No. 359 Vrijdag 1 December 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Da toestand ia tien reuzenstrijd. De hand met den ring. OP ZEE. Binnenland. Onze Koloniën DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT 4 REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIÜSSTE. 109, AMSTERDAM. DIT J AD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR LITAIREN I CENT, VOOR BURGERS CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN f 0,75, VOOR BURGERS/1.50p.KWARTAAL Voor Advertentiliu wende men rich tot onze Administratie, Val-riasftfraai lyü Amsterdam. Prijs dor A^verter.tiPn por regel 80 cent. Voer Inzonden Mede- el (jel'n gen op <3o tweede, derde en vierde pagina dubbel tariff. Bjj abonnement reductie. Er worden' door de leidende mannen der geallieerden nu en dan conferenties gehouden, ter bespreking van den toestand en van de maatregelen, die genomen moeten worden. We zien hier zoo'n conferentie bijeen: Lloyd George, de Engelsche minister van oorlog, te midden van eenige Fransche leiders en generaals. Yan links naar rechts zien wij op onze plaat: den Franschen minister-president Aristide Briand, den Franschen opperbevelhebber Joiïre, generaal de Castelnau, Lloyd George, den Franschen minister Thomas en generaal Roques. Het is nog steeds Roemenië, dat van alle oorlogsterreineu liet meest de aandacht trekt. Maar het lot van dit land schijnt nauwelijks meer twijfelachtig, ten minste, wat het lot van Wallachije, het grootste en beste deel des lands, betreft. Vau alle kan ten dringen de centralen eu him bondgenoo- ten nu op naar de hoofdstad Boecharest; de vraag, die gedaan kan worden, schijnt alleen nog te wezen, hoelang het kan duren, voor die in handen der overwinnaars valt. Een RussiocL telegram is weliswaar nog hoopvol, maar kunnen wij er veel op vertrouwen Eén uitlating er in treft eohter, dat nl. de Duit- sche berichten wel gewag maken van het be machtigen van voorraden graan, petroleum, enz., maar zij..vertellen weinig of niets van oorlogsbuit of van krijgsgevangenen. Daar uit is inderdaad de gevolgtrekking te maken, dat het Roemeensche leger, al lijdt het stellig grcote verliezen, op zich ze]f intact blijft, uitgezonderd dan een gedeelte, dat ten wes ten der Duitschers staat en wel afgesneden zal ,zijn, en het dus terugtrekkend zich kan vereenigen met de Russen in het noor den van de .Dobroedsja of in Moldavië, waar dan een nieuwe strijd, een positie-oorlog misschien, kan ontbranden. Intussclieu, voor de hoofdstad, en voor ge heel Wallachije, ziet het er zeer ernstig uit, dal) verhelen de geallieerden, vooral de Franschen en Engelschen, zich niet. Uit het noorden, uit het westen, uit het zuiden drin gen de vijanden met kracht op en van drie kanten staan blijkbaar de Duitschers en Bulgaren niet verder dan gemiddeld honderd K.M. van Boecharest. Het is thans ook 'duidelijk, waarom Mackensen uiet verder oprukte tegen de Roemenen en Russen in de Dobroedsja, na den overtocht over den Do- aiau vond hij 't voldoende zich te verzekeren van de spoorwegbrug bij Czernawoda en thans rukt hij verder op naar 't westen, ook naar den kant van de hoofdstad. Wij kun nen er ons dus zeer waarschijnlijk op voor bereiden, dat weldra men groot deel van .Roemenië in handen aer centralen en hun bondgenooten zal vallen, zonder dat daarom echter gezegd ban worden, dat het een ge heel overwonnen land is evenals Servië. Het Roemsensche leger, schoon gedund, zal nog meetellen. Het trekt waarschijnlijk terug, in het westen vau Wallachije, aan de Alt, Wordt de tegenstand van de Roemeensche 'jroepenmacht reeds slapper, maar het (Naar het Fransch Een aanzienlijke menigte volks bad zich ver zameld voor clo deur van bet- groote huis, waar van ik u gesproken heb, op eenige schreden vfslands van ruijn buitenplaatsje. Ik begaf tny er ook heen". ,,Dc. dokter!..."! riep men; „kom vlug, dok ter". „Wat is er gebeurd? Een ongeluk?" „Eeu misdaad,, mijnheer!... een moord!'? „De arme dame'" „Alle twee!" „Men beeft alles geplunderd". „Hij is door het venster hinnengekomen" Allen spraken tegelijk; het rechte kon ik inist te weten komen. Ik stootte vlug de deur open en trad binnen. In het benedenhwis. scheen niets aan te duiden dat er een ernstig voorval ihed plaats gehad. De meubelen bevonden zich in de grootste órde. Ik begaf mij naar de eerste verdieping en trad een kamer binnen, waar mij een vreemd (schouwspel wachtte. Aan liet voeteneinde i-an heb bed lag een oude vrouw uitgestrekt, de heide armen uit gestoken, het hoofd gekeerd nuar dc deur, waardoor ik was binnen gekomen. Aan mijn linkerhand lag eep andere vrouw, eveneens bejaard, de dienstbode van de eerste, te oordeelen naar liaar kleercn, te baden in haar bloed. Zij lag met- de voeten in mijn rich ting. het hoofd raar den muur gokeerd, een ihand onder haar lichaam, de andere tegen dea gnuur gelegd. Eenige omgeworpen meubel eu wezen op een [worsteling, die had plaats gehad. fteoj»end$ laden schenen doorzocht te zijn. blijft bestaan en zal zich verder naar 't oos ten en 't noorden vereenigen met de Rus sen en in de bergen en passen van Moldavië opnieuw den strijd aanbinden. Daar is het terrein tot op zekere'Sioogte weer gunstiger voor de verdediging en misschien zullen di centralen zich tevreden stellen met het dan veroverde deel van Roemenië en op de nieu we linie geen krachtig offensief beginnen. Doch ook dan telt Roemenië nauwelijks meer ine© in deu strijd, en in elk geval is het meedoen van dezen Balkanstaat aan den oorlog geheel anders uitgeloopen, dan men gedacht hadhet is gedijd tot een grcote zegepraal voor de centralen. Iu 't Zuiden van den Balkan, in Mace donië, ziju de geallieerden de aanvallers nog en aii komen -'s vooruit, vooral ten noor den van Monastir. Maar de aanval is hier uiet zoo krachtig en de vorderingen zijn niet zoo groot, dat zij van invloed kunnen zijn op de oorlogvoering in Roemenië. Boven dien, de Duitschers hebben reeds versterkin gen gezonden nam: dit front, straks komen ook Bulgaarsche troepen vrij in Roemenië, eu kunnen die in Zuid-Servië optreden, - het lijkt er nog heel weinig op, dat de Ser viërs en hun bondgenooten ooit de hoofdstad Belgrado zullen bereiken. yan de andere fronten is eigenlijk in 't geheel geen nieuws te vermelden. In 't Wes ten wordt gevochten, o.a. aan de Ancre, maar het is vooral het geschutvuur, dat hier aan 't woord is. Het belangrijkste, of al thans belangwekkendste in 't Westen, is een nieuwe luchtaanval der Duitschers op de Engelsche kust en ook op Londen. Ver scheidene marine-luchtschepen hebben op verschillende plaatsen bommen neergewor pen, die volgens de Engelsche berichten wei nig schade veroorzaakten. Een of twee Zeppelins zijn op den terugtocht neerge ploft, brandende, en vergaan. Het Duit-sche bericht meldt, dat een der luchtschepen niet terugkeerde en dus verloren moet wor den geacht, in de Engelsche telegrammen lezen we daarentegen van twee, die vergaan zijn. De toestand in Griekenland is oog altijd heel weinig duidelijk. Thans moet men haast gelooven, volgens uitlatingen der Engelsche regeering in het Lagerhuis, dat de Entente er niet aan denkt om het stuk Griekenland, waarover de koning nog regeert, tè dwingen ook iu den oorlog te gaan. Geheel zeker is dit echter op den duur nog niet; voorloopig schijnt men zich echter tevreden te stellen met de hulp der aanhangers van Yenizelos. In elk geval zullen we denkelijk spoedig ook Grieken zien mede vechten aan het Mace- 1 donische front. Of er daardoor aan dit front j Twee mannen hepen te midden hiervan voor zichtig rond, alles nauwkeurig nagaand en tot in de kleinste bijzonderheden opteekenend. Het waren de commissaris van politie, ver gezeld van een ambtenaar van den openbaren veiligheidsdienst. Zijt gij een dokter, mijnheer?" vroeg de commissaris mij. En op mijn bevestigend antwoord vervolgde h'j „Doe uw plicht. Wees zoo goed deze heide lichamen te onderzoeken en er uw rapport over op te stellen". Ik hief de beide vrouwen op. De oudste, de meesteres, had twee messteken in dc borst gekregendo eorste van boven naar onder, de tweede in horizontale richting. Bei den waren dood. Ik bemerkte geen ontvel'ingen aan de handen. Er had dus geen worsteling plaats gehad tusschen de- oude dame en haren moordenaar. Vervolgens onderzocht ik de dienstbode. Zij had een messteek dwars door de hals bekomen. De hoofdslagaderen waren doorgesneden. Op andere plaatsen van het lichaam ontdekte ik eenige sneden of weinig beteekenende wonden, blijkbaar zonder opzet om te dooden toege bracht. Gelijk gezegd waren heiden doodeu wel vermoord, daaraan viel niet to twijfelen. Dc maakte mijn opmerkingen in tegenwoordigheid vaax den commissaris. Het rapport'werd opge steld en ik omlerteokende. Onder het schrijven keek ik met aandacht de gansche kamer door eu de wijze, waarop de meubelen geplaatst waren. Do kleinste bij zonderheden werden grondig door mij opge nomen. Bij de woorden van den commissaris: „Laat ons heengaan mijnbeer. Wij bebben nu genoeg gezien", verliet ik bet vertrek. Ik begaf mij door de menigte op straat en trad wijn hui? weer bimj.ea^rf^^naangenaam groote verandering zal komen? Zeer waar schijnlijk lijkt dit nog niet. ENGELAND. Luchtaanval op Engeland. Twee Zeppelins neergeschoten. LONDEN. Vijandelijke luchtschepen kruisten DiuEdiagnaclit boven de noordoost kust en wierpen bommen op verschillend© plaatsen in de noordelijke graafschappen. Er wordt nog geen' melding gemaakt van ongelukken of aangerichte schade. LONDEN. Officieel. Twee Zeppelins ziju gedurende fien raid van Dinsdagnacht neer geschoten. LONDEN. Officieel. Een aantal- vijan delijk© luchtschepen, naderde de noord oostkust van Engeland tusschen 11 en 12 uur in den nacht van Maandag op Dinsdag. Bommen werden geworpen op verschillende plaatsen in Yorkshire en Durham, maar de schade was gering. Eén der luchtschepen werd aangevallen door een aeroplane van het Royal Flying Corps en is brandende in zee gestort, voor Durham. Een ander luchtschip vloog in het noor den van de Midlands, 'en wierp bommen op verschillende jïlaatseu. Op de terugreis van den tocht werd het luchtschip herhaaldelijk aangevallen door aeroplanes van het vlieg- corps en met afweerkauonnen beschoten. Het schijnt, dat het beschadigd werd want het laatste deel van den tocht werd zeer lang zaam gemaakt; het sehip was niet in staat vóór het aanbreken van den dag de kust te bereiken. Nabij Norfolk slaagde de beman ning er klaarblijkelijk in de noodige herstel lingen te doen; het ging in oostelijke rich ting, met groote snelheid, op een hoogte van 8.000 voet, toen het, negen mijlen van de kust-, werd aangevallen door de vliegtuigen van den marineluchtdienst en een gewapen- den trawler, en brandende neerviel. Er zijn nog geen afdoende rapporten over de aangerichte schade ontvangen, maar men meent-, dat deze onbeteekenend is LONDEN. (Officieel.) Volgens de laatste berichten is door den Zeppelin-aanval slechts zeer geringe schade aangedicht, ofschoon er meer dan 100 bommen werden geworpen. Een vrouw stierf van den .ichrik, vijf man nen, zeven vroxvwen en vier kinderen werden gewond en 35 huizen werden beschadigd. Er is geen militaire schade van cenig belang aangericht. LONDEN. Het luchtschip, dat aan de kust van Durham omlaag is geschoten, werd het eerst gezien toen het tegen middernacht naderde. Nog geen vijf minuten later was het reeds gtroffen door het vuur der kanon nen. De vlammen van het brandende lucht schip waren op 30 mijl af stands nog te zien. Kort nadat fiet schip getroffen was,, zag men dat het doorbrak. De beide deelen en de bemanning vielen in zee. Het tweede luchtschip, dat aan de kust van Norfolk naar beneden werd geschoten, werd het eerst gezien te 5 uur 45 in den ochtend, terwijl het zich langzaam op groote hoogte voortbewoog. Tien minuten daarna, toen aeroplanes het schip hadden bereikt, dat verscheiden mijlen van de kust af was, zag men het iu het midden doorbuigen en als een steen in zee neervallen. Dit schip had ongeveer een dozijn bommen geworpen op een klein oppervlak in het noorden van de Midlands, waardoor echter geen ernstige schade werd aangericht. In de plaats, waar de meeste bommen neervielen, gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Voor zoover nagegaan kan worden is het derde luchtschip aan de noordoostkust ge zien. Er is echter nog weinig bepaalds be kend daaromtrent. Merkwaardig is hoe snel de vlammen van het eene einde van het luchtschip naar het andere oversloegen, zoodra het schip ge raakt was. Bijna onmiddellijk nadat de eerste granaat getroffen had, zag men een vuurgloed aan het einde van het lucht- schip, die zich verspreidde tot het geheele omhulsel één vuurmassa was. In beide ge vallen ging het ongeveer precies op dezelfde wijze. gestemd, dat ik besloot &nige dagen te Parijs door to gaan brengen om mijn gedachten een andere richting te geven. Daar was het, dat ik bij het lezen van een courant hot volgende berichtje ontmoette: „Een vreeselijko misdaad heeft eenige dagen geloden de zoo vreedzame bevolking van Saint- Cloud in rep en roer gebracht. Mejuffrour de G twee en zeventig jaar oud, en haar dienstmeisje, de ongehuwde B... zijn in hun woning vermoord gevonden. Wij hebben ons op de hoogte gesteld van dit be treurenswaardige feit, da-t aan hebzucht wordt toegeschreven, aangezien de Woord door dief stal is gevolgd. Wij vernemen heden, dat de bedrijver dezer dubbele moord zich in handen der justitie bevindt. Het is een zekere Loiseau, een kortelings weer losgelaten boef, tal van feiten getuigen tegen hem. Als zijn mis daad bewezen is, zal hij, wij twijfelen er niet aan, moeten boeten voor het bloed, dat hij vergoten heeft". III. De acht dagen, die ik to Parijs zou door brengen, waren reeds lang achter den rug. Ik was nog altijd niet te Saint-Cloud terugge keerd. Het kostte mij moeite naar mijn buiten- verbl f terng te gaan. Zoo ging de tijd voorbij en do winter stond voor de deur. Ik gaf aan een notaris opdracht om alles te verkoopen. Daarop vestigde ik mij geregeld to Parijs voor de praktijk. Ik zal xi niet lastig vallen met over al mijn werk, mijn worstelen, mijn teleurstellingen en mijn komend succes te spreken. Hei is de geschiedenis, zooals iedereen die meemaakt-. Laat het u genoeg zijn u te ver tellen. dat ik in twee jaar wijds, dank zij na tuurlijk ook mijn ijver, maar niet minder mijn goed ge5ternte4 jnij een plaats bad veroverd BERLIJN. (Officieel.) In den nacht van 27 op 28 Nov. wierpen een aantal luchtsche pen met' succes bommen op hoogovens er fabrieksgebouwen in Midden-Engelaad. Op verscheiden plaatöen werden branden waargenomen. Het afweervuur was buitengewoon 6terk. Eén luchtschip viel aa-n dit vuur ten offer; het stortte neder in de buurt van Scarbo rough. Een tweede is niet teruggekeerd, zoodat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. De overige luchtschepen ziju teruggekomen en geland. Nog een luohtaanval, LONDEN. Zes bommen werden Dinsdag ochtend op Londen geworpen door een vijan delijke aeroplane, die op groote hoogte bo ven den mist vloog. Vier personen werden gewond; één dezer, een vrouw, ernstig. De materieele schade is gering. LONDEN. Er werden bij den luchtaanval van Dinsdag negen personen gewond. LONDEN. De „Daily Chron." meldt, dat nauwelijks enkele personen de vijandelijke vliegmachine, die horamen op Londen hoeft geworpen, gezien hebben. Het geluid van de machino was bijn?. niet hoorbaar. Zoo onver wacht was het bombardement bij klaarlichten dag, dat men volgons de berichten eerst dacht aan gasontploffingen.. Een man, dje aan het werk was dicht bij de plaats waar een bom neerviel, zeide, dat. het geluid van de ontploffing klonk als het springen van een antoband en wanneer niet een stuk steen in zijn nabijheid was neergekomen, zou hij hebben doorgewerkt alsof er niets ware ge beurd. Er was zelfs geen schijn van paniek en velen spoedden zich naar do plaats des on- heils om de aangerichte schade te zien, welke, onbeteekenend is, hoofdzakelijk bestaan uit gebroken ruiten en gaten in den grond. De dienstplicht in Australië verworpen. Thans ziju de definitieve cijfers omtrent heb referendum over de dienstpliehtquaestie in Australië bekend geworden. Voor stem den 1,085,000 tegen echter 1.146,000 kie zers. Met een meerderheid van 61000 stem men is de dienstplicht dus verworpen. De regeering heeft nu besloten alle man nen die voor den binuenlandschen dienst in dc kampen zich bevinden weer naar huis te zenden. Er zal nu aan het parlement een nieuw plan van vrijwillige recruteeriug wor den voorgelegd. Volgeus de „Age" zou men den nieuwen oprcèp van vrijwilligers op het stelsel van lord Derby willen baseeren. FriAKKRUK. Va« het Westelijk QoHogèterreln., Het Engelsch-Fransche offensief. LONDEN. Officieel. Sir Douglas Haig seint: Onze linie ten N. van Yperen werd 'Vx den afgeloopen nacht hevig en voortdu- rendtdoor den vijand'beschoten. Onze verliezen zijn gering. Wij brachten ten Z.W. va-il Souchez een mijn tot springen en bezetten den Krater. Drie vijandelijke bomaanvallen tegen den Krater werden afgeslagen. Dultsch vliegtuig neergeschoten. LONDEN. (Officieel-.) De Admirali teit deelt - mede, dat zij bericht heeft ontvangen van den commodore te Duin kerken, dat er Dinsdagnamiddag een vijandelijk vliegtuig werd. neergescho ten, bemand met twee rGmne-officieren, die een kaart- op groeten schaal van Londen bij zich hadden. RUSLAND. Van het Oostelijk coriogsterrein. Het Russische offensief, PETROGRAD. (Berjchfc van den Groo- ten Generalen Staf.) Ten westen van Riga i deden Duitschers ter sterkte van ongeveer twee compagnieën een aanval op Russische j voorgeschoven afdeclingcn; zij werden door j ons vuur teruggeslagen. Ten zuiden van Riga zonden de Duit schers -een gaswolk op de Russen af, het water van de Missa belette echter, dat het gas de loopgraven bereikte. Daarna schoten de Duitschers met granaten, die een tranen wekkend gas verspreidden. in de wereld der beroemdheden en dat ik onder de meest bekende geneesheeren genoemd werd. Er bleef mij nu nog over te trouwen en om te worden, wat men pleegt te noemen een wel gezeten man. Van alle kanten deed men mij aanwijzingen in die richting. Gij weet, wat men hier onder trouwen verstaat! Men huwt, om zoo te zeggen met gesloten oogen, bij re commandatie. Mon weet weinig meer van zijn vrouw op den trouwdag dan op het oogenblik," dat men haar voor de eerste maal leerde ken nen in een of ander sa-lon of .wel in den schouwburg. Ik vleide mij niet met de hoop aan die alge- meene wet te ontkomen, maar tenminste wilde ik er rekening mee houden. Een van mijne bloedverwanten, Madame d'Angis, een geestige vrouw en nog jong. had hierbij mijn volle vertrouwen. ,,Ik heb iets voor u", zpde zij op zekeren dag. „Ik moet trouwen?..." „Mejuffrouw Lesec... Geen mooie naam". „Dat doet.gr niet toe... Is ze jong?" „Achttien jaar". „Mooi?" „Ja en neen". „Geestig?" „Hartelijk. vSi nog meer waard isen zon der dat zou ik u haar niet hebben aanbevolen. Bovendien is zij rijk..." ,,0! je weet-..." „Geld hebben hindert toch uiet?" „Wat is het voor een soort familie?" „Yan onbesproken naam... Papa is bankier. Het is een beste vent, een ronde kerel, die bij elke gelegenheid met de vuist op tafel slaat, maar do goedheid zelf. Hij zal u honderdmaal op een dac: vertellen, dat hij van niets af be gonnen is"_ „Tlt begrijp het". „De moeder is als geschapen voor den vader. In de buurt van het dorp Dwiniatej eii dc rivier Bistrit-za vielen Russische verken ners een vijandelijk© compagnie aan, dre ven haar uiteen en maakten eenige man schappen krijgsgevangen. BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins Leopold van BeierenTen z.w. van Duna- bur? versterkt zich nu en dan het Russische artillerie-vuur. Overigens tusschen de zee en den Dnjestc-r geen bijzondere gebeurtenissen. OOSTENRIJK-HONGAR1JE. Keizer Franz Joseph WIEENEN. Nadat Dinsdagmorgen het lijk van wijlen keizer Franz Joeeph was ingezegend, werd het publiek in de kapel van den Hofburg toege laten, om vs-ii den dooden keizer afscheid te nemen. De kerk is in diepen rouw ge huld. Voor het hoofdaltaar staat op een verhoogïng de met zwart en goud versierde, op eeu tapijt van goudbrokaat rustende lijk kist. Daarvoor liggen de kransen van de naaste familieleden. Aan de wanden hingen talrijke kransen. De aandrang vau het publiek was zeer groot. In eerbiedige stilte trokken de scha ren diep ontroerd langs de kist van den dooden keizer, om hein een laatsten groet te brengen. Ook Woensdag en Donderdag werd het publiek iu de kapel toegelaten. Bij het overbrengen van het lijk van Schönbrunn naar de Hof burgkapel waren aanwezig keizer Karl, keizerin Zita, en de leden van het keizerlijk huis. De inzegening had plaats door den icardinaai-a-artsbisschop van Weenen. ROEFfSENlS De strijd In Roèmenië. SOFIA. Het Douau-le-ger zet- zonder onderbreking zijn opmarsch in Wallachije voort eu heeft nauwe aanraking gekregen met de troepen der bondgenootendie van de Karpafhen ziin afgedaald. De Bulgaarsche troepen hebber., voort- rukkend langs den linkeroever van de Do- nau. een aanval gedaan op Gioergevo en gesteund door de artillerie van het garni zoen van Roestsjoek en Oosteurijksch-Hon- gaarsche monitors, na een verwoed gevecht van 11 uur voorn:tot 4 uur nam. de stad Gioorgevo genomen. De vijandelijke troepen en de inwoners vluchten in p.anischen schrik in de richting van Boecharest. Aan den Donau. stroomafwaarts van Roestsjoek tot Tsjernawoda, artillerie- en infanterie-vuur. Aan het Dobroedsjd-front artillerie-vuur. SERVIË. De strijd in Macedonië. BERLIJN. Officieel. Aau het Macedo nische front hevig vuur tusschen het Pres- ba-mecr en de Yardar-linie. Krachtige aanvallen tusschen Tarnov-a (n.w. van Monastir) en Makova (in den boog van den Vardar) bij Groemischti van Russen, 'Italianen, Franschen en Serviërs, tegen de Duitsch-Bulgaarsche linies; de groote en met zorg ondernomen aanval der Entente-troepen is volkomen mislukt. Dooi de vernietigende werking vau ons artillerie- en infanterie-vuur leed de vijand zware, bloedige verliezen, zonder het geringste succes te behalen. GRIEKENLAND. Griekenland en de Entente, Naar de „Kölnische Zeitung" verneemt is do Grieksohe regeering niet van plan den eisch der Entente tot uitlevering der ge vraagde wapenen toe te staan. STATEN De ambassadeur Gerard. LONDEN. Uit Washington wordt aan de „Daily News" geseind, dat de ambassadeur Gerard aanstaande week naar Berlijn terug keert. Hij zou het laatste woord van Amerika iu zake de duikbootactie piede- nemen. Het heet dat daarna geen wisse ling van nota's meer za! plaats hebben en dat preeident Wilson besloten is zijn drei gement vau ccn verbreking van de diplo matieke bet-rekkingen uit i/> voeren in ge val Duitachlanxl opnieuw zijn beloften aan de Ver. Staten mocht schenden. Engelsch bewakingsvaartuig gezonken. BERLUN. Bij den tocht in den nacht van 27 November wvrd een Engelsch be wakingsvaartuig in den grond geboord; het wah de trawler „Xareval". Dc beman ning maakte deel uit van de Royal Nav3l Reserve. Ds Britannic. LONDEN. De „Times" vernoemt uit Athene, dat de kapitein van ecu in deri Piraeus aangekomen zeilschip, moldt dat hij .bij Zen (Keosj waar de „Bri tannic" ten onder ging twee booten cn wrakhout van het schip zag en oppikte. Dew» overblijfselen van de schipbreuk overhandigd© hij den havenmeester vau ^5ca. Ongeveer 30 andere booten zijn door Franscbe xnijnvegors naar Keraismi gebracht. De verpleegsters die aan boord van de „Bri- tajmic" waren rijn naar MM te Tortrokken. Zij gaat nog al opzichtig gekleed en zij noemt haar echtgenoot „mon ioup" waar iedereen bij is Maar zij meent het in den grond goed en zij zal u wel bevallen. Mijnheer cn mevrouw Lesec brengen tien maanden van bet jaar in de om geving van de Loire door. De rader is raadslid en zeer gezien". „Veel familie?" „Weinig of nier. Het ziju of brave of onbe teekenend© mensckeu. Ik zou het gerust v. a- gcn". Na een dergelijke verzekering kon ik niet anders dan toestemmen. Wij kwamen overeen, dat de eerst© ontmoe ting de volgende week zou_plaats hebben m de Opera-Comique, In geval ik er in toestemde, zou ik na afloop van het stuk. aan hen worden voorgesteld. De dag werd bepaald in een brief, dien ik reeds den volgenden dag ontving. Ik begaf mij naar den schouwburg. Montrouby trad op in les Trois Nicolas. De zaal was schitterend bezet, iedere loge vol dames in prachtige toiletten. Mijn eerste blik gold mejuffrouw Clarisse Lesec. Zij was een groote, jonge brunette van een bijzonder mooien lichaamsbouw. Onze blikken ontmoetten elkaar. Zij sloeg de oogen -zonder verlegenheid neer en liet mij gelegenheid haar te bewonderen. Ik zal u over de mama niet spreken. Zij on derscheidde zich niet van andere vrouwen, dïo nooit bepaald mooi geweest zijn en die oud wor den zonder het te bemerken. Do leeftijd schaadt haar niets. Mevrouw Lesec verslond haar dochter met de oogen. Dat gaf mij een goede opinie over haar. Wat mijnheer Lesec aangaat, h had niets 1 droogs over zicfy dan rijn naam, (vergeef mij de «ndeugende woordspeling) het was een forsch, j Koninklijk bezoek aan Brabant. Uit goede bron verneemt „Het Huisge zin" nader, dat H. M. de Koningin Don derdag eu Vrijdag deze weck in verschillen de plaatsen van oostelijk Noord-Brabant, waar troepen gelegerd zijn, inspectie zal houden. Donderdagochtend omstreeks 10 uur zal de Koningin per trein in Den Bosch arri- veoren. Per auto vertrekt H. M_ naar het naburige Engelen, waar pontonniers eeu brug zullen slaan in hare tegenwoordigheid. Van Engelen begeeft H. M. zich weder om per auto naar de Vughteche heide, waar militaire oefeningen zullen plaats vinden. Vervolgens zal de Koningin een bezoek brengen aan Waalwijk, Kaatsheuvel en Besoijeu. Vrijdag bezoekt H. 51. Helmond en om streken Z. K. H. Prins Hendrik zal vermoedelijk Vrijdag te Helmond de R©ode-Kruis-oele ningen bijwonen. ArtiRsi 192 aanganomen, De Tweede Kamer heeft het onderwijs artikel 192 der grondwet aangenomen met 81 tegen één stem. Uitvaart keizer Franz Joseph. Do plechtige dienst voor do zielerust. van Keizer Franz Joseph van Oosberijk, zal plaats hebben Zaterdag 2 December, des morgens te halfelf uur, ia het kerkgebouw van de H. Ja cobus in de Parkstraat, te 's-Gravenhago. H.M. de Koningin zal zich bij dien dienst doen vertegenwoordigen door den luitenant- generaal Graaf Ihimoncca.tr, adjudam-gr-neraal en chef van hei militaire huis van H. M. Z. K. JEI. do Prins zal worden vertegenwoor digd door zijnen adjudant, den Ie luitenant jhr. Backer. Beperking spoorwegverkeer. Ntear wij vernemen is, behah-e de op 27 November ingevoerde beperking van het reizi gersverkeer op de spoorwegen, binnenkort een nog nadere beperking van dat verkeer t© ver wachten. Onlusten fn Ojambi. Onze correspondent t© Soerabaja seinde ons d.d. 24 dezer (blijkbaar vertraagd): De officier bel art met het bestuur te Saro- langoen seinde, dat eene patrouille onder den len luitenant W. A. Grashuis de schuil plaats van den opstandigen Rio Depati van Sidoeng overviel. Deze ontsnapte, maar zijn vrouw, twee schoondochters en kinde ren, benevens volgelingen werden in hechte nis genomen. corpulent man, ?.l ©enigszins kaalhoofdig en wiens hoogrood gezicht de welvoldane uitdruk king had van een rijk man, wiens hoogste ~er- lariggn het was, rijk te worden ©n er daarna zijn grootste eer in stelt, j Voorts droeg hij diamanten overhemdknoo- I pen cn een reusachtig© horlogeketting mot I allerlei versierselen. Ik zag hem herhaaldelijk- met open mond lachen. Dit bezorgde mc zelfs een soort van prikkel baarheid, die ik m© haastte te overwinnen. Mocht ik de rust verstoren van dien brar man, die zoo gelukkig was? Zijn breed© lach was het bewijs van de ge rustheid van zijn geweten en d© soliditeit van zijn gezondheid. Alles scheen mij zoo gunstig mogelijk en ik stemde er gaarne in toe, mij te laten voorstel len. Men ontving mij met open armen. Het scheelde maar weinig, of mijnheer Lesec noemde mij reeds zijn schoonzoon. Men had mij niet bedrogen; gedurende het kwartier, dat de kennismaking duurde, spras hij mij wel tien m--1 van het fortuin, dat hij zichzelf verworven had. Hij was naar Parijs gekomen op .."en schoen en een slof" zooals het altijd heet. jiij had zich zelf geschapen! Daarna be<*on hij n-''u,ir!iik over mijn werkkring te spreken en wijdde met geestdrift uit over mijn succes. Bij iedere loftuiting kwam natuurlijk een vuistslag Wij scheidden als de beate vrienden ter we reld Den volgenden dag zou ik bij hem a in ce re n rue de la C2iau5sée-d'Aniin. „Kern vooral wat vroegl" riep hij me voor den laatsten keer na. Niettegenstaande ziin aandringen «.wam K eerst tegen zes uur hij hem. (Wordt vsrtólgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1