No. 342 Zondag 22 October 1916 Orgaan voor Leger en VBooL Oorlogsnieuws. NUUIUBHIBL DERDE JAARGflWG. Onder redactie van D. MANASSEN. Ce toestand in dan reuzenstrijd. Taminiau's JAM DE SOLDATENGOURANT twit wtqtfi at tv palestrinastr. 10, amsterdam. dit eedactieen adm^istratie week. losse nummers voor blad verscmjnt drilmaal qent. abonnement bij vooruit- {gssssvp^m^m/s bttqgebs/1.50 p.kwaktaal Voor Advert-eutien wende men Amsterdam. Prys der Advertei-tii-n dcel-ngen op de tweede, derde en vi« i reductie. Voor Ingezonden Mede- tarief. By abonnement Nog altijd staan de Duitsche troepen ver in Rusland. Onze plaat voert ons daarheen, waar Duitsche soldaten in ruste kampeeren, achter het front natuurlijk. :g 'Waarschijnlijk hooren zij in de verte de kanonnen daveren en donderendaar heerscht het strijdgewoel, waarin zij zich morgen ook weer zullen bevinden. Maar zij genieten nu van den schoonen herfstdag en maken het zich gemakkelijk. Zij verorberen in vrede hun maaltjjd en voelen zich opgewokt. De boeren of kooplieden uit den omtrek komen een praatje maken of hun waren aanbieden. Een idyllisch ^.tooneeltje dat eerder aan een 1 1 'g Waarschijnlijk hooren zij in de verte de kanonnen daveren en donderendaar erscht het strijdgewoel, Mar genieten nu van den verorberen in vrede hun rc uit den omtrek komen een praatje picnic dan aan de gruwelen van den oorlog doet denken, De Veerman van den Briel. In naamvan Oranje!... Aan. den toegang tot ons Heldentijdperk ekuit een der populairste figuren uit onze ge schiedenis, de Brielsche Veerman Jan Pieters zoon Coppelstock, die op een oogenblik, toen eigenlijk niemand wist, hoe te handelen, met zijn forseh en luidklinkend: ,,In naam van Oranje!..." alle bezwaren op zij schoof en den st-oot gaf tot de greote gebeurtenis, die AIva; z n bril en ten slotte Spanje zijn wereldmacht deed verliezen. De varensman Coppelstock is het prototype van de Jantjes uit ons Heldentijdperk, die onder do'Trompen en de Ru ij tors voor het kleine Nederland do heerschappij ter zee ver overden en die alle moeilijkheden en bezwaren en vijanden en overmachten op zij 6chovcn met do leuze van Jan Pieterszoon Coppel stock Het zal in 1917 vijfhonderd jaar geleden I rijn, dat de Sinte-Catharinakork cn -torpn van den Briel verrezen boven do lage landen bij de zee. Die Tor§n bleef onvoltooid als bouwwerk, maar vonf zijn voleindiging in het symbool van het vrije Nederlandsche volk. Want öp dien Toren werd de vlag van Willem van Oranje tot de Nederlandsche driekleur gewijd, dio ons volk heeft vertegenwoordigd zoover een golf krult, en die Goddank nog wappert boven land en zee. En de Brielsche Kerk is geworden tot een heerlijk monument uit de dagen onzer groot heid. Daar werd het huwelijk ingezegend van Wil lem van Oranje met Oharlotta van Bourbon, en Maria Stuart bad er voor haar echtgenoot, prins Willem III, dio over de stormbowogen zee de dierbare vrijheid zon brengen aan Engeland. Voor het eerst weergalmde hier do naam van het kindeko Maarten, dio als Tromp de schoppor van liet zeewezen onzer glorie Werd. De nooit verwonnen admiraal Dubbel Witt zat h.ier in heb gestoelte der diakenen, en het water des Doops drupte-op heb hoofd ran hom, d'i© als luitenant-admiraal Philips van Almonde aan het einde 11 tijdperk nog prachtige kerk een verleden van vijf eeuwen mag omvatten, dan zorge het Nederland van heden er voor, dat dio leu30, die de ziel van 0H6 verleden was, door het licht, dat van den kant der zee komt, gedreven worde in den sche merschijn dezer kerk. Het plan toch ia opgevat om, ter herinnering aan den veerman van den Briel, aan den West kant van dit gebouw eon gedenkraam te stich ten. waarin verzinnebeeld wordt zijn kloek woord van durf en bevrijding. Zoodat op dien dag de hooge Toren het sym bool voere van ons volk, maar de kerk tot voor verre geslachten getuige van het geloof der huidige Nederlanders in het immers onster felijke: „In naam van Oranje!...." De Coppelstock-Commiesie M. L. VEENENBOS, Voorzitter. JOH. H. BEEN, Secretaris. Mr. F. J. D. O. EGTER van WISSEKERKE. Ds D. W. ERDMAN. Majoor A. M. KOLLEWIJN. N. J. C. S. H. LETTE. Mr. L. TROUW,. Penningmeester. Den Briel, datum postmerk. (Men zende zijn bijdrage aan den Penning meester mr. L. Trouw te Brielle.) Ilelden- -1 hoog de driekleur zou heffen boven den Oceaan. Hier boog Coppel- etock, die "een menschenvrees kende, den 6tng- een kop, en de arme Rochys Meeruwiszoon, eens do redder van zijn stad cn zijn land, maar rils grijsaard door de menschen verwaarloosd, klemde zich hier vast aan de R>ots, die niet wankelt of bezwijkt en altijd uitsteekt boven het wee der wereld. Hier zaten zooveren als knapen neer, die als jonge maats uittogen naar vreemde gewesten of verre zeeën om ,,In naam van Oranje" te strijden en te sterven voor hot vaderland. Wanneer de dag aanbreekt, waarop deze Niet bestollen op ZondagI (Van Scrg. O. W. v. d. Leeden.) Wie rust niet graag op Zondag Na moeilijken arbeidstijd? De post is 't, mijne vrienden, Dio ons zulks nog benijdt. Want gaat gij Zondags wand'Ion; De post loopt zwaar belaan, Met brieven, kaarten, kranten, Hij kan niet wand'len gaan. Hij moet zijn vrijheid off'ren, 1c Geloof dat ie 't oris nooit vergeeft) En nu de post bezorgen Die vast zoo'n haasb niet heeft. Post daarom mijne vrienden, Op Zaterdagavond niet, Dan kunt ge er staat op maken, Dat zooiets niet geschiedt. En wilt go toch nog posten, Denk er dan even aan, Kon zegeltje er op to plakken „Kan den Zondag overslaan". „Op Zondag niet bestellen", Dat worde ons devies, Wil 't iedereen vertellen "Wie ia er tegen, wie? Die zegels zijn verkrijgbaar Aan ieder postkantoor, Voor iedereen ,,en gratis", Geef u er moeite voor. Kn als wij onze brieven Van zegeltjes voorzien, Dan zal de post ons zeker Ken warme hulde biên. Sergt. C. W. v. d LEEDEN, Hospitaal, Middelburg. In Griekenland wordt do toestand hoe langer hoe zonderlinger. Meer en meer wordt de vraag gewettigd, of er eigenlijk nog wel een Griekenland bestaat, een on afhankelijk Griekenland dan. Een eens gezind land is het al lang niet meer, is het misschien den duur van den oorlog nooit geweest. Welbeschouwd heeft Griekenland do verwarring, waarin het verkeert, de rampen, die het overkomen, het meest te wijten aan het feit, dat het volk, de lei dende personen niet eensgezind dachten. Van den beginne aan heeft Griekenland geweifeld tusschen een zich aassluiten bij een oórlogvoerende partij of volkomen neu traal blijven. Feitelijk waren er Duitsch- gezinden en aanhangers van do Entente in het volk, in de regeering, in het leger. Tot de eersten zal stellig, althans in den be ginne, koning Konstantijn hebben behoord, tot de laatsten mag zijn toenmalige eerste minister Venizelos gerekend worden. Er was tweedracht in het land, het ergste wat in dezen emstigen tijd een volk kan overkomen. Toch had hieruit niet het tegenwoordig lot van Griekenland behoeven voort te vloei en, maar daar brak in den Balkan de strijd los. Bulgarije schaarde zich aan de zijde der centralen, Servië en Montenegro wer den aangevallen, bezet. Noordzee en Mid- dellandsche Zee waren volgens den Duit- schen wensch verbonden. Dat konden de geallieerden niet dulden. Zij begrepen in den Balkan te moeten optreden, daarheen troepen to moeten zenden. Doch, Albanië uitgezonderd, was er geen staat dan Grie kenland, waarin troepen konden worden geconcentreerd. Albanië, met zijn woest ep onherbergzame natuur, kwam daarvoor niet in aanmerking. Er bleef dus alleen Grie kenland over, dat zijn neutraliteit wilde handhaven. Daar konden de geallieerden niets op togen hebben. Maar wel konden zij beweren, dat over Griekenland de een- I tralen en hun bondgenooten van voorraden I en ammunitie werden voorzien. Daarom werden Grieksche schepen in beslag geno men, de Grieksche kust geblokkeerd. Slechts één oogenblik, toen stond Grieken land toe, dat de geallieerden troepen land den in Saloniki, er een versterkt Kamp in richtten) den spoorweg naar 't noorden, naar de Servische grens, bezetten. Grieken land duldde dit alles onder protest, rnaar het deed er niets tegen, het bleef neu traal, zooals het heette. Dit was het begin van een huidigen on- gelukkigem toestand. Geef iemand een vin ger en hij neemt de heele hand Grieken land heeft het ervaren. Het heeft na de be zetting van Saloniki alles moeten duiden. De verdeeldheid in eigen volk is daaraan ten deele schuld geweest, maar de grootste schuld lag toch aan het slechts in sohijn neu traal blijven. Men is neutraal, of nien is het niet, en Griekenland was liet, nu het toeliet dat vreemde troepen zich inrichtten in zijn gebied, zonder zich daartegen met de wape nen te verzetten, niet meer. Daar draagt het nu de gevolgen van. In de laatste dagen hebben we verschil lende feiten gegeven, waaruit bleek, dat de geallieerden feitelijk de meesters zijn in Griekenland. Er is nu nog een feit bijgeko men, niet erger misschien dan vorige, maar nog meer teekenend: Fransche troepen zijn onder admiraal Fournet geland bij Athene en hebben sommige punten van de hoofd stad bezet. De koning most woedend gowees zijn, de regeering protesteerde krachtig. Doch dat heeft zij telkens gedaan, zonder dat he^ »aatte. Do geallieerden hebben na tuurlijk een reden voor deze landing, die volgens hen van geen beteekenis is, dio alleen dient mn do Atheensche politie, die onder hun toezioht staat, te steunen, en ver der hot station van den Larissa-3poorweg te bezetten. Uit dit laatste volgt, dat koning en regeering feitelijk gevangenen der gealli eerden zijn in hun hoofdstad. Men zegt, dat koning Konstantijn van plan was naar Larissa to gaan, waar nog Grieksche troepen gemobiliseerd moeten zijn, maar hoe kan hij? De Engelschen en Fran- schen hebben den spoorweg daarheen bezet en 't is de vraag, of zij den koning zouden laten reizen. Do verwar ring in het land wordt zoo bij den dag groo t-er en niemand ziet in-, wat daaruit zal voort komen. Willen de geallieerden, dat Grieken land zich bij hen zal voegen, met zijn leger? Verwachten zij, dat koning Konstantijn zich zal laten dwingen of tot het afstand doen van den troon of tot aansluiting bij de Entente? Wie zal het zeggen? Van de oorlogsterreinen hebben wij ook ditmaal niet heel veel te vertellen. Ondanks het min gunstige weer der laatste dagen is er op verschillende fronten hardnekkig ge vochten, doch resultaten van belang wei-den blijkbaar niet behaald. Franschen en Engel schen kwamen aan 't We3terfront iets voor uit, doch van geen goroto beteekenis, en tegenaanvallen van de Duitschers maakten het hun lastig genoeg. Be halve, dat de Franschen thans Sailly Saillisel geheel hebben veroverd, maak ten zij ook eonige vorderingen ten zuiden der Somme tusschen Biaches en Maisonnette; hierbij werden 350 krijgsge vangenen gemaakt. De Duitschers deden in- tusschen hun best weer een deel van Sailly Sailliscel te heroveren, doch het Fransche geschutvuur verhinderde dit. De Engelschen hebben alleen hun linie een weinig voorait- f©schoven bij de Butte de Walencourt. Ook ier vielen echter de Duitschers later weer aan. doch werden teruggeworpen. Aan de overige fronten is niets gebeurd in de laatste dagen, dat van groot belang is. De Oostenrijkers hebben de Italianen aange vallen aan de Tiroolsche grens, en het ge lukte hun daar de esrste vijandelijke loop graven binnen te dringen, wat heb telegram uit Rome toegeeft, maar met de bijvoeging, dat de vijand onmiddellijk weer verdreven werd. Aan het Oostelijke front wordt no'g steeds gevochten, meer hebben wij er weinig van te vertellen. In Zevenburgen, waar do Roemenen tot dicht aan, op één punt schijnt het tot zelfs over de grens werden terugge worpen, lijkt het Oostenrijksch-Duitscho offensief nu te verflauwen. De Roemenen hebben zelfs weer aangevallen en spreken van een 900 krijgsgevangenen, op twee pun ten gemaakt. In Macedonië is de toestand nog onveranderd, dit wordt van beide zijden toegegeven en van de inneming van Mo- nastir, voorspeld door de geallieerden, hoo ren we nog niet veel. Doch de Bulgaren en Duitschers komen hier evenmin vooruit. Een Duitsche onderzeeër heeft eens weer een Engelseh passagiersschip getorpedeerd, nl. de „Alaunia" der Cunard-lijn. Bijzon derheden ontbreken nog, maar wel zijn er 180. passagiers, waaronder vrouwen en kin deren, aan land gebracht, en zijn er verder 164 leden der bemanning, waarbij do kapi tein, gered. Of dit echter al de opvarenden waren, vernemen we niet. Bij mooi weer. van Korp. ZWEEDIJKj Mooi weer in hot land, Komt, geeft allen de hand "Weeerfc te zamen nu blij En zingt juichend een rei. Ziet het zonnetje stralen, Als wild© 't niet dalen. Het lacht ons steeds toe En dat maakt niet moe. Ziet d© kinderkens spelen, Hoort do vogelkens kweel en, Hunnen Schepper ter eer. •Ja, 't herleeft alles weer. Laat hooren uw zangen. Laat kleuren uw wangen, T.u die schoon© natuur; Z\jt vol moed en vol vuur. Mooi -weer na den regen Is thans weer verkregen, Laat nu klinken uw lied En vergeet uw verdriet. Korp. ZWEEDIJK, Middelburg. Van alles wat. {Van tnil.-korp. N. r. d. Molen.) Aan mijnheer den Redacteur het verzoek, Dit te plaatsen in een hoek; Geachte vrienden, waar g' ook zijt gezeten, "Wil ik u het een en ander laten weien. Van de jongens van het 14o Regiment, Dat deze zijn nog .allen present", Bet verlangen dat steeds lag op onzen mond. Was steeds een weerzien van Zeeuwschen grond. Dit verlangen is dan nu ook verwezenlijkt, En zijn wo thans m Zeeland ingedijkt, Wo liggen hier allen in kwartier, Wat voor ons is een groot plezier; "We ritten bier dicht bij onze duinen En dikwijls ook op hnro kruinen, Te waken en wachten op den Dio misschien ieder oogenblik komen kan. FRANKRIJK* Van het Westelijk Oorlogsterrein, Met Engelcch-Fransche offensief. PARIJS. OfficieelTen noorden van de Somme versterkten de Franschen Donderdagnacht Sail ly-Sail lis el evenals de aangrenzende posities. Duitsche tegen aanvallen nit Saillisel werden door ons spervuur gebroken. Al onze stellingen blo- - ven in ons bezit. Ten zuiden van de Somme wonnen do Franschen nog eenig terrein tusschen La Maisonnette en Biaches. In Lotharingen werd een Duitsche coup de main tegen een Fransche loopgraaf bij Buries ten noordoosten van Lunéviüe ge makkelijk verijdeld. Woensdag bestookten Fransche vliegers ten zuiden van de Somme met mitrailleur- I vuur Duitsche troepen bij Biaches. liet is juist gebleken, dat adjudant Dorme op 16 Oct. ten noorden van Péronne zijn veer tiende machine neerschoot. Een andere Duitsche machine werd ernstig getroffen en tiej te pletter bij Beaulencourt. LONDEN. Officieel. Het stortregende den geheelen nacht. Welgeslaagde overval len stelden de Engelschen in staat de Duit- scho loopgraven binnen te dringen bij Loos en ten zuiden van Atrocht. Verder niet3 bijzonders. BERLIJN. Legergroep-prins Ruppreaht van Beieren: Ten n. van de Somme werd Woensdag weder een hevige slag geleverd. In harden strijd werd een Engelsche poging tot doorbraak tus schen 1/9 Sars en Mortal verijdeld. Hunne aanvallen, die van den vroegen och tend tot den middag tegen onze, in taaie verdediging in handgemeen gehouden of bij tegenaanvallen hernomen stellingen werden uitgevoerd, moesten gedeeltelijk •eeds in ons krachtig, goed geleid artille rievuur mislukken. Een oubeteekenende terreinwinst van de Engelsche ten noorden van Eaucourt1'Abbaye en Guendecourt, en van de Franschen in Sailly en ten z. an de Somme tusschen Biaches en La Maisonnette, in een avond-aanval staat niet in verhouding tot de zeer zware ver liezen van den vijand. De strijd om Sailly-Saillissol LONDEN. Dn Daily Mail verneemt uit.Pft- K»: Do beschieting van de Duitscho «tellingen in SaillySail!i.vl door do Fransche artillerie als voorbereiding van dc-n infnutcrioaanval was eon der hevigst© welke de vijand nog te door staan heeft gehad. Gedurende veertig uur vuurde het zware geschut zonder ophouden, de geduchte Duitsche loopgraven ten wee ten den weg naar Bapaum© zijn totaal ver nietigd. Een redoute bij den weg naar Morval is geheel verdwenendo bezetting word onder <1© puinhoopon begraven. Toen do Franschen een grooton kelder binnendrongen, vonden zij daar 200 lijkon van Duitschers, die gestikt waron door giftigo gassen en dampen. Do aanval werd tegelijkertijd van drie zijden gedaaneen kolonne rukte op van uit hot noordoosten van Ran court, volgde den Tla- pnumeweg tot do kruising met den weg naar Morval en viel hot kasteel van Sailly m den rug aan. Db tweedo gevechtsgroep baande zich een weg naar het park van het kasteel van het noordwesten en deed een aanval op do ruïnes van de kerk, waarin een sectie mitrailleurs had post gevat. Do derde kolonne ten slotte nam twee loopgravcnlinies en naderde het noor delijk doel van het dorp met het doel het aan trokken van Duitsche versterkingen langs den weg van Le Oransloy te beletten. Do strijd oin het kasteel, da tin een ware vesting was ver anderd, was onbeschrijfelijk verwced. De aan vallers konden het slechts veroveren na her haalde vergepfsche pogingentoen het kasteel boven den grond in hun bezit was, werd de worsteling voortgezet in do onderaardsche gan gen. die van het kasteel naar het dorp leidden. PARIJS. De correspondent van do ..Liberré" bericht, dat do verovering van Sailly-Sallisel het grootste succes is voor de geallieerden sinds don val van Combles cn Thiepval. In den loop van den hevigen strijd om het dorp -poogden de Duitschers niet minder dan twintig maal om den vijand uit zijn nieuwe stellingen te verdrijven, waarbij zij in massa aanvielen, met gebruikmaking van gif- rieo gassen en vlammenwerpers. Do ..poilus" hielden echter stand, en toen do vijand ten slotte uitgeput was, deden do Franschen een aanval en overwonnen allo hinderpalen, welke do vijand hen in den weg legden. De strijd om het dorp zal een der geweldigste episodes uit den Somme,slag blijven. Een stafofficier schatte hot aantal mitrailleurs, dat het dorp verdedigde, op ruim 150. De waarde van de verovering van het dorp Eist bij Arnhem. ITALIË. Ce slag aan don Karst. Een oorlogscorrespondent van de .,Tïgl. Rundschau" seint d.d. 13 October van den Kamt: Do Bonzo-slag heeft ongekende afmetingen aangenomen. Midden in de koortsachtige werk zaamheid van 't geheel© commando, verklaarde de du i van den ut van onzen sector: „Den dag is tot nu het hoogte punt van den veld tocht". Een strijdmacht van ongeveer 260,0U0 Imlinansdio soldaten herent sedert 72 uur on- ophoudolijk den Karst-muur mi voortdurend trommelde de 1000 kanonnen, dio reeds elf da gen en elf nachten zonder onderbreking vuren, nog onvermoeid door. Alle gevnngeuc n, die ik sprak, waren over tuig/1, dat dit ke r hot gelukken zou door do Oostenrijksche linie heen te breken. Met nll« middelen heeft het 1 tabanus/he Iegerliestuur getracht hun dit in to praten. Do soldaten den ken werkelijk op weg te zijn naar Triëst. liet oprukken van do 32 brigade», dio tot nu geteld zijn, geschiedde volgens do methode van Joffre, die door Brocsilof "geïmiteerd werd. da methode van «torman nrallen in golven. Golf vclgde.op golf. zonder afstand, heel dicht op elkaar. Deze stonngolvm zijn zeer smal, maar zeer /'iep en nu komt de infanterie niet alleen met kolven en bajonet, maar ook met machine geweren cn zelfs met kanonnen. Op den eersten stormdag der infnrjicrie, den lOen October, trommelde de artillerie tot den middag en op het krankzinnige nf versterkt. Daarna waagde de Itah'aanBcho infanterie zich Uit linnr dekkingen. In den namiddag kwam' zy aitngolven. De aanvr.l op liet geheelo Karst- platoaii werd algemeen. 'J'och vormden zich en kele gov echt see rit ra bij het gebied van Yam Urado tot Novavas, do hoogten 233 en 144. Do infanteriegolven namen den vorm aan ran een springvloed. Op enkele plaatsen braken zrj reeds in ons artillerievuur op andere drongen zij door tot onzo linies. Onze infanterie hield hot tot den laat-ten man uit en niettegenstaan de zij verre in do minderheid was, gelukte het haar de Italianen weer uit odzo staling te ver jagen. Op ©én punt kwam hr-t tot een klassiek voorbeeld van opofferende verdediging. B'j hoogte 144 drongen de Italianen links oh rechts onze stelling binnen. Het gelukte hun zelfs door te dringen tot Karniano cn toen gebeurde Sti-Pk^v'irtwOTd "ta 1 >'rt '!o b""#* 144 "Wij vinden het soms wel wat zwaar, Doch zeggen wij steeds tob elkaar, Jongens het is onze plicht, Wat ons dan ook veel verlicht. Wel bob ik nog over iets te klagen, Wat jelui ook wel niet zon behagen, Namelijk over het schapenvleosch, Je wordt hier warempel nog heesch Van al het blaten en het roepen, Dat komt van de schapenvleeschsoepen. 't Is goed ,dat men hier wittebrood kan koopen, Anders was je in een minimum van tijd geslo pen. Voor velen onzer ds het een kruis, Dat men niet zoo dicht is bij huis, Opi te gaan met 24 uur permissie, Met een leege beurs-en terug met een vol kissie Anders kwam er niets van terecht, Daarmede heb ik geen leugen gezegd. Ook missen wij hier onze kornuiten, Goeio jongens, maar rare schavuiten Zooals Jan bijgenaamd, lekker zoet, Die leurde met allerlei zoetig goed. En dan m'n slapie Kees, Dio men voor het zingen zeer prees; Vergeet ik zeker niet onzen Pier, Die gaf om heel den boel geen zier; Nu, vrienden, 'k heb het mijno gezegd, En hiermede mijno pen neergelegd. U, Mijnheer de Redacteur, mijn dank, Voor plaatsing in do Soldatenkrant. Mil.-korp. N. v. d. MOLEN, 14e R. I. ged. 2.5 Res. Reg. Inf. Res. Bat. Ill le Comp. Vrijheid of dood! (Van mil. korp. J. Jonkers.) Dat brengt ons de eeuw der beschaving. Js 't vrede, of oorlog ter zee? Brengt 't winsten of overgaving Van have en goed, wel of wee? Daar gaan zij, do jeugdige mannen, Van ouders, van vrouw en van kind, do flank kan worden aangevallen. •WSLAND. Van hef Oostelijk oorlogaierrein. Het Russische offensief. BERLIJN. Officieel. Front-prins Leopold van. Bdcrrn. Ten N. van Siniawka werd een vijandelijke loopgraaf op den westelijken oever van de Sfcocbod genomen. Bij Rubnow werden aanvallen van de Russische gardetroepen, met zware verlie zen, teruggeslagen. Front-aartshertog Karl: Geen bijzondere voorvallen PETROGRAD. (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) Ten noor den van het dörp Kiselin deden de Duitschers, na eerst gas te hebben laten uitstroomen en onder bedekking van een hevig artillerievuur, een aanval op de Rus sische loopgraven. Zij werden echter terug geslagen. In de streek ten oosten van Swinioeki duurt het verwoede gevecht voort. De Rus sen sloegen alle aanvallen af. Ten noorden vap Koeropatniki namen de Russen Woensdag een officier en 35 man schappen gevangen en maakten zi j een bom menwerper buit. In de buurt van bet dorp Potoetorv ten zuiden van Brzezany viel een vijandelijke aeroplane neder, die door de Russische ar tillerie omlaag was geschoten, Het vlicg- tuig geraakte op zijn val in brand. De vlie gers werden gevangen genomen. In de streek van Dornawatra sloegen de Russen herhaalde aanvallen van den vijand af. In de Karpathen woedt een hevige sneeuwstorm. Uit werkkring, gezin weggebannen, Van allen ten zeerste bemind. Ziet ginds in een schamele woning Een moeder, die weent om haar kind, Ten strijde voor Keizer or Koning, Trok hij. door zijn ouders bemind; Nn trekken, door hun plicht geroepen, Daar duizenden menschen ten strijd' Ziet hoe zij daar gaan, lieele troepen Aan 't land hunne diensten gewijd. Granaten, en granaat-kartetsen En kogels, die vliegen in 't rond; De sabels zwaaien en ketsen, En flikk'ren in den morgenstond; Aan 't eind van den dag, in den avond, Ziet men op 't slagveld terneer, Gedood ligt uw zoon. zwaar gehavend Door 't moordende dood van woleer. Mocht eenmaal de vijand genaken, In Holland cf ook wel ter zee, Dan zullen wij allen trouw waken, Als leeuwen vechten wij dan mee; Want veel liever dan ooit te wijken, Al stijgt eens do nood nog zoo groot, Doorsteken wij vlug odzb dijken, De vrijheid, of anders den dood! J. JONKER, Mil. Korp. 1-III-14 R. I. Mijn eerste wacht. (Van mil.-sold. Van Dijk.) 't Was donk're nacht, Ik stond op wacht In Brabant aan do grenzen. Geen stem noch voetstap werd gehoord, Want in dat rustig, vreedzaam oord Daar sliepen alle menschen. 't Was koud en guur In 't nachtelijk uur; Maar spoedig gloort de morgen. De nacht die zwicht Voor 't zonnelicht, De dag brengt nieuwe zorgen. hielden hun •stellingen bezet, zonder t© i len. nicttegenataando zij links en rechts afge sneden waren en do vijand tot écn kilofneter diep in hun rug stond. Zij wachtten op «■en t epen aanval, die 's avonds kwam. Een at- deeling bereikte do afgesneden troepen. De gevechten duurden den geheolen nacht. Maar de tegenaanval gelukte Do troepen van Roemeensr-h© origine, dio hier voch ten, sloegen do Italianen terug tot aan hun oorspronLijko stellingen. Maar niet alleen hier over bet gehefile front duur den de gevochten van man tegen man den ge- heelc— naclu. Bajonet en handgranaat waren do wapens. Toen bet begon te dagen, waren allo Oostenrijksche stellingen, behalvo enkele ©tuk ken in bet noordelijk gedeelte, weer ia Oosten rijksche handen. Den tweeden stormdag, den lien October, duurde het gevecht met onverminderde kracht voort. Steods werden nieuwe reserves in het vuur gebracht, vooral tegen de hoogten 208 en 144 en het Karst-pluteau. De Jtaliaan&che ver liezen waron enorm. Van den 15en October 6cint dezelfde corres pondent Steeds reusachtiger wordt de achtste Tsonzo- slag. De eerste drie stormdagen van de infan terie toonden een opeenhooping van troepen als in dezen oorlog nog niet gezien i-. Op ren gedeelte van het frout van drie K.M. lengte stormden bijv. niet minder dan zestien regi menten, versterkt door enkel© Bersagliori- bataljons. Tegen drie kilometer stormden dus vijftigduizend Itnliannsche soldaten optegen een heel smalle linie op een heuvel acht infan- terieregimenten. Op vele plaatsen kwamen de Italianen in twintig golven aangestormd. En deze troepen waren geheel versch. Dit zoo schitterend voorbereide offensief, on dernomen door een groot© overmacht, met am munitie niet alleen van Itnliaansche, maar ook Amerikaan sche en z«!.'s Fransche herkomst, is toch mislukt. De Italianen zijn er niet in ge slaagd door de vijandelijke linie heen te bre- Maar ik was blij, Ds nacht voor hij, En 't zou niet iang meer duren; Wane naar ik dacht Kwam de andere wacht Reeds met do middaguren. Dan was ik vrij, Wat was ik blij! Ja, lach er om, soldaten, Maar 't was dic-n nacht Afijn eerste wacht, Zez. hou dat in de gaten. Maar 't werd twee uur, Wat keek ik ztrur. Nog was geen wacht gekomen. 'z Verdriet was groot, Want 'k had mijn brood Des morgens ingenomen. Ik keek eens rond Of 'k kuoh nog vond, Maar 'k kon geen kruimel vinden. Ik zocht in 't rond, Tot ik rapen vond. 'k Begon ze te verslinden. Maar rapen, nee, Viel ook niet mee. Ik moest geduldig wachten. Slechts oorlogsbrood, Kon in dien nood Mijn groot© leed verzachten. Maar stil, wat Js dat? Hoorde ik niet wat Ja, 'k had me niet bedrogen, Ja, 't was wel waar, De wacht was daar, Ik zag ze met mijn oogen. Wij gingen heen, Ik liep alleen Te torsohen mot mrjn honger. En toen ik dan gegeten had, En rustig bij den stroozak zaï, Toen leek ik twee jaar jonger. Dus Nederland. 17 dreigt geen nood, Wij leven, zoo 't moet: ook op één brood Ruim dertig lange uren. En komt de nood eens aan den man, Dan weet ik zeker dat het kan Ook drie uur langer duren. Dit was mijn eerste lange wacht, In regen, storm en kouden nacht. Maar ik denk nog dikwijls weer terug Aan dertig uren op écn kuch. 3Iil.-floId. VAN DIJK, 4. II, .5 R. I. IVe Divisie, Veldleger Vergeet me niét. (Van mil. A. te Marrclde.) Wat, rijt gij lief, eenvoudig, schoon, Mijn klein vergeet-me-nie: Verscholen tusschen 't lange graa Haast niemand dio u ziet; Doch juist uw lief, eenvoudig schoon Maakt dat men u bemint, Waarom ©en elk u hulde brengt, Tot zelfs het kleinst© kind! Uw naam, mijn bloempje, lief en rein. Rust vaak in 's jonkheid» hart© zacht. En stijgt soms als een bede op Naar hen waar 't wederlicfje wacht, Zooals uw naam eenvoudig schoon, Naar stille liefd© ziet, Zoo licfdesmach'; vaak scheidend oog Een innig zacht verge©t-me-niet. Mil. A. TE MARVELDE, Re?. Reg. inf. 25 Bat. 7, 2© C. Onze barbier. (Van mil. F. Kradolfer.) Vooreerst moet ik u zeggen, Dan hoef ik dat later niet uit te leggen, Dat we hier in Princenhago zijn gezeten, Zooals een ieder wel zal weten; Een ieder vindt daar zijn vermaak. De een heeft hier, de ander daar zijn zaak. Zoo is bijvoorbeeld in oen kwartier. Een zekere Paulus. Thjjsen nis barbier. Ieder, dien hij scheert, is goed content,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1