Soldaten-Schimmenspel P ZEE. Binnenland. T33ES SQXji'0^.»X',-E1I>T0C3 Txai.Tot. ■'SflT'deïisiaetg; 3. S rOe-oerKiloeir 1916 op een onbesuisde en panische vlucht. Ge laden spoorwagens et.iftn door elkaar op de railszelfs op de ceintuurbanen, die de forten verbinden vond men vele wagens, oio geheel' of gedeeltelijk beladen waren. Be landwegen, die naar het oosten leiden, zijn gevuld met weggeworpen uitrustings stukken. De toestand van hot gevluchte loger was, volgens ontvangen betrouwbare berichten, onbeschrijfelijk en zonder weerga ir. den geheelen oorlog. BERN. In do „Victoire" zegt Hervé Men kan ons er lang mede troosten, dat de val van Boecharest te voor zien was geweest; dit resultaat blijft ten slotte een ontzettende slag voor allen. De deemoedigiug is nog grooter Jan de smart. Hot ware beter geweest Roemenië te ont zien, als het tot het bereiken van dit resul taat in den oorlog te drijven. Do groote mogendheden h.bben 'niet het recht een kloin volk in zulk een avontiftir te werpen, wanneer men niet vooruit zeker is, dat do onderwerping kan worden voorko men. De schuld valt op alle geallieerden. Overigens zal de catastrofe van Roemenië velen, die dezen langen oorlog verafschu wen, tot vredelievendheid en ontmoediging yoeren. Duitsche gepantserde auto's. BERLIJN. In don veldtocht in Wala- cliije hebbon zich de Duitsche gepant serde auto's zeer onderscheiden. Na de forcee- srmg van don Szoordoekpas kwam eon gepant serde wagen tot bij Vadeni, op welken tocht patrouilles werden neergeschoten. Ten oosten en noorden van Vadeni waren do Roemaniërs bozig met don aanleg van sterko stellingen. De gepantserde auto verraste in het dorp een bataljon infanterie in marschoolonn© en ver nietigde dit in minder dan eon minuut op een afstarid van honderd meter met drie mitrail- ileurs. Driehonderd man bleven dood, 150 ge wond op het terrein, do rost ontvluchtte. De auto reed toen vorder, het dorp uit, en be schoot met ftankvuur de in aanleg zijnde stel lingen, waarop de vijand zich snel terugtrok. Een tweede gepant-serdo auto deed een ver melden verkenningstocht ten noorden van Rosiori de Vede. In hot noordelijk gelegen dorp Beuca was de iulading van Roemeensche troepen geconstateerd. De tor verkon Ding uit gezonden gepantserde auto kwam vijftien kilo meter voor de voorste cavalerieposten te Beuca. De bevolking stroomde bijeen, be- ikranste de auto met bloemen en bood den man schappen wijn aan, in de meening met een Russische auto te doen te hebben. En terwijl deze juichende ontvangst plaats had, kwamen drie locomotieven het station binnen, waarop de auto onmiddellijk uit alle mitrailleurs een hevig vuur opende. De bevolking stoof ontzet uiteen. De beschadigde locomotioven trachtten an stoom gehuld te ontkomen. De auto haalde echter de locomotieven bij Balaci in, vernielde voor deze de spoorlijn, zoodat de locomotieven in den grond vast liepen. Een andere gepantserde anto bereikte acht ten kilometer voor de Duitsohe troepen den spoorweg OrsovaFiliasoe, bracht de bevolen vernielingen aan en maakte een vijandelijke auto buit. BULGARIJE. Bulgaren onder Engelsch vuur. De volgende treffende beschrijving van de ■uitwerking der Engelsclie artillerie op de in massa's oprukkende Bulgaren vinden wij in do „Manchester Guardian". Zij komt voor in een brief van een officier, die bij het leger te Saloniki dient: „Wij begonnen een dorp aan te vallen, dat juist aan de overzijde van de Stroema gelegen is. Het werd bij het aanbreken van den dag hevig gebombardeerd en onze infanterie, die de rivier over een geïmproviseerde brug onder dekking der hosschen was overgestoken, kostte het weinig moeite het te nemen. Naar het noorden toe lag nóg een ander dorp, dat in handen der Bulgaren was. Den volgenden dag ondernamen zij van daar uit een tegenaan val. Wy konden hen bij een en twee tegelijk naar den zoom van het dorp zien sluipen. Eu toen er daar genoeg mannen bijeen waren, begonnen zij over het open veld in onze richting op te trekken. Kolonel en zijne brigade kenden den afstand piecies en nauwelijks waren de door JAN FEITH. III. Het derde bedrijf van bet militaire schim menspel der heeren Mr. Couvée en res.- luit. Kamp verplaatst ons nu in den gar nizoensdienst, in een der Brabantsche plaat sen, waar ons veldleger zijn kwartieren be trokken beeft, komt er niet op aan waar. Het eerste tafereel van het nieuwe be drijf vertoont ons weer een ander onder deel van het wisselvallige soldatenleven, namelijk dat hetwelk wordt doorgebracht op de chambrée. Buiten tatert de réveille; maar wie er wakker wordt, niet de maffers, die in hun kribben den slaap des rechtvaardigen plapen. Toch moet er een begin aan den nieuwen dag worden gemaakt. Er moet voor het ontbijt worden gezorgd; de kok moet op staan om de ochtend-eoep to warmen. Wie er aan opstaan denkt, echter geen kok! Zoodat de sergeant van de week moet overgaan tot de rechtmatige uitoefening [van zijn functie, en den slapenden kek zaï gaan wekken. De manier, waarop hij dit ech ter doet, is meer afdoend dan zachtzinnig, hetgeen de verklarende dichter ons aldus bezingt: De commandant der wacht, na 't scheiden van den nacht, met slaperig gezicht- doet brommerig zijn plicht. Met wonder slecht humeur verschijnt hij in dc deur en knijpt dan zeer gemeen dïn kok hard in z'n been. Die trapt dan van zich af en ook al door den maf kreeg de sergeant, toen beusch, de kei al op z'n neus. Met andere woorden: de slaapdronken kok schopt van zich af, en hij mikt niet zoo kwaad, of hij raakt den sergeant pal op diens neus. Gevolg 'n bloedneus, en smadelijke aftocht van den sergeant van de wacht. Is de sergeant dan weer vertrokken, de kok naar z'n fornuis gegaan, die van het bloedbad zeer li vreest, dat hij op dc bon zal staan, dan heerscht weer rust in deze stonde en snurkt men nog z'n laatste ronde. 'Alsnu komt onze hoofdpersoon, de land- stormplichtige Bats Breurs weer op de prop ped vijanden dan ook halverwege Karadzakoi Zjr ge naderd, of ons vuur had hunne gelederen reeds weggemaaid. Onophoudelijk barstten do kartetsen boven hunne hoofden uiteen en wij zagen dan do aan vallers bij vijf, zes en meer tegelijk neervallen. Sommigen liepen nog steeds door, blijkbaar zonder hun toestand to beseffen. Anderen zoch ten dekking in een hollen weg, maar daar werd het hun nog gevaarlijker gemaakt, omdat zij er slechts als gevangen ratten hoen en weer kon den loopen, terwijl onze granaten voortdurend tusschen hon ontploften. Hot vuur was moor dend. Niemand kon daar doorheen komen. Den volgenden dag zag ik hot merkwaardig ste schouwspel, dat ik ooit gezien heb. Zoodra dc zon opkwam zagen wij in de verte, twintig mijlen van onzo stellingen af, groote troepen- massa's in marschcolonne uit een der steden aan den voet der heuvelen te voorschijn komen. Zoo maroheerden zij naar een dichtbij gelegen stad, maar nog steeds mijlen ver buiten schoots afstand van onze kanonnen. Hier stelden zij zich in een langgerekt gelid en in volkomen orde op en kwamen in series gelederen aan- mareheeren. Het was een merkwaardig gezicht. Velo. dui zenden mannen, die geleidelijk opmarcheerden naar Yenikeuj, dat wij den vorigen dag geno men hadden en dat wij thans bezet hielden niefe ongeveer een vierde van het aantal manschap pen, dat de vijand thans uitzond om ons aan te vallen. Zij rukten steeds vorder op in eene wijde om trekkende beweging. Niemand had nog op hen gevuurd, daar zij nog buiten schootsafstand iuei» openden plotseling onze kanonnen het vuur ieder kanon, dat maar beschikbaar was. Do Bulgaren waren begonnen in looppas naar het dorp te snellen en vormden steeds meer ge sloten colonnes. Ee groote, zwarte massa vulde nu de vlakte en rukte op naar het dorp waar onze infanterie haar in de loopgraven en langs den zoom der wegen afwachtte en als razend vuurde. Op dit oogenblik begonnen ook onze zware kanonnen to spreken on ge kunt u voorstellen, welk resultaat dat in die dicht opeengepakte massa had. Men kon do gelederen letterlijk aan stukken zien slaan en spoedig renden de solda- ten naar alle zijden wog om aan het moordend vuur te ontkomendoch, ook dezen werden ten slotte door onzo Bhrapnells gedecimeerd." GRIEKENLAND. De strijd in Macedonië. SOFIA. Maecdonisch front: Na een hevig artillerievuur van tijd tot tijd aan groeiend tot roffelvuur op de Bulgaarsche linie TarnovaRachtani, deed de vijand een aanval op Tarnova en hoogte 1248, ten noordwesten van Monastir. De aanval werd reeds in het begin afgeslagen. In de bocht van de Tejerna deed de vijand eveneens op een breed front een aan val op de linie DobromirMakowo; hij werd echter overal afgeslagen, hier en daar in een gevecht met handgranaten, zoodat hij geen enkel voordeel behaalde. In de streek van Moglena niets bijzon ders. Aan beide zijden van de Vardar zwak artillerievuur. Aan het Belasitza-front eveneens. Aan de Stroema levendige artillerie-ac tie. De Engelsehen deden driemaal een aam .1 op Tsjifik Tewfik, dezo liepen ech ter dood in het vuur der Bulgaren. Voor de Bulgaarsche .stellingen liggen 150 lijken van vijanden. De toestand in Griekenland. PARIJS. Do vertegenwoordigers van Spanje, Amerika en Nederland te Athene spraken bij de Grieksche regee ring hun afkeuring uit over de wreed heden, op 1 en 2 Dec. door officieren en sol daten van het geregelde Grieksche leger be gaan, en wezen op den pijnlijken indruk, door een dergelijk optreden in het buiten land verwekt. De Grieksche kolonie te Lausanne heeft een motie van afkeuring aangenomen, en. dank gebracht aan de beschermende mogend heden en vooral aan Frankrijk, terwijl er bij die mogendheden op wordt aangedrongen een krachtig gebruik te maken vau de rech- Ook Bats, dien links men kan zien pralen snorkt als een os, met dubble halen. Doch het vertoonde stuk zou geen drama tische waarde bezitten, indien aan onzen Bats, ook in zijn nieuwe hoedanigheid, niet het een en ander wedervoer. Terwijl dus langzamerhand de slaap wijkt en de chambrce-soldaten de een voor, de- ander na zich wakker schudden, blijft Bats slapende. Wie weet er niet wat dit te beteekenen heeft ten, hun hij de verdragen toegekend. ATHENE. De toestand is zeer ernstig. De effectieve blokkade begint morgen(Vrijdag)- Ochtend om acht uur. Russische onderda nen gingen Donderdag aan boord van een stoomschip. De diplomatieke besprekingen du reu voort; heden deelde de regcering aan de Entente-gezanten mede, dat do militaire bewegingen, in verband waarmede zij gis teren een diplomatieken stap hadden gedaan zijn geëindigd. De bevolking van de stad vreest een bom bardement. Er heerscht groote onrust. Vele trekken naar veiliger oorden. ATHENE. De Engelsche gezant Elliot en de Russische gezant Demidof werden Za terdag door den koning in een langdurige audiëntie ontvangen. Wat het onderwerp der besprekingen heeft uitgemaakt, is niet bekend. Later ontbood de koning den Amerikaan se": m gezant Drappers naar het paleis. Uit goede bron wordt verzekerd, dat het ultimatum der Entente Zondag verkon digd zou worden. De ongeregeldheden. Een I lavas-telegram uit Parijs deelt nog allerlei bijzonderheden mede over de jongste onregeldhcden te Athene. Onmiddellijk nadat de Fransche detache menten vertrokken waren begon een alge- moeno jacht op Vonizelisten, die gepaard ging met het lossen van schoten, arrestaties en ander© gewelddadigheden. De woestelingen worden aangevoerd door den Goenaristisohen afgevaardigde Pesmandjeloe. Verscheiden hotels en huizen werden geplui derd, o.a. de Bank van Athene en de wonii gen van oen tweetal oud-ministers, aanhan gers van Venizolos. De directeuren en redao- teuren van Vanizelistisehe bladen hadden het vooral zwaar te verantwoorden, het rnecron- deel zit thans in de gevangenis. Te Janina moeten soortgelijke tooneelen hebben plaats gehad. Te Ivo.nea wekte liet bericht omtrent het ge beur do onder do bevolking groote verontwaar diging en woede op de koningsgezinden, zoo dat de autoriteiten krachtige maatregelen moesten nemen om dezen te beschermen. Da plannen van koning Konstantljn. LONDEN. Lloyds ontvangt uit den Piraeus via Syra het bericht van 8 Decern ber, dat Koning Constantijn aan zekere legatie mededeelde, dat hij zich zal aanslui ten bij de Duitschers, zoo de Entente de diplomatieke betrekkingen met Griekenland verbreekt. ATHENE. Uit Grieksche bron wordt medegedeeld, dat de Koning heeft aange boden drie regimenten terug te trekken uit Thessalië en de bewaking van het Kanaal van Korinthe en de Chalcis-bruggen (die Euboea verbinden met het vasteland) op te dragon aan Fransche torpedojagers. Criekenland en de Entente. GENEVE. Naar ,,Le Petit Journal" uit Athene verneemt, hebben de gezanten der Enten te-mogendhedon alle betrekkingen met de Grieksche regeering afgebroken. Allo sche pen in den Piraeus zijn gerequireerd om de onderdanen van Entente-landen aan boord te nemen. Volgens de Matin" heeft korting Konstantijn bij LariSsa een leger geconcen treerd, waarvan hij zelf het opperbevel op zich heeft genomen. BAZEL. Naar de Fransche Staatscourant mededeelt, is do gehecle blokkade voor de Grieksche kusten afgekondigd, tot do geal lieerden volkomen satisfactie hebben verkre gen. De stemming op Kreta. KANEA. Een groote vergadering van bewoners van Kanea nam met algemeen© stemmen een motie aan, waarbij koning Konstantijn vervallen wordt verklaard van den troon en gevloekt wordt als verrader van het moederland, daar hij de Grieksche wa pens heeft gekeerd tegen de zonen uit de landen der bevrijders, de garanten van zijn onafhankelijkheid en van de politieke vrij Het refrein i i luidt: En terwijl onze Twentsche boerenzoon als militaire vracht-auto ligt te ronken, klinkt als waarschuwend motief het navol gende dichterlijke dreigement tusschen zijn regelmatige snorkende.slaap-motieven door: Mensehen, mcnschen pas toch op! denk om den lui'tnt der week die je met je maffen kop zuur zou maken als het hom bleek, dat zelfs nu, na de reveille, jullie op je stroozok leien Hierna volgt nu in de vertooning van het schimmenspel een soort muzikale tus- schenvoeging, op de wijze van het schoone lied van „Gortji", waarin uitvoerig bezon gen wordt het lot, dat een langslaper op da chambrée wel wacht. Van de zes coupletten haal ik er hier slechts enkele aan, gelijk ik trouwens uit den volledigcn tekst slechts telkens eenigc losse aanhalingen doe. Maar ik zou er 'n lief ding onder willen verwedde#, dat het Chambrée-lied van Bats niet zoo heel lang zal noodig hebben, om een van de populairste liedereu van Jan Soldaat te worden I Bats, mien kerel, wordt toch wakker, wakker Heusch, hier geldt de meeste spoed, anders kom je, arme stakker, stakker, nog terecht in de petoet! Terwijl aldus dit lied gezongen wordt, gaat ook de onzichtbare handeling van het schimmenspel voort; bet gordijn is wel ge sloten, maar daarachter hoort men een tu mult en lawaai, als was men bezig, een krib om te keeren. En daarbij klinkt de stem van Bats, op dezelfde wijs en met het zelfde refrein: „Skei toch uit mot al oe leven, leven; ,,'k eb 't bloazen best eheurd. „Kiek me hier nou toch es even, „Heel mien hemp is af eskeurd!" Dit laatste moet een gevolg zijn van de goed-bedoelde pogingen van Bats' kame- aden, om hem desnoods met geweid uit zijn bed te halen en hem aldus voor de dreigen de petoet te vrijwaren. Inmiddels blijken hun pogingen te heb ben geholpen: Eindelijk gaat ie dan ontwaken, waken, dringt de jamnier tot hem door; doch cr valt niet incer te staken, staken, zingt heel de kazerne nu in koor (refrein.) Maar daarmede is hij z'n uitbrander van den kapitein nog niet kwijt. Het lied vau Bats op de Chambrée besluit namelijk al dus: Moet hij op 't Bureau dan komen, komen, ondergaat hij een verhoor, is*t hem of hij staat te droomen, droomen, en zoemt hem zaohtkens in z'n. oor (refrein.) ..Nooit meer zal li ij blieven maffen, maffen!" Zweert bij nu den kapitein, die hem eerst nog wou gaan straffen, straffen, doch onderhoudt hem met dit refrein „Bats, mien kerel, wordt toch wakker, wakker. „Heusch, hier geldt de meeste spoed „Anders kom je arme stakker, stakker, „nog terecht in de petoet!" Dus is onze Bats er fijn tusschen uitgc- gedraaid Want er komt heel wat kijken, wil je in mobilisatietijd nooit eens op de bon geslin gerd worden. Ditmaal is Bats niet te zwaar gestraft voor zijn lang-slaperij. Wacht maar, in het laatste of slót-bedrijf krijgt hij z'n kans om te toonen, dat hij deze milde bejegening van zijn superieuren alleszins waardig was. Maar dat is voor straks. Want eerst aanschouwen we nu het uit rukken der brigade voor oen groote Jeger- oefeuing ergons in Brabant, het land van bier en hei. iieid van Griekenland, en stelselmatig poog de een politiek door te drijven, strijdig mot do tradities, belangen en verlangens van het Grieksche volk. De troepen, die ter vorgado- ring aanwezig waren, rukten de kronen van hun-3 uniformen onder het zingen van vaderlandsche liederen. De blokkade der Grleksohe kuston. Naar aan de „Frankf. Ztg." uit Basel wordt, geseind, is in Parijs de volgende raededeeling gepubliceerd „De Regeering der Fransche Republiek deelt in overeenstemming met haar bond- genooten de voorwaarden mede, onder welke de blokkade van Griekenland is af gekondigd ,,De blokkade treedt in werking op 8 Decernbör, in den ochtend. Zij strekt zich uit over de kusten van Grickonlund, met inbegrip van de eilanden Euboea, Zante en Santa Maura (Leukos) en aan de eilanden, die afhankelijk zijn van de Grieksche regee ring. Do schepen van derde mogendheden, die in de geblokkeerde havens zijn, mogen tot 10 December, 8 uur 's morgens, vrij vertrekken. „Dit bevel werd medegedeeld aan den Commandant der Zecetrijdmacht, aan wien de uitvoering der blokkade opgedragen." De blokkade zal worden gehandhaafd tot de geallieerden van Griekenland dc ge- ëischt© voldoening hebben gekregen. NOORWEGEN. Do Nobel-vredcsprijs. CHRISTIANTA. Het Nobol-comité heeft besloten den Nobel-vredcsprijs voor 1915 en 1916 niet te verdeden. De prijs voor 1915 wordt ter beschikking van het speciale fonds van het comité gesteld, de prijs voor 1916 wordt voor het volgende jaar gereserveerd. VERESfHGDE STATER Een hooggeplaatst Amerikaan over vredes plannen. NEW-YORK. De „sollicitor-general" (plaats vervanger van den minister van justitie) der Verecnigde Staten, verklaarde in een rode op oen diner van de „Pennsylvania Society": „Thans met vredesvoorstellen aan te komen zou niot alleen brutaal, maar onbeschaamd zijn. Geen natie heeft eenig recht de voor waarden aan te geven, op welke do oorlog voerenden hunne geschillen moeten vereffenen. In dozen tijd vredesplannen voor te stellen zou geen goed effect hebben." Velmaarschalk Ojama. f Veldmaarschalk Ojama, de Japansche op perbevelhebber in den Russisch-Japanschen oorlog, is overleden. Prins Ojama was de beroemde Japansche veldheer, die in 1904 de Russische legers on der den ook in den huidigen oorlog weder genoemden generaal Koeropatkin versloeg. In militaire kringen wordt hij als een geniaal aanvoerder beschouwd, die de Westersche oorlogskunst óp meesterlijke wijze toepaste. Ojama werd in 1842 geboren. Hij is ge sproten uit een oud Japansch Samoerai-ge slacht in de provincie Satsoema, maar werd reeds in zijn jeugd naar Europa gezonden, waar hij in de verschillende landen, ook in Duitschïand, de krijgskunst bestudeerde. In den Fransch-Duitschen oorlog was hij Ja pansch attaché bij het Pruisische leger. In 1894 werd hij minister van oorlog, reorga niseerde als zoodanig het Japansche leger en voerde in 1895 in den Chineesch-Japanschen oorlog een legercorps aan. Zijn roem vestigde hij echter voorgoed in den oorlog tegen Rusland, waarin hij door zijne geniale eu energieke leiding te land de zege bevocht, terwijl admiraal Togo den vijand ter zee versloeg. Terwijl het regiment, waartoe soldaat Bats behoort, marsch-vaardig wordt ge maakt, hetgeen natuurlijk met- gesloten gordijnen plaats heeft, vindt de explica teur, die zich voor het- scherm heeft opge steld, gelegenheid een wijsgeerige beschou wing te houden over de aantrekkelijkheden van onze schoone Brabantsche provincie, in verband met mobilisatie-toestanden. Zoo wijst hij er op, dat het inderdaad bij het veldleger niet al te slecht dienen is voor den soldaat. In Brabant geen natte water linie bijvoorbeeld, en nergens zooveel aflei ding voor den soldaat als juist in deze ge noeglijke zuidelijke provincie. En welk een fietspaden Uit Duitsclhanri vrijgelaten. Volgens te ÏJmuidon ontvangen bericht'is de stoomkorder „Oceaan IV', welke naar Cuxha- ven opgebracht was, weder vrijgelaten en naar zee vertrokken. Sohopen opgobraoht. BERLIJN. (Officieel.) In den nacht van 8 op 9 December deden onze Vlaamsche oorlogsvaartuigen een tocht raar de Hoofden en hielden het Nederland se he stoomschip „Caledonia" en het Bra- ziliaansche stoomschip „Rio Pardo", beide met katoen op weg naar Engeland, aan. De schepen werden naar de haven opge bracht. (Het '„.Caledonia", groot 863 br. t., gebouwd in 1874, behoort aan Wm. H. Miiller Co.'e Alg. Scheopv. Maatschap pij, te Rotterdam; het s.s. „Rio Pardo", groot 935 br. t., gebouwd in 1903, aan de Empreza Brazil, de Nav., te Rio Janeiro. Red.) De „Deutschland" behouden teruggekeerd. BREMEN. De „Deutsche Ozeanreede- rei" deelt mede, dat de handelsduikboot „Deutschland" Zondagmiddag na een 6neïle reis van Amerika voor den mond van den Weser is aangekomen. Hst Fransche slagschip „Suffren" gezonken. PARIJS. Het ministerie van marine deelt mede, dat het slagschip „Suffren" den 24 November naai* Lorient vertrokken, doch niet aangekomen is. Het schip wordt dus geacht geheel verloren te zijn gegaan. (De „Suffren" is een slagschip van 12.750 ton. Het is 422^ voet lang en be wapend met 4 30.5 c.M.-, 10 16.4 c.M.-, 8 10 c.M.- en 22 4.7 c.M.-kanonnen, bene vens 4 torpedolanceerbuizen. Het schip is in 1899 op de marinewerf te Brest gebouwd. De machines ontwikkelden 16.200 P.K. en gaven het schip een snelheid van 18 ltnoo- pen. Over de juiste sterkte der bemanning vinden wij geene opgave. De „Suffren" nam op ,19 Febr. 1915 deel aan het bombardement aan de Dardanellen. Red.) Do Noorschs koopvaardijvloot. CHRISTIAN! A. Volgens berekening van het departement van handel heeft de Noorscbe koopvaardijvloot in November negentien schepen met 32.993 ton ver loren. Een mislukte aanval. BERLIJN. (Officieel.) Den 4en Dec. trachtte het Engelsche passagierechip „Caledonia", groot 9223 br. register- ton. een Duitschen onderzeeër te ram men, zonder dat het door dezen was aange vallen. Kort voor de onderzeeër den ram- stoot kreeg, kon hij nog een torpedo afschie ten, die het stoomschip trof en tot zinken bracht. De onderzeeër was slechts licht Be schadigd. Twee Engelsche officieren, die als passa giers op het stoomschip waren, generaal Ra- venshow, afgelost commandant van de 27ste divisie van het Engelsche Saloniki-leger, en de kapitein van den Generalen Staf Vicker- man benevens de kapitein van het stoom schip „James Blailcis" wei-den door den on derzeeër gevangen genomen. Gezonken schepen. LONDEN. Het s.s. „Rmdj-ani" heeft- te Falmouth de bemanningen aangebracht van het Spaansche s.s. „Gerona" en liet Neder- lacdsche s.s. „Kediri", reeds vroeger als gezonken vermeid. LONDEN. Llovds meldtHet Neder- landsche 6chip Borneo" bracht de be manningen aan van het Belgische e.s. „Kel tier", het Noorsche s". „.Meteor", tezamen 59 personenbeide schepen zijn door een duikboot in den grond geboord. Een verdacht schip. LONDEN. Do admiraliteit meldt, dat bench b is ingekomen over de. aanwezigheid op 4 Dec. in het noor delijk dec! van den Atlantischen Oceaan van een Duitsch bewapend en vermomd soliip van het koopvaardij type. Nadere gegevens over het doen en laten van dit schip ont breken. 1 De „Marina". WASHINGTON. Het e taatsdepar tement heeit een officieel© mededee ling ontvangen, waaruit blijkt, dat het s.s. „Marina" door een duikboot in den grond is geboord met een verlies van zes Amerikanendat het schip volstrekt geen transportschip was en dat liet recht h&d np behandeling nis een vreedzaam handel schip. De „Palermo". WASHINGTON. Beëedigde verke ringen, ontvangen door het Stal departement, duiden aan, dat het vergaan van de „Palermo" een zelfde geval is als het gebeurde met de ..Marina", De «gearing overweegt het zenden van ec.i nieuwe nota-, waarin wordt duidelijk <n>- maakfc, dat de Vereenigde Staten verwach ten, dat geen koopvaarders vernield zullen worden zonder waarschuwing of zonder dat bemanning en passagiers behoorlijk in vei ligheid zijn gebracht. In den grond geboorde schepen. KOPENHAGEN. Het Deensche stoom schip „Steen Steensen Blicher", dat Zaterdag met een lading kolen hier is aangekomen, had de bemanningen van den Deenschen driemastschoeiier „Christine" en de Deensche bark „Ro bert" aan boord, die beide met mijn- hout op wog van Zweden naar Engeland, door een Duitschen onderzeeër aangehouden en in brand geschoten waren. De onderzeeër had de bemanningen aa.n boord genomen en eenigo uren later aan een Deenech stoomschip overgedaan. De „Nationaltidonde" bericht: Het Zweedsche stoomschip „Tuva" is den 2den October van Archangel naar Engeland vertrokken. Sedert dien tijd had men niets neer van het schip gehoord, en men ge loofde dus, dat hot met man en muis was vergaan. Thans echter heeft de reederij be richt ontvangen, dat het schip door een Duitschen onderzeeër in den grond werd geboord en dat de onderzeeër de beman ning had opgenomen, twee maanden lang aan boord gehouden en ze nu te Wilhelms haven geland heeft, vanwaar ze binnen enkele dagen naar li aar vaderland terug keert. Soldaat. Ze weten wat hem toekomt na z'n zwaren dienst! En dau is er een eigenaardig voordeel ver bonden aan den omgang juist met Brabant sche schoonen, en wel dit, dat ze je nooit „aan den dijk" kunnen zetten, om do eenvoudige reden, dat, er geen dijken bestaan in Brabant. Als er dijken waren mannenbroeders! dan zouen do meis- sies er hoogstens tegen aan gaan zitten, wel te verstaan, elk mit haar soldaat! Want in de „stelling" mogen dan de sol daten veel vrij zijn, bij het "Veldleger is iedere soldaat vrijer. ,,'n Réueueueueze kans bij Miekes!!!" Je moet zoo'n Brabantschen soldaat zien Verbeel-je, dat ze in de waterlinie zoo onderhoudend waren als hier, dan was heel ons leger al lang verdronken Wat je er ver-drinken kunt, dat vind je overal in de heilige huisjes, welke ip het Brabantsche niet zoo heel zeldzaam zijn. Leve dus de Brabantsche hei en do heilige huisjes. Geen kwartierke ben je in een van "ie Brabantsche dorpjes binneugekuierd, of zooals Bats het in zijn Twentschen tongval it-drukt: ...of ge kunt cr 'n glonalié drinken Houdt Bats van bier Bats zou Bals niet zijn, ai: hij op V. tijd niet van zoo'n gloaskc Brabantsch hield Soms schijnt het zelfs wel, of Bats en z'n kameraden aan het verzuchten raken- „Is 't. hier niet alsof je in do Hollandsehe Bier- linie bent terecht gekomen!" Behalve bier en hei i^ er nog iet? anders Ie vinden. Naast de hei, is er de „zij" Zij" is d'r ook nog. En die Brabantsche meisjes hebben een warm hart voor Jan schuiven na z'n dienst met z'n poetjesbroek an en met z'n kwartiermuts scnuin op z'n kop! Eu wie mocht denken, dat Jan Soldaat daar in Brabant nooit wat om 't lijf heeft gehad, die grijpt er naast, hoor! Want al heeft hij dan nooit gevochten, veroverin gen heeft ie al genoeg gemaakt! Natuurlijk geldt dit alles meer voor de kameraden van Bats Breurs, onzen sym pathieken schimmenheld, dan voor hem zelf. Bats draagt een trouwe liefde in z'n Twentsche hart. Trouwens, gaf hij hiervan al niet het overtuigendste bewijs, toen hij als grenswachter het aanhalige Belsche mok keltje op smokkelarij had te onderzoeken?! Ook in zijn nieuwe garnizoen houdt onze militair zich astrantig. Bovendien brengt zijn militaire loopbaan hem tob hoogere dingen dan het- naloopen van lage aardsche geuietiugen. In het vol gende hoofdstuk zullen de heldendaden van Bats bezongen worden als lucht-waar- Landhuls voor H. Wl. de Koningin. Het „Bouwk. Wbl." verneemt, dat aan den heer Fal ken burg, architect, directeur van het Woningbureau van dien naam to 's-Graven- liage, werd opgedragen de bouw van een land huis voor H. M. de Koningin, in de Oostdui nen bij Scheveningen. Bezoek van H.IVJ. de Koningin-Moeder. H. M, de Koningin-Moeder bracht een langdurig bezoek aan de tentoonstel ling van Fransche Kunst, vanwege de af dee ling 's-Gravenhage van het Comité Neder land-Frankrijk iu hét gebouw van het Pa norama Mesdag. De „Koningin Regentes". (Officieel.) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft van H. M.'s gezant te Berlijn bericht ontvangen, dat het stoomschip „Koningin Regentes" door de Duitsche regeering is vrijgelaten. De behandeling der drie te Brugge achterge houden leden van de equipage der mailboot nemer. En wie zou zich dan nog bezig hou den met. zulke alledaagsche beuzelarijen als.... liefde! Of zooals de onvermoeide dichter het de zaal inslingert (welke hem helaas! toejuicht voor zijn recept): „In elke stad. een andere schat!" Doch hiermede breekt de explicateur zijn verder betoogje dan ook af. Zich zelf valt hij in de rede met een verschrikt: Wol sapperloot I ik sta to dazen I Zeg gocdo lieden, boort- ge wel, dat er zoo even werd geblazen? 't Is vijf minuten vóór 't appel! Terwijl daar voor het gesloten gordijn van het schaduwbeelden-t-ooneel werd ge sproken, heeft het regiment gelegenheid ge had, aan te treden. Er zal worden uitge rukt voor „de oefening in groot verband". Het gordijn wordt weer opgehaald, om den .toeschouwers gelegenheid te geven, hei- regiment voorbij to zien marcheeren. In de verte klinkt do militaire muziek al. Reeds joelt het publiek voorop. Daar dreunt de vaste stap van den troep. HoerahHet regiment is in aantocht En dan maken we in het laatste tafereel den vóórbij-maf ach mee, maar ook de oefe ning buiten, als 't ware bekroond met de kranige vlucht per vlieg-machine door on zen hoofdpersoon Bats. En ten slotte ook zijn wei-verdiende be looning (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2