De Vredesvoorstellen. Zesduizend voet boven de Somme. 3 PORTUGAL. Ook Portugal is, zooals men weet., in deu oorlog gegaan, ala bondgenoot der geallieer den. 't Is met dit land een eigenaardige geschiedenis. Feitelijk had het met geen der krijgvoerende partijen iets te maken; 't grensde aan geen der staten in oorlog, het lag ver van het strijdgewoel. Maar reeds sedert, jaren is Portugal oen stille bondge noot van Engeland, men be weert zelfs, dat er een ge heim tractaat tusschen beide bestaat. Op Engelands aan dringen waarschijnlijk heeft het beslag gelegd op eenige Duitsche stoombooten in Portugeesche havens, 't Gevolg dier handeling was natuur lijk, dat Duitschland ophel deringen vroeg en toen die niet voldoende uitvielen, den oorlog verklaarde aan Portugal. Zoo vecht dit thans méo met de legers der Entente, althans, in de laatste dagen werd het bericht verspreid, dat 40,000 man Portugeesche troepen naar het Westerfront, vertrekken zouden. Of zij er reeds zijn aangekomen, weten we niet. In Portugal zelf loopt niet iedereen hoog met deze inmenging in den oorlog en er is zelfs in de laatste weken Jeen oproerige beweging uitgebarsten, die eenter gemak kelijk bedwongen werd. _w_ tot voortzetting van den oorlog worden overwogen, de voorwaarden waarop Enge land in overleg met de bondgenooten den ooglog ten einde zal kunnen brengen. In 't laatst van Februari zal deze rijksconferen tie waarschijnlijk plaats hebben, vóór dien tijd zal er dtfs geen sprake zijn van vredes onderhandelingen. Toch geeft deze uitnoo- diging van den Britschen minister van ko loniën te denken. Haasten zal Engeland zich blijkbaar niet. om tot een vrede te komen, maar de regeering denkt er toch blijkbaar aan, want... op die rijksconferen tie zullen ook worden besproken de vraag stukken, welke zich onmiddellijk na het einde van den oorlog kunen voordoen. Ligt dit einde dan toch in zicht 1 Wij behoeven over Ruskinds afwijzende houding, over Engelands verlangen om den oorlog* voort te zetten, over de vastberaden heid van Brisnd, die weer beschikt over oen meerderheid in het parlement, utefc al te pessimistisch te denkon. De vre- desidee is er eenmaal en zij wint veld. Bij een nota der Vereenigde Staten is nu ook eone van Zwitserland gekomen, dat zijn eoede diensten aanbiedt, zal het mis schien een algemeene actie der neutralen wonden voor een eervolleu vrede naar beide zijden Dat er in elk geval nog heel wat moet gebeurenvoordat, de vrede is ouderteekend, lijkt wel zeker. Er is een algemeen verzet der Entente-mogoudheden tegen de vredes voorstellen 'van Duitschland, dit valt ni®t te ontkennen. Eu het is ook wel te begrij pen. Want èn in die voorstellen, èn in des rijkskanseliers rede in deu Rijksdag is er de nadruk op gelegd, dat de oentralen over winnaars zijn op alle fronten; zij bieden dus als overwinnaars den vrede aan. kan meD zieh niet zeer goed voorstellen, dat de geallieerden van een vrede op zulk een grondslag niet gediend zijn, Rusland aller minst, dat zulk een groot gebied heeft ver loren, dat zijn pogingen om dit terug te winnen volstrekt niet met een volledig succes zag bekroond? Bemiddelingspogingen van neutralen kunnen daarom waarschijnlijk veel meer resultaat hebben dan het aanbod der centralen allèeu. Van het oor logs too nee! valt. weer niets bijzonders te vermelden, 't Blijkt steeds meer, dat het zeer rustig is geweest op de fronten, zoowol in het weeten, op het Itali- aansche front als in Macedonië. Alleen in Roemenie wordt de strijd hardnekkig voortgezet, van weerskanten. De Duit schers en Bulgaren rukken verder op, maar de Russische en Roemeensche troepen bie den krachtig tegenstand, welke echter niet veel schijnt te baten. Verder komt er. zoo als men reeds weet. een bericht van een zeer ernstig gevecht in Egypte. Een verklaring van minister Pokrowski. PETROGRAD. De minister van buiten lands che zaken Pokrowski deed aan verte genwoordigers van de pers een belangrijke verklaring, waarin hij o.a. zeide: ,,Na den oorlog zal het militaire verbond tusschen Rusland. Groot-Britannië en Frankrijk ge consolideerd worden door een nauwe econo mische verbinding. In Lloyds News" beschrijft een vlieger zijne gewaarwordingen bij een vlucht over het gevechtsterrein aan de Somme: ,,'Zo* duizend voet onder mij lag de wilder nis leeiijk, bruin en pokdalig die de har monische afwisseling van groene gelden en veelkeurige oogstvelclen on fantastische bos- sclien schend. Het is d© mistroostige strook die de fronten scheidt. Nu vlieg ik boren e«n streek waar groote daden verricht worden on velen een heldendood sterven. Rechts van mij vloeit de rivier waar naar een groote slag genoemd wordt; zij stroomt kronkelend naar net noorden, maakt plotseling een scherpe bocht naar het westen toe ten zuiden van de belangrijke stad ,,Pres- quepris." De vreemde lijnen die van boven af gezien aan het kronkelend epoor van een slang doen denken, zijn d^loopgraven de front linie, de steun- en de communicatielijnen. De kleine uitsteeksels zijn de sappen. De sombere strook Niemandsland met zijn granaattrechters, lijken en draadversperringen is nauwelijks waarneembaar. Hot oppervlak van do bruine strook is door ontelbare granaten gescheurd en geteisterd. Aan den zoom, tusschen struikgewas en heu veltjes, staan de kanonnen. Er achter, ervoor en eromheen loopen de verbindlwgsschakels in den oorlogaketen, de telograaf-en telefoon draden. En door dit alles heen, maar verborgen voor de oogen van den waarnemer, zwermen de slaven van het kanon en het geweer. Deze ruïnes, die op verlaten afvalhoopen ge lijken, waren eens dorpen. De wereld kont hunne namen uit de offioleele verslagen van aanvailea en tegenaanvallen, vaa verovering en herovering. Elk vertelt een verhaal van systematische bombardementen, van ineenge- schoten muren, van woeste gevechten van man te|en^nau, van plotselinge ontraiming en be- De oorlog zal er een zijn outrance tot een beslissende overwinning bevochten is. Wilsons nota kan aan den toestand niets verandoren. Do geallieerden zouden een vol ledig antwoord geven, maar het voorstel van Wilson van de hand wijzenzij zouden her halen, dat zij den oorlog zullen voortzetten tot het herstel van de verwoeste landen en het voortbestaan van kleine naties verzekerd is, en een nieuwe wereldbraud absoluut on mogelijk zal zijn geworden, Pokrowski duidde aan dat er nieuwe mi litaire maatregelen zijn genomen om ,,vcor goed een einde te maken aan het wankelen van Griekenland." Duitschland en Rusland. De „Köln. Ztg." bevat onder het op schrift Duitschland en Rusland, een artikel van een kenner der Russische toestanden, waarin wordt gezegd: Treprof heeft in ziju redevoering van 2 December de Russische oorlogsbedoelingen uiteengezet: de verovering en annexatie der Poolsche gebieden van Pruisen, en de ver- eeniging daarvan met het koninkrijk Polen, dat in min of meer zelfstandige autonomie onder Russisch bewind zal staan, de annexa tie van Europeesch Turkije, voornamelijk Konstantinopel en de Dardanellen. Het is niet te overzien, welke gronden Trepof er toe hebben gebracht zulk een utopistisch program op te stellen. In Duitschland kan men het niet ernstig opvatten. Nu de Duitsche regeering in overleg met de bondgenooten, een verklaring heeft afgelegd, die den duidelijken wensch om vrede te sluiten heeft kenbaar gemaakt, moet men zich in Duitschland sine irae et st-udio wel duidelijk voorstellen, onder welke omstandigheden een vrede met Rus land kan worden gesloten. Op den voorgrond' moet staan, dat men zich in Duitschland goed moet doordringen van het denkbeeld, dat een steeds sterker wordend Rusland voortdurend een groot gevaar voor'Duitschland zal opleveren. Een Russisch generaal heeft uiteengezet, dat zoo Rusland dezen oorlog verliest, het in staat is om binnen 10 jaar met 20 millioen, wel licht zelfs met 40 millioen Duitschland aan te vallen, om het doel te bereiken, dat thans niet bereikt kon worden. Men zal er dus blijvend rekening mee hebben te houden, dat zich naast Duitsch land een volk van 200 millioen zielen aan het ontwikkelen is en voortdurend sterker wordt terwijl het ook op cultureel gebied vooruitgaat en enorm veel presteert, en daarbij het bewijs heeft, gegeven, dat het zich op politiek gebied gemakkelijk als werktuig laat gebruiken tegen ons. Die feiten zullen van beslissend gewicht zijn om te worden overwogen bij het sluiten van een toekomstigen vrede met Rusland. De vredeseischen moeten zóó worden opge steld, dat geen levensbelangen van Rusland voorgoed worden afgesneden. Het is denkbaar, dat latere Russische staatslieden, wanneer zij tot het besef zullen zijn gekomen, waartoe de financieele ver plichting nan Frankrijk Rusland heeft ge bracht, zullen streven naar een toenadering tot Duitschland. Die mannen moeten dan bij hun streven geen onoverkomelijke be zwaren ontmoeten in de voorwaarden, die bij den vrede na den wereldoorlog door Duitschland zullen worden geformuleerd. In elk geval mogen wij niet van het be ginsel uitgaan, dat Rusland steeds onze De afstand tusschen de puinhoopen aan den westelijken zoom van de wildernis en die aan den oostclijken zoom, geeft den omvang van het in drie maanden veroverd terrein. Recht voor inij uit liggen vier kleine bos- schen. In elk dier bosschen hebben woeste bommen- cn bajonctgevechten plaat-s gehad. De wortete «Ier boomen worden thans door hon derden dooden gevoed. Ver naar het oosten toe ligt een puinhoop, die grooter is dan do anderen. Bestudeer de kaart en ge zult deu naam vinden van een groote vesting. Twee jaren lang heeft de vij and die stelselmatig versterkt met alle midde len die de moderueTn-ijgskunst oplevert en ver volgens werd zij van twee zijden bestormd door de Franschen en de Engelsohon, die elkaar ver volgens in de hoofdstraat ontmoetten. Een paar minuten vlieg ik in westelijke richting en over cn aantal wa-arnemingsbal- lons die lui in de lucht drijven, naar een ta melijk groote stad, waar verschillende belang rijke verbindingswegen bijeen komen. Door mijn verrekijker zie ik een groot monument op het midden van do marktplaats staan. Het is een standbeeld, dat eens prachtig en wonder baarlijk was. Na bombardementen doorgemaakt te hebben, hevig genoeg om een kathedraal te vernielen, hangt nu het vergulde Maria-bceld, verbogen en beschadigd in een rechten hoek van het voetstuk uitstekend, op sohijnbaar wonderbaar!ijko wijze nog slechts door drie ijzeren stangen tegengehouden." Oorlogswagen. Een bijzondere correspondent van de ..Morning Post" beschrijft aldus de ver bindingswegen achter het front: ,,De Franschen zijn altyd bekwaam geweest is den aanleg van wegen, maar in dezen oorlog hebben zij zichzelf overtroffen. De bestaande wegen zijn breeder gemaakt en worden voort durend in goeden staat gehouden ondanks het verkeer oneindig zwwdvr ia dan waarvoor de vijand zal blijven. Wat Polen betreft, blijft aan Rusland niets anders over, dan zich tu schikken in het voldongen feit. In 1014 heeft in Duitschland niemand aan een ver overing van Polen gedacht. Maar nadat de Russische kozak ons in Oost-Pruisen een bloedige waarschuwing heeft gegeven. ij ouzo plicht jegens ons zelf ons zeer duide lijk voorgeschreven. Het lot van Koerland volgt uit dezelfde overweging. Voor den omvang van hetgeen wij van de Oostzoo-provinciën kunnen go- bruiken, kunnen eveneons slechts militair- geografische gezichtspunten don doorslag geven. Het ontnemen aan Rusland van de Oost zee havens zoif voor Rusland een werkelijke aanleiding voor een revanche-oorlog be- toekenen. Het bezit van Riga zou ons de onverzoenlijke vijandschap van Rusland be zorgen. Wat betreft Konstantinopel, moeten wij krachtig en duidelijk verklaren, dat Rus land nooit in het territoriaal bezit van Kon stantinopel komen zal. Wanneer men in Duitschland zal hebben ingezien, dat Rus land werkelijk belang heeft bij de opening van de Dardnnellen voor zijn oorlogsschepen; zou daarover nadat door onmogelijke droomen voor Trepof een streep zal zijn ge haald kunnen worden gepr-at. 2?uitsche persstemmen over DuitschlatuTs antwoord. BERLIJN. Over Duitschland's antwoord op "Wilson's vredesnota schrijft het „Berl. Tageblatt"De Duitsche regeering wachtte niet, totdat zij antwoord van de Entente had gekregen op haar eigen voorstellen, doch zond onafhankelijk van een ja of noen der Entente haar antwoord dadelijk naar Wash ington, De nota van do Duitsche regeoring aan den president onderscheidt zich door warme cn duidelijke bewoordingen. De „Lokal Anz." meent: Reeds uit liot feit, dat do Duiitseho regcering de feestdagen niet wilde voorbij laten gaan zonder den pre sident van de Vcreenigde Staten to antwoor den op de, geheel uit eigen initiatief voort gekomen, maar in de lijn van ons vredesaan bod vallende, nota, moeten zelfs onze vijan den do overtuiging erlangen, dat het ons met ons aanbod ernst is geweest. Mocht Wilson al door onze nota ertoe ge bracht worden onzen vijanden het zenden van vertegenwoordigers voor het voeren van vre desonderhandelingen naar een neutrale plaats aan te bevelen, zoo ziju wij toch verre ervan verwijderd, te hopen, dat dit te Londen, Pa rijs, Petersburg of Rome gevolg zal hebben. Order den titel: ..Neutrale nota's", schrijft de ,,Voss. Zeitung" Wanneer de verder nog t- verwachten nota's van neutralen in derge lijke bewoordingen zijn vervat als de Zwitser- sclie, dan zullen zij bij ons zeker met sympa thie begroet worden. Uit de Zwitsersche nota spreekt de eerlijke neutraliteit, welke Zwitser land gedurende den geheelen oorlog heeft ge kenmerkt. Zij is een bijna roerend klaaglied over den nood der neutralen en men gelooft dat deze eerlijke en hachelijke waarschuwing alleen is ingegeven door den wenseb, eindelijk weer te kunnen leven voor de belangen van bescha ving en mensehenliefdo. De „Vorwarts" zegt o.a,De tot fanatisme overspannen opvatting van de militaire eer van den Franschen Senaat bedreigt geheel Europa en vooral Frankrijk zelf met den ondergang. Gelooven de Franschen werkelijk aan do moge lijkheid de Duitschers met geweld van den Franschen grond te kunnen verdrijven, dan kunnen zij rekenen op de vernietiging ten slotto i van de gehcole mannelijke bevolking. Een gun stiger vrede dan welken het thans kan be reiken, zal Frankrijk niet veroveren, hoe lang de oorlóg ook moge duren. De Zwitsersche nota. Blijkens een telegram uit New-York aan de .Daily Mail" wordt in de Vereenigde Staten de nota van Zwitserland niet be schouwd als aanleiding tot verdere stappen van Wilson. De ontvangst, die de Zwitsersche nota in Engeland is te beurt gevallen, is nog niet bekend. Parijsche persstemmen daarentegen doen zien, dat de ontvangst van de nota daar al niet beter is, dan die van de A m erik aan sche In Frankrijk protesteert de pers, evenals d'Estournelle6 de Constant deed, tegen de behandeling van aanvallers en aangevalle nen op denzelfden voet; zij zegt dat, zoo lang de neutralen de verantwoordelijkheid voor deu aanval en dus voor den corlog uit schakelen, hun actie tot onvruchtbaarheid veroordeeld is. Onder die omstandigheden zouden onderhandelingen tot niets kunnen leiden, en zouden alle offers gebracht om een duurzamen vrede to doen tot. stand komen, met waarborgen tegen een nieuwen oorlog, ijdel zijn geweest. LONDEN. De Daily Telegraph", de Zwitsersche nota over de vredes onderhandelingen besprekend, zegt: Wij raoeten erkenen, dat de neutrale lan den bijzondere rechten hebben op onze consideratie. De nota is gesteld in be woordingen, die waardig en met de omstan digheden in overeenstemming zijn. Voor de neutrale landen moeten wij ons besluit rechtvaardigen om den strijd tot liet einde toe voort te zetten. Men ver wegen oorspronkelijk aangelegd waren. En intusschen wordt de wegenaanleg steeds voortgezet, zoodat het onherbergzame district Champagne Pouilleuse nu over een stelsel van wegen beschikt, dat het ongetwijfeld later groe ten welstand moet brengen. De groote weg tusschen Verdun en Bar-le-Duc werd in bijna 24 uren verbreed en voortdurend wordt het oppervlak in uitmuntenden toestand gehouden, ondanks de slecht© weersgesteldheid en den ein- deloozen stroom van vrachtauto's, waarvan in beide richtingen iedere 2-5 seconden cr ©en voorbijsnort. Bij ieder !x>zoek aan de Somme was ik leeds weder verbaasd over de merkwaardige verbe tering die ieder© week weder aangebracht is in d. communicatiemiddelen achter de Frnnschc linies. In den Elzas en in de Vogezen in het alge meen, hebben de Franschen ra i machonis gele genheid gehad om hunne bekwaamheid in den wegenaanleg te bewijzen. Sedert ik die streelt zes maanden geleden heb bezocht, zijn or over al nienwo wegen gekomen, die zich door de pijn - bosschen naar den top der heuvels heen slingeren, die vroeger slechts met moeite langs voetpaden en muilezelpaden bereikbaar waren. Ik heb een 75 m.M. kanon door de bespanning langs een langzaam glooienden weg tot een punt zien rijden waar het vroeger nauwelijks en dan nog mefc groote moeite door muilezels had heen gedragen kunnen worden. Thans kun nen de automobielen tot op zeer kleinen afstand van de eigenlijke gevechtslinie rijden en op de wegen is er ruimschoots gelegenheid om uit te halen, ofschoon zenuwachtige lieden die niet aan het verkeer in de bergen gewend zijn, het een onaangename sensatie zullen vinden om de wielen van hun voertuig aan het randje van een afgrond te zien loopen. Als na den oorlog de Fransche Elzns in con currentie met Zwitserland eea toeristenland zal zijn geworden, dan zal die streek, dank zij de werkzaamheid dor Fransche militaire inge nieurs wegen hebben, even goed als de meest bezochte Zwitsersche bergstreken. Op sommige deelen ran hefc front zijn lichte rr.krvt. dat al onze bedoelingen kunn-i worden verwezenlijkt, zonder dat Duitsch land verplicht wordt- zioh overwonnen le verklaren. Daavop antwoorden wij, dat wij waarborgen moeten hebben. Beloften van Duitschland zijn niets waard, slechts afdoende waarborgen kunnen do miHtairis- tischo autocratie ontwortelen. Noor sche persstemmen over de nota van Wilson. C'HRISTIANIA. ..Dagbladet" schrijft: ,,A1 koestert de pers, iu Duitschland zoowel als iu Engeland, argwaan, dat de .vijand" achter de nota van Wil son staat, er is althans zooveel bereikt, dat gesproken wordt over den vrede. De gemoederen zullen zich nu gaan richten op de gedachte aan vrede en do hoop op vrede zal toenemen 1" Een Amerikaan over de nota van Wilson. LONDEN. De ..Manchester Guardian" bevat een beschouwing omtrent de nota van president "Wilson van de hand van een der bckeudste schrijvers op politiek gebied in de Vercsnigde Staten. Volgens dezen schrijver berust de nota van Wilson op de meoning, dat Duitschland op het slagveld niet tot machteloosheid kan worden geslagen en dat een overwinning van de geallieerden het herstel van Duitsch land niet zou kunnen beletten. Do quaesli© is duswat zal de veiligheid vau Europa waarborgen tegen een herha ling van dezen oorlog? De nota van den president biedt voor de eerste maal officieel de hulp van Amerika aan in de herverzekering van het vredesver drag. Er is met recht gevraagd, welke waar borgen or bestaan tegen nog ,,een vodje pa pier". Wilson biedt nu de macht van Ame rika aan als één waarborg. De president wil geen vrede, door welken de kleine staten niet zekerder van hun be staan zijn dan thans het geval is. -Hij wil ook geen vrede, waarbij de wereld niet een zoo krachtige organisatie tegen den oorlog krijgt als de menschelijkc wil slechts kan uitdeuken. Een toespraak van den Paus. De Paus ontving, tot het aanbieden der Kerstwenschen, het H. College in plechtige audiëntie. Over die plechtigheid lezen wij in ,,De Tijd" Do kardinaal-deken Vannutelli las een adres rnor, waarin hij den wensch uitte, dat vrede moge komen onder de menschen en de naties de wensch, die den Paus het meest ter harte gaat. Kardinaal Vannutelli bracht hulde aan don Paus voor Zijn arbeid, die er naar streeft de smarten te verzachten, moed in te storten, re delijkheid en rechtvaardigheid te ondern ijzen cu overtredingen te veroordeelen. De kardinaal besloot: En omdat 't billijk is, dat aan dezen rechtvaardigen eind-vrode, die iedereen wenscht, iedereen medewerkt, worden onze wenschen saumgevat in een onkelen, a.i. dat de voorwaarde voor het welslagen, in her innering gebracht door hot Engelenkoor boven de wieg van Bethlehem, de vlam van den goe den wil, krachtig en zuiver ontstoken worde iu de harten en tot de erkenning voore van dc bron, waaruit de vrede voortvloeit, den weg om den vrede te bereiken en het door God ingestelde gezag om den vrede te bewaren. De Paus antwoordde, en sprak Zijne vreugde uit over de welwillendheid van hot H. Collego voor Zijn arbeid, die er naar Btreefde het lijden vnn don oorlog te verzachten en over de over eenstemming van gedachten en verlangens dor kardinalen met het Hoofd der Kerk. Kardinaal Vannutelli aldus de Paus herhaalde den wenseb van Jezus en van hèt Kerstfeest, vrede onder de menschen, zonder te vergeten vurigs wenschen te uiten, opdat bij liet zoeken naar den vrede zijn voortdurende verzuchting niet aan alle zijden de voorwaar de ontbreke, die de verkondiging van den vrede ook in de grot van Bethlehem vergezelde.: Vrede aan de menschen van goeden wil". Na te hebben herinnerd aan zijne vroegere aansporingen tot den vrede, zeide do Paus: ,.Hoo toch zouden onze kinderen kunnen stre ven naar den vrede, naar dezen rechtvaardigen cn voordeeligen vrede, die do verschrikkingen van den huidigen oorlog beëindigen moet, in dien geen enkele voorwaardelijk goed ooit kan worden verkregen zonder het inachtnemen JtT voorwaarde en indien het ,,Pax hominihus bonae voluntatis" heden klinkt als een oor- waardclijke belofte, evenals tóen het voor de eerste maal weerklonk bij de geboorte van den Verlosser." De Paus eindigde met het, uitspreken lan den wensch, dat ter gelegenheid van hot Kerst feest de narde moge kennen, wat haar tot vrede strekt; dat de machtigen der aarde, om de ver woesting tot staan te brengen, de stem van het II. College mogen steunen dat da naties mogen bedenken, dat de Kerk het licht dos geloofs en do genade en bijstand bezit van Hem, die do Weg, de Waarheid en het Leven is en Wiens bedoelingen veel verder zien dan hot oog der menschelijke kortzichtigheid; dat de regee renden eindelijk gehoor mogen geven aan de aansporingen en herhaalde gebeden van den Vader van hot Christelijk gezin on, langs den weg der gerechtigheid, de omarming van den vrede brengen, opdat het oude woord van den Psalmist „Ju6titia et pax osculalao sunt" iu spoorwegen van het grootste belang, maar in do bergstreken is het nut van dat vervoermid del tot de dalen en een paar belangrijke passen beperkt, waar het mogelijk is gebleken zulk© spoorwegen aan te leggen van met lo grooten stijgingshock. in deu regel wordt er dan ook in plaats van dit vervoermiddel, yan ka heispoor wegen ge bruik gemaakt, de transbord e ur, zocals <le Franschman het noemt, die in absoluut rechte lijn naar de diepst gelegen dalen of do hoogste toppen voert. Do kabels voor dit transportmiddel worden éeu dertig of veertig voet boven den grond gebannen op jjzeren steunpunten eu al de goederen die een leger noodig heeft, kunnen langs die kaliols in kleine daarvoor ingerichte wagentjes vervoerd wor den ALs men die wagentjes zoo voorzichtig tegen een steile helling ziet opkruipen, lijkt het als of zij zelfstandig handelen en nieta to maken hebben met de wetten van de zwaartekracht. Pleohtig bewegen zij zich voort, als in vogel vlucht, rechtuit, over heuvels en woudeu naar hun station of naar een ander daarbij aange sloten kabelstelsel, waarlangs zij nog dichter bij het front komen. Soms ziet men ze zelfs be wogen op plaatsen die binnen den gezichts kring der Duitschers liggen, maar dan ge schiedt het vervoer alleen des nachts, daar het gezicht van die boven de pijnboomen glijdende wagentjes op de vijandelijke kanonniers een te sterke aantrekkingskracht moet oefenen." Ratten. Nog steeds is er aan het westelijk front een groote behoefte aan rattenkruid. Dat blijkt uit het volgende schetsje, geschreven door een gemobiliseerd Duitsch journalist Tk wil niet van Gerhard Iïauptmann's Ratten vertellen, die op het tooneel dansen c»n in dialogen de schouwburgbezoekers trachten te vermaken. De ratten, jvaarvaa ik zal .vertellen, in do toekomst dor Kor!: on dor staten, -dankte voor en beantwoordde do wenschen dor kardi nalen cu gnf den Apostolisohen Zogen. ENGELA.SSQ. Een rijksconfarontio. LONDEN. De Briteche regcering heeft de oerste-minislers van de zelfrcgoorende domi nions uilgenoodigd om in Februari a.s. naar Londen te komen ter bijwoning van oon reeks vergaderingen van den Oorlogs raad. In dezen specialen rijks-oorlogsraad zal Indië vertegenwoordigd worden door den staatssecretaris voor Indië, maar hij zal ter zijde worden gestaan door twee personen, benoemd door de regcering van Indië. Deze conferontie zal de urgente quaesties betreffende do voortzetting van den oorlog behandelen, „de mogelijke voorwaarden, waarop wij in overeenstemming met onze bondgenooten zouden kunnen toestemmen in zijn beëindiging, benevens de behande ling van de problemen, die zich onmiddel lijk daarna zullen voordoen". Met het oog op het laatstgenoemde on derwerp van bespreking acht men alge meen den datum der conferentie van veel belang. Deze zaak wordt begroet als een constitu tioneel© nieuwigheid in Engeland, daar zij een ofl'icieele erkenning is van het recht der koloniën en Indië op medezeggenschap in de diplomatie en politiek van het rijk. Men hoopt toch, dat ook de oplossing van het lersche probleem een incidenteel resul taat zal zijn van deze conferentie, die de Daily Chronicle" een mijlpaal in de ge schiedenis van het Britscho rijk noemt. De koloniën en het moederland. BOMBAY. Madhave Rom, gewezen eerste-minster van de staten 'i'ravan- core, Mysore en Baroda, verzoekt in een open brief over het aanstaand bijeenkomen van het Indische nationale congres te Lucknow, dat het Congres van den Mohamedaanschen Bond eu andere po litieke organisaties, die daar vergaderen, als eerste resolutie de verklaring aan zullen nemen, dat Indië al zijn hulpbronnen aan mannen en geld volkomen tot beschikking van de Engelsche regeering zal stellen, op dat deze in staat zal zijn den oorlog tot een gunstig eiude te brengen en het Duitsche militarisme te breken. Er behoeft, zoo verklaart hij, niets gezegd te worden omtrent de trouw van Indië, deze is uit de daden voldoende gebleken, maar het land moet wel bedenken, dat het een 3tem heeft in het behoud der beschaving en hij hoopt derhalve, dat het Congres mid delen zal vinden om meer mannen beschik baar te stellen. In allen gevalle zal de mededceling aan het Engelsche publiek en de wereld, dat het antwoord van het Indische Nationale Con gres op de vredesvoorstellen van den Duit- schen rijkskanselier het eenparig besluit is om Groot-Britannië eu zijn bondgenooten te helpen tot krachtiger voortzetting van den oorlog, een zeer heilzame uitwerking heb ben. FRANKRSJK. Van het Westelijk Oorlogdterrein. Het Engelsch-Franschc offensief. PARIJS. (Communiqué.) Omtrent Dins dagnacht valt niets te vermelden, behalve vrij groote artillerie-activiteit in de streek van Lihons. Den 2&sten Dec. wierpen tien Fransdhe vliegtuigen bommen op het station en de barakken te Nesles, en de barakken van Chapitre en Ours-camp. LONDEN. Haig bericht: Een afdeeling van 50 man naderde Dinsdagnacht de En gelsche linie bij Lesboeufs. Achttien daar van werden gevaugen genomen, de rest leed zware verliezen. De Engelschen drongen de loopgraven van den vijand bij Armentiores en Ploeg- steert binnen en brachten hun verliezen toe. In den nacht van 24 Dec. wierpen En-, gelsche aeroplanes met succes "bommen op punten van militair belang achter de linies van den vijand. BERLIJN. (Officieel.) In eenige secto ren van het front van Yperen aan weerszij den van het kanaal van La Bassée en ten westen van Lens nam de artillerie-actie toe. Verscheiden aanvallen van sterke Engel sche patrouilles zijn afgeslagen. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. (Bericht van den Groo ten Generalen Staf.) De vijandelijke artil lerie beschoot hevig de buurt van de dorpen Peniaka en Manajoef en het Goekalowtsje- bosch. Ten zuiden van Brzezany beschoot de leven, zijn dieren, die men in de natuur lijke liistq^ie met dien naam aanduidt. Ake lige dieren, zoo groot ate jonge honden, met weerzinwekkende, valsche oogen, een langen staart, dik en rondgovrcten aLs een beer. Met hen leven we samenw© moeten met hen leven. In de Ondergrond sche ho len. iu de barakkou. in het rustkwartier. Waar we nu zijn, is het al héél erg, soms is het zelfs niet uit te houden. Overdag is het betrekkelijk rustig. Alleen nu en dan. als de dieren om een veroverde bezitting vechten, dringt heb piepen door do dunne muren van de barakken, waarach ter ze wonen, tot ons door. Hun eigenlijk© arbeid" begint pas 'a avonds, na het invallen van de scheme ring. Dan verlaten z© hun vertrekken en bij troepen steken z© langzaam het gras veld over, dat voor onz© barakken ligt. Tus schen wortels, in kuilen eu gaten hebben zo ook op het grasveld voldoonde gelegen heid om zich zoo ^noodig te verstoppen, maar toch komt daar menige rat om, want de manschappen staan altijd met dikke stokken klaar, om zoo veel mogelijk van die nuttig© dieren te dooden. Als het donker is geworden en de kaarsen in de barakken uit zijn, komen ze terug. Dan begint ook hun oigenlijke werk. Wij, de soldaten, liggen op de stroozak- ken, in onze dekens gehuld, de dekens over het hoofd getrokken. Maar slapen kunnen we niet. Alleen aan enkel© héél vast© sla pers is dat geluk beschoren. Want vóór ons, achter ons en boven ons begint het lawaai. Het begint rfiet het ons zoo bekende piepen. De familie begint al tijd met onderling uit te vechten, wie het eerst naar binnen «al gaan: de man of de itclniki. f Russen bezette hoogte;: i dorpen Lipica .Dolna eu BERLTJN. (Officieel.) Front Leopoh fineren: Aan de Beneden-Stochoc! trad do Russisch© artillerie actiever op dan gewoonlijk. Ten noordwesten van Loezk maakten Duitsche afdoelingen bij een aanval 16 ge vangenen. Front aarI hertog Joseph: Aan de Loe- dowa-hoogle in de Woud-Karpathen nu eu dan sterk geschutvuur. Aan het Neogra-dal ten zuiden van Doi - nawatra mislukte een aanval van Russische afdeelingen. ROEMEBSlS Do strijd in Roemenië. BERLIJN. Terwijl iu .Walachije de decimeerdo en ©pgoloste Roemeensche troepen afdeelingen achter de Seretb terugtrokken om daar onder Russische leiding opnieuw gegroepeerd te worden trachtten do Russen in een krachtig vei 'sterkte stelling tusschen Rimnicu-Sarat en den Donau tegenstand te bieden aan een verder opdringen door de Duitschers in de richting van de Sereth, hetgeen aanleiding gaf tot nieuw© hevig© gevechten. De verbon den D u i tech - Oosten n j ksch e troepen maakten reeds bij den eersten stormaanval 5500 ge vangenen en wonnen terrein in het centrum van de stelling; het dorp Filipesti met aan sluitende stellingen werd veroverd. Njeuw ingezette sterk© Russische strijdkrachten bieden geen grooten tegenstand. SOFIA. Front in Macedonië en de Do- Broedsja: Vijandelijke monitors beschoten de stad Soeltsja. Tien huizen werden ver woest en verscheiden vrouwen en kinderen De vijand hadbij Isaccea twee bruggen er den Donau gelegd, eeu Roemeensche en een Russische. Het gelukte den Rüssen bij hun terugtocht de Roemeensche brug op den noordelijken oever van den Donau te trekken, terwijl de Russische brug in brand werd gestoken. Voor Macin is een gevecht aan den gang om het bezit van het bruggehoofd. PETROGRAD. (Bericht van den Groo ten Generalen Staf.) Aan de grens van Mol davië, in het dal van de rivier Kasin, her namen de Roemenen in een schitterenden aanval één der gisteren verloren hoogten. De vijand deed verwoede aanvallen bij de bron van de rivier Soesjitza iu de buurt, van Dragoslawa, maar werd in tegenaanval len teruggeslagen door de Roemenen. Dezen maakten drie mitrailleurs buit. Aan de bron van de rivier Rymnika drong de vijand Russiséhe afdeelingen achteruit. Deze trokken terug op d© hoofdstelling. In het dal van de rivier Kilnan ten wes ten van Rvmnika Sarat werden alle aanval len van deu vijand door het vuur der Rus sen afgeslagen. De vijand deed in den loop van den dag een reeks aanvallen op het front. Filipesti Lisjkctiauka, dio met groote verliezen aan zijn zijde werden afgeslagen. Een buitengewoon hevig gevecht had plaats bij het dorp Filipesti, dat, nadat het door de vijandelijke artillerie in brand was geschoten, door de Russen werd opgegeven. In de Dobroedsja wisseling van schoten door wachtposten. De minister van bujtenlandsche zaken afgetreden. •JASSY. Porumburo, minister van bui- tenlaudsche zaken, heeft zijn ontslag inge diend. De Koning heeft den minister-president Bratianu belast met de portefeuille van bui- tenlandsche zaken. TURKIJE. In Mesopotamië. LONDEN. (Officieel.) Engelsche afdee lingen rukten op naar den rechteroever van cte Tigris en consolideerden de stellingen ten zuiden en ten oosten van Koet el Amara. De loopgraven van den vijand aan den rechter oever van de Tigris ten zuidwesten van Koet werden stelselmatig beschoten. Engelsche cavalerie vernielde na een nachtelijken rit het fort Gassabs, 20 mijl ten zuidoosten van Koet, dat geruimen tijd een operatie-basis is geweest voor de vijande lijke Arabieren. Zestig ton graan werden vernield, een aantal Arabische kampen ver-, brand en runderen buitgemaakt. EGYPTE. In Egypte. LONDEN. (Officieel.) Nog eenige nadere mededeelingen omtrent het ge- vechf bij Magdabah op 23 dezer: Het 3antal gevangenen bedraagt 1350 man, onder wie 15 officieren; de buit was vier vrouw. Duidelijk hooren we, hoe de ratten, dood op hun gemak, in overeenkomst met hun vette lijf over de planken heen- en weertrippeleu. Alles, waar ze mee in aan raking komen, "wordt door hen beknaagd. Elk stuk papier, dat op den grond of op de planken iigt, wordt zorgvuldig onderzocht. De ransel, die we als hoofdkussen ge- bruikonwordt beknabbeld. Een doos, die, heel hoog, op een dwarsbalk ligt, wordt net zoo laug heen eu weer gesjord, tot 't ding naar beneden valt. Geen stuk brood, dat niet vrij in de lucht zweeft, is veilig voor de roofdieren. Over ons lichaam, over ons hoofd zelfs trippelen ze heen en maken alleen een boetjo meer voort, als we ze een duw geven of trachten to pakken En daartu&schen door dat eeuwige gepiep van de vechtlustigen, die de andereu den buit niet gunnen. Wordt het oen oogenblik te erg en vlam men daarom een paar zaklampen op, dan zien we ze in rijen achter elkaar op de plan ken heen en weer loopen. Maar ze gaan niet weg, al worden zo ook verjaagd. Integen deel: hun brutale, valsche oogen gluren ons aan en op hun langen staart leunen ze achterover, als waren ze tot den sprong ge reed. Dat gaat zoo den heelen nacht door, tot de morgen begint te grauwen. Dan ver dwijnen ze en kruipen in hun schuilhoeken weg. Maar elk van ons mist iets den vol genden morgeit de een het brood, de an der de beschuit van de „ijzeren portie" (het noodrantsoen), de derde de mooie worst, die zijn moeder den vorigen dag stuurde. Kanongebulder, geweersalvote, berstende granaten storen ons niet of nagenoeg niet in onzen slaap. Alleen dq.._. ratteai

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2