T)E SOLD ATEMCOU n AINTT van "Virlicictgr G October 1916 Combles. Een Engelsche aanval. Vreclesvoorudzichten, OP ZEE. Onze Ko!oniën: Legerzaken. Aan de Narajowka, Dit plaatje verplaatst ons weer in Tirol, en wel in het zuidelijk deel, aan de Italiaansohe grens, waar zoo hard wordt gevochten. Het is er dus niet zoo vredig, als het er hier uitziet. Maar wel lean het plaatje ons eenig denkbeeld geven van de moeilijkheden, die een öorlög in de bergen oplevert. In IWolliynië deden de Russen na de ge- dwongen pauzedie was ingetreden na de door den vijand op 27 en 28 Sept. geleden .verliezen, opnieuw ©en stormloop op r het leger van Tersztyanski. Na ©en trommelvuur, dat -urenlang aanhield, deden troepenrnassa's een aanval op de r tusschen Swinioechy en Zatoersy staande O.-H. en Duitsche troepen. Ook ten noor- den van Zatoersy breidde het gevecht zich •-.."uit over het geheelo front. In de aanvallen kon opgemerkt worden welk een overvlce- v dig gebruik de vijand van geschutvuur maakte op zijn eigen loopgraven en de te- I r.ugtrekkenae regimenten, f Gevangenen verklaren, dat aan alle troe- pen was opgedragen Wladimir Wolynsk tot t eiken prijs te nemen. De nieuw aangevulde ?- garde werd wederom opgeofferd, ten derden i. male binnen korten tijdalle offers waren échter- vruchteloos, de Russen werden overal 1- teruggeslagen, de stellingen bleven in het f bezit van de troepen der bondgonooten. De vijand hoeft opnieuw ©en zware neder- laag geleden. In de laatste dagen zijn ten zuiden van j.-Brodv 41 officieren, onder wie ©en kolonel, r en 2578 man krijgsgevangen gemaakt. Houtzagerij afgebrand. KOPENHAGEN. De Nationaltidende" deelt mede: Te Christiania is bericht ont- T vangen, dat ©en groote Russische houtzagerij dn de buurt van Archangel, met houtpak- i_ huizen ter waarde van verscheidene mil- lioenèn, afgebrand is. OCSTENRfJK-HONGARUE. De Kongaarsche dienstplichtige afgevaardigden BOEpAPEST. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de dienstplichtige Rijks dagafgevaardigden, die bij hot begin van de zitting verlof hadden gekregen tot bijwoning der vergaderingenzich onmiddellijk voor den dienst moeten melden, ofschoon de zit- ting nog niet formeel geslóten, maar slechts y.erdaagd is. ITALIË. Aan hot Italiaansohe front. WEENEN. De hoogten ten oosten van Görz en het Karstplateau worden voortdu rend levendig beschoten. Aan het Fleimsdalfront heeft- de vijand het offensief hervat. De O.-H. stellingen aan weerszijden van het Travignolo-dal en verscheiden sectoren van de kam der Fas- saner Alpen werden hevig beschoten door de Italiaansche artillerie. Bersaglieri deden herhaaldelijk aanvallen op den Colbricon Piccolo en drongen bij den laats ten aanval de stukgeschoten ver sterkingen binnen, maar werden- door tegenaanvallen weder 'verdreven. Ook een vijandelijke aanval op Passo di yalm8ggiore mislukte. De aanval op den Colbricon. ROME. Het niouwe succes in de Dolo mieten sluit zich aan bij de offensieve ope raties, die sedert het einde van Juni werden ondernomen in de dalen van Cismone en Travignolo en die ons sedert in het bezit brachten van de défilés van Rolle en CqJ- bricon, door de vervoering der bergmassa's van Bava'llaze en Colbricon, waardoor deze défilés woi-den beheerscht. Het gebergte van Colbricon heeft het aanzien van een hoogen rotsmuur, uit kopend in een gotanden rand, d:e eindigt in drie kooge toppen, welke alleen van het zuiden bereikbaar zijn, en uit Canaloni bij- Tja loodrecht en ongenaakbaar oprijzen. Het offensief van einde Juli had ons in het bezit gebracht van de meest oostelijke der drie toppen, die aan het geheelo massieve berg complex den naam geeft. Op 2 October ver Dit het groote hoofdkwartier in het wes ten wordt d.d. 27 September aan de ,,Voss. Zeit." oocoinrl; Combles is ontruimd, gevallen als een held, dio zich tegen een overmacht verdedigd lieert tot den laateten druppel bloed. Den 26en Juli drongen de Fransolien m Maurepas binnen, een dorp, dat op twee K.M. afstand van CoruWes ligt. Tweo maanden lang hebben dé Franechen en Engelschen, die hier bij elkaar kwamen, om Combles gestreden, om een boerendorp, dat alleen door aarde en draad omgeven was. Welk vestingpautserwerk, ge bouwd in lange jaren met de grootste mate riaal-verspilling, kan zich in dezen oorlog er op beroemen twee maanden lang srandgenou- den zo hebben tegen den vijandelijken hoofd aanval? Uit de zwaarste kanonnen werden zestig dagen lang munitie-massa's, ettelijke millioenen waêTd, geslingerd op de ruïnes. Di visies hebben hier bun bloed gelaten, om Frank rijk weer in het bezit te stellen van den bo dem van een plaatsje, dat eens ongeveer dui zend menschen onderdak bood. Sedert dagen stak liet kleine bolwerk met de onbedwingbare mcnscher.muur vooruit in de vüande'.ijko linie. De dappere verdedigers had- dér. hier dag en nacht niet bovenmonschelijk© plichtsvervulling liet groote offensief tegen gehouden. Ir. zwaren strijd zijn zij nu terug geweken, daar de verbinding naar achteren bedreigd v.erd. Slechts 4lX) gevangenen hébben de Fxanschen gemaakt. Met het steunpunt Combles is een diepte van gemiddeld drie kilometer terrein verloren gegaan. De Franschen c-n Engelschen hebben ©enige vierkante kilometers verwoest terrein f;ewonnen, maar de doorbraai: is hun niet ge likt. Zij werden, nadat de stukgeschoten stol lingen verlaten waren, in nieuwe verschansin gen opgevangen. Nu kan het moeilijke, zooveel offers eïschendo werk opnieuw beginnen. Daar de halfcirkelvormig uitgebogen vijande- Hüfi, liatén rondom in een concentrisch tujir overden. wij oole den tweeden top van den Colbricon, die ten z.-w. van den eerstge- noemden gelegen is. Van dezen top kon dé' vijand onzen opmarsch naar het dal van de Travignolo beletten. De aanval werd inge zet door een hevig artillerievuur, tegen den geheelen rand die door den vijand bezet was. Daarna ging onze infanterie moedig tot den aanval over, beklom de Canaloni, die op de zuidelijke helling toegang gaf tot den top. De vijand had langs den bergrand ©en eeks versterkingen aangelegd, die zeer krachtig waren; doen. onze infanterie, door artillerievuur gesteund, wist alle hindernis sen te overwinnen, en de Oostenrijkers moes ten terugtrekken langs de noordelijke hel ling, achtervolgd door ons artillerievuur. In de verlaten stelling vonden wij tal van doo- den, benevens twee mitrailleurs, wapens en ammunitie. ROEMENIË De strijd met Roemenië. B0ECHARE3T. Officieel. Op het geheel© Noord.- en Noordwest-front ge vechten, waarin wij 600 gevangenen maak ten- Onze troepen bij Sibiu (Hermannstedt) hebben, nadat zij van alle zijden door over machtig© vijandelijke strijdmachten werden aangevallen, na een driedaagsch gevecht, hunne verbinding met het Zuiden herkre-" gen. en den van die zijde aanvallenden vijand teruggeslagen. Onze troepen trokken toen naar het Zui den terug. Aan het Zuidfront werd een landings poging van den vijand bij Corabia dadelijk teruggeslagen. In de Dobroedsja nu en dan aanwakke rend artillerieduel. BERLUN. Officieel. In de omgeving van Bekokten (Baranykoet) ten noorden van Fogaras, stootten oprukkende Duitsche en O.-H. troepen op overmachtige Roemeen- sche strijdkrachtenvoor .welker aanval zij weer terugtrokken. Aan de grens westelijk van den Roode Torenpas trachtten de Roemeniërs onze posteiiketen te doorbreken. Kleine gevech ten zijn daar aan den gang. In het Hötzinger-gebergte werd een vijan delijke aanval afgeslagen. Front-MacJcensen: O.-H. monitors ver nielden de pontonbruggen van de zuidelijk van Eoecharest over de Donau getrokken Roemeensche troepen. De Maandag op een breed front in de alge meens linie CobadinPopraitarToezla herhaalden vijandelijke aanvallen mislukten wederom door den tegenstand der dappere Bulgaarsche en Turksche troepen. Wij maakte ruim 100 gevangenen. GR3EKENLAND. De strijd in Macedonië. SOFIA. Ten westen en ten oosten van Leriu (Fiorina), levendige artillerie-actie zonder infanterie-gevechten. In het Moglenitza-dal artillerie-, infan terie- en mitrailleurvuur. Aan beide zijden van den Vardar zwak artillerie-vuur, sterker vuur ten zuiden van het Doiran-meer en aan den voet van de Belenitza Planina. Aan het Sfcroema-front is het rustig. Voortdurend hardnekkige gevechten bij Karadjakoj. .Aan de Egeisehe Zee rust. SALONIKI. Tengevalge van de overwin ning der Serviërs in de streek van den Kaimaksjalan waren de Bulgaren genood zaakt hunne stellingen te Starkowgieb aan de Brod op te geven en naar het noorden t6rug te trekken. De Serviërs bezetten Sovio en de Fransehen Petorac Vrberni. De Engelschen aan den rechtervleugel maakten zich meester van Janiköj ten oosten van de Stroema. PARIJS, Officieel. Op den linker Stroe- ma-oever werden twee Bulgaarsche tegen- aanvi^len op de op 30 Sept. door de Engel schen veroverde stellingen afgeslagen met groote verliezen voor den vijand. Aan de Tsjerna zetten de Serviërs hun opmarsch voort langs de westelijke hellin gen en de hoogte van den Kaimaksjalan. De Servische infanterie veroverde Maandag de voorste loopgraven op de hoogten van de Starhov Grab. De toestand in Griekenland. ATHENE. Er heerscht groote bedrijvig heid in het paleis en op het ministerie van buitcnlandsche zaken. Koning Constantijn komt dagelijks naar Athene om met de mi nisters te confereeren, de toestand blijft echter nog steeds onzeker, daar de Entcntc- mogendhoden niets loslaten omtrent hare plannen. Intusschen worden allerlei ministerieele combinaties overwogen en bespreekt de Ko ning met de generaals de mogelijkheid van het opgeven der neutraliteit. Op enkele uitzonderingen na schijnen de hooge militaire autoriteiten thans voor den oorlog te zijn; de koning raadt echter tot uitstel, teneinde den schijn te vermijden, dab hij onder pressie der geallieerden zou hebben gehandeld. Een teeken des tijds is, dat de Goenaris- tische bladen aanraden op te houden met beleedigcude taal aan het adres van Veni- zelos sinds 'het begin van de beweging hebben zij .zich daaraan schuldig gemaakt en tevens met het publiceeren van on juiste berichten over successen der Duit- schers. Hoewel de toestand elk oogeublik totaal kan veranderen, wordt de raad der minis ters in den w-ind geslagen ten gevolge van de actieve Duitsche propaganda, dio nog even krachtig is als vóór het vertrek van von Schenck. Het revolutionaire comité gelast mobilisatie. SALONIKI- Bij "besluit van het comité i an nationale verdediging worden alle vluchtelingen en inwoners van Macedonië van de lichtingen 1907 tot 1915 onder de wapenen geroepen. Zij die dit bevel niet op- 'geu zullen voor de revolutionaire recht bank worden gebracht. Ministerorlsls in Griekenland. LONDEN. De „Daily Tel." verneemt uit Athene, dat het ministerie is afgetreden, met uitzondering van den premier en den minister .van buitenlandsche zaken. Men verwacht, dat Kalogeropoelos hét kabinet zal reconstrueeren. Grieken en Italianen. LONDEN. De Morning Post" ver neemt uit Athene: Een Italiaansche strijdmacht bezette Ar- gyrocastro, terwijl andere Italiaansche troe pen, op Engelsche schepen vervoerd, te Santi Qua-ranta landden en Delvino bezet- ton. De Grioksche troepen trokken zich in beide gevallen "terug. (Beide bezette plaatsen liggen in Noord- Epirus, ten zuiden van de Wojoesa-rivier en do stad Tepeleni, onlangs door de Italia nen bezet.) ZWEDEN. Oproeping voor don militairen dienst. KOPENHAGEN. Uit Malmö wordt aan do „Nationaltidende" bericht, dat heb Zweedscho ministerie van oorlog een plan overweegt om alle in dit jaar in de registers van dienstplichtigen ingeschreven jonge Zwe den, die in het buitenland vertoeven, op te roepen teneinde geoefend te worden. JAPAN. Kabinetscrisis. LONDEN. De „Times" verneemt uit Tokio, dat het kabiuet-Okoema ontslag heeft genomen, behalve de ministers van oorlog en marine. Weken te voren reeds doken opnieuw ernstige geruchten op over een aanstaand aftreden van graaf Okoema. Heb kabinet Okoema heeft gedurende dezon oorlog herhaaldelijk bloot gestaan aan aanvallen van de zijde eener fractie in Japan, die in de huidige omstandigheden een cenige gelegenheid voor Japan ziet om een oplossing te vinden voor alle, dit land betreffende, vraagstukken in het Verre Oosten. In het voorjaar van 1915 heeft het kabi- net-Okoema een stap in die richting ge daan, door aan China de bekende buiten sporige eischen te stellen. Dat Japan toen eenige van. die eischen heeft moeten laten vallen, werd door bedoelde fractie der regeering als een ernstig falen aangerekend. Het kabinet offerde toen den minister liggen, is de vijand aan zware verliezen bloot gesteld. Den eenigen tijd geleden -oo.v.iihtig geraamde verliezen van een half millioen, rijn reeds ver overschreden. Men kan zich een denkbeeld maken van dit cijfer, wanneer men er aan denkt, dat een voorlujmarsch nn vijf honderdduizend menschen drie dagen in vier nachten duurt. In de Times" beschrijft een Engolsch officier zijne indrukken van een aanvul der Britsche troepen op ©en 'der dezer dagen veroverde stellingen. De nacht is voor mij het merkwaardigste deel van het etmaal in onze batterij-stelling. Als men wat hooger gaat 6taan dan de kanonnen cn dan rond kijkt, lijkt alsof het geheole land schap vuur spuwt. Overal zijn er kanonnen. En boven de geheele frontlijn wordt den geheelcu nacht een geweldig vuurwerk afgestoken. Voortdurend stijgen er vuurpijlen on gekleurde fakkels op en dan ziet men in silhouet, tegen den donkeren achtergrond de stompen van kale, stuk geschoten bcomen zich afteckenen. Hier cn daar beweegt een groepje donkere figuurtjes groepen arbeidende soldaten of reserves, die naar de loopgraven gaan in deze richting een vernield dorp, ginds de vreemde, angst wekkende overblijfselen van wat eens een besch was. Het is alles zoo hetooverend en huivering wekkend vreemd, zoo afgrijselijk geheimzinnig. Tusschen het voortdurer.de gedonder van kanonnen in de vene door hoort men soms het geratel van een machinegeweer en boven in de locht 'hoort men het onophoudelijk gegil en ge gier van allerlei soort projectielen. Dezer dagen kon ik toevallig ec-n aafival van onze troepen gadeslaan en zag ik voor het eerst het vijandelijk terrein. Het was eon sterke positie en ik moet erkennen, dat ik verbaasd 'was, bijna teleurgesteld zelfs, toon iemand ze mij aanwees..Ik kon het alles van betrekkelijk dichtbij zeer goed zien, maar het leek zoo erg gewoon. Een massa omgewoelde aarde en puin. Waar men ook gaat, overal ziet men puin en ruïnes, zooveel dat liet iemand soms onpas selijk maakt en neerdrukt. Hoe dichter men bij do gevechtslime komt, boe opvallender dit verschijnsel wordt, want daar is de grond hot meest door granautvuur omgewoeld. De soldaten hebben te veel te doen om zich om hot in orde houden van zulke plaatsen te bokommoren; dat heeft alles tijd tot de positie woder meer naar voren geschoven zal zijn. Overal is er puin. Hier en daar is niets te zien dan oen verwarde massa aarde, prikkel- cn telefoondraad; daar doorheen liggen allerlei snort ledige blikjes, rommel en afval, en da/t alles krioelt van insecten, gewone en aasvlie gen. Dio zwermen daar in zoo tallooze menigte, dat de lucht ér mee gevuld is en zij zoemen en sisson woedend als men ze 'stoort door over het puin to loopen. Hot is een ongezonde! plaats on het is wijs er niet te blijven staan om na te denken. Men weet wat die aarde bevat. Ge scheurde en met bloed bevlekte kleeron, ge broken en waardeloos geworden uitrustingstuk ken slingeren in bet rond. Maar om nn op den aanval, dien ik zag, terug te komen Eerst was het vrijwel onmoge lijk te zien. welke onze stellingen en welke dio van den vijand waren. Het kwam mij, den nieuweling voor, dat dat alles één was, een enorme massa omgewoelde aarde, met granaat- trechters er ra- Het leek onmogelijk dit voor een sterke stelling te houden en te gelooven, dat het moeite zou kosten, die ta nemen. Tcnwijl ik zoo keek. bemerkte ik dat er een aanval voorbereid werd. Door mijn kijker kon ik waarnemen, dat er kleine groepjes mannen in khaki achter eene kleine verhevenheid van den bodem, niet ver van my af, bijeenkwamen. Nu kwamen er van alle kanten khaki-figuren aanstroomen. Plotseling begonnen alle kanon nen aan het Engelsche front tegelijk hunne woede te uiten. De lucht was nu gevuld met granaten, die gillend voortvlogcn. Steeds dichter en dichter vielen die. Langzaam begonnen de khaki-figuren voor uit to gaan en toenzag ik voor^ hot perst de van buitenlandsche zaken op om het eigen behoud te verzekeren. Zelfbehoud ook deed het kabinet er toe overgaan om het verbond aan to gaan met Rusland, dat door de jingce-fractie in Japan echter als een nieuwe hindernis voor de vrijheid van han delen in het Oosten wordt beschouwd. Juist nadat bedoeld verbond was gesloten, deed de eisch van Okoeina's aftreden zich onaf gebroken hooren. De positie van ©en eersten minister in Japan is zoo ongeveer gelijk te stellen met- die van een president der Vereenigde Sta ten, van wien men het initiatief verwacht voor nieuwo politieke plannen en dezer uit voering. Graaf Okcema, zegt men, is ruim schoots in de gelegenheid geweest om wer kelijk iets te doen. 't- Wordt dus tijd, dat hij plaats maakt voor iemand, als generaal graaf Terautsji b.v., die indertijd de annexatie van Korea doorzette. Terautsji is dan ook de man voor de uiterste malcon tenten, terwijl do meer gematigden de voorkeur geven aan baron Kato, den be kenden staatsman en diplomaat, of den leider der seyoekai, d.i. de z.g. liberale partij, ILara. Het gaat nu in Japan om de vraag in welke richting de buitenlandsche politiële zal worden gestuurd, in die van een zorg vuldig samengaan met Groot-Britannië en Rusland, of in die van een eigen weg, waar bij Japan zich de vrije hand voorbehoudt in China, onverschillig wat anderen daar tegen hebben in te brengen. De naam van Okoema's opvolger zal ons eene aanwijzing zijn van de richting, welke Japan denkt in te slaan. Een socialistische motie over oorlcg en vrede. Te Frankfort a/d Main is Zondag j.l. een groote socialistischo vergadering in de open lucht gehouden, waar zes sprekers het woord voerden ovei oorlog en vrede. Daarna werd de volgende motie aangenomen „De vergaderden verklaren innig te ver langen naar het einde van den gruwelijken oorlog. Zij willen echter geen vrede tot ellcen prijs, maar een vrede, waarbij het rijksgebied ongeschonden blijft en Duitsch- lands politieke onafhankelijkheid en econo mische ontwikkelingsvrijheid gehandhaafd wotrden. De vergaderden kanten zich daar om tegen elke veroverings-politiekzij ver klaren, dat de voorwaarde zoowel voor een spoedigen als voor een duurzamen vrede is, dat de rechten en de levensvoorwaarden der ander© volken evenzeer geëerbiedigd worden als die van het eigen volk. Aan de strijders, die onder de verschrik kelijkste "gevaren en met trouw en toewij ding het vaderland beschermen, brengt de vergadering haren warmen dank, met de slachtoffers van den oorlog betuigt zij haar innig medelijden. Van de verantwoordelijke staatslieden eischen de vergaderden, dat- zij met ernst en onverzwakten ijver den weg naar den vredo zoeken, ook in dien zin, dat voor stellen uit het land van den vijand eerlijk en onbevooroordeeld overwogen worden cn niet. alleen aandacht ge schonken wordt aan stemmen van den haat. Den volken roepen de verga derden toe, dat zij ieder in hun eigen land aan de predikers van haat en de yerove- ringspoütici hét zwijgen zullen opleggen, opdat de wereld eindelijk bevrijd worde van ophitsende redevoeringen en kreten tot ver nieling gn de weerstrevende regeeringen eindelijk ook genoodzaakt worden naar een vergelijk in plaats van naar vernietiging van den tegenstander te streven. De vergaderden verklaren en verkondi gen als hunnen wil: „Duitschland mag niet verkracht worden en het is niet het oorlogs doel van Duitschland andere volken te ver krachten". Opgepikt. Men raeldt van Ameland Dinsdagnacht is door Hr. Ms. ..Hellevoet- sluis" een roeiboot met. zes man der équipage van een Noorsch schip opgepikt. De inzitten den van cio roeilioot hadden dcor hulpgeroep de aandacht op zich gevestigd. Nader meldt men van Ameland: „Dinsdag morgen heeft Hr. Ms. Hellevoetsluis, wachtschip str.tionr.eorend in het Ara ei ander gat, 6 man van het. Noorsche houtschip „Tyr op Ameland gebracht. Het schip was door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd, doch bleef drijven op zijn lading. Later heeft "de ..Ilollovoetsluiö" ook de „Tyr" binnenge bracht. Uit Vlissingen. Tc drie uur kwam Dinsdagmiddag de mailboot „Koningin-Regentos" en te half vijf do „Prins Hendrik" binnen met respectievelijk 82 en 90 passagiers. Beido booten vervoerden ongeveer 40 Duit Duitscho linies Do aardwerken dio eerst geen teeken van leven hadden gegeven, zwermden nu van kleine blauwe mutsen. Op zeker p-jnt kon ik duidelijk een machinegeweer zien. Het werd door dappere mannen bediend en deed moordend werk. Nog steeds drongen de. massa's khaki naar voren. llier on daar vielen er mannen, maar do khakhi-gedaanten 'trokken steeds voort, tot zo in den rook en het stof, waarmede de Duit- scho linies nu bedekt waren, uit het oog ver dwenen. De lucht was nu bezwangerd met; kruitdamp. Ik kon maar enkele minuten daar blijven. Dikker en dikker, werd de atmosfeer cn het geheelo schouwspel was verborgen ach ter don dichten rook en het stof. Het was alles zoo hetooverend, dat men het als gehypnotiseerd bleef aanzien, over den rand van do loopgraaf heen, met den kijker stijf togon do oog en gedrukt, aldoor vooruit- starend naar dio rookwolk, wetend.dat die a! dichter cn dichter werd, maar toch ver langend om ook maar een onderdeel1 van een seconde door eene opening te kunnen zien wat daarginds gebeurde. Mijn telefonist, benedén, riep mij. De ge- Iciddraden waren gebroken. En toen. begreep ik, dat de Duitschers bezig waren, vergel dingsmaatregelen te nemen, en dat het niet bijzonder verstandig was. over den rand van de loopgraaf te blijven kijken. Bang! Wij worden met stof en vuil bedekt. Een paar nieter van ons af is de borstwering door eer. Duitsche granaat uiteen geschoten, Do strijd gaat voort en den geheelen nacht duurt het bombardement- aan heide zijden. Dat was niet bepaald de prettigste nacht, dien ik heb meegemaakt, want het was de eerste maal, dat ik onder een hevig vuur stond." echo en Oostenrijkse!)© geïnterneerde burgers. Lit gesprekken met dezen bleek dat bij dan voorlaat sten Zeppelin-aanval stukken van bom men in hot kamp hij Strafford viclén. Opvaren den cn passagiers der „Koningin-Regentes" zegen Zaterdagavond den mm val op London en ock do getroffen Zeppelin r.ls een groote vuur bal naar ben»dcn storten. Noorsohe verliezen. KOPENHAGEN. Uit 'Christiania wordt aan de „Nationaltidcnde" berichtDe vijf, Maandag in de Noordelijke IJszee in den grond geboorde, Noorsch© stoomsche pen maten gezamenlijk 6262 ton en waren voor meer dan 5 millioeu kr. verzekerd tegen oorlogsgevaar. Dinsdag zon vermoedelijk de premie van de Oorlogsverzekering worden verhoogd. Gedurende den oorlog heeft Noorwegen tot dusver 21,600 ton verloren, d. i. 8,14 proc. van do geheelo tonnenmaat van de Noorsch© handelsvloot. Stoomvaartvorbinding gostaaht. KOPENHAGEN. De Russische stooin- vaartverbinding tusschen Vardö en Archan gel zal wegens de actie dor Duitsohe onder zeeërs voorloopig gestaakt worden. Schepen gezonken. KOPENHAGEN. In Vasdö (Noorwegen aan de Yarangerfjord) zijn Maandagavond 30 man van do equipage van de s.s. „Haf- nia" en „Hekla" uit Bergen aan land ge bracht. Beide s.s. zijn Dinsdagvoormiddag aan de Russische kust, ongeveer dertig zee mijlen van Iiiberg, door een Duitsche duik boot tot zinkon gebracht. De bemanning werd in eigen booten onder storm en regen, door de Duitsohe duikboot naar de Yaran gerfjord gesleept. (De s.s. „Hafnia", groot 962 br. ton, gebouwd in 1896, en „Hekla", groot 950 br. tons, gebouwd in 1907, behoorden beide aan de reederij W. Hansen, te Bergen. Red.) De duikbooten-oorleg. BERLIJN. In den tijd van 20 tot 29 September zijn in de Noordzee en in heb Engelsche Kanaal, behalve de reeds medegedeeld© elf Engelsche traw lers en vier Belgische lichters, nog 35 vijan delijke vaartuigen, te zamen ongeveer 14.600 ton inhoud onder deze waren 27 vis- schersvaartuigen door onze duikbooten tot zinken gebracht. Een-en-dertig gevan genen zijn binnengebracht. De onrust op Djambi. Onze berichtgever te Soerabaja seint: Officieel wordt gemeld, dat de toestand in Zuid-Djambi gunstig is. Tot aan de Tambesi is het land verlaten. De toestand in Noord-Tambesi en Tabir is ongunstig, evenals in Boengo en tusschen Moearo Tebo en Moearo Tambesi. Een deel van de bevol king van Toengkal voegt zich bij de opstan delingen. Bij Semaboe werden 28 Sept. 13 opstan delingen gedood. De colonne van kapitein Snell legde tob 30 Sept. 20 opstandelingen Uit do Staatscourant. Bij K. B. ia tijd. mil.-apoth. 2e ld. W, F. "Wout man, op aanvrage, onder toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenw. befcr., be noemd tot mil.-apoth. 2e kl. b/d. landmacht. Bij K. B. is a/d. le-luit. N. A. Spr on k, 13o reg. inf., op verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, cn hij in ver band met dc verplichtingen op hem rustende, tot 6 Aug. benoemd tot res.~le-luit. bij ge noemd korps. Eindexamen-Hoofdcursus. De navolgende tweede-luitenants die bij den Hoofdcursus een applicatie-school hebben ge volgd zijn bij het eind-examen geslaagd. Infanterie h. t. 1.M% R. Bartelds, C. Blok, C. H. Boer, J. S. de Boer, P. A. S. de Boer, J. A. W. Bor, J. H. Claus, L. A. J. van der Drift, C W. Ekkart, J. H. Eussen, J. J. van Haaien.'P. M. C. J. Hamer, C. Honig, W. E. Hoogenboom, 11. S. J. Kaïnevaar, J. L. C. Kruyne, B. Mulder, J. J. Pape, A. W. de Ruyter van Stoveninck, W. G. A. Schoenma kers, E. P. H. Stijns, M. Verhoeven, P. H. M. van der Weydon, R. B. M. Wirtz. Administratie h. t. 1.W. J. P. Duyne, B. J. Jonker, B. W. F. M. Kloppenborg, H. N. Muntjewerff, E. Pinto, G. L. P. Stam. Infanterie O.-I.,: H. R. A. Bernoster, R. G. W. Farret Jentink, W. te Hennepe, C. H. R. Landouw, P. H. Landzaat, J. Lion, J. Mans- velt Beek. Ie Roy, W. J. van Slobbe, A. J. van der Wal. Administratie O.-I. W. van den Bos, J. J. EDsinck, F. A. Gits, II. W. Gordijn, A. Mul der, J. H. M. Rauwéndaal, A. G. .Saton de Rootas. Leonhard Adelt schrijft uit het Oosten- rijk-IIongaarsche perskwartier het volgende aan hot „Berliner Tageblatt" yan het slag veld aan de Narajowka: De Russen hebben hun dooden weggebracht, alleen achter den doorgesneden draad liggen nog enkel® gedaanten. Zij liggen beweging loos op den buik, het hoofd in kuilen, die zij gegraven hebben. „De arme dooden", zegt de onderofficier, „nu liggen zij den geheelen nacht in den regen." Onze mannen willen naar de dooden loopen, doch de sergeant houdt hen tegen. Hij is sedert hot begin van den oorlog in het void en kent alle listen. Hij wil do dooden, om voorzichtig te zijn, eerst •wat nader onderzoeken. Allen kijken naar do „gesneuveldeij.". De sergeant neemt van zijn buikriem een hand granaat, dio op een maïakorf uit ijzer lijkt, trekt de lont af. Op dat moment tilt een van de Russen, een man met oen "zwarten baard, het hoofd op. Hij ruikt onraad. Aha, in den nevel durfden zij niet verder naar voren en doen nu alsof zij dood zijn, om de onzen naar hen too to' lokken. Do sergeant werpt de handgranaat. De ijzeren kolf valt rookend vóór de Russen, spuwt barstend zwarte aarde om zich. Dc baardige man is als een slang bliksemsnel achter zijn aarden dekking ge- kropon. Allen zijn nu op po6t do schijndooden daar ginds en wij. Ieder voelt in de gewrich ten do spanning van een kat, die zich voor den sprong kromt. Een ieder wacht er op, dat do andere voorwaarts zal rennen om hem in zijn sprong togen te houden. De cadet heeft den mond even open, als een kind. dat slaapt. Met de revolver .in de linker hand en de handgranaat in de rechter, geeft hij in het Tsjechisch half luid do bevelen aan zijn man nen. De sergeant werpt een granaat, die in de draadversperring ontploft. „Do kerels zijn te ver geweer granaten". Drie, vier man schroeven reeds de kleine kol ven op de laadstokken, die zij in den geweer loop stootcn, leggen er patronen in, stutten het geweer op dor borstweringen en trekken af. Hoog er ver draaien die duivolsche dingen op de Rus sen toe, waar zij ontploffen. Eén Rus schreeuwt en valt. Do man met den zwarten baatd laat voortdurend het kopfd zien^grij net, brult Vergoeding wegens kostwinnerschap. Kcrhaaidciijk wordt den Minister van Oorlo« door burgemeesters bericht, dat tengevolge van het niet of niet tijdig ontvangen van do opga ven bodocld in 20 der inilitic-vergoedings-m- rtructie, 29 der Landweeriliatruotie ifl 28 1c lid der Landstorm instruct ie, aan de be trekkingen van dienstplichtigen te veel ver goeding wegens kostwinnerschap is uitbetaald. !->•> w-.mister heeft thans in het algemeen be paald, dat in bovengenoemde gevallen de v> veel uitgekeerde golden ten last? van do burge meesters komen, voor zoover cr geen aanleidi'.;g bestaat om de bewering der militaire autoritei- tra, als zou meergenoemde opgaven vei to be- stem-icr tijd 2ijn verzonden, in twijfel te trekken. Eevorderir.s huwelijk mindere militairen. Men is in de laatste jaren krachtig werkzaam ter bestrijding van het concubinaat in de kazer nes in onze koloniën. Aan onderofficieren is het houden van concubines in do kazernes thans verboden, tervvjjl voortgegaan wordt met het bouwen van woningen voor gehuwde Europee- sche onderofficieren, en voorts hij do verbou wing van bestaande kazernes wordt gerekend op voldoende gelegenheid tob huisvesting van dergelijke onderofficieren. Ook met de verbete ring van do huisvesting van de gehuwde mili tairen van niet-Europoesehcn landaard is een aanvang gemaakt, meldt do „Java Bode". Thans wordt oen niéuwe maatregel ter bevorde ring van het huwelijk van mindere militairen genomen, hierin bestaande, dat aan de uit Nederland getrouwde uitgezonden militairen een tegemoetkoming zal worden verleend voor in- richtings- en uitrustingskosten. Aan ieder militair heneden den rang van onderluitenant, wiens echtgenoot© hem naar Indië vergezelt of later volgt, wordt ten be hoeve van die echtgenoot© verleend een tege moetkoming van f 2ö0 (waarvan f 200 uit te betalen in Nederland en f 50 bij aankomst in lndië), aan een onderofficier, van f 123 (waar van f 100 uit te betalen in Nederland en 25 bij aankomst in Indië), aan een militair bene den den rang van onderofficier. Indien de echt- genoote liaar man volgt, geschiedt do uitkee- ring in Nederland van het berlrag aan haar, zoodra vaststaat, dat zij naar Indie vertrekt. Het plan bestaat, dezen maatregel te doen wérken van liet oogenblik af dat de werving voor het Indi*cho leger weder is opengesteld, dit is van 26 September 1914 af. De maatregel geldt niefc voor mindere mili tairen, die hier to lando in het huweljjk treden. Opleiding tot onderschoidene functiën. Bij beschikking van den Minister r an Oorlog zijn regelingen vastgesteld betreffende opleiding van militieplichtigen tot miüeien-smid-b.inkwer ker bij do befenings-houwitsor-compagnie. tot hoefsmid hij de infanterie en tot verzorger bij den rijkspostduivendienst. Voorzoover zul les noodzakelijk is, kan van deze regelingen afgeweken worden, wat betreft de wijze en data van inlijving bij de militie. De vroegere bepalingen betreffende den Rijks postduivendienst en hoefsmeden bij de infanterie zijn ingetrokken, met dien verstande, dat voor de.daarbij betrokken personen blijven gehand haafd do rechten e.n verplichtingen voort vloeiende uit een vrijwillig© verbintenis, welke werd gesloten op grond van die vroegere bepa lingen. Mil. Cencosk. dienst en Intendance. Door den hoofdintendant is, naar do „Avp." meldt, aan den inspecteur van don Geneeskun digen Dienst der landmacht bericht dat door officieren van gezondheid hcrhaaldelyk wordt voorgeschreven om aan manschappen wit brood te doen verstrekken inplants van brood van on- gebuild meel dat volgens do bestaande bepalin gen aan alle militairen, moet worden verstrekt, 'hetgeen aanleiding geeft tot moeilijkheden. Óp grond hiervan heefl. de inspecteur van don Geneesk. Dienst aait. a'lle officieren van gezondheid en burgerartsen als zoodanig dienst doende verzocht, om aan militairen die u i e t -in een ziekeninrichting worden verpleegd geen voedingsmiddelen van een and ore dan do ge wone samenstelling, met name wit brood, voor te schrijven. Uniform Roodo Kruia. Bij Kon. Besl. van 28 Sept. (Stbl. 159) is bepaald dat do bij Kon. Besl. van 5 Juli 1915 {Stbl. 306) goedgekeurde uniform van de Ver. „_Het Ned. Roodo Kruis", zoomedo de bij Kon. Bes!, van 7 Aug. 1914 No. 63 voorge schreven distinctieven uitsluitend mogen wor den gedragen door leden van afdeelingen van genoemde ereeniging. die, voor zoover zij niet reeds dienstplichtig zijn. eene verbintenis ais vrijwilliger bij den landstorm hebben ge sloten. (St.-Ct.) Asp. res. off. v. gezondhoïd. Bij' de Tweede Kamer is ingekomen een adres ran R. Ch. van Ömmering, reserve-tweede lui tenant bij het 4do regiment vesting-artillezie. behoorendo tot do bezetting van het fort Kijk duin, houdende verzoek maatregelen te nemen, waardoor reserveplichtige studenten in do ge neeskunde een verbintenis kunnen sluiten als aspirant reserve-officier van Gozondheid. Bnocmd tot majoor. Naar wij vernemen is de kapitein der artille rie L. Hanau benoemd tot majoor. Banoamd tot vaandrig. De reserve-sergeapt H. P. J. Hulsman van het 19e regiment infanterie is benoemd tot vaandrig jen als zoodanig overgeplaatst bij het 10© regiment infanterie. D© reserve-sergeant L. Wosterdjjk van „Ruki wierch!" en heft den linkerarm, de vingers wijd uit elkaar, op om duidelijk te ma ken, dat hij zich wil overgeven. Twee onderen volgen zijn voorbeeld. Twee, die dood gelegen hadden, nu plotseling mensch geworden waren. De sergeant roept hen in het Tsjechisch wat toe. De Russen maken aanstalten om dichterbij te komen. Toen gillen als uit een mond do cadet en do sergeant hun mannen iets toe, om bon te waar schuwen. De Russen houden de rechter'hand op den rug, maken daarmede handgranaten los... de sergeant trekt een van zijn mannen liet ge weer uit de hand, treft, zonder to mikken, af. De groote Rus, met den zwarten haard, valt langzaam voorover, do linkerhand zegenend voorwaarts spreidend. Plotseling beginnen allen te schreeuwen. Plotseling vallen handgranaten in de loopgraven, rooken, barsten. Plotseling een wilde beweging. Geon Rus komt tot in het voorwerk, geen van hun handgranaten kost een doode. „Ze hielden de handgranaten klaar", bromt de sergeant. De cadet mompelt: „Wij kunnen hen eerst in den nacht begraven". De sergeant herhaalt het in het Tsjechisch. Do mauuem knikken onver schillig. Zij zijn klaar met den vijand. Zonder haat en zonder medelijden. Twee vragen cr iets aan den cadet. Dezo kijkt naar het voórvcld en knikt dan: zij mogen do dooden onderzoeken. Onmiddellijk klauteren de twee uit do loop graaf. kruipen door de draadversperring naar de gesneuvelden en kijken hun broodzak nc. Uit het bosch ginds knallen een paar schoten, om deze twee te verjagen. Zij bekommeren er zich niet om. Zij loopen zonder dekking terug, springen over de verschansingen. Zij lieten hun buit zien: twee geweren met draadsqharen aan den loop, een handgebaar en con paar granaten. En drie stukjes suiker...

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2