Se zeven getorpedeerde schepen.- 33^5 SQIL.lDA'T.Klxrco ClRAIgT van Woensdag 6 ?nn i 3 9 1*7 In den laatsten tijd hebben we maar weinig vernomen van gevechten ter zee. De Engelsche vloot houdt trouwens vrijwel de Duitsche gevangen in de Duitscho havens, achter Helgoland, behalve de onderzeeërs. Toch, nu en dan waagt een Duitsch eskader het om uit te stoomen, vooral uit Zeebrugge, om zelfs aanvallen te doen op de Engelsche kust. Dan komt echter ook de Engelsche vloot in beweging en hier zien wij eenige zware Engelsche oorlogsschepen, die jacht maken op een gesignaleerde Diiitsche flottielje. Een motie. PARIJS. De bureaux van alle groepen Van den Senaat, samen vergaderd, hebben de 'volgende motie aangenomen: ,,Do bureaux va3i alle groepen in den Senaat verklarende dat alleen de regoering bevoegd eii gerech- fcigd is om in het buitenland quaeaties te •behandelen, die het bestaan en de waardig heid' van het vaderland raken, besluiten haar te interpelleeren over de houding, die zij ten aanzien van do conferentie te Stock holm van plan is aan te nemen." Naar aanleiding van deze motie is een verzoek ingediend tot heb houden van deze interpellatie, geteokend door de presi denten van alle groepen in den Senaat. RUSLAND. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. Aan het Russisch© front. PETROGRAD. De vijandelijke artillerie bombardeerde de buurt van Krewo en Eogoeej krachtig met zware projectielen. .Vijandelijke artillerie beschoot Brody. Op de rest van het front geweervuur en verkenningen. Russische artillerie schoot een Duitsch vliegtuig omlaag. Het viel neer aan de over zijde van do eerste linie vijandelijke loopgra ven bij het dorp Bogoesj ten N.O. van Krewo. Kroonstadt in handen van het comité van soldaten en arbeiders. PETROGRAD. Heb comité van soldaten en arbeiders te Kroonstad heeft bezit ge nomen van de vesting. Zij weigert de Voor- loopige Regeering te erkennen en heeft de vertegenwoordigers der regeering weggezon- den. PETROGRAD. De noodlottige beslissing te Kroonstad werd met 210 tegen 40 stem men genomen. 8 aanwezigen onthielden zich" van stemming. Het comité heeft medegedeeld, dat de relaties tussohen Kroonstad en het overige gedeelte van Rusland, waaronder dan ool^ Petrograd wordt gerekendvoortaan alleen door bemiddeling van het comité te Pe-tro-^ grad onderhouden zullen worden. De minister van justitie bracht zijn col lega's in het kabinet op de hoogte van den stand van zaken. Da ministers stelden zich. overeenkomstig hun mandaat door bemid deling van het comité te Petrograd in ver- binding met het comité te Kroonstad met de bedoeling het te bewegen de actie te laten varen en te onderhandelen. Het schijnt, dat Vrijdagavond térwij 1 het comité te Kroonstad vergaderde twee van de extreme socialisten van Petrograd naar Kroonstad zijn gegaan. PETROGRAD. Do ministers Tsjernof en Tsercteüi kobben» zich naar Kroonstad be geven ten einde te trachten een schikking te treffen rr.et het plaatselijk comité van arbeiders en soldaten. Ean socialistische botooging te Kroonstad. HETR.OGRAD. De Raad van arbeiders en sol daten heeft een oommuniqué uitgegeven zeggend, De sterrenhemel in Juni. Aan het tijdschrift Hemel en Damp kring" ontleenen, behalve het hierbij be- hooend sterrenkaart je, de volgende aanteo- keningen over den stand van eenige der voornaamste 6terrengroeepn gedurende de korte Juni-naehten, welke met ingang van heden aanbreken. Mcrcurius bereikt 11 Juni de grootste morgenelongatie eene Noord. Deel. van 16 gr. De planeet gaat ongeveer 1 uur vóör de zen op en staat dus voor waarneming wel geschikt; de schemering zal echter hinderlijk zijn daartoe. Zij 13 te vinden precies Zuid. val* de Pleiaden, even N.W. van Tauri. Venus gaat einde der maand reeds ruim een uur ca dê zon onder en kan aan den W. hemel dus reeds even worden waargenomen. Dei planeet is even N.W. van Satumus te vinden in het sterrenbeeld de Tweelingen. Mars komt einde der maand reeds 2 uur vóór de zon op en kan dus aan den vroegen mor- genhemel worden waargenomen. In het be gin der maand staat de planeet even Z.O. van Ram, op de grens van het sterrenbeeld V.e Stier, zij verplaatst zich O.waarts, Zuide lijk langs de Pleiaden, en Noord, langs Al- debaran, tot even Z.X). van de Stier. Jupiter komt aan het einde der maand twee uur vóór de zon op en kan dus met Mara aan den O. morgonhemel in do vroege morgen uren worden waargenomen. De planeet staat Z. van de Pleiaden. Satwnms kan aan den Westelijken hemel na zonsondergang aan vankelijk wat langer, aan het einde der maand nog even worden waargenomep. Uraovj.% is een geschikt object voor waarne ming deze maand; de planeet staat dicht bij Steenbok en 13 dus aan den Oostelijken hemel in den nanacht goed waarneembaar. Neptunus is nog zichtbaar aan den Westelij ken avondhemel; de lange schemering maakt de waarneming echter moeilijk. Zodiakaal- en Oppositielicht zijn geduren de deze maand niet waarneembaar. dat te Kroonstad met medewerking van meer dan dertig duizend personen een betooging plaats had ten einde solidariteit te betoonen met de internationale socialistische commissie van Bern. Robert Grioom en Angelica Bala- banof werden met luide toejuichingen begroet. -De Raad van arbeiders en soldaten te Kroon stad onderbrak zijn werkzaamheden om de sprekers naar de vergadering te vergezellen. Een ongehoord groote menigte nam aan de bijeenkomst deel en juichte een „Zimmer- wald"-vrede toe, waarbij de volken door het socialisme zouden zijn vereenigd. Da toestand In RUsland. STOCKHOLM. Ik vonleom van Russisch© zijd©, dat in do burgerlijk© pers steeds luider geroepen wordt naar een krachtige persoon lijkheid, alleen oen dictator zou Rusland nog kunnen redden. De Novo je Vrernja" van 26 Mei merkt op. dat krachtige lieden thans nog den invloed van anonim© politici zouden kunnen^ opheffen. Poerisjkewibsj zond oen van uitgodagende bewoordingen overvol telegram aan Ke renski en verklaarde daarin conservatief te zijn en toekomstig tegenstander van de tegenweordigo regeering. Hij biedt zich echter aan als medewerker, zoolang tot de massa's door nieuwe anarchistische daden uit hun tegenwoordigen slaap zijn opge staan. Het telegram werd door Poerisjkewitsj, den monarchalen leider, verzonden uit het hoofdkwartier van generaal Goerko, waar do zetel van de reactionnairen is. Er worden uit Rusland ernstige ongere geldheden in de kloosters gemeld, vele abten zijn gedood. De monnikken zijn volkomen ged emoral iseerd In Siberië is het belangrijke centrum van den graanhandel Barnaul (aan de Ob). oen stad van 50.000 inwoners, voor de helft in de asch gelegd, hetgeen weer nieuwe moeilijkheden bij de levensmiddelenvoorzie ning beteekont. Alle staatsgebouwen ook de baseroes rijn vernield, evenals de waterleiding en vele graanpakhuizen. Tal van menschen zijn omgekomen, o.w. hooge rechterlijke ambtenaren, daar tijdens den brand zitting werd gehouden in het paleis van justitie. Vermoedelijk is de ramp te wijten aan brandstichting door gedesorga niseerde soldaten. De toestand in Petrograd, PETROGRAD. Het feit, dat een groepje anarchisten. vafi wié sommige gewapend war^n met geweren, revolvers, dolken of handgranaten, en met zware banieren mét opsclmften aisWeg met het gezag! Weg met do kapitalisten, leve de socialistische revolutie en de com mune, midden op den dag langs Nevsky Prospect en andere hoofdstraten kon trekken zonder gehinderd te worden, bewijst, hoe de stand van zaken in de hoofd stad is. Onder hen bevonden zich ook sol dalen en matrozen met geweren. De optocht hield halt voor de Kazankathedraal waar toespraken werden gehouden. Een spreker, een soldaat^ verklaarde, dat zij alken ge vaarlijk waren voor de kapitalisten, niot voor do arme lieden. Opruiers gingen overal rond om de mensej^m aan te zetten banken te plunderen, verklarende dab de revolutie zou worden uitgeroepen op den dag van de as. gemeenteraadsverk iezin gen Ommekeer. Onze oorrespondent te Zurich schrijft dd. 31 Mei: De Petersburgsche correspondent der „Corriere", die tot voor enkele dagen ge leden de zaken in het nieuwe Rusland zoo pessimistisch mogelijk opvatte, slaat thans een heel anderen toon aan. Hij schrijft, dat \orschilknclo- socialistische groepen met allo kracht werken voor de spoedige uitvoering van hot voorgenomen offensief niet alleen, doch ook vooral voor een sterker toenadering tot de geallieerden van heb westen. Kerenski en Skobelof hebben in de laatste dagen won deren verricht. Kolonel Jakubowitsj, ad junct aan heb ministerie van Oorlog, ver klaarde op een der rittingen van het con gres der landbouwers, dat net allerminst aan materieels hulpmiddelen- voor het nieuwe offensief ontbreekt. Heb leger heeft, vooral ook tengevolge van de gevechts-pauzo, een ammunitie-voorraad, die grooter is, dau waarover het gedurende heel den oorlog ooit te beschikken had. Zoodra de troepen weer in beweging komen, kan ook op het goheele front de actie in vollen omvang worden her vat. Het Boerencongres. PETROGRAD. Het congres van Bóeren-afge vaardigden koos een uitvoerend comité waarin uitsluitend sociaal-revolutionaire arbeiders zit ting hebben. Do minister van landbouw Tsernof, Brec- kobrcckofskaja, Kerenski en Avkensjef kregen de meeste stemmen. De sociaal-democraten le den een verpletterende nederlaag. De minister van arbeid Slcobelef kreeg slechts 15 stemmen, Gosky 8, Tscretelli, de minister van posterijen en telegrafie, slechts 6. Doze stemming van do boeren moet als van groote betookenis worden beschouwd, daar Tsjernof, Brcckobreckofskaja en Kerenski meer dan 800 stemmen kregen. De uitslag wordt beschouwd nis een bewijs dat do boeren een stemmig het sociaal-revolutionaire program aanvaarden, terwijl de arbeidersklassen de sociaal-democratische stellingen aanvaarden. Het Boerencongres bestaat uit 537 eociaal- revolutionnairen, 103 sociaal-democraten en 136 partijloozen. Root |n Rusland aangekoman. WASHINGTON. Het departement van marine meldt dab de commissie-Boct veilig en wel in een Aussische haven is aangeko men. Een staking. STOCKHOLM. „Svenska Dagbladet" verneemt uit Haparadanda, dat de groote staking in de Finscbe stad Abo zich voortdurend uitbreidt. Stakeude dienstplichtigen dwingen de zakenmeaschen en de bankbeambten door middel van revol vers om hunne zaken te sluiten. De gemeen teraad is sinds Woensdag op heb stadhuis op gesloten. Daarbij komt, dat er neg maar voor twee dagen brood is en het gebrek aan vlee6ch zeer snel toeneemt. Het uitvoerend comité dreigt met het gebruik maken van de wapenen indien de rust niet wordt hersteld. Bommen geworpen. BERLIJN. Officieel. Een onzer max-iue- vliegtuigen gierp op 2 Juni met succra bom men op het Russische vliegstation Lebara. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. Het artillerie-vuur was Vrijdag levendiger dan gewoonlijk in de noordelijke zone en bij Görz en buitengewoon hevig in den noordelijken sector van den Karst. De Italiaansche batterijen beantwoord den krachtig het geconcentreerd vuur van den vijand, dat gevolgd werd dcor pa trouille-aanvallen. In den nacht van 30 op 31 Mei sloegen de Italianen in de Vodioe-zone wederom een aanval af op hoogte 652. Ook mislukten aan vallen van den vijand, voorafgegaan door krachtig artillerievuur, op de Italiaansche linies op hoogte 126 ten Z. van Grazigna en hcogte 174 ten N. van Tivcli. In denzelfden nacht bracht de Italiaan sche infanterie op den Karst ten Z. van Kostanjevica door onverwachte aanvallen de linie ongeveer 400 M. vooruit op een front van twee K.M. Vrijdag hebben boven Görz oen aantal luchtgevechten plaats gehad. Italiaansche vliegors deden een poging tot een aanval op de stad mislukken. Een vijandelijk vlieg tuig werd omlaag geschoten bij Aisowizza. Verschillende militaire inrichtingen, vlieg kampen, depots en spoorwegknoopen langs de kust van Duino tot Opcina ten N.O. van Triest werden met succes door Italiaansche vliegers gebombardeerd. Deze keerden be houden naar hunne linies terug. WEEN EN. (Officieel.) I11 heb San Marco- gebied bij Görz wierpen afdeclingen van den majoor Sonnewand de vijand door 0011 lcranigen aanval uit zijn voorste loopgranf. De 'Italianen lieten 1U officieren, 500 mart en vier machine geweren in onze handen. Italiaansche vliegers bombardeerden Triest en andere plaatsen. In Triest werden een vrouw en een kind gedood. üp het Zuid-Tirolfront hadden tal van lucht gevechten plaats. PALESTINA. De paus en het zionisme. Het Joodsch correspondentieburenu ver neemt uit Zurich, dat 111 deu loop van een onderhoud, aan Nachum Sokclow, lid van heb hoofdbestuur der zionistische wereld organisatie, door don paus verleend, deze rioh zeer gunstig over het zionisme heeft uitgelaten. Dit bericht is van belang, omdat het alle verspreide geruchten van den laat sten tijd, als zouden er tegenstrijdigheden zijn tussohen den Heiligen Stoel en de zionis tische eischen, logenstraft. Vredesvooruitzichten. DO vredesbeweging. STOCKHOLM. Het Petrogradcr blad ,,Djen" van 20 Mei lioopt dat de eiscih van vrede zonder annexaties of oorlogsschatting tot herziening van het antwoord op de nota van Wilson zal leiden. De democratie h tegen de imperialistische politiek der Kadetten en de overeenstemming met lord Cecil's opvat tingen. Het Engelsche imperialisme was niet minder gevaarlijk dan het Duitsche. De algemeen© conferenties. STOCKHOLM. Naar ik van welingelichte zijde verneem zullen de algetmeene conferen ties niet voor 15 Juli een aanvang nemen. Het deelnemen der Russen. STOCKHOLM. Het Ned.-Skandinavisch comité seinde den eersten Juni aan deu arbeiders- en soldaténraad en aan de socia listische partij te Petrograd over de delega ties van Rusland naar Stockholm. Het comité meent, dat Rusland na de in Frank rijk en Engeland genomen beslissingen op het congres niet afwezig kan blijven. Scheïdemann te Stockholm. STOCKHOLM. De vertegenwoordigers van de Duitsche sociaal-democratische meer- I derheid onder leiding van Scheidemann is te Stockholm aangekomen, vergezeld door den Deensehen minister Stauuing. OP IEE. Onze scheepvaart. Naar--wij vernemen zal de mailboot der Maatschappij „Zeeland" voorloopig geen' reizen meer maken naar Engeland. Zaterdagochtend zijn do Nederlandecile stoom schepen „Randwijk", en „Brunswijk" van'Phil adelphia to Rotterdam aangekomen. Zij heb ben onderscheidel ijk ongeveer 3600 en 3000 ton tarwe aan boord. Na eene reis van ongeveer tien weken is .het stoomschip „Poseidon" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, gisteren van New- York te IJmuiden teruggekeerd. Het had een© lading tarwe en meel in, geconsigneerd aan de Nedorlandsche Regeering. Dezer dagen zijn in ballast naar de Veree- nigde Staten uitgevaren, om graan voor do regeering te halen, van Amsterdam do „Ken- nomerland" en de „Bacchus", van Rotterdam de „Gorredijk". Schip aangehouden. Zaterdagmorgen is te IJmuiden binnen ge komen het Nederlandsche stoomschip „Alblas- j serdam", geladen met hout. Het schip rappor- j teerde, op de reis van Skutskar naar IJmuiden des nachts te zijn aangehouden door een Duit sche torpedoboot, waarvan een officier aan boord van de „Alblasserdam" een onderzoek instelde naar lading en papieren. Toen deze in orde bevonden werden, is eer. schriftelijke vrij geleide medegegeven, wat do „Alblasserdam" bij een volgende aanhouding door een Duitsche duikboot slechts behoefte te toonen, om verder te kunnen stoomen. Een botsing onder water. Duitsche bladen vertellen van een botsing van twee duikbeoten ouder water. Het was, zoo De Raad voor de Scheepvaart stelde Vrjjdag een onderzoek in in zake liet tot zinken brengen op 22 Maart 1917 van de navolgende schepen: „Bandoeng" (Rott. Lloyd), „Jaca- tra" (Rott. Lloyd), „Noorderdijk" (Holl. Amerika] ijn), „Zaandijk" (Holl. Ameriba- lijn), „Gaasterland" (Kon. Holl. Lloyd), „Eemland" (Kon. Ho)l. Lloyd), „Menado" (Rotterd. Lloyd). Als getuigen werden gehoord de gezag voerders, behalve die van de Bandoeng". Van dit schip waren als getuigen aanwezig de lste stuurman en de bootsman, die in de kapi tein sboot was geweest. Nadat getuigen den eed hadden afgelegd, werden zij gezamenlijk verhoord. De gezagvoerder van de „Jacatra", kapi tein F 1 a c h deelde mede van het Neder landsche Gezantschap te Londen mcdedeeling te hebben gekregen, dat hij den 22en 's mor gens vroeg moest vertrekken Een van de be trokken gezagvoerders van elk der betrokken maatschappijen had schriftelijk deze mededce- liug van het gezantschap gekregen, met de order om bij elkaar te blijven tijdens de reis. Een verzekering dat men veilig zou kunnen varen, was niet gegeven Het convooi was 's morgens uit Falmouth vertrokken. In den namiddag zag men tweo booten met schipbreukelingen. De „Eemland" stopte om hulp te verleencn. en dientengevolge het geheele convooi Daardoor veranderde eonigszins de positie, en kwamen de „Eem land", de Jacatra" en de „Noorderdijk" bij elkaar te liggen, 't Was tegen zes uur in den avond, Op dat oogenblik zag men van de „Eemland" de bellenbaan van een torpedo, die achter om het schip ging vóór do „Jaca tra" langs. Een tweede torpedo ging voor de „Bandoeng" langs. Kort daarop kwam dwars van de „Noorder dijk" aan stuurboord een duikboot boven water, die twee schoten afvuurde, een op de „Gaasterland" en een op de „Eemland". Geen van de gezagvoerders dacht er over om te vluchten, zij meenden, dat zij een vrijge leide hadden en dat er geen gevaar dreigde. De duikboot voer full speed achter het con vooi om. tot hij dwars van de „Menado" aan bakboord lag. Do gezagvoerder van do Me nado''. kapitein Van Houten, trachtte de duikboot te verkennen, wat moeilijk viel, omdat de seinvlaggen vuil waren. Eindelijk luidt het verhaal, op 19 April van dit jaar. dat een van onze duikbootea bij een operatie in het Kanaal gedurende de vaart onder water een Engelsche duikboot ramde, die waarschijnlijk op den bodem liggend, onze duikboot had ge hoord en voorbereidingen had getroffen om op te stijgen. Na den ramstoofc blies de Engelsche duikboot de stijgingskamei's uit, waardoor ze begon te stijgen en aan dc oppervlakte kwam. Hierbij nam zij onzo duikboot, die met haar boeg '■'••"zclscho boot zat, mee aan de oppervlakte. Hier aangekomen gleed de Duit sche van de Engelsche duikboot af en kwam ze laag te liggen. Kort daarop zetten beido boo ten de machines aan en wendden ze van elkaar af. Toen de Engelsche boot ongeveer 50 meters verwijderd was dook zo snelzo werd door onze duikboot niet meer gezien. Onze duikboot had geen beschadiging. Een onderzeeër getorpedeerd. ROME. De Franscke onderzeeër „Circe" boorde den 26sten Mei voor Cattaro een groote vijandelijken onderzeeër, die, geëscorteerd door een torpedobootjager, uit de haven kwam, in den grond. Ofschoon de Fransen© onderzeeër door vijandelijke watervliegtuigen werd aan gevallen, keerde hij bohouden naar zijn basis terug. Duitsche stoomboot aangevallen. CHRI8TIANIA, 3 Juni. (No.orsch Telegraafbureau.) De Duitsche stoomboot „Gamma" op weg van Emden naar Larwick ontmoette Zaterdagochtend om negen uur drie uit het noorden komende Engelsche torpedojagers. De boot koerste dadelijk landwaarts achtervolgd door de oorlogsvaartuigen. Toen het schip midden op de rivier bij Koasheim was gekomen schoten do Engelsche vaartuigen vier tor pedo's af waarvan een heb achterschip, de ander het voorschip trof. Do schoten werden op een afstand van twee kabel lengten gelost. De stoombocit werd totaal vernield, do bemanning, uit achttien koppen bertaancle, is behouden aan wal gekomen De Engelsche sobopen verdwenen toen een Noorsohe torpedojager in het gezicht kwam. In de Zwarte Zee, PETRGGRAD. Op een kruistocht aan de kust van Anatolië vernielden Russische sche pen een munitiedepot en een fabriek in de buurt van Tsjirogli en daarna to Samsoen een stoommolen, kazernes en artillerie-depots. Te Oenie verwoestten zij een kazerne, een molen en een aanlegplaats, te Ordet een waar nemingspost, een administratie-gebouw, het post- en telegraafkantoor; kazernes en verschil lende depots. De schepen vernielden op hunnen kruistocht in het geheel 147 zeilschepen, geladen met ver schillende levensmiddelen, en brachten twee groote schoeners op naar Trebizonde. Binnen tend. Gift van H. flfl. de Koningin. H. M. de Koningin heeft f 500 geschonken aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. In gehoor ontvangen. H. M.' de Koningin heeft Vrijdagmiddag ten Paieize in het Koordeinde ontvangen den heer Swetehine, ter overhandiging van den ge loofsbrief, waarbij hij door het Voorloopig Be wind van Rusland wordt geaccrediteerd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van gemeld bewind bij Harer Majesteits hof. Een onderscheiding. Z. K. H. de Prins hoeft Vrijdag in het ge bouw van het Koninklijk staldepartement per soonlijk de zilveren raedaiüó van de Huisorde van Oranjo uitgereikt aan den heer Sterkman, nestel-koetsier van de Koningin, wicn dit eere- blijk ter gelegenheid van een dienstjubilé dat hij viert door H. M. de Koningin was vrr- leead. Graan vcor België en Noord-Frankrijk, Naar wij vernomen heeft d9 Nedorlaua- sche regcerincr met het oog op de groote schaarsclito van levensmidelen in België en Noord-Frankrijk 12000 ton graan ter be schikking van de Commission for Relief gerteld. Dsze hoeveelheid zal worden terug gegeven, zoodfa dé voorraden, die voor re- lening der commissie thans onderweg zijn, liier te land© zullen zijn aangekomen. Indië Weerbaar. Aan het diner, dat de Minister van Koloniën, nr. Pleyte, in het Hotel d© Witte Brug aan de 6 dezer vertrekkende deputatie „Indië Weerbaar" aanbood, heeft de Minister een afscheidswoord tot de deputatie gesproken. Do Minister wees daarbij op hetgeen van Regeeringswege reeds gedaan is om het ras verschil zooveel mogelijk te doen verdwijnen. In dit verband herinnorde hij aan de tot KORT NIEUWS. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik woonden Zaterdag met vele militair© cn burgerlijke autoriteiten do uitstekend geslaagde sportdemonstratie der militairen van de Stel ling Amsterdam bij. De minister van Koloniën heeft een afscheids woord gericht tot de op G dezer vertrekkende deputatie van Indië Weerbaar. De aardappel en voor ra a d van den oogst 1916 is dermate geslonken, dab het rantsoen van 3 Kg. per weck moet worden verminderd tot 1 Kg. Het arbeiders- en soldatencomité te Kroon stad, hij Petrograd, heeft zich afgescheiden van de voorloopig© regeering. In de munitiefabrieken te Petrograd is een groote staking uitgebroken; de stakers vragen een zeer hoog loon bij een arbeidsdag van zes De Russische minister van handel Konovalof is afgetreden. Op het Westerfront hebben ten. zuiden van bouchez de Engelschen vorderingen gemaakt. In een groot© rede in de Fransche Kamer heeft de minister-president Ribot meegedeeid dat rrankrijk alleen een „Franschen vrede'* zou sluiten, en verlangde hij. dat den socialisten geen passen naar Stockholm zouden worden verschaft Op een socialistische meeting te Leeds wer den moties aangenomen voor een vrede zonder veroveringen en voor de instelling van arbei ders- en sóldatenraden ook in Engeland. Stakingen en onlusten in de Finsche stad Abo; de gemeenteraad op het stadhuis opge sloten. 0 Het comité der Duitsche socialistische meerderheid onder leiding van Scheidemann is te Stockholm aangekomen. _Dq Stockholmsohe conferentie wordt tot 15 Juli of begin Augustus uitgesteld. Naar wij vernemen zal de mailboot der Mij. Zeeland voorloopig geen reizen meer ma ken naar Engeland. De Vereenigde Staten leenden 100 millioen dollar a-aö Frankrijk. Aan het Macedonische front is de gevechts actie van Franschen en Engelschen vermeer derd. Een Amerikaansche missie onder leiding van Root is in een Rüssische haven aangekomen. verkende hij het sein A.1J. „verlaat direct uw schip". Ten slotte gelukte liet do duikboot to praaien, en kapt. Van Houfen kreeg van den duikbootcommandant order het schip in vijf minuten te verlaten Daarop voer de duik boot naar de „Eemland", en gaf daar dezelfde order. De gezagvoerder riep den commandant toe, dat de schepen graan gingen halen uit Amerika voor de Nederlandsche regecring. De commandant antwoordde in het Engelsch: ik geef u vijf minuten! Vervolgens voer de duikboot naar de „Ban doeng" en naar de andere schepen. De kapi tein van de „Bandoeng" heeft getracht den duikbootcommandant van zijn ongelijk te over tuigen, kij bleef evenwel op ziju stuk staan.- Intusschen zetten de schepen hun booten uit, en terwijl men daarmede nog bezig was. begon de duikboot de schepen te torpedeeren. Het eerst werd d9 „Noorderdijk" getroffen, juist op het oogenblik dat do gezagvoerder; als laatste man, in de boot ging. Daarop werd de „Jacatra" getorpedeerd. De andere schepen zijn met bommen in den grond geboord. D© bootsman van de „Bandoeng" (de kapi tein kon niet gehoord worden, daar hij uit gevaren is) verklaarde dat de „Bandoeng" een boot heeft uitgezet. Daarin waren o.a. de gezagvoerder en getuige. Zij roeiden naar de duikboot, waar de gezagvoerder zijn papieren wilde laten zien. De duikbootcommandant wilde echter de papieren niet inzien en ver klaarde. dat hij daar niets mee te maken had. Elk schip dat daar kwam, zou getorpedeerd worden. Er kwam een officier mot twee matrozen aan in de boot, elk der matrozen had een aantal bommen bij zich. Eerst gingen zij naar de „Bandoeng", waar de matrozen' bommen langs zij hingen. De bemanning ging in de booten, en een kwartier later werd een ont ploffing gehoord. Achtereenvolgens werden na do „Bandoeng" op di© manier bewerkt de „Menado", da „Eemland" en de „Gaaster land" In don loop van den nacht, tussohen 9 uur en 5 uur. zijn de schepen achtereenvolgens ge zonken Alleen de „Menado" hield zich goed en bleef drijvende 's Nachts om 2 uur hield kapitein Van Houten scheepsraad met zijn lsten en 2en stuurman en zijn lsten machinist. Hij stelde voor om weer aan boord te gaan, daar het schip in goede bonding bleef, maar de bemanning weigerde 0111 weer aan boord te gaan, en drong er op aan dat koers j stand gekomen regeling van het onderdaan- schap, het instellen van den volksraad, het treffen van maatregelen tot unificatie van het recht en tot unificatie van belastingen, het oproepen van alle landskinderen tot de lands verdediging; do maatregelen welke genomen werden tot verbooging van do volkswelvaart; het voortgaan met de stichting van een volks- crediet; de invoering van de woekerwetgeving de opheffing van de gouvernemeptskoffiecul- tuur; de instelling van coöperatieve vereeni- gingen, enz. Vat de volksopvoeding betreft, wees minis ter Pleyte in zijn rede op de instelling van studiebeurzen voor alle rassende voorberei ding van het aanpassend onderwijs en van het hooger onderwijs. Tegenover dit alles, van de zijde der Regee- ripg gedaan, behoort thans zeide de Minis ter de deputatie, terugkeerende naar Indië van het bezoek aan Nederland, zich do vraag te stellen wat hare tank nu zal moeten zijn. En dan hoopte de Minister dat die zal opge- vat worden in den zin dat gezorgd zal worden, dat ,in de lichamen, welke zuilen worden inge steld, de volksgeest en de volkskracht flink tot uiting zullen komen. In welke mate dit znl gebouren, kan uitter- aard niet voor toezegging vatbaar zijn. Dat hebben fle leden der deputatie zelf in de hand. De ontwikkeling van aile 'volken en van alle rassen vertoont strijd tussohen dwang en vrij heid1 en tusschcn autocratie en democratie. De autocratie heeft het overal tegen de democratie afgelegd. Zoo zal het meende de Minister ook in Indië gaan. Minister Pleyte eindigde met aan, te halen het woord van den Zwitser Yinet: „Uw vrijheid zal datgene beteekenen wat gij zelve be- teekent". Aan het slot zijner rede deelde de Minister mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had de deputatie in den persoon van Pangeran Ario Koesoemo Diningrat te eeren en hein, op 's Ministers voordracht, te benoemen tot offi cier in do Oranje-Nassau-orde met de zwaarden. De Minister overhandigde daarna den be noemde het onderschei dingsteeken der orde. Volks- en Schoolbaden. Op Zaterdag 16 dezer zal te Scheveningen de 15de nationale conferentie der Nederl. vereeni- ging v<^>r volks, en schoolbaden plaats hebben. In den voormiddag zullen de afdeelingen en aangesloten Yereenigingea verslag uitbrengen en een demonstratie worden gehouden van nieuw gebouwde badinrichtingen in arbeiders woningen hier te lande. In den namiddag zullen voordrachten worden gehouden over de maatregelen bij leger en vloot genomen 111 het. belang van de reinheid en over afwering van besmettelijke ziekten door generaal-majoor Quanjer en schout-bij-nacht Vorsteman. Daarna znl dr. Bijl het vraagstuk gezet zou worden naar de „Bishop", zoodat tèn slotte de kapitein aan dien aandrang moest gehoor goven, en 's morgens werd dan ook naar de Engelsche kust gekoerst. In den loop van den nacht waren alle booten daar heen gekoerst, allen zijn zij behouden aange komen, en van sommigen frerden de beman ningen overgenomen door patrouillevaartuigen. Kapitein Van Hout e'n vertelde dan hoe hij kort na aankomst vernam, dat de „Me nado" door een Engelsch vaartuig in Fal mouth was binnengebracht. Hij ging er met zijn bemaüning heen, en kwam weer aan boord. Allé hu'ten naren geplunderd en ook uit de machinekamer was heel wat wegge^- haald. De machine was echter nog geheel in orde. Hij liet door een duikor een onderzoek instellen en het bleek dat er twee gaten waren, 10 voet onder water, op de hoogte van luik 4. De schotten en de tunnel hadden zich goed gebonden, alleen ruim 4 stond met water. Hij zette het schip, op een modderbank, om bij laag tij de gaten boven water te hebben. Het eene gat werd gedicht met een grond- plaat van een winch, en om do naden te dich ten gebruikte men een oude caoutchouc-slang, - het andere gat werd voorzien inet een plaat dio uit- het tusscbendck was gehakt, en een houten bekisting. Dat werk kostte geruimen tijd, want van de Engelschen was zelfs geen nagel te krijgen en alles- moe6t met de hand gemaakt worden. Toen het werk eindelijk ge reed was, kon men weer geen sleepboot krijgen om de „Menado" van de modderbank te trekken, waar zij steeds dieper was ingezakt, en het was 'eenigszins gevaarlijk om op eigen kracht van de bank te komen, daar er kans was, dat dan de bekisting van het bakboords- lek zich zou begeven. Er zat echter niet anders op, en 't lukte. de bekisting werkte wel een beetje, maar zij bleef toch op haar plaats. Do Board of Trade had toen geen bezwaar meer om een certificaat van zeewaardigheid af te geven en eindelijk, den 13 Mei, werd do thuisreis aanvaard, te zamen met de „Ame land". Op die thuisreis werdon nog eënige avonturen beloofd, maar beide schepen zijn behouden aangekomen. De Inspecteur van de Scheep vaart billijkto het standpunt van de ge zagvoerders, en bracht hulde aan kapitein Van Houten en zijn bemanning vcor de energie, betoond bij 't kalefateren van de „Menado". De Raad zal later uitspraak doen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2