X3ES SOliDATBKTOO ORAKTT Van ZSoxiCiCfgr g"7 JVTel X 917 Bij Guémappe en Graveüe. Vredesvooruitzichten. 1 P ZEE. Humor in den krijg. Binnenland. Legerzaken. Engeland versterkt zijn leger steeds meer. Wij weten niet precies, hoever men na al is met de vier millioen krijgers, die indertijd Kitchener vroeg, maar het West front vergt al meei* soldaten, volgens een bericht der laatste dagen heeft de Engelsche regeering nu ook vrijwilligers tot vijftig jaar opgeroepen. Ons plaatje stelt voor een bureau tot aanwerving in Londen. Op een plakkaat worden de mannen uitgenoodigd om zich aan te geven; het leger moet op oorlogssterkte gebracht worden, lezen wij er in groote letters en daaronder staat: „Doe er nu aan mee. Geen uitgaven. Kom binnen" Er zijn er, die naar binnen gaan, zooals men ziet, anderen aarzelen nog. dien '/oer voordccdig was en waar deze groote en sterke loopgraafstellingen had aangelegd. Tot het result rat werkte mee een machtige luchtvloot van niet mirder dan 130 vlieg tuigen, die niet alleen verkcunersdienstcn deden, maar ook tien ton bommen neer wierpen en do vijandelijke infanterie met hun mitrailleurs "bet? oho ten. Tot de krach tige voorbereiding vin den aanval door de artiïlerio droegen niet weinig bij do tien Engelsolie batterijen van het jongste model. In het westen is de 6trijd in do laatste dagen niet bijzonder belangrijk in zijn ge volgen geweest. De Franschen hebben aan vallen gedaan in de buurt van Craonne, dus steeds in betzelfde gebied, dat beheersoht wordt door Reims, en waar men vroeger vermoedde, dat de Duitschers een door- braak-poging in den, zin hebben, 't Kan best, zijn, dat dit vermoeden niet onjuist was, maar in den laatsten tijd werd van een grootscho poging niet veel meer gemerkt. Toch weiden er wel soms zeer krachtige aanvallen gedaan, maar die zijn iu blijk baar ook verslapt. Zijn er misschien weer troepen van het Westen naar 't Oosten ge gaan. nu het Russische coalitie-kabinet zijn vast besluit heeft te kenner, gegeven om geen afzonderlijken vrede to sluiten, maar den oorlog voort te zetten, ten einde een slgeraeenen vrede te verwerven! In Duitsck- Jand ten minste geeft men, volgens den toon der bladen, in do laatste dagen de hoop weer op, dat Rusland -' Heen met de centra- len een vrede zal sluiten, en dat men dus op Rusland we** moet rekenen ais op een vijand, die meedoet, zij het ook een, die wel vrede wil, als hij cUen kan krijgen op den grondslag van ,,goen veroveringen aan den eenen of andaren kant." Overigens merken we van een toenemen- den strijd aan het Oosterfront nog niet veel, ave lezen van eenige,artillerie-actio hier, van ■verkenners-schermutselingen daar, van een gasaanval elders, maar niet van eenig resul taat. En noch uit 'Macedonië, r.och uit Mesopotamia konion berichten van wapen- feiten, alleen schijnen er 5it Palestina weer toebereidselen te worden gemaakt tot nieuwe aanvallen op de Turken bij Gaza. Uit Rutland geen bijzonders van poli tickon aard. Do toestand l ikt er nog altijd troebel en soms dreigend. Nu zon er weer een soort anarchie heerschen in Finland, dat zijn volkomen vrijheid herkregen heeft onder do nieuwe Russische regcering. De vredesstemmen, in Rusland of in andore landen, verstemmen geenszins, maar zij zeggen ons niets nieuws. Wel wordt er blükbaar achter do tcberr»en meor san den vrede gewerkt den we we! weten uit de verklaringen van den Xedexlandsohen sociaal-democraat Vliegen kan men opma ken, dat er nog kans op bestaat, dat ook Fransohe socialisten meedoen aan de con ferentie te Stockholm. Het verrast wel ©enigszins, dat men in hot vrije Amerika passen weigert aan hen, die gaarne wilden deelnemen aan de Stoskholmsche bespre kingen. Over 't, geheel is de toestand in de Veroemgde Staten niet heel duidfelijk. SMGELAND. Een luchtaanval. LONDEN. Officieel. Vier of vijf lucht schepen naderden Donderdagnacht de kust van Oost-Engeland. Een dikke bank van regenwolken maak to het moeilijk de sche pen te cbserveeren. Vier begaven zich naar de oostelijk gelegen landstreken en vervolg den daar hunne zwerftochten. Een aantal bommen werd geworpen. Klaarblijkelijk waren de luchtschepen riet in staat hunne posities te kiezen. Onze vliegtuigen achter volgden de vijandelijke luchtschepen. De wolken maakten het de vijandelijke vaar tuigen echter mogelijk te ontvluchten. Eén man werd gedood. Men gelooft-, dat de Een bijzondere correspondent van do „Daily Telegraph" schrijft van hot tooncel der jongste gevechten in Frankrijk „De Duiisehe opperbevelhebber roept mei grooto snelheid uit do rusikampen divisies op, om do door ons vuur uitgeputte en uiteen geslagen corpsen te vervangen en door geheel Du-tschland lie en reden de treinen die troe- £en aanbrachten, dio aan het oostelijk front ebben gestreden. Zijne spoeiaal-geoefcndo stormtrappen" zijn op onze linies geworpen en ofschoon hun- aio verliezen bij Guémappe en Gavrelle een ware uitmoording mogen genoomd worden volgen nieuwe aanvalsgolven op dio welke ge- vallen zijn, uitgezonden met een oosfcerscho onverschilligheid voor men scli en levens. Tegenover eene grooto artillerie-uitbreiding, van de monsterachtigste kalibers tot de ge wone veldstukken, de loopgraaf mortieren en machinegeweren, en tegenover troepenmassa's dio bevel hebben om tot ioderen prijs de posi ties te hernemen of te behouden, begrijpt men wel dat onze mannen hard moeten vechten. Het is aan beide zijden een doodelijke strijd en de vijand schijnt om zijn leven te vechten, blijkbaar bezield door dc gedachte dat hij nu tenslotte moot winnen of verliezen. Zijne man schappen stenen bij massa's; maar ochter dezen staan nieuwe massa's, en daarachter •weder nieuwe massa's. Zoo gaat hot vreesolyko vr-rk voort en on der den Kauwen hemel van Frankrijk liggen do stapels lijken. Een windmolen bij Gavrelle ia herhaalde! uk genomen en hernomen, Acht schade niet veel te beteekenen heeft. LONDEN. De Zeppelin-aanval duurde bijna vier uren, gedurende welken tijd de luchtschepen doelloos boven het land zwier ven en zoo goed als geene schade aan richtten. Een dreef er bijna boven eene stad, blijkbaar zonder te weten waar het zich bevond. De nacht was aanvankelijk zeer kalm, maar plotseling 'kwam er een sterke wind opsteken, die eene snelheid van 40 mijlen per uur bereikte, zoodat de luchtschepen het op de terugreis zeer zwaar te verduren moeten gehad hebben. Behalve de reeds in bet officieel© verslag genoemde man, wer den nog twee paarden gedood. DUITSCHLAND. De z.g. terechtgestelde Amerikaar.sche. BERLIJN. Van vijandelijke zijde werd, zooals bekend is, hot bericht verspreid, dat. de Amerikaansche, Katharina Coutch, in Duitschland standrechtelijk zou zijn doodgeschoten. Het lierichfc werd op 20 Mei door "Wolff tegengesproken. Inmiddels heeft Katharina Coutch zich bij het Spaan- sche consulaat te Dresden zelf aangemeld eu haar verbazing te kennen gegeven over het van vijandelijke zijde verspreide bericht, dat zij zou zijn doodgeschoten. Zij verklaarde, dat nim mer gerechtelijk tegen haar opgetreden werd, dat zij steeds met ae grootste voorkomendheid behandeld was en dat zij na regeling van haar passen voornemens is naar Amerika terug te keeren. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oor!og»terrein. Het Engelsch-Fransch offensief. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt: Een aanval bij Armentièree werd met verliezen af geslagen Er werden Woensdag 11 Duitsche aero planes omlaag geschoten; drie Engelsche aeroplanes worden vermist. PARUS. Woensdagavond omstreeks half- negen .ondernamen de DuitscherB in de buurt van Vauclerc een aanval, waarbij zij de Franscbe troepen hevig met bommen wierpen. De aanval werd echter spoedig ge stuit. en nadat de vijand zware verliezen had geleden, werd hij iu zijn loopgraven teruggeworpen. De gevangenen die de Fran schen in deze streek tijdens de operaties op den 22eu Mei maakten, behoorden tot vier verschillende divisies. Van den eersten Mei tot heden bedroeg het aantal valide Duit sche krijgsgevangenen 8600. Zij werden door de Franschen tusscben Soissons en Auberïve gevangen genomen. In Champagne ontwikkelt zich in de buurt van Moronvilliers een levendige artillerie- actie. Op de re6t van het front hebben pa trouille-ontmoetingen plaate en' van tijd tot tijd uitbarstingen van, het geschut. BERLIJN. (Off.) Alleen uit westelijk Champagne zijn berichten omt/enfc krach tige artillerie-actie ontvangen. Vivlani en Joffre -terug. PARIJS. Viviani en - Joffre zijn uit Amerika teruggekeerd en hier mot groote hartelijkheid ontvangen. Voor den- herbouw van Noyon. PARIJS. Een groep bewoners van Washing ton heeft besloten voor den herbouw van de stad Noyon geklcu bijeen tc brengen, OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het ministerie-Tlsza afgetreden. BOEDAPEST. Daar de koning zijn goed keuring niet hedft gehecht aan het wets ontwerp der regeering op het kiesrecht, heeft minister-president graaf Tisza het ontslag van het Kabinet ingediend. De koning nam het ontslag aan en belastte den minister-president met de verdere afdoening der loopendo aangelegenheden. Omtrent audiënties met het oog op de vorming van keeren hebben de Duitschers hem hernomen, en acht malen weer verloren cn nu ik dit schrijf is hij in handen onzer mannen, en ik kijk, over den chaos van houtwerk en baksteen en zandzakken en roestig prikkeldraad heen, uit naar de door granaten omwoelde velden, waarop vele lijken liggen, om to zien of er uit het bosch van Ere sues niet nog meor ge lederen in vcldgrijs aankomen, eerst nauw aaneengesloten, tot onze kanonnen or gaten in scheuren en zij eindelijk ineenstorten onder ons machinegeweervuur. Uitgezochte troepen zijn aangewezen om de dorpen bezet te houden en ofschoon zij zich tot dusverre hebben kunnen handhaven door tegenaanvallen met groote- troepen massa's op onze voorposten, hebben zij door ons aitiile- rievuur verliezen geleden, die wij niet kunnen berekenen, maar die wij weten, dat zeer groot moeten zijn. Ongeveer 2000 man rukten bijv. uit de richting van Plouvain op, maar onze artillerie was per telefoon gewaarschuwd en beschoot hen. Velen werden gedood en nog meer werden gewond. Ik zag een aantal gevangenen, die in deze gevechten gemaakt waren. Er waren zeer veel Polen bij, die een vreemd patois spraken, en deze mannen, die op bevel vochten, veraf schuwden den oorlog en wilden dat hij uit was. Het w-aren groote, magere, donkere mannen geheel verschillende van do blonde, breedge schouderde Pruisen, die tegelijk met,hen bij Roeux waren gevangen genomen. De Pruisische bedieningsmanschnppen der machinegeweren stonden afzonderlijk en vorm den een flink uitziende troep, niet erg smerig ondanks hun voortdurend i'ëchtea en blijkbaar goed gevoed. een nieuw kabinet is nog geen beslissing ge troffen. ITALIË. Aan het Italiaansohe front. ROME. Op den Karsfcdeden de Ita lia a nsche troepen van het derde leger na eon aocr herige beschieting gedu rende 10 uur een aanval en doorbra ken de sterke linies van den vijand van Ca3taguavizza af tot aan de.zee. Terwijl de ItaliaaUsche infanterie aan den linkervleu gel ten N. van Castagnavizza den vijand door krachtige aanvallen bezig hield, bezette zij na do verschansingen te hebben over schreden een torrein ten Z. van den weg tusschen Castagnavizza en Bosoom aio, trok voorbij Bosoomalo en Lucati en maakte zich meester van de belangrijke krachtig ver sterkte hoogten 92 (een K.M. ten van Pietra Rossa), 77 en 78, Bagni en hoogte 21. De vijand, die aanvankelijk verrast was door den plotselingon onstuimigen aanval, deed tegen don avond hevige tegenaanval len, die gesteund worden door buitenge woon kracthig artillerievuur;-hij werd ech ter met zware verliezen teruggeslagen. In den loop van den dag maakten de Italianen meer dan 9000 man, onder wie ruim 300 officieren, krijgsgevangen. Sterke Italiaansche escadrilles van 130 vliegtuigen, namen deel aan het gevecht, wierpen 10 ton bommen op de vijandelijke linies en beschoten de infanterie-massa's. De vliegtuigen keerden behouden naar hunne kampen terug. Tot de krachtige artillerie-voorbereiding droegen vooral bij de 10 Engelsche batte rijen van het nieuwste model, die naar het front waren gezonden als een bewijs van de broederlijke samenwerking van het leger van den bondgenoot. Ook de batterijen van de marine verleen den krachtigen steun. In de zone van Görz namen de Italiaan sche troepen, nadat zij krachtige" aanvallen van den vijand hadden afgeslagen, stor menderhand een klein fort. op de noord westelijke helling van den San Marco en maakten, na verwoede gevechten, flinke vorderingen in de zone van den Monfce Santo en Vodioe. ROME. Bij hot aanbreken van den dag nam een éskader Engelsche moni tors gesteundoor Italiaansche oor logsbodems en Italiaansche vliegers, terwijl de aanval op het Karstplateau plaats vond, in de Golf van Triest met zwaar ge schut het terrein achter de vijandelijke linies, en inzonderheid een groot vliegkamp, militaire depots en andere belangrijke mili taire objecten bij Prosecco, onder vuur. 's Vijands herhaalde luchtaanvallen hadden alleen tot resultaat, dat Lij twee water vliegtuigen verloor. Onze oorlogsschepen maakten zich meester vsoi de vier ariateurs, niettegenstaande de actie van de kusfcbat- terijen. Onze schepen en vliegers keerden ongedeerd terug. RUSLAND. Een anarchistische Burcht. PETROGRAD, 25 Mei. (Reuters b ij z. dienst.) Het laatste fort Ghabwl is het paleis van gravin Yoront-zeff Dashkoff in lie.t Sjoevajonapark dicht bij Pctrograd. Dit paleis werd onlangs door 24D zoogenaam de „weerbare vrijwillige aanhangers van het vrije Rusland" in beslag genomen. Na dat men in de buurt van het paleis iemand ge enden had die door revolverschoten ge wond was begaf een groep soldaten zich naar het gebouw. Toen zij naderden werd van binnen uit geschoten. De soldaten werdon met 100 man versterkt en omsingelden het gebouw. Aan den eisch zich over te geven werd door de anarchisten niet voldaan. De logeering is cp de hoogte gebracht van den toestand. TURKIJE, Da strijd in zuidelijk Palestina. LONDEN. In het Lagerhuis zoide Macphersou, ondersecretaris van oorlog, dat de operaties in zuidelijk Pale stina op 17 en 19 April j.l., zooals reeds medegedeeld is, na een hevig gevecht met de verovering der voorgeschoven Turksche stellingen bij Gaza eindigden. Thans zijn de Engelsche troepen in nauwe aanraking met de hoofdstellingen der Turken, dio de stad beschermen en over oen front van 14.000 yards van de zee tot Sjeik Abbas 1 oopon. Aan deze stellingen sluiten een reeks reduifcs en loopgraven aan, die tot Aboe Hareira, op 11 mijlen ten Z.O. van Gaza gelegen, loopen. De versterkte Turksche troepen' maakten good gebruik van de natuurlijke hinderpa len en hunne hoofdstelling voor Gaza is zeer sterk, terwijl de,.linkervleugel gedekt is door moeilijk begaanbaar terrein, waar een water te vinden is. Met het oog op deze toestanden kon de opmarsch der Engelschen noodzakelijker wijs slechts langzaam plaate hebben. Sedert 19 April hebben er geene ernstige gevech ten plaats gehad, maar de Engelschen heb ben voortdurend terrein gewonnen en de bij Gaza genomen stellingen georganiseerd en geconsolideerd. Een andere groep gevangenen, een twintig ongeveer, zagen er uit als aardmannen, of als lieden die begraven en weer opgegraven waren, wat dan ook werkelijk zoo geweest was, of schoon zij zich niet hun eigen handen hebben moeten uitgraven. Hunne gedekte schuilplaat sen waren door ons artillerievuur inecngescho- ten en alle uitgangen en trappen waren ver sperd. Zij waren dus levend begraven ge weest, wat verschrikkelijk genoeg is als, zoo- als wanneer ouzo mannen in granaattrechters of loopgraven bedolven zijn, hunne kameraden gereed staan oin hen zoo spoedig mogelijk uit te graven, maar wat afschuwelijk is voor dio mannen, die in een slag welke over hunne hoofden heen gewoed heeft, van de wereld af gesneden zijir. Twee dagen lang hebben zij hun spaden ge bruikt, met inspanning van alle krachten wer kend, tot zij, badend in zweet, uitgeput en versmachtend van dorst, eindelijk hot dag licht zagen en zich aan onze mannen over gaven, die hen met verbazing uit hun graf zagen te voorschijn komen. Sommigen van onze gewonden, dio op deze slagvelden lagen, moeten door de Duitschers medegenomen zijn, terwijl het gevecht nu voor uitkwam, dan weer achterwaarts ging, maar hier en daar lagen er nog mannen waar zij gevallen waren en later, toen hunne kame raden het terrein weder bezet hadden, ontdekt werden. Ook kwamen hier en daar troepjes ongowonde Engelschen te voorschijn, dio zich verborgen hadden gehouden totdat onzo linie weer tot hen genaderd was. Gisteren was er daar'nog een man gevonden, dio er reeds verscheidene dagen had gelogen, terwijl ook een officier gewonden jverdj die De socialistische vredesconferentie. STOCKHOLM. Het permanente Ne- derlandsch-Skandinavisoho comité confe reerde den 2lea en 22en Mei met de vertegenwoordigers der Bulgaarsohe sociaal democratische partij. Het Balkanvraag- stuk en meer speciaal de Macedonische quaostie vormde het voornaamste onder worp van bespreking. Het comité verklaarde zich vóór een na tionale unie van alle doelen van hot Bulgaar sohe volk, waardoor de bevestiging tot stand zou kunnen komen en een duurzame rust op do Balkan zon kunnen worden ge schapen. Op die basis zou ook oen toena dering tusschen de verschillende volken op den Balkan mogelijk zijn. Het comité eischt hefc herstel van België, Servië, Roemenië en Montenegro. Het is van meening, dat het principe in zake do nationale onafhankelijkheid en van liet vrije zolfbestemmiugsrecht zich over allo volkon, dio zolf over hun lofc wenschon te boslissen, zooals de Armeniërs, de Polen enz. moet uitstrekken. Het comité hoopt, dat dc quaestie van Elzas-Lotharingcn volgens dit principe op bevredigende wijze opgelost kan worden en eischt dringend, dat onmid dellijk vredesvoorstellen worden gedaan. Besloten werd in de parlementen der oor logvoerende landen krachtdadig iu die richting to werken. Ak voornaamste middel om den vrede duurzaam te doen zijn, beveelt ^ïefc comité de democratiseering van Europa aan, verder demobilisatie, scheidsgerechten, rechtsregeling tusschen de staten met dwangmiddelen enz. enz. Het comité kan zieh vereenigen met het denkbeeld van een algemeen© socialistische confidentie bijeen to roepen, waaraan alle internationaal aangesloten partijen zullen deelnemen en dio tón doel zal hebben den vrede af to dwingen. Het comité drukte zijn vreugdo uit over het herstel van de internationale en het vreedzame hervatten van haar geschiedkun dige rol. Do algomêeae conferentie zal den len Juli beginnen. Ilaaso en verscheiden andere Duitsche socialisten van do mindorhoidsparbij worden logen het eind dezer week verwacht. Troelstra is or beslist ajkor van, dat Engolsclie en Fransche socialisten aan de conferentie zullen deelnomen. Serviërs hebben van do O.-H. regoering verlof gekregen om door Oostenrijk en Duitschland naar Stockholm te reizen. Geen passen voor de conferentie te Stockholm. WASHINGTON. Minister Lansing maakt bekend, dat geen passen zullen worden ver strekt. aan hen, die do socialistische vredes conferentie. te Stockholm willen gaan bij wonen. Tot zinken gebracht. Woensdagmiddag te 3^ uur is door een 1)uitschelt oudeiHoaër in de Noordzee tot zinken gebracht Let tjaikschip .Alberdina", eigenaar do heer G. P. do Vries te Gro ningen. Da opvarenden, de eigenaar-schip per voornoemd, de stuurman CT Ven erna en derin at.roos G. Dekker zijn door den logger Soli. 195, schipper M. Pronk, Donderdag ochtend te 54 uur opgepikt en Donderdag namiddag to ongeveer 2| uur to Schevenin- gon aangebracht. Van daar zijn do leden der bemanning op eigen kosten naar Gro ningen vertrokken. Onze Scheepvaart. Do mailboot „Zeeland" is Donderdag binnengekomen to Vlissingen met 125 pas sagiers, onder wio 25 Duitscho vrouwen cn kindoren en tal van zoölieden van verschil lende booten. Do te Rotterdam thuisbelioorende stoomsche pen, welke deel uitmaken van de 22 gcrequi- reerdo schepen, zullen niet allen tegelijk óc-zo iia.vcn verlaten. Do Soestdijk en de Zuiderdijk, van do Hol- land-»Amerika-lijn, zouden Vrijdagnacht ver- trékken; de Pheeda, de Alkaid, do Bellatrix en de Merak, van Van Nievelt Goudriaan cn Co., vertrekken Vrijdagmiddag; dc Veerhaven, do -Waalhaven cn do IJsselnaven, van Gebrs. van IIden, do Rijndijk, van de firma Solleveid, Van der Meor en Van Hat- tum, do Texel, van de Maatschappij Triton, en de Bcsocki, van den Rotterdamschen Lloyd, vertrekken Zaterdag. (N, R. Cl.) De „Stella." Te Amsterdam is aangekomen 't s.s. Stella", van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, van Antofagasta en van Caleta Coloso. Do lading bestaat uit 33092 zakken nitraat, be stemd voor do Kunstmestcommissic. Vermindering van hot aantal getorpedeerde schepen. LONDEN. De statistieken aangaande do torpedeeringen van schepen door do onder zeeërs, wijzen opnieuw eene vermindering aan. - SsSBB In eene vergadering van de Kamer van Koophandel te Newcastle zeide lord Joicey, dat de vloot uitmuntend werk verricht en dat het hem bekend was, dat een zeer groot vijf dagen met oen granaatscherf wond in een krater luid gelegen; hij was gernimen tijd bewusteloos geweest en had de overige drgen onophoudelijk die ontzet-tendste marteling van don gewonde, den dorst, geleden." Do Duitschers hadden ©enige zouaveu ge vangen -genomen; bij het march© eren naar oen belangrijk punt, dat door de overige zouiaivcn verdedigd werd, lieten zij hun ge vangenen aan het hoofd der colonne gaan, terwijl zij riepen „Ophouden met vuren hot zijn uw eigon kameraden!" Inderdaad hielden de Fransche doldaton met schieten opook de mitrailleurs zwegen !i oogenblik. Maar eousklaps klonk do stem van een der aan het hoofd der colonne gaande gevangen zouaven „Schieten jullie dan toch, wat b!. .m-nog-toe1" Hot salvo brandde los, in de eerste plaats den wakkeren soldaat doodelijk treffende. Een storm-colonne kon niet verder door dringen, dan dicht voor de vijandelijke Duitsche draadversperring enkelen van de moedigsten waren nog verder vooruit ge schoven, maar moesten daar blijven liggen, tot er versterkingen zouden zijn aangerukt. Zoo moest men den nacht in dezefde posi tie doorbrengen Eensklaps hoprt men pen aantal boord. onderzeeërs in den grond zijn ge- P Het vergaan van de „Transylvania". LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dab ten gevolge van het tot zinken brengen van het Engdscho transportschip „Transyl vania" op 4 Mei in de Middellandsche Zee 29 officieren en 373 militairen van andere rangen het leven verloren. Ook de gezag voerder, een scheepsofficier en negen loden van de bemanning vonden don dood in de golven. LONDEN. Miss Cicely Jones, die behoor de tob het naar een dor fronten vertrekkend hospitaal personeel, deoldo aangaande het torpedeeren van do „Transylvania" do vol gende bijzonderheden mede: Het was om streeks tien uur in den ochtend toeü de ge zagvoerder bemerkte, dab een onderzeeër een torpedo afschoot. Heb schip werd ge raakt, maar de machines bleven intact. Een uur later trof een andere torpedo de machi nekamer. De reusachtige stooiner begon toen to kantelen. De verpleegsters en de scl- daten hadden allen zwemvesten aan. De booten werden toen neergelaten. Een sloeg to pletter, maar met de andere ging het goed: De mannen, die op het schip achter bleven, begonnen te zingen toen de booten zich in beweging zetten en riepen den vrouwen een hartelijk vaarwel en tob weer ziens tos. Om 20 minuten over elf, nadat een nieuwe torpedo haar geraakt had, zonk de boot. De boot, waarin miss Jones zich bevond, was geweldig overladen en had een zwaar lelt. Hoewel men voortdurend met hoeden en laarzen het water trachtte weg to schep pen, rees het onrustbarend. Na verloop van een uur stonden de opvarenden - diep iu het water on toen het vloed werd, sloegen de golven over hen heen. Miss Jones werd uit de boot geslagen, maar kon er weer heen zwemmen. Om nalf twee werden de opvarenden door eon torpe dojager opgepikt, oen van do booten, die later nog mècr schipbreukelingen opgepikt hebben cn ze in behouden haven brachten. Geen van do verpleegsters is omgekomen, do gezagvoerder daarentegen vond den dood in do golven. Verscheiden mannen zwommen naar do kust, anderen werden in de buurt van de kust opgepikt. Vier dagen nadat de ramp plaats viiid, vertrokken de verpleegsters naar Engeland. De sluiting van de Staten-Generaal. De heer VAN VOORST TOT VOORST, voor zitter van do Eerste Kamer, treedt op als voorzitter der vereenigdo vergadering, opent deze vergadering te kwart voor drie uren en laat door den griffier der Eersto Kamer voor lezen het Koninklijk besluit, van 19 Mei 1917 (Stbl. No. 402), waarbij do Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, wordt ge machtigd om van wego Ilaro Majesteit de Koningin rle tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te sluiten in eene vereenigdo vergade ring der beide Kamers op Donderdag 24 Mei 1917, dos nnmiddngs to drie uren, en welk be sluit voorts betreft de ontbinding vau de beide Kamers. De VOORZITTER bonoemt een commissie van zes leden (twee van de Eersto en vior van do Tweede Kamer), om heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Do Commissie bestond uit do hoeren Staal en Gilissen, leden van do Eersto Kamer, en Patijn, De Montó Ver Lorei), Ter Spill en Bongaerts, leden van do Tweede Kamer. Kort daarna wordt do Minister van Binnen landsche Zaken, dio zich op de gewone state lijke wijze naar do vergadering heeft begeren, de zaal binnengeleid. Do heer CORT VAN DER LINDEN, Minis ter van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich vóór den t/oon en houdt do volgende toespraak: Mijne hecren! Kct heeft Ilaro Majesteit de Koningin behaagd mij op te drager, de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Op onderscheiden gpbied worden, dank zij Uwe grooto en volhardende inspanning, wettelijke voorzieningen getroffen. In zeldzame overeenstemming van Regeering en Staten-Generaal zijn een drietal wetten tot het in overweging nomen van verande- - ringen in de Grondwet tot stand gekomen, waardoor ontbinding van de beide" Kamers geboden is. De Koningin heoft mij opgedrnaan U, Mijne Hoeren, Haren dank te igen voor de ijverig© zorgon en toewijdi ,g door U aan 's Lands belangen besteed. In naam der Koningin on daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze Zitting der Staten-Generaal to zijn gesloten. Den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt na hefc uitsproken dezer rede, door do commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie iu do vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Gep. kolonel Tielonius Kruithof} f. To. 's-Gravenhage overleed op don leeftijd van 33 jaren de gepensionnoemc kolonel der artillerie van hefc Oost-Indisch leger L. Tiele- nius Kruijthoff. De begrafenis zal plaats heb ben Zaterdag a.s. om 2 uur van liet sterfhuis. Kennisgevingen VOO» Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invltatiën, Dankbetuigingen, Mean's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier, Artistiek Stempelwerk van Mantgem, Hofleverancier fiitsgel 562. hoek Vijzelstraat, Am et. luiden roep van het voorterrein, waar eenige kameraden eveneens zijn blijven liggen: „Schieten, kameraden daar komen de Duitschers in hefc donker aangekropen i" Dadelijk openen de Franschen hefc vuur, De vijand ziet af van zijn. overval in hefc duister. Maar uit hefc voorterrein klinkt geen stem meer; de held, die het vuur van zijn eigen kameraden tot "zich trok, ligfc daar zwijgend. Een jong officier bevindt zich op een waarnemingspost ver voor liet front* hij hooft zich geïnstalleerd in een ouden toren, en telefoneert van daaruit over de vijande lijke stellingen en posities naar do eigen artillerie achter hem. Gedurende een half uur ontvangt men zijn berichten; daarop hoort men hem door de telefoon zeggen: „Ik hoor hoo de Duitschers nu naar boven komen sluipen. Ik heb m'n revolver. Geloof geen woord meer van hetgeen u nu verder zal worden getelefoneerd." Men heeft ncoit meer iets van den jongen luitenant vernomen. Deze volgende vormen eenige treffende staaltjes van onverschilligheid van getroffe nen voor hun wonden. Een commandant draagt een diep litfcee- ken van het oog tot aan liet oor. Als zijn. verwonding ter sprako komt, zegt hij zelf j minachtend:. Ontvangst bij don Minister van Oorlog a. I. De Minister van Oorlog ad interim, kapi tein ter zee Rambonuet, heeft de op per- en vlagofficieren en de verdere zelf standige militaire autoriteiten der land macht onder het ressort van den opperbe velhebber aan liet Departement van Oorlog ontvangen. De crisis aan oorlog. Het Ncd. Corresp. Bureau meldt: Het bericht in de pers nopens do tewerk- zaaiustelling van den luit.-kolonel van den ge- neralen staf J. L. ten Bosch, nis adviseur van den Minister van Oorlog, en wel in oen functie staande b^ven dio van de andere ambtenaren van het departement, is ons bij navraag geble ken, onjuist te zijn. Rapport Lichting 1915. Aan het rapport betreffende den afloop van de lichting- der militie 1936, opgenomen in St. Cl. 119, ontleenen wij het navolgende: Ter inlijving waren bestemd 30337 inge schrevenen. Bij do militie te land en bij de zeemilitie zijn ingelijfd 29187 man. Er ont breken alzoo 117Ü man. Hefc tekort bedroeg in 1912: 128 op 17500, in 1913: 616 op 23000, in 1914: 731 op 26S70 'en in 1915: 618 op 27022 man, uitmakende do hoegrootheid ach tereenvolgend van de lichtingen van ovenge noemde jaren. Zooals uit liet bovenstaande blijkt, is hefc aantal on tb rekenden van do lichtingen 1913, 1914, 1915 cn 1916 veel hoóger dan dat van de Jiehting 1912. Bij de beoordeeling van bovenbedoelde ge tallen is ©enerzijds rekening to houden met het hooger cijfer der lichtingen 1913, 1914, 191-5 en 1916, anderzijds, wat de lichtingen 1913 en 1914 aangaat, voor welke lichtingen nog eene loting gehouden is, met do omstan digheid", dat de sedert 1 Maart 1912 in wer king zijnde Miiiticwet (St.b!. 1912, no. 21) niet, zooals de Miiiticwet 1901 toelaat, het getal onthrekenden aan eene lichting, zij het ook voor een deel, aan to vullen door op roeping i an houders van hoogcro nummers derzolfde lichting. Bij do zeenulitio werden 567 man inge lijfd, aizoo 33 minder dan liet vastgestelde aantal (600) Voor do lichting 1916 werd vóór 1 Sopt. 1915 aan 14289 inilitieplichtigen vrijstelling eileend wegens eigen vrijwilligen dienst, wegens broederdienst iu persoon of bij plaats vervanging volbracht, of wegens aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Op of nii 1 Sept. 1915 is door God'eputeerde Staten vrijstelling wegens broederdienst aan 1 milifcieplichtige ver leend. Hot aantal vrijgestelden om evenver- melde redenen bedroeg' in 19121915 achter eenvolgend 7543, 11697, 12152 en 13083. Voor do lichting 1916 werd vóór 1 Sept, 1915 vrijstelling verleend aan 1120 inilitie plichtigen, die een geestelijk of godsdienstig- menschlievend ambt- bekleedden of daartoe werden opgeleid. Op of nii, 1 September 1913 is evonvermelde vrijstelling door do Koningin verleend aan 21 inilitieplichtigen. Aan- 132 miLticplioluigen, behoorende tot de lichting 1912, is op grond van het le lid art. 113 Muitiewec 1901 of art. 21 le lid 4o., junc- to artikel 31 Miiiticwet 1912, voor den tijd van 1 jaar ontlieffihg van den verkil ijken dienst, respectievelijk vrijstelling van den dienst bij dc militie verleend, terwijl laatstver- meldo wetsbepaling ten aanzien van 341, 611 en 953 militieplichtgcn .respectievelijk der lich tingen 1913. 1914 en 1915, werd toegepast. Van de lichting 191(5 werd vóór 1 Sept. 1915 vrijstelling verleend aan 3219 niilitiepliehtigen wegens kostwinnerschap overeenkomstig art. 21, le lid, 5.o, juncto art. 32 Miiiticwet 1912. 0]i of nk 1 Sept.. is evenvermeldc vrijstelling door Gedeputeerde Staten verleend aan 2 mili- tieplicktigen cn door dc Koningin aan 182 inili tieplichtigen. Hef, 3c~ lid, in verband met hot 4e l:d van art. 113 Miiiticwet 1901 en art. 21, le lid 5o., juncir ih'- i.. 32 Militiewet, 1912, werden op 41 mil'tieplichtigen der lichting 1912 toegepast, terwijl de-beide laatstvermclde wetsartikelen toepassing vonden ten aanzien van 1186, 1933 en 2656 milifciepl., respect, der lichtingen 1918, 1914 en 1915. Het gezamenlijk aantal der om verschillende redenen vóór 1 .Sept. 1915 vrijgestelde militie- plichtigen van de lichting 1.916 was 18628. Hefc gezamenlijk aantal der om verschillende rede- en op of na 1 Sopt. '1915 vrijgestelde inilitie plichtigen van de lichting 19.1.6 bedroeg 2(41. Van de lichting 1916 werden vóór 1 Sept. 1915 253 milifciepl. uitgesloten, terwijl dio uitslui- ng op of na 1 Sept. 1915 plaats had ten aan zien van 14 milifciepl. Hefc totaal aantal uitge stotenen -voor de lichting 1916 bedroeg dus 267; in 1912 tot 1915 beliep het achtereenvol gend 65, 118, 225 cn 290. Uit hoofde van gemis van de gevorderde mi nimumlengte werden 886 milifciepl. ongeschikt; verklaard. Om evenvermeldc reden werden er voor dc lichtingen 19121915 resp. 609 1002, 974 en S77 vrijgesteld dan wel ongeschikt ver klaard. Wegens zickclijko gesteldheid of gebreken „Iedereen zal toch' moeten toegeven, dat het onhandig is, iemand van zoo dicht bij niet eens neer to schieten Een vijandelijke kogel rukt een Franschen infanterist two© vingers af. Zonder eenig toeken vaii pijn to geven, zegt hij tegen zijn kameraden in de loopgraven „Wanneer ik sneuvel, wensoh ik dat er niets van me overblijft. Voorloopig laat ik echter niet iets wat nog tot mijzelf be hoort slingeren." Hij bukt zich, raapt zijn beide vingers op, en stopt ze in zijn ransel. Onder oen regpn van granaten wachten de soldaten in de loopgraven. Een kogel treft een naast zijn kapitein staanden ser geant in den voot. Om hom gerust te 6tellon zegt do officier: ,,'t Is ©en verdwaalde kogel." „Mogelijk!" meesmuilt do sergeant, „maar dan tooh niet voor mij!" Een patrouille komt van oen verkenning terug1; de sergeant is zwaar aan hefc hoofd getroffen door een granaatscherf. Op ae vraag van zijn chef, aan wien hij rapporti komt uitbrengen, antwoordt hij met een kalm: „Niets nieuws".

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2