11. II Laatste Berichten. L> hi Br>T -DATENCOUR ANT van Woensdag 27 September 19 X 6 Rechtzaken. Damengd Nieuws. plichlip wordt nevesüga op hel feit, dat zij die een ver bintenis volbrengen als matroos bij de Koninklijke Marine voer den tijd van 3Va jaar werkeiijken en I1h jaar vrijgesteld zijn van militie- en Leeraar M. 0. Men ban zicb eob verbinden voer 4Vz jaar werkeiijken dienst en '/a jaar rsservedienst en is dan eveneens vrijgesteld. Premie na diensleindiging is plm. i 400 (bij 3'/z jaar) en pim. f 550 [bij 4Vz jaar). Vraagt nadere inlichtingen per briefkaart aan Gantine-Commississ enz. G. Tl J. J. A. v. d, BORG, Keeren COlMISSIELEOEN der CMÏI10! Richt Uwe aanvragen voor THEE tot de firma deze Privaatles 25 cent. HOLARHOF, Amsterdam. LOUIS DOBBELMANN Ltd. Rotterdam. Een kleine liev'ling zond, Zij waren hot gelukkigst Op het wereldrond. Hun geluk dat duurde maar een poosje, Manlief verveelde het huwlijksjuk, De arme vrouw, zij werd verstooten, En hij zocht elders zijn geluk. Want op een nacht was hij verdwenen, Zij za;* haar echtvriend nooit weerom; Hij schreef niet, waar hij was gebleren. En hield zich altijd even stom. Refrein: De vrouw verteerd door smart Drukte haar kind aan 'thart; Zij leed. was bang te moede Hoe zij haar kind zou voeden. Zij zat in den nood, Had geon geld, geen brood. En haar kindje stierf, Ging van honger dood. Zij liep nu rond langs plein en straten, "Was uitgeput, kreeg nergens werk, Dit schaamte durfde ze niet vragen, Daarvoor was haar gemoed to sterk. Men wees haar na: zio ginds die vrouwe! Eeji ieder sprak er schande van, Zoo werd die vrouw geheel verafschuwd, Die altijd leefde voor haar man. Refreini. Zoo werd zij steeds geplaagd, Door 't noodlot nagejaagd, Dan zat ze droef te weenen, Waarom ging manlief henen P Zoo dacht ze dan die vrouw, Dio heel haar leven trouw. Haar echtvriend had bemind En haar leven voor hem geven zou. Zij werd krankzinnig door het lijden, Want zij zag steeds voor haar gezicht Als in 'n visioen haar echtvriend, Daarnaast haar engelachtig wicht, Mén sloot haar op, maar 't was te wenschen, Dat zulk een goede brave vrouw Nooit gene smart of zorgen kende, Maar 't loon ontving voor haro trouw. Refrein. Want zulk een vrouw op aard, Is vele schatten waard, Nu en te allen tijde, Laat toch'zoo'n vrouw niet lijden! 'fcls niet gelijk men zegt, Z6 zijn niet altijd slecht, Al zijn ze ook gescheiden Vit den reeds gesloten echt. Mil. J. F. VAN BAARSCHOT, 4e Bait. 3e R. V. A. Vredesengel. (Van T-andst.pl. H. Heemskerk.) Hoe stil cn treurig zit gij daar, O Engel van den vrede, Hoe somher staat uw lief gelaat, Nu 't zwaard is uit de scheede. Nu gij weer zooveel dooden ziet, In weerwil van uw vredelied. Het oorlogsvuur verblindt uw oog, En doet u pijnlijk zuchten 't Kanongebulder maakt u doof En doet u angstig vluchten. Het harte breekt u van verdriet Door al de ellende, die gij ziet. Ach vredesengel, ga maar heen, Gij moet nog jaren wachten; Het menschdom schept nog steeds vermaak In rooven, moorden, slachten. Door hebzucht en door ijdelheid, Wordtduizenden een graf bereid. H. HEEMSKERK, L. S. P. to Leiden. Lichting 1912 bereden wapens. (Van mil. Haverkort). De dag is weer gekomen De dag is weer nabij, Wat zal ons tocli overkomen, De lichting '12 van de ruiterij? Vier jaar hébben wij hot trompetsignaal Eiken dag gehoord van „maak je klaar", Laat ons nu naar huis gaan allemaal, Tcrfc er komt weer ernstig gevaar. O. leden van de Kamer, mijne heeren, Denk toch ook eens aan ons! Wij behoeven beslist niet meer te leeren, En daarom, geef ons gauw dc bons. Geef ons gauw weer 't ouwe leven, Het leven in de burgerij Schaven, maaien of aan !t weven, Voor mijn vrienden en voor mij Vier jaar hebben wij ons Vaderland Trouw gediend, ik zeg het zelft O, geef nu to^h dat Vrede komt tot stand, En gooi dat woord niet in 't verderf. Maar we leggen dit alles toch aan den kant, En wij, jongens, nog maar niet getreurd! Denk toch eens aan een ander land, Wat daar al wel niet gebeurt! Nu hoop ik, dat ze 6poedig krijgen "medelij Met die lang gediende maatschappij Voor mijnheer Manassen een woordje van dank er bij Om dit te plaatsen voor mijn vriendenrtj! Mil. HAVERKORT, 4 Regt. Veld. Art. 5 Bat. De Optimistische provoost-arrestant. (Van H. Caals.) Ik zit weer in mijn kamer, Van anderhalf bij vier. 't Is wel niet groot, maar 'k ruil "t niet Voor 't allerbest kwartier. 'k Heb geen buffet of stoelen, Geen sofa en geen kast, ÏWant 'k heb hier van visites Al bijster weinig last. Mijn gansck ameublementje Is slechts een brits van hout, Waarop een malsclie stroozak Die 'k zelf heb meegesjouwd. Mijn eten en mijn drinken i Bezorgt men mij op tijd. 'k Betuig daarvoor bij mijn vertrek Steeds mijn tevredenheid Ik zit hier kalm en rustig, Want wat er ook gebeur', Een schildwacht met vijf .piepers" Staat wakend voor mijn deur. En mocht ik soms wat wenschen, Zoo iets gebeurt toch wel, Dan hoef ik slecht te drukken Op d'electrische bel. 3t Is dus geen moeilijk leven, Verveling keu ik niet. Want 'k heb lectuur in overvloed, Op allerlei gebied. Een leerboek heb ik meegebracht, Dat is mijn grootste bof. Dus ik beschouw het niet als straf, Maar alsstudeerverlof 't Is beste kosthuis dat ik ken En t kost geen halven cent. Jo krijgt als je 't verlaten hebt Je volle tractciner.t i C. H. CAALS. 3-II-14 R. I. Veldleger. Duistere nacht. (Van mil. sold. P. Pommanschet.) Langzaam daalt de zon in 't westen. En maakt plaats voor duisteren nacht, De laatste stralen gaan verfletsen, Sterren houden trouw de wacht. De laatste stralen zijn verdwenen, Donk're nacht breekt aan Menschep, dieren, om het even, Alles is tér rust gegaan. i/ooh iu mijmering vervallen, lc. Droomt een vrouw van haren man, Ver van huis; voor er dun's wallen Houdt hij trouw de wacht. Otto Singer, heet haar ,,echt", Verliet, zijn dierbaar huis, Hij deelde menig groot gevecht, j Verwierf het „IJzeren Kruis". Ook hij droomt van vrouw en huis. Terwijl hij staat op wacht, Turend, somber voor "zich uit, Iu den duisteren nacht. Terwijl hij het beeld, van vrouw en kind Zoo lieflijk voor zich ziet, Nadert de vijand hem gezwind, Hij heeft zijn post bespied. Plotseling knalt een schot, Het is met hem gedaan. Een kogel trof hem in do borst, Zieltogend stort hij ter aard! Met. brekend oog, gericht omhoog, Bidt hij voor vrouw en kind, Tot Hem, die dit al' gedoog, Helj was zijn „Heilige wil". Als een held is hij gestorven, Hij viel op 't veld van eer Zcor veel roem heeft hij verworven, Doch, was 't niet heter „vrede" van weleei Dat God ons spoedig vrede geve, Waarnaar iedereen verlangt; Geef het onszoo is onze bede Voor Koningin en Vaderland! Mil.-sold. P. DOMMANSCHET, I-1II 14 R. I. Hcog Militair Gerechtshof. Militaire opstootjes te Leiden. Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd in kooger beroep behandeld de strafzaak tegen een milicien der Infanterie, dio door den Krijgs raad te 's-Gravenhage was veroordeeld tot vijf maanden militaire gevangenisstraf ter zake dat hij te Leiden op 11 April 1916 ken nis dragende van een voorgenomen muiterij van militairen nagelaten heeft daarvan be hoorlijke bekendmaking te doen. Beklaagde verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij de straf te zwaar vondinmiddels heeft hij die straf echter reeds geheel ondergaan; hij wist van de af spraken tot de ongeregeldheden alles af en is medegaan naar de Gehoorzaal om de aldaar gelegerde manschappen over te halen ook mee te doen de stemming der manschappen was slecht geworden doordat de dien6t den laat- 6ten tijd veel zwaarder v geworden terwijl het eten slechter was. De Aclvccruvfc-Fiskaal vroeg heklaagdes ver oordeeling ter zake van het aanleggen eener 6amenrotting vanj militairen tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek Tan het voorarrest. Mr. F. A. C. Schroder als raadsman voor den beklaagde optredende, concludeerde tot diens vrijspraak. Zeven huizen vernield. Vrijdagavond is dc gemeente Sliedrecht door een zwaren brand geteisterd. Zeven huizen werden in asch gelegd. Omtrent het begin van den brand verneemt ,,Do Tel." dat om even over half acht brand werd ontdekt in de arbeiderswoning van Vink. Dit huis bevindt zicli in een arbeiderswonin- gencomplex in wijk B. De huizen zijn alle met riet gedekt .en uit heele lichte materie opge trokken. Daartegenover staan huizen van do heeren B. N. de Jong en M. Verhaafto. Natuuflijk had de vlam vrij Bpel in de lichte huizen. Jn een oogwenk kwam hij naar buiten en spoedig daarna brandde het perceel van Vink als een fakkel. Dc rietdaken van de be lendende perceelen werden aangetast. Huizon- hoog sloegen de vlammen op en de vrijwillige brandweer, die onder leiding van den ópper- brandmeester Rijsdijk binnen tien minuten water gaf, stond voor een zwaar werk. Met acht stralen op 3e waterleiding werd do strijd aangevangen. De wind was echter gunstig, zoo dat de beide huizen van De Jong en Van Haafte gespaard bleven. Om half negen was het gevaar voor uitbreiding geweken. De zeven huizen liggen echter in puin. Zes der families waren, ofschoon laag, ver zekerd. De weduwe Kaljó is niet verzekerd. De heerenhuizen kregen een weinig schade, door dat de verf door de hitte blakerde. Den gebeden nacht werd nog op de ruïnes water gegeven en werden de muren, waarvan nog enkele stonden, omvergehaald. Muur Ingestort. Op de "Waalsieenfabriek te Vuren is bij het afbreken van een muur een groot gedeelte in gestort. Vijf personen werden onder het puin bedolven doch konden spoedig worden bev rijd. Allen zijn ernstig gewond; een hunner brak beide beenen. Het tiendo. Een arme vrouw te Montfoort, reeds gezegend met negen kinderen, heeft vrijwillig van een zwerverspaar een kleintje van drie maanden overgenomen. En ze is wat trotsch op haar tiende! („Vad.") Overreden. De assisieut-chef van het station Naarden- Bussurn, de heer Gerritsen, die Donderdag middag door den trein overreden werd is, zon der tot bewustzijn te komen, mede ten gevolge van zijn val, hedennacht in het ziekenhuis te Bussum overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Inbraak te Deventer. Te Deventer is- in den nacht van Dinsdag op Woensdag der vorige week een belangrijke dief stal met inbraak gepleegd, waarbij voor een waarde van ongeveer 30,000 gestolen is. Iemand te Loehem had in 't begin der mobili satie in Engeland een groote pai-tij rubber aan gekocht. De koöper had de bedoeling, die naar Duitschland uit te voeren, doch dit mislukte, daar iumiddels de N. O. T.-bepalingen ter zako van kracht werden. Op bevel van de militaire autoriteit moest later de te Loehem geborgen par..j rubber uit het in staat van beleg verklaarde gebied ver wijderd worden. Zo werd toen opgeslagen in den kelder van een caféhouder aan het Groote Kerkhof te Deventer. Daar heeft ze geruimen tijd gelegen, tot men "Woensdag ontdekte dat een slot van den kelder verwijderd was. Bij onderzoek bleek verder dat het grootste deel der rubber uit den kelder ver dwenen was. Het onderzoek der politie wees uit dat Dins dagavond in een stalling aan de Noordenberg- straat te Deventer een groote, groene wagen uit Nijmegen was ondergebracht. Uit verdere nasporingen bleek dat Dinsdagnacht op dien wagen de ontvreemde rubber geladen is en ver voerd naar Nijmegen. De Deventer politie heeft daarop te Nijmegen met behulp der politie aldaar het onderzoek voortgezet. De koetsier, die met zijn makkers do rubber heeft geladen, werd opgespoord, ter wijl ook de rubber werd gevonden. Deze is nu in beslag genomen. De rubber was, naar nog gebleken :s, vervoerd op last van een Duitseher. zekeren K„ die inmiddels over de grens is gekomen. Vluchtoord Ede. Naar wij vernemen, is voorloopig afgezien van de opheffing van het Vluchtoord te Ede en overdracht aan het Departement van Oorlog voor huisvesting van militairen. Vooreerst toch zullen de kosten om de vluchtoorden te Nun- speet en te Uden in te richten voor do ont vangst van de thans in Ede verblijvende vluch telingen buitengewoon hoog zijn, ten gevolge van do abnormale duurte van verschillende materialen, speciaal van het hout. In do tweedo plaats wordt in steeds toe nemende mate opneming in een vluchtoord ver zocht voor armlastige, uit het buitenland komende Nederlanders. Het laat zich aanzien, <)at voor dit doel meer ruimte beschikbaar zal gesteld moeten worden dgn in twee vluchtoor den mogelijk is. Coedkoope salade. Op do Venlosche groenitenveiling word do laatste dagen de kropsla verkocht voor een cent per mand van honderd kroppen. De zwaarste kroppen haalden een prijs van vijf cent per honderd. Salade voor het buitenland daaren tegen werd met omstreeks drie gulden per honderd stuks betaald. Een vlschotter. De heer H. Michel, jager op Twickel, heeft een levenden vischotter gevangen. Het dier, een prachtexemplaar, wordt naar Art-is opge zond era. Valscho Zilverborw. Men meldt ons uit Culemborg: Behalve do reeds genoemde serienos. en let ters zijn nog valscho zilverbons a f 2.50 in omloop met LP 8209, LP 8862, FH 17102, FH 17106 en HL 20676. De Opera op de Over-Veluwe, Men schrijft ons uit Harderwijk De heide, die tot een paar jaren geleden niet andera bezocht werd dan door een jager of door een boer, die er met zijn kar halen kwam, het eenige wat de hei leveren kan, namelijk de plaggen voor zijn 6tal, thans waardig ge keurd voor de opvoering van opera's! In den schouwburg van het Interneerings- kamp, dat op de heide werd opgeslagen, werd Woensdag- en Donderdagavond opgevoerd de opera „Carmen" en nog wel door de eerste 60- listen van de Kon. Fransche Opera uit Den Haag, als de dames Zorah Dorly, Diane, Blan- cliet en de zangers Deru, Merlot, met medewer king van verscheidene goede krachten, allee onder leiding van den heer Deveux, orkest meester van genoemde opera. Deze laatete was vol lof over het symphonie-orkest uit het kamp, dat hij de opvoering zijn medewerking ver leende. De decors waren speciaal voor deze opvoe ring op zeer verdienstelijke wijze vervaardigd en geschilderd door geïnterneerden nit het kamp. De be-ide opvoeringen werden bezocht door een 2-500 personen, terwijl velen reeds eenige dagen te voren geen plaats meer konden mach tig worden. Niet alleen de geïnterneerden, ook de ingezetenen van Harderwijk, werden door de welwillendheid van den commandant van het depót, jhr. De Lannoy, in staat gesteld t© pro- fitceren van deze uitvoeringen, voor, zoover de plaatsruimte in den schouwburg dit toelaat. Onvoorzichtige menschen. Sneltrein 146, die om 8.11 van de Vork ver trekt'en om 8.26 's avonds te Kesteren aan komt, moest dezer dagon door den onveiligen stand van het signaal langzaam rijden. Van deze omstandigheid maakte een soldaat uit Tiel gebruik uit den trein te springen. Een ander soldaat, eveneens uit Tiel herkomstig, werd hierin verhinderd. Beiden maakten de reis zonder kaartjes. Met een brancard zocht' men de lijn af, doch bij afzending van dit be richt had meij den man nog niet ontdekt. Papiorbezuïnlging. De Minister van Binnenl. Zaken hoeft zich andermaal per circulaire tot de verschillende departementen van algemeen bestuur cn Staatscolleges gericht om met den moesten ernst bij 't papiergebruik tot zuinigheid aan to manen. Dezer dagen werden hij 't afsluiten der contracten voor de tot uit. December bc- noodigdo papierleveringen de prijzen wederom niet onbelangrijk verhoogd. Voor eenigo der moest voorkomende papier soorten volgen hier de prijzen welko por riem in 1914/15 golden en die welke in bedoelde ministerieel© circulaire als de thans geldende zijn aangegeven: Schrijf in 1914/15 f 1.07 thans f 2.95 KI. mediaan 1.97 6.18 Gr. „2.43 7.70 Druk „1.69* 4.90 Royaal med. 3.64* 11.55 Supper royaal 4.30* 13.50 Imperiaal 3.98 12.80 Kardoes c 3.-59 9.35 d „4.38 „12.96 Een Hohenzollern. Op een der Zuid-Limburgsche tusschensta- tions stopt do trein. De reusachtige locomotief draAgt den uaam van „Hohenzollern". Wie bekommert zich om den naam van een locomotief In gewone tijden niemand: in deze oorlogs tijden een heele troep van personen die er niets mede te maken heb Den. Een heer van middelbaren leeftijd, wien do verontwaardiging op het gezicht te lezen staat, begeeft zich met afgemeten stappen naar den machinist, die zich van niets kwaads bewust is. „Waarom draagt die locomotief een Duit- sc-hen naam?" brult hij den onthutsten ambte naar toe. Even een blik op den manometer, reeds fluit do hoofdconducteur, dat men vertrekken gaat. Maar nog vindt de stoker tijd, d?n be schermer van de Hollandsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij is geïnterneerd!" („Ned.") In Duitschland gekeurd... voor den Nederland- schon militairen dienst! Men herinnert zich het voor eenigen tijd door ons vermelde geval van den Nederlandschën vlieger Do Waal, die verbonden is aan de Fokker-vliegtuigenfabriek te Scbwerin en van de Duitscho regeering geen verlof kon krijgen om naar Holland te gaan, tepeiude zijn militai ren dienstplicht te vervullen. De Duitsche autoriteiten hebben toen aan do Nederlandsche Regeering een verzoek gericht om uitstel van dienstplicht voor den heer De Waal, op welk verzoek onzo Regeering afwijzend heeft be schikt. Echter blijkt men in Duitschland bui tengewoon gesteld op 's heeren De Waal's me dewerking aan de Fokker-fabriek Naar wij thans vernemen, hebben de Duitsche autoritei ten genoemden heer... laten keuren door een „Oberstabarzt", die daarbij te rade ging naar de physieke eischen, welke in Duitschland wer den gesteld voor de vervulling van den militai ren dienstplicht. De „Oberstabarzt" heeft den heer De Waal „afgekeurd" (voor zoover men dit kan noemen, wanneer het door een Duitsch militair geneesheer geschiedt voor den Neder- landscheu militairen dienst). De Duitsche autoriteiten hebben vervolgens van deze „af keuring" aan de Nederlandsche Regeering ken nis gegeven en vinden, naar zij hebbendoen begrijpen, nu minder dan vroeger aanleiding, aan den heer Do Waal vergunning te geven om naar zijn vaderland terug te keeren („H. Ct.") IJzeren spoorwegwagons. Op de lijn KeulenBerlijn is thans een D-trein ingevoerd, die uitsluitend uit ijze ren wagens bestaat, vijf ijzeren personen wagens le en 2e klasse en een restauratie wagen, geleverd door de wagonfabriek van der Zypen en Charlier te Keulen. De wagens hebben een geheel ijzeren on derstel en een ijzeren carosserie, doch zijn van binnen met hout bekleedhet voordeel bestaat, naar de „Köln. Ztg." meldt, uit grootere veiligheid tegen brand en bij spoor wegongelukken. De ijzeren wagens zijn hooger en luchtiger dan de houten wagens de houten binnenbekleeding is uit glad, licht geverfd hqpb, dat aan de wagens een helder, prettig tintje geeft. De wagens loo- pen zeer licht en rustig, op nieuw-model on derstellen, patent-Otte graven. Tegen den drank. Te Beliast heeft Zaterdag j.l. eene de monstratie tegen den drankverkoop gedu rende den oorlog plaats gehad. Dertigdui zend vrouwen trokken in optocht door de stad, terwijl een honderdduizendtal toe schouwers van hunne sympathie met de be weging- deden blijken. Eene groote vergadering in het Ormeau- park nam eene motie aan, waarin de regee ring verzocht werd den drankverkoop ge durende den oorlog geheel te verbieden. Een der sprekers, de bisschop van Down, wees er op, dat de regeering voortdurend op zuinigheid aandringt. Hij achtte het ech ter huichelarij over de uitgaven voor op schik te spreken, zoolang de natie pér jaar 180,000,000 voor drank uitgeeft. Blonde Eskimos. De stam van blonde Eskimo's, die eenige jaren geloden werd ontdekt door een Ameri- baanschen onderzoekingsreiziger bij Colonation Bluff, ver in het Poolgebied, is opnieuw be zocht geworden. Een brief van. den geestelijke H. Girling, een zendeling, van December van het vorige jaar, deolt mede, dat hij den 6tam bereikte op 10 Ootober 1915 en eenigen tijd onder hen verbleef. Hij ontmoette de eerste leden van den stam ongeveer 10 mijlen ten oos ten Tan Coehburn Point. Vrouwen veroordeeld. Wegens „onwaardig gedrag" tegenover vij andelijke krijgslieden hadden zich deze week de 38-jarige eehtgenoote Clara Yölker, de 34- jarige kleermaakster Gertrud Herwig en de 28-jarige weduwe Catharine Wicke te Harles- Imusen (Hannover) voor de strafkamer te Kassei te verantwoorden. Eerstgenoemde had do mede-aangeklaagden met verschillende Fran sche soldaten in kounis gebracht, ze liad dien krijgslieden een kaart en een „woordentolk" verschaft, lien met particuliere zaken van liaar aan het front staanden man op de hoogte ge bracht, het huisraad barer woning verkocht en daarna gepoogd, met de gevangenen naar Hol land to vluchten. Te Bentlieim werd zij, ver dacht van spionnage, met de andore gevluch- tcn aangehouden en teruggevoerd. Het ge rechtshof veroordeelde haar tot 1 jaar en 3 maanden en de heide andere vrouwen respect, tot 9 en o maanden gevangenisstraf. Een avontuurlijke tocht. Omtrent den te Winterswijk aangekomen Franschen officier, meldt men ons van daar nader, dat het de 34-jarige kapitein Sige- bert Waharte was, leeraar aan de bijzondere militaire school te Saint Cyr. Op 22 Augustus 1914 was hij in het Belgische plaatsje Ethe niet ver van Arlon krijgsgevan gen gemaakt en naar het kamp te Torgau a/d. Elbe°gevoerd. Zijn eerewoord als officier had hij niet gegeven. Reeds in de maand Januari 1915 had hij een eerste poging tot ontvluch ting uitgevoerd, doch na drie dagen werd hij bij het passeeres vas een brug over de Saaie door eenen wachtbebbenden militair aangehou den. Hij werd toen naar Torgau teruggoroerd en wel naar het z.g. Bruggenhoofd-kamp. Met eenige medegevangenen, officieren van verschil lende nationaliteiten, beraamde hij een nieuw ontvluchtingsplan. hetwelk we echter niet nader zullen aanduiden. Een maand geleden waren de voorbereidingen voltooid en verlieten 19 officieren, Franschen, Engelsohen en Rus sen het kamp. Alleen genoemde kapitein koos de richting naar ons land, de anderen zetten koers naar Zwitserland, Denemarken en Rus land. Sleohts voor 14 dagen levensmiddelen kon hij medenemen; den overigen tijd moe6t hij zich voeden met rauwe aardappelen, woi-- tels en rapen. Een aardige ontmoeting had hij onderweg nog met twee Fransche krijgsgevangenen, die hem voor drie dagen van mondvoorraad voor zagen. De meeste rivieren moest hij al zwem mende passeeren, o'.a. Elbe en Saaie. Driemaal kwam hij een nachtwacht met diens hond tegen, doch telkens diende hem het geluk. Dicht bij Vieden, een Duitsche grensplaats, hoorde li ij een Duitsohen schildwacht op 10 M. afstand „werda"-roepen. Ook toen ontsprong hij den dans. In het geheel had hij gedurende dozen tocht van 36 dagen dwars door Duitschland, soms- tijds door het gebergte, een afstand van 600 K.M, afgelegd. Smokkelen. M,en schrijft ons uit Winterswijk; De Duitsche grensbewoners zijn weinig ge sticht over het'optreden der kommiezen. Geen enkele Duitseher dien ze aantreffen, kan onge- fouilïeerd de grens passeeren. Dat dit noodig is, bleek ook weer deze week. Tal van manne lijke en vrouwelijke overburen worden aange houden met grootere of kleinere hoeveelheden spek. vet, olie, sajet, zeep, worst, enz. Zelfs uit Bottrop en Dortmund waren hier perso nen aanwezig, die op deze gemakkelijke wijze zich van de noodzakelijkste levensbehoeften trachten te voorzien. Hoe ongaarne ook, de kommiezen mochten zelfs de kleinste hoeveel heid niet doorlaten. Bovendien werden ook enkele ingezetenen van Winterswijk geverbali seerd Zoo kregen de buitengewone kommiezen te Kollen iemand in handen, die een half var ken ter zwaarte van 102 pond vervoerde. Een varkenslager werd aangehouden toen hij 34 pond rolham ongedekt vervoerde. Den volgen den dag overkwam zijn echtgenoot hetzelfde, toen ze een hoeveelheid vet via Kolltti naar Duitschland wilde brengenj De „Prins Hendrik". Naar wij vernemen zal in zake het gebeurde met het stoomschip „Prins Hendrik" van de Maatschappij Zeeland" een ambtelijk onder- .zoek worden ingesteld, dat overigens gebruike lijk is bij voorvallen ter zee, waarbij een Ne- derlandsch schip betrokken is. De „Prins Hendrik" werd Woensdag niet to Vlissingen verwacht. De „Batavier II". Wolff seint uit Berlijn Het Nederlandsche stoomschip „Batavier n", met contrabande van Rotterdam naar Lon den werd Maandagmorgen door een Duitsche duikboot aangehouden en naar Zeebrugge opge bracht. Onder de 3S passagiers bevonden zich vier Russen die blijkbaar uit een gevangenénkamp waren ontvlucht. Benoemd tot vaandrig. De milicien-sergeant G. van der Mark van het 7e regiment infanterie is benoemd tot vaandrig en als zoodanig overgeplaatst bij het 17e regiment infanterie. De „K. I." Blijkens hier ontvangen bericht, is de „Witte Zee" met de onderzeeboot „K. I" Vrijdag 22 September 8 uur voormiddags Gibraltar gepas seerd. Smokkelende grensbewakers. Rijksambtenaren te Losser hebben aldaar Za terdag twee kommies-soldaten betrapt bij het smokkelen van een belangrijke partij sajet. De smokkelwaar werd in beslag genomen. De on trouwe grensbewakers zullen naar Zutfen wor den overgebracht. Doodgeschoten. Zondagmorgen is aan de grens te Vaals zekere Meertens, 38 jaar oud, uit Lemiers Vaals, door een soldaat-kommies doodgeschoten, omdat hij bij aanroepen niet halt had gehou den. Ontaarde ouders. Een echtpaar, wonende in do Johannastr^at te Arnhem, dat zich sedert korten tijd daar ge- vosigd had, is Zondag met de noorderzon ver trokken, hun vijf kindoren van 9 maanden tot zes jaar oud onverzorgd achterlatende. De politie heeft de kinderen in het tehuis „Wel kom" doen opnemen. De onrust in Djambi. Onzo correspondent te Soerabaja seinde ons nog d.d. 23 dezer,dat te Moearo Tebo aangeko men infanterie en gewapende politie onder 't bevel stonden resp. van kapitein Z. M. G. E. Valclcenier do Greve en den divisie-commandant le kl. dor gewapende politie C. J. Ot. Aan „De Telegraaf" werd d.d. 24 dezer uit Batavia bericht: Do „Koningin Regentes' is te Pnok terug gekeerd. Officieel wordt gemeld, dat er geen reden tot paniek bestaat voor Djambi en de toestand er ongevaarlijk is. Do geheel© streek van <lo Toengkal is echter in oproer. Er bevin den zich daar vijfhonderd opstandelingen. Nieuwe troepenzendingen worden voorbereid. Hot Engelsch-Fransche offensief. BERLIJN. Officieel Lcgcrgroep-prins Rup- preoht van BeierenGeweldige artilWiestrijd tusschen Ancre en Somme. ijandelijke par- tieole aanvallen tegen den sector Combles Rancourt en bij Bouchavesnes mislukten. Legergroep-kroonprins: Op 23 Sept, werden bij het Thiaumont-werk zwakke aanvallen en Zondag noordoostelijk van het fort Souville sterko Fransche aanvallen afgeslagen. Zondag schoten wij in talrijke luchtgevech ten negen vliegtuigen neer. Ons afweerge schut haalde in de laatste dagen vier vliegtui gen naar beneden. Door vijandelijke bommen werden in Lens zes burgers gedood, 28 zwaar gewond. Bij den vliegeraanval op Essen Zon dagmiddag werd een kind gedood, een ander gewond. De schade is onbeteekeneud. LONDEN. Officieel. Sir Douglas Haig be- richt, dat de vijandelijke aanvallen ten zuiden van Courcelette zijn afgeslagen. Wij lieten mij nen springen bij Nouve, Chapclle en Hulluch. PARIJS. Aan het Somme-front levendige ar tillerie-actie in den loop van Maandagnacht in verschillende sectoren ten noorden en ten zui den van" de rivier. Aan den rechteroever van de Maas sloegen wij gemakkelijk een Duitsohen aanval af op een Fransch werk ten oosten van het hoscli Vaux-Cliapitre. De artilloriestrijd duurt heiig voort iu den sector ThiauiaoutFleuryVaux Chapife-e. Duitsche vliegtuigen wierpen Zondag tegen half negen een tiental bommen in de streek van Luneville. Een vrouw werd licht geivoud de materieele schade is onbeteekenend. Zondag viel een Duitsch vliegtuig, door een onzer vliegtuigen aangevallen, ontredderd neer ten noorden van Misery. Drie andere toestellen werden getroffen eA gedwongen le dalen. Maandagnacht wierpen 12 van onze vliegtui gen 98 bommen op het dorp en station Guis- cart; verder wierpen 7 Fransche vliegtuigen 59 bommen op de werkplaatsen te Thionville.. Het Russische offensief. BERLIJN. Officieel. Front-prins Leopold van BeierenDe op 23 Sept. door een onmid- dellijken tegenaanval heroverde stelling bij Ma- najof werd tegen sterke Russische aanvallen behouden. Front-aartsliertog Karl: Tusschen Zlota-Li- pa en Narajofka vielen de Russen te vergeefs de Turksche stellingon aan. Binnengedrongen afdeelingen werden door een tegenaanval ver jaagd. Er werden 142 krijgsgevangenen ge maakt. In den Ludowa-sector (Karpathen) werden wederom Russische aanvallen afge slagen. PETROGROD. De verwoede gevechten wor den voortgezet aan de rivier Narajofska. In de Karpatheai hebben de Russen een gedeelte ver overd van de hoogten, gelegen in hot midden der Woud-Karpatihen ten zuidwesten van Kouthy. Omtrent de toenemende activiteit der Rus sische legers op dit front wordt hier opge merkt, dat ook in de Duitsche communiqués daarop wordt gewezen, en met name geep ro ken wordt van het buitengewoon heftige Rus sische artiellerievuur. De tegenstand van den vijand is aan dit front slechts passief, behalve in de richting van Wladimir Volenski, waar de Duitschers tegenaanvallen ondernemen van groote kracht. PETROGRAD. Naar aanleiding der reeds in hét officieele communiqué gemelde gas-aanval- Ien der Duitechers tusschen de dorpen Darevo en Labovsy, ten zuidwesten van Baranowitsji, wordt opgemerkt, dat aangezien dergelijke gas aanvallen in den jongsten tijd reeds meermalen voorkwamen ,de veronderstelling moet worden uitgesproken, dat de Duitschers het een of ander doel moeten hebben, om hier achter hun front al het materiaal te verzamelen, noodig voor zulke aanvallen. Men verwacht niet, dat de vijand hier een algemeenen aanval voorbe reidt, doch eerder dat de vijand eenige plaatse lijke aanvallen beraamt, ten einde zich meester to maken van punten, welke nuttig voor hem zouden kunnen zijn in dit gebied. Aan het Macedonische front, PARIJS. Ten noordoosten van Fiorina ver meesterde de Fransche infanterie do eerste huizen van Pefcrorak, na een scherp gevocht en ging zij lichtelijk vooruit ten noorden van Fiorina. Ten westen van Fiorina namen de Russen hoogte 916, die door den vijand krachtig ver sterkt was. In deze streek werd een Bulgaarsche tegen aanval door het artillerievuur der geallieerden tot staan gebracht. Do Bulgaren werden daarop met do bajonet door de Fransch-Russische troepen teruggedreven. Ten zuidwésten van -Fiorina heeft een Fransch bewakeningsdeta- chement ten zuiden van het Presbameer hef tige gevechten geleverd met Bulgaarsclic afdee lingen van Biklista gekomen. In dc Dobroedsja. LONDEN. Do „Times" verneemt uit Boo- charest, dat er groot vertrouwen heerselit om trent den toestand in do Dobroedsja. Er zijn aanzienlijke strijdkrachten hierheen gezonden en do stellingen hier zijn zeer versterkt. Men acht ze nu sterk genoeg om allo aanvallen te weerstaan. Men is van oordcel, dat do Bulga ren niet in staat zijn in deze richting hun strijdkrachten belangrijk te versterken, wegens de uitgestrektheid van hun linie in Macedo nië en de voortdurende aanvallen der geallieer den daar. De opstand op Kreta. LONDEN. Volgens de „Daily Cliron." zijn do oproerige hoeren op Kreta na een gevecht waarin twee sneuvelden en vijf gewond wer den, Kandia binnengetrokken en hebben ze de Grieksche autoriteiten afgezet. Een troep ge wapende Kretenzers bevindt zich voor Kanea, gereed om de stad binnon te trekken. Zaterdag is hier een groote protestvergadering gehou den tegen de regeering. ATHENE. De opstandelingen qp Kreta, die goed bewapend zijn, hebben het gehecle eiland in hun macht. Zij hebhen Kanea, Heraklion i Kandia) en andere kuststeden bezet. De Grieksche autoriteiten waren gedwongen alle regeeringsgebouwen aan de leiders van de separatistische beweging af te staan. Men acht den opstand volkomen geslaagd. Van do Kre tenzer lijfwacht van den Koning zijn slechts elf man loyaal gebleven. Julianalaan 71, Naarden. Opleiding voor alle examens op administraticf-comptabel gebied. Schriftelijke cursussen voor Praktijkexamens en Akte M. O. HOE MOET IK SOLLICITEEREN? naar betrekkingen in Nederland en Indië. Prjjs 2& ct. Postz. worden aangenomen. Uitg. ZILVER, Claes de Vrieselaan 4a, Rotterdam. den Commies van Aan neming der Marine te Willemsoord of bij het Bureau van den Plaat selijken of Garnizoens commandant, zjj bericht, dat het den leden (ruim 600) onzer flriistenuereen. VERBODEN is engagement te accepteeren bjj of voor den impre sario Ed. VAN DUK-BOSCH, St. Jorisstraat 4 ta Nijmegen- Volgt het voorbeeld van kapt. BLESSTRATEN (Harskamp) en Luit. "WILLEMSEN (Harderwijk) er en gageert de artisten recht streeks. Eene' ledenljjst of in lichtingen verstrekt gaarne Het Bestuur der NEDERL. CENTRALE ARTISTEN VEREENIGING Kruiskade 16b, Rotterdam. Tabak' en Sigarenfabrikant. Westeinde DEN HAAG. Tel. H. 2959. Reeds Jaren Cantina-leverancier. Ailes wat U van Koek en Banket behoort te weten is, dat het komt uit de Fabriek van Z. O. Binnensingel 1 F, DEN HAAG. P. D. SCHILTE, Den Haag. Meerdere cantines betrekken geregeld en zijn tevreden. Boekhouden, Eng., Fransch, Ned. taal en Rek., samen 25 cent p. w. U omvangt de les franco p. post, stuurt p. post uw werk in en ont vangt het (nagezien) p- p. terug. Voor kind. en volw.,. o, zoo ge makkelijk en vlug! Vraagt eerst maar even gratis Prosp. met proef. Adres: Vraagt in de Cantine uitsluitend de TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN van Bizonder aanbevolen; B. Z. K. Pruimtabak D. H*. B. Rooktabak Rott. Heerenbaai Portorico No. I en No. 3 Zwarte en bruine Roltabak SIGARETTEN: Maryland Olifant Easma Drake Deer Scyraml en Sirene SIGAREN: Valk Iris Regalo Vuelfa La Coluna

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4