Marinezaken. Correspondentie. Uit onze Moppentrommel. DB SOtiDATETNrCOUFlAKrT van Woensdag 4 October 10 X 6 3 Bevorderingen bij de Kon. Ned. Marine. Ljjst van schepelingen, die met den aan gegeven datum werden bevorderd tot den rang of aangesteld in de qualiteit, als achter hunne namen i3 vermeld Stmb. Rang Naam Te bevord. Waar die No. of stand tot: nende Met 31 Mei 1916 3351 stoker D. Buis korp.-m. Noord- olieman dryv.2e kl.| brabant Met 30 Juni 1916 2411 mat)-, der le klasse J. Mejjer korporaal- seiner O.-I. 2412 id. D. O. van id. n Prooyen Noord 3291 stoker- A, J. korp.-m. olieman Bongers drjjv.'2e kl. brabant Met 31 Augustus 1916 Noord- 2312 stoker- J. Lamens matroos- olieman torpedombrabant Met 30 September 1916 540 matroos- P. J. J. van korporaal- 0.-L bottelier der Kolk bottelier Emma 2404 niau\ der P. Muller matroos 2e klasse bottelier 33788 ïnatroos- L. P. D. van korporaal- H. Hen ziek.verpl. Zee ziek.verpl. drik 32887 matroos- J. T. Bruin korporaal- Zeel. schr. in schr. in verpl. verpl. reserve- reserved dienst korporaal 33115 matroos- A. F. Rujjl Kaz. A'dam bottelierin bottel. in verpl. verpl resprved. reserved. 07 mati oos- L. J. van korporaal- Hydra iiofmeest. der Haas hofmeest. in verpl. in vêrpl. reserved. reserved 3113d 26528 korporaal- konstab. korporaal - ziek.vcrpl. sergeant- ziek, verpl. Met 1 October 1916 C. Wit C. A. W. Smits C. A. Lièthoff Met 16 October 1916 kwartrn. IJ,Posthumus! bootsman sergeant- 1 konétabel sergeant- ziek.verpl. ziekenver- pl.-majooi; id, P. Vink id. W./S. H/sluis hoep. W/oord' W./S. H./sluis Kaz. A'dam Bellona Uit de Staatscourant. Bij beech, v. d. Min. v. Marine is off. v. gez. 1ste kl. dr. G. W. Bakker, met 2 Oct. ge'plin de directie te Willemsoord. Hr. Ms. „Noord-Brabant". Blijke»s een bij het- Departement van Marine ontvangen bericht was Hr. Ms. „Noordbra- liant" op 57 gr. N.B. en 10 gr. W.L. (bewesten de Hebrïden) en was allés wel aan boord. Naar alle waarschijnlijkheid kan het schip nu 2 October te Nieuwediep binnenloopen. De K 1. Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen telegraphisck bericht is de Onderzee boot ,.K 1", gesleept door de sleepboot „Witte Zee", onder bevel van den luit. tor zee le klasse G. L. Schorer, Donderdagmiddag Malta gepasseerd. (»St. Ct.") ONZE C0RRE8P0NDENT1ERUBRSEK Per brief wordt niets beantwoord. Allo vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I Ij k en geheel kosteloos door cms op do beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart ,,De Soldatencourant" toogo- stuurd, waarin hot antweqrd op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw juiste en volledige mili taire'adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. p B., Troepen Zeeland. Zie het antwoord bij P. A. te Woudrichem in dit blad. R e d. C. don D. to. Nieuw-Iielvoet. bent thans aangeslagen voor uw inkomen over heb jaar 1916; wat gij vóór 1 Januari 1916 verdiend hebt,' mag en kan op uw aanslag niet van in vloed zijn. Daartoe krijgt ge ook elk jaar een .beschrijvingsbiljet, waarin ge moet mededeelen, wat in het betrekkelijke jaar uw inkomen is of zal wezen. Nu wil het ons voorkomen, dat uw inkomen over het jaar 1916 niet zoo groot is, dat u nog in de termen valt, om over 1916 aangeslagen te worden in de Plaatselijke be lasting. We geven u alzoo in overweging eeu bezwaarschrift in te dienen bij den Raad uwer gemeente en daarin tevens te verzoeken, ge hoord te mogen worden door de commissie van reclame inzake aanslag in de plaatselijke belas ting. Red. G. W. B. te Reuzel. Zoo de paarden krach tens'de inkwartier)'ngswet bij een boer gestald zijn, en deze daarvoor per paard en por dag f 0.10 krijgt, heeft de boer het recht om den mest te behouden. Red. G. J.B., Haarlem. Zoo gij als milicien-kor- pern.il van af October 1910 vrijwillig onder de wapenen zijt gebleven, hebt gij nog geen 5 jaar vrijwillig gediend, want sinds 1 Augustus 1914 zijt gij vérplicht onder de wapenen te blijven. Bovendien al waait gij in bovenbedoelde func tie 5 jaar vrijwillig onder de wapenen geweest, dan hadt gij nog geen recht op vrijstelling der militie, daar gij geen vrijwilligen dienst hebt verricht, als bedoeld in art. 22 der M. W. Hebt gij destijds een vrijwillige verbintenis aange gaan, en' hebt gij als zoodanig 5 jaar gediend, dan zijt ge vrij van de militie, doch dan is het ook niet mogelijk, dat ge thans mil.-korporaal zijt. Red. v. B, to Etten. Wendt u tot den burgemees ter der gemeente, waarvoor gij bij den land storm zult worden opgeroepen. Wij hebben uit goede bron vernomen, dat zij die vrijwillig ge diend lu-bben, niet voor wericelijkon dienst bij den landstorm onder de wapenen behoeven te komen. Red. P, A: O., Woudrichem. Omtre/it het vertrek met" onbepaald verlof der mil. lichting 1908 en 1909 der bereden wapens enz. is nog niets offi cieels bekend. Red. Th. G. G. te Amersfoort. We verwijzen u naar het boekwerk „Yredes-orgamsatiën I", blz. 14 en 15 en de besch. van den M. v. O. dd. 15 Jan. 1900 VII Afd. no. 108 (R. M. V. B, M. Isto stuk, blz. 894). Bed. A. J. v. G., fort ben. Purmerend. Het is 't beste, dat hij verzoekt om bij de zeemilitie te mogen ivbrden ingelijfd. Red. VV. B„ Kamp bij Harderwijk. Zoo gij Ne derlander zijt, wendt u dan om inlichtingen tot het comité tot Behartiging van Nederland- sche Vluchtelingen, gebouw ..Patrimonium", N. Hcorengracht 95. Amsterdam. Indien gy Belg tijt, dan zult u toestemming moeten ver- zooken aan hot General-Gouvernement te .Brussel. Red. L. de H., Vlasakkers. Draagt uwe belangen voor bij uw corps-commandant, mocht dit geen resultaat opleveren, verzoekt dan den Bat.- rommandant en c.q. den Brigade-commt. te spreken. Bod. H B. to Den Helder. Daar uw verlof lan ger dan 14 dagen geduurd hoeft-, hebt gij tij- deus het gehoelc verlof geen recht op soldij, enz, Bed. J. B.. D., Vrouwepolder Zoo gij in uw standplaats de mo bil is at i e-toel age voor verblijf buiten uw woonplaats geniet, hebt gij voor uw verrichte dienstreis geen recht op daggeld of iets dergelijks. Krijgt gij in uw standplaats geen mobilisatie-toelage, dan hebt gij den eer sten dag recht op f 0.25 toelage, als ge ge huwd en op f 0.10 als ge ongehuwd bent. Zoo ge' den tweeden dag uw middagmaal buiten uw woning hebt moeten gebruiken, ontvangt go voor dien dag f 0.75 toelage. Voorts hebt go over de dagen, dat ge in eigen voeding hebt moeten voorzien, aanspraak op 0.35 vergoe ding voor levensmiddelen en bij voorziening in eigen huisvesting bovendien op 1 per dag. D© miliciens-medégeleiders hebben over de dagen, dat zij niet door deelneming aan eene soldatenmenage of door inkwartiering inet voeding in hunne voeding hebben kunnen voor zien, recht op 0.60 vergoeding voor levens middelen. Bij voorziening in eigen huisvesting bovendien op f 0.50 per dag. Bed. W. de V. te Zevenbergen, Diuirtetoeslag wordt aan militairon niet toegekend; gij be doelt zeker de 15 bijslag Voor het laatste moet gij u wenden tot den burgemeester uwer woonplaats. Bed. J. v. d. K. te Sprundol. Alvorens uw vraag naar behooren te kunnen beantwoorden, zou den we nog gaarne van u weten, om welke re den gij eerst in 1910 in plaats van in 1909 hebt gediend. Red. J. H., Harskamp. Zoo gij officieel in overleg met de autoriteiten der posterijen op het kantoor werkzaam zijt gesteld, kan aan u de toelage worden betaald, die van wege de zijde der posterijen aan burgerhulp wordt toe gekend. Red. W, M. Middelburg. Aan Nederlanders, hier te lande woonachtig, kan vergunning worden verleend, om aan Nederl. bloedverwanten in het buitenland één keer in de 6 weken een postpakket (ten hoogste van 4 KG. bruto) i levensmiddelen van inlandschen oorsprong te zenden (b. v. erwton. boonen, vet, spek, worst, boter, enz. Een aanvraag-formulier, 't welk ge kunt verkrijgen bij de centrale subcommissie 'n zake voeding van Mensch en Dier, Amaliastraat 2, Den Haag, moet ge daarvoor ingevuld zen den aan het Dep. van financiën, bureau uit voer, Amaliastraat 2, Den Haag. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1908 der bereden wapens is nog niets officieels bepaald. Red. F. G. S., te Den Helder. Zoo uw aanwezig heid te Amsterdam dringend noodzakelijk is, hebt gij recht op vrij vervoer, anders niet. Red. F. v, G., Den Haag. Sinds den datum, dat gij vrijwilliger zijt geworden, hebt gij géén recht op vergoeding voor kostwinnerschapvóór dien datum hebt ge aanspraak op vergoeding, zoo ge kostwinner waart. Na uw diensttijd wordt niets uitgekeerd. Bed. K. H T., Vrouwepolder. Richt langs den hierarchieken weg een verzoek tot den M. v. O. om bij vertrek met onbepaald verlof naar het buitenland te mogen vertrekken, zie voorts L. O. '15 B 243. Red. A. W. H., Den Helder. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der rail. lioht. 1914 is nog niets officieels bepaald. Bed. J. S., Laren. Daar u niet behoort tot de werklieden onder 5e van tabel Litt. A. van het boekwerk R.b.o.m. hebt gij geen recht op f 0.35 toelage. Zoo uw werk evenwel, van bij zonder gevaarvollen of moeilijken aard is, zou de officier, onder wiens leiding de werkzaam heden plaats hebben, een met redenen omkleed voorstel aan den M. v. O. kunnen indienen, om n een bijslag op uw soldij toe te kennen, en zulks op grond van het gestelde in art. 7 en ad. art 7 van het boekwerk R.b.o.m. Red. E. A. L., Kampen. Wensoht ge met de be doeling over te gaan, om vliegenier te worden, dan moet ge u verbinden voor 3 jaren;, gij hebt event, el dan een proeftijd van zes maan den. Voldoet ge voorts niet na een bepaald tijdsverloop aan de voor vliegenier vastgestelde eischen, dan wordt ge ook van uw verbintenis ontheven. Verlangt- ge over te gaan voor werk zaamheden. waaraan geen bijzonder gevaar is verbonden, dan moet ge een dienstverband van nog ten minste 2 jaar hebben, of wel een nieuwe verbintenis van 2 jaar of langer sluiten. Gij geniet als korporaal-vrijwilliger (niet ge schikt voor sergeant) f Ö.40 soldij per dag. Wordt gij opgeleid tot vliegenier dan krijgt gij bovendien 0.50 toelage per dag, tot den da tum, waarop gij in het bezit komt van het bre vet, vastgesteld door de Federation Aeronau- tique internationale". Met ingang van dien datum krijgt ge 1 toelage per dag tot den datum, waarop ge voldaan hebt aan de eischen gesteld voor het behalen van het militair bre vet i-oor vliegenier. Binnen 6 maanden moet ge voldoen aan de eischen van het eerstge noemde brevet en binnen andermaal 6 maan den na den datum, Avaarop ge dab brevet hebt behaald, aan de eischen van het militair breA-efc voor vliegenier. Zie overigens L. O. '16 A no 41.) Red. A. M. Willemstad. Wanneer gij niet bij een der verplegingsafdeelingen van het Veldleger zijt ingedeeld, zijt gij niet bewapend, zoodat men in dit geval, naar onze meening, u geen gewapenden dienst kan opdragen. Bovendien zult gij slechts gorin-gen tijd de militaire oefeningen medegemaakt hebben en dus waar schijnlijk niet in staat zijn, om uw verplich tingen a-ls schildwacht na te komen. Red. B. K„ Utrecht. Een zeemilicien-kustwach ter geniet van af den dag van vertrek niets meer. Red. S. P. P., Naarden. Voor u bestaat geen ge legenheid om als sergeant-venplegei' bij de Marine over te gaan zelfs thans niet als matroos-verpleger. Red. J. H., Baar-le-Nassau. Indien gij werkelijk wat wij intusschen niet gelooven op 1 Januari 1916 naar de landweer zijt overge gaan, behoort gij tot de lichting 1907. Letten de op uwe verdere medcdeelingen zijn wij ech ter de meening 'toegedaan, dat zij behoort tot de mil.-lichting 1908. Gij bent dan ook wa,ir- schijnlijk eerst 1 Augustus j.l. administratief naai- de landweer overgegaan. Om een juist oordeel uit te kunnen spreken, zouden we van u moeten hebben een afschrift van het stam boek betreffende u. Red. L. L., Roosendaal. U moet aan den M. y. O. buitenlandsch verlof verzoeken. We verwijzen u daartoe naar het gestelde in Ti. O. '15 B 243 en wat speciaal verlof naar België betreft, naar L. O. '15 B 283. Wat het weghalen uwer meubelen aangaat, geven wo u voorts in over weging, u te wenden tot het comité, genoemd in het antwoord bij W. B., Kamp bij Harder wijk, in dit blad. Red. Inkwartiering. Over het algemeen wordt per dag voor inkwartiering met voeding f 0.80 be taald in sommige gemeenten Avordt een hooger bedrag uitgekeerd. Dit wordt telkens voor een maand bij Kon. Besluit bepaald en door den M. v. O. ter kennis gebracht van den betrok ken burgemeester en administratie. De burge meester van iedere gemeente bepaalt, wie met inkwartiering wordt belast. Eventueele be- ZAraren moet gij dus ter konnis brengen van den burgemeester. Vólgens de inkwartierings web wordt het inkwartieringsgeld betaald aan den betrokken burgemcoster en deze doet zulks weer uitbetalen aan den kwartiergever. Gij behoeft derhalve geen genoegen te nemen met de Avijze van uitbetaling, zooals die ten uwent geschiedt. Red. W, J., IJmuideu. U hebt geen recht op die zelfde toelage, welke in enkele gevallen aan schoenmakers, enz. wordt toegekend. Zoo ech ter het u opgedragen werk van moeilijken aard is, kan in verband met het gestelde in art. 7 en ad. art. 7 R. b. o. m. door den officier, ender wiens leiding het Averk plaats heeft, een voorstel aan den M. v. O. worden gedaan, om u een toelage van ten hoogste f 0.30 per dag toe te kennen (zoo ge tenminste, soldaat zijt). - itod. J. W. P., Amsterdam. De bataljons-comr.i. is tot het schorsen der straf ten volle bevoegd. lied. P. v. d. St., te Flerigen. Bij vertrek met klein (onbepaald) verlof hebt gij tot en mot dc-n dag van vertrek recht op vergoeding wegens kostwinnerschap en tot en met den 3en dag na dien van vertrek recht op soldij, z.g- menagegeld en mobilisatietoelage. Red. J. R„ Fort de Klop bij Utrecht. Omtrent het vertrek met onbepaald a-erlof der mil. lichting 1910 is nog niets officieels bekend. Bed. G do Vv., te Bergen-op-Zbom. Zoo gij eind6 Juli dienst doet als élève-trompetter, hebt gij krachtens artikel 29 van het boekwerk K. b. o. m. recht op f 0.10 soldij-verhooging per dag en wel sinds Juli j.l. In hot artikel is wel sprake van kanonniers; hieronder verstaat mi ook miliciens. Rcd. Heorenhorloge gevonden. Gevonden tijdens de Milt. Oefeningen in N.-B. ecu heerenhorloge; op den weg Eind hovenSon. Terug te bekomen bij J. G v. Nieuwenhuijzen, 3. I. 16. R. I. IV Div. Veld leger. Karabijn 7145 C. zoek geraakt. Tijdens de jongste manoeuvre is in den avond \an 23 Sept. in den omtrek van Schijndel een karabijn zoek geraakt nummer 7145 C. Ver zoeke beleefd bericht aan J. C. Vaandrager. 1 Mitr. Comp, der Vest. Art. Ransel H. S. B. 960 verloren. Met de manoeuvres heb ik mijn ransel met rol verloren. Vermoedelijk is hij door een ander medegenomen. Mijn wapennummer is H. S. B. 960. Verzoeke beleefd bericht aan J. Boer» Ziekendrager, II Bat., 3e Comp., 11 R. I., üe Div., Veldleger. Bajonet gevonden. Bajonet gevonden, 9994 T. Terug te beko men bij den facteur- J. M. Warme]ink te Weesp. Do legerdag te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam De Rotterdammers en de militairen hebben nimmer met elkander op mtiemen a-oet gestaan, zooals dat in garnizoensplaatsen het geval is'. Men kreeg daar zelden of nooit andere militai ren te aanschouwen dan een paar honderd mari niers, welke daar in de kazerne verblijf hielden. Geen wonder dus, dat de kleinste militaire ge beurtenis als een evenement beschouwd werd en duizenden toeschouwers lokte, al was het alleen maar wanneer bijv. een detachement suppletie- troepen voor Iudië met de muziek uit Harder wijk uitgeleide Averd gedaan naar boord van het schip, waarmede zij de reis naar Indië zou den aanvaarden. Met de mobilisatie, toen Rotterdam ook tot de gelukkigen kwam tc behooren, waar leger afdelingen werden ingekwartierd, werd dit eenigszins anders en kijkt men niet zoo ver baasd meer op Avanneer men een of anderen hoogen officier door de stad ziet wandelen. Maar toch was daar de sympathie voor ons leger nog niet zoo groot als het behoort. Gedachtig aan het spreekwoord „onbekend maakt onbemind", was het daarom een goede gedachte van het bestuur van de Ned. Vereeni- ging Ons Leger, te Rotterdam een Legerdag te orgamseeren en alzoo de Rotterdammers ook eens van meer nabij kennis te doen maken met datgene wat ons leger kan presteeren. Men kon niet alleen verzekerd zijn, dat zulk een militair sohouAvspel door duizenden zou worden bijge woond al was liet voor een deel desnoods met nieuAi'sgierigheid, maar dat de belangstelling en sympathie er aanzienlijk door zal zijn aange wakkerd is ontwijfelbaar. Dit is dan ook bovenal de goede zijde van dit militair vertoon geweest. Bij velen zal ze ker de overtuiging gevestigd zijn, dat voor de handhaving van ons onafhankelijk a-olksbestaan noodig is een zoo sterk mogelijk leger, uitste kend bewapend en geoefend, maar dat tevens ook een eerste yereischte is dat dit leger steunt op de sympathie der natie. Wat we op dezen dag te zien kregen, was dan ook wel in staat de sympathie te wekken en de overtuiging te schenken, dat het be stuur van onze weermacht in uitstekende han den is. Er is dezen dag te Rotterdam niet veel gearbeid. Reeds in den morgen was half Rot terdam op straat om te genieten van den marseh, der deelnemende troepen door de stad, welke te 11.15 uur van de Parkkade aanving. De stoet bewoog zich langs Westplein, Een- drachtsweg. Binnenweg, Noordblaak, Nieuwe- haA-en en Oostzeedijk naar het, feestterrein^ op Woudenstein. waar hij te 12.15 aankwam.' De stoet bestond uit een compagnie grena diers met een drie-stukken batterij van het 2e reg. veld-artillerie, het mitrailleurs-peloton van het regiment grenadiers en het muziek korps van het 3e bataljon grenadiers. Eenigen tijd geleden'kreeg men te Rotter dam iets dergelijks te aanschouwen, toen een vrij groote legerafdeeling op een militairen marseh de stad doortrok, doch thans zag alles er veel frisscher en fleuriger uit, doordat de troepen thans geen vermoeiende marschen achter den rug hadden. Langs den geheelen weg stonden de burgers bij duizenden opgesteld om de troepen to zien a-oorbijtrekken en dat de indruk een gunstige was, kon men op aller gelaat aanschouwen. Het begin was dus reeds goed. Na deze militaire wandeling had men rust tot des middags 2 uur, toen op het terrein van Woudenstein de eigenlijke demonstraties aanvingen. Duizenden en duizenden waren daarheen getrokken en alle rangen waren dicht, bezet. Een keur van jonge dames had zich onder de leiding van een dames-comité, bestaande uit mevr. CarpMees, mevr. KnightViruly, mevr. L. v. d, SohrieekDe Poorter en mevr. C. WilkensHavelaar belast met den vóór verkoop a-an programma's en toegangskaarten en velen kwamen handen tekort. Op de eene tribune hadden tal van autori teiten plaatsgenomen en onder dezen was ook de Minister van Oorlog. Het programma ving aan. met athletiek- oefeningen door ploegen van de lo compagnie van het 26e landweer-bataljon en van de 3e compagnie van het reserve-bataljon F, waar door men een duidelijk inzicht- kreeg van welke beteekenis de beoefening der sport voor de weerbaarheid van het leger is. Waar deze ploegen de beste waren van die welke ook aan de wedstrijden op Houtrust deelnamen, kan men dus begrijpen, dat wat men te zien kreeg het beste was Avat op dit gebied te be reiken is. Het tweede nummer was een opmarsch van de compagnie aanspanbaar geschut onder bevel a-an den kapitein der artillerie H. E. Ouden dijk. Tot vóór de mobilisatie was er weinig om trent- de aanwending van zwaar vervoerbaar geschut bekend en is de oprichting en organi satie van deze compagnie geheel het werk van den genoemden commandant. Te Rotterdam leve eg men zoo iets zeker nog nimmer te aan- schomven en trok dit nummer dan ook de bij zondere belangstelling. Daarna volgde een demonstratie van het mitrnilleur-peleton van het regiment grenadiers, met hondenbespanning. Men had te Rotter dam nog slechts eenmaal met dè hondenbespan ning kennis gemaakt, nl. bij den bovengenoem- den militairen marseh en deze hadden toen zeer de aandacht getrokken, meer echter door den vreemden aanblik dan wel doordat men het groote nut van deze nfdeeling begreep. Thans zou men daaromtrent eenig inzicht krijgen. Vertoond werd eerst de escercitie met mitrail leur- en munitiewagentjes met aangespannen honden, vervolgens het stolling nemen van do afgclegdo mitrailleurs, het onder vuur nemen van een vijandelijke loopgraaf, de munitie-aan vulling en de terugtocht en eindelijk het schie ten op vijandelijke vliegtuigen. Alles was werkelijk hoogst interessant. Na een korté pauze kreeg men mooie presta ties te zien van een afdecling militaire motor rijders onder bevel van den le-luit. A. J, van Krek. Men bewonderde de behendigheid en vlug heid door hen bij het carousselrijden aan den dag gelegd. Imposanter indruk mankte daarna nog het carousselrijden door een drie-stukken batterij onder commando van den le-luitenant dor \-eld- artillerie A. H. Schimmel. Het laatste nummer van het programma, een demonstratie van de 2e compagnie 3o bataljon grenadiers onder bevel van kapt. M. E. Grofe, was wel het glanspunt van den dag. Deze demonstratie bestond in: a. gerechts- exerceercnb. een infauterie-aanval op oen ver sterkte stelling waarbij o.m. mot handgranaten naar de stelling werd geworpen, terwijl de aan val werd ondersteund door mitrailleurvuur, en c. défileerén. Dit nummer was een waardig slot voor het schoone geheel, waarvoor Rotterdam bet bestuur der Ned. Vereeniging Ons Leger dank baar mag zijn. Geve het aan die dankbaarheid uiting door de Vereeniging te steunen waar het de behartiging van de belangen van het Neder- landsehe leger geldt. „Inspiratie". Schets uit het kunstenaarsleven door J. GKRTSEN, 2-VII-Res. 25 R. I. „Neen. a-ader Mortel, ik kan niet spelen: geA-oel mis ik, en dat is bij bet spel de voor naamste factor!" Aldus ivendde Louis Fischel zich tot zijn leermeester, die hij steeds met den naam ..vader" betitelde. Hij was de zoon A-an een bankier, die zoozeer in zijn wereld opging, dat hij weinig tijd over had voor zijn eenigst kind, temeer, daar deze in 't geheel geen koopmansziel had. Ziedaar, Avaarom de heer Fischel de opvoeding van z'n kind over liet aan den ouden Mortel, een hoogst ontwik keld man, die zielsveel hield van z'n Louis, zooals hij zijn leerling doorgaans placht te noemen. „Kom, jongen", was het antwoord van den oude; „kom, den moed niet verliezen. Je zult zien dat je een beroemd violist wordt. Je bent, wat de theorie betreft, reeds uitgeleerd; je speelt uitnemend wat wou je nog meer Kom. laat ons die „Ouverture" nog eens spelen." Met deze woorden nam de oude weer plaats vóór de piano; Louis greep z'n viool, begon te spelen, maar liet na eenige maten den arm weer zakken. Met een zucht viel hij op een stoel neer. Verwonderd keek Mortel hem aan. Ach, hij wist het wel, Louis was een genie, die weldra door het publiek op de handen gedra gen zou worden; maar zoolang de jonge kun stenaar zijne krachten onderschatte, was daar nog geen hoop op. Louis was opgestaan, en tuurde door net geopende raam naar huiten, zijn viool als een kostbaar kleinood streelond, terwijl tranen hem langs de wangen biggelden. „Kom Louis, luister nu eens naar me. Je vernedert je zelf. Je bent een genie, m'n jon gen, en je zult naam maken, geloof me dan toch!" „Och vader Mortel, u hebt goed praten. Nu ben ik 19 jaar. De liefde van eene moeder mis ik m'n A-ader is als het Avare een vreemde voor mij en deze zal nooit dulden, dat ik m'n kunst, zoonis u dat noemt, in 't openbaar ver toon. Wellicht ware het beter geAveest, als ik mijns vaders zin had gedaan en zakenman ge worden was." „Wat Louis, verlies je nu den moed, nu je op het punt- staat, kunstenaar te Avorden Vertrouw op mij. Ik zal met je vader spreken. Hij moet, hij zal z'n toestemming geven, en Avat je toekomst betreft, morgen zal ik een vriend a-an mij. den impresario Muller, hier ontbieden, om hem je spel te laten hooreu Je zult zien, hij zal verbaasd staan en je zoo spoedig mogelijk een engagement bezorgen." De volgende dag, die beslissen zou over Louis' toekomst, was aangebroken. Eindelijk, na lang wachten, kwam mijnheer Muller. Louis Avas zenuwachtig. Met bevende handen nam hij zijn vioolMortel liet de piano door het groote studeervertrek weerklinken en plotseling was het den impresario, alsof hij door de muziek meegesleept Averd. Louis was zijn spel begonnen. Hij speelde kort, maar liefe lijk. Muller bleef, toen de viool reeds gezAve- gen had, zitten, alsof hem nog die prachtvolle klanken in de ooren klonken, en eindelijk, eer tot zichzelf ge-komen, riep hij uit: „Mor tel, dat is een nieuAve ster in de artiaten- AvoreldDie jongen kan geld verdienen, zoo- eel hij wil Louis liet geen teeken van blijdschap zien. Hrj trok zich niets aan van al dien lof. Voor zichzelf wist hij. dat, wilde z'n spel succesvol worden, hij liefde noodig had. Na de belofte, dat hij zou zorgen dat Louis debuut kon maken, was de heer Muller vontrokken. Schreiend van vreugd© omarmde de goede Mortel zijn pleegkind. „Zie je A\-el m'n jon gen, dat jo een kunstenaar bent, zooals ik je reéds A-aak gezegd heb!" troostte hij z'n pupil. „We gaan vandaag naar je vader; je zult zien, dat wij zullen zegevieren!" t Was Louis evenwel, alsof iets hem er van terug hield. Met tegenzin begaf hij zich met zijn beschermheer naar den bankier Fischel. Deze begrootte z'n zoon als gewoonlijk, even koel als onverschillig. „Kijk eens hier, mijnheer Fischel", ik zal kort, doch zakelijk zijn," begon Mortel. ,,Uw zoon is een genie geworden; hij zal roem oogsten, maar eerst wilde ik uAA-e toe stemming verkrijgen, om hem in 't openbaar te laten optreden." Zenuwachtig draaide de bankier zijn snor op. Wat, zou zijn zoon artist worden? Neen, dab nook-! Verontwaardigd zag hij nu eens Mortel, dan weer z'n zoon aan. Eindelijk riep hij verachtelijk: „Neen, mijnheer Mor tel, dat gaat niet. De zcon van een bankier artist! Bah!" Met trillende lippen stond Louis op. „Maar vader, waarom niet? Wat moet ik anders?" „Wat je anders moet?", was het antwoord: „Had mijn zin gedaan; was zaken man geworden, dan kon ik nu trotsch op je zijn. Artist! Verbeeld je!" Louis vergat, dat hij tegenover zijn vader stond en riep vertoornd: „En toch zal ik spelen! U trotsch op mij? Daarom hebt ■•■.ij aan m'n lot overgelaten, hopende, dat mijn heer Mortel mijn opvoeding zou voltooien. Sedert den dood van moeder bent u voor mij geen vader geweest. Ik was een last voor u, anders niets!" De bankier behield zijnonver schillige bedaardheid. „Welnu jongen, doe, wat je niet laten kunt, maar op geldelijken steun mijnentwege behoef je niet meer te rekenen!" Mortel trad tusschenbeide,,Is dat uw laatste woord, mijnheer? „Ja, li kunt gaan." Louis balde z'n vuisten. Mortel verliet de kamer en trok z'n leerling mee .bang als hij was voor verdere twist. Thuis gekomen brak Louis in snikken uit. .Dat is nu een vader!" riep hij: „dat is nu .•aderliefde!" „.Troost je m'n jongen. Ik zal nu voor je zorgen. Spoedig zul je genoeg, meer dan genoeg a-erdienén, om in je onderhoud te voorzien." De bankier Fischel was voor zijn zoon dood en met zijn leermeester trok deze naar het bui tenland om daar naam te maken. De tegen spoed was echter groot. Door het maken van debuut wist hij in ocnigc theaters engagement te krijgen, maar zijn spel Avas niet gevoelvol, niet voldoend^ om het y.eeleischend publiek Kon vakman! Dus je Jicht in dergelijke zaak al eens ge diend? vroeg do koopman in antiquiteiten aan den jongen man, die voor de vacante betrekking solliciteerde. Jawel, meneer. Jo woei ïvat Japansch, wat Chineescb porselein is, wat Saksisch, wat Sèvres iel O ja! En. wat doe je als je cons een kont baar stuk zou breken? Dan ben ik gewoon hot aan elkaar te lijmen en het iioo in den winkel to zetten, dat het een kwartier er na al door een bezoeker inet z n kleeren van de etalage wordt afgerukt. Je kent liet vak. Aangenomen. Lotgen oote n. Bediende: „Ik heb een vriendelijk verzoek, mijnheer. Zoudt u mijn salaris niet wat wil len verhoogenP Ik ben nu getrouwd, zooals u weet, en,.." j'utroon„Ik begrijp alles. Je vrouw weet precies wat je verdient, hè? En nou blijft cr A-oor jou niets over? ik ken dat. Nu, w© zullen dat zaakje met Januari wel in orde maken. Maar 't blijft onder ons, hoor!" Netjes uitgerekend. Iemand beklaagde zich over zijn vader, die een slecht financier was geweest. Ja. zei do man met een zucht, als mijn vader niet in onze familie was gekomen, bezat ik Avel een ton moer. Toch in orde. Reporter: „En hoeveel uren slaapt u por dag? Do beroemd** man: „Geen een". ,.Och kom, dat, meent u niet?" „Neon, ik doo 't 'a nachts." Over en weer. „Is dat waar, mevrouw? Men vertelt tnij. dat uw papa indertijd pa«rdcn*lachter is ge weest." „Zeker, mevrouw. Uw eigen ouders waren zijn best© klanten, maar hij klaagde er over, dat hij altijsl zoo dikwijls om het geld mont sturen." Mitverst a'n d. Rechter: „Ben je gehuwdJ" Beschuldigde: „Wat zeit u Rechter„Of je 'n vrouw hebt." Beschuldigd©: „Ja, meneer." Rechter: „Hoe Janjj?" Beschuldigde: „Ruim andorhalven metor, meneer." Niet gelogen. Vriendin ..Zeg, die man van jou is ook 'n mooie. Die heeft in de soos verteld, dat-io thuis 'n waar hondenleven leidt." De. gelukkig©: „Dat j« ook zoo. Hij komt namelijk met vuile voeten de kamer in, kruipt achter de kachel on Joert op 't eten. En als hij 't op heeft, loopt hij zoo gauw mogelijk de straat weer op!" de leegte in zjjn hart ook in de muziek uit kwam. Toch verdiende hij voldoende, om zich zelf en den ouden Mortel te onderhouden. Zoo reisde hij twee jaren van stad tot stad. Op ze keren keer, toen hij weer in een theater als violist optrad, maakte hij kennis met eene wiel- rijdster, die hem. en door hare .schoonheid en door haar onversaagde toeren, betooverde. Ook hij was haar niet onsympathiek, en zoo ge beurd© liet, dat zij in het artistencafó elkan der nader leerden kennen, Avelke kennismaking spoedig Averd gevolgd door liefde. Mortel, die zyn pupil steeds onder toezicht bleef houden, zag dit met Jec-do O ogen aan. Hij vreesde, dat de liefde tot dat meisje Louis' ijver in het spel zou doo ven. Z'n ineen ing was echter verkeerd. Doordat de artiste het jongenshart, dat reeds zoo lang naar liefde gesmacht had, vulde, kreeg hij meer liefde, meer gevoel voor zijn spel. Eens op een avond, tegen zonsondergang, zat Löuïê als geAA-oonljjk met zijn geliefd© in het priëel, dat zich in den tuin van het hotel be vond, waar zij logeerden. De oude Mortel was hopeloos Voor den Jaatoten keer zou hij zijn lieveling een Avaarschuwinz ge\-en. Zou het baten» Toen Irene ter llaïl weg was, riep hij z'n Louis ,.Kom eena hier jongen! Hoor eens. Maar al te goed bemerk ik, hoe je thans alleen voor dat meisje leeft. Dat moet je niet doen, mijn zoon. Alleen je instrument, alleen de mu ziek moet je liefnebben 1" Louis blikte zijn pleegvader oprecht en eerlijk in de oogen. „Wat zegt u. vader? Haar vergeten? Neen, dat kan ik niet. Zij heeft mij datgene gegeven, waar ik reeds lang naar gesmacht heb. Zij heeft mij de inspiratie geschonken, die mij in staat stelt, m'n kunst te voltooien!" Met deze Avoorden stond hij op, nam z'n viool, kuste deze en ging naar buiten, naar het priëel, waar hij zooveel gelukkige uren reeds met Irene had doorgebracht. De oude keek hem hoofdschud dend" na. Toen begon Louis xe spelen. Hij ver tolkte zijn gemoed door liet spel. Mortel stond als verstomd. Was dat zijn leerling? O, Avelk een goddelijke muziek! Dat ïvas een spel a-o1 liefde, vol inspiratie! Ontroerd drukte Mortel den j'ongen aan zijn hart. „M'n zoon, wat speelde je daar heerlijk! Nu zul je zien, dat de breken der glorie spoedig a-oor je zal aan- V ij f jaren zijn voorbijgegaan. Louis is reeds met Irene gehuwd en heeft onder den naam Alfred Moutier, als viool-virtuoos naam ge maakt. Na al zijne reizen komt hij in zijn ge- Ixtortestad terug, en heeft door zijn naam al dadelijk een verbintenis in het Concertgebouw. Groote aanplakbiljetten zeggen het publiés, dat de wereldberoemde violist, Alfred Mou tier, zal optreden. De avond van het debuut is aangebroken. De zaal is stampvol en tus- schen het publiek bevindt zich ook Louis' vader. De voorstelling zal beginnen. Het orkest vangt aan het scherm wordt op gehaald c-n statig, zich van zijn succes bewust, betreedt Alfred "Moutier de planken. Er heerschte volkomen stiite in de zaal. Met een glimlach zet hij den viool aan zijn kin, en danT Daar ontdekt hij zijn vader! Als in een visioen trekt den violist het verleden voorbij. Vol haat denkt hij. aan de handelin gen zijns vaders, vol teedere liefde aan zijne moeder. Zou hij spelen? Het publiek wacat ongeduldig. Eindelijk weerklinken de eerste toonen. Toch zal Louis Fischel, alias Alfred Moutier trachten zijn kunst t© vertolken. Hij speelt een lied, vol hartstocht, dat langzaanl overgaat in liefde. Het is ïnspireerend. De oude Mortel kan z'n ooren niet gelooven. Het publiek luistert, nauwelijks in staat adem te halen. Bankier Fischer herkent zijn zoon. Onrustig schuift hij heen en weer, doch spoedig wordt hij bedAAelmd door die goddelijke muziek. De viool zwijgt. De stilte blijft in de zaal be- waard. Het is, alsof de kunstenaar de toehoor ders in een hvpnotischen slaap beeft gespeeld. De oude Mortel kan zich echter met ianger bedwingen. Hij klapt, lacht en weent tegelijk. Nog steeds staat Alfred op het tooneel. Dan, plotseling opgeschrikt door het geklap van Mortel, ontwaakt als het war© het publiek. Het succes is overweldigend. Een spontaan gejuich, een bloemenhulde is het loon van den kunste- iar. De bankier is getroffen. Al die eer, die lof' uitingen golden zijn zoon! Nu heeft hq be rouw Hij moet zijn zoon spreken het kost©, wat het wil. Na veel moeite is het hem gelukt, de artistenkamer te bereiken, opent deze en staat, na vijf jaren, weder tegenover zijn eeniest. kind. „M'n zoon, m'n jongen! Louis'. Louis!" - Louis blijft waar hij is. en zegt. den blik strak op zijn vader gericht: ..Pardon, vader, wij hebben met elkander gebroken. Gij hebt j nw vaderlijken steun ontzegd. Wat doet hier?" „Ach, m'n jongen, ik was een dwaas. Nu eerst beerijp ik, "heb ik gehoord, dat je voor •kunstenaar' in de wieg bent gelegd. Toe, ver geef, terwillo van de dierbare nagedachtenis van je moeder, je vader!" Bij deze woorden brak'Louis in snikken uit. „Welnu vader, 't is goed: maar neem dan ook deze jonge vrouw als uw kind aan. Zij heeft me gegeven, wat mij tot kunstenaar bracht." Thans leeft de bankier bij zijne kinderen. Ook de oude Mortel is niet vergeten. Hij heeft aan de zijde van zijn leerling een pleizierig leven, en als des avonds Louis met z'n dier baren in den tuin zit, en z'n dochtertje hem smeekend vraagt: ..Toe, papa, speelt- u nog eens?" dan klinkt zijn muziek zoo heerlijk door de kleine villa, vertolkend een leven vol liefde, vol geluk Wie helpt me? Wie il er mij een pleizicr doen en mij hel pen om aan een serie stads- en dorps-aanzichten te komen, welke bestemd zijn om later, in een album geplaatst, er zieken aangename uurtjes mede te verschaffen, door ze to sorteeren en ie bezichtigen. Komt kameraden, door uit elke plaats, ivaar militairen liggen, er ééntje aan gunstig tegenover hem te stemmen, 't Was, of onderstaand adres te zenden, stelt u mij in staat pni aan het verlangen van een paai; zieke m«|éi e ontvangt U proefles: Franach, ^3*" Duitsch, 3 Engeisch, 4 Boekhouden, 5 Nederlandsche Taal en Rekenen, 6 Stenografie, 7 Schoon schrijven, 8 Aardrijkskunde. Stuur brief kaart aan Cursus «Zelfontwikkeling", Bildordjjkstr. 89, Amsterdam. Aanvang 15 October. Vakken 1—5 elk 40 c. per maand, 68 zie prospectus. (Adv.) vrienden te kunnen voldoen cn doet go cr mij en vele anderen een groot genoegen me©. Bij voorbaat zeg ik den lezer dank voor zijn bereid willigheid. Korp. J. HOOGSTRATE—HIJMAN, 2de Comp. lie Bat., Roosendaal. Verzamelen van Prentbriefkaarten. Oemobiliseerden, die uit elk© Plaats in Nederland eene prentbriefkaart voor hunne verzameling wenschen te ontvangen Sergt-maj. Frank, Hospit. Middelburg. Sergt. C. W. v/d. Leeden. Hospit. Middelburg Slil. sergt. J. Vollaard, 6e R. L L Bat. 3e Cie. III Div. Veldleger. Mi), sergt L. ingelse, 6e R. I. I. Bat. 3e Cie. III Div. Veldleger. Mil. serg. S. J. van Pelt, 17 li. I. Bat. 2 Cie. Ille Div. Veldleger, Mil. serg. J. C. Bouwman, Ie Depot Bat. 5e Cie. G. de Vries, milic.-sergeant Hansweert fZeel.) H. 8., korpor., Hospitaal, Zweedjjk, Middelburg. Korp J. fl. Goossen, 8 II 8 B. I. II© Div. Veldleger. Korp. 0. Vivie, 5 Batt. 3 Afd. 1 R.V.A. 4e Div. Veldleger. Md. A. M. Walters, 2e Cie. 1 Bat. 18 Ree. 3e Div. Veldleger, Mil. L. v. Boon, P. A. D. ITTe Div.Veldleger. Mil. H. GroenwoJd, Bes. Bat. F. 2e Compagnie. J. H. Schaap, le Mirr. Comp. Vest-Art, Veldp. Mil. C'. Heerdink, Detach. Adm.-Troop. L. Torenstr. Bott. Grenadier S. Bok, Soetensstraat No. ÖSchev©- ningen. J. W. Lodder, Zaal 2 Marine-Hospit. Den Helder. B. Mulder, Grensiv. Hardenberg. Mil. A. Teeuw, Kustwacht Vlieland. R- 3eilberger en J. Schipper, 1—3—III fW Vest Art Jan Ligtendag, 2e Bat. 4e Comp. 14e Beg. Inf III Div. Veïdl. 8 Milicien Joan Mouter, spoorwegafdeeling Kroinhoutkazeme Utrecht. Mil. J. C. Mol, 314 vest-art. Mil. sergeant G. de Vries, Hansweert, Zee land, vraagt adressen van buitenlandsohe ver zamelaars. Dankbetuigingen. -Mijn dank voor de ontvangen kaarten van afzenders en afzendsters, waarvan ik prachtige aanzichten van mocht ontvangen. Me verder in hunne gunst beleefd aanbevolen houdend, teeken ik met vr. groeten. Korp. ZWEEDIJK, M'bnrg. Ondergeteekende bedankt alle onderofficie ren,. korp. en manschappen, keukenpersoneel der 3de compagnie 3 Bat. 3 Reg. Inf. voor de prachtige cadeaus mij aangeboden bij ons hu welijk. J. NOORDZIJ en Echtgenoot». Korp. Bomer en echtgenoot© bedanken het kader en de manschappen Aan de 4e Comp. Res. Bat. B beleefd roor het mooie huwe lijksgeschenk. Korp. BOMER, en Echtgenoot». Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen vriendelijken dank aan Off., O-0„ Korp. en Manschappen van het fort bij Edam, voor de vele bewijzen van sympathie ondervon den bij hun huwelijk. C. W. VAN DEN ENGEL en Echtgenoote. Mijn verlangen. (Van mil. F. E. C. E.) /k Sta heel gedwee Aan den kant der z-ee; Tuur Aoor mij uit; Niet één geluid, Wat iets beduidt. 'k Zie niets dan water, Dat met zacht geklater Bruist tegen den rand Van den steenen kant, Of in het zand. Ja, toch zie 'k wat! In de verte een stad, Waar ik voor tijde Lustig en blijde Woonde aan die overzijde. Reeds maanden lang Is op 't fort mijn gang; Waar ik misschien Nog een maand of tiea Groot Mokum van verre kan zien. De zee is hol, En ik raak vol. Zij grijnst mij toe, 'k Word het te moe. En wij naar Mokum toe. Maar ach, waarom? Wat ben 'k toch dom! 'k Wacht tot de zee Lacht met mij me© En -'k ga voorgoed naar rêe. Hoe kan 'k zoo duiken, Mij zei ven krenken? Hoe komt het op In mijn mallen kop? 'k Heb toch een strop. 'k Wil mijn leed verzachten; Blijf rustig wachten; Tptdat men mij Verheugd en blij, Brengt, voor goed. naar de overzij. Mil. F. E. C. E. ,y* FortPampa*,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3