No. 334 Woensdag 4 October 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Ons Oorlogsdagboek. IN HET BOSCH. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT EEDACTIE EN ADMINI8TRATIE PALE8TRINASTR. 10, AMSTERDAM.. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BLJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/i.50P.KWARTAAL Voor Advertentiön wendo men zich tot onx* Administratie, Paiestrinastraat 10 Amsterdam. Prijs der AdvertentiCn per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede delingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bjj abonnement redactie. Heviger dan ooit m de twee jaren, dat de geweldige oorlog duurt, woedt thans, de strijd op de verschillende fronten, maar vooral in het westen. Ontzaglijk zijn de grootte en het aantal kanonnen, die de vijanden van weerszijden tegenover elkaar stellen, ontzettend zijn de vernielingen door het artillerievuur teweeg gebracht. Mocht in- het eerste jaar van den oorlog Duitschland meester zijn, wat het zware geschat betreft, dat is thans anders geworden en meer en meer krijgen de gealliëerden blykbaar de overhand. We zien hier iets van de uitwerking van hun artillerie een Franscbe plaats, in Duitsoh bezit, is door hen beschoten en ook de mooie oude kerk is getroffen. Op onze plaat kunnen we zien, welke verwoestingen zijn aangericht. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatocourant'' wordt Donderdag a.s. door den Minister vao Oorlog geen audiëntie verleend. De verspreiding van ons blad. Onderdeejen, dia met het toegezonden aan tal Soldatencourantcn niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal ta willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brongen In herinnering, dat troepen- deolsn, die soms door een of andere oorzaak van ons blad vorstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran- ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Se toestand in den reuzenstrijd. Deze oorlog heeft zoo nu en dan zijn ver rassingen. Terwijl wij in de laatste dagen vooral heb oog hebben gericht op het Som- jne-front, of benieuwd waren, of de Ser viërs on Franschen vorder zoudon oprukken in Macedonië, en hoe de strijd in de Do- broedsja zou afloopen, wordt ineens onze aandacht- gevraagd voor een oorlogsterrein, waar totnogtoe weinig belangrijks gebeur de, waar, naar het ieek, de strijd zoo onge veer was dood geloopenZevenburgen. De Oostenrijkers hebben besloten, zoo werd niet alleen bericht, maar de feiten wezen het ook uit, dat zij in Zevenburgen, we 113e week. Van' 25 Sept. tot 2 Oct. 25 Sept. De Franschen veroveren aan de Somme Rancourt en Frégicourt, de Engelschen het sterke steun punt Morval en Lesboeufs. Wederom dóen Duitsche luchtschepen een aanval op de Engelsche kust. De separatistische opstandelin gen in Griekenland hebben zich van Kreta meester gemaakt. Venizelos verlaat Athene, in gezelschap van admiraal Condoe- riotis en verschillende hoofdoffi cieren en aanhangers, en gaat naar Kreta en Saloniki. 26 De Duitsche handelsduikboot „Bremen" is volgens n de Amer Duitsche wateren aangekomen. De geallieerden veroveren op het westfront Combles, Thiepval en Gueudecourt. Venizelos is op Kreta aange komen. Generaal Moschopoelos, chef van den Griekscheu generalen •taf, heeft met 500 officieren een adres aan den koning onderteer kend, waarin verzocht wprdt dé neutraliteit op te geven. S7 M Volgens een Rsufcerbericht. uit Athene heeft de ministerraad IA overleg met den koning ia be gens gebrek aan troepen, dit is in het Hongaareche parlement verklaard, slechts verdedigend zouden optreden, een offensief, dat tevens een terugtocht was op vorder aangelegde versterkingen- De Roe- meensehe troepen volgden aarzelend, - na men verschillende plaatsen, die door don vijand ontruimd waren, in bezit, maar de den geen eigenlijken grooten aanval. Het is daar in Zevenburgen anders ge gaan dan men had verwacht. Voor een bui tenstaander lag hot eigenlijk voor de hand, dat Roemenen en Russen zich hier zouden vereenigen tot een aanval op de Oostenrij kers, een aanval, die ook Hongarije in ge vaar zou brengen. In plaats daarvan trok ken Russische troepen door Roemenië naar de Dobroedsja, vereenigden zich daar met de Roemenen en zouden trachten in Bulgarije door te dringen. Hier traden peohter de Duitschera onder Mackensen en de Bulga ren krachtig op en de Entente-troepen wer den teruggeslagen langs den Donan en in 't Zuiden van de Dobroedsja. De strijd in Zevenburgen verloor in belangrijkheid. Nu ineens hebben daar de Centralen een wel overwogen aanval gedaan, en ©en overwin ning' behaald. Ook hier zijn de Duitecliers weer hun bondgenooten te hulp gekomen generaal von Falkenhayn, do afgetreden chef van den Duitschen generalen staf, heeft de Roemeensche troepenmacht omsin geld, en volgens de telegrammen uit Ber lijn en Weenon ten deel© op de vlucht, ge jaagd, hun ten deel© den pas afgesneden Ten Zuiden van Hermannstadt ligt de Ro- te-Turm-pas, waardoor de Roemeensche divisies terug moesten Trekken, maar Beier- scho troepen wachtten hen daar in den rug op. Tevens drongen uit het- Westen, het ginsel besloten tot militaire sa menwerking met de Entente. 28 Den Duitsche Rijkskanselier houdt in den Rijksdag een rede over den politieken en militairen toestand. Lloyd George verklaart in een interview, dat de Eptente van geen vrede wil weten, zoolang het Pruisische militaire despotis me niet onherroepelijk is vernie tigd. 30 Op Kreta wordt een „Voor- loopige regeering tot redding van het Vaderland" uitgeroepenf be staande uit Venizelos en admi raal Condoeriotis. In een vierdaagschen slag bren gen Duitsche en O. H. troepen den Roemeniërs bij Hermann stadt een gevoelig échec toe. Het Duitsch-Zwitsersehe han delsverdrag wordt gepubliceerd. 1 Oct. Bij een nieuwen luchtaanval op Engeland werd ten noorden van Londen een Zeppelin neergescho ten. Door N. BUNGEY. Noorden en het Oosten Oostenrijksche en Duitsche colonnes op. Een ongemeen bloe dige strijd ontstond volgens het öostenrijk- sche stafberioht, de Roemenen Gtredeu wan hopig, maar iedere begaanbare weg was hun afgesneden, en wat er van hen nog overbleef, moest vluchten in heb onherberg zame Fogarasser-gebergte. De berichten der centralen, die we hier volgen, gewagen ook van krijgsgevangenen, die Zaterdag gerekend werden op 3000, wat niet zoo'n bijzonder groot aantal is voor eon overwinning van belang, en van den oorlogsbuit, die rijk schijnt en be wijst, dat de Roemenen wel overijld heb ben moeten terugwijken. Bij honderden tellen de spoorwegwagons met munitie, die met levensmiddelen en de munitie-wagens; er zijn talrijke auto's, een geheele ambu lance-tram, vliegtuigen, locomotieven, enz. buitgemaakt. De Rote-Tuxm-pas is volge propt met stukgeschoten wagens. Er is van Roemeenschen kant nog geen bericht over dezen slag ingekomen, maar wel maken de Duitsche en Oostenrijksche telegrammen melding van tegenaanvallen, die hevig lij ken, en di© bewijzen, dat de kracht van den vijand nog niet is uitgeput. Van heb Soccrumefront geen berichten van grootsche operation, maar wel van een doorzetten der behaalde overwinningen van den kant der geallieerden. Het regende er in de laatste dagen weer geweldig en daar door werd het vechten wat belemmerd. Toch gaan vooral de Engelschen voort hard en moeilijk werk te doen, riet het minst in de buurt van Thiepval, waar zij verder door dringen in het warrel net der zwaar ver sterkte Duitsche loopgraven op de hoogten ten noorden. Tevens hebben zij Eaucourti l'Abbaye veroverd en daarmee weer een succes verworven, dat echter niet kan halen bij dat in 't begin der vorige week. Gaan de Russen aan heb Galicische front weer over tot den aanval? De Duitsche en ook de Turksche berichten maken melding van krachtige aanvallen. De Russen doen blijkbaar hun best om verder door te drin gen naar Lemberg, ten oosten daarvan heb ben zij hevige aanvallen gedaan, die vol gens de Duitsche telegrammen zijn afgesla gen, maar waarbij het den vijand .toch ge lukt© om op één punt voet te zetten in de Duitsche loopgraven. Is dit een begin van ©en nieuw offensief of maar een op zich ifelf staande poging? Op het Dobroedsja-front gebeurt klaar blijkelijk weinig van belang in de laatste dagen, daarentegen is aan het Macedoni sche front de strijd weer heviger ontvlamd en de troepen der geallieerden hebben den Kaimaktsjalan bezet, het gebergte aan de G riekscli- Servische grens op den weg naar Monastir, dat dien weg beheersebt. Een succes is dit dus wel, vooral nu 't bericht er van over Berlijn tot ons komt, maar het blijkt steeds meer, dat het een lange, lange weg is naar Monastir. Alweer een luchtaanval van Duitsche Zeppelins op Engeland 1 Zij schijnen ook boven Londen verschenen te zijn en een luchtschip is daar in de buurt brandend neergestort onder 't gejuich van duizen den Engelschen, heet het in een Lon- densch telegram. Omtrent de- aangerichte schade zwijgen de tot op dit oogenblik ont vangen telegrammen nog. Men moet wel bewondering koesteren voor den moed dezer Duitscbe luchtvaardersdie ver van hun vaderland zulk gevaarlijk werk doen Hoe zit het eigenlijk met de Bremen", den tweeden Duitschen onderzeeschem han delskruiser? We meenden voor eenige da gen uit een Amerikaansóh bericht te mo gen opmaken, dat de duikboot, zooal niet aangekomen was in Amerika, toch gezien was aan de kust daar. Verder vernamen we er echter niets van, en het gejuich der Duitscbe bladen is plotseling verstomd. Daarentegen wordt nu gemeld, dat in Amerika een reddingsboei der „Bremen" is aangespoeld en dat het vaartuig door de Engelschen in hun netten zou zijn gevan gen. Het vergaan der „Bremen" is nu waarschij nlijker De voorbijgangers bleven staan kijken naar de twee kleine meisjes, die naar de voordeur van het. huis toe holden. Beide kinderen waren- blootshoofds, -hun witte jurkjes waren vuil en gescheurd, hun ge- ,aat vol krabbels en hun heele uiterlijk had iets verwilderds. In de gang kwam huil moeder hen tege moet. Ze bekeek hen met wat een booze blik moest beteekenen; maar ze kon niet nalaten te denken aan de dagen, toen zij- zelve ook dikwijls in een dergelijken toe stand was thuisgekomen, en haar voorge nomen strengheid smelt weg in een glim lach. „Waar is Jack?" vroeg ze. Óp deze vraag barstte een der beide meis jes in tranen uit. Haar zusje bewaarde nog een oogenblik haar kalmte, doch sloeg toen de oogen neer voor den bezorgden blik harer moeder. „Waar is Jack? Antwoord me, Nora." „In het bosch," klonk zacht het ant woord. „Maar wat doet hij in het bosch? Waar om is hij niet met jullie meegekomen? O, kindertjes, kindertjes, hoe dikwijls heb ik jullie al verboden het bosch in te gaan! Jullie weet, dat het particulier eigendom is. Wat deeed Jack, toen jullie weggingen? En waarom lieten jullie hem achter?" „We speelden heks in het bosch", ant woordde Nora. „Elsie was de heks en Jack was haar draak. In eens zagen we een van de boschwachters aankomen, en we liepen hard weg en kropen weg achter de strui ken. Toen kwam hij recht op onze schuil plaats af en wij holden weg. Ik vond Elsie later terug, maar Jack liep een anderen -• --- hem niet meer, maar toen hoorden we, '4 zweeg Nora en keek bedremmeld rond* ENGELAND. Een nieuwe luohtaanva! op Engeland. LONDEN. (Officieel.) Zondagavond vlo gen verscheiden vijandelijke luchtschepen tusscben 9 uur 'e avonds en middernacht over de oostkust. Er werden bij de kust eenige bommen geworpen. Tot dusverre zijn nog geen berichten ingekomen omtrent aan gerichte schade. De aanval duurt voort. Eenige luchtschepen zijn in de omstreken van Londen, waar reeds kanonnen in wer king zijn gesteld. Een luchtschip is ten noorden van Lon den omlaag geschoten en kwam brandend naar beneden, LONDEN. Tegen middernacht kwam de Zeppelin in hot schijnsel der zoeklich ten en een oogenblik later stond de machine in vlammen en viel langzaam ter aarde, den omtrèk mijlen ver verlichtend. Het neerstorten van de Zeppelin werd door duizenden toeschouwers met gejuich begroet, FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogeterrein, De strijd aan de Somme. PARIJS. Onafgebroken gaan de kanon nen van allerlei kaliber van de geallieerden voort de versterkingen, onderstanden en batterijen van den vijand te vernielen. De Fransche en Engelsche infanterie heeft met succes enkele kleinere acties voortgezet en daarbij krijgsgevangenen ge maakt. Dat de Duitschers zoo langzaam en zoo zwak reageeren toont, dat door de groot© verliezen hunne hulpbronnen, zoowel wat manschappen als materiaal betreft, uitge put raken. De „Excelsior" acht dit bewe zen door het feit, dat alle divisies, die tot vechten in staat zijn aan het front zijn en dat de versterkingen van het front zelf moe ten worden afgenomen. De bladen wijzen er op, dat het feit dat generaal Foch in actieven dienst wordt ge houden, hoewel hij de leeftijdsgrens bereikt heeft juist samenvalt met de schitterende overwining aan de Somme. LONDEN. Ten zuiden van de An- cre nam het Engelsche centrum het geheele terrein, waartegen het zijn aan vallen had gericht op een front van on geveer 3000 yards van een punt ten oosten van Eaucourt l'Abbaye tot den weg van Albert naar Bapaume ten noorden van de Destremont-hoeve. Naar bericht wordt is Eaucourt l'Abbaye in handen der Engelschen. Er zijn reeds meer dan 300 man gevan gen genomen. De verliezen der Engelschen zijn gering. Meer naar het oosten brachten 'He Engel schen hunne voorposten ver voorbij de oor spronkelijke frontlinie vooruit. Bij deze actie deden de nieuwe gepant serd© wagens nuttig werk tegen de loopgra ven van den vijand achter de infanterie. Het dorp Transloy werd krachtig bescho ten door de Engelsche artillerie en een mu nitie-depot werd tot ontploffing gebracht. Zaterdag werden twee vijandelijke aero planes met succes door Engelsche machines beschoten, minstens een ervan werd ver nield. Yier vijandelijke machines werden naar beneden geschoten, een Engelsch vliegtuig wordt vermist. Vijandelijke troepen en transporten wer den herhaaldelijk uit de lucht met mitrail leurs aangevalleneenmaal werd een troep van verscheidene honderden manschappen Sedert den 18den Sept. hebben de En gelschen tusschen Ancre en Somme 24 veld kanonnen, drie veldhouwitsers en drie zware houwitsers buitgemaakt. Van 1 Juli tot 30 Sept. werden in -deze streek 588 officieren en 26.147 .minderen krijgsgevangen gemaakt. „Wat hoorde je?" vroeg de moeder met plotselingen schrik. „De boschwachter schoot zijn geweer af, en toen hebben we Jack niet meer gezien, fluisterde. Nora. „Doodgeschoten!", herhaalde de moeder versuft, als vertrouwde ze haar eigen ooren niet. „Mijn Jack doodgeschoten?" „We weten het niet zeker, moeder", mompelde Elsie en staakte haar snikken. „We durfden niet te kijken". Mevrouw Cavendish greep de leuning van een stoel beet; haar oogen stonden wijd open van afgrijzen. Op dat oogenblik kwam haar man de trap af en bleef verbaasd staan bij het tooneel daar voor hem. „Jeanne, lieve, wat is er gebeurd?" vroeg hij. „Jack Jack is in het bosch de boschwachter heeft bij vergissing óp hem geschoten hij is dood. Ik ben zeker, dat hij dood is", riep de moeder en wendde haar ontstelden blik naar haar echtgenoot. De man schrikte. „Hoe weet je dat? Weet je het zeker?" vroeg hij; hij sprak met vreemden klank en stootte de woorden uit. Toen begon hij Nora en Elsie uit te vragen en zijn vrouw luisterde toe in ang stig zwijgen. „O Guy, het kan niet waar zijn, het kan niet waar zijn", riep Jeanne Cavendish uit. Mijn Jack kan niet niet Doch haar droge lippeen weigerden het gevreesde woord te uiten. Zij barstte in tranen uit. Plotseling sprong ze op. „Waarom verliezen we hier onzen tijd?" riep tei oWii pmtsö aaac het hösch toe. BERLIJN. (Officieel.) Bij het leger van hertog Albrecht van Wurtemburg en op het front in Vlaanderen en Artois van de legergroep van kroonprins Rupprecht bui tengewoon levendige activiteit van Engel sche patrouilles. Aan het slagfront ten noorden van de Somme nam het artillerie-gevecht in den namiddag zeer in hevigheid toe. Wederom deden de Engelschen bij en ten ooBten van Thiepval krachtige aanvallen, maur deze werden, evenals op de vorige dagen, door de troepen der generaals v. Stein en Sixt v. Armin, na hardnekkige gevechten van man tegen man, afgeslagen. Uit Rancourt en ten westen daarvan lie pen Fransche regimenten vergeefs storm tegen de Duitecbe stellingen. Partieele aan vallen uit Courceletto, Morval en ten noord westen van Hurlus liepen dood in het sper vuur. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. (Bericht va# den Grooten Generalen Staf.) In de burt van de stad Riga schoot Russische artillerie een Duitsche aëroplane omlaag. Zij kwam terecht binnen de vijandelijke linies. In de streek van den spoorweg Rrody- Krasne en zuidelijker durende gevechten voort. De Russische troepen maken vorde ringen, ondanks den verwoeden tegenstand van den vijand. Er zijn hier door de Russen 59 officieren en 1928 manschappen krijgs gevangen gemaakt. Voor de Russen gunstig verloopende ge vechten werden geleverd aan de rivier Tsjehiowka en in de streek van de hoogten aan den rechteroever van de Zlota Lipa ten zuiden van Brzezany, waar de Russische troepen zich door een onverhoedsche* aan val meester maakten van een gedeelte van de vijandelijke stelling en daarbij 112 offi cieren en 2268 soldaten gevangen namen en verscheiden mitrailleurs buit maakten. De Russen sloegen door hun vuur alle nachte lijke tegenaanvallen van den vijand af. In dezelfde streek noodzaakte een Rus sisch aviateur een Duitschen Albatros te dalen binnen de Duitsche stellingen. BERLIJN. (Offcieel.) De Russen heb ben op verschillende punten hunne aanval len hervat. Front van prins Leopold v. Beieren: Ten wekten van Loezk neemt het vuur van den vijand sedert Zondagochtend in kracht toe. Aan weerszijden van den spoorweg Brody- Lemberg en meer naar het zuiden tot aan de Graberka bij Zarkow is de vijandelijke actie gedeeltelijk door spervuur gestuit, terwijl een tot zeven malen toe herhaalde bestorming totaal mislukte. Op den zuide lijken aanvalsvleugel hebben de Russen in de voorste verdedigingslinie voet gekregen. Front van aartshertog Karl: Aan beide zijden van de Zlota Lipa hebben hevige ge vechten op korten afstand plaats gehad. Tusschen Ceniowka en de Zlota Lipa is de vijand vooruitgedrongen. Meer naar het westen sloegen Turksche troepen doorge drongen vijandelijke afdeelingen gisteren en drongen vijandelijke afdeelingen Zaterdag en Zondag door een onmiddellijken tegen aanval weder terug en maakten daarbij 130 man krijgsgevangen. In de Karpathen is het over het alge meen rustig. WEENEN. (Officieel.) Leg er front 'van aartshertog Karl: In de Karpathen ver flauwt het gevecht. Ten zuidwesten en 'ten zuiden van Brzezany deed de vijand met een sterke legermacht een aanval; tusschen de Zlota Lipa en Marajowka ageerende troepen sloegen hen in verbitter de gevechten van man tegen man terug. Ten noorden van het spoorwegstation Potutory wonnen de Russen eenige honder den M. terrein. OOSTENRIJK.HONGARIJE. In Zevenburgen. BERLIJN. Officieel. In Zevenbur gen gingen aan het oostfront het Roemeensche noorderleger en het twee de leger in het Görgcni-gebergte uit de linie Parajd-Oderhelleu (Szekely Udvarkcly) en van Fogaras uit tot den aanval over. In het Gürgeny-gebergt© werd de vijand afgeslagen, verder zuidelijk weken de bc vciligingstroepen uit. De Duitsche troepen vielen voor den Haarbach ton zuiden van JIcnndorff (liegen) een Roemeensche co lonne met succes aan en wiorpen deze te rug. Zij namen 11 officieren en 591 man gevangen en maakten 3 mitrailleur* buit. De op 26 September begonnen omvnt- tingsslag bij Hermannstadt is gewonnen. Onder opperbevel van generaal v. Falken hayn (blijkbaar de vroeger© chef van den generalen staf) hebben Duitsche en Oostenrijksch-Hougaarsche troepen sterke doelen van het eerst© Roomoonsche leger na hardnekkigo gevechten vernietigend ver slagen. Na zwar© bloedige verliezen vluchtte de rest van do vijandelijk© troepon in wan orde in het onherbergzame bergland ter weerszijden van den door ons in een ver- metelen marsch door het gebergte reeds op 26 September vroeg in den rug van den vijand bezetten Roodo Toren-pas. Hier wer den zij door het verwoestend vuur van de Beiersche troepen onder luitenant Krafft- Delmensingon ontvangen. De door het tweede Roemeensche leger ter ontlasting ondernomen tegenstoot kwam te laat. Onze troepen streden met groot© verbit tering, nadat bekend werd dat do met do Entente voor de door Duitschland bedreigde besohaving vechtende hebzuchtig© Roeme niërs weeriooze gewonden hadden vermoord. Het aantal gevangenen en de ten deel© in het bergwoud-terrein verspreide zeer aan zienlijk© buit zijn nog niet vastgesteld. In het Hützinger-gobergte en in den Mekadi a-sector mislukten Roemeensche aanvallen. Onze vliegtuigeskaders deden met succes ©en aanval op de spoorwegbrug bij Tsjer- nawoda (Dobroedsja) en op vijandelijke kampen. BERLLJN. In Zevenburgen. Aan het oostfront werden aanvallen van Roemenen aan het dal van do Maros afgeslagen. In het Gorgenya-dal en meer naar het zuiden ontweken de voorge3chovcn troepen voor een deel den aanval van den vijand. De buit der Duitsche troepen uit het ge vecht ten zuiden van Hanndorf (Heger) is nog vermeerderd met acht kanonnen. Ten noordwesten van Fogaras heeft de yijand den aanval gestaakt. Uit den slag bij Hermannstadt waren tot gisteren aangebracht meer dan 3000 gevan genen en 13 kanonnen. Verder zijn buitge maakt: een vliegtuighal, twee vliegtuigen, 10 locomotieven, 300 wagons met munitie, meer dan 200 munitiewagens, meer dan 200 volgeladen bagagewagens, 70 automo bielen en een hospitaaltrein. Het andere materiaal zal geleidelijk uit de bosscben opgehaald worden. De Roode-Torenpas ligt vol stukgeschoten voertuigen. j Ten zuiden van den pas werden vrij krach- i tige aanvallen op de hoogten ten westen van Cainini afgeslagen. In het Hotzinger (Hats- zeger)-gebergte deed de vijand ten westen van het Strell-(Estrigy-) dal een vergeef- Ischen aanval. Op Boecharest werden door Duitsche vliegtuigen met waargenomen goed succes bommen geworpen. WEENEN. (Officieel.) Ten westen en ten noordwesten van Szekeli Ud- varhely (Oderhellen) duurt de druk van den vijand op de O.-H. yporgeschoven groe pen voort. ICON STANTINOPEL. De Turksche troepen hebben aan het Galicische front na een gevecht, dat den geiheelen dag duur de, een hevigen aanval, dien de Russen den 30sten Sept. met numeriek veel sterkere verscbe troepen deden, afgeslagen. Misschien zijn we nog niet te laat om iets te doen-" Zonder verder een woord te verliezen, ging het kleine gezelschap haastig het huis uit; Nora en Elsie met hun vuile jurken liepen vooraan, terwijl Jeanne met een bleek en beschreid gelaat, -aan haar mans arm hing. Haastig liepen ze den stillen weg af, die ben op het open veld bracht. Een minuut of vijf verder was een groot, geheel om heind bosch, waarbij een bord stond om te waarschuwen tegen wetsovertreding. De beide meisjes toonden aan hunne ouders de opening in de heg, en één voor één kropen zij er door. Nora trad op ati gids. Ze voerden hen langs een voetpad, een twee honderd meter ongeveer, een kudde reeën vluchtte haastig voor hen weg. Toen bleef ze staan en wees op het struikgewas. „Daar hebben we on3 verscholen," ver klaarde zij. „Welken weg is is Jack opgeloopen?" vroeg Jeanne en haar stem- trilde van ver langen. Daarheen, geloof ik," antwoordde het meisje, na zich een oogenblik te hebben bedacht. Ze wees op een groepje heesters, hoog gras en jonge dennen. Guv wierp er zich in en baande een pad. Toen bleef hij plot seling vol ontsteltenis staan. Met een zacht gekerm liep Jeanne hem voorbij en viel hartstochtelijk snikkend op haar knieën. Daar lag Jack. Zijn oogen stonden open, als staarden ze in liet mysterie der ruim te. Doch hij lap <:- odstil, al yas het kleine lichaampje fiS>£ warm^ Jack t i dood. „Jacky, Jacky, mijn eigen lieve Jacky, lig toch niet zoo roerloos," kermde de moe der. Met teedere hand aaide zij het zachte ge laat en streek de zijden haren glad. Het was alsof ze verwachtte, dat haar liefkoo- zingen het leven, dat was heengevloden. weer zouden opwékken. Nooit meer, dacht ze, nooit meer zouden die zachte oogen smeekend in de hare zien. Onmiddellijk schoten haar al de gelegenhe den te binnen, waarop ze met hardheid was opgetreden tegen haar dooden Jack, tot ze het gevoel kreeg, dat ze nooit vriendelijk tegen hem geweest was; en haar hart be gon pijn te doen en te bloeden. „Kom terug, beste Jack, och kom toch terug", mompelde zij. „Ik zal nooit meer onvriendelijk tegen je wezen". De twee kleine meisjes snikten en ook zij knielden neder bij haar moeder. „Waarom waren jullie ook ongehoor zaam?" kermde mevrouw Cavendish. „Als jullie zoet waart geweest, dan zou Jack niet van ons heen zijn gegaan." „JeanneGuy Cavendish legde zijn hand op haar schouder. „Jeanne," zeide hij. „je moet je niet zoo toegeven. Binnen twee dagen zal je een nog beteren Jack hebben, ik zal er je een bezorgen. De foxterrier vau Brown heeft een nest mooie jongen, daar zal ik je er een van geven." En in zijn hart dacht hij, dat het op het nippertje van belachelijk was, zooveel druk. te te maken over een hond.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1