JOE ^OXjÖ ATEMCO "H AT^I8 van Donderdag 1. V Mei 1917 Vrsdasvooruitzic&tsn. Tussehen Lens en Atreeht. OP ZEE. Binnenland. ÖRZ8 Koloniën I eperza inRozaicao. Correspondentie. In de berichten van de oorlogsterreinen, inzonderheid van dat aan het Westfront lezen we zoo dikwijls van trechters. Dat zijn groote kuilen in den grond, met nog al hellende wanden en die wel iets van den vorm van een trechter hebben. De kui len worden dikwijls gebruikt om vandaar uit den vijand met handgranaten, enz. te te bespoken. Zulk' een mijc, of gedeelte er aan, treffen we op bovenstaand plaatje aan. Men ziet, dat .soo'n trechter nog al groot en§wijd kan zijn en niet volkomen regelmatig is geboa/pvd. Er zijn ook trechters, di9 door een vijandelijke projectiel zijn ontstaan. mitrailleurs en vele gonréren buit. Ten oosten Tan het Doiranmeer zwak artillerievuur. In dè fcerrisvlakte patrouilleacti*. VEREÈN5GDE STATEN. Legeruitüreiding In. de Unie. WASHINGTON. Hanjgande de hehan- details geven, mijn schrijven zou stellig niet overkomen. De meening hier over het algemeen is, dat we ons dicht, misschien heel dicht bij den vrede bevinden en.... bij de vrijheid van Europa. w God geve het! Is Zijn hulp niet het ideling van. de legerwet heeft president dichtst nabij, als de nood het hoogste is?" tWilson de uitbreiding van liet gere- van goldo leger tot de vojle oorlogssterkte gelast. Dinsdag begort, de organisatie •der nieuwe regimenten. Van do 183.000 .man die noodig zijn om het leger op oor logssterkte te brengen, heb&fen zich reeds 85.000 aangemeld. Een joodsch arbeiderscongres. Volgens het Joodsche correspPndentiebureau is te New-York eon congres gehouden van jJoodsoke arbeiders, waar 390 organisaties, samen moer dan 150.000 leden tellend, ver tegenwoordig! waren. Het ejongres besloot Palestina als woonplaats voor' het Joodsche wolk te verlangen en nationale autonomie van de Joden in die landen, waar ie in gesloten massa gevestigd zijn. Eveneens, besloot men propaganda te maken voor een Joodsch wereld congres. Aan de Russische regeeryng werd een telegram gezonden om haar te vragen dat het nieuwe Rusland deze verlangens zal steunen Dicht bij den vrede? De Parijsche correspondent van ,,De Tijd" schrijft d.d. 18 April, en de censuur liet het schrijven passeer en „Het woord „vrede" uit te spreken op het oogenblik. dat de meest verschrikkelijke slag geleverd wordt, lijkt het verkondigen van een paradox. En tochIn kringen, waar men de ge beurtenissen breed genoog opvat, om het wereldconflict in zijn moreel worden en 1 groeien te beschouwen, daar vestigt zich meer en meer de overtuiging, dat de mili taire gebeurtenissen van invloed, doch geen hoofdzaak zijn. De stemming hier in intellectueele krin gen vormt als het ware een echo op de be wonderenswaardige redevoering van Lloyd George, den 13den April j.l. gehouden. Het licht, niet alleen in den oorlog, maar ook in de geesten, wordt langzamerhand helder der te midden van de duisternis, waarin we ons tot nog toe. bevonden. Indien mijn collega, de Duitsche corres pondent van „De Tijd" (blad van 29 Maart), eene langzame democratiseering van Duitschland constateert en den wensch van de stichting van een Bond der Volke ren, dan eehijnt men ook in Duitschland (in sommige kringen althans) tien huidigen toe stand te beschouwen gelijk in Engeland, Frankrijk en Amerika. Zooals Lloyd George zeide, doorloopt- de wereld soms in weinig tijd een loopbaan van vele eeuwen. Hoeveel tijd? Dit kan niemand voorzeggen. Op het oogenblik is de minste politieke gebeurtenis misschien van méér invloed dan de grootste veldslag. Het is niet zonder gewichtige redenen, dat Z. Em. Kardinaal Amette het deelno men van Amerika aan den oorlog met sym pathie heeft begreet. Niet zoozeer om den militairen invloed, dan wel om den moree- len invloed. Eet is niet waarschijnlijk, dat Wilson eergisteren zijne redevoering heeft uitge sproken, zonder voeling te houden met de Geallieerden. En wat daarin treft, is dat de kwestie van het toekomstig leger dat over twee jaar pas gereed zou zijn, nu plots op den achtergrond treedt en Amerika ons vóór alles wil gevenlevensmiddelen. Hier ra daar heeft men trouwens in de bladen van de Entente kunnen lezen, dat Amerika ons vooral nuttig zou kunnen wezen door Ons werklieden te zenden. En ook opmerkelijk is het, dat op de eonferen- tiën van de Geallieerden besproken zal worden het eventueol te geven antwoord op een vredesvoorstel van een der Centrale mogendheden. Eén? Ik kan hier geen (Van onzen Bcrlijnschen correspondent 'Berlijn, 8 Mei. Do P-trein van Berlijn naar Rijssel moest i een paar maal voor do plaala van bestem ming" stoppen, omdat het. signaal op on- I veilig 3tond. Nauwelijks was het lawaai van do remmende, schokkende wagens ver ttorr.d, of uit het zuiden klonk duidelijk een 1 rommelend dreunen, met af en tóe een har den slag. Legde men do vlakke hand tegen do ruiten van de' coupé warmvan den eersten zonne-lentedag dan voelde men den luchtdruk na eiken luiden boem. En een enkelen keer rinkelde het vensterglas. De Engolschen roffelden. Op weg van Rijssel naar Douai werd het gedreun en geboem steeds luider. Duitsche soldaten, die, zoodra de trein stil hield, de hoofden uit het raam 6taken, luisterden er naar. Bedaard, zonder bijzondere be- langstelling, alsof hun al dat gedoe niets aanging. En misschien schroeien deze man nen binnen vier en twintig uur al in deze hel. Misschien zien zij voor de laatste maal de zonneschijf in het wekten, dio gloeit, als of ze dezen winter nooit andera gedaan hooft. Kort voor het station van Douai moest Generaal Smuts over de permanente vrode. LONDEN. In een desbetreffende verga dering to Londen gehouden, stelde generaal Smuts voor om een vereeniging van vrije naties to vormen tot handhaving van een permanenten vrede. In de toslichting tot het voorstel zeide de spreker: Het is tijd om iets te doen tot be strijding van het vreeselijke dat over het Christendom is gekomen, om de zelf-vernie tiging waaronder de beschaving lijdt, tegen te gaan. Ongeveer acht millioen menschen werden in den oorlog gedood, mannen, die de scheppers van een nieuwe wereld hadden kunnen zijn. Wanneer de vrede weder heereciht, dient er als basis voor de toekoms! een sterke, gezonde, degelijke publieke opinie gevormd te worden die de beste waarborg vcor den vrede zal blijken te zijn en die de regeeringen en de diplomaten onder den duim zal houden. Generaal Smuts bepleitte de instelling van een Engel.sch-Amenkaansch comité dat de zaak nader zou bestudeeren. De pers en do vrede. BOEDAPEST. In do jaarver^ van de Hongaarscbe joürnalisten.vereen£ ging werd besloten eon telegram to zenden aan Wilhelm Singer, president van de Internationalo Persverceniging, en hem te ver zoeken do leden uit neutrale en vijandelijke landen bijeen te roepen tot een congres in de'' hoofdstad van een neutraal land, om daar be sprekingen te houden over bespoediging van het sluiten van vrede. Do conferentie te Stockholm. LONDEN. Do bijzonder© correspondent van de „Daily Chronicle" te Stockholm seint, dat .engovolgo van de tusschenkomst van Vandervelds en vooral ook tengevolge der weigering van de Duitsche regeering om paspoorten te verstrekken aan Haase, Kautsky en Bernstein, de Nederlandsch- Skandinavische commissie besloten heeft, niet verder met Duitsche socialisten te on derhandelen. Zij zal nu achtereenvolgens delegaties uit de socialistische partijen uit de geallieerde en neutrale landen hooren. Vander velde is Maandag van Stockholm vertrokken naar Petrograd, waar hij het Uitvoerend Comité van den Raad van Ge delegeerden van Arbeiders en Soldaten zal mededeelen dat Bjorberg zijn actie heeft ondernomen op verzoek van Scheïdemann en anderen en dat het door hunne bemidde ling gezonden vnedesprogram zonder waar de is, omdat het geen waarborgen bevat, dat liet in eenig opzicht overeenkomt met de opvattingen der Duitsche regeering en dat anderzijds de Duitsche regeering bekend moet zijn geweest met Scheidemann3 pro gram, daar zij hem en zijn collega's pas poorten naar Denemarken heeft verstrekt. Hieruit valt te vermoeden, dat de geheele geschiedenis een manoeuvre is om bij de jonge Russische democratie gevaarlijke illusies op te wekken. Onze Scheepvaart. Het Haagsch Correspondentiebureau verneemt uit goede bron dat het stoomschip „Noordam", dat eerlang naaj: Noord- Amerika zal vertrekken, behalve passagiers ook een lading tabak en boeken zal mogen medenemen, hetgeen ah een verblijdend teeken wordt beschouwd dat langzamerhand voor onze scheepvaart weer betere tijden beginnen aan te breken. d9 trein stil houden. Onveilig signaal. Hoog boven de stad kruiste een vlieger, een Engelschman. De shrapnellwolkjes. als groote, witte wattenproppen tegen het blauw van den hemel, toekenden zijn kron kelweg, zijn spiralen, zijn stijgen en vallen. De afweerkanonnen in de buurt bonkten, blaften, keften. De indringer moest ver jaagd worden. Anders zouden er bommen vallen, zooals den vorigen dag, toen twee soldaten getroffen werden en zeven ziek© vrouwen, die in het hospitaal aan stukken gescheurd werden. De witte wolken schrik ten hem echter niet af. Wie wil er een doel raken, dat voortdurend zich Bnel ver plaatst in de onmetelijke ruimte? Wie vreest er in dezen strijd, waarin dagelijks hon derdduizenden granaten afgeschoten worden op punten, wier ligging mathematisch zui ver berekend is, een tocvalligcn treffer De Engelschman speelde zijn dartel spel ver der met de wattenproppen, die zoo talrijk werden, dat het leek alsof allengs een cou lisse van schapenwolken zich voor den blau wen achtergrond schoof. Doch plotseling kwam nog hcoger dan de Engelschman een vuurrood vliegtuig, met zwarte kruisen op de vleugels, aangesuisd. Snerpend takten de machinegeweren. „Riciithofen riepen do soldaten. Het werd een wild© jacht in kronkelen, rijzen en dalen. Maar de roode duivel bleef boven, Do „Nias", de „Sumatra" en de „Bdlli- ton", van de Maatschappij Nederland, dio op hun reis van Indiö naar Nederland met gemengde lading via hot Panamakanaal to Newport News waren aangekomen, hebben vergunning gekregen hun reis via Halifax naar Nederland te vervolgen. Schadevergoeding. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede dat do Duitsche rogcering haar leedwezen heeft betuigd over de vernietiging van den Ncdcrlandschen stoomtrawler „Geertruida" Sell. 103 cn zich bereid verklaard heeft do toegebrachte schade te vergoeden. Dit vaértuig werd den 5 Ju!i^91G tot zinken gebracht door een Duitschen clmkbootcomraan- dant, die van meening was dat de „Geertruida" een aanval op den onderzeeër beoogde. Het in gestelde onderzoek heeft, naar do Duitsche regeering mededeelde, uitgemaakt dat dezo rceening op een dwaling had berust en het Duitscho prijsgericht verklaarde zich in hoog ste instantio onbevoegd van deze zaak kennis te nemen. Do Duitsche regeering heeft zich eveneens bereid verklaard tot vergoeding der 6chade, aan het Nederlandsche s.s. „Leda" op 12 November 1916 in de Golf van Biscaye toege bracht. Een Duitsche onderzeeboot had dit vaai tuig aangehouden door middel van een scherp schot, dat het schip had getroffen en aanmerkelijke schade had aangericht. De Duit sche regeering betuigde haar leedwezen over het gebeurde en voegde hieraan toe dat, ten einde overeenkomstige betreurenswaardige inci denten in het vervolg te voorkomen; de Duit sche zeestrijdkrachten bevel hadden gekregen de waarschuwingsschoten op zoodanige wijze te geven dat do mogelijkheid dat hot schip wordt getroffen uitgesloten zou zijn. Door Nederlandsche vïsschers gored. Door den to IJmuiden binnengekomen zeilbeuger M.A. 46 „Landbouw en Zee vaart", schipper Joh. van Zanten, werden in de Noordzee IS zeelieden, welke tezamen de be manning van heb Deensche stoomschip „Carbo I" vormden, uit twee scheepsbooten gered. Het stoomschip was door een duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Onze berichtgever te IJmuiden vernam omtrent dezo redding de volgende bijzonder heden van do Nederlandsche vïsschers: Het te Nakskov thuisbelioorendo Deensche stoomschip „Carbo I" was op weg van Noor wegen naar Engeland en werd door een Duit sche duikboot tot stoppen gesommeerd. De uit 18 koppen bestaande bemanning kreeg vijf minuten tijd om het schip te verlaten, dat zoo overhaast geschiedde, dat één der opvarenden, een knaap van veertien of vijftien jaren, be kneld geraakte tusschen de scheepsboot waar door een vinger werd afgeknepen. In twee scheepsbooten stuurden de schipbreukelingen op de Deensche kust aan, doch zij hadden nog kunnen zien dat hun vaartuig met 26 schoten in den grond werd geboord. De zeilbeuger was Dinsdag 1 Mei aan het visschen toen één der matrozen een scheeps boot met schipbreukelingen opmerkte. Hij waarschuwde den schipper, die besloot de uit staande beug te laten slippen met een boei er op om de boot tegemoet te zeilen. De inzitten den Van de boot, 8 personen, waren zoo uitge put van de reis ze hadden namelijk reeds 60 uren in de boot doorgebracht dat ze geen kracht meer hadden om op het visschersvaar- tuig over te komen. Een paar matrozen spron gen daarom in de boot en tilden de menschen over. Hunne voeten en boenen waren stijf be vroren omdat er water in de boot stond en het al twee nachten achter elkander had gevroren. Bovendien was hun het slechte weer ook niet bespaard geworden. Toen zij eenigszins op hun verhaal kwamen, deelden zij den schipper mede, dat er nog een tweede boot met 10 inzittenden niet ver kon zijn, want kort te voren waren zij nog in de nabijheid daarvan geweest. Schipper Van Zan ten bedacht zich niet lang en zeilde dadelijk rond om (le andere boot to zoeken, wat een niet gemakkelijke taak was. Eerst na twee uren zag men deze boot ronddrijven. Ook de inzittenden daarvan moesten worden geholpen om op den zeilbeuger over te klimmen. Daar zat men nu met 18 schipbreukelingen op een schip, dat nauwelijks ruimte biedt voor de eigen bemanning van 13 koppen. De eerste taak van den schipper was nu te trachten zijn vischtuig terug te krijgen. Dit was geheel uit het zicht verdwenen en werd pas na geruimen tijd teruggevonden. Wijl het schip eerst een v, eek in zee was, ging het niet erg best om heel naar IJmuiden terug te zeilen en in een gehouden scheepsraad werd daarom besloten naar eene Deensche haven te gaan. Do diehts- ■bijzijnde was het op ongeveer 160 mijlen afstand liggende Lemvig. Onder do reis stond de bemanning hare kooien af aan de geredden, wien het aan niets ontbrak. De redding was juist op tijd geschied, want er brak een storm los waardoor de twee scheepsbooten, wc-lke achter den beuger aan sleepten, losgerukt werden en wegdreven. In den morgen van den 2en Mei kwam men voor do haven van Thyberon in de Limfjord, welke voor diepgaande schepen niet goed be vaarbaar is. Schipper Van Zanten kreeg dade lijk een Rijksvaartuig ter beschikking om de schipbreukelingen verder te begeleiden naar Lemvig, waar ook eene verklaring over do redding moest worden afgelegd bij de auto riteiten. Den volgenden morgen kwam de schipper weer terug met hetzelfde vaartuig en vertrok een dag later naar zee. De eenvoudige vïsschers worden van alle kanten geëerd voor de redding en do goede verpleging, welke zij den uitgo puttcn schipbreukelingen hadden gegeven. Het was voor de eerste maal dat daar een Ncdcrlandsch visschersvaartuig in do haven kwam. Nederlandsche schoener over tijd. Naar onze berichtgever te IJmuiden nit scheepvaartkringen verneemt, begint men zich ernstig ongerust te maken over het lange uit blijven van den Nedcrlandschen gaffel schoener „Heikina", welke op reis van Londen naar Christiania, den achtsten April Gravescnd drukte ziju tegenstander steeds dieper om laag, hoe deze ook manoeuvreerde. De afweerkanonnen zwegen. Als twee verliefde vogels in den warmen voorjaars avond, zoo speelden ze met elkaar. Maar het lokkend gefluit, klonk gruwelijkhard en wreed in razende snelheid tak-tab-tak Tot eensklaps de Engelschman in schuine richting vlug omlaag schoot. Steeds vlug- ger... Een paar kilometer verder kwam hij neer. Vermorzeld onder zijn machine. Von Richthofen had zijn vijftigsten tegen stander onschadelijk gemaakt. Dien zelfden avond voegde hij er nog twee toe aan zijn roemrijke 'serie. Een paar dagen later sprak ik den heer von Richthofen, die luitenant bij de cava- lerio was toen de corlcg begon, het nu gebracht had tot ritmeester, chef van een afdeel in g jacht-vliegers, tot drager van de orde pour la mérite. Een jonge man nog, ten hoogste vijf-en-twintig, met helder blauwe, goedig-vriendelijke oogen, een pret tig lachenden mond. Wafc kon hij vee! vertellen? Hij vloog neg pas betrekkelijk kort. Had geluk ge had. De tegenwoordige Duitsche toestel len deden r.ict onder voor de Fransche en Engolsche. Aan durf ontbrak het den Duitschera ook niet. En dab juist zijn af- passeerde doch Sedert nog niet in do haven van bestemming aunkwam. Het laatst werd het schip gezion door kapi tein Byer van den tot zinken gobrachten Deenschen schoener „Fram", welke met zijno bemanning door een stoomtrawler gered en te IJmuiden geland werd. Zooals do Deensche gezagvoerder onzen berichtgever mededeelde was de „Heikina" gelijk met hem van de Engolsche kust gezeild en steeds in zijno nabij heid geweest toen zijn schip getorpedeerd werd. Het vermoeden van dezen kapitein dat do „Heikina" wel een zclfdo lot zou onder gaan, schijnt dus wel bewaarheid to zijn. Met dat verschil echter dat do bemanning niet werd gered. Dit tot zinken brengen moet dan ge schied zijn op Zondag 15 April j.l. op onge veer 56 gr. 54 min. Noorderbreedte en 2 gr. 47 min. Oosterlengte. Het schip is in 1908 gebouwd. Fransch troepentransportschip getorpedeerd. BERLUN. (Off.) Een der in de Mid- dellandsche Ze© opereerende Duitsche duik- booten, commandant luitenant ter ze© Laun- burg, deed den 30sten April voor het ka naal La Galite een aanval op het Fransche transportschip „Colbert" (15,394 br. t.) met troepen cn oorlogsmateriaal op weg van Marseille naar Saloniki en bracht het door oen torpedoschot "binnen vijf minuten tot zinken. Do beschieting van Zeebruggo. BERLIJN. Naar aanleiding van het Engelsche admiraliteitsrapport over een z.g. succesvolle beschieting van Zeebruggo door het Dover-cskadcr en marinevliegcrs wordt officieel verklaard: ten eerste, dat do beschieting van Zeebruggo zonder eenig mili tair succes bleef de geriügo matereele "schade is van geen beteekenis; ten tweede, dat geen enkel Thiitsch. vliegtuig is vernield of tot dalen godwongen is. Cezonken schepen. BERLUN. In den Atlantiscben Ooeaau brachten Duitsche onderzeeërs 4 stoom- böotern en 8 zeilschepen, met ccn ge- zamenlijketn inhoud van 25.500 ton, lot zinken. Hiertoe behooren o.a. een En- gelsch stoomschip, naar het schijnt de „Mar rina", een groot Engelsch tankstoomschip en het Engelsche zeilschip „Besswing" met een lading steenkool; voorts het Italiaansche stoomschip „Bandiera Motö" van 2068 ten, met een lading 2700 ton ijzererts op weg van Spaansch-Marokko naar Engeland. Van do overige in den grond geboorde schapen hadden er 2 een lading steenkolen, 1 hout, 1 salpeter, 1 veekoek en 1 stukgoed aan boord. Een Engeisch rappor! ovor den bommenaanva! op Zlerikzee. Reuter seint uit LondenOfficieel wordt ons medegedeeld, dat door de Engel- j sciie regeering een zeer grondig onderzoek i is ingesteld ten einde definitief vast t© stel- I Ion of de luchtaanval op Zierikzoe in den nacht van 29 April, waarvan iedereen in j Engeland met grootè sympathie voor het Nederlandsche volk heeft vernomen, mis- schien moest worden toegeschreven aan een ongelukkige vergissing van een Engelschen vlieger. I Het onderzoek heeft afdoende bewezen, dat er geen quaes lie van kan zijn dat de bommen, dio op Zierikzee zijn gevallen, ge worpen zouden zijn door een Engelsche marine- of leger-aëroplane of uit een ander Engelsch vliegtuig. Do ©enig© Bngolech© vliegtuigen, die mo gelijkerwijze in aanmerking zouden kua- non komen, waren twee marine-aëro- plancs, die in - den gonoeir den nacht uit de buurt van Duinkerken zijn vertrokken om een aanval t3 doen op het havenhoofd I van Zeebru?ge. Deze aanval werd ook wer kelijk gedaan en uit de beide vliegtuigen werden 16 bommen geworpen. Op veertien j minuten na deden boid© er er evenveel tijd over om het doel te bereiken en naar hunne I basis terug te keeren. Het waren beide langzaam vliegende ma- i chines en er woei een tegenwind uit het N.O. met een snelheid van 20 mijl per urn'. I Do tijd, dien beide hebben nocdi'g gehad om den aanval op Zcebrugge te doen en terug te keeren, maakt het absoluut onmo gelijk, dat een van beide zco ver naar het oosten zou hebben kunnen komen om Zie- rikzeo te bereikenzelfs ais het mogelijk was geweest, dat de bestuurders zicb in bet bekende Zeebruggo zouden bobben vergist. Elk der machines voordo echt bommen mede, die volgens verslagen der vliegers op Zeebruggo zijn geworpen. Het later verscheuen en in de Nederland sche pers gepubliceerde communiqué ver meldde, dat Engelsche vliegers in den be doelden nacht 15 bommen wierpen, welke dicht- bij schepen te Zcebrugge in 't water vielen. Zoo het nog noodig zou zijn, bewijst dit feit eveneens, dat goen Engelsche vliegers bommen op Zierikzoe kunnen geworpen heb ben, daar, naar bet schijnt zes bommen wer den reergeworpen en wordt tevens het be wijs geleverd, dat de Eügelsche vlieger^ inderdaad hunne bommen lict^a vallen op Zeebruggo, zooals zij gerapporteerd hebben. Geon van beide Engolsche vliegtuigen voerde zoeklichten, lichtpijlen of andore toestellen om den grond te verlichten. De machine die bommen wierp op Zierikzee, heeft echter, naar gemeld wordt, met zoeklichten ge werkt. Wat betreft de merken op de stukken der bommen, welke de Nederlandsche autoritei ten te Zierikzee hebben gevonden, enkele hiervan kunnen herkend worden als waar schijnlijk te zijn Engelsche of nabootsingen van Engolsche merken. Da overige konden niet herkend worden en gelijken hoege naamd niet op eonig bekend Engelsch merk. Do Engelsche regcering heeft de Noder- landscho hiervan mededeeling gedaan en haar tevens, onmiddellijk nadat de lucht aanval op Zierikzee door don Nederland- schen gezant te Londen ter konnis van de Engelsche regeering was gebracht, mede gedeeld dat zoo vastgesteld mocht worden, dat de vliegmachine die den aanval deed, eene Engelsche was, de Engelsche regecring de Nederlandsche onmiddellijk hiervan in kennis zou stellen en volledige voldoening zou geven. Er valt nog op te merken lo. dat in den nacht van 3 Mei Engelsche vliegers die bij de Belgische kust opereer den, bericht hebben, dat zij eene vliegmachi ne, vermoèdelijk eene vijandelijke, hebben gezien dicht bij La Panne, welke machine een sterk licht voerde, 2o. dat de „Strassburger Post" in No vember van het vorige jaar eene valsche ver klaring bevatte, dat Engelsche vliegers bom men zouden geworpen hebben op Rheinfel- den, dus op ZwitserSch terrein. Bij die gele genheid werd beweerd, dat de bommen van Engelsch fabrikaat waren. Er was toen echter geen schade aangericht en er werden geen herkenbare stukken van bommen opge raapt, zoodat het dool der Duitsche regee- ring, die blijkbaar beoogde Engeland en Zwitserland] tegen eikander in het harnas te jagen, mislukte. Kort vóór die gebeurtenis hadden de Duitschors ©ene Engelsche ma chine, welke bommen bij zich had, genomen; 3o. dat Duitsche vliegtuigen van allerlei aard herhaaldelijk en gedurende vele malen, ondanks de krachtige protesten der Neder landsche regeering, boven Nederland&zh gebied bobben gemanoeuvreerd, en minstens bij ééne gelegenheid voorwerpen laten val len op Nedorlandsch grondgebied, 4o. dat de gewapende macht der Duitsche regeering weinig of geen eerbied beeft be toond voor bet leven of den eigendom van neutralen, zooals afdoende bewezen wordt door de moedwillige torpedeering van neu trale schepen van alle nationaliteiten en den moord op ongewapende neutrale onder danen. Do vrije Zaterdagmiddag Men meldt ons De hoeren P. "W. Scharroo, kapitein der Genie en E. de Herder, voorzitter en secre taris-penningmeester der Nederlandsche Ath- letiek-Cnie, hebben als zoodanig het volgend adres gericht tot den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken: dat in de laatste jaren ons land overal een krachtige opleving is waar to nemen in de beoefening der sport; dat echter voor ec-n groot deel van ons volk deze oefeningen beperkt moeten blijven tot den Zondag, waardoor o.a. uit overwegin gen van godsdienstigen aard, voor velen eene voldoende beoefening is uitgesloten, nog daar gelaten, dat ook het huiselijk leven onder een en ander te lijdon beeft; dat vele openbare lichamen, kantoren, fabrie ken, enz. reeds zijn overgegaan tot bet invoe ren van den vrijen Zaterdagmiddag; .dat echter eene algemeen© invoering lier van aan eene uitgebreide beoefening, van de lichte athletiek en van do sport in bet alge meen, dus ook van do verhooging van de lichamelijke ontwikkeling van ons volk tfn zeerste ten goede zal komen; redenen, waarom adr. zich wenden tot Uwe Excellenrtie met het eerbiedig verzoek, eene algomeene invoering van den vrijen Zaterdag middag, zoo mogelijk door eene wettelijke regeling wel te willen bevorderen. De bevolking van he! Rijk in 1916. Aan een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, in 1916. opgenomen in „Sc. Ct." 112, ontlee- nen wij den navolgenden staat van de bevol kingscijfers der provincies ca van hei jtijk op 1 Jen. j.l. Prov. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brab. 3-50 507 349.331 699.838 Gelderl 356.608 351.289 707.897 Z -ffoll. ifsl.Olfi 818.148 1.599.164 N.-Holl. 1107.999 636.500 1.244.499 Zeel. 121.462 122.236 243.698 Utrecht 157.030 163.283 320.913 Fries! 191.612 188.91-1 380.526 Overijssel - 216.221 209.789 -126.010 Grom 170.594 178.560 355.154 Drenthe 101.298 95.807 196.505 Limb. 2-09.912 1 99 110 409.022 Totaal 3.270.Ê59 3.312.367 6,583.226 Postpakketten binnenland. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 16 Mei n.s. op do adreskaarten, behoorendo bij postpakketten, bestemd voor het binnenland, soort en hoeveelheid der goederen, waaruit de inhoud bestaat dom- den afzender moet worden vermeld. Bij voorkeur worde daarvoor gebezigd de ruimte onder het opschrift „Stempelafdruk ken". Nieuw-Guinea. (Officieel.) Volgons een van den Gou verneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië deeling groot succes had zij schoot er honderd en veertig neer, terwijl slechts twee van zijn eigen groep niet terug keer den schreef hij in hoofdzaak toe aan beter schieten. Alle achting voor de En gelsche vliegers. Moedige kerels, taaie 6portslieden, die nu echter de vliegerij niet alleen als sport beschouwden, doch ook als wetenschap. En die stellig als tegenstander meer te vreezen waren dan do Fransche piloten, wien het ook aan moed en zeker heid niet ontbrak, doch die te veel ver trouwden op elegante flair. De jonge ritmeester vertelde zonder cenige branie. Een man, die in honderden gevech ten daarboven geen dag bijna zonder strijd den ernst van het leven heeft leer&n kennen, is op het hoogste punt van zijn roem zich wel bewust, dat ook voor hem het oogenblik kan komen, dat ccn Boelcke en een Immelmaun niet bespaard bleef. Vandaag gij, morgen ik. Wie dag en nacht klaar moet staan om het allerge vaarlijkste werk van den oorlog te doen do tijden zijn voorbij, dat het vlieger-brevet beschouwd werd ais een polis van een levens verzekeringmaatschappij heeft, hoe jong en hoe beroemd en hoe gevierd hij ook zijn moge, alle blague verloren. Diens zenuwen zijn als de draden van zijn machine, sierk en gespannen. Diens mond ia gesloten, diens blik J3 rustig. Ook wanneor hij den hemel afzoekt naar vriend en vijand, hij het om zicli heen hoort knallen en knette ren en in de lucht de wattenproppen ziet en den boog van machinegeweerkogels, die als zilveren pijltjes schitteren in het zonne licht. Von Richthofen was biina niet tot ver tellen te krijgen. Waarom de machines van zijn commando rood geverfd waren, bru taal rood? Toeval. Do eerste apparaten waren, waarom mag do hemel weten, rood. De Engelschen herkenden hem en zijn makkers onmiddellijk. En het lokte den edelman, die liefst met open vizier strijdt, alle toestellen van zijn commando zoo ken baar te maken. Het snelst had hij op een morgen „ge werkt", eenige wekon geleden. Hij lag in eeii naburige stad te bed. Zijn oppasser wekte hem met de tijding, dat er een vijan delijke vlieger in zicht was. Opstaan? Lig gen blijven? Er uit. Over do pijama pels en helm. In een auto naar de hangar. De lucht in. Een kwartier later lag hij weer te bed. Do Engolschman had or aan moeten gelooven. In de hangar stond een „spad", het nieuwste entent e-vliegtuig*. De zitplaats, de draagvlakken, het machinegeweer vol bloedvlekken. De Engelschman moest een kogel gekregen hebben door een slagader. Met zoo'n yoorbeeld voor oogen, wordt de ontvangen bericht zullen dezer dagen f.vco landsnujn-ingenieura naar Nïeuw-Guinea vertrekken vcor heb verrichten van geolo- gisch-mijnbouwkundige verkenningen op het noordelijk gedeelte van bedoeld eiland tus schen Hollandia en de Manberamo-rivier, mede in verband met het-voorkomen van petroleum nabij de Biri-rivier. !-i2 Landstorm jaarklasse 19G8. OfficieelDe minister van marine, ad interim minister vau oorlog, heeft Dinsdag aan de commissarissen der Koningin tele grafisch verzocht, den burgemeesters nog dien dag te seinen, dat de oproeping van de landstormjaarklasse 190S voortgang moet hebben, overeenkomstig de ministeriecle aanschrijving van 20 Maart j.l. Benoemd. Bij K. B. is benoemd, b. h. 4e rcg. huza ren, tot res. le-luit. de res. 2e-luit. P. M. van Wulfften Palthe. v. h. kojps. Cedstachecrd. De 2e luitenant J. van der Viel van het 2e regiment vesting-artillerie zal van 30 Mei29 September worden gedetacheerd aan do Koninklijke Militaire Academie voor het volgen van eon applicatie-cursus. Tot vaandrig benoemd De reserve-sifgeant W. D ij k s t r a van het 9e regiment infanterie is benoemd tot vaan drig bij dat korps, doch zal tot nader order als zoodanig dienst verrichten bij het 20o re giment infanterie. Do reserve-serg. J. G. Knippenberg, van het 17e regiment infanterie, is benoemd bot vaandrig bij heb 22e reg. inf. Bevorderingen bij de Koninklijke Marine. Lijst van schepelingen, die met den aangegeven latum worden bevorderd tot den rang, als achter SNob' Te be Naam vorderen die tot: nende: met 11 Mei 1917. 83331 timmer- mansmaat 33042 matroos- I kok B. G. Geurdes J. van Zjjl korpor.- tiinmerm. kdrpor.- kok met 18 Mei 1917 SS' stoker Ij. C. Schuttel korpor.- I Ider le kl.| I stoker Heems-- kerek O.-L ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en 200 spoedig ma g 0 I ij k en geheel kosteloos deer ens op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eons bij nader schrijven antwoord te V9r- looken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag va or komt. J. O. Putte. Omtrent het vertrek met. onbe paald verlof der mil. lichting 1914 is neg niets officieels bepaald. J. H. G. Troepen in Zeeland. Yooorlooplg moet go nog maar een afwachtende houding aannemen; somwijlen duurt het drie maanden, aleer men iets hoort. Mocht 'het onverhoopt nog zeer lang duren, dan kunt ge weer een verzoekschrift indienen. Th. R. Weurt. Zoo gij geen onderofficier zijt, moogt ge geen platte pee dragen. Ch. R. Leerdam. Ingevolge art. 39 van het boekwerkje „R. b. o. m" hebt gij van en met den dag' der gevangenzetting tot en mee den dag vóór dien van ontslag recht op een ver goeding per dag, gelijk aan de soldij, door Ij ge noten op den dag vóór dien, waarop gij in hechtenis werd gesteld. De mobilisatietoelage moet evenwel daarbij niet berekend, worden. G. r. 't V. Katwijk a/Zee. Indien uw vader vermeent aanspraak te kunnen maken op ver goeding-koFtwinncrscbap, laat hij dan schril' telijk daarvoor een verzoek richten tot den burgemeester van zijne woonplaats. S. M. den Helder. Zoover ons 'bekend is, vertrekt behoudens onrvoorziene omsta 11 diglicden de zeemil. lichting 1914 in <7 tweede helft van November met onbepaald verlof. W. S. W. Leerdam. Voor eigen huwelijk kan een verlof van enkele dogen verleend wor den, voor zoover do dienst liet toelaat. Tbr chef boslist, of heit periodieke verlof al don niet vervalt. B. v. H. Haarlem. I. Een verzoek kunt g< thans wel indienen. II. Met „Hoogedcdgn strenge"het betreft een genera al-majoor. III. Hangt af van de ruimte, die het verzoek beslaat, een half vel zal wel voldoende weze*. S. B„ Zeist. Waar ge geen kostwinner bent laat de wet éénmaal niet toe eenige vergoe ding toe te kennen; of het billijk zou zijn, jn dan neen, daarvoor kunnen wo ons niet uit laten. Th. J. L., Haarlem. Gij hebt tijdens uw ver blijf in de door C bedoelde sgi eken inrichting recht op f 0.08 soldij, alleen do eerste vier dageu lindt ge ook neg aanspraak op f 0.1 mobiiisatietoelage per dag. vermetelsfco jongeling feen ernstig, zwijgend man. Dien avond in een officiers-casino te Douai ging plotseling hot electrische licht uit. Vijandelijk© vliegers gesignaleerd. 'En weldra begonnen da afweerkanonnen weer te blaffen. Een clubje officieren zette liet kaartpartijtje voort bij kaarslicht. Zij spra ken niet over den oorlog, over de vliegers. Een uurtje voor het naar bed gaan wilden zo van vriend noch vijand hooren. Morgen vroeg zou het woor werken zijn, dat het hoofd duizelde. Na oen half uur vlamde het licht weer op. De vliegers waren weg. En langs de stille straten, die in het zilveren licht lagen van ©en helderen maan nacht, liep ik naar mijn kwartier. Onop houdelijk bromde het uit het zuiden. „Een prachtige nacht voor een vliegeraanval", zei de officier, die me vergezelde. „Ze zul len wel woer probeeren een paar bommen te laten vallen op het station." Wo liepen in do richting van het station, omdat mijn kwartier daarvan niet zoo heel ver verwijderd lag. „Ik hcop, dat u vannacht rustig zult slapen". Dien nacht heb ik niet geslapen....

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2