Oe strijd om de Monacu-ferme. Onze Koloniën, Binnenland. Jjgerzaken. PE SOLBATEIVOO ÜR A3XTT van Vriidag 27 October X O X O I LvHJHa De voornaamste havenstad van Roemenië, thans in handen der Duitschers én Bulgaren, is Constanza aan de Zwarte Zee. Zij drijft, in vredestijd, veel handel met Rusland en ook met de Turkscho havens aan de Zwarte Zee. Onze plaat brengt ons aan de haven van Constanza, waar wij groote pakhuizen en opslagplaatsen zien, door rails verbonden met de steigers aan de haven. Op den achtergrond links zien we onduidelijk de electrische centrale. vijand te bestrijden, met de daarbij behoorende bedieningsin anschappen Toen de laatste voorbij gegaan was en de generaal zich omwendde en met een hand zwaai de vreemde attachés uit bijna alle doe len der wereld begroette, herinnerde ik mij plotseling een geschiedonisje omtrent het hoofd van het Fransche leger, dat voor mij zijne ver houding tot het leger der Republiek ken schetste. Hij had vrijwilligers opgeroepen voor een be paalde lucbtonderneming, die zij bijna' zeker mei den dood zouden bekoopen. De drie man nen, die uit de massa welke zich aanboden ge- kozen werden, groetten en draaiden,zich om en wilden weg gaan toen hij ben terugriep met de woorden: „Eu gaan mijn jongens den dood te gemoet zonder hun vader te kussen?" en kuste elk van ben op do beurt. De diepe broederlijke en vaderlijke gevoe lens, die in bet Fransche leger bestaan, leken mij steeds een der voornaamste geheimen van de kracht der geallieerden te zijn. Ik b.en daar nu nog meer van overtuigd sedert ik den generalissimus met eenigen zijner manschappen heb zien omgaan en ik gesproken heb met ge neraal de Castelnau. den dapperen ouden Franschen officier, die drie zoons verloren heeft in dienst van Frankrijk en zijne bondge noot en. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PET ROGRAD. Aan het front ten noord oosten van rivier Trobus blijft dé vijand werkeloos. Aan het front van de Bnzeu af tot aan Brana Kimpolung artillerie-duel. Wij sloegen een aanval van den vijand in de buurt van Orsova af. Aan het Dobroedsj a-front trokken de Roe meensche en Russische troepen, al strij dende, terug naar de hoogten ten noorden van Constanza en Medjidie. De vijand heeft dezé beide punten bezet. BERLIJN. Do oorlogscorrespondent Wil helm Hegeier schrijft, aan het „Berl. Tage- blatt" over de laatste gevechten aan de NarejofkaDe uitslag van den zeven da ag- sohen strijd laat zich in enkele bewoordingen' samenvatten: tusschen Swistelniki en Sko- morosjyNowe zijn do Russen van den westelijken oever ver jaaagd. De Russen heb ben meer dan 5000 gevangenen, tal van machinegeweren, mijnwerpers en ander pioniermateriaal verloren doch dit alles weegt niet?op tegen hun bloedige verliezen. Het legercorps van generaal von Gerok heeft een schitterende overwinning behaald. ITALIË. Aan het Italiaansche front. WEENEN. (Officieel.) Aan hot. kust- front nog steeds Italiaansch gjschut- en mijnvuur, voornamelijk op hot Kartsplateau. Nu en dan hebben hevige artillerie- en mijnengevecbten plaats. Oostenrijksche vliegers wierpen met succes bommen cp een groot treindepot bij Sagena. ROME. Langs het. geheele front artillerie- acties, het hevigst op bet Vano-plateau (Cis- mon) en aan de Rio Telizon (Boite), in de Plava- zone (Midden-Isonzo) on op dc Karst. Het heldere .weder was gunstig voor lucht acties. Een vijandelijk vliegtuig, dat door Italiaansche aviatsurs getroffen werd, stort te brandend neer bij Biglia te» zuidoosten van Görz. Vijandelijke watervliegtuigen wierpen bommen op de lagune Caorle en aan de monding van de Tagliamento. Een Fransch aviateur, die ingedeeld is bij een Italiaansch escadrille, steeg op en schoot een vijande lijk vliegtuig naar beneden. ROEMENIË In de Dobroedsja. BERLIJN. De cavalerie der cen- tralen bereikte, bij krachtig® vervolging van den in wanorde vluchtenden vijand, op den linkervleugel Carmurat en Medgiidia. Rasova werd na hevigen. strijd genomen. De oorlogscorrespondent van de „Germania" in liet Westen schrijft: Op weinige plaatsen langs het geheele Sorame- front is zoo lang om een voetbreed grond* ge vochten als in den moerassige» hoek tusschen Hom, Feuilleres en Cléry. Hier lag tamelijk dicht bij den oever van de Sftmmo een kleine Picardisehe boerenhofstede, de Monacu-fermo. Niemand, die in den stellingsoorlog langs deze boerderij gekomen is. kon denken wat voor een bloedige beroemdheid zij eens krijgen zou. In den tijd, dat do Monacu-ferme dagelijks in de legerberichten genoemd werd, was van haar niets meer over Want reeds bij bet be gin van de voorbereidingen tot het Somme* offensief werd zij. evenals do naburige dorpen, door-de Franschen stukgeschoten. Een vlakke uitholling van den grond vol brokken steen, een uitholling, dio misschien eens de kelder geweest is, en waarboven een stuk van dc door granaten verwoeste fundanientmuren uit stak en een dikke, zwart verkoolde balk of boomstam, dat was het middelpunt van een woeste plek vol steenen, puin en granaatkuilen. Zoo hebben onze soldaten do Monacu-fermo ge zien, toen deze naam in de wereld bekend raakte. De Fransdien zaten in hot naburige Hem en in het dicht tegenover do Som me ge legen FeuiHeres. De brtig over de rivier was door ons opgeblazen. Elke poging een nieuwe brug te slaan, kon van de Monacu-fermo door een enkel machinegeweer of een koelbloedigen schutter verijdeld worden. Dagenlang hebben de Franschen steeds nieuwe regimenten doen storm loopen op deze plaats. Dagenlang heeft JftjWAkkê «KöP8£»ie va» een Saksisch reserve Het aantal gevangenen bedraagt 75 offi cieren, 6693 man voorts werden een vaan del, 52 mitrailleurs, 12 kanonnen en een mijnwerper buitgemaakt. De bloedige ver liezen der Roemeniërs en der snel aange voerde Russische versterkingen zijn zwaar. Op de vesting Boecharest werden opnieuw bommen geworpen. SOFIA. In de Dobroedsja: De vervol ging van den verslagen vijand wordt voortgezet. Den 23sten Oct. bereikte de rechtervleugel van de troepen dér bondge- nooten, die de vijand voor zich had uitge slagen, de linie Caramurad-Docurol. De Bulgaarsehe cavalerie viel bij Isliam Tepe (hoogte 91) een Roemeensche brigade aan en dreef bij het dorp Caramurat een Russisch bataillon uiteen. Zij nam den commandant van de Rumoensche brigade.en den Russischen bataillons-commandant be nevens 800 man van de vierde infanterie divisie in een hardnekkig gevecht gevangen, veroverde een vaandel en bezette de stad Medjidie, waar ze zich meester maakte van een groote hoeveelheid spoorwegmatèrieel. De troepen van den linkervleugel be reikten de linie Medjidie-hoogte Hossuyug (127Rasova. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Den 23sten October werden gevangen genomen 51 officieren en meer dan 3200 manschappen en vier kanonnen, 30 mitrail leurs, drie mijnenwerpers, vijf locomotie ven en 200 wagons buitgemaakt. Van den 19en tot den 23sten October namen de troepen der bondgenooten 75 officieren en 6693 manschappen gevangen en maakten zij een vaandel, 52 mitrail leurs» 12 kanonnen, vier mijnenwerpers, vijf locomotieven en 200 wagons buit. Langs de Donau hier en daar artillerie- en infanterie-vuur. De toestand in Roemenië. BERLIJN. Het Weensche blad ,,Alkot Mani" meldt, dat op verlangen van Bra- tiami en Averesou een kroonraad werd ge houden in hét Roemeensche hoofdkwartier, waarbij Averescu zijn bevinding over den oorlogstoestand uiteenzette en voorstelde, dat het Roemeensche leger zich aan de grenzen tot een defensier zou bepalen. De Fransche en Russische militaire zaakgelastigden waren het met dit voorstel eenp. Peter Carp was er tegen en deed het voorstel, om vrede te sluiten op den grondslag van den status quo. Zijn voorstel werd afgewezen en dat van Averescu aangenomen. Roemeensche persstemmen. BERLIJN. De Roemeensche bladon die het hardst aandrongen op deelneming aan den oorlog aan de zijde der Entente be vatten thans naar aanleiding van den kritie ken militairen toestand klachten en verwijten :egen de geallieerden. Zoo schrijft de „Indé- Ïendance Roumaine", het blad van Take onesea: De druk van een oorlog aan twee fronten kon Roemenië niet uithouden. Nauwe lijks wierpen we de geheele kracht van de Do broedsja naar de Karpathen of de arglistige vijand begon zijn offensief. De verantwoording voor hetgeen aan dit front geschiedde ligt '.ij de geallieerde legeraanvoering, de Roemeensche generale staf is voor de mislukking liier niet verantwoordelijk. De ."Universal" meent, dat een verder terugwijken het Roemeensche leger in zeer kritieke positie moet brengen. De tegen woordige stellingen in de Dobroedsja en de Kar pathen zijn de uitersts grenzen, die nog eenige bewegingsvrijheid laten. Het Roemeensche ministerie van oorlog onder streept de persstemmen, daar het in do ,,Ada- verul laat zeggen: Na reusachtige troepen massa's te hebben bijeengebracht beginnen de Duitschers de Roemeniërs onder den voet te loopen. Wij kunnen den in aantal orermachtigen vijand niet weerstaan. In het belang van de geallieerden ligt een spoedige ondersteuning. Het lot van ons land hangt af van spoedige hulp. Het Roeineeusche leger, clat heldhaftig den wanhopigen strijd voert, lieeft niet alleen toevoer van mannen noodig, maar ook toevoer van munitie om de Duitsche oorlogstechniek te kunnen weerstaan. GRIEKENLAND. De strijd in Maoedonië. SOFIA. Aan het Macedonische front: G^-e.i verandering. Op het geheele front tusschen het Presba-meer en de Stroema zwakke artillerie-activiteit. De opmarscli van den vijand naar het dorp Tamova werd gestuit. Aan het Strocma-front: Levendige acti viteit van verkennings-detachementen en hiér en daar artillerie-vuur. Op de kust van de Egeïsche Zee beschoot een vijandelijke kruiser gedurende tweo uren zonder eenig resultaat do Golf van Keremeldi ten westen van de monding van de Mesta. Een Duitsche vlieger schoot bij Drama in een luchtgevecht een Engelschen twee dekker, systeem Nieuport, naar beneden. De gewonde bestuurder en de waarnemer werden gevangen genomen. VEREENIGDE STATES* Roosevelt tegen Wiison. Oud-president Roosevelt, die thans op bijzonder krachtige wijze aan de campagne ten gunste van den republikeinschen Candi da at voor het presidentschap, den heer Hughes, deelneemt, spaart daarbij president Wilson niet. Diens buitenlandsche politiek wordt door hem met felheid gecritiseerd. Die.politiek, zoo zeide Roosevelt in een van zijn jongste redevoeringen, heeft ons land den eerbied van cle wereld gekost- Het zou belangwekkend zijn te vernemen, aan welke gewelddaden Amenkaansche burgers eigen lijk zouden moeten blootstaan, hoever de rechten der menschelijkheid mogen worden vertreden, eer president Wilson meent dat er een reden tot vechten is. In do Daily Telegr. vinden wij een rede vermeld, door den heer Roosevelt te Louisville m Kentucky .gehouden. Ik ben, zeide de beer Roosevelt, trotsch in Kentucky te zijn, onder Amerikanen, die niet te trotscb zijn om tc vechten. Gij ziet dat kleine kind hier, zeide hij, wijzend op een meisje van drie jaren. Welnu, 103 van zulke kinderen zijn met de ..Lusitania" verdronken. En alles wat pre sident Wilson deed was dat hij zeide: Wij zijn te trotsch om te vechten! Dat was alles wat hij deed, mijn vrienden. Nu wordt van u gevraagd president Wil son te steunen, omdat bij ons buiten den oorlog hield. Maar al keur ik het af als men noodeloos zich in een twist begeeft, de weg voor vrede te honden is toch niet om zich te laten trappen. Ik ben zeven en een half jaar president geweest van dat land, en na al dien tijd is er geen Amerikaan door een vertegen woordiger van een vreemde regeering gedood. Men wist dat. er wat zou vc-lgen als een Amerikaan werd gedood. In de drie en een half jaar dat president Wilson het bestuur had, zijn er ongeveer 500 Amerikanen door vertegenwoordigers van vreemde regeeringen gedood en er is niets op gevolgd. Alleen van één mogendheid verlang de president Wilson rekenschap. Dat was Haïti. President Wilson was niet to trotsch om tegen Haïti te vechten, maar dat was con vijand zonder soldaten, oorlogsschepen of wa pens. De heer Roosevelt drong er daarom op aan in de plaats van Wilson een man te kiezqn, die do Amerikaansche belangen zou verdedi gen. regiment, die hier onder commando van een luitenant lag, eiken aanval van de overmacht afgeslagen. Daarna richtten de Franschen op nieuw een woedend geconcentreerd vuur uit dozijnen batterijen op de Monacu-ferme. Met de zwaarste mijnwerpers gaven 'zij salvo's af en wierpen eens tot voorbereiding van een grooten aanval 250 tot 300 mijnen binnen een half uur op de puinhoopen. Toen waren zij vast overtuigd, dat er geen levende Duitscber meer in kon zijn. Zoodra echter hun infanterie voortrukte, vond zij alle granaattrechters om do hoeve bezet en zij werd met zoon geweer vuur ontvangen, dat zij na een paar vergeef- sche po.gingen verder te komen, moest vluchten. De Fransche gevangenen erkenden, dat er spokerij in het spel moest zijn. De ferme, waarom allengs de bergen Fransche lijken zich opstapelden, was behekst. En toch was het geheim heel eenvoudig. In do Monacu-ferme was niemand. Daarheen werden slechis posten vooruitgeschoven, dio zoo goed als het ging dekking zochten in een granaatkuil, groot genoeg voor dertig tot veertig man. De rest van de compagnie lag als reserve in een stelling, waarvan do Franschen niet vermoeden konden, dat menschen het hier dagenlang konden uithou den. zonder de goede stemming te verliezen. Deze stelling lag namelijk letterlijk in het water. Een klein stukje bosch dicht bij den drassigen oever van de Somme was zoo gunstig gelegen, dat het bijna nog niet getroffen was door het vijandelijke vuur. De kronen der boomen waren nog zoo dicht, dat zij dekking boden tegen nieuwsgierige vijandelijke vliegers. Zoodra de Fransche artillerie baar vuur voor een oogenblib verleggen moest, om haar eigen infanterie het voortrukken mogelijk te maken en bet verschijnen van deze. infanterie door de De „Fcrtuna" gezonken. Dinsdagmorgen was nog niets naders verno men omtrent het lot van de 15 leden der be manning van de „Fortuna"j die niet als gered vermeld zijn, zoodat het vermoeden gegrond is, dat zij omgekomen zijn. Ouder de* niet als ge red opgegevenen is ook de gezagvoerder, do heer R. Voorham. Zooals wij reeds mededeelden, was de „For- tuna" 20 October vertrokken van Rotterdam naar Cardiff. Zij had geen lading in. On Londensche correspondent seint dd. 24 Oct.Het stoomschip „Fortuna" is bij Beachy Head vergaan. Van de bemanning (26 koppen) waren er .16, waaronder de kapitein, op liet oogenblik dat het ongeluk gebeurde, in de machinekamer of in bed. De 10 man, die op bét-dek waren, gingen in dc booten. Van de 16 andere is niets meer ver nomen. De twee booten dreven rond tot zij door een Engelsche patrouille-boot werden ge zien. De geredden zijn gisteren te Londen aangeko men om verdere assistentie te verzoeken aan den Nederlandse-hen consul-generaal. Onze Londensche Correspondent seint nader Maandagochtend werden, bl^kens een telegram uit Eastbourne, twee lijken, klaarblijkelijk van buitenlanders, op 't strend geworpen, één van 'n zeer zwaar man, ongeveer 1 meter 90 lengte, vermoedelijk tusschen 40 en 45 jaar, met eigen aardig gevormde ooren en twee wonden, één aan het hoofd en één aan den onderhuik, waarvan de laatste doodelijk was. Het lijk kon niet. geïden tificeerd worden. Het andere is -van eeu man van ongeveer 1 meter 75 lang, tusschen 20 en 25 jaar oud en met donkerbruin haar. Hij droeg een blauwgestreept hemd, gemerkt R. Determeier, Korte Niezel, Amsterdam. De directie van de Koninklijke Stoomboot- Maatschappij deelt mede, dat zij een telegram heeft ontvangen van den consul te Duinkerken, dat daar is aangekomen Gerardus Luybing, stoker van de „Fortuna". Nadere bijzonderhe den, omtrent do wijze waarop hij gered is on Duitscho posten gemeld werd. bezetten de ver dedigers de granaattrechters om de Monacu- ferme. Do uitnemende bekendheid met het terrein, allengs verworven, kwam hun hierbij good to pas. Waren de verbaasde Franschen weer eens teruggeslagen, dan lieten zij liet mijnen en granaten hagelen op de puinhoopen van de boerderij. Maar dat wist men. Zoodra de eerste projectielen kwamen, had de meer derheid van de verdedigers reeds tijd gevonden de ferme te ontruimen en zich terug te trek ken in de naburige reservestelling. Dit heen en weer herhaalde zich dagelijks, dikwijls eenige malen binnen het uur. Enkele keeren gelukte het den Franschen met bijzonder sterke krachten tot in de ferme binnen te dringen. Do compagnie-aanvoerder had zijn dappere soldaten zor> in de hand. dat bij hen in zulke gevallen kalm kon terugnemen. De Franschen meldden dan blijde dat hun de verovering van do ferme gelukt was. Doch als deze tijding in de Parijsche kranten verscheen, was zij niet waar meer. Want intussehen werd do ferme door een vluggen tegenstoot weer door den vijand ontruimd. Wanneer de voorpost op weg ging meestal een onderofficier en drie man, vrijwilligers dan namen allen van hen afscheid voor altijd. Do posten konden alleen in de schemering af gelost worden Van 's morgens vijf uur tot 's avonds moesten zij bet uithouden, voor zij konden terugshiipen. In do granaatkui len werden zij dikwijls genoeg bedolven door do aarde, opgeworpen door projec tielen die in de buurt ontploften. Dan moesten zij zich of eikaar uitgraven. Maar eiken keer dat de vijand aan de brug van Feuilleres of bij Hem een poging deed voor waarts te komen, werd hij met scherp *|(ur ontvangen. Deze posten, die oj> den heen- en liet schip waarmede hij is aangebracht, ontbre ken nog. Duitsche duikbooten in de Noordelijke IJszee. BERLIJN Bij het verhoor voorden Raad voor de Scheepvaart te Dronthjem in zako het in den grond boren van het Roemeensche stoomschip Bis- tri tza" verklaarde de kapitein, dat er tien Duitsche onderzeeërs in de Noordelijke IJszee rondvaren. Marinevliegtuigen in actie. BERLIJN Officieel. Een van onze ma- rinevliegtuigon wierp op 23 Oct. 's mor gens bommen op do haveninrichtingen en liet. station te Margate aan de monuing van do Theems In den middag van denzelfden dag werd aan de Vlaamsehe kust boven de zee een vijandelijk vliegtuig-eskader, bestaande uit drie marinevliegtuigen en twee land gevechtsvliegtuigen, door twee Duitsche marine vliegtuigen aangevallen en na een verbitterd luchtgevecht op de vlucht gesla gen. In den loop van het gevecht is een vijandelijk mariuevliegtuig neergeschoten. Do vlieger Karl Meyer vernietigde daar mee zijn vierde vijandelijk vliegtuig in een luchtgevecht. Na eeuigen tijd keerden de vijandelijke vliegtuigen terug, versterkt door zes land- vliegtuigen. Zij werden door acht van onze vliegtuigen aangevallen en verjaagd. LONDEN. Officieel. In den middag van 23 dezer doed een marine-vliegtuig een aan val op vier vijandelijke watervliegtuigen ter lioogto van Ostende Eén van deze werd ver nield, de andere weiden verdreven. Het zeetransport. In de marine- en legercommissie van Ka mer en Senaat heeft admiraal Lacaze toe lichtingen gegeven naar aanleiding van de torped earing van het troepentransportschip Gallia". Gebleken is, schrijft Raymond Lestounat in het „Journal", dat er, in tegenstelling met de loopende geruchten, geen munitie- voorraden aan boord waren, behalve dan die, bestemd voor het geschut van het schip zelf. Ieder man was voorzien van een gor- .del; alle sloepen en drijfzakken zijn te wa ter gelaten. Het aantal dier reddingmidde len was voldoende voor 3000 man. - Het ongeluk echter is geweest, dat de torpedo de munitiekamer trof; door de ontploffing werd een der masten vernield, welke op de brug viel en de draadlooze in stallatie verwoestte, zoodat het onmogelijk was de patrouillebooten in de .omgeving te waarschuwen. Dit is de oorzaak, dat zoo- velen zijn omgekomen. Het schip werd niet begeleid door oorlogsbodems. Maar vaak reeds is gebleken, dat een dergelijke bewa king allerminst bet gevaar voorkomt. Zoo werd onlangs de Italiaansche hulpkruiser „Citta cii Messina0, begeleid door de Fran sche duikboot „Foucault.", getorpedeerd; een uur later onderging de duikboot bet zelfde lot. Dan het gebeurde met bet En gelsche transportschip „Caledonia", dat getorpedeerd werd niettegenstaande zijn ge leide, en van nog een andereu Engelschen hulpkruiscr, die uoor elf torpedobootjagers werd geconvoyeerd. De moeilijkheid zit mede hierinVoor het troepentransport worden groote snel- stoomendo schepen gebruikt en dan is het lastig oorlogsbodems te vinden, die even snel, óók bij onstuimig weer, kunnen-varen. In Januari hebben de admiraals der ge allieerde mogendheden ernstig overleg ge pleegd over deze quaestie van het zeetrans port. Maatregelen zijn genomen, om geleidelijk de schepen van zwaardere kanonnen te voor zien, want in de praktijk is gebleken, dat zoodra duikbooten vnur ontvangen en dus gevaar loopen, zij snel door duiken de actie opgeven. De vliegers hebben verder een groot aandeel in den bewakingsdiensthet zoevliegtuig is ten slotte de beste duikboot jager. Tot dusver zijn vijf troepentransportsche pen getorpedeerd in de Mïddellandsche Zee, n.l. cle „Amiral Hamelin" (p5 man ver loren). de „Calvados" (740 man), de „Pro vence" (1059 man), de ,,Ville-de-Rouen (3 man), de Gallia" (1050 man). Hiertegen staat, dat het laatste jaar 900,000 man over de Middellandsche Zee zijn vervoerd, ongerekend de zieken en ge wonden. eono wandeling in de Leidscho6traat, Amster dam, door een duizeling bevangen en gevallen. Na thuis gebracht to zijn, scheen hij wat op te knappen, doch 's avonds kreeg hij een flauwte. Zij» toestand wordt zeer zorgelijk geachtde bewusteloosheid duurt voort. Examen-Commissie Landmeter. Bij resolutie van den Minister van Financiën zijn benoemd tot leden der commissie voor het op 28 Nov. on volgende dagen te houden exa men voor adsp.-landmeter van het kadaster, de heeren A. V e e n huysen, oud-ing.-verif. v/h. lead. m. d. pcrsoonl. titel van insp. v/h. kad., tevens voorz. ;H. vandenBriel, adj.-insp. v/h. kad 's-Gravenhage, tevens seer.dr. H. C. Los, leeraar H. B. S.L. Looijo», hoofd Groen van Prin.stererschooldr. J. J. Hall o, loeranr H. B. S.IV. van Rossen, oud- hoofd oponb. school, allen 's-Gravenhage. („St.-Ct.") Briefkaarten en omslagen. De directeur-generaal der posterijen en tele- grafio maakt bckond, dat voorshands geen ge legenheid zal bestaan tot het verkrijgen van Rijksbriefknarton en gezegelde briefomslagen, voorzien van naam en adres van den afzender. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onder toepassing van het op 16 Oct. in v, erking getreden tarief het gebruik van particuliere briefkaarten, welke voldoen aan de bestaande voorwaarden en gefrankeerd met 2, 3 resp. 5 cent, geoorloofd blijft. („St.-Ct.") Deelneming. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Nederlandschen gezant te Weenen Telegrafisch ópgedragen de deelneming der regoering te betuigen aan de regiering van Oostenrijk-Hongarije wegens den 'moord op den minister-president. Graaf Stürghk. Gep kap!. J. Zijlstra Tg Nijmegen overleed in den ouderdom van 69 jaar do lieer J. Zijlstra, gep. kapt. O.-I. degcr. K. Kater. Naar „De Stand." verneemt, is .de hoer K. Kater, oere-voorzitter van Patrimonium, bij terugweg door liet ergste vuur moesten, schenen een bijzondere» beschermengel te hebben. Een maal keerden de vier, een onderofficier en drie man, dio 's morgens afgelost zouden gorden, niet terug. Men waande hen 'reeds wdrloren, maar toen liet donker werd, kwamen drie van hen ongedeerd terug en droegen den vierde, dio door een granaatscherf gewond was. Zij hadden zulk zwaar mijnvuur gekregen, dat zij van het eene granaatgat naar het andere steeds dichter moesten sluipen naar den vijand, tot- zij eindelijk merkten, dat zij midden tusschen dé Fransche pesten waren. Toen hadden zij gedaan of zij dood waren, den géheelen dag stilgelegen als muisjes en op den avond ge wacht. fn de reservcstelling in het moeras was geen droog plekje meer. De meesien zaten dag en nacht in liet water. Een paar kleine eilanden uit mos en varen, die zich gevormd hadden om do grooto boomwortels, móesten gereserveerd worden voor de gewonden, die overdag niet getransporteerd konden worden. "Waar er nog een plekje vrij was boven den waterspiegel, .loste men elkaar af. Hij kreeg dan de voor keur dio bij den volgenden stormaanval het eerst naar voren moest. Het was niet mogelijk hierheen warm eten te brengen. En van zelf koken was nog minder sprake. Men leefde van de noodporties en voor do afwisseling van bit tere chocolade, die men in alle ransels van de doode en gewonde Franschen vond. Deze pakjes zaten in een papier, waarop gedrukt stond, dat do inhoud alleen met toestemming van een officier gegeten mocht worden. Ook water was bijna niet hierheen te brengen. Men ver zamelde do veldflesschon van de doode Fran schen, dio zuiver bronwater bevatten, dat men den gewonden gaf. De gezonden waren bijna steeds gedwqpgen het .walgingwekken.de moeras- Onluston in Indië. (Officieel.) Bij het Departement van Koloniën zijn de navolgende telegra fische berichten uit Nederlandsch-Indië ontvangen: lo. De Gouverneur-Generaal heeft het voornemen in deze week den directeur van B. B„ H. Carpentier Alting, naar Palem- bang en Djambi te zenden om met de resi denten over den toestand aldaar besprekin gen te houden. 2o. De assistent-resident van de Rawas bericht, dat de patrouille onder kapitein Frankamp, die blijkens het op den i9den October verspreide bericht, via Moeara Klingi, Moeara Bliti en Trawas te Moeara Roepit was aangekomeD, eenigeverzetlei- ders heeft gevangen genomen. De door kruiste streek was rustig. De telefoonlijn naar Moeara Roepit is hersteld; het verder herstel wordt met hulp van de bevolking voortgezet. De opstand in Rawas is geheel gebroken; er bevinden zich daar geen onte vredenen meer. Alle leiders en opstandelin gen zijn gevangen genomen. Volgens berichten uit de Tabirstreek be gint de bevolking in de doesoens Seling en Kapoek terug te keeren; de hoofden meld den zich. In Rantan Pandjang (aan de Oeloe Tabris), Soengei Manau," Moeara Siau en Djangkat (beide laatste plaatsen aan de boven Tambesi) is het rustig. In verschil lende doesoens aan de Merongin en aa'n de Pengaboean (Boven Toengkal) is de bevol king teruggekeerd. Uit onze Oost. Ouzo correspondent te Soerabaya seint: Het „Soerabayasch Handelsblad" ver neemt uit Padang, dat geruchten als. zou de controleur in Benkoclen vermoord zijn, absoluut valsch zijn. De resident van Sumatra's Westkust zond aJJeen troepen naar Benkoclen ter bewaking van de grens aan het Palembangsche. Do bedoeling dor Nederlandsche regeering met het verbod tot het geven van inlich tingen aan de pers door officieren, heeft volgens betrouwbare inlichtingen alleen be trekking op de officioren, die in Djambi iri actie zijn, en betreft niet de officieren, die buroaudienst hebben en die aan de depar tementen werkzaam zijn. Integendeel, de legercommandant beveelt bun welwillend heid ten opzichte der pers aan. De directeur van Binnenlandsch Bestuur en de adjunct-adviseur voor de Buitenbe zittingen gaan naaV Djambi om de oorzaken der onlusten op to sporen, daarover rapport uit te brengen en om nieuwe maatregelen te treffen. Militair Nieuws. Men schreef van militaire zijde aan bet Bat. .Yicbl.: Naar wij teruomen, komt er binnenkort weer een verandering in do bewapening van het personeel ingedeeld bij de treinen. Zoo' zou den de thans met het pistool bewapende ser- geant-ivajoors, administrateurs, artillerie- werklieden, schrijvers, hoornblazers, o.a. bij den trein ingedeeldcn, worden bewapend met het geweer of de karabijn M. 05. Do met 't stoomschip „Lombok" te Socra- baja gearriveerde zecmillieiens zijn op de „Koe- tei" geplaatst. De vrijwilligcrsmatrozen zijn over de vloot verdeeld. Benoemd tot pi. mil. comm. v. Solo de luit.- kol. Dinger. Overgeplaatst de ritni. J. G. Koopman v. h. csk. te Slatiga n. Batavia; de le luit. der inf. B. T. W a 1 a n g t a n, v. Koetaraja n. Sculimeum, do id. J. van A r- k e 1 v. d. maroch. v. Longkong n. Lammeulo. Gedetacheerd: de kapt. b. d. mil. adm. H. J. O o s t c r v e o n, b. li. korps intendance en gcpl. o, h. bur. v. d. gewest, int. to Batavia. Overgeplaatst de le luit. b. d. mil. adm. E. G. Stieltjes v. Batavia n. Koetaradja als adm. v. h. mil. hosp. aid.; de id. J. W. L. water to drinken, dat in plaats van de dorst to lesschon, een brandenden dorst veroorzaakte. Do gowonden baarden grooto zorg, wel waren zij allen verbonden, toegedekt met mantels en tentbnnen, maar in do uren, die verliepen voor zij m do schemering getransporteerd kon den worden, begon bij velen do koorts. Zij vroegen dan in liet afkoelende water gelegd te worden, hotgeen echter niet toegestaan kon worden, omdat dit stellig den dood betoekenen zou. Anderen, die verschrikkelijk leden, moest men steeds als kleine kinderen toespreken, op dat zij niet luid zouden klagen. Want de vijand was heel dicht bij. Aan den anderen kant- van do Somme, bij Feuilleres, had hij veld-artillerie in stelling gebracht en men hooide hier duide lijk do commando's. Wanneer in den nacht een uurtje het geheelo vuur zweeg, hetgeen soms tusschen twee en drie gebeurde, dan kon men over den waterspiegel het luido gesprek van de vijandelijke kanonniers hooren. Men moet zich een oogenblik er in denken, wat voor een heldengeest cr noodig is om onder zulke omstandigheden het uit te houden in het moeras tusschen do gewonden, terwijl de ongedeerden bijna allen leden aan verkoud heid en buikpijn en dan door het roffelvuur heon te stormen naar de vijandelijke stellin gen, waar do dagen geledon gesneuvelde kame raden nog l3gen of zaten, zooals de dood hen verrast had. Dit voortdurende terugzien van do dooden was het ergste, wat de helden van de Monacu-ferme moesten verduren. En toch bleef do moed er in. Het viel soms niet ge makkelijk do lieden terug te houden en te ver hinderen, dat zij verder dan het doel voort stormden. naar Hom. Zij wildon den vijand te lijf om hem terug te betalen alles wat hij den kameraden aangedaan had. De Fragsclie» hadden elk middel geproefd Scherp, v. h. miL hosp. te Knetaradj'a o. h. bur. v. d. ondcr-insp. der ïr.ilit adm. aid.dc id. J. R. P r o n k v. h. 13e bat. to Soerabaja o. b. bur. v. d. onder-insp. aid. Geplaatst de i'e !u:t. b. d. mil. adm. P. J o n g e r t o. h. bur. v. <1. gewest, int. te Bandoeng. Do matroos. Den avond van 31 Aug. in het Hotel dos Indes bij een groot gezelschap, waar wij den vice-president van den Raad en mevr. Van der Houven van Oordt, den lieer en mevr. Von Hemert,. den heer ten mevr. Von Essen on den heer Van Bcuuingen opmerkten, een matroos, een simpele matroos, in zijn keurig, wit baadje, aldus do „Java Bodo". „Hij moest opvallen te midden van het mondaine gezelschap. Een matroos te midden dor hoogo personages, en dnusende met de dames uit de hoogste standen. Het nog niet gezien schouwspel prikkelde onze nieuwsgierigheid. Wij vernamen dat onze matroos behoort tot de miliciens, die vrijwillig naar de Oost zijn gegaan, ter vervanging van de matrozen uit hoerabaja, en met do „Lombok" zijn aamTe- komen. Zoon yan oen der bekendste en voornaam ste families uit Nederland, familielid van oen journalist, dio steeds voor zijn liefde voor de zee en het zeevarende volk uitkwam, vroeg deze jonge man plaatsing aan als matroos en kwam zoo in Indië. Zoo kan deze matroos medewerken om de uniform van den Nederlandschen matroos meer in aanzien te doen stijgen. Hij kan zorgen, dat ook voor andere matrozen de deuren wijd wor den geopend, om lien op to nemen in dén fami liekring. Hij kam veel doen om voor dc anderen een tehuis te scheppen, waar ze niet al to veel zullen missen het vaderlijke huis in Neder land." Uit de Staatscourant. Bij K. B. is de le luit. L. H. A. Crom- m el in, 3de reg. huz., ter zake van tijd. on- gesteldh. op non-activ. gesteld. Bij K.B. is aan res. 2e luit. T. J. V e 1- d erxn a n reg. gren., wegens ichaamsgebr. eervol ontsmg uit den miiuairen dienst ver leend. B'j K- B. is le luit. der inf. v. h. leger m N.-Indië A. Visser, thans m. verlof h. t. 1„ op verzoek, ing. 2 Nov., wegens vclbr. diensttijd, eervol uit den mil. dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Opleiding tot verlofsofficien De Hoofdofficier voor het Reservekader brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die in aanmerking wenschen to komen voor eene verbintenis bij liet Reservekader, dan wel voor eene toelating tot de opleiding tot reserve- officier, herkomstig uit do militie, of land- stormofficicr moeten voldoen aan een examen, waarvan het programma hieronder is afge drukt. V rijstelling van cvenbedoeld examen wordt .verleend aan hen, die. houder zijn van een einddiploma H. B. S. met 5- of 3-jarigen cur sus, alsmede aan hen, dio leerling zijn of ge weest zijn van de 4e of van een hoogerc klasse van eene Rijkskweekschool voor onderwijzers, van eene H. B. 8. of van een Gymnasium dan wel van eene inrichting van onderwijs, die met een van vorenbedoelde inrichtingen overeen komt. PROGRAMMA. a. Nederlandsche taal. Vaardigheid om zich, 'zoowel mondeling nis schriftelijk, in zuiver, beschaafd Nederlandsch uit te drukken; b. F rans c.h e taal. Lezen niet beschaaf de uitspraak, vertalen uit het Fransch in Nc'crlandseh en van een eenvoudig stuk uit het Nederlandsch in het Frnnseh liet laat ste met behulp van een woordenboek c. Hoog duitsche- of Engelsche taal (naar keuzo van den examinandus)-. Lezen met beschaafde uitspraak, vertalen van een gemakkelijk stuk uit de gekozen taal in goed Nederlandsch d. Gesoh.iedonis. De voornaamste per sonen en gebeurtenissen van hot 1555 af: uit de algemeenc geschiedenis tot het jaar 1789. en uit de'"vaderlandsche geschiedenis tot het jaar 1795; e. A a r d r ij k s k-u n d e. Algomeene ken nis van de oppervlakte der aarde en van do staat- en natuurkundige aardrijkskunde van Europa, alsmede van do Koloniën en bezittin gen van het Rijk in andere wcrelddeclcn, en meer in liet bijzonder de aardrijkskunde van Neder'and f- Wiskunde, lo. Rekenkunde. De hoofd bewerkingen met geheele getallen, gewone en tiendeèlige breuken: de eigenschappen, waarop die bewerkingen berustenbet metrieke stelsel van maten en gewichtende leer der evenre digheden met hare voornaamste toepassingen; oplossing van vraagstukken: 2o. Stelkunde. •De hoofdbewerkingen met geheele en gebroken stelkunstige vormendo behandeling van wor telvormen en van vormen met gebroken en negatieve exponentende tweede-mnchtswor- teltrekking uit rekenkunstige getallendo ver gelijkingen van den eersten graad met één on bekende; oplossing van eenvoudige vraag- stukkèn3o. Meetkunde. De beginselen van de vlakke meetkunde tot en niet de inhouds- bepaling van figurenoplossing van eenvou dige vraagstukken. De geïnterneerden en de eerbewijzen. Do Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat de Nederlandsche militairen voor alle meerderen in rang behoorende tot de geïnterneerde troepen het eerbewijs moeten brengen overeenkomstig den rang 'dien dio meerdere bekleedt; eveneens door de minderen van de geïnterneerde troepen nan meerderen van het Hollnndsclie Leger en de Vloot. Vroeger bestond deze bepaling alleen ten opzichte van do officieren. om eindelijk zich meester to maken van do Monacu-ferme. Zoo hadden zij met veel moeite en werk een toegangsweg gegraven van Hem tot dicht bij de grnnaatkuilen om do boerderij. Maar voor den uitgang waren scherpschutters geposteerd, dio een ieder neerschoten, dio zijn hoofd uit den tunnel stak. Eindelijk echter, bij een grooten aanval, die ook afgeslagen werd, moeten enkelo Franschen zoo ver'doorgedrongen zijn, dat zij de reserve- stelling in het moeras zagen. Zij ondernamen nu geen stormaanvallen meer en schoten ook niet meer op de puinhoopen van de ferme, doch legden een ontzaglijk concentrisch vuur met do zwaarste kalibers op dit kleine hoekjo van den oever. Huisboogo waterzuilen stegen uit de bedding van de Somme op, krakend vielen de boomen om Het was een verschrikkelijke hel van water en vuur. Verschillende afjec- lingen werden zoo overgoten met slijkmassa's, dat zij met moeite hot hoofd vrij konden maken. Men droeg do gewonden door het water, dat door de granaten siste, achter do dikste boomen en legde hen zoo, dht ten minste de hoofden beschut waren tegen gra naatsplinters. Geheelo boomeilanden verdwenen, opgesloktTloor de draaikolken, dio do in het moeras ontploffende 28 centimeter granaten veroorzaakten. Vele mannen schreeuwden luid van pijn in de ooren en waren dagenlang nog zoo goed als doof. Ook do commandant kon biina niets hooren door het. heel merkwaardig, nog niet stukgeschoten telcfaonnppnrnat. Ein delijk hoorde hij hot bevel dc stelling op u geven. De gowonden werdan meegenomen. Men trok voorzichtig en stil weg. De Franschen merkten niets. Zij schoten nog lang in h«*t verlaten moerasstuk en nu ook weer in de puinhoopen van de boerderij, zoqiat het steen gruis in wolken ojavloog»

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2