rinezsken. Correspondentie. Uit onze Moppeniromgnel. Uit Leger en Vloot. OrabesteSfoas-e stukken. X5E3 aOT .PATKMCOITHAIVT van 'Vrijdag Q7 October 1916 Vernielend is de oorlog in alle opzichten; vernielend niet alleen het menschen- leven, maar ook de werken van menschenhand. Waar de oorlog aan het werk is geweest, vooral de tegenwoordige met zijn ontzettende middelen, zien wij steeds een beeld, van verwoesting. Zoo öok weer, als zoovaak, op onze plaat hier boven, die ons terugvoert naar het strijdgebied aan de Italiaansehe grens. Van een landhuis daar, waar eens rustige en gelukkige menschen woonden, is nu niet veel meer overgebleven den een ruïne. Landstorm 1911 b. Naar de „Avp." verneemt, zullen omstreeks 10 November do landstormplichtigen der jaar klasse 1011 b van de infanteriedepóts overgaan naar de veldtroepen. Keuring Landstorm 1908. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de keuring der jaarklasse 1908 van den land storm zal plaats vinden in December a.s. en dat de laatste vergadering van de keurings- raden moet worden gehouden op den 22en dier .maand. De inschrijving moet op 1 November A.s. haar beslag hebben gekregen. Jaarlijksch onderzoek landweer. Het jaarlijksch onderzoek, of de zoogenaam de Inspectie, volgens art. 29 der landweerwet, wordt dit jaar niet gehouden. Beëediglng van officieren. Den 27en October worden bij de koloniale reserve beëeöigd acht 2e-luitenants der infan- .iterie en 'twee 2e-luitenants-kwartierm©esterJ die by het leger in Ned.-Indie zijn benoemd. Overgeplaatst. Onze correspondent te Soerabaja seint, dat de luitenant-kolonel Gerlach, militair com mandant van Palembang, is overgeplaatst' en benoemd bij het 5e bataillon infanterie. Overgeplaatst v. Salatiga n. h. 1 September opgerichte det. ordonn. te Willem Ide le luit. ider cav. Thomson. Naar Oost-lndlë. De voor het O.-I. leger bestemde militair- apotheker-adsistent 3e klasse A. .13 o.o lh o u we r zal 3 November met het stoomschip Prin ses Juliana" zijn bestemming volgen. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de gep. kap. der mariniers J. van Haaften, met 21 Oct. op aan vrage, in zijnen rang en bij, ontslag behaalde anciënniteit in act. dienst gesteld onder stil stand van het hem verl. pensioen. Bij besch. v. d. Min. v. Marine ie ing. ,1 Nov. de lichtw. te Wcstkapelle G. Zuide ra a overgepl. als 3de-lichtw. a/b Noord- Hinder. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK Per brisf wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge lij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog wod8r eens bij nader schrijven antwoord te ver- zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Coof steeds uw juiste en volledige mili taire "adres op, yragen van burgers worden NIET beantwoord. A. G., Haarlem. Daar de werving in Octo ber 191-1 voor militiekader gesloten was, zou den wij gaarne'' vernemen op grond van welke bepaling go v destijds verbonden hebt, ten eindo mv vraag juist to kunnen beantwoorden. Zoo u in bovengenoemde maand zijt aange steld tob militievonderofficier en toen ver klaard hebt minstens 2 jaren onder do wape nen te zullen blijven, is u toegekend een toe lage (geen premie) ad 50 tot tegemoetko ming in de kosten van eerste aanschaffing van kleeding en uitrusting. Deze toelage geniet ge uit den aard der zaak maar eens. It e d. J. II., Helder. Met uitzondering van het militiekader, ip de werving voor het wapen der infanterie thans tijdelijk gesloten. Thans kunt ge u dus niet als vrijwilliger bij de inf. verbin den en zult ge moeten wachten, tot de wer ving weer open is. Red. S. do Vr., Nieuwe Schans. De bewoners, die met inkwartiering zullen worden belast, wor den in het algemeen aangewezen door den be trokken burgemeester. De commandant van het troepenonderdeel kan in verband met de belangen van den dienst den burgemeester verzoeken, om de militairen zoo dicht mogelijk nabij elkaar in een bepaalde wijk in te kwar tieren. Is liet in 't onderhavige geval uwen commandant onverschillig, waar ge zijt inge kwartierd, dan kunt- ge zelf den burgemeester verzoeken, of deze u zou willen inkwartieren in heb door u verlangde kwartier. Aan een be paald kwartier is men niet gebondende bur gemeester kan desnoods eiken dag de militai ren bij een ander inkwartieren. Zoo u meer gemak wenscht 'dan ge volgens do wet kunt verlangen, kunt gij zulks zelf met den kwar tiergever bespreken en hem daarvoor iets be talen. Red. F. G., Arnhem. Het met onbepaald verlof gaan der mil.-lichting 1915 en der landstorm- jaarklasse 1915 ligt nog zoo ver in het ver schiet, dat daaromtrent nog niets officieels is bepaald. Red. W de Vr., IJmuiden. Gij bedeelt zeker de depöt-afdecling van den motordienst. Waar deze is gevestigd mogen we u uit een oogpunt van landsbelang niet mededeelen. Voor ver plaatsing moet ge langs h'iërarcbieken weg een verzoekschrift riehten tot den Opperbevelk. ran Laud- en Zeemacht. Red. W. G., Bergen-op-Zoom Zoowel aan gehuw den als ongehuwden kan bij zeer goed gedrag en goeden dienstijver beurtelings bewegingsvrij heid van Zaterdagavond tot Zondagavond wor den toegestaan. Red. A. J. H, van M., St. Oedenrode. Zoo'n offi cier behoort na zijn pensionneering tot het reserve-personeel der landmacht en is dan geen beroepsmilitair meer_ Red. W. E., St. Michielsgestel. Zoodra do land weer in zijn geheel is afgelost, gaat men over tot het aflossen der mil.-lichting 1916 (zie L. O '16 B. nr. 226). Red. H. D., Harskamp. Van uwe lichting zal het vereischte aantal miliciens reecis tot hoefsmid bij de Infanterie zijn opgeleid, zoodat gij, naar onze'moening, daarvoor niet meer in aanmer king zult komen. Bovendien hebben \yij verno men, dat de opleiding voor hoefsmid der Infan terie aan de Rij- en koefsmidschool geschorst is. Red. J. Iï. P., Veldleger. I. Naar onze meening zal men geen vrijstelling van dienst aan u verlee- nen, doch gij zoudt kunnen trachten bijzonder verlof te krijgen. (Bij bijzonder verlof geniet u geen militaire inkomsten). II. Het adres luidt Aan den heer Voorzitter der commissie van voorlichting inzake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners der provincie Drente te Assen. Red. S. E., Veldleger. Of u aanspraak hebt op bij zonder verlof is ter beoordeeling van uw onmid- dellijken chef. Daar u gerekend kunt worden tot de groep f der verlofsregeling, dient gij een verzoek voor verlof in bij uw comp. comm. R e d, C. 'Gr., IJzendijke. Zoo gij des Zatc-rdag- avonds vóór 10 uur uwe bestemming hebt kun nen bereiken, hebt gij geen dag verlof minder genoten, dan u rechtens toekwam. Gij badt drie dagen verlof, nl. op 17, 18 en 19 Septem ber. Den 19den September (des Dinsdags) hadt gij in ieder geval terug moeten keeren van verlof. Zoo u bij vorige verloven vergund is geweest, in den morgen volgende op uw laat- sten verlofdag, terug te "mogen keeren, is dat een gunst geweest en is er geen sprake van, dat u, wanneer die gunst om redenen van dienstbelang niet wordt verleend, onrecht is aangedaan. Voorts kan door de betrokken commandanten worden bepaald, dat tijdens den duur van den grensdienst geen verloven wor den verleend. De niet genoten verlofdagen- kunnen na afloop van den grensdienst zoo ver de dienst zulks toelaat geleidelijk worden ingehaald. Red. G. B., St.-Michielsgestel. Zoo gij niet werk zaam zijt in de plaats van een werkman, die organiek bij het onderdeel is ingedeeld, kunt gij geen toelage krijgen. Vervangt gij zoo'n vorenbedoeld werkman, dan zoudt gij uw com mandant kunnen verzoeken om in liet genot, van een toelage ad f 0.50 per dag te mogen worden gesteld. Hetzelfde beginsel wordt toe gepast ten opzichte van de schoon- cn kleer makers. Zio L. O. '16 B. 60. Red. W. K., Roosendaal. Daar wij het niet kun nen begrijpen, dat u op de dagen dat ge recht hebt op vrij vervoer, door uw comp. comm. geen vervoerbewijs voor de door u bedoelde maatschappijen wordt gegeven, geven we u in overweging de reden daarvan to vragen aan uwen eorgcant-majoor-administratcur cn ons die dan mede to aeelen, waarna we u dan vol ledig hopen in to lichten. Volgens L. O. '15 B. 172 hebt ge recht op vrij vervoor per spoor, tram of hoot tot hot station, liet meest nabij uwe woonplaats gelegen on moogt gij zelfs langs de voor u gemakkelijkste route reizen. Red. I., to K., Goiric. Toen ge te Amersfoort waart, genoot ge de lioogere soldij van het korps, waarbij go gedetacheerd waart. Thans gemot go weer de soldij van een Infanterist. Zoo ge dienst doet als bijsmid van een smid, die organiek bij bet regiment is ingedeeld, dan heb ge recht op 0.35 toelage per dag. De toe lage ad f 0.50 genieten alleen zij, die als smid optreden. Red. II. K., Doesburg. Zoover ons bekend is zijn zij, die behooren tot do Adm.-troepen en niet ingedeeld zijn bij de verplegingsafdeelingen, ongewapend, cn kan men hen uit den aard der zaak geen gewapende diensten opdragen. Het al of niét gewapend dienst doen heeft geen invloed op uw vertrek met onbepaald (klein) verlof. Omtrent het vertrek der militielichting 1914 is nog niets officieels bepaald. Daar men. niet weet, wat de toekomst zal brengen, kun nen wo U niet zeggen, of ge later weer op komen moet. Zoo ge bedrijfsleider zijt, kunt ge Uwen compagniescommandant verzoeken in aanmerking te mogen komen voor bijzonder verlof. Vooroverplaatsing moet ge langs den hiërarchieken weg oen verzoekschrift richten tob den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht. Red. K. M., Numansdorp. Daar de gunst om zich van Zaterdagavond tot Zondagavond buiten zijn garnizoen enz. te begeven, alleen wordt verleend bij zeer goed gedrag, begrijpt ge, dat uw commandant u die gunst voorloopig niet behoeft te verleenen. Zoodra uw gedrag weer zeer goed is te noemen, kunt ge weder voor vorenbedoelde gunst in aanmerking komen. Nu zijt ge niet voor één feit tweemaal gestraft, want liet niet verleenen. van een gunst is geen straf. Red. II. H. F., Willemstad. Alleen bij verlof wordt vrjj vervoer toegestaan en waar ge van Zater dagavond tot Zondagavond slechts vrijheid van beweging geniet, kan U verder geen vrij ver voer wórden verleend. Gij kunt evenwel ten op zichte van de door u genoemde categorie van personen een verzoekschrift richten tot den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Red, A. C. D., Alkmaar. Voor eigen huwelijk kan een verlof van enkele dagen worden verleend een bepaald aantal is niet. voorgesohroven'. Dat men' u voor het in orde laten maken der pa pieren geen verlof heeft gegeven, is te begrij pen, want daarvoor heeft men geen dag noodig. Red. S. ten B., Oisterwijk. Zij, die nog geen 8^ maand onder de wapenen zijn, kunnnen niet in aanmerking komen voor buitengewoon kom mies. Zie ons antwoord bij P. C., Veldleger in dit blad. Indien bij aanstelling tob kommies '(geen buitengewoon kommies dus) gij reeds uw eerste oofoning hebt doorgemaakt, kunt gij vrijstelling van den dienst verzoeken aan den M. v. O. Red. J. B., Oisterwijk. Zoo ge denkt, dat u on recht is aangedaan door uw compies-commnt., dan kunt gij dezen commandant verzoeken, of 'u den bataljons (depot)-commandant moogt spreken. Aan laat-sgenoemden commandant kunt gij dan uwe grieven mededeelen. Het leenen van geld aan een meerdere is voor den mindere, zoover ons bekend is, geen strafbaar feit. Red. K. H., Prineenhage. Oppervlakkig be schouwd komt uw gezin wel vergoeding toe; gij moet evenwel een. verzoek in tb'en en bij den burgemeester uwer woonplaats. Deze zal beoor- déelen, of u al dan niet vergoeding noodig hebt, en zoo ja tot welk bedrag. Red. J. v. M., Reuzel. Zoo gij behoort tot de lichting 1909 en nog niet bij de landweer zijt overgegaan, zalzulks nog geschieden en afge scheiden van het feit, dat gij thans bij het 23e Res. Regiment zijt ingedeeld. Red. J. de H., Prineenhage. Omtrent hot vertrek met onbepaald (klein* verlof der mil. lichting 1915 is nog niets officieëels bepaald. Red. G. H. J. Th., Amersfoort. Een verzoek tot ruiling moet langs den hiërargieken weg gericht wórden tot den Opperbevelh. van Land- en Zeemacht, lied. F. B., Zundert. Gij zijt dienstplichtig in Ne derland. Red. C. v. Sp., Hooge Zwaluwe. Zoo we u goed be grepen hebben, zijt ge kanonnier en doet ge dienst als élëve-trompetter. Is dit het geval, dan hebt ge ingevolge artikel 29 van het boek werk „Regeling bezoldiging onderofficieren en minderen", van af uw aanstelling reoht op een soldijverkooging ad. 0.10 per dag. Het te wei nig betaalde kan dan nog aan u worden uit betaald. Red. J. G. J. v. Tr., Harderwijk. Voor overplaat sing bij de zeemacht moet ge langs den hiërar chieken weg een verzoekschrift indienen bij den Minister van Marine. Red. F. de Vr Lent. Daar ge gewoon verlof hebt fjehad, hadt ge slechts tot en met den vierden dag van het verlof recht op soldij, mobilisatie- toelage .en z.g. menagegeld. Wat uw vergoeding voor kostwinnerschap be treft, hadt ge deze tijdens uw gcheele verlof niet mogen genieten, tenzij ze u bij afzonderlijke beschikking van den M. v. O. is toegekend, lied. J. B., St. Oedenrode. Alleen korporaal-koks fenioton jaarwedde. Als soldij-genietende vaste :ok hebt ge aanspraak op f 0.35 vergoeding we gens gemis van levensmiddelen over de dagen, waarop ge met de bereiding van bot eten /.ijt belast en uit de menage ra e d e eet. Eet gij tijden» uw dienst niet uit de menage m e d c, dan ontvangt gof 0.70 vergoeding. Verdere toe lage geniet ge niet. lied. J. J., Wouw. Richt een bezwaarschrift tot do commissie van voorlichting inzak? bezwaar schriften wegens vergoeding aan kostwinners voor uwe provincie. Het bezwaarschrift to zen den aan den voorzitter der commissie in de hoofdplaats uwer provincie. Bedj W. D,, Hembrug. Het door u bedoelde wets voorstel betreft alleen do bereden wapens, de pantscrforturtilerie, de torpediuten en de zee- mil. Hét doel van heb voorstel is om ten opzich te van vorengenoemde wapens enz. ook over die lichtingen te kunnen beschikken, welke vólgens de wet uit den dienst moestén worden ontslagen. Sommige dezer lichtingen zijn reeds met onbe paald (klein) verlof. Het door u bedoelde wets voorstel verhindert de aflossing der thans on der de wapenen zijnde andere militielichtingen niet. Het met onbepaald verlof gaan is geen ontslag uit den dienst. Red. W. H. H., fort Pampus. Naar we vernamen, sollijnt het in de bedoeling te liggen de mi),- lichting 1908 der bereden korpsen, pantserfort- artill. enz. vermoedelijk ongeveer in begin De cember a.s. met onbepaald (klein) verlof te zenden. Red. A. S., Loenen a/d. Vecht. Heb bedrag der vergoeding wordt door den betrokken burge meester in verband met plaatselijke duurte en omstandigheden betreffende uw gezin, bepaald. Het maximum, dat volgens de wet mag worden toegekend, bedraagt 2 per dag. Red. J. H. II., Weert. Do mil. lichting 1908 (land weer 1916c.) gaat officieel 24 October a.sa met 3root verlof, waaronder ook derhalve de zioken- ragers. Red. P. C., Veldleger. Voor het examen van kom mies gelieve u om inlichtingen te wenden tot mies gelieve u zich om inlichtingen te wenden tot de betreffende adverteerders in ons blad. Red. T. P., Vrijhoeven-Capelle. Vrij vervoer wordt alleen verleend naar de woonplaats of tijdelijke verblijfplaats van het gezin van den belanghelv- bende, of naar de plaats, waar zijn aanwezig heid dringend noodzakelijk is. Red. H. R., Zevenbergen. I. Omtrent bet vertrek met onbepaald verlof der mil. lichtg. 1910 en 1912 is nog niets officieels bepaald. II. Er is maar één kok en de overigen zijn bijkoks. Red. W. K., Naarden. Zoover ons bekend is, wordt aan militairen, onbezoldigde rijksveldwachter zijnde, geen toelage gegeven. Wat gij gehoord hebt omtrent toelage, betreft zeker onderoffi cieren en minderen, behoorende tot grens- en kustwachtenaan hen wordt als getuigenver- goeding een verblijf toelage toegekend en wel, bij afwezigheid van minder dan 6 uur van f 0.50; van 6 uur en langer doch korter dan 12 uur 1 een van 12 uur en langer 1.50. Deze toelage wordt ook als getuigenvergoeding toegekend aan de militairen, welke als buitengewoon kom mies zijn aangesteld. Overigens wordt aari m i- litai ren geen getuigegeld gegeven, lied. J. v. L., Harderwijk. Omreden, zoover we zulks uit uwen brief kunnen nagaan, ge uwe verbintenis als vrijwilliger hebt aangegaan, na dat ge reeds geloot hadt, zijt ge thans militie- plichtig en vetrekt ge derhalve met onbepaald" (klein) verlof tegelijk met de overige manschap pen der lichting, waartoe ge behoort. Red. L. v. N., Sluis. Misschien kunt ge voor het volgen van den cursus bijzonder verlof voor on afgebroken tijd krijgen, zoo'n verlof aan te vra gen aan uw comp.-commandant. Indien u verlof wordt verleend, zoudt ge b.v. zoo'n cursus in Bergen-op-Zoóm kunnen volgen. Zijt ge te Sluis in garnizoen, dan zoudt ge te Vli.ssingen mis schien naar zoo'n cursus fcunnen gaan, ingeval u geen verlof werd gegeven, doch wel eeuige uren vrij van dienst tot het volgen er van. Red. J. v. L., Prineenhage. We geven u in over weging door de Maatschappij te laten verzoe ken, u weer in dienst te mogen hebben. Red. J. S. V., Bergen-op-Zoom. Indien gij destijds uw uitstel zelf verzocht, hebt, behoort gij tot de militie-lichting 1912 en gaat ge met deze lich ting eventueel met onbepaald verlof. Red. Adres gevraagd. Adres gevraagd van den landstormpl. Xanko v. Dodé, laatst gediend te Assen. Zij, die aanwijzingen van zijn adres kunnen ver schaffen, gelieven dit mij te willen melden. E. de Lange, mil. sold. 2-II-14e Reg. Inf. 3e Dir., Veldleger. Overjas in den trein iaten liggen. Zaterdagmiddag per trein naar Amsterdam, heb ik mijn overjas (grijs) in een Ille klasse coupé der H. IJ. (S. M. laten liggen. De jas is gemerkt 702. Verzoeke beleefd terugzending aan O. de Graaf, 3e Comp., 26e Bat. Land weer Infanterie. Pakje in den trein laten liggen. In den trein komende om 4 uur van Win terswijk naar Apeldoorn heb ik op 17 Oct. laten liggeneen pakje inhoudende o.aeen scheermes boter en schrijfbehoeften, zeep, enz. Vinder wordt beleefd verzocht dit te willen doorzen den aan: Mil. J. W. Bennink, Res. 25 Reg. Inf Bat. VIII le Comp. Troepen in Zeeland. Sergeant Van Selm. Sergeant M. v. d. Slik, 233 L. W. I., schrijft ons: Terwijl do wereldbrand alom vreeselijk woedt en de donderende stem van het kanon heel Europa nog doortrilt, kunnen wij in ons diér- D e wind. De juffrouw had dc kinderen over de richting en do kracht van den wind gesprokenEn ook do poëzie had zo bij het onderworp niet ver geten. Achteraf wilde ze de proef nemen of het mee gedeelde begrepen was. Kijk, kinderen, zei-ze, toen-ik daar strak naar school kwam, en op do train stapte, wie donk je dat mij toen do wangen kuste.' Ze had als antwoord: „do wind" verwacht. Maar kleine Jan begreep 't anders. De conducteur, zei hij. Een schot. Eerste jager. Nou, die is raak. Ik zio de voeren vliegen. Tweede jager. Ja, ik zie zo ook en de vogel or raidden in. Gerechtvaardigde verlangens. Rechter: Wat nu! Je roopt de welwillend heid in, omdat je al zoo dikwijls terecht hebt gestaan Beklaagde: Ja. Ik vraag niets meer don de onderscheiding, welke vasten klanten toe komt. Snugger. De vrouw van een rijken boer wilde een kost baar horlogo koopen. Do winkelier liet er haar eenigo zien en prees vooral een met diamanten bezet, dat 36 uur liep, zeer aan. Op één dag? vroeg het vrouwtje onnoozel. V orandering. Vriendin. O, Bertha, in drio jaren heb ik je niet gezien. Moe maakt het je Hendrik? Bertha. O, mijn .Hendrik in in dion tijd erg veranderd, liet is nu een Froderik geworden. Vriendelij k. Onderwijzer: Wij stammen dus allen vao één menschenpaar af. Jongen: Vader zei laatst, dat we vao de apen afstammen. Onderwijzer: Naar jouw familie-relatie* wordt bier niot gevraagd. Ter horinacring. Hij was een lawaaiig jongmensch en kwam steeds laat thuia maar hij had zich nu bjj de Fusiliers gevoegd en moest naar liet front, en toen hij afscheid van zijn vrouw nam, zei hij: Lieveling, als ik ver weg ben, zal je don icdcron avond naar giadsche «ter kijken en aan mij duiken Dat zal ik doen, antwoordde zij. Als ik iets noodig heb om me aan jou te herinneren zal ik die «ter daar ginds nomen. Waarom vroeg n(j. Omdat zij 'a nachts zoo laat te voorschijn komt, en morgens zoo block is. Z o n d a g s- j a g e r. Zij. En heb je wat geschoten? Hij. Ja vrouw. Zij. IVaar is het, in de keuken? Neer Hij. Neen, in het ziekonhuis. baar vaderland, zoo gelukkig van al dat wee gespaaixl, tijdelijk sommigen met verlof naar huis toe zenden da-t het 't begin van eon goed einde moge wezen. Hoewel daa.rdoor veler particuliere en ook zeker vele algc-meene belangen gebaat worden, kunnen wij niet anders'dan met wpomoed die mannen ons leger zien verlaten, die ontwijfel baar tot de kern van ons volk behooren, en dan zal bij 233 L. W. I. steeds opnieuw de figuur van den dezer dagen met onbepaald klein verlof vertrokken sergeant Van Selm voor den geest rijzenwie er met hem onze ge lederen verliet, kunnen slechts zij beseffen, die hem van nabij gekend hebben, genoeg zij hier slechts te relevceren, dat hij was een opoffe rend kameraad, een vader voor zijn minderen, nauwgezet in den dienst, steeds bereid met raad en daad de belangen van andereu. te be hartigen, een warm ijveraar voor het zoo nut tige werk der Christelijke militaire tehuizen. Een man, bij zijn meerderen geacht en gewaar deerd, voor zjjn collega's een krachtige steun en voor zijn minderen een voorbeeldig leids- man. Kortom! Wie er ook vergeten moge worden, sergeant Van Selm, en daar moge hij zelf van overtuigd wezen, zal bij 233 L. W. I. altijd in levendige berinnering moge blijven! Zoet Verleden. Men schrijft ons uit Noord-Brabant Een mensc-h is van nature geneigd gaarne in het- verleden te leven, en wij soldaten, die dan hier dan daar zijn, die als zwervelingen het zandige Brabant doorkruisen en vee' plaatsen, maar weinig ruste vinden, wij ge denken zoo gaarne aan de dagen van onze goedé kwartieren. In die herinnering te leven, er over te praten, uren lang, op groote mar- schen, of in een rustig uurtje na den dienst, dat is con geliefde bezigheid en dan loont de soldaat de genoten liefde en vriendschap. Ja, ook wij hadden het goed gehad in het stille dorpske, dat zijn ouden torén verhief, j waar Br-abantsch eindelooze heide grenst r.an meer vruchtbaar land. Wij hebben daar lang I mogen blijven, waren er thuis en gevoelden ons tlVuis. Als we 's avonds ge iel lig rond de groote tafel geschaard zaten, en de lamp zijn vrien- i delijk licht door het ruime vertrek wierp, dan kon men het zien, dat er eendracht en vriend schap heerschte, dat er niet waren huisgenoo- ten en soldaten, maar dat het was één gezin. dat met elkander leefde en gevoelde elkanders lief en leed. Of als het schoone zomerweer ons naar bui ten lokte, dan zaten wij in het kleine zomer huis, diep in de schaduw van oude struiken, die de wanden vormden van het it gebrekki- gen middelen opgebo'w1. prieeltje. We zaten op de lage bankjes, rustig te genieten de stilte van den zomeravond en onze moeder zat np de eereplaats en wij als kinderen om Ir. a Iwon geschaard, luisterend naar de oude vr den. die zij zoo aardig kon vertellen, mi uur na uur verstreek onder gezelligen kout. Dan klonk op eenmaal haar stem,.Kom kinderen, wij moeten nog bidden", en meestal werd dan daar gebeden, en het gebed was er niet minder om. De avond vulde de hoeken mes schemerig duister, en eentonig maar toch plechtig, klonk dc znchte stem der voorbid ster, wijding gevend aan de stilte om ons heen. klagend d« noocjen en behoeften dor menschheid aan de goede Maagd, vromelijk geloovend de verhooring van haar gebeden. Zoo gingen onze dagen voorbij in vrede <-u rust. Doch ook daar kwam de droeve dag. ons scheiden deed. Toen de herfst do n'- innam van den zomer en regen en wind c- met weemoed aan den schoonen zomertijd de den terugdenken, toen "verlieten wij het- dorpje. Telkenmale keken wij om, blikkend op wat wij achterlieten en toen wij de vriendelijke be woners van ons tijdelijk tehuis voor het laatst, hadden toegewuifd ons hartelijk vaarwel, toen een draai van den weg hen aan ons oog ont trok, keken wij naar den ouden, grijzen toren, totdat ook deze zich oploste in de nevelen van den somberen herfstdag. Het was voorbij. Wij trokken weer verder, maar in ons hart was een ledige plaats. G. Een woord van afscheid. Mil. tel. A. d. Gragt schrijft on» uit Werkendam Overgeplaatst zijnde van fort Brakel naar Werkendamvak, voel ik mij gedrongen, om lang» dezen weg de bezetting van fort Brakel nog even vaarwel te zeggen. Ondanks de een zame ligging van bovengenoemd fort, mag ik toch over den tijd, welken ik aldaar hob moeten doorbrengen, met klagen. Want het goedo, dat wij aldaar door onze afzondering moesten missen, werd ruimschoots vergoed door den steeds gezelligen geest en de hulpvaardigheid der manschappen onderling. Vooral mijn col lega's, de telefonisten, en het personeel van het bureau, met wio ik dagelijks samenwerkte, daarvoor een woord van dank. Narnen wil ik niet noemen, te meer daar ik met allen zonder uitzondering steeds in vriendschap heb ver keerd. Tot de aangename berinneringen aan fort Brakel behooren voorzeker in de eerste plaats do ontspanningsavondjes, die ik aldaar heb bijgewoond. Bijna altijd heeft de bezetting zelf door geldelijke opofferingen daarin moeten voorzien Immer echter waren allen bereid hunne gaven groot of klein daarvoor te offeren en nooit weid gedurende die uitvoeringen do minste wanklank vernomen. Integendeel, allen waren opgewekt en vroolijk gestemd op die avonden. Kortom, het eentonige leven op ons fort, probeerden zij elkaar zoo dragelijk mogelijk te maken. Daarom zal steeds de herinnering aan Brakelfort, wat de bezetting betreft, voor mij eene aangename zijn. Moge steeds do verstandhouding op fort Brakel blijven zooal» zij nu is. Met een hartelijk woord van vaarwel nan do gcheele bezetting van fort Brakel, wil ik ein- van Fort St. Aagtendljk. Men schrijft ons Do Feestcommissie van het Fort a/d. 6t. Aagtendijk bij Beverwijk deelt mede, dat zij in 't bezit is van een Oorspronkelijke actweele Revue" in 4 bedrijven, 7 dames, 9 heeren. V.ij die in 't bezit.zijn van een even geschikt tooneeï. kunnen aanvragen richten tot boven genoemde commissie, zonder eenige verbinding. Conditiën kunnen naar het aantal aanvragen zoo billijk mogelijk gesteld worden, daar 't ge zelschap voor militairen werkt. Verleden Vrijdagavond hadden wij het ge noegen de heeren P. cn W. van der Pol in ons midden te zien. Het groote succes, dat de heeren ondervonden, was een bewijs van hun talentvol optreden. Do commissie van het Fort voelt zich gedwongen, nogmaals namens de gcheele bezetting opc-niijk hun welgemeen- den dank te betuigen. De Feestcommissie Fort a/d. St. Aagtendijk. De Feestcommissie te St. Aagtendijk ("Fort Beverwijk) verzocht adressen van artisten of gezelschappen voor Militaire avonden. Zondagsrust. Mil. G. J. van Genabeek schrijft ons uit Roosendaal Zondagsrust en Zondagsheiliging bevorderen de welvaart van het gezin. Ziedaar de spreuk, die tegenwoordig meer en meer op den voor grond treedt Het is ook maar al te waar, dat, na 6 dagen gearbeid te hebben, men ook wel eens één dag rust wil genieten. De Zondag is de dag hiervoor aangewezen. De Zondag is bovendien de dag, waarop men .1 !i moet kwijten van zijn godsdienstplichten i waarop men zich tevens meer moet geven au het familieleven. Onder degenen, die dit nog voortdurend moeten derven, neemt het personeel der poste rijen eene eerste plaats in. Jarenlang ig ge tracht verbetering hierin te verkrijgen, doch zonder succes, totdat eindelijk bet hoofdbe stuur der posterijen zich heeft laten bewegen het personeel in deze ter wille to zijn. Thans blijkt echter, dat al die toenadering niets baat, indien te dezen opzichte de mede werking niet wordt verkregen van het publiek, dus ook van de. militairen. Vandaar dan ook, dat het verzoek tot u wordt gericht: Post Zaterdags na 12 uur en des Zondags niets. Indien men toch het een Lost No. 3 van de op de verschillende Veldpostkantoren aanwezige onbestelbare stukken, welke de rechthebbenden alsnog door tussohen- komst van de Redactie van de Soldatencourant kannen opvragen, b. Brief br. Briefkaart d. Drukwerk c. Courant Amsterdam 's-Gravenhage Amsterdam St. Oedenrode Rotterdam Ravenswaay Zutphen Rotterdam 's-ilertogfcub. Deventer J. J. Aarnontse, Zuiddorp.. J. Baiven, 2 comp. 2 Inf. Brig, depot Bat. I Sectie "Waalsdorp. A. Bank, school Ravensteinstr., Haag. A. W. Blom, 8 Reg. 1 Comp. 2 Bat. II Div. Vegcbel. W, Broekman, serg. 19 Reg. Inf. Amsterdam. Kobus van Brammen, kok, Veldleger. J. Ooenclar, S. J Dekker, 3 2 11. J. 4 sectie Rug I. Mil. J. Driessen. 1 III 8 R. I. Willems kazerne, Arnhem J. Ernsten, 3c Bat. 4e Comp. 4o Div. Veld leger. J. A. Feenstra, 1 esk. 1 peleton \eklleger. Serg. Haaks, Schev'eninge-n. A. Helenklake, le Divisie. Herman Hendriks, 1 Reg. Huzaren 2e Reg. Veldleger. B. Hoogstra, 3e Reg, 2 Reg. 3e Divisie Veld leger. A. do Keyzer, 4.2.2. Veldleger le Sectie. G. Kreikus, S Reg. 2. Bat. 1 Comp. Zutfon. ,B. v. Luyk, Res. IV 2 Comp. Breskens. Fourier A. Mulders, 4 comp. Reserve Bat. Veldleger. R. No.les, 2e Batt. 2e Depot Amersfoort* Schiedam Vlissingen Utrecht Leiden Heemstede Steenbergen Apeldoorn Kinderdjjk Harlingen Menwesehans Amsterdam Maryborough Queensland Nunspeet Njjmegen 's-Gravenhage Arnhem- Oldenz. Arnhem Arnhem Arnhem Scherpenz, (Gld.) W .v. Gordt, 2e comp. 3 sectie C 10 11 Depot Bataljon (3 N).^ G. J. Paft, Korps vesting art. p. a. den Heer Polderman. Serg. J. Peppelenbosch. 4 comp. wielrijders, Haag. P. Rosbergen, le comp. 2e Batt. 10e Reg. Inf. Bussum. J. Rot, 1 comp. III Bat. 10 Reg. Inf. Amers foort. Jan Schippers, 1 B. 2 C. 6 R. Inf. Roosen daal. F. J. Scholten. Mitr. Peleton. Mil. A. v. d. Stam of Steen, 3 II 10 R. I. 1 Div. Laren. G. Visser, H. S. 1 Comp. 2 Batt. 7 Reg. Inf. 4e div. A. Vader, 4 comp. 4 sectie Reserve Bat. in Zeeland. Korp. H. Vonk, 4 comp. 3 Bat. 3 sectie Veldleger. Mil. J'acop Voois, 1 Comp. 1 Bat. Inf. IV Gem. Brigade. R. Vrijheid, 32 VIIII 10 R. I. Veldleger IV 3 Divisie N. B. Mil. Wiligers, 4e Comp. 1 Bataljon Veldleger Milligen. H. Zwart, 2 Comp. 2 Batt. inf, 1 Divisie. J. Hoogakker, Kamp Waalsdorp. J. Mulder, Lsmpl. Amersfoort Depot X 6 Comp 2 X. W. A. v. Nierop, bezetting Rosenstraat. VELDPOSTKANTOOR No. 2. Mil. Kees van Berkel, 6e Gompie. 2o Bat. le Brig. Mil. L(?) L. Heimans Mil. Blokker Klaren- dal Arnhem 2 C. V, ,B. Sergeant S. Kleyn, 1 Regm. 1/1 Bat. Veld leger. B. Weert, 1 Comp. 1 Bat, 8 Regm. Land storm te Vianen. Roozendaal Wauboch Bergen op Zoem Klundert Amsterdam Wyk aan Zee Breda-Station Arnhem 's Hertogenbosch 's Gravenhage Amsterdam Tilburg Oisterwjjk Utrecht Tilburg Amsterdam Amsterdam Hilvarenbeek Amsterdam Bergen op Zoom s Gravenhage VELDPCSTKANTOCR No. 3. M. Vergen, 1 II 3 Reg. Veldleger. Militair H. Hermans, 2 III 3e Div. Korp. P. Tilburg 4 III 3 R. I. Militair Hendrik Hendepoel, 1 I 3 R. V. A. Militair H. Valkenaar, III Div. Veldleger. Milicien Schelvis, sraf 3e Div. H. Stuiven, staf III Div. korpstrein. VELDPOSTKANTOOR No. 4. v. Beek J., 18 Reg. 4 Gompie Veldleger Ois terwijk. Gerts P., 4 Compie 1 Bat. 5 Reg. Veldleger, de Vries F., Is Rog. Veld, 6 Batj. 3 afd. 4 Div. Asser J. W., 4 comp. 7 Reg. Naarden., v. Booven J., 7 Reg. 2 Comp. Bat. 4e Div. Finkenfleiigel, 3 Bat. 3 Comp. 5 Reg. Inf. 4 Div. Veldleger. L. Redes, 16 Res. 2 Batj. 1 Comp. Veld leger. C. J. do Ronde, 1 Cat. 11 Comp, 16 Reg. Inf. II Divisie Veldleger. J. Hillebrand, V Inf. 1 Batj. 2 Comp. 4 Div. Veldleger. H. Herwijn, 18-2-1 4 Div. Veldleger. J. Lunders, 7 Reg. Inf. 3 Batt. 4 Comp. L. Munster, 16 Reg. 1 Bat. 1 Comp. 4 Div. i H. Willens, 13 R. Inf. 3 III 4 Div. Scholtisse, 5 Reg. 2 Bat. 4 Comp. 4 Div. VELDPOSTKANTOOR No. 5. L. W. soldaat J. v. d. Vlies, 40 L.W. Bat. VELD POST KANTOOR No. 6. A. J. Orteler, Militair, Hellevoetsluis. VELDPOSTKANTOOR No. 7. W. Sloof, torpedist. 12 stuks uit ver schillende plaatsen SI jjk Ewjjk Boxmeer St. Laurens Tilburg Helmond Rotterdam Maastricht Breda Maastricht Baarle-Nassau Batavia Makasser Hippol ytnshoef Gouda Ginneken Maastricht-Aken VELDPOSTKANTOOR No. 9. j Mil. J. C. Mol, 3-1-4 Vest. Art. H br. VELDPOSTKANTOOR No. 10. Militair C. de Ruyter, Oranje Nassau Ka- zerne Amsterdam. VELDPOSTKANTOOR No. 11. G. Janssen, RR. A. Cavalerie Brigade. A. Arts C. Res. 4 Div. 4 Velfcpost 11 Boxtel. Jan Flipse, Huzaar 4 eskadron 3 Regiment Veghel. Commandant van het le Eskadron Cavalerie Brigade. Korporaal P. Schmits, 3 Compagnie 22 Regi ment infanterie reserve 4 Div. Veldleger Stratum. Korp. Franke, 3e Eskadron 4 Reg. Huzaren Cav. Brig. VELDPOSTKANTOOR No. 13. P. Bloks, 2 R. I. 4 Comp. 1 Bat. III Div. Breda. M. Boogaard, Inf. 1 Batj. 2 Comp. III Div. Tiere Knol», II Bat. 13 R. I. III Div. Willem.de Veth, 2 Comp. 2 Bat. 2 Reg. Matheu Richter, 2 C. 2 Bat. 13 Reg. Inf. J. Scholte, 5.3.1. Comp. Kamer 2 Oude Am bachtschool. H. Humtne, 2 Com. 1 Bat. II Reg. Inf. I Div. H. Humme, 2 Com. 1 Bat. II Reg. Inf. I Div. Bussum. Sim. Lont, Veld art. 3 Reg. 3 Bat. 3 Div. Breda. C. Bouwmeester. 2 R. I. Hl 3 III Veldl. Korp. Steyns, 3 C. 1 B. 13 R. I. Hl Div. Boek. Gilam Keulders, 1 Comp. 3 Bat. 13 Reg. 3 Div. br. br. br. br. br.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3