No. 364 Woensdag 13 December 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. DERDE JAARGANG. SOLDATENCOURAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 OENT. ABONNEMENT BU VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL Voor Ad vertelt tiPn weado men rich tot ouze Adwiniü'.ratie, ValeriusaUaat juy Amsterdam. Pry's der Advertentión por jugol SO cent. Voor Ingezoud.j Mede- deel-ngen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. JJy abonnement reductie. Ook in Afrika woedt de oorlog, en op zeer verschillende punten, in Zuid, Oost en West In 't Zuiden en 't Oosten moeten vooral Zuid-Afrikanen het klaar spelen met de Duitschers in hun koloniën daar. Ouzo plaat verplaatst ons echter naar de Goudkust, waar kleurlingen in dienst der Franschen de wacht houden, of optrekkan tegen de Duitschers. Die hier afgebeeld zijn, zien er vrij rustig en vredig uit en lijken meer op een groep landlieden dan op strijdlustige militairen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de Staatscourant* ifrordt Donderdag a.s. door den Minister van .Oorlog geen audiëntie verleend. 2e iassland in den reuzenstrijd. Set hoofioltooneel van den Europeeschen oor log is ie zijn tegenwoordig stadium nog altijd de strijd in Roemenië, ook na de inneming van Boeckarest en Ploesci, Over de lijn tus- Echan deze steden, welke vrijwel van het noor den naair 't zuiden loopt, wordt de strijd ver der naar 't oosten voortgezet en wij vernemen ook nu maar weinig van grooten tegenstand der Russen en Roemenen, W&arscdiijmljjk zullen dezen wel langs e6n Unie stand houden, die tdsschen de Karpathen en den Donau ligt en door Moldavië og langs de grens daarvdn loopt, ttfeschen r voorloopig is uiteraard nog niet bekend, waar di© Jjinae Hopt. Maar waar zij ook is, het beste deel van Roemenië, met de hoofdstad, is in handen van den vijand, en zal daarin voor loopig wel blijven. Van grootor belang lijkt voor het oogenblik de politieke toestand in de verschillende groote staten. In de eerste plaats in Enge land. Daar is blijkbaar door Lloyd George een ministerie gevormd, dat voor het parlement zal optreden. Weliswaar bestaat heb, voor zoo ver wij op het oogenblik weten, zoo goed als geheel uit conservatieven en leden der arbeiders partij, maar al hebben de voormannen der libe ralen er geen zitting in willen nemen, zij hebben met Asquith aan het hoofd, de toezegging ge daan, dat zij een loyale oppositie zouden voeren, dat zij zouden medewerken aan eiken maatregel dor nieuwe regeering om den oorlog krachtiger voort te zetten. Maar de liberalen bijven. dan toch een groote oppositie-partij ■vormen ©ji daardoor wordt Lloyd George's kracht wei wat verlamd, ook al zou hij door verschillende toezeggingen geheel de arbeiders partij op zijn hand krijgen en daardoor over een geringe meerderheid tegenover liberalen en Ieren beschikken. Elders in dit blad vindt men de samenstelling van het Britschei ministerie, zooals dit waar schijnlijk is. De Engelsche bladen hebben hier en daar er reeds hun meening over gezegd, en die meóning is niet onverdeeld guns org. Oak niet van die unionistische bladen, die htm best gedaan hebben om mee te werken aan den val van het ministerie-Asquith. Er zijn jnr het nieuwe, kabinet nog leden, die geen genade kunnen vinden in ae oogen van hen, die den oorlog met meedoogenlooze kracht wil len voortzetten. In de eerste plaats is er het ministerie van buitenlandsehe zaken, dat vol gens hen geheel verkeerd is bezet. Balfour is aangewezen voor detn chef van dit depar tement. Maar men vertrouwt dezen man niet volkomen, wien men, als minister van marine, reeds heeft verweten, dat de vloot niet deed, wat zij kon doen. Nu staat hij aan het hoofd der afdeeling, waarvan ook afhangt de blokkade van den vijand, en zijn onderminister is Robert Cecil, die dat ook onder Grey was, en in wien gelaakt wordt, dat hij meer voor de belangen der neutralen dan die van Engeland bc- Van 4 tot 11 Dec. 4 Dec. Geheel West-Roemenië is ïu handen der Centralen. De Belgische arbeiders doen een beroep op de geheele wereld, in verband met de deportaties naar Duitscbland. 5 De Engelsche minister-president Asquith treedt af. De Engelsche regeering be perkt de aflevering van bunker kolen tot de Engelscbe, geallieer de en neutrale schepen, toebe- hoorende aan reeders, die zich verbinden te varen ten bate van Engeland en zijn bondgenooten. }t Lloyd George wordt belast met do vorming van een ministerie, De Centralen bezetten Boeka- t Test en Ploesci. Funschal op Madeira wordt door een Duitsche duikboot be schoten. 7 Lloyd George aanvaardt bet premierschap. 8 h De geheime sitting vaai de JPraa- zorgd iB. Een artikel in de „Daily Mail",, een der meest tegen het ministerie-Asqnith gekante bladen, beschuldigt dan ook de Britsche diplomatiek,' dat zij voort zal gaan door de overeenkomsten met onze N.O.T. eu met het Deensche Koopmansgilde, waar voor Robert Cecil voornamelijk- verantwoor delijk is, toevoerwegen voor den vijand open te houden. Die overeenkomsten zijn vol gens het blad op een volkomen verkeerden grondslag gemaakt. Het is nu de tijd om de blokkade te versoherpen, over een jaar zal bet te laat zijn. Zijn- zoo de conservatieven niet tevreden, onder de mannen van de' overzij is eveneens en zeker wantrouwen in die nieuwe regearing, in Lloyd George vooral. Volgens de „Nation" is deze laatste de man van het oogenblik, de uitverkoren© van den „man in de straat". Zijn vermetelheid is aantrekkelijken boezemt het groote publiek, dat naar succes haakt, hoop in. Met het al of niet behalen van dit succes zal dit ministerie staan of vallen. Het is, volgens de ..Nation", een sprong in het duister. Het programma van dit niéuwe ministerie is thans bekend geworden. Verschillende pun ten er op waren ook reeds door het vorige ministerie in het oog gevat, zooals vleeschlooze dagen, levensmiddelenJraartenverscherping van 't verbod van weelde-uitgaven. Misschien zijn nieuw de mobilisatie van burgers tusschen 16 en 60 jaar (burgerlijke dienstplichtig en bewapening van koopvaardijschepen, terwijl we zeker kunnen rekenen op een verscherping der blokkade en op een krachtige voorbereiding tot een offensief in het aanstaande voorjaar. Omtrent Frankrijk's binnenlandsche poli tiek schijnt minder te vertellen. De geheime zittingen zijn afgeloopen met een motie ton gunste van de regeering en besloten is rot e-m nog krachtiger oorlogvoering, een nog bersie organisatie der strijdmachten. Naar uit de verschillende telegrammen is op te maken, zou Frankrijk zich dus nog grootere inspanning willen getroosten, de vraag is echter, en die wordt niet beantwoord, hoe staat het met zijn menschenmateriaal Tot de reorganisatieplan nen behoort in de eerste plaats, dat het opperbevel der Entente-legers in een hand zou worden gelegd, voor zoover het westen betreft, en wel in die van Joffre. Het is nog altijd heel moeilijk om de hoogte te krijgen van den toestand in Griekenland. Allerlei tegenstrijdige berichten komen van daar. Wel is duidelijk, dat koning Konstan- tijn in een zeer moeilijk parket zit. Aan den eenen kant heeft hij te rekenen met de be volking van 't afbrokkelend gebied, waarover hij nog regeert, en die genoeg heeft van de bemoeiingen der geallieerden, aan den anderen kant maken de gezanten der Entente-mogend- heden het hem telkens lastig. Dat zoodoende de koning en zijn regeering heen en weer worden geslingerd, is zeer begrijpelijk, en wij lozen dan ook zoowel van nieuwe concessies aan de geallieerden, zooals het terugtrek ken van drie regimenten uit Thessalië, als van 's konings besluit om zich bij de Duit schers aan te sluiten, ala de geallieerden de zaken op de spits drijven. Intussahen wordt gemeld, dat de Entente een nieuw ultimatum aan de Grieksche regearing zou zenden. Zooals we reeds zeiden, van de oorlogster reinen niets van belang in de laatste dagen. Uit de Dobroedsja wordt gemeld, dat de Bul garen op meer dan een punt den Donau zijn overgetrokkenuit Walaoliije wordt uit Rus- sische bron bericht, dat ten oosten van de lijn sche Kamer is geëindigd met een motie van vertrouwen in de re geering. De Geallieerden kondigen de blokkade van Griekenland af. De Italiaansch© Kamer neemt met 376 tegen 45 stemmen een motie van vertrouwen in de re geering aan. Het ministerie-Lloyd-George is gevormd De handels-duikboot „Deutsch- land" is uit de Ver. Staten in Bremen teruggekeerd. De Parapluis, Naar het Fransch van GUY DE MAUPASSANT. Mevrouw Oreille was zuinig van aard. Zij kende de waarde van 't geld, zei ze,- een stuiver gespaard was een stuiver ge wonnen. Bij haar aan huis zou geen meid het wagen, te knoeien met de leveranciers, en 't zakgeld van Mijnheer Oreille moest de goede man haar met de grootste moeite afhandig maken. Ze zaten er trouwens warmpjes in, en kinderen hadden ze niet; PloesoiBoeeharest de Roemenen tot het of fensief zijn overgegaan, en van Oostenrijksoben kant, dait, de troepen der centralen daar zege vierend varder rukken. In Duitscbland heeft men weer ©enige reden tot vreugdede handelsduikboot „Deutech- lamd" is na een snelle reis van Amerika terug gekeerd aan do monding der Wezer. Van het tweede schap van dien aard, de „Bremen", us nog niets vernwnen: het moet dus wed ver gaan zijn. Verliezen In den oorlog. De „Haagsche Post" bevat een becijfe ring van de verliezen in dezen oorlog, ont leend aan de berekening, opgemaakt door het wetenschappelijke en neutrale „Genoot schap voor Oorlogsstudie" te Kopenhagen. Het blad zegt: „Bij het verzamelen dezer cijfers had men natuurlijk te kampen met de omstandigheid dab alle oorlogvoerenden pogen hum actueele verliezen te verbloemen of geheim 'te houden zelfs Engeland hield in Januari 1916 op, offi cieels opgaven te verstrekken. Nochtans is men er in geslaagd op onpartijdige en weten schappelijke wijze globale becijferingen te maken die onmogelijk veel met de werkelijk heid kunnen versohillen. Zoo werden bijv. de Duitsche verlieslijsten zorgvuldig bestudeerd, ook op het punt van herhalingen en weglatin gen; voor Rusland nam men de gegevens van het Roode Kruis en de Zemstvos; voor Oos tenrijk en Italië de beschikbare gegevens om trent officieren. De perioden, waarover men in de verschillende landen cijfermateriaal kreeg verschilden wel in lengte, doch wer den alle herleid tot eeu tweejarig tijdvak, waarbij rekening werd gehouden met speciale invloeden, die de intensiteit der gevechten de den schommelen. Door toepassing van der gelijke methoden, door col lalt ioneeren en com- penseeren, kreeg het Genootschap het stel cij fers voor de eerste twee jaren van den oorlog dat in de volgende tabel wordt gereprodu ceerd." En dan volgt de gruwelijke tabel, die ons doet zieu, dat in twee jaren ruim 4.600.000 mensohen zijn gedood, 11.245.000 zijn gewond en 3.373.000 voor altoos ver minkte Deze cijfers zijn welsprekend in hun een voud, welsprekender dan eenig snder be toog. En bij het zien ervan, dringt zich opnieuw de vraag op, hoelang men nog zal voortgaan, Europa op die wijze in zijn beste toekomstkracht uit t-e moorden? Dit is de tabel Dood. Gewond. Invalide. België 50.000 110.000 33.000 Bulgarije 25.000 60.000 18.000 Duitsohland 885.500 2.116.3Ó0 634.900 Engeland 205.000 512.000 154.300 Frankrijk 885.000 2.115.000 634.000 Italië 105.000 245.000 73.500 O.-Hongarije 718.000 1.777.000 533.000 Rusland 1.498.000 3.820.000 1.146.000 Servië 110.000 140.000 42.000 Turkije 150.000 350.000 105.000 Tot. 2 jaren. 4.631.500 11.245.300 3.373.700 Aannemende dat in de maanden sedert 1 Augustus verloopen, het aantal dooden en gewonden per dag ongeveer gelijk is ge weest aan het gemiddelde, wordt dan, tot 1 Januari a.s., het aantal dooden ruim vijf- en-een-half millioen, het aantal gewonden dertien-en -een-li a 1 f millioen., het aantal verminkten ruim vier millioen. Dus in twee-en-een-half jaar heeft deze oorlog nu reeds 24 maal zooveel menschen- levens gekost als de verliezen, die de Napo leontische oorlogen, gedurende een kwart eeuw, Europa deden lijden. ENGELAND. Het Engelsche ministerie. LONDEN. (Officieel). De nieuwe regee ring is als volgt geconstitueerd: Oorlogska- binet: Llovd George, premier, Lord Curzon, Lord President of the Council en leider van het Hoogerhuis, Henderson en Lord Milner ministers zónder portefeuilles, Bonar Law kanselier van de schatkist. Bonar Law is door den premier verzocht op te treden als leider in het Lagerhuis. Hij zal ook lid zijn yan het oorlogskabinet, maar er wordt niet verwacht dat hij de zit tingen geregeld zal bijwonen. De andere leden van het ministerie zijn Lord Chancellor Sir Robert Finlay, home secretary Sir George Cave, minister van buitenlandsehe zaken Balfour, minister van koloniën Long, minister van oorlog Lord Derbv, minister van Indie Chamberlain, maar Mevrouw Oreille kon 't nu eenmaal niet van zich verkrijgen, geld uit te geven, enelke uitgaaf van eenig gewicht kostte haar een slapeloozen nacht. Haar man had mooi praten van 't best te kunnen doen, en 't niet te hoeven over leggen; zij hield maar vol, men wist nooit, hoe 't nog loopen kon; beter te veel dan te weinig, 't Was een klein vrouwtje van een jaar of veertigmager, bij d hand, keurig netjes en korzelig van humeur. Ha..' man klaagde geducht over den onredelijken dwang, dien ze hem oplei. 't Werd ook pijnlijk, als zijn ijdelheid er mee gemoeid was. Hij was eerste commies bij een ministerieeen baantje, dat hij aanhield terwille van zijn vrouw, die vond, dat ze dat best konden meene men. En nu kwam do goede man al twee jaar lang op 't bureau met dezelfde ver stelde papa/pluie waarom zijn collega's hem hartelijk uitlachten. Toen hij genoeg begon te krijgen van bun aardigheden, plaagde hij zijn vrouw zoolang, dat ze hem een nieuwe bocht. Een koopje natuurlijk, een reclame-paxapluie van f 3.25, waarmee de vrienden nog veel meedoogetiloozer den draak staken. In drie maanden w*s het prul versleten, en aan 't ministerie maakten ze er een vers op, dat Mijnbeer Oreille te pas en te onpas moest booren zingen, achter zijn rug. Lord Rhondda President of the local go vernment Board"minister van handel sir Albert Stanley, minister van arbeid Hodge, minister van marine Edward Carson, minis ter van munitie dr. Addison, van blokkade Lord Robert Cecil. Food controller Lord Devon port, Shipping controller Sir Joseph Maclav, minister van landbouw Prothero, van onderwijs dr. Fisher, van openbare werken Sir Alfred Mond, kanselier van het hertogdom Lancaster Sir Frederick Cow ley, postmaster-general Sir Albert Uling- worth, minister van pensioenen Barnes, attorney-general Sir F. E. Smith, solicitor- general Hewart,, secretaris voor Schotland Munro, Lord ij advocaat Clyde, solicitor- general voor Schotland Morison, Lord- lieutenant voor Ierland Lord Wimborne, secretaris voor Ierland Duke, Lord Chan cellor voor Ierland O'brien. LONDEN. Drie leden van het ministerie' behooren tot de arbeiderspartij, n.l. Hen derson, Barnes en Hodge. LONDEN. Naar bericht wordt, zal het kabinet alleen bestaan uit de vijf leden van het oorlogskabinet en zullen de andere ministers zich uitsluitend aan hunne depar tementen wijden. Heb plan is, dat Lloyd George al zijn krachten aan den oorlog zal wijden, terwijl het leiderschap in de regeering aan Bonar Law zal worden opgedragen, voor zoover althans de vertegenwoordiging in het Lager huis betreft. Groot gewicht wordt gehecht aan het feit, dat zeven voorname mannen van zaken tot het ministerie behooren; zoo iets is tot dusverre nog niet voorgekomen. FRANKRIJK. Van hel Westelijk Oorlogsterrein, Het Engolsch-Fransche offensief. PARIJS. Het slechte weer belem merde aan het westelijk front bijna geheel de operaties, niet alleen de mfanterie-aauvallen, maar ook de artil- lerie-bescUieting, wijl deze veel van haar juistheid verliest. De projectielen blijven in de modder steken zonder te ontploffen, de regeling van het vuur door de luchtobser- vatie is onmogelijk. Zoo de artillerie-strijd om de hoogte 304 wordt voortgezet, is het omdat daar^e doe len volkomen bekend zijn, en dus geregeld kunnen worden beschoten, zonder nieuwe waarneming. LONDEN. Haig bericht: Ter vergelding voor de beschieting van gebied achter het Engelsche front ten noorden, van de Ancre beschoten wij hevig verschillende punten achter de vijandelijke linie. Beschieting door den vijand ten zuiden van de Ancre. In de laatste 24 uren veel loopgraafmor tieren en artillerie-actie van beide zijden in alle gedeelten van de sectoren Yperen, Loos en Hulluoh. BERLIJN. (Officieel.) Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren: -In het Somme-gebied nam in den loop van den avond het artillerie-vuur in kracht toe. Sterke Engelsche patrouilles, die gedu rende den nacht ten oosten van Gueude- court ageerden, werden teruggedreven. Legergroep van den Duitschen kroon prins In Champagne verdreven Duitsche troepen de Franschen weder uit een door hen bezette sap, die de Duitschers vroeger ontruimd hadden. Ten westen van Markireh haalden Nas- s au sche landweermannen een aantal jagers en een mijnwerper uit een Fransche loop graaf zonder" dat zij daarbij eenig verlies leden. De geh8ime zitting der Fransche Kamer. Nadat de Kamer haar geheime zitting had beëindigd, werd de openbare zitting Donder dagnamiddag te 4.20 weder geopend. Briand verklaarde, dat na de regeerings- mededeelingen en de debatten de regeering slechts kon aanvaarden de door Babaud-La- croze voorgestelde motie, waarin acte wordt genomen van de verklaringen der regeering over de reorganisatie van het opperbevel en van de besluiten der regeering betreffende de oorlogvoering. Daarin, zeide Briand, wordt het vertrouwen in de regeering uitge sproken, dat zij noodig heeft om haar zware Tot 't uiterst getergd, perste hij zijn vrouw de belofte af, ditmaal een betere keus te zullen doeneen echte zijden, die niet minder d&n tien gulden kosten mocht. Zij kwam met een van negen thuis, .en snauwde haar man rood van ergernis toe „Daar kan je dan nu tenminste vijf jaar pleizier van hebben." Oreille's nieuwe parapluie werd op 't bureau uitbundig bewonderd, en hij kwam heel voldaan thuis. 'ij Eerste woord, dat zijn vrouw zei, was: „Je mag hem nooit opgerold wegzetten; 't elastiek snijdt in de plooien. Je mag er waarlijk wel extra voorzichtig mee zijn dat dure 'ding; zoo gauw krijg je geen nieuwe weer." Ze schudde de plooien uit, en bleef met open mond staan. Midden in de zij was een rond gat ge brand zoo groot als een halve cent onge veer. Een brandgat van een sigaar! „Wat is dat? zei ze. „Wat?" vroeg haar man argeloos, Mevrouw Oreille stikte bijna van woede. „Je... je hebt-... een gat gebrand-in je nieuwe parapluiel Ben je nu heelemaal gek? Wil je ons dan aan den bedelstaf brengen?" Mijnheer word bleek. „W4t heb ik...?" vroeg hij angstig. „Je parapluie verbrand, taak met het noodige gezag te kunnen ver vullen. Met 395 tegen 117 stemmen werd een motie-Tardieu, waarin het vertrouwen aan de regeering werd ontzegd, verworpen. De overige moties werden ingetrokken. En na eenig debat werd de motie-Babaud-La- croze in stemming gebracht. Het eerste deel. luidende „De Kamer neemt acte van de verkla ringen der regeering over de reorganisatie van het opperbevel en billijkt het besluit de opperst© oorlogsleiding en de organisatie van de economische toestanden des lands onder een leiding met beperkte volmacht te brengen," werd met opgeheven handen aangenomen. Het tweede deel der motie, luidende „en spreekt haar vertrouwen uit in de regeering, dat deze, in volkomen overeen stemming met haar bondgenooten, de als onvermijdelijk erkende gemeenschappelijke offers en pogingen zal bswerken, cm met verdubbelde energie tot de definitieve over winning te komen, en gaat oveT tot de orde van den dag," werd met 344 tegen 160 stemmen aangeno men. De geheele motie werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het opperbevel der Entente. GENEVE. Volgens de „Journal des Débats" zal generaal Joffre lid worden van den nieuw op te richten oppersten Raad voor de legerlei ding der Entente-mogendheden en is het nog niet bekend, wie in zijn plaats generalissimus van het Fransche leger zal worden. RUSLAND. Van het. Oostelijk ooKogsterrein. Het Russisohe offensief. PETROGRAD. (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) In de Woud-Karpathen is het gevecht om de hoogte op vijf werst afstand van Javornik verflauwd. De Rus sische troepen zijn teruggekeerd naar hunne loopgtaven Ten westen en ten, zuiden van Walepoet- ny deden de Russen een aanval op den vij and en verdreven hem van twee hoogten. Zij namen daarbij ongeveer 500 man, waar onder 10 officieren, gevangen en maakten zes mitrailleurs, twee bommenwerpers en een kanon buit. Vijf werst ten zuidwesten van het dorp Svelta moesten de Russen ten gevolge van rle herhaalde aanvallen van den vijand een hoogte ontruimen, die zij den vorigen dag hadden genomen. Aan beide oevers van de rivier Sjeboniast duurde de opmarsch der Russen voort. In WEfllachije zetten de Roemenen onder den voortdurenden druk van den vijand hunnen terugtocht naar het oosten voort. In velband daarmede trokken ook de Russische troepen terug op hunnen linkervleugel. BERLIJN. (Officieel). Front van aarts hertog Joseph: De Russen deden weder om zonder resultaat een aanval tus schen Kirlibaba en Dornawatra. Ten zui den van het dal van de Trotus namen zij een hoogte, het gelukte hun echter niet, niettegenstaande zij een menigte troepen in het vuur brachten, orn ter zijde van de plaats, waar zij binnengedrongen waren, terrein te winnen. Legergroep rem generaal van Mackemerw De legers dringen vooruit in oostelijk Wal- lachije. Tusschen Tsjernavoda en Silistria zijn Bulgaarsche troepen over den Donau ge trokken In de Dobroedsja weinig actie. ROEMENiÊ De strijd in Roemenië. BERLIJN. De snelheid van den ge regeld voortgezetten opmarsch van de centrale troepen in Oost Walachije heeft den in den Argesslag, bij Ploetsci en ten guiden van Boeeharest verslagen en ge- decimeerden Russisch-Roemeenschsn strijd krachten geen gelegenheid gelaten zich met eenige kans van slagen voor het bieden van weerstand op te stellen. De Bulgaren zijn bij Toetrakan en tusschen Silistria en Tsjer- novada over den Donau getrokken, zoodat de voorhoede van den rechtervleugel reeds honderd K.M. ten Oosten van Boeeharest in Oost Walachije voorwaarts dringt. driftig, terwijl ze hem het brandgat onder den neus duwde. Nu was aan hem de beurt om te stot teren „Ik... ik weet er hoegenaamd niets van. Ik verzeker je, dat ik er geen schuld aan hebDie parapluis lijkt wel betooverd!" „Och wat!" riep zijn vrouw driftig. „Je hebt daar natuurlijk op bureau grappen uitgehaald met dat ding, voor paljas ge speeld bij di© lui!" .Eenmaal heb ik hem opengedaan, om te laten zien, dat het echte zij was. En ze vonden hem mooi", zei de goede man neerslachtig. Mevrouw stampvoette van kwaadaardig heid, en er volgde een avond, die Mijnheer Oreille neg lang heugen zou. Zij zette een rond stukje in het gat, met de zij van de oude; eu den volgenden morden trok Mijnheel' Oreille heel wat minder opgewekt bureauwaarts met het- ver stelde instrument, dat hij stilletjes in een donkere kast zette, en maar 't liefst wou vergeten. Toen hij thuiskwam, rukte zijn vrouw hem het corpus delicti uit de hand, om te zien Loa 't er nu mee gesteld was. Dat ging te verDe heele parapluie bezaaid met kleine brand gaatjes alsof iemand er de asch van zijn pijp op had uitgeklopt. Tien gulden naar de maan, voorgoed. De voortdurende hevige aanvallen van d® Russen in de Woud-Karpathen on bet Ze ven bergs cho grensgebergte tootien duidelijk hoe zeer de Russen vreezen, dat hun linker vleugel geschokt zal worden. Door dc neder laag _in Oosfc-Walachije wordt het Russische zuidfront strategisch zeer bedreigd, Dc ver bitterde aanvallen in de Woud-Karpathen cd het Moldavische grensgebergte hebben dc Russische strijdkrachten zeer verzwakt, tiet naar Roemenië gezonden Russische hulp korps is nutteloos opgeofferd en werd ge decimeerd. Het door Rusland aan Roemenië afgestane oorlogsmateriaal ging grootendecls verloren, hetgeen een aanmerkelijke verster king van do strijdmiddelen der centralen be teeken t. Do vroeger aan den Donau gebonden Bulgaarsche troepen zijn van oen uitge strektheid van 500 K.M. ter beschikking ge komen. Vooral do Bulgaarsche artillerie wordt daardoor ten zeerste versterkt. Afge zien van de economische versterking van de centrale mogendheden door de verovering van alaehije en de bezetting van heb pctroleumgebied; afgezien van de nederlaag van het Roeraeensche leger, beteekent bet succes van de centralen in Roemenië de ver zwakking van Rusland s menschenmateriaal en de bedreiging van het Rxfssische zuid front. SOFIA. In de Dobroedsja enkele kanon- echoten. Bulgaarsche troepen zijn 'bij Silistria over den Donau getrokken en hebben do stad Kalarasj genomen. Andere troepen namen een bruggehoofd aan den linkeroever van den Donau tegen over Tsjernavoda. In Wallachije wordt de vervolging voort gezet. WEENEN. (Officieel.) Ten oosten van Boecarest en Ploestci wordt de vervolging met succes voortgezet. De troepen van generaal von Arz Bloegen in het grensgebied ten westen en ten noord westen van Ocna hevige aanvallen der Rus sen af; alleen ten zuidwesten van Soelta slaagde de vijand er in, zich van een hoogte meester te maken. De vijand deed een aantal verbitterde aanvallen op de stellingen ten weeten van Foendoel Moidavi, om welke reeds sedert weken hevig gestreden is. De aanvallen wer den echter alle afgeslagen. Meer naar het noorden toe gebeurde met* bijzonders. De buit. BERLUN. Naar men uit betrouw bare bron verneemt, zal in de eer ste plaats de buit aan voorraden op landbouwgebied groot zijn. Een nauw keurig overzicht van hetgeen buitgemaakt is, is natuurlijk onmogelijk, aangezien de troepen belangrijker werk te doen hebben dan den buit te registreeren. Volgens opper vlakkige raming zullen echter zoo ongeveer alle magazijnen in het tot dusver veroverde gedeelte van Roemenië onbeschadigd in han den gevallen zijn van v. Mackensen. De Roemeniërs hadden bij de overhaaste vlucht eenvoudig geen tijd om vernielingswerk uit te voeren. Waar brand gesticht werd kon die door de kort daarop aanrukkende troe pen der Midden-Europeeeche mogendheden spoedig gebluscht worden. Dientengevolge zullen ook de petroleumvelden bij Ploesci geen schade geleden hebben, wat aan do Midden-Europeesche mogendheden groote voordeelen oplevert. Ook liggen te Boeeha rest greote voorraden opgeslagen, die nit gebrek aan spoorwegverbindingen niet ver voerd konden worden, zoodat de Roemeen- sche veldtocht, niet alleen in militair, doch ook in economisch opzicht een overwinning van verstrekkende beteekenis is. De inneming van Boeeharest, BERLIJN. De „Lok. Anz." bevat het be richt dat alle 18 forten van Boeeharest, Tre-t aile tusschenb&tterijen, volkomen onbe schadigd in handen der overwinnaars zijn gevallen. De gepant&erde kazematten zijn gevuld met munitie, petroleum, levensmid delen en groote hoeveelheden prikkeldraad. De vesting verkeert nog "in denzelfden toe stand zooals die, vóór een menschenleeftijd, door Brialmont gebouwd werd; alleen de oostelijke en noordoostelijke deelen van den vestinggordel werden gemoderniseerd tegen mogelijke Russische aanvallen. Alles wijst Mevrouw Oreille zweeg. Mijnheer keek beteuterd, in afwachting van den storm, die straks zou losbarsten. De parapluie werd hem toegesmeten en zijn vrouw's verontwaardiging gaf zich lucht iu een niet te stuiten woordenstroom. Wel zeker, hij had het dus met opzet eed-an1 Maar ze zouden eens zien!... 't Was een herhaling van het tooneel van den vorigen avondgelukkig ditmaal minder lang van duur, door de komst van een vriend, die bleef theedrinken. Mevrouw Oreille nam hem in vertrou wen. Een nieuwe kocht ze niet meerdan moest haar man maar nat worden, zei ze. „Dan bederft hij zijn kleeren, mevrouw; dat komt u nog duurder uit." Maar mevrouw vond, dat hij dan maar een parapluie van de meid moest leenen een keukenparapluie was goed genoeg voor hem. „Dank je stichtelijk," zei meneer dap per; „met een katoenen parapluie ga ik niet- naar 't ministerie." „U kunt hem laten overtrekken," merkte de vriend-op; „dat is zoo duur niet." „"Vier gulden op zijn minst," zei Me vrouw Oreille kortaf. „Negen en vier is dertien. Dertien gulden voor een parapluie 'k Zou wel gek wezen t" (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1