Honger en trots. Vredesvooruitzichten. Binnenland. !OE SOIjD ATE NCO D.TR AWT Van QO ÜVFei 1917 De strijd in Champagne, ten gewag maken van gevechten bij La Neuville, ten noordoosten van Reims en bij Auberive, de laatste weken de strijd steeds zeer hardnekkig schijnt -te worden volgehouden van heide kanten. In de laatste dagen wordt er weer zeer hardnekkig go- stre en aan het Aisne-front en in Champagne. Daar staan de Franschen tegenover do Duit- schers en zij bestrijden elkaar heftig van Soissons tot voorbij Auberive. Onze lezers vinden hier een kaart, die van dit strijdterrein een beeld geefti In de laatste weken hebben do Franschen hier vrij ernstige vorderiugeng8maakt,maar thans bieden de Duitschers er krach- tigen tegenstand en wij lozen zoowel van Duitscho troepen, dieFranscheloopgraven binnen drongen en er gevangenen weg haalden, als van Franschen, die Dnitsche versterkingen namen en krijgsgevangenen maakten. Onze kaart wijst vele bekende plaatsen aan, ten Noorden van Soissons vinden wo Anizy, waar vroeger de strijd hevig woedde; thans zijn de Franschen reeds veel verder naar 't Oosten doorgedrongen, voorbij Craonne, ten oosten waarvan de Fran schen thans vorderingen maak ten, terwijl de jongste berich ten oosten van die stad, waar in ITALSË. Het italiaanscha offensief. LONDEN. De „Tiines"-correspondent in het Italiaansche hoofdkwartier meldt, dat do Italiaansche opinarsch oen grootsch schouwspel biedt. Dg troepen trokken over smalle brug gen langs de gevaarlijke bergpassen van do Isonzo zonder zich te storen aan don regen Tan projectielen dio op hen nederdeel'de. Toen de eerste loopgraaflinie was gevallen beldommvn de Italianen onmiddellijk den Hon- ,to Kuk. De tweede linie der Oostenrijkers stond vol machinegeweren. liet gevocht duurde dag en nacht voort tot de Italianen de geheele stelling yeroverd hadden. De top van den Monte Kuk. die 1S99 voet hoog is, werd kter verm©esterd. Na de zwaro gevechten volgden zware tegenaanvallen aan heide zijden van den bergkam. De vijand werd echter teruggeslagen en den Monte Kuk defi nitie» veroverd. ROME. De vijandelijke artillerie zet hardnekkig <le vernieling van Gbrz voort. Het aantal gevangenen, van den 1-ldezi tot den 16den Mei gemaakt, bedraagt, voor zoover tot dusverre kan worden nagegaan, 4021 man. van wie 124 officieren. De Italianen maakten zich nog meester van vijf kanonnen klein kaliber. WEENEN. Officieel. De gevech ten aan de Isonzo zijn Woensdag, na een betrekkelijk rustigon nacht, op nieuw hevig ontbrand. De hoofdaanval der Italiaansche aanvalsmassa's, die onafge broken nog versterkt werden, was gericht op de hoogtenketen ten O. van het dal van P'iava Salarno en de O.-H. linies voor de poorten van Görz. In het noorden van dezen sector wordt op den Kuk ten Z.O. van Plava dag en nacht met groote verbittering gestreden. Verdedigers en aanvallers wisse len met het uur van rol. Nieuw aangevoerde reserves drongen den teruggeworpen vijand telkens opnieuw tot aanvallen, waarin zware verliezen werden geleden. VERENGDE STATEN. Een leenlng aan Rusland. WASHINGTON. Do Vereenigdo «Staten hebben een eerste leenieg ten bedrage van 100 millioen doll, aan Rusland gedaan. Een Amarikaansche wegens spionnage in Duitsctiland doodgeschoten. LONDEN, Cit New-York wordt gemeld Mevrouw Katrina Couch, een in Duitschland geboren Amerikaansche, is door de Duitsche autoriteiten als spion doodgeschoten. Volgens een telegram van do Zwiisersche regeering aan den eerw. James Couch, van St. Francis- viiie (Illinois), de echtgenoot van het slacht offer, is zij jl. Vrijdag doodgeschoten. Hij had drie maanden lang getracht hare verblijf plaats te ontdekken. Mevr. Couch vertrok zes maanden geleden van Illinois teneinde een bezoek te brengen aan haren bejaarden vader, die te Hamburg i woonde. Het schijnt dat zij met de autoritei- I ten in moeilijkheden is geraakt wegens brie ven d'o zij aan vrienden heeft geschreven, waarin zij uiting gaf aan haren haat jegens de Hohenzollerns en verklaarde, dat de auto cratie het Duitsche volk zoozeer tot last werd, dat een opstand waarschijnlijk was. Haar echt genoot veronderstelt, dat deze brieven onder schept en gelezen werden. AFRIKA. Ceneraal Van Deventer Opperbevelhebber in Oost-Afrka. LONDEN. Het ministerie van oorlog deelt mode, -dab generaal-majoor Van Deventer benoemd is tot opvolger van generaal Hos- kings als opperbevelhebber over de troepen in Oost-Afrika en tijdelijk tot den rang van luitenant-generaal is verheven. Te Zevenaar, achter café Smits, is een lange, vervelooze zaal. Daar brengen maré chaussee en militairen de vreemdelingen zonder papieren, die nu zoo talrijk over onzo grens komen. Vooraan, afzonderlijk, zitten twee Bel gen. De jongste, die pas dcor de militairen aan de grens is opgevangen, doet 'n boord en 'n blauwe das om; die heeft hij 't eerst van al in Holland gekocht. Ook de oudste ziet er netter uit, heeft 'n nieuwen zwar ten hoed. Die twee waren in België kellner ze zijn gedurende den oorlog echter naar Duitschlaud gegaan en hebben daar 'n poosje gewerkt, maar met 'fc plan om dich ter bij de Duitsch-Hollandsehe grens te ko men, die niet zoo scherp bewaakt wordt als de Belgische. Nu zijn zo er over heen ge slopen Ik vraag of ze nu naar hun leger gaan. „Neen," zegt de oudste, ,,ilc ga naar Zwitserland, mijn vrouw en mijn kind zoe ken. Die zijn al die twee jaar niet uit mijn gedachten geweest." ,,Ik wel," zegt de jongste trotsch. „En uw ouders dan?" „O, ik heb geen ouders. Ik kan gerust mijn leven geven," lacht hij. (Hij is amper zeventien.) Rechts in de zaal is 'n hoop hooi. Half daardoor bedekt zio ik 'n man in vasten slaap liggen, 'n klompje menschelijke el lende. „Dien heb ik vannacht langs den weg bij Babberich gevonden," vertelt me de schildwacht, „nij dacht, dat ik 'n Duïtscher was, ik riep maar: ..Nederland! Holland! Oranje!" net zoo lang tot hij snapte, dat hij hier in Holland is. Hij wou met alle geweld m'n handen kussen. „Kanal!" riep hij maar, „Kanal!", en dan wees hij, dat hij doornat was. Toen stak hij drie vingers iq de hoogte. „Kamarad", zei hij, maakte De conferentie ts Stockholm. Het Haagsche Corr.-Bur. bericht: De heer Albarda, die met de overige hee- ren van het Uitvoerend Comité van het Internationaal Socialistisch Bureau te Stockholm heeft vertoefd, is voor enkele dagen hier ter stede aangekomen. Hem heden toevallig aantreffend, vroegen wij hem het een en ander in verband met dè conferentie, te Stockholm. Uit zijn ant woord bleek, dat hij de pessimistische be schouwingen, die vooral in zekere interna tionale pers ton aanzien van het welslagen der conferentie kwistig ten beste worden gegeven, volkomen tegensprak. De heer Al barda bleek vol goeden moed op de kansen van welslagen. Het voorbereidend werk der conferentie vordert zeer goed. Uitdrukkelijk verzekerde hij, dab het Uitvoerend Comité zich stellig niet laat in- timideeren door de a desstin verspreide ge ruchten over mislukking of liever door de voorspellingen, dat het op een mislukking zal uitloopen. Er wordt te Stockholm rustig, maar met kracht, voortgewerkt. Of de conferentie den lOen Juni. tot wel ken datum zij reeds werd. verschoven, zal aanvangen, stond volgens den heer Albarda nog niet vast. Binnenkort keert hij naar Stockholm terug. Naar „Het Volk" meldt, is het vroeger medegedeelde bericht, dat mr. Troelstra naar Petrograd zou vertrekken, onjuist. Een interview met Painlevé. LONDEN. De Fransehe minister van oorlog, Pain leve, heeft den Parijschen cor respondent van de „Daily Express in een interview hot volgende gezegd „Er bestaat tusschen de Engelsche en Fransche legers zulk een volkomen overeen stemming als in de geschiedenis der oorlogen nog nooit is voorgekomen. De duistere vlek aan den gezichtseinder is Rusland, maar de storm zal bedaren. Wij moeten kalm en ge duldig zijn. Het Italiaansche offensief zal krachtig zijn. De slag dio daar geslagen zal worden, zal hevig zijn. Onze soldaten zullen geza menlijk een voortdurenden druk uitoefenen op de Duitsche strijdmachten en die van tijd tot tijd onverwachte geweldige slagen toebrengen, die den vijand, hoe s.terk hij 'ook moge zijn, zullen doen wankelen. Amerika verleent ons thans kostbaren steun en zal ons later nog meer steunen. En dan zal het, als de tijd voor de beslissende slagen zal aangekomen zijn, zijn leger zen den." Toen de „Express"-correspondenfc hem vroeg hoelang hij dacht dat de oorlog zou duren, zweeg Painlevé een oogenblik. Toen zeide hij met ernstige stem: „Het einde is nog niet in zicht." OF Z EE. 'n beweging of hij me wou aanvallen, dan of hij zich op den grond wou laten vallen. „Kaput", herhaalde hij driemaal. Hij is 'n Rus, zc-ker do rivier overgezwommen, en daarbij zijn drie van zijn kameraden dood geschoten." Achter in de zaal is de vloer wat ver hoogd en twee mannen liggen er op de planken „O, ich kenne das," zegt de een ge ruststellend, als de verslaggever opmerkt, dat 't geen zachte legerstede is, en dab hij beter op den hoop hooi kon liggen, „ik heb al 'n heel jaar op den grpnd geslapen. Dat is maar gewoonte. 't Zijn invaliden. De een heeft 'n stukje been in den zak, dat hem in 'fc hospitaal 13 uitgesneden de andere toont aan twee Hoilandsche soldaten de holten in zijn arm, c-n duwt ter illustratie twee lucifers tegelijk in. Onze krijgslieden toonen bij dat ge zicht niet de steïcijnsche onverschilligheid, die bij huu geweren en bajonetten in stijl zou zijn. Ik vraag, hoe ze aan hun wonden ko men. „Bij 't heroveren van een loopgraaf." „Hoe zoo?" „Als hun artillerie ophoudt, dan komt de Fransche aanval en dan ga je terug naar de tweede loopgraaf." „Ja zeker, dan ga je terug. Dat is voorschrift. Maar zijn de Franschen er in, dan houdt hun spervuur op en dan setzt onze artillerie ein. Dan moet de loopgraaf hernomen wordendat is voorschrift, en dan ga je." ..Gaan de officieren mee bij zco'n aanval V' „Neen, hoogstens de luitenant. De kapteins blijven in de onderstanden. Ja maar dio kan men ook niet missen. Die moeten toch do nieuwe recrutenHeeren." (Hij zegt 'fc in vollen ernst.) „Blijft er nooit iemand stilletjes lig gen, als ze voorwaarts fluiten V' vraagt de Tot zinken gebracht. De Nederlandsché gaffelschcener Boreas uit Groningen, met een. lading zinkerts van Gothenburg naar Rotterdam, be-' stemd, is Woensdag door eon Duitsche duikboot op 24 mijlen N. W. van den Nieuwen Waterweg beschoten en later tot zinken gebracht. De bemanning, be staande uit vijf koppen, redde zich in eigen scheepsbaot en werd heden morgen door de voorgaats van IJmuiden kruisende stoom- Icodsboot opgepikt en te IJmuiden geland. De kapitein en de koksmaat zijn door gra naatscherven licht gewond. Omtrent het. tot zinken brengen van den Nederla.ndsck.en schoener „Boreas" verneemt onze .berichtgever te IJmuiden nog de volgen de bijzonderheden: Do schoener stond onder bevel van kapitein Goumare en had in Gothenburg een lading zinkerts ingenomen voor Rotterdam. Naeen reis van zeven dagen was men TV oensdagnacht twaalf uur tot op 25 mijlen uit de kust, on geveer 24 mijlen N.W. van den Waterweg, toen eensklaps oen schot tusschen de masten doorkwam. De duikboot,- die geen lichten voerde, bleef staeds doorvuren on kwam al nader. Ten slotte was zij zoo dichtbij, dat de bemanning van den schoener de commando's •van de Duitsche officieren kon hooren. Men telde in het geheel dertig schoten. Overhaast verlieten de vijf opvarenden, onder wie één Deen. in de sclicepsboot hun schip, dat in een oogenblik als het ware in een wrak veranderd was. en zetten koers in.-do richting van de Nederlandsche kust. Woensdagmorgen 10 uur werden zij dwars van Zandvoort opgemerkt door den* traw!logger KW. 49 „Dirk", die hen aan boord bracht en naar de buitengaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot bracht. Deze gaf de boot met de menschep vervolgens weer over aan het onderzoekingsvaartuig „Billiton", dat hen te IJmuiden binnen bracht. De geheele reis van den schoener was vol wederwaardigheden, "want op de uitreis van Rotterdam strandde hij op de Decnsohe kust en werd, na vlot gebracht te zijn, to Frede- rikshavcn binnengesleept. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat kapitein Goumare onlangs ook reeds als schipbreukeling te IJmuiden binnonkwam, toen hij zijn schoenerschip ..Pacific" eveneens we gens torpedeering had moeten verlaten. Da „Früso" fn den grond geboord. Hier te lande is bericht ontvangen, dat het Nederlandsche schip „Frisó" door een onderzeeboot in den grond is geboord. (De 3/m. schoener „Friso", kapt./reeder G. Wiersma, was groot 171 br. ton, en be- hoordo thuis to Groningen.) Duitscho torpefloboot gezonken. Een Duitscho torpedoboot is Woensdagavond op geruimon afstand van de kust ten noorden van hoc eiland Schiermonnikoog gezonken. Tot Vrijdagmorgen waren nog geen leden van de l>e- verslag gever. „Das giebb's nicht," (Dat gebeurt niet ,is nu 't algemcene antwoord. „Ja, als er nu toch iemand bang 13?" „Allemaal zijn ze bang... Maar men gaat toch..., 'fc is onmogelijk, niet to ge- .ccrzamen. Men heeft, geen eigen wil." „Niet gehoorzamendat is onmoge lijk," zeggen er 'n paar tegelijk, met over tuiging. „Do Franschen vechten goed, 't zijr» even goede militairen als wij." zegt de eerste invalide (en dat is de hoogste lof, dien een Duitscher kan geven.) „Maar fc is dat vervloekte trommel vuur," zegt de ander, die al dien tijd ge zwegen heeft, zonder leven in z'n oogen „Dat maakt.-iemand kapot. Je steekt ie neus in de modder, als zieke honden." De man zit n i nog schuw in elkaar ge doken als dt honden, waarover hij sprak. Do verslaggever gaat naar buiten, voor beide invaliden 'n potje bier bestellen. Juist komt een sergeant voorbij, dio oen burger en een jonge vrouw, Duitschers, opbrengt. Even interviewen De burger is van 'n goede veertig, góed gekleed, geschoren. „Ja, hoo komt u hier?" „Ik ben uit 'fc hospitaal gevlucht." „Invalide?" „Neon, ik heb pooit gediénd." „Dacht u, dat u onder de wapens moest komen?" „Ja, dat was namelijk zoo. Ik hob 'n breuk, en daarom ben ik altijd afge keurd. Maar nu hebben zo me in 't hos pitaal gorcepen en me geopereerd. En ik ben do oonigo van mijn familie, dio nog in loven is. Nu vind ik, dat we genoeg voor 't vaderland gedaan hébben." De andere is 'n knap blond vrouwtje, met een kinderlijk jong gezichtje. „Jlc kom niet om te smokkelen," her haalt ze, „ik ben uit Duitschland gevlucht." «Nu ja, gevlucht... .toph om kier te eten/- manning aangekomen, zoodat mon niet weet wat hun lot is. Naar het Haagsch Corrcspondenticbureau verneemt, heeft het ongeval noordelijk van Schiermonnikoog plaats gehad op 7 mijlen af- stands van do kust, dus 4 mijlen buiten do Nederlandsche territoriale wateren. Heb ver moeden dat heb Duitsche oorlogsvaartuig op een mijn is geloopen, is zeer waarschijnlijk. Nederlandsche vïsschersvaartulgen tot zinken gebraoht. Men meldt ons uit Hoek van Holland De juist binnenkomende logger MA 117 rapporteert, dat Donderdagmorgen 8 uur de Maassluisscho zeilbeuger MA 166 „Ja- koba", van de reederij C. Doelman Co., •door oen Duitsche duikboot tot zinken is göpracht. Do bemanning is opgenomen aan boord van den Scheveniugschen logger SCH 304. Een later bericht meldde De bemanning van den in den grond ge- bcorden logger MA 166 is door de stoom boot van den Onderzoekingsdienst te Hook van Holland geland. Do mannen rappor teerden dat ook de zeilbeuger MA 45 „Mer- curius", van de reederij C. Doeleman Co., tot zinken is gebracht. Omtrent het lot van de bemanning was hun niets bekend. Het Haagsche Correspondentie-bureau voegt aan de desbetreffende mededeeling toe Wanneer de plaatsopgave juist is, dan heeft de vernieling plaats gehad buiten het versperde gebied en buiten onze territoriale wateren. Het Haagsch Correspondentie-bureau deelt mede dat gisteren to Scheveningen door de SCH. 259 aangebracht zijn drio opvarenden van het zeilschip „Hendrika Johanna", dat 1G Maart (i uur v.m. op ongeveer 52 gf. 51 min. N. Br. en 4 gr. 20 min. L. door een onder zeeboot zonder vlag getorpedeerd is zonder waar schuwing. Hot schip, dat toebehoort aan de firma Van den Ep, was op weg van Gothenburg naar Rotterdam. Zeegevecht in da Straat van Otranto. WEENEN. In den nacht van 14 op 15 Mei deed een afdeeling lichte oor logsvaartuigen met succes oen aanval in do Straat van Otranto, aan welken een Italiaanecho torpedobootjager, drie handelsschepen, en. 20 bewapende be wakingsschepen ten offer vielen. Tweeën zeventig Engelschen werden op deze bewa kingsschepen gevangen genomen. Op den terugweg leverden de O.-H. sche pen verbitterde gevechten aan veel talrijker vijandelijke (Engelsche, Fransche en Ita liaanse]:©) schepen, waarbij aan deze aan merkelijke schade werd toegebracht. Op twee vijandelijke torpedobootjagers werden branden waargenomen. Het ingrij pen van onderzeeërs en vliegtuigen aan het gevecht had geen succes, terwijl de O.-H. vliegers twee vijandelijke kruisers met bom men troffen en ook tegen do onderzeeërs van den vijand met gunstig resultaat optraden. De O.-H. schepen zijn voltallig en slechts met geringe verliezen en beschadiging terug gekeerd. In samenwerking met O.-H. strijdkrach ten boorde een Duitsche onderzeeër een En gelschen kruiser met vier schoorstcenen in den grond. ROME Begunstigd 'door de duis ternis ontmoette een vijiandélijlco strijd macht, bestaande uit ©enige kruisers, waarbij; zich ook nog' torpedobooten aansloten, 'kort voor heb aanbreken van den dag in do Axlriatische Zee ©en kleiu konvooi zonder troepen onder eskorte. In heb korte, ongelijke gevecht, dat volgde, werden een onzer torpedobooten van het eskorte in den grond geboord, een stoomschip en treilers, welke voor den patrouilledienst gebezigd werden. Spoedig verschenen op heb tooneel van den strijd Italiaansche en geallieerde sche pen, die daar kruisten, welke later nog ver sterkt werden dooi- andere Italiaansche, En gelsche en Fransche schepen, waaronder twee Fransche torpedobootjagers, waarna de vijand den steven wendde. Twee vijandelijke schepen, vervolgd door Italiaansche lichte strijdkrachten, zochten een toevlucht onder de kanonnen van Durazzo, terwijl de Engel schen kruiser „Dartmouth", waarop de Ita liaansche bevelhebber van een verkenners divisie zich bevond, gevolgd door een ande reu kruiser en onze torpedobootjagers ruim twee uur tactisch voeling hielden met drie andere vijandelijke schepen van het No<vara- type, waartegen ongeveer 600 projectielen werden afgeschoten, tot de vijand tenslotte i Calttaro naderde en groote schepen naar bui ten stoomden om hen te steunen Intusschen hadden ouzo watervliegtuigen in een luchtgevecht de vijandelijke vliegers verdreven en bestookten nu met bommen de vijandelijke schepen, welke zij ernstige schade berokkenden. Twee verschillende vliegers rapporteeren, flat een <ler vijande lijke kruisers, geheel in vlammen gehuld en met vernielden achterstevenop liet punt stond te zinken, toon het schip in de nabij heid van Cattaro kwam. Alle schepen keerden behouden terug evenals alle a via tours. .Stof. wijst erop, dat 's vijauds bedoeliug blijkbaar was oven verrassend op te treden om onmiddellijk terug to trekken bij liet verschijnen van vijandelijke strijdkrachten en een beslissend gevecht te ontwijken. Amerlkaansche torpedojagers In Engeland. LONDEN. Het persbureau deelt mede, dat eetie flottielje torpedojagers van-de vloot der Vc-reeuigde Staten onlangs iu Enge land is aangekomen, om met de Engelsche zeestrijdmachten samen 'o werken. Schout-bij-nacht Sims is opperbevelhebber van alle zeestrij dm ach ten der Yereenigde Staten, welke naar de Europoesdhe wateren worden gezonden en is in dagelijksche aan raking met den chef van den marine-staf. De diensten welke de Amèrikaarsche sche pen do zaak der geallioerden bewijzen, zijn van zeer hoog? waarde en worden ten zeerste op prijs gesteld. Bezoeken van K. Wï. de Koningin. H. M. de Koningin bracht onver wacht een bezoek aan de tijdelijke ge meentelijke volkswoningen aan den West duinweg te Scheveningen en trad daarbij de woningen binnen van eon viertal vissokers- gezinnen. H. M. werd ontvangen door mejuffrouw Hubregtse, woning-inspectrice, en den heer Bakker Schut, adjunct-directeur der ge meentewerken. IIM. bezocht achtereenvolgens de wo ningen Nos. 363, 329, 321 en 289, resp. be woond door de gezinnen van Vink, Bal, Bierman en Plug, vissckers. De Koningin nam Lot geheele interieur der woningen in oogenscliouw en gaf her haaldelijk Hare ingenomenheid met bouw en inrichting der woningen te kennen. H. M. vond de woningen zeer mooi, luchtig en zonnig gelegen. Bij haar vertrek betuigde do Koningin haartlank aan mej. Hubregtse en den heer Bakker Schut voor hun geleide. Hierna reed H. M. naar de Haringkade, waar in perceel No. 1, genaamd „Vlucht heuvel", gevestigd is eene inrichting voor kinderen, uitsluitend uit Scheveningen die tijdelijk of voor goed de moederzorg missen. Hier werd H. M. ontvangen en rondgeleid door de directrice mej. Pierson. Ook hier bezichtigde H. M. cle geheele inrichting waarin thans 12 kinderen verpleegd worden, met veel belangstelling en stelde aan mej, Pierson een gift ter hand om de kin deren te onthalen. De bommen op Zierikxee. (Officieel.) Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Gelijk reeds gemeld werd, was i>it het door de bevoegde autoriteiten ingesteld on derzoek gebleken, dat de te Zierikzee gevon den bomscherven van Engelsch maaksel wa ren, zooals ook de Britsche marine-attaché erkende. Toen, na enkele dagen, van de Britsche regeering niets ter zake vernomen was, deel de de regeering aan de Britsche regpering mede, dat zij, wegens do Britsche herkomst der bomscherven, zich in de eerste plaats tot haar wendde met de vraag om een onder zoek in te stellen. De Britsche regeering antwoordde daarop, dat zij de rapporten van haren marine attaché niet afdoende achtte om harerzijds te kunnen erkennen, dat de bommen, hoewel blijkbaar van Britsch maaksel, uit eeu Britsch vliegtuig waren geworpen. Intusschen werd het onderzoek met den groot-sten spoed voort-gezet. Thans heeft de Britsche regeering mede gedeeld, dat blijkens heb onderzoek de bom men niet door eenig Britsch vliegtuig kun nen zijn geworpen. De eenige Britsche luchtstrijdkrachten, die bij het incident hadden kunnen betrok ken zijn, waren twee marine-vliegtuigen, die in den nacht van 29 op 30 April in de buurt van Duinkerken opstegen om een -aanval te doen op den havendam van Zesbrugge, wel ken zij inderdaad aanvielen en waarop zij 16 bommen wierpen. Beide vliegtuigen had den denzelfden tijd, n.l. minder dan 14 mi nuten noodig, om het doel te bereiken. Bei de waren langzaam bewegende vliegtuigen „Neen," zegt ze verward... „om 'n andere reden." - „Je kan 't wel zeggen, 't is goen schande," moedigt de sergeant aan. „Ik wou hier in Hglland trouwen, met 'n Hoïlandschen schipper daar ben ik namelijk moe naar Holland go var en..." De sergeant zegt „Ze was al getrouwd, ziet u." Oo," zogt de verslaggever lang ge rekt. Maar 't vrouwtje schudt driftig haar hoofd. „Neem, ik ben niet, wat u nu denkt." Vóór den oorlog ben ik getrouwd... Kriegs- heirat... ik was nog maar zeventien..." En nu... is m'n man teruggekomen, hoolemaal ziek, 'n lip heelemsal weggevreten... de" Obcrbürgerméistcr zelf heoft me aangera den. direct naar Holland to vluchten." Ander oorlogswee! Ik ga nu naar de grootste groep midden in do zaal, allen Duitschers, allen in kleur loos© armoede gekleed, allen de gezichten om neus en mond blauwbleek versmald. Ongjwasschen koppen, oogen flauw van vermoeidheidMeest ook van die onvaste .gezichten, galegenheidsmisdadigcrg, doen aan ©enigszins misbakken vaatwerk in 'n porseleinfabriek denken niet bcclemaal mislukt, maar toch alle met oen of andere fout, en voor 'n prijsje to koop. „Waarom zijn jelui hier?" Op dio vraag krijg je altijd van sommigen een ontwijkend antwoordanderen zeggen dadelijk: „desorteur". Dab zeggen zelfs 'n paar jonge Polen, ook nauwelijks zeventien jaar. Natuurlijk zegt niemand, dat bij komt smokkelen Wat toch de bedoeling van de meesten is. (Er zijn wel verschillende mili tairen hij, afgekeurde of met verlof, maar vermoedelijk ziin maar enkelen daarvan deserteur.) Maar 'n vuil, uitgedroogd oud kereltje stopt 'n stuk Kwatta, dat ik hem geef, gauw weg in zijn hooge laarzen, wat wel aan 6mokkel-a!iures doet denken. Een andere oude man in hemdsmouwen, met 'n beter afgewerkt gezicht, zegt eerlijk: I „Ik wou eten koopen. De kinders kij- ken ie thuis an als jonge spreeuwen". Maar do anderen opponeeren: „We hebben 't niet best, maar we kunnen durchhalten „Zoo florissant zien jelui er toch niet uit", zegt de Hoilandsche schildwacht. „We zijn mijnwerkers... dio zien altijd bleek" (hier en daar zie je werkeiijk op 't I gebreide vest of op de armen getatoueerd de j gekruiste hamers). Eeu, met rossig haar over 't voorhoofd, j en die er 'n beetje ouuoozel uitziet, zegt: „Ik heb drie weken niets dan Haruu- kel (onze Zeeuwsche paardepeeën) gegeten". Dat spreken de anderen met woede tegen. „Onzin! Dat is varkensvoer." Maar de oude in hemdsmouwen bevestigt: „De man spreekt waarheid. Ik had ook niks anders... dan Graupcn" (ongepel de gerst.) „Wij niet! We hebben brood genoeg"' „Zie jé", zegt nu do eerste invalide weer, „zoo lang de vrouwen ons niet in den steek laten met 't munitiemaken, mogen wij 't niet opgeven... Das halt uns aufrecht". Maar anderen roepen door elkaar: „Ach, Unsinn!" ,,'t Is de haat legon Engeland. Daarom houden we vol." „'t Is de discipline," zégt de inva lide. Do verslaggever heeft intussoben opge merkt, dat twee in do groep, die geen woord gezegd hebben, Hoilandsche arbeiders zijn. Vermoedelijk zijn ze hier ©ven, omdat zo kennissen onder do Duitschers hebben. „Moet jelui met gaan werken?" „O jeekes neen, we zijn nog te zwak. Als ik voorover ga, word ik al duizelig en de been en kunnen ine haast niet dragen." „En ook nog geen richtig verstand. Mo vrouw vraagt me drie keer 't zelfde, zonder dat ik 't begrijp." De mannen hebben vijf maanden op (ongegrond) vermoeden van spionnage in Kennisgevingen l voor *5®^ Verloving, Ondertrouw Geboorte, enz, Invitatifin, Dankbetuigingen, Menri« Programma's, Balboekjes, Visitekaar»?!.: Luxepapier, Artistiek Stempelwerk 6. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562. hoek Vijzelstraat, Ajnat en er was een N.O. tegenwind met een snel heid van ongeveer twintig mijlen per uur. De tijd, door beide gobruikt om hunne be stemming te bereiken, doet hét geheel onmo gelijk zijn zoo vervolgt de Britsche regee- rin'g dat een hunner zoo ver oostwaarts als Zierikzee kon zijn gekomen. Elk vliegtuig droeg acht bommen, welke als gemeld op den havendam van Zee- brugge werden geworpen. Een sindsdien verschenen officieel Duitsch bericht, over genomen door de Nederlandsche pers, meld- dö dat in den bedoelden nacht 15 bommen door Engelsche vliegtuigen waren geworpen en in het water vielen vlak bij de te Zoe- bruggo liggende schepen. Dit zegt de Britsche regeering be wijst dat Britsche vliegtuigen niet hun bom men konden hebben geworpen op Zierikzee, waar, naar het schijnt, zes bommen vielen. Het bewijst tevens, 'dat do Britsche vliegers inderdaad hun bommen op Zeebrugge wier pen, zooals zij rapporteerden. TVat betreft de stukken van bommen, die door Nederland sche autoriteiten te Zierikzee zijn gevonden, kunnen zekere teekenen daarop voorkomen de vermoedelijk als Britsche merken of als nabootsingen daarvan wordeh aangemerkt. Andere kunnen niet worden vastgesteld eu gelijken in geen enkel opzicht op eenig be kend Engelsch merk. De mededeeling der Britsche regeering be vat voorts de in het officieel Reuter-berichb opgonomen beschouwingen over de mogelijk heid dat de bommen door een vliegtuig van andere nationaliteit zouden zijn geworpen. Ten slotte geeft de Britsche Tegeering uit drukking aan hare gevoelens van hartelijke deelneming, zoowel wegens de te Zierikzee toegebrachte stoffelijke schade als wegens het betreurenswaardige verlies van onschul dige levens. Omtrent de verdere stappen door de re geering te doen, ten einde in deze duistere zaak klaarheid te verkrijgen, za-1 een nadere mededeeling volgen. TV o I f f seint uit Bellijn: Naar aanleiding vau do door Reuter verspreide verklaring omtrent den aanval op Zierikzee, vernemen wij van bevoegde zijde: Een van Duitscho zijde ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat een vliegtuig van de centrale mogendheden den aanval niet kan hebben gedaan. Aan het ge zond verstand der Nederlanders moet over gelaten blijven zich het feit te herinneren, dat do stukken bom, blijkens het onderzoek van- wego de Nederlandscho regeering, van Engel schen oorsprong waren, dat do meeste Neder landers van het begin af reeds de mecning waren toegedaan, dat een vliegtuig van do E n t e n t e-mogendheden een aanval op Zee- brugge had willen doen en Zierikzee voor die plaats heeft aangezien. Misschien is de eenvoudigste verklaring voor do ontkenning, dat er sprake is geweest van een Engelschen vlieger zou het misschien een Fransche, Belgische, Italiaansche, Portugeo- sche, Servische, Rocmeensche, Russische, Ja- pansche, Chinecscho of Amorikaansehe vlieger zijn geweest? Kon. Vereeniging van cep. Officieren van het Nederlandsche Leger. Dezer dagen had in Diligentia te 's-Gravcn- hago, onder presidium van luitenant-generaal P. A. Scheltus, de jaarlijkscho algemeen© ver gadering plaats van bovengenoemde vereeni ging. Het voorstel van het bestuur om de uit- keering van don bijslag ook dit jaar weder te doen plaats hebben, werd bij acclamatie goed gekeurd, evenals het voorstel tot het verlee- nen van een onbepaald crediet tot het toeken nen van ondersteuning aan leden, weduwen en weezen. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, majoor T. II. L. Leclercq en kapitein II. J. F. van Overveldt, werden bij acclamatie herkozen. Christen Onderofficieren. Te Utrecht vergaderde de Nationale Christon- ondcrofficiersverecniging. In plaats van don lieer S. W i e r d a, die als hoofdbestuurder aftrad, werd gekozen do adj.- onderofficicr B. d o J a g c r. Uit do besprekingen bleelc, dat met kracht znl worden aangestuurd op meer verband, ten eindo to zorgen, dat met demobilisatie do ver een Duitsche gevangenis gezeten. Ze mogen nu niet meer daarginds gaan werken. „Twoe dunüe sneedjes brood en 'n bord water niet 'n beetje gr ie smoel er in daar hebben wo op geleefd." „Wie nooit, honger geleden hoeft-, weet niet, wat 'fc is..." „En sprakeloos wordt; je; als je 'n kwartier spreekt-, is 't of je keel dicht zit en je voorhoofd staat vol pareltjes." f,Je hebt geen moed meer, je bent heel cm aal loog van binnen. -Nu knikken do Duitschers toch toestem- raeud. Dio woorden zijai hun uit 't bart gegrepen. En als juist ©en soldaat met brood en koffio koicfc, vallen ze er niet wel sprekend^ ijver op aan. „Ja, zo zijn nog vol trors," zegt me stilletjes de schildwacht, die me de deur opent, en die aangehoord heeft, hóe de Duitschers eerst ontkend hadden, honger te lijden. „Ik heb de vrouwen met dc schup on do pik zien werken don hadden zo 'n broek ai en 'n pet op (blijkbaar werkte dezo soldaat toen zelf in Duitschland). In d'r vrijen tijd gingen ze in Holland om te smokkelen. Ik zag zo in de wachtkamer to Elfcen, als wij daar soms 'n heelcn nacht moesten zitten. Dan hebben die arruo vrouwen dagen en nachten in den regen geloopen voor niks, want wat ze hebben meegebracht moeten ze aan de Zentral Ein- kauf geven en, dat zul je nou gedooven of niet dan zitten zo soms nog hij 'n carbid-lampje te zwetsen over Sieg! zoo zijn ze d'r nou an Zoo is het. Toch, do manier waarop zelfs ietwat minderwaardige Duitschers zicli tegenover 'n vreemdeling groot houden, en den honger ontkennen dat is ook de „p.'imcnlioorigheid" voor een gemeenscba]>- pelijk grooter belang boven hun afzonder» liike klei no belangetjes cit En daarvoor past wc1.... een militair saluut, zelfs .van een anti-mil itairisfc J. J.. BSKXAB.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2