OP ZEE. Binnenland. IVlarinezaken. J—>J±» fe^^3Hj»T~>-A.*j.*-fcii]XrC^X3 CJ iE^-A-lNT"!* VÖ,T1 TsTCFocsnsclS-gr £2^3 iPopimVuay 1910 Een Duitsche duikboot ia ruste, in oogenblikkelijke ruste althans. Zij ligt gemeerd in éen haven en wacht af tot het weer haar beurt zal zijn om haar werk onder water te doen. Evenals de mannen aan het front, krijgen ook de bemanningen der duikbooten om beurto eenige dagen verlof en de equipage van deze U-boot geniet nu daarvan. Zoo aan den wal gemeerd ziet het vaartuig er heel onschuldig, ongevaarlijk uit, maar deze oorlog heeft geleerd, welk een vreeselijk wapen yan vernieling zij is. gon. Een regiment van de divisie van generaal Muteau waB langs het kanaal ge slopen en was er in geslaagd achter den Cöta de Poivre te komen en de Duitschers in den rug te vallen. Een ontzetting greep deDuitschers aan, die wapens, ammunitie en uitrustingstukken in den steek lieten en op de vlucht sloegen. Onze troepen, links van het dorp Louvemont oprukkend, sne den den terugtocht der Duitschers af, en bij honderden wareu zij genoodzaakt zich over "te geven. Meer naar het oosten werd de krachtig versterkte hoeve Chambrettes bestormd en binnen eea kwartier waren zestig mitrailleurs in de ruïnes van het dorp' vernield of buit gemaakt. Aan den rand van heb Hermitage-bosch werd een 21 c.M.-kanon intact gevonden; de kanon niers lagen dood naast het kanon. Op geen enkel punt van het front was de vijand im staat tegenstand van eenigen. duur te bie den. De kelderverdiepingen van Bezonvaux werden vol ammunitie gevonden, die de vijand niet in staat was geweest weg te ruimen. Een Duitsche commandeerende officier werd met zijn geheelen staf gevan gen genomen. De gevangenen toonen buitengewone demoralisatie, de officieren zijn zeer terneer geslagen. BERLIJN" De jongste Duitsche suc cessen in Roemenië leidden tot groo- tere actie in het Westen. De behaalde voordeelen der Franschen, van Duitsche zijde erkend, kunnen nochtans niets ver anderen aan den algonieenen toestand. Zulke met alle krachten en middelen inge zette offensieve stooten moeten in den eer sten aanloop altijd eenig voordeel opleve ren alleen, wanneer, do Franschen op deze wijze het geheel bij Verdun verloren ge bied willen heroveren, dan zal het door alle ernstige politici van het land zoo zeer betreurde verbloeden van Frankrijk een feit worden. Aan het Westfront leden de Engelschen (die aau de Tigris een offensief inzetten, waarvan men nog niets verder kan zeggen) opnieuw een echec. Duitsche aanvalstroe- pen, die na voorafgegane beschieting ten zuidoosten van Zillebeeke tot in de tweede Engelsche linie doordrongen, vonden deze. vernield en de bezetting gevlucht. Naar Havas meldt, ziet de- militaire mede werker van het ...Journal Débats" in het terug wijken van de Duitschers op een zoo belang rijk punt van hot front a!s Verdun een zeer veeg teeken.'-'Meer eu meer blijkt Duitschland niet- meer opgewassen tegen zijn taak. Verliezen aan vliegtuigen. Naar aanleiding van onjuiste berichten ver neemt het Wolff Bur. van ambtelijke zijde, dat tegenover de 27 vliegtuigen, welke de Duit schers op het Westfront verloren, do Fran schen en Engelschen er 90 verloren, waarvan er 39 in Duitsche handen vielen, en niet 27 Engel sche en 12 Fransche. Vijftig werden san 's vijands zijde van het front neergeschoten. RUSLAND. Van het Oostelijk ©oriogsterrein. Het Russische offensief. BERLIJN. (Officieel.) Front prins Leo pold van Beieren: Na ecu sterke vuurvoor- bereiding deden de Russen een aanval bij Illuxt (ten noordwesten van Dunaburg). Deze werd afgeslagen. Ten noorden van de spoorlijn Kowel- Loezk bestormden afdeelingen van het Brandenburgsche infanterie-regiment No. 52 een Russische stelling op een front Een nachtelijke patrouiüe. Een medewerker aan de „Westminster Gazette" geeft de volgende schets van het leven in de eerste loopgraven linie: ..Plaats der handeling: een "loopgraaf ergens in Frankrijk. Tijd'e avonds half elf. Het is een zeer donkere regennacht en de twee schildwachten zijn ia druipende water dichte doeken gehuld. Van rijd tot tijd komt nog een derde schildwacht in de loopgraaf. Mijlen ver kan men zijne bewegingen hoeren, evenals het heesche gefluister van het trio, da': eon gesprek voert over het leven aan het front, over spek als ontbijt, over een beweerd tekort aan thee en aan sigaren, en over den oorlog, die een... genoemd wordt. Soms ook een woord over den avond. Wij moeten met ons drieën op. patrouiUedienst uit De zijden van de sap zijn bedekt met mod der en wij worden vriendschappelijk mot een zetje over de borstwering geholpen. Wij heb ben troosteloos werk te doen en beginnen met ons gezicht aan ons prikkeldraad te krabben. Dan "glijden we in een gat, dat er als de ope ning van een put uitziet. Gelukkig voor ons is het dat niet. Ons eerste doel is een vreemdgevormde paal, die volgens sommigen door den viiand daar neergezet is om de echoots richting aan te geven. Wdmeenende vrienden hebben ons ge waarschuwd, dat het waarschijnlijk een val is, waaraan oen bom is vastgemaakt of waardoor o-r-n electrische stroom coat. terwijl op gezette tijden een vastgezet geweer in de richting v3n den paal vuurt. Allen wachten er luisteren in pnn'üfc ziriyren. terwijl wij den naai voorzichtig omzagen. Het kwam ons voor of het afknappen 1 ze" in Berlijn moest geboord kunnen werden. Wfj kruipen voort naor den ©gn of anderen vaarliik uitzenden sr.rdbcop. Nu en dnn schijnt do maap tusschen de wolken door. Haar licht j van ongeveer 600 M. breedte. Vijf officie reu eu 300. man werden gevangen genomen en verscheiden mitrailllenrs en mijnwerpers buitgemaakt. PETROGRAD. (Bericht van den Groo- ten Generalen Stat.) In de richting van Kowel in de huurt van Bolohoi en Malyi Porsk deed de vijand den 15den Dec. tegen clrie uur na een artilleristische voorberei ding een aanval. Deze werd door het vuur der Russen afgeslagen. Den 16eu Dec. hervatte de vijand na een voorbereidend vuur met een sterke troepenmacht den aanval. Maar ook deze werd afgeslagen. Bij Ihet invallen der'duis ternis verflauwde'het gevecht. Tegen één uur in den nacht wederom een aanval en nu gelukte het den vijand een gedeelte van de loopgraaf van een der Russische com pagnieën te bezetten. In den nacht van 16 op 17 Dec. vertrok tweemaal een geblindeerde auto uit het dorp Kabarowteji om de Russische loop graven te beschieten. Pogingen van vijandelijke verkenners om in de buurt van Jesupol over de Bistritsa te trekken werden door het vuur der Rus sen verijdeld.. In de buurt van Staryï Lïsefcz deden Russische éclaireurs met succes een ver kenning .en maakten daarbij krijgsgevange nen. In de streek ten zuidwesten van Wole- poetna werden verkenners, door de Rus- sèn uitgezonden, met een hevig vuur ont vangen. Daarop vertrokken twee batail- lons om hen te steunen en dreven den vij and terug. Deze deed daarop met een groot aantal troepen nog een aanval, die echter met de bajonet word afgeslagen. De,Ru3-< sen maakten 50 gevangenen. Bij de .vervolging drongen zij een vij andelijke loopgraaf op 'een hoogte binnen. Deze hoogte werd daarna versterkt. ITALIË. Aan het Itaiiaansche front. ROME. (Bericht van den Opperbevel hebber.) Op het Trentino-front groote ar tillerie-activiteit. De Itaiiaansche artillerie belemmerde bewegingen van den vijand aan de Boven-Astico en op het Asiago-plateau. Aan het GinliS-fronfc artillerie-acties en patrouille-activiteit. Aan de beschieting door de vijand van woningen te Monfalcone werd een einde gemaakt doordat de Italianen hun vuur richtten op vijandelijke kampen bij Co- meno. (Romen.) ROEMENIË De strijd in Roemenië. BERLIJN. De linkervleugel van de in Walackije opereerende verbondenstrijd krachten dringt voorwaarts op den weg Boezeoe-Rimnicul-Sarat. Het cen trum overschreed den Zuzanstroom,. de rechtervleugel forceerde den doortocht door de Calmatujuklaagte. Daarmede is de hoofdmacht van het leger v. Mackensen in snellen opraarsch naar de laatste Russisch- Roemeenschestelling n.l. de Serethlinie, welke in het oosten reeds aan de grens raakt. De hoop van de militaire deskundi gen van de Entente dat het Russische Do- fcroedsjaleger zijn gunstige stelling tot een actie over den Donau in den rug van de verbondenen zou gebruiken, is niet uitge komen. De Russen voelden zich zelf in de flank bedreigd en" geven er de voorkeur veroorzaakt overal oin ons heen verdacht aan doende sxhaduwen. Dan moeten wij wachten en luisteren en dat doen we, voorover in de modder liggend. Onze oogen zijn nu slechts drie paren geworden van de duizenden paren die over het geheeie front staren en loeren om iets te ontdekken, iets te hooren, dat nadere gegevens kan opleveren omtrent de geheimenis sen aan de andere zijde van Niemandsland. Het is nu ochtend geworden, heerlijk, helder weer. De zon schijnt. Wij kijken nu door mid1- del van een periscope naar het tooneel van onze nachtelijke verkenning. AI de geheimzin nige gevaren zijn nu verdwenen. Op onze draadversperring zitten twee mooie vogels huiMe voeren glad te strijken. Met koele on verschilligheid vliegen zij naar de vijandelijke linies. Wij gebruiken het paaltje, dat een doelmerk .heette te zijn als wandelstok! „Daar hebben we hem, hoor!" zeg ik tot den schildwacht, met iets als triomf in mijn stem, „Ja, sir, maar we zullen er wél spoedig weer een neerzetten." Winter in de loopgraven. De bijzondere correspondent van de „Mor ning Post" in Frankrijk schrijft: „Niet het geheeie Engelsche front is een moeras; op sommige plaatsen heeft men min der last van de .modder dan op andere en naar mato het. weder vaster wordt, verbetert de toestand zierrderwijs. De mannen in de loopgraven worden even goed gevoed als die in de kwartieren. Zij komen vermoeid terug en zien er dan meier als vogelverschrikkers dan als netge klede soldaten uit a.s zij n: ar het rustkamp gaan, maar slechte heel enkelen zien er wer kelijk uiterst vermoeid of neergedrukt uit. aau lnin met zoo veel bloed gekochte en zorgvuldig versterkte stellingen in het zui delijk deol yan de Dobroedsja te ontrui- •mou. Do «erbo-den j.'ulgaarsche, Turksche en Duitsche vervolgers overscheden reeds do linie Cogealac Cartarivier Harsova. Daarmede kan men de operaties in ,Wala- cLije beëindigd achten. Met Boezoeo viel het laatste belangrijke spoorwegkuooppuut van Walachije in han den van de centralen, die thans reeds ruim 2/3 van het Roemeensche spoorwegnet in hun bezit hebben. De BoezoeoJalonitza- linie vormt nu in handen van de vorbon- óen troepen een strategische tweede en derde linie ter bescherming van de ver overd© korenschuur en petroleumvoorraad.. BERLIJN. (Officieel.) Front aarts hertog Joseph: Aan het Cibodal (Woud-Karpathen) en in het Uz-dal deden. Duitsche troepen een 'aanval, maak ten eenige dozijnen gevangenen en ver dreven den tegenstand biedenden vijand. Ook ten zuiden van Mestecanesei (aan do Bistritz) gevechten van voorgeschoven troepen. Legergroep Mackensen. De Boezeoe-sec- tor is in een breed front overschreden. Aan'de troepen vielen behalve 1150 ge hangenen, 19 locomotieven en ongeveer 400 spoorwagons, groot end eels beladen, in handen benevens een groot aantal andere voertuigen. In de Dobroedsja zijn de troepen der bondgenooten bij de vervolging van den slechts geringen tegenstand biedenden vijand tot dicht bij heb woudgebied in het noordelijk gedeelte van het land gekomen. Hier wordt tegenstand verwacht. PETROGRAD. Den l&den Decem ber deed de vijand, die achter de terugtrekkende Russische troepen op marcheert, een aanval in de buurt van de spoorlijn BoezeoeRymnikofSeret en in de buurt van Batogoe ten zuiden van het station Silepesjti. In de eerste richting maakte de Russische cavalerie tweemaal een charge op de vijandelijke, die echter niet tot een gevecht wilde overgaan en ach ter de infanterie terugtrok. In de buurt van Batogoe werden de aan- vallen afgeslagen. In de Dobroedsja deed de vijand met, een sterke troepenmacht een aanval op Russische troepen in de buurt van Tester- nele en bezette hij dit dorp, GRIEKENLAND. De toestand in Griekenland. LONDEN. De berichtgever van de „Daily Chronicle" te Athene had van de meest vertrouwbare zijde bericht ontvangen, dat tusschen 200 en 300 Venizelisten reeds zijn doodgeschoten, en 3000 in de gevange nis zitten, beschuldigd van hoogverraad en vele anderen op andere beschuldigingen, o.m. wijl zij knoopen verkochten met het portret van-Venizelos of omdat zij Fransche vlaggen voor hunne ramen hadden gehan gen. "Velen werden ook in de gevangenis ge worpen alleen omdat zij verdacht worden van deloyale uitingen over den koning. In - Athene wordt alles in orde gemaakt voor de blokkade. Do stad is op rantsoen ge steld, de winkels worden bewaakt opdat het volk niet te veel voedsel koopt. De menu's iu hotels en restaurants worden voortdurend kleiner; in een der groote hotels werd giste ren alleen soep, een schotel groente met vleesch en fruit gegeven, in plaats der ge wone twintig schotels op de kaart. Men meent dat Athene, de Piraeus en de omstreken brood hebben voor ongeveer veer tien dagen, maar vleesch en groente genoeg voor langen tijd. Dé „Daily Mail" verneemt uit Syra, dat de berichten uit de provincies ernstig zijn. Vluchtelingen uit Volo deelen mede, dat Grieksche officieren op 1 Dec. op alle ka nonnen en ammunitie onder controle van de geallieerden beslag legden; te Volo, Larissa, Trikale werden de controleerende officieren buiten de stad gezet. De Fransche consul werd gevangen genomen en door de Griek sche officieren ondervraagd. Den volgenden dag liep het volk in de straat te Volo te hoop en beleedigde de officieren der geal lieerden. Een troep kerels kwamen in het Engelsche militaire controle-bureau, belee- digden de officieren en wierpen de meubels in zee. Twee controleerende officieren wer den meegenomen. De Brïtsche commandant wist later hun loslating te bewerken bij den Griekschen kolonel. In den morgen van 3 December namen de reservisten twee Fransche soldaten gevan gen, 4die tot'de post-controle behoorden. Zij werden eerst gewond en toen gedood, even als een Grieksche tolk, die hen vergezelde. Aanhangers van Venizelos werden in de dorpen straffeloos vermoord. PORTUGAL. Pogingen tot opstand verijdeld. LISSABON. Snel en zonder dat eeu schot gelost behoefde te worden, zijn door do i-egeeriug vier weinig befceekenende pogingen om ir. de provincie een opstand te verwokken, verijdeld. De aanstichter, Machado Santos, is in hechtenis genomen. MADRID. (Draadloos bericht van den ■vertegenwoordiger yan het Kout. But.) I n Portugal braken revolutionair© onlusten uit, waaraan ook vevschillcndo troepenafdeelingon deelnamen. De beweging ^moot worden be schouwd als oen protest tegen do uitzending van troepen naar liet Europoesche oorlogstoo- noel. Tengevolge van de tijdelijke verstoring der verbindingen is de omvang vim'de onlusten, voorloopig' niet vast to stollen. Spaanse!^ bladen drukken eon officieel© verklaring af A an de Portugeesohe regeering, volgens welke do revolutionaire beweging onderdrukt is, do leider Machado Santos gearresteerd is en to Lissabon rust hcerseht. De toestand in Portu gal wordt eohfce rzeer kritiek geacht. Het leger is tegen actioA*o deelneming aan don oorlog. DUNDEN. De „Times" meldt uit Lissabon, dat de revolutionaire beweging, onder leiding van Machado Santos, onderdrukt is en deze zelf gearresteerd toen hij Donderdag met oen klein troepje volgelingen de stad Abrentes bin nentrok. Hot parlement nam een besluit aan. waarbij de gevangenhouding van de leden, die a-an deelneming aan de 'beweging worden ver dacht, toegestaan wordt. Portugal gaat deelnemen aan den oorlog. PARIJS. De „Journal" bericht, dat Portugeesche troepen binnenkort zuljen medestrijden op het westelijk oorlogstoo- neel. Sedert Portugal tot den oorlog is toege treden, dus van 8 Maart af, heeft het al het mogelijke gedaan'om den mogendheden een zoo krachtig en zoo volmaakt mogelijk oorlogswerktuig te verschaffen. Thans kan hot Portugeesche leger, goed uitgerust als het is en voorzien van het noodig© materieel, oen schitterend figuur maken op de slag volden van den modernen oorlog. Dit is al thans de meening-van de Fransche missie, die onlangs uit Portugal teruggekeerd is. De Portugeesche troepen, die als expedi tie-corps naar Frankrijk zullen komen, zul len bestaan uit tAvee divisies. Na een rustïgen slaap en een Avarm ontbijt zijn zij zoo vrooüjk als ooit. Ik zag een detachement loom een dorpje bïnnenstrom- peleu aan het einde van een bitter kouden dag een rij afgematte mannen,, die voorover ge bogen loopend zware pakken droegen. Eén a-an hen zag een opvallend aanplak biljet aan een muur van een ineengeschoten boerderij. Het stelde een Pierrot a-oor. .Be zoekt morgenavond de -voorstelling", las hij. „Loge zeg, morgenavond, Bill", zei hij tot den man die naast hem liep. „Vast hoor!" Het aanplakbiljet werkte opwekkend. De voorstelling zelf natuurlijk nog meer. Het divisie-theater met echte coulissen en echte acteurs, nu iu militairen dienst, gekleed in schitterende costumes, Avas in een groote schuur opgeslagenaan de rusbkwanticren stonden de motorbussen te Avaobten om de sol daten naar den schouwburg te brengen. Do mannen uit de loopgraven, maar nu ge baad, met schoone of niemve kleercn aan en goed gevoed, lachten om den eoht grappigen komiek, juichten de nieuwste liedjes toe cn zaten vergenoegd het programma aan te zien, dab twee uren duurde, onder begeleiding van het regiments muziekkorps. Deze divisie hoeft ook een bioscooptheater, dat de nieuwste films vertoont. Zij moeten rr een kwartje entree betalen, er zijn zelfs tien- stuivors-plaatsen en de ontvangsten worden besteed om don soldaten wat mee- gemakkon te kunnen verschaffen. Do ongemakken en de bardheid van bet winterleven in do loopgraven worden op allo mogelijke Avijzon a-erzacht. Warm eten en drinken krijgeu do mannen op den weg van en naar de vuurlinie. Ik ken 0$ nog geen kilometer van de Duitsche versperringen ©cn koffiestal. waar voortdurend de heen on we der trekkende regimenten koffie, chocolade oh lekkernijen krijgen. De divisie, dio dit stel sel van voedselvoorziening voor de mannen De „Koningin Regentes" Men meldde ons uit Vlissingen: De mailboot. „.Koningin Regentes" die, na door de Duitschers te zijn vrijgelaten, op weg was van Ostende naar hier, ligt thans tusschen "Westkapelle en Vlissingeü geankerd Het is evenwel dik van mist. De provinciale booten naar Ter Neuzen zijn eveneens ten gevolge van den mist Zon da*» niet vertrokken. De stilte van den mist wordt voortdu rend door zwaar kanongebulder onder broken. Een later ontvangen telegram luidt: Nadat de mist was opgetrokken Heeft de mailboot „Koningin-Regentes" de reis voortgezet; zij kwam Zondagavond te zes uur op de haven.. De „Kediri". Kapitein Smit, de gezagvoerder van do „Kediri"', is Zaterdagavond met zijn geheelo bemanning, 43 personen, tliuisgevaren aan boord van het van Java gekomen stoomschip „Rindjani" van den Rotterdamschen Lloyd. Wat opvarenden verteld hebben aan de „N. R. C."komt op het volgende neer: Den 30steu November 's morgens omstreeks 8 uur was het stoomschip „.Kediri" van den Rotterdamschen Lloyd nog ongevper 15 of 20 mijl van Las Palmas af. Zoowat een maand te voren had het schip, afgeladen met coprah, arak, peper, tin, kruidnagelen, enz. Padang verlaten; de deklast bestond onder meer uit kisten niet gasoline. Dat er ook suiker onder do lading avas, daarvan was onzen zegslieden niets bekend. Van Padang ging het rond Kaap de Goedo Hoop naar Las Palmas, waar vruchten bijge laden moesten worden. Heel de lading was be stemd voor Marseille en vim daar zou men na lossing iu ballast naar Buenos-Ayres stoomen om een lading regeeringsgraan to halen. Do „Kediri was niet van draadlooze tele- graphie voorzien. Op bovengemeld uur kreeg het schip een schot voor langs den boeg. Dit schot viel van een groot© Duitsche duikboot, .bewapend met twee kanonnon. De „Kediri" draaide bij, eu haar eerste-officier begaf zich met vier matro zen naar do duikboot, van waar zij mot een officier en drie manschappen van de duikboot terugkeerden. Aan boord van de „Kediri" avorden de papieren onderzocht; er werd in do niimeu gekeken en na een korte bespre king kregen allen bevel in de booten te gaan. Er werd een kwartier tijd gegeven om de idee- ding bijeen te zoeken. In vier reddingbooten verliet de bemanning het schip. De duikboot sleept© deze booten tob op een afstand van ongeveer drie mijl van don vuurtoren van Punta de Mas Palomas; van' daar roeide do bemanning naar den wal. De zoo was kalm. Bij liet op het strand loopen stootte een der reddingbooten lek. 's Morgens 11 uur had men de „Kediri" A'erlaten en 's na middags ongeveer 3 uur had men land onder do voeten. Heel de bemanning kreeg op den vuurtoren onderdak. Kapitein Smit is toen, vergezeld van een gids, op een ezel gereden naar een telephoon- station een toohtje van 4 uur van waar naar Las Palmas kon worden getelefoneerd. Inmiddels was do „Rindjani" in het zicht valide „Kediri" gekomen. Ook dit stoomschip werd door een Duitsche duikboot aangehou den. Er hielden zich daar-ter plaatse toen drie duikbooten op. Het eerst, waarnaar do Duitschers op do „Rindjani" vroegen, was, of men ook het stoomschip „Lombok" gezien had, met contra bande op weg naar Londen. De „Kpdiri" is door de Duitschers in den grond geschoten; eerst werd er aan stuur boord en toen aan bakboord op geschoten, wat van de „Rindjani" af waargenomen word. Do „.Rindjani" is daarop doorgestoomd naar Las Palnias, van waar een Spaansehe sleepboot, met een van do officieren van de „Rindjani" aan boord, op zoek is gegaan naar de schepe lingen van do „Kediri". Den volgenden dag in den namiddag trof men dezen op den vuurtoren Punta de Mas Palomas aau, waUr zij bijna 24 uren door brachten. Dienzclfden dag vervolgde de Rindjani' de thuisreis. Den nacht voor men to Falmouth binnenliep, werden in do Golf van Biscaye neg twee sloepen opgepikt, Avaarin zich de uit 24 personen bestaande bemanning a-an het Spaan sehe stoomschip „Gerona" bevond. Dit schip, dat voor Cardiff was bestemd, was ook door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De deklast van "de „Gerona" bestond uit hout. De bemanning van de „Gerona" verliet te Falmouth de „Rindjani". Transportschip met troepen In den grond geboord. BERLIJN. (Officieel.) Een Duitsche onderzeeër bracht den 12den Dec. 55 zee mijlen O.Z.O. van Malta aan een Fransch linieschip van de Fatric-klasse door een torpedoschot belangrijke schade toe. Een andere onderzeeër hoorde den Hen December ten Z.O. van het eiland Pantal- leria bet Fransche troepentransportschip „Maghelan" (6720 t.) met meer dan 1000 man blanke en kleurlingen-troepen aan boord, door een torpedoschot in den grond. aan het front heeft georganiseerd, koopt oa'eral vlees oh en beenderen a-oor de soepkeu ken op, die herhaalde malen per dag den mannen warme soep stuurt-. De wintercampagne kan nu juist niet een picnic genoemd worden, maar de mannen a-er- dragen toch de onvermijdelijke ontberingen dapper en opgewekt." Een wonderstad. tetse De bekende Eugelsche schrijver Conan Doyle beschrijft in de „Daily Chronicle" Avafc hij noemt „een wonderstad". „Een der wonderen van het hcdendaagsclie Engeland is do stad dio wij Moorside zullen noemen. Hot is misschien do merkwaardigste plaats ter wereld. Slechts weinig meer dan een ja-ar goledea, in Sep tora'ber. 1915, was het nog oen afgelegen veenmoeras bij de zee, met als achterland een verlaten vlakte waar de zee- meoUAven zwenkten en krjjsohten. Toen strekte do machtige hand van den minister van muni tie zich over dit eenzame en onherbergzame stuk grond uit, want het lag toevallig gunstig wat spoor- en waterverbindingen betrof en niet at te ver van do ijzer- en steenkoolcentra. liet is eon geschiedenis die meer aan Weste lijk Amerika dan aan onze sobere Engelsche methoden doet donken. Dag en nacht werd er gewerkt. De plaats groeide eu groeide en groeit nog steeds. Zij beslaat een oppervlak van 9 bij IJ mijl. Overdag zijn er minstens 25.000 man aan het werk. D aai van zijn de meesten bouw vakarbeiders, die dc stad nog steeds uitbrei den. De kleinere helft bestaat uit munitie-ar beiders. didc geheeie stad, als zij klaar is, zullen bewonen. Maar reeds nu levert zij oor logsmateriaal, De bevolking, die grootend&ols uit meisjes zal bestaan, is nog niet volledig, maar zul binnenkort 12.000 zac-len tellen, dio De Koninklijke familie. De Koninklijke Familie wordt vóór Kerstmis op Het Loo verwacht en zal het Kerstfeest aldaar vieren. e Luit.-Kol. Van Holk f. De luitenant-kolonel J. L. H. v Holk, eerstaanwezend ingenieur te Amers foort, is daar in den ouderdom van 54 jaar oa-erleden. Le gerzaken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. a-an 15 December is aan den resen-e-tweede luitenant J. Bruggemans an het 5e regiment infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere Avaarneming van den militairen dienst wegens lichaamsge breken, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B.' a-an 15 December is aan den mot behoud van pensioen eervol ontslagen kolonel der genie J. J„ Schuil, oen voortdurend pensioen toegekend van f 2248. Reservekader onbereden /,-orpson uitstel van opkomst onder de wapenen. In aansluiting met do mededoeling van 16 November j.l. in de „Staatscourant" van 17 Nov. d.a.v., wordt tpr kennis gebracht, dat jongelieden, die vóór 16 December 1916 in het bezit waren van alle voor de verbintenis bij het reservekader benoodigde bescheiden met uitzondering evenwel van het getuigschrift model E (model O),-alsnog tot en met 30 December 1916 in de gelegenheid zullen wor den gesteld om het examen af te leggen ter verkrijging van heb getuigschrift. Bij slagen voor dat examen zal hun alsdan worden vergund zich bij het Reser\-ekader te a-erbinden onder de gunstige bepalingen van L. O. 1915 B. K. 8. Eervol ontslag. Aan den cadet C. G. Jordens van het le studiejaar, bestemd voor den dienst der cavalerie hier te lande, is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Naar Oost-lndië. Do 2e-luit. der cavalerie H. P. T. G 1 e - r u m, bestemd voor het leger in Oost-lndië, zal 4 April met het stoomschip „Prinses Juliana" derwaarts vertrekken. Do voor hot leger in Ned.-Indië bestemde 2e luitenant der infanterie G. 1 e R o ij zal 4 April met het stoomschip „Prinses Juliana" zijn bestemming volgen. Bevorderd. De bij de koloniale reserve iugedeokle le luitenants der inf. O. I. leger V. G. A. Boll n H. G. Pieper zijn bevorderd t.ot kapitein. Transport naar Oost-lndië. Nominatieve staat van het transport, hetwelk den tien Jan. 1917 onder bevel van den luit. ter zee der 2e klasse A. deBrujjne, per stoom schip Knrimala, van de Stoomvaartmaatschappij Ne di* it and naar Oost-lndië zal vertrekken. Stmb. Rang of No. Stand 25566 26215 26557 31846 zich uitsluitend met de munitie-fabricage zullen bezighouden. En het is geen revolutiebouw dat is juist het merkwaardige. In het midden van de kolo nie ligt wat men de kern zou kunnen noemen en die geheel uit stevige baksteenen huizen bestaat. Hier zijn de hoofdkantoren, de tele foonstations, de club voor het technisch- en kantoorpersoneel, het hospitaal, de bioscoop, een rij winkels cn een groep Avoonhuizen ge legen. Van dit centrum uit loopen straalsge wijze naar alle richtingen lange rijén houten huizen voor dc ongehuAvde arbeiders, kleine huisjes voor gehuwden en pensions voor de meisjes. In het midden der stad woont de be volking, in hot noorden en zuiden werkt zij. Het eene einde kan dat der grondstoffen genoemd worden, want alle grondstoffen wor den ter plaatse bewerkt. Men vindt er eeu enorme salpeterzuurfabriek. Meer naar rechts staat oen nog groolere zwavelizuurfabriek van zoo groote capaciteit, dat do totale productie des lands van dit artikel er door a-erduibbeld zal worden. Vlak daarbij is de ruwe katoen opgestapeld, staan de glycerine-raffina-derij, de ether- cn alcohol distilleerderij en de fabriek waar hot schietkatoen voLlcomen afgewerkt wordt. Van hier wordt het gereede product door een klein treintje naai- eon heuvel iu de buurt ver voerd, die de nitron-glycerine-heuvel wordt ge noemd, Het is misschien nuiiet- algemeen be kend, dat glycerine niet opgepompt kan wor den en daapom moet men van do zwaartekracht gebruik maken om het tc laten A-loeien naar de plaatsen waar het noodig is. Op den heuvel wordt de glycerine met het schietkatoen tot een soort van duivelspap ge kneed. Dit is een gevaarlijke bewerking. Do minste hitteontw ikkeling kan cone ontploffing teweeg brengen. Die lachende meisjes in kliaki- blouses, die het product zoo gemakkelijk kan teeren, zouden, zoo er zekere verandering Schipper id. Boolsminn id. Konst.maj •Serg konst: Sergeaut- mach.-dr. v id 4 30664 Serg. bott. 27102 I Sergeuiit- 1 zieken v. "28052 'Torp. mnj 28779 i id. 17884 8-tl', nioj d/marin. 19180 H.o 19965 I p d.ms. 1155 '202-4 -4809 4920 4916 329S1 31993 31237 3684 3140 2511 3116 1507 3864 28300 28727 28225 627 3807 2284 30421 jKwart.m id. id. Korp.- konslub. _id. Korp. Torp. m. id. id. id. Korpor.- mach.2okl id. Korp. mach. dr, 2e kl. id. Stok.oliem 11 atr. tim id. Matr. ziekenv. Korpor.- scbrjjver id. id. Matr.hofm Serg. kok id. id. Matr. kok 5983 II. Buist -f. Zwaan K-. de .long R. Blikker F. H. Vuordei: berg J. A. Brouwe D. J. M. a-an Mannen H. Materman T. Hnrni8 M. Haakman J. C. Rtihner E. G'. Lorist H. Verdoorn J. Missaar J. Rottier G. F. Franl H. Schinkel B. van Noord id. Kleerm. Schoenm. Matr. 3ekl. K.D. id. id. id. id. id. id. id. id. id, id. id. id. id. id. id. id. id. id. id, id, id. id. id, id, id. id. 5 id 6 1 id. 5587 id. 290 zuem.matr 125 korp. d. mars. J. A. de Goejj P. C. Vjjn J. Muste W. Nesselaar H. Dorenbosch H. C. Kramer E. Wajerink F. Schutte P. J. Moor J. Bakker J. B. v.d. Bosch W. K.Erfmann J. M. Rasch M. v. d. Wal G. van Es G. Bexktms - A. \Y esdjjk H. Krikke W. H. Burg H.Doornekamp E.v/hNederond J. J. de Raad P. F. H. Konkelaar H. C. v/d Eng W. J. v. Mook W, Rommers L. Bomers W. v. d. Steen J. Geldhof F. Kuiters R. F. Briquet J. Pas9enier J. H. Stegeman E. Moouen H. Vos G. Munsterman G. Beverloo W. Lodder R. L. Wichers M, L. Tierens A. H. Riethoff A. C. Stout J. van Gelder K. J. Zlelhout H. Bos J. de Rjjcka A, Stujj J. Wolbrink D. Everling J. van Gorven J. G. Welters J. M. Kqtoma W. J. San ting P.- Geertse L. G. v.d.Sprk J. Holleman A. Buis G. L. Gerritsen H- li. Spaug P. Segaar A. Vlak A. C. N. Taverne Afkom O S' stig van: v. Spejjk "W8 W. oord M.KAY. Bclloila j Ci.S. Geldcrl v. Spejjk Em in a t W S. W.oord id. Balder Emma W S. W.oord. W.S. Kan. H. sluis v. Speijk W.S. G.6. H.sluis id. Kan. Korren. W.S. id. .W.oord id. id. id. Schorp, W.S. id. H.sluis Medusa Emma id. Scliorp. Korten, Emma W.S. Woord W.S. H. sluis Korten Dr. v. Spejjk id. N.Brab. id. W.S. H. slnis Atjeh W.S. W.oord dipl. id. hh.sch Neptun. Emma Schorp. lid. v. Spejjk )bakb. W.Helv. v. Spejjk INeptun. Heemsk. S. Korten N.Brab. id. Heemsk. id. Korten. id. id. Heemsk. N.-Brab. id. id. Heemsk. N.-Brab. Heemsk. id. Gelderl Heems- kerok N. Bra bant Beems- kerck N Bra bant Heems- kcrok id. id. id. id. N. Bra bant id. id. Heems- kerck N. Bra bant id. id. Heems- kerck id. id. id. id. N. Bra bant id. id. id. id. id. Haems- kerck S. N, Bra bant id. W.S. W.oord N. Bra bant id. id. id. W.S. W.oord Neptu- nus plaats had, aan stukjes worden geslagen. Er wordt echter voor gezorgd, dat de veran dering niet piaarts heeft en do meisjes blijven dus nog steeds lachen en het duivelsd©eg kne den, maar toch blijft de afstand tusschen leven en dood hier maar zeer gering. Alleen door a-oortdu rende controle en zorg wordt de grens in stand gehouden. Zie dio grooto looden bakken en pijpen waarin de stof bewerkt ivoidt. Hoe zit "dio buis aan dien bak bevestigd. Dit is een dor wonderen, A^aaraan do moderno industrie zoo rijk is. Soldeeren is hier niet- mogelijk, want de zuren, zouden het wegvreten. Lood moot aan lood gelaecht worden. Dat is een zeer moei lijk werk. en het geheim hiervan is slechts en- kcien bekend. Meestal gaat het van vader op zoon over. Een loodibrander is e&n gewichtig man, iemand die men met vriendelijke woorden en beloften paaien moet als men zijn werk noo dig heeft. Dit was in hot'begin een grooto moei lijkheid, maar geleidelijk kon men hem door een beroep op zijn vaderlandsliefde er toe bren gen om een deel van zijn geheim t© openbar eu en het anderen to loeren. De looden bakken moeten aan de binnenzijde zoo glad zijn als zi,jdo, want or moet gevoelig, kwaadaardig goedje in bewerkt worden. Do minste wrijving en hot is gedaan. Maar nu gaan wij naar het andere einde, waar het duix-elsdeeg tot i-oedsol voor de hon gerige kanonnen omgewerkt wordt. Hoe hon gerig di© kanonnen zijn, kunnen wij ons onmo gelijk voorstellen. Maar wij zullen Hindenburg nooit kunnen verslaan, als wij niet eerst Krupp a-erslaan en dat doen die lachende, snappende meisjes en vrouwen a-an Engeland hier. De hoeden af voor de Engelsche a-touw! Ik zal voortaan voorstander van vrouwenkiesrecht zijn, Avcl'^e dwaasheden do militante suffraget tes" ook mogen uitvoeren, want zij die den Staat hebben helpen redden, moeten ook het recht hébben om ined© .te besturen»

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2