Laatste Berlolïteo. WARDA8 SM! AmsfsfdamsGba Jongemannen feeiipi. Ontheffing van Militie en Landweer. Kapelmeester mobilisatie Muziekkorps. fan «feu slechts Gevraagd zoo spoedig mogelijk een FUME 'ASSISTENT - GBRRESPOHDEMT, goed kunnende corrsspondseren in Medsrtandscb, Engelsch en Buitsch, bekendheid met Fransch en Steno grafie strekt tot aanbeveling. Br, onder U Z t690Alg. AdvcBor. A„ BE LA KIAR AzE0mS Amsterdam» ZOMERHUIZEN: Lands Zegen"te Doorn „IJsolheuveB"te Be Steeg. Inwonend Beambte. Bureau lot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. 2DE5 !30ILlll□^.A-,,X,':H^srOC^U\lE^.AJN^,ï, xretm -Wo&xxtsciet@ QO Juni ISl'y Aangifte werd gedaan bij de politio van dief stal, door middel van zakkenrollen, van een gouden horloge met ketting; en voorts van diefstal van twee rjjwjelen, van een kinderwa gen, en van gouden en zilveren sieraden uit een woning daar ter stede. Door de politie, werd in beslag genomen een 'au diefstal afkomstig rijwielalsmede een van diefstal afkomstig gouden horloge dat bij een juwelier daar to stede in reparatie geven. Dc van dezen diefstal verdachte, eene 34-jarige naaister, werd aangehouden. Van eon gestolen rijwiel. Men schrijft ons uit Den Haag: Mejuffrouw M. M. Costor verzocht eenigen tijd geleden dat haar mocht worden toegekend door de gemeento f 100, of zooveel meer of minder als de Gemeenteraad na onderzoek zou in'èenen to moeten bepalen nis vergoeding van d? schade die zij heeft geleden doordien haar rijwiel, dat zij tijdelijk in een gang van het Raadhuis had geplaatst, is ontvreemd. De rechtsgeleerde raadsman der gemeente is van oordeel dat de gemeente in dergelijke ge vallen van ontvreemding niet aansprakelijk kan gosteld worden, omdat zij niet op zich neemt, om de rijwielen te bewaren of te bewaken, doch ten hoogsto toestaat, dat de rijwielen van hen, die in een gemeentegebouw eenigen tijd verblijven, zoolang in dat gebouw worden nedergezet. Op grond hiervan zoudo zeggen B. en W. in hun desbetreffend piacadvies eene af wijzende beschikking op het verzoek van mej. Coster behooren to volgen, ware het niet, dat de ter plaatse als portier fungeerende beambte .der gemeente het rijwiel heeft_ gezet op een andere plaats dan die, welke mej. Coster zelve daaraan had gegeven, doch waarop het rijwiel hinderlijk was voor het in- en uitgaande publiek. Met het oog op deze omstandigheid zijn B. en W. van meening dat, zooal niet verplich ting, althans aanleiding voor do gemeente be staat, om do door mej. C'oster geleden scliado te vergoeden. Zij meenen dat de door de adres sante geleden schade met f 75 ruimschoots zal zijn vergoed en zij hebben den Baad gepraead- viscertl aan adressante dat bedrag toe te kenntn. Koffer leeggestolen. Zuster G. Haveman van Tuk, nabij Steen- wijk, laatst verpleegster in het vluchtelingen kamp te Ede, j.l. Woensdag per stoomschip „Kyndam" via Amerika naar Indie vertrok ken, kwam te Botterdam bij hoé aan boord gaan tot de onaangename ontdekking, dat haaj* koffer met een inhoud van 160 K.G. lijf goederen, geheel was leeggestolen. Een geweldenaar. Donderdagmorgen zoo lezen we in do ,,Prov Dreptsche en Asser Ct. was op het perron te te Assen, zekere Th. KI. uit Hoogeveen, die zoo dronken was en zooveel lawaai maakte, dat een agent van politie het noodig oordeelde hem rasa to nemen. Dat was echter gemakkelijke gezegd dan gedaan, want KI. verzette zich zoo hevig, dat het op een formeel e worstelpartij uitliep. Toen twee agenten to hulp gekomen waren, was hij echter spoedig overmeesterd. Op een handkar werd hij onder voortdurend verzet naar het politiebureau gebracht, waar hij in zijn cel al dadelijk alle ruiten stuk wierp, ■met zijn schoenen. Ook heeft hij een agent nog in de hand geheten. Over de grens gekomen. Tg Maastricht kwamen vier Duitscbe deser- tehrs aan. Tè Nieuw-Amsterdam zijn 'drie Bussische krijgsgevangenen gearriveerd. „De groote Bunte". Onze correspondent te Harderwijk seint: "Wat gevreesd werd is gegekied. Het land goed ,,De groote Bunte" te Nunspeet is verkocht, waarschijnlijk in combinatie met hóutkoopers, aan den koffiehuishouder Jb. Miehelsen te Hulshorst voor f 60.000. Het eeuwenoud geboomte komt onder den bijl. De inbraak bij de firma Begeor. Zaterdagmorgen zijn zes verdachten inzake da inbraak bij de firma Begeer ter beschikking der JustFtie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het zijn de drio vermoedelijke daders Bolkenstein, Klopper en Yeltman, als mede de moeder van den eerste, vrouw Kors en diens stiefvader Lust, henevens een broeder van Bolkenstein. De man, die werd aangehouden pmdat hij verdacht wordt tusschenpersoon te zijn geweest bij den verkoop van don buit, be vindt zich nog aan het bureau St. Pietershal in bewaring. Van het eerste drietal, dat naar men weet eveneens verdacht wbrdt van do verschillende brandkastdiefstallen liicr ter stede, was naar 't schijnt Bolkenstein do leider, die da inbraken bedacht; Klopper moet dan meer de technicus zijn geweest, die do brandkasten bewerkte. De bende beschikte over vertrouwde vrien den, in de oude stad gehuisvest, die er wel voor zorgden, dat het gestolene veilig verborgen werd en niet te lang op dezelfde plaats bleef. Waarhij do ingewikkelde bouworde van vele oude huizen de bende zeer te stade kwam. Door deze aanhouding is do politie overtuigd althans de hoofden der bende in handen te heb ben. Er loppen wellicht nog enkele leden rond, die misschien nog wel eens hier en daar een kansje zullen wagen, maar die, beroofd als zij zijn van hun chefs, toch niet meer gevaarlijk worden geacht. Behalve voor commissaris Heeroma is deze aanhouding ook een groote voldoening voor een beambte van het bureau St. Pietershal, den re chercheur Klein, die ruim een half jaar aan één stuk dag aan dag in do weer was om te trachten een spoor van de brandkastdieven in handen te krijgen. Met groote omzichtigheid moest hij daarbij to werk gaan, want hij be vond zich tegenover een geslepen bende. Het begin van het einde was de aanhouding van twee hoofdlieden der bende, Vermeulen en Haleber, wegens den treindïefstal tusschen Rot terdam en Delft. De leiding ging toen van Ver meulen op Bolkenstein over. Zijn moeder, vrouw Kors, wordt beschouwd als degene, die de bende meermalen van raad diende. Bolkenstein toonde, dat ook een inbreker een govoel van ridderlijkheid kan hebben. Toen hij n.L in. een cel van het Huis van Bewaring werd opgesloten, nam hij afscheid van den recher cheur Klein met de woorden„Je hebt je plicht Van het gestolene is naar schatting twee derde terecht gekomen. Daaronder zijn onge veer alle groote stukken, die ontvreemd werden. Verdronken. Dezer 'dagen zijn drie zwakzinnige mannen, thuis behoorende in het Sint Josephgesticht te Heel, door het omslaan van een roeiboot in de Heelderpeel verdronken. Een 12-jarig kintj i9 te Maastricht spelende voor do oogen der ouders in do Maas geraakt en verdronken. Te Halftveg is een 20-jarig militair van het Beetorpark aldaar en thuis beboerende to 's-Gra venhage, bij het zwemmen in do Ringvaart verdronken; een uur later werd zijn lijk opge haald en naar do gemeentelijke barak overge bracht. Sedert eenige dagen werd uit zijn kosthuis te Zaandam vermist de 67-jarige P. Pondman. Thans is zijn lijk opgehaald uit de Achterzaan. Men vermoedt, aangezien hij erg bijziende is, dat hij, doof de duisternis misleid, te water is geraakt. To Leerdam is de landstormer v. B. bij het baden in d6 Galgewiel verdronken. Hoewel di rect de meest mogelijke hulp werd verleend, jnocht het niet gelukken den man te redden. Da kerkdiefstal t« lipendam. Een rechercheur en een gemeenteveldwach ter yaa Jüjgepdam hebben ia een perceel aan den O. Z. Voorburgwal een bankwerker aan gehouden, verdacht van den diefstal uit do kerk in genoemde gemeente. Gasfabriek stopgezet. Wegens gebrek aan steenkolen is to Krab bend ijute do gasfabriek stopgezet. Drio gemeen ten zitten daardoor in het donker, daar an- doro verliohtójugsmiddelen ontbreken. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken in de juwe lierszaak van do firma S. Spijer aan den Strandweg 65 te Scheveningen. De inbrekers hebben een lichtraam in den vloer van do Oran- je-Galarij, waaronder de winkel zich bevindt, open gebroken, en wisten zich daarna door het plafond toegang tot den winkel te verschaffen. Vermist wordt voor een belangrijk bedrag aan juweelcn en gouden en zilveren voorwerpen. De grootste waarde bevond zich in de brand kast^ en hoewel daarvoor blijkbaar pogingen zijn aangewend, is het den daders niet gelukt deze kast te forceeren. Nader wordt nog gemeld: Zooals gemeld, hebben de inbrekers een lichtraam in den vloer van do Oranje-Gallerie, vóór het Hotel Palace, losgemaakt, 'n Moeilijk werkjo was dit niet, want het lichtraam was gewoon gemetseld; dit eenmaal los zijnde, hadden do inbrekers den weg vrij. Langs een ladder, waarschijnlijk van een bouwwerk weg gehaald, zijn do heeren naar beneden geklom men. Eenige flinke grepen werden gedaan in de toónbanlc-vitrine, do staande vitrine weid bijna, evenals do étalage, geheel leeggehaald. Gelukkig had do firma do wijze voorzorg ge nomen om do kostbaarste stukkeu 's avonds in de brandkast weg te sluiten. Blijkbaar waren do inbrekers niet in het bezit van de noodige werktuigen om deze kast open te breken. Zeor haastig is men, naar 't schijnt, te werk gegaan, want do cassa, waarin ruim tweehon derd gulden, was wel geopend, maar het geld bevond zich er nog in. Een metselaar ontdekte Zaterdagmorgen om 7 uur do inbraak en haalde er een politic-agent hij. Een voorloopig onderzoek werd ingesteld en dadelijk is do commissaris van politio van de 3o afdecling, do heer Sypkens, van het ge beurde op do hoogte gesteld. Do heer Sypkens was spoedig met eenigo rechercheurs ter plaatse. Do ladder werd in beslag genomen, vingerafdrukken werden opgenomen en met politiehonden werd gewerkt. Dit laatste had echter geen resultaat. Het vermiste bedraagt, naar ruime schat, ting, een waarde van f 25,000 a 30,000. Door de warmte bezweken. Zaterdagavond omstreeks halfeen is in de Warlnoesatraat te Amsterdam een heer, blijk baar door de hitte bevangen ineen gezakt en kort daarna overleden. Het lijk, waarvan de identiteit niet is vastgesteld kunnen worden, is naar hot Bin nengasthuis vervoerd. Een Zeppelin. Een uit het noorden komend luchtschip pas seerde Vrijdagavond 9 uur langs de kust, seint men ons uit Hoek van Holland. Te Delft was het schip ook zichtbaar, koer sende naar het westen. Met den kijker wer den drie gondels waargenomen. Zaterdagmorgen werd ook te Scheveningen en in het centrum van den Haag een Zeppelin waargenomen, welke zich op aanzienlijke hoogte boven de zee in de nabijheid der bad plaats bewoog. Het luchtvaartuig dat. de be langstelling trok van een groote menigte, koers te in westelijke richting. Van betrouwbare zijde meldt het Correspon dentiebureau, dat het luchtschip zich bevond op vijf mijlen buiten de kust en mitsdien bui- ten dc Nederlandsche territoriale grens. Muur en steigor omgestort. Zaterdagmorgen is in. de Viottastraat een muur en steiger omgestort. Twee werklieden die daar werkzaam waren werden gewond de een aan het hoofd, de ander aan de beenen. Beiden werden naar hun woning vervoerd. Twee jongens gestikt. Nabij IJlst, waar hij met zijn soiuip lag, ont dekte sohiipper Jellema in den vroegen morgen van Zaterdag brandlucht in zijn tjalkschip, om zijn twee jongens van 5 en 6 jaar te wekken, die voorin sliepen, moest hij over 't gloeiende dek loopen, waarbij hij brandwonden aan do voeten kreeg. Toen hij de jongens boven had gebracht, bleken ze reeds dood, gestikt door den rook. De vrouw en het kind die met den schipper ra de roef sliepen en geen letsel had den hekomen, waren ook spoedig van 't schip. Met liulp van andere schippers is het vuur gebluse'nt. Vermoed wordt, dat het den ge- heelen nacht heeft gesmeuld. Het vaartuig is naar Sneck gesleept, waar dr. Hannema den schipper do hulp verleende. Daar moot de tjalk voorloopig blijven. Een pleegzuster uit '70 '71. Dezer dagen v.erd op de Israëlitische be graafplaats tc 's-Gravr-nhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de op 86-jarigen leeftijd overleden mevr. S. Hijmans geboren Pop, die dc nog eenige overlevende was van de Roode Kruis-zusters ter verleening van hulp in Jen oorlo-* van 1870-'71 uit Den Haag vertrok ken. Als eene "bijzonderheid kan worden vermeld, dat zuster Hijmans toenmaals in tegenstelling met do mot haar vertrekkende zusters, die allen witte kleederen droegen, in het zwart was gekleed wegens rouw over haren echtge noot die kort te voren was overleden. Bij het vertrek uit Den Haag trok die zwarte kleedij de aandacht van nu wijlen Ko ningin Sophie, die, toen zij de oorzaak ervan vernam, zuster Hijmans hartelijk toesprak naar aanleiding van hare opoffering om, ondanks hot pas geleden verlies, toch in den dienst der menschlievendhcid te willen vertrekken. H. M. de Koningin omhelsde haar voor die flinke daad. De kersen. Men meldt ons uit Tiel: Dezer dagen werd hier 't grootste deel van de kersenboomgaarden in en om deze gemeente verpacht. Door het wijzigen van de bepalingen betreffende te stellen waarborgen door de Fruitcentrale, was do kooplust aanmerkelijk toegenomen en stegen de prijzen^ tot 67 c. per pond op het hout. Het gewas is beter dan het vorige jaar. De grootste boombarden brachten achtereenvolgens op: 1360, 1230, f 1194, 1175 en 900. De pluk zou Maandag aanvangen. Te Kapel-Avezaath zijn de kersen hij men- fichenheugeiïis niet zoo duur verkocht als thans. Nieuwe veenbrand. In het Valther- en Emmer Erf schei denveen is weor brand uitgebroken. De burgemeester heeft versterking der politie gevraagd. Do brand in het veen te Exloerveen on Ex- loerboorkyl is thans geheel gebluscht. De droogte. Op do Friesche zandgronden is er door de droogte ook reeds gebrek aan gras en water voor liet rundvee. Men ziet de hoeren met hooi en water naar de weilanden rijden. En liet nieuw gewonnen hooi is ook krap. De toestand is erger dan in den drogen zomer van 1911. Toen gaven winter en voorjaar veel water; nu waren cW.e droog. Een zweefbalion. Te ELst (Bot.) Is op oen hofstede aan den Amhenisehen straatweg eon Duitecho ballon van ongeveer 2 motor middellijn neergekomen Blijkens opschrift mocht het, voorwerp bij daling vernietigd worden. Ter dood veroordeeld. Te Chelmsford, in Engeland, is een jongen van 16 jaar ter dood veroordeeld. Hij had een vrouw van 40 jaar geld afgedreigd en daarbij doodgeschoten. Hei. zien van gruwel-stukken in d#» bioscoop had hem er too gebracht. Hij beweerde verder, dat hij niet had willen schie ten, maar dat de revolver bij ongeluk was afgegaan. Do jury had hem voor clementie aanbevolen op grond van zijn jeugd. De rechter zeido, dat hij te bovoogdor plaatse do aanbeveling van de jury zou ondersteunen. Esperantaj Poomoj. Wy ontvingen ter recensie van den heer C. Chr. Dsoogendyk te Stavenisse eon boekje van zijn hand getiteld; Esperantaj Poemoj. Het boekje bevat 30 versjes en gedichten in de Esperanto-taal, waarvan een 20-tal volgens bekende melodieën gezongen kunnen worden. Deel3 vertaald, deels oor spronkelijk werk, is het geheel zeer zeker alleszins prijzenswaardig en een aanwinst voor Esperanto. Wij twijfelen dan ook niet of het zal zijn weg wel vinden. Wy laten hieronder een der versjes volgen en zullen in een of meerdere volgende nummers van ons blad nog enkele afdrukken, LA HISPANA KNAB0 EN LA N0RD0. Wijze: Vier ia het Zuiden ligt mijn Sjxtnje En la suda Hispanujo Es tas mia patroland', Kie bela kastanujo Floras al la Ebrorand'; Kaj de dolca rozodoro Estas pleBa la aer', Hum la ruga migdalfloro Kroskas apud la vinber'. Nun mi vagas kun liuto Sole jen de dom' gis dom', Nar per mono, ne saluto Rekompencis min la hom'. Kaj la ricevita mono Muite estas ankaü ne, Car jon estas ne persono Aüskultanta je mi tre. Tiu nobul' nun min premas, Nun la sun' kusigas sin, Kaj malvarma mi nun tremas Sub pikiloj de la piu'. Forgesitaj la kantatoj El la kara sunoland', Mi sopiras al kreskajoj Ha la flora Ebrorand', Je rifcol ta lasta festo, Oui kantis en la mond', Hum ea bela festa vesto Oni dancis en la rond'. Kaj dum turnis sin la paroj En la ora vespersun', Al la miaj okulharoj Varmaj larmoj pendis nun. Car mi pensis al la dancoj, Al la patrolandkutim', Al koloroj kaj nuancoj Al la gestoj kaj esprim'; Kiam ja la suda sango Pii rapide fluas for Oni dancas la „Fandango", Kan tas je la citra ïior', La suferon de|a koro Plue ne eltenas mi, Mi ja mortos pro doloro, Tiel sopiradas mi. Je kutimoj Hispanujaj Mi sopiros gis la fin', Sub la ombroj kastanujaj Oni enterigos min. Opening Staten-Ceneraal. Naar wij vernemen staat thans vast, dat de Koningin 28 dezer de Vereenigde Zitting van de Staten-Generaal in persoon zal openen, g©- hecl op dezelfde wijze als in den laats ten tijd in September geschied. Minister Cort. De ongesteldheid waaraan Minister Cort van der Linden lijdende is, heeft een gunstig ver loop. Benoemd tot vaandrig. Benoemd tot Vaandrig bij het le reg. inf. P. H. Meyer van het depót bataljon tc Assen. De nii'icien-sergeanten M. Lvan Nispen en Westerduin van het regiment jagers zijn benoemd tot vaandrig bij het 15© regiment in fanterie, doch zullen tot nader order onder scheidenlijk dienst verrichten bij het Res. I en het regiment jagers. Ingedeeld. De le luitenant der inf. J. H. W. Bruins, van gedetacheerd uit Oost-Indië teruggekeerd, is ingedeeld bij het 18e regiment infanterie. Uit de Staatscourant. Benoemd tot off. -v. gez. 2do kl. hij de zee macht de artsen S. L. Anholt en V. M. J. Eettlitz. Consulaat te Petrograd. De heer IV. J. Oudendijk, Consul-Generaal, werkzaam hij het Departement van Bui ten - landsche Zaken is tijdelijk toegevoegd aan het gezantschap der Nsderlanden te Petrograd. Gedurende de afwezigheid van den gezant Baron Sweats de Landas Wyborgh, dio einde Juli met verlof hier te lande wordt verwacht, zal de heer Oudendijk belast worden met do waarneming van het gezantschap met den titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd Mi nister, welke titel door hem tijdens zijne mis sie te Teheran reeds werd gevoerd. Militairen verdronken. D© n,-" --ieu F. Peters, wonende te Zelhem, in garnizoeb bij het wielrijdersdepót te Gouda, is Zondag bij het zwemmen in den LJosel plot seling in de di.pte verdwenen en levenloos op gehaald. Te Pannorden is in den Rijn bij het zwem men de soldaat-commies Roelofsen verdronken. De Nederlandsche deier,atie te Stockholm. Onze bcriehtgc-ver te Stockholm bevestigt het bericht, dat do heeren Troelstra, Albarua en Van Kol op 23 Juni naar Nederland ver trekken voor de beëediging; gedurende hunne afwezigheid komen de heeren Wibaut en Vlie gen naar Stockholm. Onze scheepvaart. Het stoomschip „Luna". van de Koninklijk, Nederlandsche Stoombootmaatschappij, is Zon dag langs de noordelijke route met een lading pitch-pine van Noord-Amerika in IJmuiden aangokomen. Oorspronkelijk was dit stoom schip naar Rotterdam bestemd, doch werd wegens do staking in laatstgenoemde haven voorloopig naar 1 Jmuiden boorderd. Daar wacht hot nu op verdere instructies van de reederij. Verder kwam nog in IJmuiden binnen hot stoomschip „Zaanland", van den Koninklijken nollandsohen Lloyd, dat 22 Januari van Am- stordain m buenos-Ayres aankwam en nu met oen lading mais van daar terugkeerde. Dit stoomschip heeft wegens den verscherpten duikbootoorlog langen tijd in Vigo gelegen en ging van daar naar Gibraltar terug om te bunkeren. Na onderzoek door do Britsoho autoriteiten kreeg het toen een vrijgeleide mede, zoodat liet geen BritsChe haven behoefde aan te loopen. Brandgevaar In de Venen. In verband met het brandgevaar in dp venen in dezen tijd van. felle droogte, zullon te Nieuw-Weerdinge en Emmer-Compascuum tij delijk zeven rijksveldwachters worden gedeta cheerd, wier taak het zal wezen toezicht to houden op naleving van de verordening op het branden van vuur en dergelijke. Dosr Nederlanders co/cd. Met het Zondag in IJmuiden aangekomen Nederlandsche siA^-uivcinp- „/aiauianü" werden zestien schipbreukelingen- vau de Noorscho bark „Perfect" aangebracht. Deze bark was door een duikboot met kanonschoten in den grond geboord. Onzo berichtgever te IJmuiden vernam van kapitein H. A. Hanson, die het bevol voerde over de Noorsche bark „Perfect", dat dezo met een© lading tarwe van Baliia Blanca naar Kopenhagen bestemd was. Op Donderdagsmor gens kwart over negen, werd het zeilschip, toon het zich op 64 mijlen rechtwijzend west van Utvner m N-.oi'w eg&a bevond, eensklaps beschoten. De kapitein gaf order zeil te minde ren en op tc hwveo, v. ijl hj moede, dat do duikboot zou nad- re.-i -> - o" i: imar De duikboot kwam wel naderbij, doch bleef nog op ougeveer vier oi vni myieu aistauu, zoodat de Noren niet konden onderscheiden tot welke oorlogvoerende mogendheid dc duik boot behoorde. \an deu onderzeeër werd aan één stuk doorgevuurd, zoodat de gezagvoer der, die het groote gevaar voor zijne opvaren den inzag, order gat de booten tc 6trijken en het schip te verlaten. In twee booten roeide men toen weg van do bark, welke flink geraakt werd en langzaam wegzonk. Toen het schip bijna gezonken was en men begreep, dat het niet meer te redden zou zijn, trachtte men van d© plaats des on- lieils te komen en de scheepvaartroute of d© Noorsche kust te bereiken. Do duikboot had ongeveer vijftig schoten gelost. .sa zes uren in de booten te hebben doorge bracht, werden de schipbreukelingen reeds op gemerkt door het stoomschip „Zaanland", dat hen liefderijk overnam en ze te Umuiden aanbracht. De „Perfect" was een ijzeren hark van 1088 bruto en 1029 netto registerton. Het be hoorde aan d© reederij J. B. Linnaae in San- defjord en werd in 1877 op eeno werf te Port Glasgow gebouwd. Zeppelin boven ons land. Zondagmorgen ongeveer 5 uur passeerde noordelijk van Heeronveon een Zeppelin, waar aan drie gondels. Do Zeppelin zweefde op groote hoogte. Hot stovende ii.| oostelijke richting, doch het bleek, dat de bemanning niet zeker van den weg was, ondanks de bui tengewoon heldere lucht. Hot veranderd© nu en dan van koers, blijkbaar om zich te oriën- teeren. Bij dit koersen in verschillende rich tingen daalde de Zeppelin soms vrij laag. Dat er heel wat gekoerst is, blijkt hieruit, dat ruim ©en uur later het luchtschip Donkerbroek pas seerde, nu snel in oostolijko riph-nng steve nende. Men bericht ons uit Hoogezand, dat aldaar Zondagmorgen het luchtschip is gepasseerd in Oostelijke richting, tusschen half zes en zes uur. Ook boren Assen is des morgens om 6 uur de Zeppelin waargenomen in Oostelijke rich ting koers zettende. Git Winschoten deelt men ons mede: Zon dagmorgen van half zes tot halfzeven vertoefde boven oostelijk Groningen een Zeppelin, die daarna westelijk koerste en om zeven uur boven Vries werd jgezion. Te Bellingwolde, Veelerveen on Vriescholo schoten grenswachten op de Zeppelin. Git Harlmgen meldt men ons: Omstreeks vier uur in den morgen voer gisteren een Zep pelin over onze stad. De ingezetenen waren reeds gewekt door liet lawaai der ronkende motoren. Het garnizoen begrootte het lucht schip met menig salvo geweervuur. Doch dit vervolgde kalm zijn weg in Zuid-Öo6telijke richting. Zondagochtend tegen o uur is het luchtschip boven Leeuwarden waargenomen. Het kwain uit do richting Harlingen, de spoorlijn vol gende, en koerste in Oostelijke richting naar Groningen, waarbij d« spoorlijn als wegwijzer scheen dienst te doon. Het Algemeen Hoofdkwartier meldt: De Zeppelin, welke jl. Zaterdag omstreeks 9 uur des avonds op verschillende punten der kust van Zuid-Holland boven de Noordzee kon wor den waargenomen heeft zich, zooals uit de berichten van do wachtposten is gebleken, op geen enkel punt boven ons rechtsgebiedop gehouden. Er bestond dus van Nederlandsche zijdo geen enkele reden tot eenigo handeling tegen bedoeid luchtschip. Hoog Militair Gerechtshof. Hot Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tégen Albert Kuipers, milicien-sald^t der infanterie, die in eersten aanleg door den Krijgsraad to Arnhem was vrijgesproken van do beschuldiging als zoude hij t© Balie, ge meente Rolde, in den nacht van 3 op 4 Septem ber 1916, opzettelijk H. Ooste bring met een mes een steek in den hals hebben ge geven, waardoor de getroffene door verbloeding is gestorven. Het Hof deed bet vonnis van den Krijgsraad te niet. verklaarde beklaagde schuldig aan mishandeling don dood ten gevolge hebbende, tijdens hot plegen van welk misdrijf nog geen vijf jaren zijn verloopen sedert de schuldige eeno tegen hem wegens mishandeling uitge sproken gevangenisstraf geheel heeft onder gaan, en veroordeelde beklaagde deswege tob twee jaren gevangenisstraf, met ontzegging van het reclit om hij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. SPECIALE MERKEN: „WARDAR" MANUFACTORY of EGYPTIAN CIGARETTES. HAhDELSMEIÏK i Steunt-Naderl: Nijverheid KOOPT BALLON LÜCIFËItg PRIMAtROODHOUT-VONKVRIJ ERINGSCHESTOOMLÜCIFERSFABRIEKEN.BREDA Heerlijke vacantieoorden voor JONGE MANNEN en JON GENS in do schoonste streken van ons land. Vraagt inlichtingen ten bureele, Amstel 228, tel. 'Noord 6227. Op verzoek wordt het Juni-propagayd^nummer van h*t Ver- eenigingsorgaan „DE JONGE MAN" gr&tis en Geeft U spoedig op. i franco toegezonden, Gevraagd in een Weeshuis, een BEAMBTE, P. G. voorleiding een er Jongensatd. Kennis van Gymnastiek strekt tot aanbeveling. Aanvang- salaris 300 per jaar boven kost, in woning en geneesk. behandeling. Brieven met uitvoerige inlichtingen motto Weeshuis. Alg. Advertentie- Bureau ROGMA Co., Amsterdam. BATAVUS RIJWIELEN Nederlandsch fabrikaat A. GAASTRA, Fabrikant, Heerenveen. Privaatles 25 cent. Voor jong en oud. Ned. taal. Reke nen. Duitsch, Engelsch, Fransch, Boekhouden (met diploma's). Vyf of miuder vakken samen 25 cent per week. We sturen de les franco per post. De leerl. zenden daarna per post hun werk in. We kyken alles na en sturen het per post terug. De lessen zjjn zoo duidelijk en eenvou dig, dat zelfs kinderen van negen i'aar zo met gemak kunnen volgen, 'oor de proeflessen behoeft niets be taald te worden, als men er niet in allo opzichten dubbel en dwars over tevreden is. Vraag gratis prospectus aan INSTITUUT HGLARH0F, De Clercq- straat 75, Amsterdam. Voor 1 Duübeltje oer week FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH óf BOEKHOUDEN voor iedereen te leeren. TAAL en O per 3 maanden. Les SCHOONSCHRIJVEN maakt u spoedig de beste ochryver. Stenografie cn'Aardrijkskunde volgens prospectus. Stuur briefkaart oin een proefles T'. TPS®» aan Cursus ZELFONTWIKKELING, B I L D E R D IJ K S T R A A T 38, AMSTERDAM. Ja. Onze lessen zijn goedkoop, praktisch en gemakkelijk te volgen. ïsn Diiiiiie- pliclitip wordt govsstisd op liet feil, dat zij, die eens ver bintenis volbrengen ais matroos bij de Koninbiijtie Marine voor den tijd van VU ioor wsr- tóiita dienst en i1/2 jaar reservedienst geheel vrijgesteld zijn van hunne nliiiiie- en landweerverplichtingen. Men ben zich ook ver binden voor VU jaar werke- lijken diens) en jaar reservedienst en is iau even eens vrijgesteld- Premie na disnsieindiging is p!m. f 4Ü8.- (bij VU jaar) en pk f 550.- (bij VU jaar). Vraagt nadere iniichtin- flngen per briefkaart aan den commies van Aanne ming der Marine te Wil lemsoord of bij hei Bureau van den PJaatseiijken- of Garnizoenscommandant. 's-Gravenhage, 1 Februari 1917. Dc ?.1iniGtcr van Marine, J. J. RAEV150NNET. Bij het MOBILISATIE MUZIEKKORPS van een bataljon, gelegerd in de nabijheid van H a a r 1 e in, is vacant de plaats van KAPELMEESTER. Sollicitaties in te zenden onder lett. M 76, Alg. Advertentie Bureau ROUMA Co., Amsterdam, met volledige opgave van belcleede functies en overleggiug van getuigschriften. Terugzending hiervan verzekerd. Keizersgracht 153 - Leliegracht 30 - Amsterdam. Tel. N. 10789 en 3038. Curatori um Mr. Dr. C. F. SCHOCH, Hoofd directeur der SurinaamsaheBank. H. J. CALKO DN. Burgemeester van Edam, huiteug. Lid d. Ged. Staten. Mr. IT. S MEEN GE, Lid der Tweede Kamer. W. N. WEN TERSHOVEN, Secr., Gep. luit.-kol. O. E L., Amersfoort. Opleiding per brief voor aüe examens. Speciaal: schriftelijke cursus In methodisch en hygiënisch spreken, zeer aan te bevelen voor H.H militaire instructeurs, alsmede leergang voor verbintenis Reservekader. De leiding der Cursussen is in handen van mensehen' van erkende bekwaamheid. Aangename methode billijke condities goede resultaten. Voor nadere inlichtingen vrage men de interessante brochuro, die voor de lezsrs van „Do Sohlat9r.courant" gratis verkrijgbaar Is

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 4