No. 350 Vrijdag 10 November 1916 Orgaan voor Leger en VSooi. Oorlogsuleyws. Het Dulvelsspook. Onder redactie van D. MANASSEN. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERICSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN ƒ0.75, VOOR BURGERS l .50 P.KWARTAAL Voor Advertentie wende men zich tot onze Administratie. Vuk-riUMtraat 101» Amsterdam. I'rya der Advcuer.tku per regel iKJ cent. Voor Ingezonden .Mede. dnel'iigKsu op do tweede, derde eu viftdo pagina dubbel tarief. JJy abonnement reductie. Hev.g en aanhoudend zijn de aanvallen der Italianen in de laatste maanden geweest op de Oostenrijkers in den omtrek van Görz. Zooals men weet, hebben zij' dezen, ton deels Italiaansche stad, zij heet ook Gorioia, in handen. Het is een oude, schilderachtige stad, ons kijkje hierboven er op, onder een poortboog door, bewijst het. De verspreiding van ons biad. Onderdealen, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen In herinnering, dat troepen- deelen, die soms door een of andore oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. De toestand in den reuzenstrijd. Over de schepping van eeu nieuw koninkrijk Polen wordt uit don aard der zaak veel gespro ken. In Duitschland allereerst, maar ook in de landen «Ier geallieerden. Er zijn natuurlijk in Duitschland vele juichende stemmen, die "do regeeringon huldigen, welke op deze wijze aan een volk zelfbestuur en onafhankelijkheid terug geven. Niet allo bladen echter zijn zoo wel gemoed, in sommige bladen treffen wij zelfs bedenkingen aan ovor dén genomen maatregel en verscheidene zijn van meening, dat in elk géval de thans geschapen toestand alleen voor den duur van den oorlog kan gelden. Wij wil len, zegt bijv. de sociaal-democraat Sclieide- mann, geen vijanden zijn van liet Russische volk, als 'b eenmaal vrede is, we willen geen revanchestemming in het Oosten. Het ideale doel is* de sticSiting van een vrij Polen, volgens den wènsch van de Polen zelf cn met toestem ming v.an alle mogendheden, die aan de vredes onderhandelingen deelnemen. Men ziet dus, dat zelfs aan Dnitschen kant cr nog. niet volkomen in allo kringen geloofd wordt aan een voortbestaan van het konink rijk Polen, geen wonder, dat in de landen dei- geallieerden mon aan den ernst van de op richting er van door de centrale mogendheden nog minder geloof heoht. Men besohouwt daar integendeel heb herstel van Polen als niets anders dan als een manoeuvre, waardoor Duitscliland en Oostenrijk-Hongarijo hun ge dunde legers aanvullen mot Poolsche krijgers. In de proclamatie der beide keizers wordt er dan ook nadrukkelijk op gewezen, dat er een eigen Poolsch leger zal worden gevormd, en wel niet eerst ha den oorlog, maar dadelijk reeds Een eenigszins eigenaardigen indruk maakt heb bovendien wel, dat Duitschland, of liever Pruisen, er niet aan denkt, zijn provincie Posen, ook een stuk van 't oude Po len, noch Oostenrijk om Galicië of te staan aan het te vormen koninkrijk Polen. Toch zou den die, welbeschouwd, daarbij behoorenAl leen Russisch Polen zal dus tot een zelf bestu- rend koninkrijk worden gemaakt, en dit ge schiedt zonder dat feitelijk het Poolsche volk wordt gevraagd, of het dit wel wil. Zooals wij reeds in ons vorig overzicht zeiden, het hangt nog voor een groot deel van den loop der ge beurtenissen in dezen oorlog af, of de opriclv ting van" het koninkrijk Polen inderdaad een historisch „feit" zal zijn, of niet. Hoe de Polen, over geheel, zelf denken over een nieuw onafhankelijk koninkrijk, komt misschien wel het best uit in de verlangens, die een Poolsche commissie uit Warschau kenbaar maakte aan don Duitsehen rijkskanselier op een audiëntie in. diens paleis. Zij hadden der Duit- sche regeering de wenschen der Polen kond te doen, en dio wenschen zijn billijk, maar niet gering. Zij verlangden dadelijk ds instelling van een regrroschap over Polen, dus reeds een soort zelfregeering, de vorming van een voor- loopigen staatsraad, geheel samengesteld uit Poolsche elementen en welke staatsraad een grondwet' en andere wetsontwerpen zal moeten uitwerken, en de Poolsche staatsinrichting zal I moeten organiseereneindelijk de vorming van een militair departement bij dien staatsraad ter organiseering van het „toekomstige" Poolsche leger, waarin do Poolsche legioenen van thans het kader zullen vormen. De Duitsche rijkskanselier heeft geantwoord op deze wenschen, wij vermoeden niet ge heel naar den zin. der Poolsche commissie! Want voorloopig, zoolang de oorlog woedt, kan er van die wenschen niet veel komende gren zen van den nieuwen staat, zoo dicht achter het front, waar gevochten wordt, kunnen niet worden vastgesteld en de staat zelf nog niet volkomen geconstitueerd worden. De rijkskan selier legde er den nadruk op, dat het voorbo- reidingswerk, dat thans reeds geschieden kan, moet gebeuren in gemeenschappelijk overleg, op gemeen scha pp el ij ken basis met de centrale mogendheden. Wil dit niet reeds zeggen, dab de Polen zich niet moeten voorstellen, dat zij geheel hun lot in eigen handen hebben Maar is zulk een groote zelfverloochening ook wel te verwachten van overwinnaars? De rijkskan selier wees er nog op, dat ook in de toekomst de verhouding van Polen tot do centrale mo gendheden moest zijn die van vriend en na buur, en moest berusten op eenheid van doel in staatkundig en economisch leven. Er is weer maar weinig oorlogsnieuws te vertellen. Gevochten wordt er nog overal, ondanks de klachten over 't slechte weer. Ook voordeelen worden er hier en daar behaald. Zoo hebben de Franschen ten zuiden van de Somme, in spijt van de hevige regens, belang rijke voordeelen, behaaldtusBchen het bosth van Ohaulnes en tie streek ten zuidoosten van de raffinaderij van Ablaincourt hebben zij over een front van vier mijlen de vijandelijke stel lingen bezet. Het geheele dorp Ablaincourt werd genomen, verder Pressoir en het ver sterkte kerkhof ten oosten van Ablaincourt 500 Duitschers vielen in handen der Fran schen. Bij Verdun en aan het Engelsche front schijnt voornamelijk do artillerie aan het woord te zijn. Aan het Oosterfrout zijn de Russen bij Kir- libaba de stellingen der Oostenrijkers en Duitschers binnengedrongen en maakten zij ten zuiden van Dorna Watra een acnthonderd krijgsgevangenen, in twee dagen. Heel belang rijk zijn dc successen niet, maar men ziet, dat de strijd hardnekkig wordt voortgezet. Hot Oostenrijksche stafberioht geeft toe, dat tegenover de aanvallen der Russen hij Kirlibaba do berg Bedui ontruimd is, verder wordt gewag gemaakt van gevechten aan den Rote-Turm-pas en bij de Roemeenscke grens, doch de resultaten waren blijkbaar niet be langrijk. Bij Tolgyes werden de Oostenrijkers door de Russen ook ecnigo mijlen achteruit gedrongen. Uit Macedonië en de Dobroedsja geen nieuws, van het Italiaansche front evenmin, en zoo vergaan do dagen en weken zonder dat er eenige merkbare verandering komt in den toestand. Volgens de berichten uit de Vereenigde Sta ten heeft president "Wilson het pleit verloren Hughes is gekozen tot president. Zal dit- eemge verandering brengen, in de verhouding van Amerika tot de oorlogvoerende partijen, in de meerdere of mindere kans op vrede. Een Russlsohe geschiedenis. (Slot.) De zaak zou weldra vergeten zijn ge weest, wanneer er niet weder iets gebeurd was, dat myn achterdocht opwekte. -Er kwamen een paar van do arbeiders uit Ktarina en verzochten mij, bet gebeele veld door den pope te laten wijden en inzege nen, opdat de duivel eindelijk zou ophouden jnet spoken. „Wat is er dan nu weer?" vroeg ik. „D© duivel is op liet veld, bariu, wij zien hem 'a morgens en 's avonds, wanneer wij naar de schacht gaan, als het nog donker is." „Hoe hebt gij deu duivel dan gezien?" „Hij staat aan den kant van deu weg, te midden van een hclsch rood licht. Men ziet hoe hij do handen wringt of ten hemel op heft." „Het is goed," zeide ik. „De pope zal het veld wijden en den duivel uitdrijven, kwaad kan het niet. De Mousohiks verwijderen zich, en ik ging dadelijk naar Starina, om er met den pope over te spreken. Sergius ontving mij heel vriendelijk en was bereid, de wijding te vol brengen. Aan het slot van het gesprek zeido ik hem „Natuurlijk voeg ik mij hier slechts naar den wenseh van do arbeiders andere had ik kans dat zij zouden w" 'oa. Ik zelf geloof niet aan het duivelsspook.'i Tot mini v 0 zag Sergius mij ernstig aan en zeide: „Mijnheer, de meiischen zijn in hun recht; ik heb do verschijning ^elf gezien." Ik. was .er stil. van. Ik wist, dat Sergius meer gebruikte .dun goed was, maar tot clelirum, zoover had hij het toch nog niet gebracht. „Gij verg:st u", zeide ik hem. „Neen, mijnheer. Ik heb de verschijning gezien., en de rechter Iwau Iwauowitsch ook. Wij waren eergisteravond een uitstapje gaan doen en reden met ons rijtuig naar Sta rina terug. Daar zien wij op eens ir» het boseh dat roode licht opflikkeren, en in dat helroode Jicht een donkere gednante staan, waarvan men alleen den omtrek kon onderscheiden. Wij duidelijk hoe de gedaante d,s armen be woog, de handen ton hemel ophief en schijn baar wanhopig was. „Nu, ik zal dezen duivel ook te lijf gaan. Zorg gij maar voor do wijding van het veld. Ik blijf goed uitzien, en komt de duivel mij in deu weg, dau mag hij zich wel in acht nemen, liet mijn revolver schiet ik niet alleen steenuilen, maar ook andere duivels." Ik stond tegenover een complot, en wanneer mijn arbeiders mochten opgestookt en bang ge maakt worden, dreigde ons een algemeene werkstaking, en dan zou "de mijn moeten stil liggen. Ik trof Ivircbner thuis en doelde hem het nieuws mede. Hij was ook van mecning, dat men stelselmatig ons cn de mijn wilde benadee- len. Ik vroeg of hij ook eenig vermoeden op iemand had. Hij zeide van neen, maar ik merk te wel, dat hij er niet voor uit wilde komen. Ik drong er op aan, mij alleste zeggen wat hij op het hart had, en hij sprak „Mijnheer de directeur, het doet mij leed, het u te moeten zeggen, maar gij zyt hier in deze streek erg gehaat. „Doordat gij weinig hecht aan het bijgeloof van uw arbeiders, en u hier en daar weleens een lichtzinnig woord hebt laten onvnlllen, hebt gij u bij hen zoo onbemind gemaakt, dat ik u al lang had willen waarschuwen, u in acht te nemen. Ik vrees, dat men u op straat of zelfs in huis zou kunnen aanvallen. „Naar mijn idee zon het 't beste zijn, als gij u zoo gauw mogelijk liet verplaatsen." „Hier vandaan gaan doe ik niet. Ik zou mij toch over mezelf moeten schamen, als ik lafhartig de vlucht nam, omdat een paar kwaadwilligen zulk eeu spookvertooning op voeren." Kirclmer zweeg en begon over andere din gen te spreken. Wij deden samen dezen nacht do ronde. Op den weg tusschen Starina en de mijn- velden liepen wij to zonsopgang onophoude lijk heen en weer. Wij vonden niets. Ook in den tweeden en derden nacht waren onze toch ten tevor'geefsch. Daar wij overdag moesten werken, beslo ten wij dèn volgenden nacht te slapen. Ik sliep als een marmot, maar werd 's morgens doe Kirclmer gewekt met de mededeeling, dat do geest zich weder vertoond had. De ar beiders waren, om hulp roepend", pyvliiobt. en op liet mijnveld was eeu verschrikkelijke opstand. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. Het Er.gelsoh-Franache offensief PARIJS. Ten noorden van de Somme maakten wij vorderingen tusschen Leeboeufs en Sailly-SaJlisel. Ten zuiden van de Somme leverde een ondanks den hevigen regen ondernomen snelle aanval belangrijke voordeelen op. Wij namen vijandelijke stellingen over een front van vier kilometer tusschen het Chaulnes-bosch en de streek ten zuiden van de raffinaderij van Ablaincourt. Dé infanterie nam de geheele dorpen Ablaincourt en Pressoir, versterkte het kerkhof ten oosten van Ablaincourt en bracht hare stellingen vooruit tot bij den zoom van Gemiécourt. Tot dusverre werden vijfhonderd gevange nen geteld. Bij Verdun nu en dan onderbroken artil lerievuur. LONDEN. Officieel. Sir Douglas Haig seintOp Maandagnacht verbeterden wij onze stellingen ten o. van wie Butte de War- lencO'Urt Wij deden met succes aanvallen op vijandelijke loopgraven tusschen Gomme- court en Serre, waarbij enkele gevangenen werden gemaakt; wij brachten den vijand belangrijke verliezen toe. Een vijandelijke patrouille werd, ten z. van Monchy, door ons vuur uiteengedreven. De hevige regens en de krachtige zuid wester storm duren voort. BERLIJN. Officieel. Legergroep-Krooti~ prins Eupre-cht van Beieren: Ondanks de duidelijk merkbare pl'anneu van de Engel- echen om de aanvallen van Maandag voort te zetten, gelukte het hun slechts ten o. van Eaucourt-TAbbaye de infanterie tot het verlaten van de loopgraven te bewegen zij werd echter direct gedwongen om te keeren De Engelsche verliezen aan dooden van 5 dezer zijn zeer belangrijk, vooral bij de Australische divisies. Sergius had met groote plechtigheid en onder toeloop der bewoners en die van het naburige dorp,, het mijnveld gewijd. Zijn ze gen had echter oogenschijnlijk niets uitge werkt, de duivel bekommerde er zich niet om. De arbeiders verzochten mij nu. ook den weg tusschen de mijnvelden en het dorp te la ten wijdenik ging direct naar Sergius, om hem te vragen, dit den volgenden dag te ko men doen. Ik was des avonds alleen in huis, Kirchner was naar de naburige mijn gegaan, en zou niet voor den volgenden morgen terug- keeren De hoeve, die wij bewoonden, lag niet alleen, er stonden in den omtrek nog eenige boerenhui zen, en des nachts, wanneer de bureaux geslo ten waren, hield er zich op dio plaats, buiten Kirclmer en mij, ook nog een oude waker op, die waarschijnlijk in den nacht meer sliep dau waakte. Tot bescherming hadden wij nog een paar groote wolfshonden, die niemand op de hoeve lieten komen en 's nachts voor vreemden zelfs gevaarlijk waren. Tegen donker toen ik aan mijn schrijtafel zat, hoorde ik de honden woedend blaffen. Zij sche nen zeer opgewonden te zijn, want hun blaffen ging in huilen over. Eer ik zelf nog kon zieu wat er gebeurde, kwam de waker bij mij en zeide „Barin, daar is een berenleider met een beer. Hij vraagt om nachtverblijf. De lui hier in de buurt zijn bang voor den beer en willen den man geen onderkomen geven. De honden zijn razend, omdat zij den beer ruiken." „Het is goed, ik kom!" Buiten legden wij eerst de honden vast. toen deden wij het hek open. Dc berenleider kwam met een grooten bruinen beer binnen en smeekte mij hem te willen herbergen. Toen ik den beer van dichtbij zag, kreeg ik medelijden met het beest. Eet dier had de laat ste dagen groote tochten moeten maken, en had zijn pooten stuk geloopen. Het arme beest brul de van pijn, en ik had het niet van mij kunnen verkrijgen, om ze weg te sturen. De man, een bewoner van Zuid-Rusland, was mij zeer dankbaar. Wij brachten samen eerst den beer in het voorhuis, zoodat de honden wear rustig wer den. Ik kreeg warm water uit mijn samovar, om de gewonde pooten van den beer te reini gen. Hij hield zich bij het uitwasschen der wonden, heel stil, enstrekte mij vanzelf dei Ook de Fransche aanvallen over de met lijken bedekte strook konden slechts in klei nen omvang worden herhaald. Zij hadden plaats tusschen Lesboenfs en Rancourt in den avond en den nacht, doch mislukten grootendeels reeds in ons vuur. Duitsche vliegerseskaders deden in een nachtelijken bomaanval het groote munitie- kamp te Cerizy (aan de Somme ten z van Bray) in vlammen opgaande lang aanhoudende krachtige ontploffingen wa ren tot bij St. Quentin voelbaar. Legergroep-Duitsche Kroonprins; Het vuur der Franschen, tot in het zuidelijk deel van Reims staande batterijen, op plaat sen achter het front, werd door ons beant woord, en ter vergelding ook de stad Reims beschoteii. Krijgsgevangen Duitschers aan de Somme. PARIJS. Van 1 Juli t.ot 1 November maakten de Fransch-Engelsche troepen in de gevechten aan de Somme gevangen 71.532 soldaten en" 1449 officieren: het buitge maakte materiaal in dien tijd door dezelfde verbonden troepen omvat 173 veldkanon nen, 130 zware kanonnen, 215 loopgraaf mortieren, 988 mitrailleurs. Het Fransche aandeel in de gevangen neming en den buit bedraagt 40.796 solda ten en 809 officieren, 77 veldkanonnen, 101 zware kanonnen, 104 loopgraaf mor tie ren en 535 mitrailleurs. Bommenaan</3'Ion. BERLIJN. (Officieel.) In den nacht van 6 op 7 November deed een Duitsch luchteskader met gunstig resultaat een bommenaanval op Framsohe kampemen ten in een terreininzinking ten westen van het Ocesseire- en het Celestinsbosch aan de Somme ten noorden van Qerisy. Er werden branden in tenten en barakkeu waargenomen. Een ander Duitsch luchteskader wierp in denzelfden nacht bommen op het groote munitiestation van Cerisy, waar lange goe derentreinen stonden te wachten. Door middel van bommen werden dit station, dat het middefipunt voor munitie-voorzie ning van de Franschen aan de Somme is, en de omliggtende munitie-pakhuizen in brand geetoken, waarop weldra de vlam men omhoog sloegen. De brand sloeg over op het geheele groote munitie-depót, dat onder voortdurende ontploffingen in de lucht vloog. Het brandend terrein en de zoeklicht-stellingen werden door de Duit sche vliegers met ^mitrailleurs beschoten. Er vormden zich reusachtige rookwolken boven het terrein van den brand, die nog op een hoogte van 2800 M. zichtbaar waren. •De ontploffingen deden zich te St. Quentin nog gevoelen door hevige schokken. Tot het aanbreken van den dag kon de telkens op laaiende vuurgloed waargenomen worden. Door andere vliegtuig-eskaders werd den- zelfden nacht een bommenaanval gedaan op 20 plaatsen en kampen, achter het vijande lijk front, waar Russen in kwartier lagen. Ook hier werden verschillende branden ge constateerd. De stationsemplacementen bij Proyart, Amiens en Longuau werden door bommen beschadigd. Op het traject Amiens-Pont de Metz werd RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. (Bericht van den Groo ten Generalen Staf.) In den sector Golosho- witzaDyoeheh ten zuidwesten van Brody deden vijandelijke af deelingen van 50 tot 200 man gedurende den nacht uitgebreide verkenningen. De Russen verhinderden door hun vuur klauwen om ze te laten wasschen en verbin den. Toen kregen beid-en een eenvoudig maar voldoend avondeten, en ik zei tot den bezit ter van het kranke beest, dat hij niet weg mocht gaan voordat de wonden van het dier genezen waren en het weer goed kon-loopen. Maar nu kwam een groot bezwaar: waar moest ik den beer den volgenden dag herber gen? In mijn kamer of in een van de bureaux kon ik hern natuurlijk niet brengen, buiten wilde ik hem met dat gure herfstweer ook niet laten liggen, en buitendien zou het mij dan niet mogelijk geweest zijn de honden rustig te houden. In den paardenstal kon hij ook niet vertoeven, want dan zouden de beide paarden, die daar stonden, wild worden. Gelukkig viel mij nog iets inop do plaats stond een ruwe maar stevige houtloods, die erschillendc afdeelingen met deuren had, en ie dag en macht met een houten pin gesloten waren. De man ging eerst met den beer naar de honden, om ze aan elkaar te laten gewennen, zoodafc ze geen angst meer voor hem zouden hebbeu. Het gelukte hem ook in korten tijd" de honden t-ot kalmte te brengen. Zij besnuffel den den beer, die dit geduldig toeliet, en sloten een oprechte vriendschap met hem. Onderwijl ruimden de w aker en ik een deel van de loods op, om het dier een rustig nacht verblijf te verschaffenzijn heer en meester zou in den stal een onderkomen vinden. Terwijl wij de loods opruimden, deed ik eén zonderlinge vondst. Ik ontdekte onder het hout een bakje met poeder, waarop in het Duitsch stond gedrukt: .-Bengaalsch vuur". Dat was een hoogst gewichtige ontdekking die mij veel te denken gaf. Voorloopig echter stak ik liet zakje bij me, cn zou later wel een onderzoek instellen. De heer was eindelijk in do loods gebracht. Hij kon do houten pin van dc deur niet ope nen en bovendien was hij met een ketting die door zijn neusring ging, vanbinnen in de loods vastgelegd, zoodat van een ontkomen van dat dier geen sprake was. Het beest had oogenschijulijk niet den minsten lust tot vluch ten, want hij ging dadelijk slapen op een bun del stroo, die voor hem klaar gelegd was. Do man maakte zich een lied in den paardenstal, cn ik ging weer naar mijn kllmer. Natuurlijk onderzocht ik hier dadelijk het gevonden zakje uit de lood-.. Ik nam een beetje van liet poeder en stak het aan. een poging van den vijand om sappen aan te leggen in de huurt van het dorp Swistelniki. In de streek ten oosten van Kirlibaba viel een Russisch bataillon den vijand voor de Russische stellingen aan. Deze plaatste in oen open stelling twee kanonnen, die echter door het vuur der Russen weldra onbruik baar waren gemaakt. Bij de vervolging van den verslagen vijand drongen de Russen diens loopgraven binnen, namen meer dan 100 man, waaronder een officier, gevangen en maakten twee mitrailleurs en o?n bom menwerper buit. Ten zuiden tan Domawatra in de dalen der rivieren Dorzek en Poetna zetten de Russen hunne operaties met succc-s voort. Zij namen hier in twee dagen 15 officieren en meer dan 800 soldaten gevangen en maakten zeven mitrailleurs buit. PETROGRAD. Aan het Kaukasusfront: De Russische troepen sloegen de Turken terug en bezetten het dorp Aymur ten zuid westen van Kalki. In de richting van Bid- jer stuitten de Russen een aanval der Turken. BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins Leopold van Beieren: De Russische artille rie ontplooide tusschen Dunaburg en het Naref-meer een buitengewoon hevige actie. Zwakke vijandelijke aanvallen ten n.o. van Goöuzisckke en ten z. van deu straat weg naar Moskou werden gemakkelijk af- Ten n.o. van Werchy namen wij, zonder verliezen, een klein Russisch bruggenhoofd og den linkeroever van de Stochod; daarbij werd een aantal gevangenen gemaakt WEENEN. (Officieel.) Legergroep van aartshertog Karl. De berg Bedui is wegens het sterke Russische artillerie-vuur weder ontruimd. ITALIË. J off re en Cadorna. ROME. Joffre en Cadorna, de Fransche en de Italiaanschê opperbevelhebbers, heb ben den 7den Nov. c-en bijeenkomst gehad te St. Michel de Maurienne. ROEMENIË De strijd in Roemenië. LONDEN. De ,,'J rimes" verneemt uit Boekarest d.d. 2 Nov.: Tijdens hun terug tocht naar hun eigen grens maakten de Roe- meniërs herhaaldelijk front tegen den-vijand om dezen met Je bajonet terug te drijven. Toen het grensgebergte bereikt werd, ont stond een strijd, die nog voortduurt; maar toch schijnt de hevigste crisis voorbij te zijn. Ook wegens den zwaren regenval is het waarschijnlijk, dat de vijand thans niet tot stand zal kunnen brengen, wat hij tot dus verre niet vermocht te doen. Na het terrein van verschillende punten in oogenschouw te hebben genomen, is het mij een raadsel hoe de vijand zijn zware artillerie over die ber gen zou moeten brengen, en zonder die ar tillerie hebben de Koemeniérs niet3 te vree zen. De stortregens veranderden droge rivierbeddingen in woeste stroomen, terwijl de mist, welke de geheele Karpathenketen in dichte nevelen hult, artillerievuur vrijwel onmogelijk maakt. Een ding is zeker, n.l., dat de nieuwe bondgenoot van de Quadruple Entente allen mogelijken steun ontvangt, van den naasten buurman troepen, van de andere geallieerden oorlogsmaterieei. OOSTEN RIJK-HOM GAR! JE. In Zevenburgen. BERLIJN. Officieel. Ten westen van den Bodza-pas hernamen wij aan de Siriu de verloren linies in stormaanval. In den sector van Kampoelocng hevige artilleriestri jd. Ten w. van Targului ondernamen de Hoemeniëi-8 in den loop van den uacht zes vergeefse lie tegenaan vallen. Ten z.o. van den Roodcn-Toren-pas ging onze aanval tegen Spini goed vooruit; 10 officieren, 1000 man vielen als gevangenen in onze handen. Ook ten z. van den Vulkaan-pas gingen wij vooruit. in het gebied van den Tocigyes-pag won nen de Russen, na herhaalde vergoofsche aanvallen, ten slotte op eenige punten ter rein. W EENEN. (Officieel.) In don sector Roodetorcn-pas werd de viiand door ccn om vattende» aanval van de hoogten ten noor-r den van Spini verdreven. Ten noordwesten van Kampoelocng sloeg een O. II -Lcrgbrigade zos bestormingen der Roemenen af. Ten zuiden van Krasna werd den vijand een hoogte ontrukt Bij Tólgyea drukten de Russen het O. II.-front het grensgebergte in een hardnek kig gevecht, dat verscheiden dagen duurde, eenige K.M. in GRIEKENLAND. De strijd In Macadonlë. PARIJS. Communiqué. Gemiddelde ar- tillerieactie over het geheele front aan beide zijden. Ten o. van het Presba-meer sloegen de gealkeerden een Bulgaarschen tegenaan val af. Vliegers der geallieerden wierpen bom men op verschillende plaatsen in het dal van de Wardar. Eén vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten bij Monastir, in den loop van een luchtgevecht met een vlieger van de geallieerden. SOFIA. (Bericht van den Generalen Staf.) De toestand is dezelfde gebleven. In de bocht van de Czema levendige artillerie-activiteit. Op de rest, van liet front aan weerszijden zwak artillerie-vuur en gevechten tusschen wachtposten. Vijandelijke aviateurs betoonden groote, maar vruchtelcoze, activiteit achter het Bul- gaarsche front.* Eiland bezet. ATIIENE. Detachementen der geallieer den bezetten het arsenaal en het eiland Se res, waar de muniedepóts der vloten geves tigd zijn. De Fransche vlad waait heden op het flottielje lichte vaartuigen. VEREEtfSGDE STATEN De presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten NEW-YORK. De republikein Hughes is go- kozen. NEW-YORK. Het repubiikeinsche natio- - nale comité verklaart: Ds overwinning is grooter dan wij hoopten en toont dat men het wel aan het Amerikaansche volk kan toevertrouwen om onder de leuzen van de presidente^!© campagne dc juiste keuze te doen. Het ziet er op het oogenblik naar uit, dat er „schoon schip is gemaakt" (var» de democraten) en dat niet alleen Hughes zal worden gekozen ais president, maar ook dat beide Pluizen van het Congres rèpublikeinsch zullen zijn. LONDEN. De „Daily Ghron." verneemt uit New-York: Vat het resultaat van de verkiezing moge zijn, het is mogelijk, dat wettelijke moeilijkheden zullen ontstaan teu gevolge van de stemming der militie in de zen staat. De stemmen van de militie-solda ten, dienst doende aan de grens, zijn daar opgenomen eu zullen verzegeld worden over gebracht naar de woondistricten der kiezer? Dit iv as dezelfde vlam, tv aar.-an zich de nachtelijke vijand bediende bij de merkwaar dige verschijningen die de boeren zoo ver schrikken deden. De lieden in het dorp en in den omtrek wis ten niets af van vuurwerk en Bengaalsch licht, dus hadde vijand met hen en hun bygelcof gemakkelijk spel gehad. Maar "wie kon de vijand zijn In ieder geval een persoon die met mijVop dezelfde plaats woonde. Want hier was het poeder gevonden. Het was Duitsch fabrikaat, dit bewees het op schrift op het pakje. Zou mijn vijand een üuitscher zijn? Zou Kirchner, mijn landsman, wien ik zoo mijn voilé vertrouwen had geschonken, mij op zulk eén schandelijke wijze bedriegen Toen ik aan ons laatste gesprek dacht, her innerde ik mij dat hij mij weg wilde hebben, want hy had mij dadelijk den raad gegeven, verplaatsing aan te vragen, en hier liet veld té ruimen. Maar wat voor belang had liij r-r bij, dat ik heen zou gaan? Ik was hem altijd een goed meester geweest, lied hem meer als vriend dan als ondergeschikte behandeld, nu beloonde hij mij op die manier. Toén ik mij herinnerde, dat dc geestverschij ningen nooit hadden plaats gehad als Kirchner en ik samen de rondo haddeu gedaan, werd mijn vermoeden nog sterker. Hoe zou ik hem nu zijn bedriegerij bewijzen? De ontdekking van het pakje met Bengaalsch vuur was niet voldoende om tc bewijzen dat hij' de dader was. Ik moest dus voorloopig zwijgen. Ik ging alles behalve opgewekt naar bed. Dat liet nu juist een ^landsman van mij was. die mij die poets speelde, dat het een tnensch was dien ik mijn vertrouwen geschonken had cn dien ik zooveel goed had gedaan, dat hinderde mij erg. Uren lag ik wakker ein delijk viel ik in een onrustigen slaap. Een vreeselijk geschreeuw deed mij ont waken. Ik sprong uit mijn bed. gooide een paar kle dingstukken aan en fctormde met lantaarn en revolver gewapend naar beneden. Het was nog donker, nïettegenstaan het al vijf uur was. Mijn hulp kwam to laat. Dc berenleidc-r had reeds icniird bevrijd, die door don beer erg mishandeld was; een persoon was in de lcxrds terechtgekomen en daar zeer slecht ontvan- De gekwetste was Kirchner, die eerst tegen den middag van de naburige uiijn zou tcnig- keeren. Ilot gebeurde had op do volgende wijze plaat* gehad. Kirchner was stil van Starina teruggekeerd om do lieden, die 's morgens naar de mijn gin gen, te verschrikken cn weer zijn baldadig spel te drijven met het Bengaalsch-vuur dat hem met zijn goed moest omgevn. Hij kwam op de hoeve ge*io;>. n. opende Int hek met den sleutel, dien hij hij zich had en ging naar do loods, waar hij het pocdc-r verstopt had. Hij wist natuurlijk niet, wat voor eeu zonderlinge gast er dien nacht logeerde. De waker had om vier uur zijn post verlaten, om te gaan slapen, de honden blaften niet bij de komst van Kirchner, daar zij hem natuurlijk goed kenden. Hij opende den stal en trapte op den beer, die dicht bij de deur lag. De beer nam hem dit niet vriendelijk af. Met een enkelen slag van zijn klauw rukte hij* he:.i het vel -van het hoofd, en omarmde hem zoo, dat Kircher hooren en zien verging en hij luid om hulp schreeuwde Kirchner lag twee weken ziek. <-n toen ik er hem over onderhield, dat hij mij oneerlijk behandeld had. gaf bij mij gelijk en legde een volledige bekentenis af. Hij had er op gerekend, na het, heengaan van mijn voorganger zelf directeur to worden, en hoopte nu altijd nog. dezen post tc krijgen, wanneer "hij mij kon voi- wijderen of een staking kon bewerken. Kwam deze tot stand, dan wilde hij zich bij de regee ring voorstellen, als de man die beter slag Jia:! om met mouvehiks om te gaan dan ik, en die hen weer tot het werk zou brengen. Öp deze wijze hoopte hij in mijn plaats te komen. Ik zeidé hem, dat ik voor mij hem niet ver der zou bestraffen, daar hij al genoeg door don beer was gestraft, ipaar wanneer hij niet wilde dat ik het aan de regeering zou vertellen, moest hij zelf verplaatsing naar een ander bergwerk aanvragen. Wilde hij dit niet, dan zou hot bestuur de geschiedenis van den steenuil e:t het Bengaalsch vuur vernemen, en zou mijn heer Kirchner op zijn minst voor tien jaar naar Siberië .verbannen worden. Natuurlijk deed hij wat ik hem gebood en vroeg verplaatsing aan. Na zijn vertrek beeft de duivel zich op'geen enkele wijze meer met ons mijnwerk bemoeid.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1