0 DES SOIjDATENOODRANT van Woensdag OP ZEE. Binnenland. Onze Koloniën, Lederzaken. rinezaken. BIM ovemloer 1 O X 6 Wij zien hier den Turkschen militairen geneeskundigen dienst aan den arbeid; gewonden worden vervoerd door hospitaal-soldaten en ziokendragers, onder toezicht van officieren van gezondheid. Die zijn geen leden van het Roode Kruis, dit treft men alleen aan in Christelijke landen, de Turken en andere Mohammedaansche volken spreken van de Roode Halve Maan. Men ziet dit teeken ook duidelijk op de mouwen der Turken afgebeeld. Echter komen er ook Duitscho hospitaalsoldaten voor in Turkije en die dragen, zooals we zien, natuurlijk het Roode Kruis. rie haar overschot aan munitie op te maken, 'doch de infanterie deed geen aanvallen. Dit offensief bracht den Duitschers een reeks teleurstellingen, zooals te verwachten was. Wenschend door ons front te breken, •en onze zwakke punten op te zoeken, deden j'de Duitschers aanvallen in gesloten colonnes, •.jdie alle werden gebroken tegen den muur j van verdedigingswerken aan net front van •JRiga, De verliezen van de tegenstanders pwaren buitengewoon groot. Onder den regen fiVan onze projectielen, en van ons krachtig R'geweer- en mitrailleurVuur waren de vijan- Idelijke colonnes genoodzaakt terug te trek- Jiken. Daarbij werden zij echter tevens onder Cons spervuur genomen en leden zij zware ver bliezen. Aan de Narajowka. Aan het „Berl. Tagebl." wordt van. de fëtfarajowka dd. 31 October geseind f- Na verbitterden tegenstand, die den geheelen «nacht doorduurde, heeft de vijand belangrijke fchoogten verloren. Het front van deze nieuwe aanvallen van de troepen van generaal von jTGerok ligt tegenover het langgerekte dorp j-Lipica-Dolna, tusschen de Bybelka en de Nara- jowka. Het sluit zich dus in het noorden aan taan het tooneel van den laatsten strijd aan de ^Narajowka. Het znidelijkste punt van de aan- ?val ^an gisteren was de zoogenaamde Russen- tihoek, een vooruitspringende door den vijand kjnet mijnwerpers en machinegeweren krachtig ('versterkte wig. Een laagte van 800 meter '■breedte ten zuiden daarvan moest eerst aange- f-vallen worden. Als de hoogte ton noorden van deae laagte genomen was, moest zij ons van zelf in handen Vallen of konden wij de Russen door (.-machinegeweervuur eruit werpen. Bij zeer ne- '->Telig weer begon om één uur het bombarde- i^taeat van on zo batterijen. Na twee uur volgde Tdaarop een roffelvuur gedurende een half uur. ^'•Daarna gingen de troepen tot den storm over. jjiDen dag tevoren had men van het punt, waar- "'op ik het gevecht bijwoonde, do stollingen van i;de Russen in alle bijzonderheden nog kunnen, (onderscheiden. Vandaag verborg een zwaar van ((kruitdamp en regen en nevel geweven gordijn dit tooneel. Toch kon een half uur later de telefoon melden, dat de granaatwerpers en de -stormtroepen, die op hen volgden, de vijande lijke loopgraven hadden bezet In den loop van don middag werd de Russenhoek en de laagte daarnaast genomen. De Russen boden wanho- pigen tegenstand. In den loop van den nacht hadden verschillende tegenaanvallen plaats, waarbij de vijand zware verliezen leed. Voor het front van twee bataljons heeft men zeven- honderd doode Russen getef<T. Schetsen uit het Oosten. Een Duitsch soldaat, Kurt Reber, zendt ■uit het Oosten kleine schetsen aan de ,,Vcss. Zeit.", die soms heel aardig de vol ken die daar vechten karakteriseeren. Hij .vertelt: In don avond zal epn bo storming plaats vin den. Rechts de honveds. links de Duitsehe in fanterie Om drie uur 's middagB begint de ar tillerie met de voorbereiding. Een Oosten- rijksch-Hongaarsche motorbatterij huilt er af on toe tusschendoor. Zij schiet echter te ver. Ik sta op den waarnemingspost bij den batterij- commandant van een Duitsehe veldbatterij. ..Richtpunten, tien minder, vuur", wordt er in de telefoon gecommandeerd. Het schot valt midden in de vijandelijke loopgraaf. Belangstel lend ziet do Oostenrijksche waarnemer toe. Ein delijk, als de motorbatterij weer te ver gescho ten heeft, roept hij in de telefoon„Bitte scheen, Hcrr Hauptmann, wir- mussen in der Elevation was abzwieken"-. Dan is het schot raak. Wij komen nit don trein. Kort te voren is ons medegedeeld, dat de Russen binnen weinige uren do plaats, waar wij aankomen, kunnen be reiken. Wij moetert met de grootste voorzichtig heid marciieeren. In de deur van het station staat een Oostcnrijksch-Hongaarsch officier en schroeft het geelkoperen schot van de deur af. Hij heeft een schrikwekkende revolver in zijn gordel' en ziet er zeer grimmig uit. In de buurt hoort men reed: hot infnnterievuur. Dc toestand is vrij onbehagelijk ..Wat doet go dan toch?"' vragen we hom. ,,Nou, ik ontruim", zegt hij. En hij schroeft verder. Ik spreek met een p3ar Russische officieren. Zij vragen angstig of zij nu werkelijk in de ge vangenis komen. Ik stel hen echter gerust en schilder hen hot gevangeukatnp in do schoonste kleuren. Wen heeft daar sportvelden, muziek- voorstollingen en cantines. Zij konden zich geld van huis laten sturen of haddon zij misschien yat geld bij zich 5 Dan grijpt de kapitein van den staf in zijn .portefeuille en biedt mij zeer discreet een hon- dovd-rocbcl-biljet aan. Meer had hij helaas niet bij zich. Maar of dat genoeg was.,.. Een 'gedeelte van het csrndron is bij een TV-olsclie waarzegster in kwartier, die onophou delijk uit de vuisten der ulanon de toekomst meet voorspeller. Met oen gewichtig gezicht vertaalt Kaczmarek wat zij zegt. Den ulaan Fi scher spoort zij tot voorzichtigheid aan, men staat hem naar liet leven, Dan zegt Fischer in grimmige woede: ..Dat is de Köppcs, de drecki- ge Ringkadett". En daarbuiten barsten de Rifssische gra naten..., ITALIË. Aan hot Italiaanccho front. WEENEX. (Officriol.) Op de Karst trientten <Io Italianen Zaterdag hunne aanvallen voornamelijk op de O.-H. stel lingen in het zuidelijk gedeelte van de hoogvlakte. Het gebied rondom .Taniano was ditmaal het brandpunt van den strijd. Dc O.-H. loopgraven aldaar werden van den vroegen ochtend af levendig onder vuur •genomen. Telkens vcor het optreden der in fanterie nam het vuur in kracht toe. Alle aanvallen, ook de laatste, die nog te acht -uur 's avonds werd gedaan, berden roet zware verliezen aan de zijde van den vijand yovf- 4* O.-H. limes afgeslagen. Op de andere gedeelten van het slagfront duurt het artillerie-gevecht met onver zwakte kracht voort. ROME. In Vallarsa in de zone van de Monte Pasubio en op het Asiago-plateau Zaterdag ,veel actie van de vijandelijke artillerie. In het Travignolo-dal deed de vijand na een divei-sieve actie op den Colbricon be proefd te hebben aoh tereen volgens vijf hevige aanvallen op de stelling ,,Heb obser vatorium" op de hellingen van de Cirna di Bocche. Nadat hij telkens met zware ver liezen was teruggeslagen, deden de Italianen ten slotte een tegenaanval met de bajonet vele joegen zij den vijand uiteen. Onder de e lijken, die op het gevechtsterrein ge vonden werden, waren er vier van officieren. In de zone ten oosten van Görz en op den Karst versterkten de Italiaansehe troepen de veroverde stellingen ondanks de pogin gen van den vijand om hen in dit werk te storen. Door kleine offensieve operaties breidden zij het door hen bezette terrein op den sector ten zuiden van den weg van Oppacchiazella naar Casta^navizze uit en maakten nog ongeveer 200 gevangenen, die voor het meerendeel gewend waren. In de acties van 1 tot 4 Nov. vielen 8982 gevangenen, waaronder 270 officieren in handen der Italianen, waardoor het aantal gevangenen sedert 6 Augustus op het Giu- ha-front gemaakt, tot 40,363 is OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Zevenburgen. BERLIJN. (Officieel. Front van aarts- her tor/ Karl: In noordelijk Zevenburgen behaalden de Russen in den Fölgyes-sector plaatselijke voordeelen. Aan het zuidelijk front zijn de Zaterdag begonnen gevechten tusschen den Altschanz- en den Bodza-pas nog aaii den gang. De Rosca-hoogte is door de Duitschers heroverd. Door de verovering van Clabu- cetu Bacciului werden de tot dusverre be haalde successen voorbij den Predeal-pas voltooid. De geheele, buitengewoon krach tig versterkte en met verbittering verdedig de Clabucetu-stelling is thans in handen der Duitschera. De troepen der bondgenoot-en hebben daar met inbegrip van do gisteren aangebrachte 14 officieren (waaronder een regiments commandant) en 647 manschappen in het geheel 1747 Roemenen gevangen genomen en acht kanonnen en 20 mitrailleurs buitge maakt. Bij de opruiming van het gevechtsterrein ten noordoosten van Kampoeloöng werden alleen tusschen het Argesului- en het Tor- gului-dal ongeveer 1000 Roemenen begra ven. In den nog voortdurenden aanval ten zuidoosten van den Roodotoren-pas en in het voor de Duitschors gunstig verloopen ge vecht ten westen van den Szurduh-pas met tot hier doorgedrongen Roemeensche af dee lingen werden 150 man krijgsgevangen ge maakt. PETROGRAD. Aan het Zevenburgscht front: De pogiugen van den vijand om de Roemeensche troepen aan te vallen in het dal van de Olt-rivier werden door artille rie-vuur gestuit. In de richting van de Jioe zet de vijand onder den druk der Roemenen zijn terug tocht naar het noorden nog steeds voort. De Roemenen namen vijanden gevangen en maakten vier kanonnen en eenig oor- logsmatcricel buit. ROEMENIË De strijd in Roemenië. PETROGRAD. In Roemenië heeft het tot stand komen van den Ruitschen op marsen in de vorige week aan het Roemeen sche leger de gelegenheid gegeven op het ge heele front het offensief te nemen en 2000 man eevangen te nemen. De Duitsehe poging om hat offensief te hernemen is overal mis lukt, behalve in het dal van de rivier de Alt (de Aloeta) waar zij twee dorpen kon den nemen. Onlangs hebben de Roemeniërs een overwinning behaald in gevechten bij Bratotsjef en in het dal van de rivier de Giu, waar zij de terugtrekkende Duitschers achtervolgen LONDEN. De Times" verneemt dd. 2 Nov. uit Boekarest, dat het weer wat ver beterde, het is koud en gunstig voor de ver dediging der Karpathenpassen. De Roeme niërs wisten zich to handhaven in het Pra- hovadal en bij Dragoslanek. De Duitsch-Oostenrijkers concentreeren thans hun krachten in een aanval in het Alutadal. De successen der Roemenen in het Jiudal duren voort. Generaal Belajef, de nieuwe Russische vertegenwoordiger in het hoofdkwartier, verklaarde zich zeer voldaan over de vooruitzichten van de Roemeensche verdediging van de Karpathen. Hij achtte den geheelcn militairen toestand bevredi gend In do Dobroedsja. SOFIA. In dc Dob roe/lx ja: E-en zwakke vijandelijke aanval werd door artillerievuur afgeslagen Aan de Donau bij Oker.itza, Rceetsjoek, Zimniisj en Guighen beiderzijdsche artil lerie-actie. Zaterdag zette een eekader monitors, dat een eiland tegenover het dorp Pirgas had bezet, een;ge afdeelingeii aan dep tegen overgelegen oever aan wal. Dezo namen twee 57 m.M. kanonnen, vier munitie wagens en 150 bommen en joegen een compagnie, die op hen was afgezonden, op de vlucht. GRIEKENLAND, Do toestand in Griekenland. LONDEN. Do .Morning Post" verneemt uit Athene dd. 4 Nov.: Tien officieren van het Trikala-regiment, die over land de reis naar Saloniki aanvaard hadden, werden door vliegende detachementen, uitgezonden door het Grieksche hoofdkwartier te Larissa, vervolgd en bij Kozani gegrepen, waarna zij onder sterk escorte naar Kalabaka werden teruggebracht, waar zij nog in de gevange nis zitten. Twaalf andere officieren, die ge arresteerd werden toen zij in Piraeus scheep gingen naar Saloniki, werden in de gewone gevangenis te Athene gezet; een verblijf in de speciale gevangenis voor officieren werd hun ontzegd. Ook werden vele soldaten hier, te Patra9 en elders gevangen genomen, om dat zij gepoogd hadden naar Saloniki te vertrekken. Het koninklijk decreet van Maandag, waarbij voorloopig alle officieren van zee- en landmacht, die zich bij Yenizelos aan sluiten, uit het officierskorps verwijderd worden in afwachting van hun ontslag na krijgsraadvonnis, is een -onbetwistbaar feit. Katerina bezet. ATHENE. Da troepen der geallieerden hebben Katerina, een Grieksche plaats tussohen het. gebied, door Yenizelos beheerd en liet overige Griekenland, waar Grieksche troepen en revolutionairen in botsing zijn geweest, bezet teneinde bloedvergieten tusschen de aanhangers van Venizelos en de troepen der Grieksche regeering te ver hoeden. De Duitsehe onderzeeërs. ATHENE. Admiraal Fournet ver zocht toestemming van de regeering om een flottilje liohte schepon, die de Fransche vlag voeren zou en met Fran- sc-he zeolieden zoude bemand worden, te ge bruiken ter bescherming tegen Duitsehe on derzeeërs. Een Zaterdagochtend onder voorzitterschap van den Koning, gehouden ministerraad besliste, dat het verzoek van den admiraal onaannemelijk was, daar Het gelijk zou staan met een opgeven van de neutraliteit. De K. I beschoten; De ,.K. I." en de sloepboot Witte Zee" zijn op hun tocht 'naar Ned.-Indië, eerst ean de Fransche kust door een Fransch patrouille vaartuig, later bij Gibraltar van Engclsche zijde beschoten. De ,,N. R. Ct." ontleent aan „De Toekomst"' nog eenige bijzonderheden „Ofschoon do beide vaartuigen door de vlag die zij voerden duidelijk herkenbaar waren, heeft mon èn aan de Fransche westkust door een Fransch patrouillevaartuig, èn hij Gibral tar van Engelsche zijde, zonder verder onder zoek op onze marine-vaartuigen geschoten. Do granaten vielen op korten afstand in zeo. Na eenigen tijd zag men blijkbaar de fout in, en het. vuren hield op. De betreffende Fransche en Engelsche oonunandanten hebben 't echter niet noodig gevonden excuses aan te bicden, en zich op do hoogte te stellen, of de Neder- landsche schepen misschien getroffen, resp. beschadigd waren en of hun, bij de voortzetting der reis, misschien gevaar dreigde." De „N. R. C." voegt hieraan toe: Deze gebeurtenis is inderdaad zeer pijnlijk. Het vertrek van de beide booten was in de Staatscourant bekend gemaakt, en geregeld zijn er in dat blad en in de Xederlandsclie pers berichten verschenen, omtrent den tocht. De beide schepen zijn meer dan eens van de En gelsche kust gesignaleerd. Alle zeevarenden konden dus van dezen tocht, in de ongewone combinatie van een sleepboot en een duikboot, op de hoogte zijn. Niettemin is er. ondanks do schepen de Xedcrlandsche vlag duidelijk ver toonden, op los geschoten. En toen eerst aan de Fransche kust de fout was begaan, is zij bij Gibraltar herhaald. Dit alles wijst bij de commandanten der schuldige schepen op eene roekelooze onverschilligheid, die met die van sommige kapiteins van Duitsehe duikbooton op één lijn inag worden gesteld. Onze regecring heeft, naar De Toekomst meldt, over deze ge beurtenis aan de Fransche en de Engelsche re geering opheldering verzocht, en die zal wol worden verkregen. Maar men mag toch ver baasd zijn, dat geen der beide mogendheden er van haar kant prijs op gesteld heeft, eene vraag van onze regeering te voorkomen. De „Oldambt". Wij vernemen nog, dat de donkeyman van het schip ternauwernood is -ontsnapt, daar nog geen minuut nadat hij van boord in de boot was gekomen, de ontploffing dei- in de boot gebrachte bommen plaats had. De vlucht der Duitschers had zoo -snel plaats, dat zij de twee man die voor de plaatsing der bommen in het schip waren aangewezen, in den steek moesten laten. Deze zijn dan ook krijgsgevangen gemaakt. Op zee. Men meldt ons uit Vlissingen Met de mailboot ..Prins Hendrik" zijn 54 passagiers aangebracht, onder wie een zoon van loodsschipper Vader, alhier, die ge varen heeft op het Noorsclie schip „Sola" als tweede stcwart. Dit 6500 ton groote schip van New-York naar Havre onder weg met rubber, ïjzerdraad, ijzeren staven en meer contrabande, is Maandagmorgen half zes op 95 mijl van de «Seilly-oilanaen door twee Duitsehe onderzeeërs aangehouden. Do bemanning kreeg oen half uur om weg te Tooien, waarna het schip werd getorpedeerd. Twee der booten waren te voren reeds door storm vernield. In ieder der twee crgcbleven booten namen 13 man plaats. Dc eerste boot kwam na 45 uur, de tweede, waarin Vader zat, na 57 uur te Engeland aan. Tijdens deze bange uren hooft de bemanning ontzet tend geleden. Men leefde op zeewater en be schuit telkens Bloegen zeeën over en meu sliep zoo goed on kwaad rIs het ging, liggend in het water. De jongen heeft dan ook nog steeds he vige krampen over het geheele lichaam en is veel magerder geworden. Over de behandeling in Engeland sprak hij met grooten lof. Hij werd goed verzorgd, geneeskundig onderzocht en van goede kloeren voorzien. Van den winter krijgt men mij niet moei- op zee, aldus eindigde do jongen zijn verhaal. Onderweg had men meer malen zonder resultaat getracht de aandacht van passeerende schepen te trekken door een stok met een hemd eraan als vlag te gobruiken voor seinen geven. Engelsche kleine kruiser vernietigd. BERLIJN. (Officieel.) Den 23sten Oct. vernietigde een der Duitsehe onderzeeërs ten westen van Ierland een Engelschen kleinen kruiser van een ouder type met twee achooreteenen LONDEN. I>e Admiraliteit deelt mede Het officieelo bericht van den Duit- schen marinc-etaf omtrent het in den grond boren van een kleinen Engel sche kruiser van oud type aan de westkust van Ierland door een Duitschen onderzeeër heeft betrekking op den mijnenveger Ge nista", welks teloor gaan reeds den 26en Oct. word bericht. Een onderzeeëër verloren gegaan. BERLIJN. (Officieel.) Den 4den Nov. 's avonds is de onderaoeer ,,U 20" in den mist ten noorden van Booli- jerg op de kust van Y^est-Jutland vastge- loopen. Alle pogingen van onmiddellijk te hulp goroepen torpedobooten om het schip los te krijgen bleven vruchteloos en wij lie ten het daarom den Sen Nov. 's namiddags in do lucht vliegen, nadat de bemanning door de torpedobooten aan boord was geno men. Scheepsramp in de lersche Zee. LONDEN. In de lersche Zee is een pas sagiersboot, de „Connemara" in aanvaring gekomen met de kolenboot „Retriever", bcido zijn gezonken. Er waren 50 passa giers en een equipage van 31 man aan boord'van de „Connemara". De „Retrie ver", oen kolenboot, had een bemanning van 13 koppen. Tot dusverre is, voor zoover bekend is, slechts één persoon gered. LONDEN. Acht-en-veertig lijken van de „Connemara" zijn op het strand gespoeld, waaronder dat van den kapitein en de ver minkte lijken van drie vrouwen en een kind. Verscheiden lijken zijn herkend, an dere waren onherkenbaar. LONDEN. De botsing tusschen de „Con nemara" en de „Retriever" had juist plaats buiten Carlingford Bar, in het gezicht van Greenore. De „Connemara" kwam na over de ondiepte heen te zijn, in oen zwaren wind mot hevige zeeën, tusschen de rotsach tige kusten van het Kanaal. De „Retriever" had eveneens met zwaar weer te kampen gohad. De lading was driftig geworden en maakte het schip gedeeltelijk-onhr.rdelbaar, met het gevolg dat het tegen „Connemara" aanliep en deze in twee minuten zonk. De „Retriever" bleef nog vijftien minuten drijven. Pogiugen werden "edaan, om de booten uit te brengen, maar de zware zee sloeg over de schepen en belette dit. Een matroos slechts van de „Retriever" slaagde er in de kust te bereiken. Tal van lijken zijn aan wal gespoeld van mannen, vrouwen en kinderen; het strand is bedekt met wrakhouten en met lijkeu van schapen en runderen. De „Deutsohland". BERLIJN. Over de reis van de „Deutsoh land" zegt de „Lokal Anzeiger", dat uit telegrammen uit New-York blijkt., dat de handelfiduikboot „Deutsohland" ondanks de vaak zware zeeën niet de geringste schade heeft gekregen. Aan boord was alles wel. NEW-LONDON, Kapitein König, com mandant van de „.Deutsohland", heeft ver klaard, dat hij de „U 57" verwachtte om de ..Deutschland" geleide naar het vader land te geven. NEW-YORK. De correspondent van de „Evening Mail" te New-London verneemt, dat een Duitsehe oorlogs- diukboot. Kiel spoedig na de „Deutcch- laud" verliet, en binnen een week te N.-London wordt verwacht. Dit- vaar tuig zal op dezelfde wijze als de „U 53" in de omgeving van Nantucket optreden oil schepen in den grondboren, wanneer de „Deutschland" de terugreis aanvaard heeft. Aankoop van geïnterneerde sciiepon. LONDEN. De „Times" vernoemt uit Bue nos Ayres, dat de onderhandelingen over den aankoop der Duitsehe en Oostenrijk sche stoomschepen in de havens van Argen tinië, door de Argentijnsche regeering zijn begonnen. De getorpedeerde Criekscho schepon. ATHENE. Admiraal Dartige heeft aan de Grieksche regeering medegedeeld, dat uit het onderzoek gebleken is, dat de „Angheliki" en de „Kiki Issaia" door een Duitschen onderzeeër zijn getorpedeerd. Dezo mededeeling heeft groote opgewon denheid veroorzaakt. De Duitsehe legatie wordt door militairen bewaakt. De „Marina". WASHINGTON. Naar mate nadere bijzonderheden bekend worden omtrent liet zinken van de „Marina" wordt de toestand te Washington ernstiger. Het stoomschip zou, volgens mededeeling van de slachtof fers in den grond geboord zijn zonder waar schuwing en de bemanning\ zou in open booten aan haar lot zijn overgelaten. Het feit, dat zes Amerikanen bij -de torpedee- ring het leven hebben verloren, maakt 'het gevol nog ernstiger. Do bemanning van de „Ivanhoe" DRONTHJEM. Het blad „Nidaroe" bericht: De ,,U 6" heeft Zondagoch tend te La wik in de Tana-fjord 16 man van het stoomschip „Ivanhoe" uit Dronthjem, dat twee dagen geleden 40 zee mijlen ten oosten van VardÖ in den grond werd geboord, aan wal gezet. Het schip was met ean lading planken op weg naar Engeland. H. M. de Koningin Moeder aan een gevaar ontsnapt. Door den sterken wind knakte Zondagmiddag omstreeks halfeen in het Haagsche Bosch, op eon gedeelte gelegen in het. verlengde van do Laan van Nieuw Oost-Indië, een zwaro boom af. Het vallende deel kwam met donderend ge weld op den grond neereen ondeelbaar oogenblik tevoren was het rijtuig waarin do Koningin-Moeder gezeten was, de plaats van hot gebeurde gepasseerd, zoodat Hare Majesteit op gelukkige wijze aan een zeer dreigend ge vaar is ontsnapt. Het gebeurde veroorzaakte ook overigens geen persoonlijke ongelukken. Mr. M. Tydeman Jr. De heer nir. M, Tydeman Jr., lid der Tweede Kamer der Staten-Gencraal te Breda, is Zaterdagnamiddag onder ITilvsren- beek, met eenige heeren op jacht zijnde, plotseling overleden, waarschijnlijk aan hartverlamming. Men meldt ons uit Den Haag: Do heer Tydeman was Zaterdag to Hilvaron- beek op de jacht en is, naar wij vernamen, door eon plotselinge ongesteldheid getroffen en onmiddellijk daarna overleden. Mr. Tydeman werd den 6 Maart 1854 to Ticl geboren. Hij studeerde te Utrecht, waai hij in 1880 promoveerde tot doctor in do rechtswetenschap op een dissertatie: Bijdrage tot de geschiedenis der bodemerij. Na zijn pro motie vestigde hij zich als advocaat en procu reur te Breda. In 1883 werd do heer Tydeman benoemd tot schoolopziener in het district Zévonbergen, welke betrekking hij tot in 1894 bekleedde. Ia Breda werd hij eerst kantor rechter-plaatsvervanger, later rechtor-plaafte- vervanger. In December 1891 werd hij in het kiesdistrict Ticl als opvolger van mr. II. J. Dyckmcester, tot lid der Tweede Kamer gekozen. Het district vernieuwde telkens zijn mandaat, zoo dat hot in December o..s. vijf en twintig jaren zou zijn geleden sinds hjj in 's Lands Volksvertegenwoordiging zitting nam. De heer Tydeman was secretaris van de N_ derlandsehe groep der Interparlementaire TJnie en leidde in 1913 t© 's Gravenhage de Interpar lementaire conferentie. Voorts was hij voorzit ter van de Nederlandsche ai'deeling der Neder- landsch Belgische commissie, voorzitter van de Vrij Liberale partij en van haar Tweedo Ka mer-fractie. Als -commissaris der Nederlandsche Hcide- Maatschappij en ook in privé hield hij zich met Ontginning en boschcultuur bezig. Verder was lirj nog voorzitter der Radon van Beroep voor de personeel© en vermogensbelas ting, lid van het college voor de zeevisschcrijon, lid der Staatscommissie van de jacht en van die voor de electriciteit. De Regeering erkende de verdiensten van den lieer Tydeman door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Ordo van Oranje Nassau. Kapt. J. S. A. Bergacker f. Te 's-Gravenhage is op 44-jarigen. leeftijd overleden de kapitein der infanterie J. S. A. Bergacker, werkzaam bij het Bureau voor bui tengewoon militair vervoer aan don Generalen Staf. De teraardebestelling zal geschieden Woens dag a.s. te 11 uur op do begraafplaats Oud- Eik en Duinen. Oranjeboek. In den loop dezor maand is weder de ver schijning van' een Oranjeboek te vervrach ten. Onlusten In Indië, (Officieel.) Bij het Departement van Koloniën zijn de volgende berichten ont vangen: De resident van Palembang seint dat twee verzetsleiders uit de afdeoling Rawas zijn gevangen genomen. De resident van Djambi telegrafeert dat in Bangko alles rustig was; de bevolking keerde in hare dorpen terug en verrichtte heerendiensten. Rio Depati meldde zich bij den controleur. Een der moordenaars van den controleur Walter meldde zich te Sarolangoen (Djambi). (Officieel.) In de Ajar Hitam-streek namen marechaussees Raden Boerocg met 13 volgelingen gevangen en tevens 5 Beau- montkarabijnen in beslag. Onze correspondent te Soerabaja seint ons De resident, van Palembang seinde, dat i verzetsleiders in Rawas Dahanam alias Raden Keling en Semagoes zijn gevangen genomen. Volgens een telegram van kapitein La Lau te Sarolangoen heeft Rio Samat, een der moordenaars van controleur Walter, zich overgegeven. Generaal Do Rochemont. Onze correspondent te Soerabayn bericht, dat do generaal-majoor der genio G. F. do Roche- mont togen 2 April pensioen heeft aange vraagd. Hij besprak plaats naar Europa op de flVondel", die 11 April vertrekken moet. De Indische aeroplanes. Onae airrespondent te Soerwbsya seint, dat het legerbestuur een telegram heeft ge zonden aan de Nedorlandsche com lissie voor keuring van vliegtuigen te San Fran cisco met een betuiging van afkeuring. De commissie moet alle onderdeden der machines van haax keurmerk voorzien. Men meldt uit Weltevreden aan de „Tel"', dat de gouverneur-generaal bevolen heeft maat regelen te nemen, dat in Indië voorti\an twee dekkers kunnen worden vervaardigd. Eon daar vervaardigde tweedekker heeft prachtig vol daan. Men heeft alleen gebrek unn motoren en nu is verzocht in dc koloniën Gnome-motoren in te voeren. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd, bij het personeel van den genoesk. dienst der landm., tot off. van gez. 2e kb, de student in de genecsk. (arts) J. J. Preuniger. Bij K. B. ia tijdelijk benoemd, bij het personeel van den genecsk. dienst der landm., tob res. mil.-apoth. 2e kl„ de laaidweerpl. le- luit. H. H. van der Zoo de Jong, van het 19e bat. landw.-inf. Bij K. B. is pensioen verleend aan M. Tb Kom mors, wed. .J, S t iiivenvoï t-, werkman 2e kl. (zadelmaker) bij het 3o reg. vold-art., 233: W. A. J. M., A. L. J. en J. A. Goleynse, kinderen van nu wijlen J. Ga le y n s e en nu wijlen L. C. Hogcrhoide, wachtm. bij de Kon. marechaussee, f 220; C. M. SI ij kerm an, wed. P. J. Z ij f o r s, burgercorveeër bij het 3e rog. huzaren, 143 A. K o e m a n, wed. W. Moester, werk man bij het Staatsbedrijf der art.-inr. te Zaandam, 301. Bezoek van generaal Snijders. Dc Opperbevelhebber, generaal Snijders, heeft, vergezeld van generaal-majoor Pop, sous-chef van den generalen staf, en van overste majoor Carpentier Altïng, hoofd van de etappe-directie, de rubber-fabriek „Vrede- stein" te Loosduinen bezichtigd. Inlijving militjelióhting 1917. In het tijdvak van 16—20 December 1910 zullen van de miiitiolioliting 1917 worden inge- 1. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van een der regimenten grena diers en jagers of van een der overige regimen ten infanterie; 2. de dienstplichtigen toegewezen aan de compagnieën wielrijders. In deze inlijving zullen niet worden begrejien do dienstplichtigen die in liet bezit zijn van het in art 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid: dezo zullen twee maanden later worden ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder in dit geval ook 6tudiebclangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geveft, met overlegging van een deug- dolijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort to worden ver meld de gemeente voor welke do dienstplich tige is ingeschreven, alsmcdo het korps en korpsonderdeel waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra da omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. l-s.vot.") Ceen rauwe melk. Hoewol reeds door verschillende autoriteiten de aandacht gevestigd is op de wenschc-lijkhcid geen rauwe melk aan den troep te verstrekken, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zee macht in Tiet feit., dat zich thans bij een der onderdooien meerdere typhus-gcvallen voordoen ton gevolge van hot gebruik van ongekookte melk, aanleiding gevonden den autoriteiten der landmacht to verzoeken de noodige maatrege len te doen nemen, ton eindo het gebruik van rauwe melk togen te gaan. In het bijzonder zal moeten worden zorg gedragen, dat do melk in de militaire keukens, cantines en tehuizen niet anders dan gekookt of gepasteuriseerd in con sumptie komt. Wordt gepasteuriseerde fabrieksmelk ver strekt, dan zullen de officieren van gezondheid geregeld in do fabriek moeten controleeren, of de pasteurisafcie op de juiste wijze geschiedt. Beschikken do cantines niet over materieel om de melk te koken, dan zal dit-, zoo noodig, uit liet Centranlfonds aangeschaft moeten worden. Yarlof verleend. Afr1 ('°n reservo~l° luitenant der grenadiers v' n> toegevoegd geweest aan don benoemden gouverneur van Suriname, is ecu nader verlof verleend van drie maanden, ten einde door den Minister van Koloniën te wor den toegevoegd aan het Surinnmc-Studiesvndi- caat. Naar Oost-lndlë. De voor den dienst in Oost-Indië bestemd® officier van gezondheid 2e kl. H. L a u t e u- b a c h zal 15 November met hot stoomschiu „Buitenzorg" zijn bestemming volgen. De 2e-luitenant der genie J. B. A. B r li ning, bestemd voor het leger in Ned.-Indië, zal 17 November met liet stoomschip „Kawi" zijn bestemming volgen. Naar Wost-lndië. De le luitenant dor iuf. Indische leger J. v ander Zee, die gedetacheerd wordt bij de landmacht in West-Iudië, is bestemd voor Suriname. Uit de Staatscourant. Bij beseh. van don Min. vau Marine zijn de na.voigende piaatsingen gelast., met Ui dezer: luit. ter zee le kl. A. C. vau Braam Houckgcest. als eerste-offic.er a/b. Hr. Ms. „Heemskerck" luit. ter zee le kl. J. E. van Hoogenliuyze als cerste-oüficier a/b. Hr. Ms. „Kortenaer" luit. ter zee le kl. J. C. P. E e f t i n c k Scliatfcenkerk, onder intrekking zijner aanwijzing voor Hr. Ms. „KortenacF a/b. Hr. Ms. „Noordbia- bant". Samenrattingen van schepelingen. De Regeering heeft in een Nota de opmer kingen beantwoord, die blijkens het Verslag bij het afdee'.ingsonderzoek in de Tweede Ka mer over -het wetsontwerp tot aanvulling van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te water, ter voorziening in een gebleken leemte ten opzichte van samenrottingen van schepe lingen, waren gemaakt. In de nota wordt gezegd, d?t inderdaad de herhaling van ernstige ongeregeldheden, als welke de onmiddellijke aanleiding tot de in diening vormden, door oen strafbepaling op het voetspoor van do artikelen 108 en 110 van het Wetboek van Militair Strafrecht zooveel mogelijk dient te worden voorkomen. Pract-isek komt deze wetsvoordraeht neder op de ver vroegde invoering van de genoemde artikelen, van liet door do wetgevende mnckh vastgestelde Wetboek van Militair Strafrecht. De Nota bovnt voorts oen lijst van de dis ciplinaire straffen welke aan mindere schepe lingen kunnen worden opgelegd. Do Regeering i3 van ineeniug, dat uit die lijst ten duide lijkste blijkt, dat dc toelaatbare disciplinaire straffen ter rppro«ie van 6amonrcttingen als welke deze wetsvoordraeht u il beteugelen, ten eenenmalé onvoldoende zijn te achten. Te recht steilen h.i. de voorstanders der indie ning van dit wetsontwerp, dat ernstige fciteq, als zich te Soerabaja hebben voorgedaan, toch wel naar ieders meening ceue strenger® straf verdienden dp.n eeno der bedoelde disciplinaire. Met name, en hierop zou de Regeering bij zonderen nadruk willen leggen, onder de te genwoordige buitengewone omstandigheden, waarin hoc hooge belang cener krachtige handhaving van militaire tucht en orde met kracht naar voren treedt. De tegenwoordige buitengewone omstandigheden stellen voorts bijzonder scherp in het licht de nadeelen van een middel, hetwelk door het, marine beet uur, bij gebreke van eene alleszins deugdelijke mi litaire straf- en tuchtwctgeving. moer dau eens op collectief indiseiplinairo schepelingen is moeten worden toegepast, nl. het ontslag en masse wegens anti-militaire gedragingen. Het ondoelmatige en onbillijke van dit middel, springt in het oog. Vooral in tijden als deze. Of vraagt de Regeering moet het niet ondoelmatig worden geacht wanneer het mari- nebestuur wordt godrongen, nog wel in tijd. van oorlogsgevaar, om hot dienstverband van zeker aantal schepelingen, die bij eene deug delijke strafwetgeving voor den dienst had den kunnen zijn behouden en zich dan zelfs wellicht niet eens zouden hebben misdragen, te verbreken En is het, niet onbillijk, dat do ontslagenen alsdan, in tegenstelling met zoo vele anderen, vooral thans niet langer mili taire plichten tegenover den Staat hebben te vervullenZonder nog te spreken hiervan, dat de militaire dienst, welke door de ontslagenen had kunnen zijn verricht, als een gevolg van hun wangedrag op de eeno of andere wijze op anderen zal moeten worden gelegd. Het betreft hier niet een gelegenlieidsmaat- regel in den zin van een maatregel, welke enkel in eene buitengowono constellatie van omstandigheden haar oorsprong en rechtvaar diging vindt en met die constellatie weder be hoort te verdwijnen. Integendeel, het geldt hier een maatregel, welks noodzakelijkheid reeds in 1903 door den wetgever, geheel los van min of meer toevallige aanleidingen, door de vaststelling der artikelen 108 en 110 van het Wetboek van Militair Strafrecht word erkend. Wil men van een golegenheidsmaat- regel spreken, dan lean dat alleen zijn irw dit opzicht, dat van pen maatregel, welks nood zakelijkheid vaststaat, nnnr nnnlgiding van eeno min óf meer toevallige gelegenheid, de dade lijke invoering wordt voorgesteld. De vraag is dus niet of er voldoende aanleiding bestaat voor het opnemen in onzo militaire wetgeving van eene strafbepaling als de ontworpene, doch enkel deze of met die opneming niet tot de in voering van het Wetboek van Militair Straf recht kan worden gewacht. Ten aanzien van deze laatste vraag overweg© men nu, dat, hoowel'de indiening van een ont werp van wet tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht on van do Wet op do Krijgstucht binnenkort kan worden verwacht, geenszins vaststaat, datbedoeld wetsontwerp ook binnen zeer korten tjjd tot wet verheven zal worden. Immers bedoeld wetsvoorstel is zeer omvangrijk en ingewikkeld, zoodat de be handeling daarvan zelfs in het gunstigste ge val nog vrij wat tijd zal vorderen. Onder de tegenwoordige buitengewone om standigheden kan intusschon het risico van eene herhaling van gebeurtenissen als die te Soerabaja, zonder de mogelijkheid van ©ene afdoende repressie, bezwaarlijk gedurende wel licht geruimen tijd worden bestendigd. De regeering wijst cr op dat aan het mid del van ontslag en masse groote bezwaren kleven en do kracht der ontworpen bepaling vooral te zoeken is in de preventieve werking welke daarvan op de mindere schepelingen zal uitgaan. Het nieuw voorgestelde artikel 92 a vat

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2