bezwaarschrift 'moet worden gericht en gezonden aan den Heer Voorzitter dei' Com missie te Maastricht. Th. G. S., Veldleger. Op grond van het ge stelde in artikel vier van het boekwerkje ,,R. b. o. in.", had men u de soldij kunnen toeken- nen van uwe ranggenooten bij de oompie inge- I deeld. J. v. S. Texel. Zoo we ons niet vergissen is deze toelage reeds toegestaan. Richt rechtstreeks een verzoek tot de direc tie van ecu der werven of de artie.-inrichtingen aan de Hembrug. Voor elke te sluiten verbin tenis moet men opnieuw gekeurd worden. Is ons niet bc-kond. Indien uwe diensten zich daar tegen niet verzetten, kunt g© ook zoo'u school bezoeken. G. B„- Veldleger. Gij hadt na maand dienst en hebt ook thans op niet meer recht dan 0.18 soldij cn f 0.10 mobilisatïetoelage, teza men f 0.28 per dag. Bij het 17e regt. infie. te u te veel betaald. J. Den Helder. Eene klacht moogt ge niet indienen, docli wel kunt ge langs den hiërarchieken weg aan dc verschillende autori teiten uwe bezwaren mededeelcn en verzoeken dc door li ondervonden schade zooveel mogelijk te herstellen. Voor eigen huwelijk voor zoo ver de belangen van den denst het toelaten kan een verlof van enkele dagen worden ver leend; voor ondertrouw wordt geen afzonder lijk verlof gegeven. G. J. B. Waalsdorp. De onderofficieren der mil. lichting' 1911 vertrokken misschien 13 Juli a.s .met onbepaald vèrlof. E. v. T-, Uitwijk. Wanneer uw garnizoen, kamp of kantonnement te ver verwijderd is, om na afloop va'n den dienst neg vóór 10 mu- 's avonds van den aan het verlof voorafgaauden dag uwe bestemming te bereiken, vertrekt gij 'den morgen van den eersten verlofdag met verlof, doch geniet ge op elk verlof één verlof dag meer. B. K., Maarsbergen. 1. Eén jaar nadat hij aauvankelijk onder de wapenen moest komen. 2. Aan uw oumiddellijken chef. 3. Richt langs den hiërarchieken weg eon verzoek tob den Min. v. O., om op de sollici- tantenlijst daarvoor geplaatst te mogen wor den. Als er dan eens een plaats open komt en gij zijt aan de beurt, dan krijgt ge wel een oproeping; in den regel duurt het geruimeu tijd aleer men in aanmerking komt. W. v. d. T., Hoeven. Militieplichtigen kun nen niet bij de luchtvaartafdeeling worden ge detacheerd ter opleiding tot vliegenier; wel kunnen zij zich voor vijf jaren verbinden bij het reserve-personeel der iandmachfc met be stemming vot>r den dienst van vliegenier, waarvoor wij u verder verwijzen naar L. O. '16 Deel A no. 40. Omtrent de bezoldiging kunt ge opslaan artikel 15bis van heb boekwerkje „R. b. o. m.". M. K., Veldleger. Gij moet reeds ecnigermate bedreven zijn in heb bespelen van een instru ment gij kunt u bij eiken plaatselijken of gar nizoenscommandant melden, om u als vrijwil liger en w-el in heb bijzonder als muzikant te willen verbinden. Daar onderricht men u wel verder. D. Z., Den Haag. Wendt u rechtstreeks om inlichtingen tot de Directie der Artill. Inrich tingen aan de Hembrug. F. P., St. Oedenrode. Tot heden zijn de be palingen omtrent het huwen van onder-oïficic- ten en minderen nog niet nader gewijzigd. Vol gen© uw enga-geiucnts-akte kan de Min. v. O. u, wanneer ge zonder toestemming huwt, on middellijk uit den dienst ontslaaniegenwoor. dig wordt echter gewoonlijk de betrokken mili. tair disciplinair'gestraft. Voorts wordt ge in militaire aangelegenheden als ongehuwd aan gemerkt. L-. R., IJmuiden. 1. Richt voor plaatsing als werkman aan de luchtvaartafdeeling langs den hiërarohiekon weg een verzoek tot den commandant dezer afdeeling. 2. Voor plaatsing aan dc militaire bakkerij, te Amsterdam moet langs den hiërarchieken Weg een verzoek gericht worden tot den hoofd intendant. 3. Den bden Juni is geen blad verschenen, zoodat wij niet weten, wat ge bedoelt. G-. A. S., Venlo. Zio ons antwoord aan u onder G. A„ Veldleger, in ons blad no. 441,- dd. 10 Juni j.l. J. D. V., Ooltgensplaat. In deze mogen wij u geen hulp vcrleenen. D. Tr., Camperduin. Zeer zeker kan men u ge lasten, als barbier op te treden; zij, die be last zijn met heb scheren en haarsnijden der soldaten, genieten daarvoor een vergoeding van 0.3 cent per man en per dag. A. F. J., Rotterdam. N> ontslag uit de zie- keninrichting zal de betrokken militair© auto riteit opnieuw het verlof regelen. De persoon, m wien uw kleeding en uitrusting is afgege- ;n, is aansprakelijk te stellen. J. t!n„ Troepen in Zeeland. Zoo ge dienst plichtige bent en uw eerste-oefeningsti.jd hebt volbracht, kunt ge langs den hiërarchiekon weg tot .den Chef van den Generalen Staf een ver zoek richten, om voor den tijd van twee jaar (waartoe ge u verbinden moet) gedetacheerd te mogen worden bij de Luchtvaartafdeeling tot het verrichten van werkzaamheden, vlieg- diensten uitgezonderd. Do soldij bedraagt voor een soldaat f 0.27 per dag. J. G. Dr., Troepen in- Zeeland. De korpo raal-hoefsmid behoort u f 0.35 toelage uit eigen zak to betalen. Gij hebt op evenveel dagen ver lof per maand recht, als toen uwe vrouw in Rotterdam was. Op vrij vervoer naar Rotter dam hebt ge evenwel slechts dan recht, wanneer u daar dringend noodzakelijk moet wezen. A., Amersfoort. Omtrent heb vertrek" met onbepaald verlof der mil.lichting. 1914 is nog niets bepaald. Gij kunt verzoeken niet aange steld behoeven te worden, doch zulks zal niet ingewilligd worden, wegens het tekort aan onderofficieren. Welk bemiddelingsbureau be doelt ge? G. v. D., Goirle. Waar ge thans vóór 10 uur 's avonds uwe bestemming kunt- bereiken, is do roden, om u een reisdag te geven, vervallen, P. de W., Leerdam. Indien ge een soldij- genietend militair zijt, hebt ge tijdens uw ge- heelo verlof tot herstel vap gezondheid recht op soldij - (zonder mobilisatietoelage) en z.g. menage geld. P. J. G., Dordrecht. Indien u voor het huwe lijk een uitzonderingsverlof verleend wordt, hebt ge recht op vrij vervoer en do eerste vier dagen van het verlof ook op soldij, mobilisatie-^ toelage en z.g. menagegeld. H. B., Bourtange. Hebben we u goed be grepen, dan wordt het eten u door do zorg dei- burger i,j verstrekt. Is dit zoo, dan hebt ge, indien aan u vier dagen verlof verleend zijn, minstens recht op drie dagen menagegeld. H. G., Harderwijk. Voor detacheering bij do Luchtvaartafdeeling ter 'opleiding tot vliege nier kunt ge langs den hicrarchieken weg een verzoek richten tot den Chef van den Gene ralen Staf. (Zie L. O. '16 A No. 41.) Voor over plaatsing bij een ander depot kunt ge langs den hiërarchieken weg een verzoek richten tot den Opp. van L. en Z. H., Delft. Waar ge ingekwartierd zijt met voeding, en de Zondag pfean officieel© verlof dag is, hebt ge slechts recht op drie dagen menagegeld, tel och mag men ingevolge L. O. 1D15 Ded B No. 15 ook slechts drie dogen in kwartiering inhouden. G. K., Retranchemcnt. Roept de hulp in dor Nationale Vereeniging tob Steun aan Mili ciens, Bureau Beurs, Amsterdamzie daar voor ons antwoord aan IJ. Z., Veldleger, in dit blad. A. v. A.. Tilburg. Periodieke verloven naar Duitschland worden thans alleen verleend om reden van levens gevaarlijke ziekte van naaste familieleden en dorgelijlco klemmende redenen, en wanneer het verlof betreft, om in 't belang van 't onderhoud van het eigen gezin hun in Duitschland gelegen land to bewerken. Pakje laten liggsn. In den trein een pakje laten liggen; het merk is op het eene eind een 6choen met den naam H. Lubbers, Emmer Compasouum. Do inhoud is twee zakdoeken, een zakje met 4 sigaren en K.G. tabak, 3 dubbele boterham men, roggebrood, en een stukje witte kaas. Tegen gemaakte kosten terug te b.ezorgen aan den milicien T. IDEMA, 1-11 5 R. I. 4e Divisie Veldleger. Mantel laten liggen. Woensdag 13 Juni een mantel in den trein laten liggen, die om 7 uur 4 uit Leeuwarden vertrekt en 10 uur in Amérsfoprb is. De blauwe mantel is genummerd 407. De vinder wordt beleefd verzocht tegen betaling der onkosten den mantel terug te zenden aan milicien Huz. P. v. d. MEER, Aanvullings-Depot-, off. opp., Amersfoort. Wjj verwijzen onze lezera naar den oproep van luitenant Piet ere en noodigen allen uit hun briefkaart met handtcekening of naam kaartje als sympathie-betuiging aan de Redac tie van „De Soldatencourant" te zenden. Allerzielen. Naar het Framch. (Van den le luitenant G. L. Kroes.) Aan mijn broeder Marcel. Toen ze gebeden hadden voor al hunne ge- 5torvejj..bloedverwanten, richtten 'do beide vrou wen zien op, klopten het stof van hunne rouw japonnen en begaven zich naar het achteraf gelegen kerkhof. Het vorige jaar was dat nog een aardappelveld, dat de gemeente had aan gekocht om den hof der dooden te vergrooten. Do wind, die door de boomen ruischt van het vlak er bij gelegen bosch. klinkt als een geb°d voor de dooden van bet nieuwe kerkhof. „Als u niet te vermoeid is, mama, zullen we dan naar de soidatengraven gaan Mama knikt bevestigendhaar oud gezicht kijkt nog frisch van onder den zwarten hoed en do wïtfe haren; zo zegt bedeesd: „Maria, het is toch lang geleden, dat we bericht van de jongens ontvingen, vind je niet?" .,t Is al drie manaden geleden en die brief zei zoo weinig...... vervloekt oorlog!" „We weten dat ze allebei in leven zijn, niet te veel in gevaar, waar ze nu liggen en daarbij ze zijn slim, ze zullen het er wel goed af brengen!" ,.Ja het is nog een geluk hen gezond te we ten terwijl zooveel anderen In een omlijsting van hout heeft men letters van keien gelegd, eon A, een E, de voorletters der dooden. De wind doet een stuk papier flad deren, uit een schrift gescheurd eu bevattend eon kinderlijk gedicht opgedragen aan „de Sol daten, die Luik verdédigden." D'r liggen kro nen van goudpapier op de hoeken van de gra^ ven aan den voet van een kruis, en kaarsen in den grond gestoken branden als bloeiende, gele tulpen. Mama en Maria hebben geknield hunne rozenkrans weer ter hand genomende kralen afgesleten van zooveel „Ave Maria's" glijden door hunne vingers. Mama wendt plotseling haar hoofd om: „Wat is er, Maria, waarom schrei je nu?" ,,U hébt goed praten, mama!.... Iedereen Iiesft niet hetzelfde karakter: u neemt alles van den goeien kant op..." „Maar onze kinderen zijn toch niet in ge vaar „Dat is zoo, maar ik denk aan hen, die hier rustenzij hadden ook eene moeder en zij weet misschien niet waar men haar gesneuvelde jon gen te roste heeft gelegd. „Weet je waf, Maria? We zullen nog een rozenkrans bidden voor de moeders, die schreien en niet weten waar hunne jongens begraven zijn." De kralen glijden door de vingers; daarna zegt het meisje tot de moeder: „Er zijn véél soidatengraven in België: laat ons bidden voor al de gesneuvelden in den oorlog." De dag spoedt ten einde en de avondzon zinkt eg achter de heuvelen aan gen© zijde der ri vier. De duisternis daalt op het oude kerkhof en breidt zich uit over het nieuwe. De twee moeders bidden nog steeds, wanneer men voor den één heeft gebeden, biedt men voor den an der en hunne devote harten vinden steeds nieuwe redenen. Ze bidden voor al degenen, die de Belgische aarde rusten, de Vlamingen naast de Walenvoor do onbekende dooden, die daar liggen aan de randen van slooten, op de bermen van de wegen en op plaatsen, die God alleen kent, voor hen, dio rusten on de bo dem. van den somberen Yser of voorover in het slijk .der loopgraven, voer hen die gedurig op geschrikt worden door handgranaten en ont ploffende mijnen en voor de dooden, die rusten °P vreemde kerkhoven, voor hen. die gestorven zijn in gevangenschap eu niet uitgeleverd wor den, omdat ze dood zijn en voor de moeders, die van verdriet gestorven eijn, wachtende op hunne zonen, die nimmer terugkwamen. „Mama" „Wat is er Maria?" „De avond valt, de nachtwind steekt op, het zal koud worden. Kom, we zullen naar linis gaanwe zullen cle tram nemen aan 't eind van de straat. U zult wel moe zijn." „Zeker, Maria, ik begin m'n oude beenon te voelen". De beide vrouwen staan op en komen langs een sombere plaats, waar geen enkele kaars brandt. Slechts een verdorde bloemenkrans slingerde zich om een kruis bedekt met gothi- Dat was ook noodig. Toon Paderewski, de beroemde pianist met zijn fameusen haardos, een tournee maakte door Amerika en in Boston liep, kwam een vuil schoenpoetsertje naar hem toe. Schoenenpoetsen, meneer? Do groote pianist keek naar den jongen en zei Neen, kereltje, maar je krijgt een dollar als jo je gezicht eens flink wasch t. Onmiddellijk liep de jongen naar oen pomp en begon zich te wasscnen. Toen hij schoon weer terugkwam, gaf I'aderowski bem een dollar, matr do schoenpoetser keek hem eens aan en reikte hem toen den dollar weer over met elf woorden Hier meneer, kou 't maar, u hebt 'm wel noodig om uw haar eens te laten knippen. Niet aanbevele n.s w a a r d'i g. Ik wasch mijn gezicht nooit meer, zei cle kleine meid vastbesloten. Foei, foei, berispte tante, toen ik zoo klein was, wasch te ik mijn gezicht altijd. Ja. en kijk nou 's, 'was 't eenige eonige antwoord, Groote handen. Poelier tot zijn bediende; Piet, als je «veer eens een gans verkoopt, neem die dan niet zoo onnoozel tusschen je handen, want die zijn zoo groot, dat een gans er niet meer dan een kana rie in lijkt. scho letters cn met vreemde namen. Hier heb ben de Duitschers hunne dooden begraven. Reeds gaan ze den hoek om maar blijven stilstaan, kijken elkaar aan cn keeren op hunne schreden teiug. Ze slaan een kruis en ze&gen gezamen lijk op een toon van innig gebed.: „En wij bidden voor de Duitschers, die in den oorlog gestorven zijn, opdat do goede God hun vrede en gelukzaligheid geve, Amen l" Het bovenstaande is vertaald uit het Franscli uit een blaadje dat in de loopgraven aan den Yser door dc Belgen uitgegeven wordt. Het draagt den titel: „Heb uwe naasten lief". O, dat laatste gebed van die twee Belgische vrou wen voor cle gesneuvelde Duitschers, O, die titel >-;:n dat blaadje, dat gelezen wordt met het ge weer in de vuist. t Heelo tragische wereldgebeuren is hier uit gedrukt in een paar zinnen. „Heb uwe naasten- lief' maar schiet en gooi met handgranaten, niet uit haat maar omdat 't moet, want anders ben je er zélf geweest. ..En wij bidden voor de Duitschers Zij doen immers 't zelfde als onze mannen. Zij voor hunne idealen, wij voor dc onze. G. L. KROES. 1 Mil. Ie'Luit. 2-II-9 R. Het Vliegkamp. Mil. C. Winterink schrijft ons uit Soester- berg: Ter gelegenheid van Oiet 4-iarig bestaan der Luchtvaart-Afdeeling bestaat het voorne men deze gelegenheid niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, doch zullen er op ongeveer 4 Juli 1917 vanwege „Het Vliegkamp" voet- bal-seriewedstrijden worden georganiseerd Ondergeteekende hoopt dat er van do zijde der militaire voetbalvereenigingen door inschrij ving op deze wedstrijden voldoende zal worden medegewerkt om het geheel te doen slagen als een werkelijken voctbaldag. P. WINTERINK Jr., secr. „Het Vliegkamp", Soesterberg, Militairs Mandolineclub. Men meldt ons; Door de 2e en 4e comp. van het 25ste Res. Reg. is opgericht de militaire mandolineclub „Concordia", tellende 20 leden, welke voor'de toekomst wel wafc belooft, vooral onder leiding van de virtuosen Adolf Ridderhof (mandola) en Jan Gertsen (mandoline), die door hun ongeëvenaard samenspel do liefde voor derge lijk snarenspel zeer doen stijgen. Bailen-gebrek. Men meldt ons uit de beste bron Wielrijders weten voor hun wedstrijden van baadenpech te spreken, nu er geen rubber is, helaas, andere sporb-afdeelingen lijden daar soms niet minder onder. Op dc baan der tennis club „Festina", in het Vondelpark te Amster dam, beeft de Ned. Lawntennisbond een wed strijd voor militairen uitgeschreven op 29 en 30 Juni cn 1 Juli. Er komt echter niets van... wegens gebrek aan ballen Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hun harte- lijlcen dank aan de heeren officieren, onder officieren, korporaals en manschappen van res. bat. A. le compagnie voor de prachtige cadeaus bij hun huwelijk geschonkendaar door zullen zij ten alle tijde denken aan de goede kameraadschap in de mobilisatie onder vonden. Mil. korp. W. v. DAM en Echtgenoote. „Mooi Nederland", We gaven in ons vorig nummer een prachtig kiekje uit heb leven onzer militairen in Mooi- Nedcrtand, do aanhouding van eon verdachte op don weg, t-ot onze spijt verzuimden wij daarbij te melden, dat het kiekje ontleend is aan liet mooie tijdschrift „Neutraliteit", uitgever firma H. A. 51. Roelants te Schiedam. Ons huidig nummer brengt een tweede kiekje uit hetzelfde blad. Pandoeren. Van het pandoerpraatje der pandoerclub „De vier broodpandoerders" in no. 444 van de „Sol datencourant" ontvingen we nog oplossingen van mil. korp. J. v. d. Wal en mil. 6okl. A. Mulder, res. bat. A. 2e cie. troepen in Zeeland en mil. korp. E. A. Wijne 3. III 14 R. J. Veld leger (met verlof)verder van dc pandoerclnb „Hij moet cr maar liggen", le houwitser afd, 2e attafd. Z. M. C. Hulda aan den heer Van Aalst. (Van segts. Groeneveld en Frederiks.) Hoe blij zijn wij met ons Courantje, Dat gelukkig voor ons behouden bleef, Wc lezen bem aan Willemstad's strandje, Of in onze prachtige lange dreef. Dochter: O, papa.^io kapitein bëcfi miüi bart veroverd. Papa: - Nou. die zal n aardige oorlogs schatting eischen Sorgeanl on kapitein. Een sercoant van den troep was erg klein en mager eu kreeg dus al heel gauw den naam van ..do dunne". Dat stond hem echter niet aan en bij stapte naar zijn kapitein, een dikken ofiicier dio bij zijn Boloatea bizonder geliefd -r- Kapitein, kunt u niet zorgen, dat zo me niet meer „do dunne" noemen? vroeg dc ser geant. Zeker, antwoordde., do kapitein .met/een glimlach,.abjij^-zorgt-, dat ze'mij'met tnoer*T,do dikke" noemen. Hongerig. Kellner, een biefstuk! Gauw, want ik heb haast We bobben geen biefstuk, meneer! Dan een carbonado. Is er niet meer, meneer Enfin, dan een omelet Onmogelijk, meneer; wij ,Wat, neb jo niets in ja heeie buis? Zeker, meneer, deurwaarders. Bezoeker (zijn mes op den rand van tijn bord slijpend) Breng mo d'r dan maaj een Wij waren decz' haa/rt kwijt gesukkeld, in den voor ona zoo benarden tijd Het ia toch voor ons al zoo bedrukkend, Wij dachten de S. C. raken we kwijt! Toen kwam voor ons de blijde tjjding, Er is misschien nog mogelijkheid, Dat ons courantje blijft' behouden, 'J'ocn ivoren we weer ras verblijd. Mijnheer Van Aalst vond dat niet prettig Hij hielp ons tocu met milde hand, Belangeloos gaf hij zijn gave, Voor 't behoud van dc boldaieneourani. Wjj danken nu den edelen redder Van ons zooveel gelezen blad, En zenden hem onzen dank cn groeten. Uit onze vesting Willemstad. Bergt. JAG. GROENEVELD. Bergt. A. N. FR E DERI KB. Leven de Jagers: (Van mil. Joop Fransen.) Wijze: Limburg, dierbaar oord. Waar de jongens allemaal iBteeds het liefste zijn, Waar men eet uit vol!* scha»'. Net als een wild zwjjn Waar men nooit in zorgen zit, Jongens blij van zin, Daar is ona regiment 't Korps der Koningin, Daar is ons regiment 't Korp3 der Koningin. .Waar sergeant of korporaal Zelden straffen meet. Waar Ook zelfs oen .socialist Zingt „Wien Neériandech bloed". Waar een dwarsboom vlug en goed Vliegt de bajes in Dat is ons regiment, 'i Korpe der Koningin. Dat is ons regiment, 't Korps der Koningin. Waar uit alle steden zijn Jongens van eiken stand; Waar men heeft de meeste gijn, Het is waarlijk interessant; Want do dienst is nooit te zwaar, leder heeft z'n zm; Dat is ons regiment, 't Korps der Koningin, Dat is ons regiment, 't Korps der Koningin. Waar men 's middags jassen moet, Op 'bed z'n kug al krijgt; Waai" van 't loopen iedtreea Als een renpaard hijgt; Waar 't kwartier der jagers is, Jongens, blij van zin Dat is ons regiment, 't Korp9 der Koningin. Dat is ons regiment, 't Korps der Koningin. Mil. JOOP FRANSEN. Regenl (Van wielrijder C. M.) Wat droefheid, Niet meer verblijd, 'k Zit achter de ruiten, Daar 't nat is buiten! De regen valt; M'n dag vergald. Bij groote plassen Komt z'ons verrassen! M'n vriendinne toch Had mij verzocht Samen te gaan Langs mooie paan. 't Gaat nu niet door, 'k Ben hang voor Natte kleeren, Voor d'r mooie veeren! Die zo draagt op d'r hoed. Ze staan haar zoo goed, M'n lieve snoet, Vanwaar 'k nu blijven moet! Wanneer gaat ge wijken, Uw vlagge strijken, O droeve regen? Ik kan er niet tegen! En m'n lieve schat. Die mij wacht, Zal denken als ik En zeggen: st... Waarom dat natte weer, Zoo keer op keer Geen mooie dag Er komen mag? Maar hij zal komen, De dag mijner droomen, Dat 'niet valt regen Op alle wegen. CHR, MENGERINK. Intern, groep Deventer. L(ïsfc ÏÜEtn 33 van de op de verschillende Veldpostkantoren aanwezige ©nfaesteSjbaS'e stukken, welke do rechthebbenden alsnog qbtsSct verrrael!s2»5£g wan Uset nummer dezes* ïjjstj door tusschenkomst van de Redactie van dé Soldatencourant kunnen opvragen, b. Brief br. Briefkaart c. Courant d. Drukwerk Ancle! (Gr) Haarlem Rotterdam Amsterdam '.Rotterdam Lelde» EXPEDITIE KANTOOR VELDPOST 0. W. Koster, Veldleger, Utrecht. D. v. d. Meer, 4 L.W. Bat. 2 Comp., Veld- kazerne Utrecht, VELDP0STKANT00R No. 1, Kreukniet, L., LandstormpL Molijn, G., 1 B. 1 C. 1 B. Veldlege?. Seelhach, P„ Sergt., Kazerne Kamer 3j .Vel%^9i Mik J.- A. v., Staf R, 1,. Oldenbroek (legerpl.) Venn (Duitscbl.) Helmond Antwerpen Herstal (België) Rhenen Amsterdam SI agharen Bergen (N.-H.' Hoogkerk Oirsebot Amsterdam Bochuni Rossum Uden Cöln Rotterdam Belgisch Leger VELDPOSTKANTOOR No. 3. Eis sen, Jac. v.. III R. I, Veldleger. Genders, Th.. 11 Inf. 13 R. I. 3 Div. Veld leger. Hunen, Jacob, 1-13 R. I, 3 Div. Veldleger. O,yen, J. van, 2-2 R- I. Veldleger. Pot, P. Jan, Waalsd'orp, barak XI, Den Haag. Wolfs, Joseph, 3-11-13 R. I„ Troepen in Lim burg. VELDPOSTKANTOOR No. 4* Dijkman, S.. 3 C. 1 B. 5 R. I. Goezinue, C-, 1 C. 3 B. 7 R. T. Hofman, H. A., 1 C. 1. B. 9 R. I. Honingh, 4 C. 3 B. 4 Div. Roninga, 1 B. IS R. I. Jansen, 4e Divisie. Kuiper, P., 1 C. 2 B. 16 R. I. Meijer, J.. 1 C. 1 B. 7 R. I. Versluys, Fr., 1 C. 2 B. 4 Div. Verwei's, A., 1 R. V. A. 4 Div. Vork, B., 18 R. I. Hopstaken, C. G., VII I.B. VELDPOSTKANTOOR No. 7. H, Bartholst, 1 42 L.W.I. Veldleger. C. Haraerpagt, Veldpost 7. Jozef Huiibreckts. Hollandsoh Diep 207.- Leiden Rotterdam Rotterdam 'a-Gravenhage Arnhem Eindhoven Oldenbroek (legerpl.) Ysselstein Rotterdam Leeuwarden Weert Zutphen Nieuwendam Visvliet Berg cn Dal is-Gravenhage Amersfoort VELDPOSTKANTOOR No. 9. Verkoren, 4 R. V. A. 3 Comp. Oostbatterij. J. H. Claus, a/b Hr. Ms. Neptunus. VELDPOSTKANTOOR No. 11, Sergt. Doedenroedoe 1 Bat, 3 Comp. 6 Rog.. Eindhoven. Mil. Joban den Hoogen, 23 R. I. Mil. Pierre Jeucken, Res. II 23 R. I. Mil. Nieweg, 2 Res. VI 23 R. I. Mil. Th. Omloo, 1 Res. II 23 R. I. Mil. P. van-Os, 2-VI-23 R. I.. Boxtel. Korp. J. Sureman (Zureman), 6 Res. 3 Bat. 4e Div. Korp. O. J. Willekes, 3-XI-23 R. I. (2 stuks). Mil.-korp. G. Wolfs, 1-1-23 R. I. VELDPOSTKANTOOR No. 12. Korp. C. Bergackre, l-IV-25 R. I. 51. Blok. Comp. II Bat, 24 R. I. Tjerk Dijkstra, Res, Bat. 2 Comp., Zeeland. Sma. B. J. van Garderen, Troepen in Zee land. Sgt. F. Jonker. 24 R, I. J. V. F-rk, 3 Res. 24 R. I. S.m.i. W. Krabbendam, Bat. 2, Troepen in Zeeland-, Soest Apeldoorn Amsterdam 5Yinterswyk Harlingen Roosendaal Spakenburg Zwolle Jutphaas Amsterdam Rotterdam Rotterdam Venlo Hilversum R'dam-Cbarlois Dordrecht Rotterdam I Yenray K. Lam, Depot YIH VI C Sluis, Troepen in Zeeland. C. A. Lindeman, IX-25 R. I. S. J. v. Oesteren, 4-VIII-25. B. E. Pillen, 2-VIII-25. J. Spoelstra, 25 R. I., Aardenburg. A. v. Wezel, 3 C. 2 Ros. Bat., Zeeland. Th. Willemsen, 4-1X-25. W. Wieggers, oppasser 2-5 R. I. J. Wicherson, 3-VIH. VELDPOSTKANTOOR No. 13. Aantjes, Johs., 17 Reg. Inf. 2 Comp. 1 Bat. 3 Div. Aaneese, J., 3 Compie. 3 Div. Veldleger. Beedeker, H. J„ 1 Bat. 2 Comp. 17 Reg. Inf. 3 Div. Donders, F.. 17 Reg. Inf. Kloosterkazerne 3 Div. 3 Bat. 2e Comp. Breda. Gobea J. Het Militair Tooneel Maastricht. Hoorrweg. G„ Infanteriekazerne Breda. Kolk, B„ 2 Cp- 2 Bt. 17 Reg. Veldleger Breda. Lussenberg, J. P., Staf IH Div. Telefoon Veldleger. Peeters, Gerard, Reg. Baij. 3 Compie. Har derwijk. Schobbers, G„ 3 Comp. 3 Div, Veldleger,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3