Ëarsnezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vioet. Uit onze Moppentrommel. Onbestelbare stukken. T5ÏG gjf>T .PATEIVrCOPFt AKT Van 5Z5or>dag 9 5 Maart X 01 *7 9 Een plaatje op zijn pas. Rusland staat zeker wel op den voorgrond deralgemeene belangstelling, welnu, we zien hier een transport van Russische troepen. We vermoe den, dat onze lezers ze ook dadelijk als zoodanig zouden hebben herkend, aan de zware pelsmutsen en do lange jassen. Het ie een transport troepen, dat naar het front gezonden wordt, waar in het voorjaar, dat is dus heel spoedig, de strijd wel weer zal beginnen. Zullen deze mannen harder vechten voor het regime in Rusland, of krijgen ze ook genoeg van een oorlog? Militairen als gevangenbewaarders. Tot versterking van het personeel, belast met de bewaking van gevangenen, wier aantal in verband met het groot aantal gearresteer de smokkelaars aanmerkelijk toeneemt, zullen betrouwbare militairen tijdelijk ter beschik king worden gesteld van do directeuren van de huizen van bewaring. Aan de militairen, die als zoodanig dienst doen, zal dezelfde vergoeding en toelage worden toegekend als aan de militaire buitengewone kommiezen. („Avondpost".) Tweedo Kamer der Staton-Generaal Indische Marlnsbegrooting voor 1917. Bij do 10de afdoeling (Departement van Marine) stelt de heer BIOHON VAN IJSSEL- MONDE bij de behandeling der Indische be grooting op den voorgrond, dat de verdediging van Imlië»is een plicht van Nederland tegen over de inlandsche bevolking, tegenover ons zei ven, tegenover onzo voorgangers, aan wie wij dit kostelijk bezit te danken hebben. Do kos tenverdeling geschiedt geheel ondoelmatig en stelselloos. Men stelt b.v. een depotschip voor geheel ten laste van Indië. Wij moeten enkele steunpunten in staat van verdediging brengen, vandaar uit kunnen verkenningen met vlieg tuigen enz. worden ondernomen. Gezorgd dient verder te worden voor goed personeel en goed ge&chooldo officieren. Wat het materieel betreft, valt aan slagschepen van den eersten rang voor ons althans in de naaste toekomst niet te denken, weder door ons gebrek aan personeel. Voor spreker blijft bet de vraag of we reeds vast zitten aan een vierden kruiser. In elk geval is do aanbouw van meerdere kruisers in het vlootplan opge nomen. Daartegenover stelt spreker het voor deel van meerdere onderzeebootenmaar ook torpedojagers wenscht spreker te zien aange bouwd. Verder zal noodig zijn specialiseering in onderzec-torpedobooten en onderzeo-mijnen- loggers. Do e n d erzeobooten moeten van groo- ter type zijn'dan de thans aangebouwden. Ook in Duitschland is men in die richting gegaan. .Spreker betoogt, dat de onderzeebooten voor verkenningsdienst minder geschikt zijn dan de kruisers; waar zijn de Duitsche kruisers op don Oceaan gebleven Hoe geschiedt do vor- kenmngsdienst in do Noordzee? Door vliegtui gen, maar bovenal door onderzeebooten. Verder zijn noodig onderzeeschc voorraad- schepen. Voor ai dit kleine materieel is noodig een eigen werf van aanbouw. Men betaalt thans aan particuliere werven reuzenwinsten. Nooit was de band tusschen do particuliere werven zoo innig als thans. Zij verdeelen den buit onderling, en halen wat er to halen is. Spiv eindigt met het oud-Hollandsch spreek woord: Praatjes vullc-n geen gaatjes! De MINISTER VAN MARINE, de heer RA ?IB0NNET, acht de thans gevolgde wijze ran kosfenverdehling voor do Marine niet onwettig. Bij de Vlootwet zijn de hulpdiensten oe. de vlootbasis gerekend ten laste van Indië te komen. Ar.n de opleiding wordt gedaan wat mogelijk is De Minister verzoekt hier zijn rode af te breken, hij komt thans tot de esseritieele pun ten van de verdediging van Indië. Do VOORZITTER zag liever, dat do Minis ter verder ging. De MINISTER zal dan zoo kort mogelijk zijn. Slagschepen zijn kostbaar, maar hun kracht is steiiig aan de kosten geëvenredigd. Wat de kruisers aangaat, stelt da handels oorlog andere eisehen dan de oorlog tegen oorlogsmöterieel. Bij den handelsoorlog kan men volstaan met militair minder hoogstaand materieel, met zwaardere machines en rhindere manoeuvreervaardigheid. Men kan met onder- zeehooten minder verkennen, dan.met kruisers, want de onderzeebooten moeten lang te voren een gunstige positie hebben ingenomen om oorlogsschepen aan te vallen. Overigens kan een leeuw een zwaarder geluid voortbrengen dan een muis. Kruisers kunnen zwaarder, ver tier dragende installaties voor draadlooze tele graphic aan boord' hebben en vliegtuigen mee nemen. Het is ons 'ook niet te doen om de verbindingen van den vijand af te snijden, gelijk Duitschland tracht te doen met zijn duikbooten, maar om onze eigen verbindingen open te houden. De Minister gelooft zeker dat zicli allerlei toekomstmogelijkheden voor de onderzeebooten laten denken, maar het komt alleen aan op wat wij op het oogenblik voor onzo eigen omstandigheden moeten bouwen. En dan mag men toch wel vertrouwen op de ervaring van ons personeel, en nagaan of de duikboot voor Indië blijkt te voldoen. Aan een Staatswerf voor klein materiaal voor Indië valt niet te denken. De particuliere werven halen er volstrekt niet uit, wat er maar to halen valt. Iflj hebben groote moeilijk heid met hun personeel. Bij onderafdeeling 106 (Verdere uitgaven voor de militaire Marine) licht de heer BICHON VAN I.JSSELMONDE een amende ment toe om den post met f 500,000 te ver minderen, zijnde de eerste termijn voor den bouw van een depotschip voor onderzeebooten, waarvan de totaalkosten op f 3,000,000 ge raamd zijn. De strekking van het amendement is niet te besluiten tot den aanbouw van een of meer depotschepen. Omtrent de waarde van do depotschepen zijn de gevoelens in marine kringen verdeeld. Een depotschip is zeer duur. Bovendien wil do Minister „enkela" van die schepen aanbouwen. Men komt dus tot een uitgaaf van eenige malen drie milhocn. Voor dat groote bedrag kan men meer gevechts- wnarde verkrijgen. Een transportschip is moei lijk verdedigbaar. Boter waren onaerzeesche voorraadschepen. De behandeling wordt voortgezet. Hr. Ms. „Holland". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Holland" den 20sten deze? van Las Palmas vertrokken met bestemminsj; naar Vigo. Cepensionnscrd. Eervol gepensionneerd wegens lichaamsgebre ken de officier-machinist 2e klasse bij den marinestoomvaartdienst W. H. Wel ter. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen nvDiden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij l< en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 oent postzegels insluit krijgt apart „De Soldaïancourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. R. IC., Veldleger. Waar het balansverlof een bijzender verlof was, hadt ge tijdens uw ge- heele verlof nergens reclit op. A. D., Bergen op Zoom. Zoo hij niet voor den militairen dicn&t wordt afgekeurd, heeft hij nergens aanspraak op; keurt men hem even wel af en is het ongeval werkelijk in en dooi den dienst geschied, dan heeft hij recht op pen- C. L., Den Haag. De jaarwedde als sergeant gaat in op den dag, dat men als zoodanig in functie treedt. De jaarwedde wordt aan het einde van iedere maand uitbetaald. l>e toelage tot tegemoetkoming in de kosten van eerste aanschaifing van kleoding en uitrusting by aanstelling tot beroeps- of militie-onderofficier, bedragende 50, wordt uitbetaald aan het einde der maand, waarin de betrekking is aanvaard. P. D. A., Putte. Naar ons werd medegedeeld was bij de worstelwedstrijden in Den Haag v. d. Berg overwinnaar, terwijl hij de wedstrijden kort daarop in Duitschland v. d. Berg gelegd is door Steürs. R., Gasthuis Bergon-op-Zoom. Indien gij met verlof zijt geweest in een plaats, waar in vre destijd niet volgens vaste regelen in den mili tairen geneeskundigen dienst wordt voorzien, moet gij de kosten zcif betalen. K., te Roermond. Richt langs den hiërarchie ken weg een verzoek tot ruiling of overplaat sing tot den Opperbevelh. van Land- en Zee macht. Ruiling zal wellicht eerder worden toe gestaan dan overplaatsing. G. H. W., Valkenswaard. Ondanks ingewon nen Inlichtingen terzake zijn wij niet te weten kunnen komen, wanneer de door u bedoelde ver loting zal worden gehouden. Wendt u eens tot den geestelijke dei- R.-K. Militairenvereeniging te Valkenswaard om inlichtingen. Om der ge volgen wilk kunnen wij de verloting niet in ons blad plaatsen. K. S-, troepen in Zeeland. Gij wordt niet ingedeeld bij den landstorm, doch bij de militie; alle ingeschrevenen voor de militielichting 1018 worden behoudens enkele uitzonderingen bij de militie ingelijfd, daar de meeste vrijstellin- genzin komen te vervallen. Uitstel zal u niet verleend worden. J. P., Zeeland. Gij kunt u niet rechtstreeks verbinden bij de luchtvaartafdeeiing; gij moet bij een ander wapen een vrijwillige verbinte nis sluiten en kunt dan bij de luchtvaar tafdee- ling gedetacheerd worden ter opleiding tot vlie genier. Gij wordt dan voor minstens drie jaren hij do luchtvaartafdeeling werkzaam gesteld. Wanneer gij u als vrijwilliger verbindt, ont vangt ge voor het eerste jaar dienst 50 pre mie voor het tweede jaar 30 en voor elk der volgende jaren f 20. Do uitkeering der pre mie geschiedt bij jaarlijksche vooruitbetaling. Hot personeel der luchtvaartafdeeiing draagt op den kraag een rotatiemotor met luchtschroef. Zie ook L. O. '16 Deel A no. 41. A. D., Roostoren. De landstormjaarklasse 1908 zal vermoedelijk voor een gedeelte in April en -.oor het overige in hoofdzaak begin Juni onder de wapenen moeten'komen. Uitstel wordt niet verleend. Indien de beid© broeders lan ger dan 8J maand in dienst zijn, kan, zoo do belangen van den dienst zich er overigen» niet tegen verzetten, aan beiden zakenverlof ver leend worden. H. D. D. Rijen. I. Een termijn is niet vast gesteld. II. Naar onze moening was het rap port nog geldig. Waar gij waarschijnlijk nog in opleiding bent voor boogeren rang, geven wo u in overweging mot het oog op verdere promotie, in uw straf te borustcn. II. S., Delft. Zec-r zeker kan ook do door u bedoelde jongohng dien rang behalenbij moet daartoe eerst een der cursussen bij het wapen der Inf. (thana is er slechts één centrale cur sus) on vorvolfeenB den hoofdcursus te Kampen doorloopen. H. C. N., Tilburg. Volgens het daaromtrent bepaalde door den Opperbovelh. van Land- en Zeemacht mogen alleen de te veel genoten dagen van afwezigheid van uw oerstvolgendo verlofbeurt (en) worden ingehouden. Th. v. B., Oudenbosch. I. Als gij optreedt als soldij-genietonde vaste kok hebt ge over de dagen, dat ge tijdens uw dienst uit de menage inedeëet, recht op 0.35 vergoeding wegens gemis van levensmiddelen. Eet ge niet uit da menage mede, dan hebt ge aanspraak op f 0.70 per dag. II. Naar onze meening kan u tot nader order een periodiek verlof van vier of drie dagen worden verleend, naar gelang ge al dan niet gezinshoofd of hoofd van een zaak, enz. zijt. G. d. J., Rilland Bath. I. Wendt u recht streeks tot den comm. dor luchtvaartafdeeiing; eerst moet gij een proeftijd van hoogstens drie maanden doormaken. Voldoet ge, dan moet ge als werkman een verbintenis sluiten van min stens twee jaren. II. Indien gij de plaats inneemt van een werkman, dio organiek bij het detachement of de oomp. is ingedeeld, hebt gij recht op hoog stens 0.50 of 0.35 toelage, naar gelang gij als zelfstandig werkman of als hulp optreedt. Th. S., Vlieland. Aangezien de lengte van de spiraal in het eene geval langer is dan de lengte der rechte lijn, is bet aanf-al treden in het eerste geval grooter dan in het andere geval. A. J., Losser. Ingevolge het gestelde in punt n van art. 48 van het ,,R. v. A. 1916" hebt ge recht op vrij vervoer. C. S. de J., Amsterdam. Aangezien gij uit do ménage hebt medegegeten, hebt ge geen recht op 0.70 vergoeding wegens gemis van levensmiddelon; dat niet ingekocht is voor u, is zeer juist. P. M., Den Haag. I. Over de dagen, dat gij den korporaal-kok vervangt of optreedt als vaste-kok bij de B-batterij, hebt gij, indien ge niet uit de menage mede eet, recht op 0.70 vergoeding wegens gemis van levens middelen per dag. Deze bepaling is reeds van kracht van af 1 Januari 1916. H. Een jaar wedde genietende korporaal-kok heeft alleen dan recht op mobilisatietoelage ad f 0.10 per dag, als hij nachtverblijf houdt buiten zijne woonplaats. (Zie punt 10 sub A van L. O. '16 Deel B No. 18). J. v. D., Den Helder. Periodiek verlof, dat samenvalt met een opgelegde straf, komt te vervallen. A. B., Hengelo. Tijdens uw afwezigheid met verlof wegens ziekte hadt ge recht op soldij (zonder mobilisatiotoelage) en z.g. menagegeld. Ook gedurende uw tegenwoordig verlof hebt ge aanspraak op soldij (zonder mobilisatietoe lage) en z.g. menagegeld. J. H. M. v. H. Oudenbosch. Zeer zeker kunt gij de reiskosten en de herstellingskosten van het rijwiel terug ontvangen; laat de administra teur onder overlegging van twee aanvragen om teruggave van uitschotten (één voor het ver voer en één voor do herstellingskosten) het door u uitgegeven bedrag aan het Rijk in rekening brengen. L. H. Amsterdam. Zoover ons bekend is, kunnen zij, die in gebouwen of barakken ge legerd zijn, waar geen gevallen van nekkramp voorkomen, met hunne familieleden en ken nissen op de gewone wijze correspondeeren. Zij, die in besmette gebouwen of barak- kern liggen, kunnen uit den aard der zaak, zoolang de lokalen besmet zijn, niet corres pondeeren. Wendt u desnoods om inlichtingen tot den commandant van het Depot VlIIe Inf. Brigade aldaar. R. Veldleger. I. Mocht ge meenen ten onrechte gestraft te wezen, wendt u dan tob den naasthoogeren commandant van uw compïescommandant. II. Waar gij volgens uw comp.commnt. onwettig van uw ver lof bent achtergebleven, kunnen de te veel genoten dagen van afwezigheid op uw eerstvol gende verlofbeurt(en) worden gekort. III. In ieder geval hadt ge tot den vierden dag uwer afwezigheid reent op soldij, mobilisatietoelago enz. menagegeld. H. V. Leur. Zoolang gij nog geen 8£ maand in dienst bent, hebt ge geen recht op land- bouwverlof. Voor overplaatsing kunt ge langs den hiërarchieken weg een verzoek richten tot den opperbevelh. van Land- en Zeemacht. E. R., Roosendaal. Zoo uw vroegere echtge- noote zich met uw voornemen kan vereenigen zal er naar onze meening geen bezwaar tegen bestaan. Wendt u desnoods tot een advocaat. C. K., Haarlem. De eerstvolgende opleiding vangt begin April aan; het is geen militaire school, doch de Amsterdamsche Huishoudschool, aan 't hoofd waarvan een burger-directrice staat. Indien gij een opleiding wilt volgen, kunt gij zulks verzoeken aan uw compies. com mandant. J. J., Den Helder. Na 't verlaten van het hospitaal moet gij uw vier strafdagen nog uit dienen. J. A. B., Batli. Wij hebben niet gezegd, dat men steeds korporaal-kok wordt, doch, dat zij, dio zich willen verbinden als zoodanig, zulks, indien er vacaturen zijn, kunnen doen. L. v. D., IJmuiden. Uwe vraag is in zoo'n ruimen zin gesteld, dat wij die niet kunnen be antwoorden. Gij behoort nauwkeurig op te ge ven, wat ge wenscht te weten. Het al of niet hebben cener vaste levenspositie heeft geen in vloed op het met onbepaald verlof gaan. G. B., Zwolle. De vergoeding wordt over het algemeen toegekend van af den dag, waarop het verzoek bij den burgemeester is ingediend. Indien men door het gemis der vergoeding sehuiden hoeft moeten maken, kan ze van af vroegeren datum worden toegekend, b.v. van af den datum Tan opkomst onder de wapenen. Richt zoo noodig een bezwaarschrift tot de commissie van voorlichting in zake bezwaar schriften wegens vergoeding aan koetwinners voor uwe provincie. Het bezwaarschrift te rich- ten tot den Heer Voorzitter in dc hoofdplaat» der provincie. A. J. T., Dordrecht Daaromtrent is on* nog niets bekend. J. 8., Werkendam. Indien dc grens van toe laatbare alwezigheid nog mot bereikt is, kan naar onze meenmg u wel vorlof verleend wor. 1 den, en doet het nieta terzake, of uw andere broer reed» verlof gonoten heeft. A. T. Rilland. Indien gij landstormplichtig en langer dan maand in dienst zijt, kan <lo duectio don M. v. O. verzoeken u in het ge not van onbepaald verlof te stellen. Zijt go militicplichtig, dan kan desniettemin eon ver. zoaji worden ingediend, doch zal zulks vermoe delijk met veel baten. 8. Vr., Tilburg. Indien gij nog één of meer minderjarig© kinderen te uwer verzorging hebt, behoort aan u de toelage voor gehuwden to worden toegekend. Waar omtrent de verhoo ging der mobilisatietoelagon voor gehuwden nog mote officieels bepaald is, kunnen wjj u derhalve niet zeggen, cï gij ook op die verhoo ging recht hebt; bovendien ia het nog niot eens zeker of de mobilisatietoclage wei verhoogd wordt. J. K., Hilvarenboek. Gedurende de eerst© vier dagen van uw verblijf in de kantonnements- ziekenmrichting hadt ge rocht op dc mobilisa tietoelage indien go tusschen uw verblyf in dc kantonnementsziekeninrichtmg on dat in het hospitaal één of meer dagen dienst hebt ge daan, hadt ge ook de eerste vier dagen van uw opname in het hospitaal aanspraak op dc mobi lisatietoclage. Deze toelage moet worden uit. betaald door het onderdeel, waartoe ge vóór opname behoordet. J. d. B. Breda. Zie ons antwoord bij C. K. te Haarlem in dit blad. J. W. R. Amersfoort. Tijdons uw goheela verlof hebt gij rocht op soldij (zonder mobili satietoelage) en z.g. menagegeld. Zoo gij vóór uw verlof geen vier dagen aan den dion6t ont trokken bent geweest, hebt ge bovendien de eerste vier dagon van het verlof nog recht op mobilisatietoclage. •J. J. W. v. H. 's-Hertogenboscb. I. Zoover ons bekond is, wel. II. Administratieve hulp verschaft men zich door personeel van het eigen troependeel daarvoor te bestemmen. III. Gij kunt langs den hiërarchiekon weg een ver zoek terzake richten tot den opperbevelh. van Land- en Zeemacht. IV. Hangt hoofdzakelijk af van het aantal beschikbare krachten; zijn deze aanwezig bij het ©igen troependeel, dan heeft uwe aanvrage zeer zeker geen succes. C. J. M. Dordrecht. Waar nog verscheidene militairen vóór u misschien op de lijst voor komen, zult ge nog niet in aanmerking komen en moet ge derhalve rustig uwe beurt ai- wachten. S. L. v. E. Domburg. Indien gij niet de plaats vervult van een werkman, die volgens de organisatie bij het bataljon of de compag nie is ingedeeld, hebt ge geen recht op eenige H. V. Veldleger. I. Volgens de gewijzigde L. O. '16 Deel B nr. 131 kan aan hen, die langer dan 8} maand in dienst zijn, een bij zonder verlof voor den geboelen duur van het examen worden verleend. H. Richt langs den hiërarchieken weg geen verzoek voor overplaat sing tot den opperbevelh. van L. en Zeemacht. M. J. 8. te Ede. Voor ons blad niet ge schikt. Een inzending moet als zoodanig goed zijn, en ook voor anderen gretige lectuur vor men. I Verkeerde Jas meegenomen. - j Wie is do persoon, die Zondagavond 18 Maart in den trein een verkeerde jas meenam De jas is grijs en is met groote witte letters genummerd met 234,18 A. I. In de zakken bevond zich een paar glacé handschoenen, een doos sigaretten, een stuk zeep en een doosje lucifers. Onderget. heeft de jas in zijn bezit die genummerd is 2134 H. S. De eigenaar ge lieve zijn adres bekend te maken, zoodat het ruilen der jassen plr.ate kan hebben. Korporaal E. DE VRIES, 18 R. I. 1 Bat. 1 Oomp., Veldpost 4. Bevorderingen, mutaties enz. Den 15en Maart zijn de milicien-korporaals E v. d. Sandt en M. H. Elferink, van het Res. Bataljon D. 2e Compagnie, bevorderd tot mil.- sergeant. Voor de militairen te Amsterdam. (Fan onzen eigen verslaggever.) Zou er wel één genotmiddel zijn, dat zoo groote voedingswaarde tevens heeft, als sui ker? Wij gelooven het niet. Volgens de geleer den bestaat suiker bijna geheel uit koolhy draten, dio ons lichaam noodig heeft, zij is z-ebr licht verteerbaar, gaat geheel in het bloed over. Natuurlijk kunnen wij van suiker alleen niet leven, want ons lichaam heeft ook eiwit en vet noodig. Daarbij „.verzoet" zij ons het leven, en wij vinden suiker wel een der onmisbaarste artikelen in ons dagelijkseh be staan. Reeds daarom was de lezing voor de militairen te Amsterdam in het R. K. Gym nasium aan de Hobbemakade op Woensdag j.l. belangrijk, want de heer dr. H. C. Prin sen Geerlings sprak over suikercultuur. Als gewoonlijk een voordracht mot lichtbeelden, die de lezing verduidelijkten. Wij hebben dezen avond veel geleerd om trent de suiker en haar bereiding. Een onder werp als dit, waarbij zooveel technische vraag stukken te pas komen, js niet gemakkelijk te behandelen. Dr. Prinsen Geerlings wist zijn auditorium echter te boeien en met groote aandacht, en belangstelling hebben we geluis terd. Hij vertelde ran de suikercultuur in haar vollen omvang op een vooral zakelijke manier, die geen oogenblik boven de bevat ting van den gewonen toehoorder ging, maar die zeer begrijpelijk was. Geen lange uit weidingen, wel een enkele maal een humoris tische zet, die deed lachen. De spreker van den avond vertelde ons en bet ons zien, hoe wij aan de twee soorten van I suiker komen, cue we kennen -. de beetwortel en de rietsuiker. Zij komen beide van planten, die buitengewoon suikerhoudend zijn, de heet- I wortel bijv. bevat niet minder dan 12 tot 17 pCt. suiker in zijn sappen, het suikerriet nog i Waar 't van komen kon. Dichter: „Ik ben niet erg wol, dokter. Mijn inaag deugt niet." Dokter (nadat hij don patient onderzocht hcoït)„U ia dichter, zegt u? Laat mij uw pennohoudcr eens zien... Hoe lang hebt u daarop zitten kauwen?" 'n Geluk. ZoontjeMoedor, is de inkt waar pa mee schrijft onuitwisclibaar P Moeder: Neen. Zoontje: Daar ben ik blij om, want ik heb juist don inktpot op Het karpet laten vnllén. Zijn xneoning. „Vader, ik bob onderweg een hoefijïor go- vonden I" „Gooi weg, jongen!" „En zo zeggen, dat het geluk beteekent?" „Ja, alleen als er een paard aan zit." Verkeerd begrip. Commissaris van politie: „En welk voor wendsel gebruikt uw man om u telkens te slaan f" Het slaohtoffer: „Hij gebruikt geen voor wendsel, meneer; hij noemt 'n stok!" Verkorte sportetijl. Do beroemde automobilist Baron van dor Stauk hoeft gisteren op een distontierit tus schen Brussel cn Bordeaux het wereldrecord en den nek gebroken. Aanbevelenswaardig. Pem.: nhoudater: „AU keninjoen van u ms kamers buiten zoeken, dan hoop ik dat u ::ar> me zult denken". Vertrckkendo pensiongast: „Dat lxdoof ik n, maar ik kan me niet herinneren, dat ik op 'i oogenblik tegen iemand icta heb!" In het restaurant. Gaat. Die erwtensoep lykt wel snert. K^jlnor. Wat zegt u van do snort? Gast. Dat dio «nort niet veel soep* is. Geen wonder. Barbier: „Uw haar begint erg grys to wor den, mynheer" Klant: „Verwondert me niks, onder jouw langzame behandeling". Als in oudon tijd. Hij bevond zich op verboden terrein en ont moette den eigenaar van den grond. Weet u dat u bier op mijn land wandelt? vroeg de eigenaar. Uw landfl Wel ik heb persoonlijk geen land ontvangen, en ik ban du# wol gc-Jwongèn op dat van 'n ander t« jagen. Maar hoe kwam u aan 't lapje grond? Dat erfde üt van mijn voorvaderen. En hoe kwamen die er aanP Die hadden or orn gevochten. Goed, besloot de ander. Dan zal ik er nu ook om vechten. En in een wip was de landheer uit 't zicht. iets meer, als wc ona niet vergissen. De natuur heeft die suiker natuurlijk aan de planten ge geven, omdat zij die noodig hadden voor hun ontwikkeling, voor de vorming van hun vruch ten vooral. Het eor6t werd van den beetwortel verteld, de suikerhoudende plant in de gema- tigdc gewesten, zoo ook in ons land. Zij is een tweejarige plant, die in den grooten zwaren wortel in 't eerste jaar 6uikcr verzamelt, dat zij in hot tweede gebruikt voor de vorming van dc bjoemen en het zaad. De mcnsch laat het echter niet zoover komen, tenzy men het zaad wil winnen, maar haalt aan 't einde van 't jaar, September of October, den wortel uit den grond. Wij kregen nu eerst den groei der bcctwortol- plant te zien, hoe ze gezaaid werd, behandeld terwijl zij in den grond zit en eindelijk daaruit werd gerooid, hoe de beetwortels naar de fabrie ken werden gebracht, daar schoongemaakt van modder en ander vuil en eindelijk, hoe op een zeer vernuftige, door de wetenschap uitgedachte manier, het sap er werd uitgetrokken. Toen we zoover waren, werden we naar de warme gewesten verplaatst, want het suikerriet wil alleen daar gedijen. Wy zagen een der groote suikerplantages op Java, waar er zijn van 45U0 bouws (ongeveer 36W) H.A.) en groo ter en wij woonden al de zeer interessante werk- zeamheden bij voor het planten, het onderhou den, het oogsten van het suikerriet. Een moei zaam werkje, maar dat rijke vrucht oplevert. Want het suikerriet bedruipt, z-ooals de heer Prinsen Geerlings zei, geheel zich zelf zijn breede bladen dienen voor vood6el der kar bouwen of buffels, die de wagens trekken, waarop het naar de fabrieken wordt vervoerd, het uitgeperste riet wordt als brandstof gebruikt in de suikerfabrieken zelf. Met zou ons te ver voeren, en ons ook niet mogelijk zijn, hier geheel uit te leggen, hoe de behandeling is; hoe de machines er uit oen, die in de Javaansche suikerfabrieken gebruikt worden. Uok hier echter, als bij de beetwortels, zijn het de sappen, waarom het eigenlijk is te doen, en die krijgt men hier op een andere wijze, n.l. door het riet, dat eerst geknakt wordt, uit te persen door het tuaxhen zware rollen te laten doorloopen, zoodat bijna al het sap er uit verwijderd wordt en op gevangen in vergaarbakken. In beide gevallen verkrijgt men dus suiker houdend sap. Zooals men bij 't suikerriet brandmateriaal overhoudt, geeft dc beetwortel ons nog de zoogenaamde pulp, een uitstekend veevoeder. Doch het sap is in beide gevallen de hoofdzaak en dit wordt nu vorder behandeld in de suikerfabrieken. De vraag is, hoe men daar uit dc suiker haalt. Gemakkelijk is dit met, en de wetenschap en de techniek komen er aan te pas .'t Eenvoudigste, 't gemakkelijkste, zou men zoo zeggen, was, het sap te verhitten het water verdampte dan en de suiker bleef achter. Doch zoo gaat dat maar nier. In dc eerst© plaats is dit sap in heide gevallen, maar vooral dat van den beetworteleneen vieze, troe bele brij, die er zeer onoogelijk en onsmakelijk uitziet. Daar weet men raad op, men voegt er kalkwatcr aan toe, bij het beetwortelsap meer dan bij dat van suikerriet, en krijgt dan onder in de ketels een zwaar bezinksel, terwijl boven op een schuim drijft met nog eenige ongerech tigheden. Midden in den ketel zelf bevindt zich dan een zuivere bruinachtige vloeistof, die men door een vernuftige constructie overbrengt in andere ketels of pannen. Nu kan men tot de verdamping overgaan. Doch ook daarbij is groote voorzidlUighaid en overleg noodig. Want door eenvoudig on der de dikke vloeistof een vuurte te stoken, zou men dio laten aanbranden en verbranden zelfs, kreeg men hoogstens een donkere, taaie massa. Men verwarmt de ketels door damp, door zeer bijzondere machines en haalt uit het sap zoo het water. Dan houdt men de sui ker over. doch nog niet onze witte, fraai ge kristalliseerde' suiker, waarmede wij onze koffie, thee en andere dranken en eetwaren verzoe ten, maar de bruine en bastaardsuiker. Door behandeling met waterdamp echter. in_ een centrifugaal-machine, weet men op zeer inge nieus© wijze het nog aanwezige water en de kleurstof uit de suiker te halen en vangt men deze op als onze bekende kostelijke witte suiker. De zeer belangwekkende voordracht werd meermalen met een iang applaus begroet. Dr.' Prinsen Geerlings heeft niet alleen getoond, dat hj het niet zoo licht begrijpelijke onder werp volkomen meester was, maar hij toonde ook meer dan eens, hoe hij de suikerbereiding een goed hart toe draagt en hij geraakte bijna in geest drift voor de suikerfabrikanten, die niet. als vele andere industrieelen hun fabrieksgehei men, hun nieuwe of verbeterde machines ver borgen houden, maar daarvan gaarne Biede nd eel ing doen ter verbetering der gewichtige suikerindustrie. Luitenant-generaal Neeteson. Men deelt ons mee: Luitenant-generaal Neeteson, inspecteur van den Landstorm, herdacht j.l. Woensdag zijn 50-jarigen militairen diensttijd. De opperbevelhebber vau land- on zeemacht, generaal S n ij d r begaf zich cUu voor middags met eene deputatie van de officieren van hot Algemeen© Hoofdkwortier naar het bureau van luitcnont-goncraal Neeteson, om dezen te complimcnteerc-n met zijn gouden dienstfoest. Insgelijks kwam de Minister van Oorlog, ver gezeld van zijn adjudant, den kapitein van den Generalen Staf, jnr. R e 11, den luitenant, generaal geluk wonschen, terwijl voorts onder scheidene opper- ©n hoofdofficieren ran hunne belangstelling deden blijken. Begrafenis generaal Punt. Groot was de belangstelling die Woensdag middag betoond werd by de teraardebe stelling op Oud-Eik en Duinen te 's-Gravon- hage van den gop. generael-majoor der artil lerie K. D. Punt Op de begraaf plan ta waren tegenwoordig generaal-majoor Kemper, de 8ouo-ohef van den Generalen Staf generaal-majoor Pop, de kolonel plaatselijke oommandnnt De Ridder, de kolonel der veldartillerie De Bruyn, de luit.-kol. Laata- man, v. d. Grindten en jhr. Róell, de majoor der Kon. Maréchaussé© Vermeulen cn de ma- ioor der artillerie Mnbhont. Voort# de gep. uit.-gen. De Waal, oud-inspecteur der bereden artillerie cn de gep. gen.-maj. Oolgaardt, de gep. generaal-maioor der cavalerie jbr. Van der Wyck, <16 voorzitter van do Nationale Veroeniging tot bevordering van de paardenfokkerij in Nederland Baron van Voorst tot Voorat, de gedolegeerde commis saris van het Conoours Hippiqno te 's-Graven- hage Van Hoboken, de heer Heidema, hoofd redacteur van „Het Paard" en Hasselman, secretaris van de Regeling6commis»ie voor de paardenfokkerij in Gelderland, benevens tal van gepensionneerde en actief dienende offi cieren van verschillende wapens en dienst vakken. Aan de geopende groeve werd, bij afwezig heid van den generaal-majoor Aberson, inspee. teur dor bereden artillerie en van den hoer Gooszen, voorzitter van de keuringscommissie voor de paardenfokkerij, die beiden verhinderd waren tegenwoordig te zijn? het woord gevoerd door generaal Kemper, die den overledene schetste als eon 6ieraad van het Nederlandocbe leger en van het wapen der artillerie, die bui tengewoon voel heeft gedaan toot de paarden fokkerij in het algemeen en voor het remonte- wezen van het leger in het bijzonder. De gep. generaal majoor De Bordes sprak ccn kort woord tot afscheid aan zijn onrergete- lijken vriend en de overste v. d. Grindten hul digde den overledene namena eenige officieren als een braaf kameraad ©n trouw vriend. D© stiefzoon van den generaal bedankt© namens de familie voor de laatate eer. Militaire Hulsvlijttontoonstelling te Ass«n. Ie Luitenont-Adj. G. A. Adriaansen, secretaris der Kegeiings-Commiasie, schrijft ons op Vrijdag uit Assens Hoewel bescheiden in omvang, biedt deze tentoonstelling die Zondag 25 en Maandag 26 Maart van 10—5 in den foyer van het Concert huis wordt gehouden, vel© fraaie werkstuk ken. Hoofdzakelijk zijn vertegenwoordigdde afd. houtsnijwerk, metaalarbeid, rietvlecht werk en schilder-werk. Gelet op den korten tijd van voorbereiding, do vele troepenverplaatsing, landbouwverlo- ven enz., is toch nog het aantal inzendingen uit de drie noordelijke prcvinciëën ongeveer 200. Daaronder trekt o.a. de aandacht aardig vlechtwerk door manschappen op de grons- waohtdetachementen vervaardigd. Deze ten toonstelling ondervond niet alleen van de militaire autoriteiten, doch ook uit de krin gen daarbuiten veel belangstelling. Niet min der dan 22 medailles werden beschikbaar ge steld buiten nog eenige bijdragen in geid. Zoo werden b.v. geschenken buiten -die van den Opperbevelhebber cn afd. O. en O. ont vangen van: den Commissaris der Koningin een verguld zilv. medaille; den territorialen be velhebber idem; den commandant 8 L. W. I., een zilveren medaille; <icn commandant depót I., id.; de Vrijz. Godsd. Ver. id.; Offic.eren Res. Bat. 1, idem; het blad „De Huisvlijt", een verg. zilveren medaille. Ook de heer Schuiten te Groningen en El lens, directeur der Rijksrietviecntscbool te Noordworde. hebben steeds grooten steun aan de HuisviijtbewegiDg onder de militairen hier in het Noorden verleend. Deze tentoonstelling, die een voortentoon- s tell ing is van de Centrale Huisvliitten toon stelling die vanwege den Opperbevelhebber in de volgende maand in Den Haag wordt geor ganiseerd. zal Zaterdagsnaxniddags 3 uur door den territorialen bevelhebber worden geopend. Tot bijwoning daarvan bobben toegang, be halve de genoodigden, alle officieren met hunne dames. Aan hen wordt van 35 door de regelingscommiasie een thee-concert aange boden, waartoe eenige dames en enkele leden Lyst No. 25 van de op de verschillende Veldpostkantoren aanwetige onbestelbare stukken, welke de rechthebbenden alsnog ondes- vermelding van het nummer dezer lijst, door tussokenkonisb van de Redactie van de Soldatencourant kunnen opvragen. b. Brief br. Briefkaart c. Courant d. Drukwerk Plaats van afzending 's-Gravenhage Goch-Boxtel B 's Hertogenbosch Volledig adres EXPEDITIE KANTOOR VELDPOST B. Mil.-korp. J. v. d. Maas, 1 Comp. VI sectie afd. A. Kromhoutkazerne, Utrecht. Militair J. Sack, Maliesingel, Loods en Utrecht. VELDPOSTKANTOOR No. 1. Mil. Joosen, 3 Comp. 3 Bar. Det. Veld- pioniors, Veldleger Landstormpl. Joseph Boshuizen hij de afdec- ling Wielrijders 's-Gravenhage. 1 Breda, J._C.. 3 Reg. V.ejdleger, P.en Haag. br. Aard van het stuk Antwerpen H engelo-Arnli em Sohoonorwoerd 's-Gravenhage Spekholzerheide Sittard Rotterdam Den Bosch Twjjzel Beverwyk Culemborg Rotterdam Ti el Waalwjjk Stadskanaal Nijmegen Rotterdam Groenlo Varsseveld Utrecht Almelo _5iiburg VELDPOSTKANTOOR No. 3. Everaerb, A,, 4-1II-14 R. I. Kervel, 3-II-3 R. I- Leeuw, F. B. de, 3 cie. Inf. Ill Div. Maes of Moes, 4-II R. I. 2 x Roukens, Johan, Korp. Hosp. Sold. 3 cie. Suackers, W., 111-13 R. I., Roermond. VELDPOSTKANTOOR No. 4. v. d. Berg, C. D., 4-II-16 R. I. Brugman, W., 4e Cie. Bniinsma, D., 1-1-9 R. I. Dekker, Cor, IV Divisie. Dekker, W., P-III IVe Divisie, do Dekker, J., Ie Cie. 4 Bat. v. d. Eyden, H., 1-III-18 R. I. Fryling, M., 2-1-20 R. I. Fischer, J. P., 2e Rat., 1 R, T IV Divisie, Janssen, Lamb., 1-111 IVe Divisie. Kamp. A., 3-III-18 R. L Kolkman, FI. H. J., 1-1 IVe Divisie. Luymens, H., IV Divisie. Meynders, H., 4-III-20 R. I. Toenhak. H., 1-1-2 R. I. IVe Divisie. ..ScJjuu£ie6&, B-, R. B Deventer Amsterdam Amsterdam Amersfoort Udenhout Njjmegen Wapeningen Amsterdam Eindhoven Harlinger.- Nieuweschans Souburg Amsterdam Schuurman, T., 1-II-18 R. I. Smit, J., Veldlegér, Tilburg. Vreeken, D., 4-III IV Divisie. Wegerif. J., 2-III-18 R. I. Weyl, K., 3-III IV Divisie. VELDPOSTKANTOOR No. 7. L. Becht, sergt. 4-III-3 R. I-, nagez. 40 L.W.I. VELDPOSTKANTCOR No. 11. Sergeant F. Aalders; 4-III-23 R. I. G. Feurkens, Wachtmeester Cav. Brig. Mil. W. Kool, le Cav. Recr. Depot, Kamer B 192, le Regiment, Amersfoort. Mol. J. W. Neys 3 Res. VI 23 R. I. Den Heer Broed Werff 's-Hertogenbosch 23 Niemve bij de compie gekregen. VELDPOSTKANTOOR No. 12. Sergt. F. J. Faav, 25 R. I. 2 sectie 3o Bat. •k> Div. Mil. M. do Groot, Troepen in Zeeland. Mil W. v. d. Hoonaard. 24 R. Grenadiers, 2 stuks. Amsterdam ValkenburgZ.n. Delft Groede Venlo Vlissingea Hilversum Nieuwdorp Oudgastel Maastricht Ams erdam 's Hertogonboacb Rotterdam 's Hertogenbosch Mil, J. Ysekoper, l-VLI-25, Schoenmaker. Mil. H. de Knikker, Troepen in Zeeland. W. J. Schepen, 24 R. I. 2 Cie. 2 batterij. J. W. Tapfer, 4 Comp, Sluis, pensionnaat. J. Ubbing, 25 R. I. Sergeant Valk Dishoek. 1 Comp. M. Verbeek, 1 Comp. 3 R. I. Veld-art., Oost- kapelle. R. Vereecken, 38 L.W.L VELDP08TKANTOOR No. 13. Antwerpen, C. 3 C. 3 B. 14 R. 3 Div. Boon. Josef, 4 Comp. Hl Bat. Veldpost, Oudenbosch. Comens, Const., 1 Bat. 6 R. 3 Comp. 3 Div. Hamilers, Leon, Kloosterkazerne Breda. Hofstra, T., 17 R. I. 3 Comp. 3 Bat. 3 Dir., Roosendaal. Roos, N"., 4 2 8 1 Veldleger. Verbeek, C„ 17 R. I. 2 Bon. 2 Cie. m Div., Etten. Vorts. H. v. d„ Kloosterkazerne Breda. »Wouda, Gerrit. 6 R.r2 Bat. 4 Comp. 4 PiT-, 2 stuks.' br. br. br. br. b, br. br.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3