Soldaten-Schimmenspel Binnenland. OP ZEE. Onze Koloniën Lederzaken. PE SOXjDATEJiTOO LIlfiAWX- van Viriiaag- 1 S> OfeceHEibel» 1910 tot de vrede gesloten is of tot gij den vijand beslissend hebt verslagen." De mededeeling aan dan Paus. BERLIJN. Door de volgende nota van den gezant Von Mühlberg aan staatssecre taris kardinaal Gasparri is de stap van de Duitsche regceriug ter kennis van Paus Benedictrus XV gebracht: „Overeenkomstig de mij geworden op dracht. heb ik de eer Uwe Em. hierbij een afschrift te doen toekomen van de verkla ringen, die de keizerlijke regeeriug heden aan de regeeringen der staten, met welke het Duitsche rijk in staat van oorlog is, door de bemiddeling van de mogendheden die zich hebben belast met de bescherming der Duitsche belangen,heeft gozonden: „De Oostenrijksch-Hocgaarsche, de Turk- sche en de Bulgaarschp regeeringen hebben gelijkelijk hare bereidwilligheid to kennen gegeven om vredesonderhandelingen aan te gaan. De redenen, die aan Duitschland en zijn bondgenooten aanleiding hebben gege ven tot dezen stap, liggen voor de hand. Sedert twee-en-een-half jaar verwoest de oorlog het Europeeschc vasteland, onmete lijke cultuurwaarden zijn vernietigd, uitge strekte oppervlakten met bloed gedrenkt, millioenen dappere krijgslieden zijn in den strijd gevallen, millioenen keeren zwaar ziek terug naar hun land, smart en rouw vervullen bijna ieder huis. Niet alleen op de oorlogvoerenden, ook op de neutralen druk ken de gevolgen van den vernielenden oor log zwaar. Handel en bedrijf, die in jaren van vrede met veel moeite tot bloei zijn ge bracht, kwijnen. De beste krachten van het volk zijn onttrokken aan de voortbrenging yan productieve waarden. Europa, dat zich vroeger bezig hield met de uitbreiding van godsdienst, beschaving en de oplossing van sociale problemen, dat een kweekplaats was van wetenschap en kunst en eiken vreedzamen arbeid, gelijkt thans haast één enkel oorlogskamp, waarin de productie en de arbeid van vele tiental len jaren hunne vernietiging tegemoet gaan. Duitschland voert een verdedigingsoorlog tegen den vernielenden arbeid zijner vijan den. Het strijdt voor de werkelijke vrijheid van zijn grens, voor de vrijheid van zijn volk en voor de aanspraken van het land om ongehinderd, met dezelfde rechten als alle andere staten zijn goestelijke en econo mische krachten in vreedzamen wedstrijd .vrij te ontplooien. Hoe langer hoe duidelijker hebben onze vijanden hunne veroveringsplannen ont huld, de roemrijke legers der bondgenoo ten staan echter onwrikbaar beschermend aan de grenzen hunner landen, vervuld eu gedragen door het bewustzijn, dat het den yija-nd nooit zal gelukken den ijzeren wal te doorbreken. De gelederen der strijders weten, dat het geheele volk achter hen staat in opofferingsgezindheid, vaderlands liefde, vastbesloten zijn geestelijk en econo misch goed, zijn sociale organisatie, ieder duimbreeds van den vaderlvndschen bodem tot het uiterste te verdedigen. Vol krachtsbewustzijn, maar ook tevens welk een sombere toekomst Europa tegemoet gaat bij een langereu duur van den oorlog, vol medegevoel voor de matelooze ellende van de gemeenschap der meneohen, herhaalt derhalve het Duitsche rijk in ver- eeniging met zijn bondgenooten plechtig de reeds een jaar geleden door den Rijkskanse lier -uitgesproken bereid-willigheid om aan de menschheid den vrede terug te geven, terwijl het aan de wereld de vraag stelt of er geen grondslag voor overeenstemming te vinden is. Z. H. de Paus heeft in de eerste dagen van zijn pontificaat tallooze slacht offers van den oorlog in ruime mate zijn liefderijke zorgen deelachtig doen worden, zware wonden zijn door hem verzacht en het lot van duizenden, die door de catastrophe waren getroffen, dragelijker gemaakt. In den geest van zijn hoog ambt nam Z. H. ook elke gelegenheid te baat om in het belang van de lijdende menschheid te werken voor beëindiging van den bloedigen oorlog. De keizerlijke regeering meent derhalve de hoop te mogen voeden, dat het initiatief der vier mogendheden een welwillend ont haal zal vinden bij Z. H. en dat hun vredes- arbeid op de onschatbare ondersteuning van den pauselijken stoel mag rekenen." JAN FEITH. IV. (Slot.) 'Aldus vangt dan het laatste bedrijf van ons Schimmenspel aan met de volgende droog-komische beschouwing, uitnemend in den bespiegelenden Schoolmeester-stijl ge houden. over de militaire ..Oefening in groot verband" De oorlog der moderne tijden is om 't aanschouwen niets meer waard, omdat ze tegenwoordig s tri jon gansch ingegraven in d' aard. /Wij willen er dus niet naar streven een beeld van 't slagveld te gaan geven: u dan te boeien zou niet lukken. Doch inbr&sseert het u misschien het regiment,- dat uit gaat rukken, eens niet- van uit 't gehd te zien Want hoort, hoe of de orders luiden: „'t Is oeftPAng in groot verband: 3rde vijand, wordt verwacht uit 't Zuiden „we houden tot het wUcrst stand. „Geen bouwlamd mag men gaan betreden ,.ooh jonge aanplant dient vermeden." De Duitsche voorwaarden? NEW-YORK. Een telegram van de „Associated Press'uit Washington zegt, dat uit bij de Duitsche ambassade uit Berlijn aangekomen inlichtingen blijkt, dat Duitschland het herstel van den status quo vóór den oorlog, met uitzon dering echter van de vestiging van een on afhankelijk koninkrijk Polen en Lithauen, voorgesteld heeft. NÉW-YORK. De „Ass. Press" meldt uit Waslii?igton, dat, naar het heet, Duitschland voorstelt het volledig her stel van de bezette gebieden van Bel gië en Frankrijk, in ruil voor Duitsch- lands veroverde koloniën, en de regeling van den toestand op den Balkan in een vredesconferentie, met het oog op de bui tengewone ingev. ;kkeldhe;d hiervan. De mededeeling aan de gezanten. BERLIJN. De vredesnota werd Dins dagmiddag door den Rijkskanselier per soonlijk aan de vertegenwoordigers der mogendheden, die de bescherming der Duitsche belangen op zich hebben genomen, n.l. Spanje, Zwitserland en Amerika, ter hand gesteld. Terzelfder tijd ontving minister* Zimmer- mann de vertegenwoordigers der neutrale staten en stelde hij hun een afschrift der nota ter hand. Een vredesaanbod aan België? LONDEN. De „Daily Telegr." ont ving van betrouwbare zijde de mede deeling, dat de centrale mogendheden onlangs België vrede aanboden op de volgende voorwaarden: De Belgen wor den uitgenoodigd toe te stemmen in een onmiddellijken vrede. In ruil hiervoor zou hun land volkomen aan hen worden terug gegeven en zijn onafhankelijkheid worden gewaarborgd. Financieele steun zou wor den gegeven voor het economisch herstel. In geval deze voorwaarden mochten worden geweigerd wordt duidelijk te kennen gege ven dat het bestaan van de Belgische monu menten, openbare gebouwen en zelfs der steden bedreigd wordt. Eon Engelsohe meening. LONDEN. De premier van Nieuw- Zeelaud, Massey, die Dinsdag te Lon den een redevoering hield, zeide: „Ik verneem dat hedenmiddag een belang rijke verklaring is afgelegd in den Duiteehen Rijksdag blijkbaar meent men dat het er nu den juisten tijd voor is om rechtstreeks vredesonderhandelingen te be ginnen. Dat mag de Duitsche opvatting zijn, maar ik geloof niet dat het de onze is. (Toe juichingen). Wij zullen over vrede spreken ik spreek hier van imperiaal standpunt als de geschikte tijd gekomen is. Daar laat ik het bij." Persstemmen. LONDEN. Do liberale „Daily öhronicle" zegt in eene bespreking van Duitschlands vredesvoorstellen: „Wij allen voelen denzelfden menschelij- ken afschuw voor den oorlog, welken Duitschland thans beweert te gevoelen, en dat met meer blijkbare oprechtheid dan Duitschland getoond heeft sinds den tijd toen wij alle krachten inspanden om den strijd af te wenden, den strijd dien Duitsch land zelf moedwillig heeft uitgelokt. Duitschland kan eiken dag vrede krijgen op onze voorwaarden. En als het twijfelt welke die voorwaarden zijn dan kan het die ons altijd vragen. Wij zelf hebben altijd ge vraagd en vragen nog de ontwapening van de Pruisische militaire machine, overgave of vernieling van zijn marine en van zijn geheele artillerie, en wij betwijfelen of de nachtmerrie van het verdere wedijveren in bewapening, die tot meer oorlogen aanlei ding geeft, onder minder drastische voor waarden te bezweren is. BERLIJN. In de „Germania" leesfc men: Het is het schoonste voorrecht van 'den sterke in den oorlog om steeds de hand voor den vredestoeelag gereed ie houden. Het is meer, liet is de heiligste plicht van de menschelijkheid en Christelijke moraal in zulk een geweldigen en bloedigen volkerenkrijg, welke nu reeds sinds ongeveer twee en een half jaar de wereld met i schrikking vervult. Aldus rukt het reeiment uit, ten eindo zich op manoeuvre te begeven. Hoera! een roffel wordt geslagen, heb regiment zal op gaan dagen, dat wordt in massa opgesteld, dén commandant „present" gemeld. En daar hot af nu gaat marcheer en, zal het waarschijnlijk hier passeeren. Op heb witte vlak van het schaduwbeel- den-tooneeltje passeert nu inderdaad de militaire revue. Natuurlijk gaat ook tiiaiis vooraf de diender; met z'n njaarschalkstaf, de slagersjongens, heel de bend', is,b»j den eersten slag present; twee jongens op één tiets aan '<t rijden. Ach kijk! toch die frambozen-meiden, ze hossen allen op de maat een dans ter eor van Jan Soldaat. Eu alles wat er verder behoort bij een defiïeerend regiment volgt elkaar op het doek op als zwarte silhouetjes, uitnemend getypeerd, en van eeu frappante gelijkenis, voor wie gelegenheid had, achter de regi- ments-schermen te kijken. Zóó voltallig marcheert zelfs dit regiment voorbij, dat ook de achterblijvers en uitval lers de revue passeerenzelfs de onmisbare regiments-staart in den vorm van het klepe lend© ijskraampje en db kwatba-sectie j Hetgeen do rijkskanselier over den p:rm en sehappolijken stap van de centrale mogcnJ- hoden en haar bondgenooten ter verkrijging van den vrede zeide, is een bewijs van liefde voor don vrede; grooter en tegemoetkomender en openhartiger kou het al niet. Do „Lokal Anz." zegt: De rede van den kanselier, de tekst van de nota, maar voor allee hot ook dooi do Ententepers toegegeven gewicht van hot succes onzer wapens zullen het onzen vjjandon onmogelijk maken in dit vre desaanbod een toeken van zwakte te zien. De „Deutsche Tageszeitung" zegt: Het ge heele Duitsche volk begrijpt den wensch van den Keizer van Duitschland den vrede te willen zoodra dit ©enigszins, mogelijk is; maar niemand kan kwellenen, dat op den weg van dit vredes aanbod klippon en gevaren liggen. Do „Kreuzzeitung" verklaart: Hot ware weusoholijk geweest, wanneer reeds aanwijzin gen als aanvulling van het vredesaanbod had den kunnen godaan worden. Het vijandelijke buitonland echter moet inzien, dat het Duit sche volk weliswaar bezield is door den vurigen wensch naar vrede, maar dat het een vrede om eiken prijs verre van zich werpt,. In de „Vorwaarts" wordt gezegd, dat de ar beiders in Engeland, Frankrijk, Italië en Rus land voor de taak zijn gesteld om de wereld eu hun eigen volk een ontzaglijken dienst te bewijzen, door zich te zamen met de Duitsche arbeiders op den grondslag van gemeenschap pelijk en arbeid voor den vrede te stellen. WEENEN. De bladen kenschetsen de door do mogondheden van het Viervou dig Verbond rechtstreeks aan de vijanden gerichte vredesaanbicding als een mani festatie, wier gewicht niet hoog genoeg ge schat kan worden, als den eersten positieven stap, die echter, de regeerende mannen van het Viervoudig Verbond voot een oneindig moeilijk besluit stelt. Do mogendheden van den Vierbond, die den oorlog niet hebben ge wild, spreken het eerste woord uit ter ver krijging van don vrede, zonder haat of wraak zucht, zonder den schitterenden militairen toestand te gebruiken tot verwerving van grondgebied. Zij wenschen een duurzamen, eervollen, 111 don volsten z.in des woords bil lijken vrede. Verstandelijke redenen kunnen do vijanden niet weerhouden op het voorstel in te gaan. Voortzetting van den strijd kan de positie der vijanden slechte verergeren. Wanneer des niettegenstaande een weigering vau het voor stel, dio een zedelijke monsterachtigheid zou zijn, mocht worden ontvangen, zal het toch niet zondèr uitwerking blijven, daar alle vredesvrienden in de wereld het zullen g keuren. De mogendheden van den Vierbond echter zouden dan den strijd voortzetten met het zelfde zuivere geweten, waarmede zij hem be gonnen zijn. ENGELAND. Geen munitlearbeid op Zondag. De commissie van onderzoek naar den gezondheidstoestand der arbeiders in de munitie-nijverheid heeft na nauwkeurig onderzoek der resultaten van lange arbeids dagen en van hot wegvallen van den weke- lijkschen rustdag, de regeering geraden, om voortaan den arbeid in de munitienij verheid op Zondag te verbieden. Het oordeel der commissie luidt, dat bij een werkweek van zeven dagen, dus zonder rustdag, evenveel gedaan wordt als in een week van zes dagon met een rustdag. In al de districten langs de noord-oost kust is daarom de arbeid op Zondag reeds afgeschaft. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterreln. Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. In de 6tre©k ten N. van Lassig ny gingen Maandag, tegen ihet eind© van den dag, de Duitschers, na een hevige beschie ting, tot den aanval op de Fransche stellin gen over, aan den oostrand van het bosch des Loges. Het afweervuur der Franschen 6loeg den aanval af. Enkele Duitsche afdee- lingeu, die voet hadden gevat in de vooruit geschoven Fransche stellingen, werden met handgranaten verdreven. De Fransche linie is geheel hersteld., De gewone beschieting aan de rest van bet front. BERLIJN. Officieel. Legergroep Rup- precht. Op hot slagveld aan de Somrne toonde de, 6edert einde November aanzien lijk geringere gevechtsactie der artillerie, Dinsdagnamiddag weder tijdelijk een ver hooging. De oefening zelve kan ik zwijgend voorbij gaan. De oefening-is afgeioopen, de groot© rust, die breekt thans aan, waarin men ijswafels kan koopen, doch 't slootwater moot latón staan, 't Is alilos voor de ziekte-wering; •wo houden alien graag gezond, als hij 't toch doet, krijgt ie de tering, do typhus, nekkramp, of acht pond. Deze zeor beharteuswaardige wenken, gratis gegeven door den officier-poëet Luit. Kamp, mogen op dezelfde gracieus© wijze gratis aanvaard en ter harte genomen wor den Intusschen wordt het hoog tijd, dat wij ons weer gaau interesseeren voor de,eigen lijke avonturen van den hoofdpersoon van dit Schimmenspel, onzen Twentschen vriend Bats Breurs. Wat is er van hem geworden? Ik laat hier weer den verklarenden dich ter aan het woord, die ons den held van zijn verhaal in gedachten zal terug bren gen, terwijl tegelijk d© geestig© karikaturist dir. Couvée een vliegmachine ontwierp, eri dit toestel, langs den hemel van on3 tooneel- tje laat strijken. Luistert! En aanschouwt in uwe verbeelding bet wiliigo kranten-papier van onze „Soldaten- Courant" is niet willig genoeg, om deze episode geïllustreerd weer te geven bet geen boven en daarna op het vliegterrein staat, te gebeuren Laat het zich wonder wel verklaren, dat Bats uit 't oog haast is verloren, doch zult ge toch nog van hem hooren. Waar denkt go dat wo nu weer zijn? Wel menscheuop een vliegterreinI Ge hebt dio vliegmachien daar juist toch wel gezien, die als oen zwaluw hoog vireerde, „en vol plane" op aarde keerde? Welnu, dio goed heeft kunnen kijken, heeft Bats daarin zien zitten prijken. 't Was niet de man, die steeds maar stuurde, neen, hij dio naar beneden tuurde, om daar den vijand op te zoeken, in alle gaten, alle hoeken, en zoo ae linie vast te stellen wat hij dan schielijk ging vertellen al aan den „algemeenen leider". Geen man, die was tot nu toe blijder met een bericht dan dat van Bats. Want ziet u, hij zat in de rats, dat hier de vijand op zou dringen, een wig in d' eigen linie wringen; dan was do heme slag verloren. Leger front Kroonprins: Aan den ooste lijken oever van de Maas en nabij de Moezel sterk artillerie- en mijnwerpersvuur zonder infanterie-actie. De strijd aan de Somme. BERLIJN. De actie aan het Sonime- front neemt in de laatste dagen weer toe. In den nacht van 10 December en den volgenden middag lagen de Duitsche stellingen aan weerszijde van de Ancre, het Pierre St. Vaastbosch en de stellingen ten westen van Péronne en oos telijk van Ablaiucourt onder hevig vuur. Behalve volkomen mislukte patrouilleonder nemingen bij Gueudecourt en Lesars had geen infanterieactie plaats. Of de Entente na de mislukkingen van de laatete maan den een grooteren aanval zal ondernemen is de vraag, maar zelfs een met vernieuw de krachten ingezet offensief zou als ont lasting 'voor Roemenië te laat komen. De successen der centralen in Roemenië en de daar behaalde buit zouden zelfs door buc- cessen aan de Somme niet ongedaan kun nen worden gemaakt. Een nieuwe opperbevelhebber. PARIJS. Generaal Nivelle is benoemd tot opperbevelhebber van de legers in het noorden en noordoosten. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. Ten.zuidoosten van Kis- selew in de 6treek van Zoebilno, deed de vijand, na een artilleristische voorberei ding, een aanval. Hij drong de Russische compagnieën een weinig achteruit, maar werd later, nadat reserves waren aangeko men, teruggeworpen, zoodat do vorige toe stand hersteld werd. BERLIJN. Officieel. Front1 Leopold: Geslaagde patrouille-ondernemingen aan den Stochod brachten door het aanbrengen van gevangenen belangrijke inlichtingen over de verdeeling der Russische strijd krachten. Front Joseph: In de Woud-Karpathen aan den Stochod en aan de Babaloedowa ook des nachts herhaalde krachtige aanval len. In den Mestecanesci-sector werden deze door de Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche troepen volkomen afgeslagen. ROEMENIË De strijd in Roemenië. BERLIJN. Officieel. Ook aan beide zijden van het Trotus-dal gingen de Rus sen over tot een vergeefschen aanval tegen ©enige boogtestellingon en offerden daar bij vergeefs opnieuw menschen en ammu nitie. De Duitsche jagers brachten van een ver kenningstocht ten,n. der Ludowa 10 ge vangenen en 3 mitrailleurs mede. Tel: n. van Sulta werden de Russen van een onlangs door hen veroverde hoogte ver dreven. Front-v.- Mackensen: Wij gaan strijdende vooruit op het geheele front. Urziceni en Merzilu werden bezet. De legergroep, voor namelijk het negende leger; nam in de laatste drie dagen 10.000 Roemeniërs ge vangen en maakte veel geschut en veldgerei buit. De Roemeeiwche voorraden. Nu, door de verovering van Walaohije, zegt de „Köln. Ztg.", belangrijke graan voorraden in onze handen gevallen zijn en de meening wordt uitgesproken dat een ver mindering der brouwerij-contingenten nu niet noodig zal zijn, daar de in beslag ge nomen hoeveelheden brouwgerst door de Roemeensche voorraden kunnen worden ver vangen, kan worden medegedeeld, dat de Bondsraad slechts met de in het land zijnde voorraden rekening houdt, doch binnen kort, in ieder geval voor Kerstmis, een ver mindering der contingenten zal bevelen, waarbij echter de Zuidduitsche brouwerijen ©en hooger contingent zullen krijgen dan de Noord-districten. In het beste geval kan 1 millioen ton Roemeensche gerat worden uitgevoerd. In vredestijd heeft Duitsch land 34 millioen ton aan brouw- en voeder gerst van buiten noodig. Voor de bierbrou werij wordt dus niet met de Roemeensche gerst rekening gehouden, doch deze wordt gedeeltelijk voor voeder gebruikt en voor namelijk voor broodgraan, daar het gebruik van aardappelen voor brood na 1 Januari niet meer kan worden toegestaan. GRIEKENLAND. De strijd in Maoedoniö. PARUS. Aan den rechter oever van d© Vardar namen de geallieerden vijf kleine Bulgaarsche dorpen, ten zuiden der rivier Jumica. In de geheele streek ten noorden v.in 'Monastic belet sneeuw d© operaties. De artrilleriestrijd wordt hevig voortgezet aan beide zijden. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten aan het Stroema-front. Vliegers der geallieerden wierpen bom men op de kantonnementen van den vijand in de streek van het Doeraimeer en in het dal van den Vardar. BERLIJN. Officieel. Met verbittering stormen de Ententetroepen, vooral de Ser viërs, dagelijks tegen de Duitsoh-Bulgaar sche stellingen aan beide oevers van de Tsjerna. Ook Maandag leden zij daar we der een zware, bloedig© nederlaag. Verschillende berichten. LONDEN. Volgens een Dinsdag van de Grieksche voorloopige regeering ontvan gen telegram leeft kolonel Koerovelis, ad- jtidant van koning Konstantijn, tien sol daten laten doodschietendie zich ten gunste van Venizelos hadden uitgelaten. Een telegram uit Salonili, Zondagavond verzonden, deelt mede, dat daar nog 6teeds een menigte slachtoffers van do ongeregeld heden te Athene aankomen, die ijselijke verhalen doen omtrent hun wedervaren. en kwam in deq voormiddag van 10 Dec. in de monding van do Weser aan. Het achi» begon onmiddellijk met het los sen der lading. Een Fransoh transportsohip gezonken. BERLIJN. Eén onzer duikbooten bracht den 4en December bij Malta een in dienst der Fransche marine varend transportschip ,Algerie", (4035 ton) op de thuisreis van Saloniki naar Frankrijk, tot zinken. Aan boord bevonden zich militaire personen, een officier en 6 man werden gevangen ge nomen. De „Deutsohlsnd". BREMEN. Omtrent de tweede reie van de handelsdudéboot „Deutschland" naar Amerika en laar gelukkige terugkomst ver neemt „Bosnian's tel. Bur.": Op de heen reis was let bijna voortdurend stormachtig weder. Toen New London in den ochtend van 2 Nov. ontwaakte, werd het verrast door de tijding, dat de Duitsche duikboot veilig in de haven lag. Evenals te Baltimore, wer den aan de bemanning ook hier allerlei at tenties bewezen. In gesprekken werd op de commercieel© beteekenis van het gebeurde gewezen en werd bijzondere lof toegezwaaid aan het initiatief der Duitschers. Zonder dat het publiek er iets van ver moedde, aanvaardde het schip den 17den Nov. de terugreis, begeleid door twee sleep- booten, waarvan de eene voorop, voer, ter wijl de andere volgde. Bij heldere maan en een stille zee ver liep de reis aanvankelijk voorspoedig. Race Point op Fisher Island was gepasseerd, toen plotseling de voorste sleepboot, kort voor zij de „Deutschland" zou verlaten, om een nog steeds onopgehelderde reden van koers veranderde. De „Deutsóhland" kön niet meer tijdig ontwijken, zoodat een ongeluk niet te vermijden was. De „Deutech land" voer met den steven direct op de sleepboot in, die binnen tien minuten zonk. Vijf man van de bemanning van de sleep boot verdronken. D© „Deutschland". die slechte licht be schadigd was, voer direct naar New Lon don terug, zoodat het schip reeds den 21en Nov., na ©en som van 87.000 doll, gedepo neerd te hebben, de reis weder kon aan vaarden. De bevolking bereidde het schip een zeer vriendelijk afscheid. Bij een krachtigen westenwind bereikte de „Deutschland" den 9den Dec. de Noordzee Hofbericht. Met ingang van 1 Januari 1917 heeft H. M. de Koningin benoemd tot sous-chef van II.Dr. Militair Huis, haren adjudant in buitengewonen dienst, den gepension- neerden schout-bij-nacht F. Bauduin. Kamerheer-Secretaris van H. M. de Koningin-Moeder. Jhr, mr. W. Röell heeft op grond van zijne benoeming tot Kamerheer-Secretaris van H. M. do Koningin-Moeder, ontslag gevraagd, met ingang van een nader te be palen datum, als Eerstc-Secretaris van het Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage. Duurte-toeslag. De Jtaagsche berichtgever van „De Tel." verneemt dat over eenige dagen een wets ontwerp tot het verleenen van duurte- toeslag aan rijkspersoneel over 1917 zal worden ingediend. De bedoeling moet zijn, in het algemeen den toeslag te bopalen op 12 van het in komen., met een loongrens van hoogstens f 1800. Over het loopende jaax bedroeg d© toeslag 8 met een loongrens van f 1200, die later tot f 1500 is uitgebreid. Er wordt echter ook thans een maximum-bedrag vastgesteld, waarboven de toeslag niet mag gaan. Ook in den kin der-toeslag worden eenige veranderingen gebracht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan eener geld- leening, groot 125.000.000. A. H, Gerhard. De heer Gorhard, lid der Tweede Kamer voor district II, is ongesteld en zal op advies van zijn geneesheer vermoedelijk de eerste veertien dagen de vergaderingen der Kamer niet kunnen bijwonen. Onlusten In Dlambi. (Officieel.Bij het departement van ko loniën is ontvangen het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië: Nog een compagnie infanterie keert uit Djambi naar Java terug. Doch kreeg hij nu van Bats to hooren, dat er voörloopig nog geen nood was, daar alles bij den vijand dood was. Want vliegend over veld en dorpen heeft Bats z'n bommen neergeworpen die waren zóó sekuur gericht, dat alles thans te sterven ligt. Dit is dan het gewichtige moment in Bats' lotgevallen, omdat de belooning hem wacht. Het hoeft dus bijna niet verteld, dat Bats nu „eervol" wordt vermeld En ganschelijk beroemd geworden, ontvangt hij dan de... ridderorde, Daat bommen hij heeft neergesmakt: „De orde van den Bal gehaat". Uit do Staatscourant. Bij K. B. zijn benoemd tot res. Ie luit. b/d, inf. bij zijn tegemv. korps, ing. 21 Dec. de res. 2e luit. W. C. Bonebakker, 18e reg. b/d. art. der landw. ing. 27 Dec. de res. 2de luits. G. J. K. Hendrikman Verstegen eu J. J. Schouten, beiden v/d. art. der landw. Bij K. B. ia ing. 1 Jan. a/d. res. Ie luit. kwartierm. G. L. van W eene n, 2e bat. landw. inf. tor zake van lichaamsgebr. eervol ontslag uit den mil. dienst verl. en hem, met instandhouding van het voortdurend pensioen ad f 335 'sjaare, een nader voortdurend pen sioen verleend van f 112 's jaara. Mutaties. Bij K. B. is aan res. Ie luit. W. E. H. Burgers en id. 2e luit. J. P. O. Grol man, beiden 1ste reg. vest.-art., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den nul. dienst verleend is tijd. benoemd b/d. landmacht tot res. off. v. gez. 2de kl-, de landstormpl. J. H. van O m m e zijn benoemd met bestemming voor den dienst b/d. Landw., tot res. 2d© luit.-kwartierm., b/h. 25ste bat. Landw.-inf., de res.-eerg.-maj.-instr. K. van Veen, v/h. 21ste; b/h. 11de bat. de res.-serg.-maj.-admin. J. H. K amp, v/h. 8ste. b/h. 19de de res.-eerg.-maj. adm. W. H. P o e 1- mann, v/d. art. der Landw.; b/h. 29ste de res.-serg.-maj.-adm. G. A. van Willigen Het is de generaal zelf, die er prijs op stelt aan Bat3 zijn nieuw© onderscheiding te overhandigen en hem zijn bevordering mee te deel en. Zelfs wordt hij door den generaal bij kous benoemd tob korporaal, en mag, dat noem ik eerst een bof met „landbodw-, hooi- en trouwverlof'L Ge moet het voor u zien, zooals korpo raal Bats Brem-s zijn luchtsprong uitvoert bij zooveel onderscheiding! Maar tegelijk beteckent dit,het einde van het spel. Nu houdt geen koning hem meer hier; hij danst iu 't rond van puur plezier I Hij gaat warempel al op reis „Hé!.,, deuk aau je vorvoerbewij61/' Geen noodhij neemt de vliegmachien en vliegt zoo naar zijn dikke Trien, van wio hij steeds is blijven houen en die hij morgen zal gaan trouwen. Zoodat ook het zeer passende aiot van d© „Lotgovallen van den Landstormpliohtige Twentschen boor Bats Breurs" op een boe renbruiloft uitloopt, hetgeen in zuiver Twentschen tongval door den dichter aldus wordt verkondigd Hoeravoor bruudegom c 't Gordien goat dichte!.., bcnud 't spul is uut!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2