No. 332 Vrijdag 29 September 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Bij de Veldpost. ZICHTZENDtNG' DERDE JAARGANG). DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 8 CENT. ABONNEMENT BLI VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75. VOOR BURGERS L. 50 P.K WARTAAL Voor Adverteiititëri wende men zich tot oiwe Administratie, Palestriuostraat 10 Amsterdam. Prijs der Advertenttón per regel 80 cent. Voor Ingezonden Jlede- deelingen op. de tweede, derde eu vierde p'agina dubb'I twirl. Bjj abonnement reductie. De strijd aan de Somme. Iu de laatste dagen is op geweldige wijze gestreden aan het Sommetroht, en na een Hevige voorbereiding door de artillerie heeft de Engelsche en Fransche infanterie op verschillende punten aanvallen gedaan en belangrijke voordeelen behaald. Naar aanleiding daarvan geven we nog eens weer een kaart van dit strijdterrein, waarop het vroegere front (van 1 Juli) eu het nieuwe na de jongste gevechten zijn aangegeven. Hieruit blijkt, dat de geallieerden zich in de eerste plaats hebben meester gemaakt van Thiepvaf, waar de Duitscherp zich zeer hadden versterkt, en waarom vaak en hard nekkig is gestreden. Verder gold de strijd der laatste dagen echter vooral de streek van iVxartiiipuich tot Combles. en hij Averd bekroond met de ijmemiug van dit dorp, welke .inneming zoowel aan de Engel sehen als aan de Franschen is te dan ken, ofschoon de eigenlijke bezetting door de laatsten soliijnt geschiea. Trouwens, de Franschen hadden reeds eerder het dorp Frégicourt bereikt en ingenomen, dat wij niet op onze kaart vin den, maar dat ten oosten aran Combles, on geveer tusschen Morval en Raucourt, ligt. Verder naar 't noorden hebben de Engel - schen zich meester genfaakt van verschil lende plaatsen, waaronder Morval, Les- boeufs, Gueüdecourt en andere. (Van onzen redacteur-) Bij den dienst der Veldpost staat niet, zooals bij de gewone post op den A'oorgrond een A-lugge, maar wel een veilige, gere gelde verzending, rekening hou dende met de buitengewone om standigheden, welke ziclx in den oorlog kunnen voordoen, (Chr. Schreuder, Inspec teur van de Veldkost, in Nr. 318 van de Soldaten- courant.) Roven de grauwe theorie staat toch jnaar altijd de klare praktijk. Hoe belang wekkend ook de beschouwingen over de Veldpost geweest zijn, die bevoegde schrij vers als de heer Schreuder, inspecteur van jde Veldpost, en de heer Benjaminse, direc teur van het hoofdexpeditiekantoor A'an de [Veldpost, ons in de Soldatencourant ge geven hebben, toch is de werking en liet ontzaggelijke nut van dit instituut in juis- ten omvang en beteokenis eerst tot ons doorgedrongen, toen wij de Veldkost op Verschillende punten in volle actie hebben gezien. De heer Schreuder, heeft o.nc wel aan' zich verplicht, door «Zaterdag, 23 Sep- door HELENA RIP. (Slot.) Het roodgeboende, A*an groene zeep glim mende gezicht verstrakte, toon zo met vinnigen iblik het kmc! van top tot teen had gemonsterd en met bedenkelijk gezicht nam zo do hoede- doos aa.n bij het. natte riempje en droeg ze op behoorlijken afstand van haar wit bolderend Schort voor zich uit dé gang in. Toen fie deur achter haar toezoog in zachte suizing, kon Trees niet nalaten het matten vierkantje te negeeren en ee» paar sliksporen op liet marmerwit te strepen om die meid met d r grooten mond en d'r kouwe drukte paf to laten staan. Bij gebrek aan beter ging ee op don paraplu- bak zitten, toen ze inzag dat aan bet keus maken binnen vooreerst geen eind kwam. De lekkende en druipende paraplu's zette ze er kalm naast en zóó, de ellebogen gesteund op de- lambrizeering, rustte zo uit, en las "do wel kom step reukeu, die op do diverse borden de aandacht vroegen, verdiepte zich toen in een reproductie van Jan Steen, een tegenhanger van het bordencomplex. Een heidensehe pan, daar is 't bij ons thuis nik», bij as we in do stemming zijnvónd Trees gapend. Terwijl a© conclusies trok roet half gesloten 9 Overgenomen uit „De Nieuwe Courant", teurber j.l.onze vriendelijke en hoffelijke leidsman te Avillen zijn, bij ons bezoek aan de Veldpostkantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage, Oudenbosch en Breda, en aan de expeditiekantoren te 's-Graven- hage en te Breda. Eaten wij dadelijk een samenvattenden indruk geven en wel dezen, dat op buiten gewoon zorgzame, nauwkeurige en conscien- tieuse wijze gewerkt wordt, om den dienst der Veldpost aan zijn bestemming te doen beantwoorden: eeiE~ veilige eu geregelde verzending van a-lles voor heel onze gemo biliseerde Weermacht bestemd. Een ont zaggelijke taak bij de groote massa's, welke begrijpelijkerwijze aan de Veldpost te A-er- werken worden gegeven, een taak, ook weer gausch en al verschillend van den ge wonen dienst der posterijen, die immers de vaste woonstee van den belanghebbende als adres opkrijgt, en dus den geadresseerde regelmatig en gemakkelijk zal kunnen be reiken. Hoo geheel anders is de taak van de Veldpost, hoeveel meer zorg moet zij aan de behandeling A'an de adressen be steden en hoeveel meer zorg baren haar dié adressen tegelijkertijd, Hier geen vaste steden en dorpen, geen duidelijke straat namen met nummers, waar de post de -aan oogeu A*an moeheid werd ze opgeschrikt door tikken op het- ruitje van de deur. Toen ze opendeed Herd- haar oen taartên- doos in de handen geduwd. Asjeblieft, van Vuren, twintig taartjes. Voor ze nog iets kon zeggen, ketste de deur voor d'r neus dicht eu zag ze den banketbak kers jongen Avegfiotsen. Toen besloot ze de doos maar voorloopig op 't gaskastje neer to zetten. Ze kon niet nalaten even het deksel op te wip pen en 's te kijken. Met grage oogen zag ze den verleidelijkên inhoud, do rose geglaceerde goezen, de wit-besuikerde tompouces en luchtige schuimvierkanten en pyramiden der delicieuses, en kleurige erêrne ail beurre bespoten petit- fours. Binnen duurde de tweestrijd npg \-oort... Toen impulsief, A-crbomvereord door de zoo voor liet grypen liggende heerlijkheden- stak ze d'r wijsvinger uit naar de lokkende roomgar- ne.ering en streek met d'r nagel drie kleurige klontertjes af-, wipte ze op d'r uitgestoken tong en streelde d'r gohemelto met langzame! keu rende smakjes. Toen ze eenmaal de smaak beet had, vond ze met slim overleg het trucje uit, dat deed smul len zonder voel schade nan te richten en den niets vermoedende in de val liet loopen. Met brntalen overmoed om de gelegenheid ten nutte te maken, wipte ze de soezendeksel- tjes op en smeerde met haastige likken den ge len inhoud op haar verlekkerde, smakkende tong. Haar doortastende wijsvinger peilde de room- laag a"an negen soesjes, het geglaceerde boven stuk weer plakkend op het leeggelikto deeg bakje, zopdat uiterlijk zich geen spoor van den aanval vertoonde. haar zorg toevertrouwde stukken kan doen afgeven. Maar niets anders dan cijfers en cijfers en nog eens cijfers. Konden onzé mobiliseerde jongens de Veldpost eens, ge lijk wij, in haar volle werking gadeslam, wat zouden zij A'oortaan toch een zorg be steden aan goed© adressen met duidelijke cijfers volgens de voorschriften geplaatst. En wat zouden zij1 vooral hun betrekkingen doordringen van de wenschelijkheid, neen, den plicht, om voor nauwkeurige adreKgv- a-ing te waken en niet door onnauAvkeurig- heid en slordigheid dikwijls, de taak A'an de Veldpost te bomoeilijken. Zeker, het is waar, gelijk de beA-oegde schrijver in de laatste artikelenreeks over de Veldpost in de Soldatencourant op merkte. Het aantal onbestelbare stukkeu is door den langen duur der mobilisatie niet meer zoo groot als iu den beginne, maar toch konden ons bij onze bezoeken nog heel wat onmogelijk te achterhalen adressen wor den getoond, en moesten wij constateeren, hoeveel vlugger de sorteerders door hun bergen brieven, briefkaarten en drukwer ken zouden kunnen heenkomen, wanneer de cijfers zoo kloek en a-ierkant geschreven waren, dat op het eerste gezicht de bestem ming van het stuk aan duidelijkheid» niocs te wenschen overliet. Op dit laatste punt komen wij straks terug. Wat het eerste de Onvoldoend geadresseerde' stukken betreft, de Veldpost besteedt zelfs hier aan minutieus© zorg door geen poging on gedaan te laten, die dé bescheiden mis schien nog in handen van den belangheb bende brengen kan! Bij de facteurs A->n een bepaald onderdeel gaan zulke stukken rond, registers en aanteekeuingen wórden geraadpleegd of.men misschien den naam ook Aunden kan, eu als men maar eeiig vermoeden heeft, gaat zoo'n zending weer naar een, ander regiment, waar het pogru opnieuAv een aanvang neemt. Eerst daar na krijgen de expeditiekantoren de onbe stelbare stukken dan va-n vele vervolg- adressen voorzien als onbestelbaar" terug. Al deze moeite, al deze zorgen, docr de met arbeid overstelpte postbeambten en eveneens door de facteurs, en al difc opont houd' zoude kunnen worden a-er meden, war neer slechts liet mihtaire adres goed ge steld was. Daarvan hebben wij bet ge wie. t voor den goeden gang A-an den dienst n \-ooral ook de bet-eekenis voor de gemobi liseerde belanghebbenden nu afdoende lee- ren kennen. En thans mogen wij A'an ons reisje iets verhalen. 't Was zokcr een vriendelijk idee van den heer Schreuder om bij de expeditie van de Soldatencourant" te begimien. Waren wij zoo dichterlijk aangelegd als vele inzenders, die hun ontboezemingen door publiceering in de „Soldatencourant" aan de a'ergetelheid ontrukken, wij zouden aan de Veldpost reeds lang onze schoonste poëzie hebben gewijd om de goede zorgen, die zij van meet af aan de „Soldaten courant" heeft geschonken. Want wij zijn een klant, die haar heel wat arbeid heeft verschaft. Driemaal in de week, des Dins dags, Donderdags en Zaterdagsmorgens komt pjfard en wagen Bij het te Amster dam gevestigde Veldpostkantoor no. 10 met de vracht Soldatencouranten aan, alles zorgvuldig in vele kleine en groote pakken a'erpakt en van de militaire adressen voor zien. Onder leiding van den energieken directeur, den heer Sant, voor wiens nimmer verflauwende medeAverking wij hier gaarne onze erkentelijkheid uitspre ken komen dan dadelijk alle hens aan dek. Eerst worden de pakketten gesor teerd in verschillende groepen bijeengezet, om het werk te bespoedigen en te verge makkelijken. De directeur is met de dis locatie onzer Weermacht op de hoogte, d.W.z. hem is bekend, waar de verschil lende troependeelen zich bevinden. Zoo krijgt elk pakket of elke in een postzak bijeengebrachte zending zijn nader adres en zoo spoedig als maar mogelijk is gaat heel deze leetuurmassa, die wel 60 post zakken vult. naar de treinen op reis naar de bestemmingsplaatsen in alle oorden van ons Vaderland. De verschillende Veldpost kantoren voor zoover niet rechtstreeks naar bestellingsplaatsen kan worden gezon den krijgen dan weer hun deel tot ver dere distributie onder de troepen. Enkele Terwijl de afgezant© van de zaak Veerkéns zoo op aangename wijze den tijd doodde, wikte en woog mevrouw binnen, onbewust van de uit werking van haar lang treuzelen, of ze ien grooten hoed a-an goudkleurig tegalstroo zou nemen, opgemaakt met zacht kleurende befjes in paars tot donkerrood a*ervloeiend of de chique toque, een "bolletje van theerozen en wijd-plooiende tullen ruche in de hoogte sire- ve.nd, gesteund door laitonstaafjes als een af rastering van het rozefaperkje. Ze had de lampekap omgespeld om bebre lichtvalling in den spiegel te hebben en draade met den handspiegel heen en weer om het effect der modelhoedjes op haar modern kapsel jan alle kanten te bewonderen. Voor de kachel in behagclijke koestering ian den rossigen gloed lag Black, -staaröogend net glazigen, abstracten blik naar de wisseling Ier hoeden, waarvan beurtelings de een op <en stoel en de ander op het geonduleerd kapel rustte. Toen met een plotselingen naijver op «ju coquette meesteres en een besliste voorbede voor de elegante Parijzer toquex die als en kunstige met bloemen versierde tulband ijn oogen streelde, maakte Black zich met ;?n sprong meester A-an het gedistingeerde, heAer- kelijke modelhoedje en maakte zich er mee (lit de voeten, wel wetend dat 't hem niet -au harte gegund zou zijn. Met een smartelijk geslaakt gilletje re:de mevromv, toén ze op het punt stond ten gjn- ste van do toque te heslissen en die tusscher.de glinsterende tanden van den wegstuivenlen hond zag, Black achterna de gang in. Hemeltje nog toe! Do hoed de tocje! Helpl Veldpostkantoren waren nu met hun res pectieve divisiën mee op manoeuvre in Noord-Brabant, maar dat was voor goede en vlugge bezorging geen beletsel. Integen deel de eigenlijke ooHogspraktijk van de Veldpost kon nu des te beter Avorden beoefend. De Soldatencouranten voor ma- noeuvreerende onderdeelen bestemd en dus nu door den directeur van het Veldpost- kantoor nr. 10 niet naar een bepaalde plaats te verzenden, gingen thans naar het expeditiekantoor van de Veldpost te Breda. Daar vonden wij toen wij daar een uur a'oor middernacht arriveerden heel watpakketten a'oor manoeuvreereude onderdeelen bestemd, terug. Hoe kwamen deze nu op hun bestem ming? Dat ging aldus in zijn werk. De directeur van dft expeditiekantoor, de heer De Bruyn, kreeg van de direpteuren der met hunne divisiën en eavalerie-brigade medetrekkende Veldpostkantoyen telegrafi sche opgave van de plaats, waar zij de postzendingen tegemoet zagen. Zoo werkte alles in de puntjes en konden de ambu lante Veldpostkantoren zorgen, dat onze manoeuvreerende gemobiliseerden bij alle onderdeelen in het bezit kwamen, niet alleen van de „Soldatencourant", maar natuurlijk ook van alle andere voor hen bestemde correspondentie, stukken en pakketten. Wat blijkt hieruit tevens Dat, zoo men slechts trouw de a-oorschriften volgt, de Veldpost, gelijk ons motto aangeeft, in staat is, een a'eilige en geregelde verzen ding, ook naar een in beweging zijnde legermacht, te bewerkstelligen. Wie daar toe behoort en zijn correspondentie niet ontvangt, heeft dit dan te wijten aan het feit, dat deze verkeerdelijk door den afzen der a'oorzien is van een plaatsnaam. Iu dit geval komt het door de zorg van de gewone post ter aangeduide plaatse aan, waar dan de op manoeuvre getrokken geadresseerde niet meer te a'inden is. En de gewone post, niet met de dislocatie en de beweging der troepen op de hoogte, kan nader adres niet- aangeven. Wat onder deze omstandigheid a-an ma noeuvreerende groote troepenmassa's op het Breda'sche expeditiekantoor te doen was, laat zich denken. Op de lange tafels in de flinke ruime localiteit, welke een afgehuurde tooneelzaal bood, lagen de brieven, kaarten en couranten tot bergen opgestapeldVoor een leek scheen het een afschrikwekkende chaos, waarin geen orde te brengen viel. Maar de rappe handen en het geoefende oog van onze postbeambten schaften raad. Vlug werden, bij het zien slechts van het adres, de stukken in groe pen gesorteerd, al naar mate divisie en regiment, waarvoor zij bestemd waren. Dubieuse en niet dadelijk terecht te bren gen stukken gingen naar een andere hand, die hieraan weer bijzondere zorg besteed de. Toch zou het zeker drie, vier-uur in den nacht worden, voordat men zich dooi de reuzenstapels hier uit het geheele land te zamen vloeiende had heenge- werkt De heer De Bruyn, die tevens chef van de Veldpost aran het Veldleger is, gaf ons enkele sprekende cijfers. In gewone omstan digheden werden op zijn kantoor op een werkdag gemiddeld 45,000 stuk3 en op een Zondag gemiddeld 12,500 stuks verwerkt. Nu, door de manoeuvres, kreeg zijn expe ditiekantoor 63.000 stuks te verwerken en op den dag van ons bezoek, Zaterdag j.l., zou dit cijfer zeker de 70,000 halen. En dan de palcketpost van een 300 colli per dag. Na de intrekking der verloven groeide dit aantal tot 1200 pakketten per dag, terwijl het Vrijdag vóór Pascheu, 3200 en Zater dag vóór Paschen 3400 bedroeg. Voor ons bleef het meest interessante Van den Averkkring van dit expeditiekantoor het bundelen voor de Veldpostkantoren der manoeuvreerende divisiën en het zenden steeds van deze bundels naar punten, die de directeuren van deze kantoren telefo nisch en telegrafisch opgaven. Te Breda in een aangrenzende locali teit naast het expeditiekantoor, is ook het Veldpostkantoor Nr. 13 gevestigd onder leiding van den directeur Zandée, die hier zorgt voor de troepen ter plaatse en in den omtrek, gelijk het Veldpostkantoor Nr. 3, onder leiding van den directeur Gasau, dit te Oudenbosch doet. Beide kantoren hebben De meid kwam uit de keuken, ging niet uit haar tred, toen ze mevrouw in ongewone haast de trap op zag trippelen, maar uitte zich kalm Heeremetijd, wat heeft u nou opeens. Die hond bakt je ook telkens wat -nieuws, is dat 'n menscli doen. schrikken. Help toch, ik inoet m'n nieuwen hoed hebben, de hond is er mee van door, hijgde me vrouw kortademig boveu aan de trap. Toen volgde Ree, brommend over haar ge stoord thceunrtje en heeseh zich aan de trap leuningen naar boven. Trees, die bijtijds de doos had gesloten en Aveer naar den paraplubak was geretireerd op het alarmsein van mevrouw, gluurde geïnteresseerd door de tochtdeur, na- likkend haar kleverige vingertoppen. Ze doorzag het gevalletje en verkneukelde -zich over de jachtpartij boven, over de woede van mevrouw, die d'r hond geen baas werd en OA*er het pruttelen van de laksche meid. die mee kon draven tegen wil en dank. De jonge, speelsche hond in dolle uitgelaten heid, aangehitst door de achtervolgers, hield een wedren door het heele huis, stoof vloer- matjas onderste boven, onvermurwbaar voor de smeekingen van zijn meesteres, die met ge mengde gevoelens de losgerukte theerozen zag, die hij als spoor achterliet. Toen hij geen kans zag om te ontkomen, stormde hij de studeerkamer binnen, waar tot zijn geluk de heer des huizes ontbrak en stoof onder de chesterfield, waar hij on meed oogen loos de tulle van het laitongeraamte stroopte en de rozenbladen afritste en rondstrooide. Mevrouw met overslaande stenj fortissimo commandeerde te vergeefs, verviel dan weer in vleitoon en lokte honingzoet in verbeten woede wij bezocht, en in beide kantoren vonden wij alles even eenvoudig als accuraat gere geld. Voor zoover de facteurs voor hun bataljons en compagnieën de zendingen niet kunnen komen afhalen, worden deze van genoemde Veldpostkantoren uit per postautomobiel naar-de onder zulk een kan toor ressorteerende kantonnementen oA-erge- bracht en daar aan de facteurs afgegeven. Voqr ons was het aardig, overal weer onze blauwe pakketten met Soldatencouranten aan te treffen, die wij 's morgens te Amster dam ter verzending hadden zien gereed ma ken en die nu slechts wachtten op het afha len door de facteurs of op de vordere ver zending per auto, ora onzen vrienden het begeerde nieuws te brengen. En „last not least" op ouza doorreis naar Oudenbosch en Breda heeft onze leidsman gelukkig niet nagelaten, ons een kijkje te gunnen in het Veldpostkantoor Nr. 1 te 's-Gravenhage, dat tevens hoofdexpeditie- kantoor van de Veldpost is. En ook hier troffen wij, onder het leidend oog van den directeur, den heer Benjaminse, alles in volle actie, een groot aantal facteurs ge schaard langs de breede tafels, sortcerend hun pakken met correspondentie a'oor batal jons en compagnieën. Hier valt uit den aard der zaak nog apart een gewichtig werk te verrichten, want a-an het Departement van Oorlog en dat van Marine, van het Algemeen Hoofdkwartier van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en van de a-erschillende militaire bureelen, komen dagelijks een 6 a 8000 stuks binnen, welke door dit expeditiekan toor eveneens met de geheele dislocatie op de hoogte naar hunne bestemmingen worden verwerkt. Wat ontvangen Avordt als Yeldpostkantoor beloopt een 30 a 40000 stuks per dag. Wat a'erzonden wordt als hoofdexpeditiekantoor wordt door bovenge noemd cijfer slechts zeer gedeeltelijk aange duid, omdat a*ele corporaties en particulie ren, die b.v. alle officieren van het Neder- landsche leger willen bereiken, er 'hun zen dingen komen toevertrouwen. Zoo waren er juist een 8000 stuks drukwerk gedeponeerd van de Nederlandsche Roode Ster (Het ftoode Kruis voor de dieren) welke stukken a-oor officieren van ons leger bestemd waren, maar, slechts van naam en het wapen van den geadresseerde voorzien, nu stuk voor stuk tot nadere adresseering door de han den moesten. Wil men nog enkele cijfers van djt kan toor: in Mei 1916 behandelde het 970,000 poststukken, in Juli van dit jaar ruim 900,000. Eu zoo deelde directeur Benja minse ons mede, dat zijn hoofdexpeditie tevens veldpostkantoor No. 1 ongeveer 1/7 te behandelen krijgt a'an alle veldpostkan toren te zamen en 1/4 gedeelte van het totaal aantal aangeteekende stukken, post wissels en postpakketten. Per maand ver- zendt het ongeveer 4000 postAvissels en 5000 postpakketten, welk laatste cijfer in April j.l., tpen de a-erloven waren stop gezet, tot 13,000 steeg. A propos, aa'anneer de afzen ders a'oor wat betore verpakking der post pakketten wilden zorg dragen, zou de taak der Veldpost worden verlicht en menigen ontvanger teleurstelling worden bespaard door de slechte conditie, waarin nu wel vele zendingen den consument bereiken moeten Bij dit beknopte overzicht moeteu wij het. na alles wat in de Soldatencourant reeds oa-er de Veldpost is geschreven, wel laten. Moge het ertoe bijdragen, om onzè Veldpost in nog ruimer kring bekend te maken. Zij heeft, naar de heer Schreuder in ons blad a-an 27 Augustus 1916 heeft uiteengezet, nog geen lange geschiedenis, maar is wel snel tot een ont-zaggelijk en be- lan'gAvekkend instituut gegroeid. De voor treffelijke wijze, waarop zij zich tot dusverre tijdens deze mobilisatie van haar taak heeft gekweten, mag met a-ertrouwen doen a-er- wachten, dat zij ook bij onverhoopten Aver- kelijken oorlogstoestand teü volle berekend zal blijken te zijn voor de taak, die haar dan te Avachten staat. D ^1. Amsterdam, 25 September 1916. met onnatuurlijke stembuiging Black, Blackje, kom 's Inj de vrouw, kom dan, 'n zoete hond is-'t-ie toch! Allo! Maar Black vertrouwde het zaakje niet en bleef waar hij was. Kee, de meid. schetterde in kalme waardig heid haar seheldrepertoir over de lieveling van het huis uit. die bij haar altijd in een zwart blaadje had gestaan, omdat ie geen tucht kende en je altijd een kotol stoofde als 't hek van den dam was. Met beslistheid schoof mevrouw, die zag dat Kee's vocabulair al even weinig liitweNlte, de sofa van z'n plaats, posteerde Kee aan den anderen kant omden halsstarrige te kunnen grijpen. Eindelijk had mevrouw 'm te pakken, sleurde ze haar lieveling aan den halsband uit den hoek en nikte uit alle macht aan de zwarte dot in z'n bek. Toen vond Kee 't oogen blik gekomen om ook een handje te helpen en scheurden ze samen de pruiken tulle en stengels, het restje van de Parijzer chique, uit de reherpe tanden rij. Vijf-en-twintig gulden, jammerde me vrouw, vijf-en-twintlg gulden kost me dit vod! Is 't niet om te huilen! Vijf-en-twintig gulden en geen hoed, be aamde Koe laconiek, terwijl zo den hond er van langs gaf. Trees met d'r neus voor een opening in het matglas van de tochtdeur zag den terugtocht, mevrouw voorop met het droevig overschot van het kunstig modeproduct, de hond druipstaar tend in den ijzeren greep Tan Kee. die 'm aan zijn halsband meesjorde naar zijn hoken alle hoop op een fooitje doofde langzaam. Mevrouw ia verkropte efgernis over het De toestand in den reuzenstrijd. Jh do laatste dagen ia het weer bijzonder goed geweest in westelijk Europa. Komt hot daar van ten dooie, dat do strijd aan het IMvPi- front weer feller is uitgebarsten Bij dc Hornrn" hebben althans, na eonigo verslapping, die do laatste week acheen ingetreden, rorwiedo gevochten plaats gehad. aanvallen gingen uit. van do Engelsthen on Franschen on dezen hebben belangrijke voordeeion behaald, -- misschien do belangrijkste sedert het begin van het groote offensief van 1 Juli. liit de telegrammen weten wo nog niet hot aantal kilometers, dat de troepen dor geallieerden zijn vooruitgolootaenmaar dat hun succes a-an grooto betcekeni* is, blijkt uit- rlo A-eroyering van twee steunpunten der Duit- sche linie, Combles en Thiepval, en daarnaast van vele andero plaatsen. Belangrijk is niet hét minst do bezetting an Thiepval door do Engelschen, bovendien hebben deze dc hoogtekam ten oosten daan*3n mot dc Zollem-redoute veroverd. Deze kaïn was buiton- gowooii versterkt en dat do Duitachers die toch in handen van den vijand moesten laten, is w. J een bewijs, dat zij hier in do miuderheid wa ren. Men weet, hoelang de Engelschen reed k beproefd hebben zich meester to maken van Thiepval welke felle aanvallen oo de vorstor- kingen daar gedaan zijn, maar hoe do Duit- schers zelf ook zeer gcod de strategische waar de van dit punt begrepen en het met roan en macht verdédigden. Dat het nu toch is moeten vallen, kan niet anders dan van groote' bete kenis zijri. In Combles zijn dè Franschen hinnengedron- gCft en hebben dit bezet. Doch het wiu. hier, dat Engelse-hen Cn Franschen zij aan zij stre den; de eersten kwamen Maandag rce*Ts het westen de plaate een groot zeer vi rstevkc dorp, naar 't schijnt hitmen, dc laatetcn drongen door van het zuiden en hadden Dins dag het kerkhof bezet. Ook Comble* was blijk baar voor de Duityhers een zeer gewrikt punt, dat blijkt wel uit dc hevige cn volhardonde aanvallen der geallieerden, uit de krachtige verdediging door d<- Duit- schers. Combles is blijkbaar ook eerst gevallen, nadat dc geallieerden zoor.l ten noorden als ten zuiden van de plaats ston den; de Engelschen berichten a-an de inneming van verschillende plaatsen tusschen Martin- puich en Combles, de Franschen waren Maan dag reeds ie Frégicourt, dat ton oosten van Corablos ligt. Do aanval op Combi»- wz.» duv wel yco.' bereid ea het was du.d.iiil- het doel der geallieerden om zich van dij plaats meester te maken. Dat hot hun is ge lukt, bewijst dus hun meerderheid hier. De Fransche telegrammen spreken van een bijzon der goed gelukte verovering van de pla«;:-: do geallieerden hebben hun doel hier bereikt in evenveel uren al« zij er dagen voor bestemd hadden. Meer dan 1200 ongowondo krijg«g«-- vangenen werden gemaakt, bovendien was <ie oorlogsbuit zeer groot. In onderaardsehc gan gen hadden do Duiteehers een ontzaglijke hoe veelheid ammunitie en levensmiddelen opge slagen. Er zijn ook door de Engelschen vele gevangenen gemaakt in de verschillende plaat sen, dio zij innamen zij spraken Dinsdag reeds van 1ÖO0, maar er kwamen er elk oogenbük meer binnen. Een doorbraak schijnt dit nog niet te zijn de stafberichfcen spreken er althan* niet van. Zal deze zegepraal van invloed zijn op oen spoedige beslissing? Dat is nog de vraag: de Dnitschers zullen wel reeds rekening hebben gehouden met een mogelijk verlies van Combles en Thiepval, c-n zij zullen achter de verlofen versterkingen nieuwe loopgraven hebben aan- gflegd, maar die kunnen niet zoo sterk ziin als de ingonomene. En do geallieerden zijn blijkbaar a-an plan niet te rusten op deze lau weren. Er waj weer een grootscho aanval op touw gezet, die helaas opnieuw aan duizenden mannen het leven heeft gekost. Want drie dagen lang is volgens de berichten op vreesi- lijke wijze gestreden; het- geschutvuur was geweldiger dan ooit in dezen geweldigen oorlog en dat wil wat zeggen! Een Duit&ch stafbe- richt verklaart, dat hier een oorlogsmateriaal werd gebezigd, als in een arbeid van veio maanden door de industrie van een geheele wereld werd «ver vaardied. Combles !a- vol ge vallen Duitschers, melden de Franschen. Bij Verdun hebben de Duitschers aanvallen gedaan én gepoogd bij Thiaumont en Fleury, de vaak genoemde plaatsen, door te dringen het is hun niet gelukt. Het Fransche sper vuur en do Fransche ^nitrailleurs dreven hen terug. De Fransche berichten mak'en ook ge wag van een groote activiteit in de lucht. Maandag hebben do Fransche vliegers niet minder dan 47 luchtgevechten geleverd; do vliegers hebben op tal van plaatsen bommea geworpen en Duitsche vliegtuigen neergescho-" ten. schadepostje, zonder een woord te spreken, bel de Kee om de docs met den vruchtenhoed weg te halen. Alle animo was nu geweken voor nummer twee. Kee begreep, nam zwijgend de doos hij het a icze, afgesleten riempje en bracht ze naar het loopmeisje, dat weer op liet a-loermatje stonri in gedwee afwachtende houding. Eén gelioue scheepte Kee knorig.af. die veinede bet dralen, het fcoïtje hengélen niet te zien. Trees, vke begreep, dat. ze nu van houding veranderen kon, dat- er niets megr to verlie zen was. boorde een vinnigen blik in het staal blauw tegenover haar en wees op de doo6 op 't gaskastje. De taaretjes benne d'r al. en lekkere zeg! Compliment van mij, de 6oezen hebbe ze niet gevuld. Ook goochem! Toen begreep Kee 't fijna a-an de zaak «n flapte nijdig de deur voor den neus van hei brutale nest dicht. Trees ging weer denzelfden weg terug, langs de lichtende huizen en de sluitende winkels, zette zich schrap tegen de windvlagen, dte'haar deden rillen in de tlnnne, versleten plunje cn haar wit gezichtje tot grijs vervaalden, ze fejok- te voort in elkaar gedoken, stil mokkend over haar pech-dag, die geen stuivertje voor het pil lendoosje had opgeleverd. Maar als een lachprjkkelende herinnering brak telkens door de bitterheid heen. de ge dachte aan dc vuile voeten op 't geschuurde- marmer. de leeggelikte soezen en het stukgebe ten zomerhoedje van de „kale" mevKuiw.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1