Correspondentie. Uit Ley er en Vloot. Uit onze Moppentrommel. OE SOLOATEIVCOUR A NT van Woensdag Q7 September XOIQ 3 De gepantserde auto heeft in deze dagen reeds vele diensten bewezenreeds in hot begin van don oorlog in België was hij in dienst. De Belgen vooral hebben de gepantserde anto's vaak gebezigd en ook nu nog vindt men de Belgische op verschillende strijdterreinen. Hierboven geven wij eenige aibeeldingen van enkele van die voertuigen, die door stevige stalen platen aan alle kanten beveiligd worden. Men vindt de Belgische gepaneerde auto's thans tot zelfs in Rusland aan het front. 1916 opgemaakt was voor een normaal jaar. Ook bij het opmaken van de ontwerp-begroo- ting voor 1917 is een normale toestand tot grondslag genomen. Evenals de voorgaande jaren is geschied, zul len bij afzonderlijk schrijven cenigó exemplaren van bet werkplan der Artillerie-Inrichtingen voor 1917 aan den Voorzitter der Tweede Ka mer -worden toegezonden, met de bedoeling, die stukken ter griffie te doen nederleggen, ter raadpleging voor de leden, die zulks verlangen. De begrooting, zooals zij thans is opgemaakt, sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van j 5,965,910. Wolvordering. Het lid der Tweede Kamer de heer S a n- nes beeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Oorlog .1. Wat gescliiodt met da in beslag genomen scheerwol voor zoOver deze niet voor leger- doeleinden. wordt verwerkt? 2. Indien de in vraag 1 bedoelde scheerwol wordt gesteld ter beschikking van fabrikanten, welke voor de vrije markt fabriceer en, op welke voorwaarden heeft alsdan deze beschikbaarstel ling thans plaats De Minister van Oorlog heeft hierop 't volgende geantwoord Ad 1. Voor zoover de gevorderde wol niet geschikt blijkt voor de vervaardiging van arti kelen voor het leger, wordt deze ter beschik king gestéld van do Wolcommissie van het Kon. Nat. Steuncomité 1914 en door die Com missie aan de binnenlandscho fabrikanten van wollen goederen verstrekt. Ad 2. In overleg met den Minister van Landbouw enz. kan worden medegedeeld, dat do verstrekking bij het antwoord op vraag 1 bedoeld in dier voege plaats heeft, dat de wol percentsgewijze wordt verdeeld over de binnen- landsehe fabrikanten, met inachtneming van hun gewone productie en van de hoeveelheden buitenlandsche wol welke door de fabrikanten zijn geïmporteerdvoorts tegen vergoeding van den vorderjngsprïjs, vermeerderd met do op de verstrekking vallende onkosten. Verstrekking van dekens. De opperbevelhebber heeft bepaald, da$ in den a.s. winter aan de troepen, welke niet door do kwartiergevers van dekens moeten worden voorzien, twee wollen dekens zullen worden verstrekt, terwijl aan de manschappen, die daaraan bepaaldelijk behoefte hebben, in verband met de wijzo en den aard der huisves ting, zoo noodig een derde deken kan worden uitgereikt. („Avp.") Omgekomen militairen. Naar aanleiding van oefeningen, waarbij' militairen zijn omgekomen, zijn door een Kamerlid vragen gericht, tot den Minister van Oorlog. Ten einde deze vi-agon te kunnen beantwoor den, heeft de Minister mededeeling verzocht, liij wc-lke korpsen sedert 1 Sept. 1915 bij ge houden oefeningen, ongelukken te betreuren varen, die eindigden met den dood van een of meer militairen. Is dit hij een of meer korpsen het geval ge weest, dan moet worden medegedeeld, hoe het geval zich heeft toegedragen, of de betrokken militair Roomsch-Katholiek was en of hem 'in zijn laatste oogenblikken nog geestelijke bij stand kon worden verleend. Voorts wordt mededeeling ingewacht, of het wonschelijk is, dat bij nachtelijke of meer uit gebreide oefeningen hulp-aalmoezeniers den troep vergezellen, zoowel om onmiddelijk bij stand te kunnen verleenen als om hun gelegen heid to geven zich vertrouwd te maken met de taak, welke op hunne schouders gelegd kan worden. (,,Avp.") Cebruik van vuurwapenen. Het legerbestuur heeft, naar de Avondp. meldt, aan do buitengewone militaire kom mieze". streng verboden, in de nabijheid van de grens een zoodanig gebruik te maken van vuurwapenen, dat de kogels op vreemd gebied terecht kunnen komen. De militaire groet. De commandeerendo officieren zijn, vol gens „De Maasbode", door den Opperbevelheb ber van land- en zeemacht aangeschreven om maatregelen te nemen om de krijgstucht meer dan tot nu toe geschiedde bij hun ondergeschik ten te doen handhaven. Tot instandhouding van den goeden geest in het leger behoort in de eerste plaats het brengen van den militairen groet, waaraan ook, wanneer zij zich met verlof bevinden, do hand moet worden gehouden. Van den meerdere wordt igeëischit, dat de mindere zich aan dezo krijgskundige beleefd heid stipt houdt. Behalve de opgelegde straffen, zullen van den schuldige ook hot periodiek verlof en het bijzonder verlof worden geschorst. Examen reserve-20 luitenant. Aan het te Harderwijk gehouden examen voor den rang van reserve-2de-luitenant heb ben van de 40 deelnemers 26 mil. sergeanten voldaan, die dezer dagen tot dien rang be noemd worden. (Avp.) Wijziging van hst korps architecten, onz. Bij kon. besluit is bepaald, dat de bij bo shut van 21 Maart '1914 no. 22 („Indisch Staatsblad" no. 413), vastgestelde Regeling be treffende het korps architecten, opzichters en militaire onderopziclitórs dor genie van het le ger in Noderlandscb-Indie, wordt gewijzigd als volgt 1 1. Hoofdstuk A, art. 2, 2, lo. v. H'dfc ge lezen Zij die met goed gevolg heb examen voor opzichter van den ltijkscvatèrstaat, dan wel'hot examen voor opzichter van fortificatiën in Ne derland hebben afgelegd en na ten genoegen van den minister van Koloniën bewijzen van voldoende practischo ervaring en van alge- meenc geschiktheid to hebben gegeven voor de benoeming uit Nederland worden uitgezonden (art. 3) II. Hoofdstuk B ,art. 2, 2 sub a 2o. wordt gelezen liofc met goed gevolg afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat, dan wel het examen voor opzichter van fortificatiën, in Ne derland. Overgeplaatst. Kapitein <3. E. Haitsma Muiier, van het korps rijdende artillerie, is overgeplaatst bij do vesting-artillerie, Kapitein B ,J. W. van Panthaleon baron van Eek, van het 3e reg. vesting-artillerie, is overgeplaatst bü de bereden artillerie. cy, B, QI-) Gedetacheerd. De kapitein W. J. H arms van het 2e reg, inf. en de 2e luitenants L. C. van der Schoc- en A. J. M. Allard, resp. van het 20e en het 6e reg. inf. worden gedeta cheerd bij het Instructiebataljon. Naar Oost-lndlë. Met bet stoomschip „Kangean"r dat einde October naar Oostelndië uitvaart, zal een detachement suppletictroepen derwaarts wor den uitgezonden. De voor het O.-T. logcr bestemde 2e luitenant der infanterie R. Bakkers zal 26 Januari 1917 met het stoomschip Vondel" zijn be stemming volgen. ONZE CORRESPONDEMTIERUBRIEK por brief wordt niats beantwoord. Alle vragon worden regelmatig en zoo spoedig mo ge lij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart ,,Do Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Cecf steeds uw juiste en volledige mili tairs adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Heb Hoofdbestuur van do Nationale Ver eeniging tot Steun aan Miliciens heeft zijn Bureau gevestigd Beurs'Amster- d am. Men zende dus voor deze verecni- ging geen stukken meer naar het Algemeen Hoofdkwartier, maar adresseere alles voor de Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens Bureau Beurs Amsterdam. Algemeen Antwoord. Op verschillende 'desbetreffende vragon kun nen wij, na informatie ter- bevoegder plaatse, mededeelen, dat aan militaire facteurs door de posterijen g e e 31 vergoeding of toelage gege ven wordt. Red. H. B. te Leerdam. Al bent u in dienst, dan blijft ge toch uw woonplaats houden daar, waar uw verkuisbiljet is, en wordt, gij in den hoofd, omslag aldaar aangeslagen tot een zeker per centage van uwe inkomsten, verminderd met een 'bepaald bedrag voor levensonderhoud. Red. J. M. N. te Leiden. 17 bent verplicht iederen meerdere, waar deze zich ook bevindt, te groeten. Red. F. J. S. Jr. te Krommeniedijb. Bij vertrek met klein (onbepaald) verlof krijgt men geen vergoeding meer van af den eersten dag na vertrek met verlof. Red. A. B., Amersfoort. Waar uwe verzoeken in hoogste instantie zijn afgewezen, zult gij u bij de ongunstige beslissingen moeten neerleggen. Red.' Cf. II. W. te Alphen. Zoo het werkelijk niet te eten is, zou het billijk zijn, dat iets anders werd verstrekt. Wij twijfelen er echter aan, dat het niet eetbaar was; wij vermoeden, dat het minder smakelijk was, of dat het juist een spijs was, die u niet aanstond. Red. O. te Arnhem. Het hangt van do omstandig heden af, of dienstplichtigen, die thans in liet huwelijk treden, vergoeding zullen krijgen. Gij kunt een. verzoekschrift tot dom burgemeester uwer woonplaats richten. Red. Mil. M., 4 R. I. Van ongeteekonde stukken nemen wij geen nota. Twistgeschrijf of „twist- poezie" blijve ook liever achterwege. Door goed fin luimig-bedoelde aardigheden.moet men zich niet tot zeer persoonlijk verweer laten ver leiden. Red. F. L. C. te Bergcn-op-Zoom. U hebt recht op de soldij van een milicien der Veld-Artillerie (zie art. 4 van het boekwerk R. b. o. m.) Waar u voorts optreedt als hulp van den zadelmaker der A-batterij, hebt u recht op eeue toelage ad 0.35 per dag. Zoo de zadelmaker der A-batterij volgens tarief betaald wordt, dan moet deze u volgens de order van den Opperbevelh. van Land- en Zeemacht dd. 9 April 1915 Beheer Landmacht no, 10597-12730'A 1145 de toelage uit eigen zak betalen. Vroeger vervuldet gij zeker de plaats van. don zadelmaker der A-bat terij, waarom gij toen f 0.50 toelage per dag ontvingt; thans zijt gij echter hulp. Wanneer u bij uw batterij-commnt een verzoek indient om terugplaatsing bij de infanterie daar ge niet genogen zijt de functie van zadelmaker om ge zondheidsredenen langer uit te oefenen, dan zal men u wel weer bij de infie. terug p'aatscn. Red. G. E. te Numansdorp. Zoo gij optreedt als hulp van ©on geweermaker, die organiek bij liet bataljon is ingedeeld, dan hebt bij het recht op een toelage .van 0.35 per dag, onverschillig of gij al dan niet den inr. geweermaker kunt ver vangen. Dezo toelage moet, zoo de rnr. geweer maker volgons abonnement wordt betaald door dezen uit eigen zak aan u worden betaald. Zie R. M. 1914, b'.z, 703 en 763 en de order van den Opperbevelh. van Land- en Zeemacht d tl. 9 April 1915 Beheer Landmacht no. 19597- 12780/A 1145 Red. H. R. te Vreeswijk. Nederlanders hier te lande woonachtig, mogen, na aanvrage, aan Nederl .bloedverwanten in het buitenland één keer in de 6 weken een postpakket (ten hoogste 4 KG. bruto) met levesnmiddelen van inland- sclien oorsprong zenden (b. v. m wten, boonep, vet, spek, worst, boter, enz.) Men moet daar toe een ingevuld aanvraagformulier toezenden aan liet departement van financiën bureau uit voer. Amaliastraat 2 te 's-Gravenhage. Het for mulier kunt ge krijgen bij de centrale sub-com missie in zake voeding van Menscb en" Dier, Amaliastraat 2, Den Haag. Red. C. R. P. Den Haag, Het onderschoidings- teoken bestond uit een enkel© chevron van goudgalon op bei^lo bovenmouwen. Red. H. S., Zwolle. Een magazijn, als door u be doeld, is, zoover ons hekend, niet bij het leger aanwezig. Red. C. A. Den Haag. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1911 is nog niets officieels bekend. Red. J, W-i Leiden. -Volgens de bepalingen ter zake moet op den eersten en laatsten verlofdag worden gereisd vertrek tevoren is dus officieel niet veroorloofd. Red. D. W. T. te Roosendaal. Het dragen der kroon door de militie-sergeanten geschiedt ver moedelijk eigendunkelijk. Volgens het boekwerk „Uniformen" mogen alleen rcscrvle-teergean- ten de kroon dragen. Wat den rang van ser geant le'klasso betreft, verwijzen we u naar de Seseh. van den M. v, O. d.d. 2o Mei 1910 Vil Afd. nr. 330 (R. M. V. B. U. 3e stük blz. 2318). Red. J. C. B., te Assen, Volgens de Besch. van den M. v. O., d.d. 4 Dec. 1914 II, Afd. no. 192 (R. M. blz. 925) en die van 29 Nov. 1913 JI Afd. no. 454 (L. O. '15 B. no. 357) worden respectievelijk van de lichtingen 1915 en' 1916 geen miliciens aangewezen voor de op leiding tot reserve-officier, herkomstig uit ac militie, Hieruit volgt evenwel niet, dat zij, die zich vrijwillig aanhielden en overigens aan de vereischten voldoen, ook niet zouden mogen worden opgeleid. De algemeene ontwikkeling voor hen, die wenschen opgeleid te worden, moot zijn opgevoerd tot het peil, dat aan de voor toelating tot het reservekader gestelde eisehen, het meest nabij komt. Zie voor deze eischen art. 10 van het K. B. van 8 Mei 1906, no. 96 (R. M. V. B. U. 2e stuk blz. 1589). Verder moet de adspiranb aan een degelijke kennis van zijn vak, veel ijver en een doorloo pend zeer goed gedrag, een voldoende bescha ving paren en tijdens zijn diensttijd blijk ge ven van ernst, plichtsbesef en waarheids liefde. Re d. J. J. v. M. te Willemstad. Ingevolge het gestelde in punt 10 sub B van L. O. '15 B nr. 172 bent u verplicht de kosten van do terugreis te vergoeden, daar u zonder wettige redenen te laat van verlof teruggekeerd bent. Wat uw straf betreft, daarover kunnen wij moeilijk oor- deelen. Oppervlakkg beschouwd zijt gij nog al streng gestraft, doch wij kennen uit don aard der zaak niet do bijomstandigheden, dié van in vloed geweest zijn op de bepaling der straf. Strafschuldig waart gij, omreden u niet gezorgd hadt op tijd aan het station te zijn. Zijt gij voorts van meenhig,. dat u to zwaar gestraft zijt, dan kunt ge uw beklag indienen. Red. J. S. to Breskens. - Naar onze moening was uw wensok omtrent de geneeskundige behande ling in het onderhavige geval gerechtvaardigd. U hadt zulks evenwel te kennen moeten geven, voordat u naar Middelburg vertrokt. Zijt ge van meening, dat u te zwaar gestraft zijt, dan kunt ge uw beklag indienen. Red. J. de Vr., Milligen. IJ zoudt langs den hiërarchieken weg /en verzoek kunnen richten tot den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht. Red. C. J. v/de W. te 's-Gravenhage. Hoewel u bij de militie iugelijfd wordt, blijft u onder de wapenen als vrijwilliger, zoolang uw loopende dienstverbintenis van kracht is. Zoo gij vijf jaren bij het leger hier te lande of bij dat in Indië gediend hebt, zijt gij vrij van militie- dienst. Op het oogenblik kunt ge u niet voor eèn bepaald aantal jaren verbinden bij de infan terie hier to lande, daar de werving voor dit wapen tijdelijk gesloten is. Bij het Indische leger kunt ge thans overgaan voor den tijd van zes jaren of gedetacheerd worden voor twee, drie of vier jaren. Wordt gij later eventueel na uw vrijwillige verbintenis bij de militie inge deeld, dan zijt gij waarschijnlijk vrij van her halingsoefeningen, daar u geacht wordt in die mate to zijn geoefend, dat herhalingsoefeningen voor u dan niet noodig zijn. Zeker zijt ge vrij van herhalingsoefeningen, indien ge 3 jaren of langer bij do koloniale' troepen hebt gediend, Red. A. S. te Gr a them. Volgens heb reglement op don Inw. Dienst der Infie. wordt als vaste kok een voor dezen dienst alleszins geschikt 6oldaat aangewezen. Omtrent de aflossing der koks is in dit reglement niets bepaald, wel voor de bijkoks. De laatsten moeten elke maand wor den vervangen. Zijn er nu bij eenzelfde onder deel meerder© soldaten geschikt voor kok, dan is het ©venwel billijk, dat een ieder op zijn beurt, b.v. voor een maand, als kok optreedt; bovendien kunnen de belangen van den dienst zulks vereischen. Zoolang ge niet in een bij zondere functie zijt geplaatst, kan men u alle diensten opdragen. Om bij een militaire bakkerij geplaatst te worden, kimt gij langs den hierar- chieken weg een verzoekschrift richten aan den Hoofdintendant. Red. J. B. W. te Souburg. Wij vermoeden, dat het totaal bij het regiment per militielichting op te leiden aantal miliciens tot milicien-ser geant reeds is bereikt. Red. J. B., fort Giessen. Voor aanstelling tot buitengewoon kommies wordt, zoover ons be kend, geen examen afgenomen. Men moet de noodigo ontwikkeling bezitten, om zoowel schriftelijke als mondelinge dienstvoorschriften gemakkelijk te begrijpen, terwijl op eerlijkheid en dienstijver moet kunnen worden vertrouwd. Zij. die genegen zijn om als buitengewoon kom mies dienst te doen en naar het oordeel van den comp.-comm. de noodige geschiktheid be zitten, worden door den comp.-comm. daartoe voorgedragen en bij eventueel© vacature aan gesteld. De buitengewone kommiezen worden van rijkswege ingekwartierd en blijven in mili taire uniform gekleed; zij genieten boven him soldij van heb Dep. van Financiën een toelage van f 0.50 per dag- Red. I O. v. N., Veldleger. Zoo u er op staat, dat uw verzoek naar den M. v. O. wordt doorge zonden. behoort zulks te geschieden. We geven u evenwel niet veel hoop, dat u verlof krijgen zult, want zooals u schrijft, is de grens van toelaatbare afwezigheid (10 der sterkte) reeds bereikt. Red. Milicien, Bussum. Richt langs den hiëra- chieken weg een verzoekschrift tot den Hoofd intendant. Red. M. de Bruin, te Loosduinen. Krachtens uw vrijwillige verbintenis, bent u verplicht onder de wapenen te blijven. Zoodra gjj 5 jaar hebt gediend, zijn ge vrij van militiediensi. Gij hebt geen recht op de halfjaarlijksche premie ad f 7.50. Red. M. K. T., tc Delft. Daar u waarschijnlijk thans met voeding zijt ingekwartierd, hebt,u op den dag van terugkeer met verlof geen recht op z.g. menagegeld. Over het .algemeen lie'bt u recht op z.g. menagegeld over de dagen, dat u niet aan den middagmaaltijd deelneemt of niet met voeding zijt ingekwartierd. "Wat uwe belasting betreft, geven we u in overwe ging te reclameoren bij do autoriteiten, daar voor aangewezen op de achterzijde van uwe aanslagbiljetten. R e d. J. M., to Ooltgensplaat. U bent gelijk gesteld met de lichting 1912. Red. JU., te Voghel. U wordt wel 11a eindiging van uw dienstverbintenis landstormplichtig, doch wordt voorloopig vrijgesteld van werkelij- ken dienst bij den landstorm. Red. J. E., te Breda. Zoo het bedrijf groot is, kun hoogstens 21 dagen verlof verleend wor den, terwijl in de streken, waarin zich de ge volgen van de overstrooming nog doen gevoe len. hoogstens 28 dagen verlof kan worden toe gestaan. Nu kunt u zelf beoordeelen, of aan u liet maximum-aantal dagen verlof is toege staan. Mocht dit niet het geval wezen, dan zoudt gc uw commandant om langer verlof kunnen verzoeken. 'U bent geen bedrijfsleider en valt dus niet in de termen om voortdurend of gedurende, een bepaald tijdvak enkele dagen in de weck bijzonder verlof te mogen genieten. Alleen over het tijdvak, dat u bijzonder Ter lof geniet, hebt gij geen recht op periodiek verlof. Doch daarvoor en daarna kunt gij tege lijk met de sploeg,. waartoe u behoort, met pe riodiek verlof gaan. Zoo zal het dus kunnen geschieden, dat 11 enkele dagen vóór uw bij zonder verlof, nog met periodiek verlof moogt gaan. Zooals wo hierboven reeds opmerkten, bent u geen bedrijfsleider en kunt u derhalve geen aanspraak maken op 2 x 2 dagen verlof per-wnaand. Omtrent het vertrek met onbepaald verlof der mil. lichting 1911 is nog niete offi cieels bepaald. Red. W. G. v. B., t© "NVaalsdorp. Zie het antwoord bij O. te Arnhem in dit blad. Evenwel is het bedrag f 0.40 minder dan het zou zijn, indien u geen rang of een rang beneden dien van wachtmeester bekleeddet. R e d. Pakje muziekstukjes gevonden. Dondordug 31 Augustus van verlof tcrugkeo- rende met den trein van 4.55 uur uit Utrecht, heb ik een pakje in den trein gevonden, inhou dende muziekstukjes. Do eigenaar kan het terug bekomen door een briefkaart te sturen aan Sergt. P. CLASIE, 20 R. R. B. A. 2de Comp.' Pakje In trein laten liggen; Zaterdagmiddag 16 Sept. heb ik een pakje in den trein AmsterdamLeiden laten liggen. Hec is een biezen mandje, inhoudende een mandje gebreid van hei. een leeren riem, twee brieven en een blikken aoosje, De twee brieven waren geadresseerd aan mij. Tegen rembours e.v.p. aan mij terug tc zenden. D. Hart. 2 Bat. 2 Comp. 15 Reg. Inf., Veldleger le Divisie. Sjako In den trein laten liggen. Verleden week Vrijdag werd ik verplaatst van R'dam naar Asperen. en heb ik met den trein tien voor éénen (H. S. M.) v m. ver trekkende van R'dam naar Leerdam, een sjako gemerkt 4 B. W.N. 3800 laten liggen. Verzoeke bericht aan landweer-soldaat Dc Keuver, Werk bij Asperen te Asperen. Kon. Nationaal Steuncomité 1814. Lijst van bijdragen van militairen in de weken van 30 Juli t/m. 5 Augustus 1916. Vereeniging van Onderofficieren ,,0ns Belang" Amersfoort f 4.97-iOfficieren a/b. Hr. Ms. „Koningin Emma" f 17.50; Detachement Tor- pedisten, Vlififiingen f 17.75; .Staf 3-R. I. f 15.40. Van 6 t/m. 12 Augustus 1916: 38c Bat. L. W. 1. f 9.45; 3-14e R. I. f 16.35. Van 13 t/m. 19 Augustus 1916; Ambtenaren, werk lieden en beambten v, h. Marine Etablissement, Amsterdam 20.62; Commandcment der Marine Willemsoord, f 10; 1-3-R. I. f 56. Van 20 t/m. 26 Augustus 1916Marino-pereonecl f 250 Militairen in de Stelling van de Monden v. d. Maas en het Haringvliet f 128.23; Kapitein B. f 2. Van 27 Augustus t/m. 2 Sept. 1916: Déta- c-hement K011. Marécliaiissée, Apeldoorn, 7.95 Officieren a/b. Hr. Ms. „Koningin Emma" f 13Vereeniging van Onderofficieren. „Ons Belang", Amersfoort, f 2.52^. Totaal der lijsten tot 29 Juli 1916 f 4,003,243.89. Totaal-Generaal f 4,006,775.45. 's-Gravenhage, 20 September 1916. De Penningmeester, w. g. VAN DOORN. De Minister van Oorlog naar Noord-Brabant. De ministc-r va n Oorlog, genera al-majoor Bosboom, begaf zich Maandag, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein van den generalen staf, jhr. Röell en van majoor Insinger, hoofd van afdeeli.ng II (Generale staf) aan heb de partement van Oorlog naar Noord-Brabant, ter 'bijwoning van een gédeelte der .groot© leger- manoeuvres. De terugkomst zou Dinsdagavond plaats hebben. Kapitein A. Dudok van Heel. Men schrijft ons: Nu een persoonlijkheid, als de man wiens naam hoven deze regelen staat, het leger heeft verlaten, komt het ons gewenscht voor, aan dit heengaan oen paar woorden te wijden, vooral nu de oorzaak cr van gelegen is in de tragische omstandigheid dat de gevolgen van een auto mobiel-ongeluk hem, voor wien een nog zoo eer volle loopbaan weggelegd scheen, .voor den dienst ongeschikt hebben gemaakt. En dat Van Heel een persoonlijkheid in het leger is geweest, zullen zij erkennen, die met hem in aanraking zijn gekomen en niet het minst degenen, die, het voorrecht hebben gehad onder hem te dienen en van zijn leiding te pro fiteered Na een zeer sucoesvolle detacheering in Indië, waarhij alle onderscheidingen, clie een officier kunnen worden toegekend, Willemsorde, eere sabel, eervolle vermelding, binnen vijf jaar tijd door hem werden verdiend, volbracht hij de studiën aan de Hoogere Krijgsschool, blijkbaar met zeer goed gevolg, getuige zijne plaatsing als hoofd van. tactische vakken aan de Konink lijke Militaire Academie, na zich eerst nog eenige jaren als vlot wielrijdercommandanb te hebban doen kennen. Vooral in deze laatste betrekking alsook in die, welke hem gedurende de mobilisatie werd opgedragen, het commando van het Centraal Wieli jjdersdpót, is zijn gave gebleken om, hoe wel hij veel van anderen, evenals van zich zei ven vergde, zijn ondergeschikten er steeds toe te brengen met animo hun dienst te verrichten, hetgeen niet het minst te danken is aan het feit, dat hij in en buiten dienst is geweest de man van het initiatief, die op verrassende wyzo telkens met nieuwe denkbeelden voor den dag kwam. Doch niet alleen als chef, ook als mensch heeft, hij getoond ouder de eersten te behooren; menigeen heft hij met raad en daad in moeilijko omstandigheden bijgestaan. Moge het verdriet, dat hem de beslissing der dokters ongetwijfeld heeft berokkend, eeniger- 'mate worden vergoed door de wetenschap, dat velen zijner in dankbaarheid en achting blijven gedenken, en moge de maatschappij nog vele jaren profiteeren van zijn groot© werkkracht. („N. Ct.") Het feest van Pletertje. Mil. korp, kustwachter J. de Haan schrijft ons uit Egmond san Zee: Het marine- en genie-personeel van den toren „Van Speyck" had besloten ook dit jaar den 18on Sept., den geboortedag van „Pie- tertjo", te herdenken. Pietertje, een vrouwtje van 67 jaar, is onze mobilisatie-moeder, zij heeft een water- en vuurnering en zorgt er altijd voor dat de jon gens van den toren heet water voor hun koffie kunnen bekomen en als het water soms nog niet heet genoeg is, roept Pietertje „onze jon gens" naar binnen om hen te tracteeren op een „koppie" en een „seletje". Dit alles gaf natuurlijk aanleiding tot het feest. L.l. Maandagmorgen togen 7 nur ging de opkomende wacht naar Pietertje, om haar een leuningstoel aan te bieden. Na een kleine speech van den mil. Van Del den werd Pietertje in den steel gezet, bedankte zij „onze jongens" voor het mooie cadeau en verzocht zij de jongens toch vooral des middags terug te willen komen. Zij zou dan voor een biertje zorgen. Des middags waren ,,onzo jongens" en ook een fotograaf present. Er werd staande recep tie gehouden, die werkelijk druk bezocht werd. Ondordohand was nog een gedicht voorgelezen, dnt dó verschillende goede eigenschappen van Pietertje" verkondigde. Daarna deed de fotograaf P. Jonker zijn werk en werd Preesje oftewel Pietertje in haar leu ningstoel, te midden van „onze jongens", ge kiekt tot groot vermaak van haar buurtge- nooten. Zoo vierden wij den verjaardag van een mo bilisatie-moeder. wier toewijding ons militairen, nu de belangstelling van de burgerij in de sol daten in de sleur raakt, zoo goed doet. J. DE HAAN, Mil. korp. kustwachter. Egmond a. Zee. M 0 e i 1 ij k 0 vragen. Dc onderwijzer behandelt de circulatie van het bloed. Als ik op m'n hoofd ging staan, dan zou m'n bloed naar m'n hoofd vloeien, niet? Geen der leerlingen ontkende 't. Maar als ik nu op m'n been ca sta, dan vloeit 't niet daarheen?Waarom niet? vroeg de docent. Omdat, zei een der knapste jongens, - uw beenen niet bol zijn. 1 B e 6 t mo go lij k.. Zij, Jacques, als we getrouwd zijn, 1 oet ik twee meiden bobben. Hij. Maar lieveling, ik beloof je, dat je er wel tien krijgt alleen maar niet allemaal tegelijk. Dat past niet! Moeder tot haar dochter, die voor do .sno zit. Wat zie ik? Hel» je van deze sonate de volksuitgave gekocht? Past die nu bij con vlpu- gel welke 2500 gulden gekost heeft! Wraak. „Het engagement van juffrouw Zuur is af." „Ik feliciteer haar gewezen aanstaande. „Dat mag je wèl doen. Verbeeld je: bij hot terugzenden van haar verlovingsring drcof z© baar spotzucht nog zoo ver, dat ze op het adres schreef: „Glaswerk. Voorzichtig te be handelen." Onverwacht antwoord. Maar wee t u dun het onderscheid niet tuischea een paard en een ezel? vroeg de tsr- dedigcr aan oen getuige. Nou mijnheer. U zou ik nooit roor us paard aanzien, was liet antwoord. Geen wonder. Eerste bediende: „Als de patroon zijn vroor- Twoede„Zoo? Want heeft hij dan gezegd?" Eerste: „Dat ik een andere betrekking kon gaan zoeken." Uit do kazornc. „Als je zoo lang was als je dom bont, dan zou je waarachtig de maan. wel 'n zden kunnen geven." Oreren weer. Reiziger: „Kunt u mo geen andere kamer §even, dan die waar ik vannacht geslapen eb!" Logementhouder„O, zeker. Ia do kamer niot goed?" Reiziger: „De kamer wel. Maar ik kan bet mot mijn buurman niet vinden. Verbeeld u: ik heb eerst twee uren wakker gelegen omdat de man zoo allerakeligst snurkt, en toen ik eindelijk en ten leste ben ingeslapen, bonst hij zoo hard mogelijk t-gen mijn muur en vraagt of ik eindelijk wil ophouden mot snur ken, want dat hij daar niet van kon slapch-" Uitvoering fort Brakel. Mil.-ielefonist A. v. d, Gragt, van fort Bralcel, schrijft ons: Ter gelegenheid van het afgaan der landweer lichting 1Ö07 op Maandug 25 September, 'werd Donderdagavond jl. alhier een feestavond je georganiseerd, dat schitterend geslasgd mag heeten. Het hier nog nimmer opgetreden duo Beek- Boesnach, vergezeld van Miss Nelly Gray, hob- ben er wel voor gezorgd, dat niemand der aan wezigen zich één oogenblik verveelde. Aller eerst hoorden wij van Miss Gray een paar zangnummers, later op den avond door andere gevolgd. Oogstte zij reeds veel applaus, nog meer was dit het geval met het duo Beek- Boe&nach, wier nummers nog meer insloegen. Vooral bij hunne komische duetten: „Klaas wil het vrijen leoren", „De bekeerde Pantoffel held" en „De Huisknecht", was het gelach niet van de lucht. Het daverend handgeklap, dat bij dezo kluchten door do zaal klonk, be wees wel, hoe men bun werk waardeerde. Zij behooren tot de weinige artisten. die ton volle de kunst verstaan, het publick gedurende den gelieelen avond te boeien. Om alle nummers achtereenvolgens te noemen voert hier te ver, te meer daar hun programma extra goed voor zien was. Nog even zij herinnerd aan hunne dol-komische klucht: „Do dronken Kleer maker", waarmede zij hun repertoire vol tooiden. De tusschenpoozen werden opgeluisterd door de prachtige pianomuziek van onzen kameraad Smeehuizen, di9 weer eens voor dc zooveelste maal bewees een goed musicus te gijn. Met een kort en hartelijk woont'van afscheid aan de vertrekkende landweermannen, besloot onze WelEdelGestr. Heer Fortcommandant, res.-2e-hlit. S. v. d. Burg, qndcr luide toe juichingen dezen recht gezelligen avond. Een woord van dank ten slotte aan bet duo Bcelt- Boesnaeh, Miss Gray, den heer Smeehuizen en aan allen, die tot het welslagen van deze uit voering hebben medegewerkt, is hier niet mis plaatst. AR IE. Met militaire eer, Men meldt ons: D© milicien Zeldenrust uit Enkhuizen, die bij het ongeval met een zeilboot tüsschen Wijk- aaii-Zee en JJmuidèn het leven verloor, is met militair© eer op.de Algemeene Begraafplaats tc lJmuiden ter aarde besteld. Er was veel be langstelling, zoowel van de burgerij als van zijn collega's. Mobilsatie Trio. Men meldt ons: Te midden van een zeer talrijke schare jeugdige K. B. S.-ers, leden van den Ttotter- dainschen H. B. 8.-bond, heeft liet mobilisatie trio van den heer Q. J. van Trigt jl. Zaterdag avond in de groot© zaal van Ons Huis t© Rot terdam zijn 225ste demonstratie gegeven. Toe valligerwijze viel dit samen met bet 2-.jarig bestaan van het trio, dat op 23 Sept. 1914, toen voor rekening van de vereeniging Onze Vloot en de Nationale Vereeniging voor don Volkszang, voor do eerste maal optrad voor do soldaten van het Xedcrlnndsohe leger. En van dien dag af heeft het gereisd, van fort tot fort, van garnizoen tot kantonnemont en heeft het getracht te toonen, welk nut de volkszang sticht in het leger en welke resultaten ermee te bereiken zijn. En dit niet zonder succes, want al heeft het veel gewrijf en geschrijf ge geven en is er wel meer dan eenmaal over ver gaderd. ua zes maanden is het legerbestuur dan toch ertoe overgegaan, drie bezoldigde zangers-propagandisten aan te stellen, tot wie dan ook de heer v. Trigt behoort. Maar dat het in den beginne gemakkelijk Zou gaan, neen. van het tegendeel was men terecht overtuigd. Tracht eens een compagnie plattelanders aan het zingen te krijgen! Wie in dienst is geweest, zal zich het z.g. signalen zingen herinneren Niettemin lukte het toch. vertelde de heer v. Trigt, zoo goed zelfs, 4at. er nu meermalen verzoeken komen voor een herhaling. Zaterdagavond was het niet moeilijkde jongelui van <1© H. B, S. vonden het zoo guitig en gezellig, dat zij al meezongen de liedjes uit den zangbundel voor het, Xederlandscho leger, vóór het sein daartoe gegeven was. Het trio, dat bestaat uit den lieer v, Trigt als "leider en baritonzanger, de violiste mej. Hctt.v ter Laag en de pianiste mej. Nelly van der Gugten, heeft een vroolüken avond gebracht en de heer v. Trigt zal zich wel toegewenscht hebben, dat het altijd zoo vlot van stapel liep. („X. R. Ct.") Nederlandsoh Olympisch Comité. Men meldt ons: Dezer dagen werd in Krasnapolsky, Amster dam, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Oiympisch Comité onder voorzitterschap van den heer F. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken. Do vergadering werd bijgewoond door afge vaardigden van de Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging; Ned. Krachtsportbond.; Kon. Ned. Vereeniging van Scherpschutters; Ned. Ama teur SchermbondNed. Korfbalbond; Ned. Zwembond; Ned. Voetbalbond; Ned. Atkletiek Unie; Ned. BoksbondNed. Gymnastiek Ver bond Vereeniging van gymnastïekonderwijzers in Nederland; A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland. Uit het door den sécretaris, den heer C. A. W. Hirschman, uitgebrachte jaarverslag ne men wij het volgende over omtrent de vaardig- heidsproeven: Meer en meer blijkt, dat wij met de instel ling der vaardigbe-idsproeven een nuttig werk hebben verricht, de belangstelling neemt dan ook op verblijdende wijze toe. De aanmeldingen voor groep 1 (tot I Januari 1916) bedroegen 21, voor groep 2 (1 Januari 191(31 Januari 1917) 42, terwijl voor groep 3 (1 Juli 19161 Juli 1917) 66 candidaien zijn ingeschreven. Het eereteek en werd tot dusverre behaald door de heeren: In 1914: D. J. de Vries. In 1915: Luit. jhr. L. M, van Reigersberg f* unile ontvangt U proofh I Fransch, CSB.I92 Duitsch, 3 Elnnclaoh, 4 Bockhouden( 5 Kederlandsche Taal en Rekenen) S Stenoorofïe, 7 Schoon schrijven, 8 Aardrijkskunde. Stuur brief kaart aan Cursus,,ZelfontwL:!:ellng"\ Bilderdjjkstr 88, Amsterdnm. Aanvang 1 October. Vakken 1—5 elk 40 c. per maand, 8—8 zie prospectua. (Adv.) Vcrsluys, luit. W. P. Hubert van Blijenbnrgh, opperwachtmeester G. L. Walpot, res.-luit. jbr. E. J. C. Greven. In 191Gkapt. D. G. Draaijor, wachtmeester J, van Ooijen, luitenant ter zee 2e klasse F. P. Snethlagc, H. J. M. Wijnoldy Daniels, lo luit. genie R. van Dam, matroos le kl„ J. Immer- zeel, H. Jansen, G. Engelbrecht alk-u milicien torpedist. Aan den luit. ter zee lo klasse J. F. Ostcn werd volledige volmacht verleend tot het invoe ren van 'ie vaardigheids-proeven in Neder- landsch-Indië en tot hot afnemen van de proe ven aldaar, in afwachting van do vorming van een deskundige commissie. Een en ander ge schiedde in overleg met Z.E. den Minister van Marine, in verband met het belang voor be; marinepersoneel, om ook in onze Oost de proe ven te kunnen afleggen. Gedurende het Mgeloopen jaar werden als nog bekend gemaakt cc vaardigheidsoi&chen voor hen, die den 36-jarigen leeftijd bereikt hadden, voorts die voor vrouwen, alsmede voor scholieren van minstens 17-jarigcn leeftijd. Aan do vaardigheidscischen voor 36-jai;ig0n en ouderen werd voldaan door do b'Oren luit. ter zee le klasse .1. F. O sten on M. F. van Bommel, schipper Kon. Ned. Marine, aan die voor scholieren door de leerlingen van do Kijkit- Kweckschool voor Onderwijzers to Haarlem: J. van der Grijp, Ringekmsiein cn J. Vreeken. Tooneelverecnfging 22 R. I. Mil. Constant Koch meldt ons, dat „Do Bevend© Hand", dat door d» Tooneelvereeni- ging 22 R. I. in studie zal worden genomen, een „anti-alcoholisch drama'' is van Pator Ser- vntius, en dus.niet een anti-Katholiek drama, zooals de zetter hem in ons blad van 15 Sept. jl. liet zeggen. Trouwens, dat zal do goed willende lezer wel begropvn hebben. V&rzamelen van "rfintbriefkaarton. GemobiliseerdeD, die uit elke Plants in Nederland eene prentbriefkaart voor hunne verzameling wenschen te ontvangen Sergt.-maj. Frank Hospit. Middelburg. Mil. sergt. J. Vollaard 6e li. 1.1. Bat. 3e Cie. Ill Div. Veldleger. Mil. sergt. L. IngolSe Mil. Berg. S. J. van Pelt li. T. I. Bat. 3e Cie. HI Div. Veldlege 17 It. I. Bat. 2 Cie. IHe Div. Veldleger. Mil.serg.J.C. Bouwman I Ie Depot Bat. 5e Cie. B. 8. korporaal Zweedjjk Korp. J. H. Goossen Korp. C. Vivlö Mil. A. M. Walters Mil. L. v. Roon Mil. B. Groenwold J. H. Schaap Mil. C. Heerdink Grenadier S. Bok J. W. Ledder H. Mulder Mil. A. Teeuw Middelburg. 3 II 8 R? r. He Div. Veldleger. I 5 Bstt. 8 Afd. IR.V.A. 4e Div. Veldleger. 2e Cie. 1 Bat. 13 Reg. öe Div. Veldleger. I P. A. D. IIIe Div. Veldleger. 1 Res. Bat. F. 2e Compagnie. I le Miir. Comp. Veat.-Ar:, Veldp. 1 Detach. Adm.-Troep. L. Torenstr. Roti. Soetensstraat No. 6 Soheveningen. 2#al 2 Marinc-Ho^pit. j Den Helder. Grensw. Hardenberg. I Kustwacht Vlieland. Huwelijks-A. B. C. (Van sergtr. J. S. P.) A Avond aan vreugde gewijd, B Bruidspaar zoo innig verblijd; C Contract, dat men sluit naar do wet; D Drank aan do lippen gezet. E Eed voor het leven gedaan, F Feest, waar wij heen zijn gegaan C Groen, dat hier luisterrijk troont; -- H Huis, dat nien weldra bewoont, I Ideaal van een zonnigo echt, J Jawoord, zoo welmeencnd gezegd; K Koper, dat volgt op hot groen; L Lippen, geplooid tot een zoen; M Moed, die u geiden verzelt; N Nadorst, di© niet meer u kwelt; O Orde, waar het bruidje van houdt; P Paar, eens jn Zilver en Goud; Q Quibus, hier doe: hij mee; R Ringen, gewisseld door twee; S Smullen van deze partij T Trouwen, dat volgt op gevrij U Uurtjes zoo tc-cder herdacht; V Voorspoed, dio vriend'lijk u waohi; W Welzijn van iederen ga^t X Xantippe, zoo'n vrouw -s een last; IJ IJver, die welvaart ontsluit Z Zegen voor Bruidegom en Bruid. Sergeant J. S. P. 4-11-9 II. I. IV. Div. De gescheiden vrcuw. Schets uit het leven. Wijze: Het luchtballonnetje. (Van Mil. J. v. BAAKSCHOT.) Zij leefden samen heel gelukkig, Zij waren pas een jaar getrouwd; De ooievaar, die was gekomen. Waarop hun hoop steeds was gebouwd. Die bracht hun toen een schattig wichtje, Vaders trots en moeders vreugd, Het had een engelrein gezichtje, Zij waren beiden dol verheugd. Refrein: Het kleine, lieve kind, Werd innig teer bemind. Door vader cn door moeder; Zij dankten d'Albchoeder, Die hen op deez' s.topdj

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3