woensaag zo september 191B Orgaan voor Leger en Vloot. Een Huls van Overvloed. NO. 32b. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. QERDC JflMTOIBWG. DE SOLDATENCOURANT ownronOOR.BURGERS CENT. ABONNEMENT BIJVOOR nrT BETALING I OOR MILITAIREN 0.73, VOOR BURGERS/1.50 P.K WARTAAL Voor AdverteutiCn wende men zich tot onze Administratie, BV' ittrïnasl imt 10 Amsterdam. Prijs der AdvertentiVn por regel 30 cent. Voor Ihgexondwu Mede- deehngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel Uriel. By abonnement reductie. De Minister wordt door de commissie uitge leid en nadat deze in de vergaderzaal is terug gekeerd. sluit de voorzitter de voreemgde ver gadering. Dg toestand in den reuzenstrfid. [et gaat den geallieerden in de Do- broeds ja niet fortuinlijk. De Roemeniërs en de Russen, aan wier zijde ook Serviërs vechten, zijn teruggeslagen, nietf alleen lan^s den Donau, achter Silistria, maar ook langs de Zwarte Zee, waar het Russische hulpleger oprukt. De Duitschers en Bulga ren hebben hier werkelijk overwinningen behaald. Langs den Donau trekken zij ver der voort, maar zij jagen ook den vijand terug ten noorden van Dobritsj, dat de ver bonden Russen en Rcemehiërs heroverd zouden hebben op de Bulgaren, maar dat zij nu in elk gevaar weer hebben moeten los- staan nu tussohen Dobritsj zins verrassend komt, het lijkt wel ze ker, dat de Duitschers tegenover de En gelschen een veel sterker macht stellen dan tegenover de Franschen, er op, dat in derdaad groote troepenmachten va.i Groot- Brittan je naar Frankrijk zijn verscheept 1 Hebben de Engelschen nu werkelijk de overmacht 1 Of hebben de geblindeerde au to's, waarvan do Engelsche berichten aoo hoog opgeven, zooveel invloed op het ver loop van den strijd Het is moeilijk te zeg gen, maar zeer sterke Duitsche stellingen, o.a. do hekende Leipzig-redoute zijn in handen der Engelschen gevallen. Dit is on getwijfeld zeer belangrijk, doch, Thiep- val en ook Combles zijn nog in handen der Duitschers, en eerst wanneer die gevallen zijn, zou men werkelijk van een schitteren de zegepraal, van eon begin van een door braak kunen spreken. Over de a'dere fronten kunnen we kor ter zijn, maar niet omdat daar minder fel gevochten wcrdt. Deze lierfstveldtocht is, over 't geheel gerekend, de hevigste strijd, die de wereld misschien ooit gezien hoeft. Overal wordt met de grootste verbittering laten, zij Constanza, dicht bij aeze Zwarte-Zee-hi- j gevochten. Zoo in Macedonië, waar vooral ven. I de Serviërs overwinningen behalen en zij de Da. Bulgaren treden in de Dobroedsja Bulgaren* terugslaan. Weliswaar zijn de krachti» op, maar niet minder de Duit- Bulgaren nu in het bezit van Kawalla, sellers. Hoeveel Duitsche troejpen den bond- De Engolsclie havens zijn. ecmgc ihigen ge sloten geweest voor neutraio schepen. We spra- Ken reecis ons vermoeden uit, dat do' reden daarvoor was het overbrengen van nieuwe troe pen uit Engeland naar Frankrijk en daaraan valt nu haast niet meer te twijfelen, want met nieuwe hevigheid hebben de Engelsche troepen het offensief ten noorden var. de Somme be gonnen. Zij hebben daarbij succes gehad, even als de Franschen jn de laatste week. W e geven hier nog eens woer een kaartje van het strijd terrein aan de Somme, een kaartje, dat welis waar een oude frontlijn weergeeft (de dikke zwarte bochtige lijn) maar waarop toch de ver schillende plaatsen, welko in de laatste dagen veroverd zijn of waarbij gevochten is, duidelijk zijn aangegeven. Wij kunnen dus op onze kaart nagaan, vaar de frontlijn op het oogenblik ten naastebij loopt. Do Engelschen zijn in de jongste dagen het meest gevorderd.. Van het noorden loopt de frontlijn +ot-,'^biepval. dat nog sleecis in banden der, Duitschers is r.K np onze kaart; ten zuiden van deze' plaats zijn öo En'geischeu zeer opgeschoten naar het Oosten en zij hebben daar dezer dagen zich meester gemaakt van Courcelette, Mar- tinpuich en Fiers; do frontlijn moet dus dicht achter deze plaatsen loopen en wij kunnen ons voorsteilendat de Duitschers bij Thiepval zeer in 't gedrang komen. Van Fiers moet zij loopen achter Gin- chy en Guillemont, ten zuiden langs Combles, dat nog in handen der Duitschers is, vorder ten noorden, van den weg naar Ranoourt en dan langs den weg van deze plaats naar Mt. St. Quentin, tot aan den zijweg naar Cléry; ongeveer halfweg tusschen Cléry en Mt. St. Quentin loopt de frontlijn ton slotte in zuide lijke richting naar de Somme. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant1' wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. STAIElWaENERAAL Vereenigde vergadering van de bolde Kamers tot sluiting van de zitting Op Zaterdag 16 September 1916 De heer VAN VOORST TOT VOO&ST be kleedt dén voorzittersstoel. De VOORZITTER laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Be sluit van 5 September 191G, no. 60, waarbij de Minister van Biunenlandsehe Zaken gemach tigd wordt heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering der Sta- ten-Genernal, ten einde in een vereenigde ver gadering der beide Kamers de zitting in naam oer Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt een commissie, die den minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en inleiden. 11 le week. Van 11 bot 18 Sept. 11 Sept. Ministercrisis in Griekenland; kabinet-Zaimis treedt af. 12 Het offensief aan dé Somme wordt hervat; de Franschen ne men Bouchavesnes. De Engelsche havens worden te middernacht voor alle neutrale in- en uitgaande schepen gesloten. Alle beschikbare Duitsche troepen worden uit de plaatsj langs de Limburgsche grens op Luik geconcentreerd voor het front. Het vierde Grieksche lej korps 'wordt als neutrale troep naar Duitschland overgebracht. 14 Kavalla is door de Bulgaarsche troepen bezet. -- De Serviërs veroveren ,de Ma-lka Nidze, ten oosten van Fio rina. De Roemeniërs en Russen worden in de Dobroedsja terug geworpen in de lijn Cuzgun Caraomer. 15 Het offensief der geallieerden aan de Somme blijft. ®Bertduren. Do Franschen dringen door tot hot dorp Rancourt. Te middernacht worden de Engelsche havens voor het ver keer- heropend. De Commissie bestond uit de lieeren Smits en Van der Hoeven, leden' van de Eerste Kamer, en Jansen (Den Haag), Roodhuyzen, "Van der Molen en Snoek Henkemans, leden van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de Minister, voorafge gaan door de commissie, de vergaderzaal bm- De heer CGRT VAN DER LINDEN, Minis ter van Staat, Minister van Binnonlandscbo Zaken, neemt plaats achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Mijne Heeren Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij op te dragen de zitting der Sta ten-Generaal in Haren naam te sluiten® Ook in het afgeloopen jaar noopte de Oorlogstoestand tot het treffen van onder scheidene maatregelen va.n buitengewonon aard. Nochtans' kwamen, dank zij uwo medewerking, ook verschillende andere voorzieningen tot stand. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, mijne heeren, IIryen dank te betuigen voor uwen ijver en voor. uwe toewijding aan 's lands belang. In naam dor Koningin, er daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. iït den Balkan versterken, weten we niet', maar 't zullen er heel wat zijn, en aan hun hoofd staat de veldheer, die naast Hin denburg den meesten roem heeft behaald in den oorlog tegen Rusland: ven Mackensen. Hefhoeft niet te verwonderen, dat de Duit schers, ondanks do hevige aanvallen der vij anden op andere fronten, hier zoo krachtig zich verzetten tegen een opmarsch der Rus sen: het geldt hier toch een verovering van Turkije, van Kcnstantïnopel, een afsnijding dus van de Middelahdsche Zee. Daardoor .zouden verloren gaan al de voordeelen het vorige jaar in den Balkan behaald, zooals de r&chtstreeksche verbinding met de Turk- sche hoofdstad. De centrale mogendheden zouden nog méér geïsoleerd worden, en ook afgesneden zijn van Aziatisch.. Turkije Daarentegen zou Rusland meester zijn van de Dardanellen, een uitgang hebben naar de Middellandsche Zee, en de verbinding tusschen al de geallieerde mogendheden zon tot stand zijn gekomen. Men kan zic-h voorstellen Jat de Duit schers wanhopig zich verzetten tegen eon oprukken der Russen en Roemeniërs, dat zij nog liever verliezen lijden aan 't Oos- tor- of 't Westerfront. Voorloopig zijn zij gelukkig in hun pogingen. Langs de Do nau -staan, vöorzoover op 't oogenblik bekend is, doch de toestand hier is nog niet geheel duidelijk, de Duitschers en Bulgaren, geholpen door Turksche troepen nu reeds een dertig kilometer voorbij Silis tria, n.l. bij Oltina. Feitelijk hebben zij dat gedeelte der Dobroedsja, dat de Bulga ren in 1913 gedwongen waren aan Roeme nië af te staan, heroverd. Het is inderdaad een zegepraal, die meetelt, niet alleen door de tereimwinst, maar ook door het aantal krijgsgevangenen en den oorlogsbuit. Alles te zarnen, deelt een Duitsch telegram mee, zijn in de Dobroedsja sedert het begin van den oorlog met Roemenië 28.000 valied'e soldaten, met 522 officieren, gevangen - ge nomen, zijn twee vaandels veroverd, 150 ka nonnen 62 machinegeweren en veel ander oorlogstuig buit gemaakt. Het. front in de Dobroedsja is het eemige van de zes fronton, waar gevochten wordt, waarop de Centralen aanvallen. Wel! doem zij hier en daar krachtige tegenaanvallen, en die ook niet altijd zonder succes blijven, maar van een eigenlijk gezegd offensief is nergens sprake dan in Roemenië; overal elders verdedigen ze zich. Zoo aan de Som me. Ook daar is in de laatste dagen de strijd weer zeer hevig geweest, ditmaal vooral in den Engelschen sector. De Engel schen hebben inderdaad een overwinning behaald, die ook door de Duitsche staf be richten wordt toegegevenNiet minder dan drie plaatsen Fiers. Martinpuich én Cour celette zijn in hun handen gevallen en zi; hebben n. eer dan 4000 krijgsgevange nen gemaakt. Wijst dit succes, dat eenigs- dat door de oorlogsschepen der geallieerden wórdt besolioten, maar aan de grens van bun eigen land komen de Serviërs steeds meer vooruit. Ten oosten van het Oetrowo- meer hebben zij de rivier de Brod gefor ceerd en hun artillerie heeft hevig de aar den rechteroever verschanste Bulgaren be schoten. Andere Servische troepen, met Bussen en Engelschen, zijn opgerukt ten oosten van dit méér en tot dichtbij Fio rina gekomen. Eigenaardig genoeg zijn er uit de laatste dagen heel weinig berichten van don stijd aan het Oosterfront. Uit die der Centralen blijkt echter, dat de Russen hier nog steeds zware aanvallen doen, zoo bij Loetsk, bij Zborow, in de Karpathen, aan de Na-ja- rowka. maar die aanvallen zouden vooral zijn afgeslagen, behalve aan de laatste ri vier, waar de Oostenrijksche troepen blijk baar zijn teruggetrokken. De Italianen eindelijk zotten hun offen sief voort op het Karstpiateau, en hun be richten gewagen van succes, o. a. van 4000 kri jgsgevangenenmaar de toe stand wordt er weinig of niets gewijzigd. Tot zelfs in het zwarte werelddeel wordt do strijd even hardnekkig voortgezet, in Oo6t-Afrika heeft do' Belgische eeneraal Tom beur een belangrijk succes behaald. Moet uit dezen buitengewoon feilen strijd aan alle kanten worden opgemerkt, dat mem met alle macht een beslissing wil uit lokken, dat wij eindelijk aan het begin van ihot einde van dezen bloedigen krijg staan? OUITSCHLAND. Prins Frledrich Wilhelm van Hessen f. Een Duitsdb telegram meldt dat prins Friedrich Wilhelm van Hessen in de Do broedsja- gesneuveld is. Prins Frie-drick Wilhelm van Hessen was de oudste zoon van prins Friedrich Karl van Hessen en van prinses Margeretke van Pruisen, een zuster van den Duitschen i keizer. Hij was in 1893 te Frankfojir ge boren en woonde op het slot Fricdrichshof bij Cronberg in den Taunus. ENGELAND. Prins Albert ziek. LONDEN. Prins Albert, tweede zoon van den koning, lijdt, aan een acute onderbuiksziekte. Er had zich een abces gevormd, dat thans verwijderd is. De prins gaat goed vooruit, maar het zal zeer lang duren, voor hij zijn taak kart her vatten. „Wie verliest, moet betalen". De ..Daily Tol." betoogt, naar een Reuter- telegram van 14 Sept. meldt, dat de geallieer den, nnar het Duitsche voorbeeld ip 1S71, den vijand een geduchte oorlogsschatting moeten op leggen.. De Duitsche bladen hebben do laatste zes maanden reeds veel water in hun wijn ge daan de tusschenpcriode was dio, toen do rijkskanselier de ontruiming van de bezetto gebieden aanbood, tegen een geweldig losgeld, hetgeen algemeen gelach verwekte in do hoofd steden der geallieerden. Thans neemt do oorlog een voor do Entente gunstig verloop en wan neer Duitschland's uur geslagen is, zullen wij onze rekening weten op to maken. Men mag verwachten, dat h'et cijfer fantastisch zal zijn, maar hot zal in zich sluiten het borate! van België, Polen en alle verwoeste gebieden, maar wij zullen betaling eischea tot den laatstcn cent. FRANKRIJK. Van het Weeteliik OorloQóterroin, Het Engelsch-Fransohe offensief. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt: Ten zuiden van de Ancre zijn wij Zaterdag tusschen één en twee mij len vooruitgegaan op een front van zes mijl. Zaterdag werden 1700 man, waaron der 51 officieren, gevangen genomen. Het totale aantal gevangenen, in twee dagen ge maakt, bedraagt meer dan 4000 man, onder wie 116 officieren. Volgens de ontvangen berichten zijn tot dusverre zes kanonnen en meer dan 50 mitrailleurs buitgemaakt of vernield. Ook werd een groote hoeveelheid oorlogs- materieel veroverd. Den 15den Sent. werden 15 Duitsche aëroplanes vernield; zes Engelsche machines worden vermist. PARIJS. Ten .noorden van de Som me beschoot de Fransche artillerie vijan delijke werken ten zuiden van Somme. De Franschen deden Zondagmiddag te 2 uur 30 op verschillende punten aan vallen en behaalden belangrijke succes sen. De dorpen Vermandovillers en Ber- ny, die tot dusverre gedeeltelijk door de Franschen bezet waren, warden in eeo schitterende bestorming genomen. Uit eenig© huizen wordt nog steeds tegenstand geboden. Het geheel© terrein tusschen Ver mandovillers en Deniécourt en tusschen Deniécourt en Berny, dat verdedigd werd door een aantal krachtig verdedigde loop graven-stellingen is na een verbitterd ge vocht in handen der Franschen gevallen. Rondom Deniécourt duurt het gevocht voort. De Franschen namen een aantal loopgra ven tusschen Berny en Barleux. Alle vijandelijke tegenaanvallen waren tegen den avond "door hevig kanonvuur met zware verliezen afgeslagen. Tot dusverre zijn 700 ongewonde gevaugenen geteld Tegenaanvallen, die gemakkelijk werden afgeslagen, zijn gevolgd op de schitterende wapenfeiten der geallieerden aan de Somme. In hun tegenaanvallen op het Fransche front brachten de Duitschers, die een ver goeding trachtten te winnen voor hun pijn lijke offers, talrijke troepen in het veld. De Franschen versloegen deze niet alleen, maar wonnen ook nog terrein. PARIJS. Den geheelcn Zondag was het weliswaar nog niet volkomen kalm, maar er kon toch worden overgegaan tot de Organi satie en versterking van het gewonnen ter rein. En dit geschiedde onder uitstekende omstandigheden BERLIJN. (Officieel.) Bij het leger van 'prins Albrecht van Wurtemberg den noordelijken legervleugel lan het Itallaansche front. Aan het Italiaaaeche front is een nieuw offensief begonnen, aan het Kar>tpla;eau. Over het geheole front tusschen de Wip- pach (ten z. van Gürz) en de Golf van Triest-, werd na een ontzettend krachtige artillerie-voorbereiding een infanfcerio-aan- val ondernomen, die volgens het Italiaan- scho bericht leidde tot de verovering van verschillende verschanste linies; 71 officie ren en 2117 man werden gevangen geno men. Het Oostennjksehe beri'Jit erkent dit het zegt, dat pr lievige gevechten werden geleverd, waann de Italianen op verschil lende punten tot de oerste Ooatenrijküch- Hongaarsche linies doordrongen en zich op eenige plaatsen wisten te handhaven. Doch, voegt dit bericht er aan toe, de stormloop kan als mislukt worden beschouwd, wan neer het de bedoeling was hier door de Oos- tenrijksch-flongaarsche liniee te breken. Toch hebben de Italianen hier belangrijke voordeelen behaald, in het gebied, dat op het hierbij govoegde kaartje voorkomt. Ten noorden van de rivier de Wippach hadden ook hevige artilleriebeschietingen plaats, doch geen noemenswaardige infan- terie-gevechten. Op andere punten werden aanvallen op de Oostenrijksche Alpenlinie afgeslagen. De Italianen beginnen een nieuw offensief, .in hoofdzaak op het Karstpiateau. De Russen en Roemeniërs trekken in de Dobroedsja naar het noorden terug; de keizer spreekt van een beslissende over winning. Kalogeropoulos aanvaardt de opdracht, een Grieksch ministerie te vormen. De Engelschen nemen op het Sommefront de dorpen Cource lette, Martinpuich en Flesen door de vermeestering van de Donau-redoute naderen zij Thiep val. De Russen drukken het Oos tenrijksche front bij de Nara- jofka! eenigszins terug. Naar het Evgelsch DOOK MAX PEMBERTON. Zij aarzelde geen oogenblik meer. Ik. zal met je meegaan, Edmund. Zij zullen mij geen kwa&d doen. Er is geen man ;n Parijs, die Dolores kwaad zou doen, zei hij. Met die woorden sloot hij het venster en keerde naar de andere kamer terug. De Duitscher lag nog inééngekrompen op de sofa, alsof hij luisterde naar die afschuwelijke voetstappen, die hem zouden vertellen, dat zijn vijanden het huis waren binnengekomen.. Ieder gebaar verried zijn angst. Hij was pas gisteren door de ooste- lijkp linies heen Parijs binnengekomen; en niets <"]an een papier, dat hem uit de hand gewaaid was, had hem verraden, zooals hij zei. Je moet met ons meegaan, zei Drlopp streng. Wij jicmen je mee naar het huis van de wacht. Dan blijft er geen uur levens meer voor mij over. Zij zullen mij onderweg dooden. Neen, dat zal niet gebeuren. Made moiselle hier gaat met je mee. Ik zal je rechter zijn. Wat heb ik van u te verwachten, mijnheer Rechtvaardigheid als 't niet anders kan genade. Dat zal deze nacht leeren. Kom nu mee; zij worden steeds ongedul diger. Dwing hen niet de zaak zelf uit te vechten. De man wankelde overeind en trachtte zich te beheerschen; maar groote zweet druppels 6tonden op zijn voorhoofd, en zijn oogen waren half gesloten van angst. Voetje voor voetje, als een misdadiger naar het schavot liep hij de trap van het oude huis af en greep de handen vast, die hom geleidden. Toen de deur openging en de menigte hem duidelijk zag bij het licht den strijd was voor mij het meest op merkelijke de betrekkelijk zwakke be antwoording door de Duitsche artillerie van onze geweldige beschieting op 15 Septem ber. Hier en daar poogden hunne veld kanonnen en loopgraafmortieren de hevige uitbarsting te beantwoorden, maar er was niet zulk een hevig artillerievuur als werd opgemerkt tijdens de jongste veldslagen. Het open karakter van het gevecht stelde onze veldbatterijen in staat vooruit te galoppeeren naar het boschterrein, toen de slag vooruit ging. Zoo volkomen waren wij er op voorbereid den vijand te vervolgen, zonder hem rust te gunnen, waar en wan neer wij met hem slaags raakten. De gevan genen zijn meerendeels ontzettend gedepri meerd. Zij werden uit de ecne stelling na de andere gedreven, die door maanden-- j--=0 langen stilstand van den strijd door hen als prins Ruprecht duurde de levendige ge- j volstrekt onneembaar werden beschouwd, vechtsactie voort. Be groote slag aan de ^ij hebben de hevigste nederlaag geleden, Somme wordt voortgezet. Ten noorden van I die juist kwam in een oogenblik, toen zij de rivier werden alle aanvallen; ten deele verzekerd waren, dat de kracht der Engel- reeds door spervuur, afgeslagen. Om de I schen, om in het huidige offensief nog kleine, door Engelschen bezette plaatsen slagen toe te brengen, geëindigd was. Courcelette en Fiers'en tenjwesten van Les- Nieuwe en ontzettende oorlogswerktuigen boeuf wordt nog gestreden. Ten noorden van Ovillers behaalden de Duitschers voordeelen door hunne aanvallen. Ten zuiden van de Somme hebben geen bepaalde aanvallen plaats gehad. Ook hier bleef het artiller.e-gevecht onafgebroken voortduren. De strijd aan de Somme. LONDEN. Uit bet Engelsche hoofd kwartier in Frankrijk wordt van Za terdag gemeld:' Van plaats tot plaats gaande en uit de vogelvlucht een over zicht krijgend over den vooruitgang van van de toortsen, die zij ophieven, verhief zich zoo'n geschreeuw om wraak, dat het scheen; of dit rumoer nooit te bedaren zou zijn. Nu weer aanzwellend als een geweldige storm, dan huilend als het ge schreeuw van beesten, boven alles woest, zou men gezegd hebben, dat een wonder alleen den man uit de handen van het volk gered kon hebben. Maar Dolores liep aan zijn rechterhand; de Engelsche dokter aan zijn linker. Zij droegen beminde namen in do wijk, waar door armen zooveel geleden werd. Handen, die de geweren ophieven om den Duitscher de hersens in te «laan, werden teruggehouden door kameraden, die het leven van hun kinderen verschuldigd waren aan de trouw en liefde waarmee deze stati ge vrouw hen verzorgd had. Voor hun welzijn woonde zij, wier tehuis eens geweest was in een prachtige woning aan den over kant van de rivier, nu in deze mindere buurt. Geen hunner zou zijn haftd.tegen Mademoiselle Dolores durven opheffen en dezelfde dankbaarheid, die haar bescherm de, beschermde ook den Engelschman, wiens hulp zij nu had aangenomen. De menigte zette zich tegen wil c-n dank in beweging, luid haar woede uitroepend ,raaar niet. tot handtastelijkheden overgaand- Een verademing? Ja maar voor hoe lang en wat zou het einde zijn Edmund Orloop sloot nooit zijn oogen voor de waarheid. Hij j wist, dat Dolcres van hem wilde, dat hij i dezen man zou reddenen toch scheen het j krankzinnigheid op volkomen redding Le hopen* werden tegen hen in het veld gebracht. Velen, die voor Verdun en aan het Rus sische front hadden gestreden, verklaarden dat zij zich niet hadden kunnen voorstel len, dat zulk een strijd mogelijk was als zij aan de Somme hadaen bijgewoond. Ons antwoord is altijd, en volkomen naar waar heid, dat wij nu pas beginnen.. Wat nu betreft de rol, door de nieuwe gepantserde motorwagens vervuld, die onder den naam „tanks" of „land-dreadnoughts" bekend zijn, een gebeurtenis toont hoe ont zettend hun optreden is. Bij Pozières is een suikerfabriek, die op Zoo voortloopend door de nauwe straten voorbij de torenhooge oude huizen, en een streepje sterrehemel tusschen de daken door, met een groote menigte voor en een n?g grootere massa achter hen, die als wilde beesten schreeuwden om menschenbloed hoe zou zoo het wachthuis den gevangene kunnen redden of een of andere kapitein van de Wacht liet durven wagen hem vrij te laten gaan? Als het meeliep, zou de kerel in den vroegen morgen worden neergescno- ten. Liep het. tegen, dan zou men hem een 1 marteldood doen ondergaan, zooals al zoo j menigeen in deze dagen van haat had on- dervonden. In weerwil van dit alles echter verloor de Engelschman don moed niet, er moest iets op gevonden worden. Orlopp besloot niet alleen, dat de man niet naar het wachthuis zou gaan, maar ook, dat hij alles wat in een mensch zijn macht stond, zou aanwenden om hem voor de woede der menigte te behoeden. Hoe dat moest- g&beuren, welke list hij daarvoor zou moe ten gebruiken, was hij zelf nog niet in staat te zeggen. Nu werd hij nog voortgedreven als een blad voor den wind, nu dezen, dan dien kant uit; het volk 'huilend, springend, krijschend achter hem, een honderdtal kelen schreeuwend: „.Dood aan den spion!" een honderdtal vragend om rechtvaardigheid; cn nog altijd kwam er geen denkbeeld in hem op; en hij kon slechts schreeuwen: „moed", en zeggen, dat alles in orde zou komen. Nu ging de weg door de straat des Fos dwars over de straat St. Jacques naar den gróoten Boulevard St. Michel, waar de leer lingen van de scholen tijdens die crisis van het beleg hoofdzakelijk samenkwamen. Velen hunner kenden Edmund .Orlopp en zij kwamen aangeloopen, om henr te be groeten .toen jie menigte naderbij kwam. Ofschoon het hem aangenaam aandeed hier bondgenooten te vinden, begreep hij toch wel, dat zij niet veel invloed zouden hebben en het wekte zijn verbazing niet, toen bleek, dat de jongelui het eelts waren met de fana tiek en ,diè verlangden, dat de Duitscher zou worden opgehangen. Werkelijk werd het opdringen ^*an weer kanten nu zoo sterk, dat de geheel© straat geblokkeerd was; en toen de joelende, tie rende menigte bleef opdringen, en de scho lieren hen half in ernst, half in scherts be gonnen terug te drijven, kwam bij Orlopp plotseling hot idéé op, dat zijn eigen huin, ginds in de Racinestraat, hun doel moe-r zijn, en dat zij daar de kwestie verdes- moesten uitvechten- Al zijn enorme spierkracht aanwendend zooals hij haar nog nooit te voren gebruikt had. wist hij zich een weg te banen naar den Boulevard en in de begeerde haven aan te komen. Het geknars van het slot, het ge- schuur van de zware grendels, toen hij zijn eigen huisdeur bereikte en met een laatste krachtsinspanning de deur achter zich ge sloten had, klonk hva aL muziek in de ooren. (Slot volgt')

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1