ion; SOIaD ATEKTOO DR AKTT van Virrjcistgr O Feoruari 1017 OP ZEE. Binnenland. Onzs Koloniën, Lege rz aken. Lotharingen doden do Dnitscliers dos nachts na hevig bombardement een aanval op een onzer loopgraven bij Parroy, ten noordwesten va» het boseh. Een Duitsche groep, die tot onze eerste linio doordrong, werd door een tegenaanval dadelijk verdreven. In de streek van Anoervillo namen we een Duitsche patrouille gevangen, In den Elzas in do streek van Aspach, Ion noordwesten van Altkircben) drongen Eraneche verkenningsaf- deelingen na artilleriovoorbereiding op drie verschillendo plaatsen <lo Duitsche stellingen binnen. Na de vijandelijke werken to hebben grernield, keerden onze troepen zonder verlie <*en terug. Do nacht was aan de Test van hel front kalm. BERLIJN. Officieel. Ten gevolge van nevelig vriezend weer bleef de actie van artillerie en vliegers gering, alleen tusschen Ancre en Som me was tijde lijk het vuurgevecht krachtig. Bij verken ningsondernemingen in het Sommegebied. aan den oostelijken oever van de Maas en aan de grens van Lotharingen zijn meer dan 30 Engelschen en Franscken gevangen ge nomen en werden oenige mitrailleurs ver- weesterd. Do strijd op het Westfront. PARIJS. De correspondent van de Li berie" beschrijft de Briteohe operaties aan de Somme en zegt: De twee jongste succes sen van do Engelsolien ton noor. van de Ancre hebben, hoewel zij slechts een locaal karakter droegen, aanmerkelijk onzo positie verbeterd voor Baupaume. Bij een ge- lijktijdigen aanval ten noordoosten van Gueudecourt, werden in een half uur ge makkelijk de gestelde goveclitsdoelen be reikt met uiterst goringo verliezen. De Duitschers poogden hardnekkig stand te houden, maar te vergeefs. Aangezien nu het geducht versterkte Le Transloy zeer bedreigd wordt, deden de Duitschers hevige tegenaanvallen, welke echter volkomen mis lukten De artilleriebeschieting op het geheole Britsche front wordt heviger spoedig zullen do gevolgen van deze kanonnade merkbaar worden. De strijd aan do Ancre. BERLIJN. Do Engelschen doden opnieuw pogingen de in het Aneredal nog steeds in hun stellingen binnendringede wig van do Duitsche linio terug te dringen. Na sterke voorbereiding door de artillerie deden zij niet korte tussclienpoozen drie hevigo aanvallen. Voornamelijk tegen de stellingen ten oosten van Beaucourt woedden verbittordo gevechten. De Engelschen slaagden er te twee uur 's nachts in, na een hevig trommelvuur, in de vooruitge schoven Duitsche loopgraven te dringen. Deze loopgraven werden hun door een Duitschen te genaanval intusschen bijna geheel weder ontrukt. Toen hunne inspanning niet het gewenschte gevolg bleek te hebben endernamen do Engel schen ten oosten van Beaucourt in den laten namiddag een vierden hevigen aanval op tie Duitsche liniën. Deze aanval mislukte in het Duitsche vuur, werd afgeslagen en declen van de Engelscho stormtroepen, die zich voor de Duitsche loopgraven in granaatkuilen hadden genesteld werden voor zoover ze niet gedood of gewond waren gevangen genomen. Zestig Engelschen en een mitrailleur werden hier aan gebracht. Ten noorden van de Ancro bicven de Engel- scbe pogingen op conige plaatselijke successen 11a volkomen zonder resultaat. Daarna zochten do Engelschen Juin heil aan den zuidelijken oever van do Ancre. Na krach tige voorbereiding door de artillerie deden zij de» nachts heftig© stormaanvallen ten oosten vau Grandcourt, die alle werden afgeslagen. l>e op een smalle plek binnengedrongen storm troepen werden in een gevecht op korten af stand teruggeworpen. Ootc aan den we"; Beau- lincourtQucudecourt, waar op 1 l'ebruari een Australische compagnie haast geheel werd vernietigd, bleven nieuwe aanvallen zonder resultaat. De buitengewone koude aan het Franscho front is nog erger geworden. Over dag hangt cr nevel boven do met ijs bedekte loopgraven, welke het uitzicht belemmert. Des nachts werden op enkele plaatsen temperatu ren van meer dan 20 graden Celsius vorst waargenomen. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Brugge. Te Brugge geraakte een lcods in brand. Te Gent zijn twee Belgen gedood en drie gewond. Duitsche viiegeracti9. BERLIJN. Officieel. Een Duitsch vlieg tuig bombardeerde in den avond van den dorden Februari met succes do havenwerken van Duinkerken. Jn de daargelegen opslag plaatsen ontstond brand, welke bij den terugtocht nog verre zichtbaar was. RUSLAND. Van het Oostelijk corlogaterrein. Het Russische offensief. PETROGRAI). (Bericht van den Groo- ten Generalen Staf.) Na een krachtige artilleristische voorbereiding deed de vijand een aanval op de Russische troepen ten westen van het- dorp Wolia Sadowka, lo werst ten zuiden van Kisselin. Hij werd echter genoodzaakt terug te trekken naar zijn loopgraven. Pogingen van den vijand om de Russi sche loopgraven ten zuidwesten van Brodv te naderen, werden door het vuur der Rus sen gestuit. WEENEN. (Officieel.) Ten noordoosten van Kirlibaba deden afdeelingen van eeu bataillon veldjagera een inval in de hoofd stelling van den vijand, maakten 20 Russen af en vernielden loopgraven. Bij Komaneeci werd een vijandelijke Nu naderen de kameelen, vlieger in een luchtgevecht genoodzaakt te landen. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. (Bericht van den Opperbevelheb ber.) Aan het goheele front de gewone artillerie-actie, het hevigst op het Karst- plateau. In den nacht van 4 op 5 Febr. onSer be gunstiging van do duisternis en den volgen den dag bij dikken mist, deed de vijand aanvallen op de Italiaansche voorgeschoven stellingen aan den Rio Tonale (Garda), het Travignolo-dal (Avisio), de Cola Boccke (San Pellegrino-dal), bij Palliona (Midden- Isonzo) en in de omstreken van Sober (ten zuidoosten van Görz). Hij werd overal met belangrijk© verliezen afgeslagen en moest eenigo gevangenen in handen der Italianen laten. GRIEKENLAND. De strijd in Macedonië. SOFIA (Bericht van den Generalen Staf van 5 Febr.) Mactdonisch front: In de streek van Monastir vrij levendige artillerie- actie en wisseling van schoten tusschen voor- geschoven troepen. Op de rest van het front nu en dan het gewone artillerie-vuur. Ten zuiden van Serres patrouille-gevecht, Tucntacties in het Vardar-dal en op de kust bij Orfano. Do toestand ?n Griekenland. ATHENE. De koning ontbood minister Lambros ten paleize voor een langdurige conferentie. Het publiek ziet in het optreden van YYilson een geduchte moreele nederlaag voor de centralen en het voorspel van de a. s. militaire en economische catastrofe. TURKIJE. In Mesopotamia. LONDEN. (Officieel.) Teri gevolge van het succes vau Zaterdag j.l. heeft de vijand den geheelen zuidelijken oever van de Tigris ten oosten van de samenvloeiing van de Hai en de Tigris ontruimd en is deze door de Engelschen bezet. Ten westen vau de Hai heeft de vijand de loopgraven ontruimd op een lijn van ten westen van de zoethoutfabriok tot ten noc-rdoosten van do samenvloeiing van Hai en Tigris. Tot dusverro zijn reeds 600 lijken van Turken, die in het gevecht van Zaterdag gesneuveld zijn, geborgen. De „Gamma". Een telegram van Reuter's bijz. dienst meldt uit LondenIn een interview zeide een der leden van de bemanning van de „Gamma"Ongeveer half drie in den middag van I Febr. gingen drie projectie len van een duikboot over ons heen. Wij draaiden onmiddellijk bij en zonden een sloep naar de duikboot, welke geen num mer toonde. Een officier ging in de sloep en werd naar de „Gamma" teruggeroeid. Wij meesten ijling in onze sloepen gaan, daar de Duitsche officier, nadat hij in voor- en achterschip telkens twee bommen had geplaatst, groote haast had om te vertrek ken. Wij zagen oen groot stoomschip dicht langs ons voorbijkomen, maar dit nam geen notitie van onzo seinen. Nadat wij onge veer vier uur in de sloepen hadden vertoefd pikte een Nederlandsche mailboot ons op. Door Nederlanders gered Kc: stoomschip „Mijdrecht" van de reederij Van Ommeren to Rotterdam was begin Januari van Falmouth vertrokken. Ongeveer 100 mijlen benoorden Gyon (Spanje) ontdekt© men op 1" Januari een schip dat hulp vroeg. Kefc was een liehter met graan van Ncw-York naar Engeland bestemd. Drie dagen te voren was dit schip, d» „Bengalen", met nog een ander door den storm losgeraakt van liun sleepboot.. Een der schepen was gezonken en de „.Bengalen"' zou hetzelfde lot moeten dec len daar reeds eenig© luiken waren ingesla gen en het dwars op de golven lag. De „Mijdrecht" nam nu dit schip op sleep touw en de manschappen hij zich aan boord. Hot gelukte het voortuig behouden to St. Nazaire binnen tc brengen. Cezonken schepen. LONDEN. Lloyd's bericht: Twintig man van de equipage van het Engelsche stoom schip „Ea.vestono" zijn aan wal gebracht. Dc kapitein cn vier .man zijn om het leven gekomen. Het Deenscho stoomschip „Lars Kruse" moet gezonken zijn. Het Engelsche schip „Isle of Arran" is den 2den Febr. door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord. (De „Eavestone", groot 1781 br. ton, gebouwd in 1912, was het eigendom van Furness Withy Se Co. Ld. te W.-Hartlepool. De „Lars Kruse". groot 1460 br. ton, gë- bouwd in 1893, behoorde aan de Dampsk- selsk-. Vendila te Kopenhagen. Het schip was van Buenos Avres naar Rotterdam be stemd. De „Isle of Arran" had een bruto tonneninhoud van 313 ton, was gebouwd iu 1892 en behoorde aan de Buchanan Stea mers Ld. te Glasgow. Red,) LONDEN. De Russische bark ..Garnet Hill" moet gezonken zijn. (De „Garnet Hill" groot 2272 br. ton, Hier schrijdt; eon kemel aan, met specerij bclnan. gebouwd in 1890. behoorde aan de reederi j A. Troberg te Mariehamn. Red.) LONDEN. (Officieel.) De overlevenden van het Engelsche stoomschip „Bavestere", die heden aan wal zijn gekomen, berichten, dat het schip door een Duitschen onder zeeër door granaatvuur in den grond werd geboord. De bemanning, die het zinkende schip had verlaten, werd in de booten nog door den onderzeeër beschoten; de kapitein en drie matrozen werden gedood, de tweedo stuurman ernstig gewond. Tot de gedoode zeelieden behoorde ook een Amerikaan, een zekere Wallace van Bal- timore. LONDEN. Het Engelsche stoomschip „Port Adelaide" is gezonken. Van passa giers .en bemanning werden 96 personen in zee opgepikt door den stoomtreiler Reso lute". Naar men gelooft, is bet Russische stoom schip „Cerera" gezonken. LONDEN. Het Engelsche stoomschip „Wartenfels" moet gezonken zijn. (De „Port Adelaide", groot 8181 br. ton, gebouwd iu 1911, behoorde aan de Common wealth <fc Dominion Line Ld. te Londen. De „Cerera" had een bruto-tonnen inhoud van 3512 ton, was gebouwd in 1898 en behoorde aan de Russian Steam Navig. Sc Trading Co. te Odessa. De „Wartenfels", groot 4511 br. ton, en gebouwd in 1903, behoorde aan de reederij Graham <fe Co. te Londen. Red.) LONDEN. Lloyds meldt, dat het Engel sche s.s. „Hurstwood" gezonken is; drie man der equipage werden gedood, twee ge wond, de rest is aan land gebracht. (Het s.s. „Hurstwood", groot 1229 br. t., gebouwd iu 1906, behoorde aan W. Cory Sou, Ltd., to Londen. Red.) LONDEN. Lloyds meldt: Het Engelsche zeilschip „Belford" is gezonken. De Noorsche bark „Tamara" is gezonken. Het Engelsche stoomschip „Warley Pickering" is gezonken. (Het s.s. „Warley Pickering", groot 4106 br. ton, gebouwd in 1912, behoorde aan de Constantino Pickering S.S. Co., te Middlesbro. Red.) LONDEN. De Engelsche stoomboot „Flo- ridan" is gezonken. Zestien zeelieden zijn gered. (Het s.s. „Floridian", groot 4777 br. t„ gebouwd in 1913, behoorde aan F. Leyland Se Co. Ltd., te Liverpool. Red.) LONDEN. Het Zweedsche stoomschip ..Bravalla" is door een onderzeeër in den grond geboord. Deeo beschoot de beman ning, terwijl zij in de booten ging. (De „Bravalla", groot 1519 ton, is ge bouwd in 1884 en behoorde aan de Rede- riakieb. Moto la Ström te Norköping. Red.) BERLIJN. Een onzer teruggekeerde onderzeeërs heeft, behalve de twee reeds in de pers als gezonken vermelde Engelsche stoomschepen van een gezamenlijken inhoud van 7400 ton, ook nog de volgende vaar tuigen in den grond geboord het Italiaansche stoomschip „Bisagno" van 2252 ton het Portugoesche zeilschip „Hinlio" van 500 ton een gewapend vrachtschip van 3500 ton, alle in den Atlantischen Oceaan. Bovendien heeft de onderzeeër bij een nachtelijken aanval in de Engelsche wateren twee onbekende vrachtschepen van ongeveer 2000 resp. 4000 tori in den grond geboord en bovendien oen kanon veroverd en drie ge vangenen gemaakt. 1 (De „Bhagno" was groot 2252 br. ton, I gebouwd in 18S4 en behoorde aan de Soc. I Ital. di Servici Mr.ritimi te Venetië. Red.) De „Westvveso". LONDEN. De Admiraliteit maakt bekend, dat de kapitein van het Ameri kaansche stoomschip „Westwego" ge rapporteerd heeft, dat de Duitsche onder zeeër U 45 op 31 Januari van achter af vijf schoten op zijn schip heeft ge lost. Do kapitein liet daarop zijn schip stop pen en zond een boot met de scheepspapieren uit. De Duitsche onderzeeër eisclite daarop olij van de „Westwego", welke eisoh ge paard ging met eene bedreiging, dat het schip in den grond zou worden geboord zoo de olio geweigerd werd. De bewering, vervat in het Duitsche draadloozo telegram, van 5 Februari, dat Duitschland rekening houdt met de belangen der neutralen, wordt nu juist niet bevestigd door het verslag vau den kapitein van het Amerikaansche schip. (De „Westwego" is een Amerikaansche petrol eumboot, behoor end aan de Union Petroleum S.S. Co. te Philadelphia. Red.) De „Thoresadal". Men schrijft ons Het Noorsch stoomschip „Theresadal", dat getorpedeerd werd en waarvan de be manning door het Xederlandsch stoomschip „Maasland" te Las Palmas geland werd, was met hout vau Afrika naar Frankrijk bestemd. Do kapitein, di© ziek was, werd door de duikboot overgenomen. Het schip had een inhoud vau 1260 ton' en was voor eene waarde van 1,2 millioen Kronen tegen molest verzekerd. De „Eavestone". LONOEN. Uit New-York wordt, aan de „Daily Express" gemeld: de Amerikaansche consul te Queenstown berichtte aan hot depar tement van buitcnlandscho zaken to Washing ton dat een Ameriltaansch zeeman Wallace bij het in don grond boren van de. „Eavestone" door een Duitsche duikboot werd gedood. Wal lace was een neger. Do correspondent van de „Daily Chron." to Ncw-York meldt dat da regeering zich bezig houdt met hetgeen met de booten van do „Eavestono" gebeurd© en met het omkomen van den Amerikaan Richard Wallace. Do re geering zal echter niet overhaast handelen, daar twee dingen dienen te worden vastgesteld, nl. ten eerste of Wallac© Amerikaan was, ten tweodo of hij wel op de beschreven wi.jzo is omgekomen (do booten van de „Eavestone" zouden met granaatvuur beschoten zijn toen do bemanning zich trachtte te redden en daar bij zou Wallace gedood zijn, zoo beweren al thans de Engelsch© berichten. Red. H.) De autoriteiten schorten hun oordcel op. Er zal eon onderzoek worden ingesteld, waartoe of de neutrale regeering, di© de Amerikaansche be langen in Duitschland zal behartigen of de Zwitsereche regeering di© thana de Duitsche belangen in do Vereenigde Staten behartigt zal worden uitgenooaigd. Bjj vroeger© gele genheden werd het nooit bewezen geacht dat ©r moedwillig op de booten werd gevuurd. Er bestaat dus ook nu twijfel, maar er zal een nauwgezet onderzoek worden ingesteld. Eon Noorsch schip zender waarschuwing getorpedeerd. CHRISTIANIA. Volgens een tele gram aan het ministerie van buiten- landsch© zalcen is het stoomschip „Odin" van Bergen en Barry op weg naar Lissabon, op 2 Februari om 4 uur op 20 mijlen ten noordwesten van Ouessaut zoi> der waarschuwing in den grond geboord. Eén machinist en één stoker, beiden van Bergen, zijn gedood. (De „Odin" was een stoomschip van 1045 br. ton, in 1898 gebouwd, bohoorende aan Akties. Odin's Rederi te Bergen. Red.) Do patrouillobooten van Dover. In de „Yorkshire Observer" vertelt een zeeman van het werk der patrouillebooten in de straat van Dover. „Het is onze taak, te zorgen dat er telkens een paar duizend soldaten, veilig dc zee over steken en do oorlog kan niet wachten op bij zonder gunstig weer voor den overtocht. Do torpedojager sneed snel- zijn weg tusschen het mengelmoes van kleine vaartuigen in do hoven en stortte zich buitengaats tusschen de voelende watermassa's, waar de aanrollend© golven en liet terugloopende water voortdurend om de heerschappij strijden. Met een snelheid van vijftien knoopen loopt het schip half door, lialf over de toppen der golven. Eerst glijdt het langs een golf neer, maar plotseling pakt een tegengolf het en in plaats van regelmatig te ijeincn, springt het nu met een schok op. Hot stoomt voort door het woest woelende water, telkens geschokt en gestooten, tot eindelijk dit moeilijke water achter den rug en oen rhythmisch golvend deel der zee be reikt is. Het is eeD typische werkdag van de Dovcr- patrouillcs onder typische arbeidsomstandig heden. Het is een dag van grijze lucht en grijze zeo en aan alle zijden belemmeren drijvende nevelbanken liet uitzicht en maken zij do kustlijn onduidelijk. Voor ons uit vaart nog een andere grijze gedaante, die als een slang door kreupelhout heen, met moeite koers houdt. Het is onzo kameraad voor vandaag hij het avontuur dat ons wacht, een torpedojager van een andere klasse dan de onze. TV ij zijn nu op het punt van ramenkomst en wachten bevelen af. Een poos lang varen we rond cn dan bericht de uitkijk: „een transport schip, mijnbeer". Tusschen den mist en den rook door komt het schip in zicht. Dc twee torpedojagers stoomen nu in de rich ting van do Fransche kust, naast den boeg van liet transport-schip en regelen hun snelheid naar die van het geëscorteerde vaartuig. "Wij stoonion thans recht tegen een krachtigen zui- demvind op en bemerken ook nu weer de uit werking daarvan ten volle. Het schip graaft zich in de opgehoopte v r-termassa's en als het voorschip weer naar boven komt, stroomen eenig© tonnen water Iang3 de wanden en het dek af. Zelfs de brug wordt dikwijls door do golven overstelpt, zoo- dat do officieren en manschappen die daar staan plotseling tot op het hemd nat worden. Het zeewater, opgespat door den boeg van het snello vaartuig, spat zelfs tot boren den mast van de draadlooze cn boven de drie schoorstecnen uit. l)e reis is volbracht: wii hebben het trans port-schip veilig in een Fransche haven ge bracht, wenden onmiddellijk weer den steven, zoodat een oogenblik de zijde van bet schip in den wind ligt en dan gaat het weer terug, naar Engeland. Weer doorsnijden wij met volle snelheid do mistbanken die nu eens hier, dan daar het uitzicht belemmeren, zoodat het dik wijls uiterst moeilijk is, do lichten waar te nemen, waarheen wij koersen moeten. In de toenemend© duisternis wordt de kans dat men zijn koers kwijtraakt steeds grooter en op de brug staan op bevel van den kapi tein allen uit te turen naar lichten, drijvend of aan land, bewegelijk of vast, maar ook naar vijandelijke vaartuigen. „Het wordt een kwaje nacht", is de alge- raecne opinie. Een verklaring van den Winister. Bij den aanvang van de Tweede-Kamer zitting van Dinsdag heeft de Minister van biunenlandsclie Zaken de volgende verkla ring afgelegd: Ernstige gebeurtenissen houden do Re- die als velen in geenesn deele zich kommeren of zij soms huns meesters tijd ook stelen. Op dreef Jeit-motieven ziet gij de schepen <lër woestijn de zandzee klieven. geering bezig. Het is op heb oogenblik nog onmogelijk mededeclingen te doen. De Re- gtering zal niet verzuimen der Kamer alle inlichtingen te geven, zoodra dit in 's lands belang oirbaar is. Er is geen reden tot bij zondere ongerustheid. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is nader bijeengeroepen tegen Donderdagavond 8 Febr. ten half negen in verband met liet spoedeisdhende van het wetsontwerp betreffende de vorde ring van schepen dat in de afdeelingen moet worden onderzocht. Verkiezing Tweede Kamer. Tot lid van de Tweede Kamcer in het district Rheden is bij enkele candidaatstel- l'ug benoemd mr. J. R. H. van Schaik Jr. K.) te Arnhem. De afgetreden Engelsche gezant. De afgetreden Engelsche gezant Sir Alan Johnstone is Dinsdagochtend uit ons land vertrokken. Baron Giskra. H. M. de Koningin heeft den afgetreden Oosten rijksch-Hongaarschen gezant bij Haar Hof, Baron Giskra, de bij het vertrek van de meeste gezanten gebruikelijke onder scheiding van Grootkruis iu de Oranje- Nasau-Orde verleend. H. M. de Koningin heeft Baron Giskra, in afscheidsgehoor ontvangen tot overhandi ging van zijn tsnigroepiugsbrief. Daarna bood II. M. -den afgetreden gezant het ge bruikelijke afscheidsmaal aan, waaraan ook de barones Giskra, zijn echtgenoote, genoo- digd was. De verscherpte duikbootoorlog. De verschillende rcederijen ontvingen telegrafisch namens den marinestaf de mededeeling, dat voorloopig geen ver gunning zal wc.den gegeven aan Neder landsche schepen om naar Engelsche havens uit te klaren. Stoomschepen, in Nederland gebouwd voor vreemde rekening, die uitvoerconsent hebben gekregen op voorwaarde dat zij ge durende een bepaald vastgestelden tijd voor Nederlandsche belangen zullen blijven va ren. mogen evenmin naar Engeland ver trekken. Verschillende recders, leden van de Reeders- vereeniging te Rotterdam, hebben, naar de „N. R. Ct." meldt, uit Den Haag telegrafisch het volgende bericht ontvangen Marinestaf deelt mede, dat Duitsch© admi raliteit bericht, dat Nederlandsche schepen, welke 1 Februari reeds van Noord-Amerik3 onderweg waren naar Engelsche havens, naar di© havens zullen worden doorgelaten. Het verlaten van dezo havens zonder gevaar kan niet worden toegestaan. Aangezien do redactie van hot telegram niet zeer duidelijk bleek, zijn leden van do Reedcrs- vereeniging naar Den Haag vertrokken om opheldering te vragen. Men meldt ons uifc IJmuidcn: Het is hier heel goed merkbaar dat do aan gekondigde verscherpte duikbootoorlog invloed heoft op hot scheepvaartverkeer. Yun Zaterdag morgen 5 uur af kwam nog, geen schip bin nen en van Zaterdagavond 10 uur af is nog niet één schip vertrokken. Wïaaflrogslon in verband met den brandstoffenraood. Het Gemeenteblad van Amsterdam van Maandag bevat een voordracht van de Com missi© vcor do Strafverordeningen in ver band met den brandstof fennocd, welke voor dracht, in het kort samengevat, de volgende voorstellen inhoudt: lo. winkelsluiting, om 8 uur des avonds (des Zaterdagsavonds blijft het sluitings-. uur op 11 uur gehandhaafd); 2o. onbeperkt verbod van alle étalage- en reclameverlichting; 3o. verbod van het gebruik van kunst licht in winkels na het sluitingsuur (dit galdt eveneens voor wiukels, waarin men tevens gelagen zet, behoudens de door den burgemeester te verleen on vergunningen) 4o. verbod van het gebruik van kunstlicht in sociëteiten, koffiehuizen, vergaderlokalen en dergelijke, tusschen 12 uur 30 des nachts en 6 uur des morgens (behoudens de door den burgemeester te vorleonen vergunnin- gen). Niet alleen het' gebruik van gas- of elec- trisch licht, doch ook van ander kunstlicht (petroleum, kaarsen, e.d.) ia in die gevallen verboden. Het voornemen bestond, de door do Com missie voor de Strafverordeningen ontwor pen verordeningen in do Raadsvergadering van Woensdag te behandelen en die onmid dellijk nadat do Gemeenteraad ze heeft vastgesteld, af to kondigen. Zij zouden dan Woensdaga ::d reeds in werking treden. De koSonneod. Het Haagsch Correspoudcntie-bureau meldt: In verband met een in verschillende dagbladen voorkomend bericht, dat Duitschland bereid is in den vervolde maan delijks 320.000 a 350.000 ton steenkool aan ons land te leveren, indien Nederland zelf voor het vervoer naar hier zorg wil dragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze. op zich zelf zeer te waardeeren bereid verklaring van Duitschland in den oogen- blikkelijken moeilijken toestand geen wijzi- Voert een gansolien linrom inco, vol schoone Mnzelvrouwen, onder hoedo van Maurits Lion op weg naar 'n Europcescho Exposition. Dien ge achter hem ziet gaan draagt gouden schatten mede. Die volgt torst kostbaarheden. Ea daze kleine, di© achter langoor loopt te kauwert, ging brengt. Immers, zoolang het scheep vaartverkeer op den Rijn gestremd blijft, is een «enigszins omvangrijke aanvoer van kolen uit Duitschland uitgesloten. Men heeft zich er mitsdien op voor te be reiden, dat zoowel door do stremming van het scheepvaartverkeer in het bijzonder, als door do vermindering der toch reeds zeer geringe voorraden in hot algemeen, de ko- lenvoorziening nog gedurende langen tijd zc.. moeilijk zal blijven. De concentratio van Duitscho troepen op onze grens. Naar Reuter uit Londen seint, schrijft d© militaire medewerker van do „Times"- naar aanleiding van do samentrekking van Duitscho troepen aan onzo oostgrens De integriteit en onafhankelijkheid van Nederland en zijn overzeesche bezittingen blijft voor ons als immer een quaestie van het grootste belang. In de moeilijkste om standigheden zijn de goede betrekkingen tusschen Engeland en Nederland gehand-, kaafd, dank zij het beleid van beide regee- ringen. Maar wij vertrouwen vooral op het feit, dat do Nederlanders 500.000 man in het veld kunnen brengen, hun inundaties op tijd kunnen stellen en vast besloten zijn iaderen indringer te bestrijden, van welke zïjde dezo ook moge komen. Het buroau Vas Dias bericht: Wij vernemen van gezaghebbendo personen aan de Duiisch-Gelderscho grens, dat de Duit sche militairo versterkingen langs onze grens in aantal toenemen. In hot „Rcichswald" bij Kleef, in het zgn. Hiimnelsthal, moeten zelfs verdokt Zoppelinsloodsen zijn gebouwd. Volgens Duitschers, die juist Kleef en Kra nenburg gepasseerd ziju, houden zich in de Duitsche grensplaatsen duizenden soldaten op, die allen zwaar bewapend zijn. Velo grensbewo ners hebben den laatsten tijd hun meest waar devolle voorwerpen ingepakt om op het eerste sein te kunnen vluchten. Men kan den Duitscbon grensbewoners, dia groot gebrolc lijdon, de vrees voor een Engel schen inval maar niet uit het hoofd praten. Do onrust en het gebrek nemen toe. Invoer in Duitschland. Het bericht in verschillend© bladen als zou alle uitvoer uit Duitschland met ingang van 16 dezer worden verboden, berust op een misverstand. Do zaak is, naar wij uit goed© bron vernemen, deze: Sedert eenigen tijd was door verkeers stremming in Duitschland de invoer van Nederland naar Duitschland verboden, met uitzondering van goederen, waarvoor door Duitschland consent tot invoer was ge geven. Dit verbod van invoer wordt met ingang van den 16en dezer opgeheven. Voor den oud-lndischen militair. Het Hoof'Jcomité tot Stichting bij Nijmegen van. een verblijf voor den oud-Indisc'hen Mili tair, aan welke stichting een Arbeidsbeurs en een Voorschotbank zal verbonden zijn, heeft zijn eerste overzicht doen verschijnen van in gekomen 6chenkingen en vaste bijdragen. Totaal aau bijdragen in eens f 20.622,37 ©n jaarlijks f 2020,76, dus totaal f 22.643,13, waarbij komt eene toezegging van f 5000 van de Directie der Batnafscho Petroleum Maat schappij, ou een© voor een onbepaald bedrag van den heer G. te Amsterdam, zoomede van 1000 van den hoer J. H. to Rotterdam. Do beste verwachtingen wordon gekoesterd voor verder suoccs om do vercischto 100.000 voor góbouw (aanvankelijk voor 100 personen) en van terrein voor tuinbouw, benevens do 8000 jaarlijks, benoodigd vcor liet drijven der zaak te mogen ontvangen. Opgewekt tot steun worden vooral do Indi sche handels-, cultuur- cn rij verheidsonder nemingen. Getracht wordt in Indië con comité van subcomités in 't leven t© roepen. Het streven is, niet to concuxrceren met de militaire invalidenhuizen te Bronbeek en to Leiden, maar om do valide oud-Indisch© militairen aan een werkkring te helpen en buiteïi-woekeraars en uitzuigers te houden. Lichte aardbeving op Bal?. O.f f i c i e e 1. Bij het departement van Koloniën is ontvangen hot volgende tele gram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Iudië. Op Zondag 4 dezer heeft nog een minder kraentige, horizontaio aardbeving Bali ge troffen.0 Geon schacle is hierdoor aangericht. De toestand in Ned. Indië. Uit Samarang werdt 0113 geseind, dat de zeer gespannen toestand in Nederland en Europa aldaar oen groote consternatie heeft veroorzaakt, voornamelijk als gevolg van de absolute onzekerheid en hot uitblijven van een officicele mededeeling. De aandeelen- markt is zeer l'lauw gestemd. De scheep vaart-agenten eonferceren. (Blot j)dgt.X Voi-pliohto krijgsdienst in Indic. Aan de Memorie van Antwoord van 't wets ontwerp Wijziging van arfc. 113 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederl.-Indië. vastgesteld bij de wet van 2 September 1854, wordt 't volgend© ontleend: Uit de geniaakto opmerkingen meent do Minister to mogen afleiden, dat do strekking van het wetsontwerp: het opheffen van den slagboom die aan do invoering van den mili tairen dienstplicht voor do Nederl. onder danen in Indië in den weg staat, algemeen instemming gevonden heeft, zij het ook dat enkelo leden met dio invoering zouden willen wachtentotdat aan den heerschenden oorlog een eindo zal zijn gekomen. Het heeft intusschen geenszins in de be doeling van don Minister gelegen tegelijk met dit wetsontwerp ook do uitvoering van da voorgesteld© bepaling aan do orde t© stellen. Een zoodanige samenkoppeling achtte hij niet noodig en niet mogelijk; niet_ uoodig omdat de Staten-Gciieraal over do uitvoeringsmaat regelen een oordeel zullen kunnen uitspreken bij do behandeling van do begrooting, waarbij de wijzigingen in do sterkte cn do samenstel ling van het leger in verband met do invoe ring der militie, aan hunne goedkeuring zul len worden onderworpen; niet mogelijk; omdat het overleg ter zake met do Indische regcc- ring. die haar volle instemming hoeft betuigd met het denkbeeld om zoo spoedig als doenlijk tot do invoering van den dienstplicht van allo groepen van Nederlandsche onderdanen cvor t© gaan. wel heeft geleid tot overeenstemming Dopens do grondslagen voor eene Etiropeescbe militie, doch ten aanzien van do verdeeling van den op to leggen last over do nict-Euro- peesche onderdanen nog niet is beëindigd. Do uitvoeringsmaatregelen zijn reods zoover voorbereid, dat, na aanneming van hot wets ontwerp, althans aan do iiuropcesche onder danen zeer spoedig do dienstplicht zal kunnen worden opgelegd. Afgaande op het oordeel van tweo qpeen- vblgendo legercommandanten is de Minister hoopvol gestemd wat betreft de bruikbaarheid van den nïet-Enropeeschcn milicien als veld- .soldaat, JsEÖil hü gioU orert^ed ,d**

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 2