de «or .r> a tmktcoitralxrt van Woensdag o ivr ovembor 1916 3 Correspondentie. Uit onze Moppentrommel. Uit Leger en Vloot. Niet alleen een gedeelte van het vasteland van Griekenland heeft zich verklaard voor Vonizolos en vóór meegaan met de geallieerden, maar ook de eilanden Kreta en Mythilcne. Van dit laatste geven >ve hier een kijkje op do havenstad van dien naam, aan een schoone baai gelegen. Up Mythilene vertoeven vele vluchtelingen uit Klein-Aziö. practisch de bep*alingen der artikelen 108 en 110 van het Wetboek van Militair Strafrecht 6amen. Het artikel beweegt zich, gelijk door andere 'leden terecht wordt opgemerkt, geheel binnen de door den wetgever van 1908 bij de vaststel ling van het Wetboek van Militair Strafrecht getrokken grenzen. ONZE CORRESPONDENT!ERUBRIEK Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen «orden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat hot overbodig is nog weder eons bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzogels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor- kpmt. Geef steeds uw Juiste en volledige mili taire'adres op. Vragen van burgers worden WIET beantwoord. De Koninklijke Marechaussee. Ju antwoord aan vele vragen volgen hier verschillende bepalingen, betrekking hebbende op de Kon. Marechaussee Het voltallig houden van het organiek aan tal vrijwilligers bij het wapen der Koninklijke Marechaussee geschiedt door: lo. Overgang naar het wapen van vrijwilli gers, miliciens en dienstplichtigen der land weer bij de overige korpsen van de landmacht dienende en aanneming van miliciens en dienst- pliohtingen bij de landweer, die zich met groot verlof bevinden; 2o. aanneming van gepasporteerde mili tairen 3o. het toelaten tot een reëngagement van hen, wier eerste of volgend verband een einde peemt. He onderofficieren (vrijwilligers, miliciens en landweerpliclitigen) die uit de korpsen van de landmacht naar liet wapen der Koninklijke Marechaussee overgaan, worden daarbij niet anders toegelaten dan als marechaussee 2e kl., om eerst later, bij gesohiktheid, voor bevorde ring in aanmerking te komen. He eerste verbintenis wordt voorloopig aan gegaan voor den tijd van zes jaren, met dien verstande dat het den inspecteur van het wa pen zal vrij staan ,te beslissen of de verbin tenis bij het einde van het eerste dienstjaar al dan niet zal worden bestendigd. Bij niet besten diging Iceeren d© van dg korpsen afkomstige vrijwilligers naar die korpsen terug, om den tijd hunner daarbij aangegane verbintenis uit té dienen. Na het volbrengen van de eerste verbintenis kan den onderofficier of marechaussee, die nog aan. de hierna omschreven eischen van physieke geschiktheid voldoet, vergund worden een nieu we verbintenis (reëngagement) aan te gaan voor eon of meer, doch ten hoogste voor zes jaar. Voor overgang bij het wapen, komen in den regel in aanmerking onderofficieren, korporaals en minderen (vrijwilligers, miliciens en dienst plichtigen bij de landweer) die een werkelijken dienst volbracht hebben van ten minste zes maanden by een onbereden wapen of ten min ste achttien maanden bij een bereden wapen. Voor overgang naar of toelating bij het wa pen wordt geëiseht dat de adspirant: a, ongehuwd Nederlander zij; h. ©ene lengte liebbe van ten minste 1.674 M. c. in het bezit zijn van goede geestvermo gens en van een en sterk lichaamsge stel, blijkende uit een militair-geneeskundig •onderzoek: <7. van ónbesproken gedrag zij r. een door ouzen Minister van Oorlog vast te stellen graad van schoolkennis bezitle. Bij het wapen der Koninklijke Marechaussee kan toestemming werden verleend tot het aan gaan van eon huwelijk: lo. aan de opperwachtmeesters, brigadiers, Bchrijvers on hoefsmeden 2o'. aan de brigadiers-titulair en de mare chaussees' alleen aan de zoodaniigen, die ten minste zes jaren dienst bij hot wapen tellen. Onze'Minister van Oorlog bepaalt, aan hoe- velen der overige brigadiers-titulair en mare chaussees die toestemming kan. -worden ver leend. H. -J. M., Hedel. Haar ge militieplichtig zijt, kunt. ge u niet verbinden bij den vrij willige» landstorm. Wat de verbintenis bij de transportcolonne, enz. betreft, geven we u in overweging u rechtstreeks om inlichtingen tot die colonne te wenden. Red. A. Cl., Vclsen. Omtrent den duur van hot onder do wapenen houden van dienstplichti gen, die tot den landstorm beboeren, is niets bepaald. De dienstplicht bij den landstorm eindigt onder gewone omstandigheden met 31 Juli van het jaar, waarin do dienstplichtige het 40ste levensjaar volbrengt. Thans kan en wordt ook die dienstplicht telkens bij wet ver lengd. Red. B.. Bergen op Zoom. Daar gij thans geen dienst doet als élève-trompetter, hebt gij geen recht op f 0.10 soldij-verhooging por dag. Red. B. v, W., Amsterdam. Zoodra ge 84 maand in dienst zijt, doet ge het beste, zelf aan den M. v. O. onbepo,ald verlof te vragen, onder overlegging van een verklaring van den bur gemeester, Jat go moeilijk langer bij het on derwijs gemist kunt worden. Dit request in dienen bi.j uw compies. eommnt. In afwachting van het, vorenbedoelde verlof kunt ge na 25 November a.s. uwpn compies. eommnt. ver zoeken oen onafgebroken bijzonder verlof te mogen genieten tot rlen datum, waarop ge met onbepaald verlof zult mogen gaan, of voor bn- bepaalxlen tijd een tussehonpoozend verlof van drie achtereenvolgende dagen, daar in :t laat ste geval elke verlof termijn moet gevolgd wor den door een termijn van den zelfden duur, welke onder de wapenen wordt doorgebracht. Rod. J. K., Milliugen. We begrijpen uwe vraag niet; wat bedoelt ge eigenlijk? Van wego mi litaire zijde kunt ge niet. in de gelegenheid gestold worden om uw vak bij te houden. Daarom is liet het beste nader duidelijk uiteen te zetten, wat ge wensolit te weten. Red, M. K., Hollcvoetsluis. Voor u bestaat alleen gelegenheid, om bij do marechaussee te voet over te gaan. Geeft uw wcnscb tor kennis aan uw onmiddellijken eommnt. Ziet overi gens het bericht omtrent dienstneming bij de Ki», Marechaussee in dit bjad. Red. L. H. P. F., Brcskens. Ziet het bericht om trent dienstneming bij de Kon. Marechaussee iil dit blad. Red. L. K., Ginneken. De door u bedoelde akte moet ge aanvragen hij den commissaris der Koningin dor provincie, waarin ge wilt ja gen. Duur is één jaar en kosten ongeveer f 25. Red. Nt Br., Standdoardbuiten. Zoo ge werkelijk kommies bent, hebt go ingevolge het K. B. van 30 Sept. 1914 Staatsblad 467 (R. M. blz. 797), recht op uwe burgerlijke bezoldiging, zoover deze hooger is dan uw soldij, jaarwedde, welke ge als militair geniet. Wendt u om inlichtingen tot uwen reohtstreekschen bur gerchef. Red. D. Cr., Utrecht. Zoo ge. u in Denemarken laat naturaliseeren, blijft ge dienstplichtig in Nederland. Komt ge niet in ons- land onder de wapenen, dan wordt ge alhier als deserteur be schouwd. Red. C. J. A., Roosendaal. Zoo de landsiormer be hoort tot de eerste ploeg der jaarklasse 1911 die destijds onder de wapenen is gekomen, dan kan hij overgaan. Naar onze meening kan de door u bedoelde persoon, wat algemeene ontwik keling betreft, wel in aanmerking komen voor opleiding tot vorlofsofficier. Hij moet daartoe zijn wcnscb te kennen geven aan zijn compag nies-commandant. Red. P. F., Willemstad. De order, welke gij be doelt, is geheim; doch de inhoud er van is van geen belang voor u. Onbepaald verlof zal u niet worden verleend, tenzij gij een verklaring van de burger-autoriteit kunt overleggen, dat ge in uwe burger betrekking niet langer gemist kunt worden. Gij zoudt evenwel uw compagnies commandant om zakenverlof kunnen verzoeken. Ben bundel bliksemstralen van scharlaken rood© wol geborduurd mag volgens het boek werk Uniformen" gedragen worden door tele grafisten en reserve-telegrafisten. Red. v. H., Btten, Hat onderscheidingsteeken voor scherpschutter 2o klasse bestaat in een van scharlakenroode wol geborduurde ster met vijf punten op den linker bovenmouw, en voorts mag buiten dienst een sabelkwast (v. q. aan de bajonet) gedragen worden. Soldijverhooging of anderszins is er niet aan verbonden. Het on derscheidingsteeken voor scherpschutter bestaat in een imitatie-zilveren rechthoekige medaille mét afgesneden hoeken, waarop twee gekruiste geweren, onder een door eene koninklijke kroon gedekte, Ween en ander tegen een achter- grónd, gevormd door een schoolschijf in een lauwerkrans van eikenloof, terwijl een bliksem slag het midden dér schijf, treft. De verbinding van de medaille met den ring stelt een patroon houder voor. Het onderscheidingsteeken zal ge dragen worden op de linkerborst aan een Nas- sausch blauw lint, ter breedte van 3.8 c.M. Het lint mag nimmer zonder de medaille gedragen worden. Red. J. K., Dief dijk. Van liet voornaamste bij ons in gebruik zijnde vliegtoestel is de sehroeflengte ongeveer 1.80 M. Van voren af gezien zitten eerst bestuurder, dan waarnemer, dan volgen benzine- en olietank en dan motor. Red. W. S. O.. Muiderberg. Tot groep 3 e behoo- ren o. a. geneesheeren, die bij een specialist op een kliniek werkzaam zijn; mr. in de rechten, geen rijks-, provinciaal- of gemeenteambtenaar zijnde, die hun particuliere betrekking willen waarnemen en dergelijke personen, die men niet onder de gewone werkkrachten kan rang schikken. Voorts behooren tot deze groep, zij, die hoewel tot groep 3 c hehoorende, niet mét een verlof volgens die groep gebaat zijn. Tot groep 3 f behooren. dan de werkkrachten, niet iu groep 3 e gerangschikt. Reel.. M.'j Den Haag. Over het algemeen komen voor overgang bij het wapen der Koninklijke Marechaussee slechts m aanmerking vrijwilli gers, miliciens en landweerpliclitigen, alzco geen landstormplic-htigen. Men moet een wer kelijken dienst hebben volbracht van ten min ste zes maanden bij een onbereden wapen of van ten minste achttien maanden bij een be reden wapen. Red. H. Br., Delfzijl. Daar ons niet bekend is, als hoedanig gij wilt overgaan^ yenvijzen we u naar het R. M. V. B. M. 2e stuk, blz. 1450 en blz. 1560. Red. G. S., Amersfoort. I. Gij kunt niet eerder voor studieverlof in aanmerking komen, nadat ge 84 maand onder de wapenen zijt. II. Daar ge reeds ouder dan 24 jaar zijt, kunt ge u niet meer bij liet reservekader ver binden. Red. G. ter Br., Amersfoort. Omtront de opkomst der mil.-lichting 1917 is nog niets bekend. Naar we vernomen hebben zal de mil.-lichting 1908 der bereden wapens misschien tegen De cember met onbepaald verlof vertrekken; ze kerheid bestaat daaromtrent evenwel nog niet. In sommige gedeelten van het land hebben do militaire autoriteiten het recht de brieven te openen. Red,, B, v. R., Vlissingon. Zoover ons bekend is, leunt ge. zoo ge onder de wapenen blijft, ,de door u bedoelde examens afleggen. Red. W. C. D., Breda. De door u bedoelde soldij verhooging ad 0.02 wordt sinds 1 Januari 1915 niet meer toegekend. Red. G. J. C. Tr., Rockauje-. Aan Nederlanders, hier te lande woonachtig, kan vergunning wor den verleend om aan Nederlandsche bloedver wanten in hot buitenland één keer in de 6 we ken een postpakket (ten hoogste 4 K.G. bruto) met levensmiddelen van inlnudschen oorsprong te ze-nden (b.v, erwten, boonen, vet, spek, worst, boter, enz. Zulks moet aangevraagd worden op een formulier, welks model is to verkrijgen bij bet Kou. Nat. Steuncomité 1914; centrale subcommissie in zake voeding van mensch en dier. Amaliastraat 2, Den Haag, en dit formulier ingevuld te zenden aan het Dep. van Financiën, bureau uitvoer, Amaliastraat 2, Den Ilaag. Red. II. J. H., Btten. Noch omtrent de aflossing der mil.-lichting 1915, noch omtrent do land- storrnjaarkIasse 1915 is iets officieels bepaald. Red. G. B.. Veldleger. Naar onze meening behoort ge tot de mil.-lichting 1908 en gaat ge met deze lichting eventueel met onbepaald verlof. Red. R. G., Den Haag. Teder man is verantwoor delijk voor zijn kt ceding- en uitrustingstukken. Raakt er iets door zijn schuld of onvoldoende zorg van den betrokkene weg, dan wordt hem ingevolge art. 63 van het „LI. v, A. 1916" in houding op do soldij opgelegd. Heeft de man echter geen afgesloten bergplaats, dan kan men naar onze mooning hem niet verantwoor delijk stellen. Red. II. M., Rockanje. Waarschijnlijk heeft uw comp.-commdt. ter beschikking voor u e©n groene kaart der Nationale Voreeniging tot 'Steun aan miliciens. Dozo kaart moet thans nan u uitgereikt worden. Met deze kaart vor voegt go u, zoodra go mot klein verlof zijt, bij liet plaatselijk comité van bovengenoemde vor eeniging in uwo woonplaat» en dit comité zal u dan wel helpen. Mocht or zoo'n kaart niet voor u wezen, wendt u dan tot bovengenoemde voreeniging, adres; Bureau Beurs Amsterdam. Red. W. II., fort Hoofddorp. Zoo ge nog geen 84 maand onder de wapenen zijt, hebt ge recht op /0.15 soldij en ƒ0.10 mobilisatietoelagezijt f;.> 81 maand of langer onder do wapenen, dan lebt go recht op /Ü.18 6oldij en ƒ0.10 mobili satietoelage. Red. II. K., Den Helder. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mi!.-lichting 1910 is nog niets officieels bepaald. Red; W. Fr., Den Ilaag. Zie ons antwoord bi M. E. te Ede in dit blad. Hetzelfde wat daar ten opzichte der bereden wapens gezegi hebben, geldt ook ten opzichte van do pantser- fort-artillcrie en de torpcdistcn. Red. D. S., Veghel. Zoo ge 84 maand in dienst zijt, kunt ge in aanmerking komen voor land- bouwverlof over een onafgebroken tijdvak. Hiervoor moet ge een verzoek richten tot uw eskadrons-commandant. Red. A. H. B., Veldleger. Zoo go tijdig to er aan uw sergeant-maj.-adm. kennis van hebt gegeven, dat ge op den dag voorafgaande aan uw eersten officieelen verlofdag geen ge bruik zoudt maken van don middagmaaltijd, hebt ge ingevolge L: O. '16 B 18 sub A punt 12c (zoo u niet ingekwartierd bent met voe ding) op den dag van vertrek (reisdag) ook recht op z.g. menagegelddus dan zoudt ge hoogstens in 't geheel 1+3 4 dagen z.g. nagegeld kunnen ontvangen. Hoc u bij drie dagen verlof tot vijf dagen komt, begrijpen we niet. Red. J. K., Utrecht. Zoo gij als korporaal een dor compagnieën hospitaalsoldaten een functie van geëmployeerde bij een militair hospitaal hebt moeten waarnemen, hebt ge recht op verhooging van bezoldiging ad 0.25 per dagzie blz. 17 van het hospitaal-regle ment 1909. Red. D. Kr., Veldleger. I. Gij kunt examen afleg gen ter verkrijging van het Mercurius-diploma voor de practijk in boekhouden, of in boekhou den en handelscorrespondent!© voor de Ver- eeniging van Leeraren in Handelswetenschap pen te Amsterdam. II. De examens worden afgenomen te Amsterdam. III. Omstreeks Mei. Red. O. Pr., Amersfoort. Tot heden is nog geen bijzondere verlofregeling voor de door u be doelde categorie van personen vastgesteld; gij kunt echter uw compies comm. om een onafge broken verlof tijdens St. Nicolaasdrukte verzoe ken. Red. H. B. W., Hardenberg. Gij kunt in uw ver zoek zelf een datum, die u 't meest gewenscht is, opgeven; de M. v. O. zal zoo noodig dien datum wel wijzigen. Daar aile verzoeken be treffende de militie, niet op zegel behoeven, kunt ge naar onzo meening het verzoek onge zegeld inzenden. Wilt ge een zegel gebruiken, dan moet het een zegel van 15 ets. in hoofdsom zijn. Red. L. S., Middelburg. Ge behoort naar meening tot de mil. lichting 1909 en gaat ge dus met dezej lichting met onbepaald verlof. Red. M. E., Ede. Zooals we reeds vroeger op der gelijke vragen geantwoord hebben, valt het af lossen der bereden wapens moeilijker dan dei- onbereden wapens, en wel omreden o.a. de af richting der bereden wapens langer duurt. Het landshelang eischt nu, dat niet eerder oudere lichtingen naar huis gezonden worden, vóórdat men er weer andere geoefenden in de plaats kan stellen. Ge kunt er echter overtuigd van wezen, dat men ook de bereden wapens niet langer onder de wapenen houdt, dan strikt noodig is. Eed. A. L.. Eersel. Voor werkzoeken kunt ge uw periodiek verlof bezigen, zoo noodig 'kunt ge uw comp.-commandant verzoeken op een dag, dat ge in verband met het solliciteeren naar een betrekking, gaarne verlof zoudt hebben, dien dag uw periodiek verlof te mogen hebben. Red. V. Troepen in Zeeland. Zie ons antwoord bij Th..v. H. Hoeven in dit blad. De beseheiden voor het overschrijden der grens kunt ge recht streeks aanvragen aan het Dep. van Buiten- landsche Zaken. Red. R. K., Ede. Zoodra er bij de korpsen ge vraagd. wordt, wie genegen is de door u bedoelde opleiding te volgen, dan kunt go u opgeven aan uw compagnies- of detachemeut6-oommandant. De opleiding duurt in den regel twee maan den. Red. M. D., Terbeijden. Gij zijt geen gezins hoofd en verkeert ook niet in overeenkomstige verhouding tegenover het gezin. Zoo' ge evenwel kunt aantoonen bv. door een bewijs van den burgemeester dat ge hoofd van het bedrijf (landbouw) zijt, dan kan, naar onze meening, op grond van het laatste aan u 2 maal 2 dagen erlof worden verleend. Red. W. L. en G. E., Zevenaar. Wat u ter oore is gekomen, is juist. Door het met onbepaald ver lof gaan van verschillende landweerlichtingen, de sterkte van het veldleger niet voltallig, arom de door u genoemde landstormlichting ter aanvulling dier sterkte naar het veldleger 'ergaat. Red. J. H. W., Hedel. Omtrent het vertrek der mil. licht. 1909 der bereden wapens is nog niets officieels bepaald. Red. W. Br., Sluis. Daar ge wel ingekwartierd zult wezen met voeding, hebt ge slechts recht ién dag z.g. menagegeld, nil over den eer sten officieelen verlofdag. Neemt ge deel aan een soldatenmenage en u hebt tijdig to kennen gegeven op den dag van vertrek geen gebruik te zullen maken van den middagmaaltijd, en op den dag van terugkeer ook geen gebruik daar van maakt, zoo licht ge dan recht op vier dagen z.g. menagegeld. Red. E. R., Wageningen. Waar uw vader woon plaats heeft te Wageningen, moet hij niet te Arnhem, maar aan den burgemeester van Wa geningen een verzoek om vergoeding indienen. Red. J. H. Pr. en T. M.. Oosterhout. n©t ont houden van gunsten hoewel voor de betrok ken niet aangenaam is geen straf. Dus noch u, noch uw kameraad zijt meer dan één keer gestraft. Wat u betreft mag ©venwel uw verlof volgens de orders van den Oppc.rbevelh. van Land- en Zeemacht del. l>i November 1014 Beh. Landmacht no, 2640 R/9070 en d.d. 26 Novem ber 1914 Beh. Landmacht no. 2111/9867 Geh. naar onze meening niet worden ingehouden. R e d. J. v. D., Veghel. Volgens de laatste verlof- •egeling behoeven alle miliciens en landstorm plicht-gen onverschillig tot welk wapen zij behooren slechte 84 maand onder de wapenen te zijn, om zakenverlof te kunnen krijgen. Red- W. J. O.. Den Haag. Gij gaat gelijk met de lichting 1914 met onbepaald verlof en niet eer der, tenzij ge den M. v. O. mocht verzoeken, spoediger te mogen vertrekken. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1914 (hetzij voorjaars-, of najaarsploeg) is niets officieels bepaald. Red. II. J. A., Bennekom. Alleen zij die bij de Mantsehij moeilijk door anderen in hun dienst zijn te vervangen, komen in aanmerking voor liet, door u bedoelde verlof. Het beste is dus, dat gij allereerst een vaste aanstelling hebt en go eene verklaring overlegt, dat de Maatschap pij u niet kan missen. Red. J. M. te Hindeloopen. Gij kunt u zonder meer bij uw depöt-com;n. aanmelden we willen u er echter op wijzen, dat u dan niet weer den dienst op elk oogonblik dat go zulks zoodt wil len kunt verlaten, doch verplicht zijt, gedurende een bepaald tijdvak tc blijven. Red. K M., Bcrgcn-op-Zoom. Daar go destijds liadt moeten zorgen, dat ge met uw© oproeping in kennis hadt kunnen worden gesteld, zijt gij door eigen toedoen «-erst in 1915 onder de wa penen gekomen en behoort ge alzoo tot deze lichting en gaat go naar onze mccning even tueel met deze lichting (1915) met onbepaald verlof. Eed. L. II. v. D., Haarlem. Om een juist oordeel te kunnen vollen, hadden wij een uittreksel uit uw stamboek moeten hebben, doch afgaande op uw brief zijn v. ij van meening, dat ge be hoort tot do mil. lichting 190Ö (landweer 19I6d) en ge dus met doze lichting met onbepaald ver lof (17 November a.s.) kunt vertrekken. Red. B. H., üoaterhout. Voor een juist oordeel hebben wij oen uitreksel uit uw stamboek noo dig; doch volgens uw schrijven zijn wij van meening, dat go behoort tot de mil, lichting 1914 Rod. J. B. S., Leiden. Ieder geval op zich zelf wordt beoordeeld door den betrokken burge meester. Dient derhalve een verzoek om ver goeding in bij den burgemeester uwer woon plaats; daar gij oen kind hebt, zal allicht ver goeding worden toegekend. Rod. C. M., Woudrichem. Zoo ge u destijds aan uw comp.ies comm.nt. hebt opgegeven en de zo u voor dc betrekking geschikt heeft geacht, zyt ge op een lijst geplas tót en wordt ge, wan néér u bjj eventueel© vacature voor plaatsing aan de beurt zijt, opgeroepen. Red. J. A. 1'., te Oosterhout. Daar de eerste vraag te onafgebakend is, om er een doenlijk antwoord op te geven, zien we ons verplicht om ze onbeantwoord te laten. Wat uw tweede vraag betreft, kunt ge zelf begrijpen, dat uw militaire dienst geen invloed heeft op den tijd, dien ge, zoo ge niet in dienst waart geweest, practisch als hulponderwijzer moet werkzaam zijn. Rfed. P. B., Middelburg. Zoo ge vóór 1 Augustus 1914 niet vrijwillig onder de wapenen «aart, hebt ge ingevolge L. O. '15 B. no. 74 geen recht op de halijaarlijksche premie. Gij gaat niet met de militie niet onbepaald verlof, om dat ge niet tot de militie behoort en g© u vol gens uw engagementsakte destijds verbonden hebt, om onder de wapenen te komen en te blijven wanneer de militie ingevolge art. 185 j der G. W. geheel of ten deele buitengewoon on der de wapenen is. Do premie wordt u niet uit betaald, omdat ge thans niet vrijwillig doch verplicht onder de wapenen zijt en zulks wel op grond uwer akte. Red. H. M., Utrecht. Aan onderofficieren wordt alleen mobilisatietoelage bij nachtverblijf b u i- t e n de woonplaats toegekend. Als woonplaats van beroepsmilitairen wordt beschouwd de vaste standplaats by demobilisatie. Zoo dus Utrecht bij demobilisatie uw vaste standplaats wordt, hebt gij geen recht op mobilisatietoelage. Red. J. L. Maastricht. Zoo de soldaat optreedt als hulp van oen werkman, die organiek bij het onderdeel is of moest zijn ingedeeld, heeft hij ingevolge het gestelde op de bladz. 703 en 763 van het R. M. 1914 recht op de toelage ad 0.35. Deze toelage moet, indien de geweer maker volgens tarief of op abonnement werkt, door den geweermaker uit eigen zak worden be taald. (Zie het slot der order van den Opperbe- elh. van L. en Zeemacht d.d. 9 April 1915 19597—12780 Beh. Landm. no.Zoo ge uwe A 1145 g to Brussel niet aan anderen in huur of gebruik hebt gegeven, en destijds toestemming hadt. om in Brussel te verblijven, dan hebt gij thans rechtop mobilisatietoelage. Hebt gij geen woning meer te Brussel, dan niet. Zie L. O. '16 B. 18 sub A, pnt 3. Red. S. Son. Daar gij vijf jaren hebt gediend, wordt go militieplichtig en zoo uwe lichting nog onder de wapenen is, moet gij ook onder de wapenen blijven. Red. J. W. H., fort Everdingen. Aangezien de •vermelding der divers© ouderscheidingsteekeuen te veel ruimte in beslag zou nemen,- zoo verwij zen we u naar de platen, die daaromtrent des- tüds aan iederen commandant zijn toegezonden. Uw segt.-maj.-adm, zal u zoo'n plaat wel ter inzage kunnen geven. Red. S. dé Gr.,- 's Bosch. Vrij vervoer (de verloven uitgezonderd) wordt slechts verleend zoo de op één dag af to leggen afstand meer dan-30 K.M. bedraagt. Waar -hier de afstand-22 K.M. was, hadt gij derhalve geen recht op vervoer voor rijksrekening. Waar al het gereedschap waar schijnlijk niet tot uwe uitrusting behoorde, had do sergeant evenwel het gereedschap voor rijksrekening per spoor, tram of wagen kunnen laten vervoeren. Red. •J. 1'., Milligen. Allereerst heeft-nw zwager volgons de bestaande bepalingen geen recht op 2x2 dagen verlof per maand, en waar boven dien vrijwel iu hoogste instantie zijn verzoek is afgewezen, geven we hem in overweging in de afwijzende beschikking te berusten. Natuur lijk kan hij nog een verzoek richten aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer. Zulks geeft naar onze meening evenwel in dit geval niets. Eed. J. J.. den Haag. Zie ons antwoord bij E. Gn. Alphen in dit blad. Red. P J.. Haarlem Over de dagen, dat gij met periodiek verlof waart en met verlof^ wegens ziekte zijt achtergebleven, hebt ge recht op soldij (zonder moTJilisatietoelage) en op z.g. menagegeld. Tot en met 27 Aug. hadt ge boven dien recht op mobilisatietoelage. We hebben aangenomen, dat u tot de categorie soluij-go- nïetenden behoort. Red. J. H., 's Bosch. Alvorens uw eerste vraag te beantwoorden, zciuden we gaarne weten, hoe lang u onder de wapenen zijt. Wat uwe tweede vraag betreft, behoort ge slechts een bewijs over tc leggen, waaruit blijkt, dat oen plaat sing dicht bij uwe woonplaats zeer gewenscht is. Eed. G. ten D., Oisterwijk. Daar wij niet kunnen beoordeclen, in verband met te verleenen ver loven aan andere militairen der comp. of u voor verlof in aanmerking kunt komen, zoo behoort go een verzoek te richten tot uw comp.-c-omm. Waar ge bovendien ons niet hebt laten weten, hoe lang ge in dienst zijt, kunnen we- u ook niet zeggen, of ge wel lang genoeg in dienst zijt, om zakenverlof te kunnen krijgen. Red. W. A. Br., 's Bosch. Waar volgens het boek werk „Uniformen" tot de tenue van alle tamboers zonder onderscheid te maken tus- schen vrijwilligers, miliciens, enz. zwaluw nesten behooi-pn, zoo'kan men u verplichten zo te dragen. Red. C. d. J., Bath. Omtrent het vertrek der mil.-licht. 1913 is nog niets officieels bepaald. Red. K„ Breda. Voor plaatsing bij de Art.-inrich- tingen te Hembrug kunt go rechtstreeks ccn verzoek richten tot de Directie dier inrichtin gen aldaar. Zie voorts L. O. '15 B. 234. Red. W. v. cl. H., Brughem. Allereerst behoort ge examen to doen voor vrijwillig sergeant en dan u als vrijwilliger to verbinden. Red, M. v. d. W., Roosendaal. Wendt u om ver dere inlichtingen tot het Dep. van Binnenland- sche Zaken. Red. B. v. d. W., Fort Giesen. Zonder reden kan niemand overplaatsing krijgen. Red. Th. v, H., Hoeven. Zoo ge ongehuwd zijt möct ge, zoo ge naar het buitenland met verlof wilt, zulks aanvragen aan den M. v. O. Zijt ge gehuwd en wilt ge mr periodiek verlof door brengen in bet buitenland, dan kunt ge eens per maand van en met Vrijdag tot en met den daarop volgenden Maandag (Dinsdag per eerste reisgelegenheid terug), zulks aanvragen aan den Opperbev. vaai Land- en Zeemacht. Red. To verleidelijk. Mevrouw hoeft, haar bezoekster zitten ver tellen over dc schilderstalenten van haar jon gen. Zit Frit* nog te schilderen aan zijn stil leven? informeert ze dan bij 't juist binnen komende dienstmeisje. Neen- mevrouw, hij zit 't op te eten, bo- richt Mina. Moderne jougd. Mama, op de wandeling tot zesjarig zoontje: „Foei, kijk die jongen min don over kant eens, die steekt, goloof ik, zijn tong tegen mij uïtl" Zoontje„Bont u bang, mama? Houd u dan maar .stevig aan mijn jas vast. Dan leid ik u er wel veilig langs." V erkeerd beoordeeld. 't Was het gewone huislijke onweer. Och, hemel, jammerde zij in tranen. Had ik maar geluisterd naar den raad van m'n moe der en jp nooit getrouwd. Karei, do kalme, stille man draaide zich anpl om en eindelijk kwam 't er uit: Hoeft ie moedor getracht ons huwelijk te gen te houden? Zij knikt© hevig van ja. Een uitdrukking van diopo wroeging gleed over Karol's gelaat. Groot© goedheid, hakkelde hij, wat heb ik die vrouw dan vorongolijkt! Het klokjo thuis. Hè ja, zegt mama, zooels het klokja Ibuit tikt, tikt het nergens! Nietwaar? zegt papa instem mond. 't Klokj© tikt heelemaal niet; 't «iaat al twee dagen stil, zegt zusje. -Hó, vrouw, heb jij 't oergiateren niet op gewonden Eergisteren?O, toen moest ik im mers naar de opera. Maar dat jy 't gisteren niet gemerkt heb' 1 Gisteren? Toen had. ik myn kegels vond. Er in g o 1 o o p e n. Eerste student: Zeg eens. amice, kun je oen bankbiljet van vjjf-en-twintig wisselen? Tweede student: Jawel. Kerst© student: Nou ,<lon kun je mo ook wel een tientje leenen? V erfrisschends. Bezoeker: ,.I)at trapj>cn-klimincn om naar jc kamer te komen, heeft me knapjes warm ge maakt. Heb jo niet het c©u of ander om mij te verfrissehen". Gastheer: „Zeker, zeker! Ik zal dadelijk het raam open zetten". Ook beken dl „Zeg ©ons, je kont ««na niet. iemand, dio me >H*n paar rijksdaalders zou willen lenen." „Neen; aJJo jueoabhén, die ik ken, ken jij ook." R. Gn., Alphen. Wenscht ge militair (buiten gewoon) kommies to worden, dan moet ge u laarvoor opgeven aan uw comp.commandant. Zie overigens ons antwoo chem, in dit blad. Red. comp.com bij C'. M., Woudri- Mil. Regt. Jagers, I-oOöduinen. Of en wan neer de mii.lichting 1916 en dn landstormjaar- klasse 1915 zullen worden afgelost is dezer zijds niet bekend; zoo do mobili.satietoesiand nog lang mocht duren, zal zulks vermoedelijk wel plaats hebben. Red. Adres Kap. Dudoc van Heel gevraagd. Beleefd opgave aan ondergeteekende gevraagd van het adres van den Kapitein Dudoc van Heel. In 1912 was genoemde Kapitein bij de 3e Compagnie Wielrijders. M. BAARS, Telefoon-afd. Staf 17 Reg. Inf. Adres Hentzen of Heutzen gevraagd. In de maand Augustus is door de Zuid-Holl. Vereeniging tót bevordering van kunstnijver heid en volkskunst een prijsvraag gehouden, waaraan o. a. deelgenomen heeft een zekere J. Hentzen of J. Heutzen. Genoemde militair heeft een eervolle vermelding voor zijn inzen ding gekregen maar zijn adre* is onbekend. Deze militair of hij, die jets van zijn adres afweet, wordt beleefd verzocht daarvan mede- deeling te doen aan den ree. eerste lint. der Grenadiers Swoop, afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning, Algemeen Hoofdkwartier. 's-Gra- venhage; Pakje in den trein laten liggen. Donderdag 2 Nov. in den trein nummer 340 van VJisfeingen naar Amsterdam een pakje laten liggen, inhoudende: 1 oliesteen, 2 scheer messen, 1 haarborstel, 1 haarmaehine. 1 scheer- riein, 1 stuk wit hard poeder, 1 odol doosje bruin poeder, 1 scheerkwast, 2 flesc-hjes, alles gepakt in een blikken sigarenkistjeaan weerskanten van hot kistje gepakt twee caeao- busjes met geweervet en suikergoed. De eer lijke vinder zal beloond worden en gemaakte kosten worden vergoed. J. ROSKAMP, le Comp. Res. Bat. A, Troepen in Zeeland. Sabel laten liggen. Laten liggen in den trein een zwarte sabel No. 656. Tegen belooning terug te sturen aan P v. Wieringen Az.. 3-3 R H, Veldleger, C'av. Brig. Boek in prachtband laten liggen. Laten liggen te Breda op 30 October 1916 in trein 101, die 12.03 v.m. te Vlissingen arriveert, een pakje (open), waarin o. a. een boek met rooden prachtband, getiteld „Wraak", van Carmen Sylva. Die aanwijzin gen - hieromtrent kan geven, wordt verzooht in de ..Soldatencourant" hiervan melding te maken. Boeken gevraagd. Door ondergeteekende is te E ijsden (Ij.) on der de kommiezen een leesgezelschap gevormd. Daar het ons nu aan hoeken ontbreekt, vraag ik geschikte adressen om voor niet al te hoogó prijs boeken tc krijgen. Ontspanning is hier. voor de militairen niet, zoodat boeken ons welkom zijn. G. VISSER, Kon. Marechaussee, te Eijsden (L.) Ce-vonden voorwerpen. Op het Garnizoensbureel Venlo zijn in den loop van het- jaar onderstaande gevonden voor werpen in de treinen te Venlo, aangebracht: overjas, gemerkt no. 13; mantel, gemerkt no. 292-4-25-1863: kwartiermuts gemerkt no. 13: mantel, gemerkt no. 679; id. id. 467; sergeant- majoor's mantel: sjako gemerkt no. 6349; of ficiers sabelkwartiermuts, gemerkt no. 2607. Station Horst 5 Sept. 1916jas, tuniek, Station Venlo 20 Oct. 1916: klewang met koppel, klewang gemerkt no. 1012, koppel ge merkt no. 207; trein no. 362 28 Juni 1916: een mantel gemerkt no. 380. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Van Militairen: 38e Bat. L. W. T. 3.974; III-3-R. I.. 16.15; II-14-R. I. 11.25-, Staf 3-R. I. 18.25; Ve Afd. 3e Reg. Veld-Art, 70; Marine-personeel bchoorende tot de rolle der Marinekazerne te Amsterdam 165 Ka pitein B., Utrecht, 2; Marinewerfpersoneel, Hellevoetshm, 115.504; Voreeniging van Onderofficieren ..Ons Belang", Amersfoort. f 2.174: Officieren a.b. Hr. Ms. ..Koningin Emma" f 15; le Divisie Kon. Maréchaussee, Apeldoorn, f 7.95: Staf 3e R. I. 14.40 III-3- R. I. f 14.30: 38e Bat. L. W. I. 3.974; 1-3 R. I. 90.40; Kapitein B„ Utrecht, 2; Ma rinepersoneel behoorende tot de roll© der Ma rinekazerne, Amsterdam, 200. Totaal der lijsten tot 2 September 1916 f 4.006.775,45. Totaal-generaal f 4.012.338,344. 's-Gravenhage, 1 November 1916. De Penningmeester w. g. VAN DOORN. Opening R. K. Militair Tehuis te Waalsdorp. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Teneinde de vele R. K. militairen, gelegerd in het kamp van Waalsdorp, in de gelegenheid te stellen hun godsdienstplichten te kunnen vervullen, en hen in de vrije uren nuttig en aangenaam bezig te kunnen houden, vormde zich te 's-Gravenhage een comité, tot stichting van een R. K. Militair Tehuis, in de habijheid van genoemd kamp. Dit comité is samengesteld als volgt: Mevrouw Van Suchtelen van de Haare geb. baron. Taets van Amerongen, presi dente, freyde Dunioneeau, baron. Yan Voorst tot Voorst, kapitein C. E. W. baron van Voorst tot Voorst, mr. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad en le-luitenant der grenadiers Schaepman. Daartoe in staat gesteld door giften van vele Katholieken, was het comité spoedig in staat tot de stichting over te gaan. Onder leiding van den luitenant Schaepman verrees in korten tijd, op een terrein nabij de uitspanning Duin en Dael, welwillend door hot Rijk beaohikbanr gesteld, een eenvoudig on practisch ingericht gebouw, ruimte biedend voor eenjge honderden militairen. De bouw ge schiedde geheel door militairen, in bun vrijen ii.id. In Jiot gebouw, dat op Zon- en R.K. dagen dienst zal doen als kerk, is mede aanwe zig een altaar. Zaterdagmiddag j.|. heeft de plechtige ope ning van dit Tehuis plaats gehad. Tegenwoordig warén vele autoriteiten, de Minister van Oor log, genera al-majoor Bosboom met zijn adju dant kapitein van den Gcmeralon Staf jhr. Hüell, de Opperbevelhebber van Land- ©n Zee macht generaal Snijders, zijn adjudant rit meester jhr. Van Reigersberg Veraluya, luite nant-generaal graaf Dumonceau, chef van liet Militaire Huis van 11. M. de Koningin, gene- raal-majoor Pop, «ous-chcf van den CJenoralen stai', gen'eraal-inajoor Buyzo, inspecteur van de Infanterie, generaal-majoor Ophorst, com- ma-ndant van do stolling van Amsterdam, do commandant van do le Divisie, generaal-majoor Van Delft, was vertegenwoordigd door den ohef van den Staf der le Divisie, majoor van den Generaion Stal Kaiff, kolonel Habbema, commandant der .Brigade Grenadiers ©n Jagers, luitoyant-kolonel jhr. Van Suchtelen van do Haar©, eommandant der Grenadions, kolonel De Ridder, plaateeljjko oammandant dor Resi dentie, d© gep. generaal-majoor der cavalerie Math on, kolonel D© Bruin, commandant van het 2o regiment Veldartillerie met zijn adju dant kapitein Kaub, de hoofd-«almoêzenier majoor Ever», rector Beukers, pastoor Donzen en de paters Cannegieter en 1 ranken, benevens een groot aantal hoofd- en subalterne officieren van verschillende wapens en dienstvakken te 's-Gravenhage in garnizoen c-u dame» en hoeren belangstellenden Nadat de talrijke genoodigden hadden plaats genomen, nam ecu zangkoor van 11 h< .ren, onder leiding van don heer Haring, directeur van het zangkoor Antemus Domino, van de kerk in de Parkstraat op liet podium plaats en zong het Wilhelmus, dat staande door dc aan wezigen werd aangehoord; daarna werden ge- - zongen oud-Hollandsche liederen uit dc Ge dealde lanken van „Valerius" van Rich. IIoI. Hot koor werd op de piano begeleid door mevrouw Iscrief. Hierna nam majoor Evers, de hoofdaalmoe zenier, het woord, orn de aanwezigen welkom te heeten. In het bijzonder bracht hij dank aan don Minister van Oorlog, die niettegen staande zijn overstelpenden arbeid gelegenheid heeft kunnen vinden, bij de opening van het Tehuis tegenwoordig t<; zijn. Ook den Opper- berrelhebber van Land- en Zeemacht, word aoor spr. dank gebracht voer zijn aanwezigheid, waarmede Z. E. heeft willen iconen, dat hem hij de vele zorgen voor de talrijke troepen on der zijn bevel, ook het Jieil der R.-K. militai ren ter harte gaat. Na nog in bet bij zonder den luitenant-generaal graai Dumon ceau dank te bobben gebracht voor zijn tegen woordigheid, bracht spr. dank nan alio andere aanwezigen voor hun belangstelling en -an hen, die door hun milde gaven hebben willen bij dragen tot de tot standkomi'ng van het ge- houw. Ten slotte wees de spr. er op, dat niet alleen R.-K. militairen toegang tot het, Tehuis bob ben, maar allen, zonder onderscheid van rich ting, die zich ordelijk gedragen. Z E. de Minister van Oorlog, daarna het woord verkrijgende, wees er op dat het Leger bestuur in höoge mate waardeert, alles war, ge daan wordt tot verheffing van hc-t godsdienstig en zedelijk peil van den soldaat. Practisch ook waardeert het dit, 'omdat door opheffing van dit peil bij den militair, deze geprikkeld wordt tot plichtsbetrachting, om do lasten te dragen van do taak hem opgelegd. Met de beste wonschen voor het gebouw be sloot Z.Ex. met de hoop uit te spreken, dat de commissie bclooning in haar arbeid moge vinden in een voortdurend druk bezoek van het Tehuis. Vervolgens werden door de dames ©n heeren van het, comité ververschingen rondgediend en aan do aanwezigen gelegenheid gegeven hot gebouw te bezichtigen. Na het zingc-n van een paar liederen door den heer Jos. Iserief, werd de plechtigheid besloten met het zingen door het koor van het Dominum Salyem Fac, van Qiecen. Aangeboden. Jonkvrouw© J. Beelaerts van Blokland» Koninginnegracht 33 te 's-Gravenhage, heeft voor onderwijzer, die zijn kameraden les geeft in aardrijkskunde, gratis beschik baar een atlas en vóór muziekliefhebbers Etudes en Quatre-Mains voor meergevor derden en 6631 methode pour l'Ophiclcide. Verzcekon te richten aan bovenstaand adres. Uit HeiJevoetsluis. Korp.-Ziekenverpl. J. Herweijen schrijft ons t< Hellevoetaluis: Woensdag 25 October is cr te Ilellovoet- sluis een samenkomst, geweest van militairen van land- en zeemacht in het tehuis v. Militai ren. Het doel hiermede beoogd was om te gera ken tot het oprichten van een Christelijk© mi litaire vereeniging. Hierdoor zou dan de -band tusschen jongens van Christelijke famiüën vas ter gemaakt, worden en zou, naar w© vertrou wen, ook ons tehuis meer een werkelijk tehuis voor ons worden, waar we veel vonden, dat we zoo nood© moeten missen. Ons is veel steun toegezegd door 't Bestuur van 't tehuis, do beide predikanten en den stellingcommandan t. Het leek mij met kwaad toe U te verzoeken dit in de Soldatencourant te vermelden, waar er misschien nog veel militairen zijn, die niet op de hoogte zijn van ons doel en werken. Later zal natuurlijk pas een vast werkplan gc- Yf.rmd worden. Vergis ik me niet, dan zijn we met 21 leden hegonnen en kozen we hier uit. een voorloopig bestuur. Woensdag 8 No vember zal het werkelijk bestuur gekozen

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3