No. 410 Orgaan w©or Leger en Ml oef- Vrijdag 13 April 1817 Oorlogsnieuws. ra Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. Een bagatel. DERDE JAARGANG. ATENCOU ItHDAOTlE EN ADMINI8TR A.TI15 VALBBIÜSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MTLITA7REN 1 CENT. VOOR BURGERS 8 CENT. ABONNEMENT BI.T VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverfcentiün wende men rich tot onze Administratie. Yalerlusstraat lv.) Amsterdam. Prjjs der Advert«r.ti(Jn per regtsJ 80 cent. Voor Ingczonde. .Mede- deel'ngen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. By uboniiement reductie. De sletg, bij Atrecht- Er is aan liet Wesfcerfroait in. de laatste dagen buitengewoon bard gestreden eu met maan© op eeai niéuw terrein, dat zicb aan sluit bij het Soanmefront. Totnogtoe hadden 140o week. Yan 2 tot 9 April. 3 April. De minister van oorlog maakt bekend, dat in Rusland alle belemmeiende maatregelen voor dienstneming in het leger zijn afgeschaft, mot name geldt dit voor beperkingen om redenen van godsdienst. De Engelechen veroveren de dorpen Savy, Francilly, Selency en Holnon, alle in do buurt van Sfc. Quentiu gelegen. Het Congres der Ver. Staten komt iu buitengewone zitting bijeen om een beslissing om trent het verklaren vau don oorlog aian Duïtachland te ne men. 6 April. De Amerikaanscho transatlan tische stoomboot Aztec" wordt getorpedeerd. De Engelsohen bezetten het dorp Henin-sur-Cojeul, bet dorp hlaissemy en hot Ronssoy-bosch. Keizer Karl eu keizerin Zit a komen met den chef van den Ge- ncralen Staf en minister Czer- nin iai het Duitsehe groot.e hoofdkwartier aan. Do resolutie van dé Ameri- feaanschfli jegewing aangaande do Engelscho aanvallen en de Duitsehe terugtochten voornamelijk plaats van Arras (of Atrecht) tot aan Vailly ver ten zuiden daarvan. Op den morgen van Paasch-Maan- den staat van oorlog met Duitschland wordt in beide hui zen ingediend. De Franscheu nomen Vauxe- ny, de Engelsohen Met.z en Cou ture ten N.W. van Eperay. 5 April.i De Senaat der Ver. Staten neemt de resolutie in zake de oorlogsverklaring aan Duitsch land met 82 tegen 6 stemmen aan. De Engelsohen veroveren de dorpen Roussoy, Basse-Boulogne en L'Empire. 6 April. Het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten neemt de oor- jögsreeolutie met 373 tegen 50 stemmen aan. De Senaat der Ver. Staten staat een eerste oorlogskreviiefc toe van 100 miHioen dollars. De Duitsehe schepen te New- York, Bost-on, Baltimore en New-London worden door Ame rika in beslag genomen. 7 Do Duitsehe Keizer draagt dei- Rijkskanselier op bepaalde voor stellen in zake 'de wijziging van 1 het kiesrecht voor het Huis van Afgevaardigden te doen. Tusschen Cuba eu Duitsch land is de staat van oorlog inge treden. dag begonnen de Engelsohen een geducht offensief ten noorden van Atrecht, dat vooral van groots hevigheid was tusschen deze plaats eu Lens. Daar kwamen de In het park der badplaats geuren de se ringen en klateren de fonteinen. De nachte lijke hemel is diepblauw en millioenen ster reu fonkelen. Uit het Badhotel klinken ge dempte zoete, verleidelijk lokkende klanken. 'fc Is een tooverachtig sdhoone avond, een avond om te droom en, gelukkig te zijn, naar geluk te smachten en zicli een toekomst, met gulden poorten te, ontsluiten. Een jonkman zit op eon baak in het park en drukt zijn handen tegen zijn brandende slapen. Verwarde gevoelens stormen door zijn zielwoeste spijt, onmachtige haat, groots vertwijfeling. De kapel speelt Uhland'e Fruhiingsiied, een zoo schrille tegenstelliug met 'fc geen er spookt, en jaagt iu brein en barb van den gemartelde. Hij wringt de handen ineen en staart dof vóór z'cli uit. Te laatZijn leven is verspeeld. Verknoeid, verspild heeft hij het en eindelijk ontwijd en bezoedeld.Eu nu is daar liet einde! Hij beeft schipbreuk ge leden in alles, in zijn geloof, in zijn liefde en trouw, in zijn eer, de branding slaat over hem heen en sleurt hem mee in dc diepte. Een dei* vele verloren, vernietigde levens door eigen lichtzinnigheid, eigen oclvuld, eigen zondenEen der vele, in den maalstroom der groote steden weggezonken Hij tast naar zijn borstzak. een pietooi steekt daarin. Zijn hand beeft, en 'fc is, als zagen in het duister twee diepe, bruine oogen hém treurig, zacht verwijtend aan Engelsohen reeds den eersten d?.g over oen breedte van ongeveer 18 K.M. drie K.M. vooruit. Wij geven heden een duidelijke kaart, waarop vooral dit gevechtsfront is afgebeeld. De dikke zwarte kronkelende lijn geeft het front aan, zooals dit vóór Maan dag was, de stri jd heeft dus gewoed ten oos ten er van. Onze lezers vinden daar verschil lende plaatsnamen, die in onze telegrammen genoemd werden. Trouwens over de geheele linie daar 'zijn de Engelsohen vooruitgeko men. Zeer verbitterd en verwoed is er vooral gestreden om de hoogten van Vimy, die de Duitschers zelf voor zeer moeilijk neembaar hicldeti, en die toch in handen der Engel sohen vielen. Langs oen lijn van Givenchy over Vimy tot dichtbij Croissilles, onder aan de kaart, zijn de Engelsohen nu voor uitgekomen. Hier is geen sprake meer van een meer of min, vrij willigen terug tocht", hier werden de Duitschers werkelijk gedwongen tot achteruitgaanOok daarom is deze aanvallende beweging van zeer groot belang. Men ziet duidelijk op onze kaart, dat op den duur Lille (Rijsel) met zijn fcrtengordel wordt bedreigd. Onze Esperanto-cursus. Onze esperanto-cursus, waaraan al onze lezers kunnen deelnemen, vindt weer enorme belangstelling. In no. 412 verscheen de eerste les van prof. Blok en no. 415 be vatte- les 2, terwijl de volgende lessen steeds in een Woensdagnummer verschijnen zullen. In de nos. 410 en 411 van ,,De Soldaten- courant" schreef prof. Blok een voorwoord en een inleiding met mededeelingen en aan wijzingen betreffende dezen kosteloozen cur sus. Dit schijnt niet door alle deelnemers ge lezen te zijn, vandaar een stroom van noode- looze vragen aan ons adres. Daarom zullen wij, zoolang de voorraad strekt, nos. 410 en 411 op aanvraag gratis toezenden aan deel nemers van den esperanto-cursus. Witboek. (Vervolg, lil. Stranding van de Duitsehe duikboot U. B. 30 op de kust van Walcheren. Iu den nacht van 22 op 23 Febr. is de Duit sehe onderzeeboot TJ, B, .30 bij vrij goed zicht binnen de Nederl. territoriale wateren geko men en, nadat het inmiddels mistig was ge worden, aan de kust van Walcheren gestrand. Bij wassend water is het vaartuig vlot ge ltomen. zonder dat gebruik gemaakt behoefde te worden van de reeds aanvaarde hulp der ter plaatse aangekoméh Nederl. oorlogsvaartuigen. De onderzeeboot werd onder geleide naar V lig gingen gebracht. Het van regeeringswege ingestelde onderzoek maakte uit, dat de binnenkomst in de territo riale wateren bij het nemen van behoorlijke voorzorgsmaatregelen had kunnen worden voorkomen. Deze binnenkomst was n.l. het ge volg van het feit, dat de commandant het licht van den Zuid Banjaard heeft gehouden voor dat van Schouwenbank en verzuimd heeft, de Nederl. lichtenlijst te raadplegen. Aangezien geen der gevallen aanwezig was, dio krachtens art. 5 sub lo dor Neutraliteits- proclamatie de binnenkomst in hot Nederl. rechtsgebied konden rechtvaardigen, heeft de Regeering heslist, dat de duikboot met hare bemanning zou worden geïnterneerd. Bij een nota van 6 Maart legde de Duitsehe gezant alhier een uittreksel uit een door den commandant der duikboot opgemaakt rapport over, en verklaarde daarbij, dat de Duitsehe Regeering niet twijfelde of de Nc-derl. Regee ring zou, zoodra zij van de omstandigheden die tot de stranding geleid hadden, had kennis genomen, hare beslissing wijzigen. De Duit sehe Regeering verzocht derhalve een nieuw onderzoek te doen instellen eu merkte op, dat zij niet het recht der Nederl. Regeering kon erkennen, een Duitsch oorlogsvaartuig te in- terncereu- dat buiten weten en zonder schuld van zijn commandant in de territoriale wate ren was gekomen. In het rapport werd aangevoerd, dat de ver zijn die oogen zijn leidende ster ge- tri... Ver, ver ligfc die tijd in bet ver Eens weesfc!... Ver, ver ligfc die tijd in kefc leden. Hij heeft echte gouden trouw van zich geworpen en verwisseld voor ellendig, veil klatergoud. Zacht streelt steeds de muziek, als wilde ze die wild heen en weer geslingerde ziel sussen en troosten. Maar onverbiddelijk hoxidfc de wanhoop haar om kneld Langzaam staat hij op en wankelt over de paden naar zijn woning toe. Hij 'woont in een der voornaamste vreemdelingen-pen sions, de Villa Rosa", en heeft de laatste rekeningen nog niet betaald. Vanavond verloor hij aan de speeltafel zijn laatsien penning en maakte bovendien eereschulden, die hij bij geen mogelijkheid kan voldoen Zijn naam is geschandvlekt. Hij-staat daar zonder het geringste middel van bestaan, tegenover de volslagen ruïne....De tanden opaenklemmend, bestijgt hij de trap naar zijn vertrekken. Hoofdschuddend kijkt de portier de waggelende gestalte met het doodsbleeke gezicht na. „Nou, die jonge meneer Ofctersbacli schijnt het vanavond weer 'dol te hebben aangelegd", mompelt hij, ,,hij ziet er uit als een lijk... Als dat maar goed afloopt." Twee uren later klinkt uit de laatste ka mer van de lange gang'een zachte, doffe knal. Een paar schaduwen glijden heen en weer, en alsdan komt, door het kamer meisje geroepen, de eigenares van het pen sion handenwringend toegesneld. Mevrouw is buiten zich zelf. Hoe ontzet tend vreeselijkEn dat in haar huisIloe heeft hij dat.kunnen doen! De schrik zit haar in de leden^ zij moet een steunpunt gissing van den commandant, dio het licht van den Zuid-Ban jaard voor dat va» Schouw en- bank had gehouden, was veroorzaakt door 'lo omstandigheid dat hij, hoewel wetende dat het Schouwenbank lichtschip door een bof-i zou worden vervangen, het juiste karakter van do Schouwenbankboei nog niet kon kennen. Ove rigens werd een beroep gedaan op een fout van bet kompas. Do commandant had don Nederl. officieren aangeboden zirii van deze fout te overtuigen, doch zij hadden aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de Regeering opnieuw een onderzoek ter zake in gesteld. Een bespreking vond plaats tusschen cenige Nederl. marine-autoriteiten en den com mandant der duikboot, waarbij op verzoek van den Duiisehen gezant, ook de marine-attaché der Duitsehe legatie tegenwoordig was. Heb hernieuwde onderzoek liet do feitelijke overwegingen, waarop dó Regeoring hare be slissing had gegrond, geheel onaangetast. Een aanbod van den commandant aan de Nederl. officieren, zich persoonlijk van cc-n fout van liet kompas to overtuigen, bleek niet te zijn gedaan. De Minister heeft derhalve aari den Duit- schen gezant doen weten, dat de Regeering hare beslissing nopens de interneering van de U. B. 30 en hare bemanning moest handhaven. Deze mededeeling is gedaan in een schrijven d.d. 2 April, dat mede betrekking bad op de binnenkomst van het gewapende Britsche han delsschip „Rrincess Melita" cn dat hieronder volgt. IV. Binnenkomst van het Britsche gewapende handelsschip „Princess Melita" te Koek van Holland. In den avond van 5 Maart is het Britsche koopvaardijschip „Princess Melita" binnen den Hoek v. Holland gekomen. Bij onderzoek door het Nederl. onderzoekingsvaartuig, dat zich we gens een sneeuwstorm binnenwaarts had ver plaatst, bleek het schip bewapend te zijn. Den gezagvoerder werd order gegeven onmiddellijk weder naar zee te vertrekken aan welk bevel werd voldaan. Den volgenden morgen keerde het stoom schip terug en verzocht liet toestemming om binnen te loopen, daar een der opvarenden ern stig ziek was en dringend mcdisc-he hulp noodig had. Dit verzoek werd ingewilligd op voorwaarde dat het vaartuig onmiddellijk zou vertrekken zoodra de reden van de binnenkomst was ver vallen. De „Princess Melita'' heeft zich naar dit hevel 'gedragen en keerde, na drinkwater inge nomen te hebben naar zee terug. Den 7den Maart verscheen de ..Princess Melita" ten derden male in de territoriale wa teren. Het schip had thans evenwel zijn bewapening verwijderd en kon als elk ongewapend handels schip in de haven worden toegelaten. Op 12 Maart ontving de Minister een ver toog van óq Duitsehe Regeering waarbij deze er hare verwondering over uitspraak, dat de „Princess Melita" niet door de Nederl. Regee ring was geïnterneerd. Het standpunt van dï Nederl. Re-geering, volgens hetwelk gewapende handelsschepen worden beschouwd aLs behoo- rende tot de categorie der met oorlogsvaartui gen gelijk gestelde schepen, had er toe moeten leiden dat aan liet vaartuig na binnenkomst in de Nederl. territoriale wateren niet meer ware toegestaan, het Nederl. rechtsgebied te verlaten. Niettemin was deze toestemming ver leend zelfs nadat de „Princess Melita" een tweede maal was1 binnengekomen en er op be trapt was dat ze hare bewapening niet had ver wijderd doch slechts verborgen. De Duitsehe Regeering meende de handelwijze der Nederlandsche Regeering to moeten be schouwen als eene afwijking van dc Nederl. neritraliteitsregelingen ten gunste van' Engeland, en beschouwde deze handelswijze als onbillijk in verband met het optreden ten aan- j zïc-ii van de Duitsehe onderzeeboot I'. B. 30. i welke ouopzettelij'k in het- Nederl. rechtsgebied j was binnengekomen, terwijl de Princeos i Melita" opzettelijk en herhaald zich in de j Nederl. territoriale wateren had begeven. Onder deze omstandigheden verklaarde di Duitsehe Regeering. met stelligheid ook.de vrij lating van de genoemde duikboot te venvach ten. Wordt vervolgd, mi in dsn reuzenstrijd. De Paasehdagen zijn geenszins rustig voor bijgegaan. In de tegenwoordige faze van den oorlog w2s dat niet te verwachten, 't L-. zoeken. Als de gasten het maar duet vcroe men Wat 'n schandaalMet- den goeden naam van het huis zou het dan uit wezen Goed, dat de twee onmiddellijk aan het vertrek grenzende kamers toevallig leeg zijn, en de andere gasten hebben 't wel licht niet gehoord. Zij voelt dat haar krachten haar begeven, de aanblik ia te vreeselijk!... Nauwelijks is zij nog iu staat, haar bevelen te geven; daarna laat zij zich door het meisje naar haar kamer brengen. In de matte schemering van den aanbre- kendeu dag sleepen twee huisknechts een lang, zwaar, in zaklinnen gebuid voorwerp langs de achtertrap naar beneden. Aan. len zij-ingang van het huis, voor het dienstper soneel en de groentevrouwen en venters be stemd,'staat een kleine handwagen, daar op wordt het geheimzinnige voorwerp ge heven en naar het openbare lijkenhuisje ge reden. Het lijk van een haveloozen bedel jongen, die op de tramlijn overreden is, ligfc er al, en ernaast dat eener vrouw met ver wrongen gelaatstrekken en open, verglaasde oogen. Men heeft haar uit het kanaai opge- vischfc. In een groote stad zijn veel levens- wrakken. Bij het ontbijt te 11 ure verschijnt de eigenares der „VUla Rosa", als steeds vrien delijk en beminnelijk, en presideert aan tafel. Zij schijnt zeer opgewekt en geestig. „Zegt u reis mevrouw," onderbreekt ein delijk een blonde jonge dame, „ik droomde vannacht, dat ik in de kamer schuin tegen over de mijne een schot had gehoord. Dat deed me wakker worden, en nu hoorde ik voortdurend, haastig loopen[Wat vras onrustig aan de fronton, en 't is woelig iu do politieke wereld van volo landen. Er is in de eerste plaats zeer krachtig gestredon aen het Westerfront, cn hot heeft alien schijn, dat op den morgen van den tweeden Paaachdag dc Engelsohen hun groot voor jaarsoffensief hebben begonnen. De inzet is dan gelukkig voor hen, maar be wijst tevens, dat er oen geweldig© strijd voor do dour staat, een slag van een kracht on uitgebreidheid,' zooala inen zelfs in dezen oorlog, aan het Wes ter! rent althans, nog niet gekend heeft. Over <en lengte van 70 K.M. heeft het Engelaehe leger den aanval begonnen, n.l. vau Lens tot St. Quentin, dat is de dub bele breed to ongeveer van hot Sominefront. Eenigo dagen achtereen reeds had een ver nielend trommelvuur op den groeten aanval voorbereid, en Maandagmorgen tusschen j v;jf en zes werd hot offensief ingezet. De Engel&clien hebben successen behaald, die zeer belangrijk zijn, en 't opmerke lijkste is, dat zij den vijand terugdrongen ook ton noorden van Atrecht, "tusschen deze st-ad cn Lens, waar zij totnogtoe zoo goed als geen vat op hem konden krijgen. Eeifcelijk is daar de vordering zelfs het grootst, n.l. over een breedte van 18 K.M. eu een diepte van gemiddeld drie kilometer. Er werden sedert Maandag meer dan 11,000 krijgsgevangenen gemaakt en 100 kanon nen veroverd. De Duitsehe berichten geven trouwens toe, dat de Duitsehe troepen i achteruit moesten c-n dat twee divisies groote verliezen hebben goloaen. Daaren tegen zouden de Duitschers een aanval héb ben gedaan bij Yperen, daar tot in de der de linie loopgraven der Engelschen zijn doorgedrongen en met 50 krijgsgevangenen cn 70 machinegeweren zijn teruggekeerd. Do Engolschen geven dit in zooverre toe, dat zij berichten, hoe de vijand in hun steun linies doordrong, maar onmiddellijk werd teruggeworpen. De gebeurtenissen der Jaatftfce dagen kunnen nu nauwelijks meer doen gelooven aan een strategischen terugtocht dor Duit schers in het westen. Het is zeer wel moge lijk, dat dio terugtocht een offensief van den vijand vertraagd heeft, maar in elk geval niet verijdeld. Bovendien wat nu tusschen Atrecht en Lens is voorgevallen, is geen vrijwillig teruggaan der Duitschers, is oen terugdrijving, dat bewijzen ook de krijgs gevangenen cn de verloren kanonnen. De Duitedhoss zijn -uit hun loopgraven verdre ven door eon krachtigen aanval der geal lieerden. Dat dit gebeurde, lijkt echter nog oltijd verveonderlijk, want het is bekend, dat do Duitschers dezen winter nieuwe krachtige troepenmassa's hebben bijeenge- bracht, waar die zijn, wat Hindenburg er me© in den zin heeft, het is nog steeds een raadsel. Dat hij een tegenin an oeuvre van plan is, is nauwelijks te gelooven, dan. liad hij zioh zeker niet. tusschen Lens cn Atrecht laten terugdrijven met zoo groote verliezen. En aan het Oosterfront blijft Let nog steeds betrekkelijk kalm, ook heeft hij daar, naar men zegt, geen offen sief voor. Misschien laten de een tra len dit met- opzet wel na, want de toestand in Rusland is nog steeds wisselvallig en de redesman nen hebban cr nog wel degelijk wat te ver tollen. Dit blijkt nu weer. lleeft de Rus sische minister, van buitenlandsche zaken •Miljo&kof zoo pas verklaard aan een aantal journalistendat Rusland iu 'fc bezit moest komen van de Dardanellen en Konstantino- pel, than -, verschijnt er een proclamatie van de regeering. die heel wat anders vertelt aan het volk. De tegenwoordig© régc&ring van Rusland zal niet dulden, dat het land ver zwakt en verminderd uit den strijd te voor schijn komt. maar zij wil evenmin verove ringen maken, zij wil geen duimbreed vreemden grond bezetten, zij wil met andere woorden alleen een verdedigings-oorlog voe ren. Daartoe roept zij het volk dan echter ook op. en dit moet allo krachten inspannen, waait het land is in gevaar. Al.is deze regesringsverklaring nog niet in. allen deel© duidelijk, al is er sprake van een herwiurlcn der ontroofde provin- dat''...Ik ben er nog angstig van!" Mevrouw lachte even. „Dat hebt u maar gedroomd, lieve,"; zegt- ze „Maar d?.fc heen en weer loopen en die drukte dan?" herneemt de jonge dame, on voldaan. „O ja, dat was het kamermeisje/' „Was er dan wat gebeurd?" De anderen van het gezelschap houden op met eten en kijken eveneens bezorgd. De pensionhoudster voelt, dab ze zenuw achtig begint te worden. Maar zij beheers ohl zich. Men moet van zijn gasten alle on aangenaamheden verwijderd houden. „Maar maakt u toch niet ongerust, dames en' hoeren,, als ik u verzoeken mag," zegt ze met een minzaam lachje, ,,'t is heole- xnaal niets van boteekenïs... een bagatel... ik geloof: iets gebroken..." „Waar blijft de jonge Ottersbach zoo lang?" vraagt een bejaarde majoor kort daarop aan d© pensionhoudster, wier naaste buur hij is. „Die slaapt wel weer een gat in den dag?" Mevrouw verbleekt een weinig. Miaar met bewonderenswaardige kalmte geeft zij ten antwoord „Mijnheer Ottersbach moest dadelijk ver trekken... een telegram... hij laat de da mes en hoeren groeten." Zij herademt. Het is doorstaan. Aan doening der zenuwen is niet goed voor de gezondheid. En waarom zou mevrouw kaar rroed betelende gasten doen ontstelden en her. wegjagen, om den wille yan. 'n ba gatel!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1