lm litis .fi Overvloed. No. 326. Vrijdag 15 September 1316 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. DERDE JAARGANG). DE SOLDATENCOURANT REDACT] E EN ADMINISTRATIE TAiESTIUNASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NÜMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.7a, YOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteiitiën wendo laon rich tot onze Administratie. PateatriurtsU'aat ]0 Amsterdam. Prijs dor Advwter.tiën por regel 30 cent. Voor Inbonden Ai»<ie- deelmgen op do tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. By abonnimou' reductie. Een paar weken geleden is, zooals we gemeld hebben, de Duitsche generale staf opnieuw gereorganiseerd. De chef, generaal von Ealkenhayn, heeft het veld moeten ruimen voor generaal von Hindenburg, ,die thans dus de leider is van de krijgsverrichtingen op al de Duitsche fronten. Met hem is mede in de generalen staf, opgenomen, zijn getrouwe adjudant, generaal von Ludendorff, dien men de rechterhand van' von Hindenburg kan noemeu. We geven hier een afbeelding van den Dnitschen generalen "staf met von Hindenburg in het midden. Op de eerste rij, 't verst naar rechts, staat von Ludendorff. De verspreiding van ons blad. Onderdeden, die met het toogezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een greoter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Wij brengen in herinnering, dat troepon- deeien, dia soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons ta richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbroken. Ge toestand in den reuzenstrijd. Is hetoffensief der geallieerden 'in den Balkan nu begonnen? Het heeft er allen schijn van. Wij lezen van zware gevechten in Macedonië, aan de Stroema en de War- dar. Generaal Sarrail is eindelijk opgerukt met zijn 'leger, dat zoovele maanden werke loos heeft gelegen bij Salonilci. Nu staat het in slagorde tegenover de Bulgaren en behaalt overwinningen op deze- Engelsen en cn Franschen en Serviërs worden genoemd in dé telegrammen en allen strijden zij met groote hardnekkigheid, met succes. In een grooten boog staan de troepen der geallieer den voor de grens van vroeger. Servië en Bulgarije en zij komen er vooruit. De Bul garen zijn needs over do Stroema terugge worpen; de geallieerden hebben een aantal plaateen ingenomen en Bulgaarsche loop graven over een groote lengte bezet. In één woord, de strijd in den Balkan is in vollen gang; 't gaat daar .nu ernst worden. Men weet, waar het om te doen is Servië •moet ontrukt worden aan de handen dor .centralsn eu de Russen willen Konstanii- nopel innemen Daarom trekt in de Do- brcedsja ^en leger van Russen en Ros me- uiers op naar 't zuiden, waar zij worden tegengehouden door Bulgaren en Turken. De Bulgaren zullen zich nu wel wat Le- auaurwd gevoelen, aan tweo zijden aan geval- ,'Itn. Zij hébben weliswaar een voorspt'ong üdoor de inneming van Toertoeka.u en Silis- Naar het Engelsch DOOR MAX P EMBER TON. Het bombardement van Parijs, in 1870, had in de eerste dagen van het beleg aan leiding gegeven tot allerlei spotternijen; maar nu het vreeselijke jaar zijn einde na- derdp, en de koude en honger daarbinnen iedefe maand grooter werden, nu begon het den menschen zwaar te wegen, en Parijs lachte niet meer om het grappige van het geval. Bij dag én nacht klom de avontuurlijk aangelegde Parijzenaar op de torens der kerken en der groote cafés, om daar die Vuurlijnen waar te' nemen, die in monster achtige vlammen-ellipsen de lucht door kliefden en in de stille straten neerkwamen. Hier was iets belangwekkenders te zien, 'dan nog ooit aa,n hun oog vertoond was een spel, waarbij de dooden niet meer op stonden en de levenden geen vrees veins den. Een somber, onmeedoogend, spotziek drama, waarbij kindereu moesten optreden en moederliefde een rol speelde. Daarvan kon men dagelijks getuige ziju, als men op dé heuvels van het Kasteel de la Muette klom en over de Pruisische linies heenkeek. En men kon zich gelukkig noemeu, als men er geen ernstiger aandeel in had. Dokter Edmund Orlopp behoefde niet p.aar het Kaete&l de la .Muette te gaan als ti ia, maar daar staat tegenover, dat zij Do- britsj weer verloren hebben. Overigens vernemen wij van den toestand in de Dobroedsja, het Roemeenscho gebied, waar gevechten wordt, niet veel meer. De Duitsch-Bulgaarscho trcepen onder gene raal von Mackensen zetten hun opmarseh voort. Wij liooron cok van een gevecht bij Sansarlar, een dorp tusschen Toertoekan en Silistna, ook daar zouden dé Roemeniërs een nederlaig hebben geleden, maar hoe het te Silietria is gegaan, of daar Roeme- niërs gevangen zijn genomen, of er lievig gevochten is, we weten er nog niets van Wel moet do inneming der beide plaatsen een hevige paniek hebben verwekt in Bne<- charest, de hoofdstad, ,jn menigte verlieten de inwoners, rijk en arm, de stad. Daar alle treinen voor troepen gereserveerd waren, die van 't noorden naar 't zuiden gingen, moesten do vluchtelingen in allerlei ïijtuigen, maar meest to vcet hun weg zoe ken. Eveneens is het vrij onduidelijk, hoe het staat'met de inneming van Dobritsj, met de zegepraal dor Russen en Roenie- niërs daar. Rukken die verder cp, of zijn ze tot staan gekomen? Duitsche berichten noemen zelfs de herovering van Dobritsj omvaar. Do toestand in den Balkan is dus nog veelszius eon raadsel- Ook de toestand in Griekenland. Daar wordt het steeds1 inge wikkelder. Het ministerie-Zafmis is afge treden. Zal Venizelcs nu aan de negeering komen en zal de koning met dezen mee gaan aan de zijde der Entente? In het volk zijn de meeningen blijkbaar nog steeds ver deelddat ziet men ook aan den aanslag op het Fransche gezantschap, terwijl de ver tegenwoordigers der Entente-mcgendheden er een vergadering hielden. Eveneens is er een scheuring in hét leger, waarvan een gedeelte zich zelf Heeft afgescheiden van de regeering en onder eigen leiders wil opruk ken tegen de Bulgaren, naast do geallieer den. Men weet waarlijk niet, wat er van dezen verwarden toestand in Griekenland moet worden. Over 't geheel is or in de laat6to dagen weinig of geen wijziging gekomen in de posities der tegenstanders-In Zevenburgen trekken de Oostenrijkers nog steeds, zij het langzaam, achteruit, en de Roemeniërs vol hij de Pruisische granaten zien wilde, want hij woonde in een van de grootste huizen van den Boulevard St. Michel, en als hij 's nachts door het venster van den zolder klom, had hij de beste plaats, die een gene raal maar kon wenschen. Als vreemdeling had nieuwsgierigheid tezamen met een mooi menschelijk gevoel hem er toe gebracht in deze verschrikkelijke dagen in Parijs te blij'ven. Hij geloofde in een goddelijke roe ping om tusschen deze zwaarbeproefde menschen zijn plicht te doen, en schikte zich daarom in de omstandigheden, waarin het noodlot hem gebracht had. Rijk en ge leerd als hij was, met een schitterende ge zondheid bedeeld, met iets van een droomer in® zich, een uiterst bereisd man, zonder banden van bloedverwantschap, waar zou hij elders in de wereld zulke töoneelen aanschouwen als Parijs hem nu te zien gaf Tevergeefs bood de Engelsche gezant hem een vrijgeleide door de Pruisische linies aan. Uwe Excellentie moest mij zoo'n be- leediging niet aandoen, was zijn antwoord geweest. Het was een ijskoude winteravond, met seen zuchtje wind om een wolk over de schitterende sterren te drijven, waardoor hoop op eenige .verandering van tempera tuur zou komen. Alleen sombere olielampjes bier en daar dienden nu als 'straatverlich ting en de duistenis rondom scheen gerecht vaardigd, door het ongeluk, dat over de --fad en baar bewoners was gekomen. Geen 'ic-kten, geen muziek, geen gelach in geheel Parijs, (let van lachen geleefd had en met haar licht zooveel vermoeide levenspelgrims had opgedekt, Nie»aa;nd beminde fie stad gen hen, even la.ngzaa.rn. Dit prijsgeven van oen groot deel van Zevenburgen wekt in Hongarije wel eenige onrust-, vooral na ook de Russen steeds verder doordringen in de Karpatken in 't zuiden- Overigens ia ook de toestand op 't Oosterfront in de laatste dagen weinig veranderd. De Russon hebben nog altijd Halicz niet in bun bezit en :-chij- non ook op andere punten weirJg vooruit gekomen te zijn. Wel maken de Russische berichten melding van zegenrijk», gevechten in de Woud-Karpafhen, waarbij 000 Krijgs gevangenen werden gemaakt en de Kapiel- berg werd bezet. De Oo3tenrijksche veld maarschalk von Pflanzer-Baltiii heeft zijn ontslag gevraagd wegens gezondheidsrede nen en het bekomen. In den laatslen tijd minder, gelukkig, werd de naam van dezen veldheer" in den glorierijken tocht der Oostenrijksohe legers van 't. vorige jaar in Rusland 'dikwerf genoemd. Uit het weeten weinig nieuws. Kleine vorderingen der Franschen en Eu gelachen aan de Somme- Op de andere aanvalspun ten, bij La Bassée bijv., schijnen de En- gelschen niet door to zetten. Van hun kant kunnen de Duitschers geen overwinningen behalen met hun tegenaanvallen. De moord dadige strijd duurt voort; zonder dat er veel verandering in den toestand komt. Eén ge rucht gaat, dat de Duitschers plannen heb ben om hun front in -'t westen in te korten, d.w.z- de bochten zooveel mogelijk te laten vervallen. Door een meer lijnreéht front hebben zij natuurlijk minder verdedigers noodigde vrijkomende troepen zouden dan naar 't Oosterfront gestuurd worden,' waar ze blijkbaar noodig zijn. Zco 'n inkorten van een frontlinie wil natuurlijk zeggen een terugtrekken op sommige punten in België en Frankrijk, en dat is tegenover de toenemende krijgsmacht der Engelschen gevaarlijk, doch kan ook een slechte moreels uitwerking hébben. Voorluopig is het ook nog maar een gerucht; Hindenburg zou zich 'er echter voor hebben verklaard. DUITSCHLAND. Bommen op Rottweil en Saarburg. BERLIJN. Den 9den Sept. 's avonds verscheen een vijandelijke vlieger, die blijkbaar verdwaald, was, in de buurt van Rottweil en wierp daar drie bom men naar beneden, die op een onbebouwd veld vielen en geen schade aanrichtten. Eeïi aanval lan verscheiden vliegtuigen, den lOden Sept. gedaan op de stad Saarburg, dio zonder eenig3 militaire beteekenis is, bleef eveneons zonder resultaat. BELGIË. „La Libre Belgique". ,,La Libre Belgique", de kleine Belgi sche krant, die, alle Duitsche opsporing ten spijt, nog steeds blijft verschijnen te Brus sel, gaf onlangs een speciaal nummer uit ter gelegenheid van den verjaardag der Bel gische onafhankelijkheid: dit zeer verzorgde nummer bevatte den tekst van het natio naal Belgisch lied, een artikel over het feest van den dag 'en een spiritueel opstel over mannenmoed en eer. Het was daaren boven opgeluisterd door een vaderlandsge zinde teekening. De Duitsche overheid heeft reeds 75.000 Mark belooning beloofd aan hem, die haar opsteller of uitgever aanduidt:.. Maar, zegt de redactie, de krant Avordt geschreven en gedrukt in een automobiel. In verband met het uitgeven en versprei den van dit blad werd reeds senator Hallet aangehouden en naar Duitschland ver voerd, en naderhand werden nog meer aan houdingen gedaan. Onder meer verscheen Pater Dubar voor het krijgsgerecht te Brus sel; hij werd tot verbanning veroordeeld. Dezer dagen verschenen voor het krijgsge recht ook priester Musch, veroordeeld tot elf jaar dwangarbeid, en mevrouw Sche- pens, veroordeeld tot vijf jaar gevangenis. De Duitsche politie heeft qnlangs nog het geheele St. Michielsgesticht doorzocht; men heeft gaten geslagen in muren en ge zoozeer als Edmund Orlopp, die gewillig van al het schoone, dat zij opleverde, ge noten had. In deze halve duisternis zocht hij zijn- weg naar de straat des Irlandais, waar Dolores Avoonde; zij, die al zijn gedachten in beslag nam. Zooals ook nu, deed hij meermalen s'avonds een bedevaart naar haar huis, al Avas het alleen om zich de overtuiging te A'erschaffen, dat zij althans nog ongedeerd A\-as en -voor 't oogenblik niets te vreezen had- Nu Adelen de bommen dicht- r.eer in wat men gewoonlijk de Latijnsche Wijk noemt; en zelfs de Parijsche studenten en artiesten hadden opgehouden met het bombardement te spot-ten- De grimmige -oorlog gaapte u van menige opening uit aan de voorover hangende, muren en afgebrokkelde steenen spraken voor zichzelf; de verwoeste ver trekken deden niets minder. Het was heeïe- maal niets bijzonders als een bom de geheele lengte van een straat doorvloog, alles doo- dend wat zij op haar weg ontmoette, met de Klagende stemmen dér levenden als getuigen. Het zich telkens Herhalen van die tragédie maakte» d i menschen onverschillig, tot zelfs de bescheidenste vrouwen raakten aan dat A'etschrikkelijke schouwspel gewend. Een hevig geschrei in een nauwe, str-aat, een door elkaar vliegen om beschutting te zoeken, mannen op handen en voeten, vrouwen bid- J dend, kinderen zioh verbazend, dan het oor- verdoovend geweld, het versplinteren van houtwerk, wankelende muren en doordring end gegil. Soms volgde er een Avüd gedraaf naai' het huis van den Engelschen dokter, en een moieder. kin.4 te boord in de kelders tot een meter diep Toch is nog de drukkerij A-an dit blad niet ontdekt. Het is of de uitgevers, ten gevolge van al die Inasporingen, nog meer durven. Dezer dagentgaf de Libre Belgique" een luxe-brochurè uit van 50 blz. op oud-Ifol- landsch papier met Elsevierletter gedrukt, en opgeluisterd met 10 platen, waaronder de portretten der koninklijke familie en enkele foto's van den Ij3er-strijd. ENGELAND. De Home Rule-wet. De officieele „London Gazette" bevat een order in council, waarbij de ihwerking- treding der Home Rule-wet opnieuw zes maanden uitgesteld is. Dit is het derde uit stel. Het eerste Averd in September 1915, het tweede in Pebruari 1916 afgekondigd. Kapitein Fryatt's laatste boodschap. De weduwe van kapitein Fryatt heeft thans zijn laatste boodschap voor hij doodgeschoten werd. ontvangen. De Duitsche geestelijke, di* hem in zijn laatste uur bijstond, heeft die boodschap opgeschreven en de Amerikaansche gezant te Berlijn heeft dit schrijven aan Vis count Grey gezonden, die het aan de weduwe Fryatt ter hand liet stellen. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorioguterrein, Het Engelsch-Fransche offensief. BERLIJN. Officieel. Front kroon prim Uupprecht van Beieren: ,Aan beide zijden van de Somme werden vijandelijke aan valsplannen over heb algemeen door ons spervuur verijdeld. Bij het Foureaux-bosch en in het Leuze- bosch poogden de Enjfelschen tevergeefs in een gevecht met handgranaten terrein te winnen. Heb dorp Ginchy viel Maandagochtend in 's vijands handen. De artilleriestrijd werd met groote hef tigheid voortgezet. PARIJS. Officieel. Ten zuiden van de Somme werd een Duitsche aanval op een der Fransche loopgraven ten oosten van Belloy-en-Santerre gemakkelijk afgeslagen met handgranaten. Een kleine operatie stelde de Franschen in het bezit - van een Duitsche loopgraaf ten zuiden van het kerkhof A-an Berny. Overal elders de gewone artillerie-actie. In den nacht van 10 op 11 Sept. bom bardeerde een onzer vliegereskaders de kan- tonnementen van Lemoncourt, het station van Metz—Sablon3 en de militaire fabrie ken te Diüingen. Een Fransche aviateur schoot een Duitsche machine neer, welke ten oosten van Rancourt (Sommefront) viel. Weelderig ingerichte loopgraven. De Engelsche bladen bevatten teekeningen en beschrijvingen van de Duitsche loopgraven, die thans in het bezit der Engelschen zijn en een duidelijk beeld geven A-an do zorgvuldig heid, waarmede de Duitschers in den loop van den positie-oorlog in deze streek hier wordt A-ooral van de omgeving van het bosch van Mametz gesproken hunne ondergrond- sche verblijfplaatsen hebben ingericht. De ingang naar zulk een in de bladen afge beelde ondergrondsche woonplaats bestaat uit een stalen deur, waaromheen een soort van tuintje is aangelegd. ,,In het inwendige leiden gemakkelijke trap pen van 12 tot 36 treden naar beneden. De treden en het raamwerk van het trappenhuis zijn uit krachtige houten balken, op de wijze van mijnstutten aangebracht, gemaakt en de treden zelf zijn nog eens met een dekplank versterkt. De muren zijn van dikke planken vervaardigd, die met inkepingen van boven en aan de onderzijde in het raamwerk passen en met ijzeren stangen en dikke houten spanten A'erbonden en versterkt zijn. „Aan het benedeneinde van de trap loopt een tunnelvormige gang rechtuit, soms over een lengte van vijtfig meter en daarop komen aan beide zijden kamers en zijgangen uit. „In vele van die A'erblijfplaatsen leidt een tweede trap naar een lagere schuilplaats, die soms tien tot twaalf meter onder den bodem van de loopgraaf ligt. In de mooi ingerichte verblijfplaatsen zijn al die gangen en kamers met hout beschoten. In een der best-ingerich te haa ieder peloton zijn eigen eet- en slaap helpen, of een kind vertelde hem van het' ongeluk der moeder; en op deze wijze schreef het beleg zijn eigen verhaal voor hem- Toen Orlopp de straat des Irlandais naderde, die iemand had neergeveld. Goede Godzei hijals het Do lores eens vvas! Hij baande zich een vveg door de menigte, onderweg inlichtingen inwinnend. Menigeen kende hem daar, en gaf gaarne inlichtingen maar toch verliep er eenige tijd, vóórdat hij. achter de Avsarheid kon komen. - Een man gekwetst? Weet u zeker, dat bet een man vvas? vroeg hij hen. Twintig stemmen antwoordden ,dat zij hem zelf gezien hadden. En één zei er Zijn gelaat vvas met bloed bedekt, mijnheer. Orlopp trachtte nu wat verder door de menigte te komen, en verzocht hen, ruimte voor hem te maken. Ik ben heb de Eengelsche dokter; lcent u mij niet? zei hij- Ik ben geko men om hem te helpen. Een stem antwoordde, dat een dokter daar vvel niet A'eel meer zou kunnen doen; en deze man had nog niet uitgesproken, toen een luid gejoel aan het andere eind van de straat alles overstemdeen allen voor de eerste maal deze ï%zende vvoorden hoorden, die Aran dat oogenblik af zoo dikwijls in Pa rijs vernomen werden Dood aan de PruisenDood aan den spion Edmund Orlopp was een man van groote lichaamskracht- en toen hij deze woedende beschuldiging hoorde, gebruikte hij zijn schouders, zooals hij ze nooit meer ge-. gelegenheid, een eigen plaats voor de oefenin gen in de gaugen en ec-n nooduitgang naar do loopgraaf. „Weer een andere, die als verbandplaats dienst deed, bevatte bedden voor 32 patiënten en een tamelijk gropte operatiekamer. „Een derde, bij Mametz, waa een complete ondergrondsche kazerne voor een afdecling van 300 man, met keukens, provisie- 'en munitiebergplaatsen, een met ijzeren platen beschoten smidse en een machinekamer." Menschenmateriaal. Naar aanleiding van het den minister van oorlog toegeschreven voornemen om, ter verkrijging van meer menschenmateriaal, de vroeger van dienst vrijgestelden en afgc- kourden aafi een nieuwe keuring te onder werpen, oppert de „Tcmps" het plan om te putten ïiib de „groupes speciaux" ia de Al- gierscheen Maroklcaansclie kaïnpen, „stevige flinke, gezonde kerels, die uitstekend ge schikt zouden zijn om Fransche loopgraven te verdedigen en Duitsche te nemen." Deze lieden hebben allen wat op hun kerfstok; allen hebben een vonnis gehad en worden als zoodanig niet waardig gekeurd de wa pens te dragen. Maar ligt in deze wijze van de zaak te bekijken geen overblijfsel van vooroordeelen, vraagt de Temps", welke in de huidige omstandigheden nauwelijks meer waarde hebben? Waarom zou, waar iedereen die belasting betaalt of althans moest beta len, de onAvaardigheid een bepaalde catego rie vrijstellen van de bloedbelasting? Het volk is het er reeds over eens, dat de echte „embusqués" in de gevangenis zitten. Ter voorkoming van moreele besmetting, wil de Temps" bedoelde manschappen bij een brengen in afzonderlijke gevechtseenhe den. Niet allen zijn geheel bedorven en de oorlog zou menig huniier een Avelkome gele genheid bieden zich door zijn gedrag vóór den vijand te xehabiliteeren. Waarom zou den de militaire autoriteiten doof blijA'en voor de verzoeken van die menschen oirx in de gelegenheid gesteld te worden om goed hp maken wat zij tegen de maatschappij mis dreven 'I En uit militair oogpunt beschouwd zouden zij het vaderland frissche en valide troepen verschaffen. Voor de Instandhouding van het Fransche ras. De afgevaardigde Bénazet "bereidt de indie ning van een wetsontwerp \-oor, in verband met de afneming van het aantal geboorten. De afgevaardigde wil aan de, gehuwde of ongehuwde, moeder een staaistoelage toeken nen, voor de twee eerste kinderen telkens 500 fres.. voor het derde kind 1000 frs., voor het vierde kind 2000 frs. en 1000 frs. voor elk •volgend kind. Deze bedragen zullen het uit sluitend en onvervreemdbaar eigendom zijn van de moeder. Het geld zal pas een jaar na de geboorten worden uitgekeerd, ter A-oorko- ming van misbruiken. Intussohen zal het mo gelijk zijn A-oor behoeftige moeders maande- liiksche of driemaandelijksche voorschotten te erlangen Elite vader, die minstens vier legende kinde ren aangeeft, zal, wanneer hij onafgebroken A-oor hun levensonderhoud zorgt, een premie van 2000 frs krijgen, w.'mneer het laatste kin zijn 15e levensjaar zal hebben volbracht. De zaak is, zegt Bénazet. of men weuscht dat Frankrijk sterft na zijn overwinning of dat het blijft leven. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETR.OGRAD, In de streek van de rivier Bely Tsjeremosj bezetten de Russen ver scheiden hoogten. Pogingen van den vijand om ze te heroveren bleA'en A-ruobteloos. In do Karpathen bezetten de Russische troepen de geheele keten ten noorden van den berg Kapoel. Zij vervolgden een vijand en veroverd-en nok den Kapoel, en namen daarbij 13 officieren en 900 man gevangen en maakten zeven mitrailleurs en een bom menwerper buit. WEENEN. (Officieel.) Legerfront van aartshertog Karl: In de Karpathen duren de gevechten voort. Alle aanvallen, die de vijand deed op de O.-H. stellingen ten noorden van de Gouden Bistritz en het dal van de Boven-Tsjeremosj werden afgeslagen. Overigens in Galicië kleine acties. bruikt had sinds hij de rugby-velden, nu vijftieu jaar geleden, den rug had toege draaid. De noodlottige woorden klonken hem in de ooren als een doodsklok. Onuoodig te vragen wat het lot van den onbekenden man zou zijn, als deze wilde, hongerige bende hem had gesnapt, hetgeen zij gedaan schenen te hebben. Dood aan hem aan de galg Nog gisteren had hij gezien, hoe het hoofd van een Franschman door een ge weerloop voor zijn oogen verbrijzeld werd, omdat een jaloersche vrouw de toover- woorden gefluisterd had: „Pruisische spion!", in een café waar uitgehongerde mannen zaten. En zfou dezen man, die door de menigte betrapt was, dan een beter lot wachten? Was hij-niet daarginds, juist Avaar de \-ensters van het buis van Dolores door de langste personen uit de menigte konden Avorden opgemerkt? Plotseling kwam een idee bij den dokter op, dat hem in doodsangst deed uitroepen: Goede hemelDolores verbergt hem Hij was nu een en al geestdrift, een sterke man die strijdt voor de vrouw, die hij liefheeft; en zich "een weg banend door het gedrang, verzocht hij telkens met aan drang, hem door te laten. Maak ruimte voor dèn Engelschen dokter Zij versperden hem den weg niet, noch werden hoos over zijn bevelenden toon. Velen in die menigte dankten iets aan zijn bekwaamheid; velen hadden de gevolgen van zijn edelmoedigheid ondervonden. Als zij hem lieten passeeren, dan was het, om dat zij hem beschouwdenale iemand, die Front van print Leopold v. Beieren: Aan de Bcncden-Stochod poogde de vijand de O.-H. linies te doorbreken. Hij werd ech ter met zeer zware verliezen aan zijn zijde afgeslagen. Op andere plaatsen van het front matig artillerievuur. BERLIJN. Officieel, Front-print Leo pold van Beieren: Tea Noorden van de Staraczerwiszcze mislukte een vijandelijke aan\ral met groote troojioifmassa's uitge voerd, onder zware verliezen \'oor onze hindernissen. Front-aartshertog Karl: In do Karpathen werden vijandelijke aanvallen in de streek van Baba LudoAva, aan de Cimbroslawa en aan do Kapoel afgeslagen. Bij een tegenaanval aan de Cimbroslawa werden 170 gevangenen gemaakt. OOSTENRIJK-HONGARlJE. Pfianzer-Baltin ontheven van zijn oommando. WEENEN. De Keizer Heeft- den 8sten Sept. liet A-olgende eigenhandig schrij ven gezonden aan generaal v. Pfianzer- Baltin: „Waarde generaal! Met Jeed- Avezan heb ik vernomen, dat uw ge schokte gezondheid u noopt om ontheffing van het legerconrnrvando te verzoekenDit besluit-, genomen na een opofferendon en sloopenden arbeid gedurende twee moei lijk© oorlogsjaren, volkomen eerbiedigend, voldoe ik aan uw A-erzoek. Met dank erken ik de uitstekende diensten, die gij hebt verworven door de in moeilijke omstan digheden ontwikkelde actie van de aan uw leiding toevertrouwde troepen en ik spreek u daarvoor mijn hoogo erkentelijkheid uit."- ITALIË. Van het Italiaansche front. WEENEN. (Officieel.) Aan het front tusschen de Etsch en het dal van de Astico herhaalden de Italianen hunne aanvallen op den sector Monte Spil- Monte Majo, maar werden overal met ge voelige verliezen afgeslagen. In het kustland nam de artilleric-actie toe op het Karstplateau. In den nacht van 11 op 12 Sept. deed een eskader watervliegtuigen een aanval op de luchtschiphal te Gosi, de stationsgebou wen van Tolconaro en de afweerbatterijen van Ancona. Verscheiden bommen troffen doel. De vliegtuigen werden door de afweer- batterijen beschoten, maar keerden alle behouden terug. ROEMéNIË Roemenië in den strijd. BOECHAREST. (Bericht vaa het Groote Hoofdkwartier.) Aan het noordelijk eu noordAs-estelijk front: De vijand trekt nog steeds terug naar de streek ten westen van de dalen A-an de Boven-Maros en dö"Bo\'en- Alt. Aan het zuidelijk front: De vaart van vijandelijke handelsschepen op de Donau is geheel en al gestaakt. Aan het Dobroedsja-front-, zijn operaties aan den gang. Vijandelijke A'liegtuigen wierpen bommen op de steden Piatra en Neamtu, waardoor een oud man gedood en twee kinderen ernstig gekAvetsfc werden. ROME. (Bericht A-an den opperbevelheb ber.) In de zone tusschen Vallarsa en de Posina deed de vijand Maandag na eenl krachtige beschieting A-an de stellingen, dén lOden Sept. door Italianen veroA'erd, daar op een aanval. Deze werd echter onmiddel lijk afgeslagen. De Italiaansche troepen hebben eenige" vorderingen gemaakt in Vailarsa en aan de BoA'en-Posina. In kleine gevechten aan de Lagalush (Travenanzesdal), op de hellingen van de Cima Bocche (Travignolo-dal) en aan den Sleme (Monte Nero) sloegen wij den vijand. terug en brachten hem %-erliezen toe. Aan de Isonzo gebeurde niets A'an be-" lang. Een vijandelijk vliegtuig wierp zol der eenig resultaat- bommen op San Pietrcr (Görz). niet minder snel zou zijn dan zij in het \*er- dedigen van de eer van Frankrijk en het rechten over haar vijanden. Waar is de man? vroeg hij onder het voortgaan. Zij antwoordden, dat hij daarginds was in het huis van Armand Morizon, wiens zustér, Dolores, juist A-an haar geopend venster uit tot de menigte gesproken had. Zijt ge zeker dat hij een spion is? De papieren werden op hem ge\'onden, mijnheer. »- Hoe is het dan mogelijk, dat hij er-, gens in huis is gekomen? Het meisje redde hem, mijnheer. Zij kwam t-usschenbeiden. Terwijl wij er over praatten, wist hij naar binnen-te sluipen. Hij is daar nu. maar kan niet ont-snaj'jpen. Wij hebben mannen heb dak op gestuurd; anderen zijn in den tuin. Als het niet hét huis van Armand Morizon was, dan zouden wij het tot den grond laten afbranden. Morizon is een goed soldaat. Hij weet niets van dit alles Maar wat zegt mademoiselle er van? Dat zij voor de onschuld van dien man kan instaan; en de papieren werden toch op hem gevonden, mijnheer. Ik vril Aveddeu, dat mademoiselle ge lijk heeft. Er is ^en of andere vergissing in het spel, die ik avcI zal uitvinden. Tracht de menigte kalm te houden tot ik klaar ben om "met haar te spreken. Als de vent een spion is, dan moet hij hangen. Maar ik moet mademoiselle eerst hcoren. Wordt vervolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1