Nd. 445 Woensdag 2U Juni 1317 Orgaan voor Leger en Vlooi. uorlogsmeuws^ BEHOUDEN. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. DERDE JAARGANG. SOLDATENCOURAN ItliDACTIE lüN ADMINISTRATIE VALERIÜSSTB. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCIir.TNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor AdvsrtentiSn wende men zien :ot Amsterdam. Pry3 dér Adverteuticn j<;r deelteg&a op de cvtiod», deYdö et vlc/Io raducGe. onze Administratie, Tkilrliitttnal 109 regel 80 cent. Voor lri frezend* u Mvrfe- sagina dubbel t&rtei. By abonnement Onze plaat biedt ons hier een tooneeltje Qit den loopgraven-strijd, zooals die op bijna alle fronten wordt gevoerd en niet het minst op het Westelijk front. Daarheen verplaatst ons dit plaatje ook. Een afdeeling Engelsche troepen wordt aangevallen door Duitschers en vuurt nu om de aanvallers terug te dryven, terwijl een officier hen aanmoedigt. Op den voorgrond rechts komen even de tegenstribbelende paarden van een municie-wagan te voorschijn, die bang zijn geworden voor het vuren. Best mogelijk, dat weldra de Engelschen uit de loopgraaf springen en den vijand te lijf gaan, maar mogelijk eveneens, dat zij moeten wijken voor de Duitschers. Geen audiëntie. Blijkens een bericht in de Staatscourant wordt door den Minister van Oorlog deze week geen audiëntie verleend. Dringend verzoek. Dringend verzoeken wij bij correspondentie mét ons of bij toezending van postwissels, steeds duidelijk het volledige militaire adres van den afzender te willen vermelden. lie toestand in oen (Burenstrijd. Zullen we nog zien gebeuren, dat Rus land een afzonderlijken vrede sluit met de Centralen Deze laatsten willen welheb officieuse Puitsche blad, de ,,Nordd. Allg. Zeitung" heeft heb ronduit gezegd Duitsch- land is bereid tot een vrede met Rusland onder het beginselgeen annexaties, geen schadeloosstellingen, en de Oostenrijksche pers begroet dit denkbeoLd met geestdrift. Het ,,Neue Wiener Tagebl." meent, dab de woorden van den rijkskanselier voor eenige weken den vrede een flink stuk na- dor hebben gebracht en de beschouwingen van de „Nord-d." zullen nu den muur door breken, die nog Rusland en de Centralen scheidt. Is dit optimisme in Oostenrijk te ge waagd? Zal Rusland ingaan oo de lokstem van heb officieuse Duitsche blad De Doema wil nog van geen afzonderlijken .vrede hoo- ren, integendeel in een motie eischte zij de voortzetting van het offensief, maar al weten we zeker niet precies hoe de situatie eigenlijk in het Russische rijk Ï3, uit de dikwijls tegenstrijdige be richten, die we vandaar vernemen, moeten we wel opmaken, dat de toestand er treu rig is, dat vooral het leger er gaarne het bijltje bij zou neerleggen. De minister van oorlog-Kerenski moge al het front afreizen; hij moge er zijn. gloeiendsto woorden, zijn schitterendste redevoeringen uitspreken, elke dag opnieuw bewijst, dat het leger niet meer paraat is, niet meer bereid of geschikt den oorlog voort te zetten. Eiken, dao- ko 150e week. Van 11. tot 18 Juni. 11 Juni. De samenstelling van de Iersche conventie wordt door de Engel sche regeering bekend gemaakt; zij zal bestaan uit 101 leden. In Spanje treedt een ministe- rie-Dato op. Amerika zendt een nota aan de geallieerden en aan China over de binnenlandsche oneenigheden in China, welke nota misnoegen iwekt in Japan. De Bulgaarsche premier Ra- doslavof deelt de Bulgaarsche eischen mede, n.l. Hacedouië, het Moravadal en de Dobroedsja. 13 Koning Konstantijn van Grieken land doet afstand van den troon ten behoeve van zijn (tweeden) zoon Alexander. Heb Engelsche Lagerhuis ver werpt met 149 tegeu 141 stemmen heb beginsel van Evenredige ver tegenwoordiging. M Vijftien Duitsdie vliegers doen een aanval op Londen, waardoor vele mensohen worden gedood en gewond. Koning Alexander van Grie kenland legt den eed als zooda nig af. IA Het hoofd der politie te Peking Tsjiang Tsjao Toeng aanvaardt de functie van •waarnemend eersten minister en onderteekent Let be sluit van den president, waarbij het parlement wordt ontbonden. De blokkade yau Griekenland i» opgeheven.. men er berichten van muiterij der soldaten, van dronkenschap en uitspattingen in troe- penafdeelingen, van onlust om aan te val len. Zoo erg wordt de toeetand ingezien, dat het Russische officierscongres de over tuiging uitsprak, dat de groote meerder heid van het leger meer en meer wordt ge desorganiseerd. Wat men daarvan vertelt is inderdaad voor een oorlogvoerend 'land ook schrikbarend. Do krijgstucht is er zoo goed als geheel uit. Wacht- en patrouille diensten worden met de grootste zorgeloos heid gedaan. Geheelo troependeelen weige ren dikwijls stelselmatig te gehoorzamen. Officieren, die men niet lust, vervangen de soldaten door anderen, die niet zoo lastig zijn, en als men onbeminde officieren niet op andere wijze kan kwijtraken, worden ze vermoord. Om de legeraanvoerders geeft men heeler ial niet meer. Dit is een beeld van den toestand van het Russist&cJ leger. Er zullen daar wel uit zonderingen onder zijn, en hier en daar ver nemen we van Russische aanvallen. Doch van een eigenlijk offensief niet, en over 't geheel blijft het heel rustig aan het Russische front. Van hun kant denken de centralen er ook niet aan den strijd te ontketenen, waardoor zij misschien de verbittering der Russen zou den opwekken en hun krijgslust verhoogen. Maar moet men zich verwonderen, dat een mogendheid met zulk een leger zich licht tot den vrede laat overhalen, en zal men zich verbazen, als werkelijk zoo'n vrede spoedig tot stand komt? Uitlatingen in de pers wijzen er reeds op, dat men daar in Frankrijk wel voor vreest. Toch is die vrees niet zoo groot, dat men er den oorlog, en het oorlogsdoel, de verplet tering der militaire macht van Duitschlaud, om zal opgeven. Men rekent daarbij op Amerika's hulp, die, meent men, weldra zal blijken meer waard te zijn dan die van Rusland, ooit was. Want de Vereenigde Staten geven niet alleen geld, zullen niet alleen over eenige maanden legers sturen over den Oceaan, zij richten een ontzaglijk aantal vliegers af, 1000 tegelijk, die weldra als een zwerm vogels het Duitsche front in 't westen zullen verontrusten. Afwachten En insgelijks afwachten, of, wat men ook hoopt, in Frankrijk en Engeland, de offen sieven in het westen de Duitschers er toe zullen brengen, den nek te buigen, den vrede der geallieerden aan te nemen. Tot nog toe lijkt die hoop niet stork; de offen Als eerste Nederlandsche burger- minister van Oorlog treedt op mr. B. C. de Jonge, tot dusverre ad ministrateur aan heb Dep. van Oorlog. -De Raad van Arbeiders en Soldaten in Rusland verwerpt de deelneming aan de conferentie der socialisten uit de Entente- landen en zal alleen deelnemen aan de algemeone soc. conferentie te Stockholm. Lord Rhondda, president van de Local Government Board is tot Britsch minisber v&n voe dingsmiddelen benoemd. In Hongarije treedt het ,,kies- rechthervormingsministerie-Ester- liazy" op. In verband met de a.s. Iersche Conventie besloot de Engelsche regeering alle Ieren, die nog ge- vaugen zitten wegens deelneming aan de rebellie, in vrijheid te stel len. Namens de Fransche socialis ten verklaart Renaudel in de Fransohe kamer, dab 'deze zich aansluiten bij de actie der geal lieerden ter verzekering van te ruggave van Elzas-Lotharingen en de bezette gebieden. De Zwitsersche pacifist Grimm wordt uit Rusland verbannen. De Doema verklaart zich voor een onmiddellijk offensief. De Russische regeering wil oen intergeallieerde conferentie ter herziening van de vredesdoelein-- den, uitgezonderd het verdrag van Londen betreffende het ge zamenlijk vrede stuiten, sieven van dit voorjaar hebben de Duit schers wel teruggedrongen, maar zij zijn nu weer tot staan gekomen. Ook, dat in Vlaanderen, het laatste, waar de Engelschen weer begonnen met een krachtigen stoot, die dadelijk een overwinning bracht en de bezetting der dorpen Meseines en Wyt- schaete, of liever de puinhoopen dier dor- pen. Doch daar i9 het bij gebleven. Tien dagen, en meer, zijn er sedert verloopen. Wel zijn de Duitschers in dien tijd weer wat verder teruggegaan op dit front, maar ook uit de Engelsche berichten is op -te ma ken, dab die terugtocht, welke trouwens slechts over korten afstand liep, inder daad een strategische terugtocht was, niet gedwongen door den aanval van den vijand. Want een eigenlijk nieuwen aanval, een tweeden stoot hebben de Engelschen niet gedaan. Dit offensief in Vlaanderen is in derdaad gauwer verslapt dan een der an dere. Zoo gauw zelfs, dat wij gelooven, dat er iets anders achter zit. 't Is niet te geloo ven, dat de Engelschen deze onderneming nu al hebben opgegeven, dab zij er niet meer aan denken om vorder door te dringen in België. Misschien wacht Haig op nieuwe, greote versterkingen; ook heeft men al ge sproken van samenwerking met een Engel sche vloot aan de Belgische kust. De 6tr:jd in Vlaanderen kan dus wel weer verleven digen, maar opmerkelijk blijft toch, dat doze poging hier der Engelschen betrekke lijk zoo weinig sncces hach EWGELAND. Een luchtaanval. LONDEN. Officieel. Twee luchtschepen, waarvan er een neerviel, ondernamen een aanval op een plaats aan de kust. die met zes bommen beworpen werd. Een grcot aantal huizen werd beschadigd, twee men sohen gedood en zestien gewond. Door een ander luchtschip werd een stad aan de oostkust van Engeland zwaar gebom bardeerd. De afweerkanonnen wisten het luchtschip te verjagen en hebben het waar schijnlijk beschadigd. Nadat het luchtschip een aantal bommen op open steden had go- worpen, werd het door vliegers tot dalen, gebracht en vernield. In Oost-Engeland werd geen schade veroorzaakt. LONDEN. On een druk bezochte vergade ring die in de Opera te Londen werd gehou den en waarvan de Lord Mayor de leiding had, besloot de regeering te verzoeken een politiek te willen volgen die het onophoude lijk aanvallen van Dnitsohe steden beoogt als represaille maatregel voor het vermoorden van onschuldige vrouwen en kinderen ten gevolge van de op de open steden onder nomen luchtaanvallen. Het lid van 't Lagerhuis Basilpeto zeide, dat de repressaille aanvallen door de Brit ten en de Franschen te 6amen moesten wor den ondernomen. (Het lid van het Lager huis Warwick Brookes zeide, willen de re pressaille maatregelen effect hebben, dan moeten ze op zoo ruim mogelijke schaal ondernomen worden. Majoor Poplar zeide, ik heb pas de doodkisten van de vermoor de kinderen gezien. Hunne familieleden eischen op luiden toon repressaille maat regelen. LONDEN. Vroeg in den ochtend naderden eemge vijandelijke luchtschepen de Oost en Zuid-Oost kust van Engeland. Twee kwamen wat meer landwaarts, de een kruis te over Kent. Deze laatste wierp bommen dio eenige schade veroorzaakten en in een kustplaats brand deden ontstaan. Eén Zeppelin vloog in brand en werd vernield. LONDEN. Een corresp. van de Zuid kust meldt, dat in één stad, die nu bezaaid is met glasscherven, de eerste onploffing Zondagochtend om half drie plaats had. 'Naar het Duitsch.) Hifdegard had nog geen woord gezegd. Zij voelde, dat zij niet in staat was tot denken, naar bloed bruiste nog van de kussen, die bij op haar lippen had gedrukt. Reeds klonk het signaal, dat hefc binnenrijden van den trein aankondigde. „U moet weg, mijnheer Werdaul" riep Hil degard. „Kom meel" drong hij aan. „Ga met mij mee naar stad! We zullen daar overleggen wat ons verder te doen staat. Wij zullen onze toe komst bespreken". Hildegard schudde het hoofd. „Ja, ja, wij zullen overleggen wat ons te doen staat. Maar kalm, zonder opwinding. Ieder voor zichzelf. Ook n zult u bezinnen, mijnheer Werdaul" zeide zij. „Geloof je dan, dat ik mij niet reeds bezon nen heb? Dat ik die gedachte niet reeds dagen lang bij mij omdraag? Wat mij ontbreekt in mijn leven, dit weet ik al lang! Maar nu, nu ik het geluk gevonden heb, houd ik het ook vast! Ik ben geen dwaze dweper, ik ben een man van de daad, en ik zal mij heb leven inrich ten zooals ik wil en moet. Kom mee, Hilde gard 1" „Neen, ik wil alleen zijn. Vaarwel!" zeide zij op vasten tooa. „Kom dan van avond naar stad. Ik wacht je vóór den Mittelsbach-fontein. Wij gaan dan samen naar een of andere stille plek, waar wij praten kunnen". En daar zij weer het zwijgen bewaarde, fluis terde hij haar in zijn opgewondenheid min of meer toornig toe: „Denk je^dan, dat? ik van avond weer rustig tegenover je aan tafel zou kunnen zitten? Je met ,,u" en „juffrouw" aanspreken? Neen, ik heb in den laatsten tijd genoeg zelfbeheersching Het langgerekte fluiten van de lucht- torpedo's werd duidelijk gehoord. Er brak op vorschillende plaatsen brand uit, maar men was bet vuur spoedig meester. Eén torpedo verwoestte een aantal oude land huisjes en boorde een gat van 9 voet diepte en 30 voet middenlijn in den grond. Een correspondent aan de Oostkust meldtZoeklichten ontwaarden een Zep pelin toen hij van zee af naderde. De ka- nonnen kwamen toen onmiddellijk in actie. De Zeppelin deed wanhopige pogingen om het afweergeschut te ontwijken en slaag de er in een paar mijlen meer landwaarts te koersenintusschen werd hij echter door het afweergeschut getroffen. De Zeppelin- commandant. die het gevaar bemerkte, trachtte zoo hoog te stijgon, dat hij buiten heb bereik van het geschut kwam en zette koers in de richting van de zee. Vliegtui gen achtervolgden hem. De Zeppelin schoot op de vliegtuigen, maar slaagde er niet in den aanval af te weren. Na verloop van eenigen tijd vloog hij in brand en daalde al brandend onder het gejuich van duizenden toeschouwers. Het brandende luchtschip viel op een akker op eenige mijlen af- stands van de zee. In een belendend veld werden vijf verpletterde lijken gevonden en in oen ander vekl vijf lijken die geheel verkoold waren. BERLIJN. Officieel. Een van onze marinel uchtvaarteskaders deed in den nacht van 16/17 Juni onder bevel van kapitein Victor Schiitze een aanval op belangrijke vestingen in het zuidelijk deel van Engeland met blijkbaar succes. De luchtschepen moesten verbitterde gevechten met Engelsche zee- en landstrijdkrachten, zoowel als vliegers, doorstaan. Hierbij werd na den aanval de ,,Z. 48" door een vijan delijken vlieger boven zee brandend naar beneden geschotende geheele bemanning, waaronder de kapitein, vond hierbij den heldendood. De overige luchtschepen keerden be houden terug. De ontploffing te Aahton under Lyne. LONDEN. Officieel, wordt thans uit Londen gemeld, dat bij de ontplof fing te Ashton under Lyne 41 menschen gedood en 130 gewond werden. De ontplof fing werd door brand veroorzaakt. Het meerendeel der werklieden kon zich in vei ligheid brengen. FRANKRIJK. Van hei Westelijk Oorlogster-rein. Het Engelsch-Fransche offensief. LONDEN.' Sir Douglae Haig meldt. De vijandelijke artillerie is Zondag krachtig werkzaam ten z. van Croiselles, ten z.w. van Lens, en op verschillende punten tus- schen Armentières en Yperen. Zeven Duit sche vliegtuigen' zijn neergeschotentwee ervan vielen in onze linies, drie anderen werden uit zich verdreven. Twee onzer vliegtuigen worden vermist. PARIJS. Officieel. Ten oosten van Cerny gaven de Duitschers een hevig vuur af op de Fransche stellingen bij Rovelle. Toen hun stormkolon nes zich in de loopgraven verzamelden, wist de Fransche artillerie een aanval te verijdelen. Meer naar het oosten werd de artilleriestrijd 's nachts uiter3 hevig; in den Hurtebise-sector werden Duitsche verken- ningstrcepen door heb Fransche vuur uit eengejaagd. Ten oosten van Reims en ten noorden van Embermesnil in Woevre en in de Vogezen hij de R-ilsenfirst slaagden Fransche overvallen, waarbij krijgsgevan genen werden geanaakt en talrijke onder shands werden vernield. BERLIJN. Officieel. Legergroep- Rupprechl: In Vlaanderen was de artilleriestrijd ten zuidoosten van Ype ren en ten noorden van Armentières hevig. Ten zuidwesten van Warneton deden de Engelschen tweemaal een aanval, doch zij betracht, eu nu, waar ik je kussen ontvangen heb, nu kan ik dehuichelarij niet langer vol houden! Je tomc, ik wdét het je zult komen!" Bij ging, de trein stoomde binnen. Hildegard ging langzaam terug, de schoone natuur en de zon weer tegemoet. 'Lij had er naar verlangd alleen te zijn, om tot zichzelf te komen; had gemeend, dat zij dadelijk weer zichzelf rustig meester zou zijn, zoodra hij niet meer in haar nabijheid was, en nu, hier in de stilte, brak het eerst in een wild gejubel in haar los. Bemind worden I En zij had weder- Jceerig lief! Het Geluk wenkte haar toe, haar, óók haar, het echte, volle, heerlijke geluk. Dat zelfde Geluk, dat zij reeds lang had opgegeven! Um haar heen werd het vol-zomer, overal bloeien en groenen en rijpen. En zij voelde dat zij daarbij behoorde, behoorde bij een leven, dat het leven waard was en niet langer was een vreesachtige, die op een afstand bleef. Zij zou zijn vrouw worden 1 Het duizelde haar. Nu voelde zij eerst goed, hoeveel verlangens zij jarenlang teruggedron gen, in zioh begraven had. Zoo lang had zij zichzelf gedwongen slechts aan anderen te den ken, altijd weer tot zichzelf gezegd, dat zij voor zich niets te wensclien had, eenvoudig haar plicht doen moest. En nn ontstelde zij. nu haar lk ontwaakte'en zijn volle deel van het leven eischte. Toen zij binnentrad, week haar het bloed uit het gezicht. Emmy was reeds op en had ge schreide oogen. Raadde zij misschien, met het aan zenuw achtige menschen eigen fijne gevoel, de waar heid r* (Jf was het mogelijk, dat zij beluisterd waren, dat de een of andere kwaadwillige haar reeds had overgebracht, wat er gebeurd was? Maar dadelijk daarop lachte zij over haar eigen schrikEmmy had het weer eens met een van habr dienstboden aan den stok gehadZij had het ook wel dadelijk kunnen bedenken Zij wierp haar een bestraffenden blik toe. fcjpaar je tranen, kind! had Hildegard haar werden teruggeslagen. Van hot kanaal van La Bassée tot don spoorweg AtrechtKa merrijk levendige artillerie-actie. Bij Mon- chy en Croisilles zetten de Engelschen hun aanvallen 's morgens en 's avonds voort. Terwijl de vijand ten oosten van Monchy volkomen werd afgeslagen, drong hij ten noordwesten van Bullecourt tijdeliijk in onze loopgraven. In tegenaanvallen, waar bij wij hem ruim 70 gevangenen ontnamen, werd de stelling heroverd. Ook ten zuid westen van Kamerijk evenals tusschen Som- me en Oise betoonde de vijand zich bedrij- viger dan den laatsten tijd. Legergroep-Kroonprins: Aan het Aisne- front groeide het vuur nu eu dan tot aan zienlijke sterkte. Aan den Chemin des Da mes drongen 'b avonds stormtroepen van een Beiersch regiment een Fransche stel ling binnen ten noordwesten van de Hurte- bise hoeve, en veroverden een bergtop, en handhaafden zich tegen drie hevige tegen aanvallen. Wij maakten 25 Fransche krijgs gevangenen en veroverden vier mitrailleurs. In Champagne vaak hevige vuuractie. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein, Aan het Russische front. PETROGRAD. Geweer- en artillerie vuur op verschillende gedeelten van het front. Den 15den Juni beschoten Russische bat terijen vijandelijke reserves, die zich ver zamelden in de buurt van Sjelof. Vier Russische aeroplanes wierpen bom men op het station van het buurtepcor bij het dorp Vessen. Een vijandelijk escadrille, bestaande uit zeven machines, bombardeerde Dunaburg en omstreken, maar richtte slechte weinig beteekenende schade aan. Russische artillerie schoot in de buurt van de Stochod een vijandelijke aeroplane BERLIJN. Officieel. Toenemende ge vechtsactie ten westen van. Loe-zk ten zuid oosten van Zloczow en in de Karpatheu. Bij Brzezany werd een Russischen verkennings- aanval afgeslagen. Een besluit van de Doema. PETROGRAD. In een geheime zitting nam de Doema een besluit aan. waarin wordt verklaard, dat een afzonderlijke vrede of heb voortzetten van de werkeloosheid or> het front een verraad jegens de geallieerden zou zijn. Geëischt. wordt d,.L ook eci.' on middellijk offensief optreden voor zoover dit ncodig is voor de veiligheid van Rus land, dat de veioverde vrijheid wenscht te handhaven. Muiterij. STOCKHOLM. „Svenska Dagbladet" verneemt uit Haparauda, dat het tweede regiment mitraileurs op 11 Juni door de straten van Petersburg marcheerde, vaan dels meevoerende met het opschrift: ,.Hct regiment groet den Raad van Arbeiders en Soldaten te Kroonstad." Het regiment bevrijdde later een officier van het regiment, die op last der voorlco- pige regeering in arrest was gezet. De verbrokkeling, STOCKHOLM. Volgen.? de 5SBersje\vija Wjedomosti". heeft zich het belangrijke spoorwegknooppunt Tsaritsija, aan de Wol- ga, tot een onafhankelijke republiek ver klaard. De daar heerscheude anarchie, door het optreden der soldaten ontstaan, beteekent een nieuwe moeilijkheid voor de verzorging van Rusland met levensmiddelen. Inbraak of spionnage? STOCKHOLM. Ik verneem van Russische zijde, dat te Petersburg twee belangrijke inbraken plaats hadden, de eerste iu het „Hotel de l'Europe". in de kamer van den Engelschen minister van arbeid Henderson, terwijl deze afwezig was, én de tweede in het gaarne willen zeggen. Je weet niet. welk veel grooter ongeluk je dreigt. Dit dagelijks terugkeerendè kleinzielige ge kerm verhardde haar. Arme George! Waarom moest hij dit zijn heele leven verdragen? Maar toen Woutertje binnenkwam, streek Hildegard hem zacht en teeder over het blonde haar. Tegenover het kind sprak haar geweten. Den heven kleinen vent zou zij zijn vader ontnemen 1 .Ma-ar zij trachtte zichzelf genist te stellc-n. Untnam zij hem dan zijn vader? Werdau zou toch zijn jongen blijven liefhebben. Wie weet of Emmy niet van het kind afstand-zou willen doen Zij bekommerde zich toch 200 weinig om hem. En wanneer zij mocht, zou zij zeker een betere moeder voor hem zijn! Steeds dringender, steeds onafwijsbaarder steeg het verlangen in haar bp! Zij wilde het grijpt, het vasthouden, het Geluk! Langs die moede gestalte daarbuiten in de hangmat heen gaan. Op zijde schuiven de hindernis, die haar in den weg stond en het doffe schuldgevoel verstikken, dat in haar opkwam tegen liet- verraad aan de vriendin. Vriendin! Mijn hemel, zij hadden samen op de schoolbanken gezeten. Dat was ten slotte de eenige band tusschen hen! De avond viel. Nu zou Werdau op haar wach ten hij de ruischende fontein! Hoe heerlijk zon het zijn met hem door de vreemde straten te gaan op zijn arm te mogen leunen! Maar neen, zij wilde hem geen stap tegemoet gaan. Alleen en zonder den minsten dwang van haar kant moest hij zich van zijn verleden los maken als hij dat kon! Op de veranda werd de tafel gedekt. Emmy zag een paar malen naar de blok. "Waarom George nog niet thuis is? Het is werkelijk te erg! Altijd maar zaken en nog eens zakenDat hij een vrouw thuis heeft, daaraan denkt hij nauwelijks!" Hildegrad zweeg Allengs steeg Emmy's ongerustheid. „De trein moet er toch reeds lang zijn! Ik zomerverblijf van dea Araerikaanschen ge zant. Zonder twijfel was de bedoeling van de inbraken om belangrijko documenten te vinden; doch de spionnen vonden niets be langrijks. De verwarde toestand. STOCKHOLM, 17 Juni.. (Ëigon Be- richt.) „Stockholm* Dagblad" bevat een belangwekkend artikel van oen Zwcedschcn koopman, dio in Petersburg woont, doch thans Stockholm bezocht. De schrijver waar schuwt zijn landgenootcn inet Rusland goon zaken te doen, daar de toestand ia Peters- burg ongetwijfeld tot ocu nieuwe revolutie moet leiden, waardoor anarchie en staats bankroet zullen ontstaan. Do Roebel is brjna waardeloos, de 1 evonsrnddelennood wordt voortdurend grooter, melk en vleesch ont breken bijna geheel. Alleen in Petereburg zijn 40.000 werkloozo arbeiders, daar ver schillende fabrieken liet werk ia oost-en sta ken onder deze zijn staats-ammunitie fabrieken. Het voortduren van den tegen woord igon toestand ie onmogelijk. Do schrijver beweert, dat de voorloopige regeering alleen steunt op de kozakken, van wie velen naar Finland worden gezonden. Yan den oorlog spreekt niemand meer, ofschoon, eenige „Krieg&hetzer" ijverig ar beiden. Do schrijver zegt., dat dc stemming tegenover Engeland zeer koel is. Bij betoó- gingen te Petersburg werden vaandels ge zien met het opschrift: „Weg met Enge land 1" Een intergeallieerde canforentie. PETROGRAD. De regeering publiceert een nota, waarin wordt voorgesteld een intergeallieerde conferentie te houden ten einde de overeeenkomsten over de oorlogs doelen te herzien, rnet uitzpndering van het verdrag van Londen, dat het sluiten van een afzonderlijken vrede belet. ITALiÊ. Aan het Italiaansche front, WEENEN. De gevechtspauze aan hófc Ieonzo-front duurt voort. Op den Plöckenpas zeer levendige actie van den vijand. Op den grenskam ten Z. van het Sugana- dal hebben zich gisteren wederom hevige gevechten ontwikkeld. Do vijand werd teruggeslagen. Iu het Zebiu-gfcbLu"mis!tfiito oen vijan delijke aanval. In den Adamallo-sector maakte de vijand zich meester van een in de gletschers voor- geschoven post. ROME. 17 .Juni. (Ag. Stef.) Officieel. Gisteren heviger artillerievuur dan gewoonlijk op het Karninterfront, waar de vijandelijke batterijen van middelbaar kaliber or.zo stellin gen van do groote en kleine Pal hevig onder vuur naincn. In verschillende sec toren brachten kleine verkenningsdetacho- mcutea van ons den vijand verliezen toe, -"('"•vijl zij ook enkele gevangenen bnmenbratfo. ten. ij andelij ke vliegers bombardeerden Görz en andere bpwoonae oorden in de vlakte van den beneden-ïsonzo. Er werd geeu schade aange richt, ook werden geen slachtoffers gemaakt. 003TENH!JK-H0?^GAR!JE. Wijziging van e:n doodvonnis. Naar de Vossische Zeitung" verneemt, zal het doodvonnis tegen dr. Friedricli Adier, dio den Oosteurijkschen minister Stürgkh vau het loven heeft beroofd, niet voltrokken, doch in een lange gevangenis straf veranderd worden. Ontploffing in ean muniticwerkplaats. WEENEN. Officieel. Iu de inymitie- magazijnen te Steinfeid, bij Wiener Neu- stadt, heeft Zondagnacht een ontploffing plaats gehad, waardoor drie magazijnen vernietigd zijn. begrijp er niets van! Er zal toch geen ongeluk gebeurd zijn!" „Maak je toch niet angatig!" zei Hi-degard. Je man is blijkbaar blijven logee ren!" Maar Emmy had reeds hartkloppingen en wrong de handen en gaf zich geheel aan haar zenuwachtige onrust over. Hildegard vond het verschïrkkclijk, dat zij haar niet overtuigend troosten kon, en toch ken zij het niet over de lippen brengen, haar te zeggen: Dc weet, dat P.ij niet komt! Zij vreesde, dat de toon hear zou verraden, zoo beefde haar hart Lij de gedachte: Nu ziet hij naar j© uit en wacht vol ongeduld op je en denkt bij de ruischende fontein aan dat zoete, zaligo uur in het bcsch. Emmy kon niet meer sti.iiggen. Zy liep van het raam naar de deur, van 'de verandah naar den tuin. „Je zult zien, dat hem iets is overkomen! Hij is door een automobiel overreden. Of'h'j zat zelf in een auto! Ik sterf nog van angst!" Nu begon ze te schreien. Hildegard troffen deze tranen als gloeiende druppels, „Nu ben je zoo ongerust, Emmy", zei ze op moeilijk bedwongen kalmen toon, „en anders krijgt men toch werkelijk den indruk, dat je niet zooveel aan je man is gelegen! Gewoonlijk begroet je hem in 't geheel niet vroolijk, als hij op tijd thuiskomt!" Emmy zag haar vriendin met verwonderde oogen aan. „Je bent niet goed wijs! Als men acht jaar lang getrouwd is, dan kan men toch niet lede ren dag weer een jubelkreet u lts booten, als de man thuri komt. Maar daarom is er mn wel iets aan George gelegen! Wien heb ik ook buiten hem? George, dat is voor mij gewoonweg de lucht, die men inademt. Men sterft zonder lucht, zij behoort hij ons levem dat wij ons zonder haar niet denken, kunnen,'." (SMvjJgl.l)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1