1916 No. Orgaan Vrijdag 17 November en Vloot. voor Leger Onder redactie van D. MANASSEN. Valsriosstraai 100, Amsterdam. Het bevel vanJtoning lacob. JiISL)ACTUS IS.N* AUAUN1ST RATI IS VALERIUSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VlSRSCIir.INT DRIEMAAL PER WISISK. LOSSE NUMMERS VOQR MI LLTAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL Voor Advertentiön wefide rnen rich tot onzo Administratie, Valeriosatraut 109 Amsterdam. Prjjs ^er Advvrtentk'n per regol ÜO cent. Voor Ingezonden Mede. deePngea op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bjj abonnement redactie. DERDE JAARGANG. Hier zie? tvij een afdeeling Engelscbe troepen, die gereed staan om een aan val te doen op de Duitscliers Zij zijn uit hun loopgraven gekomen en wachten op het bevel om voorwaarts te stormen. De Engelsche kanonnen zijn intusschen nog aan het werk en over de hoofden der.aanvallers heen vliegen de granaten fluitend door da lucht. Op den achtergrond zien we vaag de Engelsche pribkeldraadvers'peringen. )Ul Uien name nota van het nieuwe adres van de Redacüe en Admini stratie van „De Soidatencourant": OUDE COURANTEN. V/Ie overgebleven exemplaren van de „Solda- tanoourant" voor onzen navraagdienst terug wH z&rilen, wordt baleafd verzocht cilt FRANCO v to willen doen. Met drie stuks tegelijk gaat dat portvrij aio drukwerk on anders franco per post- pakketdienst of spoor. Mot vracht belaste zendingen worden door onze administratie niet aangenomon. Ons Volk en ons Leger. Gelukkig zien wij den laatsten tijd steeds meer en meer de belangstelling voor ons leger toenemen. Meer en meer wordt de ken nis van tal van militaire toestanden eh za ken een algemeen eigendom. Helaas echter moeten wij bekennen,-dat wij in dit opzicht nog bij lange na niet be reikt hebben wat wij noodzakelijk achten als voorwaarde voor een goed leger met eon gozo.nden goest en daarmede »ook voor ons vaderland, waarvan dat leger toch een der levensfactoren is. Wel weten wij, dat door ijverige, met warme vaderlandsliefde beziel de menschen ontzettend veel gedaan wordt om de toewijding aan en belangstelling in ons legor bij de burgerij aan te wakkeren. De vereeniging Ons Legerdie dit doel tot haar richtsnoer gekozen heeft, zij daarom steeds van otize hulde en medewerking ver zekerd. Maar. wij zijn nog lang niet aan het beoogde doel! Soldaten, gij zijt de mannen, die hierbij zoo enorm veel vruchtdragend zaad kunt uit strooien, waarvan gij den oogst immers zelf zult plukken. Door uw woorden, door uw daden moet ons volk leeren mede te leven en mede te voelen met zijn leger. Door u moet het overtuigd worden van al het goede, wat er in zit, van het feit dat uwo belangen J)e jonge baron van Gilkersholm zag er ont daan uit. Waarschijnlijk zou men denken, dat daar weinig reden voor was. Hij was erfgenaam van een van do rijkste en voorspoedigste landgoe deren in Schotland.-. Hij was aan den vóóravond van zijn een-en-twintigsten verjaardag, en. een keur van adellijke families was beneden in de groote. zaal vorzameld om hem oor te bewijzen. De -waarheid echter was dat zoo juist het familiegeneim voor hem ontsluierd was. Want zooals alle oude Schotsche huizen, hadden ook de Gilchrists van Gilkershohn linn familie-geheim,, dat slechts geweten werd door het hoofd des huizes en den notaris van do familie, en de erfgenaam werd eerst op den vóóravond van zijn eeu-en-twintigstcn verjaar dag daaromtrent'ingelicht. 't Publick was natuurlijk zeer nieuwsgierig naar een dergelijk geheim, maar 't was toch niet uitgelekt. Wel had men opgemerkt, dat allo jeugdige erfgenamen, zoodra het geheim hun geopenbaard was, hals over kop in 't huwe lijk traden, hoezeer zij zich daar soms vroeger tegen hadden verklaard, en uit dit feit had' men de vreemde legende gesponnen, die om trent Gilkersholm in omloop was. Eens, zoo luidde het verhaal, was een van do lairds" van Gilkersholm een ongemeen trotsch man, en diens zoon had oen schaapher- dersdothter Hef, die hij op zijn eenentwintig- sten verjaardag tot zijn bruid wilde maken. Wat! Wil je ons huis onteerenl? riep de vertoornde vader,toen hij or van hoorde, en zóó hevig was do slag, dien hij in woede zijn zoon gaf, dat deze onmiddellijk dood was. Do echaapherderadochter werd krankzinnig van verdriet. Maar in haar ellende zwoer zij een duren eed: Gij trotscho grijsaard, ik zweer u, dab ik éón vap de orfgenamon van Gilkersholm op zijn esnentwintigsten verjaardag zal huwon, al moet ik ook wachten tot den dag des oor- 1 deels. En jboo zit dan volgens 't verhaal, in een geheime kamer van Gilkersholm, do schaap-j herdersdochter, en wacht, eouw na eeuw, tot- i dat een jonge baron haar op zijn eenentwin- tigflten verjaardag tob zijn vrouw zal maken, j Mma* oóó afschuwelijk en terugatoafcend is de naar kracht en macht door uwe meerderen bevorderd worden. Gij moet het zijn, die thuis met verlof zijnde, de uwen weet te overtuigen, dat do belangstelling van de burgerij in ons leger, d. i. het medeleven met de dienstbelangen van den soldaat, noo- dig is om in dat leger een frisschen, opge- wekten geest te- handhaven. Wij militairen moeten allen weten, dat de burgerij voelt, dat wij eeii deel uit haar midden vormen, dat wij in tijden van oorlog a-ls een onverbreekbare muur sullen staan tusschen haar en de vijandelijke legerdrom men. Met die wetenschap toegerust, zullen wij allen dan ook met meer plichtsbesef, met meer toewijding onze dagelijksche taak, de voorbereiding voor tijden van gevaar, kunnen vervullen. Nogmaals, soldaten,gij zijt het zelf, die het allermeest kunt bijdragen tot het berei ken dezer idealen. Maar ,,hoe" zult gij vra gen. Wel dcc..in de allereerste plaats den dienst nu eens niet door een zwarten bril, maar door een kriftalhelderen te bekijken, door niet te zoeken naar een. enkel duister punt -- maar de groote lichtplekken te zien. Gij.zul't toch wel begrijpen, dat in een zoo on zettend groot samenstel als ons leger is, met den besten wil van de wereld niet olies goed kan zijn maar er is zooveel te waar- deeren en te prijzen dat het u niet moéilijb kan vallen dit te vinden. Kom, laten wij u een eenvoudiger recept voorschrijven: „Kanker niet"-. Leer begrij pen dat wat men van u vraagt eene nood zakelijkheid is. Leer belangstellen in uwen arbeid. Wij weten wel, dat liet erg mensche- lijk is te verlangen naar het einde van eene oefening, dat gij liever zijt ingedeeld bij een reserve, die rust, dan Ipij eene groote pa trouille-maar tracht dit te veranderen. Probeer al uwe aandacht en die uwer ka meraden samen te trekken op de Stefening, dan zult gij zeker opgewekter in deiïazerne komen en ook opgewekter met verlof gaan. De toon, waaro.p gij thuis vertelt van uw dienst, getuigt dan van meer waardeering, is vroolijlcer, en ziet, dan is ook het zaad, waar over wij in 't begin spraken, reeds gezaaid. Wees gerust, het groeit vanzelf eh de oogst komt ongemerkt in uwe handen. Die oogst zal zijn een samengaan van Leger en Volk, een oogst, dien wij zoo ontzettend noodig hebben, omdat onzehoogste belangen er mede gemoeid zijn. cons mooie sckaapherdersdoeliLer nu geworden, dat elke jonge baron, die haar zag, in doods angst het eerste'het beste meisje trouwde, om aan haar te ontsnappen. Onze beid nu wa-s de kamer van zijn vader binnengestapt met een jolig gezicht, benieuwd naar'do plechtige onthulling. Zijn vader, een knappe, Schotsche edelman, zat aan de tafel naast den notaris. 't Spijt me, Norman, zei de oude heer, dat ik je even weg moest roepen uit den VTooIijken kring, maar zooals je weet is het oogenblik gekomen, waarop je het. familie geheim kennen moet. Je hebt waarschijnlijk al eenige van de vreemde verhalen, die om trent Gilkersholm in omloop zijn, gehoord. Evenwel is in die alle een grond van waarheid. Hemel, vader, u wilt toch niet zeggen dat cr hier wezenlijk ergens een oude heks op gesloten zit2 Neenlachte zijn vader. Maar de zaak is deze, Norman. Sedert onheugelijke tijden bewonen de Giisehrits, nu al Gilkerholm. Maar tijdens de regeering van koning Jacob IV, aan 't einde der vijftiende eeuw, ontstonden er twisten omtrent de opvolging, doordat enkele der toenmalige lairds" ongehuwd stierven. Deze twisten verveelden den koning zoodanig, dat hij een wet gaf„dat de „laird" een go- huwd man moest zijn. En als de erfgenaam op rijn eenentwintigste jdar nog geen vrouw- heeft, dan zal hij op dien dag het eerste meisje nemen, dat hij ziet, 't zij dat rij ledlijk of mooi zij." Wat! riep Norman ontsteld. Ja, Norman, zei zijn vader, de vrouw 'ie je het eerste na middernacht zult ont moeten, moet je bruid worden, als je tenmin ste niet vóór dien tijd een andero keus doet. Maar vader, is een dersreljike dwaze in stelling van een reeds eeuwen begraven koning nü nog van kracht? Dat kan toch niet, notaris? Meneer Norman, antwoorddo de laatste, die bepaling is hekaas tot den" huldigen dag geheel wetskrachtig gebleven. Nu danl riep Norman boos, *lan vind ik, dat u me tenminste tijdig van die absur de wet op de hoogte had moeten brengen. Dat zou ik ook zeker gedaan hebben, mijn jongen, zei zijn vader vriendelijk, want ik weet'te goed, welk een stap van beteekenis een huwelijk in 't leven van een jongen man is. Maar 'b is tevens beschreven, dat we niet vóór den avond voor zijn eenentwintigste!» verjaar Nog een enkele waarschuwing: Kr groeit kaf tusschen hetgeen door ons gezaaid ia! Dat kaf moet met alle kracht door ons uit geroeid worden. Maar gij wilt weten .wat dat voor kaf is? Dit kaf heet „laster" en wij vinden het nog steeds in enkele couran ten en tijdschriften, die er bepaald werk van maken om allerlei takken van dienst van ons leger af te breken en zwart te maken voor het oog van de groote menigte. Zelden of nooit vinden wij daarbij eens een opbou wend woord of een welwillende beschouwing. De meesten onder ons hebben wel eens on dervonden wat een verlammende gevolgen het op ons heeft geen enkelen keer $en pluim of goedkeuring te ontvangen, maar steeds gewezen te worden op kleine fouten of on-' •willekeurige tekortkomingen. Dezelfde in vloed zal ons Leger ondervinden van boven bedoelde kritieken. Laat ons daartegen ge zamenlijk optrekken door zelf in onze ge sprekken datgene naar boven te halen wat goed is en waardeering verdient. Daarmede dienen wij ieder* voor ons zelf niet alleen een legerbelang, maar ook een volksbelang. Ons Volk moet en zal er van overtuigd worden, dat het in ons leger maar niet zoo zoo is, maar dat daarin waait een geest van opgewekt'plichtsbesef en trouw aan Konin gin en Vaderland. P. W. PIETERS, Eerste-Luitenant der Huzaren. Ge toestand in den reuzenstrijd. A ail het. Sommefront is eens weer zeer Imrrt nekiug gestreden en iiiet inderdaad belangrijke resultaten ten gunste van de geallieerden, zon der dat, laten we dit er dadelijk bijvoegen, het Westerfronfc er belangrijk door is gewij zigd. Tun eeu doorbraak is nog geen sprake, ofschoon de strijd aan de. Jjinme nu meer dan vier maanden duurt. Maar or waren er, die dachten, dat het offen sief er doodliep en (ht er tegen den Vinter niets belangrijks meer zou voorvallen. Die zoo dachten, blijken nu zich vergist te hebben. De Franschen bij Sailliscl. maar vooral de Engel- sc-lien aan de Ancre hebben vorderingen van beteekenis gemaakt. Wij behoeven daarvoor niei de Engelscbe staf berichten to lezen, ook de Duit sche geven het toe. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de Duitscliers uit Bèaumont leHamel en St. Pierre Divion met de aansluitende stel lingen werden verdreven. Zelfs deelt dit tele gram mee,dat de gevechten daar ook aan de Duitschefs zware verliezen kostten. Wat zij ech ter niet zeggen, is, dat de Engclselien aan de Ancre een groot aantal krijgsgevangenen maak ten het Engelsche bericht meldt, dat er reeds meer dan vijf duizend binneninvamen en dat de strijd nog voortduurde. Deze overwinning der Engekchen, men mag er dien-naam aan geven, aan do Ancre heeft overeenkomst met,die der Franschen bij Douaumont. Het lijkt er op, dab de Duitscliers hier eenigszins verrast, in elk geval,'dat de Engelschen met groote troepenmachten op een betrekkelijk zwak punt zijn gestooten. Bij liet reusachtige front, waaraan Duitscho troepen staan: in 't Oosten, in 't Westen, in Zeven burgen, in Roemenië en zelfs in Macedonië, is heb geen wonder, dat zij moeite hebben alle punten met een troepenmacht te bezetten, die tegen eiken aanval, voor clko verrassing be stand is. Het Duitsche leger is, vooral thans onder von Hindenburg, in voortdurende 'bewe ging. Er gaan troepen van Verdun naar de Somme, maar ook van 't Oosten naar 't Wes ten, van de Russische grens naar Zevenburgen of de Dobroedsja. Daarvoor zijn ontzaggelijke legers üoodig, en de opmerking is gemaakt, dat von Hindenburg steeds meer tracht zijn man nen te vervangen door mitrailleurs. Overal aan het Duitscho front vindt men tallooze van deze oorlogswapens en heb schijnt daardoor mogelijk om hier zeer felle aanvallen af te weren, ginds zelfs hevige aanvallen te doon, die den vijand te dag. den erfgenaam in mogen lichten. Kom, meneer Norman, bemoedigde de notaris, in uw geheeïe familie is van geen ongel'ukldg huwelijk sprake. De web heeft den uwen geen ongeluk gebracht. Maar Norman verliet zeer ontstemd de kamer. Hij had geen lust, dadelijk weer in de drnkto van de balzaal to komen. En hij ver' stopte zich in een kleine kamer, waar hij. onge zien door de anderen, over-zijn moeilijkheden na koil denken. Daar zit ik nu aan den grond, mompelde .Als ik niet 't eerste meisje truow, dat ik na. middernacht zie, dan verlies ik naar alle waarschijnlijkheid Gilkersholm. En als ik met een van die schapen trouw, (hij keek min achtend naar do balzaal) dan verlies ik Gwen dolen. Hier was dus 't geheim van den jongen erf genaam. Gwendolen was een heel mooie en bekoorlijke weduwe van om en bij de dertig, veel ouder 'lan Norman dus, en hij was geheel onder den indruk van haar koninklijke schoonheid en be minnelijke gratie. Hij werd smoorlijk verliefd op haar, en zijn enthousiasme amuseerde mevrouw do Lisle, En waar zij er van hield ge amuseerd te worden, had zij hem niet ontmoe digd. Wacht maar tot ik een-en-twintig ben, kon hij hartstochtelijk uitroepen, dan zal ik je voor de lieelo wereld de mijne noemen. Gwendolen glimlachte dan. Natuurlijk was Norman van plan geweest zijn vader en moeder alles van haar te vertellen, maar... maar... waarom zien ouders er altijd zoo ontoegankelijk uit, als je met dergelijke mededeëlingen be ginnen wilt? En zoo had hij zijn liefdesgeheim nog steeds stil gehouden, en nu was Gwendolen in 't Zuiden van Engeland. en hij, hij was gedoemd om onmiddellijk een keus te. doen!... Was ooit een sterveling in eeu treuriger dilem ma.?... Hij keek weer naar de zaal, waar 'l gecostumeerde bal zijn gang ging. Ik zou wel 's willeu weten, hoeveel van die meisjes me toch, haar lieve blikjes zouden geven als ik arm was, dacht hij bitter... Zijn toestand maakte hem cynisch. O, daar is Mysiemompelde hij 't volgend oogonblik, toen een jong meisje met vroolijko oogen voorbij danste. Dat frischt je op, als je er eens den ziet, die tenminste niet hier is om mij in haar netten te rug doen deinzen. zooals de Roemenen maar al to wel hebben ervaren. Maar èn bij Douau mont én aan de Ancro nu, zoowel als op ver schillende andere punten is gebleken, dat dit stelsel ook zijn gevaren heeft, ca dat Duitsgji- hmd moet doorgaan met zijn geweldige troepen verplaatsingen. Zoo zullen er nu van elders wel weer naar de Somme gaan, van Roemenië bijv. en een zegepraal in het Westen, al brengt zij ook geenszuia een beslissing, kan zoodoende tengevolge hebben, dut andere bedreigde pun ten der geallieerden of hun tegenstanders wor den ontlast. De Frauschen hebben liet in dc laatste dagen rustiger gehad nan het Sommefront; bun tele grammen gewagen zelfs van betrekkelijke kalmte. Dit neemt echter niet weg, dat er krachtige artilleriegevechten plaats hadden, bo- halve" bij Sailly Sailliscl'bij Pressoir, Biaches en La Maisonnette. Ook bij Verdun werd ge streden, bij Douaumont en Vaux nam het ge schutvuur in hevigheid toe. Aan 't voorgoed^ betrekken der winterkwartieren denkt men dus bier ook nog niet. Trouwens nog nergens. Op alle fronten wordt met groote hardnekkigheid de strijd voortge zet, al zij het dan niet altijd met belangrijk resultaat aan de eene of andere zijde. Van het Italiaansche front hoorden we in den laatsten tijd al heel weinigniet veel meer dan een bui tengewone actie der Öostonrijksche vliegers, die op verschillende Italiaansche plaats mi bom men wierpen, volgens eigen zeggen met groot succes, volgens de Italiaansche berichten waren er slachtoffers noch schade. Overigens in Trente, aan de Tircolsche grens, vooral artillerie-actie en op het Karstplateau enkele infanterie-ge- veehten, waardoor kleine bochten in de linie wertjen glad gestreken. Bijna evon kalm is de strijd in de laatste da gen aan het Oosterfront. De berichten vandaar worden korter en spreken van weinig meer dan van schermutselingen. In Zevenburgen hebben de centralen eenige vorderingen gemaakt in het 01 (dalRussische en Roemeensche berichten geven dit toe en de Oostenrijksche sproken van eeu 1600 krijgsgevangenen. Bij Tölyges moesten de Russen verscheidene hoogten ont ruimen. Bit den Balkan geen nieuws, noch uit de Dobroedsja noch van het Macedonische front. In de reeds# besproken gevechten van 10 tot 12 November hebben do Franschen in Mace donië, naar hun berichten meededen, bij de 1500 gevangenen en 25 kanonnen en veel ander oorlogsmateriaal in handen gekregen. Maar van de laatste dagen wordt alleen van zwak artille rievuur cn van schermutselingen van patrouil les gewaagd. Lu' Duitschland wil men blijkbaar „burger lijke dienstplicht" invoeren. Dat wil zeggen, dat zij, die niet naar 't front gaan, gedwongen zullen worden toch mee te werken aan de be hoeften van den oorlog binnenlands. Vooral natuurlijk aan do ammunitiefabrieken, maar ook op allerlei ander gebied. Er moeten in deze dagen geen leegloopers meer zijn, geen rente niers,- die nog kunnen werken, moeten rustig van hun geld leven, geen gepensioneerden, ten zij heel ouden, hun geld in vadsigheid verteren. Hoe men dat zal inrichten, staat nog niet vast, zal de Rijksdag er over bijeenkomen. .Men zal eerst een beroep doen op vrijwilligere voor medewerking vooralle mogelijke diensten, maar bijzonder groob schijnt bet vertrouwen op de algemeene offervaardigheid niet te zijn, want mcu spreekt van ..dienstdwang". Het ge brek aan arbeidskrachten moet in Duitschland dan ook nijpend zijn en zou ook do aanleiding wezen voor het wegvoeren van Belcrische arbei ders naar 't binnenland van Duitschland. Hoe de burgerlijke dienstplicht zal worden ingericht is nog niet duidelijk, zooals we zeiden, wel schij nen de vrouwen er buiten te zullen vallen. DUITSCHLAND. Burgerlijke dienstplicht, BERLIJN. De ,,Berl. Zeit. am Mittag" schrijft: ,,De Boudsraa-d zal dezer dagen een voorstel te behandelen krijgen, bij hetwelk in aansluiting aan het denkbeeld van mili tairen dienstplicht een verplichting tot ar beid in openbaren dienst zal worden vastge steld voor allen, die niet reeds op grond v^n den weerplicht tot dergelijke diensten opge roepen werden. Mysie Henderson was de dochter van den deftigen, ouden, dominee van Gilkersholm, en de trouwe"- bezoekster van Elsie, Norman's mooie maar gebrekkige zuster, die geen dag bui- ten_ 't opwekkende gezelschap van Mysie kon. Norman kreeg een inval. Als ik dat eens probeerde! dacht hij en voor 't eerst sinds 't gewichtige onderhoud 'kreeg zijn gezicht een vroolijker uitdrukking. Hij begaf zich tusschen 't gewemel van 'b bal: en al de mamas keken in spanning naar den jongen man, die nu 't geheim kende, en gaven heimelijkewenken aan haar dochters; immers: nil zou de erfgenaam zijn bruid kie zen! 't Is mijn beurt, Mysie! zei hij. Maar ik ben wat moe om te dansen. Laten we 't uitzitten, goed?... En eer zij recht wist wat er gebeurde, was zij met- hem alleen in een aangrenzende kamer. Wat is er, Norman? vr< -g Mysie, die met vrouwelijke intuïtie- begreep, dat 'er bizonders was. Ik zit in een vreeselijk moeilijk parket, zei bij somber, en ik wou jou vragen, me te helpen. Is het....? begon zij. Jawel, viel hij in de rede, dat ellendige geheim. Ik kan je de bizonderheden niet ver tellen, maar ik moet hedenavond nog een vrouw kiezen. Heusch? Ja, Mysie, en 't ergste is, dat de vrouw, die ik liefheb niet hier is ,maar in Engeland. Mysie werd iets blecker, maar zo vroeg al leen Waarom vertelde je dat niet aan je vader? Dat kon ik niet, Mysie, want ik heb haar jawoord nog niet. En wat verlang je nu van mij? vroeg zij. Wel, er is één manier om me te redden. Als jij en ik zeggen, dat wo ons verloofd hebben. Norman! riep ze, en schoof zoo verschrikt van hem af, dat hij moest gHmlacben. Wees maar niet bang, lachte hij, 't is maar tijdelijk. Morgen zal ik Gwendolen zoo heet zij schrijven, en haar het jawoord vragen.' Zoodra flat komt, verbreek jij onze verloving, onder een of anfler voorwendsel. Ik begrijp 't. Dan ben ik weer vrij en lean Gwendolen trouwen- Wil je t' doen, Mysie? In het algemeen genomen is 't de bedoe ling alle in het rijk aanwezige krachten, die voor zuiver militaire doeleinden in aanmer king komen, in nog grooter mate daft tot dusverre, ja, zoo mogelijk, geheel en al vrij te maken' voor deze militaire doeleinden en hen te vervangen door anderen, die "het werk, dat zij tob dusverre hebben gedaan, zullen verrichten. De volledige inhoud van heb ontwerp staat, volgens door ons ingewonnen inlichtingen, op het oogenblik nog niet vast. Met eenige zekerheid kan echter aangenomen worden, dat van een verhooging van den leeftijd voor den militairen dienstplicht evenmin sprake is a!s van een onvoorwaardelijken burgerlijke dienstplicht voor vrouwen. De principieele toepassing van den bur gerlijken dienstplicht zou in de eerste plaats' ten gevolge hebben dat allen tbt arbeid in het openbaar belang opgeroepen zullen wor den, die een inkomen trekken zonder een beroep uit te oefenen, of die een beroep uitoefenen, dat niet in het openbaar belang en in het belang van de handhaving van het economische leven gedurende den oorlog is. Jyle ouderdomsgrens voor dezen dienst plicht zal vermoedelijk het 60ste levens jaar zijn. Oorspronkelijk.was de bedoeling den bur gerlijken dienstplicht bij verordening in te voeren, daartegen zijn echter terecht zeer groote bezwaren gemaakt, zoodat d» regee ring besloten heeft om, wanneer het ont werp in den Bondsraad behandeld is, den Rijksdag weder bijeen te roepen, ofschoon deze eerst enkele dagen geleden tot het mid den van Februari verdaagd is. Te verwach ten is derhalve, dab de Rijksdag binnen acht a veertien dagen weder bijeen zal ko men ter behandeling van het nieuwe ont werp. Het ligt voor de hand dat de burgerlijke dienstplicht zelfs wanneer hij alleen de manlijke bevolking en de vrouwelijke in het geheel niet of slechts onder bepaalde nauwkeurig omschreven omstandigheden zou treffen, zeer diep zal ingrijpen in het economische leven van honderdduizenden. Hij onttrekt zgnder eenïgen twijfel aan de vrije arbeidsmarkt krachten, die tot dus verre een réservoir zoowel voor de leger-in- dustrie in den uitgebreidsten zin des woords, als voor de burgerlijke industrie, voor ambacht, handel en landbouw, vorm den. Hij gaat uit van het denkbeeld dat weder slechts een logische uitbreiding van den algemeenen dienstplicht is dat in een oorlog, vooral in een oorlog als de tegen woordige, waarin het gaat om zijn of niet- zijn, alle aanwezige krachten uitsluitend aan het algemeen belang, het voeren van den oorlog en het behalen van de overwin ning dienstbaar moeten worden gemaakt. Hoe langer de oorlog duurt, hoe meer de beteekenis van dit beginsel tot het bewust zijn is doorgedrongen en niemand zal du3 aaizelen de organisatie van alle krachten ter practische uitvoering van het beginsel on voorwaardelijk te billijken. Het belang van het individu moet wijken voor het wel zijn van het geheel." BELGIË. Luchtaanval op Oostende. LONDEN. De Admiraliteit bericht: Marine-aëroplanes hebben den 12en Novem ber een aanval gedaan op Oostende. Er wer den een groot aantal bommen geworpen op het Atelier dc la marine en op oorlogssche pen in de haven. ENGELAND. De staking In Australië. LONDEN. Uit Sydney wordt aan de Times" gemeld, dat 30.000 mijnwerkers Zij zweeg eventeen zuchtte ze diep Heb je haar wezenlijk lief, Norman? Of ik haar liefheb? Ik kan niet zonder baar leren. Norman ge'oofdA-zelf in wat bij zei. Dan, zei ze, terwijl ze haar hoofdje boog, dan zal ik 't doen, Norman. Hoewel de dagen, die op zijn een-en-twintig- sten verjaardag volgden vol feestelijkheden waren, was Normau toch alles behalve geluk kig. Er was meer aan zijn plannetje vast dan hij verwacht had. Ik liad niet gedacht, dat Mysie zóó popu lair was! mompelde hij, denkende aan 't enthousiasme van 't volk, toen de aanstaande nieuwe meesteres van Gilkersholm zich voor 't eerst vertoonde.. En zijn vader had hem den avond zelf de liand op den schouder gelegd en gezegd God zegene je, mijn jongen. Ik ben je dankbaar voor zoo'n keus. Maar 't ergste waren zijn moeder en zuster geweest. O, Norri.e, ik ben zoo blijhad de laatste geroepen, terwijl ze baar armen om zijn hals sloeg, ik was zoo bang. dat je met een groote dame zou trouwen, die niets van een arme gebrekkige wilde weten. Geen wonder, dat Norman zich de ellendig ste van alle bedriegers voelde, en dat hij zijn kamer op en neer liep als een gevangen dier. En teen bracht de knecht hem een pakje; hij herkende Mysie's hand. Hij openie het en vend een briefje aan hem zelf. gericht-, naast een stapeltje andere brieven. „Lieve Norman", luidde de brief, „ik kan het niet langer uithouden. Ik voel me alsof ik" de heele wereld bedrieg, en ik durf niet meer op Gilkersholm komen. Mijn hart bloedt, als ik mijn vadei avond en morgen voor ons hoor bidden, en weet dat alles een grap is En je vader en moeder, die m(j als een ondank bare coquette zullen beschouwen, a!s ik ons engagement afbreek En Elsie! 't Zal haar zco'n vreeselijk verdriet doen. Vanavond g3 ik hie£ weg. om nooit terug te komen. Hierin gesloten zijn brieven voor mijn vader, voor den „laird" en voor Elsie, die je hun kunt geven, als je antwoord van Gwendolen heb. Ik verbreek daarbij ons engagement. Ynor- loopig ga >k nsar Sb. Blanes, waar ik familie heb. Mijn beste wenschen voor jou en Gwen dolen; je zult wel willen gelooven dat die staken. Honderden stoomschepen zijn op gelegd. De wolveilingen zijn geschorst, omdat geen schoepsruimte kan worden ver kregen. De meerderheid van de mijnwor- kere besloot alle kolen besmet to verklaren, betgoon zal beletten dat treinen en trams rijden. De leven smid delen aanvoer is be perkt en 'de prijzen vliegen omhoog. In een groote niijnwerkersvergadering is besloten bij de staatsregeoring er op aan te dringou, dat zij den aebturigon arbeidsdag voor d© verschillende ploegen zal invoeren. FRANKRIJK. "Van het Wettelijk Oorlog«>terre!n, Het Engelsch-Fransche offensief PARIJS. Krachtig artillerie-duel in de buurt van Pressoir, van Biaches en La Mai sonette. In kracht toenemende kanonnade bij Douaumont en Vaux. PARIJS. De Engelschen hebben in hun aanval ten n. van Thiepval, in een eector waarin nog niet gevochten was en waarin zij nog voor de eerste Duitsche linie Bt-onden terwij] zij tusschen Ancre en Somme reeds de derde linie gepasseerd zijn, een belangrijk succes behaald. Zij namen overal de eerste verdedigingslinies, die met buitengewone zorg waren versterkt, en bezetten belang rijke dorpen en loopgrayen ten n. van Serre, waardoor de saillant op den Duit- schen rechtervleugel belangrijk werd ver kort. De Duitscliers leden ernstige verlie zen. Deze offensieve beweging, die sedert weken werd voorbereid, was door de slechte weersgesteldheid, mist en regen, vertraagd. De vijand gaf zich, na een bJoedigen strijd, over toen hij zag omsingeld te zijn, in St. Pierre-Divion. In Beaumont-le-Hamel wordt de strijd nog voortgezet; in den avond boden de Duit- schers, krachtig door mitrailleurs gesteund, wanhopigen tegenstand. Latere berichten melden, dat Beaumont- le-Hamel eveneens genomen is. Behalve oen groot, aantal gevangenen, namen de geal lieerden ook een belangrijk© hoeveelheid oorlogsmaterieel. LONDEN. Haig bericht: Het dorp Beau- court is in handen der Engelschen. liet aan tal gevangenen lied raagt tot dusver meer dan 5000 en er komen nog steeds nieuw© aan. Dinsdag werd een vordering gemaakt ten oosten van de Butt© de Warlencourfc; al hetgeen de Engelschen beoogden werd vrij wel bereikt. BERLIJN. Oficieel. Legergroep Hup- preekt. Ter weerszijden van de Ancre hadden Maandag verbitterde gevech ten plaats. Door geconoentreed vuur van hgt zwaarste kaliber voorbereid, wer den tegen onze in een hoek naar het zuid westen vooruitspringende ^tellingen krach tige Engelsche aanvallen ingezet, waarbij het den vijand met aanzienlijke offers ge lukte ons uit Beaumont le Hamel en St. Pierre Divion met de zijwaarts aansluitende liniën naar dezo reeds vooruit gereed ge maakte stuitstelling teruj* te dringen. Da taaie verdediging braóht ook ons zware ver liezen. Aan andere plaatsen van het An- crefront van oostelijk Hebuterne tot zuide lijk Grandceurt werden de Engelschen, waar ze binnengedrongen, waren, door versche tegenbewegingen van onze infanterie weer teruggeworpen Fransche aanvallen in den sector Sailly Saillisel mislukten. Aan de Ancre. LONDEN. Do deskundigen zijn het er over eens, dar de Maandag ten noorden van de Ancre behaalde terreinwinst een oprecht zijn waar ik je al do vriendschapj die ik hier had, opoffer, omdat... ja, ik zal 't je schrijven, hoewel ik 't je nooit had kunnen zeggen... omdat ik je lief heb, Norman. Je ongelukkige Mysie." WatMysie had hem liefEn ze had alles voor'hem over I En die andore?... O, was zijn kleine, trouwe Mj-sie hem eigenlijk niet veel liever dan die koele, statige schoonheid ginds? Norman sliep dien nacht al hoel slecht en den volgenden morgen kreeg hij een briefje van Gwendolen „Beste jongen", las bij, „laat me je felicï- ■teeren met je verloving, waarvan ik hier hoor de. 't Is heel verstandig van je, dat jo een lief, Schatsch deerntje trouwt, maar... 't ie nog zoo kort geleden, dat je heilig van plan was, mij to trouwen. Ik hoop voor je meisje, dat je nu niet weer zoo spoedig verandert. Heb je gehoord van mijn engagement met kapitein Rupert? Hartelijke groeten van Gwendolen." „P.S Daar juist komt je huwelijksaanzoek, 'fc Is al to belachelijk, beste jongen. Neen, bij nbder inzien heb ik geen lust Londen te ver laten voor jouw sombere birgen. Adieu G." Norman kon nauwelijks zijn oogen gelooven. Gwendolen verloofd, met dien ouden heerl Maar dab was bij vrij, en.... Alysiel 't Was een lange w,<g naar St. Blanks maar Norman's paard had nog n ,ifc zoo hard ge- loopen. En 't geluk diende hera want in de hoofdstraat van 't oude stadje zag hij onmiddel lijk Mvsie. Mysio, Mysie! riep hij, rijn paard aan 't straatjóngen toevertrouwend, ik heb gróót nieuws..-» Gwendolen is verloofd met een an deren man. inysie, als je wilt (hij nam haar op straat "n* zijn armen), dan voeren wi^ samen den wil van koning Jacob uit O, Norman, Norman! snikte 't meisje, dat evenals hij alle omstanders vergat. En toen bewees de oude schoenlapper van St. Blanes, dat hij een man van takt was. Ga weg, bengels, riep h" tegen een paar straatjongens, die' nieuwsgierig toekeken, en toen naderde hij 't paartje, kuchte diskreet en zei Neem me niet kwalijk, meneer de baron, maar o Jiebt. een langen rit gehad, 't Zou soms kunnen dat u graae wat rusten wou in de kamer achter mijn wink<fl?

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1