No 302. Oorlogsnieuws. Orgaan Leger en VSoet. Onder redactie van D. MANASSEN. Gezondheidsleer Ons Oorlogsdagboek. Het Kerstmaal van den heer Peyrusse. Postcheque en Girodienst. in den reuzensirijd. ri7 REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERICSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS b CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteutiün wende uu-n jsic!i i Amsterdam. Try's der A ivr.rtor.til'ii n deol'ugen op de tweede, derde eu vierde pa reductie. ::r ie. aleriusati au: jua oy' Ingc/und* vde- UTicf. By aiHinnoment Een koning en zijn zoon, uit een der oorlogvoerende landen en wel uit een verslagen land: n. 1. koning Ferdinand van .Roemenië en kroonprins Karei Zij bestudeeren dejkaarten van kun land, de kaarten der slagvelden en gaan deukelijk de kansen na, die er nog bestaan op een overwinning. Wel met een treurig gevoel zullen zij de landstreken en steden beschouwen, waar thans de .centralen heerschen, maar de laatste dagen geven hun althans eenigen troost, want de aanvallende Moldavië schijnt ten minste op sommige punten tot staan gekomen, Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatecourant'' .Werdfc Donderdag a.s, door der. Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. door J. P. BIJL, officier van gezondheid, LXXX. Verspreidingswijze besmettelijke ziekten. XIII. "Wij hebben in de pest een ziekte leeren kennen, die door insecten wordt overgebrachtsmet stof wordt door de vloo opgezogen met het nielce bloed om bij een gezonde te worden in gespoten. Volgens anderen komen de pest bacillen in de ontlasting, van de vloo. Deze ontlasting komt tijdens het steken op do huid van den mensch, die gestoken wordt en door krabben of schuren van de kleeren komt de besmette ontlasting van de vloo in het wondje, dat door het steken in de huid gemaakt is. Er zijn evenwel ook ziekten, waar de rol van de insecten voel samengesteld-er is. Zij zuigen bij Bommige ziekten de smetstof niet op om deze onveranderd op een gezonde over te brengen i maar de opgezogen smetstof ondergaat in liet lichaam van het inseot een belangrijke ver andering, voordat zij weer een gezonde kan ziele maken. Do zieke zelf is niet. rechtstreeks besmettelijk voor den rnensoh, maar liet insect dat hem gestoken heeft, is, indien de ziektekiemen in het insecten-licliaam een ver andering hebben ondergaan, besmettelijk. Het moest bekende voorbeeld van.zoo'n ziekte is de malaria.. Vooral in moerasachtige atreken komt do ziekte voor en vroeger schreef men het ontstaan ervan dan ook toe aan uit wasemingen uit den vochtigen bodem. Bij mi croscopisch onderzoek door den Franschen officier van gezondheid Laveran in 1880 is evenwel gebleken, dat in het bloed van desn patiënt kleine levende wezentjes, voor komen, die sol grooteren veel samengestelder gebouvv uzij:'/" Aan- bacteriën en men meest dus wel aannemen dat ook malaria door een loven de smetstof werd veroorzaakt. Maar boe de verspreiding plaats vond bleef nog een raad sel. Ongeveer 20 jaar later vond een Engelsck officier van gezondheid, in Indië, dat, wanneer een bepaald soort mug, het bloed van een malarialijder had geaogen, na eeni ge dagen eigenaardige puntjes of blaasjes in de maag van die mug ontstonden en hij ver onderstelde dat deze muggen de malaria zouden overbrengen. Een paar Ita-liaansche doctoren deden toen proeven op zich zelven. Zij gingen werken in een streek waar vrijwel iedereen malaria had, maar zorgden er voor dat zij niet door muggen gebeten wedden. In tegenstelling van de bewoners van die streek bleven zij vrij van malaria. Zij li,eten toen een paar malaria- lijders door muggen steken en zonden deze muggen aam doctoren in Londen, waar nooit malaria voorkomt. De doctoren lieten zich stoken door de I tali aan sche muggen en kregen malaria. Het zou ons te ver voeren, om dfe hon derden en duizenden onderzoekingen te vertel len, die sedert over de verspreidingswijzen van malaria gedaan zijn. Wij willen er alleen op wijzen, dat slechts één bepaalde soort mug in staat is om de ziekte over te brengen. Deze mug legt eieren in stilstaande plassen en poe len; in het algemeen in moerassige streken. Zoodoende is dus te begrijpen, dat juist in vochtige landen de malaria, voorkomt. De mug alleen is ©venwel niet in staat om de ziekte te veroorzaken. Zij moet zich zelf eerst besmet hebben door bloed te zaligen van een malarialijder. Zeer duidelijk is dit geble ken in 1901 in Jeverlund in Pruisen. Er kwa men aldaar zeer veel malariamuggen voor, maar geen malaria. In dat jaar kwamen er evenwel eenige ploegen Hollanclsclie polder jongens arbeiden. Deze polderjongens kwamen 129ste week. Van 15 tot 21 Jan. 15 Jan. Volgens berichten in Engel sche bladen overweegt Wilson een nieuwe nota om Duitschland te verzoeken ook zijn vredesvoorwaar den te publiceeren, De Grieksche generaal Kallaris, bevelhebber van het eerste leger- korps tijdens de gebeurtenissen van 1 Dec., is vervangen door generaal Yannakifcsos, adjudant van den kouing. Galatz wordt onder vuur geno men. J5 De zitting van den Voorloopigen Poolscken Staatsraad te Warschau wordt geopend. 17 Italië benoemt een levensmidde lendictator. De Turken verliezen eenig terrein tusschen Bjjpïla en Galatz. De Russen heroveren Vadeni, tien werst ten z.o. van Galatz. Griekenland geeft opnieuw toe aan de eischen der geallieerden. De Engelsehe regeering geeft i.u een schrijven aan den Engel- sohen ambassadeur te Washington een toelichting van de antwoord nota der Entente. Sasouof is benoemd tot ambas sadeur van Ruslaud te Londen. De Fransohe regeering heeft ©en minimum loontarief 'voor Parijs •n omgeving vastgesteld en een stelsel van verplichte arbitrage in gesteld bij weigering zullen de fabrieken onder staatsbeheer wor den gesteld. 18 De centralen zijn in het defensief op het Roemeensche oorlogstooneel. 19 ,t Te Londen heeft een ernstige ont ploffing plaats in een kruitfabriek. 20 De Entente staat Griekenland een termijn van 14 dagen toe, ingaan de 20 Jan., voor het vervoer van krijgsmateriaal naar Peloponnes. 'In de Fransche Kamer wordt een interpellatie over het Entente- antwoord geweigerd. 21 De centralen weerstaan pogingen der Russen en Rocmeniërs 'om de legergroep-aartshertog Jozef terug t© dringen. Door JACQUES NORLAND. De heer Cyprien Peyrusse, een van de rijkste kooplieden uit Bordeaux, bleef, of schoon hij de vijftig reeds' voorbij was, nog altijd een -knap man. Bovendien was bij goedhartig en ze-er geestig. Door de geheele stad was hij bekend, geacht en bemind. Hij bewoonde een mooi, gerieflijk en smaakvol gemeubileerd huis. Hij woonde alleen, wa-ut hij had nooit van het huwelijk willen weten, of liever, hij was op het punt gerweest te trouwen, maar, zooals hij zelf schertsend vertelde, op het laatste oogenblik uit malariastreken van ons land en waren voor deel b©3met. Zij besmetten de malaria muggen van Oost-Friesland en een hevige epidemie, die 25 dor bevolking aantastte as daarvan het gevolg. Ook malaria is een ziekte, die in oorlogstijd onnoemelijk veel schade aan een leger Ja n be rokkenen. Vooral ons land staat wat uat be treft in een kwaden reuk. In het najaar van 1809 landde een Engelsehe leger, bijna 40.000 man sterk op Walcheren, veroverde Vlissin- gen en wilde van daar optrekken naar Ant werpen. Spoedig lagen evenwel 26.000 man met malaria in de-hospitalen en toen binnen 4 maanden tijds ruim 4000 man aan die ziekte gestorven waren, werden de troepen weer teruggeroepen hoewel slechts 247 Engelschen gesneuveld waren. Vooral bij expedities naar warmere landen treedt de ziekte soms in hevige mate op. Zoo zijn b.v. bij de Fransche troepen tijdens Je expeditie naar Madagaskar 18841885 en vooral bij die van 1895 tallooze malariageval- lon voorgekomen. Bij deze laatste expeditie verloren de Franschen 7560 man aan malaria. Uit den togen woo rdigen oorlog zijn ons o.a. gegevens bekend over het leger der geallieer den in Saloniki. Gedurende den malariatijd werd 5 der manschappen door de ziekte aangetast. Het gevaar dat de geneeskundige dienst aldaar ziet in de malaria, blijkt-wel uit 3© reusachtige hoeveelheid kinine, die door het leger gebruikt wordt. Einde Juli waren reeds 12.000 Kg. kinine in pastilles en 384.000 buisjes met kinine om in te spuiten, naar Saloniki gezonden. (8Zot volgt.) Inlichtingen betreffende den In te voeren postclièque- en girodienst. Over enkele maanden wordt door het Rijk bij alle postkantoren aan iedereen gelegen- héid gegeven om op zijn naam een© rekening te doen openen, waarop men zelf gelden kan storten, of door anderen kan laten storten, en waarop van de rekeningen van-anderen kan worden overgeschreven, ten einde over het te goed naar verkiezing te beschikken hetzij door middel van een biljet van over schrijving (giro)) op de rekening van een ieder, die ook zulk eene rekening bij de post heeft, hetzij door middel van cheques, die men afgeeft aan een ander, of die men zelf kan innen. •Over de behoefte aan zulk eene instelling is veel geschreven en gesproken, met het ge volg, dat het nut en het gemak" meer en meer worden erkend. De zaak. is dan ook uitermate eenvoudig en gemakkelijk. Men heeft slechts naar het postkantoor te gaan, zich bekend te maken, een zeker bedrag te storten, en men is bin nen een paar dagen rekeninghouder. Niet alleen de rekeninghouder zelf, maar ook ieder, die hem geld schuldig is, kan op de rekening storten, van welke storting (ver meerdering van het tegoed) de rekeninghou der door het postkantoor dadelijk bericht ontvangt. Alle rekeninghouders kunnen betalingen aan anderen doen door van hunne rekening op die van een ander te laten overschrijven. Wie rekeninghouders zijn, blijkt uit eene gedrukte lijst, die Ijij het postkantoor verkrijgbaar wordt gesteld. Veel geld voor betalingen in huis te heb-' Ben is dan niet meer noodig; men behoeft het geld niet meer te laten brengen naar een leverancier of naar eenig kantoor; men be hoeft niet meer op -quitantië'ii la wachten men behoeft bij betaling geen geld meer af te tellen of bij ontvangst na te tellen, waar bij men zich zoo licht vergist; verlies door ontvreemding, brand, wegraken van geld wordt voorkomen; de post zorgt voor alles. Als van deze instelling op elke plaats, waar een postkantoor is gevestigd, een ruim gebruik wordt gemaakt, zal het gemak voor iederen deelnemer verrassend zijn. Men be taalt zoo mogelijk alles, door overschrijving (giro) zoowel op de plaats, waar men woont, als overal elders in het land, of wel door cheques. Van alle af- en bijschrijvingen was hij bang geworden. Sommigen en zelfs velen beweren, dat die vrees eigen lijk gezond verstand moest genoemd worden. Het mooie huis was meer dau ruim ge- uoeg voor de huishouding van een onge trouwd heer. Maar op zekeren dag kwam de heer Peyrusse tot een ander besluit. Hij wilde menschen zien, feesten geven. Als alle goede menschen zag hij graag gelukkigen om zich heen. Hij kwam op het denkbeeld om aan het huis een groote zaal te laten bijbouwen, met een serre. Daar zou ruimte zijn om diners en bals te geven. Er zou over zijn feesten gesproken worden, hij zou ervoor zorgen, dat alles schitterend was....- Zes maanden lang liepen alle gesprekken in de stad over de nieuwe zaal van den heer -Peyrusse. De mooie vrouwen en die zijn er in Bordeaux! dachten reeds aan de toiletten, die zij bij die gelegenheid zouden dragen. Toen de zaal nog lang niet gereed was, werd er reeds over gepraat als een wonder. Wie den heer Peyrusse op de wandeling ontmoette, begon altijd met: ,,Nu?... wanneer zullen we het hebben?" En de heer Peyrusse antwoordde slechts met een glimlach, geheimzinnig maar veelbe- teekenend Eindelijk hoorde men dat de zaal klaar was, behangen, gemeubeld, geheel gerqed. Weldra zou het eerste feest gegeven worden. Zou het. een bal zijn Of een muziekpartij Of een tooneelvookteHing 1 Men verdiepte zich in gissingen. Peyrusse liet niets los. Op alle vragen altijd hetzelfde antwoord .Wacht maar.... eerdaags zult gij eens wat zien!" Er verliepen drie maanden, een half jaar, een jaar: er gebeurde niets. Wat be- teekönde dat?... De menschen begonnen boos te worden. Wat verbeeldde mijnheer Peyrusse zich wel?... Een groot feest belo ven en als het zoo ver was» achteruit krab- ontvangt de rekeninghouder bericht en aan het einde van de maand geeft het postkan toor ter vergelijking het saldo op of wel oen rekening-courant, waarop men precies kan nagaan wat er gebeurd is. Men behoeft geen postwissels meer te gaan ontvangen, want de post boekt die desverlangd op de rekening van den geadresseerde men be hoeft Je afrekening van ter inning gegeven quitantiën niet meer te gaan halen, want ook dat geld wordt desgevraagd op de reke ning van den belanghebbende geboektmen behoeft geen geld per postwissel of per aan- geteekenden brief meer te verzenden, want enkel een biljet tot overschrijving, in een postbus bezorgd, is voldoende. De instelling is geenszins alleen dienstig voor menschen, die zaken doeu of fortuin bezitten. Iedereen die voor zich zelf of voor anderen geldelijk beheer heeft, neme eene rekening, om het- groote gemak te bezitten van geldzaken zonder kasgeld te kunnen afdoen. Als de leveranciers, groot of klein, een rekening bij de post hebben, en de klant ook, dan betaalt de klant zijne nota's door overschrijving van zijne rekening op de hunne; hebben sommige leveranciers in het begin nog geene rekening, dan betaalt do klant per postcheque. Abonnement op couranten of tijdschriften, contributiën van allerlei instellingen, premies van assurantie of voor levensverzekering, betaalt men op verzoek van de administraties dier couran ten, instellingen of besturen van maatschap pijen door overschrijving van de eigen reke ning op de rekening van de administraties of besturen, die deze natuurlijk allen heb ben. Als men bel ting beeft te betalen, be hoeft men het geld niet naar het belasting kantoor te brengen en daar te wachten tot alle aanwezigen geholpen zijn: de ontvan gers van de gemeenten en van het Rijk zul len uit den aard der zaak eene postrekening hebben, waarop de belastingschuldigen kan betalen door van zijne rekening 'op de hunne te laten overschrijven of door daarop te storten. Hetzelfde geldt voor allerlei andere betalingen, welke than3 per quitantie aan de huizen worden geïnd, zooals voor gas, electrisch licht, enz., waarvoor dan niet meer behoeft te worden gebeld, opengedaan, in huis geloopen, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewisseld. Maar, zal men in het begin misschien v-ragen: Hoe blijkt dan dat men iets door middel van den cheque- en girodienst betaald heeft? zal het niet lastig wezen, met al die for mulieren voor cheques, overschrijving, enz. en wat zal het kosten? Het antwoord daarop luidt als volgt: Wat betaald is of ontvangen, blijkt uit de rekeningen op bet postkantoor, want daar is genoteerd hoeveel van ieders reke ning is afgeschreven en hoeveel daarop is bijgeschrevende rekeningen wijzen ook de herkomst of de bestemming van het geld aan; samen levert dit een voldoend bewijs op. Zelf weet men over hoeveel geld men heeftf beschikt, omdat men dit in het boekje, waar de formulieren uitgenomen worden, kan aanteekenen op het gedeelte dat niet uitgescheurd wordt, de zoogenaamde „souche". Lastig zal het gebruik van de formulieren in het geheel niet zijn; men ontvangt twee soorten boekjes, een giroboekje en een chequeboekje, waar men de noodige stroo- ken (langs de perforatie) uitscheurt. zoodat men de souche behoudt. Men werpt het biljet van overschrijving na invulling en onderteekemng, onder couvert, in de naastbij zijnde postbus en heeft daarmede zijn doel bereikt. Mocht degene die iets te vorderen heeft, nog geen rekening bezitten, dan geeft of zendt men hem een cheque betaalbaar op het postkantoor van zijne woonplaats, en stuurt aan het postkantoor (naaste postbus) een formulier van advies, dat tegelijk met de cheque uit het cheque boekje wordt genomen. (Slot volgt.) beien'?... Waar wachtte hij op?... Het eenigo wat er achter zat, was dat Peyrusse met zijn weinige doortastendheid bang was geworden. Jawel, bang, evenals voor het huwelijk. Hij wilde van zijn feest iets bizonders, iets uitgezochts maken, waarover nog lang in Bordeaux zou gespro ken worden. Maar wat zon hij nu voor nieuws en zeldzaams bedenken? Alles was immers bekend., ouderwetsch, afgezaagd... Duizend plannen speelden hem door" het hoofd. Hij vond ze allen te min voor deze gelegenheid. Hij was vrijgevig genoeg, en om de kosten zou hij het niet "gelaten heb ben... Maar in 'e hemels naam wat nieuws, wat pikants!... En anders liever niets! _En twee jaar lang gebeurde er werkelijk niets. Verbeeld u zoo'n teleurstelling De goede man was te algemeen bemind om het hem in zijn gezicht te zeggen, maar de spottere lieten zich niet onbetuigd. Het „feest van den heer Peyrusse" werd ge bruikt om iets onwaarschijnlijks aan te duiden... Van iemand dien men niet gezien had, werd .gezegd ,,Ik heb hem gezien... op het feest bij Peyruese." „Zoo waar... als het feest bij Peyrusse... „Zoo gezellig... als het feest bij Peyrusse... eu andere uitdrukkingen" deden de ronde." Och ja... In Bordeaux houden de men schen van lachen, en dit telkens uitgestel de feest had alle jonge hoofden 'op hol ge bracht. Den defden winter kon men het niet meer uithouden, 't Ging hoe 't ging, een feest moest er komen, desnoods zonder den heer Peyrusse! Het was in het midden van December. De gelegenheid bood zich .vanzelf aa-n Van strijdgewoel en aanvatepogiagen ri in do berichten uit do verschillende landen sprake en het woord „vrede" acbijnt allengs te vor klinken. Da-t het toch niet weer g-noord zal worden, gelooven we niet, maar wel is voor het cogenUlik Tooral het u-oord aan do kanonnen, mi trailleusee <-u gouwen. Do regeerin- gon en volksver tegen woord igingon wen den zich af van den vrede door ver gelijk, zooalR b.v. een groep Fransche socialisten dien verlangt. Doch zij von den geen weerklank voor hun wwuchen. Hun v. oor-a voerder Presse heeft gevraagd do rege ringen te mogen interpekeeren over het ant woord der geallieerden aan president Wilson, maar de minister-president Briand verzette er zich tegen en de Kamer gaf hom gelijk met een overweldigende meerderheid: 4-37 tegen 5V stemmen. De lust tot vrede is, zooais men ziet., in Frankrijk nog niet grooi. In Rusland blijkbaar evenmin, hoeveel ge ruchten er ook gaan, dat dit land wol een afzonderlijken vrede zou willen sluiten. Daar zijn weer do conservatieven aan de regcc-rmg, de reactie, en 't gevolg is, dat de Doema voor meer dan een maand naar huis werd gestuurd. Dat is een groote .partij daarin niet naar den zin, en hoe weinig berichten er ook uit het. Russische rijk komen, er schijnt daar inderdaad van gisting en woeling sprake te zijnVolgens telegrammen uit Zweden, maar die óver Ber lijn tot ons komen, ziet het er in Rusland hachelijker uit dan in het revolutiejaar '1905, en hee richt er onder het volk een gesp aim cm toestand, welke elk oogenblik tot uitbarsting kan komen. Natuurlijk üehocven we deze Duitseh-getinte berichten niet te geiooven, maar over 't geheel is het toch blijkbaar zeker, dat er in den binneniandsc-hcn toestand in Rusland iets gaande is, wat op den duur wel van invloed op den oorlog zou kunnen zijn. De centralen hopen natuurlijk daardoor tot een afzonderlijken vrede in het Oosten te komen, wat hun don strijd in het Westen zeker veel gemakkelijker zou maken. VoorLoopig schijnt daarop echter nog geen kans. De rea©tie, die in Rusland weer aan het bewind is, toonde, zei men. voor eenige maanden, neiging tot den vrede, thans echter moet zij besloten zijn tot een krachtig voortzetten van den oorlog. Omdat anders, evenals na den oorlog met. Japan, na dezen Europoeschen krijg, weer een revolutie dreigt en men van twee kwaden het minste wil kiezen Uit Zwitserland konven zopderlLnge berich ten. Het land versterkt zijn mobilisatie, roept zelfs zijn dienstplichtigen op uit andere lan den, uit Amerika bijv. Vreest men er voor schending der neutraliteit van de eene of an dere zijde? Dit rijk in Midden-Europa verkeert niet in een gunstige positie, het is van alle kanten door strijdende mogendheden omringd Men dicht de Centralen, Duitschland inzon derheid, het voornemen toe om thans met kracht Italië aan te vallen. Italië nu is vooral kwetsbaar aan de Zwicsorsche grens, waar het zich natuurlijk het mimet op een aanval heeft voorbereid, erenals Frankrijk indertijd op de grens ram België. Een tocht door Zwitserland heen, met hoeveel hinderpalen die ook gepaard zou gaan in dit bergland, belooft aan de cen tralen misschien nog de meeste kans op wel slagen van een krachtig offensief tegen Italië. Toch lijkt dit pian roekeloos c-n onverstandig en het- kam -best zijn, dat Zwitserland uit anderen grond zijn grensbewaking verscherpt. Het is zeer goed mogelijk, dat er dicht Mn zijn grenzen gevochten zal worden. Men spreekt van aanvalsplannen in de streek van Belfort, dat is in de buurt van Bazel. 't Is mogelijk, dat de Duitschers daar nu een offensief beginnen. zQoais zij 't vorig jaar er een aanvingen bij Verdun in Februari. Van den anderen kant spreekt: men echter ook \an een groote aan vallende 'beweging der Franschen in deze streek, waarop de Duiiisckers zich voorberei den. In beide gevallen zou er zeer dicht bij do 'grens van Zwitserland worden gevochten en de Zwitsereche regeering bereidt zich dus voor op alie gebeurlijkheden. In elk geval lijkt hst er wel op, dat aan het Wester front, ondanks het winterweer, nieuwe aanvallen op touw worden gezet. En in het Oosten maken de centralen zich nog niet be zorgd. De Russen en Roemenen kunnen de-aan vallende beweging, waarvan we voor eenige dagen melding maakten, blijkbaar niet door- Een kerstmaalJa, een kerstmaal, in de veelbesproken zaa 1 Dat was een prachtig idee. Maar hoe zou men het aanleggen? „Eenvoudig genoeg," meende de mooie mevrouw Capefigue. „Mijnheer Pevrusse gaat- altijd der* avond vóór Kerstmis bij zijn ouden vriend Dubois eten, en dan komt hij pas om twaalf uur thuis... Om negen uur gaan eenigen van ons naar zijn huis met be dienden en al wat er noodig is... In de zaal wordt de tafel gedekt... Een eenvoudig koud souper... Om elf uur komen wij met ons allen, en als Peyrusse om twaalf uur thuis komt..." „En de dienstboden?" meende een an der. „Die koopen we om... of wij stoppen hun een prop in den mond... Afgesproken?..." „Afgesproken Alles zou geheim gehouden worden, en den 26en December, den avond vóór Kerst mis, zouden allen bij den heer Peyrusse ver schijnen. Alles ging volgens afspraak. Om zeven uur vertrok de heer Peyrusse naar zijn ouden vriend Dubois; om half tien stonden drie jongelieden voor de deur, met een twaalftal bedienden, die groote manden en lange planken voor een tafel droegen. Het zag er geheimzinnig en grappig uit. Eén der pretmakers belde. Justine, de oude zeer bekwame keukenmeid van den heer Peyrusse deed open. Zij herkende de vrienden van haar patroon, en was dus niet verwonderd. „Mijnheer is nog niet thuis", wa3. alles wat zij zeide. „Dat weten wij wel", was het antwoord. „Wij hebben hem zooevec bij zijn vriend Dubois gesproken. Hii heeft ons gezegd, dat zetten; do centralen onder Maekcnsén, hebben het offensief weer tot zich getrokken <-n met succes. Zij hebben aan de Beuodon-Sorct.ii, een dertig K.M. boven Galatz weer oen overwin ning behaald en het dorp Na neer pi ingenomen en daarmee in deze .strook den rechteroever tier Scrcth bezet. Het dool schijnt nu te zija om hier deze rivier ovor to trekken hij Fudcni, waar oen groote ijzeren brug is, welte do Jlus- .•"•a hardnekkig verdedigen ©n waar zij zich krachtig hebben versterkt. Do strijd in Roe- luon.o wordt dus nog stood» voortgezet, van bcido zijden, cn op öndc-ro fronten laat men zich cvi-yunin onbetuigd. Indien zoo do strijd al woedt in den barren winter, lioo moet het dan gaan, ale de mooie dagen komen Y Want Ook op het Wester front Ir-zen wc van zware gevechten. Hier ook is niet alloen artil- U-rio-aciie, doch zijn crook aanvallen van infan terie op bcido zijden on op zeer vwschillendo punten. Al kan men niet -spreken van groote Jagen, widen nog i- hier de aanval zoo alge- i •■n gciv.-oost. Zoo hooren we van aanvallen der Engelschen bij Loos, bij Nouvo Chapelle, .rij V por en, Beaucourt, Pierre Vaan on elders; aan t Souime-front dus zoowel aLs in 't Bel- -eb gebied. Aan 't Fransche front hadden g< vechten plaats bij Mont St. Quentin, dicht bij de Som uk-, bij Ban-do-Sapt, en verder a--«j rio Maas Lij Vadierauville cn het. Bow de» Couriered; De Duitaahe telegrammen sproken van hevige artillerie-actie cn welgeslaagd® patrouille-operaties. Geen gevechten dus "in grooiechen stijl, maar' beweging en strijd op verschillende punten. Ook op andere punten gaat men door. In Mesopotamia hebben aan den Tigris de Engel schen wo©r een voordeel behaald; do Italianen vechten, schoon niet zeer kmchtSg, op het Karsiplateau ©n aan de grens van Tirol en hebben in Tripolis een nieuw succes gehad. In Macedonië blijft het vrij kalm, maar er is toch actie dag aan dag, zonder dat de toestand er zich wijzigt. DUITSCHLAND. Een ontploffing te Spandau. Zaterdag. Lu den vroegen morgen, had in het vuurwerk-laboratorium te Spandau bij Berlijn een ontploffing plaats. Do aange richte maf eneele schade ia slechts gering. De stoornis in het bedrijf zal onbeteekenend zijn. Hst aantal dooden bedraagt tien, het aantal gewonden twintig. ENGELAND. Een ontploffing te Londen. Vrijdagavond t-e zeven uur, zoo wordt ons n;& Londen gemeld, brak brand uit in oen fabriek in het II e&t-End van LoUden, waar munitie werd afgewerkt. Er verliepen twee minuten tusschen het ontdekken, van den brand en de ontploffing, zoodafc verscheiden arbeiders nog konden ontkomen. De fabriek werd geheel en al verwoest. Ook sloeg de brand' over naar de nabij gelegen pakhuizen en fabrieken. De schokken der ontploffing werden nog op grooten afstand gevoeld. Drie rijen kleine huizen in de onmiddel lijke nabijheid werden bijna geheel en al vernield en bovendien werd nog belangrijke schade toegebracht aan andere eigendom men. Van de brandspuit, die op het oogenblik dei ontploffing aanwezig was, werden twee man gedood; de machine werd vernield. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is nog niet uitgemaakt; het is echter niet -/oo groot als men aanvankelijk dacht. Tot de gedooden behoort o.a. ook de eerste schei kundige. Nader meldt men: De_outploffing, die Vrijdagavond in het East End te Londen plaats had, was een der verschrikkelijken, die nog ooit in Londen voorkwamen. In cje geheele stad, zelfs in de verafgelegen voorsteden en naburige steden en dorpen werd de schok gevoeld. Nauwelijks was de echo van de corverdoovende knal uitgestorven of een goweldigo roode gloed verlichtte de lucht in het oosten. De zonder lingste geruchten deden de ronde, dcch toen de waarheid geleidelijk bekend werd, bleek die ontzettend genoeg te zijn, ofschcon dö vrees, dat men hier met een vijandelijken wij maar vast voor het souper moesten zor gen." „-Het souper?" „Ja. Op dat idee is hij daar straks geko men. Verwonder u maar over niets"... Justine wist niet wat zij hoorde. Zij li©- ten haar echter geen tijd om na te denken, maar gingen naar binnen en naar de zaal, gevolgd door de rij bedienden. In een oogwenk was alles in'orde, het gas aangestoken, de bloemen geschikt, een tafel voor veertig personen keurig gedekt. Ach ter een scherm van groene planten werden de muzikanten geplaatst. En prachtig zag de groote zaa! eruit-, als een schitterende omlijsting voor jeugd en blijdschap na drie jaren van duisternis. Weldra begonnen de gasten te komen, de dames in avondtoilet, de beeren in den rok. En» die kreten van verbazing bij het binnen komen, en dat gesmoorde lachen... Het was een zacht gegons, dat weldra luider zou wor den. Justine, geheel in de war door al die menschen en al dat ramoer in een huis, waar het gewoonlijk zoo stil was, hielp waar zij kon. Eigenlijk was zij niet heelemaal ge rust, maar zij durfde niets zeggen. Om half twaalf waren allen present. Na tuurlijk ontbrak niemand. „Al had ik op mijn handen moeten ïoo- pen, ik was toch gekomen," verklaarde me vrouw de Capefigue. Nu zou de heer Peyrusse wel dadelijk ko men... Men moest hem met gejuich ontvan gen, en hem bedanken voor zijn goeden in val... Natuurlijk had men de eereplaats voor hem opengehouden, en was er een mooie bloemruiker voor hem neergezet Wat zou hij voor een gezicht zetten'?... Hoe zou hij het opnemen? Stel u voor! Heel kalm 's avonds thuis komen, zonder iets t» vermoeden, en dan.-., A^Iaf inJsr* 1 derdejjftARGflwq. Woensdag 24 Januari SOLDATENGOÜRA

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1