leperzakei SVIarinezaken. Correspondentie. Onbestelbare stokken. Pit Leger en Vlooi üêf onze fi^oppentrommeS. X3TE3 ggt~&TDATBTOpOUFtATiJT Van gondag 13 JVgei 1917 3 rerneur-Generaal gratie kan verleenen ook van straffen, opgelegd bij vonnissen van in- iieemsohe rechters en dat ingevolge de ordon nantie in „Indisch Staatsblad" 1905, n). 43, doodvonnissen, door die rechters uitgesproken, niet mogen worden ten uitvoer gelegd alvorens de Landvoogd in de gelegenheid is_ gesteld om van zijn recht van gratie gebruik te raak en. Vragen i den heer Hendels be treffende deze zaak. e.. Ia hot jr'-t dat er, naar aanleiding der jongste onlusten in Djambi en Palombang, acht en zestig, althans een groot aantal in landers tér dood zijn veroordeeld b. Zoo ja, is de Minister in staat nadere mededeelingen te doen betreffende het hun te laslq gelegde, en de wijze van berechtiï gr1 c. Is de Minister in staat mcdedeeling to doen omtrent het al of niet juiste van be richten als zoude er in deolen van het boven genoemde gebied opnieuw woeling en verzet bij de inlandscho bevolking voorkomen ten ge volge van opgelegde heerciidienéten en belas tingen? Antwoord van den heer P 1 e y t e, Minister Van Koloniën. (Ingezonden 7 Mei.) ad a. Voor de beantwoording van deze vraag moge worden verwezen naar de mededeelingen in mijn schrijven van heden, 7de afdeeling, no. 6, waaraan nog zij toegevoegd, dat in Palerubang drie verzetslieden de doodstraf hebben ondergaan. ad b. Ho aan do veroordeelden ten laste ge jogde strafbare feiten zijn mij niet bekend, dodh het ligt voor de hanrl, dat deze hoofd zakelijk hunne omschrijving zullen vinden in ©en of meer der artfc. 52 t/m 69 van het Wet boek van Strafrecht voor Inlanders in Neder- landsdh-Indie. Voor de wijze van berechting zij er do aandacht op gevestigd, dab ingevolge de „Indische Staatsbladen" 1D06, nos. 320/ 321, en 191-1, no. 694, de inheensche bevolking blaten de hoofdplaats van de gewesten Djambi en Palombang in het bezit van haar eigen rechtspleging is gelaten. ad c. Aangezien mij geen ambtelijk bericht hoeft bereikt, dat in ovengenoemde gewesten opnieuw woeling en verzet bij do inlandsche bevolking voorkomen ten gevolge van opgeleg de hesren diensten en betastingen, acht ik in omloop zijnde geruchten dienaangaande on juist. Lichting 1918. Met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging der wet betreffende bijzondere maat regelen met betrekking tot de lichting 1918 heeft de Minister van Oorlog naar aanleiding Tan het Verslag ©en Nota aan de Tweede Kamer dóen toekomen. De Minister deelt daarin mede, dat de Regee ring niet heeft nagelaten zich voor de indiening van heb wetsontwerp rekenschap te geven van de werking der voorgestelde wijzigingen. De indeeling is zoodanig geregeld, dat zij, die bij de inschrijving broederdienst als reden van vrijstelling hebben opgegeven, als regèl aan de infanterie toegewezen en naar verhou ding van het getal aan elke compagnie toe te wijzen manschappen over de compagnieën ver deeld worden. Zii, die minder geschikt zijn voor de infanterie, komen behoudens uitzonde ringen, bij do vesting-artillerie, boven de daar voor uitgetrokken getallen. Op deze wijze zul len de bezwaren zich het minst, doen gevoelen. Inschrijving opnieuw overeenkomstig art, 19 tweede'lid, c, der Milifciewet behoort slechts te geschieden zoolang de ingeschrevene nog niet dienstplichtig is geworden. Anders zou hij voor meer dan eene lichting dienstplichtig kunnen worden- Daarom dient, voor zooveel bedoelde inschrijving betreft, de verandering van liet tijd stip van 1 September te worden gehandhaafd. Dit is eveneens raadzaam ten opzichte van het vierde lid van dat artikel, daar de afvoering van het inschrijvingsregister behoort té worden gestaakt, voordat de oproeping tor inlijving een aanvang neemt. Voor den datum van 21 Maart, genoemd in art. 21 tweede lid, der Miiitiewet, zou voor de lichting 1918 den latere datum in de plaats kunnen wordon gesteld. Toch heeft de Regeering gemeend zulk eene verandering niet te moeten voorstellen, omdat de bedoeling heeft voorgezeten, zoo weinig mogelijk van de gewone bepalingen af te wij ken. Wel is waar zou bij verandering van den datum in een enkel geval een ingeschrevene recht op vrijstelling verkrijgen, die liet anders nic-t zou hébben, maar hier staat tegenover, dat met anderen het omgekeerde zich zou voor doen. Aan het Teclit op vrijstelling van aanstaande geestelijken, enz., dort de wet van 22 Februari niet te kort. De moge! jaueid is niet uitgesloten, dat zij, die voor de geestelijke loopbaan be stemd zijn, dit nog "niet door eenig bewijss .ik kunnen aantoonen, wanneer zij ter inlijving opkomen, doch deze mogelijkheid bestaat c wanneer de inlijving-geschiedt in de g-wone tijdvakken. Militairen in burgerbakkerijen. Do Minister van Oorlog heeft op vragen be treffende bovenstaand onderwerp van het Ka merlid Helsdingen geantwoord: Het is den Minister bekend, dat te Rotterdam door militairen in hun vrijen tijd wordt gewerkt aan de bereiding van brood, niet bestemd voor militairen, om do inkomsten voor hunne gezinnen te vermeerderen. De Minister is niet bereid om dienst plichtige militairen te verbieden in hun vrijen tijd diensten te verrichten in burgerbakkerijen. Naar zijne meen in g behoort aan die militai ren binnen de grenzen, die het dienstbelang stelt, dezolfde vrijheid te worden gelaten als ieder burger geniet. Hij is echter wel bereid te verbieden .dat het zoeken naar of gebruiken van werkgelegenheid door militairen in "burgerbakkerijen vanwege de militaire autoriteit wordt 'bevorderd. OeÊreden van parflïculSeir© terreinen voor oefenjngsdoelosoden. Daar het noodig is gebleken, regelen vast te Btallc-n voor het betreden van particuliere ter reinen, gelegen in gebied, dat in, staat van oor log of in staat van beleg is verklaard, wanneer dit betreden voor het houden van oefeningen noodzakelijk moet worden geacht, is door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht op 13 April j.l. het volgende voorschrift gegeven: Hot geval heeft zich voorgedaan, dat,- ten behoeve van een velddienstoefening, tegen den iwil van den eigenaar diens particulier terrein is betreden, gelegen binnen het in staat van oorlog of van beleg verklaarde deel van het grondgebied des Rijks, en zulks op grond van art. 16 van do wet van 23 Mei 1899 (Sfc.bl. no. 138). Hoewel deze opvatting verdedigbaar is, behoort, ten einde overlast voor eigenaars van of andere rechthebbenden op particulier terrein, zoo gering mogelijk te doen zijn; het gebruik maliën Man de bevoegdheid zich te bepalen tot gevallen van bepaalde noodzakelijk heid; zoodanig gebruik is, voor oefeningsdoel- einden, togen dcu wil van den eigenaar of van andere rechthebbenden, alleen gerechtvaardigd, indien zonder die gebruikmaking de noodzake lijke oorlogsvar,rbcreiding niet is te verzekeren. Alsdan is de vorm, waarin aan de troepen- commandanten wordt 'kenniis gegeven, dat toe passing van art. 16 van meergenoemde web heeft plaats gehad deze, dat do autoriteitbo 'last met de uitoefening van het militair gezag, bepaalt „Ten behoeve van, eene oefening -van (troependeel) van tot(datum) kunnen cle terreinendoor die troepen wordon be treden." Daar overdracht van de bevoegdheid tob inge bruikneming in strijd is met do wet, kan het in gebruik nemen door autoriteiten of comman danten, onder do bevelen van de hiervoor ge noemde autoriteiten gesteld, alleen dan plaats vinden, wanneer toepassing van de bevoegd heid door deze in elk bijzonder geval is voor afgegaan; alsdan is art. 4 van de Instructie, belioorende bij het Kon. Besl. van 2 Novem ber 1916 (Stjbl. no. 438) van toepassing. Voorts draagt do autoriteit, belast met de uitoefening van heb» militair gezag, zorg, aan de eigenaars van of andere rechthebbenden op do terreinen, zoo mogelijk tijdig te voren van de ingebruikneming kennis te geven, opdar die ejgeiiaars of rechthebbenden hunne maat regelen kunnen neüien tot beperking en vast stelling van schade. Mocht schade worden toegebracht, dan moet deze dadelijk worden geconstateerd en bericht er over worden gezonden aan het Departement van Oorlog, ender verwijzing naar do Ministe- rieele aanschrijving van 21 Maart 1917, le af deeling no. 134. Ik heb de eer de autoriteiten, aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag, bedoeld in art. 7 der wet van 23 Mei 1899, (8t.bl. no. 128), uit te noodigen, in den ver volge in vorenstaanden zin te handelen, terwijl ik er tevens de aandacht op vestig, dat be staande orders, welke daarmede in strijd zijn, bekoorc-n to worden ingetrokken. Eervol ontslag. Aan den reserve-tweede.luitenant A. 3". Vosselman van het 14de regiment infan terie is ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B. is a/d res. 2e luit. A. J. Vos selman, 14e reg. inf., wegens lichaamsgebr., eervol ontsl. uit den mil. dienst verleend. Benoemd. Bij K. B. is benoemd b/d cav., tob dir...der rij- en lioefsmidschool, luit.-kol. M. Grond- hout, 1© reg. huzaren. Overgeplaatst. De reserve 2e luitenant N. D. H. Van V 1 ij m e n van het 7e regiment infanterie is overgeplaatst bij het depotbataljon van de VUe infanterie-brigade. Tot vaandrig benoemd De reserve-sergeant J. F. Broeken van het 10e regiment infanterie is benoemd tot vaandrig en als zoodanig overgeplaatst bij hot 5o regiment infanterie. De reserve-sergeant J. Often van het le regiment infanterie is benoemd tot vaandrig bij het 22e regiment infanterie, doch zal tot de demobilisatie dienstdoen bij het 15e reg. ENDÏSCKE LEGER. Ongehuwd® personen en weduwnaars zonder kin deren, iNederlauders niet jonger dan 17 enniel ruder dan 36 jaar, kunnen een zesjarige verbint'las bjj genoemd Leger aangaan; handgeld 400 Gegadigden kunnen zich daartoe aanmelden,hst- zjj bij de Agenten voor den Kolonialen Militairen Dienst te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Venlo, Amersfoort, Breda, Zwolle, Groningen, Hengele (G.), hetzjj op het Gemeentehuis hunner woonplaats, alwaar bescheiden worden verstrekt en reisgeld om naar Njjmegen te reizen. Vrijwilligers, Militie, Landweerplichtigen en Landstormplichtigen, thans in militairen dienst, kun een voor zes jaren overgaan of voor twee, drie ot 4 jaren worden gedetacheerd, premie 400.—voor Z8S jaren en voor detaekeeringvoor don duur van 2, 3 of 4 jaren resp. 300.ƒ400.— en ƒ500. Gehuwde onderofficieren met een klein gezin kunnen voor 3 of 4 jaren worden gedetacheerd ot voor zes jaren overgaan. Om gedetacheerd te worden, moet men 81maand in dienst zyn Aanmelding behoort te gescliiedenbjj den Compagnies-Commandant of den sergeant majoor, die dan wel voorhetoverige zal zorg dragen. Handgeld en premie worden bjj definitieve aan neming in hun geheel uitbetaald. Aanbrengpremie voor burgers, die nog niet hebben gediend ƒ10,en ■voor ken die in dienst zjjn en'geen rang bekleeden 20-Als aanbrenger kan ieder militair (geen amilielid zyndej optreden. (Adv.) Tweed© Kafner des* Staten-Generas! Buitengewoon Marine-krediet. Aan de orde in de Tweede Kamer was het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk 6 der Staatsbegrcoting vcor 1917 (Buitengewoon krediet). De algemeeno beraadslagingen worden ge opend. De heer HUGENHOLTZ vraagt wanneer de marine-reservisten naar huis zulien worden ge zonden, en welke maatstaf daarbij zal worden aangelegd. Sprekerheploit voorts verhooging der vergoedingen, en gehuwden-toelagen voor maclii- nedrijvers-majoors. Een dezer personen, die bij uitzondering wel gehuwden-toelage heeft ont vangen, krijgt goen duurtetoeslag. Dit is on billijk. De MINISTER VAN MARINE, de lieer RAMBONNET. deelt mede, dat de kustwacht van 1911 op enkelen na reeds naar huis is ge gaan. De gewone lichting van 1912 gaat morgen naar huis, en half Augustus een deel van' de kustwacht 1912. Dan gaat ook naar huis de gewone lichting 1913 en de eerste helft van de kustwacht 1913, en de laatste helft van de kustwacht 1912. Einde November gaat naar huis de gewone lichting 1914,, de eerste helft van do kustwacht 1913 en van de kustwacht 1914. Wat den sergeant-machinedrijver be treft, waarover cle heer Hugenholtz sprak, de Minister ia tob de conclusie gekomen, dat de vergoedingen verhoogd zullen moeten worden, zoodat zij gelijk komen met doa duurtetoeslag. Het vaste personeel krijgt nooit gezinsvergoe ding. De geliuwdentoeiago is anders geregeld bij jiet reservepersoneel dan bij liet vrijwillig dienend personeel. Do heer HUGENHOLTZ repliceert. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. ONZE CORRESPONDENYIERUBFIIEK Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I Ij en geheel kosteloos door ens op öe beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord to var* sooken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „D6 Soldatercourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. N. v. B., Katwijk a/Zee. Om tot verificateur te kunnen worden benoemd, moet ge eerst ad- spirant-verificateur geweest zijn. Voor adspi- rant-verificateur moet men ongehuwd en licha melijk geschikt wezen. Het examen daarvoor houdt in een vergelijkend examen, over dc vak ken drie-jarigen cursus H. B. S. en kennis der belastingwetten. Men moet ouder dan 16 jaar zijn en heb 19e jaar niet hebben overschreden. •N'a het examen worden de adsp.-verificateurs op een ranglijst geplaatst. Het ealaris van een adsp.-verificateur bedraagt f 800 '6 jaars en na 4 jaar 1000. Daarna wordt men verificateur. J. A. Gr., Veldleger. De u toegekende Boldij is juist; bovendien genieten, niet alle mil. zie kendragers een soldij, enz. ad. 0.30 per dag, doch alleen zij, die reeds vóór 1 Januari 1915 in het genot daarvan waren. Na dezen datum is de soldijverhooging na 8£ maand dienst terug gebracht van 0.05 óp f 0.03, H. D., Veldleger. Gij moet even veel langer onder de wa/penen blijven, als go door desertie, voorloopig arrest, voorloopige hechtenis aan den dienst onttrokken bent geweest. C. H. B., Heerlen. Wanneer men onwettig van verlof achterblijft of zioh zonder verlof van zijn korps verwijdert, mogen de te veel ge noten dagen van afwezigheid op de eerstvol gende verlofbenrt worden gekort. Overigens mag volgens het schrijven van den Opperbevelh. van L. en Zeemacht d.d. 13 Nov. 1914 beh. landmacht no. 2640 R/9070 en van 26 Nov. 1914 Beh. landmacht no. 2111/9867 over 't algemeen geen periodiek verlof worden ingehouden. J. D., Capelle. Een korps hulp-marechaussee bestaat niet; wel worden m enkele gevallen ter tijdelijke versterking van het korps marechaus see militairen aangewezen, om dienst als mare chaussee te verrichten. Zoo worden b.v. deta chementen hulp-marechaussee uitgezonden naar gemeenten, waar besmettelijke veeziekten heêrechen en tot het verleenen van bijstand bij het tegengaan van fraudaleuzen invoer van vee. In den regel wordt dan te voren bij do korpsen gevraagd, wie genegen is voor die functie". De betrokken commandant kiest dan uit hen, die hem het meest geschikt voorko men. De toelage wordt voor elk geval afzonder lijk bepaald door den Minister van Landbouw. G. O., Bergen-Op-Zoom. Omtrent uwe dien sten is ons niets bekendwilt gij naar uw eigen regiment terug, dan kunt ge langs den hiërar chiek en weg een verzoek daarvoor richten tot den Opperbevelhebber van L, en Zeemacht. Officieel be,staan nog geen bepalingen om trent eenig onderscheidingsteeken voor heb per- soneqj der door u bedoelde afdeeling. J. E. C., Veldleger. Indien het openbaar be lang vórdert, dat n de rijksbetrekking ten spoedigste aanvaardt, kan aan u, zoo go langer dan Bi maand onder de wapenen zijt, op uw verzoek volgens het landstormbesluit onbe paald verlof verleend worden. R. D., Troepen in Zeeland. Zoo de inhouding niet met uw eigen goedvinden geschiedt, mag men over den tijd, dat ge met verlor waart, in gevolge art. 45 van het „R. v, A. 1916" niets van uw soldij'over de week na uw verlof inhou den. C. J. Veldleger. Gij vertrekt eventueel met onbepaald verlof met de lichting, waarmede go uw eorste oefening hebt aangevangen. Gij kunt echter langs den hiërarohioken weg een verzoek tot den M. v. O. richten om tegelijk met de mil. Uohting 1913 met onbepaald verlof te mogen vertrekken. J. Cr., Echt. Indien het pakje zoek is ge raakt bij de posterijen of tram- of spoorweg maatschappij, waarmede het vervoerd moest worden, behoeft gij naar onze meening .den in houd niet te vergoeden. P. S., Assen. Wendt u om inlichtingen tot den officier van gezondheid van het betrokken onderdeel; liet verzoek voor herkeuring kan langs hiërarchieken weg worden gericht tot den Inspecteur van den Geneesk. dienst der landmacht. A., Legerplaats bij Oldebroek. Zoo ge ver meent te veel voor de melk te moeten betalen, zet dan een klacht daaromtrent in het klacli- -tenboek, 't welk voor dergelijke zaken over 't algemeen in elke cant ine aanwezig is. Brengt anders zoo noodig uwe bezwarou schriftelijk ter kennis van de cantinecommissie, A. L„ Giesseü. Als j'aarwedde-genietende hadt ge hoogstens gedurende de vier dagen recht op zg. menagegeld. Zijt ge onmiddellijk vóór uw verlof vier dagen of langer van den practisohen dienst onttrokken geweest, dan hadt ge in 't geheel geen aanspraak op menage- gold. Hebt ge minder dan vier dagen geen dienst c-edaan, dan hadt ge aanspraak op evenveel dagen menagegeld, als ge minder dan vier dagen geen dienst gedaan hebt, E. v. d. P., Hulst. Plaats ter zake een ad vertentie in een plaatselijk blad te Leeuwarden. Over de legering der troepen kunnen wij ons ter wille van bet landsbelang niet uitlaten. P. D.. Zevenhuizen. Indien uw a.s. echtge- noote een eigen huishouding opzet en haar door uw verblijf onder de wapenen voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken en aangenomen kan "worden, dat gij met de in komsten, die ge onmiddellijk vóór uwe opkomst onder do wapenen genoot, wel in baar onder houd zoudt kunnen voorzien, heeft zij reebt op vergoeding. Gij kunt schriftelijk een verzoek vcor vergoeding richten tot den burgemeester der gemeente, waar uw a.s. eohtgenoote gaat wonen, v. d. P Harderwijk, Het is voldoende, dat gij alleen langs den hiërarchioken weg een ver zoek tot .den Opperbevelhebber van L. en Zee macht richt. Ruiling wordt alleen bij hooge Ly'st IT-lü. 32 van de op de verschillende Veklposl.kantoren ©trcEaesitellSïaïr'e stukken, welke do rechthebbenden alsnog omjep" weB*meüi8öMg_vaBï Diet ssasiraanrseo" tSezeu* S5ïsta door tusschenkomst van de Redactie van de Soldatencourant kunnen opvragen, b- Brief br. Briefkaart c. Courant d. Drukwerk oerabaj'a EXPEDITIEKANTOOR VELDPOST 0. Den korp. O. J, fichenderllng, 4 Cop. 4 Bati. L.W.I. VELDPOSTKANTOOR No. 1. Beemsier, MitaSergt., Arnemuiden. tli .Mitsui 11 Genova (Italië) Maarssen Rotterdam Sas van Gent Oosterbeek Wolf kaai tsdjjk Delft Essen (Duitschl, Amsterdam Uden Amsterdam Tilburg Nieuw Dordrecht Venlo Amsterdam Leeuwangh, J. J., milicien 4e comp. Regg. I 3 Bat., Veldleger. VELDPOSTKANTOOR No. 3. Berhh, W. H. v. d,, 3e Divisie, Hofland, L., 4-II-2 R. I. Jong, C. do, 2-1-2 R. I. Jonghe, Jozef de, 3-II-14 R. I. Leeuwe, John de, 2-P-2 R. I. Luyk, A. J. van, 4-1-14 R. I. Nieuwland', H. F., detachement Willemsdorp, Pierssens, Peter. 5-III-14 R. I. Scheltens, J., Mil.-Korp. 2-P-2 R. I. VELDPOSTKANTOOR No. 4. Achterberg, J., 1 Comp. 2 Bat. 4e Divisie. Beck, W. v., 5e Reg. Delvers, 2e Comp. 2 Bat. 4e Div. Duurland, A., 3e Bat. 4e Div. Groen, H., 4e Comp. 2o Rog, 4e Dir. Rost, G. de, 4ö Comp. le Bat. 5 R. I. Zamen, P. v., Treinsoldaat. VELDPOSTKANTOOR No. 1C. Sorgt, Konen, p. .4, Amstel HoMi alhier, uitzondering toegestaan, wanneer daarbij ge wichtige belangen van met-persoonlijken aard zijn gemoeid en die van dc-n dienst daardoor in geen cnkeJ geval geschaad worden. J. V.; Serooekerke. Aan u was uitzonderings- verlof verleendgij "hadt zeer ackcr de e ere te vier dagen van dat verlof recht op soldij, mo bilisatie toelage en z.g. menagegeld. Op vergoe ding kostwinnerschap hadc gij vr.n af den eer sten dag van uw verlof geen recht, daar het verlof langer dan vier dagen geduurd heeft. J. M. S., te Gorincbem. Een bepaald© oplei ding tot gymnastiekonderwijzer geniet go daar niet; verzoekt uw commandant om te zjner tijd een cursus aan de school te mogen volgen. H. B.. Edo. Gij moet daarvoor langs den ciiërarchieken Weg een verzoek richten tot den M. v. O. W. do R., Veghol. Gij zijt niet ge degra deer do doch bij administratieren maatregel teruggesteld tot soldaat; gij hebt geen recht op dén rang van korporaal. Waar gij ons niet medegedeeld hebt, om welke reden ge terug gesteld zijt, kunnen w© u niet inlichten, of al go dan niet uit den dienst hadt moeten worden ontslagen. J. v. J. I., Amersfoort. Behalve do reeds genoten f 50 premie liebt nergens aanspraak meer opzoo ge reeds een vol jaar gediend hadt, zoudt go nog recht gehad hebben op 15 dienstpromie. Indien gij niet afgekeurd bent voor lichaamsgebreken in en door den dienst ontstaan, hebt ge ook geen reoht op pensioen. Alleen ban de M. v. u op voor stel van den commandeerenden officier ccn gratificatie toekennen deze bedraagt in den regel niet meer dan 35. P. v. d. H., Veldleger. Waar thans in de behoefte aan bedienaars van zoeklichten bij het Indisch© leger is voorzien, kunt ge uwe pqgmgem terzake wel verder nalaten. Th. de Br., Veldleger. Volgens de vroeger bestaande bepalingen hadt go aanspraak op f. 0.2S; volgens het thans verschenen boek werkje „R. b. o. m." echter slechts op f 0.23. Aangezien evenwel geen overgangsbepaling is gemaakt vermoeden we ,dat abusievelijk do bepaling, dat ook ziekendragers recht hebben op 0.15 6tandssoldij in plaats van 0.10 is komen te vervallenricht derhalve een ver zoek terzake langs den hiërarchieken weg tot den M. v. 0. J. v. W., Veldleger^Te Amsterdam bestaan verschillende opleidingen terzake; plaatst een advertentie b.v. in het „N. v. d. Dag". L. v. VI., Alfalasserdam. Ge kunt langs den hïërarchieken weg aan den M. v. O. onbe paald verlof daarvoor verzoeken. A. v. d. P., Veldleger. Om als politieagent aangesteld te kunnen worden, moet gij u schriftelijk vervoegen tot den Hoofdcommis saris of commissaris van politie der gemeente, waar ge benoemd wilt worden. Leeftijd be draagt over het algemeen van 21 tot 30 jaar. Voor kommies by de belastingen moet ge examen doen; dat wcFdt een3 per jaar op een door den Min. van Financiën 'te bepalen da tum afgenomen. Wendt u voor opleiding tot een der adressen die ge zoo dikwijls in de adverten- tiën der „Soldatencourant" Vermeldt ziet. De leeftijd voor een kommies is van 2223 jaar. v. d. H., Venray. iDit is naar onze meening geen reden voor overplaatsing. G. Br., .Utrecht. Als gij de fiets volstrekt niet voor particuliere diensten gebruikt, be hoeft ge naar onze meening voor het rijwiel geen belasting te betalengij kunt dan op uw beschrijvingsbiljet vermelden, dat ge geen rijwiel hebt. Zij die ontheffing van belasting hebben gekregen, laten hun biljet oningevuld en vermelden er aïeen op. dat hun onthef fing is verleend. €1. H., Wouw. Waar de door u bedoelde personen geen monteur zijn en dus niet ge vraagd worden, kunt ge het wel achterwege laten, om u op te geven, bovendien is reeds in de behoefte voorzien. Bajonet no. 418 gevonden. Op 10 Mei j.l. is als gevonden voorwerp op het garnizoensbureel te venlo aangebracht een bajonet met sclieede W.no. 418 gevonden in trein 96. De eventueele eigenaar kan zich schriftelijk onder nauwkeurige opgaaf van het W.no. wen den tot den garnizoens-commandant Venlo, waarna het gedeponeerde voor zijn rekening wordt opgezonden. Koninklijk Militair Invalidenhuis. Men deelt ons mee Door H. M. de Koningin is, naar aanleiding van het 50-jarig jubilee van het Militair Invali denhuis te Leiden, aan heb bestuur te kennen gegeven dat het woord „Koninklijk" aan den naam van de instelling zal worden toegevoegd, zoodat deze voortaan Koninklijk Militair Inva lidenhuis zal heeten. Uit do legerplaats bij Miliigen. Onze medewerker te Miliigen schrijft ons Tooneeluitvoering op 1 en 2 Mei 1917, door de Yereenigde Amsterdamsche Tooneelisten. Ad ministrateur: D. Janse. Regisseur: Aug. F. C'. Kiehl. Op Dinsdag 1 Mei werd gegeven: „Regee- ringsvai-kea", blijspel in vier bedrijven. Dit viel wel in den smaak, getuig9 heb applaus, wat hun na het einde van elk bedrijf ten deel viel. Op Woensdag 2 Mei opvoering van: „Mijn naam is Lehman", blijspel in drie bedrijven. Ook deze avond was een aangename. Er werd hartelijk gelachen, waartoe vooral bijdroeg het optreden van den h'eer Aug'. F. G. Kiehl, die de beide avonden op den voorgrond trad, evenals de heer H. Speoht. Tevens wil ik voor dezen avond nog noemen de heer D. Janso, die zijn rol meesterlijk speelde. Aan allen dank gebracht voor de aangename avenden, ons 'bezorgd. Op 5 Mei groote Specialiteitenvoorstelling door „Les Infatigables", Belgisch Variété-Ge^ zeischap. Dit gezelschap was ons bekend, en we wistendat het een- avond zou worden vol spanning. Op do gymnastische toeren, verricht door Maria Smits and Partner, viel nieu aan te merken, eren mooi was mr. Lewis, even wicht op de trapeze. Trio De Cieir oogstte veel bijval als de moderne gladiatoren. Ook aan mr. Roels, violoncellist, een woord van dank gebracht voor hetgeen hij ten gchoore bracht. Toch liep alles niet geheel goed af en wel doordat The Dona's Trio, luchtcoxabinatie, het ongeluk hadden dat een Cewlligi Er zijn van die menschen, die altijd naar den bekenden weg vragen. Zoo iemand was Ter went. Op een goeden dag kwam hij voorbij het huis van zijn vriend Weveren. Er stond een verhuis wagen voor do deur on Wevorca en zijn vrouw «•fcrcn'druk aan 'i sjouwen. „Zoo! Ben je aan 't verhuizen?" vroeg Terwont. „Weineen 1" was 't kribbigo antwoord van den vermoeiden Weveren. „Ik ga een beetje omrijden met mijn meubels. Nog geen oog toot rxonwelijk Bchoon. Boer Ilarmcns had pas zijn vrouw Tcrloren. Diep in gedachten verzonken passeerde hij op een dag do gravin, van wie 5>ij zijn boer derij gepacht had en zonder Uf groeten ging bij verder. Dat was de gravin te kras. Harmons, aio je niet dat ik voorbijga r' „Och, me-.'rouw", zei do man verlegen, „neem mo niet kwalijk. Mijn vrouw ia pas dood en ik heb cr nog niet aan gedacht om naar een andere uit to kijken." Het slachtoffer der beleefdheid. Tante: Wil jc nog een stuk taart, Eddy? Eddy: Neen, dank u. Tante: Jc schijnt aan gebrek aan eetlust te lijden! Lddy: Ik lijd niet aan gobrek aan eetlust, maar aan te veel beleefdheid. Ook con bepaling. De meester vroeg of de jongens ook wisten te zeggen wat een skelet was ea een etaii er zljrj vinger op. Wel Henk, zeg jij 't dan maar. Een akelet ia ren man, van wicn je de,bin nenkant van buiten ziet en waarvan dc 'buiten kant weg u. Indo school. Dc onderwijzer laat zinnen maken met ver. schillende woorden erin. Wie kan me een r.in opgeven met het woordjo „niettegenstaande". Karei etcokt zyn vinger op: Mijn vader .draagt liggende boorden, lij kan niet tegen staande". Sc h ooihumor. Onderwijzer (die het verschil tusjchen 'de roos en liet viooltje uitlegt): Stel jo ?on mooi gelik1 «!o_ dame voor, dio quöt tiotscii opgeheven hoofd Jungs dc otraat loopt, en rechts noch links ziét. Dat is de roos. Achter haar gaat f u klein wezentje. Nhenand kijkt het nan, het laat bcBCiieiden bet kopje hangen. Wie is dat nu Jantjo steekt verheugd den vinger op. Dat is haar man. Zijn stfi!. Mevr. 1'. Kn van wicn dit schildery? Dat is een chromo, mevrouw. Mevrouw 1'. Oh! natuurlijk, ja, nu u 't zegt herken ik Ghromo'<s etyl. gedeelte van liunne'toesteltan losliet, waardoor het Trio viel. Evenwel vernamen we later, dat alleen één van het gezelschap een arm cenigs-' zins geschaafd had. Gelukkig geen ernstige go- volgen hiervan. Evenwel hopen we, dat boven genoemd gezelschap nog dikwijls voor liet regi ment zal optreden. Cevonden pakjo. Sergeant Heine meldt ons uit Den Haag: Het komt meermalen voor, dat aan het pi. bureau in Den Haag pakjes worden aange bracht, die door militairen worden echterge- late in treinen; zelfs uit verwijderd© stations, zooalz Leerdam, Haarlem e. a. Wel wordt aan de korpsen, in Den Haag in garnizoen, mede- deeling gedaan van hét aanbrengen van pak kets, doch deze worden bijna nooit afgehaald, waarschijnlijk ten gevolge van het aanbrengen van andere stations. Zoo bevinden zich nu hier op Pl.'bureau een pakjo ini. 4 p. sokken, 1 flan., 1 hemd en eenig brood; het andere be vat een paar model schoenen en een paar sok ken, om de cart, doos een stol riemen. Zoudt U een en ander in de Sold. cour. wil len doen opnemen om er tevens de aandacht op te vestigen, dat het zeer gewenscht os esn briefje met naam en onderdeel in pakjes te leggenIedereen kan wel eens iets vergeten, C. F. HEINE, Serg. t. Pl.bureel, Den Haag. Militaire Gehc?l-Onthouders Vereeniging. Sergeant A. Wiersma, staf 11 R. L, schrijft ons: Alhier is opgericht een Mil. ,Geh. Ontbouders- vereeniging. 't Bestuur heeft zich geformeerd als volgt: luit. v. d. Velde 1-1-11 R.I., voorz. sergt. Wicrama, staf 11 R.I., secr.6ergt. Hoeboer 1-1-22 R.I., brochurehandelmil. De Swart, 1-III-22 R.I., penningm. en Spiering, staf 11 R.I., bij wie men zich ten alle tijde staf 11 R.I., bij wie men zich'ten allen tijde wenscht© inlichtingen te verschaifen. Sportfeest ta Gouda. Men meldt ons Vrijdag 18 dezer (de tweede dag van het Goudsche sportfeest) zullen militaire sport- demoiistraties gehouden worden onder leiding van de heeren. kapitein E. A. van Poelwoor den em luitenant J. A. van der Vc-gte. Het programma is als volgt samengesteld 2.30—3.30. Gymnastiek uit te voeren door 400 recruten, bestaande uitloopoefeningen, ademhalingsoefeningen en zit- en ligoef en ia- gen. 3.33i. Demonstratie van eca compagnie wielrijders, bestaande uit carous3elrijden en geveohtsoefeningen. Leider luitenant G. P. van Tienhoven. 4—5. Demonstratie van ©en afdeeling mi trailleurs met liondentracriecarousselrijden met twee secties en schieten op c-en onder steld vliegtuig. Leider luitenant W. Ridder van Rappard. 7.308 20. Kastie-wedstrijd, Zeppelin boven Zutphen. Men schrijft ons uit Zutphen: In den nacht van 7 op S Mei j.l. omstreeks half twaalf werd het Brugdekkingsdetachement per telephoon uit Groenlo gewaarschuwd, dat een Zenpeiin aldaar was waargenomen, die zich in Westelijke richting voortbewoog. Onge veer een kwartier daarna werd ze reeds door de posten op de IJselbrug opgemerkt. Direct werd de commandant van het rustende gedeelte der wacht (sergt. Scholten R.) gealarmeerd. In ©en oogwenk had genoemde commandant zijn mannetjes op do been, om het gevaarte met' een kogelregen te begroeten. Er werden dan ook eenige krachtige salvo's afgegeven, welke tot resultaat liadden, dat het- sigaarvorroige vaartuig, dat eerst betrekkelijk laag zweefde, met een reuzen-snelheid steeg, wel een bewijs, dat ze goed gericht waren. Door dit schieten werden de wachten in de stad ook gewaar schuwd, die direct ons voorbeeld volgden. Onderhands van richting veranderd zijnde,"werd er een lichtkogeL boven de uiterwaarden, uit geworpen, die eenige meters beneden het vaar tuig uiteenspatte, waardoor een helder licht ontstond. Zooals we ons natuurlijk kunnen voorstellen, was de bevolking op het zien en hooren van een Zeppelin zeer ontsteld, daar hun de ramp van Zïerikzee nog in het hoofd spookte. Eerst na dat het luchtschip in oostelijke richting ver dwenen was. keerde de rust terug. Na nog een poosje met elkaar het geval te hebben bespro ken, gingen allen weer genist slapen. Het Dekkingsdctachement. Zutphen, S Mei 1917. v Dankbetuigingen. Ondergeteekenden betuigen hunnen harielij- ken dank aan de onderofficieren, korporaal s en manschappen van de le A. Bat. Veld. 3e Reg. 3e Div. voor het prachtige cadeau, bij hun huwelijk geschonken, en dat zeer in hun smaak viel. Daarom zullen zij ten allen tijde denken aan de goedo kameraadschap, die zjj lijdew do anobifriivtio ondervmntien hoblxm. J. VAN DER WEGEN en Echtgenoot e< Aan II.II. onderofficieren, korporaals en manschappen van het- Ötafkwarticr Commando Zeeland betuigen wij onzen hartelijke» dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. Ook voor het cadeau, dat wij van U moch ten ontvangen, onzen hartelijk'-» dank. W. SNOET en Echtgeaoote- Pandoeren. Pandoerpraatjo van de pandoerclub „De vier Nepgóosers": No. 1: R. 10; Soh. 7. 8, 9;K1. 8, 0; H. 7. No. 2: lt. vr., o.Soh. 10, k. a-.H. 9, 10, b. No. 3:-It. 7, 8, b.; II. 6, 8, k.Sch. vr. K!. vr. No. 4: It 9; KI. 10, b., k., a.; H. vr., a/; 6ch. b. Ruiten koning op stok. Ruiten tien op els troef. Namens de Pandoerclub „Do vier Nepgoosors": Korp. P. G. SI'IERINGS. Korp. G. J. THOONSEN, CHR. v. SPLUNTElt. C. H. ZIJDENBOS. 41e Ij. W. I., 3e Comp, Pandoerpraatje van de Pandoerdub „Met mes op de tafel", Mil. Hospitaal, Haarlem. No 1: ruiten 7, 9, 8,10, boer en vrouw; har ten 8 en. 6. No. 2: barten 7, 0, beer, vrouw, aas; kla veren 7ruiten heer en aaa. No. 3: harten 10; schoppen boer, vrouw, beer, 8; klaveren heer, vrouw, 8. No. 4: schoppen aas, 9, 7; harren boer; kla veren aas, boer, 10, 9. No. 1 speelt barren 8 op als troef. Nu blijft hij met troef zitten. Namens de pandoerclub „Met mes op tafel", W. H. STEENHUIS, Mil. Hospitaal, Haarlem. Kritiek? (Aan mil. Leo P., door mil. M.) Om ie versje, beste Leo, Word ik houscli niet bloó. Waarom jo dat bedreven, Zoo'n gek stukje toch geschreven Begrijp je niet, inn goede sul, Dar er zijn moet fiauwe kul? Ieder houdt niet van novellen Waarin jo de leugens kunt teilen! Maar een zeer goeden raad, (Wordt nU meer niet kwaad) Zou ik je als vriend willen geven, Laat ons nooit meer beven 1 Jo Vraagt of 't niet brutaal isP Dat is 't zeker en gewis I Bemoei je nooit met zaken Die je heelemaa! niet raken! Uw kritiek, m'n beste jongen, Heeft ons allen zeer bekoord Ik zal 't maar niet verblommen. Ook al was :t van jou ongehoord! Een lesje geven, beste vrind, Kan haast ieder kind. We nemen 'z aan m'n beste maat Als een -beetje kinderpraat. MENGKR1NK, Int. groep D. Da klok verzet. (Van den Landstormpl. Luit.) Gerrit en Jaantje dat waren cr twee Gezond en zeer blij van gemoed. Zij waren met eikaar altyd zeer tevree, Want de een was voor den andc-r zoo goed. Tezamen waren zij juist veertig jaar, De huwelijksband vas neg niet gesloten; Met den aanstaanden zomer kwam dat wel klaar, Zoo hadden zij al besloten. Eén keer in de week kwamen zij bij elkaar, D^t vas Zondags van acht uur tot tien; En al was bet dan ook twee uurtjes maar, Blij warm zij elkaar weer te zien. Ieder Zondagavond ging dat zoo dooi; Tot einci'lijk het voorjaar kwam, Eu Gerrit fluisterde Jaantje in 't oor, Nu waeaieii wij niet meer zoo lang. Maar het voorjaar bracht van alles'mes, Broodkaarten c-a DigtribaRebureelen, Én eok de tijd die werd een uur verzet, Want dat meet aan petroleum zooveel schelen. Elk bad dan ook den tijd een uur verzet, Dus alles kwam gelijk vooruit. Maar Gerrit had niet opgelet Enzette zijn klokje achteruit. De Zondag was wees aangekomen Dat Gerrit weer naar Jaantje zou gaan4 Maar Gerrit had heel niet vernomen, Dat zijn klokje zooveel kwam, achteraan. Bij Jaantje had hei al lang acht geslagen En Gerrit was nog niet in 't zicht En Jaantj© zat nu al te klagen, Maastricht Roermond Schinopgeul Eindhoven Harderwijk Belfeld Luyksgestel Amsterdam Éysden Oldenzaal 's-Gravenhege Hengelo Leeuwarden VELDPOSTKANTOOR No. 11. N. Boosten, 2 Res. VI. Mil. J. Breder (Bruerr?), 23 Reg. I Bat., Haarlem (3 stuks). Mil. J. Cernink. 2 Res. II 23 R. L G. Dirks, 2 Comp. 29 R. I. H. v. Eeten, schoenmaker 2e comp., Har derwijk. Mil. Jan Gielen. 1 Res. IV 2-3 R. I. Joannes Gielerr I Res. VT 23 R. I. G. v. d. Heijden, 2 Res. II 23 R. L. Eind hoven. J. Hoefnagel, Het anker Hulst. Mil. H. Ikink, 3 Res. XI 23 R. I. P. van Landen (Laarden?), Sergt, 3 Res. II 23 R. I. Krp. Th. Oostdijk, 1 Comp. 2e sectie, Eind hoven. Mil. G. Vos. Res. VI 23 R. I. 23 Regb. 2 XI Reg. Bat. 3 Comp. Kopost. VELD POSTKANTOOR No. 12. Sgt. J. Apeldoorn, M, P_. Hotel d'E.urope, I- Domburg, Dordrecht Laren Breskens 's-Gravenhage Helder Grypskerk Oosierbeek Ouddorp Domburg Bergen op Zoom Heeswjjk Rotterdam Amsterdam .T. v. Ardenara. 1 C. 3 Regt. Bat. Mil. G. Bekebiede, 24e Res. Reg., Troepen in Zeeland. Mil.-Korp. J. Gerritsen. 4-VII-25. Mil. P. de Jong. 1 C. 38 L.W.B. S. Lugtenburg, 4 Bat. 10 Rd. Reg.. Zeeland. Mil. P. Meyer, M. P. Badhuisweg, Domburg. J. de Ruiter, 2 Res. 3 Comp. 3e Sect., Zee land. M. v. Splunter, 24 R. I., Zeeland. Mil. K. Vermeer, Barak Westkapelle. VELDPOSTKANTOOR No. 13. Ackere, W. van, II Compu II Bat. 6 Reg. InL Hï Dir. Veldleger. Alewijn Willem Kleinnacionaal, 17 Reg., Bergen-op-Zoom. Befg, A. v. d., 17 Reg. 2 Bat. II Div. Veld leger, Breda (N.-B.) Verhagen, AJbertus, 6 Reg. 3 Bat. 4 Comp. III Div. Veldleger. Verh3géü( J.- Aj-JMihiajr -Hospit$aL-siSl 34, Breda, br, b. br* br. isk

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3