2DE SOIiPATENCOÜRA1VT van Woensdag S3 Februari 1 X *7 en dat van dozen termijn geen gebruik kon worden gemaakt om. redenen die aan En geland waren te wijten. Deze concessie kan men slechts naar waarde schatten, als men weet, dat do Duitsch© marine-attaché te 's-Gravonhago den lOen Februari, des avonds 7 uur, van deze beschikking aan do reederijou heoi't, keunis gegeven. En men begrijpt, dat het onder de tegenwoordige •omstandigheden niet mogolijk was, om tus- schen 7 en 12 uur de noodige instructies iu:l Engeland te hebben. Dab van de concessie dus geen gebruik kou worden gemaakt ligt ,ïvoor de hand en Engeland staat daar ge- 'heel buiten. Overigens achten onze reeders de ver schijning der verklaring op zich zelf een bemoedigend leeken, omdat er uit blijkt, dat ook de officieel© vertegenwoordiger van liet Duitsche rijk de torpedeerino- onzer schepen 200 ernstig beschouwt, dat hi j zelfs geeu protest van de Nederlandsche regee ring heelt gemeend te moeten afwachten, nog veel minder het gewenscht heeft ge vonden het woord aan de regeering te Ber lijn te moeten laten, waarmede noodzake lijk een paar dagen zouden moeten heen gaan. Dat- bewijst-, meenden onze zegslieden, dat voor het. minst do gezant meent, dat er jegens Nederland een onrecht is ge pleegd. waarvoor ook de Duitsche regeering verantwoordelijkheid zal gevoelen. Het ligt- dan ook voor de hand. dat na het gepleegde overleg Duitschland zich niet aan die ver antwoordelijkheid kan onttrekken. Naar ons is gebleken, is liet bericht om trent het torpedeeren van de zes Neder- landsche schepen Vrijdagavond laat aan het Ministerie van Buitenlandsehe Zaken ontvangen, maar heeft de Minister het nog niet willen gepubliceerd zien om geen on rust te verwekken bij de betrekkingen van de opvarenden, daar omtrent het lot van de bemanningen niets hoegenaamd bekend was en de Minister, die. zooals bekend, dadelijk telegraphisch inlichtingen omtrent het lot dier équipages heeft verzocht, daar omtrent in de eerste plaats zekerheid wilde hebben Onderhoud met de bemanning van de ,,Eeinland". Onze Londensehe correspondent seint ons d.d. 25 Februari: Ik had hedenavond een onderhoud met eenige leden der bemanning van de „Eem land". Zij en de opvarenden van andere Nederiand9che schepen waren hier namelijk gisteren aangekomen. Hun verhaal kan in enkele woorden worden samengevat. Ze zagen plotseling een onderzeeër langszij kernen; kregen vijf minuten tijd om de booten uit te laten, het schip werd bescho ten en de bem?.»ning zwierf den geheelen nacht in epen booten op zee. Donderdag avond had de aanval plaats. ,,Wij waren in ballast op weg naar New-York," vertelde een der officiereu. ..Vóór de onderzeeër ons aanviel hadden wij er slechts één gezien. Om zes uur in den namiddag werden wij gepraaid en kregen wij l>evel om te stop pen. Op hetzelfde oogenblik werd een tor pedo op ons afgeschoten die echter zijn doel miste. Teen wij op een bovel, dat van uit de duisternis tot ons kwam onze vaart ver minderden. ontvingen wij de korte order het- schip te verlaten. Voorts werd ons medegedeeld, dat ons daarvoor vijf minu ten tijd werd gelaten. De gezagvoer der, kapitein Maas, en de andere officieren waren aan dek. Zoodra we gepraaid waren zeiden wij: „Wij varen voor de Nederland sche. re-goering". De Duitschers stoorden zich daar echter niet. aan. Het antwoord was: „Vijf minuten." Onze "bemanning, bestaande uit 24 per sonen, den kok meegerekend, werd over twee booten verdeeld, en verliet het schip. Wat er verder met de ..Eemland'' gebeurde, kon den w-ij in de aanwassende duisternis niet zien. Wel constateerden we, dat de Duit schers ceu boot van den onderzeeër uit lie ten en zoowel naar ons vaartuig ais naar de andere schepen van de Nederlandscho greep, voor zoover wij die in zicht hadden, bommen brachten. We waren dicht genoeg bij den onderzeeër om te kunnen constatee- ren, dat het een buitengewoon groot vaar tuig was, met. twee kanonnen uitgerust; en dat de hoofdofficier die de leiding scheen te hebben, e6n met goud versierde uniform droeg. De onderzeeër schoot op de „Jacatra" en bracht haar tot zinken; hetzelfde ge schiedde met de „Noorderdijk". (Dit wordt door ©en Lloyd-telegvam beveotigd, dat aangaande de „Gaasterland" hetzelfde meldt. Red.) Naar wij vernemen is de ..Menado" te Falmouth, en volgens de berichten moet onze eigen boot daar ook in gohavenden toe stand zijn aangekomen. In hoeverre dat juist is, weten wij echter niet. Toen. we ons in de booten begaven hadden we geen ge legenheid ook maar iets van onze bezittingen mee te nemen zelfs de scheepspapieren moesten achterblijven. We gingen weg pre cies zooals we op dat oogenblik aan dek stonden. We zijn twaalf uur drijvende ge bleven. Gelukkig was het. goed weer en een kalme zee. Een Engeische boot die uitge gaan was om te zoekenpikte ons Vrijdag ochtend om zes uur op. We werden aan land gebracht en vertrokken later naar Londen". De kapitein was er nog niet, aldus ver volgt onze correspondent, maar de geheele bemanning van de ..Eemland" was op een prettige wijze ondergebracht in het clubge bouw van de Christelijke Jougemannenver- eeniging, waar zij gisteren uitgehongerd aankwamen en waar zij zich ter dego te goed hebben gedaan aan de voorgezette spijzen. Het schijnt, dat er geen menschenlovens to betreuren zijn, ten minste niemand bad dienaangaande iets vernomen. De bemanning van de „Eemland" ver klaarde het ten zeerste te zuilen betreuren indien blijken mocht, dat hun vaartuig, dat volgens de berichten schade aan de machine kamer heeft opgeloopen, niet in staat zou zijn de reis voort te zetten. „Vóór de Duit- schers de torpedo afschoten floten zij ons, vertelde een lid van de bemanning. In het volgend oogenblik hoorden we dat er ge schoten zou worden ind«eri wij niet stopten. Wij hadden de vaart vermindord, maar men kan niet maar in eens een groot schip stil laten liggen. Of de Duitschers dachten dat wij zouden ontsnappen, of ze zenuwach tig waren, door de gedachte, dat er Engel- s he schepen zouden komen opdagen vóór zij klaar waren, weet ik niet. In allen gevalle waren jse buitengewoon kortaf en. haastig. Wij moesten haast je rep je in de booten springen". Een ander lid van de bemanning vertelde me, dat. de mannen van de „Eemland" nog niet. weten hoe lang ze in Londen moeten blijven. ..Wc hebben 't hier heel best en gen ongelijk", zei de. blonde reus. die oven te voren naar het pianospel in de muziek zaal van de club had geluisterd. Er wordt gewacht op nadere berichten van den Nedcr'andr-chen consul". Onze correspondent brengt hulde aan de jongclingsvereeniging, die in zoo korten tijd alles voor de ontvangst der Nederlaudriche zeelieden wist voor te bereidenEr waren jongemannen, die 21 uur achtereen in touw bleven. De buitenlandsehe zeelieden hadden Za terdagavond bij hun aankomst aan Pad- dington Station niet weinig bekijks. Ze waren allerzonderlingst gekleed, sommigen in jassen, hun door het spoorwegpersoneel geleend. Algemeen is men hier van oordeel, dat de duikbooteommandant zijn brutaal stuk werk niet had durven uitvoeren indien hij in plaats van met Nederlandscho vaartui gen. met Amerikaansche schepen te doen had gehad. Hoewel de pers zich hier te lande sym pathiek uitlaat, over het lot der Neder landscho schepen en zeer verontwaardigd is over het opbeurde, vindt men het toch verkeerd, dat de Nederlandsche schepen uitgevaren zijn, zonder den Briïechen autori- t-eiteu eenige instructies te vragen aangaan de den weg of de te nemen voorzorgsmaat regelen. Had nieu dit wel gedaan, clan zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. Dat do schepen 111 convooi voeren met de gewone navigatie!ichten, was als het ware een uit- noodiging voor de Duitschers om ze aan te vallen. Yerschillendo berichten. Volgens bij de reederij ontvangen tele gram van den kapitein van de „Bandoeng" is dit stoomschip gezonken. De bemanning van de „Jacatra" is te Pcuzanio, die van de „Bandoeng" op de Scilly Eilanden geland. Alleen het. zinkon van de „Noorderdijk" wordt bevestigd. R e u t o r seint nog van gisteren De „Monade" is behouden aangekomen. De „Bandoong", „Eemland" en Zaan dijk" zijn mogelijk nog drijvende. Bij de maatschappij „Nederland" is be richt ontvangen, dat. het s.s. ..Ambon" Don derdag te Plymouth is gearriveerd. Do ..N. R. Ct." verneemt dat do Ambon, van do Stoomvaart Maatschappij Nederland, die. zcoals raen weet. getorpedeerd werd, reeds te Plymouth in hot dok staat. De torpedo heeft het schip in do maehinekaamer getroffen. In een vergadering van het bestuur der Nederlandsche Reedersvereeniging is. na overleg met de recderijen van de tot vertrek naar Noord-Amerika ge reed liggende schepen, besloten deze schepen niet te laten uitvaren alvorens de noorde lijke route voldoende veilig geacht kan wor den. Reuter seint uit Lpnden: Betref fende den aanval op zeven Nederlandsche schepen in den westelijken toegang tot. heb Engeische Kanaal kan gemeld worden dat geen instructies waren gevraagd aan of ge geven door de Engeische admiraliteit voor deze schepen de regeling van het vertrek was goheol in handen der Nederlandsche autoriteiten. Nieuwe schepen gevraagd. De ..X. R. C." schrijft o m. Na het verlies van de „Tub&ntia" is er ren oogenblik een gerucht gegaan, dat Duitschland aan ons Tand dè schade in den vorm van een gelijkwaardig schip zou ver goeden. Dien royalen wee te bewandelen, waardoor de goede bedoelingen der Duit sche regeering althans door een feit zouden zijn aan den dag gekomen daarvoor is nn-n toen echter te elfder ure terugge deinsd. Thans zou deze wijze van genoeg doening nog meer voor de hand liggen. Onze nood stijgt steeds hoogci tusschen de twee oorlogvoerenden, die elkaar wen- schen uil te hongeren, gelegen, wordt ons land hoe langer hoe meer de dupe. Dit ;s niet het doel. verzekert men ons met woor den. Engeland had dit kunnen bewijzen, door onze graanschepen tijdig te laten ver- J. K. GERARD. Dit pOTSrefc suvt den gezant der Vereenig- dtt 3ta©eiï te Berlijn voor, thans teruggeroe pen 4om" zijne regeering.. die de diploma ts jjrr betrekkiugtui met Duitschland heeft njjÉgi^roken wegens den verscherpten duik- •^'oofceaioorJog. De heer Gerard is veel ge boomd in de laatnto maauden, niet het minst- in verband me4i verschillendo vredes- Ïerucbiien. Het. heette "thans, dat hij door de hhtsehe regeering werd vastgehouden, maar dit- gerucht is Tater onwaarheid ge- - bleken. Over Zwitserland is de vroegere 1 gezant thans naar Spanje vertrokken, van- waar hij naar zijn vadarlancl zal terugkee- ren. „De Nederlandsche regeering heeft, naar verklaard wordt, sedert, de afkondiging der blokkade de grootst mogollijke toegevend heid jegens de D.ttitsche dekreten betoond en 1 ziet dus nu het resultaat. In Engeische scheepvaart-kringen is 'men van meening, dab de herhaalde comiessics van de Nederlaud- j sche regeering aan den Duitschen bullebak een slechte belooning zijn voor de groote consideratie, die Groot-Bn'tannië steeds heeft betoond voor de voornaamste belangen van Nederland, binnenlandsche, zoowel als koloniale. Men is thans van meening. dat de Nederlandsche schepen, samen varend met. de lichten op. een aanval als het ware had den uitgelokt. Hadden zij gevaren onder de omstandigheden, waaronder Engeische sche pen zulks doen. dan zouden zij er ongetwij feld e--3u veilig zijn afgekomen als de over groot© meerderheid van zulke schepen in dergelijke wateren - Reuter seint nog uiit Londen Een of ficier van een der getorpi-teerde Nederland sche schepen,, die te Londen geïnterviewd werd, zeide. dat de onderzeeër eerst een tor pedo had afgeschoten en daarna nog een» groot aantal granaten tot alle schepen ge-< :.tapt hadclen. De onderzeeër kwam toe»i nadev en de commandant gelastte de bemanningen bin nen vijf minuten in de booten te gaan, daar ljdj de schepen zou torpedeeren, omdat zij in de Engckche wateren waren. Dé bemanning had nauwelijks den lijd in de booten te gaan. zoo spoedig begon de on derzeeër te torpedeeren. De bemanningen dreven verscheiden uren r-md voor zij door treilers gered werden. Onze Lendenf-'li© correspondent seint d.d. 24 Fchr.De bemanning van de go- -.'.1CTy»n en vier Nederlandsche ma rine-of ïidereu. die als eerste-klas-pas- sagic s met. de „Menado" hadden ge reisd. -benevens vier vierde-klas-pasea- giers van hetzelfde schip, zijn te Lon den aangekomenZeventig anderen zijn heden in c:n Engeische haven geland en komen vanavend of morgen. A! de opvarenden z'j'; gered en niemand Werd gedood. Het zal moeilijk zijn de bemanningen on der dak te brengen, daar alle zeemanshui zen te Lander vol zijn. De bemanningen mogen geen bijzonderheden mededeelen. De zeven schejren waren gezamenlijk op weg, toen zij werden aangehouden door één greotè Duitsche duikboot, "die aan de bemanningen vijf minuten tijd liet 0111 do schepen te ver laten c-n deze toen met scherp beschoot. De kapitein gaf geen reden op voor zijn daad. Dj schepen zonken in vijf minuten. Het weder was goed. Er hcerschte geen paniek op de schepen. Donderdagavond tegen zes uur bereikte da „Menado", hoewel ernstig besehadigd, de haven. Dj ..Eemland". ..Zaandijk" en .Ban ding'' bleven drijven, de „Bandoeng" werd op het strand gezet Tot dusverre zijn 400 man van do ver schillende in den grond geboorde schepen te Lenden, waar zij wachten op een ge legenheid om naar Nederland te vertrekken. Cen verklaring uit Nederl. resderskringen. Onze corresjKmdent Rotterdam seint Naar aanleiding der verklaring van den Duitschen gezant vernemen wi| uit reeders- kringeu. dat daaiin. zooal geen onjuist heid. dan toch ec-11 zeer geflateerde waar heid voorkomt. De gezant vermeldt toch, dat. aan de Nederlandsche schepen als laat ste mogelijkheid om Engeische havens vei lig te verlaten werd aangegeven het mid dernachtelijk uur van 10 on 11 Februari. Rolpens en volksgaarkeuken. fVtrn onzen fieri.,ntrhfn cormfH.mlent.) BERLIJN, 18 Februari. „We staan zelf voor den hongersnood", verklaarde me verleden week in een Am- stevcla'msch restaurant, een kennis, terwijl hij met een heel ernstig gezicht bezig was de Leporello-spijskaart, natuurlijk met Kransche benamingen, te bestudceren, om het lekkerste te zoeken uit de dozijnen ge- icchten: soep, visch, vleesch, wild, pud dingen. „Geen aardappelen, geen erwten, eg en bconen. geen groenten, geen steenko len. broodrantsoenen misschien spoedig boterkaarten, waar moet dat met ons been We staan zelf voor den hongersnood". En hij dronk zijn borrel, at zijn croquet je, in afwachting dat het bestelde.komen zou: eerst een vischschoteltje, daarna rolpens met in boter zwemmende gebakken aardap pelen en appelmoes. „E11 duur dat het- bij 011? i?, niet te beta len duur." Somber zoog hij den rook van een sigaret in, die hij opgestoken had bij het kleintje koffie, dat zoo lekker smaakte op de. chocolade-pudding met slagroom. De conversatie liep verder over de relle tje© in Amsterdam, het .plunderen van krui: denierswinkels, van karren met steenkolen beladen, over doodgevroren menschen. Deze kennis was geen uitzondering, anders zou ik van zijn pessimisme niet eens gewag gemaakt hebben zooals hij sprak, spraken er velen. En ik moet- bekennen, op het gevaar af, dat men het mij kwalijk zal nemen, misschien zal uitmaken voor een slechten, ongevoeligen patriot, voor iemand, zoo egoïstisch, dat- hij werkelijk in de .Schadenfreude" de hoogste vreugde ziet, dat deze zorg, onder liet genot van rolpens en een kopje mokka, mij heel prettig stem de, tot leutig gnuiven. Om misverstand te voorkomen: de moei lijkheden thans verbonden aan de voeding van onbemiddelde, niet koopkrachtige volks kringen 111 ons land hebben me niet doen lachen. Om de nooden van 011s onbemiddeld volk heb ik niet- gemeesmuild Al vroeg ik me af. of er langzamerhand toch niet meer dis cipline in gekomen kon zijn. In Berlijnjieb ik honderden vrouwen slecht gevoed en dus niet. l»eetand tegen de felle kou bij een temperatuur van twintig Celsius vorst, zien wachten, geduldig, zonder morren, voor den kelder van den brandstoffenhan- delaar, uren lang, om een dozijn briket ten te veroveren. Vrouwen, die pok staan naar" melk, vleesch, aardappelen, koffie- surrogaat. E11 die geen broodkaart hebben van 2800 grain in de week, maar slecht? van negentien honderd. En die liet niet al leen met minder brood moeten doen, maar ook met lang niet zoo voedzaam brood als het Nederlandsche, waarin geen mais of rijst of aardappelen of koolrapen verworkt wordt. Vrouwen, die man, zoon, broer ver loren in clen oorlog en gepijnigd worden door den angst, dat zij nog meer rouw te dragen zullen krijgen, Vrouwen, die den wnohten.-tijd voor den winkel moeten af knijpen van de „rusturen" in den dienst op electrisohe tram, ondergrond, trein, omnibus... Ik ben bii vrienden geweest, die, niet. tegenstaande zij genoeg anthraciet in hun- hadden, zich zoo willig schikten naar de tijdsomstandigheden, dat ze in één kame: huisden, aten, werkten, om brandst-of t' sparen. Met een strengheid van geweten alsof zij een teug gedronken hadden van de Duiteche aanpassings-melk. Hert, eemV voedingsmiddel, waarvan hier een steedr o-rooiere dosis uitgereikt wordt. Eu in die één© kamer reageerde do ééne glasvlam on middellijk op concurrentie van de gaslamp o! de slaapkamerpit- E?» genocgeljjk. kpue trekken, vóór 5 Februari, wanneer wij het verlies van deze zes schepen niet zouden hebben moeten betreuren. Maar Duitsch land kan het nu kenbaar maken door een ondubbelzinnige daad, die zeker ook niet tegen het belang van dat land zoude zijn, omdat zij het schrijnende van do wond. die ons is geslagen, zou helpen verzachten. Fransche Persstemmen. Naar 'Li a. v a s meldt, zegt dc Libertó 111 ©en l>espi©lcing van de torpedeering der Neder landsche schepen, dat de moraal van deze ge schiedenis is. dat, hoe befustender de neutralen zich ten opzichte van Duitechland betoonen, des te hardnekkiger dit bun geweld zal aandoen. Het blad besluitSinds Duitschland z.onder cen schaduw van protest van één hunner B?l- gië kon binnenrukken, acht bet zich alles ve-- gund. Aan ben. die trachtten bet hoofd op te richten, wijst het met gebiedend gebaar op Servië en Roemenië. Laten dc neutralen voor zichtig zijn van concessie tot concessie gaande, zullen zij tenslotte bun onafhankelijkheid ver liezen. Dt. .Temps'' schrijft: De Duitsche dnikhoo- uoor'.og heeft niet het beoogde doel bereiktbij spoort de geallieerden aan tot krachtiger be sluiten en brengt onvermijdelijk Duitschland nieuwe vijanden. Laten de geallieerden nauw keurig den door Engeland aangewezen weg vol gen en bun middelen 0111 de dirkbooten te ver nielen. steeds- verbeteren en liet piratengevaar zal bezworen worden. Dan zal er slechts een teleurgesteld Duitsch leger overblijven bene vens een door ontberingen ontmoedigd volk 0111 den geallieerden de zege te betwisten, welke hun zal verzekerd zijn door hun moreclc en ma- tericelc meerderheid en hun meesterschap ter zee. Dultscbo persstemmen. BERLIJN. De uitingen van oprecht leedwezen in dc Duitsche. pers over het torpedeeren van Nederlandsche schepen in het Engeische blokkadegebied zijn dc afspiege ling van do gehee.lc openbare meening. Men begrijpt hier zeer goed, dat het verlies van die schepen voor Nederland gevoelig en zeer smar telijk is. .Aten betreurt, dat do Nederlandsche scheepvaart de gevaren van dc blokkade op zulk een gevoelige wijz moest ervaren, nu zij de vaart ondernam op een dag waarvoor de Duitsehp autoriteiten onvoorwaardelijk© vei ligheid niet konden waarborgen. Men heeft ech ter met voldoening het bericht vernomen, dat gelukkig geen menscbenlevcns te betreuren zijn. ENGELAND. Vijf mlllioen manschappen gevraagd. LONDEN. De legerbegrooting, die Zater dag is ingediend, vraagt. 5.^00.000 man, be halve die welke in Ir.dië dienen. De gearresteerde leren. LONDEN. De opperbevelhebber in Ierland heeft- besloten aan de gearresteerde personen bet verder verblijf in Ierland te ontzegecu. Dc keuze van een woonplaats in Engeland wordt- hun vrijgelaten. UITSCHLAND. Hot nieuwe Duitscho oorlogscredlet. In den Duitechen Rijksdag is na een rede van den minister van financiën 011 replieken v,an verschillende leden het nieuwe oorlogs- crodiet- in drie lezingen definitief aangeno men met 18 stemmen tegen. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogster-rein. Het Engelsch-FrariBch offensief. LONDEN. Generaal Ha-ig 6eint van Maandag: In de afgeloopen 24 uur bleef de vijand terugwijken lang6 de Ancre. Kleine afdeelingen van onze troepen, die weinig tegenstand ontmoetten, drongen over een breed front voorwaarts en bezetten Serre en verschillende andere belangrijke punten, nicer naar het oosten gelegen. Wij voer den met succes raid3 uit. Gisteravond drongen wij over een front van 500 yards in de Duitsche loopgraven en brachten den vijand zware verliezen toewij vernielden verschillende schuilplaatsen en mijnkekers 55 man werden gevangen genomen, een mitrailleur buitgemaakt, drie mitrailleurs vernield. Wij drongen eveneens de vijandelijke stellingen binnen ten o. van Armentières. Een vijandelijke troep bereikte onze loopgraven in den vroegen ochtend ten n.o. van Yperenonder dekking van hevige be schieting. De invallers werden onmiddellijk weder verdreven met verliezen. Dö vijand deed in den vroegen ochtend een mij-r. ontploffen ten o. van Yperen. Hevige artillerie-beschieting aan beide oevers van de Som me. Aan do Ancre, LONDEN. Reuters coircsnoudent in het hoofdkwartier in Frankrijk meldt van Zondagavond: ,.De Duitschors zijn weg", dat was liet nieuws, dat Zaterdagmorgen door een patrouille weid aangebracht. Blijkbaar had de vijand besloten zijn linie aan de Ane.ro te verkorten in verband met den ondragelijke» druk door do Britten in de laat ste drie ii vier dagen geoefend. Do eerste aan wijzing van de beweging kregen onze troepen Vrijdagmorgen, toen een aantal branden wer den waargencrmi-n -n de vijandelijke frontlinie ten zuiden van Pys. Het bleek, dat deze wer den veroorzaakt- door het opzettelijk in brand steken van de onderstanden. De opmaiseh van de Engeische afdeelingen-schijnt ten zuidoosten van Serre te zijn begonnen begonnen, nw.ir weldra breidde de beweging der Engeische troojien zich uit en toen de correspondent des middags dit deel van het front l>ezocht, zag liij tooneelen. die aan de heetste dagen van het groote offensief aan de Somme i.erinnerden. De uiterste diepte tót welke de Duitsche terug- behelpe-n van menscli en dier hond, kat en parkietjes. En men was het er over ©ens de ééne gasvlam knikte ijverig mee dat. het wel eens goed was voor het-Hoi- landsche volk", dat het ook een tikje van de oorlogsellende voelde. Het tikje is. vergeleken bij de opstop pers die liet. Duitsche volk t© verduren hooft, zoo heel. heel kléin. E11 wanneer dan hot piju-gevoel al zoo groot is, waar moet het heen, indien werkelijk eens de nood aan den man komt? Men vrago zich. afwanneer een tijde -'.brek aan aardappelen hiettegeustaan- "0 een rijke voorraad rijst, havermout en andere levensmiddelen met betere voedings waarde ais remplagaut te koop is een tijdelijk gebrek aan steenkolen, reecis bij de minder beschaafde volksklassen een lust doet ontstaan naar handtastelijk- heden en eigenmachtigheden, wanneer een duurte niet te vergelijken bij de Duitsche voor de enkele artikelen dan, die men n Duitschland nog krijgen kan niet of 7.011- er rantsoen de wel ontwikkelden al 'eet praten uit den treure als onderwerp van hot. grootste gewicht, over het eten, zou er dan in Duitschland, indien het be woond werd door Nederlanders, nog één winkelruit heel zijn, en er noe .over iete tocht werd uitgevoerd, is, naar gemeld weidt, drie mijlen. Miraumont, Miraumont lo Potil, Pys en Serre zijn door onze troepen bezet zon der hardnekkige:» tegenstand te vinden. Het is waaf, dat toen onze mannen Miraumont 'binnenkwamen, zij een Duitsche patrouille ont moetten en dat eenige minuten later een mijn ontploft© in de hoofdstraat, waardoor de weg word vernield, maar geen persoonlijke onge lukken plaats hadden. De Duitschers volgden een tactiek van obstructie zonder echter ach terhoedegevechten te leveren. Zij plaats'.en 111 itrailleura Ideel i ngon en scherpschutters op verschillende gunstige punten langs de ii-ifo van onz© vervolging, maar alleen op een punt, werd werkelijk beslist verzet geboden. Da strijd bij Ripont. BERLIJN. Dc Fransehen hebben opnieuw doch tevergeefs gepoogd de verloren stel- Ungc-n op de hoogte 1SÖ, wn z. van Ripont. te hernemen'. Vrijdagmorgen begon de Fransche artillerie zich op de Duitsche stol lingen in te schieten, over het geheele gebied, in breedte en diepte. Van den middag af nam liet vuur iu kracht toe, en tU6sohen en 6 uur werd een kraanlig trommelvuur afgegeven. Te 6.25 gingen de I' rauschen tegen bet nieu we Duitsche front tot deu aanval over; doch uir. de Duitscho loopgraven, die zij voor ver nietigd bielden, ontvingen zij zulk een hevig geweer- en mitrailleurvuur, terwijl tegelijker tijd een krachtige artilleriebeschieting liet op dringen van Tomterkingen belette;, dat de aan vallers met zware verliezen naar hunne loop graven moésten terugkeeren. Te 10 uur n.m. poogden" de Fransohen een tweeden aanval te doen. Na een kort trommelvuur kwamen op nieuw storm-coloiuies uit do stellingen, doch 7.ij werden in het dadelijk begonnen Duitscho vuur vernietigdde aanvallers, die naderbij kwa men, werden door het geweervuur der Duitsche •loopgravenbezetting afgeslagen. Tot in den nacht duurde het Ivendige artillerievuur. Een Fransch luchtschip noergesphoten. BERLIJN. Officieel. In den nacht, van 23 op 24 Februari werd door ons afweergeschut bij Wielferdingén ten westen van Saargemünd een Fransch lucht schip in brand en naar beneden geschoten. Bij het neervallen op deu grond ontplofte do meegevoerde voorraad explosiefstoffen de geheele bemanning van veertien koppen werd gedood. In de overigens in goeden staat verkee- rende overblijfselen van het schip kan de constructie nauwkeurig worden nagegaan. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein Aan het Russische front. PETROGRAD. (Bericht van deu Gr. G. St Na een vuurvoorbereiding. die een uur duurde, deden Duiteche troepen, ter sterkte van een bataillon, driemaal eeu aanval op een sector van de Russische stelling bij het dorp Zwijen, 20 werst van Zolotsjef en dron gen daar de loopgraven binnen door tegen aanvallen werden zij er echter weder uiteen dreven. In de buurt van Sjelwof, 20 werst ten zuiden van Kisselin, deed een vijandelijk vliegtuig een aanval op een Russische aëro- plane. Dit nam echter de vijandelijk© aëro- plane van zoor nabij onder vuur, en dez© stortte onderste boven naar beneden. Tanks in gebruik genomen. PETROGRAD. Volgens berichten van het front werden in de jongste aan vallen in het merengebied en bij Ba- ranowitsji door de Duitschers voor het eerst geblindeerde auto's van een nieuw type, zoogen. tanks gebruikt. De Russische troepen, die met mitrailleurs bewapend wa- ren, gewenden zich spoedig aan dat nieuwe strijdmiddel en richtten een geconcentreerd vuur op de tanks, terwijl de infanterie ze met handgranaten bombardeerde. De auto's maakten weinig indruk op de strijders en hun eerste gebruik bleef zonder resultaat. Koude aan hot Oostfront. BERLIJN. Aan liet Oostfront was de koude Zondagnacht zoo lievig, dot de thermometer daalde tot 38 gr. Celsius. Aan de Seret-h woeden sneeuwstormen. Langs het Russische front. PETROGRAD. Het uitblijven van belangrijke berichten, zoowel van liet hoofdkwartier als van particuliere zijde, moet worden toegeschreven aan het voortduren der hevige koude langs het geheele front van Riga tot. aan de Donau- oevers. Slechts een levendige kanonuade wordt onafgebroken volgehouden, terwijl ook hot werk van verkenningspatrouilles voortgaatgrootere acties blijven echter stil liggen. Op liet oogen blik vergenoegen de Itussen zich met het ver ijdelen der Duitsche pogingen, bun posities te versterken; en hierin slagen zij volkomen, aan gezien zoowel de voorste frontlinies, als de daar achter gelegen versterkingswerken steeds ouder een vernietigend vuur worden gehouden. De voornaamste actie der laatste dagen had aan het zuidelijkste uiteinde van het Russiseh- Roemeenscbe front plaats, waar een strijd zich ontwikkelde met de Bulgaren. Een hunner regi menten slaagde er in, ongehinderd over den Do- nau te komen en zich te nestelen in een dorpje aan genen oever. Do Russische bevelhebber van dit gedeelte van het front wachtte tot het val len van den nacht '-n gaf dan het bevel tot den aanval, welke eindigde met do algeherie vernie- tiging van het detachement, dat de rivier was overgestoken. BRAZILIË. Ce wapende Duitsche banden in Brazilië. LONDEN. De „Observer" verneemt uit Rio de Janeiro, dat. daar bericht is ontvangen. d?t benden gewapende Duit schers bij Rio Grande du Sul de Brazi- liaansehe grens zijn overgetrokken en in de anders gespreken worden dan over de voe- diug'' Vrienden van rolpens met een schijfje appel en chocolade-pudding met slagroom, ik hoop jullie niét nader te spreken, wan neer jullie dienstbode uren moet wachten bij de deur van de „midcleustaudskeuken", waar zij voor het gezin kaarten haalt, die haar het recht geven den volgenden dag, indien de aandrang niet te groot is, de twee pannen te doen vullen, die zij mee bracht, één met soep en tón met rats. Een middagmaal, dat zeventig pfennig per por tie moet kosten, maar waarvoor een stuk van de vleesch- en aardappelkaart afgege ven dient te worden. Dan zullen jullie niet meer „voor den hongersnood staan." Om dat het met veel moeite uit de volksgaar keuken veroverde of door de huisvrouw, 11a wikken en wegen, toebereide middagmaal, hoe eenvoudig ook, smaakt en de maag vult... Men zal zich misschien herinneren, dat ik meer dan eens, na een verblijf in het vaderland gedurende den oorlog, gemeend heb in mijn correspondenties er op te moe- terj wijzen, hoe weinig begrip men bij ons heeft van werkelijke oorlogs-eilendc, van de moreele en materieel© pijniging, waaronder richting van Santa Catharina opmarcheeren Men veronderstelt dat het matrozen zijn, die in Argentinië geïnterneerd waren. OP ZE E. Duitsche cruikboot goïnterneerd. Men meldt ons ulo Vlissiugen Zondagmorgen kwam hier het bericht, dat de regeonng liet besluit geaomeu had de Duitsche duikboot U JO. die Vrijdag te D'om- >urg strandde en die dien dag hier werd óinnengebraclit, niet de bemanning te infcer- neeren. Direct werd aangevangen met de maatregelen om die interneoring tè doen plaats bobben. Do officieren van den onder- se--er werdeu voor liet voUoeren der formali teiten een paar maal naar het burean van den versperringseommandant- gebracht. Do muni tie werd van boord gehaald en later ook de eigendommen van de leden dor bemanning, welke eigendommen zij mogen behouden. Twee sleepbooton kwamen langs zij van de duikboot om deze binnendoor naar Hellevoetsluis te brengen. De geïnterneerde mannen werden naar ^dc interneeringdoods aan het station gebracht waar hun een warm maal en een goede slaapplaats werden aangeboden. 0111 Maandagmorgen naar het intcrneeringskamp te Bergen te worden overgebracht. Dit alles geschiedde onder liet oog van hon derden belangstellenden uit Vlissingen, Mid delburg en andere plaatsen op Walcheren, die do boot- in oogenschouv namen. Resultaten van den duikbootoorlog. BERLIJN Officieel., In de maand Januari zijn 170 vijandelijke handelsvaartuigen, met te zamen 336,000 ton, door de marine der cen tra Ion tot zinken gebracht. Hiervan zijn 91 Engelsclic vaartuigen met 245,500 ton. Bovendien zijn 58 neutralen mot 103,500 ton wegens vervoer van contraband© tot zinken gebracht, zoodat bet geheele verlies in Januari 228 vaartuigen met 439,500 ton be draagt. Sedert het begin van den <v>rlog zijn 4,357,500 ton verloren gegaan, waarvan 3,314,500 ton Engeische schepen. Bovendien zijn 459 neutrale schepen met 631,000 ton wegens vervoer van contrabande tot zinken gebracht of als prijs opgebracht De „Philadelphia" behouden in Amerika aangekomen NEW-YORK. Hefc stoomschip „Philadel phia", dat het eerste Amerikaansche schip is, hetwelk den Atlant-ischen Oceaan is over gestoken sinds het begin van den verscherp ten duikbootenoorlog, is alhier aange komen. Het stoomde door de gevaarlijke zone, volgens de gewone route, zonder een duik boot- te zien. Van de 200 ingeschreven eerste klasse passagiers zijn er slechts 64 aan boord gegaan, maar zij waren vastbesloten de reis te maken, vol vertrouwen op hun veiligheid en zelfs niet bevreesd geworden door de aan wezigheid van verslaggevers aan den trein te Liverpool, die inlichtingen inwonnen, blijkbaar met het doel om de doodsberichten vast klaar te maken. In het geheel waren 61 eerste klasse-, 66 tweede klasse- en 114 derde klasse passagiers aan boord, benevens de bemanning van de in den grond geboorde „Housatonië". Eon Italiaansoh transportschip getorpedeord. ROME. Het transportschip „Minas", dat o-p 13 Februari na-a Sa-loniki vertrok, is op .15 Februari docfr een vijandelijk© onderzeeër zonder voorafgaande waarschu wing. c]) ongeveer 160 mijlen westelijk van Kaap Matapan getorpedeerdT© hulp ge komen fichepen konden een doel der troepen die zich aan boord bevonden redden. Mannon van tfo „Yarrowdale". Zaterdag kwamen to Oldcnznal aan twee zee lieden can een getorpedeerd Engelsch schip, een Nederlander en een Griek, wonende in Amerika. Ze waren in gezelschap van de be manning der „Yarrowdale" in Duitschland ge vangen gehouden en ook met deze vrijgelaten. Over do ondervonden behandeling lieten ze zich zeer ongunstig uit. De „Athos" getorpedeerd. PARIJS. De minister van marine be richt, dat da mailboot „At-hos" van de „Mossageries maritimes". die Senegaleescho tirailleurs en koloniale arbeiders naar Frankrijk overbracht-, in de Midddla.ndsche Zee getorpedeerd is; 1450 man werden go- red. De „Euphrates". R e u t e r seint ons, dat het voor de Bel gische steun-com missie varende schip „Euphrates", in ballast varend van Rot terdam naar, Sandy Hook, door een Duit schen onderzeeër getorpedeerd is, niettegen staande het te Rotterclam eon Duitsch vrij geleide voor die reis had gekregen. Het schip -voerde de vlag en de bijzondere ken- teekenen der steuncomuiissie. Slechts één der opvarenden werd gered, 11a eenige uren in zee te hebben rondgedobberd. De bemanning van het tegelijkertijd ge torpedeerde Engolschc stoomschip „Tre- veah" zag dat de onderzeeër, die de „Euphrates" torpedeerde, een Portugee- schen schoener in brand stak. Do Duitsche kaper. „Politiken" schrijft volgens Wolff over den nieuwen Duitschen kaper, die nu op zee schijnt te zijn en reeds een groot aantal schepen, deed zinken. In de 2© helft van December verlegde hij zijn werkzaamheid naar het zuidelijk deei van clen Atlantische Oceaan. Daar bracht hij het schip, dat. blijkbaar ..T'uyme" beet, volgens Zuid- Amerikaansche bladeu, ook het Deensche e.s. ..Hnmnierson" op.' dat met een Duitsche pnjs- beraanning op 22 Januari in Rio-dc-Janeiro heel eeu volk gehukt gaat. En dat- het daar om zoo onrechtvaardig is onmiddellijk te oordeelen en te veroordeelen. Een levendig voorstellingsvermogen geholpen door be richten in kranten (men zal moeten toege ven, dat wat de verhalen betreft omtrent de materieel© zorgen in Duitschland, de censor sedert een jaar ongeveer van een soms verbluffende liberaliteit is) is niet in staat dit begrip ie benaderen. Daarvoor moet men werkelijk eèn tijd lang geleefd hebben onder en vooral meegovoeld hebben met het volk, dat de misère te dragen heeft. Doch zoo duidelijk als thans is het me nooit te voren geworden, dat men bij oub geen besef nog heeft van den druk, waar onder sen oorlogvoerend volk, van de we reldmarkt afgesneden, leeft. De grens van Maastricht tot de Dollazfc scheidt nu in den waren zin van het woord twee geheel andere werelden. De wereld, waarin de volksgaarkeuken allengs het svmbool wordt van uiterste krachtsinspanning en onverzett^lijken wil tot volhouden, en de wereld, waarin, onder het genot van rolpens, al gepraat wordt ever hongersnood.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2