No. 327. Zondag 17 September 1916 Orgaan voor Leger en VBoot. Oorlogsnieuws. Een Huis van Overvloed. Onder redactie van D. MANASSEN. Taminiau's JAM DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURAHT EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTEINASTR. 10. AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 CENT. ABONNEMENTBLT VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/L.50P.KWARTAAL Voor Advertentie» wendo men rich tot onze .Administratie, l'a]e*iririas':«u'. 10 Amsterdam. Prjjs der Advertvctiön per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deelingen op de tweede, derde eu vierde jngina dubbel tari-rt. By abonnement reductie. De strijd in Roemenië. Roemeeasche troepen hebben, zoodra de oorlog aan Oostehrijk-Hongarije was verklaard, een inval gedaan in bet Oostenryksch-HoDgaarsche gebied Zevenburgen en zijn daarin een beel stuk opgerukt. Maar de Roemeniërs zijn van den anderen kant in bun eigen land aangevallen door Duitschers en Bulgaren. Dezen drongen de Dobroedsja binnen, bet zuidelijkste deel van Roemenië, dat Bulgarije in 1918 aan dit land moest afstaan. Zij veroverden door o. a. Toertóëkan en Silistria. Deze laatste stad, aan den Donau, zien wo op onze kaart. Van daar tot ongeveer recht naar »ee loopt de lijn, ten zuiden waaraan Dobroedsja ligt. Van bun kant zoudten d'e Roemeniërs en Russen Dobritsj hebben veroverd. Onze kaart geeft ook een goed beeld van de ligging van Roemenië aan de Zwarte zee, waar zijn kustplaatsen, vooral Constanta, bedreigd worden door Turksche oorlogsschepen en Duitsche onderzeeërs. De toestand in den reuzenstrijd. Opnieuw is or zeer hevig aan de Somme gevochten. Duitsche zoowel als Fransciie berichten verballen er ons van, al komen de Fransohe telegrammen, die over Londen gaan, zeer onregelmatig "binnen- Dat ligt aan de Engalsche regeering, die slechts weinig telegrammen doorlaat. De .staking van den telegrafiscben dienst in Engeland is dus niet, zooals aen vorigen keer, veroor zaakt door een storm, want sommige be richten komen wel Megelijk over. Eigenaar dig is wel, dat alleen van een Fransolx offen sief sprake is. Zijn de Engelsciben geheel .werkeloos geweest? Het schijnt zoo en dan is daarvoor een reden te vinden, dezelfde reden, waarom ook de Engelsche harens gesloten werden voor de neutrale scheep vaart; dat er nl- groote troepen transpor ten uit Engeland naar bet vasteland plaats hebben, of misschien reeds plaats gehad ihebben. Daarbij hebben de Engelschen na tuurlijk geeil vreemde kijkers noodigeven zeer zal de Engelsdhe regeering er streng voor gewaakt hébben, dab er niets over ver meld wordt langs den electrisehen draad, .terwijl tevens de postdienst volkomen is etop gezet. Waarschijnlijk hebben wij dus een nieu Naar het Engelsch V DOOR MAX PEMBERTON. Hij sprak tot degenen in de menigte die hem het best kenden, en zij- beloofden, te (doen wat zij konden. 'Maar ,u mag zich wel haasten, mijn beer, zeiden zij. Hun bedreiging beteekende natuur lijk, dat deze huilende, opgewonden menigte geen uitstel zou dulden, en dat de Engelsche dokter dadelijk moest handelen. Werkelijk had Orlopp de grootste moeite, bm de lastagsten onder hen tegen te houden, toen hij het huis van Mademoiselle Morizon binnenging; en al 4e kracht van zijn ge spierde schouders was noodig, om. de deur achter zich te sluiten. Niet zoo gauw echter Was hij in de ouderwetsche hal, of hij scheen yan een woeste zee in de rust en kalmte yan een veilige haven te zijn aangeland. Nauwelijks een geluid van de rumoerige straat daarbuiten drong door deze massieve muren heen. Het had een sterfhuis kunnen zijn dat lang gesloten was geweest en daardoor iets spookachtigs had gekregen. Dolores Japonrokken ruischten op de trap en een flauwe lichtkrans teekende zich op den muur af. Het was zoo stil, dat hij zijn eigen ihart kon hooren kloppen. Het meisje, waar van hij in de laatstp maanden in stilte ge droomd had, sKm nu spoedig yoor hem wen hevigen aanval van Engelsche zijde te verwachten. In afwachting daarvan hebben de Franschen voor een paar dagen den aan val begonnen in bun sector, en zij hebben bot offensief met zooveel kracht gevoerd, dat zij tusschen Combles en de Somme oen eind vooruit zijn gekomen. Hoever rij ge vorderd zijn,. is niet precies te zeggen, de Fransolie telegrammen zijn dienaangaande niet geheel in overeenstemming Wel is zeker, dat het dorp Bouchavesnes is bezet en dat de Franschen thans dicht bij den Mont St. Quentin staan, indien ze dezen al niet in handen hebben, zooals een telegram meldde. In dat geval zouden zij ten noor-: den van Péronne zijn vooruitgekomen en deze stad dus gevaar loopen in bun banden te vallen. Voorloopig moeten er nog meer en duide lijker berichten woeden afgewacht, voordat wo kunnen zeggen, hoever de Franschen iooruit zijn gekomen. Volgens een der telegrammen, dat echter door de staf-be richten niet werd bevestigd, werd hef offen sief gedaan over een lengte van 6 K.M. en kwamen de aanvallers daarop 500 tot 1200 meter vooruit. Zij zouden nu zelfs de derde rij loopgraven der Duitschers hebben .'oge nomen. Een doorbraak is dit nog niet, want de Duitschers zullen wel reeds lang de \ierde, vijfde en zesde rij loopgraven heb ben aangelegd en die nu eveu hardnekkig verdedigen. Ook is een vooruitgang van ettelijke honderden meter over een breedte van zes kilometer niet zoo'n enorme winst staanhij wist, dat hij luisterde naar haar stap, dat hij spoedig haar hand weer zou aanraken. Dolores, ik ben hier. Zij verzocht hem boven te komen, en hij liep de breeder trap op en stond een oogen- blik later naast haar op een ruim portaal. Haar bleeke gelaatskleur en verschrikte oogen maakten veel woorden tusschen hen overbodig. Hij wist, dat zij ©en vriend ver borg, een vriend, voor de woede der straat menigte en hij zou haar niet vragen, of die vriend onschuldig was of niet. Het is Albert Muntz, mijn muziek leeraar uit Leipzig, zei ze, op een deur van een der vertrekken wijzend. Mijn broeder is hem veel verschuldigd. Je moet hem redden, Edmund Heb je mij daarvoor noodig, Dolores? Mijn vriend was in nood. Edmund. Is er een betere reden voor hulp dan vriend schap Geen enkele, stemde Edmund toe. Is Annand nog op Valérien? Ik heb hem in een week niet gezien. Ben je hier dan geheel alleen met de bedienden? Zij aarzelde, als was zij bang, haar moed aan hem bloot te leggen. Neen, zei ze eindelijk, ik ben ge heel alleen de bedienden waren bang, en Maurits moest weg om de wacht te houden. Bedoel je daarmee, dat zij weggeloo- pen zijn? Zij wide hem geen direct antwoord geven, maar keerde zich naar de kamer, waar de bevende man verborgen zat, op wiens leven het gepeupel daarbuiten zijn zinnen had ge zet. [Wij moeten hem zien weg te krijgen, over een front an de Noordzee tot.de grens an Zwitserland. Maar het feit is er toch, dat de Franschen weer vooruit en do Duit schers achteruit zijn gegaan. Wel beweren de laatst en, dat zij bij do aanvallen ten zuiden der Somme hier en daar terrein heb ben gewennen, dat zij gevangenen in handen kregen en oorlogsbuit maakten, maar z«j geven van andere zijde ,toe, dat de Fran schen vooruit kwamen. De Franschen van hun kant verklaren, dat zij al de legem aanvallen der Duitschers met bloedige ver hezen afsloegen. Eigenaardig is, dat de Duitschers spreken van een 2.300 Krijgsge vangenen, die ze gemaakt hebben, eu de Franschen tenzelfdo aantal vijanden ih handen hébben gekregen. De gevechten aan de Somme waren in de laatste dagen, weer het belangrijkst.. Yan de andere fronten is maar weinig nieuwe, al werd er hier eu daar hevig gevochten. Git de Dobroedsja, men moet wei belang stellend zijn, hoe de strijd daar afloopt, hoort men zoo goed als niets; alleen Jcomcn er beschuldigingen van Bulgaren tegenover do Roemeniërs omtrent de gruwelen ge pleegd in die streek, toen het Roe- meensche leger terugtrok. De vertegenwoor digers der neutrale staten te Sofia zijn uit- genoocligd om een commissie te vormen, die de verwoeste dorpen zal bezoeken en de ge pleegde gruwelen za.l nagaan. Het is moei lijk uit te maken, oi' van die betichtingen, iets waar is; te hopen, is echter, dat de B uigaar sell e soldaten daaruit geen vrij brief scheppen om op hun beurt tegenover de Roemeniërs gruwelen te bedrijven. Yanhet Russisch© front is het nieuws zeer schaafscii; de Russen zouden hevige aanvallen in de Karpathen hebben gedaan, die echter door de Ocsterrijkers zouden zij a afgeslagen. In Macedonië moeten de Serviërs zich dapper hebben geweerd en'benige suc cessen hebben behaald bij het Ostrowo- meer- Zij hebben de eerste hellingen van de Malkalid js bezet en vervolgen hun vorde ringen door inneming van Bulgaarsche loop graven. Eigenaardig, onbegrijpelijk bijna is de toestand iu Griekenland. Heb ministerie heeft, zooals men weet, zijn ontslag ge vraagd, maar het schijnt door den koning nog niet aangenomen. Deze is, en gee;1 wonder, nog steeds besluiteloos. Ook is in stemming in het land verdeeld. De welden- kenden willen het land buiten den oorlog en zijn gruwelen houden, doch dat schijnt steeds moeilijke;; te gaan- De verdeeldheid hcorscht ooi: in het leger, waarvan een ge deelte zich heeft aargesloten bij de geal lieerden, heb andere daarentegen overhelt naar de centralen. Een zeer merkwaardige historie is overigens - oorgeval len met de Giieksche troepen, die zich te Seres, Drama en Kawaila bevonden, hef Macedonische gebied, dat door de Bulgaren is bezet. Zij hebben nier, willen vechten tegen de cen tralen dit was hun trouwens verboden door de regeering, die ook tegenover de Bulga reu de neutraliteit, wilde handhaven, tegen de Bulgaren, die het eigen land in vielen Zoodoende werden deze Grieksche troepen geïsoleerd van heb overige deel van 't land. Zij hebben zich nu overgegeven aan do Duitschers en zullen door dezen naar Duitschland worden gebracht, niet tls krijgsgevangenen, r.iet als .geinterneerde neutralen" zelfs,' wat ook reeds een zonderling ding zou zijn, maar als gasten van Duitschland; als vrienden dus. Het ge heele vierde legerkorps met een generaal en al de officieren zal zoodoende naar Duitschland worden overgebracht. De offi cieren zullen zelfs hun gezinnen meenemen, daar te vreezen is, dat hun vrouwen en kinderen anders, volgens het Duitsche be richt, zouden verhongeren door toedoen der Entente. Of deze gastvrijheid met volkomen medevillen der Grieksche officieren en minderen verleend wordt, is natuurlijk de vraagiu elk geval kunnen zij nu' niet meer tegen de centralen en hun bondgenooten strijden. zei ze rustigde minuten zijn kostbaar, Edmund. Hij is geheel hulpeloos ik ge loof dat hij flauw gevallen is. Hij had een ander huis moeten uitkie zen in plaats van dat van jou, Dolores. Waar zou hem schuilplaats verleend zijn, Edmund. - Dat vraag ik mij ook af; wij moeten hem weg zien te krijgen van hier. Hemel, wat een' kelen hebben die menschen Alsof dit ongelukkige schepsel hen kwaad zou kunnen doenHij is al half dood» De Duitsc-her verkeerde inderdaad in een beklagenswaardigetf toestandmaar vrees en geen wonden, waren de oorzaak van zijn toestand. De kamer, waarin hij sprakeloos en bevend -was gezeten op een zacht fluwee- len sofa, keek op het tuinpad uit, dat ach ter het oude huis van Morizon omliep, en de vensters waren niet solide genoeg, om het geroep van ,,Dood aan den spion aan de galg!" te weren, dat ongeduldig uit de opgewonden menigte opsteeg; het hopelooze van zijn toestand was hem niet onduidelijk hij wist dat de menigte hem letterlijk zou verscheuren, als het noodlot hem aan haar woede overgaf. Geef hem wat brandewijn, zei Orlopp bedaard, terwijl hij bij de sofa ging zitten "en zijn best deed, precies te weten te komen wat er gebeurd was. Dolores, een lange en statige gestalte, met ravenzwart haar en een,fluweelachtige teint, bewoog zich bevallig door de kamer, en verborg den angst, die haar hart had bekropen. Het aangroeien en weer afnemen van het rumoer der stemmen buiten klon ken als het stormgeloei voor hen, die dade lijk naar buiten moesten gaan om een men- schenstorm het hoofd te bieden.. BELGIË. Cevechten in België, BERLIJN. Belgisch leger bericht. In de streek van Dixmuiden wederzijdsche artillerie- strijd. In de streek van Steenstraeté begon in den loop van Donderdagmiddag een hevig ge vecht van de loopgravenartillerie. FRANKRIJK. Van het Westelijk QoHogèterrein. Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Voor eenige dagen zeide kapitein Salzmann in de ,,Voss. Ztg.", dat de Duitsche verdedigings lijn loopt van den oost-rand van Clery tot Morval. Het is tegen die li jn, dat de Fran- sche aanval van 12 September is gericht. De lijn werd gebroken en de Franschen dron gen nog twee kilometers verder door, tot de hoogten van Bouchavesnes, een vooruitgang door de Duitschers erkend, met de bijvoe ging, dat de toestand ernstig was. Voor de derde maal in een maand tijds, sedert Mau- repas op 12 Augustus, heeft de Fransche infanterie het .geheel© Duitsche front ge nomen. Steeds meer worden de. vijandelijke stellingen overheerscht. De inneming van Bouchavesnes slaagde onder bijzonder gunstige omstandigheden, en duurde slechts li uur. De troepen, •be wonderenswaardig beschermd door de artil lerie, vielen aan onder het zingen der ^Mar seillaise"; boven hen, op 150 tojb 250 meter vlogen de aviateurs, wier superioriteit met den dag duidelijker wordt. Te acht uur Donderdagmorgen waren Je vooruitgeschoven Fransche troepen op 600 M. ten o. van den weg van Béthune naar Mt. St.-Quentinde hoeve en het bosch Labé vormden de verst vooruitgescho ven punten van den vooruitgang. Krachtige tegenaanvallen werden onder nomen, doch afgeslagen, waarbij honderden dooden en gewonden op het slagveld achter bleven. In den sector van Combles werd de hoeve Le Priez, een krachtige en belangrijke stel ling, door vele mitrailleurs verdedigd, in storm genomen. Rancourt wordt nu recht streeks bedreigd. PARIJS. Ten N. van de Somme sloegen de Franschen verschillende Duitsche aan- valspogingen af tegen de hoogte 76, bij Feuillancourt. Volgens nieuwe berichten werden Woensdag hevige Duitsche tegen aanvallen in deze streek ondernomen door een divisie, die inderhaast van het front van Verdun was aangevoerd. Ten zuiden van de Somme deden de Duitschers zonder succes verschillende aan vallen op onderscheiden punten van het nieuwe Fransche front ten w. van Chaulnes. Tijdens een dier aanvallen werd een Duitsche afdeeling, ongeveer ter stérkte eener compagnie, onder Fransch vuur ge nomen en bijna geheel vernietigd. Aan den rechter Maasoever werden twee Duitsche aanvallen op de nieuwe Fransche stelling in het bosch tusschen Vaux en Le Chapitre gemakkelijk afgeslagen. De verliezen van den vijand schijnen zeer zwaar. Wij maakten 2300 gevangenen en een aanzienlijken buiten. Tot dusver zijn 10 kanonnen en 40 mitrailleurs geteld. BERLIJN. Officieel. Front-kroon prins Rupprecht van Beieren. In den slag aan de Somme is- de artillerie- strijd van groote heftigheid. Herhaalde vijandelijke aanvallen tusschen Ginchy en de Somme, en op verschillende plaatsen ten z. van de rivier werden bloedig afgeslagen. Bij tegenaanvallen werd een gedeelte van het terrein hernomen, en werden gevange nen gemaakt. Front-Duitsche kroonprins. Rechts van de Maas ontstonden, onder vaak zeer hevige artilleriebeschieting, gevechten in den sec tor ThiaumontChapêtrebosch, en westelijk van het ravijn van Souville. Luchtgevechten. PARIJS. Officieel. Aan het Sömmefront leverden Dinsdag de Fransche vliegers 17 gevechten; twee Duitsche vliegtoestellen Waar hebben zij u ontdekt, mijn heer? vroeg Orlopp aan den Duitscher. De man huiverde als van koude en be dekte zijn gelaat. In het Café des Ecoles, mijnheer, .Van welks dak men de Duitsche voor posten te Villejuif zien kan, nietwaar? Dat weet ik niet, mijnheer. Waarvan beschuldigen zij u, mijn heer? Dat kan ik niet zeggen. Er woei een papier uit mijn hand toen ik mijn porte feuille te voorschijn haalde om te betalen; en toen Ja juist, het papier verried u! Is u tijdens het beleg voortdurend in Parijs ge weest Ja, mijnheer. Waar woont u? Hij kon niet dadelijk antwoord geven; zijn verlegenheid zou aan geen kind ont snapt zijn. Er zijn velen onzer in Parijs. Ik woon metöeenige van mijn landgenooten in het Café Strasbourg. kent het zeker wel, mijnheer? Het is hel hard voor ons, die hier verblijf houden. Wij wenschten dezen oorlog niet. Ik ben artiest en alle artiesten zijn mijn broeders. Zij zullen u alles van mij vertellen in het Café in de Ponifex- straat, mijnheer. Ik geloof, dat ik u daar wel eens gezien heb. Waarschijnlijk wel. Kunnen zij deze menschen overtuigen, dat u tijdens het be leg in Parijs is geweest? Kan u hun daar van een bewijs geven? Welk bewijs zou ik kunnen geven? Zij zijn krankzinnig. Luister maar naar hun geschreeuw. Zij zouden mij verscheu ren. Ontzettend, wat een woestelingen! werden neergeschoten; een bij Aizecourt, ceil ander in den omtrek van Moislin (ten noorden en noordoosten van Peronne.) Vier andere Duitsche toestellen schijnen ernstig geraakt te zijn. In den nacht van 12 op 13 Sept. wier pen Fransche vliegeskaders tal van pro jectielen en 87 bommen van 120 op liet station van Guiscart, waar twee ontplof fingen, door brand gevolgd, werden gecon stateerd. Bovendien werden 80 bommen gewor pen op het station Roisele en de depóts te Heudicourt, en 74 bommen op Duitsche inrichtingen in den omtfrek van Etain, 32 in de streek van Danviilers, en 6 op het station van Montmédy. In denzelfden nacht bombardeerde een Fransche afdeeling met succes met 105 bommen het station van Thionville en. met 60 de hoogovens van L'kkiugen. In den loop van deze beschieting deed een Fransch toestel tweemaal den tocht. Verder werden 6 bofnmen geworpen op de hoogovens van Rombach en 6 op den spoorweg bij Pont-a-Mousson. Generaal Pau. PARIJS. Generaal Pau is op de terug reis uit Rusland te Parijs aangekomen. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. BERLIJN. Front-aartshertog Karl: In de Karpathen mislukte een Russische storm aanval op Kapoel. Ten W. van Kapdel wordt nog gestreden. WEENEN. Officieel. Legerfront aarts hertog Karl. In de Karpathen wordt wederom hevig gevochten. Na krach tige voorbereiding door de artillerie, die tot trommelvuur werd opgevoerd, be stormde de vijand onze stellingen op den Smoferu, de Loedowa en den Kapoel. Hij werd bloedig afgeslagen. In het C'ibo-dai duurt de strijd nog voort. Legerfront prins Leopold van Beieren: De toestand is onveranderd. ROEMENIË Roemenië in den strijd. BOECHAREST. (Draadloos.) Officieel bericht; Aan het noordelijk én het noord westelijk front overal schermutselingen. De Roemenen maakten 378 krijgsgevangenen. Aan het zuidelijk frontWisseling van schoten langs den geheelen Donau en in de Dobroedsja. De Roemenen hebben op het geheele front aanraking gekregen met den vijand. Levendige patrouille- en voorpos tengevechten. Op een vijandelijke afdeeling, die oprukte langs den Donau, werd een tegenaanval ge daan. Zij werd afgeslagen en liet acht Duitsche kanonnen in handen der Roeme nen. BOECHAREST. Aan het noordelijk en noordwestelijk front veroverden wij aan de Wagra een munitiedepót en uit rustingen. Onze troepen rukken op in de streek van de midden-Alt en bezetten Barzolt (Banrot) en Bogota Oitesna (Olth- bogat). Ten zuiden van Sibia namen we een gepantserden trein. Aan. het zuidelijk front, in de Dobroedsja hevige gevechten aan het geheele front. De Duitsche pers verspreidt berichten zeggend dat de Roemeensche troepen in de Dobroedsja zich schuldig maakten aan wreedheden jegens de Bulgaarsche bevol- king. Het is nauwelijks noodig deze leugen achtige beweringen tegen te spreken, die alleen ten doel hébben de aandacht af te leiden van de gruwelen dcor de Bulgaar sche troepen tegen de gevangenen en Roe- meensche bevolking bedreven. PETROGRAD. In 4e streek van Silistria gevecht aan den rechteroever van den Donau. De Roemeniërs sloegen een reeks aanvallen van de Duitscli-Bul- gaarsche troepen af en vermeesterden acht lichte kanonnen. Wat een misdaad Orlopp wist niet, wat hierop te moeten antwoorden; het ongeduld van de menigte buiten werd nu weer sterker en dreigender. Zij waren nu begonnen mét op de deur te bonzen in weerwil van het feit, dat het 't liuis van Armand Morizon, den soldaat, was. En Orlopp begreep wel, dat de man dien zijn vervolgden, was wat zij vsfn hem dachten een Duitsch spion, die misschien gisteren nog tusschen de Pruisische solda ten geweest was. In ieder ander huis, onder elke andere omstandigheid, zou hij den man aan het oordeel van het volk heb ben overgeleverd; maar de welsprekende oogen van de vrouw, die hij beminde, waren op hem gevestigd, zij deden hem een stom verwijt en schenen teleurgesteld. Ter wille van haar, ter wille van een, die alles ver laten had, om haar land in moeilijke dagen behulpzaam te zijn, zou bij tegen het volk optreden, om het leven van dezen man te redden. Zouden zij naar hem luisteren Tegen beter weten in hopend, wierp hij een raam bpen, dat op de straat uitzag, en trachtte met hen te spreken. Deze man, zei hij, is een kennis van Mademoiselle Morizon. Hij.is in Leipzig haar muziekleeraar geweest. Uw vermoe dens zijn dus ongegrond. Het. antwoord kwam in een rumoer van allerlei stemmen door elkaar, die als een donderslag van beneden naar boven opste gen en teen dat oorverdoovend geweld voorbij was, kon men duidelijk een meer bedaarde stem hooren zeggen; Mademoiselle zou nooit een spion bescherming geven. Armand Morizon, een goed Republikein, zou nooit zoo'n kerel in Eist bij Arnhem. SOFIA. Bericht van den Bulgaarachen generalen staf van 13 Sept. Aan het Roo- meensche front langs den Dpnau hecrucbfc rust. De opmarsch van onze troepen io de Dobroedsja duuri- voort. De commandant van liet. derde leger meldt nader, dat onze officieren, die Woens dag uit Silistria, Toetrakan en omgeving terugkeerden en ooggetuige waren van de daar plaats gehad hebbende gebeurtenissen, melden, dat de Roemeeneche troepen gedu rende hun smadelijken terugtocht vrecsc- lijko gruwelen pleegden jegens do vredelie vende, weerlooss© Bulgaarsche bevolking. Aan deze gruwelen van de verslagen Roe. mcensche troepen namen ook énkele Russi sche afdeelingeii; die zich te Silistria be vonden, deel. WEENEN. Officieel. Aan het Roe- meensche front zijn verschillende vijan delijke^ aanvallen ten westen en oosten van Nagy Szel>en (Herinannstadt) afge slagen. Aan de overige deeJen van het front geen belangrijke gebeurtenissen. BERLIJN. Officieel. Tn Zevenburgen hadden' geen gebeurtenissen van belang plaats. Legergroep r. MachentenIn do Do broedsja drongen de Duitsck-Bulgaarsch- Turksche troepen, na zegevierende gevech ten, verder voort. Warna ontruimd? LONDEN. l';t Rome worde licrioht: Volgens een telegram uit Odewa i« de ont ruiming van Wam» door de Bulgaren, veroor zaakt door het oprukken der Russen langs do kust, waardoor de spoorweg van Wam» naar de Jïohroed.sji'. u afgesneden eu door het bombar dement door de Russische vloot, ton gcro.'go waarvan W arna zich tusschen twee vuren be vindt. GRIEKENLAND, Het vierde Crlekscho legerkorps naar Duitschland overgebracht. BERLIJN. Officieel, Toen de Duitsch-Bulgaarsche troepen door den aanval van generaal Sarrail zich ge dwongen zagen in een tegenaanval Grieksch- Macedonië binnen te rukken, stond achter den tot de Stroerna vooruitgerukten Bul- gaarschen linkervleugel 't vierde Grieksche legerkorps met het geweer bij den voet in de drie steden Seres, Drama en Kavalla. De maatregelen der Entente hadden ten doel deze Grieksche troepen te dwingen aan haar zijde te treden of hun een dergelijk lob te bereiden als den in Salouiki over weldigden deelen van de elfde Grieksche di visie. De vrije verbinding met Athene was verbroken het verkeer met de autoriteiten in het vaderland werd door de Entente ge controleerd en naar welgevallen belet; de commandeerende generaal van het vierde Grieksche legerkorps in Kavalla,getrouw aan den wensch van zijn opperbevelhebber en wettige regeering om de 'neutraliteit te handhaven, zag zich wegens den onhoudba- ren toestand van zijn troepen, 'bedreigd door honger en ziekten, gedwongen zelfstandig te handelen en verzocht op 12 Sept. aan "het Du:t-sche opperbevel zijn brave koning*- eu regeeringsgetreuwe troepen voor den druk der Entente in bescherming te nemen en hun enderdak en verpleging te verschaffen. Aan dit verzoek werd voldaan. Ten einde elke schending van de neutraliteit te voor komen, werd-met den commandeerenden generaal overeengekomen de Grieksche troe pen volledig bewapend en uitgerust als neu tralen naar verblijfplaatsen in Duitschland over te brengen. Zij zullen hier gastvrijheid genieten, tot hun land door de indringers der Entente zal zijn verlaten. BERLIJN. De „Voss. Ztg." ver neemt dat de" officieren van hét 4e Grieksche legercorps, dat zich onder zijn huis herbergen. Laten wij den man naar den kapitein van dit kwartier bren gen. Hij moet dan daar zijn onschuld maar bewijzen. En aan deze woorden werden nog eenige bedreigingen toegevoegd. Mannen balden hun vuisten tegen het huis, en staken steenen uit de straat, om de duistere ven sters te breken. Laat dien man dan hier komen. Als hij onschuldig was, dan zou hij zich nu willen rechtvaardigen. Zij zouden hem dooden als hij ér heen ging, zei Dolores vlak bij Orlopp. Hij wist niet, dat zij bij hem in de kamer was; maar haar aanwezigheid staalde hem, en het kwam hem voor of zijn besluit eerst nu recht krachtig werd. Wij moeten hem uit het huis zien te krijgen, zei hij. Je begrijpt nu wel wat hier zou gebeuren. Het verhoor zal een bespotting zijn, maar het is beter dan dit. En hij voegde er kalm bij: We zijn iets aan Armand verschuldigd. Zij zullen het huis in brand steken als wij blijven vol houden. Geloof je, dat deze man een spion is, Edmund Dat zeg ik niet. Het staat niet aan ons hem te rechten. Je zegt, dat hij heel vriendelijk is geweest tegenover je broe der. Laten wij hem dan ten minste een kans geven. Er is maar één manier, waarop dat gedaan kan worden, Dolores. Jij moet met mij meegaan naar den kapitein van de wacht. Moet ik meegaan?... Zij zullen hem de hersens inslaan als je het niet doet, (Mardt pervgl.gd.y

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1