OP ZEE. Binnenland. Onze Koloniën L e p erzaken. mo liPAI'SNOODBANT xr^Ti SSondas? IÖ A-pril 1917 VJ5- 5»^ScMa> *g aM», En Sinai en Palestina. Lü don laatsteu tijd is er ook vrij hevig gevochten in een streek, waar het totnog toe tamelijk rustig was, al lag het in hot oorlogsgebied, nl. Sinaï en Palestina. Het eerste gebied strekt zich uit ten Oosten van de Roodo Zee en het Suezkanaal en het is van dit kanaal, dat krachtig ver sterkt is, uit, dat de Engelsche troepen zich naar het Oosten richtenzij dreven daar de Turken voor zich uit en be haalden bij het plaatsje El Arisch, am de rivier van dien naam, een belangrijke zege praal. .Daarna richtten zij zich naar hek Noorden, trokken Palestina, het kustland teu Oosten van da Middellandsche Zee, binnen, steeds de Turken terugdrijvend. Bij Gaza (Ghasa op de kaart) hielden dezen echter stand rróv wissen de vijanden staa.,en- te honden. Sedert houdende EDgelschen hier stand, maar kunnen blijk baar ook niet verder oprukken. daar een verdeeldheid, dio tot verschillende gevolgen kan leiden. Op het oogenblik hóeft de voorloopige regeering, van welke Miljoe- koif de ziel is, de teugels nog in handen, en daarom duurt de oorlog voort, doch zij wordt aan dsn oenen kant bedreigd door de reactionairen, dio den Tsaar cu zijn bewind terugwensahen, en voel ernstiger nog door de uitorsto linkscbon, die een republiek wil len, geen veroveringen in den oorlog en het liefst een spoedigon vrede. Welke dezer stroomingen ten slotte de overhand zal krij gen in Rusland^s niet te zien. Duidelijk is alleen, dat het oorlogsdoel, gericht op de verovering der Dardanellen, reeds schijnt, prijsgegeven. Maar verier wil de voorlco- ipige ragoerïng blijkbaar ook niet gaan en aan een afzonderlijken vrede denkt zij nog •niet. En toch, er is iets, dat den vrede voor spelt, meer dan de overwinningen aan het Iwesterfront, meer dan de Duitsche terug tocht. meer dan de auikbootactie en meer dan de woeling in Rusland, dat is een rede... van Engelands corsten minister, Lloyd George. Hij heeft die rede gezegd aan een lunch aangebeden door een Ameri- kaansch genootschap to Londen. Dio rede is in meer dan één opzicht belangrijk. Zij werd gericht tct den Amèrikaanschcn gezant en gprak vreugde uit over de toetreding der Vereenigde Staten tct den oorlog. Maar verder sprak de 'minister veel van vrede, van den vrede, dien hij nu' zag. naderen, van den dageraad van een nieuw vreedzaam tijdperk, met vrijheid voor alle volken. En, dit is niet het minst merkwaardige, iu de vaak humoristische rede, wees Lloyd George er op, dat het hier niet, als zco vaak in vroe- gore oorlogen, een spelletje gold van konin gen voor gebiedsuitbreiding en met het doel om veroveringen to maken. Volgens hom is dit alleen een oorlog geweest om de auto cratie, de militaire overheersohing neer te werpen en de democratie voorgoed de plaats to geven in de wereld die haar toekomt, de overheersehendo plaats. We leven snel, zei de minister verder, en, is het niet morgen dan misschien overmorgen, wordt de ^riog voor altijd geschrapt uit de reeks der misda dige handelingen die de mensoh kan be gaan. Deze rede van Lloyd George is zeker oen geheel andere dan hij het vorige jaar hield en vroeger; zij is nog altijd vol vage termen en is misschien minder belangrijk om hetgeen er in gezegd wordt dan om het geen er in verzwegen wordt, maar men zich kan denken. Zij lijkt in eik geval een aan- wijzing, dat het einde van den oorlog nadert. Er staan vreemde dingen te gebeu ren. heeft de minister o. a. gezegd, en zij zuilen spoedig gebeuren. Moge dit nu een ware vrodesvoorspelling zijn □u:tsckland. Het Pruisische kiesrechtvoorstsl. BERLIJN. Naar het „Berl. ïageblatt" uit Diisseldorf verneemt, heeft een lei dende nationaal-liberale rijksdagafgevaardig de aan de „Düsseldorfer General Anzei- ger" medegedeeld, dat volgens hot to verwachten voorstel van de regeering heb nieuwe Pruisische kiesrecht een meervou dig en een proportioneel kiesrecht zal zijn. De kiezers in de loopgraven zullen een additioneele stem krijgen, evenzoo de kiezers, dio een be paalden leeftijd overschreden hebben, of het bewijs kunnen leveren een bepaalden graad van ontwikkeling te bezitten. Voor groots steden en waarschijnlijk ook in andere streken, die dicht bevolkt zijn en waarin de inwoners vol gens de orienteering en volgons de economi sche aanspraken niet in overeenstemming in gedeeld zijn, zal de regeering de minderheid met een proportioneele stem te hulp komen. De verklaring der Russische regeering. BERLIJN. De „Vorwarts" schrijft: Dit Russische document is een diplomatiek stuk, dat alle wegen voor zich openhoudt; wat het echter zegt is zeer zeker het voor naamste en verstandigste, dat door een vijandelijke regeering sedert het begin van den oorlog is uitgebroken. Voor de eerste ui aal dringt een officieele stem tot ons door. die zich niet in haat en vemiotiging3- woede schor geschreeuwd heeft. Tengevolge van de oorlogsverklaring van Amerika Ï3 het nieuwe voorstel van graaf Czemin bij ons bijna in vergetelheid ge raakt. Aan dit voorstel is oen eigenaardig lot ten deel gevallen, nauwelijks was het gedaan of het werd reeds van alle zijden behandeld alsof het er niet geweest was. Ook de Russische verklaring gaat er niet op in en toch is zij een krachtig bewijs, dat het tijd wórdt dit voorstel weder krachtig op den voorgrond te schuiven. Gnaaf Czer- nin heeft, zooals bekend is, voorgesteld dat de vertegenwoordigers der oorlogvoerende landen, nog voordat de vijandelijkheden gestaakt werden, bijeeii zouden komen in een conferentie en pogen aan den oorlog een einde te maken. De Russische verkla ring komt naar den geest aan dit voorstel tamelijk ver tegemoet, want men vraagt zich vergeefs af welke redenen de samenstel lers van het document zouden kunnen doen gelden om zich te verzetten tegen een be spreking met de vijanden nog tijdens den" oorlog. Het eenige, dat hen zou kunnen beletten op het voorstel van graaf Czernin in te gaan zou zijn hun trouw aan het geslo- tei| verbond, d.w.z. de oustandigheid, dat hunne bondgenooten hun niet zouden wil len veroorloven dat gene te doen, wat zij zelf verstandig achten. De rekening tusscheu Duitechland, Oos tenrijk en Rusland kan op grond van liet door de Russische regeering opgemaakt pro gram worden afgedaan zonder dat verder ook slechts een enkele droppel bloed vergo ten wordt. Noch Duitschland, noch Oos- tenrijk-Hongarije hebben plan Rusland te vernederen en deelen van het bezette gebied voor zich te behouden. In Duitschland zoowel als in Oostenrijk-Hongarije, ziet men in, dat de Russische regeering geen vrede zou kunnen sluiten, die zij met de vermin king van het Russische rijk zou moeten be talen. In Duitschland zoowel als in Oos tenrijk-Hongarije wil men den vrede! Ds verklaring der Voorloopige Regeering bewijst althans dat de kracht van de stroo mingen in Rusland, die dezelfde richting uitgaan, zeer groot is. Aan die stroomin gen tegemoet te komen is de plicht der Duitsche regeering. Zij moet zeggen, dat het voorstel van graaf Czemin ook haar eigen voorstel is en dat zij geen plan heeft op de voorgenomen conferentie eischen te stellen, die slechts aan een overwonnen vijand gesteld kunnen worden. Ook zij be hoort den moed te hebben haar volk de go- heele waarheid te zeggen en die is, dat men aan een wereld van vijanden niet de vredes voorwaarden kan opleggen, maar dat men het succes aan min zi jde beef te wanneer men tegen hen standhoudt." „Waarom ik mij erger?" In bet „Offonburgcr Abendblatt" schrijft een verbolgen huisvader: Waarom ik mij erger?" lo. Omdat 22 kolenmijn-maatschappijen in het vorige jaar ondanks ruime afschrijvingen, gemiddeld 19 dividend uitkeerden en deson danks nu de prijzen der steenkolen met 40 tot 50 pfper centenaar verhoogden 2o. omdat ik, ofschoon de ledcrmaatschap- pijen in het vorige jaar (55 dividend uitkeer den, voor een paar schoenen voor mijn 10-jarig zoentje 25 mark moet betalen; 3o. omdat de provisiekamers van onze agra riërs en vermogende lieden met spek, ham en worst gevuld zijn, terwijl mijn gezin hoofd zakelijk van aardappelen en koolrapen moet leven 4o. omdat ik zie, dat de kinderen der rijken nog zijden kousen dragen, terwijl mijne kinde ren al een onafzienbareu tijd zonder kousen moeten loopen; 5o. omdat ik zie, dat anderen uit het beste tarwemeel gebakken koek eten, terwijl ik met mijn gezin niet genoeg brood heb; Go. omdat er wijde kringen zijn, die zich in het genot van aardappelen in het geheel niet behoeven to beperken en anderen dagelijks anderhalf pond per dag verbruiken, terwijl ik en mijn gezin slechts j pond per dag en per hoofd krijgen; 7o. omdat er velen zijn, die den oorlóg mis bruiken om geweldige rijkdommen te vergaren, terwijl ik, ondanks allo ontberingen en allen vlijt steeds dichter tot den ondergang kom. engeland. Een rede van Ltoyd George. Donderdag heeft de Engelsche eerste mi nister Lloyd George aangezeten aan een lunch in de American Luncheon Club", te Londen, waar de Amerikaansche gezant voorzat. Dezo laatste hield eerst een rede voering en daarna kwam Lloyd George aan het woord. Natuurlijk had hij het in deze omgeving vooral over het meedoen van de Vereenigde Staten aan den oorlog e-n vond hij dit een zeer verheugend feit. De rede werd niet alleen herhaaldelijk toegejuicht, maar er werd ook gelachen om vele leuke zetten en ze was dan ook dikwijls humoris tisch getint. Volgens Lloyd George stempelt de deel neming van de Ver. Staten aan dezen oor log den strijd tot eenen tegen de militaire autocratie in de geheele wereld. Allereerst dus tegen deze autocratie in Pruisen, en die moet volgens den Engelschen minister ver nietigd worden. Dat is nog een oorlogzuch tige uiting, doch overigens is de rede vooral belangrijk om het vredesvisioen, dat zelfs deze strijdbare staatsman reeds ziet opdoe men. In zijn rede komt herhaaldelijk het woord vrede" voor. Hij verheugt zich vooral, dat ook de Ver. Staten deel zullen nemen aan de Vredesconferentie. Wij nemen uit de zeer lange rede de volgende beteeke- nisvolle zinnen over De wereld is oud en heeft nooit vrede ge had. Zij woelde en golfde als een oceaan en het arme Europa hoeft altijd geleefd onder de bedreiging van bet zwaard. Maar toen deze ooi-log begon, stonden tweederden van Europa onder autocratisch bestuur. Thans is het juist andersom en democratie betee- kent vrede. (Toejuichingen.) Het democra tische Frankrijk wenschte geen oorlog. De democratie vau Engeland huiverde ervoor terug en sidderde en zou nooit in dien hek senketel gesprongen zijn, indien België niet overvallen ware. De democratie streefde naar vrede en al» Pruisen eene democratie geweest ware, dan zou er geen oorlog gekomen zijn. Er er zijn vreemde dingen op komst en zij zullen, spoedig komen. Er zijn tijden in de geschie denis, "waarin de wereld zoo kalm schijnt rond te draaien langs haar voorgeschreven baan, dat zij eeuwen lang schijnt stil to staan. Er zijn ook tijden, waarop zij met razende snelheid voortijlt en den weg, waar- j voor zij anders eeuwen noodig had, in een jaar aflegt. In zulk een tijd leven wij thans. Zes weken geleden was Rusland een auto cratie; nu is hot een der Vooruitstrevends! e democratieën tor wereld. Heden voeren wij den meest vernielenden oorlog, dien de wereld ooit heeft gezien. Morgan, on miscbisn een morgen, die niet zoo ver weg ligt, kan do oorlog voor altijd uit de categorie der menschelijke misdaden verdwenen zijn. Deze oorlog kan misschien zijn als do periode van hevig winterweder die wij thans beleven, vóór de zomer iu volle glorie- straalt. FRAMKRSJK. Van hc'; Westelijk Oor!og»terrein. Hat Engelscii-Fransche offensief. PARIJS. Communiqué. Tusschen Aisne en Oise duurt de arcilleriestrijd voort, met zekere heftigheid vooral iu de streek van Ur- villers. Ten zuiden van de Oise deden onze troepen, na voorbereiding door de artille rie, een aanval op de Duitsche stellingen ten oosten van de linie Coucy la Vilie Q.uincybasse. Na een hevig gevecht dreven wij de Duitsehers terug tot den zuidocste- lijken zcora van het Haute Foret de Coucy. Vele belangrijke steunpunten vielen in onze handen, ondanks den weerstand van de Duitsehers, die vele lijken op het terrein lieten en gevangenen aan ons verloren. In de strook ten noorden en oosten van Soi3- sons artillerie-actie en patrouille-gevechten, vooral in den sector van Laf faux. Ten noorden van de Aisne drongen onze verkeuningsafdcelingen op verschillende punten de Duitsche linies binnen. Zij maak ten oen veertigtal gevangenen, o. w. een officier. In Champagne zijn twee Duitsche coups de main, in de sectoren Ville sur Tourbo en Buttu Du Mesnil, door ons vuur afgeslagen. Zij kostten den aanvallers ver liepenIn Woevre brachten wij bij het bin nendringen in de Duitsche linies ten noord oosten van Ramenauvillo den Duitsehers gevoelige verliezen toe. Patrouillegevechten ten zuidoosten van Lintrey. BERLIJN. Officieel. Jegerfro-nt Rup- precht. Aan den noordelijken oever van de Scarpe werden bij herige artillerie uitwerking aanvallen der Engelschen op Yimy en bij Fampoux afgeslagen. Ten zuiden van ae vallei van de heek zette de vijand sterke strijdkrachten in tegen onze liniën. Na herhaaldelijk mislukte be storming ging Monchy voor ons verloren Ten noorden en ten zuiden van de y laats mislukten Engelsche aanvallen, waaraan ook cavallerie en gepantserde auto's deelna men, met zwar» verliezen. In gerechten bij Dul'lecourt werd het aanvankelijk succes van den vijand door een tegenaanval weer goed gemaakt. Daarbij hieven 25 officieren, LOüO man en 27 mitrailleurs in onze handen. In het gevecht bij Hargicourt, ten oosten van Peroiino zijn meer clan 100 gevangenen gemaakt en 5 mitrailleurs vermoesterd. St. Quentin werd ook Woensdag herig be schoten L egergro>cp-D ui tsche Kroonprins: Van Soiesons tet Reims steeg de artillerie-actie tot de uiterste hevigheid. Enkele deolou van het front lagen meermalen onder trommel vuur. In het westelijk deel van Champagne is eveneens de artillerie-actie toenemend Een verkennings-aanval der Fransche infanterie werd afgeslagen. Legerfront-Prire AlbrccJitSlechts ge ringe gevocht s-actie. Ondanks den storm waren de vliegers zeer actief. De vijand verloor in don lucht- strïjd 23 toestellen en door infanteriovuur een toestel Door bommen op vijandelijke troopen kampementen en ammunitie-depóts in Vesle en Suippes werden naar opgemerkt werd, groote schade veroorzaakt. Kapitein von Richthofcn schoot zijn 40en tegenstander neer. De gevechten om St. Quentin. LONDEN. Reuter's bijzondere pondent bij de Fransche trcepen seint den 11 en April uit de buurt van St. Quentin: Heden valt van dezen frontsector niets be langrijks te melden, hoewel de artillerie aan weerskanten voortdurend in actie is. Ik sloeg in den namiddag van een punt in de buurt van St. Quentm het bombar dement gade, terwijl de storm looide. In do stad was ten N. van de kathedraal die het geheele landschap bekeerscht, een geweldige brand uitgebroken. Voortdurend zag ik donkore rookwolken. Zware Duitsche bommen vielen over de geheele Fransche linie. Aan het Britscho front scheen de gewel dige Duitsche kanonnade er op te wijzen, dat de aanval voorbereid werd, doch toen de avond inviel, wa3 er nog niets gebeurd. Eén oogenblik toonde een geweldige vlammenzee aan het St. Quentin-front ons, dat de bommen in het Duitsche munitie depot brand hadden gesticht. De branden in de stad wijzen er op, dat er niet vee! meer dan puinkcopen over zul len zijn, wanneer onze troepen St. Quentin binnentrekken. Ds 3lag bij Atrecht. LONDEN. Renter's bijz. correspon- pondent in Frankrijk: Onze aanval gold heden het veranderde front en bracht den Duitsehers zware verliezen toe ten N. van de hcogte bij Vimy, waarvan het bezit zoo zeker is, dat noch een tegenaanval, noch de vele bommen die de vijand ons toezendt, daarin verandering kan brengen. Maandag deden wij een aanval van uit een punt aan liet einde van den door de hoogte govormden wal, ten Z. van Givenchy, Donderdag vochten de Britsche troepen ten N. van dit punt en het front waarlangs wij voorttrokken, werd tot op een punt 1500 yards ten N.W. van Givenchy uitgestrekt door de verovering van Boisenhache. Wij namen voorts een kleinen heuvel op 600 yards afstand van Fivouchy gelegen. De bekende 48 c.M. houwitsers waar mede do Duitsohers de wereld gedurende de eerste phase van den oorlog verrast hebben, waren reeds te Douai aangekomen en zou den te Fampoux opgesteld worden, maar Fampoux bevindt zich thans in onze han den. Door het vele spervuur hebben wij greote schade aangericht onder de Duitscho artilleriopaarden. Bij massa's werden ze ge dood en dit is dan*ock de reden, dat wij zooveel Duitsche kanonnen konden verove ren. LONDEN. Cavalerie, infanterie en tanks heb ben alle een groot aandeel in den Britsdien aan- zal der laatste dagen, in samenwerking met dc uitnemende artillerie. Do cavalerie verleende vooral nuttige diensten in de linie van Pelves- Monchy, waar nadat do infanterie aan do zuide lijke zijde was voortgedrongen, de ruiterij door een vermetelde charge de westelijke en noorde- lijko deelen bezette en de tegenaanvallen afsloeg. In Ohapelle de Fenchy leverden twee storke stellingen, bekend als de Kapel Rocloute en de Kerk-workëü wat moeite en dezo laatste kon ten s\otte alleen niet behulp der tanks worden opgeruimd. De correspondent van de „Times" in liet hoofdkwartier zegt, dat do grootste aandacht bij don strijd der laatste dagon zich concen treerde op heb gebied van Atrecht en even ten zuiden daarvan langs do oudo Duitsche linie noordwaarts tob Lens over Souchez ou de Vimy keten. In den aanval hier ten noorden van Atrecht brachten we den vijand den zwaar- stcn ou meest vernederenden slag toe, dan tot dusver door do Duitsche wapenen is ondergaan. Ovor een front van twaalf mijlen bedraagt nu do terreinwinst een diepte van 4 5 dui zend meters. Het nieuwe terrein omvat ver sterkingen. in staat van verdediging gebrachte bosschen en honderden mijlen loopgraven met draadversperringen en mitrailleurs. BERLIJN. In toongevende militaire kringen biet beschouwt men den aanval der Engelschen bij Atrecht niet als een offensief in grootsten stijl, maar als een onderdeel van bet voorgeno men, doch door den terugtocht der Duitsehers belette, algemeeno offensief. Het trommelvuur was echter zoo hev'g, dat het vuur yan den vorigen slag aan de So mme hiermede vergeleken kinderspel wordt genoemd en dat de geheele voorste Duitsche stellingen volkomen werden afgesloten. Dientengevolge moest de Duitsche bezetting van de diepgelegen onderstanden zich overgeven. De Engelschen hebben zeer ge opereerd met tanks: op het smalle terrein ten noorden van de Scarpe met vijftien, ten zuiden met twaalf. Van deze twaalf zijn door hot Duitselio vuur negen vernield. Qe Engelsche artillerie. LONDEN. De duidelijke superioriteit van do Britsclie aFtillerio zoowel wat betreft heb „gewicht van metaal" (d. w. z. et aantal afgevuurde granaten) en de nauw gezetheid van het vuur is eoir van do voornaamste kenmerken van den slag van Atrecht in de laatst© dagen. Alle relazen stemmen overeen, dat de Britsoho^ kanonnen een weg maakten door de grootste hindernissen en zelfs' de diepstgelcgen vijandelijke onder standen onhoudbaar maakten. De oorlogscorrespondent van de Daily Hf ail, Beach Thomas, zegt, dat hij nooit een zoo dui- velsch accurate en doodelijke uitwerking van houwitservuur .zag. De houwitsers zelf stonden op een onneembare plaats. Toen zo na een kor te belemmering weer aan het vuur deelnamen werden de tonnen metaal over bet terrein go- worpen, zoo. nauwkeurig als de ringen bij het ringspel. De correspondent zag een viertal van de onlangs door de Duitsehers aangelegde" roi- traiileurstellingen. Drie waren gemaakt van gewapend beton van twee voet dikte, extra versterkt nog door ijzeren staven en een aard- talud, dat. tot op ongeveer een voet van den top af was opgeworpen. Al deze emplacemen ten werden door rechtstreeksche treffers ver nield. De naaste Toekomst op hot Westfront. (Slot.) (Nadruk verboden.) De aard van den strijd op het Westfront il> nu op eenige punten daarvan, uit den loop- gravenstrijd in een gedeeltelijke bewerings- sti ijl overgegaan. Zoo o.a. bij Soissons en Reims wrtar de Duitsehers aanvallend op te-a den en voor Arras, waar bij verrassing de Engel schen heb initiatief namen. Ik schrijf bij ver rassing, en zag daarmee niets te veel. Laat ons eens zien. De Engelschen maakten buit op een fronbreedte van pl.m. 20 Kilometer 11.000 gevangenen, 100 kanonnen, 60 mortieren, en 163 machinegeweren. Dit herinnert levendig aan het optreden der Fransdien bij den grooten laatteen aanval voo rVerdun. Toen ook een 12 a 13.C00 gevangenen; per S meter een machine geweer en per 80 meier een kanon. Nu ccn kanon per 200 meter, 1 machinegeweer per 125 meter en op iederen 1-J meter een gevan genen. Men ziet uit deze cijfers dat die stel- 1 in2en dus niet ontruimd waren. En dat de Duitsehers verrast waren, blijkt wel voldoende uit. dit feit, en dat zo van een beweging over oen breedte van 20 kilometer niets bemerkten as een veeg teeken voor him zoo hoog geroemd waarnemingsvermogen. Trouwens, ik schreef reeds bij herhaling, ook verleden jaar, dat de geallieerden in doorsnee de Duitsehers in dien dienst te glad afwaren. Op sommige momen ten mogen de Duitsehers al eens ccn bravour- stukje vertoonen, gemiddeld blijven hun presta ties "beneden die der geallieerden. Het gebeurde ren St. Quentin, waar de Franschen steeds ter rein wonnen, bewijst, tevens de lenigheid van do artillerie der geallieerden. Dit ligt hieraan dat zcoals ik reeds vroeger aanstipte, de ge allieerden veel automatische trekkracht hebben ook voor hun zwaTe artiHere. Omtrent het gebeurde bij Atrecht zijn twee mogelijkheden aanneembaar. Of de Duitschors wilden cok daar „vrijwillig" ontruimen, maar waren te langzaam, en werden in liun beweging overvallen, of ze wilden daar lurti front vast houden, en werden er verrast. In beide geval len ia het echec van groote beteekotiis.. Het feit dat alweer ook hier. ds Eeieren zijn betrokken evenals bij den strijd aan de Somme in October verleden jaar, geeft ie denken. Ik merkte toon reeds op, dat de Beieren minder fel streden dan de Pruisen. Ik heb een uitgebreide verzameling citaten uit zakboek jes der Beieren, waaruit bun tegen zin tegen hot oorlogvoeren spreekt. Dit moreele clement is niet gering te schatten. Zoodat alles samengevat de positie der geallieerden op het Westfront verre van ongunstig is. M i. zullen de resultaten van die gunstige omstandigheden, zich eerlang in beduidende mate demonstreoron. ik ben van mecning, dat de geallieerden tegen alle eventualiteiten zijn voorbereid, en er tenen zijn opgewassen. Dat de Duitsehers even wel nog weer een poging zullen doeu om Ver dun te forceeren, ben ik zoo vrij in twijfel te trekken. Een schijnbeweging, nu ja, dab is ge beurlijk; maar meer ook niet. Het meesterschap der artillerie is onholv.ist aan do zijde der goallieerden. De vlugheid waarmee ze hun gesehui bunnen verplaatsen, komt hun zeer ten stade. Want behalve do tractie, hebben de geallieerden materiaal in monigte om bun transporten over geschonden wegen te vervoeren. Hun autovervoer is een voudig enorm. Daarbij beschikken de gealli eerden over een uitgebreid korps werktuig kundigen. De frontman is als het war© een geboren mecanicien. En allpngs "leert hij zelfs zeer ingewikkelde machines bedienen'. De machines worden onder hun leiding als levende wezens. Dezelfde lenigheid dio het levende strijdmateriaal kenmerkt, weten zo aan do doofle werktuigen meo to deelen. Hun vliegeniers b.-V. zijn inderdaad de besten. Hun geschut heeft een snelheid en uitfliouddng.sver mogen als geen ander. Honderden schoten worden achtereen afgevuurd, zonder dat do stukken er onder lijden. Hun materiaal is mede samengesteld uit de "beste grondstoffen. Maar hoven alles, hun levend strijdmateriaal is bezield met één wil. root één gedachte, den tegenstander te overwinnen, of minstens af te wijzen. D'c moreele element, danken ze aan hun goed reent van aangevallenen, en dus als verweerders in een strijd om hun vrdtrdb^tean. I. SAMSON. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein Aan het Oosterfront. PETROGRAD. Een communiqué van den grooten generalen staf luidt: Op het Oostelijk front verjoeg in den nacht onze pesten :n do streek van Wcolkasporskain 18 Werst ton Noorden van Rojistje. Zij bezette d© vooruitgeschoven loopgraven, maar werd or door onze artillerie weder uit verjaagd. In do streek van Teregkovotz in dc richting van Sok al wist do vijand na ccn artillorieactio waarbij op verschillende plaatsen onzo draad versperring werd vernield, do loopgraven van do veldposten binnen to dringen. Dij kon zich ei' echter niet handhaven en moest do loop graven weder verlaten, nadat hij onzo gewon den eerst met de bajonet, had mishandeld. Aröoldors en loger. LONDEN. Berichten uit Pctrograd maken molding van toenemend ongeduld in het leger over de uiterste elementen der arbei derspartij, die voor een spoedigon vrede werken. Er is echter onbepaald vertrouwen in Kerenskv en een deputatie uit do gardé betuigde groote instemming me* het werk dat hij in de voorloopige regeering verricht. De correspondent van cle „Daily News" vat den toestand aldus samen Ilefc imperia lisme van Miljoekof wordt door de arbei ders binnen de perken gehouden en de ar beiders worden op hun beurt binnen de per ken gehouden door de vrees voor het ver lies an den steun van het leger. De beweging onder de Russische Joden. Het Joodsch Correspondentiebureau meldt ons. dat volgens ontvangen berichten uit Kopenhagen de Joodsche gemeenten in Rusland met geestdrift de emancipatie in voeren. In vele steden worden groote volks vergaderingen gehouden. De Zionistische organisatie, tot nu toe verboden, begint een krachtige propaganda; het centraal-eomitó zetelt te Moscou en staat onder leiding van Tschlenow, een bekend Zionist. De Joodsche revolutionnaire bond vergadert op 15 April te Petrograd; op de agenda staan bespre kingen over de vei'houding tot 4e regeering, tot den oorlog en het arbeidersoomité, de eisch naar nationale autonomie en het hou den van een congres der Russische Jodeoi. Ook de partij Polai-zion steunt krachtig de congresbeweging en eiecht nationale auto nomie. Verdespoginsen? De Frankfurter Zeibung" meldt, volgens een V. D. telegram, nit Basel, dat naar de „Agenee Radio" uit Petersburg verneemt de Russische minister van buitenlandsche zaken Miijoekow tegenover journalisten verklaarde, dat Rusland aan Turkije een niet verbindende vraag had gericht aangaande de vrijheid der zeeëngten en de toekomst van Armenië. De Tsaar. Een V. D. telegram uit Berlijn meldt: Vit Stockholm wordt bericht, dat volgens de „Rjetch" de omwenteling in Rusland een zeer ongunstigen invloed heeft gebad op den gezondsheïdtoesband van den Tsaar. Hij komt dagenlang niet uit zijn vertrekken of zit uren achtereen zwijgend en in gedachten verzon ken bij het ziekbed van zijn zoon. De genees- heeren vreezen, dat de toestand van don Tsaar nog verergeren zal en de zenuwcrisis eene ernstige zielsziekte zal veroorzaken. turkije, Bij Gaza. CAIRO. De Britsclie bereden troepen in de streek van Gaza maken nog steeds en in toe nemende mate krijgsgevangenen. Ten gevolge van do jongste actio werd, vijandelijk gebied bezet tot een diepte van 15 mijl en de sterke stelling, 'ÖiO Gaza be dreigt, geconsolideerd. De verliezen der Engelschen zijn, in verhou ding tot het behaald succes, zeer gering. Kleine detachementen, die do stad Gaza binnengedrongenwaren, verloren in den mist de voeling met den hoofdtroep, het meeren- deel der dappere mannen slaagde er echter in, na den vijand zwaro verliezen te hebben toe gebracht, hunne afdeelingen weder te berei ken. Honderdnegentig man worden echter nog vermist. Een groot aantal licht gewonden blyft ge regeld dienst doen. De totale verliezen van den vijand worden thans geraamd, op niet minder dan 8990, ter wijl aan Engelsche zijde nog geen 400 man sneuvelden. VEREENtfcBE STATEN. Nog geen troepen naar Europa. LONDEN. De correspondent van de Daily Mail iö New-York verneemt, dat do regee ring in principe besloten heeft tegen bet- voorstel van Roosevelt oru een exp-ci'itio- maoht voor oamiödelijke uitzending naar Frankrijk bijeen te brengen. Da lege-r- autoriteiten zijn liet met de regeering eens, dat er geenerlei militaire strijdkrachten naar Europa zullen worden gewonden eer een millioen nia-n geoefend zijn en een tweede millioen begint te oefenen. Uitbreiding van hot leger. WASHINGTON. Het departement van oorlog hseft instructies opgesteld tob liet oproopen van een half millioen vrij willigers, waarmede heb gerogelde leger en do bestaande afdeelingen der natio nale garde aangevuld zullen worden. Dezo vrijwilligers zullen bij het einde van den oorlog afgedankt wordeu. Scheepvaart en scheepsbouw. LONDEN. Dc ..Dnilv Mail" meldt uit New- York dat het de bedoeling yan de regeering is, de opgelegde schepen, die eigendom zijn van de Duitsdie regeering of van maatschappijen aio door haar wordeu „gecontroleerd", in beslag te nemen Een commissie van deskundigen inspec teert nu de in beslag genomen schepen ten einde r,a te gaan welke herstellingen noodzakelijk zijn en hoeveel tijd hiervoor uoodig zou zijn. lut-us- sclien zijn plannen aan de orde ter uitbreiding van den scheepsbouw. Ook zullen waarschijn lijk de schepen van de groote meren naar den Atlantischen Oceaan worden overgebracht. Houten handelsschepen. WASHINGTON. President Wilson ver zocht den heer Goethals, deu man die heb Panama-kanaal- heeft aangelegd, toezicht te willen uitoefenen op het bouwen van 1000 houten schepen, bestemd voor den handel met heb buitenland. CUBA. Cuba en Duitschland. EERLIJN. De „Nord. Allgem. Zc-it." bericht: De Cubaausehe gezant alhier etekle deoi minister van buiten landsche. zeken een nota. ter hand, waarin hij, overeenkomstig de ontvan gen opdracht, mededeelt dat zijne regee ring de diplomatieke betrekkingen met het Duitsche rijk afbreekt en den staat van oorlog met dit rijk als ingetreden zijnde be schouwt-. ZU1D-AFR8KA. Generaal De Wet. Hit een bericht in de „Volksstem" (16 Febr.) over een afscheid aan generaal Dc' Wet'to Vrede, blijkt dat generaal De Wet die thans -i C'Q m o.«n <vf.*j-»Ti<llif>idsredenen Kennisgevingen Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. =s= - Invitatiën, Dankbetuigingen, Menu's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk S/van Mantgem, Ho£laveraaieie* fiingel 562. hoek Vijzelstraat, Amet is verhuisd naar het district Bloemfontein. De Wet is ziek geweest en zijn longen waren aangetast, zoodat de doktor het hooge klimaat van Memel nadeelig voor liem achtte. Engelsche schoepvaartbeweging. LONDEN. In de week, eindigende den 8sten April, zijn in Britsche havens 2406 schepen, aangekomen en zijn 2367 vandaar vertrokken. Er zijn 17 Engelsche handelsschepen van meer dan 1600 ton door een mijn of een onderzeeër in den grond geboord en twee van minder dan 1600 t. Op 14 Engelsche handelsschepen werd zonder succes een aanval gedaan. Het aantal in den grond geboorde vis- schersvaartuigen bedraagt zes. Een Spaansch stoomschip in don grond geboord. MADRID. Het Spaansohe stoomschip „San Fulgemcia" i3 zonder waarschuwing getorpedeerd. Patrouilleschip gezonken. LONDEN. De Admiraliteit bericht, dab een patrouilleschip Dinsdag j.l. in het Ka naal op een mijn geloopen en gezonken is. Twee officieren en veertien man worden vermist. Een regeeringsverklaring. De Minister van Binnenlandsche Zaken, in de Eerste Kamer j.l. Donderdag de spre kers beantwoordend, die bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting het woord voerden, betoogde dat hoe langer de oorlog duurt, hoe benarder de toestand wóïdt, terwijl de grenzen van het volken recht steeds nauwer worden getrokken. Wij lijden onder den duikbootenoorlog en de blokkadepolitiek, maar wij handhaven ons standpunt en wijken niet ai van dat eener strikte neutraliteit en wij zijn bereid ons grondgebied te verdedigen tegen wie ons aanvalt. De oorlogvoerenden schaden ons door hun strijd, onze neutraliteit schaadt hun belan gen. De minister wilde er nadruk op leggen dat wij noch aan do eeno partij, noch aan de andere gunsten verleenen, maar naar ons beste weten doeu wat ons recht toe schijnt. Maar wij worden eeuzameT en win nen, door wat wij doen, niet de liefde van de eene, noch van de andere partij, maar wel zullen wij behouden onzo achting, ook 1 voor later. De minister ontkende, dat de regeering schroomvallig zou zijn bij hot ver strekken van inlichtingen. Wat ons land na den oorlog betreft, den kelijk zullen wij dan een bemiddelende po sitie innemen, welke dan mogelijk tot toe nemende welvaart zal leiden, maar dan moe ten wij geen fiscalen strijd gaan voeren. De zaak Schröder. Naar uit parlementaire kringen vernomen wor-dt, heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Knobel, een schriftelijke vraag of vra gen gericht tot den minister van' Buiten landsche Zaken naar aanleiding van het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat de gezanten van Frankrijk en Italië stappen zouden hebben gedaan bij dien minister in verband met het proces-Schröder. „Onzo Vloot". De afdoeling ..Amsterdam" organiseert een bijeenkomst op 17 April a.s. te 8 uur in de groote zaal van liet Concertgebouw tot ont vangst van het Comité „Indïö Weerbaar". Prof. mr. D. Joscphus Jitta, Staatsraad, prof. dr. G. W. Kernkamp, to Utrecht, prof. dr. R. Sis- singh, rector magnificus van de Universiteit to Amsterdam en do heer D. H. do Vries, direc teur der Moluksche Hr.ndalsvereenigmg zullen oen korto rede uitspreken. KJYi net Ullbtcuja UUUb lü MV-11 iiuuiu - -- n - van 10 April een groote vijandelijke afdeeling^ al ruim 63 jaar is om gezondheidsredenen Slormon op Java. OfficieelVan verschillende streken van Java is borieht ontvangen, dat daar in het eindo vau Maart hovige stormen gowoed hebben. Van welken aard en omvang de schade is. welke daardoor is "veroorzaakt, is nog niet gemeld. Vliegen in Indië. Luitenant Ter Poorten van het vlieger- korps maakte een prachtige vlucht over Batavia. Tandjong Priok c-n Weltevreden van een half uur, op eene hoogte van 4509 voet. Bijzondere maatrcgelon met betrekking tot da lichting 1918. Bij de Tweede Kamer der Statcn-Gencraal ia ingekomen ccn wetsontwerp tot wijziging der uet betreffende bijzondere maatregelen met betrekking tot do lichting 1918. In de vergadering der Tweedo Kamer van 13 Februari J.l. hoeft do minister van Oorlog tóegezegd te zullen overwegen, welke maatre gelen alsnog zouden kunnen worden genoiijeu, om de dienstplichtigen van de lichting 1918, die naar do gewone bepalingen landstonnplicli- tig zouden zijn geworden zonder bij de militie dienstplichtig te zijn geweest, bij of na de mobilisatie van dc militie naar den landstorm to doen overgaan. Het overleg, dat hij hieromtrent met zijn bij deze zaak mede betrokken ambtgenooten beeft gehouden, heeft geleid tob do indiening van het thans aangeboden ontwerp. De leidende gedachte bij do samenstelling van het ontwerp ia geweest deze: het beoogue doel te bereiken op een wijze, waarbij de nor male gang vau zaken zooveel mogelijk wordt gevolgd. Vandaar de strekking Tan het- ont wen» om do vrijstellingen, die zouden verval len," wel t© verleeneiio en het recht- op vrij stelling, voor zooveel volgens de Militiewes de militieraden daaromtrent uitspraak doen, ook nu te doen beoordeelea door dio x^en, een ea

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2