OP ZEE. Binnenland. Onze Koloniën Leperzaken. DE; SOIjDATENOOÜRANT van Vrijdag: 89 September 10 1G Deze plaat laat ons oen blik worpen in Russisch-Polen. De orde heerscht er thans wel, want de stryd woedt veel verder naar't Oosten in Rusland, doch het is er in de dorpen en steden toch vol Duitsche militairen. We hebben hier een Poolsche plaats voor ons, waar een „etappen-commando" is gevestigd, waar de Duitschers zich dus, zoo goed ze kunnen, voorzien van hetgeen het leger noodig heeft, hier worden voorraden aangevoerd en opgehoopt, maar er wordt ook van meegedeeld aan de arme landelijke bevolking. De laatste dagen hebben weer het overwicht der gebeurtenissen op het Westerfront beves tigd. Het Inkt er thans eteeds meer op, dat hier t<m slotte de beslissing zal vallen, zooals wel altijd gedacht is. Van de krijgsverrichtingen op de andere fronten kunnen we ditmaal ook kort zijn na de groote feiten in het Westen. Van het Oosierfront brengen de la ate te dagen ons zoo goed als geen nieuws. Er wordt gewag gemaakt van een Duitsch offensief, maar dat zonder uitwerking bleef, naar het schijnt. In de Dobroedsja geen wijziging, naar de te legrammen uit Sofia (Bulgarije) melden; aan den Donau is het rustig, de Bulgaren en Duit schers verschansen zich er. In de Roemeensche hoofdstad Boecharest leert men nu ook de ge- varen van den oorlog kennen, vijandelijke vlie gers en een Zeppelin hebben er bommen ge worpen, waardoor niet minder dan 65 mou- schen zijn gedood en velen gewond. an het Macedonische front komen in de laatste dagen bijna alleen telegrammen van den kan.t der centralen en hun bondgenooten en die gewa gen van goed gelukte aanvallen. Bij Fiorina werden de Fransehen teruggedreven; hij den Kaimaksjalan werden de Serviërs over het ge- heele front tot wijken gebracht door de Bul garen. In het Moglena-gebied en aan do iStroe- ma hadden niet meer dan zwakke artillerie-ge vechten plaats met geen resultaat van eenig belang. Ook uit Zevenburgen komen wel be richt-® van gevechten, maar de uitslag daar van lijkt onbeteekenend te zijn. Bij den luchtaanval van Zeppelins op Enge land' in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee dezer luchtvaartuigen verongelukt, zooals men weet en van den eonen is de ge- heele bemanning op een vreeselijke wijze omge komen. De Duitschers hebben zich daardoor niet laten weerhouden van een tweeden aanval van dezen aard. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben zeven dezer luchtschepen opnieuw een aanslag gedaan op de Engelsche kuststreken en ditmaal met gunstig gevolg en zonder verlies voor de Duitsche luchtvloot. Er werden blijkbaar geen pogingen gedaan om Londen te naderen, maar volgens het Duitsche telegram is wel een aanval gedaan op de oor- logsnaven Portsmouth en op belangrijke in dustrie- en spoorwegemplacementen in Middon- Engeland, benevens aan den Theemsmond. De Engelsche berichten spreken van 36 dooden en 27 gewonden, maar maken geen gewag van be schadigingen aan gebouwen. Ofschoon zij he- vig bestookt werden, konden alle Zeppelins terugkoeren. De Zeppelins blijken van zeer nieuwe constructie, wie weet, wat den En- gelschen aan de kust nog boven liet hoofd ^Omtrent den toestand in Griekenland doen verschillende berichten de ronde. Men schijnt koning Konstantijn nog steeds te willen bele zen om aan den oorlog deel te nemen: een 600 officieren, met den chef -van den generalen staf aan 'het hoofd, hebben een adres getce- kend, waarin zij den koning verzoeken de neu traliteit op te geven. TJit Amerika komen berichten van do aan komst daar van den tweeden Duitsche® han dels-onderzeeër, de „Bremen". Het vaartuig heeft dus toch zijn doel bereikt, ondanks alle gevaren. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein, □e strijd aan de Somme. PARIJS. De slag -ten noorden van d© Scmme werd hervat. De geallieerden breid den hunne aanwinsten aanmerkelijk -uit en bereikten de doeleinden, die zij zich van liet gevecht gedurende den tweeden dag hadden voorgesteld, bumen enkele uren. Do Franschen veroverden Dinsdagochtend een gedeelte van Combles. Ten- oosten en ten zuiden van den spoorweg werkten hun patrouilles 6araen met de Engelschen, die het noordwesten van Combles zuiverden. Kort daarop werd het geheele dorp genomen. De buit is. groot, daar de Duitschers ont zaglijke hoeveelheden munitie en andere benoodigdheden in onderaardsche galerijen hadden bijeengebracht. Honderd in den steek gelaten Duitsche gewonden werden opgenomen. Combles ligt vol lijken van Duitschers. De Franschen zetten het behaalde suc ces voort en namen een klein boech ten noorden van Frégicoutt, halverwege Mor- val en het grootste gedeelte van het ver sterkte terrein tusschen dit bosch en dat van St. Vaast ten oosten van den weg naar Béthune. Het aantal ongewonde gevange nen. dat tot dusverre gemaakt is, bedraagt 1200. Tot dusver zijn 30 mitrailleurs ge teld. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt De 'Fransche en Engelsche troepen heb ben Combles bezet als gevolg van de ver overing van Frégicourt en Mom-al De Engelschen sloegen hevige tegenaan vallen af in de streek van Morval en Les- boeufs, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Engelschen bestormden het versterk te dorp Gueudecourt en dreven de Duit schers in wanorde terug. Aan onzen linkervleugel bezetten wij ^lüqpval ttu dg hooge heuvft&e.ten ten ,ops- ten daarvan benevens het Zollern-reduit. Deze heuvelketen was krachtig versterkt met een uitgebreid net van sterke draad versperringen voorziene loopgraven en werd wanhopig verdedigd. De successen in de twee jongste dagen behaald mogen als van buitengewoon ge wicht worden beschouwd. LONDEN. Uit het Britsche hoofdkwar tier werd Dinsdagavond geseind: De over winning van 25 September ontwik kelde zich met verrassende snelheid. Combles is gevallen, zooals te voor zien was. Velen van de bezetting, die trachtten te ontsnappen, kwamen in onze linies terecht, anderen werden in ons sper vuur gedood. Veel voorraden aan oorlcgs- materieel en andere buit werden in Combles veroverd. Uit alles blijkt duidelijk, dat de vijand zware verliezen geleden heeft door /ons granaatvuur. De bezetting van Gueude- court, waar onze cavalerie-patrouilles nog voorbij joegen, heeft de overwinning van 25 Sept. voltooid. Wij zijn thans meester van den heuvelrug, welke de vlakte van Ba-' paume beheerschti, en veegden het terrein aan de andere zijda van den kaan over min stens een halve mijl diep schoon. Dit groote succes is verkregen met zeer geringe verliezen, eensdeels ten gevolge van het uitnemende werk van onze artillerie, anderdeels door de feitelijke ineenstorting van de Duitsche verdediging. Tegenaanval len van Le Transloy uit verliepen in ons artillerievuur de overlevenden wierpen hun geweren weg en vluchtten. Een uitgestrekt loopgravengeheel tus schen 'Martinpuich en het Foureauxbosch werd vrijwillig'ontruimdverschillende be langrijke punten, werden door ons, bijna zonder tegenstand te ontmoeten, bezet. In een officieel Duitsche draadlooss© bericht wondt ten onrechte beweerd dat onze aanvallen op het noorde lijk doel mislukten. In werkelijkheid ech ter veroverden wij de loopgraven, die wij op het oog hadden, bijna zonder verliezen. Nergens mislukte onze aanval. Wij leden zelfs nergens een' plaatselijk echec, uitge zonderd dan bij Gueudecourt, dat trouwens vandaag geheel door ons bezet werd. Langs het geheele front was de door do Duitsche infanterie geboden tegenstand slap. Voortdurend worden krijgsgevangenen aangebracht. De artillerie vuurt aller hevigst. BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins JRupprecht van Beieren: De Engelsche en Fransche infanterie ging Dinsdag, den vier den dag van den groeten strijd der artil lerie tusschen de Ancre en de Somme, overal tot den aanval over. De des middags begonnen strijd woedde met dezelfde woede ook in den nacht ver der. Tusschen de Ancre en Eaucourt l'Abbaye werd de vijandelijke aanval in ons vuur vernietigd, of brak hij bloedig voor onze loopgraven. Doch de successen,, die onze tegenstan ders ten o. van Eaucourt l'Abbaye, door het in bezit nemen van de lijn Gueudecourt Bouchavesnes, behaalde, moeten worden erkend. Daarbij moet echter tevens aan onze dappere troepen worden gedacht, die hier de samenwerkende Engelsch-Fransche hoofdmacht tegenover zich hadden en aan het door de oorlogsindustrie van de geheele wereld in maandenlangen arbeid vervaar digde materieel het hoofd moesten bieden. Bij Bouchavesnes én meer zuidelijk tot aan de Somme mislukte de vaak herhaalde, Fransche aanval onder zware verliezen. ENGELAND. Weer een luchtaanval. LONDEN. Officieel werd medegedeeld: Zeven luchtschepen deden een tocht naar Engeland Dinsdagnacht en Dinsdagmorgen, waarbij cle zuidkust, de oost- en noordkust en de kust der Midlands werden aangeval len. De voornaamste aanval was gericht tegen de industrieele centra in het noor den der Midlands. Tot nog toe is geen schade aan fabrieken of werkplaatsen van militair belang ge meld; wel is een aantal kleine huizen -en buitenverblijven vernield of beschadigd op enkele plaatsen en 29 personen gedood. Geen poging werd gedaan om Londen te naderen. De luchtschepen werden door vliegers en afweergeschut bestookt en met succes ver dreven van enkele groote industrieele centra. BERLIJN. In den nacht van 25 op 26 Sept. hebben eenige Duitsche marine-luchtschepen op de Engelsche oor logshaven Portsmouth, versterkte plaat sen aan de monding van de Theems en fabrieks- en spoorweg gebouwen van militair belang in Midden-Engeland, o.a. York, Leeds, Lincoln en Derby, met zichtbaar succes een groot aantal ont- Jïlofbare en brandbomtoen geworpen. De lichtschepen zijn, niettegenstaande de sterke beschieting onbeschadigd teruggekeerd. LONDEN. (Officieel.) Bij den lucht aanval in den nacht van 23 op 24 Sept. werden «*8. .perspnen gedood en 125 gewond. Iu den nacht van 25 op 26 Sept. werden 36 personen gedood en 27 gewond. De vernielde Zeppelins. LONDEN. (Officieel.) De twee lucht schepen die in den nacht- van 23 op 24 Sept. naar beneden werden geschoten, waren de marine-Zeppelins L 32 en L 33, beide eerst kort geleden gebouwd. Het eerste schip werd totaal vernield door een aeroplane, nadat het eerst aan een krachtig geschutvuur'had blootgestaan. Het tweede luchtschip was door de afweerka- nounen te Londen geraakt en moest wegens gasyerlies dalen. RUSLAND. Van hot Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. Verwoede gevechten hou den aan tusschen de rivier de Pripjet en de Roemeensche grens. Het Russische offensief duurt voort in de voornaamste richtingen, waarbij de Oostenrijksch-Duitsche troepen een lcoppigeu tegenstand bieden, zich steu nende op de versterkte, en reeds den vori- gen winter jn gerichte stellingen in die streken. Van het zuidelijke Engelsch-Fran- sche front worden door de Duitschers ver sterkingen hierheen gedirigeerd; ook Turk- sche troepen afdeelingen zijn hierbij, ont nomen van het noordelijke Russische front. In weerwil van deze versterkingen blijft het initiatief in handen van het Russische op perbevel. De tegenaanval, welke onlangs plaats had in de streek van den Boven-Sereth, had blijkbaar ten doel, den slag te verijdelen, door den Russischen generaal Sakaroff toe gebracht, en waarvan een gevolg is, dat 1500 gevangenen in handen der Russen bleven BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins Leopold van Beieren: De zes maal her haalde stormaanvallen der sterke vijande lijke troepen bij Manajof mislukten vol komen, onder zware verliezen. Een groote Russische vliegmachine werd bij Borgoeny, ten w. van Xrewo, na een hevig gevecht door een onzer vliegers neer geschoten. In dezelfde streek werd ook een Russi sche ééndekker vernield. Front-aartshertog FariIn het gebied van Ludowa hadden nogmaals hevige vijan delijk© aanvallen plaats, die, evenals meer naar het zuiden gedane plaatselijke aanval len, werden a£fgeslagen. Nederlandsche ambulance in Rusland. PETROGRAD. Na haar terugkeer uit Rusland in Nederland heeft de presidente van de Russische ambulance uit Nederland, mevrouw HeemskerkDe Zaremba-, een tele gram gezonden, waarin zij hare bewonde ring uitspreekt voor -de organisatie van het Russische Roode Kruis. Tevens spreekt zij haar levendige erkentelijkheid uit voor de ontvangst, haar in Rusland bereid. 005TENÜUJK-HQNGARIJE. ïn Zevenburgen. WEENEN. (Officieel.) De Vulkan- en Szurduk-passen zijn wegens een uitgebreide omvattende beweging" van een sterke Roe- meensche troepenmacht ontruimd. Bij Nagy Szeben (Hermannstadt) ont wikkelen zich nieuwe gevechten. Oosten- rijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen doen een aanval. Aan het Zevenburgsche oostfront hebben hier en daar gevechten plaats gehad. Ten zuiden van Szekely-Udvarhelv sloeg een Kroatisch landweerbataillon verscheiden aanvallen van vnümeriek sterker afdeelingen in een verbitterd gevecht af. BOECHAREST. De Roemeensche troepen, in Zevenburgen maken nog steeds vorderin gen op vijandelijk grondgebied. Ongeveer liet derde gedeelte van Zevenburgen is reeds in hunne handen. Hun linie loopt be westen Toplica en de Nargitta-bergen, van daar over het Szekeli-dal, bereikt dan Fogaras, volgt het dal van de Olt (Aluta), loopt verder bezuiden Hermannstadt, volgt de kam van de Ganazoni-bergen tot aan den Vulkan-pas, loopt vervolgens naar het zuidwesten en dan naar het zuiden op Hon- gaarsch grondgebied en komt uit bij de Donau boven Orsova. ROEM€«il£ Roemenië in den oorlog. BOECHAREST. Hevig gevecht in liet Jiul-dal in Zevenburgen. De Roemenen maakten daar vorderingen. De vijand deed driemaal met. troepen massa's een aanval in de Dobrsedsja, maar werd afgeslagen. Een eskader aeroplanes wierp Maandag middag bommen op Boecharest. Een hospi taal en con weeshuis.werden getroffen. Zes tig personen werden- gedood en verscheiden andere, meest vrouwen en kinderen ge wond. Maandagnacht wierp een Zeppelin bom men op Boecharest. Vijf kinderen werden gedood. SOFIA, 26 Sept. (W. B.) Aan de Do nau is het rustig. In de Dobroedsja geen verandering. De Bulgaarsche troepen versterken zich iu de door hen veroverde stellingen. Aan de kust van de Zwarte Zee heerscht rust. De Roemeensche veldtocht. LONDEN. De Times verneemt uit Boe charest, dat daar groote vreugde heerscht, omdat men algemeen aanneemt, dat de Bulgaarsche opmarsch in de Dobroedsja is geëindigd. Het blad ,.Roun:ania" zegt, dat de Roemeensche generaal, hoewel slechts weinig oorlogsondervinding hebbend, Mac- konsen, een der grootste generaals van den modernen tijd. versloeg. Het blad wijst op de onmogelijkheid voor Duitsohland om belangrijke versterkingen naar de Do broedsja te zenden. De terugtocht der Roemeniérs uit Petro- seny en Zevenburgen wordt algemeen aan gezien voor een plaatselijken tegenslag zon der belang voor den veldtocht. Daartegen over staat de vooruitgang in het bergachtig gebied der Boekowina. De eerste doorgaande trein naar Brasso (Kroonstadt) verliet Boecharest Zaterdag. GRIEKENLAND. De toestand in Criefcenland. ATHENE. Generaal Moschopoulos (chef van den Generalen Staf) en 500 andere of ficieren hebben een adres aan den koning onderteckencL waarin zij verzoeken, dat de neutraliteit worde opgegeven. Het bericht, dat Moschopoulos zijn ont slag zou hebben ingediend ;5 voorbarig. Venizelos vertrokken. ATHENE. Veuizelos is Dinsdagochtend iu gezelschap van admiraal Condoeriotis en verscheiden hoofdofficieren en aanhangers, van hier vertrokken, vermoedelijk naar Kreta, van waar hij, naar men verwacht, zich naar Saloniki zal begeven. ATHENE. Veuizelos is op Kreta aange komen. Het optreden van Venizelos. LONDEN. De ..Daily Chron." verneemt uit Athene: Bij zijn aankomst op Kreta zal Venizelos uit naam van zijn aanhangers een proclamatie uitvaardigen, waarin hij ver klaart, dat hij zich aan het hoofd van de nationale beweging stelt, teneinde van de laatste gelegenheid voor kroon en regee ring, om zich aan de zijde van de meerder heid van het Grieksche volk te plaatsen, ge bruik to maken. Er zal geen verklaring van onttroning van den vorst worden afgekon digd. Venizelos zal de'algemeen© mobilisatie op het geheele eiland afkondigen in het be lang van de nationale verdediging. Daarna zal hij Mytilene, Chios en Samos bezoeken, om vervolgens naar Saloniki te gaan. Leonidas Embericos, die de rijkste man in het geheele land heet, heeft 'admiraal Condoeriotis medegedeeld, dat hij zijn ge heele fortuin ter beschikking stelt van de nationale beweging. Vóórdat hij Athene verliet, is admiraal Condoeriotis afgetreden als adjudant-gene raal van den koning. TURKIJE. In Arabië. KONSTANTINOPEL. Volgens het Turksch-Arabische blad ,,E1 Szhark" hebbel zich dezer dagen verschei den door den oproerigen emir van Mekka ondersteunde Arabische stammen, o.a. de El Havasim, de El Ahamed en de Sabiho aan de Turksche autoriteiten onderworpen. Da aarmouding van de „Prins Hendrik". Onze bijzondere correspondent meldt uit Viissingev.: De ..Prins Hendrik", de boot van df Maat schappij „Zeeland", die dezer dagen door een Duitsche duikboot naar Zeebrugge was opge bracht, is weer te Vlissingen aangekomen. De belangstelling van de zijde van het puMiek was natuurlijk grooter dan ge woonlijk niemand werd echter toegelaten tot liet terrein der maatschappij „Zee land", dat aan alle ingangen door mili tairen was afgezet. Evenwel gelukte het npj een der opvarenden te 'spreken, die de volgende aanvullingen en verbeteringen Van het reeds uit Engeland berichte mededeelde. Zoodra de „.Prins Hendrik" door de Duit- scle torpedoboot, géén onderzeeër, was aan gehouden kregen alle passagiers en opvaren de^ bevel, om zich naar beneden te begeven; alleen do commandant en de roerganger inoch- tei op do brug blijven, waar naast hen een. Duitsche. officier en oen matróos plaats namen. Schildwachten werden voor verschillende deu- rei gezet om te zorgen, dat passagiers en be- niaming beneden bleven. Do Duitschers, offi cieren zoowel als ruindjeren, traden uiterst cor rect op. Al hunne orders en verzoeken gingen vergezeld van „Bibte sehr's" en „Danke soke's". Heb viel op. dat de verhouding tus schen officieren en bemanning buitengewoon gemoedelijk, onze zegsman noemde het ami caal, was. In Zeebntgge, waar volgens onzen zegsman niets te zien was van door geschutvuur aan gerichte schade; moesten 65 passagiers van boord ge»ntw ee dames, echtgenooten van aangehouden passagiers, gingen bovendien vrij willig mede van boord. Zooals reeds bekend is, werd het ^clup terstond weer vrij gelaten, maar later weer ingehaald; hot moest toen opnieuw stoppen. Die tweede aanhouding geschiedde door dezelfde torpedoboot. Weer kwam een officier aan boord met enkele manschappen; hij vroeg toen direct niot naar hut zeven, zooals gemeld is, maar naar hut zestig, waarin d^ inmiddels aangehouden en reeds aan wal gebrachte Belgische, koerier had gereisd. In aio hut werden gevonden twee zakken met brieven, welke in beslag genomen werden. Blijkbaar bevatten zij echter niet veel van be- toeken is, althans niet het stuk of do stukken waarom het den Duitschers to doen was. Zij bóden den steward 3000 mark, als hij zeide, waar dis stukkon verborgen konden zijn. De steward wist echter van niets. Intusschen meent onze zegsman uit later opgevangen uit latingen var» do Duitschers te moeten opma ken, dat zij ten slotte het gezochte toch nog gevonden hebben. Tijdens het tweede onderzoek zweefden boven het schip eenige Duitsche vliegers, die zich blijkbaar oefenden. Zoodra er een Fransch vliegtuig verscheen, vlogen zij weg. Do Franschman wierp twee bommen, die kennelijk voor de Duitsche torpedoboot bestemd waren, doch misten en zoo dicht bij do „Prins Hen drik" neervielen, dat dezo eenig© liokte averij beliep, terwijl twee personen aan boord licht wérden gewond De Batavier II. '.Maandagavond te 10 uur 37 min. zijn, aldus méldt de N. li. Ct., met den trein uit Zee- brugge aan hot Beursstation te Rotterdam aangekomen 21 leden van de bemanning van hét-, naar Zcebruggo opgebrachte stoomschip „Batavier II" der Batavierlijn en twee pas sagiers, onder wio een paar Engelsche dames. Kapitein Swart, de eerste stuurman, de eerste machinist en do hofmeester, zijn te Zeebrugge echter gebleven. 'Voorts bleven in Brugge van de passagiers achter een Belgische vrouw met'zes kinderen, die Teeds voor den oorlog te Rotterdam woon de en een bejaarde Roemeen. Zij.waren voor nemens morgen do reis naar ons land te ma ken. Een passagier en een dame vertrokken reeds eerder naar Den .Haag en vier Rus sisch» krijgsgevangenen en ceu persoon, die zich voor Amerikaan uitgaf, doch dit blijkbaar niet is, zijn als gevangenen d°or de Duitschers ohto-gehouden Vjói de opvarenden van de „Batavier II" venamen wij het volgende: Zondagochtend omstreeks 4 uur was men buit(n den Waterweg en twee uren later om- ftreis zes mijlen ten westen van het Maas- vuuricbip, ontmoette men den Duitschen on- dorzieëer U. B. 6, die door een schot te ken- ken gaf, dat de Batavierboot moest stoppon. Hiernan werd voldaan en een Duitsche stuur manen een matroos kwamen aan boord, nadat inzajo van ,dc poieren was genomen. D®o Duitschers brachten ook twee bommen én ucr handgranaten mede, die buiten boord werden bevestigd en kapitein Swart, de be- ikaniing en do passagiers kregen bevel zich gereid te houden om binnen vijf minuten het «■hij te verlaten, indien er zioh iets bijzonders voor mocht doen op de reis naar Zeebrugge. Dc Duitsche onderzeeër, die niet zoo hard liep als do „Batavier II", werd door dit st vos schip op sleeptouw genomen, terwijl de Du'oche stuurman en matroos van de brug van het stoomschip af, het schip door het mijn®veld Koersten l'C hoogte van Schouwenbank kwam een Nedclandsche torpedoboot naar den Duitschen ondezeeër toe. zette een boot uit en heeft met den Duitschen commandant gesproken. Ten men zich voor het breekwater van Zee- bruge bevond, lieeft men eenigen tijd moeten stoppn, want een Engelsche monitor was bezig de Ijlgi&phc kust te beschieten en. de, gcapaten, vlogen over do Batavier II heen. Toen een paar granaten tot op twintig motor afstand van het stoonuKhip in zee vielen, moesten alle opva renden en passagiers zwemgordels'aandoen. To 12 uur Zondagmiddag bereikte men Zee brugge Do Maandagavond te Rotterdam aan gekomen bemanning en ,do passagiers, mochten met medeneming van hun goed het schip verlaten en werden per sleep boot aan don wal gebracht. Van daar ging het, onder geleide van marinesolda ten, per spoor naar Brugge, waar men naar liet. politiebureau werd gebracht. Aan boord waren alle passen reeds nagezien. Na tot half elf Zondagavond op liet politiebureau ver toefd to hebben, ging het onder militair geleide naar oen soort vluchtelingenkamp, waar de nacht is doorgebracht. Maandagmiddag verliet men met deD trein van kwart voor tweeën Brugge, om daarna onder militair geleide over Gent, Brussel en Antwerpen zich per spoor naar Essen te be geven. Zondagmiddag lieeft men nog aan boord ge geten. Sedert dien kreeg kien alleen een boter ham en een kop koffie in het vluchtelingen kamp. Do Duitsche onderzeeër, die de Batavier II opbracht, was cr een van het oudste model. 'Toen de Batavier II de versterkte haven van Zeebrugge inliep, verliet juist een flottielje van twaalf Duitsche torpedobooten en torpedo jagers die haven en koos zee. De bemanning van de Batavier II was slecht te spreken over dc houding en den toon, dien <le Duitsche officieren tegen hen aannamen. Die der minderen was vriendschappelijker. Deze menschen lieten zich meestal uit, dat zij blijde zouden zijn, als de oorlog uit was en dat zij dan niet in Duitsohland bleven. Nauwelijks was de Batavier II de haven van Zeebrugge binnengeloopen, of vjscli, garnalen, druiven en andere levensmiddelen, die deel van de deklading uitmaakten, werden reeds van boord gehaald. Het stoomschip is daarop door de Duitschers naar de haven van Zeebrugge gebracht. Of er tot lossing van het stoomschip besloten is. konden onze zegslieden niet mededeelen. De „Rembrandt". Volgens een ontvangen Lloyds telegram is het. stoomschip ..Rembrandt", van de Stoomv. Maatsch. Nederland, van Batavia naar Amster dam bestemd, met eenig© machineschade te Kaapstad aangekomen. Het oponthoud zal waarschijnlijk zeven dage® duren. Een Britsche stoomkorder tot zinken gebracht. Door het. Nederlandsche stoomschip ,,Com- mewijne" werden Dinsdagavond te IJmniden negen Engelsche zeelieden aangebracht, welke waren overgenomen van een Duitsche duik, boot, die den Britsehen stoomkorder ..Cyn thia 346" uit Grimsbcy tot zinken had ge bracht. Onze berichtgever te IJmniden vernam van schipper H. Scarlett van genoemden stoom korder het volgende: Men was Maandagavond ongeveer 6 uur op circa 15 mijlen van Flamborough-head vis- schende, toen men een Duitsche duikboot van zepr groote afmetingen zag naderen'. Deze duikboot, gaf drie 6clioten voor dén boeg van den border, als teekon, dat men moest stop pen. Do schipper draaide dadelijk bij. liet de machine stilzetten en wachtte op verdere be velen van den Duitschen commandant. Op het signaal, dat het vaartuig moest worden ver laten, wijl het tot zinken zou worden gebracht, ging men zonder medeneming van eenig bezit in allerijl in de eenigo, scheepsboot.. Op eeni gen afstand van het schip verwijderd sloeg 'de boot om en was met geen mogelijkheid weer recht te brengen. TIoo dit omslaan veroorzaakt werd, 'weet men niet, doch vermoedelijk door den hevigen golfslag van, do duikboot. Alle schipbreukelingen werden toen opgepikt door een boot, welke van de duikboot was te water gelaten. Hieruit' blijkt dus, dat dergelijke groote duikbooten sloepen aan boord hebben. Op de duikboot aangekomen, moesten allen da delijk naar beneden. Of hun vaartuig gezon ken is en hoe dat eventueel geschiedde, is den Engelschen tot heden onbekend.' Men meende wel een zwaren slag te hooren, alsof de ketel 'ontplofte, zoodat men aanneemt, dab het schip door schoten in den grond is geboord, waarbij de machinekamer werd geraakt. Na een verblijf van twee uren op deze duikboot, kreeg men order op dek te komen, omdat een stoomschip was genaderd, dat de schipbreuke lingen zoude overnemen.. Dit stoomschip bleek te zijn het Nederlandsche stoomschip „Comme- wijne", dat van West-Indië naar Amsterdam onderweg was en eveneens door de duikboot tot stoppen werd gebracht. De commandant kreeg namens den Duitschelt officier hot verzoek de Engelschen mede te neincn, aan welk verzoek de kapitein gaarne gevolg gaf. Volgen? een© verdere mededeeüng van schip per Scarlett had do Duitsche commandant hem verteld, dat in de voorafgegane 24 uur niet minder dan 22 schepen door hom tot zinken waren gebracht. De opvarenden, tot een totaal van 120 man, waren overgegaan op een stoom schip, dat naar West-Hartlepool was bestemd. Over de houding van commandant, officieren en bemanning der „Commewijne", waarop men zulk een gunstig onthaal vond.' waren de En gelsche® buitengewoon tevreden. Duitsche stoomkorder vermist. De op 22 Mei j.l. naar zee vertrokken Duitsche stoomkorder ,,Nyraphe" uit. Gees- teïQunde is hopeloos over t.i.jd en wordt nu officieel als vermist beschouwd. Men ver moedt dat het vaartuig door een vijandelijk schip tot zinken is gebracht. De Duitsche handelsduikboot „Bremen". LONDEN. Van Westerly, Rhode-Island, wordt gemeld: De kapitein van een sleep boot kreeg last een boot gereed te houden', om naar Montauk-point te gaan en een Duitsche handelsduikboot naar New-Lon don te sleepén. Men meent, dat de Duitsche boot onderdook, om de duisternis af te wachten. ~F7U v'-vji de „Bremen" in Amerika, waarvan de bladen uit Bpsnren bevestiging ontvingen, schrijft hcb*,,Beri. Tagoblatt" o.a.: De vreugde van heb Duitsche volk en onze dankbaarheid aan kapitein Schwarzkopf en zijn bemanning zijn niet minder dan hetgeen wij allen gevoelden, toen het eerste bericht van het succes van de „Deutschland" ons be reikte en toen wij dit vaartuig weer in een Duitscho haven konden begroeten. Wij zijn overtuigd, dat de „Bremen" van de zijde der Amerikaanscho autoriteiten en bevolking geen minder hartelijke ontvangst en gastvrijheid ten deel valt dan de „Deutschland", een en ander geheel in den geest van do wcderzijdsche gemeenschappelijke handelspolitiek© belangen, welke tot deze tochten leidden en waarover de Amerikaanscho ambassadeur Gerard bij den behouden terugkeer van de „Doutscbland" zich uitliet. H. M. de Koningin In de kunstzaal Kleijkamp. Maandagmiddag bracht H. M. de Ko ningin, vergeseld door freule Rengers en jhr. Hooft Graafland, een bezoek aan de kun«,t- zaal Kleijkamp ter bezichtiging van de ten toonstelling van aquarellen van freule Ben- tinck. II, M. werd rondgeleid..door freule Bentinck. V' - Bij de bezichtiging van de afdeeling oude Chineesche kunst liet H. M. zich door mevrouw Kleijkamp voorlichten. K. W. Steinmetz *j-. Te Batavia is op 65-jarigen leeftijd overleden de oud-luit.-kolonel K. W. Steinmetz, van liet Oost-Indisch leger. De overledene werd 9 April 1974 benoemd tot 2e luit. bij het wapen der infanterie van ge noemd leger, doorliep in Indië de verschillende officiersrangen, werd in November 1S94 be noemd tot den noofdofficiersrang en in 1899 ge- pensionneerd. Als lc-luit. verwierf hij op Atjeh in de maanden Juli en Aug. 1880 het ridder kruis der Militaire Willemsorde, welk eeretee- ken hem is toegekend bij Kon. besluit van 2 December 1881 no. 21. Gep. lult.-kol. Nijland -V. In. den ouderdom van ruim 87 jaar is té utrecht overleden de gep. luitenant-kolonel A. A. J. N ij 1 a n d. Censraal De Petit. De te Gihniken, zooals we meldden, op 73- jangen leeftijd overleden oud-generaal van den groote® staf W. L. do Petit, sedert 1901 gepensioneerd, werd 22 Juni 1801 benoemd tot 2e-luit. bij het le reg. inf. te Nijmegen. Vaat 1895Jiot 1899 was hij Kolonel, commandant van het oe rog. inf. te Amersfoort en van 1899 tot 1901 gen er a al-ma j. commandant der Stelling van het Hollandsch Diep, tevens bevelhebber in de 3e mil. afdeeling te Breda. Rood© Kruis-honden. Van iemand die veel belang stelt in de Nederlandsche, Vereeniging voor Roode Kruis- honden en overtuigd is van het groote nut en het echoone werk, dat Roodo Kruis-honden op het slagveld kunnen verrichten, ontving da Vereeniging dezer dagen vijf afgerichte Roode Kruis-honden ten gescihenke., Bij de jongstgehouden keuring, uitgeschre ven door het, Hoofdcomité van het Nederland- scche Roode Kruis, behaalden 7 honden „vol doende" en kon voor deze honden worden uit gereikt het diploma van „Roode Kruis-hond". Van zomertijd naar normalen tijd. De Minister van Justitie en de Minister van Binnenlandscho Zaken hebben den Com missarissen der Koningin verzocht, om het volgende ter kennis te brengen van de ambte naren van den burgerlijken stand in hun pro vinciën Ten gevolge der bepalingen der wet van 27 April 1916 (St.bl. no. 172), waarbij do zooge naamde zomertijd werd ingevoerd, zullen er onmiddellijk vóór het intreden van den dag van 1 October a. s. twee achtereenvolgende tijdsruimten van één uur zijn, die beide op dezelfde gebruikelijke wijze zullen worden aangeduid, nl. de tijdruimte tusschen 11 en 12 uur in den avond van 30 September a. s. volgens den tijd, bij genoemde wet ingevoerd, en de tijdruimte tusschen 11 en 12 uur van dien avond volgens den middelbaren zonnetijd van Amsterdam. Teneinde nu verwarring te voorkomen, ge ven wij den ambtenaren van den burgerlijken stand in .overu'eging, bij do vermelding van het uur in de door hen cp te maken akten de uitdrukking „.zomertijd" to bezigen, indien' moet worden aangeduid dat cle gebeurtenis heeft plaats gegrepen in de eerstgenoemde tijdsruimte. Nu mot 1 October de normale tijd weder in eere wordt hersteld, moeten allo uurwerken een uur worden teruggezet. Do Nederlandsche Bpnd van Horlogemakers geeft in verband hiermede eenige practische wenken: 1. Alle uurwerken die niet slaan, mogen een uur worden teruggedraaid. 2. Voor uurwerken met slagwerk en datum- aanwijzing is het eenvoudigste dezo a.s. Zon dag een uur to laten'stilstaan, welk uur van stilstand men kan controleereu op een te vo ren .één uur achteruitgezet horloge. 3. Uurwerken met slagwerk cn geen datum! aanwijzing kan men elf uur Vooruit zetten, waarbij in acht moet worden genomen elk heel en half ,uur te laten slaan. 4. Voor klokken niet electrisehe beweeg kracht geldt eveneens het voorschrift van een uur stilstand door den slinger van de hoofd- of moederklok vast "te houden en een uur later weer voorzichtig aan den gang te brengen. Onlusten in Djambi. Of/id eek) Op verzoek van kolbnel Kroe- sen zijn nog twee compagnieën infanterie van Java naar Diambi gezonden, ten einde over eene voldoende macht voor het pa trouilleeren op het terrein van den op stand t© kunnen beschikken. Onze correspondent te Soerabaja seint: ,,De regeering moet berichten hebben ontvangen, dat de opstand in Djambi ontijdig'te Tembesi zou zijn uitgebroken. Naar bet schijnt, zijn er plannen geweest voor een opstand op groot© schaal, met vertakkingen in de Lampongs, Palembang, Benkoelen en de Westkust. Dit wordt 'bevestigd door brieven met plannen gevon den bij boodschappers, die in de grens streek van Djambi zijn gearresteerd. Ei' heerscht dan ook groote onrust in Korintji en Palembang. De garnizoenen zijn versterkt. De manoeuvres op Java zijn vandaag stopgezet." Uit de Staatscourant. Bij res. v. d. min. v. Kal. zijn ges#, ter besoii. v. ,d. G.-G. y. N.-I. de dames O. Schipper, Rotterdam en A, W. Kort land, Haarlem, om te worde® ben. tot di rectrice bij de militaire hospitalen; de dames J. E. van Unen, Utrecht, L. W. Ezenga, Apeldoorn, en B. M. Kok, Utrecht, om te worden-benoemd tot verpleegster lsto kl. b. d. mil. hósp. Zorg voor oorlogsinvaliden. Maandagochtend heeft de commissie van of ficieren van den geneeskundigen dienst, den ge neralen staf en de genie, wier samenstelling reeds vroeger is vermeld en die vergezeld wordt door dr. Hijmans, geneeskundig adviseur van het Roodo Kruis, zicli naar Dusseldorp bege ven tot het brengen van een bezoek aan de ten toonstelling betreffende dc zorg voor oorlogs invaliden. Kustverdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting .van inkomsten en uitgaven van het Fonds ter verbetering van de Kustver dediging Dienst 1917. Als vijfde termijn voor de onderscheidene werken genoemd in de wet houdondo instelling van een „Fonds ter verbetering van de Kust verdediging" wordt op de ondorwerpelijke be grooting een bedrag van f 1,817,350 aange vraagd. Onder de nieuwe werken belmoren: een en ander voor de navermelde werken ter verbete ring van de kustverdediging: lo. het maken van een fort bij Vlissingen 2o. het verbeteren van het fort Kijkduin 3o. het vermeerderen van do vuur uitwerking van de forten aan den Hoek van Holland, -T-' IJmuiden en op de Harssens, niet nog eenig© andere poften, tezamen geraamd ojj UliSgShT"-1

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2