No. 369 Zondag 24 December 1916 Orgaan voor Leger en VSoof. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Arie's Kerstmis*5 De Vredesvoorstellen. Taminiau's JAM DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT .REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERItXSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BTJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN f 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor AdyerteutlBn wende men rich tot onze Administratie, V«deriuf*traat 100 Amsterdam. Prü» der AdvertentiPn per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deePngen op do tvreede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. Ons wordt hier een blik gegund op het koninklijk paleis te Boedapest, de Hofburg genaamd. Boedapest is, zooals men weet, de hoofdstad van Hongarije het ligt aan beide kanten van den Donau en bestaat uit Pest en Ofcn. In 't laatst genoemde gedeelte, op een hoogte aan den rechteroever gelegen, bevindt zich een hooggelegen vesting met de citadel en de bovengenoemde Hofburg, waar de Oosten- rijksch- Hongaarsche monarch vertoeft, wanneer hij de hoofdstad van Hongarije bezoekt. Dezer dagen is de jonge keizer Karei daarheen vertrokken. Het gebouw maakt een trotschen indruk aan den oever van de Donau. Het a.s. Kerstfeest. No. 370 van „De Soldatencourant" zal met het oog op den Tweeden Kerstdag niet op Dinsdag 28 Deo., doch op Woensdag 27 Deo. door onze expeditie verzonden worden. Daarna volgt de verzending weer op de bekende tijden. Os toestand in den reuzenstrijd. Is dit een vredesbemiddeling der Voreenigcle Staten? President Wilson heeft een nota ge richt tot alle oorlogvoerende mogendheden, waarin hij o. a. vraagt te vernemen het oorlogsdoel dor strijdenden en welke voorwaar den vervuld mooten worden, zal er pan den oorlog een einde komen. Met welk recht, zal men kunnen vragen, doet de Amerikaansche president dit verzoek? Omdat de eigen rechten der Yereenigde Staten in den wereldstrijd steeds meer in verdrukking komen en cfe Ame rikaansche republiek zelf aan den rand van den oorlog wordt gebracht. De Vereenigde Staten hebben een levensbelang bij de maatregelen om een tockomstigen wereldvrede te verzekeren. Wilson stelt daarom een vergelijking van mee ningen voor ten aanzien van de voorwaarden. Mochten de oorlogvoerenden besluiten om vre desonderhandelingen to overwegen, dan zal de president der Vereenigde Staten gaarne de be hulpzame hand bieden. Dit lijkt veel op een bemiddeling, op een aanbod daartoe ten minste. Sommige Ameri kaansche bladen vinden Wilson's optreden on tijdig en ongelukkig, en de president zelf acht liet jammer, dat Duitschland hem is voor ge weest met zijn vredesvoorstellen; andere orga nen echter begroeten de aansporing tot vrede en hopen, dat de Europeesche staatslieden er zich naar zullen richten. Een versterking der vredeskansen is deze handeling van president Wilson in elk geval wol. Gelukkig, want uit Engeland komen nog steeds stemmen, die ons doen vreezen voor voortzetting van den oorlog. Thans is\ minister Bonnr Law aan 't woord, zijn rede is misschien minder heftig, meer betoogend dan die van Lloyd George, maar zij komt op hetzelfde neer, zegt ook even sterk, dat men de vredes voorstellen van Duitschland niet kan ver trouwen, dat er geen vrede kan worden geslo ten, voordat Duitschland gedwongen wordt in do toekomst van alle veroveringsplannen af te Ook wat Briand opnieuw beeft gezegd in do Fransche Kamer, doet zien, dat de geallieerden er rog niet aan denken om de hand te grijpen, dio Duitschland hun toesteekt. In de persstem men uit de centrale landen klinkt dan ook groot ongeloof aan de vredeskansen op. En door J. SLAGTER. toch, velen blijven vertrouwen, dat die kansen niet geheel verkeken zijn. Daarvan vinden wij bewijzen, niet alleen in Duitsche, ook in En- gelsche en in Amerikaansche bladen. Aan een botte, onverbiddelijke afwijzing der vredes voorstellen wil niemand gelooven. Uit Engel- sche persorgannen blijkt ook duidelijk genoeg, dat Lloyd George dit niet gedaan heeft. In de ,,Westm. Gazette" o. a., het blad, dat vooraf ernstig de regeering heeft gewaarschüwd om zich met met een weigering zonder meer te be lasten, want dat zou een groots fout zijn. De .Westminster Gazette" vat thans Lloyd Geor ge's redevoering op als een straffe uitnoodiging aan Duitschland om met zijn preeiese vredes voorstellen voor don dag te komen. Heel duidelijk is dit met op te merken in de redevoeringen der leiders, vooral niet in die van den Russischen minister Pokrowsky en evenmin van B iaud en Lloyd George, en toch, we deden het r; .gis'in ons vorig overzicht op merken, zij 'sneu houden een achterdeurtje open, ondanks vele groote woorden. Enkele. En- gelsche bladen wanliop'en nog in 't geheel niet aan het komen van den vrede. In de „Nation" bijv. spreekt do medewerker Massingham de hoop uit, dat do geplaagde wereld hot einde van haar kwellingen tegemoet gaat. Volgens hom kan dit einde alloen vertraagd worden door een weigering der geallieerden cm het Duitsche aanbod zelfs te overwegen. Die wei gering zou echter beteekenen een oorlog tot het bittere einde, een eindeloozen oorlog en geen zekerheid, dat er een duurzame vrede zal ko men. Daarom verwacht Massingham, dat Duitschland een antwoord zal krijgen, waarin het oorlogsdoel der geallieerden uiteengezet zal worden, meer beredeneerd en meer in bijzon derheden dan tot dusver ooit is uitgesproken. Van belang is zeker ook, dat er een kente ring schi jnt to komen in de meeningen der Fransche sociaal-democraten. Daaronder waren tot nog too maar enkele vredesvrienden, de groote meerderheid wilde den strijd voortzetten tot de eindelijke overwinning, en ook de Fran sche socialisten droomden van een herovering van Elzas-Lotharingen. Zondag hebben de so cialisten van het Seine-departement, d.i. Pa rijs, een congres gehouden en hier bleek de vredelievende partij reeds zoo aangegroeid, dat bijna, al haar voorstellen ingang vonden. Er werd o. a. een motie aangenomen, waarin ge- eischt wordt, dat de geallieerden alles zullen doen om de Duitsche vredesvoorwaarden te weten te komen. De Times "-correspondent te Parijs geeft de aangenomen motie volledig weerzij zon Zaterdag 23 Decepiber op het al gemeen congres worden ingediend en de cor respondent meende, dat zij zou worden aangeno men. De motie zal verder de regeeringen tiit- noodigen om geen voorstel te weigeren, zonder het in ernstige overweging te nemen en die voorstellen voor te leggen aan de parlementen. Mochten deze voorstellen onaannemelijk blij ken, dan worden de regeeringen verzocht om zelf in duidelijk geformuleerde tegenvoorstellen liet dool vast te stellen, dat zij moeuen te heb ben bereikt. (Slot.) In het kleine, op den zolder afgetimmerde kamertje^ met het groen-gebloemde behangetje word Ario wakker. Door hét raampje kwam can ongewoon licht naar binnen, zoo'n vroo- lijk, Leider zonlicht, als jo zelden zag. 't Heeft gesneeuwd, dacht Arie. Buiten is alles wit; nou vriest 't en do zon schijnt. Even zijn hoofd boven de dikke, roode molton ste kende, voelde hij de scherpe kou en huiverde terug naar do broei-warmte onder de dekens. Knsteueziele, wat 'n kou. Maar toch niks akelig, nou alles zoo licht was en de lucht zoo zuiver-blauw.... 'fc Was toch wel prettig sla pen op 'fc nieuwe kamertje bedacht Arie. Al tijd had-ie op de til geslapen, boven de koeien, maar de dokter had 't verboden, 'fc Was on gezond, zei die, hij moest versche lucht heb ben. En golijk had ie, want nou was 't veel rustiger en beter slapen; niet meer zoo be nauwd 's nachts en hij kon zoo lang blijven liggen als ie wou. Knelis en Piet deden 't werk met vader en den daggelder. Hij mocht zooveel niet doen; 'n beetjo wroeten en planten in don moestuin, 'n koechio melken op stal en wat kleine knutselwerkjes hier en daar, Ti spijker inslaan, 'n plankje timmeren... Arie had nu zijn oogen wijd open en keek over den rand van zijn dikke deken naar de blauwe lucht. Hoe prettig hadden ze gister- j avond bq mekaar gezeten. Floor was '.s mid- j dags gekomen, 'n uurtje na melkenstijd en hij had 'fi groot pak meegebracht: voor alle- maaj 'n groote taart, waar die met prachtige suikerletters op had laten zetten „van de mobilisatie". Van twee keer 'n wacht over- uit de „Nieuwe Courant". nemen, had ie 't zelf verdiend. Blij, dat ze waren geweest- Moeder had niks gezeid als: sjongejongejonge en nog 's sjongejonge- jonge, maar ze had stil 'n beetje gebuild van plezier.... Voor broer Arie had Floor een mooie das gekocht, groen met rood, om Zondags voor te doen bij 'n boord. Vader had 'n glaassie wijn met suiker geschon ken... Kijk, daar hing de das aan 'n spijker. De zon speelde in de kleuren: wat was ie prachtig! Van de das gingen Aide's oogen naar twee sterk-gekleuvde „aangezichten", die op 't behang zaten geprikt. Die bad ie van Kee gekregen, toen ze naar Uitert 3) was geweest, een keer met Sinte Katrijn en een keer toen ze z'n Zondagschen hoed had wezen koopen Beneden hoorde Ario de gewone, kalme ge luiden van den Zondagmorgen, maar stiller dan anders door de sneeuw. Geen gerij op den straatweg, geen geschuur van klompen op het grint. Kee galmde in de schuur ou in den stal was er een aan 'fc waterpompen, 't Was of buiten de hofstee al heb leven onder do sneeuw lag en of al de andere menschen uit de wereld waren getrokken. Maar wat was dat voor 'n geluid? Van heel ver, .hoog in de lucht kwam 'n verward geroep •en gesnater, dat steeds duidelijker werd. Gak- kerakkerak ging 't, lieol vlug, Ganzen! Arie sprong uit bed en liep op zijn bloote voeten naar het raam. Gauw kijken, den hoo ien blauwen hemel af. Ja, daar kwamen ze; een lange rij, heel hoog; honderden, bonder den ganzen. Boven den straatweg, boven 't weiland, over de hofstee, weg waren ze. Arie was klaar wakker; gauw schonk hij z'n kom vol en ging zich wasschen. Wat voelde hij zich prettig 1 Nee, ziek was ie niet gewor den, zooals ie gevreesd had gistermiddag. Zou 3) Utxechtj, Men ziet, dat dit bijna het tegendeel is van een weigering zonder meer; het is een nauwge zette overweging van -redesidee. En men moet hierbij niet vergeten, dat, evenals ju Duitschland, ook in Frankrijk de sociaal-de mocratie een groote rol speelt in de politiek. De vredeskansen nemen zoo alle plaats in, dat wij van de krijgsverrichtingen maar niet veel zullen vertellen. Trouwens daar valt ook niet voel nieuws van te zeggen. Er wordt ge vochten aan alle kanten, er zal gevochten^wor den ook op het heilig vredesfeest van Kerst mis, het spoorwegverkeer in Engeland is be perkt, opdat men vooral maar veel ammunitie naar Frankrijk zal kunnen vervoeren. Doch over het geheel brengt de strijd der laatste da gen geen wijziging. In Roemenië dringen de centralen en hun bondgenooten verder door naar het Noorden en het Oosten, werpen zij de Russen en Roemenen terug, niet zonder dat dezen nu en dan krachtigen tegenstand bieden. Aan bet Westerfront wel gevechten, maar geen resultaten van belang; van het Italiaansche front lean men hetzelfde zeggen en in Macedo nië gaat het niet anders. Engelsche telegram men berichten van gevechten in Mesopotamie, waarin de geallieerden niet onfortuinlijk zou den zijn en o. a. in do buurt van Koet-el-Amara epn brug zouden hebben vernield. Doch laatst genoemde plaats zelf hebben zij nog niet in hun bezit en daar gaat het om. President Wilson biedt bemiddeling aan. LONDEN. Het; persbureau publiceert eene nota van president Wilson, die aan alle orologvoerende landen is toege zonden en waarin hij in overweging geeft, dat er spoedig eene gelegen heid gezocht wordt om van de oorlog voerende naties hare respectievelijke opvat tingen te verkrijgen omtrent de voorwaar den, waarop aan den oorlog een eind zal kunnen gemaakt worden en welke schikkin gen zij noodig achten als waarborg tegen het opnieuw voorkomen van zulk een strijd. De president zegt, dat hij er eenigszine verlegen mede is om op het huidige oogen- blik. zulk een wenk te geven, omdat het zou kunnen schijnen alsof de onlangs door de centrale mogendheden gedane voorstellen daartoe aanleiding hebben gegeven. In werkelijkheid staat zijn wenk daarmede niet in verband- De president vestigt de aandacht op het feit, dat de bedoelingen die de oorlogvoerenden aan beide zijden be oogen, feitelijk dezelfde zijn; n.l. de rech ten van zwakke naties en kleine staten tegen aanvallen te beschermen. Allen Wenschen in de toekomst zekerheid dat zulke oorlogen niet meer zullen voorko men; elk der beide groepen zou afgunstig zijn zoo de andere tegenover haar een bond vormde, die een onzeker machtsevenwicht zou teweegbrengen, maar elke groep is be reid om de vorming van een verbond van volkeren te overwegen, dat den vrede zou verzekeren. De Vereenigde Staten hebben het aller grootste belang bij maatregelen, die den tockomstigen wereldvrede zouden verzeke ren. Wilson geeft in overweging de opvattingen omtrent de voorwaarden die aan de defini tieve schikkingen voor den wereldvrede zou den moeten voorafgaan met elkander te ver gelijken. Geen van beide zijden heeft nog nauw keurig de vredesdoeleinden omschreven die hen en hunne volkeren zouden bevredigen. De president stelt niet den vredo voor, maar slechts een wederzijdsch peilen, opdat de wereld moge weten hoe ver men nog van den vrede is. 't toch waar zijn, wat de dokter had gezeid, dat ie beter kon worden? Hè, als ie dacht aan die ellendige helfstmaanden met hoop en vrees, onzekerheid of z'n kwaal beter zou worden... Hij keek in 't kleine spiegeltje van bochtig glas en vond, dat ie een gezondere kleur had gekregen en z'n oogen niet zoo diep meer stonden. En in de aanstormende levensdrift, die zijn hart binnenvoer, zag hij de ganzen op het uitte land neerstrijken en zich zelf op een sleetje liggen. Ja, ganzen... Hij moest er op uitgaan, stiekum, dat de anderen 't niet'wis ten en dan thuiskomen met een gansO, weer eens te kunnen doen, wat anderen konde; jagen, werken buiten, boer zijn, heelemaal geen gepruts in 'n groentetuintje alleen... Arie liep op zijn kousen den zolder over en daalde de trap af. Beneden was moeder, netjes in 't zwart, met 't gouden horloge op. Witte Kerstmis, moeder Ja, jonge, 't het merakel gesneeuwd. Efi'e kijke. Door do kleine ruitjes kon Arie tot op den weg zien. Alles wa3 witde weg, het land, do huisjes. De zon blonk op de sneeuw en op 't erf vielen blauwe schaduwen Gaan jullie naar de kerk, moeder? Ja, vader spant in. Piet gaat ook mee. Kan 't met de sneeuw? Vader zeit van wel. En Floor? Die gaat mot Knelis de buurt in. Ga jij me© naar de stad? Vandaag liever niet, moeder; ik wou morge gaan. Zijn plan was gemaakt. Na negenen, als 'fc. rijtuig weg was, zou-ie 't jachtgeweer pakken en den polder ingaan. Moeder 6tapte in 'fc rijtuig; over 't voorwiel hing een oud stukje toeharea karpet. Ze tilde De president zelf zou zich gelukkig ach ten als hij hierbij behulpzaam kon zijn of zelfs het initiatief in dezo kon nemen. Eene verklaring van Lansing. WASHINGTON. Minister Lansing heeft eene verklaring gepubliceerd, waar in hij uiteenzette dat Wilson zijn nota niet verzonden heeft met het oog op de stoffelijke belangen der „Vereenigde Staten", maar „omdat onze eigen rechten door de oorlogvoerenden aan beide zijden meer en meer aangetast (involved) worden, zoodat de toestand voortdurend kritieker wordt. Wij zelf naderen steeds dichter tot den oorlog, daarom hebben wij er het recht op te weten wat elk der oorlogvoerende groe pen van plan is, zoodat wij onze gedragslijn voor de toekomst dienovereenkomstig kun nen vaststellen. Hierbij is noch met de Duit sche vredesvoorstellen, noch met de rede van Lloyd George rekening gehouden." NEW-YORK. Laat op den dag heeft Lansing na een onderhoud met Wilson op nieuw eene verklaring uitgegeven, welke zooals hij. zeide bestemdis om het buiten twijfel te stellen, dat er geen© wijziging in de neutraliteitspolitiek van de Vereenigde Staten heeft plaate gehad. De nota van Wilson. NEW-YORK. De pro-Duitschers en de Duifcsch-Amerikaansche pers juichen over de nota van Wilson, die zij begroeten als een groote overwinning voor Bernstorff. Eenige voorname bladen noemen het op treden van Wilson inopportuun en ongeluk kig, andere daarentegen verheugen zich over de aansporing tot vrede en spreken de hoop uit, dat zij de Europeesche staatslieden er toe zal leiden hunne doeleinden en voor waarden aan te geven. Duitsche persstemmen over de rede van. Lloyd George De „Vorwarfcs" merkt op, dat Lloyd George niet alleen staat in zijne opvatting, dat het Duitsche voorstel een strop is, waar in den geallieerden verzocht wordt bet hoofd te steken. De Al-Duitsehers vreezen eveneens, dat Duitschland bezig is in een val te loopen of zijn hoofd in een starop te steken. Het blad vindt het merkwaardig, dat hoe geringer de oorlogvoerende groepen de mi litaire beteekenis van den tegenstander be weren te schatten, hoe grooter waardeering zij voor de bekwaamheid der vijandelijke di plomatic tooncn. En de Engelsche staats man, die, naar men in Duitschland ge looft, de staatslieden der overige Entente- landen hunne rol voorzegt, toont een on verklaarbare schuchterheid om de conferen tiezaal fce betreden. Waarom de gevaren, die de Entente-ver tegenwoordigers daar wachten, grooter zijn dan die voor de onderhandelaars der cen trale mogendheden te vreezen zijn, is niet duidelijk. Toch blijft er nog genoeg onduidelijks in Lloyd George's rede over, dat misschien opzettelijk zoo gezegd is, om een achter deurtje open te houden. Het blad wijst er voorts op, dat het door Lloyd George gebruikte woord „repara tion", een der drie hoofdeischen der En tente, zeer onduidelijk is en allerlei opvat tingen mogelijk maakt. Het kan herstel, teruggave enz. van allerlei aard, maar ook „genoegdoening" beteekenen. Er zal na den vrede wel heel veel hersteld moeten worden. Maar genoegdoening geven kan men slechts verlangen van een volk dat verpletterd ter aarde ligt. Lloyd George kent de voorstellen der cen trale mogendheden nog niet. Hij kan ze niet kermen. Daarom kan hij ook niet weten in hoeverre zij „reparations", in den zin van herstel, bevatten. Maar als hij aanneemt, dat de centrale mogendheden niet geneigd zijn om in boetekleed een pelgrimstocht te ondernemen naar den zedelijken wereld- rechterstoel van Engeland, dan heeft hij de zware rokken wat op; een tree, nog een, ze was er. Wat ga jij doen vroeg z© van haar plaats nog even aan Arie, die 't paard stond te streelen. Ik? Ode krant leze. En tot zijn vaderpas maar op met de zwarte Vooruit, riep de boer en trok aan de leidsels. Moeilijk zette de zwarte aan. De boer trok zijn linkerwang op en liet 't bekende voer- mans-geluid uit zijn mond ketsen; de zwiep ging er over en do zwarte trok het bruingele Utrechtsche wagentje in gang. Aide keek het na, Daar gingen ze den hoek om van de laan en den straatweg op... Nou moest hij zich haasten. Met zijn scherpe oogen bad ie de ganzen al lang gezienze zaten achter in 'fc land, voorbij de tweede sloot: een groote, lichtbruine plek op de sneeuw. Knelis en Floor waren al lang vort... Arie's wangen gloeiden en zijn hart bonsde. De telkens opstekende onrust in zijn denken, dat het niet goed was, wat ie ging doen/ stopte hij weg met half luide woorden. Een koorts stuurde zijn handen en in enkele oogenblikken had hij 't geweer genomen, nagekeken en de n opgezocht. Gauw een dikke jas en daarover een hemd aan, een oude doek meege nomen voor zijn beenen, een witte zakdoek voor zijn hoofd. In de schuur vond ie het sleetje met de prikken. Als 'fc ijs nou maar sterk genoeg was! Even met de klomp 'n open plekje maken op de sloot... Ja, prachtig zwart ijs, fijn! Voorbij de bocht legde Arie zich plat met de buik op de slee, 't geweer naast zich en begon te prikken. Tusschen de gedachten aan wat ie ging ondernemen, zag hij zijn jeugd van scbaatsenrijdonsleeën en sneeuwpoppen maken, teen hij nog een kind was, gezond als de anderen. Bijna geryjschlooe gleed de plee over de iets verondersteld dat volkomen juist ie. Het blad gelooft, dat het formeele ant woord der Entente, na wat er nu reeds ge zegd is, niet met groote spanning afge wacht zal worden. Het verwacht dat de En tente met moraliseerende voorwendsels en wendingen het vredesaanbod der centrale mogendheden ontwijken zal. Amerikaansche persstemmen over de rede van Lloyd George. NEW-YORK. In de hoofdartikelen van de New-Yorksche morgenbladen wordt eenstemmig verklaard, dat Lloyd George de bondgenooten van Duitsch land handig zoo ver heeft gebracht, dat zij hun kaarten op tafel zullen moeten leggen, daar de wereld anders zou gelooven, dat. hun vredesvoorstel een poging is tot politiek bedrog. De „Herald" zegt: „Het antwoord van GrooteBritannië op den proef ballon, dien Berlijn heeft opgelaten, is hel der en duidelijk. Het kan niet verkeerd be grepen worden; Engeland noch één zijner bondgenooten denkt over een vrede, die niet van blijvenden aard zal zijn." De „Sun" verklaart- „Lloyd George sprak met autoriteit niet alleen voor Groot- Britannië, Frankrijk, Rusland en Italië, maar ook voor het moreel gevoel van de wereld toen hij helder uiteenzette welke vrede mogelijk en welke onmogelijk is. Er valt niet meer aan te twijfelen, of zij, die tegenover de aanvallende mogendheden ge schaard zijn, zijn niet van zins een vrede te aanvaarden alleen om dea vredes wille en hoe spoediger de onwrikbaarheid hunner besluiten te Berlijn wordt ingezien, des te helderder zal het uitzicht zijn op vet aanbreken van den dag, dien ieder wenscht." De „Tribune" merkt op: ..Het antwoord van Lloyd George was eenvoudig en oprecht, het was niet alleen het eenige antwoord dat de minister kon geven, het stelde ook in het licht, dat slechts één vrede mogelijk is en dat is een vrede, die het volkenrecht iu zijn volle kracht herstelt en tevens het nationale recht, dat Duitschland twee-en- een-half jaar geleden schond." De „World" verklaart, dat Lloyd George de oplossing nu geheel en al aan Duitsch land heeft gelaten. Het kan het verlangen* van Engeland, dat de voorwaarden nader aangegeven zullen worden, nu niet meer afwijzen zonder daardoor te erkennen dat zijn stap een diplomatieke poging tot mis leiding was. Een. Canadeesehe meening. In de „Nation" schrijft de bekende Ca nadeesehe schrijver Mc Lare over de vredes besprekingen; Toen aan een Canadeesch soldaat voor eenigen tijd gevraagd werd wat de meening was in zijn kamp, antwoordde hij: „Indien Duitschland, eenige neiging toont om een vrede te willen bevorderen, hoop ik dat de geallieerden niet hunne voorwaar den zullen opdrijven, zooals zij schijnen te willen doen". En veelbeteekenend voegde hij er bij: „Wij zijn niet uit Canada geko men om den Duitschen handel te boy cotten". ENGELAND. Het vllegersccrps. LONDEN. liet departement ran oorlog heeft het eindverslag gepubliceerd van de commissie benoemd tot het doen van een onderzoek naar beheer en leiding van het Royal Flying Corps. In het rapport wordt hob beheer van het corps verdedigd en wordt lof gebracht aan den ijver en de bekwaamheid getoond bij de vele moeibjkiieden, die wegens de groote eischen door dezen oorlog gesteld, moesten worden overwonnen. De groote verbe teringen in den laatsten tijd verkregen, zijn te danken aan den onvermoeiden arbeid van de leiding van het corps sedert het begin van den oorlog en niet liet resultaat van een krampach tige inspanning ten gevolge van de gevoerde agitatie. Do commissie zegt: als wc terugzien op het Royal Flying Corps bij het uitbreken van den oorlog, dan herinneren we dat heb be schikte over een honderd of zoo bestuurders en 66 vliegtuigen voor heb front, met nog een sneeuw, de. lange, rechte sloot af, midden tus schen de witte weilanden door. Zwaar was 't wel, dat prikken; zulk werken was hij niet meer gewoon. Maar de ganzen, de ganzen lokten... Arie's hart klopte fel bij het gedurig nade ren, en het zweet stond op zijn voorhoofd; hij hijgde snel en soms dacht hij het doel niet te zullen balen. Dan rustte hij even om weer op adem te komen, 'fc Moest, hij zou ze krijgen, de ganzen. Dichterbij kwam de slee. Arie kon de gan zen stuk voor stuk onderscheiden. Allemaal stonden ze met hun helder gele snavels naar denzelfden kant gekeerd. Hij hield zijn adem in. Nog een paar meter; de ganzen zagen 'm niet, laag-gedoken en wit als ie schoof over de sloot. Ho! Dood stil was het om hem heen. Zachtjes nam hij 't geweer, 't Was of zïjn adem stokte, en hij dacht een oogenblik, dat hij bewusteloos zou worden. Do vinger ging aan den trekker; de voorste gans op den korrel.... Af ging het schot en met een kort en hevig gegons van rel-weggewiekte lucht vlogen de ganzen tegelijk op. Arie keek de wonderbare beweging der groote, slanke vogels na en ver gat bijna, dat hij geschoten had. Hij sprong op en keek over 't land. Daar lag zijn buit twee ganzen had hij geraakt. Met. een heeschen kreet stortte bij zich naar de dieren, betastte hun warme lijven, streelde de zachte veer en. Wat waren ze groot! Eu wat was het heerlijk, iets te hebben gedaan na al die maanden van niks doen. Nou was ie niet meer de zieke, de stumperd. die thuis zat bij de kachel. De tranen stonden in zijn oogen. Maar hij was moe, uitgeput liaast. Hij legde de ganzen voorzichtig op do slee met de prik ken, greep het touw en liep terug met het geweer over den schouder. Ztjn beenden en armen deden pijn; z'n hart; klopte rnaer raak en *'n oogen brandden. Eist bij Arnhem. twintigtal in het binnenland voor de oefening. Wanneer wo dan verder ons herinnoren <i.i geen dor vliegtuigen van Britécho ntak<-!ij was en deze vliegers van hot ••voltneenen v:m onze bondgnooten, do FranacJien, afhankelijk waren voor hun materieel, eu al* wo dan nu zien lice het corps thans beschikt over ten ontzaglijk veel grooter aantal vliegtuigen, nut veel verbeterde motoren, hoe do Bntscbo indus trie in de behoeften van het corps leun voor zien. als we zien do Opleidingsscholen, do uit rusting van bestuurders en waarnemer*, liet leger mecaniciens, dan schijnt het, wel of her Royal Flying Corps een geheel nieuwo schep ping is. Onze bewondering stijgt «Js we be denken, dat al de arbeid noodig om het oorjw tot de tegenwoordige hoogte te brengen, ge schieden moert onder den zworen last van den door het leger aan het front geëisenten dienst. De commissie wijst nog de critiok at op ©en zeker vliegtuig en merkt, op dat juist dat typ© werd gebuikt, door vliegers, die drie Zeppe lins vernielden. In het rapport wordt verder gezegd, dot de aankoop door do admiraliteit in het begin van den oorlog, van Amerikaansche vliegtuigen en vliegtuigmotoren ontmoedigende verwarringen opleverde en zeer wijselijk dan ook niet werd herhaald. Klachten van Australiërs en Canadeezen. Volgens een Wolfftel. zijn aan hot Somme- front in Oct. en Nov. vele Australiërs en Canadeezen gevangen genomen, officieren en soldaten, die zich beklaagden, dat hun nfdec- lingen steeds de spits moesten afbijten en do zwaarste verliezen leden. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterroin. Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Officieel. De nacht voor Donderdag was. betrekkelijk kalm op het geheele front. ier Duitsche vliegmachines werden neerge schoten door een Fransehen vlieger, de eerste bij Manaucourt, de tweede in onze linies bij C'lcry, de derde viel 400 M. van Devise en do vierde viel ten zuiden van Rovy-lc-Grand. Hier mede heeft de onderluitenant Nungesser 21 machines in bot geheel neergeschoten. Bon onzer vliegers kwam bij de vervolging van een Duitschen vlieger in botsing met den vijand heide machines stortten neer. 28 bommen werden geworpen op het station van Anizv. in den nacht van 20 Dcc. wierpen vier onzer vliegers 43O K.G. projectielen op de -stations van Brieullcs sur-Meuse, Charlé- ville en Mezières. 's Avonds tusschen 6.15 en 6.40 wierpen elf vliegers 40 bommen op het station van Nctlc-s benevens op bivakken eu een marebeerend konvooi. LONDEN. Donderdagnacht naderde ©en krachtige vij'andelijke afdeeling onze linies bij Lens. Slechte weinigen slaagden erin onze loopgraven te bereiken; zij werden er ouruiddeilijk wéder uitgeworpen. Wij voerden een welgeslaagden overval uit op de vijandelijke loopgraven ten zuid westen van Armentières. Wij maakten meer dan 50 gevangenen bij den overval ten noorden van Atrechfc, dien wij gisteren vermeldden, BERLIJN. Officieel. Front-kroonprins Bupprecht van Beieren: Ten n. van Arras zijn de Engelsche afdeelingen, die onze voor ste loopgraven, na hevig vuur, waren bin nengedrongen, door een tegenaanval weder eruit geworpen. Aan beide oevers van de Som me begun stigde het heldere weder de artillerie-actie, die op enkele deelen tot groote hevigheid werd opgedreven. Ten w. van VillersCar- bonnel braken garde-grenadiers en Oost- Pruisische musketiers in de door ons vuur verwoeste vijandelijke stellingen door en keerden, na eenige schuilplaatsen in de lucht te hebben doen vliegen, met 4 offi cieren eu 26 man als gevangenen, en een buitgemaakten mitrailleur, volgens de ge geven bevelen in de eigen stellingen terug. In de talrijke luchtgevechten en door ons Bij de hofstee, gekomen, legde hij de ganzen in een hoek van den stal. Aan de deur moest ie zich vasthouden't was of alles draaide. Nog kon hij hemd afdoen en jas uittrekken, toen zakte hij in zijn stoel Had hij geslapen? Arie schrok op van de klok, die half twaalf sloeg. De kerk zou al uit zijn. Nu had ie 't warm ineens, benauwd en zijn keel was droog. Hij wilde wat water krij gen, maar hij beefde zoo, dat hij besloot maar te blijven zitten. Sufferig was ie gewerden en vanzelf vielen de oogleden weer toe. Jonge, wat héb je? t Waren vader en moeder en al de "broers, die in de kamer stonden. Arie deed de oogen open. Waren ze al weer... wat bedoelden ze.... Wat zie je rood. Wat is er? Een enkel duidelijk ding ging door Arie's versuffend hoofd: de ganzen. Als een droom er, en wankelend ging hij den stal in en kwam weer terug. De ganzen ploften dof op den grond. Daar, voor jullie! Een mist trok voor zijn oogen: de wereld week.... Niets, niets meer. Even nog een paar sterke armen Toelde hij, die hem naar bed droegen. 's Middags kwam de dokter; die zei dat er •waakt moest worden, dat 't heel erg was. 's Avonds ijlde Arie wild in het kleine, groene kamertje, waar vader en moeder bij een petroleum-lampje zaten mei angstige, oude gezichten. Op Tweeden Kerstdag lag hij wezenloos te •ochelen en tegen den avond zei de dokter, dat 't af zou loopen. Dien nacht stierf Arie. In de stille vries-lucht buiten gakten de

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1