No. 363 Zondag 10 December 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Ons nieuw adras. IfatastraatlÖI, Amsterdam. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Os toesmd in den rsDzenstrijd. DE SLEUTEL. Taminiau's JAM DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT EED ACTIE EN ADMINISTRATIE VALERTUSSTR. 109. AMSTERDAM. DIT EL AD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. 3/OSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 GENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.7Ö, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL Voor Adyerteiitir-n wende men rich tot onze Administratie, Valerias* tra&t 109 Amsterdam. Prys der Adverter.tiBn per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deeJmgen op de tweede, derde en vierde pagifaa dubbel tarief. fjy abonnement reductie. De Roemenen bebbsn' in de laatste weken zeer groote verliezen geleden tegenover de Centralen, verliezen van terrein, maar ook van mannen en oorlogstuig. Wy hebben reeds in meer dan één belicht melding gemaakt van kanonnen, die de Daitscbers en Oostenrijkers op de Roemenen veroverden. Hierboven zien we. daar iets vanop een plein in de Zevenburgscbe stad Kronstadt zijn een aantal dier veroverde kanonneer opgesteld. Men neme nets van het nieuwe adres van de Redactie en Admini stratie van „De Seidateneourant": De- verspreiding van cns blad. Ondordeeien, die mot het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een srooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig e9n eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen tn herinnc-rms, dot troepen- dealen, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week,, een pakket Soidatencouran- ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. 't I3 ruim drie maanden geleden, dat Roemenië deelnam aan den oorlog door ziek aan te sluiten bij de geallieerden, en reeds is de hoofdstad Boecharest gevallen. Niet als een gemakkelijke buit; want zij was toen van alle kanten omringd door troepen, die nog niet in den strijd waren geweest. En zonder bond- genooten stond de nieuwe oorlogvoerende staat ook niet: in Macedonië begon tegelij kertijd Sarrail met zijn Franschen, En gel ach en en Serviërs krachtiger den aanval, om afleiding te geven aan het offensief tegen RoemeniëRusland liad reeds een bres ge maakt in de vroeger veroverde gebieden van den vijand en zond nu hulptroepen uaar de Dobroed6ja. Het beeft alles niet mogen baten, de Duitechers, Oostenrijkers en Bul karen vielen van alle kanten aan en volgens een blijkbaar prachtig uitgewerkt strate gisch. plan werden ten slotte de Roemeensche troepen in Walachije van' 't noorden, van 't westen, van 't zuiden omsingeld, al meer in Uit het Fransek floer MARCEL ROSNY. I)e heer en tuevrouw Barbanehu hadden een plannetje gemankt., om op eau Zondag een dagje nnar buiten te gaan. Ze zouden voor een keertje naar liet boscli van Foutainebleau gaan: liet wekelijkeche uitstapje voor mensdien met weinig geld. Mevrouw Barbanehu had het plan gemaakt en meneer Barbanehu had, als altijd, moeten toegeven, maai' toch deed mevrouw het voorkomen uit beminnelijk heid? alsof hij het ha.d bedacht. Meneer Barbanehu, sous-chef hij éen der ministeries, dacht er niet over 0111 daartegen te protesteeren. De dag, waarop hot uitstapje zou plaats hebben, was aangebroken; het uur van vertrek nadert en mevrouw is "nog niet klaar. Meneer Barbanehu, die ongeduldig: wordt, W»agt een bedeesde opmerking: We kunnen den trein nog net halen. Heb ja je lvoed al op Ik ben bezig om mijn corset dicht te rijgen. De pendule gaa/fc trouwens voor. Meneer Barbanehu, die inderdaad een duw tje aan de wijzers heeft gegeven Ik geloof eerder, dat die achter loopt.... Ze is voor. Ik weet heel goed wat ik zog.... Over rijf minuten ben ik klaar. Als alle vrouwen zoo vlug waren als ik met kl.eeden We zujlen den trein missen. (Hij gaai zitten en neemt een courant. Er verloopt een kwartier). Ben je haast klaar? Wel zeker, wordt je weer ongeduldig... O, die mannen. Ze hoeven niets in het huis houden te doen, en kleeden zich dan twee uren van te voren aan. Ik verzeker je, dat wo den trein zullen tniasen. Of wo zullen ons weer twee uren aan het station moéten vervelen, zooala toen we naar Trouville zijn gegaan! Omdat de expresse weg waa en we op den volgenden moesten wachten.-.. Die een boemel was; ik weet het nog Jieel goed. Dat was zeker ook mijn schuld P»fc sou ik meeneru bet nauw gebracht en zoo gedreven tot den terugtocht naar Moldavië, het noordelijke deel van Roemenië. De kring om de hoofdstad Boecharest, •wij vermeldden het reeds in onze laatste overzichten, werd. al nauwer getrokken. Van drie kanten naderde men de hoofdstad, het scheen welhaast een wedstrijd te worden, van welken kant men er het eerst was. Het westelijke leger heeft zeker het meesté werk gedaan voor de veroverihg van Walachije, waar het den langsten weg had af te leg gen het noordelijke kwam niet zoo hard vooruit, en zoo is aan generaal Von Maclcen- sen, die uit het zuiden en zuidoosten kwam, de eer te beurt gevallen om de stad •te bezetten. Ook liet noorderleger is ech ter opgeschoten jn de laatste dagen en te gelijkertijd met de inneming, van Boecha rest werd de verovering van Ploesti ge meld. Elders in dit blad geeft een telegram het verhaal van de overgave van Boecharest. Wij zullen «ar-nit»;.- niet veel aan toevoegen. De berichten omtrent de bezetting komen natuurlijk uit Duitsche en Oostenrijksche en Bulgaarsche brari. Er is daarin ook sprake van een geestdriftige begroeting, toen de eerste troepen de Roemeensche hoofdstad binnentrokken, de soldaten werden met bloemen getooid en Von M&ckensen. ontving, toen hij met een auto tot voor bet koninklijk paleis reed, tal van bloemrui kers. In vroegeren tijd ging dat anders en de overwinnende veldheer reed boog te paard de bezette stad binnen en bij ontviug er de sleutels der poorten; in den mo dernen oorlog rijdt hij in het moderne ver voermiddel, de auto. Doch vooral doen die bloemen en ruikers vreemd aan in een over wonnen stad, die toch waarlijk zich niet gelukkig behoefde te achteu, dat de vijan delijke troepen door de straten marcheer den. Dat in Duitschland, in Oostenrijk-Hon- garije, in Bulgarije gejuicht eu gevlagd wordt, dat de dagbladen er zeer geestdrif tig zijn over deze zegepraal, is alleszins be grijpelijk. Voor ruim drie maanden maakte de oorlogsverklaring van Roemenië een neeTslaa'nclen indruk, samengaande met den opmarscb in Macedonië, met het groote offensief der Russen, met de zegepralen der geallieerden aam het Somime-front, leek Do naaister had mijn japon te laat be zorgd; daar kan ik niets aan doen. Meneer Barbanehu, na een poos gezwegen te hebben: Als je nu niet klaar bent. is heb on- noodig.... Je mankt; me zenuwachtig! Ga een rijtuig halen... dan komen we er nog met glans, en dan ben jij ten minste gerust... ik zal beneden op je wachten. (Meneer Barbanehu gehoorzaamt. Niet lang daarna komt hij met een"rijtuig terug... Na aan de deur gewacht te hebben, besluit hij om zijn vrouw van boven te halen, maar op «ie trap ontmoet hij haar ze is eindelijk Klaar! en komt haastig naar beneden). Mevrouw Barbanehu: Je hebfc er lang over gedaan om een rij tuig te vinden! Waarom was je niet beneden? Mevrouw Barbanehu (die brutaal jokt) Ik keek door liet raam naar je uit. Meneer Barbanehu, niet overtuigd: Ah zool... Laten wo nu als je blieft geen tijd verlie zen met. kibbelen. Gauw, koetsier, naar de Gare de Lyon. (Ze gaat in het rijtuig zitten en maakt ongeduldige gebaren. Dat paard 'oeps niet ,daar word je zenuwachtig van. Ik hen er vast van overtuigd, dat je er te voet 4a, 1 wer zou zijn. We zouden er nu al geweest zijn. Met zoo'n knol zullen we zeker den trein missen, en dan is het natuurlijk weer mijn schuld. Je hadt beter gedaan met een rijtuig uit te kiezen, in plaats van het eerste het beste aan to roepen. Kon je dan niet zien, dat het paar te korte poot en had, het kan niet v opruit komen; hot is een schildpad. (Meneer Barban ehu zuohfc, zonder to antwoorden). Begrijp je nu nog niet, dat je niet uit je oogeu hebt ge keken. Goef dan toch eens antwoord! Meneer Barbanehu: Ik hegri.jp, dat het balftien is, en dat de '-ein om V.2ö vertrekt. Volgens het spoorboekjemaar hij - ver rokt altijd te laat. Door de schuld van de reizigers. (Mevrouw Barbanehu haalt haar schouder ;p en schuift zenuwachtig op de bank been ea weer. Eindelijk is men aan het station, maar natuurlijk ie laat. Het eclit- naar Barbanehu moet anderhalf uur geduld oefenen. In dien tusschentïjd lucht mevrouw haar kwaad humeur.) Mevrouw Barbanclroi dit meedoen van den Balkans te at met zijn terscli leger van meer dan een lialf millioen mannen een nieuwen onoverkoomharen slag voor de centralen wat toen een donker dreigend gevaar leek, is thans een groote, schitterende overwin/iing geworden. Niet alleen is een nieuw land voor een groot deel onderworpen, is een nieuwe hoofdstad be zet, groot is ook het moreele en niet min der groot het materieele voordeel van levens middelen, vee, petroleum, enz. dat verkre gen is. Na weinige maanden is de nieuwe vijand reeds afgestraft door Duitschland. dat yitgepait heette. Van het verder verloop van den oorlog in Roemenië vertellen de telegrammen niet veel. In de Dohroeclsja schijnt hardnkkig gevochten te' worden en de Roemeuen zich te hebben verschanst tegenover de Bul garen. .Aan de Alt-, d. i. in Walachije, ten westen van Boecharest, hebben de Roe menen een geheel© divisie in handen der Duitschera moeten laten, dus 8000 man en in 't zuiden meer dan 9000 in die van het leger van Yon Mackensen. Overigens is er weinig spralto van krijgsgevangenen in de verschillende berichten. Echter somt een Berlijnseh telegram op, dat de Roemenen in den korten tijd dat' zij oorlogvoeren, 100,000 man aan krijgsgevangenen hebben verloren, in 't geheel zouden hun verliezen zijn te schatten op 300,000 man, dat is de helft van hun leger. Dit lijkt echter over dreven. Op de andere oorlogsterreiuen gebeurt zoo goed als niets, dat belangrijk ge noemd kan worden. Bij Tkiepval vrij hevig vuren, meldt een Engelsch. bericht, de Franschen overvielen Duitsche loopgraven bij Hetzeral, de Duitechers drongen binnen in de Fransche stellingen hij Malancourt in de streek van Verdun, dat is alles onge veer wat e.r wordt gemeld van het westelijk front. Het weinige nieuws van daar staat wel in schrille tegenstelling met de gebeurte nissen m Roemenië, terwijl toch nog altijd het westen wordt beschouwd als de voor naamste. kampplaats. Aan het oosterfront gebeurt niet veel meerin Macedonië wordt vooral gevochten aan de Czema en hij Mo naster. Italië ie van plan, naar 't schijnt, om in de Karst een nieuw groot offensief te open-endan zeker om de Oostenrijkers daar wat te doen te geven. De" kabinetscrisis in Londen schijnt reeds een oplossing te hebben gevonden: Lloyd George ziet blijkbaar kans een mi nisterie bijeen te brengen; hij heeft het ambt van eersten minister en eersten lor-d der schatkist (minister van financiën) op zich genomen. Zqo meldt althans een offi cieel getint telegram uit Londen-, .en daar aan' wordt toegevoegd, dat Lloyd George zich er dus van verzekerd heeft een minis terie te kunnen vormen. Dit zou dan zijn een nationaal ministerie, d. w. z. samen gesteld uit tie verschillende groepen van het Engelsch© Lagrarfruds. De Arbeiderspartij zou reeds besloten hebben deel te nemen aan de regeering. In de samenstelling zal echter, daarvoor staat de naam van den premier borg, vooral overheerschen het denkbeeld,' dat de oorlog met de uiterste ia acht. moet wórden voortgezet. Wat daar van de gevolgen zullen zijn en in hoeverre het Lagerhuis zich volgzaam betoont, is nog niet in te zien. Nieuwe maatregelen, ook tegenover de Ieren, zullen wel worden ge- romen. en niet minder metT betrekking tot de blokkade van Duitschland. Door dit laatste kunnen wel eens ook de neutrale landen, die langs Engeland hun levensmid delen ontvangen, ten zwaarste getroffen worden, vooral daar ook Grey, de gematigde minister' van buitenlandsche zaken, geen Het is belachelijk om voor die onnoozelc tien minuten een trein te moeten misloopen. Dan hadt je je een beetje meer móeten haasten. Met een pendule, welke altijd vóór loopt, weet je nooit hoe laat het is. Ik heb op mijn horloge gekeken... En dat loopt'zeker na.? Mevrouw Barbanehu kleurende: Waarschijnlijk... 'Je moet het nog altijd naar den horlogemaker brengen... Trouwens, jij moest weten, dat we niet meer op tijd kon den komen, dat waa het eenige wat je te doen hadt, in plaats van een courant te lezen. Het was wel de moeite waard om me zoo af te jak keren! Ik beu er ziek van. (De tijd gaat langzaam om en meneer en mevrouw Barbanehu kunnen eindelijk in een boeme'.treir# stappen. ïe Fontainebleau was het verrukkelijk weer, zoödat de echtgenooten weer m hun humeur raken.) Mevrouw Barbanehu We zullen dadelijk naar het bosch gaan. Hét is nu twaalf uur, misschien doen we boter met eerst de déjeuneeren... ik heb hon ger. Ik heb dorst... naar groen en frissche luobt. Met een borreltje er bij... Mevrouw Barbanehu, schouder schokkend- Daar proeft men jou weer uit... Je gaat toch niet naar buiten om je op te sluiten in een café. Je sluit je niet op, je geniet tegelijk van de lucht. Op een terras! Een mooie manier om van de natuur te genieten! Meneer Barbanehu berustend: In vredesnaam! O neen, zucht a!s je blieft niet zoo! Je doet net, alsof ik je aan een touw meesleep als een hond, die met z'n tong uit zijn bek loopt. Omdat hij dorst heeft... Stel je maar aan als een slachtoffer! Maar ik heb medelijden met je: laten we gaan déjeu- neeren. Begin jo ook honger te krijgen9 Ik? Ik- eet om jou plezier te 'doen. Nou, je zult me plezier doen. Dat is gelukkig. (Eenige oogenblikkeu later zitten de echt genooten Barbanehu aan tafel. Mevrouw beeft een gebakken vischje besteld, dat niet gauw genoeg naar haar zin komt. Ze wordt ongeduldig, terwijl haar m$n bezig is aan deel uitmaakt van het nieuwe kabinet, maar mannen, die nog veel scherper willen toezien <rp contrabande. Voor Nederland, Denemarken eu de Scandinavische landen wordt de toestand niet gunstiger. De toestand in Griekenland blijft iutus- 6cLen even onduidelijk. De toeleg der geal lieerden om ook te Athene hun wil dóór te zetten, is, schijnt het, niet gelukt. In het gebied, waar koning Konstantijn regeert, lijkt vrijwel de burgeroorlog te lieer- echen. De Fransche kolonie heeft Athene moeten verlaten, aanhangers van Venizeloe zijn r-.iet meer veilig, de Entente schijnt hen niet te kunnen beschermen. Lang zal die toestand echter wel niet duren. De ge allieerden hebben te hunner beschikking een blokkade der Griekscho havens en dan krijgt de/ bevolking geen levensmiddelen meer. ENGELAND. Lioyd Ceorge eerste minister. LONDEN. Officieel wordt medege deeld, dat Lloyd George Donderdag avond door den Koning in audiëntie is ontvangen. Hij heeft het aanbod om tot eersten minister en Eerste Lord van de schatkist te wórden benoemd aangenomen en den Koning, volgens het gebruikelijke ceremonieel de hand gekust bij de benoe- tning. Uit het bovenstaande blijkt, dat het suc- ses van Lord George bij de vorming van een ministerie verzekerd is. LONDEN. Lloyd George ontving vele ge- lukwenschen met zijn premierschap. Do bladen zijn het er nu over eens, dat hij waarschijnlijk een sterke regeering zal vor men. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat Asquith en zijn collega's met de regeering zullen samenwerken, gelijk Bc- nar Law dat deed met de regeering in het begin van den oorlog. Men verwacht, dat Lord Derby of lord Milner naar het ministerie van oorlog zul len gaan, waarschijnlijk de eerste. Verder gelooft men, dat Balfour koloniën zal krij gen, dat Bonar Law naar de admiraliteit gaat en dat Carson zonder portefeuille zal blijven, maar zich geheel zal wijden aan hot oorlogsoomité. Montagu zou minister van munitie blijven. Bericht wordt, dat Lloyd George aan de arbeiderspartij meedeelde, dat er een mi nister van arbeid zal komen, die een nieuw departement van arbeid zal leiden, dat van den Board of Trade o. a. alle arbeidersza ken zal overnemen, die uit de munitiewet voortvloeien. Ook zouden er plannen zijn om gedurende den oorlog scheepvaart en mijnindustrie onder opperbeheer van den staat te nemen. De minister van pensioenen za' verder een lid van de arbeiderspartij zijn. Lioyd George gaf de mogelijkheid te ken nen van een mobilisatie van alle tuinbou wers in het land, van de opleiding van en het toezicht op ongeschoolde werkkrachten, ten einde met behulp hiervan de productie van voedingsmiddelen te verhoogen. De „Daily News" zegt, dat Lloyd George aan de arbeiderspartij beloofde, dat zij een gedelegeerde zou hebben op de vredesconfe rentie en dat ze medezeggenschap zou heb ben^ in alle quaestiën den vrede betreffende. Volgens de „Daily Chron." is Lioyd George door de arbeidersafgevaardigden gevraagd naar zijn opvatting omtrent de „.conscriptie van den rijkdom". Lioyd George zou hebben geantwoord 1. dat zijn politiek erop gericht zou zijn om het werk van de geheele mannelijke bevolking van het land te reguleeren2. dat hii dacht aan een stelsel, waarbij alle besparingen en be- een bittertje, dat zij hardnekkig heeft gewei gerd met hem te deelen). Meneer Barbanehu: Dus gebruik je niets? Aangezien ik niets krijg, kan ik niets gebruiken- Dat is een restaurant, waar ik nooit meer een voet zal zetten. Meneer Barbanckut, kalmeerend Kom, kom, z© moeten toch tijd hebben om de visch te bakken. En om ze te vangen zeker- Neen, dat is de mensehen gewoon voor den gek houden. Jo hadt maar vast radijsjes moeten be stellen. Zeker om den heelen dag een opgezette maag te hebben. Vorst dan. Je wilt me zeker vergiftigeu met dat goed, waarvan je niet weet wat er in zit. (Meneer Barbanehu geeft het op, óm de kwade bui van zijn vrouw te doen wegtrek ken. Na een oogenblik van stilte begint me vrouw Barbanehu verbazend onrustig te worden.) Meneer Barbanclui Wat is er? Bon jo niet wel? Heelemaal niet, hoe kom je er bij... (Men. brengt heb gerecht, maar meneer Barbanehu eet. er niet van, omdafe hij opge merkt heeft, dat zijn vrouw niet, zooals haar gewoonte is, den kellper een standje heeft gegeven, wat een bewijs is, dat iets -ernstigs is gebeurd. En werkelijk, mevrouw Barban- hcu draait op haar stoe-1, zoekt in haar zak ken, in baar tasch, kijkt onder do tafel,' on der de stoelen en krijgt achtereenvolgens alle kleuren van den regenboog). Meneer Barbanehu Wat zoek je toch? Mevrouw Barbanehu, met gesmoorde stom: Den sleutel. Heb je 'm verloren? Dab is te zeggen... Heb jij do deur niet gesloten Weineen, dat weet je toch wel; je bent na mij beneden gekomen. Mevrouw Barbanehu. die onmogelijk iemand anders dan zichzelf do schuld kan geven: Ja, dat is zoo... Ik heb 'm in het slot laten zitten. Meen je dat? Ik zeg heb je toch! Ik ben niet gek... Laten we gauw. weggaan., Ea het déjeuner?. leggingc-n onder controle van do regeering zouden komen. Er wordt bericht, dat de loop van zaken voer Lloyd George nog vlotter ie dan zelfs zijn vrienden verwachtten en dat ongetwij feld het ministerie compleet zal zijn als bet Lagerhuis Dinsdag weer bijeenkomt. Het heet, dat Lioyd Georgo voornemens is, voorname mannen van zaken aan het mi nisterie te doen deelnemen. Er worden na men genoemd van den manager van de Londensche ondergrondse!»© spoorwegen en van dien van een Liverpoojsche scheeps bouw werf. Dank aan Asquith. LONDEN. De „Morning Post'' meldt, dab de heer Asquith een schrijven ontving van den Koning, waarin deze hem dank zegt voor zijn groote diensten den lande bewezen en hem een peerschap en de orde van den Kousenband aanbiedt. De heer Asquith heeft voor deze ouderscheidingen bedankt. Ontploffing In een munitie-fabriek. LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat 26 arbeidsters gedood en 30 gewond werden bij een ontploffing in een nationale fabriek in het' noorden van Engeland. In de fabriek is slechts geringe schade aangericht. Het werk wordt voortgezet. Het ongeluk zal slechts weinig invloed hebben op de productie van munitie. Vermoedelijke gratie voor lersche gevangenen. Naar de „.Daily News" bericht zullen de Sinn Fein ere die na den opstand in Ier land gevangen zijn genomen, doch Dog niet terecht stonden, binnenkort gratie krijgen en in vrijheid gesteld worden. Beperking dar whiskystokerij. De Engelsche regeering zal na Januari alle in Schotland gestookte patent still whisky in beslag nemen en de hoeveelheid uit mout gestookte whisky tot 70 van de huidige productie verminderen. Deze maatregel moet niet beschouwd worden als het gevolg van het streven der regeering om de consumptie van alcohol te beperken, maar wel als een middel om grootere hoeveelheden van dit product voor de fabricage van zekere ontploffingsmid delen te verkrijgen. DUITSCHLAND. Berlijn na de Inneming van Boeoharest. Sedert "Woensdagavond, zoo seint het bureau Norden d.d. 7 'Dee., verkeert Berlijn in een vreugderoes. Tegen kalf negen 's avonds werd do val van Boecharest door' bulletins be kend gemaakt en het bericht verspreidde zich als de wind zoo snel over heel Berlijn tot in de vórst afgelegen wijken. Onmiddellijk begon een ware volksverhui zing uit do voorsteden naar hot centrum van d© stad om bijzonderheden te vernemen en do eeresehoten in den Lustgarten tegenover het ..Schloss" bij te wonen. -Er heersehte een vroo- Jijke opgewondenheid, zooals 'men die in lang niet gekend had en die zoover ging. dat wild vreemde menscben elkander het bericht toerie pen jnet verzoek het verder te verspreiden. In vele schouwburgen werd de voorstelling midden in het spel afgebroken en werd liet verblijdende bericht verkondigd, waarna stormaolitige ovaties losbarstten. In den „"Wintergarten"', waar oen schitte rend weldadigheidsfeest van het Beriijnsche publiek ten bate van de kerstviering voor de voldtrcepen plaats had. las de opperbovelheb- bon von Kteesel persoonlijk 't bericht der over winning voor, waarop de tienduizenden feest vierenden staande het volkslied zongen. Donderdagochtend prijkte Berlijn in vlag gen tooi. Elk huis, zelfs in de verst afgelegen voorsteden, was -met vlaggen versierd. In de scholen werden vaderlandsche feesten gehouden waarbij de kinderen op de liooge be- Dat komt er wat op aan. als de inbre kers bezig zijn onze kamers leeg te halen! Daar weet jo niets van. Dat weet ik zeker. Waarom beb je me ook zoo gehaast? 't Is jouw schuld. Meneer Barbanchn, gelaten: Zooals je wilt. Mo dunkt, dat ik de waarheid zeg. Nou, je zult me nog eens snappen om zoo'n dagje naar buiten te gaan. Als er maar een irein is. (De kellner. die geroepen wordt, zegt'dat men den sneltrein kan halen als men zich haast. Moneer Barbanehu werpt den kellner een geldstuk toe, en rent zijn vrouw na. cüe hard is weggeloojien.) Ze bereiken liet station, door en door be zweet-, maar op tijd. In den trein doet mevrouw Barbanehu niets anders dan haar overmatig verhit gezicht afbetteu. zichzelf beklagen en baar man de schuld te geven. In Parijs aan gekomen, nemen ze een rijtuig om zich thuis te laten'brengen Haastig rent mevrouw Barbanehu de trap op. D© sleutel zit niet in het .slot! Vlug loopt ze weer naar beneden om den concierge te zoeken, en ondervraagt hem scherp. De con cierge heeft niets gezieu. DanVvalt. mevrouw Barbanehu, uitgeput van vermoeienis en aan doening, op een stoel neer en bezwijmt. Als ze bijkomt, springt z© overeind en spréékt gejaagd tegen haar man. Ga gauw ©en slotenmaker halen. De deur moet opengebroken worden Ik weet zeker, dat er inbrekers zijn geweest. Na alles te hebben gestolen, hebben ze den sleutel meegenomen, om te maken, dat men niets merken zou. Dat zie .je zoo dikwijls tegenwoordig.... Ze zullen al mijn byouterieën heben meegenomen.... O God, wat ben ik ongelukkig! (Terwijl zijn vrouw jammert, loopt meneer Barbanehu de beele wijk door. Hij zoekt ver geefs een slotenmaker, want het is Zondag, en alle werkplaatsen zijn gesloten. Eindelijk, na een onderzoekingstocht van ongeveer twee uur, vindt hij een slotenmaker, die genegen is te komen. Maar ongelukkigerwijze heeft mevrouw Barbanehu. die erg bang is uiige- allcD; een geheim slot laten maken, dat aan alle pogingen weerstand biedt.) Mevrouw Barbanehu, zich opeens op het voorhoofd slaande - Ach, lieveiijd! Al die aandoeningen héb ben me in de war gebracht; pn weet- ik waar de sleutel isl Eist bij Arnhem. teekenis van den dag en op liet keerpunt va» den oorlog worde» gvwezen. Met onbeschrijfelijke spanning wacht men op het Jegcrberieht van lieden, dat de bij zonderheden zal brengen. lu j>olitiek© kringen alhier houdt men den vol van Boecharest in zeker opzicht voor ze-r gewichtig; aangezien daardoor mogelijkheden zich kunnen voordoen. wc!ko tof. eon beslissen- de wending kunnen leidon, J.n hot tegenwoor dig». stadium mag echter van do zake» niet meer worden gezegd. Veroverde steden, BERLUNDc v(JJg.,ide hoofdsteden én groote .steden zijn in den lóóp van <i<ii oorlog door de centrale» ingenomen Luik 1 Aug., Brussel 21 Aug., Antwerpen 9 Oct. Rijs?©) 13 Oct. K.'lf; Warschau Aug., Kowno 18 Aug.. Urr-st-Litowsk 2d Aug., Grod no 2 Sept.. Wilna 18 Sept.. Belgrado 8 Oct. 1915: G'ctinj'e 13 Jan.. Craiova 21 Nov., Boe charest en Ploesci 6 Dcc. 1916. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogèterrein, Het Engelsch.Fransche offensief. LONDEN. Bericht van veldmaarschalk - Ilajg. Donderdag krachtige, wederzijdsche artillerieactie iu de buurt van den heuvel- rug bij Thiepval. Van elders niets nieuws, behalve bet gewone loopgraafmortierou- en artillerievuur. BERLIJN. Officieel. 7negergroep-Duit- schc kroonprins. Op den westelijken oever der Maas vielen, na een artil lerievoorbereiding, afdeelingen van het WestfaaJsche nfanterie-regiment No. 15, op de hoogte 304, ten z.o. van Malanoourt, de Fransche loopgraven aanzij namen den top der hoogte; 5 officiereu en 190 man werden gevangen genomen. Van een inval in de vijandelijke linie aan den Morte Homme brachten onze troepen II gevangenen mede. De geheime zitting. De Temps" van 4 Deo. wijdt c©n be schouwing aan de geheime zitting*van de Kamer, welke nu reeds zes dagen in lange beraadslagingen met gesloten deuren over den toestand van gedachten wisselt en zelfs des Zondags bijeenkomt. Het blad geeft te kennen, dat in deze geheime zitting, op verlangen zelf van de regeering gehouden, uiterst belangrijke quaesties, samenhangende met de landsver dediging, besproken worden. Zoo de quaes tie van de keuring en inschrijving van de lich ting 1918; de herkeuring van alle indertijd afgekeurden en vrijgestelden. De tegen slagen in Roemenië; de toenemende actie van de Duitsche duikbooten; de uitbreiding, welke Duitschland geeft aan zijn munitie- aanmaak; de invoering aldaar van den bur gerlijken dienstplicht. Om den nieuw onfc- stanen toestand volkomen juist te kunnen overzien en beoordeelen, moet de volksver tegenwoordiging den juisten staat kennen, waarin d9 Fransche artillerie, de Fransche voorraden, de Fransche financiën verkeeren. De regeering heeft, door de Kamer de vólle uitgebreidheid van de verantwoordelijkheid te toonen, welke op haar rust want Frankrijk staat niet alleen, het heeft bor.d- genooteu haar willen uitnoodigen in deze te deeien. De Kamer heeft begrepen, dat het land haar verantwoording zou vragen. Eu hoe lean men verantwoordelijkheid vra ger., als men niet op de hoogte is'? En daar om heeft de Kamer alles willen weten, even als de regeering haar alles heeft willen toe vertrouwen. Meneer Barbanehu, verbluft: Ik héb 'era in mijn handschoen gestopt om ,'eni nier te vet liezen. Méneer Barbas'hu, ©en beetje gerustgesteld: En waar zijn je handschoenen Id de haast....heb ik ze vergeten... ia het restaurant te Fomainebiaeu... Meneer Barbanehu wanhopig: Wei allemachtig... Ga ze maar gauw halen. (Meneer Barbanehu, die nog niet gedejeu neerd hc-eft', het is reeds 5 uur geworden heeft fünken honger, pruttelt een beetje, maar gaat ton slotte toch weer naar de Gare de Lyon én neemt den irein naar Fontainebleau. Gedurende zijn afwezigheid gaat mevrouw Barbanehu, die weer b\j haar positieven is en ook haar maag-voelt jeuken, maar een banketbakker en verorbert eenige gebakjes. Toe» zo wilde betalen en baar bonre uit haar taschje haalde, liet ze... haar handschoenen er uit vallen, cn vond daarin workelijk den sleutel terug! 's Avonds, om 10 uur. verschijnt meneer Barbanehu weer in de echtelijke woning, dood op en overtuigd, dat de sleutel werkelijk weg is. IIrj had er zich reeds op voorbereid om dien nacb- in een hotel te moeten slapen, maar hij vindt zijn vrouw kalm in hunne kamers, ©u wordt teeder ontvangen. Voor die ongewone beminnelijkheid verdwijnt zijn slecht humeur. De geur dér spijzen, die op tafel gereed staan, is er ook niet vreemd aan.) Mevrouw Barbanehu: Ben je daar eindelijk. Kom gauw eten; ik heb honger! Nou, maar ik ook. Zie je, ik. vind maar. dat je het nergens zoo goed hebt als thuis. Spreek rne niet meer van buiten en van de keuken van een restau rant. -Uenecr Barbanehu, nieuwsgierig: Maar wasr heb jc dan eigeuljjk den sleu tel teruggevonden Natuurlijk in mijn handschoenen, lieve, zooals ik je gezegd had... En mijn handschoenen ia mijn taschje. Je weet wel, dat ik een ordelijke vrouw ben en je ziet. dat ik nooit iets vergeet... Nog een stukje kip? Ze is heerlijk,, vin je niet?

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1