2! EE. a DE SOtJ33ATE]VCOPRA]Xrlr xrctia SSondag1 10 Maart 1917 Zullen deze mannen ook nog in den oorlog komen? Onmogelijk is dit zeker lang niet; wij zien .hier nl. voor ons Amerikaansche soldaten en wel marine-infanterie oftewel mariniers. Lichtvaardig gaat. de Amerikaansche regeering, met name president Wilson, echter niet in den krijg, maar toelaten, dat telkens weer Amerikaansche schepen getorpedeerd worden, zal Amerika zeker niet. En als het tot een oorlog komt, zal de vloot wel het eerst in den strijd gaan en dus ook de mannen hierboven afgebeeld. Tsaar Nlcolaas II. Nico laas 11 Alexandrowitsj werd den 6deu Mei 186S to Potrograd geboren, als zoon van Alexander 111 Alexandrowitsj, besteeg den 20stcn November 1894 den troon na den dood zijns vaders en word den 14den Mei 1896 to Mosc-ou gekroond. Hjj huwde 14 November 1894 to Moscou prin ses Alice van HessenDarmstadt als tsarina Alexandra Feodorowna genoemd (geboren 25 Mei 1872, die hem vijf kinderen schonk: Olga Nioolajowna, geboren te Tsarsl^ojo- Selo, 3 November 1S95; Tatiana Nioolajewna, geboren te Pcterkof, 29 Mei/1897; Anastasia Nicolajcwna, geboren te Peterhof, 5 Juni 1901 eu Alexis Nicolajowetsj, geboren te Peterhof, 30 Juli 1904. Uit de regeringsperiode van Nicolaas II brengt de „Tel." nog het volgende in herin nering: Wat de buitenlancLsche politiek betreft, is het interessant te herinneren, dat Nicolaas II in 1896 bij een bezoek van den Franschen pre sident het noord „nations ailiées" uitsprak, waarbij hij tegelijkertijd verklaarde, dat het doel van het bondgenootschap was den vrede te bewaren. Met Oostenrijk werd een verdrag gesloten, om Turkije tegen do Balkans ia ten, dio da stichting van een groot-Bulgaarsch rijk wenschten, te beschermen. In Azië trachtte Rusland zijn invloed steeds uit te breidenzoo werd in 1896 een verdrag gesloten, dat de voortzetting van den Siberi- 6o!#;n spoorweg door Chineesche Mnndsjoerij* waarborgde. In 1897 bezetten dc Russen de Chineesche haven Porti Arthur. Met Japan waarborgde het de onafhankelijk heid van Korea. Den 2-kh Mei 1S99 Het de afgetreden tsaar aan de vertegenwoordigers van alle te Petro- grad geaccrediteerde mogendheden een voor stel tot ontwapening overhandigen. In hetzelfde jaar kwam op zijn voorstel de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage bij een. Tijdens den Boxeropstand werd Mandsjoerije door Rusland bezet: De spanning tusschcn Japan en Rusland nam steeds too.; cr werden geruimen tijd on derhandelingen over de Mandspoerijsclio Icwes- tie gevoerd, die echter geen reslutaat oplever den, daar Rusland geen inmenging van Japan in zijn verhouding tot China duldde. Alles wees op een naderenden oorlog. Den oen Febr. 19(U brak Japan do diplomatieke betrekkin gen dan ook af en ging zonder voorafgaande oorlogsverklaring tot. den aanval over. Zoöals bekend, was Rusland niet org geluk kig in dezen strijd nadat Port Arthur geval len. de Russische legers achter Mookden terug geslagen waren en de Russische vloot leelijke klappen had gekregen, moest Rusland bij het vredesverdrag van Portsmouth van 5 Sept. ■1905 het Zuidelijk gedeelte van het eiland Saehalin afstaan, hot paoktgebicd Kwan-tung aan Japan overlaten en afstand doen van z:jn aanspraken in Moendsjocrije en Korea. Deze ongelukkige afloop van den oorlog had het vertrouwen van het volk in dc regeering aan het wankelen gebracht. Er hadden niet alleen vele aanslagen van anarchisten plaats, maar ook de meer gematigde partijen gaven uiring aan hare ontevredenheid. Vooral in de fabricks- en universiteitssteden trachtten de arbeiders en studenten door stakingen en op roeren, den tsaar tot. het geven van een grond wet te bewegen. In Polen en Finland verlang de de bevolking autonomie, in hot leger en Op de vloot kwam het dikwijls tot muiterijen. De arbeiders verlangden aanvankelijk eco nomische verbeteringen en begonnen werk stakingen op "route schaal, onder leiding van tien priester Gapon. Den 22en Januari 1905 trokken duizenden ongewapende arheiders naar het winterpaleis, om den tsaar oon ver zoekschrift te overhandigen. Deze nam liét echter niet aan; heb volk ont ving bevel, liet plein onmiddellijk te ontrui men. Een bloedige botsing was het gevolg. Ga- pon ontsloeg dc Russische onderdanen van de gehoorzaam beid aan den tsaar. Trepow werd tot gouverneur-generaal van Petrograd benoemd. Dc opstand sloeg naar verschillende doelen tan het land over. Eenige beloften van den tsaar, betreffende vrijheid van godsdienst, verzachting'van de censuur, het in uitzicht stellen van ren grondwet, kon den de rust niet doen terugkeerendeze keer de eerst terug, toen een oekasc van 30 October 299-5 een Rijksdocma bijeen riep, om over dc noodige hervormingen te beraadslagen. De Doemn werd den lOen Mei 1906 door den tsaar geopend, doch wegens oversriirijdüig van haar bevoegdheid den 21 en .Tul: Weder ontbonden. Een nieuwe Doen;a werd 5 Maart 3997 -bijeengefocpendoch ging reeds den 16en Juni uiteen. Den 14en Nov. kwam een regeeringsgezlnde Doema bijeen. Intusschen waren er eenige agrarische wetten verschenen, waarbij do boe- Ten domeinen en kabinots-landerijen ontvin gen. Den 30en Juli 1907 sloot Rusland een ver drag met Japan, dat de integriteit van Obina waarborgde en liet vischrecht aan de kust tan Oost-Azië regelde. Den 31 en Aug. van hetzelf de jaar werd in een verdrag met Engeland do belangensfeer in Perziö, Afghanistan en Thi bet afgebakend. Ten gevolge hiorvan word de verhouding tot Engeland steeds vriendschap- pel ijker en nadat Oostenrijk in 1908 Bosnië en Herzegovina ingelijfd had zocht Rusland nau were toenadering tot Engeland en Frankrijk. De gebeurtenissen onmiddellijk voot het ■uitbreken van en tijdens den oorlog liggen nog zoo verseh in het geheugen, dat wij zo hier piet nog eens ter sprake brengen. De houding van grootvorst Nikolaas. PETROGRAD. Grootvorst Nikolaas seinde aan Rodzianko dat hij in over eenstemming met den chef van den genoralen staf Alexejef dén Tsaar had verzocht, ten erndie Rusland te redden en den oorlog tot een goed einde te bren gen, het eenig mogelijke besluit zou nemen in de tegenwoordige noodlottige omstandig- heder o Eenh8ld van leger on volk. PETROGRAD. Rodzianko sprak per soonlijk de meeste troepen, dio voor de Doema aankwamen toe. Hij hield vlam mende patriotiscke redevoeringen, waarin hij nadruk legde op de eenheid van volk en leger, waardoor Ruslands macht en zege praal zouden "wordén verzekerd. De troepen van Tsarskoje Selo. PETROGRAD. Dq wacht van- het paleis Tsarskoje Selo heeft zich overgegeven aan de vertegenwoordigers van de nieuwe regee ring, die zo met geestdrift begroetten. Gevangen genomen regeeringspersonen. PETROGRAD. Het huis van baron Frederiks, den minister van het keizerlijk hof, is in brand gestoken. Onder de gevan gen genomen autoriteiten bevonden zich ook de metropoli taan van Petrograd, Pitirim, Koerlof, de adjunct van den mi nister van binneniandsche zaken, de oud- minister van oorlog Sockhomlinof. De minister van binnenlandsche zaken, Protopopof, begaf zidh ze'f naar de Doema en gaf zich aan het ooniité over. PETROGRAD. Het Comité van de Doema liet den oud-minister van handel prins Sjakhoosky gevangen nemen. Het comité gaf eveneens last den oud-miuister van' oorlog, Soelchomliasf gevangen te ne men eu naar de Doema te brengen. Toen do soldaten, die de Doema bewaak ten, de aankomst van Soekhomlinof ver namen, eischten ze met heftigheid dat hij aan hen zou worden uitgeleverd opdat ze met. hem zouden kunnen afrekenen. De af gevaardigden hadden v de grootste moeite om de soldaten te bedaren. Intusschen ble- van dezen er op staan, dat de epauletten van SoeJshomlinofs uniform zouden worden ge rukt en hieraan onderwierp de oud-minister zich zeer lijdzaam Verzet van de aanhangers van het ancien regime, PETROGRAD. De kalmte keert snel te Petrograd terug. Toch zijn nog vele daken en zolders van huizen bezet door aanhan gers van liet ancien regime, die op den te rugkeer hiervan hopen en op troepen en inwoners vuren. Op last van het uitvoerend comité doorzoeken soldaten zolders en da ken en verwijderen ze alle verdachte indi viduen. BELGfE. De gedeporteerde Belgen. BERLIJN. Bekende Belgen van verschillen de richtingen hebben onlangs aan den Duitsehcn Keizer het verzoek gericht een einde te maken aan de opzending van massa's Belgische arbei ders naar Duitschland en de daarheen gevoer de Belgen terug te doen brengen naar hun vaderland. Aan de ondorteekonaars van het verzoek schrift is thans medegedeeld, dat de Keizer aan den gouverneur-generaal en de andere betrokken autoriteiten een grondig onderzoek heeft opgedragen en dat hij zich. de beslissing voorbehoudt tot het onderzoek beëindigd zal zijn. Intusschen heeft de Keizer bevolen, dat de ten onrechte ajs werkloos naar Duitsch land gobrnolite personen onmiddellijk, voor zoover zulks nog niet het geval is, naar Bel gië terug gezonden zullen worden eu dat de gedwongen opzending van wcrklooze Belgen naar Duitschland tot nader order zal worden gestaakt. ENGELAND. De hertogin van Connaught f. LONDEN. De hertogin van Connaught, een tante van koning George van Engeland, is overleden. FRANKRIJK. Van he' Westelijk Qorloestarrein. Het Engelsch-Fransch offensief. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt: „Ten noorden van het Ancre-dal is onze linie vooniitgolegd over een front van anderhalve mijl ten Z.W. en ten W. van Bapaume. Wij maakten ook weder vorderingen op een front van meer dan 2000 yards ten Z. van Achiet le Petit en bezetten 1000 yards loopgraaf van den vijand ten Z.W. van Eesart. In den loop van Donderdag mislukte een poging van een vijandelijke af dealing ten N. van Atrecht om onze linies te bereiken. PARIJS: Onze varken ni ngs patroui les voerden tusschen de Ancre en de Oise na een hevige artillerievoorbereiding op verschil lende punten overvallen op het vernielde vijandelijk front tot in de derde loopgraven- rij uit. Op een dier punten drongen zij ten oosten van Canny-sur-Matz 800 me ier diep een 1>osch binnen, bij welke gele genheid zij gevangenen maakten. Bij granaat-gevechten bij Maisons de Champagne gelukte het den Franschen ver schillende verbindingsloopgraven binnen te dringen en te bezetten. BERLUN. Officieel. Bij regenweder bleef het artillerievuur op de meeste deelen van het front gering. In Champagne kwamen Frausche aan vallen op de n.w. helling van hoogte 185, ten z. van Ripont, niet tot ontwikkeling. Verkenningstochten ia het Sommegobied en op den westeli jken Maasoever, waar een Franse,li o veld wacht, ten z. van Cumièree op klaarlichten dag werd opgelicht, brachten oen aantal gevangenen binnen. De gevechten om Bapaume. Naar Router meldt werd uit hot Engelscho hoofdkwartier aan dc „.Morning Post" geseind, dat do Engolscho aanvallen op do Bapaumodioogto.il onafgebroken voortduren en dat do vijand zich nu genoodzaakt ziet over eon brooder© strook terug to trokken. Do En golscho patrouilles' zijn doorgedrongen tot dc hellingen tusschcn Grevillus en Achiet-le-Petit. Het loopgra venstelsel Bapaumo-Roquiguy wordt overal door onze artillerie beheeredit, terwijl de infanterie de niouwe linies ter ver dediging inricht, De weersgesteldheid kon moeilijk ongunstiger zijn; de troepen verdienen allen lof voor hetgeen zij tot stand weten to brengen onder geweldigen stortregen. In do onderkomens in het Loupartbosch zijn explosiefstoffen met lonten gevonden, maar blijkbaar zijn do Duitsche achterhoeden in hun arbeid gestoord door het Engolsche artillerie vuur. Het bombardement van het Loupart bosch duurde twee dagen en twee nachten. In een smallen sector werden Zondag en Maandag 30.000 projectielen, grootendeels van zwaar kaliber, geworpen en dat was nog niet eens het maximum. De voorste Engelsche patrouil les vonden de Duitsche loopgraven vrijwel totaal vordrevendo draadversperringen waren als door een reusachtige schaar doorgeknipt. Woensdagavond trachtten sterke vijandelijke afdeelingen tovergeefs voor Biefvillers en Bi- hurcourt door opmarcheeren de Engelscko in fanterie tegen to houden. De Engelscken trok ken door eu spoedig daarna waren onze nieuwo linies stevig bezet. De correspondent van de „Daily Chron." meldt, dat het slagveld bij het Loupartbosch bezaaid is mot lijken van Duitschers, vele half- vorbrand. Op een front is de geheole Duitsche1 bezetting door het Engelsche artillerievuur go- dood. Er liggen ook wel enkele Engelsche doo- den, maar verreweg het meerendcel zijn Duit- Beliers. De correspondent meent, dat het En gelsche artillerievuur de Duitschors dwingt voortdurend weder terug te trclcken. Eten tol. vaii Reuter's bijz. dienst uit het Britsche hoofdkwartier meldt nog, dat de Britsehc troepen nu opereeren in golvend, be- boscht en groen terrein, dat betrekkelijk wei nig heeft geleden van hot granaatvuur; blijk baar zijn de Duitschers hier gedwongen plotse ling dezo plaatsen te verlaten. De troepen zijn zeer verheugd weer uit de toteal verwoeste streken in een wat minder woestijnachtig ge bied te komen. De retïreerende vijand Iaat grooto hoeveelheden munitie en levensmiddelen achter. Uitnemend werk wordt verricht door de pioniorsatdeelingen, die uitstekend zorgen voor de snelle bruikbaarmaking en aanleg van wegen en spoorlijnen. De snelheid, waarmede de Engelschen in staat zijn hun artillerie en muniticvoorraden te doen volgen, moet de Duitschors in verwarring brengen. Minister Lyautey treedt af. PARIJS. Tengevolge van incidenten, in de Kamer voorgevallen bij dè bespreking van den vliegdiensb, is de minister van oor- log, generaal Lyautey, afgetreden. PARIJS. Admiraal Lacaze is ad interim tot minister van oorlog benoemd. Laborï. f PARIJS. Feraand Labori, de welbekende advocaat, is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 57 jaren overleden. Hij was niet alleen bekend als ©en welsprekend ad vocaat, vooral na de Dreyfus-zaak, maar ook als uitstekend rechtsgeleerde, letter kundige ën politicus. De aviateur Mandinand. Onzo Parijscké correspondent seint, dat do kapitein-aviateur Mandinand, die, nadat hij een Zeppelin naar beneden had geschoten, in de Noordzee in Nederland moest landen en daar éenigen tijd geïnterneerd is geweest, in een luchtgevecht bij Belfort, is gesneuveld. Na zijn ontvluchting was hij weder in dienst getreden bij het Fransche vliegwezen. Hij ging door voor een der uitstekendsto bestuur ders. RUSLAND. Van hst Oostelijk oorlogsterrein De strijd op het Oostfront. BERLIJN. Officieel. Front-prins Leo poldBij Witoniez, aan den Stochod, en bij Jamnitsje, ten z. van den Dnjester, wer den ondernemingen onzer verkenningstroc- "pen met succes uitgevoerd. Meer dan 100 gevangenen en vele mitrailleurs werden binnengebracht. LONDEN. De admiraliteit ontving draadloos het volgende Russische legerbc- richt: De vijand deed des nachts een aanval op do genomen loopgraven ten zuidwesten van Brzozany. Eon tegenaanval van ons verdreef hem met zware verliezen. TURKIJE. In Mesopotamia. LONDEN. Officieel. Een voorgesehovon Engelsche afdocling heeft een punt bereikt 30 mijl stroomopwaarts van Bagdad. Er zijn maatregelen genomen om gedurende het aanstaando wassen van de rivier ovcr- strooniing van do stad Bagdad te voorkomen. Do fabriek van kleïae wapens 'aldaar is in uitstekenden toestand, in de spoorwegwork- plaatsen' staan zeer bruikbare, onbeschadigde machines, o.a. vijf locomotieven en veel rollend materieel. Er is een grooto massa munitie gevonden. Do kanonnen, die de Engebehen in 1916 bij Koet verloren, werden to Bagdad terugge vonden. PERZIÊ. Kermar.sjah genomen. LONDEN. Naar wij vernemen hebben do Russen Kormansjak genomen. AfiEXICO. Carranza herkozen. Naar do New-York Herald" meldt is Carranza, zonder incident, tot president der V. S. van Mexico herkozen; in Tam- peco werden., uit zorg voor de petroleum- bronnen, Amerikaansche bewakers aange steld. VEREENIGDE STATEN. Een ultimatum der spoorwegarbeiders. NEW-YORK. De bonden van spoorweg arbeiders hebben een ultimatum verzonden waarin zij dreigen a.s. Zaterdag tot staking te zullen overgaan, tenzij d© aohturendug en oen evenredige betaling voor overwork worden toegestaan. Naar verluidt is president Wilson van plan in te grijpen en van beide partijen concessies te oiscben. Een staatsgreep in Costa Rtca. Excelsior bevat een bericht over een staatsgreep in Costa Rica. De president van de republiek werd ten val gebracht en zocht zijn heil in het gezantschapsgebouw der Ver- eenigde Staten. Volgens het Parijsehe blad is hot weinig waarschijnlijk, dat de Ver- canigde Staten van plan zijnom aan dc anarchie, die den plannen van Duitschland ten goede komt, een einde te maken door de nieuwo rervolutionnaire beweging to erken nen. PERU. Revolutie in Peru. Do New-Yodc Herald" vernoemt uit New-Orleans, dat in Poru een revolutie uit gebroken is, waarbij hevig gevochten wordt. Het bericht wordt uit Geneve aan het „Bcrl. Tageblatt" geseand. De ,,N. R. Ct." meldt vorder,'dat volgens de „Agenda Americana" do verkiezingen daartoe aanleiding gaven. Deze leidden op tal van plaatsen tot bloedige botsingenDo aanhangers van ver schillende candidaten vochten hun mee- ningsverschïllen met de revolver uit. Een candidaac is gedood, een andere gewond. Do regeering heeft de partijleiders aange maand zich bedaard te houden. Minister Garcia Bedoya is wegens het voorgevallene afgetreden. Volgons een later bericht zou de heele regeering van Peru er ten gevolge van de verkiezings-onlusten het bijltje bij hebben, neergelegd. In Lima zorgen soldaten voor het bewaren van de orde. CHINA. China breekt de betrekkingen met Duitschland af. WASHINCTGN. De Chineesche regeering heeft de diplomatieke betrokkingen met Duitschland afgebroken. WASHINGTON. Het departement van marine heeft bericht ontvangen, dat de Gki- necizen de Duitsche handelsschepen te Sjanghai in bezat hebben genomen en dat de bemanningen aan wal zijn gebracht en onder bewaking gesteld. Naar wij vernemen, zijn cr 13 schepen, samen motend© 35.Q00 t., in beslag geno men. Onze scheepvaart. Naar wij vernemen is door het Land- bouw-Export-Bureau bericht ontvangen, dat de vanwege de Engelsche Regeering aangehouden schepen mot voedingsmidde len en kunstmest zullen worden vrijgelaten. Naar men thans aan het Correspon dentiebureau mededeelde, is de Woens- damiddag verleend© vergunning voor schepen, die dien nacht naar Amerika zou den vertrekken weder herroepen. Aan de roederijen is thans medegedeeld, dat de schepen niet mogen uitvaren. Een rtloorsch schip bevrijd. Men meldt ons uit Maassluis: Het Noorsche stoomschip Avance" is biuneu drie mijlen van het vuurschip „Maas' door een Duiteclion torpedojager aangehouden. Der bemanning werd order gegeven naar Zee-brugge op te stoomen. Het is daarna ontzet door een andaren torpedojager, waarvan de kapitein ver moedt dat het een van Nederlandsche na tionaliteit was. S.S, „La Campine'3 getorpedeerd. Men deelt ons mede dat het stoomschip „La Campine", dat uit Rotterdam uitge varen is, in de Noordzee getorpedeerd is. De geheele bemanning, bestaande uit 32 man,.is aangebracht op het lichtschip Dog- gor&bank-Zuia. Donderdag zou zij daarvan werden afge haald. (Het s.s. ,La Campine", 10 dezer van Rotterdam via Halifax naar New-York vert rokken, was groot 2595 br. t., werd gebouwd in 1890, en behoorde aan de Am er. Petroleum Company, te Rotterdam. Red.) Het Haagsche Correspondentiebureau meent te vreten dat volgons de bemanning van hst getorpedeerde stoomschip „La Campine" dit schip het ongeval zou getrof fen hebben in de vaargeul waarin veilig kon worden gevaren, maar dat volgens de Duitsche lezing de torpedeering zou zijn geschied in het verboden gebied. Men seint ons uit Rotterdam: De sleepboot „Thames" is uitgegaan om de bemanning van het getorpedeerd© stoom schip „La Campine" van het lichtschip D.oggersbank-Zuid af t© halen en naar Rot terdam te brengen. Iloawel een definitieve booordeoiing van het geval eerst zal kunnen plaats hebben wanneer de bemanning hier is, vernemen toch reeds van deskundigp zijde, dat er van twijfel of dit in ballast zijnde schip bestemd van een neutrale haveai naar een neutrale haven in de al dan niet gevaarlijke zone is getorpedeerd nauwelijks sprake kan wezen omdat het schip volgens berekening de vaar geul TerschellingUdsire reeds was gepas seerd en zich juist in de vrije aco bevond toen de daad werd verricht. De gestrande Duitsche duikboot. Do Nederlandsche regcering hooft aan de Nieuwe Berging Maatschappij to Maassluis opgedragen de op .de Hinder gestrande duik boot vlot te brengen en aan do Marinewerf to Hellevoet-sluis af te lovcron. Gewapende koopvaardijschepen. Reuter seint uit LondenDo afge vaardigde Hunt stelde in het Lagerhuis do vraag of de Nederlandscho regeering wei gert toe te laten, dat een Engelsoh schip op de gewone wijze gebruik maakt van een Nederlandsche haven, wanneer dit schip met een kanon bewapend is tegen aanvallen van onderzeeërs. Lord Robert Cecil, do minister van blok-, kade, antwoordde bevestigend en deelde verder mede, dat te dezer zake tusschen de Engelsche en de Nederlandsche regeeringen besprekingen worden gevoerd. Schipbreukelingen aangebracht. Heb onderzoekingsvaartuig bij Hollovoetsluis hooft aangebracht 34 man, zijnde schipbreu kelingen van het Noorsche stoomschip „Da- van^er". Nader meldt men ons: Donderdag werd te Hellovooleluis aungobraeht de bemanning van het Noorsche stoomschip „Davanger", dat Woensdagmiddag ongovcor 40 mijl buiten de kust door oon Duitsche duik boot met bommen tot zinken is gebracht. De opvarenden hebben zich gered in eigen booten, waarmede zij naar het onderzoekingsvaartuig to Goerco zijn geroeid, dat zo mstormorgen heeft opgenomen. Zij vertrokken hedenmiddag naar Rotterdam. De bemanning bestond uit 34 koppen, onder wie zich ook de vronw van den kapitein bevindt, en verkeerden bij aankomst allen in goeden staat. De „Davangcr" was op reis van Ncw-York naar Rotterdam. Omtrent hot Noorsche stoomschip „Davan ger", Waarvan do bemanning te Hellevoet- sluis werd aangebracht, vernomen wij nog, I dat hot 22 Januari .vat New-York was ver trokken cn 8000 ton gor.- t aan boord had voor de Nederl. Gist- en Spiritus Fabriek te Delft, welke lading aan do Rottordamscho beurs voor 2 millioon gulden was verzekerd. Do „Ares". BLijkens nader ontvangen berichten is, op I twee Chineozou na, <le geheole bemanning van het onlangs gotorpedoerdo stoomschip „Ares" van de Nedorlandsch-Indische Tankstoomboot- Maatschappij to 's-Gravenhage gered. De „Alconquin". WASHINGTON. De 11iot-officieele op vatting op grond van de eerste berichten omtrent de vernieling van de Algonquin" is, dat het incident, ofschoon het zeer ern stig is, tcch waarschijnlijk geene verande ring in den tegenwoordig tusschen de Ver- eenigde Staten en Duitschland bestaanden toestand zal teweeg brengen. In den grond geboorde schepen. BERLIJN. Opnieuw zijn door Duitsche onderzeeërs 17 stoomschepen, twee zeilsche pen en drie treilers, samen metende 4S,150 br. reg. t., in den grond geboord. Een der Duitsche onderzeeërs vernietigde bovendien een vijandelijken kleinen kruiser met drie schuine schoorsteenen en een schip, de ,,Q 27", dat als onderzeeërsval was in gericht. Van laatstgenoemd schip werden een luitenant, ©en dekoffieier én vier man, onder wie ©en zwaar gewond, gevangen ge nomen. Binrcsniand. Hofberichten, H.M. de Koningin heeft haar adjudant den kapitein De Josselin de Jong aange wezen om Haai- te vertegenwoordigen bij dè uitreiking van oen vaandel aan het Land- stormkorps „Stelling van Amsterdam", op 21 Maart e.k. des middags te 3 uur in het Stadion te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder woonde Woensdagavond in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen het Mengelberg-con cert bij. Bezoek van Z. K. H. den Prins. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens Za terdag 24 dezer bij te wonen do plechtigheid der o-jaarlijkscho uitreiking ven de De Rnytor- medaille door de stichting „Fonds voor do Do Ruytermedaille", waarvan do Prins eere-voor- zitter is. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Interpellatie Kleerekoper. In de Tweed© Kamerzitting van jl. Donder dag was a^n de orde do behandeling van liet verzoek van den lieer Kleerekoper om verlof tot het richten, van vragen aan den Minister vau Oorlog over een door hem op den publïeken weg in Den Haag waargenomen wijze van han delen van een hoofdofficier tegenover een min deren militair.*) De heer DUYMAER VAN TWIST acht hot feit ernstig genoog, doch zou liever wenschen, dat de heer Kleerekoper schriftelijk den Minis ter verzocht naar deze aangelegenheid een on derzoek in. to stollen on do resultaten daarvan de Kamer mode to deelen. De heer KLEEBEKOPEIt ucht het noodza kelijk, dat in dezen zorgelijken tijd ten over staan van het -volk den Minister wordt ge vraagd: wat is met dien hoofdofficier gebeurd 'i Dat is van belang voor do rechtszekerheid onzer landskinderen. Wie zich tegen deze in terpellatie wil verzetten, ga zijn gang. Het volk zal erover oordeelen. In elk geval dient do interpellatie spoedig gehouden te worden. De heer DUYMAER VAN TWIST repli ceert. De heer ELAND acht het gepleegde feit zoo in 't oog loopend afkeurenswaardig, dat hij in dit bijzondere geval wel een interpellatie ge- wenscht acht. De heer DE SAVORNIN LOSHAK meent, dat eerst dient' vast to staan, dat het feit inderdaad gepleegd is. Wo hebben thans alleen do verklaring van één getuige. Over een feit dat den Minister niet bekend is, kan ook bezwaarlijk geïnterpelleerd worden. De heer BEÜMÈR zegt, dat het do rechterzijde niet te doen is om onrecht in den doofpot to stoppan, maar alleen om te voorkomen, dat geïnterpelleerd wordt over een feit dat niet vaststaat. Spreker heeft hooren vertellen, dut do heer Kleerekoper het z.g. feit slechts van hooien zeggen heeft. Spre ker vraagt hom hieromtrent nadere inlichtin gen. Do heer KLEEREKOPER dankt den lieer Eland voor zijn steun. Wat spreker thans vraagt is het allerminste wat liet volk van Nederland van zijn vertegenwoordigers kan verlangen. Spreker heeft hob feit geobserveerd en verschillende personen, dio er schuimbekkend van getuige waren, hebben zich aan spreker als getuige opgegeven. Als spreker verlof krijgt tot het houden van zijn interpellatie zal hij beginnen den Minister schriftelijk in kennis to stellen van het relaas van feiten, door spreker en andere getuigen waargenomen. De,Minis ter zal daarop dan in 't openbaar kunnen ant woorden, waardoor het volk zal kunnen worden gerustgesteld. De heer DE SAVORNIN LOHMAN repli ceert. De VOORZITTER merkt op, dat do eenige weg om een officieel onderzoek te verkrijgen is, het stellen van een vraag, of liet houden van een interpellatie, liet Kamerlid dat het onderzoek wil, moet zelf do keus doen. De hoor DE SAVORNIN LOHMAN zegt, dat alleen als do Minister zelf een feit ge pleegd heeft, men te doen heeft mee een ministerieel© handeling waarover geïnterpel leerd kan worden. De heer J.OEFF zegt. dat. hetiutor- pellatierecht is oon grondwettelijke instel ling, hot vragenrccht niet. Men kan nu mot het mindère hotzelfdo bereiken als met het meerdere. Daarom geeft spreker de voor keur aan het vragenrccht in dit geval. Het is minder gowensoht in den mobilisatietijd dor- geiijke dingen coram populo te bespreken. Heli houden van een interpellatie ware thans praematuur. De aanvraag daartoo dient dus niet ingewilligd. De heer MAROllANT zegt, dat do Regeering krachtens do Grondwet verplicht is de Kamer de verlangde inlichtin gen te geven. Do Kamer heeft het recht op de meest ruime wijze van deze bevoegdheid gebruik te maken. Het doot niet ter zake of de feiten vaststaan. De eerste vraag bij een interpellatie is gewoonlijk: zijn de feiten juist-? Spreker hecht overigens meer waarde aan een door een medelid waargenomen feit, dan aan een willekeurig dagbludboriebt. Spreker hooft geen bezwaar, dezo zaak in 't publiek te be handelen. Dit feit is iu 't publiek gebeurd. Het is van publiek belang dat do Regeering in staat gesteld wordt de onrust die dit feit in den lande verwekt heeft weg' te nemen en liefst zoo spoedig mogelijk door een interpel latie. De heer KLEEREKOPER tripliceert. Elke grens van het interpellatierecht is willekeurig. Met klem en kracht komt spreker op togen hetgeen de heer Looff hooft gezegd. Inplaats, dat de heer Looff de onrust wil wegnemen door een publieke bespreking, zegt hij: de geest in het leger lijdt daaronder. Dat is de dingen, op Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatiên, Dankbetuigingen, Mens'a Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier, Artistiek Stempelwerk B. van Mantgem, HoSleverancics Singel 562. boek Vijzelstraat, Amat den kop zetten. Het volk moet daarover oor deelen Do heer DE SAVORNIN LOMAN dupli ceert. Over het voorstel om den heer Kleerekoper het gevraagde verlof te verleenen, staken de stemmen. Kr zijn 27 stommen vóór en 27 tegen. Do OORZ1TTER deelde mede, dat nu Donderdag opnieuw over hot voorstel gestemd zal worden. (Men zie hiervoor onder Laatste Berichten.) J.l. Woensdag langs de Lnpge Poten komende, bemerkte liet Kamerlid Kkere- koper, zoo werd in de bladen gemeld, in die straat twee korporaals van de Roode Kruis-afdeeling, die een zieken militair ge leidden. Een hoofdofficier passeerende, salueer den 4o korporaals dezen, maar de zieke mili tair, ais staande onder geleide, bracht niet het saluut. De hoofdofficier "trad daarop op dezen militair toe en sloeg dezen do kepi van het hoofd. Mr. H. J. Smldt f Te 's-Gravenhage is. overleden op ruim 85-jarigen leeftijd <le oud-Minister van Justitie rar. H. J. Smidt. Hij heeft twee malen het ambt van Mi nister van Justitie bekleed, eerst in het Minister;©-Kappeyne van de Coppello en wel van 3 November 1877 tot 20 Augustus 1879 eu later in het kabinet-Tak van Poortvliet van 21 Augustus 1891 tot 9 Mei 1894. lederzaken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is Th. Brouwers, ond. te Raalte, ing. 24 April a.s., tijd. benoemd tob ond. b/d opl. v. leerl.-onderoff. b/d zeemacht. Bij K. B. is benoemd b/d landmacht tot res.-ofï. v. gez. 2de kl., de arts IJ. J. J. v a n der W e r ff. Bij K. B. is b/h leger in N.-I. benoemd en aangest. tot off. v. gez. 2de kl., de arts J. G. Nass y. Bij K. B. ismg. 15 Maart, aan le-luit. P. G. Rap p, 20ste reg. inf., ten gevolge van lichaamsgeur, onacr toekenning van een pen sioen va.n 518, eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Verlof voor Israëfictische militairen, In verband met heb gestelde in de 2e-, alinea van punt 8o van de -gewijzigde Leger-Ordcr 1916 B. lol, wordt het volgende ter kennis gébracht: Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, moet aan Israëlietischo militairen, die niet in eene tuchtklasse geplaatst zijn, of op de hierna te noemen feestdagen en de daaraan voorafgaande dagen waarop eventueel wordt gereisd, niet onder straf verhoeren, door com pagnies- (ofecadrons-, batterij-, fort-, detache ment»-) commandanten en voor zooveel officie ren betreft door hun naast hoogeren chef, tot viering van het Israëlietisch Paaschfcest voor zooveel de noodzakelijke diensten zulks zullen toelaten gelegenheid worden gegeven indien zij dit wenschen, de feestdagen 7 en 8 April, alsmede 13 en 14 April a.s., in hunno gezinnen te vieren, en wel door hun vrijstelling van dienst of verlof te verleenen, zoodanig, dat zij niet na het invallen of voor het eindigen van de feestdagen behoeven te reizen. De volgens het vorenstaande te verleenen ver loven komen tot een gelijk aantal dagen (do reisdagen niet inbegrepen) in mindering van de algemeee verloven door don opperbevelheb ber van land- en zeemacht toegestaan. In garnizoenen, kantonnementen en verdedi gingswerken, waar het aantal Israëlieten een belangrijk deel der sterkte bedraagt, behooren in verband met de aan militairen van andere gezindten tc verkenen algemeene verloven voor zooveel noodig het vrnef cn de gelegen heid '-misdienst;i!ir!it«n te verrollen naa rbillijkheid in evenredigheid van het aantal militairen van iedere gezindte en in verband met de dienstbelangen te worden geregeld. Wanneer Isrnëlictische militairen op dc mid- dendagen van hun Paaschfeest, van en met 9 April tot cn met 12 April a.s. moeten deel nemen aan eenigszins langdurige oefeningen of marsehen, moet hun worden vergund zich vooraf te voorzien van spijs en drank voor hen op dio dagen geoorloofd. Voorts behoort aan Israëlietischo militairen dio vrijgesteld zijn van deelneming aan de soldatoiuuenago, onder genot van vergoeding wegens goifns aan levensmiddelen, voor bet tijd vak van cn met 7 April tot cn met 14 April a. s. ontheffing to worden verleend van de aan bedoelde vrijstelling verbonden voorwaarden, dat zij hunne, spijzen nuttigen op dezelfde uren en plaatsen als do overige militairen. (R. M. '1914 bladz. 950.) IMÖISGHE LEGER. Ongehuwde personen en weduwnaars zonder kin deren, Nederlanders niet jonger dan 17 ennietoudei dan 36 jaar, kunnen een zasjarigs verbintenis lm genoemd Leger aangaan; handgeld 400 Gegadigden kunnen zich daartoe aanmelden,hol - zjj bij de Agenten voor den Kolonialen Militairen Dienst ie Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Yenlo, Amersfoort. Breda, Zwolle, Groningen, Hen<cJo (G.), hetzij op het Gemeentehuis hunner woonplaats, alwaar bescheiden worden verstrekt en reisgeld om naar Njjmegen te reizen. Vrijwilligers. Militie. Landweerplichtigen en Landstormplichtigen, thans in militairen dienst, kunnen voor zes jaren overgaan of voor twee, drie ot 4 jaren'worden gedetacheerd, premie 400.—voor zes Jaren en voor detacheering voor den duur van 2, 3 of 4 jaren, resp. 300.400.en 500. Gehuwde onderofficieren met een klein gezin kunnen voor 3 of 4 iaren worden gedetacheerd or voor zes jaren overgaan. Om gedetacheerd te worden, moet men 8} maand in dienst zyn Aanmelding behoort te geschiedenbjj den Compagnies-Commandant of den sergeant majoor, dio clan wel voorhetoverigezal zorgdragen. Ilandgold on premie worden bjj definitieve aan neming in hun geheel uitbetaald. Aanbrengpremie voor burgers, dio nog niet hebben gediend ƒ10.en voor hen dio in dienst zjjn en geen rang bokleeden 20-Als aaubrenger kan ieder militair (geon familielid zjjndef optreden. (Adv Marinezaken. Eerste Kamer der Staten-Generaal Voorloopig Verslag Marinebegrootlng. Over da wijze van defensie onzer Overzee- sche Bezittingen behielden 'meerdere loden der Kamer zich voor, bij een nadere cn betere ge legenheid in beschonwing te treden. Eenige andore loden juichton too, dat dc Minister vasthield aan het beginsel, dat In- dië hoofdzakelijk door de vloot verdedigd moot worden. Zij achten het echter wegens do sedert- 1912 gewijzigde omstandigheden noodzakelijk, een nieuw onderzoek in to stel len om to weten of de conclusie, waartoe die commissie kwam ten aanzien van de samen-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2