Soldatencourant. BERICHT. Zondag 3 Juni 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. In. 438 Onder redactie van D. MANASSEN, Iflgsnieuws,. Oa testes' in sen rsuzeireirijd. k Bloteomaksr van Ministerieefe Beschikking yan 39 Éi 1911, lie Md., Nr. 123. Administratie der Soldatencourant, Valeriusstraat 199 Amsterdam. Tammiau's JAM DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALBRIUSSTR. 100, AMSTERDAM. DIT BLAD VERgCHJJET DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT, ABONNEMENT ET.J K'OOR UIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteiitii-n wende men rich tot on zo Administratie, Valerinsjtiaat 10y A mal.trrl.-im T>ri.a rlnr- Arlvartartiltn r-rml c,.rit. V'oor IngCZOIld®-; iledo- niuniMiiaui, Xiyo u-.-j dodingen op de tweede reductie. Advertenuen per regel oO cent. Voor Ingczonde-: Mede- derde eu vierde pagina dubbel tarief. By' aboivaemeat Een der monsterkanouuen, waarvan do Ceutralen do pnmeur hebben, en die, meenpu we, uog niet zijn nagevolgd door de tegenstanders, al hebben die hun artillerie zeer verbeterd en uitgebreid. Men kent ze do 42 centimeters, zooals ze ook ia do laatste dagen weer in actie waren in het Duitsche leger, de „Dikke Bertha^ zooftla ze algemeen genoemd worden. Onze plaat geeft wel oenig idee van het ,e nor me stnk 'geschut, welks verwoestende uitwerking vooral in ,t begin van den oorlog bleek, toen do sterke vestingen als Luik moesten worden beschoten. Op het oogonblilc schijnt het vredes vraagstuk waarlijk weer meer op den Voor grond to staan dan de oorlog aan de fron ten. Niet, dat er in een der oorlogvoerende lauden weer ecu officieel vredesaanbod is, of' zélfs of-nofficieel verlangen naar het einde van het bloedvergieten wordt ken baar gemaakt.Neen, zelfs uit Rusland komen, men weet hét, in de laatste dagen weer berichten, volgens welke devooiboo- pige regoeriug aandringt op felle tegen weer van het legér, en Ker-ensky, de zeer populaire minister, reist'langs het front om met zijn machtige redenaarsgaven de sol daten op te wekken om den strijd voort te zetten, niet. tot DuitSchlaud verslagen is, maar tot het toestemt in een vrede zender veroveringen, zonder annexaties. En van de andoro goallieerden most toen. van de rogeeri.ngeu nog minder vredesw&nschen vervvachten'. In Frankrijk zijn' de regee- ringsorganen verontwaardigd genoeg, dat do socialisten willen" opgaan naar Stock holm, en de quaestie der weigering van pasen komt ook hier ter spi'ake. Neen, niet van de regeeringen gaat een vredeasternming uit, een verlangen om althans over den vrede te praten, maar wel Van de volken, van do sociaal-dgmo- crö-ten in de oorlogvoerende landen. Dat de Fransche socialisten willen meedoen aan de Stockholmsche conferentie kon reeds ver bazen, maar nu meldt een telegram, dat ook de Britsche arbeiders- "en socialistische organisaties hetzelfde besluit hebben geno men. 't Zijn nog geen Reuter-b&ricliten, die 't melden, maar het Zweedsche tele- Naar het Engclsch. I. Tadeb, en dochter. Ondier de schaduwrijke populieren van CQiar- pennes, dio vriendelijke voorstad van Lyon, stonden in 1780, evenals nog tegenwoordig, slechts een twaalftal verspreide huizen, die als fc ware geheel in 't groen versoholen logen Al deze huizen, van baksteen gebouwd en met roode dakpannen bedekt, worden dcor am bachtslieden bewoond, zoodot bij het eerste geluid der vesper, al de werktuigen rustten, cn er niet vernomen werd dan het vroolijke gegons, dat in de woningen der armen het uur der rusb voorafgaat. Spoedig kwain elk huisgezin te voorschijn, en volgens eon oude gewoonte in hot zuiden, die zeker nog van do Romeinen S'fkorostig ds, nuttigde jong en oud, zittende of half leunende, voor hunne deuren, en met een schotel op dé knieën, bun avondeten in ds open lucht. De eenige bewoner van Oharpenues, die eene uitzondering op dezen regel maakte, was een slotenmaker, die zich vóór eenige jaren in de laatste woning der voorstad had gevestigd. Zijn arm scheen onvermoeid. Zijn vuur, vóór de morgenschemering reeds brandend, werd niet dan lang ma zonsondergang weer ged'oofd en mot recht kon men zeggen, dat zijne buren ra slaap vielen en weer ontwaakten altijd op het regelmatig gekras van zijn vijl. Hij was met zoo veel ijver werkzaam, dat men geweld moest gebruiken om hem van zijn werk af te trekken, waarmee hjj, zonder de tirs- BÓhenlcomst zijner dochter, den goheolen nacht £o$ deorbrfgg&a. 't 'bodei'ven kind van grambureau en misschien Ï6 daarom beves tiging 31 og noodig. Doch waarom zouden dé EngcL/hen hun Fransche broeders niet volden T5q En gelach e minister Henderson, van de arbeiderspartij, heeft op. zijn door reis naar Pebrograd aan lift Nederlandscli- Zweoclsche comité meegedeeld, dat de En- gelsche democraten ook - te Stockholm lcomeu, de meerderheid zoowel als de min derheid, zij het ook onder verschillende leiding. Uit bijna al de groote lauden, alleen de Italiaausche scciaal-demccraten schi jnen nog van geen vrede te willen weten, komen dus nu mannen des-volks in de Zweedsche hoofdstad samen en zullen beraadslagen. Dit kan nooit onbelangrijk zijn, zelfs al brengen de beraadslagingen niet dadelijk resultaat. Nu van alle kanten de neiging om althans over een mogelijken vrede té spreken, toeneemt, nu vau alle kanten nieuwe deelnemers aan de confe rentie kome-n, is het begrijpelijk, dat deze weer is uitgesteldvolgens berichten uit Stockholm zal het wel Juli worden, eer zij voorgoed bijeenkomt. Niet onwaarschijnlijk worden de Fran sche e-n Engelsche democraten door de ge beurtenissen in- Rusland gedrongen om zich aan te sluiten bij de vredesbeweging. Want al wil ook Kerensky dat de strijd wordt voortgezet, omdat hij tegen een afzon derlijken vrede is met Duitschland, de socialistische partij in Rusland blijft steeds ijveren voor den algemeenen vrede. Dat blijkt uit vele dingen. Allereerst uit het voortdurend aandringen op de openbaar making der oude geheime verdragen met Engeland en Frankrijk. De sociaal-demo craten willen weten, welk oorlogsdoel de Entente zich stelt, en of dit een doel is, waarvoor Rusland moet blijven vechten en zijn zonen opofferen, zijn streven naar in nerlijke hervormingen uitstellen. De 'regee- den ouden- man, wiens vreugde zij uitmaakte, wions lieveling zij was, kwam dan de werk plaats vrodlijk (binnen cn trok hem tegen wil en dank mede naar de huiskamer. Op den avond, dat deze geschiedenis een aanvang neemt, haastte zich de dochter van den slotenmaker wederom haren plicht te ver vullen, doch zij vond de deur van de werkplaats gesloten. Verwonderd over dit ongewone ver schijnsel, riep zij angstig om haren vader, en klopto heftig, doch zonder eenig geluid van binnen te vernemen. Na langdurig en angstig wachten ging de deur open, en de oude man, zijne dochter in de armen nemend, beant woordde hare vriendelijke verwijten, door haar nog inniger, aan 't harte te drukken, terwijl hij vroolijk door zijne tranon heen lachte. Do laatste, sedert drie maanden gewoon hem neerslachtig eu bekommerd te zien, was zoo verwonderd over 'de plotselinge cn gelukkige verandering in zijn voorkomen, dab zij alles vergat om tooh hiervan de oorzaak te ver nemen. O! hernam den slotenmaker, zijne tranen niet de buitenzijde vap zijn hand afvegende; ik dacht dat Louisette verrukt zou zijn over" mijne vroolijke stemming. Zij. is er hoogst gelukkig over, rader! riep het jonge meisje uit, terwijl zij lm.ro armen om oen hals van den ouden man sloeg. -Maar je liadt heb toch niet verwacht, is 't wel? zeado haar vader. Zeg 't mij. Neen, voorzeker niet, hernam zijge zijt sedert eenigen tijd zoo temeer gedrukt ge weest. Dat i mijn kind! Om mij, vader? vroeg Louisette. Ja., hernam hijjij dncht dat de oude man blind was. Omdat ouderdom cn verdriot mijn baar vergrijsd hebben, denkt men, dat miin hart dood is, zooals mijne jeugd; omdat mijne y er duisterde oogen nauwelijks 'de zon i om jouwentwil, alleen om jou, ring weigert nog steeds deze openbaarma king, maar kan zij dio weigering volhou den En zal dio geen nieuwe crisis uitlok ken, welke de socialisten ineens aan 't hoofd der regeering brengt in Rusland? Daar moet men in Engeland en Frankrijk we', rekening mee -houden door zich geheel ai te wenden van de Stockholmsche conferentie zou men zich ook afwenden van de Ru es - se ha broeders eu zich dus buiten de bewe- ging plaatsen. Dat de Engelsche en Fransclm arbeiderspartijen daar wel wat tegen opzien, is zeer goed te begrijpen. In Oostenrijk is het parlementaire leven hervat; d.w.z. de volksvertegenwoordiging, de Rijksraad, die sedert Maart 1914 niet bijeen was gekomen, dus gedurende den ge koelen duur van den oorlog niet, ia door den jongen keizer weer samengeroepen. ZSI hij nu eensgezind zijn? Men weet, dat db stiijid der nationaliteiten, de strijd van D'uitschers en Slaven, Polen en Roethenen, enz. steeds een. groote rol speelde in den Rijksraad en telkens verschillende regee- rii'gen dwong om hem te ontbinden. Heeft de vreeselijke oorlog de afzonderlijke volken der Donau-monarobie tot elkaar gebracht? Men vreest er nog wel voor, en de verkie zing van een voorzitter voorspelde alweer tweespalt. Alleen- doordat de andere par tijen 't oneens waren en bleven, kreeg do candidaat der grootste partij, de Duitsche, een meerderheid. In elk geval heeft de jonge keizer Karei bij zijn openingsrede een zeer sympatkieken indruk gemaakt, heeft hij be loofd vóór -alles een constitutioneel vorst te zijn en vangt daarmee waarschijnlijk een nieuw tijdperk in Oostenrijlc-Hongarije aan. De keizer werd door allo partijen zeer har telijk én langdurig toegejuicht. Wij zeiden het reeds vakerals de beslis sing in den wereldstrijd aan de fronten moet vallen, kan de oorlog nog jaren duren. Dat zien we telkens opnieuw. Ook nu aan het Italiaansche front. Thans luwt'de strijd daar alweer. In de laatste dagen worden geen nieuwe belangrijke fei ten gemeld, en hebben de Italianen blijk baar geen nieuwe voordeeelen behaald. Zij gewagen bijna alleen van aanvallen der vijanden, die afgeslagen zijn. Overigens vooral artillerie-actie, welke nog beperkt w.erd door regen en mist hier en daar, en enkele paércuillegewechten Aan liet westelijk front is nog wel ge- voohten ,in de laatste dagen en hier en da;,r blijkbaar verbitterd, maar resultaten z „t er al evenmin bdbaaldKrachtige artillerie- bedrijvigheid en pa trouil lege vechten ook hier, vooral aan het Fransche front, in de streek van Reims, zoo op den Chemin-des- Dames. Hardnekkig moet er ook gevochten zijn bij Aubeiive; bet waren do Uuitschers die aanvielen, en bij den Mout Plaut kre gen eenige Duitsche afedelingen voet in vooruitgeschoven stukken Fransche loop graaf, doch naar 't 6chijnt werden zij er later weer uit verdreven. Het jongste Engelsche stafberidht spreekt alleen van wederzijdsche artillerievuur op enkele punten. Van hef Macedonisch front- is slechts een Bulgaarsch bericht, dat voor namelijk gewag miaakt van artilleriestrijd en verkenningstochten. Feitelijk niets bij zonders dus, evenmin uit- den Kaukasus, of Missopotamië, van het Russische front of uit Palestina £I\?GELAE\»D. Een arbeldersleldor bij den koning. LONDEN. Het parlementslid Will Thor- ne, afgevaardigde van do dokwerkersorgani- satie in het East End, zeide naar aanleiding van de ontvangst door den kouingHet was mijn eerste officieele bezoek aan het Buckingham Palace. maar ik ging er naar toe alsof ik het mijn leven lang gedaan had. Gedurende heb half uur. dab ik met den koning sprak heb ik hem een paar stevige waarheden gezegd. Ik sprak met hem over enkele dingen die de onrusten in de industrie-centra veroorzaken en vertelde zijn majesteit frank en vrij wat de alge meens opinie omtrent de kooge leven6inid- kunnon verdragen, denken zij, dat ik slechts bij 'fc licht der vlammen in de smederij kan zien. Mijn harfc klopt voor niemand in de wereld, da-u voor jou, mijn kind! en mijne'oogen zien zoo scherp, wanneer het je geluk betreft, dat zij zelfs de steentjes aan de bedding der Rhöne zouden kunnen tellen. Waarom spreekt gij zoo? mompelde Louï- sotte, met neergeslagen oogen en sterk blo zende. Om je te bewijzen, dat ik begrijp, welk een genot het op jouw leeftijd moet zijn, in de ibossolien van Téte d'Or tewandelen. Ik verzeker u, vader, dat slechts het toeval iederen Zondag dien jongeling uit do stad daarhenen voort, die dan met zijne goede moeder naast ons op het gras 'liet middag maal gebruikt, viel haar vader liaar schalks in do rede. Hij heeft slechts driemaal tot mij ge sproken, zeide Louisette, en niet dan in uwe tegenwoordigheid Dat weet ik wel, 'hernam de slotenmaker; indien 't anders geweest ware, zouden wij er nu niet over -gesproken hebben, dochterlief. Maar wees er niet mismoedig'over; deze jonge man schijnt inij toe, zeer beminnelijk, zedig, voorzichtig te zijnen indien hij, zooals ik veronderstel, van eene achtenswaardige familie is; indien hij, zooals ik hoop, liefde tot orde en vlijt bezit, zal Maar vader! stamelde Louisette nauw hoorbaar. Welkindlief, dan zal mejuffrouw Le gend re baren rraam verwisselen zeide hijdat is alles. Louisette omhelsde weenend haren vader, en zeide toen op onderdrukten toonzijn wij niet te arm? Dat waren wij gisteren, mijne dochter, maar heden ben jij 't met. Louisette. Zie je die ijzeren "deur? Daar is xiw bruidschat. delenprijzen is, eu omtrent het foit, dat nog maar voortdurend oorlogswinsten wor den gemaakt. Ik zeide dat onlusten te wachten staan, zoolang <le prijzen der levensmiddelen niet onder controle staan voor zoover het den werklieden aangaat maar wel. wanneer de belangen der handelaren er mede gemoeid zijn. De koning bleek van tal van zaken de werklieden betreffend goed op de hoogte te zijn. Uit wat hij zeide maakte ik op, dat hij heel goed begreep hoe uit bepaalde toe standen onlusten m©C6ten voortkomen. Bij het bezoek werd geen enkele formali teit in acht genomen en al heel gauw waren we van mijn ervaringon in Rusland afge stapt om de arbeiderszaken in bet eigen land te bespreken. Thome is pas onlangs van een missie naar Rusland teruggekeerd. Hij had zich in gezelschap van Ogrady en Saunders der waarts begeven. FRAMKRUK. Van het Westelijk Oorlogstorrein, Het EYigelsch-Fransch offensief. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt: Behalve wederzijdsche artillerieactie op zekere gedeelten van ons front, valt er niets belangrijks te vermelden. Twee Duitsche vliegmachines werden tot dalen gebracht. Een onzer machines wordt vermist. PARIJS. Groote activiteit van de beider- zijdsche artillerie ten zuiden van St. Quen- tin en aan den Chemiiï des Dames, ten N. van Jouy en in de richting van Gerny en Hurtebise, waar ook een groot aantal pa trouille-gevechten hebben plaats gehad. In Champagne deden de Duitschers in den loop van Donderdagnacht op verschil lende punten na een hevig bombardement met giftdampen verspreidende bommen en projectielen van groot kaliber aanvallen. Ten N.W. van Auberive en op don Mont Blond werden de aanvallen door het vuur der Franschen afgeslagen. De krachtigste aan vallen deden de Duitschers op de Fransche stellingen op den Teton, den Casque. Vier maal vielen zij hier aan. De strijd, die tegen twee uur begon, duurde voort tot het dag werd. De aanvallen werden gebroken door het Fransche vuur of afgeslagen met de bajonet. De aanvalsgolven stroomden steeds in wanorde terug naarde Duitsche loopgraven. Op één enkel punt slechts, ten N.O. van den Mont Haut, vatten Duitsche afdeelingen voet in eenige voorgeschoven gedeelten van de Fransche linie. De Franschen maakten een aantal ge vangenen, o. w. twee officeren. Op den linkeroever van de Maas was de artillerie-strijd vrij hevig. Twee overvallen der Duitscher in de buurt van hoogte 304 mislukten totaal. RUSLAND. Aan het Oosterfront. PETROGRAD. Geweervuur. Russische vliegtuigen wierpen elk vier bommen bij het dorp Söla aan de spoorlijn LibauRonniy en op het station van Vcigiany aan do spoorlijn BologoeSedlitz, waar op den weg ontploffingen werden geconstateerd. Het Russische leger. Naar onze correspondent te Petrograd seint, heeft het congres van afgevaardigden van heb leger in de garnizoenen en aan liet front, een verklaring voor het gehecle Rus sische volk afgelegd, dat de verbroedering met den vijand door allé legercommissies,is vei'oordeeld en dat er op het oogenblik geen enkele reden is het leger van bandeloosheid te beschuldigen; integendeel, het beeft een gezonde reorganisatie ondergaan. Tenslotte nam het congres een resolutie aan over den oorlog, verklarende, dat het frontleger de noodzakelijkheid erkent van een vrede zon der oorlogsschatting en annexaties, toch het beginsel handhaaftsi vis pacórn para bellumalleen een machtig leger is in staat den oorlog te beëindigen op een wijze, welke rechtvaardig eu billijk is te achten. Het congres eisehte, dat het leger voor- Dio ijzeren deur? Die bewaart een gc-helm, waarvoor ik morgen 30t) pistolen ontvang. En wa-s hos daarvoor, dat gij zoo hard gewerkt hebt? vroeg Louisette. En dat ik zoo sc.il en bekommerd was, viol haar vader haar in de rede, want ik beefde voor het mislukken mijner pogingen. O, vader! hoe veel dank ben ik u ver schuldigd Daar twijfel ik volstrekt niet aan, her nam hij; maar u-ij zullen tijd genoeg hebben hierover te spreken; mijn avondeten heb''ik wel verdiend, niet waar? Louisette, te zeer bewogen om te kunnen antwoorden, nam haars vaders arm, en leidde den eerzamen smid in een kleinen tuin, waar- do tafel onder bloeiende vlierboomen was neer gezet. Het sehcono zomeravondlicht scheen den tuin met een blauwachtig, doorschijnend waas to overdekkeneene weldadige lcoelt-e bewoog bij tussohenpoozen 't gebladertestilte lieer- schte overal, bohaöve wanneer het naargeestig gepiep van het krekeltee van tijd tot tijd werd afgewisseld door hot heerlijk gezang der nachtegalen, die zich in de populieren van Oharpennes hadden verscholen. De slotenmaker at vergenoegd zijn avond eten onder het stargewelf, toen, na in een kort gebed God gedankt -te hebben, legde hij zijne ellebogen op de tafel, en sprak aldus zijn© dochter aan Jij was nog zeer jong, Louisette; toen jo moeder stierf. Wij' hebben zelden over ha<ar gesprokenmaar niettegenstaande er zeventien jaren sedert dien tijd zijn verloo- pen is de smart, die haar verlies mij veroor zaakte, nog even levendig iir mijn hart als in 't eerst; en ware het niet ndoclig geweest dat ik voor jou moest leven, dan zouden aller waarschijnlijkst, lief kind! in plaats van één, twee onder den cypres van St. Andeol ruston. €>p deze woorden snelde Louisette op haren Wiet ingang van 1 Juni 1917 worden de beschikking van 22 Augustus 1914, Ville Afd. Nr. 161 (R M. bldz. 681), alsmede L.0.1915, B. 13, ingetrokken. De Soldatencourant zal voortaan met steun van particulieren ook na 1 Juni 1917 onveranderd worden uitgegeven en kosteloos aan militair» hospitalen enz. worden toegezonden, terwijl overigons de abonnementsprijs op 1 cent per exemplaar bepaald blijft. Ook blijft de uitgever voortgaan met kostelooze plaatsing van lijsten van onbestelbare stukken, gevonden en verloren voorwerpen, oproepingen, enz. De militaire commandanten worden uitgenoodigd de verschuldigde gelden in ontvangst te doen nemen en deze, na aftrek van 10 pCt. admini stratiekosten, rechtstreeks te doen zenden aan de Wij verzoeken thans de aandacht voor de volgende mededeelingen: De nieuwe exploitatie van De Soldatencourant is met 1 Juni aange vangen. Ondanks de enorme duurte van het papier en het gemis van Rijkssubsidie, blijven wij De Soldatencourant voor 1 ct. bij do troepen van leger en vloot beschikbaar stellen. De gratis-verspreiding in hospitalen enz. hebben wij eveneens weten te behouden, maar overigens moet voor alle exemplaren, die bij leger en vloot worden verspreid, 1 cent worden betaald Beleefd, doch dringend, verzoeken wij nu al!e medewerkers trouw voor de verspreiding van De Soldatencourant te blijven zorgen, en steeds op het einde van eike maand de opbrengst a 1 ct. per exemplaar por postwissel te willen zenden aan de Administratie van De Soldatencourant, Valeriusstraat 109, Amsterdam. Van deze opbrengst mag 10 pCt. voor onkosten enz. worden ingehouden. Van 1 Juni af moeten a/Se gelden, uit de opbrengst van den verkoop der Soldatencourant verkregen, door alle korpsen en onderdeelen worden toegezonden aan de Administratie van ons blad met bovengenoemd adres; dus ook zij, die tot nu toe langs militair-administratieven weg verrekenden, worden beleefd verzocht, voortaan op het einde van elke maand post wissel aan onze Administratie te willen doen toekomen. Wij rekenen In deze op aller trouwe medewerking en op aller zorg, om voor do toegezonden exemplaren nauwkeurig afrekening a 1 ct. per stuk, met aftrek van 10 pCt. van de totale opbrengst, aan ons adres te willen doen toekomen. Waar leger en vloot terecht verheugd zijn, dat wij de zoo populaire en zoo buitengewoon goedkoope Soldatencourant hebben weten te behouden, mogen dezerzijds de grootst mogelijke animo en de trouwste medewerking worden verwacht, opdat wij de zaak tot het einde toe kunnen blijven vol houden. Wel is ons in overweging gegeven, om den prijs van ons blad voortaan hooger te bepaien, maar wij zuilen dezen op slechts 1 ct. houden nu wij dekking hebben weten te vinden voor do ze er groote tekorten die van zulk een lutteien prijs voor een groot biad een noodzakelijk gevolg moeten zijn. D. MANASSEN, Uitgever en h'oofd-Rsdacteur yan „De Soldatencourant". zien wordt van voldoend© munitie om noo- delooze verliezen te voorkomen. Tenslotte deed liet congre3 een beroep op allen, die het vrije Rusland liefhebbeu. om zich te scharen om den raa/I van afgevaardigden van arbeiders en sqldaten, de vocrloopigo regëering en de revolutionnaire organisaties in naam van de democratie èn de arbeiders massa. Minister Korenski zet zij'n tocht langs het front voort en houdt overal geestdriftige toespraken om de troepen op te wekken tot de vroegere strijdvaardigheid terug te kee- ren. Hij slaapt slechts twee tot drie uur per dag. Zijn woorden wekken overal -de grootste geestdrift; vooral zijn verklaring, dat hij bereid is zelf hét geweer ter hand te nemen en heb revolutionnaire leger ter over winning te voeren, vond algemeen bijval. ITALIË. Het Italiaansche offensief. WEENEN. Aan de Isonzo gedurende Donderdag artilleriegevecrtenin den nacht werden bij San Giovanni ten Z.O. van Monfalcone twee aanvallen der Italianen 1 afgeslagen. i ROME. Officieel. Op het front in Trente en in Karonihic' belemmerden slagregens en dichte mist Woensdag in den loop van den dag de artillerie-actie. Zij begunstigden echter de actie van patrouilles. In den nacht van 29 op 30 Mei beproefde Eist bij Arnhem. vader toe om hem te omhelzenmaar deze wees haar minzaam te-rug, en zeide: ween niet, lief kind omdat ik weet, dat jij tot een ver standig,. voorzichtig meisje zijt opgegroeid, ga ik u dingen verteilen, die ik alleen aan God en mijne dochter toevertrouw. Vooreerst dien jij dat te weten, dat ik niet geboren ben om ijzer te smeden. Niet, dat ik het werk veracht, waaraan ik alles, en zelfs de bijna zekere hoop op uw geluk verplicht ben. Muur, om kort te gaan, mijn vader was een van de rijkste land eigenaars van St. Andeol. Ongelukkig maakte hij schulden, dio met der tijd grooter werden, en die mij een zwaren last- zouden zijn ge weest zonder den bruidschat van je moeder. Al 'i geen zij mij aanbracht werd best-eed om die te dekken, en gedurende eenigen tijd ont brak er niets aan ons geluk. Waarom doet 'i ongeluk, gelijk het zwaarste gewicht in de j ba.lans, de schaal altijd overslaan? Het jaar van je geboorte, en terwijl ik dronken van vreugde was, heerschte er een felle, verwoes tende w.inter. De moerbeziënboomen, de voor naamste bron onzer welvaart, vroren dood. In •plaats van een rijken oogst te zamelen, moesten wij van anderen geld leenen, om de belastingen ie betalen. De volgende jaren vol tooiden hagelslag en overstroomingen onzen ondergang. Toen was ik geheel buit-en staat, iets te betalen, en de ambtenaren stelden des wege vervolgingen tegen mij in. U moet veel geleden hebben, vader, zeide Louisette diep bewogen, ten minste indien zij even u-reed waron als zij die onze' buren kwellen. Dat was er een ten minsts, mompelde Le- gendre op onderdrukten toon. Ik weet niet of zij wel een hart bezitten, maar dit weet ik, dat <~r zijn, die bij 't ui toefenen hunner ambtsbezig heden, door een stcenen of ijzeren doen ver vangen. De destijds nieuw aangestelde in onze •huurt was van ondei;en af begonnen, maar heeft zioh, door zijn onmensehei ijken ijver in de ^hoogte gewerkt. Het ongeluk wilde, dat hij juist kwam, toen ik in den grootston tegen spoed verkeerde. Een kort uitstel zou mij gered hebbc-u, doch hij verhaastte mijnen on dergang. Verkooping op verkooping volgde, totdat men einde.ijk toon mijn huis van alle meubelen was ontbloot," zich van mijn persoon verzekerde, en mij naar de gevangenis voor gijzelaars voerde. Hoe schandelijk! riep Louisette met vlammende oogen uit. Hij, die de oorzaak van dit alles, en zonder eonig medelijden was, heette Pecoil. Hij was 't, die mij ruïneerde, den dood van jo moeder verhaastte, en mij in den kerker wierp, waar ik bijna door 't denken aan jelui beiden mijn verstand verloren had. Vergeot den naam met, vergeet hem niet! rees niet, dat ik hem vergeten zal, en toch moesten, wij 't doen. vader. Leert de bijbel ons niet onzen vijanden te vergeven? Ja, maar ik kan hem niet Tergeven. Ik kan :t nimmer vergeten, dat ik bij mijne tehuiskomst uit de gevangenis ie moeder dood vond en jou in een vondelingenhuis. En werd u toen slotenmaker vroeg Louisette. Ja, kindlief! voor jou.,. Louisette wierp zich, in tranen uitbarstende, in de armen van haren vader, die haar vol teederheid liefkoosde en zeideIk heb u dit alles verteld, om uw hartje zijne bedaardheid terug te geven. Ik wil mij niet verontrusten over dien .jongen man. Ik geloof dat hij van eene goéde familie is, en dan zoo veel te beier; maar als 't ©ogenblik daar is, zullen wij hom spoedig bewijzen, dafc wat- afkomst en eer- 1; ikheid betreft jqnw ouders da zijne evena ren, wio zij ook zijn mogen. (Wordt vervolg*

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1