No. 331 Woensdag 27 September 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. De tsestnnsl in den reuzenstrijd. Ons OorSogsdagbQsk. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NTJMMERÖ VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/L.50P.KWARTAAL Voor Adverteutien wende men rich tot ouzo Administratie, PiUejtrinaatTaat 10 Amsterdam. Prijs dor Advertentien por regel 30 cent. Voor Ingezonden Me<l«. deePngea op de tweede, derdo en vierde pagina dobbel tarief. Bij abonnement reductie. De Oorlog in Azië. De strijd in Azië duurt nog voort. Hij wordt gevoerd in Aziatisch Turkije, zooals Klein-Azië met Armenië, in Mesopotamië, doch ook in Perzie. We geven hier een baartje van dit gebied. Weliswaar zal de groote wereldoorlog hier wel niet worden uitgevochten, maar zonder belang is zeker niet, wat hier gebeurt. De Russen en de Turken zijn er beurtelings overwinnaar. Over Erzeroem en Trapezonde (of Trapezunt) zijn de Russen hard vooruitgedrongen, maar opeens komt er weer bericht, dat de Turken Erzingjan hebben veroverd, en nog later, dat zij bij het Vanmeer den vijand terug hebben geworpen. Zoo gaat het op en neer met ds krijgskans, de laatste tele grammen noemen weer de Russen ietwat in het voordeel. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „StaatecouranV" Wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. De verspreiding van ons blad. Onderdeelen, die met het toegezonden aan tal Soldatoncouranten niet toekomen, worden verzocht een greater aantal te willen aanvra gen, opdat alle abwir.é's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Wij brengen In herinnering, dat troepen- öeelen, dia soms door een of andere oorzaak van ons biad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatoncouran ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger on vloot" ontbreken. De toestand in Griekenland wordt thans zeer ernstig genoemd, en de koning, die zijn land buiten den oorlog wil houden, beleeft pijn lijke dagen. Hij moet aapzien, dat een -groot gedeelte van zijn volk zich van hem afkeert en zich schaart aan de zijde van Venizelos, den oud-minister-president, ciie reeds in 't voor jaar van 1915 koning Konstantijn don raad gaf om zich aan de zijde der goallieerden te scharen. De Grieksehe koning, gehuwd met een zus ter van keizer "Wilhelm, zou volgens de Engel- sche bladen aan dezen hebben beloofd, om, waar hij niet aan zijn zijde kon staan, althans zich niet tegenover hem te stellen. In dien deze belofte is gedaan, valt het d'en ko ning steeds moeilijker die te houden. Want al meer keeren de Grieken zelf zich van hem af. Volgens do „Daily Mail" heeft de koning nog •alleen gezag in Athene en den Peloponnesus, het overige Griekenland, daaronder de eilan den en het nieuwe Macedonische gebied zijn on der het bestuur der revolutionnair-natioanl'isti- sche leiders. Men va-eest, dat de invloed van dozen zich nog zal uitbreidenzelfs in Athene worden plakkaten aangeplakt, waarin den ko- •ning wordt aangeraden het zwaard to trekken of af te treden. Men begrijpt blijkbaar in Griekenland, dat de tegenwoordige Grieksehe regeering, het minis terie Chalageropóelos, zoo goed als geen macht heeft in dezen, doch dat .die in werkelijkheid geheel berust bij den koning. Het is de vraag, of hij nog zijn land buiten den.oorlog, zelfs al wil hij de dynastie er aan wagen, kan houden. Dab deze gevaar loopt, is zeer waarschijnlijk; een langer verzet tegen de zoo machtige libe raal-nationale partij zou koning Konstantijn de kroon kunnen kosten. Aan het hoofd-dezer partij staat Venizelos; men dichtte hem toe, dat hij naar Saloniki zou gaan om zich daar aan het hoofd der beweging ten gunste der Entente te stollen, maar hij aarzelt blijkbaar nog steeds. Hij wilde, zei hij, eerst afwachten, wat de regêering en de koning zullen doen, maar lang sarfj h:j niet dralen, wgnt er moet een einde komen aan jden verwarden toestand in Griekenland. De ontevredenheid des volks komt voort uit de bezetting van verschillende Griek sehe plaatsen door de Bulgaren, vooral van Kawalla, dat met zijn forten zonder slag of stoot aan deze vroegere vijanden werd overge geven; verder in het „verraad" van het vierde Grieksehe legerkorps, dab naar Duitsohland is j gevoerd. Vele Grieken vreezen, evenals Veni zelos, dat hun land, als het langer lijdelijk blijft toezien in den strijd, alles weer zal ver liezen, wat het in 1913 won. Duitsohland'e antwoord op de nota der Grieksohe regeering om het vierde legerkorps naar zijn land terug te zenden, luidt niet ont kennend. De Duitsche regeering wil gaarne haar „gasten" toestaan naar Griekenland terug te keeren, alleen moeten er vaste waar- horgen worden gegeven, dat deze Grieksohe troepen niet gedwongen worden door de gealli eerden om later tegen de Duitschers of hun bondgenooten te vechten. Die belofte is ge makkelijk te geven, maar kan ze ook gehouden worden? Intussehen wordt bericht, dat de Grieksehe -regeering opnieuw een nota naar Duitschland heeft gezonden. Van de verschillende fronten valt maar wei nig nieuws te vermelden. Het is wel merk waardig, dat er in de laatste dagen slechts heel weinig successen behaald worden aan de eene of andere zijde. Van heb "Westerfront ko men wel berichten van groote artillerie-activi teit tussclien Anc-re en de Somme, van zware gevechten in de lucht, elders van afgeslagen vijandelijke aanvallen, maar van resultaten lezen we weinig of niets. Zoo gaat het ook op andere fronten, het lijkt, alsof de strijd op verschillende oorlogsterreinen weer het doode punt nadert, haast geen voor- of achteruit gang. .-Men neme maar het Russische frontin de laatste twee weken is daar betrekkelijk wei nig gebeurd en niets, dat eenige wijziging braóhtkwamen de Russen bij Halicz en elders in de Karpatlien vooruit, de Duitschers wisten hen tegen to houden door welgelukte tegenaan vallen en zelfs een bruggenhoofd aan de Sto- chod te winnen. Thans zouden de Russen hun 112e week. Van 18 tot 25 Sept. 18 Sept. De Franschen "bezetten op Ret westfront D'eniécourt. De geallieerden bezetten, vol gens niet-officieele berichten, Fiorina iu Macedonië. De Duitsch-Oostenrijkers her overen aan de Narajofska het verloren terrein. 19 De Oostenrijkers veroveren het bruggenhoofd van Zerecze aan de 20 - Te Ckxistiania komt de Skan- dinavisohe ministers-conferentie bijeen. In Zevenburgen moeten Je Roemeniërs door den Merisonpas in de richting van Petroseny terugtrekken. Griekenland heeft Duitsohland» een nota gezonden over het in terneeren van het vierde Griek sehe legerkorps. Het loongeschil in het Engelsdie spoorwegbedrijf is bijgelegd; de arbeiders krijgen een looutoeslag van vijf shilling p. week. - De Fransclie kamercommissie beslist, dat het bestaan van een centrum van samenzweerders te Athenp niet. kan geduld worden tn dat krachtige maatregelen moeten genomen worden ter be veiliging van de operatiebasis Saloniki. De Australische Kamer van Volksvgrtegenwoordigers heeft met 41 tegen 12 stemmen besloten tot het houden van een referen dum over invoering van verplich ten militairen dienst. De strijd in de Dobroedsja is tot staan gekomen: volgens het Roemeensclie leger bericht zijn de Bulgaren en Duitschers sinds 20 Sept. op den terugtocht. De Hongaarsche Kamer ver werpt het voorstel van Andrassy en Apponyi tot "bijeenrosping der Delegaties. De Duitsche regeering verklaart zich bereid de ,.Tubantia"-zaak na den oorlog aan een interna tionale commissie van onderzoek te onderwerpen. De Duitsch-Bulgaavsche troe pen in de Dobroedsja slaan een aanval af en werpen den vijand terug. Onze „Prins Hendrik"'woi'dt op gebracht naar Zeebmgge en weer losgelaten, nadat een aantal bui ten landsche passagiers is vastge houden Bij een luchtaanval op Londen worden twee Zeppelins neerge schoten. D° Grielcche reo^ri'" g zendt weer eon nota naar Berlijn, dit- j offensief weer hebben hervat en wel bij Zbo- row. in het gebied der Boven-Serethvolgens Duitsoho en Oostenrijksohe berichten zouden hun aanvallen daar mislukt zijn. De Russische telegrammen maken gewag van hevige gevech ten, van een 1500 krijgsgevangenen, van afge slagen vijandelijke aanvallen. Ook van de Balkan-fronten geen nieuws van belang, geen groote verandering daar. In de Dobroedsja schijnen de Duischers onder gene raal Mackensen ietwat achteruit geduwd te zijn, maar zoo weinig, dat er van een wijziging niet kan worden gesproken. In Zevenburgen lijken de Roemenen nu voorgoed tot staan xo zijn gekomen, maar ofschoon er hier en daar hardnekkig is gevochten, de Oostenrijkers heb ben hen nog weinig of niets teruggejaagd; de gevechten bij Hermannstadt en die om de:: Vulkaanpas zijn blijkbaar niet van groote be- teekenis geweest. In Macedonië komen de ge allieerden, met de Serviërs, niet of weinig vooruit, de Bulgaren hebben daarentegen een klein voordeel behaald en den vijand een weinig teruggedrongen, zonder dab men echter van een belangrijke overwinning kan spreken. De Italiaansche oorlog eindelijk blijft sedert we ken vrijwel zonder resultaat; nog altijd gaat de strijd om het Karst-plateau en woedt hij aan de Tiroolsche grens, maar zonder dat er resultaten worden behaald, die iets beteèke- nen. Het belangrijkste oorlogsfeit der laatst: dagen is wel een nieuwe luchtaanval op Enge land. Een groot aantal Zeppelins, volgens En gelsdie berichten twaalf of vijftien, hebben boven Oost-Engeland bommen geworpen, en, ook volgens de telegrammen uit Londen, niet zonder succes, er is daarin sprake van 28 dooden en bij de 100 gewonden. Verder moeten de bommen 'volgens de Doitsche berichten op verschillende plaatsen zware branden hebban gesticht. Van den anderen kant hebben de Duitschers zware verliezen geleden bij dezen aanval; twee Zeppelins zijn neergeschoten; "een is vernield en de 'inzittenden zijn dood, van den anderen is de bemanning van 21 man gevan gen genomen. Dat zal in Engeland een verheu ging zijn bij den rouw om de slachtoffers, want het blijkt, dat 'dergelijke Luchtaanvallen niet meer straffeloos worden gedaan. ENGELAND. Een luchtaanval. Twee Zeppelins verongelukt. LONDEN. (Officieel.) Een aantal vijan delijke luchtschepen brachten Zondagnacht ongeveer middernacht, een bezoek aan de oost- en zuidoostkust van Engeland en wie pen op verschillende plaatsen bommen. Ie aanval duurt nog voort. LONDEN. (Officieel,) Veertien of vijf tien luchtschepen namen deel aan den aan val van dezen nacht op Groot-Brittannië. De zuidoostelijke en oostelijke graafschap pen en Lincoln waren het hoofddoel van het bezoek. De aanval op Londen werd gedaan door twee luchtschepen, dio uit zuidoostelijke richting kwamen, tusschen één ea twee uur en door één luchtschip uit oostelijke rich ting tusschen middernacht en één uur. Aeroplanes stegen op, speciale kanonnen openden het vuur en de luchtschepen wer den teruggedreven. Er werden echter toch nog bommen geworpen in de zuidelijke en zuidoostelijke districten. Te betreuren is, dat 28 personen gedood en 94 gewond werden. Twee luchtschepen werden in Esses naar beneden geschoten. Het waren beide groote schepen van een nieuw type. Het eene, dat brandend neerviel, was vernield en de bemanning was dood. De bemanning van het tweede, 21 officieren en manschappen, wer'd gevangen genomen. Uitvoerige berichten omtrent de slacht offers en de aangerichte schade zijn nog niet ontvangen. LONDEN. In een officieel communiqué, Zondagavond te 5 uur 30 uitgegeven, wordt gezegd: „Uit nadere berichten blijkt, dat vermoedelijk niét meer dan 12 luchtschepen deel hebben genomen aan den aanval. In politie-rapporten uit dé provineie wordt aangeduid, dat de aangerichte sohade slechts gering was. In één stad echter in het oosten van de Midlands werden een aantal bommen geworpen en twee personen maal wegens de gevangenneming van een Grieksehe compagnie te Fiorina door de Bulgaren. Onze „.Batavier II" wordt op- gebracht naar Zeebiugge. ZiCHTZEND!NG> door HELENA RIP. gedood en elf gewond. Men vreest, dat in die stad nog twee persoden onder het puin bedolven liggen. Eenige schade werd toe gebracht aan het station, ongeveer een dozijn huizen en winkels werden vernield en beschadigd en een kapel en een pakhuis ge raakten in brand. Behalve het bovenstaan de werd omtrent ongelukken buiten het ge bied van de hoofdstad verder niets bericht en ofschoon in het wild een aantal bommen op de bezochte streken werden geworpen, is de aangerichte schade onbeduidend. Verscheiden bommen vielen in zee of op open plaatsen. In het gebied vin do hoofd stad werden 17 mannen, acht vrouwen en drie kinderen gedood en 45 mannen, 37 vrouwen en 17 kinderen gewond. Een zeer groot aantal kleine woonhuizen en winkels werden vernield of beschadigd en er werden verscheiden branden veroor zaakt. Twee fabrieken werden beschadigd, eenige ledige goederenwagens vernield en aan de lijnen werd op twee plaatsen lichte schade toegebracht. Omtrent beschadiging van militaire inrichtingen is niets vernomen. LONDEN. Berichten van corresponden ten uit verschillende plaatsen tusschen Lon den en de kust van Esses beschrijven het vergaan van een der luchtschepen te 1 uur Zondagmorgen. Het. geluid der afweerkanon- nen had de menschen uit de huizen naar punten gelokt, waar zij gelegenheid hadden de luchtschepen, die in oostelijke richting voeren, waar te nemen, verlicht door de op hen geconcentreerde stralen der zoeklichten, en met de telkens vlak bij de luchtschepen springende granaten. Het geschutvuur ein digde ongeveer 12.30. Een diepe stilte volg de. Toen werd een roode vonk zichtbaar aan den hemel en spoedig zag men de vlam men voortkruipen langs de bovenzjjde van het luchtschip, totdat het een reusachtige vuur&ol geworden was. Voor dat het viel stond het luchtschip geheel overeind, toen sloeg het, met den kop voorover tegen den grond. Het gejuich der menigte in de nabijheid van de plaats waar het viel, werd overge nomen en herhaald in de richting van Lon den, waar de kijkers een gloeiend voor werp, in den vorm van een sigaar, aan den Oostelijken horizont hadden gezien. LONDEN, Een correspondent deelt in. een beschrijving van den luchtaanval het vol gende medeToen de kanonnen het vuur openden op den Zeppolin, dio in Esses werd vernield, wierp de bemanning van het luchtschip de haar nog overblijvende bom men naar beneden, teneinde aan het gevaar te ontkomen. Ongeveer vijftig bommen vielen neer op een veld bij een dorp, maar richtten geen ander nadeei aan dan dat de ruiten van een landhuis braken en een konijn werd gedood. Een gondel bleef hangen in de boomen en de rest van het luchtschip ligt op het veld. Brandweermannen hadden geruimen tijd werk met het blusschen van de vlam men. Aan het lijk van den commandant waren geen sporen van verbranding te zien hij was blijkbaar uit het schip gevallen en had op den grond zijn nek gebroken. Een andere correspondent deelde mede dat men een schip, blijkbaar hulpeloos, had zien zweven en dat het eindelijk op het veld was neergekomen. De bemanning van 21 man had toen het schip verlaten en een speciale politie-agent had de mannen dadelijk gearresteerd. LONDEN. De „Daily Mail" meldt: Hoe het met den tweeden verongelukten Zeppelin is ge gaan, werd verteld door personen, die de "be manning uit de gondels zagen klauteren en in den donkeren naclit door het moerasachtige terrein zageu loopen, waar het 'land, van Esses de kust nadert en weinig huizen staan. Het luchtgevaarte viel toevallig tien pas van een landhuis 'en honderd yards van een boerderij, zonder dat iemand daarbij gekwetst werd. De wachten, wier aandacht werd.getrokken door het gedreun van de machines, zagen den Zep pelin zich moeizaam in de richting van de zee voortbewegende op een hoogte van 300 voet. Plot-seling keerde het luchtschip landwaarts, schoof bij liet dalen over de boomtoppen en kwam ten slotte op den grond neer. Toen klon ken vloeken uit 'de gondels, sommige in een In de wijde, spitepuntende laarzen met opwippende, gebarsten neuzen vol moddervoe- gen en afgetrapte brokken van hakken, waarin haar voeten wegzwommen en waarvan het. grijs-vale bovenleer in plooien om haar stok kerig been rimpelde, zoodat van vocht en kou haar kous klam om haar smallen voet plakte, sopte ze door groezelige, uitgezakte sneeuw klompen, die verweekten tot modderwater. Uit het nauwe, korte manteltje staken de grove, roode, barstigo handen, het korte tnierokje flapte om haar dunne beenstaakjes, waaraan do wijde, afgedragen vrouwenlaarzen klompten, welker hakken vastzogen in de modderpap. Haar voeten in de vochtige ruimte van het poreuze, gespleten leer, krampten samen van het vermoeiende sjokkerige loopen over de slechte wegen. Het verregende, over de ooren getrokken mutsje van kattenbont met nijdig priemende, roestige hoedenpen, liet van voren wat vlas- gele pieken vrij, die fladderden om het smalle, gore gezichtje, waarin flets-blauwe, 6limms oogjes als gleufjes streepten en het paars- rooae neusje spitste, zoodat bet lippenrood verbleekte tot een nauw merkbare rozige veeg Overgenomen uit „De Nieuwe Courant"'- j in het vaal-wit vaü haar moe gezicht. Een klein, nietig kind, dat met twee groote hoededoozen de helft van het trottoir besloeg, balanceerend met de eene doos laag bij den grond en soheef getrokken schouders, als een paar dat geen duimbreed wilde wijken haar van de stoep dreigde te loopen in de aan den kant gestapelde modderheuvels van wat ééns blanke sneeuw was. Das mompelde ze vinnige woorden tegen de verdwijnende ruggen, steunde ze de doozen tegen een vooruitspringende pui om kalm haar hart te luchten in geijkte, veelzeggende ter men. Daarna weer in baar sukkeldrafje verval lend, liep ze langs de lokkende, lichte winkels, die van een wereld getuigden, waarvan zij een enkelen keer een glimp zagN Voor de uitstallingen van sprookjesachtige, sierlijk geploaide stoffen in feeërieke avond belichting van gekleurde gloeilampen stond, ze met wijd gespalkte oogen stil te genieten, streelde zo in gedachte het satijn-glanzend fluweel of de soepele, glinsterende zijde, zocht ze do mooiste, schelste kleur uit de zee van tinten, die achter het glas in zachte golvingen vervloeide, terwijl dp kil- vochtige zolen, aan haar kousen kleefden en ze haar teenen in den vormeloozen voor schoen samentrok van weeë pijn. Van den eenen winkel schoof ze naar dan anderen, stil uitspinnend haar gedachte- gangktio over het weeldevertoon, dab achter de ruiten lachte én telkens weer haar oogan trok. Soms beet een bittere opwelling door hasr denken heen. als ze kleurige, licht gekleurd leeren laarsjes, hooggehakt met verlakte neusjes in verfijnde modellen zich zag rijen in tertenden evrrv'ccd "i ze hnpr eigen :n den grond eclocppn doorweekte schuiten van schoenen zag, afleggers van een mevrouw, Engelsch met sterke keelklanken. De inzitten den klommen eruit en de commandant klopte aan de deur van heb landhuis. Drie ontploffin gen werden gehoord, waardoor do ruiten war den vernield, maar niemand werd gewond; alleen werd het haar van den kettinghond ge schroeid. D-3 Duitschers trokken daarop li«-t land in en schoten hun revolvors in do lucht af. De menschen kwamen nu van alle kanton opdagenspeciale politieagenten en de dorps veldwachters kwamen te root en per fieU toe gesneld. Een speciale politieagent kwam liet troepje Duitschers tegen en versperde hun den weg. Op zijn vraag, wat dat te boteckenen had, werd door een zware stem naar den weg ge vraagd. De agent, die daar in de duisternis tegenover een troep vreemdelingen stond, gaf den weg aan, maar volgde hen, totdat zich een dorpsveldwachter en nog een bijzondere agent bij hem voegden. Toen brachten zij met hun drieën den Duitschers aan het verstand, dat zij gevangenen waren. De Duitsche comman dant gehoorzaamde en toen een militaire pa trouille versoheen, zeide hij wie hij was, ter wijl hij vergunning verzocht in het naastbij- gelegen postkantoor naar^ iemand in Londen te mogen telefoneeron ohPdezen te vragen zijn echtgenoot© te melden, dat hij in leven was. De Duitschers werden in verzeker do bewaring De Zeppelin verspert thans den weg over een lengte van zeventig voet; het omhulsel hangt aan boomen en gebouwen. Het geraamte is verdwenen. Bij een afzoeken van het terrein werden mitrailleurs, kaarten, aanteekeningen, instructies, telegrammen, machinedeelen en levensmiddelen gevonden; dit alles was over boord geworpen voordat de Zeppelin op den grond was gekomen. Volgens den correspondent van do „Daily Chron." is deze Zeppelin herhaaldelijk door granaten getroffen. BERLUN. (Officieel.) In den nacht van 23 op 24 Sept. werden door een aantal eskaders luchtschepen ©en groot aantal bommen geworpen op Londen, plaatsen van militair belang aan de Humber en in de centrale graafschappen van Enge land, o.a. Nottingham en Sheffield. Het resultaat bleek overal uit sterke branden, die nog lang na den aanval zichtbaar waren. De luchtschepen werden op hun heenreis, voor zij over de Engelsche kust heengevlo- gen waren, door bewakingsschepen en bij den aanval zelf door een groot aantal af- weerbatterijen buitengewoon hevig met brandbommen beschoten. Zij brachten eenige der batterijen door goedgemikte salvo's tot zwijgen. Tweo luchtschepen vie1»'? ten offer aan het vijandelijk afweervuur boven Londen. Alle andere keerden onbeschadigd terug. Bommen op kazernes te Dover. BERLUN. (Officieel.) Den 22sten Sept. 's avonds werden door een der in Vlaanderen 'gestatiopneerde Duitsche vliegtuigen- bom men geworpen op de kazernes bij Dover. De dienstplicht in Australië. MELBOURNE. De Australische Senaat nam in derde lezing ,heb ontwerp tot het houden van een referendum over de invoe ring van den militairen dienstplicht met 17 tegen 9 stemmen aan. Gesnau velden. Er i3 nu ook een zoon gesneuveld van minister Henderson. Zoo zijn er thans reeds zes ministers, die in den oorlog zoons verloren, nl. de hoeren Asquith, Henderson, Forsier, Pike Peasé, lord Lansdowne en lord Valentin. Onder de tot dusver gesneuvelden bevinden zich acht parlementsleden, die als officier in het leger dienden. De Canadeesche verliezen. Te Ottowa is een officieel© mededeeling verschenen, zeggend dat de Canadeesche verliezen tot 31 Augustus waren Gesneu veld of gestorven aan ziekten en wonden 8644, gewond 27.212, vermist 2005, totaal dus 37.861. FRANKRIJK. Van hot Westelijk Oorlogatcrrcin, Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Ten noorden van de Somme gedurende Zondagnacht groote activi teit van de Fransche artillerie, die slechts zwakjes door de Duitschers beantwoord werd. Een aanval der Duitschers op de Fransche stollingen ten zuiden van de hoeve Bois L'abbó werd door mitrailleur- en kanonvuur afgeslagen, voordat de Duit- Bchcrs do Fransche linie© hadden kunnen bereiken. Een aantal lijken lieten zij op het terroin achter. Aan den rechteroever van do Maas sloe gen de Franschen ronder veel moeite ver scheiden aanvallen der Duitechers af op de Cöte de Poivre en ten zuidoosten van Thiaumont. De Duitsche vliegers betoonden zich Za terdag actiever dan gewoonlijk. Franaoho escadrilles leverden op het grootste gedeelte van hot front ware luchtveldslagen. De Fransche aviateurs behaalden groote suc cessen en behielden overal de ovorband op de Duitschers. Boven het Somme-front hebben 29 gevechten plaats gehad. Vier Duitsche vliegtuigen werden naar beneden geschoten. Een daarvan viel neer in het Bois de Vaux, twee andere, die achtereen volgens aangevallen waren door luitenant Guynerner, kwamen brandend naar bene den. (Deze luitenant schoot op dien dag zijn 17de en zijn 18de Duitsche vliegtuig naar beneden.) Het vierde viel te pletter. Ten zuiden van Nusery werden drie andere Duitsche machines getroffen en stortten in ontredderden toestand naar beneden. In de buurt van Peronne werden vier Duitsche vliegtuigen genoodzaakt binnen hunne linies te landen. Bevestigd wordt, dat een Duitsch vlieg tuig, dat den 22sten Sept. danig wat ge troffen, tusschen Misery en Villera Carbo- nal is neergekomen. Meer naar het zuiden tusschen Chanlnes en de Avr© werden zes Duitsche machines neergeschoten, een daarvan viel brandend neer bij Chaulnes. In een gevecht tusschen vier Fransche vliegtuigen en een Duitsche groep van zes machines, stortto er een brandend neer bij Chaulnes, een tweede bij Lécourt-, een derde te Barvillers, een vierde zag men te pletter vallen ten zuiden van Marche- Lep'ot, het ode en 6de werden door den zelfden aviateur in een gevecht naar bene den geschoten. LONDEN. Er valt nieta belangrijks t© vermelden behalve artillerie-duels aan de Somme en de Maas. Twee Fransche aeroplanes hebben 12 bommen geworpen op Éssen en zijn daarna, na een vlucht van 500 mijlen, behouden te ruggekeerd. Een Zeppelin verscheen boven Calais, maar moest zonder bommen te hebben ge worpen wijken voor de hevige beschieting. Zeven aeroplanes wierpen 50 bommen op fabrieken te Rombach en Thienen. BERLIJN. (Officieel.) Legergroep van kroonprins Ru-pprechtDe slag aan de Somme is w&der in vollen, gang. Het artillerie-gevecht tusschen de Ancre en de Somme heeft een tot dusverre nog zelden voorgekomen hevigheid bereikt. Nachtelijke aanvallen van den vijand bij Courceletto, Rancourt en Bouchavesnes zijn mislukt. Legergroep van den Duitschen kroon prins: In heb Maasgebied is de artillerie actie weder toegenomen links van de Maas en in eenige sectoren aan de rechterzijde van de rivier. Op heb geheele front groote activiteit van vliegers; er zijn boven de Duitsche en de vijandelijke linies een groot aantal lucht gevechten geleverd, die een voor de Duit schers gunstig verloop hadden. De Duit schers schoten 24 vliegtuigen naar heneden; 20 daarvan aan de Somme. Zij verloren zes vliegtuigen. Den 22sten Sept. lfiafc in den avond wer den door vijandelijke vliegers bommen ge worpen op Mannheim, waardoor één per soon gedood en eenige materieel© schade aangericht werd. Bij aanvallen van vijandelijke vliegers op gebied achter het Duitsche front werden o.a. te Rijssel zes burgers gedood en 12 huizen beschadigd. Een Duitsch vliegtuig deed in den nacht van 21 op 22 Sept. een aanval op Engel sche militaire inrichtingen bij Boulogne. waar haar moeder werkte en waarmede beur telings haar zuster en zij den heelen winter hadden gesjouwd. Nu al was het nog weinig merkbaar met die sneeuw- en regenvlagen brak het j voorjaar aan, dat door de geheele farr.il ie thuis met vreugde werd begroet, omdat j daaraan verbonden was de schoonmaak 11 opruimingsmanie van de mevrouwen waar Kaar moeder werkte. I)an in de zoele voorjaarsavonden kwam moeder met rood verhit gezicht van het sjouwen, met een groot pak rommel aan dragen, waaruit ieder gretig iets naar zijn gading zocht. En vol verwachting specu leerde Trees op een paar nieuwe, afgedankte schoenen van een mevrouw met kleinere voe ten dan de laatste, aan wie ze dit gezegend stelletje had te danken. Van den St. Jacobstoren vielen de agen slagon rustig-overheerschend in hert staits- ruim ver van den drukken Zaterdagavond. Trees sjorde de doozen weer op, schoof de verkleumde handen in de mantelmanchetten over elkander en repte ach voort. Ze had een slechten dag gemaakt vandaag, veel gedraaf heen en weer met zichtzend In- gen, die geen stuiver fooi hadden opgeleverd, veel veranderde hoeden, die weer terug moes ten, omdat ze nog niet mooi genoeg waren en waarvan zij het relaas had moeten slikken met uitgestreken, zoetsappig gezicht, alsof zij de hoeden oplapte! En de fooitjes, die zo zuinig opspaarde in een oud pillendoosje, weggestopt in een gat van d'r matras, tusschen het stroo, ver borgen voor de oogen en handen der ande ren, waren de lichtpunten van de saaie, een tonige sleurdagen, die in eindelooze grauw heid opeenvolgden. Op den inhoud van dat doosje bouwde ze torens van yerwachtingen, want die veibg geborgen dubbeltjes en. stuivertjes zouden als do dag daar was, worden verwisseld tegen blauw, glanzend wit bespikkeld katoen, een stijf uitstaand schort met borduursel en 6toffen pantoffels met harde, glimmende neuzen om met al dat moois uitgerust een nieuw leven te beginnen in een net dag- dienstje. Omdat er geen geld was om haar in liaar hartewensch tegemoet te komen, en de nocdige spullen aan te schaffen, was er in den familieraad besloten, dat zij loopmeisje moest worden. Maar stil hadden haar steeds werkende her sentjes het plannetje van de fooitjes uitgebroed en tersluiks verdween elk_ stuivertje in het verdekt opgesteld spaarpotje. Haar karig weekloontje werd opgeslokt dpor de algemeenc kas, waarin doorloopend een tekort, wae en wetend dat hierin wel nooit ver andering zou komen, zag ze reikhalzend uit naar haar promotie tot dagdienstbode. Met haar laatste vrachtje in vlugger tempo kruiste ze door de straten en hoop op een extra dubbeltje fleurde weer_ in haar op. Met verstijfde, blauwe vingers schelde ze eindelijk aan, met spiedende oogjes glurend door de brievenbusspleet, wie voorkwam. De meid in gesteven, stijfselgeurige japon, wit bemutsu met fladderende brides, een Zater dagavond uiterlijk, deed open en draaide de ganglantaarn op. Hoeen van Veerkens. Op antwoord wach ten. Het kind duwde de doos het portaal in, zetto toen haar beslijkten plompen voet op het gang matje. Hè, zeg. de boel is pas an kant, geen stap verder, hoor! Om de lieve vredeswil op het matje blijven. Zijn dat smeerpoetsen van schoenen 1 CSlot vdgi'Ji

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1