Binnenland. SS T5E3 SQ1L.P A.TENCO D R ATXTT Van 'V,:ri;jcietg? e^april 1917 dat dadelijk do orde hersteld was. Hij ge loofde nog aan derde wonder, n 1. dat men in staat zou zijn de nieuwe orde van zaken te handhaven tot de „Constituante" bijeen Bal komen. Hij wees er verder op, dat het zeer moei lijk zal zijn de Constituante spoedig bijeen te roepen, omdat het leger ook deel eraan ïnoet nemen. Men moet dus een betrekkelijk halmen tijd op alle fronten afwachten. In- tusschen zal de regeeriug zoo spoedig moge lijk nieuwe hervormingen tot stand brengen. Ten gevolge van de volledige gelijkstel ling van alle burgers door de revolutie, heeft de oorlog, zoo zeide Lwof, een nieuw karakter gekregen. Het is niet alleen een oorlog tegen den buiteulandschen 'vijand, maar tegen den voornaamste» steunpilaar ,van het absolutisme, ui. Duitschland. Daar om zijn alle Russen voor den oorlog. De vijand slaapt niet, maar concentreert een Ontzaglijk aantal troepen voor een aanval, idio afgeslagen moet werden. Do minister spoorde ten slotte alle bur- gcr3 aan mede te werken tot den oorlog. Uit Petrograd wordt bericht: Oekrain- ecbe officieren zijn te Kief bijeengekomen on hebben een motie aangenomen, in welke de vereeniging van alle Oekraiusche landen en hun aansluiting aan Rusland in een vrijen bondsstaat bepleit wordt. Aan „Stockholms Tidningeu" wordt uit 'Petrograd gemeld: Toen de arbeiders en soldaten de Peter- en Pauls-vesting be stormden, kwamen zij een uur te laat. Vier honderd jonge studenten, die bij de eerste onlusten gearresteerd waren, waren reeds Een vermaning van do Duitsche sooiaai-democratie aan. de Russisohe. BERLIJN. Do „Vorwarts" komt in öeu artikel onder heb opschrift „Rus land een republiek" op tegen de po gingen cm de Russische eociaal-demo- cratie in het gareel van het burgerlijk im perialisme te spannen, doordat men haar tracht wijs te maken, dat de Btrijd der Entente een strijd der democratie is, Mie niet gestaakt mag worden, voordat Duitschland een republiek is geworden. Het blad zegt: „De eiscb „Duitschland een republiek" kan alleen door de Duifc- echers zelf, niet echter door Russen, Fran- echen of onderdanen van den Koning van Engeland of Italië gesteld worden. Geen volk heeft het recht een ander een staats vorm met geweld op te dringen. Uit de jongste verkiezingen voor den Rijksdag is gebleken, dat de meerderheid van het Duitsche volk monarchaal gezind is. Het Duitsche volk eischt democratische hervormingen. Zoodra de monarchie de wenschen van het volk vervult, i6 aan alle repubÜkeinsche agitatie de bodem onder de voeten weggeslagen. En het lijkt zeer waar schijnlijk, dat dit gebeuren zal. Al zijn er ook nog moeilijkheden te over winnen. .ze zullen, naar te voorzien is, zelfs reeds binnen zeer korten tijd uit den weg worden geruimd zoüder een spoor van een gewelddadige omwenteling, zonder omver? werping van de monarchie. Iedere poging van buitenlanders tot inmenging in bin- nenlandsche Duitsche toestanden zou den oorlog verlengen." En de „Vorwarts" eindigt als volgt: „Do Russische sociaal-democratie vervult, volgens onze overtuiging, hare taak slechts <dan, wanneer zij den volkerendroom van den naderenden vrede wil verwezenlijken en het aan het Duitsche volk overlaat voor zijn eigen vrijheid te zorgen. Na den oorlog zal er geen volk in Europa zijn, dat niet, onverschillig onder welken -rcgeeringsYorm, steeds vrij zal zijn zijn eigen lot te bepalen, geen enkel zal den terugkeer, tot den vreeselijkcn toestand, naar welks einde allen met zoo groot verlan gen uitzien, wenschen." TURKIJE. t)o strijd in Sinaï. LONDEN. Ia liet Lagerhuis deed Bonar Law rog iiic-dedeeling van een uitvoerig rapport van ct-u ;.c. jcvelhebber in Egypte, dat eene be- sp .1... ng varrdo actie ten zuiden van Gaza op 2d en 27 Maart bevat. i vourn&anibLe doel der operaties was, Ghuzze te nemen, ten einde enzen spoor- v.-., g te dekken. "Wadi Ghuzzo werd zon et t ri.j'J genomen. Teneinde het terugtrekkende vijandelijke tot een gevecht te noodzaken, besloot Sir Chajles Dobeil Gaza door een coup de m a i n te veroveren. Ten gevolge van den mist was het niet mogelijk vóór laat in den namid dag tot den aanval over to gaan. Toen namen de Engelschcn de eerste loopgravenlinie van den vijand en maakten zij meer dan 700 gevan genen. Do Duitsche aanvoerder Von Kress zond Da sterrenhamgl in April. jHemel en Dampkring noteert het volgen de betref lende den. sterrenhemel in. April: Mercurius bereikt don 2 ion de grootste avcndelongatie op eone Noordelijke Decli natie van 12° 24' en is dus voor waarneming heel geschikt. De planeet gaat ruim een uur na de zon onder en kan bij helderen hemel dus met het ongewapende oog goed gezien worden. Venus staat einde der maand met de zon in bovenconjunctie en kan du3 niet worden waargenomen Mars 6taat nog te dicht bij de zon, en is voor waarneming nog niet geschikt. Jupiter in de Ram. gaat oostwaarts naar het sterrenbeeld de Stier, en is in hot mid den der maand nog nul oen uur na zons ondergang boven den bonzon. Saturnus culmineert midden April reeds te ruim 6 uur en moet dus in den voornacht worden waargenomen Uranus komt 4 uur ongeveer vóór de zon boven den oostelijken horizon, en kan dus worden waargenomen in de vroege morgen uren, NeptUTvus culmineert midden dec. maand te ongeveer 7 uur en is du» in den voor nacht nog een geschikt object voor waar neming. Zodiakaal- en Oppositiclicht zijn bij uit zondering deze maand nog eens waar te nemen. In het kaartje wijzen de beide concentri sche cirkeltjes bij het sterrenbeeld de Lier het straal punt aan van den Lyridenstroom, die 19 April begint en waargenomen moet worden tot den 22stea. Het dicht hierbij geplaatste kruisje geeft den Apex der zons- beweging aan. De planeten kunnen gemak kelijk op het kaartje worden ingeteekend. Het Zodiakaal Hchfc is voor 15 Maart aan gegeven. intusscben drio colonnes naar Gaza om zijne troepen daar io versterken. Do Eageischo ca valerie en gepantserde auto's wisten deze co lonnes op eohitterende wijze op te houden en haar belangrijke verliezen too so brengen, zon der zelf veel van het vijandelijk vuur te lij den. De bevelhebber van do 3oste Turksche divi sie word met zijn staf gedurende den strijd gevangen genotnon. De tijd waarbinnen do operaties moesten uit gevoerd worden, was beperkt, daar de troepen hunne watervoorradenzelf moesten meevoeren. Tengevolge van het door den mist veroor zaakte oponthoud, was do watervoorraad te ge ring geworden, zoodat ouzo troepen deu aan val met konden voortzetten, en een verdedi gende stelling moesten innemen, welke zich van een punt ten van Gaza in de richting van Wadi Ghuzze uitstrekte. Op 27 Maart vielen do Turken deze stelling aan, docli werden overal met zware verliezen teruggedreven. Ons kameolkorps v«sloeg volkomen eene Turksche cavalerie-divisie. Op 23 Maart trok onze infanterie terug op Wadi Ghuzze. Onze cavalerie bleef in aanra king met de hoofdstelling van den vijand. De vijand toonde niet den minsten lust om tot het offensief over to gaan en Wadi Ghuzze bleef in ons bezit. De totale verliezen v an den vijand worden op ÖüOO-man geschat. Wij maakten 950 gevan genen. Het totaal der Engelsche verliezen aan dooden bedroeg minder dan 400 man. Kleine troepjes Engefsolien, die zich naar Gaza een weg hadden gebaand eit afgesneden werden, worden vermist. In het vijandelijk bericht omtrent dezen strijd wordt gezegd, dat de Engelschen meer dan 3000 dooden op het veld achterlieten. Uit het bovenstaande verslag blijkt, hoe weinig vertrouwen dit bericht verdient. De geest onder onze troepen is uitmuntend en generaal Murray verklaart zoor tevreden te zijn met hunnen moed, hunnen ondernemingsgeest en hunne leiding. VEREENIGDE STATEN. Do Vereenigde Staten in oorlogs toestand. Maandagavond heeft, volgens een tele gram uit Washington, president Wilson het Congres uitgemoodigd te verklaren, dat de Vereenigde Staten in staat van oorlog ver- kecren met Duitschland. Een desbetreffende motie is iu het Congres ingediend en voor- loopig naar de commissies verzonden. De oommissie uit den Senaat keurde haar reeds >ed. Van de rede in het Congres, die president Wilson hield, wordt o.a. het volgende ge meld. Hij vrees op den verscherpten duik bootenoorlog en de ontoegevelijke houding, die Duitschland aannam, en vervolgde. .De Duitsche regeering ontkent het goed recht der neutralen om op welke manier dan ook binnen het blokkadegebied gebruik te maken van wapens om zich te verdedigen, hoewel geen enkele moderne publicist dit recht ooit betwist hoeft. Duitschland zegt, dat beschermingsafdee- lingen op schepen blootgesteld zijn aan de behandeling als zeeroovers. Bij zulke bedreigingen is de gewapende neutraliteit erger dan nutteloos. Wij zijn niet in staat den weg van onderwerping in te slaan en toe te laten, dat onze meest ge heiligde nationale rechten worden geschon den. Zonder aarzeling gehoorzamend aan het geen ik mijn constitutioneelen plicht acht, geef ik het Congres den raad te verklaren, dat de jongste daden van de keizerlijke Duitsche regoering in waarheid niets anders is dan de oorlog tegen de Regeering en het volk der Vereonigde Staten en formeel den status van oorlogvoerende te aanvaarden, die ons wordt opgedrongen, en tevens on middellijk de maatregelen te nemen, die niet alleen strekken moeten om het land in staat van verdediging te brengen, maar ook alle hulpmiddelen te gebruiken, om Duitsch land te noodzaken onze voorwaarden te aan vaarden en den oorlog ten einde te bren- gen. Indien de oorlog intreedt, zal de stand van zaken een nauwe samenwerking met de andere regeeringen die tegen Duitschland strijden, met zicü brengen. Die samenwer king omvat het verstrekken van ruime finan cieel© credieten en heb organiseeren en mo biliseer©! van alle hulpbronnen waarover het land voor het vervaardigen van oorlogs- materieel beschikt. Ook andere beuoodigdheden zullen wij den volkereu zoo overvloedig maar ook zoo economisch en afdoend mogelijk moeten •ersohaffen. Wij zullen de marine zoo volledig mogelijk moeten uitrusten upeciaai wat betreft do middelen tot het bestrijden van de vijandelijk duikbooten. De logormacht dient onmiddellijk met minstens 500,000 man versterkt te worden, volgens het principe van den algemeenen dienst plicht cn mot de bevoegdheid om do logor macht naar mate do omstandigheden het meebrengen nog meer te versterken. WASHINGTON. Wij laten kierden volledige» tekst volgen van do tref fende passage in do rede van Wilson, waar in hij ecu scherp onderscheid maakt tusacken do Duitsche regeering en het Duitsche volk. Hij zeide: „Wij zijn aan het begin van een tijdperk, waarin zal worden geëischt, dat dezelfde maatstaf zal worden aangelegd aan het optreden en de verant woordelijkheid van de naties en hare regoe- ringon als aan de afzonderlijke burgers van beschaafde staten. Wij koesteren geen an der gevoel jegens dezen dan dat van sym pathie ©a vriendschap. Het was niet op hun aandringen, dat hun regcering dezen oorlog aanging. Het geschiedde niet met hun voorweten of goedkeuring. Het werd besloten evenals in de oude ongelukkige tijden, toen de vol ken nooit door heerschers geraadpleegd wer den en oorlogen werden geprovoceerd en aangegaan in het belang der dynastieën of van kleine groepen eerzuchtige lieden, die gewoon waren hunne medemenschen te ge bruiken als pionnen en werktuigen. Naties, die zichzelf regeeren, overstroomen naburige staten niet met spionnen, zetten geen in trigues op touw en veroorzaken geen kritie ken staat van zaken, die hun gelegenheid geeft toe te slaan en veroveringen te maken. Zulke plannen kunnen alleen met succes on der een of anderen dekmantel ten uitvoer worden gelegd, wanneer niemand het recht heeft iets te vragen. Sluw bedachte, bedriegelijke plannen, on der omstandigheden overgaande van go- slacht op geslacht,' kunnen slechte uitge werkt en geheim gehouden worden binnen de sfeer van hoven of als een zorgvuldig be waard geheim van een beperkte, bevoorrech te klasse. Zij zijn gelukkig onmogelijk daar waar de openbare meening heerscht en volledig in gelicht wil zijn over al de zaken van de na tie. Een blijvend vredesconcert kan slechte gehandhaafd worden door samengaan van democratische naties. Van geen autocratische regeering is met vertrouwen te verwachten, dat het in dit concert haar beloften zal houden en de overeenkomsten .gestand deen. Er moet een verbond van eer, een gemeenschap van mee dingen zijn. Intrigues zouden de levens kracht van het concert ondermijnen, com plotten door kliekjes, die op touw zouden zetten v/at zij wilden en aan niemand reken schap zouden geven, zouden zijn als een worm, die aan het hart knaagt: Alleen vrije volken kunnen hunne plan nen en hunne eer tot een gemeenschappelijk doel handhaven en de belangen der ir.ensch- heid stellen boven hun eigen klein belang. Voelt niet ieder Amerikaan; dat onze hoop voor den toekomstigen wereldvrede versterkt is door de wonderbare moedgevende voorvallen, die in de laatste weken in Rus land hebben plaats gevonden?" LONDEN. In het gebed bij opening van da congres-zitting word gezegdwij veratseibu- won oorlog en hebben den vrede lief. Maar een ernstige crisis is Amerika opgedron gen en het volk smeekt God- het te leiden, te steunen in zijn rechtvaardige zaak. De geestdrift te Washington. WASHINGTON. Wilson's verschijning in het Congres was het teelten voor tooneeien van onbeschrijfelijke geestdrift, heviger dan men daar ooit heeft gezien sedert presi- 1 dent een aanvang heeft gemaakt met het I gebruik, zeif zijne boodschappen uit te spre- ken. Buiten het Kapitcol stond ©ene enorme menschenmassa, die deu president toejuich te toen hij daar aankwam en toen hij het gebouw weder verliet. Zijne toespraak werd herhaaldelijk onderbroken door donderende toejuichingen, waarin de uitbundige gevoe lens van patriotisms zich uitten. De president begon zijne toespraak met gedempte stem, maar geleidelijk weerklonk zijn geluid krachtiger. Toen hij. verklaarde, dat de Vereenigde Staten zich niet zouden onderwerpen aan onrechtvaardigheid, werd hij luidkeels toegejuicht; en toenhij het Congres uitnoodigde om te verklaren, dat de staat van oorlog met Duitschland be stond, btouden alle aanwezigen op en be tuigden met donderend geluid hunne in stemming. De raad van den president, dat de Ver eenigdo Staten de goallieerden financieel en op andore wijzen zouden steunen, lokte oven eens een geweldig applaus uit, evenals zijne verklaring, dat de vorming van een leger op den grondslag van den algcmieenon dienstplicht noodig is. Toon de president zijn toespraak geëin- jdigd had, stonden alle aanwezigen, zelfs de weinigen dio men tot dusverre voor pacifis ten hield, op. De moesten wuifden met hunne zakdoeken. Sommigen, onder wio ernstige senatoren, ontplooiden vlaggetjes, 'te midden van oorverdooveiide toejuickin- gen. Terwijl de president het woord voerde, deed hot bericht dat de ..Aztec" getorpe deerd was do ronde, doch Wilson zelf ver nam dit foit eerst later. Het Congres zou Woensdag de oorlogs- vesolutie behandelen en het Kabinet zal nog een vergadering houden, waarin de verdere toebereidselen voor de oprichting van legers zullen besproken worden. De resolutie. WASHINGTON. De democratische lci- jloTo hebben besloten onafgebroken zitting te houden van den Senaat, totdat de oor logsresolutie aangenomen zal zijn. Samenwerking tussohen do Amerikaansche en de geallieerde vloten. WASHINGTON. Hot departement van marine doolt mede, dat het stappen heeft gedaan tot het tot stand brengen van eene samenwerking t/ussdhen de Amerikaau3oho vloot en die der geallieerden. Da „Daily Chronicle" over de gebeurtenissen in Amerika. LONDEN. De „Daily Chron." zegt naar aanleiding der gebeurtenissen in de Veree nigde Staten: „Het is een vreemd en indrukwekkend verschijnsel, dit late maar krachtige ingrij pen van de Vereenigde Staten in den dood strijd van Europa. Hier hebben wij te doen met een volk van kolonisten, wier emigratie, van de dagen van Mayflower af, bijna altijd do ontvluchting aan den een of anderen vorm van tyranie is geweest. In hun nieuw vaderland hebben deze uit gewekenen in don loop van drie eeuwen eene natie in het leven geroepen, waartoe bijna iedere Europeesche stam zijn deel heeft bij gedragen. Thans strekt zij voor het eerst op ingrijpende wijze de hand uit buiten haar eigen werelddeel, om invloed te oefenen in do oude wereld, die hare voorvaderen ver laten hebben. Voor deze nieuwe beweging bestaat de zelfde oorzaak als voor de oude. Zij vloeit niet uit nationale ambities voort. Zij heeft geen aanvallend karakter, doch is ecu strijd voor vrijheid en voor zedelijke principes; en wij, zwaar beproefde naties, wien deze hulp in al haren geweldigen omvang aangeboden wordt, moeten in de eerste plaats en bovenal den moreelen steun en de kostbare moreele bemoediging waardeeren, welke uitgaat van het feit, dat eene macht, die door zulke idea len bezield wordt, zich aan onze zijde schaart. Men voorspelt hier, dat als het waar schijnlijke gevolg van de deelneming van Amerika aan den oorlog, de blokkade der centrale mogendheden verscherpt zal wor den. V'redesvooroitzÊciitsn. De centrale mogendheden en de vred8. BERLIJN. De „Berl. Lok. Anz." schrijft onder het hoofd: „de oorlogs- en vreoes- quaesties". „De belangrijke manifestaties van de laatste dagen, in Duitschland zoo- wel als in Oostenrijk-Hongai-ije, over onze houding ten opzichte van de binuenlandsche gebeurtenissen in Rusland, zullen aan het Russische volk, welks breede kringen, zooals wij vooral in den jongs ten tijd weder heb- ben gezien, uiterst vredelievend gezind zijn, I het bewijs hebben gegeven, dat deze vrede lievende opvatting door de volken van het Viervoudig Verbond oprecht wordt gedeeld. Dat geldt zoowel voor de rede, die do Duit sche Rijkskanselier in den Rijksdag heeft gehouden en de in het Wcensche „Fremden- blatt" gepubliceerde verklaringen van graaf Czernin, alsook van de booaschap der Duitsche sociaal-democratie aan hare Rus- j siseho geestverwanten. Dat tusschen de door de leidende staats- I lieden te Berlijn en te Weenon afgelegde i verklaringen volkomen overeenstemming heerscht is reeds gisteren in ons blad in heb licht gesteld. Men mag aannemen, dat het denkbeeld van graaf G'zeruin omtrent een conferentie der oorlogvoerende mogend heden onder voorloopige voortzetting van den oorlog niet uitgesproken zou zijnwan neer de O.-H. minister van buitenlandsche zaken zich niet eerst zekerheid had ver schaft, dat een dergelijk voorstel ken reke nen op de instemming der overige bondge- uooten. Het is in allen gevallen geschikt om do bewering van onze vijanden, dat het vredesaanbod, dat wij hun liet vorige jaar hebben gedaan, niet eerlijk gemeend was en dat wij er arglistige bedoelingen mede had don, voorgoed te logenstraffen en heb op- reoht verlangen van onze volken naar vrede opnieuw te bevestigen. Deze overeenstemffiehdö opvatting tus schen Berlijn en Weenen is, zooals nauwe lijks behoeft te worden gezegd, ook die van de leidende kringen to Sofia en Konstanti- nopel en zal binnenkort door het bezoek van een hooggeplaatst persoon uit do Donau- monarohie aan Duitschland nieuwen nadruk krijgen. Hoe meer ongebroken en sterk wij op alls fronten staan en hoe meer wij de kracht iu ons gevoelen om tot het uiterste vol te houden, des te meer mogen wij ook met opgeheven hoofde aan onze vijanden een vrede aanbieden, dio voor alle partijen de buitengewone offers waard is, die door haar in dezen oorlog zijn gebracht. Mochten onze vijanden ook deze gelegen heid niet te baat nemen om aan den bloedi- gen strijd een einde te maken en aan de volken van Europa den vrede te hergeven, dan doen zij zulks op hun eigen verant woording. Wij zijn bereid ook verder vol te houden en ook te dien opzichte bestaat in ons Viervoudig Verbond slechte ééne mee ning. De gemelde samenkomst, die dezer dagen zal plaats hebben, zal deze opvatting met de grootste duidelijkheid onderstroe pen." OP ZEE. i lijk naar beneden t« gaan. En de patroujilc- vaartuigen konden ton gevolge van het weer niet ie diriit naderen, zu bleven op een hon derd meter afstand liggen. Er moesten lijnen naar do vlotten worden uitgebracht,, doch niemand waagde zich dse- aan. Toon sprong do lieer Van Dijk weer ov boord mot. een dunne lijn om zijn lichaam c sölioot met forschon slag nr.r een der vlotte om do lijn over to brengen. Do redders trr.' ken het naar zich fr», dc heer Van J)i" voerde, met succes, nog tweemaal hetze! f--' heldhaftige bodryf uit, trots bet ruwe wee'.. en het koude water en het móet hem wèl cc voldoening geweest zijn, dat hij aldus zek'-.- I 150 personen aan een w te sen dood heeft or I rukt. Het valt te begrijpen, dat allen dio - l getuige van waren, hoe de lcloeke zwemmer d j woelige zee doorkliefde, hem toejuichten. i hij ai weer een der vlotten had bereikt, en hr- hij na het reddingswerk geestdriftig is gehr'- «ligd, eerst door do geredden en de op va rond der patrouillebooten, daarna op Malta, war alle overlevende schipbreukelingen aan la- zijn gebracht. Maar het ontzettende drair.n waarin liij zulk een gewichtige rol lieeft w yu!d,_ is ongetwijfeld diep, "ca onverggtelii' in zijn gemoed gegrift evenals in dat vr.n allen, dio mede dat drama hebben doorled en var het kloeke optreden van den heer Var, Dijk getuige zijn geweest. Een Amerikaansche transatlantische stoomboot getorpedeerd. WASHINGTON. Tijdens de zitting vc~ het congres werd het bericht ontvangen, dru do Amerikaansche transatlantisch# stoom boot „Azt-ec" getorpedeerd is. (Het s.s. Aztec", groot 3508 br. t., ge bouwd in 1S94, behoorde aan de Pacific Mail S.S. C., te San Francisco. Red.) NEW-YORK. Volgens bericht uit Havre zijn negentien man van de equipage van do „Aztec" opgepikt. Er worden nog 2S man vermist; men vreest dat deze zijn omgekc- In Mesopotamië. Een medewerker aan de „Manchester Guardian" geeft de volgende beschrijving van een avond in de oorlogszon© in Meso- potamië „Hoe dagwerk is afgeloopen. Ik ga alleen op het platte dak, om daar den wisselenden gloed van den zonsondergang in mij op te nemen en lui te peinzen. Een bleek-blauwe mist verzamelt zic-h aan" de overzijde van de rivier tusschen de palmen c-n hangt boven het met een aarden muur 'om geven Arabische dorp dat bij een klein beekje neerligt. Teeder als een droofa zijn de tinten, van grijs tot blauw, tot het groen van mimosa's en van oeverriet, tot het olijfgroen van palm bladen. tegen den snel verduisterenden ooste- lijken hemel. Nog nooit is ergens ter wereld een zoo bizarre warboel van schepen in zulk een om lijsting bijeengebracht. Midden in don stroom ligt een hospitaalschip, vroolijk van kleur met- het roode kruis en den groenen band op het witte fond. Wat verder pen grijze tramp en weer verder transportschepen van de British India Lino en vrachtschepen van allerlei scort. Een grijs-geschilderde raderboot zoekt lawaaiig haren weg stroomafwaarts na een lange reis op den Tigris en langs Sbatt-el- Ara-b, van do concentratie-stations achter do vuurlinie af. Zij is zeker do zonderlingste van allo verrassingen die Mesopotamië nu op levert. Er is iets bekends aan haar, zij herin nert me aan langdurige tochtjes die ik in vroeger dagen van Greenwich-Pior naar Kew maakte. Het is een van de acht oude en bijna tot wrakken verworden raderbooten, dio zoo lang en voor zoovele eigenaars dagelijks do Theems op- en afvoeren. Als schepen recht hebben op decoraties, zooals de Franschen de steden toekennen, dan moest deze rader boot een hoogere onderscheiding hebben dan zelfs een Blagsohip. Zij zijn heel van Engeland af op eigen kracht naar Mesopotamië gezeuld, zooals pe'erims te voet naar het land van den profeet sjokken. Om hot huis heen waarop ik sta, liggen de groote hospitaal-hutten en daaromheen de kookgelegenheden, elk ingericht voor gewon de» va» eea bepaald geloof. Lango ryc*n ia-. Een heldhaftig Nederlander. Wij lezen, in „Hot Vaderland". Het is een stout stuk geweest, waarvoor, gelijk we reeds mededeelden, 'onze landgenoot J. van Dijk, van den Franschen Minister van Marine een eigenhandig schrijven van dank heeft ontvangen. Zijn kloek en onverschrok ken optreden heeft zeker een honderdvijftig mensoiionlevens gered en als men de bijzonder heden daaromtrent, ons van goedingelicihte zijdo verschaft, leest, zal men met ons erken nen, dat de aan den heer Van Dijk gebrachte hulde waarlijk welverdiend Ï9. Hij bevond zich aan boord van de „Magel lan" der Messageries Maritimcs op weg vaü Oost-Indië naar Europa. Het schip was 6 December van Suez' ver trokken, tegelijk met een ander transport vaartuig, terwijl ze gecomoieerd werden door een torpedeboot. Den lien December, 's. mor gens om 10 uur. in de nabijheid van Malta, kroeg de .Magellan" een hovigon schok, ge paard gaande met een dof doch krachtig go- luid. Wie op het voordek liep, sloeg tegen den grond, dóch het achterdek zag or na den sdhok vreosclijk uit. Het hing er als 't ware bij. Gillend kwamen de passagiers aan dek, de moedors met hare kinderen, de mannen met vrouwen, elkander omknellend en om hulp smeek end. Booten, werden zoo gauw mogelijk uitgezet, doch do meeste'liepen door de ruwe zee die er stond, vol water. Do inzittenden waren echter zoo onthutst, dat ze bleven zit ten, zich aan alles vastklemden on met do booten in de diepte verdwijnend. Daar het aantal booten te klein was, sprongen velen over boord, doch het waren slechts weinigen, dio op die wijze aan don dpnd wisten te ont komen. Tot die weinigen helfootdon onze land genoot Van Dijk, die met,een riem over hoord was gesprongen en daarop bleef drijven. Toen binnen 25 minuten do „Magellan" zonk, waren er nog opvarenden aan boord, die wezenloos geen poging hadden gedaan zich te redden en mede door de diepte werden verzwolgen... De begeleidende torpedoboot stoomde één keer om hot zinkende vaartuig, doch moest toen full speed naar de amkro mailboot, om deze t? beveiligen voor den vijandelijken onderzeeër, dl" weer ondergedoken was. on bracht dio veilig naar Tunis. In tusschen had ze draadloos om hulp geseind on nadat de schipbreukelingen anderhalf uur hadden rondgedreven werdpn zo e-'ndelijh schepen ge waar. Het waren drie p-uro'iülevftartnigën mot een pj>s=3g:ersboot der M^s^ar-iers Mariti mes". do ..Mo Ohinai", die direct het reddings werk begonnen. De heer Van Dijk was spoedig opgepikt door een der patrouillevaartuigen, terwijl de „Mo Chinai" booten uitliet om de schipbreu kelingen to redden. Nauw waren die een eind van de mailboot verwijderd, of de onderzeeër torpedeerde den maiistoomcr, zoodat hij ook beron te zinken. Tïct moet een hartverscheurend gezicht geweest zijn, hoe de talrijke passagiers voch ten om in de paar overgebleven 1 vonten te komon radeloor holden zo on het, zwaar slïn- gorënde schip neen en weder. Drie vlotten werden in het water gelaten en daar kropen ongeveer 150 personen op, elkaar vasthoudend om niot te verdrinken. De vlotten bleven ech ter door do zuiging tegen hot zinkende schip aan liggen, zoodat ze dreigden daarmede ge boorüngen des lands zitten gehurkt om de keukens heen. De lucht is vol von het. Inwaai van hoogklinkende stemmeneen gejoel dat- op dien afstand geeno bepaalde boteekenis heeft. Om het kamp heen vlammen de vuren en rook stijgt omhoog en draagt scherpe, vreem de geuren mede. Zelfs do genron zijn hier an ders dan in Engeland. Verderop staan dadel palmen, zwart als inkt scherp zich aftcekenend tegen den zwakker wordenden gelen schijn van den zonsondergang, behalve op plaatsen waar Bnsrah met zijn platto daken het uit zicht belemmert en de slanke masten van den draadloozen telegraaf de lucht doorpriemen. De wolkjes veranderen van goud in rose en schitteren in het heldere, diop-donkerende blauw van de lucht boven mijn hoofd. Een kouw fladdert en zeilt afwisselend weg naar een rustplaats aan don zoom der woestijn. Bij T&noema, aan de overzijde der rivier, glijdt een vliegmachine met onfeilbare gratie neer. Dó schemering valt nu snel en als de gloed van den zonsondergang van kleur verandert en eindelijk vergloort, verlicht het grijze maan licht den hemel. Overal op do rivier zie ik lichtjes, roode, groene cn witte; aan do scheepswerf vlamt plotseling het vuur van een hoogoven op en straalt gen ros lioht uit over do omgeving Be Zieneres van Puy-Saint Bonnet. 't Gerucht, dat een tweede Jeanne d'Arc is opgestaan, schijnt in 't Veesten van Frankrijk nog al sensatie to hebben ge wekt. Dagelijks wordenbedevaarttochten ondernomen naar do kapol waar do twintig jarige Clairo Ferebaud har© visioenen zou hebben gohad, waar haar geopenbaard werd, dat zij uitverkoren was om Frankrijk door don grooten worstelstrijd naar do over winning te voeren. Het „Petit Journal" heeft een zijner mede werkers naar de streek gestuurd en in eon uit voerig artikel vertelt hij van zijn avonturen in hot afgelegen dorpje. Veel nieuws heeft bij er overigens niet opgedaan. Do. heldin van het gebeuren bevindt zich naar men weet te Parijs cn Claire's moeder bleek alles behalve mededeelzaam to zijn, Z. K. H. Prins Hendrik op reis. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens, aLeh den 22 dezer maand te begeven naar Gera in JJuit-sohland ,tor bijwoniu gvan het huwelij van zijn broeder Prins Adolf van Meeklen- bur, dat aldaar den 24sten dezer zal voltrok ken worden. Z. K. H. die vergezeld zal wer den door zijn adjudant, den kapitein-luitenant ter zoo hr. Von Mühlen, wordt den 26en d a.v. in de residentie terugverwacht. Tweede Kamerverkiezing te Amsterdam. In district IV, Amsterdam, is tot lid der Tvcc-le Kamer gekozen prof. tnr. J. A. van Hamelhij neemt dus den zetel ia tct nogcoe ucor zijn vader bezet. Oproep. Aan hen, die de padvindere- gelederon verlieten. Weet ge het nog, gij die korten of langoren tijd geleden do padvinders-gelederen hebt verla ten, weet ge nog dio heerlijke oogenblikken, dat go nog lid waart van den ouden troep, waarin ge zoo'n prettigen onbezorgden tijd bobt door gemaakt? Als hot U op het oogenblik, dat ge als pad vinder werd geïnstalleerd, ernst geweest is, cn ge het door U op dat oogenblik gegeven woord niet zonder harden strijd soms hebt goschon- den, 'clan moeten Uw padvindorsdagen nog iu Uw herinnering liggen in dien gulden glans zooals wo ons herinneren op een donkeren win terdag, een zeldzaam schoonen zonbeschenen voorjaarsmorgen „Maar die tijd is voorbij," zult ge zeggen. „Het is nu ernst; or is geen tijd meer voor padvinders-oefeningen, maar het leven eischt mijn krachten voor het dagclijksch werk." Maar herinnert ge U nog, dat ge zat rond het kampvuur met enkele goede vrienden- Er werd niet gesproken cn er was ook niets ruec: te zien dan do in do vlammen starende gezich ten der anderen cn enkele, in den gloed van hc-s kampvuur vervagende, stammen. Maar ge luisterde naar het avondlied dor na tuur, als de nachtegaal in do verte zijn betoo- erend gefluit deed hooren en de wind zacht accompagneerde in het gebladerte der boomen. Dan gevoelden wo ons weer kinderen van moe der Natuur, aan wier boezem, in wier armen der nacht, wo ons'zoo veilig ter ruste legden. Dan gevoelden we, hoe vaak wo ons van haar vervreemden in onze sloor van het dagelijkse!: leven en hoe goed, hoe edel wo zouden kunnen zijn, als we onze fouten konden overwinnen cn meer konden leven overeenkomstig de padvin- derswet die, wo voelden het- dan, overdacht en neergeschreven moest zijn bij het licht van eon kampvuur in do wiidsehe stilte der natuur. En hoe meer we doordrongen in de volheid van het ■padvinderslcven, hoe meer dio oogen blikken van „kampvuur-geest" terugkwamen, onder alle omstandigheden. De padvinderij, die U leerde goed-zijn en goed doen, zal U ih Uw later leven veel levensblij heid gegeven hebben, die voor geon goud te koop is. Wilt go dan daarvan niot iets mededeelen aan Uw jongere broeders door enkelen van hen als leider of instructeur to helpen? Of, als Uw maatschappelijke werkkring dit „Men zegt, dat Claire visioenen heeft ei stemmen hoort, maar ik zie niets en hor niets, wat zou ik u dus kunnen vertellen" was 't resultaat van 't interview,'en ten ovr vloede werd er nog bijgevoegd, dat madam van al die nieuwsgierige bezoekers niets moe hebben en dat zo, als er niet gauw ecu eind kwam aan den stroom van zoogenaamde bed-- vaarttanger© do boerderij aan allo kanten ze:.- afsluiten. Natuurlijk is de schrijver van 't artikel zijn licht bij de dorpsgenooten van ,,1'Enfant des Rinfillières", zooals men de jeugdige zienerr- daar te lande noemt, gaan opsteken. Ook dr.t heeft weinig gebaat. Een geestelijke verteld hem, dat de korkelijko autoriteiten bezig zijn het gebeurdo nauwkeurig te onderzoeken. Tb- commissie die belast werd met het bestudeeren van Claire's geschriften heeft haar rapport nog niet gereed, en zoolnag deze heeren hun oor deel niet hebbon geveld, wenschte ook „mon sieur le vicaire general" zich niet verder over de zaalc uit te laten. En dan waren er natuurlijk nog de men- schen die meer of minder dikwijls met het wonderkind in aanraking kwamen. „Een doodgewoon boerinnetje", luidde hun oordeel, heel bescheiden; heel vlijtig en bui tengewoon godsdienstig van aard. Dit meisje dan, heeft volgens haar eigen getuigenis in de kapel de opdracht gekregen, do overheid te be wegen hot Franscbe vaandel te wijzigen en wel zoo, dat er een godsdienstig embleem op wordt geborduurd. Zoodra dit geschied is, zal het einde van den oorlog niet meer ver zijn. Dat hier inderdaad hoogere krachten in het spel zijn, concludeeren de geloovigen uit hot feit dat Claire, hoewel zij nauwelijks lezen cn schrijven kan, in do geschriften haar door do stemmen ingegeven, een buitengewone scherp zinnigheid aan den dag legt en blijk geeft vau het kanonieko recht door en door to kennen en ten slotte publiceert het blad waaraan deze gegevens zijn ontleend een uittreksel uit een brief door do zieneres tot een barer familie leden gericht. „Het zou verwaand zijn te zeggen", «chrijft Claire, „dat ik Frankrijk redding zal brengen. Ik ben het niet en evenmin rijn het de men- schelijke middelen dio zoo iets bereiken. Zeg tegen al degenen die meer van mij willen hoo ren, dat ik niets weet. Ik smeek hnn voor mij te bidden inpiaats yan nieuwsgierig te rijn".

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2